Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,453 εγγεγραμμένα μέλη και 2,963,502 μηνύματα σε 88,079 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 02:57, 25-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από peiraiwths
Η αλήθεια είναι ότι με είχε αγχώσει πολύ η αναισθησία με την ένεση γιατί, είχα διαβάσει εδώ πολλές περιπτώσεις που έκαναν πολύ ώρα ή και 2 μέρες για να συνέλθουν τα γατάκια.
Όχι καλέ, μπορεί να είναι λίγο ζαβλακωμένα αλλά όχι να μην έχουν συνέλθει τόσες ώρες μετά, πόσω δε μάλλον 2 μέρες μετά. Τα αρσενικά μας ξύπνησαν τελείως 5-6 ώρες μετά, τελείως όμως. Στο δίωρο ήταν σχεδόν ξύπνια και παραπατούσαν αλλά ξανακοιμόντουσαν και ξαναπροσπαθούσαν Η δικιά μας δεν ξέρω πόσο έκανε ακριβώς για να ξυπνήσει τελείως γιατί την κράτησε η κτηνίατρος στο κτηνιατρείο για να ξυπνήσει εκεί, όμως όταν την πήραμε 15-16 ώρες μετά ήταν τελείως τελείως ξύπνια. Μόλις την πήγαμε σπίτι κατούρησε, έφαγε και κοιμήθηκε.

Αρχική Δημοσίευση από peiraiwths
Σε κάποιο άλλο ιατρείο κλινική που την έχω πάει για αποπαρασίτωση, εμβόλια και κάποια φορά που την είχε τσιμπήσει μέλισσα στον χείλος, μου φάνηκαν πως ενδιαφέρονται για να πουλήσουν. Της έκαναν δύο κορτιζόνες παρόλο που δεν έδειχνε πρησμένη, μήπως και πρηστεί και μια άλλη φορά για να μου κάνουν δώρο μία εξέταση αίματος, προσπάθησαν χωρίς αναισθησία να της πάρουν αίμα από τον λαιμό και τελικά αφούν την βασάνησαν κρατώντας την τρείς μαζί τους σταμάτησα και δεν την έκαναν.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, είμαι καινούργιος στα κτηνιατρεία και χωρίς άλλη εμπειρεία από κατοικίδια.
Παναγία μου το καημένο το καταταλαιπώρησαν Κάποιοι δυστυχώς είναι και άχρηστοι και έμπορες. Τι να πεις.

Ό,τι απορία έχεις ρώτα μας

Και να μη βρεις ώρα στις γιορτές στον Αίλουρο ή αλλού, μην αγχώνεσαι πολύ - αν θέλετε να της κάνετε παρεούλα μετά, επειδή όντως θα βοηθήσει χωρίς όμως να είναι κρίσιμο ή απαγορευτικό το να γίνει αλλιώς, κλείσε μια οποιαδήποτε Παρασκευή, θα έχετε μετά όλο το Σαββατοκύριακο, εκτός αν δουλεύετε τα Σάββατα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peiraiwths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peiraiwths
Ο peiraiwths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O peiraiwths έγραψε στις 14:54, 28-12-15:

Σας ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια. Σήμερα πήγα στον Αίλουρο για να συζητήσω από κοντά για την στείρωση, αλλά ήμουν άτυχος μιας και Δευτέρες είναι κλείστά.

Θα ξαναπάω αύριο. Ωστόσο με τις άπειρες αναζητήσεις στο internet σχετικά με ιατρεία, τρόπους αναισθησίας κ.τ.λ. διάβασα ένα δημοσίευμα σχετικά με το ιατρείο / κλινική που σας έλεγα στην Νίκαια που ταλαιπώρησε την Ηρα όταν πήγαν να της πάρουν αίμα, δείτε το παρακάτω δημοσίευμα που το αφορά, μιας και αυτό το ιατρείο υπάρχει και στην δική μας λίστα εδώ στο forum.

http://ipanic.gr/%CF%83%CE%BF%CE%BA-...A%CE%BF%CF%85/

Από τα λεγόμενα των ανθρώπων, αναγνώρισα τον τύπο που πέταξε έξω το κουτάβι ημιθανές, και την ηλικωμένη ιδιοκτήτρια που την θυμάμε να λέει σε ένα απο το προσωπικό του Ιατρείου, αυτό το γατί τι μας τι έχουν παρατήσει εδώ που είναι αυτοί που το έφεραν. Αναφέρονταν σε κάποιο γατάκι που τους το είχαν αφήσει για να το προσέξουν μια μέρα πριν και βιαζόνταν να το διώξει.

Κρίμα που έχω κάνει εκεί ακόμα και αυτές τις επισκέψεις ρουτίνας. αποπαρασίτωση, εμβολιασμό. Και ενώ τους είχα κάνει, πριν το περιστατικό με την παρόλιγο αιμοληψία, πολλές ερωτήσεις για την στείρωση σε διαφορετικές μέρες, οι αντιφάσεις σχετικά με την διαδικασία στις απαντήσεις από διαφορετικά άτομα, με αποθάρυναν και δεν προχώρησα, παρόλο που ήταν κοντά σε εμένα με πολύ κόσμο να πηγαίνει εκεί και καλές εγκαταστάσεις.

Αν δεν υπήρχαν οι κανόνες ευγένειας και ευπρεπούς συζήτησης στο forum θα τα στόλιζα τα τομάρια, τους βρωμοεμπόρους όπως έπρεπε.

Να το έχετε υπόψιν λοιπόν όσοι πηγαίνουν εκεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peiraiwths : 28-12-15 στις 15:23.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγαπουλινι
H Αγαπουλινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Αγαπουλινι έγραψε στις 18:35, 31-01-16:

Γεια σας,
είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα τις συμβουλές σας

Από τις αρχές του Σεπτέμβρη έχω ένα γατάκι. Το είχα βρει αδέσποτο μόλις 2 μηνών. Δυστυχώς το πρώτο μου γατάκι το πάτησε αυτοκίνητο και στο δεύτερό μου κάποιοι απάνθρωποι έδωσαν φόλα.Οπότε αυτό το λατρεύω. Όμως από χθες έχουνε έρθει 3 γάτοι και προσπαθούν να ζευγαρώσουν.Η κτηνίατρος μου είπε ότι θα την στειρώσουμε το καλοκαίρι που θα έχει αναπτυχθεί. Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είναι ζωόφιλοι οπότε δεν μπορώ να την έχω μέσα στο σπίτι. Το πρόβλημα μου είναι ότι η καημένη η Αγάπη από εχθές δεν μπορεί να ησυχάσει. Με χίλια ζόρια τους έπεισα να την βάλω για λίγο μέσα αλλά το βράδυ πρέπει να την ξαναβγάλω. Να φανταστείτε ενώ κανονικά τρώει 4-5 φορές τη μέρα (σε μικρές ποσότητες βέβαια)είχε να φάει από χθες το μεσημέρι. Πριν από λίγο την κατάφερα να φάει 2 μπουκιές.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 367 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:56, 31-01-16:

Πολύ σύντομα θα έχετε επιπλέον γατάκια να φροντίζετε.
Απορώ ποια κτηνίατρος σου είπε να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι για να την στειρώσεις.
Τόσο άσχετη πια;;;;

Τα νεύρα μου!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 19:12, 31-01-16:

Από όσα έχω διαβάσει (και αν κατάλαβα καλά)από την ηλικία των 6 μηνών και μετά μπορείς να στειρώσεις γάτα.
Βασικά είμαι ανήλικη και την γατούλα την κράτησα υπό τον όρο να φροντίζω εγώ για όλα τις τα έξοδα
Το θέμα είναι ότι οι γάτοι είναι αδέσποτοι και δεν ξέρω τι αρρώστιες μπορούν να μεταφέρουν στην Αγάπη μου.
Και σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα προσπαθούν να ζευγαρώσουν και οι 3 ταυτόχρονα. Δεν αντέχω άλλο, είμαι με πυρετό και από το πρωί κυνηγάω τους γάτους με νεροπίστολα.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 19:59, 31-01-16:

Αγαπουλίνι η γάτα είναι σε κατάλληλη ηλικία για στείρωση! Σε ποιος μέρος της ελλάδας μένεις? Μπορεί να γνωρίζει κανένας εδώ κάποιο οικονομικό κτηνίατρο. Γέλασα λίγο με τα νεροπίστολα, αλλά να ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, αργά ή γρήγορα θα μείνει έγκυος.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:14, 01-02-16:

Συντομα εκτος απο την Αγαπη θα φροντιζεις και τα Αγαπακια της...
Στειρωση επειγοντως. Στην χειροτερη αν ανησυχεις τοοοοοσο πολυ για την αναπτυξη της, ζητα να της κανουν ενεση για καταστολη του οιστρου (μια φορα καθε 6 μηνες, αλλα μην την επαναλαβεις γιατι αυξανει τον κινδυνο να παθει το γατι καρκινο ή πυομητρα ή και τα 2). Ετσι θα εχεις περιθωριο μεχρι το καλοκαιρι για την κανονικη στειρωση. Πολυ φοβαμαι ομως οτι ειναι ηδη αργα και η γατουλα ειναι μαλλον εγκυος, οποτε η κανονικη στειρωση ειναι μονοδρομος.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,120 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:47, 01-02-16:

Υποθέτω δεν θα ξέρεις οτι συμβαίνει θηλυκά γατιά να έχουν οίστρο και νωρίτερα από τους 6 μήνες. Όχι τόσο συχνό, αλλά συμβαίνει.
Τη δική μου τη στείρωσα ακριβώς στους 6 μήνες και μια χαρά αναπτύχθηκε, παρότι η κτηνίατρος (πολύ καλή κατά τα άλλα) μου είχε συστήσει να τη στειρώσω στους 8. Αλλά ήμουν αρκετά ενημερωμένη για να γνωρίζω οτι στους 8 μήνες στειρώνουν τους αρσενικούς γάτους, οι θηλυκές σεξουαλικά ωριμάζουν νωρίτερα, οπότε κι η γιατρός δεν επέμεινε εφ'όσον με είδε αποφασισμένη.
Θα σου συνιστούσα λοιπόν αν η κτηνίατρος δεν αλλάξει "φιλοσοφία" σχετικά με τον κατάλληλο χρόνο για την απαραίτητη αυτή επέμβαση, να την αλλάξεις με κτηνίατρο που θα έχει διαφορετική λογική.
Μόνο έτσι θα πάψεις να φυλάς "καραούλι" μήπως την πλησιάσουν οι αρσενικοί και γενικά να αποφύγεις κωμικο-τραγικές καταστάσεις(π.χ. κυνηγητό με νεροπίστολα), κι εσύ θα ξενοιάσεις κι η γατούλα θα ησυχάσει
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 09:13, 01-02-16:

Μένω σε ένα χωριό περίπου μια ώρα μακριά από τη Θεσσαλονίκη και τη γατούλα την πηγαίνω στο Almapet (αν το ξέρετε στην Περαία).
Τώρα φοβάμαι και για ψήλους γιατί όλη την ώρα ξήνετε.
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 10:26, 01-02-16:

Επίσης μήπως ξέρει κανείς πότε θα τελειώσει αυτό το μαρτύριο;;;; Έχει 2-3 μέρες τώρα. Α και από ότι κατάλαβα και οι 3 έχουν κάνει τη δουλειά τους και επιμένουν. Στο τέλος θα καταλήξω μα καμιά δεκαπενταριά γατόνια. Και ποια είναι η φάση, ο ένας γάτος είναι άσπρος, ο άλλος άσπρο-γκρι, ο τρίτος γκρι και η δικιά μου ασπρόμαυρη.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 12:21, 01-02-16:

Αγαπουλίνι τέλεια, στα μέρη μου είσαι. Λοιπόν θα κλείσεις ραντεβού στην Φαλτσή Αικατερίνη στο Πανόραμα 2310342390, η στείρωση κοστίζει μόνο 30 ευρώ.
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 11:44, 02-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ένεση και να κάνω στην Αγάπη δεν είναι αυτή το θέμα. Οι αρσενικοί επιμένουν η δικιά μου είχε σαστίσει.
Όσο για τη στείρωση οι γονείς μου λένε να την αφήσουμε στην ησυχία της. Τη στειρώνουμε μετά.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Μήπως ξέρετε γιατί δεν μου βάζει φωτογραφίες;;
Μου βγάζει αυτό: IMG_20160202_111912.JPG: This PNG image has the incorrect file extension.

Επίσης οι γάτοι από εχθές δεν ξαναπάτησαν στον κήπο και ούτε ακούγονται νιαουρίσματα από όλη τη γειτονιά..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 02-02-16 στις 13:08. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 12:32, 02-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αγαπουλινι
Ένεση και να κάνω στην Αγάπη δεν είναι αυτή το θέμα. Οι αρσενικοί επιμένουν η δικιά μου είχε σαστίσει.
Όσο για τη στείρωση οι γονείς μου λένε να την αφήσουμε στην ησυχία της. Τη στειρώνουμε μετά.
Αγαπουλίνι, προσπάθησε να πείσεις τους γονείς σου να στειρωθεί η γατούλα, είναι ο μόνος τρόπος να μείνει υγιής και να μην τη χάσεις σύντομα. Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοούν οι γονείς σου, τη στειρώνετε μετά από τι; Προσπάθησε μήπως καταφέρεις να τους πείσεις ότι είναι καλό για την υγεία της γατούλας σου
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,120 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 19:53, 02-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Μήπως ξέρετε γιατί δεν μου βάζει φωτογραφίες;;
Μου βγάζει αυτό: IMG_20160202_111912.JPG: This PNG image has the incorrect file extension.

Επίσης οι γάτοι από εχθές δεν ξαναπάτησαν στον κήπο και ούτε ακούγονται νιαουρίσματα από όλη τη γειτονιά..
Κι όμως, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταπείσεις τους γονείς σου, γιατί όσο πιο "μετά", τόσο πιο πολύ διακινδυνεύεις η γατούλα είτε να μείνει έγκυος, είτε (αν αναστείλετε τον οίστρο με χημικά ή την εμποδίσετε να ζευγαρωθεί) να επιβαρυνθεί η υγεία της. Διάβασε και αυτό το άρθρο γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται η στείρωση στις γάτες κι εύχομαι να πάρετε τη σωστή απόφαση.

Όσο για τις φωτογραφίες, σου γράφει οτι για κάποιο λόγο η εικόνα έχει λανθασμένη επέκταση αρχείου.
Μπορείς να διαβάσεις τις Οδηγίες για ανέβασμα φωτογραφιών και να δοκιμάσεις με τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται
(μέσω Gallery).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 10:42, 03-02-16:

Και όχι μόνο αυτό για τον καρκίνο και τις εγκυμοσύνες, αλλά, χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, μια γατούλα που μένει έξω και έχει οίστρους και μένει έγκυος κλπ, στατιστικά δε ζει και πολύ. Ή θα εξαντληθεί από τις εγκυμοσύνες, ή θα εκνευριστεί κάποιος με τις συνεχείς γέννες και θα την εξαφανίσει, ή θα έχει κάποια δύσκολη γέννα, δεν ξέρω πώς και γιατί αλλά το παρατηρούσα στη Θεσσαλονίκη, όλοι οι αδέσποτοι γάτοι και οι γάτες που κάποιοι φρόντιζαν και τους στείρωναν έζησαν για χρόνια στη γειτονιά, τα διάφορα θηλυκά που βλέπαμε κατά καιρούς να εμφανίζονται έγκυα, πολύ σύντομα δεν τα ξαναβλέπαμε. Η κυρία Φαλτσή θα σας κάνει τη στείρωση πολύ οικονομικά, προσπάθησε αν μπορείς και αν γίνεται να πείσεις τους γονείς σου να το σκεφτούν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 10:46, 04-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Έπεισα τους γονείς μου και αύριο θα πάω την Αγαπούλα μου στην κτηνίατρο.

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 11:00, 04-02-16:

Μπράβο Αγαπουλίνι! Ολά καλά θα πάνε!
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 11:02, 04-02-16:

Έβαλα φωτό στο gallery.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:18, 04-02-16:

Είναι μια κουκλίτσα!
Μπορείς εδώ να ανοίξεις και ξεχωριστό, δικό της θέμα που θα γράψεις την ιστορία της, την καθημερινότητά της και θα μεταφέρεις από το Gallery όσες φωτογραφίες θέλεις, να την χαιρόμαστε κι εμείς
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 17:50, Χθες:

Σας ευχαριστούμε πολύ !!!!

Μίλησα με την κτηνίατρο και συμφώνησε.Μου είπε όμως ότι η στείρωση σε τέτοια ηλικία (6,5 μηνών) και έγκυος είναι επικίνδυνη.
Ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτό;;;;;;;;;
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:17, Χθες:

Μίλησα με την κτηνίατρο και συμφώνησε.Μου είπε όμως ότι η στείρωση σε τέτοια ηλικία (6,5 μηνών) και έγκυος είναι επικίνδυνη.
Είναι σίγουρα έγκυος η γατούλα; Τώρα να μου πεις πού να ξέρεις, δεν της έκανες και τεστ εγκυμοσύνης

Η κτηνίατρος σου είπε ότι είναι επικίνδυνη η στείρωση ενώ είναι έγκυος ή ότι θα είναι πιο δύσκολη η επέμβαση; Γιατί ξέρω ότι κάνουν οι κτηνίατροι τέτοιες επεμβάσεις, δεν είναι σπάνιες - ειδικά σε αδέσποτα γατάκια που στειρώνουν οι εθελοντές κτηνίατροι. Ίσως φοβάται μήπως είναι προχωρημένη η εγκυμοσύνη της και δε γίνεται να προχωρήσει σε επέμβαση.

Υποθέτω ότι θα το συζητήσετε ξανά όταν εξετάσει τη γατούλα και θα σου πει μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Κράτα μας ενήμερους αν θες και μπορείς
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 8,016 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:27, Χθες:

Ομολογώ πως δεν το έχω ξανακούσει...
Η μία μου η γατούλα όταν στειρώθηκε ήταν έγκυος και μόλις 5 μηνών και έχω στειρώσει αρκετά αδέσποτα που είχαν μείνει ήδη έγκυος.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:32, Χθες:

Αν η κοπέλα μίλησε με την κυρία Φαλτσή, αρχικά να πω ότι εγώ της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Αρχικά έχω την εντύπωση ότι λογικά της είπε ότι η επέμβαση είναι δυσκολότερη, δε νομίζω να χρησιμοποίησε τη λέξη "επικίνδυνη" - δεν πάω να βγάλω την Αγαπουλίνι ψεύτρα, απλά κάνω μια εκτίμηση, σαφώς ό,τι πει εκείνη ισχύει. Επίσης η Φαλτσή λέει τα πράγματα όπως είναι και δεν προσπαθεί να κρύψει τίποτα αλλά προσπαθεί να ενημερώσει πλήρως. Για παράδειγμα εμείς όταν στειρώσαμε την Άρια με φουλ οίστρο μας είπε ότι είναι τα όργανα πολύ πρησμένα και αιμορραγεί η γάτα λίγο παραπάνω - θυμάμαι όταν τη ρώτησα αν ήταν πιο δύσκολο ή πιο επικίνδυνο μου είπε θέλει περισσότερη προσοχή, αλλά δεν είναι ούτε επικίνδυνο ούτε δύσκολο. Μάλιστα μου είπε ότι στειρώνει συνέχεια γάτες σε οίστρο και έγκυες αδέσποτες, οπότε δε νομίζω να είναι τίποτα φοβερό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους