Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,209 μηνύματα σε 93,216 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1021 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Tσιμπούρια

elli-anna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elli-anna
H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 13:37, 13-03-12:

σημερα το πρωι παρατηρησα στο γατο μου ενα τεραστιο τσιμπουρι.οχι αυτα τα κλασσικα τα μικρα μαυρα αλλα ενα γκρι τεραστιο.του εβαλα λιγο λαδι και μετα απο λιγο επιχειρησα να του το αφαιρεσω.το μεσημερι που το ξανακοιταξα παρατηρησα μια τεραστια δαγκωνια και στη μεση το κεφαλι του τσιμουριου και κατι μικρες γαγκανουλες.ειναι αδυνατο να βγει.πρεπει να το παω στη κτηνιατρο μην παθει καπια μολυνση η θα φυγει σε λιγο καιρο απο μονο του???/?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,470 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 13:40, 13-03-12:

θα σου πρότεινα να τον πας στον κτηνίατρο για να μη μολυνθεί!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:42, 13-03-12:

Θα πρότεινα να την πας στον κτηνίατρο άμεσα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 13:43, 13-03-12:

Μπορεί να μην πάθει τίποτα μπορεί όμως να του δημιουργήσει και μεγάλο πρόβλημα, πρέπει να πάτε κτηνίατρο

Καλά μέσα στο χειμώνα και ακόμα ζούνε

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:23, 13-03-12:

Kαι εγώ θα σου έλεγα να πάτε άμεσα γιατί μπορεί να χρειαστεί να πιει αντιβίωση προληπτικά.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,406 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:45, 13-03-12:

το τσιμπούρι, όταν το βγάζεις, πρεέπει να το γυρνάς σαν βίδα νομίζω

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:58, 13-03-12:

Το τσιμπούρι θέλει προσοχή....του βάζεις πάνω του λάδι ή μπεταντίν, περιμένεις λίγο και μετά με μία λαβίδα το βγάζεις προσεκτικά έτσι ώστε να μην μείνει μέσα η δαγκάνα του...έχω καεί από τα τσιμπούρια γι'αυτό συμβουλεύω να πάει στο γιατρό άμεσα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ginny
H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 19:55, 24-04-12:

Καλησπέρα, ήθελα τη γνώμη σας για κάτι μικρά εξογκώματα (σαν μικρά σπυράκια) χρώματος καφέ που βρήκα στο τρίχωμα της γατούλας μου πριν λίγο και με ανησύχησαν κάπως. Είναι δύο στο λαιμό και άλλα δύο στον ώμο ακριβώς εκεί που οι τρίχες μπαίνουν στο δέρμα. Κοίταξα πολύ προσεκτικά αλλά δεν φαίνονται να κουνιούνται και επίσης η γάτα δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου όταν τα πείραξα άρα πιστεύω ότι δεν πονάει - η συμπεριφορά της είναι εντελώς φυσιολογική. Της βάζω αμπούλες για παράσιτα κάθε 1 με 1 1/2 μήνα αλλά είναι μακρύτριχο το μικρό μου και μαζέυει ότι μπορείτε να φανταστείτε (ζούμε και σε χωριό). Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει τσιμπούρι από κοντα για να ξέρω πώς είναι. Τι νομίζετε?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,478 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 24-04-12:

Λοιπον,για να σου περιγραψω τα τσιμπουρια στα ζωα.Ειναι χωμενα στο δερμα(η μυτη τιους δηλαδη),οντως δεν κουνιουνται,και το σχημα τους ειναι σαν πασατεμπο(δεν μπορω να βρω κατι πιο κοντινο που να μοιαζει να στο περιγραψω)Εννοω χωρις τη φλουδα..Δεν ειναι ακριβως σαν σπυρακια δηλαδη,αλλα σαν πασατεμπο,που το μυτερο σημειο ειναι χωμενο στο δερμα.Τουλαχιστον οσα τσιμπουρια εχω δει,και σε γατα,ετσι εμοιαζαν.
Νομιζω οτι οι κλασικες αμπουλες αποπαρασιτωσης δεν πιανουν τα τσιμπουρια.Παντως θα πρεπει οπωσδηποτε να αφαιρεθουν,γιατι ειναι και φορεις ασχημων ασθενειων.Στους ανθρωπους ομως ξερω οτι θελει μεγαλη προσοχη η αφαιρεση τους,για να μην μεινει κομματι τους μεσα.
Οποτε θα σε συμβουλευα να πας την γατα σου σε εναν κτηνιατρο να την δει..και να σου πει εκεινος τι ακριβως χρειαζεται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 20:07, 24-04-12:

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.
Η αμπούλα που χρησιμοποιείς είναι και για τσιμπούρια; Χωρίς να είμαι σίγουρη υπάρχει μια μάρκα (δεν θυμάμαι ποια για να σου πω) που δεν καλύπτει τα τσιμπούρια.
Ευτυχώς ούτε εγώ έχω δει απο κοντά τσιμπούρι οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με το χρώμα αλλά σε αδέσποτα που έτυχε να δω απο μακρυά νομίζω πως ήταν καφε και όταν είναι πολύ φουσκωμένα μάλλον προς γκρι.
Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτά που κολλάνε πάνω στις τρίχες κάτι στρόγγυλα μικρά; κολιτσίδες νομίζω τα λένε ή κάτι τέτοιο. όταν το ακούμπησες γρατσουνούσε;
Αν όμως είναι τσιμπούρι θα σε συμβούλευα να το αφαιρέσει κτηνίατρος και όχι εσύ. Ή κάποιος που ξέρει τέλος πάντων γιατί δεν τα τραβάς απλά. Θέλει να το στρίψεις με τη φορά των δεικτών του ρολογιού και μετά να το τραβήξεις. Οπότε για να είσαι σίγουρη πως δεν θα μείνει κάτι μέσα καλύτερα στο γιατρό.
ΑΝ ομως είναι τσιμπούρι. Ίσως κάποιος απο εδω μέσα με μεγαλύτερη εμπειρία να μπορέσει να σου δώσει σαφή απάντηση.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 20:19, 24-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ginny
Καλησπέρα, ήθελα τη γνώμη σας για κάτι μικρά εξογκώματα (σαν μικρά σπυράκια) χρώματος καφέ που βρήκα στο τρίχωμα της γατούλας μου πριν λίγο και με ανησύχησαν κάπως. Είναι δύο στο λαιμό και άλλα δύο στον ώμο ακριβώς εκεί που οι τρίχες μπαίνουν στο δέρμα. Κοίταξα πολύ προσεκτικά αλλά δεν φαίνονται να κουνιούνται και επίσης η γάτα δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου όταν τα πείραξα άρα πιστεύω ότι δεν πονάει - η συμπεριφορά της είναι εντελώς φυσιολογική. Της βάζω αμπούλες για παράσιτα κάθε 1 με 1 1/2 μήνα αλλά είναι μακρύτριχο το μικρό μου και μαζέυει ότι μπορείτε να φανταστείτε (ζούμε και σε χωριό). Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει τσιμπούρι από κοντα για να ξέρω πώς είναι. Τι νομίζετε?
τα τσιμπουρια ειναι οπως στη φωτο που επισυναπτω ...εφοσον δεν εχεις εμπειρια μην το επιχειρησεις να τα αφαιρεσεις για να μη μεινει μερος τους μεσα στη γατα...πηγαινε σε γιατρο...αν δε μπορεις ομως παρε σπρει ψεκασε το σημειο και οταν πεθανουν αν δεν πεσουν με ενα τσιμπιδακι τραβηξε τα απο τη βαση τους..
αλλα δε μοιαζει το τσιμπουρι με σπυρακι...

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

ginny (Χριστιάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ginny
H Χριστιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H ginny έγραψε στις 20:22, 24-04-12:

Πουπουλίνα η περιγραφή σου είναι πολύ κοντά σε αυτό που βλέπω άρα δεν πρόκειται να κάνω κάτι μόνη μου και θα την πάω στον κτηνίατρο το συντομότερο δυνατόν. Απλά παραξενεύτηκα γιατί ποτέ δεν έχω ξαναβρεί πάνω της παράσιτο πόσο μάλλον τέσσερα ! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

Creative

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Creative
Ο Creative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Creative έγραψε στις 23:08, 25-05-12:

Καλησπέρα και από μένα!

Τη τελευταία βδομάδα η Μπαλαρίνα μου έχει εμφανίσει ένα περίεργο καφέ εξόγκωμα στο μουσουδάκι της και έχω αγχωθεί λίγο.
Το καφέ αυτό εξόγκωμα μου μοιάζει πολύ με μυρμηγκιά (δερματική ασθένεια). Της το πείραξα αρχικά λίγο και δεν έδωσε σημασία.
Στη συνέχεια το γάντζωσα με τα νύχια μου και το τραβούσα (όχι πάρα πολύ δυνατά) αλλά και πάλι δεν αντέδρασε περίεργα. Τις τελευταίες 2 μέρες έλειπα σε ταξίδι και τώρα που γύρισα την βρήκα και με μια μικρή κοκκινίλα (σαν πληγή) ακριβώς δίπλα από το καφέ εξόγκωμα.
Γνωρίζει κανένας τι μπορεί να είναι και αν θα έπρεπε να ανησυχώ πολύ περισσότερο?!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00217.JPG
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  811,1 KB  
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,065 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:30, 26-05-12:

Δεν έχω ιδέα τι είναι... μήπως να την έπαιρνες στον κτηνίατρο; Αν είναι κάτι, θα είναι μάλλον επιφανειακό και θα αντιμετωπίζεται εύκολα αλλά μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να το θεραπεύσει και εσύ θα χεις το κεφάλι σου ήσυχο πια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 11:47, 26-05-12:

Στον κτηνιατρο...
Εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε σιγουρα τι ειναι. Απο γρατζουνια εως καποιο δερματικο.....
Περαστικα σας!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:51, 26-05-12:

Creative, νομίζω πως ό,τι και να σου πούμε εμείς, δεν θα έχει την ίδια βαρύτητα με τη γνωμάτευση του κτηνίατρου...
Επομένως, θα σε συμβούλευα να την πας για να τη δει.

Παράθεση

Alikaki Papa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alikaki Papa
H Alikaki Papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Alikaki Papa έγραψε στις 12:15, 26-05-12:

Χθες παρατήρησα στη γατούλα μου η οποία είναι αδέσποτη και την έχω τον τελευταίο μήνα στην αυλή μου και την φροντίζω ότι έχει στο αυτάκι της δύο μικρές αραχνούλες, έψαξα και έμαθα ότι λέγονται ticks. Τα ticks είναι μεταδοτικοί στον άνθρωπο. Δεν βρίσκω όμως τι συμπτώματα έχουν? Και ανυσηχώ πολύ γιατί την βάζαμε και μέσα στο σπίτι. Δυστηχώς, δεν την έχω εμβολιάσει για οικονομικούς λόγους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,406 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 17:06, 26-05-12:

πρέπει να πας στον κτηνίατρο να σου πει τι είναι μπορεί η γατούλα να πάθει καμιά μόλυνση. τα παράσιτα δεν έχουν σχέση με τα εμβόλια. πρέπει να της βάζεις αμπούλα κάθε 1-2 μήνες

Παράθεση

Cοοkie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cοοkie
H Cοοkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Cοοkie έγραψε στις 20:57, 28-05-12:

η ασθενεια που μπορει να μεταφερει στον ανρθωπο ενα τσιμπουρι ειναι η γνωστη lyme... Υπαρχει κοπελια που το επαθε η Γεωργια απο φορουμ με σκυλους και ειναι τρομερο το τι επαθε και τι τραβαει κατι χρονια τωρα. Θελουν ΠΟΛΥ προσοχη τα ζωιφια αυτα...γενικα, καλο ψαξιμο γατας- σκυλου στις περιοχες μουσουδα αφτια μεχρι φθινοπωρο.
Τα εμβολια δεν εχουν να κανουν. Οι αμπουλες εχουν και κανουν λιγοτερο απο 10 ευρω.
η ασθενεια η συνηθης στα ζωα απο το τσιμπουρι λεγεται ερλιχιωση και κοστιζει, ειδικα αν δεν κανουμε 1-2 φορες το χρονο εξεταση αιματος. Κοστιζει απο ευρω ως τη ζωη του κατοικιδιου μας.
Η αφαιρεση του θελει πολυ προσοχη διοτι μπορει να πνιγει το τσιμπουρι με τα λαδια, οινοπνευματα κλπ και να κανει εμετο μεσα στο ζωο, κατω απο το δερμα του. Επισης, μην το πατατε, ζουμπατε αν το βγαλετε, διοτι μπορει ετσ να σκορπισει αβγα στο χωρο σας. ΔΕΝ το θελετε αυτο. Τα τσιμπουρια καιγονται (οχι ολοκληρο το σπιτι, μονο το τσιμπουρι καιμε, ε; )
Εαν βρουμε το τσιμπουρι καρδωμενο στο δερμα της γατας, παμε σφαιρα στον κτηνιατρο ο οποιος νομιζω μπορει να δωσει φαρμακο και ετσι σιγουρευεις οτι δεν θα παθει το κατοικιδιο ερλιχιωση. Αλλιως και η αφαιρεση μονο απο τον γιατρο, εξασφαλιζει ΜΟΝΟ οτι θα βγει ολο. ΟΧΙ οτι δεν μολυνε τη γατα ...ΚΑλο ειναι 6 μηνες απο το τσιμπουρι, να κανουμε τεστ ερλιχιας.
Πονεμενη ιστορια, γι αυτο και σας τα λεω ολα αυτα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:31, 29-05-12:

Παιδιά το τσιμπούρι μπορεί να βγει ως εξής: σε μια μπατονέτα βάζουμε μπεταντίν και ακουμπάμε το κεφάλι του τσιμπουριού. Και ξανά... Μετά από λίγο θα δούμε ότι το τσιμπούρι θα αρχίσει να κινείται και να έχει αποκολληθεί από το ζώο... τότε το τραβάμε και το σκοτώνουμε. Επειδή είμαι παθούσα με το σκύλο μου....έχω δυστυχώς ενημερωθεί! Αν φοβάστε, τότε καλύτερα στον κτηνίατρο.
Επίσης η αμπούλα stronghold ΔΕΝ καλύπτει από τα τσιμπούρια.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,065 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:59, 01-06-12:

Απ' ότι ξέρω μπορείς και να το κάψεις με την κεφαλή ενός σβησμένου σπίρτου.. εκείνο αρχίζει να κινείται και το αφαιρείς.. δεν θα τολμούσα όμως να δοκίμαζα κάτι από φόβο μήπως και έμενε κανένα πόδι μέσα στο ζώο..

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Djerry
Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 18:33, 06-03-15:

Καλησπερίζω την κοινότητα και επ' ευκαιρίας σας συγχαίρω για την όμορφη δουλειά που κάνετε, και την υπεύθυνη ενημέρωση που προσφέρετε.

Στην απορία μου τώρα.

Πρώτη φορά συγκατοίκηση με γάτα, και τα προβλήματα λίγο πολύ γνωστά. Ειδικά μιας που πρόκειται περί υιοθεσίας ενός όμορφου και καθαρόαιμου γάτου Σιβηρίας, 7 μηνών που ακούει στο όνομα Djerry. (φωτό αβαταρ)

Είμαστε στην δεύτερη μερα στο καινουργιο του σπίτι, και είναι πράγματι αξιολάτρευτος. Αφήνει την μικρή μου κορη (που είναι και επίσημα στα χαρτιά η θετή του 'μαμα') να τον χαδεύει παντού, παρα το όποιο στρες που έχει λόγο της αλλαγής περιβάλλοντος. Ίσως σας απασχολήσω για αυτά στην αντίστοιχη ενότητα.

Αυτό που με ανησύχησε σήμερα ενώ έπαιζα μαζι του, ήταν ότι παρατήρησα ένα μικρο κοκο θα τον έλεγα, ο οποίος παρεμπιπτόντως μοιάζει με τις κροκέτες που τρώει, 'σφηνωμένο' στα μουστάκια του.

Από αφή είναι μαλακό, πιέζεται δλδ, και φαίνεται σαν να είναι κολλημένο με κάποιον τρόπο στην άκρη του δέρματος. (δείτε φωτό)

Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι μονο στην δεξιά πλευρά, και όχι στην αριστερή.

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι! Μήπως κάποιος/α με μεγαλύτερη εμπειρία θα μπορούσε να με κατατοπίσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_1552.jpg
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  1,57 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 08-03-15 στις 00:55.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,478 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:59, 06-03-15:

Καλησπερα φιλε μου και να χαιρεσαι τον κουκλο σου ειναι πανεμορφος!
Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι τσιμπουρι;Διοτι εμενα,οπως μπορω να διακρινω απο την φωτο,μου μοιαζει λιγο με τσιμπουρι,απο αυτα τα μεγαλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 19:08, 06-03-15:

Σε ευχαριστώ εκ μερους του γάτου μου, και εμενα για την άμεση απάντηση σου.

Κάτι τέτοιο φοβόμουν και εγώ, αλλα είμαι νοβις με τις γάτες, και δεν ήθελα να προβώ σε διαγνώσεις στο άσχετο.

Προσπάθησα να το τραβήξω ελαφρώς με το χέρι, όσο με άφηνε δλδ, γιατί είναι και ανάμεσα στα μουστάκια του, και είδα ότι ήταν σαν κολλημένο καλα στην ακρη.

Λέω κάτσε μη είναι τίποτα που το έχουν όλες οι γάτες και του το ξεριζώσω κατά λάθος!!

Θα με συμβούλευες να το τραβήξω εγώ, η να το αφήσω για τον κτηνίατρο που θα τον δει έτσι και αλλιώς για την στείρωση που θα τον πάμε σε 12 μέρες;;

Αλλα αν είναι όντως τσιμπούρι, προφανώς και θα τον ενοχλεί πιστεύω, άσε που δεν θα καλυτερέψει η κατάσταση περιμένοντας.

Έχω και την κορούλα μου, και δεν ξέρω κατά ποσο είναι ανησυχητική μια μετάδοση;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:12, 06-03-15:

Οπωσδηποτε πηγαινε στον κτηνιατρο να το τραβηξει αυτος,διοτι ξερω οτι δεν πρεπει να μεινει το ποδαρακι του τσιμπιυτριου μεσα.
Κοιτα,για ανθρωπους δεν φοβαμαι,αλλα σαφως θα τηρεις τα απαραιτητα μετρα υγειηνης που πρεπει να τηρεις μεχρι να φυγει το τσιμπουρι και να περασει λιγος καιρος ωστε να ξερεις οτι δεν του μετεδωσε τιποτα .
Εγω ομως δεν μπορω να μην αναρωτηθω,ενα γατι ρατσας,που υποθετικα το πηρες απο εκτροφειο,πως γινεται να εχει τσιμπουρι πραγμα ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ για το εκτροφειο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 19:20, 06-03-15:

Όντως απαράδεκτο, αλλα άντε να τους πείσεις ότι το κόλλησε σε αυτούς και όχι σε εμάς!

Βέβαια εύλογο ειναι γαι τον κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο να φανταστεί ότι ήρθε με το τσιμπούρι από το εκτροφείο, παρα ότι το κολησε σε εμάς δυο μέρες οπου έμεινε μεσα στο σπίτι!

Θα προσπαθήσω να δω αν γίνεται για ένα πιο σύντομο ραντεβού εν όψη του προβλήματος.

Αν τελικά δεν μπορεσω, πιστεύεις ότι υπάρχει κίνδυνος για τον γάτο αυτές τις μέρες αναμονής;;

(με το εκτροφείο θα ασχοληθώ προσωπικά αργότερα μόλις βρω λίγο χρόνο, τηλεφωνώντας στην ένωση LOOF/Pedigre)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 06-03-15 στις 19:58.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:41, 06-03-15:

Δυστυχως δεν μπορω να ξερω αν θα υπαρχει κινδυνος η οχι.λογικα..οσο το δυνατον πιο γρηγορα βγει τοσο το καλυτερο φιλε μου.
Ελπιζω να μην του εχει μεταδωσει καμια ασθενεια και ολα να πανε καλα.

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 19:56, 06-03-15:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Ραντεβού πήρα ήδη για αύριο το πρωί.

Μου πρότειναν αν έχω την ειδική πένσα για τσιμπούρια, να το έβγαζα μόνος μου. Τους είπα ότι ούτε την πένσα έχω, ούτε την παραμικρή ιδέα για το πως;

Οποτε μου είπαν περάστε αύριο και θα σας δείξουμε.

Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Θενξ και πάλι για την βοήθεια σας.

(ο Τζερι σας χαιρετάει και αυτός)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_1567.jpg
Εμφανίσεις:  89
Μέγεθος:  1,29 MB  
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 13,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:05, 06-03-15:

Την καλύτερη δουλειά πιστεύω έκανες και αρνήθηκες να το βγάλεις μόνος σου. Πρώτα πρώτα δεν είμαστε 100% σίγουροι πως πρόκειται για τσιμπούρι. Εμένα προσωπικά μου έμοιασε με κρεατοελιά... Θα μου πεις βγάζουν οι γάτες κρεατοελιές;
Και θα σου πω πως δεν ξέρω, απλά έτσι μου έμοιασε.

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 20:13, 06-03-15:

Όντως φίλη μου, πολλά μπορεί να είναι, και εγώ τελείως νέος με ζωάκι μεσα στο σπίτι.

Δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κροκέτα από άμμο (για πιπί) που λέει ο λόγος!!

Οποτε και για αυτό κατέφυγα πρώτα σε μια πιο έμπειρη ματια, για να πάρω μια ιδέα που λεμε, και μετά να δράσω ανάλογα.

Μιας που είμαι της ρήσης ''ότι δεν γνωρίζουμε, δεν αγγίζουμε''.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 06-03-15 στις 21:17.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,958 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:51, 06-03-15:

Κι εγώ συμφωνώ να μη το πειράξετε, αφού ούτε είμαστε σίγουροι περί τίνος πρόκειται, ούτε είμαστε ειδικοί και βέβαια διάγνωση από τηλεφώνου δεν γίνεται (που σου είπε κάποιος να το βγάλεις με την πένσα). Οπότε "Κυριακή (για την ακρίβεια Σάββατο αύριο) κοντή γιορτή" που λένε και μάλιστα αν τελικά πρόκειται για τσιμπούρι θα το βγάλει ο κτηνίατρος για να γίνει η δουλειά σωστά. Και πολύ ορθώς έπραξες να μη περιμένεις 10 ακόμα μέρες, καθότι είναι ένα ρίσκο για την υγεία του.
Πάντως είναι ο Djerry είναι ένα κουκλί ζωγραφιστό! Να τον χαίρεσθε και να σας συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 06-03-15:

Ειναι απιστευτο κουκλι ο γατος σου!!! Αν θες.,εδω μπορεις να ανοιξεις ενα θεματακι δικο του,να μας τον συστησεις με πολλες φωτο,βιντεακια,τα νεα σας κλπ.

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 21:23, 06-03-15:

Σας ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας, και τη βοήθεια σας.

Με μεγάλη μας χαρά να συστηθούμε στο αντίστοιχο νήμα, ενότητα.

Μόλις βρω λίγο χρόνο, θα έχετε περισσότερες φωτό, και ίσως και κάποιο βίντεο.

Σας ευχαριστώ και πάλι..

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 13:10, 07-03-15:

Καλημέρα,

Μόλις μάθαμε πως να βγάζουμε τα τσιμπούρια. (μας έδειξε η κτηνίατρος)

Καθόλου δύσκολο, αλλα αρκετά αηδιαστικό. Το τσιμπούρι με τα πόδια που κινούνται θέλω να πω.

Ενιγουει, τέλος καλα, όλα καλα μέχρι στιγμής για τον τίγρη μας.

Σήμερα μάλιστα βρήκαμε και το πρώτο του κακακι και πιπί στον άμμο του, και όχι διπλα όπως έκανε μέχρι τώρα!

Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσει έτσι. Άρχισε να έχει και λίγο μεγαλύτερη όρεξη σε σχέση με την πρωτη μερα που δεν έτρωγε έπινε τίποτα.

Μας μένει η στείρωση σε καμία 10 μέρες, και μετά τέλος.

c.u

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,958 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:39, 07-03-15:

Μπράβο το μωρούλι
Άντε, με το καλό να μπει κι ο Djerry στο club των στειρωμένων

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 760 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 21:23, 07-03-15:

Να κάνω ερώτηση; (Djerry συγγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του θέματος)

Ο μικρός είναι στο σπίτι από τις 4-5/3 και διάβασα πως τώρα άρχισε να τρώει λίγο. Είναι καλή ιδέα να στειρωθεί τόσο γρήγορα; Εννοώ, μήπως θα ήταν καλύτερα να νιώσει άνετα στο περιβάλλον, κλπ, και μετά να γίνει η στείρωση ώστε να μην περάσει το ένα μετά το άλλο;

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 00:37, 08-03-15:

Πολύ σωστη η παρατήρηση, και εννοείται ότι το σκεφτήκαμε και εμείς.

Για αυτό και ρωτήσαμε και το εκτροφείο, και τον κτηνίατρο την γνώμη τους πάνω στο θέμα, και οι δυο ήταν θετικοί περί αυτού.

Το γατάκι συμπεριφέρεται πλέον άνετα στον χώρο του, χωρίς να κρύβεται η να τρέμει όταν το πλησιάζουμε, άρχισε να πηγαίνει στην άμμο του για την ανάγκη, και σταμάτησε να μαρκάρει την περιοχή του.

Με το φαγητό το πάει σιγά σιγά ακόμα, πχ ένα μπολ μιας μερας το τρώει σε 2, πίνει και λίγο νεράκι από εδώ και από εκεί, και περνάει μεγάλο διάστημα της μερας του πάνω σε ένα ψηλό έπιπλο, κοντα στο παράθυρο, με θεα στον δρόμο και λίγο από βουνο πιο μακριά, με αρκετή ηλιοφάνεια κατά την μεγαλύτερη διάρκεια της μερας, και οποτε μας βλέπει χουρχουριζει και μας τρίβεται για χάδια.

Έχουμε 11 μέρες ακόμα για την στείρωση.

Πιστεύω μέχρι τότε, τα πράγματα να κυλήσουν προς το καλύτερο.

Έτσι και αλλιώς, αν διαπιστώσω οποιαδήποτε αδιαθεσία, δεν το έχω και σε τίποτα να μεταφέρω το ραντεβού για αργότερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 08-03-15 στις 00:41.
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 760 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 11:20, 08-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Djerry
Πολύ σωστη η παρατήρηση, και εννοείται ότι το σκεφτήκαμε και εμείς.

Για αυτό και ρωτήσαμε και το εκτροφείο, και τον κτηνίατρο την γνώμη τους πάνω στο θέμα, και οι δυο ήταν θετικοί περί αυτού.

Το γατάκι συμπεριφέρεται πλέον άνετα στον χώρο του, χωρίς να κρύβεται η να τρέμει όταν το πλησιάζουμε, άρχισε να πηγαίνει στην άμμο του για την ανάγκη, και σταμάτησε να μαρκάρει την περιοχή του.

Με το φαγητό το πάει σιγά σιγά ακόμα, πχ ένα μπολ μιας μερας το τρώει σε 2, πίνει και λίγο νεράκι από εδώ και από εκεί, και περνάει μεγάλο διάστημα της μερας του πάνω σε ένα ψηλό έπιπλο, κοντα στο παράθυρο, με θεα στον δρόμο και λίγο από βουνο πιο μακριά, με αρκετή ηλιοφάνεια κατά την μεγαλύτερη διάρκεια της μερας, και οποτε μας βλέπει χουρχουριζει και μας τρίβεται για χάδια.

Έχουμε 11 μέρες ακόμα για την στείρωση.

Πιστεύω μέχρι τότε, τα πράγματα να κυλήσουν προς το καλύτερο.

Έτσι και αλλιώς, αν διαπιστώσω οποιαδήποτε αδιαθεσία, δεν το έχω και σε τίποτα να μεταφέρω το ραντεβού για αργότερα.
Α, οπότε είναι άνετος (ευπροσάρμοστος ο Djerry, μ'αρέσει ακόμα πιο πολύ ), είπα μην πάει από το ένα στο άλλο το θηρίο. Ωραία, με το καλό να στειρωθείτε λοιπόν, και να μας περιγράφετε ανελλιπώς τα κατορθώματά σας

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:41, 09-06-15:

Καλησπέρα! Παιδιά αντιμετωπίζουμε θέμα με τσιμπούρια τελευταία κι έχω φρικάρει τελείως...Λοιπόν πριν από κανένα μήνα περ. εντόπισα από ένα τσιμπούρι σε δύο γάτους μου, ο ένας που μένει μέσα κυρίως αλλά βγαίνει και έξω κι άλλος είναι μόνιμα έξω στην αυλή, πήραμε λοιπόν αμπούλες για όλους προαιρετικά και ησυχάσαμε για ένα διάστημα...Τις τελευταίες μέρες όμως εντόπισα τρια τσιμπούρια να περπατάνε μέσα στο σπίτι, τα δύο στο πάτωμα και το ένα πάνω σ΄έναν καναπέ!!! Όπως καταλαβαίνεται δε μπορώ να ηρεμήσω έκτοτε, ψάχνω παντού και απολυμαίνω τα πάντα...Δε ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι πολύ πλέον μήπως κολλήσουμε κι εμείς, γιατί τα γατιά μου με τις αποπαρασιτώσεις δύσκολο να κολλήσουν, όμως απ΄ότι φαίνεται τα μεταφέρουν μια χαρά μέσα στο σπίτι...Καμιά ιδέα; Εντωμεταξύ είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι προέρχονται από το κοτέτσι ενός ηλικιωμένου γείτονα (ζούμε σε χωριό) και τι να του πεις τώρα....Πάντως είναι σίγουρο ότι δεν απολυμαίνει ποτέ το χώρο για παράσιτα κλπ. Καμιά ιδέα;;;
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

MyCat Moderator

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 13,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:37, 09-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα! Παιδιά αντιμετωπίζουμε θέμα με τσιμπούρια τελευταία κι έχω φρικάρει τελείως...Λοιπόν πριν από κανένα μήνα περ. εντόπισα από ένα τσιμπούρι σε δύο γάτους μου, ο ένας που μένει μέσα κυρίως αλλά βγαίνει και έξω κι άλλος είναι μόνιμα έξω στην αυλή, πήραμε λοιπόν αμπούλες για όλους προαιρετικά και ησυχάσαμε για ένα διάστημα...Τις τελευταίες μέρες όμως εντόπισα τρια τσιμπούρια να περπατάνε μέσα στο σπίτι, τα δύο στο πάτωμα και το ένα πάνω σ΄έναν καναπέ!!! Όπως καταλαβαίνεται δε μπορώ να ηρεμήσω έκτοτε, ψάχνω παντού και απολυμαίνω τα πάντα...Δε ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι πολύ πλέον μήπως κολλήσουμε κι εμείς, γιατί τα γατιά μου με τις αποπαρασιτώσεις δύσκολο να κολλήσουν, όμως απ΄ότι φαίνεται τα μεταφέρουν μια χαρά μέσα στο σπίτι...Καμιά ιδέα; Εντωμεταξύ είμαστε σχεδόν σίγουροι ότι προέρχονται από το κοτέτσι ενός ηλικιωμένου γείτονα (ζούμε σε χωριό) και τι να του πεις τώρα....Πάντως είναι σίγουρο ότι δεν απολυμαίνει ποτέ το χώρο για παράσιτα κλπ. Καμιά ιδέα;;;
Ωωωω τι πρόβλημα κι αυτό... ' Ακου τσιμπούρια σε γατιά.
Μήπως να ρωτούσες τον κτηνίατρο Μαρία μου, προσωπικά δεν έχω ιδέα για τα τσιμπούρια.
Βέβαια αν μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες μπορώ να μαζέψω πληροφίες από φίλες που έχουν σκυλιά και από τον πετσοπά μου που είναι πατέρας της κτηνιάτρου μου και έχει αρκετές γνώσεις.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,145 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:51, 09-06-15:

Ναι Βάσω κι όμως...χωριό βλέπεις εδώ κι αυτή την εποχή απ΄ό, τι φαίνεται κάνουν πάρτυ τα τσιμπούρια..Πέντε χρόνια βέβαια που ζούμε εδώ δεν έχουμε ξαναντιμετωπίσει τέτοιο πράγμα σα το φετινό..δε ξέρω τί συμβαίνει και πού μπορεί να πάνε τα άτιμα γατόνια μου και τα βρίσκουν...Εννοείται να ρωτήσεις και περιμένω μήπως βοηθηθούμε, γιατί σου λέω γι΄αυτά δε φοβάμαι πλέον, αφού αποπαρασιτώνονται δε πρόκειται να κολλήσουν στο δέρμα τους, αλλά εμείς πώς θα προστατευτούμε από τη στιγμή που μου τα φέρνουν μέσα στο σπίτι με το τρίχωμά τους;;; Κολλάει άραγε εύκολα στον άνθρωπο ρε γμτ; Πάντως έχω κλειστή τη κρεβατοκάμαρα αυτές τις μέρες...Θα ρωτήσω και τη δική μας κτηνίατρο βέβαια μη τυχόν μπορεί να βοηθήσει. Έπειτα η μόνη λύση που σκέφτηκα είναι να περιορίσω αποκλειστικά μέσα τους εντός και να αποκλείσω έξω μόνιμα 2-3 από τους υπόλοιπους που είναι έξω αλλά μπαινουν και μέσα που και που, αλλά είναι πάααρα πολύ δύσκολο αυτό έτσι όπως έχουν μάθει όλοι τους, ιδίως οι εσωτερικοί που κάνουν σαματά για να βγούνε κάποιες φορές...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:51, 10-06-15:

Μαρία μου ούτε εγώ γνωρίζω πολλά από τσιμπούρια, αλλά νομίζω οτι δύσκολα κολλάνε σε ανθρώπους γιατί τα ζώα έχουν το τρίχωμα και τα βοηθάει να κρύβονται εκεί.
Αν γινόταν επίσης με κάποιο τρόπο να περιφράξεις αυλή ή κήπο (δεν ξέρω τι έχετε), ώστε να βγαίνουν να παίρνουν τον αέρα τους, αλλά χωρίς την επίσκεψη στο σπίτι-κοτέτσι του γείτονα?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 08:13, 10-06-15:

Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω Αλεξάνδρα μου, δε θα καταλάβω αν έρθει κάποιο πάνω μου άραγε, τι στο καλό (ανατριχίλα με πιάνει μόνο που το σκέφτομαι...), αλλά αν μας πιάσουν στον ύπνο και κολλήσουμε χωρίς να το καταλάβουμε;;; Γι αυτό τους απέκλεισα από τη κρεβατοκάμαρα, αλλά και πάλι δεν είμαι ήσυχη. Η περίφραξη της αυλής θα ήταν ιδανική, αλλά είναι πολύ μεγάλος ο εξωτερικός χώρος (ήδη περιφραγμένος αλλά όχι τόσο καλά ώστε να μην μπορούν να βγουν τα γατιά μου και παραέξω..). Δυστυχώς όμως μια τόσο καλή περίφραξη δεν είναι δυνατόν να γίνει άμεσα, αφού είναι πολύ μεγάλος ο χώρος έξω και θα μας κοστίσει πολύ, κι είναι άλλα πράγματα που επείγουν περισσότερο να γίνουν στο σπίτι προς το παρόν. ..Ο συνήθης ύποπτος είναι το Χουσί βέβαια, γιατί ο Ρόκο και πόσο μάλλον η Φαντασία, η οποία το πολύ μέχρι τη βεράντα να βγει.. δεν απομακρύνονται από την αυλή καθόλου (η Αγκράφα δε βγαίνει καν ), το Χουσί όμως είναι αλητόβιο κι εκτός του ότι μεταφέρει τα τσιμπούρια έρχεται και μέσα στην κολτσίδα, είναι δε και μακρύτριχος, οπότε καταλαβαίνετε... Σκέφτηκα και κτ ακόμη, να μου πείτε τη γνώμη σας, λέτε να τον πάρουμε με τη ψιλή (ο κτηνίατρος εννοώ) τώρα το καλοκαίρι ή θα είναι βάρβαρο;; ; Έτσι δε θα μπορεί να μεταφέρει με το τρίχωμά του ό,τι βρει! Το λέω κιόλας επειδή ξέρω περίπτωση μακρύτριχου γάτου φίλων που αυτή την εποχή τον ξυρίζουν και λέει το απολαμβάνει κιόλας (μόλις το συνηθίσει), του αφήνουν μόνο τις τρίχες στο κεφάλι και λίγο στην ουρίτσα...εγώ βέβαια το έβρισκα αρκετά τραβηγμένο, αλλά μήπως είναι η μόνη λύση στην περίπτωσή μας;;; Τί λέτε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 10-06-15 στις 08:41.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:19, 10-06-15:

Τελικά αφού μίλησα και με την κτηνίατρο κλείσαμε ραντεβού αύριο για κούρεμα - ξύρισμα Χουσιού..Έχω ένα άγχος για την ηρέμιση που θα του κάνουν και για το πώς θα το πάρει έπειτα, μη μου στρεσσαριστεί πολύ από την αλλαγή, αλλά δε μου αφήνει περιθώρια...αδυνατώ να συμβιώνω με τσιμπούρια μέσα στο σπίτι! Δε το αποκλείω βέβαια να του αρέσει κιόλας, γιατί εκτός από τσιμπούρια, κολλάνε πάνω του και άπειρες κολλιτσίδες, που τον ταλαιπωρούν πολύ μετά στο να τις βγάζει, βγάζω κι εγώ ό,τι μπορώ με το βουρτσάκι αλλά δε κάθεται για πολύ..
Προσπαθήσαμε κιόλας να τον κλείσουμε αποκλειστικά μέσα από χθες...δε φαντάζεστε τί έγινε..ο χαμός, δε κάθεται με τπτ και το χειρότερο είναι ότι τα βάζει με το Ρόκο, ξεσπάει σ΄αυτόν και είχαμε τρικούβερτους καβγάδες..
Ελπίζω να πάνε όλα καλά αύριο........
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

MyCat Moderator

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:57, 10-06-15:

Δεν νομίζω να του στοιχίσει τόσο πολύ Μαρία μου, κάποια γατιά μακρύτριχα κουρεύονται συστηματικά κάθε καλοκαίρι.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:22, 11-06-15:

Η περίφραξη της αυλής θα ήταν ιδανική, αλλά είναι πολύ μεγάλος ο εξωτερικός χώρος ....
Το καταλαβαίνω.. Πάντως στην έσχατη ανάγκη και σε περίπτωση που όλοι οι άλλοι τρόποι αποφυγής μεταφοράς των τσιμπουριών στο σπίτι, αποτύχουν (πράγμα που απεύχομαι) σκέψου το ενδεχόμενο να περιφράξεις ένα μικρό μέρος του εξωτερικού χώρου.. Θα στοιχίσει πολύ λιγώτερο, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Θα μου πεις οτι τα γατιά δεν θα ενθουσιαστούν μ'αυτή τη λύση, αλλά θα συνηθίσουν. Εδώ μετακομίζουν σε άλλο σπίτι και αργά ή γρήγορα συνηθίζουν, πόσο μάλλον όταν είναι ανάγκη για την υγεία όλης της οικογένειας.
Όπως και να'ναι, μακάρι να απαλλαγείτε το συντομότερο και οριστικά από τους ανεπιθύμητους "εισβολείς"
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 11:07, 11-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Δεν νομίζω να του στοιχίσει τόσο πολύ Μαρία μου, κάποια γατιά μακρύτριχα κουρεύονται συστηματικά κάθε καλοκαίρι.
Λες Βάσω μου ε; Εγώ μία περίπτωση ξέρω ακόμη όπως είπα και η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν καθούλου υπέρ αυτής της τακτικής, όμως στην περίπτωση του Χουσιού δε βλέπω άλλη λύση, ανωτέρα βία..Το ζήτημα είναι οτι δεν είναι και μικρό γατί, ήδη περπατάει στα 8 κι επειδή δε του χει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο αναρωτιέμαι για το πώς θα το πάρει, τέσπα, θα δούμε! Πάντως σήμερα τη γλίτωσε γιατί μου το παιξε πολύ άγριος τύπος το πρωί κι επειδή βιαζόμασταν το αναβάλλαμε για αύριο . Είμαστε σίγουροι πλέον ότι αυτός είναι ο ένοχος γιατί με το που γύρισε απ΄έξω σήμερα, πήγε και ξάπλωσε στη ντουζιέρα, όπως συνηθίζει, κι όπως αφαιρούσε τις κολλιτσίδες, τσούπ βλέπω να ξεπετάγεται κι ένα σιχαμερό τσιμπόύρι..... Ήταν φως φανάρι βέβαια ότι αυτός θα ήταν, απλώς επιβεβαιώθηκα.

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Το καταλαβαίνω.. Πάντως στην έσχατη ανάγκη και σε περίπτωση που όλοι οι άλλοι τρόποι αποφυγής μεταφοράς των τσιμπουριών στο σπίτι, αποτύχουν (πράγμα που απεύχομαι) σκέψου το ενδεχόμενο να περιφράξεις ένα μικρό μέρος του εξωτερικού χώρου.. Θα στοιχίσει πολύ λιγώτερο, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Θα μου πεις οτι τα γατιά δεν θα ενθουσιαστούν μ'αυτή τη λύση, αλλά θα συνηθίσουν. Εδώ μετακομίζουν σε άλλο σπίτι και αργά ή γρήγορα συνηθίζουν, πόσο μάλλον όταν είναι ανάγκη για την υγεία όλης της οικογένειας.
Όπως και να'ναι, μακάρι να απαλλαγείτε το συντομότερο και οριστικά από τους ανεπιθύμητους "εισβολείς"
Ναι αυτή θα ήταν μία λύση, απλά ο χώρος της αυλής είναι έτσι διαμορφωμένος που είναι δύσκολο να γίνει κτ τέτοιο, θα το ψάξω πάντως. Αν μπορούσαν να έχουν πρόσβαση έστω και σ΄ένα μέρος της αυλής δε νομίζω ότι θα τους κακοφαίνονταν ιδιαίτερα, αρκεί που θα έβγαιναν, ιδίως το Χουσί που είναι κακομαθημένο και τσαντίλικο, κι όπως ανέφερα παραπάνω δε με πειράζει που γκρινιάζει και είναι στη τσίτα για να βγει, το βασικό πρόβλημα είναι ότι επιτίθεται έπειτα άγρια στο Ρόκο και τη πληρώνει αυτό το τόσο καλόβολο μανάρι Θα σας ενημερώσω αύριο λοιπόν για τις εξελίξεις...
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 00:10, 14-05-17:

Καλησπερα στην ομαδαρα!

Σημερα ειδα τη φρικη απο πολυ κοντα: ενα γατονι που εχω εξω απο το σπιτι και το φροντιζω, ειχε μια τσιμπουραρα στο πηγουνι του, η οποια ειχε φουσκωσει απο το ρουφηγμα του αιματος. Το αφαιρεσα με τσιμπιδακι κι αφησε μια μικρη πληγιτσα στο ερμο το γατι. :/ του βαλα κατοπιν, αμπουλα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης...ποσο κινδυνευουμε στην Ελλαδα απο τη νοσο lyme των τσιμπουριων; να φρικαρω;
ευχαριστω!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:55, 14-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Καλησπερα στην ομαδαρα!

Σημερα ειδα τη φρικη απο πολυ κοντα: ενα γατονι που εχω εξω απο το σπιτι και το φροντιζω, ειχε μια τσιμπουραρα στο πηγουνι του, η οποια ειχε φουσκωσει απο το ρουφηγμα του αιματος. Το αφαιρεσα με τσιμπιδακι κι αφησε μια μικρη πληγιτσα στο ερμο το γατι. :/ του βαλα κατοπιν, αμπουλα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης...ποσο κινδυνευουμε στην Ελλαδα απο τη νοσο lyme των τσιμπουριων; να φρικαρω;
ευχαριστω!
Τα ποσοστά στην Ελλάδα δεν τα γνωρίζω, όμως έχω διαβάσει οτι όσο πιο γρήγορα αφαιρεθεί το τσιμπούρι (αν υποθέσουμε οτι είναι μολυσμένο) τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες οι όποιες συνέπειες να είναι λίγες ως και ελάχιστες.
Απλά θα το παρακολουθείς για τυχόν πυρετό τις επόμενες εβδομάδες.
Πάντως, αν και δεν νομίζω να συμβαίνει συχνά, είχε τύχει κι εμένα να με δαγκώσει κρότωνας (τσιμπούρι), το ανακάλυψα τυχαία και κάπως καθυστερημένα γιατί ήταν πολύ μικρό, αλλά πήγα μετά και γιατρό. Μου έδωσε να κάνω μια ειδική εξέταση, που όμως δεν την έκανα και, πάλι καλά, δεν είχα περαιτέρω ιστορίες.

Δεν ξέρω αν εχεις δει και τη σχετική σελίδα του ΚΕΕΛΠΝΟ σχετικά με τα τσιμπούρια. Βέβαια αναφέρεται σε σχέση με ανθρώπους, όμως υποθέτω ισχύει και για τα ζωάκια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους