Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 87,154 εγγεγραμμένα μέλη και 2,980,456 μηνύματα σε 88,923 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 716 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

raisie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raisie
H raisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H raisie έγραψε στις 20:49, 03-05-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,240 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:24, 03-05-16:

Γεια σας, από μέρα σε μέρα περιμένω κι εγώ τη μικρή μου, η οποία είναι περίπου 40 ημερών. Όμως, έχω τρομάξει κάπως διαβάζοντας για το θέμα της στείρωσης και του οίστρου. Αρχικά από ο,τι έχω καταλάβει οι θηλυκές γατούλες έχουν οίστρο στην ηλικία των 6 μηνών (μπορεί και νωρίτερα, μπορεί και λίγο αργότερα). Καλό θα ήταν να τη στειρώσω πριν από τον πρώτο οίστρο ή μετά; Θα πρέπει να την ταϊζω με ειδική τροφή από εκεί και πέρα; Επιπλέον, είμαι ανήλικη και έχω συμφωνήσει με τους γονείς μου να αναλάβω εγώ τα περισσότερα έξοδα της μικρής, αλλά η στείρωση είναι πιο ακριβή στις θηλυκές γάτες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον καλό και φθηνό κτηνίατρο (δύσκολος συνδυασμός) στη Λάρισα; Τέλος, μένω σε διαμέρισμα με αρκετά περίεργους γείτονες, οπότε πόσο καιρό διαρκεί ένας οίστρος με αυτά τα νιαουρίσματα; Θα μπορούσα να κάνω κάτι για να την ηρεμήσω; Άκουσα για κάτι ενέσεις, αλλά από ότι ξέρω δεν είναι ο,τι καλύτερο για την υγεία της γάτας. Ξέρω ότι είναι νωρίς για να ανησυχώ τόσο αλλά δε θέλω να πιαστώ απροετοίμαστη σε αυτό το θέμα.
Καλησπέρα raisie και καλωσήρθες στην παρέα μας
Για το θέμα του οίστρου και της στείρωσης, αφού συμφωνήσω με την απάντηση της φίλης μας Φλώρας, θα συμπληρώσω οτι μετά τη στείρωση θα πρέπει η τροφή, από "πλήρης" που ήταν, να αντικατασταθεί με κάποια που θα έχει την ένδειξη οτι προορίζεται για στειρωμένα γατιά, έτσι ώστε να μην φορτώνεται με περιττό λίπος εφ'όσον είναι γνωστό οτι αλλάζει και ο μεταβολισμός τους.
Το αν η αντικατάσταστη θα γίνει άμεσα, εξαρτάται και από την ηλικία που θα γίνει η στείρωση: αν η γατούλα είναι κάτω του ενός χρόνου (όπως η δική μου που τη στείρωσα στους 6 μήνες ζωής της), συστήνεται από τους κτηνιάτρους η μετάβαση αυτή να γίνεται ένα μήνα μετά την επέμβαση.
Όσο για κτηνίατρο, ρίξε μια ματιά σ'εκείνους που προτείνουν τα μέλη μας εδώ και ανάλογα με την περιοχή που μένεις.

Προς το παρόν επικεντρώσου στο να γνωρίσεις το νέο μέλος της οικογένειας, να απολαύσεις τις νηπιακές της χάρες και καμώματα και ει δυνατόν να τις απαθανατίσεις και με το φακό της φωτογραφικής σου μηχανής ή του βίντεο, γιατί αυτή η περίοδος της ζωής της είναι μόνο για μια φορά και δεν επαναλαμβάνεται.
Με το καλό να την υποδεχτείς και για ότι άλλη απορία, εδώ είμαστε εμείς
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 01:01, 14-05-16:

Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορέσει κάποιος που είχε παρόμοια εμπειρία να με κατατοπίσει.Πρόσφατα μετακόμισα σε καινούριο σπίτι,σε γειτονιά πολύ φιλόζωη με πολλές γατούλες.Οι γείτονες φροντίζουν και ταϊζουν όσες μπορούν αν και είναι ουσιαστικά αδέσποτες και βολτάρουν. Μετά από περίπου 1 μήνα, 4 γατούλες (μάλλον μαμά και τα 3 γατάκια της-σχεδόν 1 έτους) ξεθάρρεψαν και ανεβαίνουν πλέον στο μπαλκόνι γ να τις ταϊσουμε και να κοιμηθούν στις καρέκλες και σε ένα μικρό σπιτάκι που έχουμε φτιάξει.Ειδικά 2 από τα παιδάκια,ένα θηλυκό και ένα αρσενικό έρχονται για χάδια αρκετά συχνά και ενίοτε μπαίνουν και μέσα στο σπίτι για να παίξουν και να εξερευνήσουν. Η μαμά τους γέννησε ήδη δεύτερη φορά (τα μωρά είναι ακόμα με κλειστά τα ματάκια) αλλά ανησυχούμε για το μέλλον τους. Θα προσπαθήσουμε να τους βρούμε οικογένεια για υιοθεσία αλλά σκεφτόμαστε μήπως οι πιο μεγάλες θηλυκές χρειάζονται στείρωση.Πιστεύετε πως θα κάτσουν να μπουν σε κουτί μεταφοράς για τον κτηνίατρο και θα αντέξουν μετά την επέμβαση?Ανησυχώ μήπως από τον φόβο μετά φύγουν και πάθουν κάτι στο δρόμο.Εννοείται ότι θα τις προσέχουμε αλλά από τη στιγμή που είναι πολλά γατιά μαζί ίσως υπάρξει κάποια σύγχυση.Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο?
Επίσης γνωρίζω πως κανονικά θα έπρεπε να γίνουν στειρώσεις σε όλα,αλλά και εμβόλια και αποπαρασιτώσεις με αμπούλες κάθε μήνα,ειδικά σε αυτά που κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι.Τα έξοδα όμως είναι πολλά για όλες τις γάτες και ανησυχώ πως ότι και να κάνω,θα κολλάνε το ένα από το άλλο.Μπορεί κάποιος στην ίδια κατάσταση να με συμβουλέψει?Ευχαριστώ πολύ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 8,862 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:33, 14-05-16:

Καλησπέρα Anna_241.
Ρωτάς στο μήνυμά σου.
Πιστεύετε πως θα κάτσουν να μπουν σε κουτί μεταφοράς για τον κτηνίατρο και θα αντέξουν μετά την επέμβαση?Ανησυχώ μήπως από τον φόβο μετά φύγουν και πάθουν κάτι στο δρόμο.Εννοείται ότι θα τις προσέχουμε αλλά από τη στιγμή που είναι πολλά γατιά μαζί ίσως υπάρξει κάποια σύγχυση.Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο?
Το έχω επιχειρήσει κι εγώ αλλά και πολλά άλλα άτομα. Το μυστικό είναι να κάνεις τις γατούλες να εξοικειωθούν μαζί σου, να σε μάθουν και να σε εμπιστευτούν. Θα πρέπει φυσικά να έχεις μια γατοφόρο για να τις βάλεις και να τις πας στο κτηνιατρείο για στείρωση. Αλλά ακόμα κι αν κάποιες είναι πιο διστακτικές, υπάρχει πάντα το κόλπο της τροφής. Βάζεις μέσα στην γατοφόρο μια τροφή με έντονο άρωμα που να τους αρέσει πολύ, για παράδειγμα τόννο που χρησιμοποιώ εγώ γιατί έχει πολύ έντονη μυρωδιά και όλες οι γάτες τρελλαίνονται γι' αυτόν. Μόλις μπει η γατούλα μέσα, κλείνεις με γρήγορες και αποφασιστικές κινήσεις το πορτάκι και είσαι έτοιμη.
Θα πρέπει να έχεις βρει πρώτα κάποιο κτηνιατρείο που να είναι σχετικά κοντά σου και να έχεις συννενοηθεί για τιμές, θα τους τονίσεις πως οι γατούλες είναι αδέσποτες και απλά φροντίζεις για την ευζωία τους, πολλά κτηνιατρεία κάνουν ειδικές τιμές για αδέσποτα.
΄Οσο για το να πάθουν κάτι στον δρόμο δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... Την ώρα που θα τις πηγαίνεις στο κτηνιατρείο εννοείς, ή αφού θα τελειώσει η στείρωση και τις αφήσεις πάλι έξω; Και στις δυό περιπτώσεις η απάντηση πάντως είναι όχι. Θα είναι ανήσυχες στην διαδρομή και θα φωνάζουν γιατί δεν έχουν μάθει να περιορίζονται, εδώ φωνάζουν τα δικά μας γιατί καταλαβαίνουν πως τις περισσότερες φορές, γατοφόρος σημαίνει κτηνιατρείο... Σε κανένα τους δεν αρέσει.
Τώρα αφού στειρωθούν υπάρχουν δυό πιθανότητες, είτε να τις κρατήσουν μέχρι να συνέλθουν τελείως από την νάρκωση, οπότε θα είναι μια χαρά αφού τις αφήσεις ελεύθερες, είτε να στις δώσουν ακόμα κάπως ζαλισμένες. Στην δεύτερη περίπτωση θα τις κρατήσεις εσύ κάπου περιορισμένες μέχρι να συνέλθουν εντελώς.
Ρωτάς επίσης.
Επίσης γνωρίζω πως κανονικά θα έπρεπε να γίνουν στειρώσεις σε όλα,αλλά και εμβόλια και αποπαρασιτώσεις με αμπούλες κάθε μήνα,ειδικά σε αυτά που κυκλοφορούν μέσα στο σπίτι.Τα έξοδα όμως είναι πολλά για όλες τις γάτες και ανησυχώ πως ότι και να κάνω,θα κολλάνε το ένα από το άλλο.Μπορεί κάποιος στην ίδια κατάσταση να με συμβουλέψει?Ευχαριστώ πολύ!
Δεν γίνεται να κάνεις μαζικές στειρώσεις μονομιάς, δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό ακόμα και από οικονομική άποψη. Θα ξεκινήσεις σιγά σιγά, πρώτα μία μία τις θηλυκές για να σταματήσουν τα γεννητούρια γιατί θα γεμίσετε γατάκια... Μετά θα πιάσεις ένα ένα τα αρσενικά, αν έχεις πρόθεση να στειρώσεις κι αυτά για να είναι ασφαλή και να μην χάνονται, τραυματίζονται και όλα όσα παθαίνουν κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος.
Τώρα εμβόλια μπορείς να κάνεις σε κάθε ένα που θα πηγαίνει για στείρωση, ένα ένα κι αυτά. Αποπαρασιτώσεις μπορείς να κάνεις και μόνη σου, για να είναι αυτά εντάξει όμως και όχι επειδή μπαίνουν στο σπίτι. Εμείς δεν κινδυνεύουμε από τα παράσιτα της γάτας και ειδικά την στιγμή που δεν ζουν μέσα στο σπίτι σου αλλά μπαίνουν καμμιά φορά. Θα ρωτήσεις τον κτηνίατρό σου ποιες αμπούλες συνιστά για να τα αποπαρασιτώνεις εξωτερικά και ποιο χαπάκι για την εσωτερική αποπαρασίτωση. Μπορείς επίσης να ρίξεις μια ματιά σ΄αυτά τα θέματα που έχουμε για να μάθεις κάποια πράγματα και φυσικά τα αντιπαρασιτικά θα τα αγοράζεις από το πετ σοπ για να σου κοστίζουν φθηνώτερα.
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=37653
http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...12#post3961012
Ότι άλλη απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anna_241

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anna_241
H Anna_241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anna_241 έγραψε στις 11:38, 16-05-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Οι φόβοι μου προέρχονται από το γεγονός ότι είναι όλες αδέσποτες γατούλες και δε ζουν μέσα στο σπίτι, έτσι ώστε να μπορώ να τις ελέγξω και να τις προσεγγίσω όποτε θέλω. Θα οργανωθώ καλύτερα όμως και θα προσπαθήσω να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους με τον καιρό,για να κάνω τα παραπάνω σιγά σιγά!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 8,862 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:54, 16-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anna_241
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Οι φόβοι μου προέρχονται από το γεγονός ότι είναι όλες αδέσποτες γατούλες και δε ζουν μέσα στο σπίτι, έτσι ώστε να μπορώ να τις ελέγξω και να τις προσεγγίσω όποτε θέλω. Θα οργανωθώ καλύτερα όμως και θα προσπαθήσω να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους με τον καιρό,για να κάνω τα παραπάνω σιγά σιγά!
Ξεκίνα με όποια σου φαίνεται πιο φιλική, στο μεταξύ θα χτίζεις σχέση και με τις υπόλοιπες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους