Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,908 εγγεγραμμένα μέλη και 2,974,436 μηνύματα σε 88,656 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 397 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 02:57, 25-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από peiraiwths
Η αλήθεια είναι ότι με είχε αγχώσει πολύ η αναισθησία με την ένεση γιατί, είχα διαβάσει εδώ πολλές περιπτώσεις που έκαναν πολύ ώρα ή και 2 μέρες για να συνέλθουν τα γατάκια.
Όχι καλέ, μπορεί να είναι λίγο ζαβλακωμένα αλλά όχι να μην έχουν συνέλθει τόσες ώρες μετά, πόσω δε μάλλον 2 μέρες μετά. Τα αρσενικά μας ξύπνησαν τελείως 5-6 ώρες μετά, τελείως όμως. Στο δίωρο ήταν σχεδόν ξύπνια και παραπατούσαν αλλά ξανακοιμόντουσαν και ξαναπροσπαθούσαν Η δικιά μας δεν ξέρω πόσο έκανε ακριβώς για να ξυπνήσει τελείως γιατί την κράτησε η κτηνίατρος στο κτηνιατρείο για να ξυπνήσει εκεί, όμως όταν την πήραμε 15-16 ώρες μετά ήταν τελείως τελείως ξύπνια. Μόλις την πήγαμε σπίτι κατούρησε, έφαγε και κοιμήθηκε.

Αρχική Δημοσίευση από peiraiwths
Σε κάποιο άλλο ιατρείο κλινική που την έχω πάει για αποπαρασίτωση, εμβόλια και κάποια φορά που την είχε τσιμπήσει μέλισσα στον χείλος, μου φάνηκαν πως ενδιαφέρονται για να πουλήσουν. Της έκαναν δύο κορτιζόνες παρόλο που δεν έδειχνε πρησμένη, μήπως και πρηστεί και μια άλλη φορά για να μου κάνουν δώρο μία εξέταση αίματος, προσπάθησαν χωρίς αναισθησία να της πάρουν αίμα από τον λαιμό και τελικά αφούν την βασάνησαν κρατώντας την τρείς μαζί τους σταμάτησα και δεν την έκαναν.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, είμαι καινούργιος στα κτηνιατρεία και χωρίς άλλη εμπειρεία από κατοικίδια.
Παναγία μου το καημένο το καταταλαιπώρησαν Κάποιοι δυστυχώς είναι και άχρηστοι και έμπορες. Τι να πεις.

Ό,τι απορία έχεις ρώτα μας

Και να μη βρεις ώρα στις γιορτές στον Αίλουρο ή αλλού, μην αγχώνεσαι πολύ - αν θέλετε να της κάνετε παρεούλα μετά, επειδή όντως θα βοηθήσει χωρίς όμως να είναι κρίσιμο ή απαγορευτικό το να γίνει αλλιώς, κλείσε μια οποιαδήποτε Παρασκευή, θα έχετε μετά όλο το Σαββατοκύριακο, εκτός αν δουλεύετε τα Σάββατα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peiraiwths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη peiraiwths
Ο peiraiwths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O peiraiwths έγραψε στις 14:54, 28-12-15:

Σας ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια. Σήμερα πήγα στον Αίλουρο για να συζητήσω από κοντά για την στείρωση, αλλά ήμουν άτυχος μιας και Δευτέρες είναι κλείστά.

Θα ξαναπάω αύριο. Ωστόσο με τις άπειρες αναζητήσεις στο internet σχετικά με ιατρεία, τρόπους αναισθησίας κ.τ.λ. διάβασα ένα δημοσίευμα σχετικά με το ιατρείο / κλινική που σας έλεγα στην Νίκαια που ταλαιπώρησε την Ηρα όταν πήγαν να της πάρουν αίμα, δείτε το παρακάτω δημοσίευμα που το αφορά, μιας και αυτό το ιατρείο υπάρχει και στην δική μας λίστα εδώ στο forum.

http://ipanic.gr/%CF%83%CE%BF%CE%BA-...A%CE%BF%CF%85/

Από τα λεγόμενα των ανθρώπων, αναγνώρισα τον τύπο που πέταξε έξω το κουτάβι ημιθανές, και την ηλικωμένη ιδιοκτήτρια που την θυμάμε να λέει σε ένα απο το προσωπικό του Ιατρείου, αυτό το γατί τι μας τι έχουν παρατήσει εδώ που είναι αυτοί που το έφεραν. Αναφέρονταν σε κάποιο γατάκι που τους το είχαν αφήσει για να το προσέξουν μια μέρα πριν και βιαζόνταν να το διώξει.

Κρίμα που έχω κάνει εκεί ακόμα και αυτές τις επισκέψεις ρουτίνας. αποπαρασίτωση, εμβολιασμό. Και ενώ τους είχα κάνει, πριν το περιστατικό με την παρόλιγο αιμοληψία, πολλές ερωτήσεις για την στείρωση σε διαφορετικές μέρες, οι αντιφάσεις σχετικά με την διαδικασία στις απαντήσεις από διαφορετικά άτομα, με αποθάρυναν και δεν προχώρησα, παρόλο που ήταν κοντά σε εμένα με πολύ κόσμο να πηγαίνει εκεί και καλές εγκαταστάσεις.

Αν δεν υπήρχαν οι κανόνες ευγένειας και ευπρεπούς συζήτησης στο forum θα τα στόλιζα τα τομάρια, τους βρωμοεμπόρους όπως έπρεπε.

Να το έχετε υπόψιν λοιπόν όσοι πηγαίνουν εκεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peiraiwths : 28-12-15 στις 15:23.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγαπουλινι
H Αγαπουλινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Αγαπουλινι έγραψε στις 18:35, 31-01-16:

Γεια σας,
είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ και θα ήθελα τις συμβουλές σας

Από τις αρχές του Σεπτέμβρη έχω ένα γατάκι. Το είχα βρει αδέσποτο μόλις 2 μηνών. Δυστυχώς το πρώτο μου γατάκι το πάτησε αυτοκίνητο και στο δεύτερό μου κάποιοι απάνθρωποι έδωσαν φόλα.Οπότε αυτό το λατρεύω. Όμως από χθες έχουνε έρθει 3 γάτοι και προσπαθούν να ζευγαρώσουν.Η κτηνίατρος μου είπε ότι θα την στειρώσουμε το καλοκαίρι που θα έχει αναπτυχθεί. Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είναι ζωόφιλοι οπότε δεν μπορώ να την έχω μέσα στο σπίτι. Το πρόβλημα μου είναι ότι η καημένη η Αγάπη από εχθές δεν μπορεί να ησυχάσει. Με χίλια ζόρια τους έπεισα να την βάλω για λίγο μέσα αλλά το βράδυ πρέπει να την ξαναβγάλω. Να φανταστείτε ενώ κανονικά τρώει 4-5 φορές τη μέρα (σε μικρές ποσότητες βέβαια)είχε να φάει από χθες το μεσημέρι. Πριν από λίγο την κατάφερα να φάει 2 μπουκιές.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:56, 31-01-16:

Πολύ σύντομα θα έχετε επιπλέον γατάκια να φροντίζετε.
Απορώ ποια κτηνίατρος σου είπε να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι για να την στειρώσεις.
Τόσο άσχετη πια;;;;

Τα νεύρα μου!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 19:12, 31-01-16:

Από όσα έχω διαβάσει (και αν κατάλαβα καλά)από την ηλικία των 6 μηνών και μετά μπορείς να στειρώσεις γάτα.
Βασικά είμαι ανήλικη και την γατούλα την κράτησα υπό τον όρο να φροντίζω εγώ για όλα τις τα έξοδα
Το θέμα είναι ότι οι γάτοι είναι αδέσποτοι και δεν ξέρω τι αρρώστιες μπορούν να μεταφέρουν στην Αγάπη μου.
Και σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα προσπαθούν να ζευγαρώσουν και οι 3 ταυτόχρονα. Δεν αντέχω άλλο, είμαι με πυρετό και από το πρωί κυνηγάω τους γάτους με νεροπίστολα.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 19:59, 31-01-16:

Αγαπουλίνι η γάτα είναι σε κατάλληλη ηλικία για στείρωση! Σε ποιος μέρος της ελλάδας μένεις? Μπορεί να γνωρίζει κανένας εδώ κάποιο οικονομικό κτηνίατρο. Γέλασα λίγο με τα νεροπίστολα, αλλά να ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, αργά ή γρήγορα θα μείνει έγκυος.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 658 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:14, 01-02-16:

Συντομα εκτος απο την Αγαπη θα φροντιζεις και τα Αγαπακια της...
Στειρωση επειγοντως. Στην χειροτερη αν ανησυχεις τοοοοοσο πολυ για την αναπτυξη της, ζητα να της κανουν ενεση για καταστολη του οιστρου (μια φορα καθε 6 μηνες, αλλα μην την επαναλαβεις γιατι αυξανει τον κινδυνο να παθει το γατι καρκινο ή πυομητρα ή και τα 2). Ετσι θα εχεις περιθωριο μεχρι το καλοκαιρι για την κανονικη στειρωση. Πολυ φοβαμαι ομως οτι ειναι ηδη αργα και η γατουλα ειναι μαλλον εγκυος, οποτε η κανονικη στειρωση ειναι μονοδρομος.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,944 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:47, 01-02-16:

Υποθέτω δεν θα ξέρεις οτι συμβαίνει θηλυκά γατιά να έχουν οίστρο και νωρίτερα από τους 6 μήνες. Όχι τόσο συχνό, αλλά συμβαίνει.
Τη δική μου τη στείρωσα ακριβώς στους 6 μήνες και μια χαρά αναπτύχθηκε, παρότι η κτηνίατρος (πολύ καλή κατά τα άλλα) μου είχε συστήσει να τη στειρώσω στους 8. Αλλά ήμουν αρκετά ενημερωμένη για να γνωρίζω οτι στους 8 μήνες στειρώνουν τους αρσενικούς γάτους, οι θηλυκές σεξουαλικά ωριμάζουν νωρίτερα, οπότε κι η γιατρός δεν επέμεινε εφ'όσον με είδε αποφασισμένη.
Θα σου συνιστούσα λοιπόν αν η κτηνίατρος δεν αλλάξει "φιλοσοφία" σχετικά με τον κατάλληλο χρόνο για την απαραίτητη αυτή επέμβαση, να την αλλάξεις με κτηνίατρο που θα έχει διαφορετική λογική.
Μόνο έτσι θα πάψεις να φυλάς "καραούλι" μήπως την πλησιάσουν οι αρσενικοί και γενικά να αποφύγεις κωμικο-τραγικές καταστάσεις(π.χ. κυνηγητό με νεροπίστολα), κι εσύ θα ξενοιάσεις κι η γατούλα θα ησυχάσει
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 09:13, 01-02-16:

Μένω σε ένα χωριό περίπου μια ώρα μακριά από τη Θεσσαλονίκη και τη γατούλα την πηγαίνω στο Almapet (αν το ξέρετε στην Περαία).
Τώρα φοβάμαι και για ψήλους γιατί όλη την ώρα ξήνετε.
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 10:26, 01-02-16:

Επίσης μήπως ξέρει κανείς πότε θα τελειώσει αυτό το μαρτύριο;;;; Έχει 2-3 μέρες τώρα. Α και από ότι κατάλαβα και οι 3 έχουν κάνει τη δουλειά τους και επιμένουν. Στο τέλος θα καταλήξω μα καμιά δεκαπενταριά γατόνια. Και ποια είναι η φάση, ο ένας γάτος είναι άσπρος, ο άλλος άσπρο-γκρι, ο τρίτος γκρι και η δικιά μου ασπρόμαυρη.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 12:21, 01-02-16:

Αγαπουλίνι τέλεια, στα μέρη μου είσαι. Λοιπόν θα κλείσεις ραντεβού στην Φαλτσή Αικατερίνη στο Πανόραμα 2310342390, η στείρωση κοστίζει μόνο 30 ευρώ.
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 11:44, 02-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ένεση και να κάνω στην Αγάπη δεν είναι αυτή το θέμα. Οι αρσενικοί επιμένουν η δικιά μου είχε σαστίσει.
Όσο για τη στείρωση οι γονείς μου λένε να την αφήσουμε στην ησυχία της. Τη στειρώνουμε μετά.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Μήπως ξέρετε γιατί δεν μου βάζει φωτογραφίες;;
Μου βγάζει αυτό: IMG_20160202_111912.JPG: This PNG image has the incorrect file extension.

Επίσης οι γάτοι από εχθές δεν ξαναπάτησαν στον κήπο και ούτε ακούγονται νιαουρίσματα από όλη τη γειτονιά..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 02-02-16 στις 13:08. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 12:32, 02-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Αγαπουλινι
Ένεση και να κάνω στην Αγάπη δεν είναι αυτή το θέμα. Οι αρσενικοί επιμένουν η δικιά μου είχε σαστίσει.
Όσο για τη στείρωση οι γονείς μου λένε να την αφήσουμε στην ησυχία της. Τη στειρώνουμε μετά.
Αγαπουλίνι, προσπάθησε να πείσεις τους γονείς σου να στειρωθεί η γατούλα, είναι ο μόνος τρόπος να μείνει υγιής και να μην τη χάσεις σύντομα. Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοούν οι γονείς σου, τη στειρώνετε μετά από τι; Προσπάθησε μήπως καταφέρεις να τους πείσεις ότι είναι καλό για την υγεία της γατούλας σου
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,944 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 19:53, 02-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Μήπως ξέρετε γιατί δεν μου βάζει φωτογραφίες;;
Μου βγάζει αυτό: IMG_20160202_111912.JPG: This PNG image has the incorrect file extension.

Επίσης οι γάτοι από εχθές δεν ξαναπάτησαν στον κήπο και ούτε ακούγονται νιαουρίσματα από όλη τη γειτονιά..
Κι όμως, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μεταπείσεις τους γονείς σου, γιατί όσο πιο "μετά", τόσο πιο πολύ διακινδυνεύεις η γατούλα είτε να μείνει έγκυος, είτε (αν αναστείλετε τον οίστρο με χημικά ή την εμποδίσετε να ζευγαρωθεί) να επιβαρυνθεί η υγεία της. Διάβασε και αυτό το άρθρο γιατί είναι απαραίτητο να γίνεται η στείρωση στις γάτες κι εύχομαι να πάρετε τη σωστή απόφαση.

Όσο για τις φωτογραφίες, σου γράφει οτι για κάποιο λόγο η εικόνα έχει λανθασμένη επέκταση αρχείου.
Μπορείς να διαβάσεις τις Οδηγίες για ανέβασμα φωτογραφιών και να δοκιμάσεις με τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεται
(μέσω Gallery).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 10:42, 03-02-16:

Και όχι μόνο αυτό για τον καρκίνο και τις εγκυμοσύνες, αλλά, χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, μια γατούλα που μένει έξω και έχει οίστρους και μένει έγκυος κλπ, στατιστικά δε ζει και πολύ. Ή θα εξαντληθεί από τις εγκυμοσύνες, ή θα εκνευριστεί κάποιος με τις συνεχείς γέννες και θα την εξαφανίσει, ή θα έχει κάποια δύσκολη γέννα, δεν ξέρω πώς και γιατί αλλά το παρατηρούσα στη Θεσσαλονίκη, όλοι οι αδέσποτοι γάτοι και οι γάτες που κάποιοι φρόντιζαν και τους στείρωναν έζησαν για χρόνια στη γειτονιά, τα διάφορα θηλυκά που βλέπαμε κατά καιρούς να εμφανίζονται έγκυα, πολύ σύντομα δεν τα ξαναβλέπαμε. Η κυρία Φαλτσή θα σας κάνει τη στείρωση πολύ οικονομικά, προσπάθησε αν μπορείς και αν γίνεται να πείσεις τους γονείς σου να το σκεφτούν.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 10:46, 04-02-16:

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Έπεισα τους γονείς μου και αύριο θα πάω την Αγαπούλα μου στην κτηνίατρο.

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 11:00, 04-02-16:

Μπράβο Αγαπουλίνι! Ολά καλά θα πάνε!
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 11:02, 04-02-16:

Έβαλα φωτό στο gallery.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:18, 04-02-16:

Είναι μια κουκλίτσα!
Μπορείς εδώ να ανοίξεις και ξεχωριστό, δικό της θέμα που θα γράψεις την ιστορία της, την καθημερινότητά της και θα μεταφέρεις από το Gallery όσες φωτογραφίες θέλεις, να την χαιρόμαστε κι εμείς
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 17:50, 05-02-16:

Σας ευχαριστούμε πολύ !!!!

Μίλησα με την κτηνίατρο και συμφώνησε.Μου είπε όμως ότι η στείρωση σε τέτοια ηλικία (6,5 μηνών) και έγκυος είναι επικίνδυνη.
Ξέρετε τίποτα σχετικά με αυτό;;;;;;;;;
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:17, 05-02-16:

Μίλησα με την κτηνίατρο και συμφώνησε.Μου είπε όμως ότι η στείρωση σε τέτοια ηλικία (6,5 μηνών) και έγκυος είναι επικίνδυνη.
Είναι σίγουρα έγκυος η γατούλα; Τώρα να μου πεις πού να ξέρεις, δεν της έκανες και τεστ εγκυμοσύνης

Η κτηνίατρος σου είπε ότι είναι επικίνδυνη η στείρωση ενώ είναι έγκυος ή ότι θα είναι πιο δύσκολη η επέμβαση; Γιατί ξέρω ότι κάνουν οι κτηνίατροι τέτοιες επεμβάσεις, δεν είναι σπάνιες - ειδικά σε αδέσποτα γατάκια που στειρώνουν οι εθελοντές κτηνίατροι. Ίσως φοβάται μήπως είναι προχωρημένη η εγκυμοσύνη της και δε γίνεται να προχωρήσει σε επέμβαση.

Υποθέτω ότι θα το συζητήσετε ξανά όταν εξετάσει τη γατούλα και θα σου πει μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Κράτα μας ενήμερους αν θες και μπορείς
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 8,639 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:27, 05-02-16:

Ομολογώ πως δεν το έχω ξανακούσει...
Η μία μου η γατούλα όταν στειρώθηκε ήταν έγκυος και μόλις 5 μηνών και έχω στειρώσει αρκετά αδέσποτα που είχαν μείνει ήδη έγκυος.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:32, 05-02-16:

Αν η κοπέλα μίλησε με την κυρία Φαλτσή, αρχικά να πω ότι εγώ της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Αρχικά έχω την εντύπωση ότι λογικά της είπε ότι η επέμβαση είναι δυσκολότερη, δε νομίζω να χρησιμοποίησε τη λέξη "επικίνδυνη" - δεν πάω να βγάλω την Αγαπουλίνι ψεύτρα, απλά κάνω μια εκτίμηση, σαφώς ό,τι πει εκείνη ισχύει. Επίσης η Φαλτσή λέει τα πράγματα όπως είναι και δεν προσπαθεί να κρύψει τίποτα αλλά προσπαθεί να ενημερώσει πλήρως. Για παράδειγμα εμείς όταν στειρώσαμε την Άρια με φουλ οίστρο μας είπε ότι είναι τα όργανα πολύ πρησμένα και αιμορραγεί η γάτα λίγο παραπάνω - θυμάμαι όταν τη ρώτησα αν ήταν πιο δύσκολο ή πιο επικίνδυνο μου είπε θέλει περισσότερη προσοχή, αλλά δεν είναι ούτε επικίνδυνο ούτε δύσκολο. Μάλιστα μου είπε ότι στειρώνει συνέχεια γάτες σε οίστρο και έγκυες αδέσποτες, οπότε δε νομίζω να είναι τίποτα φοβερό.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:00, 06-02-16:

Αν οι γιατροι εχουν πειρα και γνωσεις σιγουρα στειρωνουν εγκυες γατουλες,αν ομως εχουν αγνοια καλυτερα να μην αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις, γιατι κατα την γνωμη μου θα εχει ασχημη εκβαση.
Παράθεση

andiekalton (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη andiekalton
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Φουσκας & Ginger έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H andiekalton έγραψε στις 11:14, 10-02-16:

Καλημερα,

Σε λιγες μερες (μολις περασει ο οιστρος) θα παω την Ginger για στειρωση και ξεκινησα να δω σε ποιον γιατρο να την παω. Πηρα τηλεφωνο σε ενα γιατρο (στο Νεο Ηρακλειο) που εχετε προτεινει στο αντιστοιχο ποστ με τους κτηνιατρους και μου ειπε τα εξης:
  • Θα την παω το πρωι-θα την παρω μεσημερι
  • Εχω δυο επιλογες: ειτε να της δωσει μια ενεσιμη αντιβιωση που κραταει 2 εβδομαδες η ισχυς της ειτε να της δινω εγω αντιβιωση για 2 εβδομαδες.
  • Επισης θα φοραει η μικρη κωνο και θα πρεπει να της βαζω αλοιφη για μια εβδομαδα στην τομη (η σπρει).
  • Τελος, θα την ξαναδει την πρωτη εβδομαδα μετα τη στειρωσηη αλλα και την 2η εβδομαδα (συνολο 3 επισκεψεις - 1 η στειρωση και 2 για ελεγχο)

Η ολη διαδικασια μαζι με την ενεσιμη αντιβιωση μου ειπε πως κοστιζει 120 ευρω.

Ολα τα παραπανω πως σας ακουγονται; Να τον εμπιστευτώ;;
Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 13:03, 10-02-16:

Από την πιο πρόσφατη εμπειρία στείρωσης (προ 2 μηνών που στειρώσαμε την κοριτσαρα μας), η πρωινή ώρα είναι η καλλίτερη για να έχει όλη την ημέρα να συνελθει. Αντιβίωση όπως και αναλγητικό δόθηκε κατά την επέμβαση, δεν μας είπε για πόσο θα διαρκούσε, αλλά δεν μας έδωσε άλλη για το σπίτι. Κολάρο στην Lagertha χρειάστηκε (για να φανταστείς κατάφερε το ίδιο απόγευμα και έκοψε τα ράμματα).Στον Garfeild δεν το χρησιμοποιήσαμε. Αλοιφή ή κάτι άλλο για την τομή δεν μας έδωσε. Όσον αφορά τις τιμές, στην Αθήνα δεν ξέρω το κόστος, αλλά στα Ιωάννινα, 60 ευρώ στα αρσενικά και 100 στα θηλυκά. Το κολάρο ήταν δώρο.
Ελπίζω να βοήθησα, και εύχομαι με το καλό η επέμβαση και η συντομότατη ανάρρωση.
Υ.Γ. Σημαντικότατο!!!!!
Πριν την επέμβαση να κάνει προεγχειρητικό έλεγχο όσον αφορά την νάρκωση!!!!
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 13:07, 10-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από andiekalton

Η ολη διαδικασια μαζι με την ενεσιμη αντιβιωση μου ειπε πως κοστιζει 120 ευρω.

Ολα τα παραπανω πως σας ακουγονται; Να τον εμπιστευτώ;;
Καλή μου ακούγεται η τιμή για στείρωση θηλυκιάς και ενέσιμη αντιβίωση. Εγώ πρόπερσι έπαθα το σοκ του πόσο κάνει η ενέσιμη αντιβίωση μεγάλης διάρκειας, όταν είχα στειρώσει τα γατιά των γονιών μου, μου είχαν πεί ένα εικοσάρικο η κάθε ένεση Αλλά σίγουρα αξίζει, γλιτώνετε και οι δύο (και η γατούλα κι εσύ) την ταλαιπωρία του να την κυνηγάς να της δώσεις αντιβίωση που, ανάλογα με τη γάτα βέβαια, μπορεί να είναι πολύ στρεσογόνο. Εμείς κυνηγούσαμε την Άρια σε τέτοιο βαθμό που αναστατωνόταν σε σημείο σχεδόν εμετού, γινόταν χάλια, ειδικά μετά τη στείρωση (για τη στείρωση είχαμε πάρει κι εμείς την ενέσιμη, αλλά χρειάστηκε κι άλλη αντιβίωση μετά για την πληγή που την έκανε καρούμπαλο με το γλείψε γλείψε, και είπαμε να δώσουμε σιρόπι - σε λίγες μέρες είχε τσιμπήσει πάλι ένεση γιατί δε γινόταν αλλιώς).

Οπότε αν είναι κτηνίατρος που προτείνεται εδώ μέσα, θα κάνει ενέσιμη αντιβίωση μεγάλης διάρκειας και θα τη δει κι άλλες 2 φορές (αλήθεια αυτό θα το πληρώσεις έξτρα ή περιλαμβάνεται στην τιμή; ) τότε είναι μια τιμή ρεαλιστική και αρκετά - άλλοι ζητάνε 150 μόνο για τη στείρωση.

Για τον προεγχειρητικό έλεγχο που λέει ο γκάρφιλντ παραπάνω, κτηνίατρος που εμπιστεύομαι απόλυτα μου έχει πει ότι σε νεαρό γατάκι δε θα φανεί τίποτα περίεργο στον προεγχειρητικό έλεγχο, θα φαίνονται όλα φυσιολογικά ακόμα κι αν έχει κάτι - οπότε υποθέτω δεν κάνουν. Ρώτησα και αρκετούς άλλους κτηνιάτρους και άκουσα το ίδιο. Σωστό ή λάθος δεν το ξέρω, απλά σου λέω τι άκουσα για να μην πανικοβληθείς αν σου πουν ότι δεν κάνουν προεγχειρητικό έλεγχο. Μπορεί να είναι και τελείως λάθος και να το κάνουν έτσι επειδή στατιστικά το 99% των εξετάσεων όντως δε δείχνει τίποτα, οπότε δεν τους συμφέρει να κάνουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 10-02-16 στις 13:12.
Παράθεση

andiekalton (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Φουσκας & Ginger έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H andiekalton έγραψε στις 13:12, 10-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από garfeild '15
Υ.Γ. Σημαντικότατο!!!!!
Πριν την επέμβαση να κάνει προεγχειρητικό έλεγχο όσον αφορά την νάρκωση!!!!
Αυτο πως γινεται και για ποιο λογο;; Θα πρεπει να ειμαι παρουσα;; Ποια ειναι τα αποτελεσματα που βγαζει ο ελεγχος αυτος;; Αν για παραδειγμα μπορει να ναρκωθει ολικα η οχι;; Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα 1η φορα το ακουσα αυτο...μαλλον δεν ειμαι καλα διαβασμενη

Οσον αφορα τις επισκεψεις μετα δεν ειπε κατι εξτρα στην τιμη. Λογικα μεσα θα ειναι..θα δειξει στην πορεια!
Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 13:23, 10-02-16:

Πριν την ολική νάρκωση κάνει ένα τεστ με το αναισθητικο για δει πως αντιδρά. (τυχόν αλλεργική αντίδραση). Εμάς καθόλα την διάρκεια της επέμβασης μας είχε διώξει (ίσως και καλύτερα που δεν ήμασταν παρών), και μας ειδοποίησε όταν είχε ξυπνήσει. Στην Αθήνα νομίζω γίνεται και με μάσκα που διοχετεύουν κάποιο αέριο ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρος 100% διότι στα Ιωάννινα δεν έχουμε τέτοια τεχνική. Εάν κάποιος από το στέκι γνωρίζει κάτι παραπάνω όσον αφορά την δεύτερη τεχνική, ας ενημερώσει.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 13:34, 10-02-16:

Νομίζω αρκετά λογική η τιμή. Εμάς μας πήρε 100 ευρώ πριν 3 χρόνια, χωρίς ενέσιμη αντιβίωση (θεωρεί οτι το "παραδοσιακό" χάπι πιο ισχυρό κι οτι θα την κάλυπτε καλύτερα, άλλωστε δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερη δυσκολία με τη γατούλα στο να το δεχτεί μέσα στο φαγητό της).
Για τον αριθμό των επισκέψεων κάπου τόσες είχαμε κάνει κι εμείς, δεν θυμάμαι αν συμπεριλαμβανόταν σ'αυτές κι εκείνη που πήγαμε να κόψουμε τα ράματα (προτίμησε να βάλει μη απορροφήσιμα ως πιο γερά) και βέβαια με το κολάρο-χωνί απαραίτητο για να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα να γλείψει το σημείο και να τα ανοίξει ή να τα μολύνει.
Αλοιφή δεν μας έδωσε, αλλά λίγο αργότερα που της έβγαλα τη γάζα, άρχισα (κατόπιν συστάσεώς της γιατρού) τις επαλείψεις με ελάχιστο Betadine και γενικά δεν μας δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε το λίγο ζόρι με το κολάρο που το δυσκόλευε το κοριτσάκι μου. Κι εκεί όμως έδειξε στωικότητα μέχρι που ήρθε κατάλληλη μέρα και το αφαιρέσαμε επιτέλους (και μάλιστα νωρίτερα από την προκαθορισμένη).

Εμάς καθόλα την διάρκεια της επέμβασης μας είχε διώξει (ίσως και καλύτερα που δεν ήμασταν παρών), και μας ειδοποίησε όταν είχε ξυπνήσει.
Κι εγώ δεν περίμενα, μόνο έμεινα μέχρι που πήρε την προνάρκωση, μετά με "έδιωξε" κι επέστρεψα σπίτι (ήταν μεσημέρι θυμάμαι)και μέχρι να πάω να την παραλάβω 6 ώρες μετά, καθόμουν σε αναμένα κάρβουνα.

Στην Αθήνα νομίζω γίνεται και με μάσκα που διοχετεύουν κάποιο αέριο ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρος 100% διότι στα Ιωάννινα δεν έχουμε τέτοια τεχνική. Εάν κάποιος από το στέκι γνωρίζει κάτι παραπάνω όσον αφορά την δεύτερη τεχνική, ας ενημερώσει.
Η μέθοδος με το αέριο δεν χρησιμοποιείται ακόμα ευρέως, ακόμα και στην Αθήνα. Προτιμάται κυρίως για το λόγο οτι αποφεύγεται η μετεγχειριτική ναυτία του γατιού, κοστίζει όμως παραπάνω.
Εμείς κάναμε την παραδοσιακή ένεση, χωρίς προεγχειριτικές εργαστηριακές εξετάσεις (μόνο κατά τη διάρκεια της νάρκωσης και με τη δική μου συναίνεση, της πήρε αίμα για εξετάσεις για ανίχνευση αντισωμάτων για σοβαρά νοσήματα).

Εν κατακλείδι θεωρώ οτι δεν είναι θέμα μεθόδου καθότι ο/η κάθε κτηνίατρος έχει η δική του. Σημασία έχει ο γιατρός να είναι άρτια καταρτισμένος, να έχει εμπειρία και (εξίσου σημαντικό), ανθρωπιά.

Εύχομαι όλα καλά να πάνε και σύντομα να υποδεχτούμε και τη Ginger στο κλαμπ των στειρωμένων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 10-02-16 στις 13:43. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

andiekalton (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H andiekalton έγραψε στις 10:11, 11-02-16:

Παιδια, υπαρχει περιπτωση ο πρωτος οιστρος να κραταει λιγοτερο απο 7-10 μερες;;; Ρωταω διοτι πχ εχθες η Ginger (απ'οτι εμαθα απο την "καθημερινη αναφορα" που μου δινει η μητερα μου που ειναι μαζι τους οσο λειπω για δουλεια) νιαουρισε για κανενα 10 λεπτο μαξιμουμ και τιποτε αλλο μεσα στη μερα. Ηταν πολυ ησυχη και οταν γυρισα και το βραδυ και σημερα το ιδιο. Δε δειχνει σημαδια οιστρου.

Να περιμενω 1-2 μερες ακομα να δω μηπως απλα ηταν ενα διαλειμμα και να της κανω στειρωση απο βδομαδα η να της κανονισω στειρωση αυριο κιολας;
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 12:01, 11-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από andiekalton
Παιδια, υπαρχει περιπτωση ο πρωτος οιστρος να κραταει λιγοτερο απο 7-10 μερες;;; Ρωταω διοτι πχ εχθες η Ginger (απ'οτι εμαθα απο την "καθημερινη αναφορα" που μου δινει η μητερα μου που ειναι μαζι τους οσο λειπω για δουλεια) νιαουρισε για κανενα 10 λεπτο μαξιμουμ και τιποτε αλλο μεσα στη μερα. Ηταν πολυ ησυχη και οταν γυρισα και το βραδυ και σημερα το ιδιο. Δε δειχνει σημαδια οιστρου.

Να περιμενω 1-2 μερες ακομα να δω μηπως απλα ηταν ενα διαλειμμα και να της κανω στειρωση απο βδομαδα η να της κανονισω στειρωση αυριο κιολας;
Νομίζω μπορεί να έχει και μεγαλύτερη και μικρότερη διάρκεια, δεν είναι στάνταρ. Γύρω στη βδομάδα πρέπει να είναι, αν και η Άρια κράτησε περισσότερο, παναγία μου φρίκη. Πάρε τον κτηνίατρο και ρώτησέ τον τι πιστεύει ότι είναι καλύτερο. Και τα δύο έχουν τα καλά τους. Το να το κανονίσεις σύντομα είναι καλό γιατί δεν προλαβαίνει να της ξαναέρθει οίστρος. Έχω ακούσει από κτηνιάτρους ότι οι οίστροι έρχονται σε κύκλους και είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους.

Το να το κανονίσεις σε 2-3 μέρες ακούγεται επίσης καλό καθώς θα είσαι πιο σίγουρη ότι πέρασε ο πρώτος οίστρος, αλλά ρισκάρεις να της αρχίσει ο δεύτερος. Αυτό ισχύει γιατί εμείς δε βλέπουμε τι συμβαίνει με τις ορμόνες τους αλλά βλέπουμε μόνο τα εξωτερικά σημάδια, τριψίματα, φωνές κλπ. Ο οίστρος όμως της γάτας, δηλαδή οι ορμόνες που τον προκαλούν, μπορεί να έχουν αρχίσει να πέφτουν εδώ και 5 μέρες ας πούμε και όχι σήμερα όπως το βλέπεις εσύ. Οπότε χωρίς να το ξέρουμε πλησιάζουμε ξανά την πιθανότητα νέου οίστρου, καθώς μπορεί τώρα οι ορμόνες της να είναι στη φάση που ξαναφουντώνουν - άσχετα που εμείς ως εξωτερικό αποτέλεσμα βλέπουμε μια γάτα ήρεμη προς το παρόν. Γι' αυτό άλλωστε ο οίστρος έρχεται μπαμ και κάτω αναφορικά με τα εξωτερικά αποτελέσματα - τη μια μέρα μια χαρά, την επόμενη τρίβονται παντού. Επειδή για κάποιες μέρες ήδη τρελαίνονται οι ορμόνες τους.

Οπότε γι' αυτό πιστεύω καλύτερα κάντου ένα τηλέφωνο να του περιγράψεις ακριβώς τι βλέπεις και θα σου πει εκείνος τι κρίνει καλύτερο
Παράθεση

andiekalton (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H andiekalton έγραψε στις 12:26, 11-02-16:

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Θα παρω τηλεφωνο τον κτηνιατρο να δουμε τι θα γινει
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 16:52, 11-02-16:

Γεια σας παιδιά

Συγνώμη που δεν απαντούσα αλλά μας έχουν ταράξει στα διαγωνίσματα και δεν είχα καθόλου χρόνο.
Σήμερα το πρωί στειρώσαμε την Αγάπη όλα πήγαν μια χαρά και αύριο θα την πάρουμε σπίτι
Σας αφήνω τώρα (κι άλλο διαγώνισμα)
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:21, 11-02-16:

Αχ μπράβο! Αναρωτιόμουν τι να κάνατε τελικά με αυτό. Στο Πανόραμα στη Φαλτσή πήγατε τελικά;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:26, 11-02-16:

Γεια σας παιδιά

Συγνώμη που δεν απαντούσα αλλά μας έχουν ταράξει στα διαγωνίσματα και δεν είχα καθόλου χρόνο.
Σήμερα το πρωί στειρώσαμε την Αγάπη όλα πήγαν μια χαρά και αύριο θα την πάρουμε σπίτι
Σας αφήνω τώρα (κι άλλο διαγώνισμα)
"Σιδερένια" λοιπόν και με το καλό να την υποδεχτείς την Αγάπη
Καλή επιτυχία και στα διαγωνίσματα
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,176 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:01, 12-02-16:

Μπραβο ,μπηκε και αυτη στο κλαμπ των στειρωμενων,με το καλο να παρετε σπιτι σας ,το Αγαπουλινι!!
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:15, 12-02-16:

καταρχην καλως ηλθες αγαπουλινι και μπραβο σου που επεισες τους γονεις σου να στειρωσετε τη γατουλα. τη σωζετε απο πολλα δεινα, ειδικα εφοσον δεν σε αφηνουν να την εχεις αποκλειστικα μεσα.(με τον καιρο πεισε τους και για αυτο χιχι)

αντιγονη, αρχικα κι εμενα μια χαρα μου ακουγονται οσα ειπε ο κτηνιατρος.
στη δικη μου θηλυκη ο οιστρος κρατησε 4-5 μερες κ ηταν χαλαρος σε σχεση με αλλα που εχω ακουσει αλλα ηταν σαν να εχεις ενα πορνιδιο μες στο σπιτι χαχαχααχαχ δεν κανω πλακα ,οπου εβλεπε τον αντρα μου του εστηνε πωπο. οποτε τη στειρωσαμε μετα τον δευτερο οιστρο.

δεν της καναμε ενεσιμη αντιβιωση αλλα γενικα η θηλυκη μου τα χαπια τα καταπινει αμασητα αν ειναι μεσα σε αγαπημενη λιχουδια κι ετσι δεν ειχα προβλημα να της την δινω.

κωνο εννοειται οπωσδηποτε γιατι η τομη στις θηλυκες ειναι τομη κανονικη και θα το γλειφει για να πλυθει και κινδυνευει να δαγκωνει τα ραμματα και να τρεχετε.

ραμματα απορροφησιμα καναμε εμεις, οπου βεβαια πας για να κοψει τα κομπακια ο γιατρος ή περιμενεις να πεσουν εντελως μονα τους.
σπρευ ειχα παρει κι εγω απλως για προληψη αλλα δεν καταφερα να το βαλω. ο ηχος του φσουτ εκανε τη γατα μου να γινεται πυραυλος της νασα στο καναβεραλ!χαχαχα

οσον αφορα στον ελεγχο πριν, οντως δεν μπορει να δει πολλα ο γιατρος εκτος απο το αν χτυπα καλα η καρδια και αν γενικα η εικονα δειχνει υγιες γατι.

οποτε λογικη η τιμη με ενεσιμη αντιβιωση και λογικα κι οι μετεγχειρητικες επισκεψεις ειναι μεσα στην τιμη, εμας συνηθως ετσι κανουν.

με το καλο λοιπον να το κανετε κι εσεις και να πανε ολα καλα.
ψυχραιμια και το παν να εμπιστευεσαι το γιατρο. πανω απο τα λεφτα και ολα ειναι να βρεις γιατρο π εμπιστευεσαι και μιλας μαζι του και σου λυνει καθε απορια.
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 15:49, 12-02-16:

Γεια σας και πάλι.

Όχι δεν την πήγαμε στην κ. Φαλτσή εξήγησα την κατάσταση στην κτηνίατρό μας και συμφώνησε για στείρωση. Είχε πει για το καλοκαίρι επειδή θα πλησίαζε ή Αγάπη το χρόνο και θα ήταν πιο εύκολο διότι θα ήταν κάπως πιο ανεπτυγμένη. Δυστυχώς πρέπει να σας αφήσω τώρα πάμε να την πάρουμε.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 16:15, 12-02-16:

Γεια σας και πάλι.

Όχι δεν την πήγαμε στην κ. Φαλτσή εξήγησα την κατάσταση στην κτηνίατρό μας και συμφώνησε για στείρωση. Είχε πει για το καλοκαίρι επειδή θα πλησίαζε ή Αγάπη το χρόνο και θα ήταν πιο εύκολο διότι θα ήταν κάπως πιο ανεπτυγμένη. Δυστυχώς πρέπει να σας αφήσω τώρα πάμε να την πάρουμε.
Μπράβο! Καλώς να ορίσει! Αν μπορείτε να την κρατήσετε μέσα για μια δυο μερούλες θα ήταν ιδανικό, αλλιώς αν είναι έξω προσπαθήστε να της φτιάξετε ένα ζεστό σπιτάκι κάπως για να μπορεί να κρύβεται
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 15:31, 13-02-16:

Γειά σας και πάλι,
Την γατούλα την έχω σε μια αποθηκούλα στον κήπο με τα κρεβατάκια της, με το νεράκι της, με τα παιχνίδια της. Γενικός η Αγάπη περνάει ζωή και κότα. Αλλά έχω πάθει πλάκα κάνει πράγματα που δεν έκανε ούτε πριν τη στείρωση.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:01, 13-02-16:

Σαν τι πράγματα;
Παράθεση

Αγαπουλινι

Νεοφερμένος

H Αγαπουλινι έγραψε στις 09:15, 14-02-16:

Καταρχάς η φωνή της έχει λεπτίνει. Σκαρφαλώνει σε σημεία του κήπου που πριν φοβόταν επειδή ήταν πολύ ψηλά, κάνει άλματα 2-3 μέτρων , σκαρφαλώνει στα πιο ψηλά δέντρα και όλα αυτά σαν να μην έχει χειρουργηθεί πριν 3 μέρες.Δεν ξέρω, τι να πώ εδώ μια ώρα μετά τη στείρωση ( δεν είχε συνέλθει καν εντελός από τη νάρκωση ) την πήρε ή κτηνίατρος αγκαλιά και επειδή δεν τις αρέσουν οι αγκαλιές επιτέθηκε. Μου έδειχνε τρύπες ή κοπέλα από τα νύχια της. Είναι πολύ τρελόγατο.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 09:42, 14-02-16:

Α μάλιστα! Η ζωτικότητά της δείχνει ακμαία, πολύ καλό αυτό
Βέβαια σαν αιτία είναι πιθανό να συνυπάρχει και ο φόβος από την πολύ πρόσφατη ταλαιπωρία που υπέστη, αλλά λίγη υπομονή και πιστεύω σιγά-σιγά θα ηρεμήσει
Παράθεση

Eleniz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eleniz
H Eleniz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Eleniz έγραψε στις 15:03, 27-02-16:

Μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση μου..
Όπως ξέρουμε κατά τη διάρκεια του οίστρου οι γάτες νιαουρίζουν έντονα. Γενικότερα από διάφορα σημάδια είναι εύκολο να καταλάβουμε αν η γάτα μας είναι σε οίστρο. Υπάρχει όμως κάποια πιθανότητα τα σημάδια να μην είναι έντονα; πχ η γάτα να μη νιαουρίζει, να μην κάνει βαρελάκια κτλ; Η γάτα μου είναι 8 μηνών αλλά δεν έχει κανένα από αυτά τα συμπτώματα. Είναι βέβαια περισσότερο νευρική και έχει λιγότερη όρεξη, συμπτώματα που μπορεί να υποδηλώνουν οίστρο.
Ευχαριστώ
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:26, 27-02-16:

Καλησπέρα Eleniz και καλωσόρισες στη συντροφιά μας

Αν και τη δική μου τη στείρωσα στους 6 μήνες (που συνήθως αρχίζει ο οίστρος στα θηλυκά- οι 8 μήνες συνιστώνται για τα αρσενικά γατιά που η σεξουαλική τους αφύπνιση έρχεται λίγο αργότερα) και δεν έχω την ανάλογη εμπειρία, νομίζω οτι οι φωνές και τα βαρελάκια ναι μεν είναι τα στάνταρ συμπτώματα, αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό για όλες τις γάτες. Μπορεί η δική σου κάλλιστα να δείχνει σημάδια οίστρου πιο ήπια αφού εξαρτάται κι από την ιδιοσυγκρασία της κάθε γάτας.
Όπως και να'ναι, το καλύτερο θα είναι να κάνετε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο που είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος για να αποφανθεί και ανάλογα να προχωρήσετε λίαν προσεχώς σε στείρωση. Δεν χρειάζεται να περιμένεις τον επόμενο οίστρο που πιθανόν να μην είναι τόσο...διακριτικός σε ό,τι αφορά τα συμπτώματα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    apva, Bindi, peiraiwths, ΦΛΩΡΑ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους