Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,660 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,203 μηνύματα σε 81,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 750 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με την εγκυμοσύνη, τη γέννα και την περίοδο λοχείας

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 00:12, 19-06-13:

μπορεις να την στειρωσεις και στην αρχη της εγκυμοσυνης πριν προλαβουν να αναπτυχθουν μεσα της τα μωρακια της! Τα αδεσποτα ειναι πολλα. Ειναι αδικο να αφηνουμε τις γατες μας -που δεν προοριζονται για εκτροφη- να γεννανε. ΑΜΕΣΑ ΣΤΕΙΡΩΣΗ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 00:39, 19-06-13:

Οντως, ταλαιπωρουνται πολυ και αυτα και ειναι δυσκολο να βρεθει οικογενεια για αδεσποτα γατακια δυστυχως. Καλυτερα ειναι να στειρωθει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 21:01, 05-08-13:

είναι δυνατών να γεννήσει μια γάτα πάνω από 7 γατάκια;
(μια αδέσποτη γάτα που φροντίζω μου έκανε αυτό το δώρο , πάρα πολλά γατάκια , αλλά και πρόβλημα)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:24, 05-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από xstratus
είναι δυνατών να γεννήσει μια γάτα πάνω από 7 γατάκια;
(μια αδέσποτη γάτα που φροντίζω μου έκανε αυτό το δώρο , πάρα πολλά γατάκια , αλλά και πρόβλημα)
Εχει τυχει να ακουσω και για 8 γατακια σε μια γεννα, αναλογα με ποσους γατους ζευγαρωσε η γατουλα. Καλο σου κουραγιο με τοσα μωρα, κοιτα να προσεχεις τη μαμα για να μπορει να τα φροντιζει σωστα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,637 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:36, 05-08-13:

Φυσικα και μπορει,εγω εχω ακουσει και για παραπανω.Η μαμα χρειαζεται παρα πολυ τροφη καλης ποιοτητας και αν σε αφηνει γενικα να πλησιαζεις και να αγγιζεις τα μωρα,βοηθεια με το ταϊσμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 02:08, 28-09-13:

Καλησπέρα!!

Δεν ξέρω εάν είμαι στο σωστό θέμα αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..

Εχώ τα δύο αδερφάκια το ένα θηλυκό και το άλλο αρσενικό έξι μηνών...
Το αγόρι σήμερα ξεκίνησε να έχεις "ορέξεις" και να κάνει στενό... πολύ στενό μαρκάρισμα στο θηλυκό! Υπάρχει περίπτωση, από τη στιγμή που η μικρή δεν έχει όίστρο, να μείνει έγκυος?? Εάν πάμε τον αρσενικό από τώρα για στείρωση θα έχει πρόβλημα αργότερα? Ρωτάω επειδή ξέρω πως τα αρσενικά τα στεριώνουν από τους 9 μήνες και πάνω
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 07:42, 28-09-13:

Kαλησπερα.
Εννοειται οτι μπορει να στειρωθει ο αρσενικος, εγω θα το εκανα αμεσα γιατι ετσι και αρχισει να ψεκαζει στο σπιτι μετα δυσκολα φευγει αυτη η συνηθεια. Για να μη σου πω οτι θα κοντευετε να λιποθυμησετε απο την μυρωδια. Τα αρσενικα μου το ενα το εχω στειρωσει 6 μηνων(και ψεκαζε απο 3.5 μηνων) και το αλλο 5 μηνων χωρις κανενα προβλημα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary1983

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mary1983
H mary1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mary1983 έγραψε στις 18:48, 14-03-14:

γεια σε ολους!εχω τη γατουλα μου εγκυο.κοντευει περιπου 2 μηνων.πριν απο λιγο απεβαλε ενα γατακι το οποιο δεν ηταν καθολου ανεπτυγμενο.την παρακολουθησα και τωρα φαινετε καλα και βλεπω κινηση στη κοιλιτσα της αρα μαλλον τα αλλα ειναι ζωντανα.υπαρχει καποιος κινδυνος να παθει κατι μετα απ αυτο?
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,637 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:31, 15-03-14:

Καλησπερα,πως ειναι η γατουλα;Γεννησε και τα υπολοιπα;
Παράθεση

angie83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angie83
H angie83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H angie83 έγραψε στις 14:35, 15-03-14:

Κλησπερα. Η γατουλα μου εφυγε για να γεννησει κ εχουν περασει 3 μερεσ. Δεν εχει επιστρεψει. Δεν πεινασε?ισωσ φοβαται γιατι κυκλοφορουν γατεσ και γατοι εδω γυρω. Αλλα ανησυχω. Ποτε προβλεπεται να γυρισει εστω να βεβαιωθω οτι ειναι καλα?ειναι αδεσποτουλα κ την φροντιζω απο μωρο. Ειμαστε πολυ δεμενς. Ευχαριστω
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antekala
H antekala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H antekala έγραψε στις 22:34, 07-04-14:

Η γατουλα μου γεννησε σημερα ειναι η πρωτη της φορα αλλα δεν ειναι καλα. Δεν εχει ορεξη να φαει και να κανει τιιποτα με το ζορι θηλαζει τα μικρα της ουτε να περπατησει δε μπορει καλα. Εχει εξαντληθει απο τη γεννα; Δεν ξερω τι να κανω. Επισης δεν εχει φαει τον πλακουντα τα μικρα της ειναι ακομα με τον ομφαλιο λωρο (εχει γεννησει τα ξημερωματα). Σας παρακαλω βοηθηστε με. Μενω σε επαρχια και δεν εχω την οικονομικα δυνατοτητα να παω σε κτηνιατρο και αυτος ειναι ο λογος που δεν της εκανα και στειρωση
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 07-04-14 στις 22:41. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 22:49, 07-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από antekala
Η γατουλα μου γεννησε σημερα ειναι η πρωτη της φορα αλλα δεν ειναι καλα. Δεν εχει ορεξη να φαει και να κανει τιιποτα με το ζορι θηλαζει τα μικρα της ουτε να περπατησει δε μπορει καλα. Εχει εξαντληθει απο τη γεννα; Δεν ξερω τι να κανω. Επισης δεν εχει φαει τον πλακουντα τα μικρα της ειναι ακομα με τον ομφαλιο λωρο (εχει γεννησει τα ξημερωματα). Σας παρακαλω βοηθηστε με. Μενω σε επαρχια και δεν εχω την οικονομικα δυνατοτητα να παω σε κτηνιατρο και αυτος ειναι ο λογος που δεν της εκανα και στειρωση
επισης βγαζει κατι σαν νερο απο πισω κ μυριζει πολυ εντονα δεν ειναι πηχτο
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,320 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 22:53, 07-04-14:

Πιστεύω ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον κτηνίατρο οπωσδήποτε...
Κατανοώ ότι μένεις σε επαρχία και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, όπως ανέφερες, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει κάποια άλλη λύση...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:05, 07-04-14:

Καλησπέρα!
Πρόσφατα πήρα κι εγώ μια αδεσποτούλα έγκυο σπίτι και βίωσα τη γέννα από πολύ κοντά και πολύ διεξοδικά. Είχα κι εγώ πολύ άγχος. Να'ναι καλά και τα παιδιά εδώ που με βοηθούσαν με όλες τις απορίες μου!
Λοιπόν, η γατούλα είναι πολύ φυσιολογικό να είναι εξαντλημένη και να μη θέλει να φάει. Απ΄ό,τι είδα, τις πρώτες ώρες κοιμάται μόνο και θηλάζει τα μωρά.Οπότε, αν δεις πως περνάει μέρα και δεν έχει φάει (αλήθεια, πότε γέννησε; ), τότε απευθύνεσαι-έστω τηλεφωνικά- σε κτηνίατρο να σε συμβουλέψει και αν υπάρξει δυνατότητα να έρθει να τη δει.
Όταν γεννιούνται και αφού τα καθαρίσει, αναπνεύσουν κ.τ.λ., τους κόβει τον ομφάλιο λώρο. Ένα κομματάκι, περίπου 3 εκατοστά, παραμένει στην κοιλίτσα τους, ξεραίνεται και πέφτει μόνο του μετά από 3-4 μέρες.
Για τον πλακούντα κι εγώ είχα ανησυχήσει γιατί δεν τον είδα πουθενά! Ούτε να τον τρώει ούτε τίποτα! Και ρωτώντας εδώ έμαθα πως είναι ξεχωριστός για κάθε γατάκι, είναι ένα μικρό κομμάτι ενωμένο με το λώρο και ενώ καθαρίζει το καθένα η μαμά, τρώει και τον πλακούντα. Οπότε, δύσκολα θα το έβλεπες.
Ησύχασε θα έλεγα προς το παρόν και να την παρακολουθείς...
Να είναι καλότυχα τα μικρούλια και γερά και σύντομα εύχομαι να καταφέρεις να στειρώσεις τη γατούλα σου να γλυτώσει από τους κινδύνους!

Αυτά τα υγρά που έχει ίσως είναι από τη γέννα... και αίμα μπορεί να έχει τις πρώτες 2 μέρες.
Πάντως, έχει δίκιο ο Lord Kratos, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κτηνίατρο. Κάνε προσπάθεια μήπως μπορέσει να έρθει εκείνος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 07-04-14 στις 23:09.
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 23:17, 07-04-14:

ευχαριστω για το ενδιαφερον. σημερα τα ξημερωματα γεννησε. ο ομφαλιος λωρος ειναι ακομα συνδεδεμενοσ με τον παλακουντα ειναι ενα μεγαλο πραγμα σαν συκωτι (τι να πω δε ξερω) κ ειναι ακομα εκει που γεννησε. αλλαξα την κουβερτουλα αλλα επειδη τα μικρα ηταν ακομα ενωμενα το εβαλα παλι εκει. μυριζει πολυ εντονα κ ειναι σαν βρεγμενη δεν ειναι πηχτα ομως σαν πυον ειναι διαφανες σαν νερο
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:27, 07-04-14:

Δύσκολη η κατάσταση που περιγράφεις. Πρέπει οπωσδήποτε να τη δει κτηνίατρος τη γατούλα και τα μωρά!
Αν υπάρχει κάποιος σε σχετικά κοντινή απόσταση, εγώ θα επικοινωνούσα άμεσα!
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 23:33, 07-04-14:

τα μικρα ειναι μια χαρα κατα την αποψη μου. κοιμουνται κ κλαινε οταν πεινανε απλα με ανησυχει οτι οι ομφαλιοι λωροι ειναι συνδεδεμενοι και οι 4 σε αυτο το πραγμα (νομιζω οτι ειναι ο πλακουντας, οχι??) και μαμα μυριζει εντονα ειναι φυσιολογικο αυτο?
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:39, 07-04-14:

Ο πλακούντας είναι και δεν είναι φυσιολογικό να μην τον έκοψε η γάτα. Μπορεί να δείχνουν καλά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσουν.
Μόνο κτηνίατρος μπορεί να βοηθήσει πιστεύω.
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 23:48, 07-04-14:

εγω νομιζω οτι επειδη ειναι ετσι αδυναμη δεν τον εκοψε επισης διαβασα καπου οτι αν δε φαει τον πλακουντα η μαμα κ κοψει τον ομφαλιο λωρο κοβεται μονος του ετσι ειναι απο τη φυση του ελεγε(παιζει να το διαβασα κ εδω). απλα εμενα η συμπεριφορα της μαμα με ανησυχει περισσοτερο. απο την ωρα που γεννησε δεν μου εχει νιαουρισει καθολου,ουτε τρωει, ουτε περπαταει καλα καλα. θα πως θα ειναι κ αυριο κ θα παρω τηλ. τον κτηνιατρο
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Τίποτα δεν έμεινε πια στην αυλή :(( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,374 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 11:33, 08-04-14:

Εγω θα σου ελεγα οπως και οι υπολοιποι να παρεις αμεσα τον γιατρο γιατι μπορει να εχει και αλλο γατακι μεσα στην κοιλιτσα της και να μη βγηκε...αυτο ειναι πολυ σοβαρο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:32, 08-04-14:

Ειναι φυσιολογικο που δεν τον εκοψε,δεν τον κοβουν παντα.Αν μπορεις παρε ενα αποστειρωμενο ψαλιδι με στρογγυλεμενη μυτη και κοψε τους εσυ,περιπου τρια εκατοστα απο το σωμα του μωρου,προσεξε ομως μην τον τραβηξεις.Μπορεις να κανεις το ιδιο με τα δαχτυλα σου,"τσιμπωντας" τον και τριβοντας τον αναμεσα στο δεικτη και τον αντιχειρα,ωστε να μην αιμορραγησει οταν κοπει.Το υγρο της μαμας με ανησυχει,ισως εχει μεινει κι αλλο μωρο μεσα,ισως εχει μαζεψει πυον,πολλα μπορει να συμβουν.Δε μπορει να ερθει καποιος γιατρος να τη δει,και να συμφωνησεις να του πληρωσεις την επισκεψη λιγα λιγα;Αν παθει κατι η μαμα τα μικρα δεν εχουν πολλες πιθανοτητες,μην το ρισκαρεις...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:09, 08-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ειναι φυσιολογικο που δεν τον εκοψε,δεν τον κοβουν παντα.
Ουπςςςς...
Συγνώμη για το λάθος!!
Είχα καταλάβει πως οι λώροι πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε.
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:11, 08-04-14:

Πρεπει να κοπουν,αλλα πολλες νεες μανουλες,που ειναι πρωτη τους γεννα,σαστιζουν,ή δεν ξερουν οτι πρεπει να το κανουν,οποτε το κανουμε εμεις.
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 19:14, 10-04-14:

καλησπερα. η γατουλα μου ηταν χειροτερα την επομενη μερα τελικα την πηγα στο γιατρο μου ειπε πυομητρα και 250ευρω κλαμα κακο εγω που δεν ειχα τοσα λεφτα και θα πεθαινε η Μικα μου με ειδε τοσο πολυ οτι στεναχωριομουνα κ μου την εκανε τζαμπα παιδια. (ο καλυτερος κτηνιατρος σε ολο το κοσμο) της εκανε και ενεσιμη αντιβιωση για να μη ταλαιπωρειται η καημενουλα. Δυστυχως τα γατακια δε σωθηκαν . την εχω παρει σπιτι αλλα παλι ανορεκτη ειναι μονο νερο πινει και αυτο της το βαζω μπροστα της δε μπορει να κουνηθει και πολυ και κατουραει οπου να ναι αλλα δε βαριεσαι κριμα ταλαιπωρηθηκε πολυ η καημενουλα. αλλα δε τρωει βρε παιδια ειχς κανεις σας παρομοιο περιστατικο? ποτε θα αρχισει να τρωει? επισης βγαζει ακομα πυον αλλα ο κτηνιατρος ειπε 1-2 μερες ακομα κ θα καθαρισει μονο του. επισης βρωμαει
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,048 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:52, 10-04-14:

Κρίμα τα μωράκια, αλλά όπως φαίνεται ήταν αναπόφευκτο...

Για τη γατούλα σου θα έλεγα να περιμένεις λίγο, φυσικό κι αναμενόμενο μετά από τόση ταλαιπωρία να μην τρώει και να μην πίνει.
Μόνο να την παρακολουθείς στενά και σε οποιαδήποτε αλλαγή προς επιδείνωση (πράγμα που απεύχομαι) αμέσως επικοινωνία με τον γιατρό που αποδείχτηκε οτι είναι πάνω απ'όλα "άνθρωπος" (αν θες, πρόσθεσέ τον στη λίστα κτηνιάτρων που έχει ανοιχτεί εδώ
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=24340, )

Καλή ανάρρωση και περαστικά στη γατούλα σου
Παράθεση

antekala

Νεοφερμένος

H antekala έγραψε στις 00:58, 11-04-14:

αλλο προβλημα τωρα..δεν μπορει να ουρησει πηγαινει στην αμμο αλλα κανει σταγονες αν και πινει αρκετο νερο μεχρι στιγμης δεν εχει φαει ακομα κατι κι ειναι αργα να παρω τον γιατρο τωρα.ξερει κανεις τιποτα που μπορει να βοηθησει? πρωτη φορα το κανει να εγινε κατι με την εγχειρηση? εκει που αρχισε να σηκωνεται κ να κανει βολτες...
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,385 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 01:03, 11-04-14:

Δεν μπορώ να ξέρω μετά από τέτοια επέμβαση τι μπορεί να συνέβη. Πάντως το πρωί οπωσδήποτε τηλέφωνο στον γιατρό...
Παράθεση

geodimniko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geodimniko
H geodimniko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H geodimniko έγραψε στις 19:45, 19-04-14:

γεια σας

θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζεται για το διαστημα λοχειας της γατουλας, υπαρχει πιθανοτητα να παρει τα μωρα της και να τα κρυψει αλλου;
εχω μια γατουλα, οπου την μεγαλωσα απο μωρακι, μου γεννησε 4 πολυ χαριτωμενα γατακια (ειναι τωρα στην 2η εβδομαδα) και ενω ειχε βαλει τα μωρακια της μεσα στην ντουλαπα στο κατω μερος σημερα είδα οτι το ενα απο ολα λειπει.
συνηθως δεν λειπει απο το σπιτι, ειναι παντα μαζι μας και εμεις δεν την ενοχλουσαμε καθολου, ουτε καναμε φασαρια.
ειναι πολυ περιεργο ξαφνικα να αποφασισε να απομακρυνει μονο ενα γατακι. εχει ακουσει κανενας αλλο παρομοιο περιστατικο;
ψαχνω μηπως το εχει παει αλλου στο σπιτι αλλα δεν εχω βρει τιποτα, υπαρχει ενδεχομενο να το εχει βγαλει εκτος σπιτιου σε αλλη "φωλια" και να παρει κι τα αλλα;!
εχω μπρεδευτεί και στεναχωρηθει για ολο αυτο, φοβαμαι μην παρει κι τα αλλα μικρα...
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:17, 19-04-14:

Καλησπερα,
ναι υπαρχει περιπτωση να αλλαξε φωλια στα μικρα της,και να τα εχει κρυψει αλλου.Δε θελω να σε στενοχωρησω,αλλα ισως παρει και τα υπολοιπα,παντως αν σας εχει εμπιστοσυνη γενικα θα τα ξαναφερει μολις ξεπεταχτουν.
Καλο Πασχα!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες . Έχει γράψει 366 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:21, 19-04-14:

Καλησπέρα κι από μένα,
Να ξέρεις ότι αυτή η αντίδραση της γατούλας σου είναι η πλέον υγειής, μην την εμποδίσεις ούτε να αγχώνεσαι ιδιαίτερα για το που βρίσκεται η νέα της φωλιά (θέλει να είναι πολύ προστατευμένα) και δε πρέπει να στενοχωτριέσαι καθόλου. Προφανώς θα πάρει και τα υπόλοιπα μωρά και άστο πάνω της, θα τα προστατέψει μια χαρά, ξέρει τον τρόπο! Είναι επίσης βέβαιο ότι σύντομα θα τα ξαναφέρει πίσω, μπορεί και πολύ πριν ξεπεταχτούν. Εσύ κοίτα κάθε φορά που θα έρχεται για φαγητό και ξεκούραση να τη φροντίζεις.

Καλό Πάσχα και χρόνια πολλά!
Παράθεση

geodimniko

Νεοφερμένος

H geodimniko έγραψε στις 06:58, 20-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από geodimniko
γεια σας

θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζεται για το διαστημα λοχειας της γατουλας, υπαρχει πιθανοτητα να παρει τα μωρα της και να τα κρυψει αλλου;
εχω μια γατουλα, οπου την μεγαλωσα απο μωρακι, μου γεννησε 4 πολυ χαριτωμενα γατακια (ειναι τωρα στην 2η εβδομαδα) και ενω ειχε βαλει τα μωρακια της μεσα στην ντουλαπα στο κατω μερος σημερα είδα οτι το ενα απο ολα λειπει.
συνηθως δεν λειπει απο το σπιτι, ειναι παντα μαζι μας και εμεις δεν την ενοχλουσαμε καθολου, ουτε καναμε φασαρια.
ειναι πολυ περιεργο ξαφνικα να αποφασισε να απομακρυνει μονο ενα γατακι. εχει ακουσει κανενας αλλο παρομοιο περιστατικο;
ψαχνω μηπως το εχει παει αλλου στο σπιτι αλλα δεν εχω βρει τιποτα, υπαρχει ενδεχομενο να το εχει βγαλει εκτος σπιτιου σε αλλη "φωλια" και να παρει κι τα αλλα;!
εχω μπρεδευτεί και στεναχωρηθει για ολο αυτο, φοβαμαι μην παρει κι τα αλλα μικρα...
Ευχαριστώ για την ανταποκριση.
Ελπίζω να ειναι ετσι οπως τα λετε και να επιστρεψει το 4ο μικρουλι σπιτι μαζι με τα αλλα.
Πάντως την Τετάρτη το βράδυ τα είχε όλα μαζι εδώ κι Σάββατο απογευμα πρόσεξα ότι έλειπε το ένα.
Θα περιμένουμε και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Παράθεση

geodimniko

Νεοφερμένος

H geodimniko έγραψε στις 09:16, 20-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από geodimniko
Ευχαριστώ για την ανταποκριση.
Ελπίζω να ειναι ετσι οπως τα λετε και να επιστρεψει το 4ο μικρουλι σπιτι μαζι με τα αλλα.
Πάντως την Τετάρτη το βράδυ τα είχε όλα μαζι εδώ κι Σάββατο απογευμα πρόσεξα ότι έλειπε το ένα.
Θα περιμένουμε και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Κάτι ακόμα που σκέφτηκα, υπάρχει ενδεχόμενο κάποια άλλη γατα να βρήκε τα μικρά και να προσπάθησε να πάρει κάποιο; οπότε να πρόλαβε να πάρει ένα; γιατί δεν βλέπω την δικιά μου καθόλου ανήσυχει, είναι με τα υπόλοιπα μιά χαρά;!
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stavrianna 1234
H stavrianna 1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stavrianna 1234 έγραψε στις 16:22, 04-05-14:

μια γατα στο κηπο μου είναι εγκυος και θα γεννησει από ότι υπολογιζω σε δυο μερες
αλλα το πρόβλημα είναι ότι γενναει πρωτη φορα και θα της παιθανουν όλα τα μωρα γιατι δεν είναι ικανη μητερα τι να κανω?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavrianna 1234 : 04-05-14 στις 19:47.
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 1,205 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 18:55, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από stavrianna 1234
μια γατα στο κηπο μου είναι εγκυος και θα γεννησει από ότι υπολογιζω σε δυο εβδομάδες αλλα το πρόβλημα είναι ότι γενναει πρωτη φορα και θα της παιθανουν όλα τα μωρα γιατι δεν είναι ικανη μητερα τι να κανω?
αντε με το καλο!
αλλα συγνωμη,απο που συμπέρανες οτι δεν ειναι ικανη μητερα αφου πρωτη φορα θα γινει μανα?
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 849 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 19:16, 04-05-14:

Μάλλον εννοούσε "έμπειρη" ή κάτι τέτοιο...;

Αυτά που μπορείς να κάνεις είναι

α. να την πάρεις σπίτι και να την προσέχεις/βοηθάς/φροντίζεις μέχρι να γεννήσει
β. να της φτιάξεις μια φωλίτσα εκεί που είναι για να χωθεί μέσα και να γεννήσει εκεί και να της πηγαίνεις φαγητό νερό κλπ και να την έχεις στο νου σου γενικά
γ. να συμβουλευτείς κτηνίατρο μετά τη γέννα ή αν παρατηρήσεις κάτι περίεργο/ανησυχητικό πριν γεννήσει η γατούλα

Τέλος, όταν λες μια γάτα στον κήπο σου εννοείς κάποια αδέσποτη γατούλα που ήρθε απλά εκεί για να γεννήσει; Ή είναι κάποια γατούλα που φροντίζεις εσύ, "δικιά σου" έστω κι αν μένει εκτός σπιτιού; Αν είναι δικιά σου, είναι κρίμα που δεν τη στείρωσες νωρίτερα. Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι να μπορείς (οικονομικά και πρακτικά) να αναλάβεις τη στείρωσή της αφού γεννήσει, με την προϋπόθεση ότι δε θα ξεμακρύνει/εξαφανιστεί από κει.
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stavrianna 1234 έγραψε στις 19:35, 04-05-14:

η γατα αυτή είναι αδεσποτη και λεω ότι δεν είναι ικανη μανα γιατι είναι πολύ μικρη και δεν εχει αρκετο γαλα επισης δεν μπορω να την βαλω μεσα γιατι εχο άλλες δυο !!!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:37, 04-05-14:

Γαλα απο που να εχει,αφου γεννα σε δυο εβδομαδες;Επισης η ηλικια και το μεγεθος δεν παιζουν κανενα ρολο στη μητροτητα.
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 19:41, 04-05-14:

ενταξει ...... εχεις δικιο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavrianna 1234 : 04-05-14 στις 19:48.
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 849 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 19:48, 04-05-14:

Δεν παίζει ρόλο η ποσότητα των μωρών στο πότε θα γεννήσει η γάτα.

Όπως και να 'χει αν μπορείς να τη βοηθήσεις, έχει καλώς, βάζε της έστω λίγο φαγάκι και νεράκι όσο είναι στον κήπο σου, και πριν γεννήσει δηλαδή και μετά που θα γεννήσει.
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 19:49, 04-05-14:

πηγα και ειδα για λιγο αυτή την γατα και φωναζει παρα πολυ

εγω φροντιζω όλα τα αδεσποτα της γειτονιας και εχω στο κηπο περιπου 20 γατες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 04-05-14 στις 20:54. Αιτία: Merge
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:51, 04-05-14:

Εντάξει, προσπάθησες να τη βοηθήσεις; Μπορείς να καταλάβεις γιατί φωνάζει; Κάτι;

Α καλά οκ.
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 19:54, 04-05-14:

δεν ξερω αλλα γλυφει την ουρα της συνεχεια

μηπως γενναει??

μαλλον υπολογισα λαθος........ δεν είμαι εμπειρη από αυτα

βλεπω να βγαινει λιγο αιμα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 04-05-14 στις 20:51. Αιτία: Merge
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 20:00, 04-05-14:

Γεννάει τελικά ή όχι;
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 20:02, 04-05-14:

ΝΟΜΙΖΩ ΝΑΙ...

βλεπω τα ποδαράκια!!!!!!!!!!!

αχ! είναι πολύ γλυκουλια (μεχρι τωρα γεννησε 3)πρεπει να κλεισω τον υπολογιστη .......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 04-05-14 στις 20:51. Αιτία: Merge
Παράθεση

ele78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ele78
H ele78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ele78 έγραψε στις 23:04, 04-05-14:

καλησπέρα... είχαμε ενα πρόβλημα με μώρα γατάκια που εγκλωβίστηκαν στον εξαερισμό του μαγαζιού που δουλεύω... τα βγάλαμε και βρήκαμε την μαμά και επιδή ήταν σε επικίνδυνο σημείο παλι την βγάλαμε απο εκεί και πήραμε και τα γατιά της και τα βάλαμε στον κήπο που είναι και εκέινη... όταν τα αφήσαμε ήταν παντελώς αδιάφορη και δεν γύρισε καν να τα κοιτάξει!!!! υπάρχει περίπτωση να τα αφήσει εκεί απροστατευτα???? έχει πάρα πολλεσ γάτεσ εκεί με γατάκια και όλεσ π΄ροσφατα γεννημένες! αλλα εχει και αρσενικά πολα... δεν μπορούσα να κανω κάτι αλλο και είχα πρόβλημα και με τούς γείτονες εκεί αλλα πάλι προσπάθησα πολύ να την πλησιάσω αλλα δεν γίνεται....τα 2 μάλιστα τα είχε και τα θήλαζει όταν την βγάλαμε απο τον σωλήνα που ήταν...το να τα ξέχασε δεν το νομίζω... πήγε μια κοπέλα ν αδει αν τελικά τα πήρε και δεν τ βρήκε... η μάνα ηταν στον κήπο ομως... επειδή δεν ήξερε το σημειό που ήταν κουρνιασμένα μπορει να μην τα είδε.... νιώθω παρα πολύ ασχημα που τα άφησα και θα πάω σίγουρα αυριο να δω αλλα ήταν εξαγριωμένα τα πράγματα με τουσ γείτονες και έπρπε να φύγω γιατι και ο εργοδότης μου άρχισε να τα παίρνει!! υπάρχει περίπτωση να μην πάει να τα πα΄ρει?
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 23:06, 04-05-14:

γεννηθηκαν μια χαρα!!!!!!!!!!!!!είμαι τοσο χαρουμενη!!!!γεννησε 5 γατακια τα 3 είναι θυληκα και τα 2 αγορια!!!!<3
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,320 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:48, 05-05-14:

Να τα χαίρεστε, Σταυριάννα!
Θυμάμαι ότι όσες γέννες έχω παρακολουθήσει πάντα είχα πρόβλημα στο να ξεχωρίσω το φύλο των νεογέννητων, είσαι τυχερή που το κατάλαβες αμέσως...
Παράθεση

stavrianna 1234

Νεοφερμένος

H stavrianna 1234 έγραψε στις 18:39, 05-05-14:

ξεχωρισα το φυλο τους γιατι τα θυληκα εχουν πανω από τρια χρωματα
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες . Έχει γράψει 366 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:32, 05-05-14:

Σταυριάννα να είναι καλότυχα τα γατάκια εύχομαι! Όσο για την άπειρη μαμά μην ανησυχείς, θα βρει τον τρόπο να τα φροντίσει πιστεύω. Πρέπει να σου πω ότι ναι μεν τα τρίχρωμα γατάκια είναι (σχεδόν) πάντα θηλυκά, δε σημαίνει όμως αυτό ότι τα δίχρωμα είναι απαραίτητα αρσενικά. Μπορεί μια θηλυκιά γατούλα να είναι και δίχρωμη αλλά και μονόχρωμη! Απλά ένας αρσενικός δεν είναι ποτέ τρίχρωμος..Οπότε ακόμη είναι νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα για τα δύο από τα πέντε!
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Τίποτα δεν έμεινε πια στην αυλή :(( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,374 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 12:23, 06-05-14:

Κι ομως αν και σπανιο υπαρχουν τριχρωμοι αρσενικοι.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aba , stavrianna 1234

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους