Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,948 εγγεγραμμένα μέλη και 2,808,335 μηνύματα σε 79,685 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 836 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,655 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:36, 17-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από blackfairy1986
καλησπερα ιθελα να ρωτισω κατι... ξερω οτι η γατα περιοδο δεν εχει εχω αρκετα γατακια και το γνοριζω.. αλλα αυτο που θελω να πω ειναι η μια απο της γατουλες μου αστιροτι λογο ικονομικου καθαρα και μονο λογου ειναι ενος χρονον εναμισι εκει και δεν εχει κανει πολους ιστρους μεχρι τωρα γενικος σε σιγριση με τις αλλες κανει πιο σπανια.. τωρα εχει ιστρους και παρατιρισα να βγαζει πολυ σκουρα ιγρα.. στην αρχη μου φανικε σαν εμα αλλα οταν εριξα φως γιατι ηταν σκοτινα ιδα οτι ηταν σκουρα ιγρα καφε σκουρα ιγρα.. τι πεζει με αυτο? ενοω θα πρεπει να ανισιχισω? πεζει να νε καπιο προβλιμα η τιχενι? επισις εχει χασει βαρος ειναι 3-4 μινες βεβεα που χει χαση οχι τωρα... τροη ομως φισιολογικα απλος προτα ετρογε πιο πολυ...αυτο μπορι να νε και λογο τροφις γιατι της αρεση μονο η wiskas και το τελεφτεο τριμινο περνω αλλες τροφες να δοκιμαζω γιατι το ιδιο γατακι εχει αλεργιες και τροφικες και σε αμμο οποτε λιγο το ψαχνω να δω τη την πιραζει ποθ απο οτι εχω καταλαβι ειναι το ιχθιελεο γιατι την πιραζουν ολλες οι ακριβες τροφες καλες διλαδη.. και απο οτι εχω δει η πιο ακριβες εχουν μεγαλι περιεκτικοτιτα σε ιχθιελεα ακομα και αντιαλεργικες ποθ εχουν ακομα πιο πολυ ιχθιελεα και σιμιοτεον την πιραζουν και πιο πολυ απο της αλλες... ειναι περιπτοση ξερω,.. επισης δεν κανει εμετο ουτε την νιοθο πρισμενι οταν την πιανω... ισος μερικες φωρες οταν εχει ιστρους να πριζετε λιγο της προτες μερες αλλα μετα ειναι μια χαρα ..για πιτε καμια γνωμη λετε να το κιταξω? δεν θελω να ανισιχισω αδικα γιατι ειμαι ανεργι και το να την παω στον κτινιατρο για μενα ειναι θεμα οποτε πιτε αν πιστεβετε πως πρεπει α την παω οποσδιποτε... ααα και νερο πινι κανονικα δεν πινι πολυ μπορω να πω πο πως πινι πιο λιγο και απο της αλλες... αλλα πινι

αααα επισης να πω οτι μια αλλη γατουλα που εχω θιλικια την ειχαι καβαλισι λες και ηταν αρσενικος και ηταν η προτι φωρα που το κανε και δεν την αφινε αναγγαστικα να την κλισω στο σαλονι για να μην ερχετε και την πιραζη... και η μικρι εκανε λες και ζεβγαρονε οποτε λεω μιπος και αυτο πεζει καπιο ρολο... αλλα η γατα ειναι θιλικια ειναι η πιο μεγαλη που εχω ειναι 3 χρονον 4 εκει
Ναι,πρέπει να ανησυχήσεις.
Όλα αυτά δεν είναι καθόλου καλά και σε σχέση με το ότι είναι αστείρωτη η γάτα, έχει χάσει βάρος,τα σκούρα υγρά .Ολα αυτά δείχνουν ότι μπορεί να έχει πυόμητρα.Η πυόμητρα εμφανίζετραι σε αστείρωτες θηλυκές γάτες που δεν ζευγαρώνουν και αν δεν το προλάβεις θα καταλήξει σε θάνατο.
Οπότε κατρευθείαν στον κτηνίατρο,αν δεν θες να ρισκάρεις την ζωή της γάτας σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 15:33, 17-12-13:

Πουπουλινα ευχαριστω για την απαντιση θα την παω παρασκεβη πιο νωρης δεν μπορω λογο ικονομικον.. αλλα δεν βγαζη καθολου πλεον ιγρα επισης δεν μιριζαν καθολου και δεν ειμαι 100τα 100 σιγουρι πως δεν ηταν απο το ποπουδακιτης γιατι ειναι αλεργικι σε τροφες και μερικες φωρες της φερνουν διαρια... απλα τα λεω για να νε πιο γενικι ικονα θα την παω παρασκεβι σιγουρα... επισης δεν μου κανει εμετο επισης μου παχινε λιγο τωρα που περασαν οι ιστροι πιρε σε τρεις μερες 100 γραμαρια πραγμα που βρισκω θετικο.. θα παμε γιατρο και ορι μου πι θα ενιμεροσω οχι τιποτα αλλο αλλα να ξερουμε τι και τι γινετε.. για πιομιτρα επιδι την πιρα τηλ μου πε δεν νωμιζι σιμφονα με αυτα που της ιπα μου πε θα μιριζε προτον και τα ιγρα αυτα δεν μιριζαν καθολου.. δεφτερον θα κανε εμετο και τα γατιαμου εχουν πανω απο διμινο να κανουν οχι εμετο αλλα ουτε τριχομπαλες η μικρι ιδικα δεν κανει σιχνα να χει και πιο πολυ κερο μην σου πω γιατι εχει και λιγο τριχομα γενικος... οπως επισης με το φαη τροη κανονικα μονο οταν εχει τους ιστρους δεν τροη αλλα μου πε ειναι φισικο.. τωρα τι να σου πω θα την παω και απο κοντα να την δει μου πε για αλλα κατι σαν ουρολιμοξη η τιποτα νεφρα τι να πω κιαυτη απο το τηλ τι να μου πι... μακαρη να νε κατι που να θεραπεβετε μονο αυτο ευχομε..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alllergic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alllergic
Ο Alllergic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Alllergic έγραψε στις 14:19, 28-12-13:

Καλησπερα και καλως σας βρηκα

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα τη βοηθεια σας (φωτο της γατουλας για τα καλωσορισματα και συστασεις με την πρωτη ευκαιρια).

Ειμαι νεος στον κοσμο των γατιων και επισης νεος στον κοσμο των διαμερισματων (πρωτη φορα μενω σε πολυκατοικια).

Εχω ενα τυφλο γατακι 5,5 μηνων και μολις πριν 3 εβδομαδες μετακομισα στο καινουριο μου σπιτι.
Τις τελευταιες μερες φαινεται οτι περναει τον πρωτο του οιστρο.
Παρουσιαζει ολα τα σημαδια που περιγραφουν στο internet.

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το εξωφρενικα δυνατο κλαμα/νιαουρισμα/γκαρισμα γαϊδαρου.
Οντας φρεσκος στην πολυκατοικια, δεν εχω προλαβει να γνωρισω καλα καλα τους αλλους κατοικους (μπορει να ειναι και οι πιο καλοι ανθρωποι στον κοσμο, μπορει να ειναι και στραβοξυλα του κερατα).

1.Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας να του κανουν παραπονα για το νιαουρισμα της γατας του?
Πώς το αντιμετωπισατε?

2.Υπαρχει καποιος τροπος να ησυχασει μεχρι να της περασει ο οιστρος?

Κατι πηρε το ματι μου για παιχνιδια με catnip αλλα επειδη δεν της εχω ξαναδωσει κατι τετοιο και, λογω των ημερων, δε βρισκω στο τηλεφωνο τον κτηνιατρο να τον ρωτησω, το φοβαμαι να το δοκιμασω.
(Λογω χιλιων μυριων ταλαιπωριων που εχει τραβηξει το γατι απο οταν το μαζεψαμε με την κοπελα μου απ'το δρομο οταν ηταν 2-3 εβδομαδων, ενα καρο αντιβιωσεις μπας και σωσουμε τα ματακια του, μετα τελικα εγχειρηση για αφαιρεση βολβου και αλλα πολλα, εχω γινει λιγο υπερπροστατευτικος μαζι του γι'αυτο και φοβαμαι το catnip και διαφορα αλλα ματζουνια που διαβαζω).

ΥΓ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως η γατουλα θα στειρωθει, αλλα ο γιατρος μου ειχε πει οτι πρεπει να ειναι περιπου 6,5-7 μηνων για την εγχειρηση. Δυστυχως ο οιστρος μας προλαβε
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alllergic

Νεοφερμένος

O Alllergic έγραψε στις 14:25, 28-12-13:

Οκ, αυτα ουτε στις ταινιες.....

Μολις μου χτυπησε το κουδουνι μια γριουλα που μενει απο κατω ζητωντας μου ευγενικα........ Να ξεκρεμασω τη μανιβελα που ανεβοκατεβαζει την τεντα γιατι την κοπαναει ο αερας στο καγκελο.
Μου ζητησε και χιλια συγγνωμη για την ενοχληση.

Μαααα'στα.....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,583 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:18, 28-12-13:

Kαλησπέρα,καλωσήρθες και χρόνια πολλά.Σε καταλαβαίνω απόλυτα,έχω δύο κορίτσια μου σε οίστρο αυτή τη στιγμή.Δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει, μόνο αν ζευγαρωσει...Αν το βάρος της γατούλας σου επιτρέπει να μπει χειρουργείο με ασφάλεια,θα σου έλεγα να επισπεύσεις τη στείρωση.Από τη στιγμή που της ήρθε οίστρος,οργανικά είναι ώριμη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,655 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:24, 28-12-13:

Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα!
Να προσθεσω μονο οτι...μην μασας.ΟΚ..η γατουλα νιαουριζει..ακουγεται,αλλα συμφωνα με τον νεο νομο,ασχετα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας,(ακομα και να απαγορευει κατοικιδια,ο νομος ειναι υπερανω των κανονισμων των πολυκατοικιων)εχουμε δικαιωμα να εχουμε μεχρι 2 κατοικιδια στο διαμερισμα μας,αρκει να μην μενουν στο μπαλκονι ή σε κοινοχρηστους χωρους.
Οποτε αν κανενας ανεγκεφαλος σου διαμαρτυρηθει,απλα θα του πεις αυτο με τον νόμο και οτι η γατουλα θα στειρωθει και θα σταματησει να ακουγεται.Εχεις το καθε δικαιωμα να διατηρεις κατοικιδιο στο διαμερισμα σου,οπως εχουν και οι υπολοιποι να εχουν μωρα που τσιριζουν ουρλιαζουν και κλαινε αλλα ακουγονται.Δηλαδη εκει τι θα τους πουνε;Να παρατησουν τα παιδια τους ή να τους βουλωσουν το στομα;Οπως οι αλλοι εχουν δικαιωμα να εχουν παιδι,ετσι και εσυ εχεις δικαιωμνα να εχεις κατοικιδιο και ναι,περναει οιστρο θα ακουστει.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alllergic

Νεοφερμένος

O Alllergic έγραψε στις 15:39, 29-12-13:

@Moukelis
Ευχαριστω για τη συμβουλη.
Ναι πιστευω το βαρος της το επιτρεπει.
Μετα τις γιορτες εχουμε ραντεβου στον κτηνιατρο για εμβολιο. (Λυσσας και λευχαιμιας. Σε ποιο θρεντ ρωταω γι'αυτα;;)
Θα του πω για τον οιστρο και λογικα θα μου πει τι πρεπει να κανουμε και ποτε. (Παλι χειρουργειο Χριστε μου)

@Πουπουλινα
Εν μερει εχεις δικιο σε αυτο που λες.
Ο νομος ναι μεν μας επιτρεπει τα κατοικιδια κλπ, ΑΛΛΑ αναφερει οτι δεν παυει να ισχυει ο νομος περι κοινης ησυχιας.
Εν ολιγοις, εχει το δικαιωμα να νιαουριζει οσο θελει αλλα πρεπει να μη βγαζει "κιχ" απο τις 15:00 μεχρι τις 17:30. (Κι αν φερεις στους παραπονουμενους το παραδειγμα με το μωρο που κλαιει χωρις να σεβεται ωρες κοινης ησυχιας πιθανοτατα η απαντηση τους θα σε κανει να θες να τους κλωτσησεις απο τις σκαλες).

Τεσπα, προσωρινα το "ελυσα" το προβλημα. Την πηγα στην γκαρσονιερα που εμενα πριν και μενει εκει μεχρι να της περασει ο οιστρος. Πηγαινοερχομαι κι εγω 3-4 φορες τη μερα να μη νιωθει μοναξιες

Χρονια πολλα και καλα σε ολους και ολες ευχομαι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mattheos (Ματθαίος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mattheos
Ο Ματθαίος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (11 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Mattheos έγραψε στις 18:54, 06-01-14:

Γειά σε όλους. Με λένε Ματθαίο και μόλις τώρα έγινα μέλος στο e-steki. Μου αρέσουν πολύ οι γάτες. Όμως έχω ένα πρόβλημα. Η γάτα μου είναι σε οίστρο και φωνάζει συνεχώς. Ξέρω ότι σηζητήσατε το θέμα παλαιότερα, αλλά σας παρακαλώ, προτείνετε μου κάποιες λύσεις.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Επίσης, θέλω να αναφέρω ότι μέχρι ψες είχα τη γάτα μου στο γιατρό με γαστρεντερίτιδα (την μικρή μου γάτα, έχω και την μητέρα της) αλλά σήμερα έφυγε από τη ζωή. Ήταν μόλις τριών μηνών. Η μητέρα της είναι αυτή που είναι σε οίστρο.
Ελπίζω να μας κοιτάζει από εκεί ψηλά και να μας ευχαριστεί που την φροντίσαμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 09-01-14 στις 07:06. Αιτία: Merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,583 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:41, 06-01-14:

Kαλησπερα και καλη χρονια.
Αλλη λυση εκτος απο τη στειρωση ή την εγκυμοσυνη δεν υπαρχει για τον οιστρο.Καλο θα ηταν αφου γεννησε τοσο προσφατα η γατουλα να στειρωθει.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsitman
Ο tsitman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tsitman έγραψε στις 17:44, 08-01-14:

το γατι μου ειναι σε προοιστρο και το βλεπω να ταλαιπορητε λιγο και κατουραει και σε καποια σημεια στο σπιτι, επιδει ειχε βγει πριν λιγους μηνες απο ατυχημα το ποδαρακι της δεν κανει να μεινει εγκυος και επιδει δεν υπαρχει ουτε ενα στο εκατομυριο να της κανω στειρωση,μηπως μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη πως να ξεπερασω την ταλαιπορια της γατας μου και φυσικα την δικη μου να μην καθαριζω εγω και η γυναικα καθε τρεις και λιγο το σπιτι???? Θα της περασει ρε παιδια η θα αναγκαστω να την βγαλω απο το σπιτι????? και φυσικα δεν θελω με τιποτα να γινει αυτο γιατι μετα παει το γατι μου!!!!
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 18:53, 08-01-14:

Καλησπερα tsitman! Ο μονος τροπος κατα τη γνωμη μου, ειναι να περιμενεις να κοπασει ο οιστρος μεσα στο σπιτι με υπομονη πολλη!
Επιπλεον, ποιος ο λογος που "δεν υπαρχει ουτε ενα στο εκατομμυριο" περιπτωση να της κανεις στειρωση; οικονομικος; μηπως σου 'χει πει ο γιατρος οτι ειναι απαγορευτικο λογω προηγουμενου ατυχηματος ή ηλικιας; (ποσων μηνων ειναι; )
Αν το θεμα ειναι ... "ηθικο", να ξερεις πως μια χαρα ανηθικο ειναι να αφηνεις το γατι ΣΟΥ να ταλαιπωρειται χωρις λογο. Επισης, το να "την αφησεις εξω τελικα" ειναι ανευθυνη πραξη, ειδικα εφοσον η γατα εχει συνηθισει να ζει εντος σπιτιου!
Αυτα απο μενα..
Φιλικα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαταλί : 08-01-14 στις 23:00.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mattheos (Ματθαίος)

Νεοφερμένος

Ο Ματθαίος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (11 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Mattheos έγραψε στις 19:05, 08-01-14:

Αλήθεια, γιατί δεν την στειρώνεις? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα μήπως? Δεν ουρεί μέσα στην άμμο ή δεν της έβαλες?
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitman

Νεοφερμένος

O tsitman έγραψε στις 21:50, 08-01-14:

σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για τις παρατηρησεις σας!!!! ο λογος που δεν την στειρωνω ειναι πολυ απλος!!! αν ρωτησω τον εαυτο μου ακομα και εσας αν θελετε να σας στηροσουν θα απαντησετε κατα τριαντα χιλιαδες τοις εκατο οχι!!! λοιπον το ιδιο ειναι για μενα ολα τα πλασματα που εχει φτιαξει ο Θεος να ειναι οπος τα εφτιαξε και επισεις με στεναχωρεσαι που την πηρα κιολας μεσα στο σπιτι γιατι τα ζωα ειναι να ζουνε εξω ελευθερα απλα τωρα δεθηκα μαζι της και τελικα δεν με πειραζει τοσο που θα την καθαριζω οσο να μην ταλαιπορητε αυτη!!!! να ξερετε πως μια στειρωση ειναι οτι πιο εγωηστικο μπορεις να κανεις σε ενα ζωω!!!!
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 23:13, 08-01-14:

"να ξερετε πως μια στειρωση ειναι οτι πιο εγωηστικο μπορεις να κανεις σε ενα ζωω!!!!"
Αυτη τη φραση μπορει να την ξεστομισει ενας ανθρωπος που τωρα ξεκινα να ασχολειται με ζωακια, εχει αγνοια επι του θεματος και προσεγγιζει το θεμα καπως.. αθωα και ηθικολογικα. Αν αγαπας τα ζωα σου, τα οικοσιτα ζωα τουλαχιστον, επιβαλλεται να τα στειρωσεις, για χιλιους δυο λογους που αναλυονται παραστατικα σε προηγουμενες σελιδες στο φορουμ

"αν ρωτησω τον εαυτο μου ακομα και εσας αν θελετε να σας στηροσουν θα απαντησετε κατα τριαντα χιλιαδες τοις εκατο οχι!!! "
Μη συγκρινεις ανομοιες καταστασεις. Ειμαστε ανθρωποι με βουληση και κριση, συνεπως ΜΠΟΡΟΥΜΕ να αποτρεψουμε μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη. Η γατα, απ' την αλλη, δεν αναπαραγεται απο ευχαριστηση, αλλα το κανει με το ζορι, καθαρα και μονο για την εξελιξη του ειδους. Το ξερεις οτι η γατα απο τη στιγμη του οιστρου μεχρι και την διαδικασια ζευγαρωματος υποφερει; Ψαξε το λιγο..
Επιπλεον, οχι, φυσικα και δεν θα επετρεπα σε καποιον αλλον να με στειρωσει, οντας ανθρωπος (αν και στειρωση συμβαινει στις μερες μας εκουσια, ειτε αυτο λεγεται αντισυλληψη, ειτε βασεκτομη. Αν ημουν γατα και μπορουσα να κρινω για τον εαυτο μου, μαλλον θα επελεγα τη στειρωση. Αλλα αυτο ειναι μπουρδα, γιατι ειναι υποθετικο σεναριο.
Μια συμβουλη: αν εχεις χρηματα, καντο!! Υπαρχουν γιατροι αν ψαξεις, που εχουν κατεβασει αρκετα τις τιμες τους!

Και κατι τελευταιο:
"το ιδιο ειναι για μενα ολα τα πλασματα που εχει φτιαξει ο Θεος να ειναι οπος τα εφτιαξε"
Ο Θεος μπορει να εφτιαξε τα πλασματα με τον τροπο του, οι συνθηκες διαβιωσης τους ομως εχουν αλλαξει απο τοτε που ο ανθρωπος ζουσε στη ζουγκλα ελευθερος, μαζι και τα υπολοιπα ζωα. Τι σημαινει αυτο; οτι, οπως ο ανθρωπος, πλεον, δεν μπορει να ζησει σε μια σπηλια, ετσι και η γατα, ο σκυλος κλπ, δεν μπορουν να ζησουν στις μεγαλουπολεις, εκτος κι αν διαμενεις σε χωριουδακι, που, και παλι η στειρωση επιβαλλεται για τους χιλιους δυο λογους που σου ειπα πιο πανω.
"απλα τωρα δεθηκα μαζι της και τελικα δεν με πειραζει τοσο που θα την καθαριζω οσο να μην ταλαιπορητε αυτη!!!!"
σκεψου μονο το εξης: οτι η φαση του οιστρου ειναι μονο ταλαιπωρια για τη γατα και συμβαινει αρκετες φορες το χρονο, πραγμα που σημαινει οτι θα ξαναταλαιπωρηθει στο μελλον, σιγουρα, οπως επισης οτι μπορει να πεθανει μετα απο τις πολλες γεννες, απο πυομητρα (λογω γεννων) ή απο εξασθενηση του οργανισμου της. (αυτα ειναι μερικοι απο τους λογους που επιβαλλεται πλεον η στειρωση.)
Συνεπως αυτο που λες ακυρωνεται μονομιας, γιατι ενω λες οτι δεν θελεις να ταλαιπωρειται, στην ουσια μονο ταλαιπωρια θα υφισταται.
;-)
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitman

Νεοφερμένος

O tsitman έγραψε στις 00:33, 09-01-14:

εχεις απολυτο δικιο σε παρα πολλα που λες, καλο ειναι ομως να μην αναλυσουμε αλλο σε προσωπικο επιπεδο τις αποψης μας σε φορουμ οχι για κανεναν αλλον λογο απλα ουτε τον κοσμο τον ενδιαφερει,αλλα μου ελεισες και την απωρια που ειχα κιολας!!! να σαι καλα ο Θεος να δινει υγεια σε σενα και φυσικα στα ζωακια και οτι αλλο αγαπας!!!!
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 00:42, 09-01-14:

Η ερωταπαντησεις που δινουμε στο φορουμ ειναι μεγαλη βοηθεια και για αλλα ατομα που πιθανον να νιωθουν πελαγωμενα και να χρειαζονται μια αποψη ή συμβουλη, δεν απαντησα σε προσωπικο επιπεδο πουθενα.. τα ιδια θα εγραφα και σε αλλον ανθρωπο που θα ελεγε αντιστοιχα πραγματα.
Ευχαριστω για τις ευχες σου και ανταποδιδω παντως! ;-)

ΥΓ: για να 'χουν υγεια τα ζωακια μου, φροντιζω να τους κανω και στειρωση :-Ρ
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos (Γιώργος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20,321 μηνύματα.

O Lord Kratos Calling the Sun... έγραψε στις 07:15, 09-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από tsitman
σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για τις παρατηρησεις σας!!!! ο λογος που δεν την στειρωνω ειναι πολυ απλος!!! αν ρωτησω τον εαυτο μου ακομα και εσας αν θελετε να σας στηροσουν θα απαντησετε κατα τριαντα χιλιαδες τοις εκατο οχι!!! λοιπον το ιδιο ειναι για μενα ολα τα πλασματα που εχει φτιαξει ο Θεος να ειναι οπος τα εφτιαξε και επισεις με στεναχωρεσαι που την πηρα κιολας μεσα στο σπιτι γιατι τα ζωα ειναι να ζουνε εξω ελευθερα απλα τωρα δεθηκα μαζι της και τελικα δεν με πειραζει τοσο που θα την καθαριζω οσο να μην ταλαιπορητε αυτη!!!! να ξερετε πως μια στειρωση ειναι οτι πιο εγωηστικο μπορεις να κανεις σε ενα ζωω!!!!
Αγαπητέ tsitman, τα ζώα σαφώς κι είναι προτιμότερο να ζουν στη Φύση και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Στη Φύση όμως δεν υπάρχουν ούτε τα αυτοκίνητα που τρέχουν σαν τρελά κι οι οδηγοί δεν ενδιαφέρονται εάν βρεθεί στο διάβα τους το οτιδήποτε, ούτε οι φόλες που προέρχονται από διάφορους ανεγκέφαλους υπάνθρωπους ούτε η κακοποίηση των ζώων από τον άνθρωπο απλώς και μόνο για να περάσει την ώρα του.
Από τη στιγμή λοιπόν που όλα τα παραπάνω συμβαίνουν σε καθημερινή βάση μέσα στις πόλεις, στα χωριά και σε όλα όσα έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος, το πιο ασφαλές για τα οικόσιτα ζώα είναι να μένουν προστατευμένα στο περιβάλλον μας για το δικό τους καλό.
Η στείρωση δεν είναι ό,τι πιο εγωϊστικό μπορείς να κάνεις σε ένα ζώο, θα έλεγα ότι είναι ό,τι πιο ωφέλιμο για εκείνο.
Ειδικά στην περίπτωση των θηλυκών που θα ταλαιπωρούνται από τους αλεπάλληλους και συνεχόμενους οίστρους κι οι οποίοι μπορεί να συμβάλλουν στη δημιουργία καρκίνου των γεννητικών οργάνων, εμφάνισης πυόμητρας κ.λπ.

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά το ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μπορείς να κάνεις για να ηρεμεί η γάτα σου όταν είναι σε οίστρο.
Από τη στιγμή που παραμένει αστείρωτη, θα έχει την ίδια συμπεριφορά...
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:08, 09-01-14:

Αγαπώ τις γάτες από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να φανταστώ τον πλανήτη χωρίς γάτες!
Θέλω να βλέπω γύρω μου πολλές γάτες: όλων των μεγεθών και όλων των χρωμάτων. Να παίζουν, να κοιμούνται, να λιάζονται, να γεννούν άπειρα μωρά γατάκια και να τα βλέπω να μεγαλώνουν και να χαίρονται τη φύση. Δεν θέλω να στειρώνονται, δεν θέλω με κανένα τρόπο να υποφέρουν.
Αυτά σ'έναν ιδανικό παραδεισένιο κόσμο.

Όμως το τι θα ήθελα να είναι και τι είναι στην πραγματικότητα, αποτελούν δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Η σύγχρονη πραγματικότητα επιβάλλει αλλιώς και η στείρωση, υπό τις σημερινές συνθήκες, αποτελεί μονόδρομο.
Δεν θα μακρυγορήσω απαριθμώντας και αναλύοντας τους λόγους που πρέπει να γίνεται αυτό. Μια ματιά γύρω μας στις σύγχρονες απάνθρωπες πόλεις που χτίσαμε και που φυλακίσαμε τους εαυτούς μας, αρκεί για να πείσει.
Η μόνη επιλογή που μένει λοιπόν όταν αδυνατούμε να παρέμβουμε στις συνθήκες που διαρκώς αλλάζουν , είναι να προσαρμοστούμε σ'αυτές, παλεύοντας με ό,τι μέσα μας δίνονται. Άλλωστε μη ξεχνάμε οτι αυτό αποτελεί και τον βασικό κανόνα επιβίωσης των ειδών.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitman

Νεοφερμένος

O tsitman έγραψε στις 15:57, 10-01-14:

Συμφωνω απολυτα με ολα οσα λετε και ισως τελικα να εχετε δικιο διοτι εμεις κι εγω ευθυνομαστε για ολη την φυλακη που ζουμε οποτε μαλλον εκει θα παιξω μπαλα γιατι αν ειναι να παθει καρκινο καλυτερα αυτο!!!! βασικα εγω ηθελα με χιλια να την ζευγαρωσω αλλα εχει προβλημα στο ποδι και η γιατρος ειπε οτι δεν κανει και οτι αν γινει θα χρειαστει καισαρικη και τα σχετικα!!!!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 21:11, 10-01-14:

Ακομα κι αν δεν ειχε θεμα με το ποδι της, το προτιμοτερο για εκεινη θα ηταν να μην μπει στη διαδικασια για περιττες γεννες. Εκτος κι αν ειναι απολυτα ελεγχομενη και επιθυμητη για λογους αναπαραγωγης συγκεκριμενης ρατσας, που και παλι ειναι ταλαιπωρια για μια γατα.
Ευχομαι να πραξετε τελικα το σωστο για τη γατα σας και μετα για εσας!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mattheos (Ματθαίος)

Νεοφερμένος

O Mattheos έγραψε στις 18:24, 11-01-14:

Φίλε tsitman,
Το να στειρώσεις μια γάτα μπορεί να σου φαίνεται ταλαιπωρία αλλά, ακόμη και αν ταλαιπωρηθεί το ζώο, στο τέλος θα σταματήσει να φωνάζει, θα ηρεμήσει, και θα είναι ό,τι καλύτερο για αυτήν.
Εύχομαι με τη σειρά μου να πράξεις σωστά.
Ματθαίος
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 12:53, 12-01-14:

καλησπερα ομορφο φορουμ! θελω να ρωτησω κ εγω κατι με την σειρα μου. την παρασκευη στειρωσαμε τις δεκα μηνων γατουλες μας. ειχα μια μικρη εμπειρια απο την στειρωση της μαμας τους οποτε νομιζα οτι ημουν προετοιμασμενη. αλλα εκανα λαθος! η μεγαλη ηταν κ ειναι τρομακτικα ησυχο γατακι κ ηταν ευκολο εφοσον δεν ηθελε το κολλαρο να την ελεγχω να μην γλυφεται κ τα καταφεραμε μια χαρα. οι μικρουλες ομως ειναι υπερκινητικες εκει που γυρνας το βλεμμα σου αλλου εχουν χωθει σε καποια γωνια κ γλυφουν την τομη. δεν τις χανουμε απο τα ματια μας, κοιμομαστε με βαρδιες, τις εξαντλουμε με παιχνιδια αλλα εχουν τοση ενεργεια. η μια ειδικα στις πεντε ωρες ηταν σαν να μην ειχε μπει ποτε στο χειρουργειο. εγω σημερα το πρωι κοιμηθηκα σχεδον ορθια κ τις ειχα ενα μισαωρο χωρις επιβλεψη κ οταν καταλαβα τι εγινε πανικοβληθηκα. για το κολλαρο ουτε κουβεντα, μας διελυσαν τα χερια. δεν φαινεται να εχουν κατι οι τομες τους αλλα δεν επαναπαυομαι κιολας. μπορω να κανω κατι παραπανω για να μενουν ηρεμες ή απλα υπομονη;

επισης εχουν κ εσωτερικα κ εξωτερικα ραμματα κ απο οτι διαβαζω κατα την πανικοβλημενη μου ερευνα, τα ραμματα φευγουν μονο αν τα τραβανε. οι δικες μου μονο τα γλυφουν. μειωνεται ο κινδυνος να ανοιξουν αν τα γλυφουν μονο?
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 11,210 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:45, 12-01-14:

Έλενα καλησπέρα και καλή χρονιά! Περαστικά στις γατουλίνες σου εύχομαι και σύντομα! Δεν ξέρω αν μειώνεται ο κίνδυνος να ανοίξουν τα ράμματα αν τα γλείφουν αποκλειστικά, αλλά θεωρώ πως σε ανύποπτο χρόνο μπορεί να τα τραβήξουν, για αυτό μάλλον η επιφυλακή σας θα πρέπει να συνεχιστεί... Εύχομαι ταχύτατη και ανώδυνη ανάρρωση!
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 13:58, 12-01-14:

σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου και καλη χρονια! αλλες δυο μερες λοιπον (μας ειπαν για πεντε μερες προσοχη) ευχησου μας κ καλη δυναμη γτ εμενα προσωπικα οι δυναμεις μου με εγκαταλειπουν σιγα σιγα απο τα ξενυχτια! ευχαριστω κ παλι!
Παράθεση

Γαταλί (Ναταλία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 14:04, 12-01-14:

Καλη χρονια καταρχας, Ελενα και επειτα συγχαρητηρια για την επιλογη της στειρωσης!
Θα συμφωνησω απολυτα με τη Φωτεινη! Υπομονη και ξανα υπομονη! Κι αν τραβηχτει και καποιο ραμματακι, επικοινωνειτε με τον κτηνιατρο! Εφοσον λες οτι ειναι μικρα, παιχνιδιαρικα και δεν σκαμπαζουν πολυ απο την εγχειριση, αυτο θεωρω πως ειναι καλος οιωνος για τη συνεχεια και τη γενικοτερη πορεια και υγεια τους.
Να σου ζησουν, ειναι γλυκυτατα!
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 14:54, 12-01-14:

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! η αποφαση του να στειρωσουμε τις γατουλες μας παρθηκε μετα απο ψαξιμο και καταληξαμε οτι βελτιωνεται η ζωη τους αλλα αυξανεται σημαντικα και ο χρονος τους καθως αποφευγουμε τοσα πολλα προβληματα υγειας. υπομονη κ εμεις, υπομονη κ εκεινες λοιπον..!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mattheos (Ματθαίος)

Νεοφερμένος

O Mattheos έγραψε στις 19:35, 12-01-14:

Καλή ανάρρωση. Η ιστορία που περνάς με συγκίνησε πολύ. Αν τα γατάκια είναι αυτά της φωτογραφίας, να ξέρεις πως είναι πολύ γλυκά. Αν όχι, είμαι σίγουρος πως πάλι θα είναι πολύ γλυκά. Καλή ανάρρωση και πάλι!!!
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 18:32, 13-01-14:

καλησπερα Ματθαιε, δε μπορω να φανταστω οτι θα εκανα διαφορετικα και θα συνεχισω να το κανω μεχρι να ειμαι σιγουρη οτι ειναι ασφαλη κ τα δυο τους. ευτυχως ολα βαινουν καλως! τα γατακια της φωτογραφιας ειναι οντως δικα μου με την μονη διαφορα οτι αριστερα, η Πηνελοπη, ειναι σε αλλη μαμα (μια χαρα τα περναει ) για να μην φλυαρω για τις γατες μου εδω σου στελνω το link με το θεμα που εχω ανοιξει για εκεινες http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=138043. ευχαριστω!!
Παράθεση

polina.o

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη polina.o
H polina.o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H polina.o έγραψε στις 17:53, 06-02-14:

καλησπερα,πριν 8 μερες στειρωσα τη γατουλα μου..απο τοτε ολο κοιμαται και στο σημειο που εχει τα ραμματα ειναι πρισμενη..ειναι φυσιολογικο αυτο?πρεπει να ανυσηχω?
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:13, 07-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από polina.o
καλησπερα,πριν 8 μερες στειρωσα τη γατουλα μου..απο τοτε ολο κοιμαται και στο σημειο που εχει τα ραμματα ειναι πρισμενη..ειναι φυσιολογικο αυτο?πρεπει να ανυσηχω?
Καλησπέρα και καλωσήρθες

8 μέρες είναι πολλές για να είναι ληθαργική η γατούλα σου, άρα κάτι δεν πάει καλά και χρειάζεται να τη δει ο κτηνίατρος που της έκανε την επέμβαση Δεν αναφέρεις αν τρώει, αν πίνει νεράκι, αν αφοδεύει κανονικά...
Πιθανόν να μολύνθηκε η τομή και να χρειαστεί αγωγή με αντιβίωση, αλλά αυτό είναι απλώς μια δική μου εικασία. Ο μόνος αμόδιος είναι ο γιατρός ο οποίος θα την εξετάσει και θα βγάλει τη διάγνωση. Πήγαινέ την λοιπόν αύριο κιόλας! Μην αφήσεις να περάσουν κι άλλες μέρες, διότι όσο αργότερα, τόσο δυσκολώτερη θα είναι και η θεραπεία.
Είναι ο μόνος τρόπος και για να γίνει καλά η γατούλα και εσύ να πάψεις να ανησυχείς.
Πολλά περαστικά εύχομαι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    madam , Mattheos , Εύη-Penny

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους