Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,623 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,338 μηνύματα σε 81,560 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 796 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόγραμμα στειρώσεων αδέσποτων γατιών στην Θεσσαλονίκη

gelly01

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gelly01
H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 04:18, 04-02-11:

Εχει ξεκινησει και θα συνεχιστει μεχρι τα τελη Ιουνιου προγραμμα στειρωσεων αδεσποτων γατιων στην Θεσσαλονικη ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ . Το προγραμμα τρεχει δυο φορες την εβδομαδα και επικουρικα και τριτη φορα μεσα στην εβδομαδα. Οι κτηνιατροι παρεχουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους και δικη μας υποχρεωση ειναι να τους παρεχουμε τα φαρμακα και τα αναλωσιμα των επεμβασεων. Τα φαρμακα και τα αναλωσιμα για καθε θηλυκο ζωο στοιχιζουν 15 ευρω και για καθε αρσενικο ζωο στοιχιζουν 10 ευρω. Οποιος ενδιαφερεται για να στειρωσει ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΙΑ ας επικοινωνησει με μηνυμα η στο τηλεφωνο 6932485481 και ΜΟΝΟ τις ωρες 6 εως 9 το απογευμα.

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. Υπαρχει η λιστα στο Pet Shop της Κ Καραμανιδου.
GLAMOXYL LA
METACAM ενεσιμο
DRONSIT ενεσιμο
XYLAPAN ενεσιμο
Επισης η λιστα με τα αναλωσιμα των επεμβασεων εινα:
ΓΑΖΕΣ ΑΠΛΕΣ
ΓΑΖΕΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΕΣ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΠΕΔΙΑ 45Χ75
ΣΥΡΙΓΓΕΣ 1 ML ΜΕ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ ΒΕΛΟΝΑ
ΣΥΡΙΓΓΕΣ 2,5 ML
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΛΕΠΙΔΕΣ
ΦΛΕΒΟΚΑΘΕΤΗΡΕΣ 22G
ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΟΡΡΩΝ MICRO DROP
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ ΜΕΓΕΘΗ 6,5 Η 7 Η 7.5
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΣΚΟΥΦΑΚΙΑ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ 17ΜΜ/33ΜΜ
ΓΑΝΤΙΑ ΛΑΤΕΧ
ΛΕΥΚΟΠΛΑΣΤ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
HIBITANE SCRUB
HIBITANE ALCOHOLIC
ΡΑΜΜΑΤΑ VICRYL 2/0 ΚΑΙ 3/0 ΑΠΟΡΟΦΗΣΙΜΑ.
FRONTLINE SPRAY
STRONGHOLD ΑΜΠΟΥΛΕΣ.

Στα ζωα γινεται ταυτοχρονα και εσωτερικη και τις περισσοτερες φορες και εξωτερικη αποπαρασιτωση.
Για οσους θελουν να στειρωσουν τα αδεσποτακια τους η ομαδα των εθελοντων βοηθα στο πιασιμο των ζωων με δικες μας παγιδες και δικα μας κλουβια μεταφορας των ζωων και αναλαμβανουμε την μεταφορα των ζωων στους κτηνιατρους και την επιστροφη τους στα μερη απο τα οποια πιασαμε τα ζωα. Τα ζωα φιλοξενουνται δυο μερες μετα την επεμβαση τα θηλυκα και τα αρσενικα μια μερα.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΣΤΕΙΡΩΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΗΝΥΜΑ Η ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 6932485481 ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ 6 ΜΕ 9 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΚΛΟΥΒΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΖΩΩΝ ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΟΥ ΓΑΤΟΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,046 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:40, 04-02-11:

Gelly μου να σε ρωτήσω ξέρεις αν θα γίνει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα και στην Αθήνα προσεχώς? Θέλουμε να στειρώσουμε κάποιες αδέσποτες γατούλες νεκροταφείου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 12:43, 06-02-11:

Ρανια μου θα τρεξουν στην Αθηνα δυο τετοια προγραμματα (εβδομαδιαια) πολυ πολυ συντομα. Ετοιμαζεται και ενα πολυ μεγαλο project με ομαδα Εθελοντων κτηνιατρων με την επισημη πια αδεια απο τις αρχες ΑΛΛΑ δεν εχει ακομη οριστει ο χρονος και ο τοπος.
Σχετικα με τα αδεσποτακια δυο νεκροταφειων ειναι ηδη προγραμματισμενες οι στειρωσεις τους στα δυο προγραμματα που εχουν ηδη οργανωθει.
Στειλε μου μηνυμα για ποια αδεσποτακια ποιου νεκροταφειου ενδιαφερεσαι για να σου πω αν ειναι ηδη στο προγραμμα στειρωσεων.
Σου στελνω σε προσωπικο μηνυμα το ονομα και το τηλεφωνο του ανθρωπου που διοργανωνει τα προγραμματα στην Αθηνα.

Παράθεση

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mathewbeuys
H mathewbeuys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (παρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 13:45, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από gelly01
Εχει ξεκινησει και θα συνεχιστει μεχρι τα τελη Ιουνιου προγραμμα στειρωσεων αδεσποτων γατιων στην Θεσσαλονικη ΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ . Το προγραμμα τρεχει δυο φορες την εβδομαδα και επικουρικα και τριτη φορα μεσα στην εβδομαδα. Οι κτηνιατροι παρεχουν δωρεαν τις υπηρεσιες τους και δικη μας υποχρεωση ειναι να τους παρεχουμε τα φαρμακα και τα αναλωσιμα των επεμβασεων. Τα φαρμακα και τα αναλωσιμα για καθε θηλυκο ζωο στοιχιζουν 15 ευρω και για καθε αρσενικο ζωο στοιχιζουν 10 ευρω. Οποιος ενδιαφερεται για να στειρωσει ΑΥΣΤΗΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΙΑ ας επικοινωνησει με μηνυμα η στο τηλεφωνο 6932485481 και ΜΟΝΟ τις ωρες 6 εως 9 το απογευμα.

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. Υπαρχει η λιστα στο Pet Shop της Κ Καραμανιδου.
GLAMOXYL LA
METACAM ενεσιμο
DRONSIT ενεσιμο
XYLAPAN ενεσιμο
Επισης η λιστα με τα αναλωσιμα των επεμβασεων εινα:
ΓΑΖΕΣ ΑΠΛΕΣ
ΓΑΖΕΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΕΣ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΠΕΔΙΑ 45Χ75
ΣΥΡΙΓΓΕΣ 1 ML ΜΕ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ ΒΕΛΟΝΑ
ΣΥΡΙΓΓΕΣ 2,5 ML
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΛΕΠΙΔΕΣ
ΦΛΕΒΟΚΑΘΕΤΗΡΕΣ 22G
ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΟΡΡΩΝ MICRO DROP
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ ΜΕΓΕΘΗ 6,5 Η 7 Η 7.5
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΣΚΟΥΦΑΚΙΑ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΒΕΛΟΝΕΣ 17ΜΜ/33ΜΜ
ΓΑΝΤΙΑ ΛΑΤΕΧ
ΛΕΥΚΟΠΛΑΣΤ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ
HIBITANE SCRUB
HIBITANE ALCOHOLIC
ΡΑΜΜΑΤΑ VICRYL 2/0 ΚΑΙ 3/0 ΑΠΟΡΟΦΗΣΙΜΑ.
FRONTLINE SPRAY
STRONGHOLD ΑΜΠΟΥΛΕΣ.

Στα ζωα γινεται ταυτοχρονα και εσωτερικη και τις περισσοτερες φορες και εξωτερικη αποπαρασιτωση.
Για οσους θελουν να στειρωσουν τα αδεσποτακια τους η ομαδα των εθελοντων βοηθα στο πιασιμο των ζωων με δικες μας παγιδες και δικα μας κλουβια μεταφορας των ζωων και αναλαμβανουμε την μεταφορα των ζωων στους κτηνιατρους και την επιστροφη τους στα μερη απο τα οποια πιασαμε τα ζωα. Τα ζωα φιλοξενουνται δυο μερες μετα την επεμβαση τα θηλυκα και τα αρσενικα μια μερα.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΣΤΕΙΡΩΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΗΝΥΜΑ Η ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 6932485481 ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ 6 ΜΕ 9 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΚΛΟΥΒΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΖΩΩΝ ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΑ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΟΥ ΓΑΤΟΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.
μπορεις να μας δωσεις μερικες πληροφοριες,οπως αν ειναι ελληνες οι ξενοι οι κτηνιατροι και αν μπορουμε να φερουμε τα ζωα οι ιδιοι.ποιος αναλαμβανει την ευθυνης της ιατρικης πραξης σε περιπτωση που παει κατι στραβα?ευχαριστω

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 14:32, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από mathewbeuys
μπορεις να μας δωσεις μερικες πληροφοριες,οπως αν ειναι ελληνες οι ξενοι οι κτηνιατροι και αν μπορουμε να φερουμε τα ζωα οι ιδιοι.ποιος αναλαμβανει την ευθυνης της ιατρικης πραξης σε περιπτωση που παει κατι στραβα?ευχαριστω
Αγαπητη Mathewbeus

Οι κτηνιατροι στα προγραμματα ειναι και Ελληνες με πειρα πανω απο 10 χρονια ο καθενας, Με επισημα πτυχια και μεταπτυχιακα και διδακτορικα στο επαγγελμα τους καθως και αρκετες φορες ξενοι κτηνιατροι ΕΠΙΣΗΣ με πτυχιο και μεταπτυχιακες σπουδες καθοσον επιλεγονται αυστηροτατα απο ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ για το αν πληρουν τις απαραιτητες προυποθεσεις και την απαραιτητη πειρα για να τρεξξουν ενα προγραμμα στειρωσεων.
Σαφως και δεν μπορεις να συνοδευσεις τα ζωα γιατι οι κτηνιατροι θελουν να κανουν την δουλεια τους με τα ζωα και οχι να ελεγχονται απο ολους εμας τους φιλοζωους. Εξαλλου η ολη διαδικασια του προγραμματος και η εμπειρια με ολα τα ζωα που στειρωθηκαν σε τετοια προγραμματα που διοργανωσα δειχνει οτι η επιλογη μου στους κτηνιατρους ηταν η αριστη.
Καταλαβαινω τις ανησυχιες σου γιατι και εγω σαν πρωταρα πριν απο πολλα πολλα χρονια τις ειχα και σε αυτην την περιπτωση θα σου προτεινα να εξακολουθησεις να συνεργαζεσαι με τον κτηνιατρο της εμπιστοσυνης σου μεχρι να αποκτησεις εμπιστοσυνη σε τετοια προγραμματα στειρωσεων απο την εμπειρια αλλων φιλοζωων που εμπιστευθηκαν τα προγραμματα.
Επισης πρεπει να ξερεις οτι τα προιγραμματα αυτα τρεχουν για αδεσποτα ζωακια που μπορει να ειναι φορεις πολλων ασθενειων οπως λοιμωδεις ασθενειες η ακομη και αλλες και δεν ειναι δυνατον να ελεγχθουν πριν την επεμβαση. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΕΙΤΕ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΡΙΣΚΟ.
θα μπορουσα να θεωρησω τον εαυτο μου τυχερο γιατι στα 3500 ζωα που εχω πιασει για στειρωση ΜΟΝΟ 5 ζωα πεθαναν απο τετοιες παραμετρους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

H mathewbeuys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (παρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 14:20, 09-02-11:

πριν δεκα χρονια βοηθησα εθελοντικα για ενα μηνα στις στειρωσεις αδεσποτων γατων που εκανε ο τοτε ενεργος συλλογος της θεσσαλονικης οι φιλοι της αδεσποτης γατας.και ολοι οι φιλοζωοι επισκεπτονταν το διαμερισμα που γινονταν οι στειρωσεις απο μια αγγλιδα και μια αυστραλεζα κτηνιατρο.
γιατι τοση μυστικοτητα λοιπον?ενδιαφερονται και γειτονες μου που ταιζουν και αυτοι αδεσποτα.θελουν να γνωριζουν αν τα ζωα στειρωνονται ας πουμε στις κλινικες του αριστοτελειου απο φοιτητες κτηνιατρους επιβλεπομενους απο καθηγητες,αν στειρωνονται σε διαμερισματα η σε ιδιωτικα νομιμα κτηνιατρια.
οι συνθηκες υγιεινης και η αποστειρωση των χειρουργικων εργαλειων παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.εχω ακουσει οτι πεθαναν και εξι γατες απο κακες συνθηκες απολυμανσης μετα τη στειρωση.
γι αυτο επιμενω να υπαρχει διαυγεια και σωστη πληροφορηση για τις στειρωσεις των αδεσποτων.

Παράθεση

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 15:11, 09-02-11:

πριν δεκα χρονια βοηθησα εθελοντικα για ενα μηνα στις στειρωσεις αδεσποτων γατων που εκανε ο τοτε ενεργος συλλογος της θεσσαλονικης οι φιλοι της αδεσποτης γατας.και ολοι οι φιλοζωοι επισκεπτονταν το διαμερισμα που γινονταν οι στειρωσεις απο μια αγγλιδα και μια αυστραλεζα κτηνιατρο.
γιατι τοση μυστικοτητα λοιπον?ενδιαφερονται και γειτονες μου που ταιζουν και αυτοι αδεσποτα.θελουν να γνωριζουν αν τα ζωα στειρωνονται ας πουμε στις κλινικες του αριστοτελειου απο φοιτητες κτηνιατρους επιβλεπομενους απο καθηγητες,αν στειρωνονται σε διαμερισματα η σε ιδιωτικα νομιμα κτηνιατρια.
οι συνθηκες υγιεινης και η αποστειρωση των χειρουργικων εργαλειων παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.εχω ακουσει οτι πεθαναν και εξι γατες απο κακες συνθηκες απολυμανσης μετα τη στειρωση.
γι αυτο επιμενω να υπαρχει διαυγεια και σωστη πληροφορηση για τις στειρωσεις των αδεσποτων.
επιπλεον καθε αδεσποτο ζωο εχει το δικο του ιστορικο υγειας που μονο αυτος που το ταιζει το γνωριζει.αν ερθει καποιος που δεν γνωριζει το ζωο ουτε εχει ενημερωσει τον ανθρωπο που το ταιζει, το ζωο μπορει να πεθανει εξαιτιας του χειρουργειου της στειρωσης.εχω αρσενικο γατο που ακολουθει θεραπεια με εντολη κτηνιατρου.αν χειρουργηθει τωρα μπορει να πεθανει απο πνευμονια εξιαιτιας του στρεσ της στειρωσης.
να ενημερωνεις πρωτα οσους ταιζουν,προτου πιασεις εσυ η καποιος αλλος αδεσποτα για στειρωση.μπορει να κανεις κακο αντι για καλο.
εχω κανει μονο 30 στειρωσεις,αλλα προτιμω να επεκτεινομαι προσεκτικα σε ομορες γειτονιες γιατι ετσι φροντιζω καλυτερα τα ηδη στειρωμενα ζωα εφ ορου ζωης.
αν ερθεις εσυ η καποιος αλλος θα ηθελα να ενημερωθω πιο πριν.
και εγω ταιζω και συλλεγω τις γατες με οσο γινεται πιο ανοιχτο τροπο στον κοσμο της γειτονιας μου,προσεχωντας να μην ενοχλουνται οι γατες.θελω οι γειτονες να γνωριζουν ποια ειμαι και γιατι πηγαινω για στειρωση τις γατες.αυτο τους ευαισθητοποιει και τους εκπαιδευει.αλλαζει την εικονα που εχουν οτι μονο περιθωριακα,γραφικα ατομα ασχολουνται με τις γατες.
δεν θελω να σου κανω κριτικη.καλα ειναι να γινεται ξανα αυτη η κουβεντα.ειμαστε πολλοι αυτοι που ταιζουμε,λιγοι αυτοι που εχουν χρηματα,λιγοι αυτοι που πιστευουν στα οφελη της στειρωσης.
εχω ακουσει για ατομα που παρατανε τα γατακια σε χωραφια η κρατανε μονο τα αρσενικα.τους αρεσει μονο να ταιζουν.σα να ταιζουν τις παπιες στο παρκο.
δε σε γνωριζω προσωπικα και ισως αυτο μου δημιουργει καποια καχυποψια.

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:52, 09-02-11:

Αγαπητη mathewbeys αν μετα απο ενα μηνα που βοηθησες εθελοντικα σαυτα τα προγραμματα στειρωσεων των αδεσποτων γατιων δεν εχεις ακομη εμπιστοσυνη στους Εθελοντες κτηνιατρους του εξωτερικου τοτε ειμαι σιγουρη οτι ουδεποτε θα την αποκτησεις και για να μην εχεις αυτην την αγωνια εξακολουθω και σε προτρεπω να στειρωνεις τα αδεσποτακια σου στον κτηνιατρο τον οποιο εχεις εμπιστοσυνη.
Μπορεις να με βοηθησεις να καταλαβω πως ειναι δυνατον να δουλευουν οι κτηνιατροι μεσα σε ενα χωρο στον οποιο μπαινοβγαινουν ολοι οσοι φροντιζουν ταν αδεσποτακια? Για ποιες συνθηκες υγιεινης μιλαμε τωρα??????
Επισης να σε ενημερωσω οτι η προεδρος του συλλογου των φιλων της γατας μου ζητησε τον Δεκεμβριο και επιασα τα αδεσποτακια της πυλωτης της οικοδομης της και τα πηγα στα προγραμματα στειρωσεων και η γυναικα ειναι τρισευτυχισμενη για την βοηθεια που της προσφερα.
Οι φοιτητες κτηνιατρικης αγαπητη mathewbues δεν επιτρεπεται να χειρουργουν ζωα παρα μονο να παρακολουθουν τις επεμβασεις. Επεμβασεις στα ζωα επιτρεπεται να κανουν μονο οι μεταπτυχιακοι και οι διδακτορες. Αυτα τα λιγα για ενημερωση το πως λειτουργει το συστημα στην Κτηνιατρικη Σχολη του Απθ. Απλα διαπιστωνω οτι δεν εισαι καθολου καλα ενημερωμενη και ισως θα επρεπε να ενημερωθεις καλυτερα πριν εκφρασεις ολες αυτες τισςανησυχιες σου σε ενα φορουμ δημοσια.
Αποστειρωση των εργαλειων γινεται αποκλειστικα και μονο σε κλιβανο και τα εργαλεια τοποθετουνται σε ειδικους φακελους αποστειρωσης.
Απο το τι εχεις ακουσει Mathewbues σχετικα με θανατους ζωων απο κακες συνθηκες απολυμανσης μεχρι το ποια ειναι η αληθεια ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. Θα σε παρακαλουσα αν εχεις καποια στοιχεια να τα καταθεσεις επισημα και να προχωρησεις ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ γιατι στις πλατες των αδεσποτων ζωων δεν μπορει κανεις να παιζει παιχνιδια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:57, 10-02-11:

Μπραβο Gelly,πολυ καλη δουλεια! Οσο για αυτους που μιλανε για συνθηκες υγιεινης...τα ιατρεια ειναι περισσοτερο απολυμασμενα? Εμενα ο κτηνιατρος μου δεν εχει καν ειδικο χωρο με πορτα που να απομονωνει το δωματιο.Εχει ενα παραβαν κι εκει στειρωνει. Και καθημερινα στο ιδιο τραπεζι που κανει εγχειρησεις,ανεβαινουν σκυλοι και γατες αδεσποτες.
Θεωρω οτι ενα καλα απολυμασμενο σπιτι μπορει να ειναι πολυ πιο ασφαλες απο ενα ιατρειο.
Μιλαμε τωρα για την πιθανοτητα 1 στις 1000.
Το να πεθανουν 6 γατες απο τις χιλιαδες που θα στειρωθουν δεν ειναι απολεια!Αν αυτες οι γατες μεναν αδεσποτες κι αστειρωτες,οι μισες απο τις χιλιαδες θα ειχαν πεθανει. Οι γιατροι δεν ειναι θεοι...ξυπνηστε!!! Ποιος ειπε οτι αν πληρωσεις 100 ευρω για τη στειρωση το ζωο σου θα ζησει σιγουρα? Ενα υγιες γατακι φυσικα και δεν θα πεθανει,αλλα αν εχει καποιο προβλημα? Κτηνιατροι ειναι και οι εθελοντες!Και μαλιστα οι καλυτεροι απο τους καλυτερους με τις λιγοτερες πιθανοτητες αποτυχιας και την μεγαλυτερη εμπειρια!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anthony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anthony
Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 701 μηνύματα.

O Anthony έγραψε στις 18:50, 30-05-11:

συγγνώμη για την πολύμηνη καθυστέρηση , αλλα τώρα έπεσα στο θέμα

επειδή λογικά αναφέρεσαι στο GAWF , εγώ είμαι συνδρομητης και παρότι ξέρω οτι γενικά γίνονται τέτοια προγράμματα , δεν έχω ενημερωθεί με κάποιο μήνυμα τυπου "ξέρεις θα πάμε για στειρώσεις , ψησου και έλα"

γνωρίζεις κάτι ?

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 14:42, 31-05-11:

Anthony Καμια σχεση δεν εχει η GAWF με αυτα τα προγραμματα στειρωσεων. Ουδεποτε πηραμε καποια βοηθεια απο την Gawf αν και ζητησαμε με αιτηση μας να στηριξει οικονομικα τα προγραμματα. Η αιτιολογια της αρνησης ηταν τα δυσκολα οικονομικα της GAWF. Αντιθετα η GAWF μας ζητησε να τρεξουμε προγραμμα με δικη μας δαπανη για την περιπτωση καποιου συλλεκτη στην Θεσσαλονικη πραγμα που εγινει κιολας.
Περισσοτερες πληροφοριες για τα προγραμματα κυκλοφορουν πολυ συχνα στο Facabook.

Παράθεση

3leni (Ελένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3leni
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 15:38, 31-05-11:

πραγματικα οτι ακριβως εψαχνα!!!! τελειο! τρεχει ακομη, ε?

Παράθεση

Anthony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anthony
Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 701 μηνύματα.

O Anthony έγραψε στις 18:23, 31-05-11:

α οκ , σχώραμε τότες

απλά έκανα αυτή την σύνδεση επειδή και το GAWF εδρεύει στο Λονδίνο , οπότε εκεί πήγε το μυαλό μου.
Πάντως με το GAWF είχα συμμετάσχει σε μια φροντίδα ιπποειδών στον Σταυρό Θεσσαλονίκης , ενώ επίσης γνωρίζω οτι το GAWF είχε συμμετάσχει και σε στειρώσεις αδέσποτων γατιών σε κάποιο νησί (δεν θυμάμαι πιο τώρα)

Παράθεση

dinaki_doctor

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dinaki_doctor
H dinaki_doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Είχα πολλές γάτες ανά διαστήματα αλλά επειδή τις έχω σε αυλή συνήθως φεύγουν. Συνολικά έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H dinaki_doctor έγραψε στις 22:01, 26-08-12:

Καλησπέρα!
γνωρίζεις αν τρέχει ακόμα αυτό το πρόγραμμα?
Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΑΘΗΝΑΚΩΝΣΤΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΘΗΝΑΚΩΝΣΤΑ
H ΑΘΗΝΑΚΩΝΣΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 δεσπεζομενες και αμετρητες αδεσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΑΘΗΝΑΚΩΝΣΤΑ έγραψε στις 20:55, 07-10-13:

για θεσσαλονικη δεν θα γινει τιποτα?εχω πολλες αδεσποτες να στειρωσω και δεν παιζει φραγκο με το ζορι τις ταιζω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους