Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,598 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,633 μηνύματα σε 81,512 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 491 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες - Αναπαραγωγή και συμπεριφορά

pontiancat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pontiancat
H pontiancat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pontiancat έγραψε στις 07:42, 12-12-10:

Γεια σας ειμαι καινουρια στο mycat και θα ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες.Σκεφτομαι να παρω ενα γατακι αλλα ολοι μου λενε οτι θα μου φυγει απο το σπιτι την περιοδο της αναπαραγωγης ισχυει αυτο? αν κανω στειρωση στην γατα θα εχει επιθυμια για αναπαραγωγη? οταν οι γατες ειναι σε οιστρο νιαουριζουν συνεχεια και ξεσηκονουν ολο το σπιτι? σας ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:09, 12-12-10:

Καλωσηρθες pontiancat! Οι περισσοτερες γατες (κυριως οι αρσενικες) εχουν τασεις φυγης οταν βρισκονται σε περιοδο αναπαραγωγης. Επισης φωναζουν δυνατα, κυριως οι θηλυκες και σε μικροτερο βαθμο τα αρσενικα. Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι οριοθετουν την περιοχη τους με ουρα και σε ορισμενες περιπτωσεις με κοπρανα. Τα αρσενικα το κανουν πιο συχνα απο τα θηλυκα και τα ουρα τους τεινουν να μυριζουν παρα πολυ εντονα. Με την στειρωση ολα αυτα εξαφανιζονται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,063 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:16, 12-12-10:

Καλημερα και καλωσηρθες.
Ειναι αδυνατον βασικα,γατα που δεν ειναι στειρωμενη..να ζησει στο σπιτι.Και θα οριοθετει το χωριο της κατουροντας,και θα εχει τασης φυγης..και θα νιαουριζει ,και κυριως ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ.Επισης θα εξαλειφθουν οι πιθανοτητες εμφανισης πυομητρας στα θηλυκα(κατι που μπορει να αποβει ακομα και θανατηφορο) οπως επισης και για καρκινο της μητρας,των ορχεων στα αρσενικα..και του μαστου. Διαβασε εδω..για να κατατοπιστεις καλυτερα.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 6,450 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:15, 12-12-10:

Συμφωνώ με τις προγραφήσουσες!

Παράθεση

madu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη madu
H madu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 και περιμενουμε απογονουσ(αν ειναι εγκυοσ) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H madu έγραψε στις 11:57, 25-12-10:

εχω και εγω καποιεσ αποριεσ αν μπορειτε να ε διαφωτησετε...το καμαρι μου πριν 6 ημερεσ ειχε τον πρωτο τησ οιστρο την τετερτη μερα οιστρου τησ γνωρισα τον γαμπρο και τωρα ειναι μαζι απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητησ του αρσενικου το καμαρι μου του αγριευει και δεν εχει δει να γιναιτε η δουλεια...υπαρχη περιπτωση να εχει γινει κατι ειναι μαζι 3 μερεσ τωρα α η γατουλα μου ειναι περσιασ...ευχαριστω και καλεσ γιορτεσ σε ολουσ

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 12:13, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από madu
εχω και εγω καποιεσ αποριεσ αν μπορειτε να ε διαφωτησετε...το καμαρι μου πριν 6 ημερεσ ειχε τον πρωτο τησ οιστρο την τετερτη μερα οιστρου τησ γνωρισα τον γαμπρο και τωρα ειναι μαζι απο οτι μου ειπε ο ιδιοκτητησ του αρσενικου το καμαρι μου του αγριευει και δεν εχει δει να γιναιτε η δουλεια...υπαρχη περιπτωση να εχει γινει κατι ειναι μαζι 3 μερεσ τωρα α η γατουλα μου ειναι περσιασ...ευχαριστω και καλεσ γιορτεσ σε ολουσ
Όταν ήμουν μικρή είχαμε μια σιαμέζα και απ ότι θυμάμαι είχε έρθει ο γαμπρός στο δικό μας σπίτι και πήρε κάποιες μέρες μέχρι να ζευαρώσουν. Η κτηνίατρος είχε πει να μετακινηθεί ο σιαμέζος και όχι η δικιά μας. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αυτό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,063 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:20, 25-12-10:

Καλησπερα..και χρονια πολλα.
Δεν μπορω βεβαια να γνωριζω αν εγινε η επαφη ή οχι.Ομως δεν ξερω αν γνωριζεις καποια πραγματα.Η γεννα στα περσικα ειναι πολυ δυσκολη υποθεση..και εχει καποιους κινδυνους.Επισης...η γατα σου ,οπως και ο αρσενικος...εχουν εξεταστει για την κληρονομικη ασθενεια PKD;;;Ειναι πολυ σοβαρη...και δυστυχως η αγνοια..ειναι αυτη που την κανει να μην εχει ακομα εξαλειφθει.Δες εδω

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:33, 25-12-10:

Για ποιο λογο θελεις να ζευγαρωσεις τη γατα σου και δεν την εχεις ηδη στειρωσει? Τα μικρα που θα βρειτε να τα δωσετε? Αν κανει 7? Διαβασε αυτο το αρθρο....ισως σε ενημερωσει καπως.
Σου στελνω ενα πμ με ενα αρθρο

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,629 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:43, 25-12-10:

Καλημερα και χρονια πολλα.
Τα θηλυκα πανε στα αρσενικα.Μπορει να μην ταιριαζουν οι μυρωδιες τους,ή απλα να μη θελουν ο ενας τον αλλο.Προσεξε πολυ οσα σου ειπαν παραπανω σχετικα με τις κληρονομικες ασθενειες και τις γεννες των περσικων.

Παράθεση

madu

Νεοφερμένος

H madu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 και περιμενουμε απογονουσ(αν ειναι εγκυοσ) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H madu έγραψε στις 13:00, 25-12-10:

η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα δεν τα ειχα σκεφτει σχετικα με την ασθενεια αλλα ο ανθρωποσ με το αρσενικο εχει pet shop και θα τα παρει ολα τα γατακια και απο την συζητησει που καναμε ο γατουλισ του ειναι υγειεστατοσ οπωσ και η δικια μου εχει κανει ολεσ τησ εξετασεισ...κατα την διαρκεια τησ γεννασ αν μεινει εγκυοσ θα ειναι και ο γιατροσ μαζι μου για οπιαδηποτε επιπλοκη...και αν καποιο δεν δρει σπιτι θα το αναλαβω εγω οπωσ εχω αναλαβει και αλλα αδεσποτα κατα καιρουσ και τουσ εχω βρει σπιτι σε φιλουσ μου και ετσι εχω καποια επικινωνια μαζι τουσ...ευχαριστω

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:15, 25-12-10:

Γνωριζεις..τις συνθηκες διαβιωσης των ζωων...στα πετ;;; Δυστυχως ειναι οτι χειροτερο..κριμα...κριμα..κριμα..

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 644 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 13:27, 25-12-10:

Ειναι κριμα γιατι ο ιδιοκτητης πετ σοπ σε εκμεταλευετε με σκοπο το κερδος και θετει και σε κινδυνο τη γατουλα σου. Σκεψου το παλι. Εκτος αν εχεις κι εσυ ποσοστο απο τα κερδη αυτου του επιτηδειου!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

madu

Νεοφερμένος

H madu έγραψε στις 13:27, 25-12-10:

δεν διαφωνω μαζι σου αλλωστε οταν πηρα το κοριτσι μου ηταν 3 μηνων και αποτι καταλαβα εαν δεν την επερνα θα την εβαζε για γεννεσ αλλα προσ θεου δεν πηρα τυχαια ενα pet shop τηλ να ρωτησω πηγενα στο συγκεκριμενο pet shop για να αγορασω τροφη και ολα τα απαρετητα ο ιδιοσ εχει τρεισ γατεσ που δεν μπορεσε να πουλησει και λατρευει τα γατακια τον γνωριζω εδω και χρονια πριν ακομα παρω γατα γιατι 3 απο τουσ φιλουσ μου εχουν γατεσ και τον εμπιστευονται απολητα οπωσ και εγω εχω διαπιστοσει...καταλαβενω την ανισιχια σου οπωσ και εγω ανησιχω αλλα αν δεν ημουν σιγουρη δεν θα εβαζα την γατα μου σε αυτην την διαδηκασια...ευχαριστω

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,629 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:30, 25-12-10:

Ο ιδιοκτητης του αρσενικου εχει φανταζομαι τα χαρτια του γατου,και τις εξετασεις των γονιων του,οπως κι εσυ,ωστε να ξερετε οτι οντως οι γατες ειναι υγιεις.Υπαρχουν ασθενειες που ειναι κληρονομικες και μπορεις να τις γνωριζεις μονο μεσω του pedigree και των εξετασεων των προγονων,ή μεσω τεστ DNA.Ριξε μια ματια κι εδω και ξανασκεψου το...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:46, 25-12-10:

δεν διαφωνω μαζι σου αλλωστε οταν πηρα το κοριτσι μου ηταν 3 μηνων και αποτι καταλαβα εαν δεν την επερνα θα την εβαζε για γεννεσ αλλα προσ θεου δεν πηρα τυχαια ενα pet shop τηλ να ρωτησω πηγενα στο συγκεκριμενο pet shop για να αγορασω τροφη και ολα τα απαρετητα ο ιδιοσ εχει τρεισ γατεσ που δεν μπορεσε να πουλησει και λατρευει τα γατακια τον γνωριζω εδω και χρονια πριν ακομα παρω γατα γιατι 3 απο τουσ φιλουσ μου εχουν γατεσ και τον εμπιστευονται απολητα οπωσ και εγω εχω διαπιστοσει...καταλαβενω την ανισιχια σου οπωσ και εγω ανησιχω αλλα αν δεν ημουν σιγουρη δεν θα εβαζα την γατα μου σε αυτην την διαδηκασια...ευχαριστω
Τα..λατρευει;;;;χμ...δηλαδη...δεν τα εχει σε κλουβια;;;

Παράθεση

madu

Νεοφερμένος

H madu έγραψε στις 13:48, 25-12-10:

αυτο ηταν απο τα πρωτα πραγματα που εγειναν προσ θεου λατρευμε τα γατακια μασ και θελουμε το καλυτερο για αυτο το λογο ηρθαν σε επαφει την τεταρτη μερα οιστρου αν δεν ημουν απολητοσ συγουρη δεν θα επερνα αυτη την αποφαση...ασ ελπισουμε πωσ ολα θα πανε καλα...σασ ευχαριστω ολουσ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:52, 25-12-10:

κριμα,κριμα,,και παλι κριμα....ουτε μπαλακι δεν πρεπει να αγοραζουμε απο πετ που πουλανε ζωα.,μπας και σταματησει αυτο το απεχθες εμποριο....οχι να τους πηγαινουμε και τη γατα μας,για να γεννησει..και να διαιωνιζεται ολη αυτη η φριχτη κατασταση..δυστυχα ζωα σε κλουβια και βιτρινες...λες και ειναι πουκαμισα..και οχι ζωντανες ψυχες...
Ξανασκεψου το..εχεις καιρο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

madu

Νεοφερμένος

H madu έγραψε στις 13:54, 25-12-10:

οχι τα δικα του ειναι σπιτι του και τα γνωρισα και τα 3...οσο αναφορα αυτα που ειναι προ πωλησει δεν μπορω να φερω αντιρησει αλλα εχω δει με τα ματια μου να τουσ παρεχει οτι χρειαζοντε οπωσ νερο φαγητο και πολλα πολλα χαδια εχω δει τησ συνθηκεσ σε αλλα pet shop και ο συγκεκριμενοσ τα λαρτευει και κανει οτι μπορει...αλλα δεν αντιλεγω δεν μπορω να ειμαι 100 τισ 100 σιγουρι για ολα αυτα απλα ελπιζω στο καλυτερο

δεν την αφησα να γεννησει η γατα μου ειναι στο σπιτι του δεν θα συμφονουσα ποτε με κατι τετοιο και αυριο ερχετε σπιτι...και πηγα σπιτι του και διαπιστοσα μονη μου οτι ειναι σε καλα χερια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-12-10 στις 13:59. Αιτία: merge
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:58, 25-12-10:

χαχαχααχαχ,,,ωραιο αυτο...δηλαδη..θα μπορουσε να τα εχει χωρις φαγητο και νερο;;; μα θα του πεθαιναν..και μετα...τι θα πουλαγε..και τι κερδος θα ειχε;;;;
Ξυπνα καλη μου...
...αληθεια..τα εχει σε κλουβια..ναι ή οχι;;;;....ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ ΚΑΙ ΦΡΙΧΤΟ...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:19, 25-12-10:

Εχει δηλαδη γατο εκτροφης,breed quality,με pedigree,κι εσυ το ιδιο;Μου κανει εντυπωση,γιατι πολυ δυσκολα δινουν γατακια εκτροφης αστειρωτα,και ειδικα σε ιδιοκτητες πετ σοπ.Πολλες ομοσπονδιες μαλιστα απαγορευουν στα εκτροφεια που ανηκουν στον ομιλο τους να δωσουν γενικα γατακι σε πετ σοπ.
Ελπιζω ολα να πανε καλα για τη γατουλα σου,καλη τυχη.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,974 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 17:56, 25-12-10:

Εγω δεν καταλαβα γιατι την εβαλες να γεννησει... Γιατι να την κουρασεις? Για να υπαρχουν και αλλα γατακια, ενω εξω ειναι τοσα πολλα αδεσποτα? Κανονικα δεν επρεπε να εμπορευεσαι τα ζωακια... Κανονικα δεν πρεπει να αγοραζουμε ζωα απο τα πετ σοπ. Τοσα αδεσποτακια υπαρχουν... Και εμενα μου εχουν κανει προτασει να ζευγαρωνω τα κουνελια και να δινω τα μικρα το πετ σοπ, αλλα εγω δεν δεχτηκα. Δεν μου αρεσει τα ζωα να ειναι <<μηχανες>>!

Τα βασικα δεν ειναι μονο τροφη και νερο... Σιγουρα θα τα εχει σε κλουβια με εφημεριδες... Την αναγκη τους που την κανουν οι γατουλες? Καλυτερα τα μικρα να μην τα δωσεις στο πετ σοπ... Ευχομαι να πανε ολα καλα με την γατουλα σου.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:08, 25-12-10:

Δεν μπορει ο καθε πικραμενος σε αυτη τη χωρα να γινεται εκτροφεας! Ειλικρινα πιστευετε οτι εχει χαρτια καθαροαιμιας της γατας της??και οτι εχει κανει ολες τις απαραιτητες αιματολογικες εξετασεις?Και οτι τους νοιαζει αν τα μωρα θα ειναι κλεισμενα σε μια γυαλα για 3-4 μηνες χωρις κανενα απολυτως ερεθισμα τη σημαντικοτερη ηλικια της ζωης τους???Χωρις καθολου χωρο για τρεξιμο,για παιχνιδι,για ανθρωπινη επαφη? ΟΛΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ!
Αμα παθει καμια επιπλοκη στη γεννα η γατα της και της πεθανει θα δειτε μετα πως θα αλλαξει νοοτροπια. Αν κολλησει aids ή λευχαιμια θα μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη! Και τι περιμενε να της πει ο πετ σοπας οτι δεν ειναι υγιες ο γατος του?Τοσοι και τοσοι εδω μεσα λεγαμε οτι τα γατια μας ηταν υγιεστατα και τελικα οταν καναμε αιματολογικες ειδαμε πως εχουν λευχαιμια ή λοιμωδη περιτωνιτιδα,χωρις κανενα συμπτωμα!

Το να λες οτι καποιος αγαπαει τα ζωα ειναι μεγαλη κουβεντα και θελει πολυ συζητηση. Αγαπη και εμποριο σε πετ σοπ δεν πανε μαζι!
Σιγα που θα κατσει ο πετ σοπας να ελεγξει που θα δοσει τα γατια και αν αυτοι μετα θα τα παρατησουν. Σιγα μη τα δοσει με συμβολαιο υιοθεσιας και με ορο να ζουνε αποκλειστικα εντος σπιτιου και να στειρωθουν οπως κανουν οι νομιμοι εκτροφεις!

Απλα λυπαμαι τη γατουλα και τα γατακια που θα γεννηθουν απο αυτη.
Να ξερεις οτι για καθε ενα γατακι που θα γεννησει η γατα σου,ενα αλλο θα μεινει στο δρομο!Ακριβως γιατι τα παιδια της γατας σου θα πιασουν σπιτια που σε αντιθετη περιπτωση θα πιαναν γατακια που περιμενουν τοσο καιρο να υιοθετηθουν και το εχουν μεγαλυτερη αναγκη. Αν εσυ κοιμασαι ησυχη με αυτο.....δικο σου θεμα. Αλλα μη λες οτι αγαπας τις γατες!

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Εγω δεν καταλαβα γιατι την εβαλες να γεννησει... Γιατι να την κουρασεις? Για να υπαρχουν και αλλα γατακια, ενω εξω ειναι τοσα πολλα αδεσποτα? Κανονικα δεν επρεπε να εμπορευεσαι τα ζωακια... Κανονικα δεν πρεπει να αγοραζουμε ζωα απο τα πετ σοπ. Τοσα αδεσποτακια υπαρχουν... Και εμενα μου εχουν κανει προτασει να ζευγαρωνω τα κουνελια και να δινω τα μικρα το πετ σοπ, αλλα εγω δεν δεχτηκα. Δεν μου αρεσει τα ζωα να ειναι <<μηχανες>>!

Τα βασικα δεν ειναι μονο τροφη και νερο... Σιγουρα θα τα εχει σε κλουβια με εφημεριδες... Την αναγκη τους που την κανουν οι γατουλες? Καλυτερα τα μικρα να μην τα δωσεις στο πετ σοπ... Ευχομαι να πανε ολα καλα με την γατουλα σου.
Η αναπαραγωγη ειναι θεμα μονο των ΝΟΜΙΜΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ! οχι απο ιδιωτες που απλα εχουν μια γατα ρατσας(που μπορει να ειναι και ενα απλο αντιγραφο και οχι καθαροαιμο). Μονο τα γατακια Breed ειναι για αναπαραγωγη και με χαρτια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-12-10 στις 09:20. Αιτία: merge
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,974 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 18:33, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Η αναπαραγωγη ειναι θεμα μονο των ΝΟΜΙΜΩΝ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ! οχι απο ιδιωτες που απλα εχουν μια γατα ρατσας(που μπορει να ειναι και ενα απλο αντιγραφο και οχι καθαροαιμο). Μονο τα γατακια Breed ειναι για αναπαραγωγη και με χαρτια.
Νομιζω στα εκτροφεια οι γατες ειναι υγιεστατες. Και τις προσεχουν...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:43, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Νομιζω στα εκτροφεια οι γατες ειναι υγιεστατες. Και τις προσεχουν...
Ναι στα νομιμα εκτροφεια μονο,αυτα που ειναι εγεγραμμενα στον Ελληνικο Ομιλο Γατας (ΕΟΓ). Οχι στις "επιχειρησεις της πισω αυλης" που κρατανε τα ζωα φυλακισμενα σε κλουβια και ειναι μηχανες αναπαραγωγης!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 21:54, 25-12-10:

γεια σας!
ειμαι απο πατρα και εχω γυρισει οοοοοοοολα τα πετ σοπ.
κανενα απο αυτα που πουλανε ζωα Δεν ειναι προκοπης....υπαρχουν μερικα ΑΘΛΙΑ και μερικα καπως πιο οκ.
ολα ομως εκμεταλλευονται ζωα και τα εχουν να ζουν σε αθλια κλουβια.
μερικα δεν εχουν φαινομενικα ζωα αλλα παραγγελνουν αν τους ζητησεις απο puppy mills.
ψαχνω πολυ καιρο να βρω πετ που δεν εμπορευεται ζωα και ξερω.
αν θες στειλε μου την επωνυμια του πετ που λες με π.μ. και θα σου πω τη γνωμη μου.
ακομα παντως και να ειναι ολα καλα απο εξετασεις, κληρονομικες παθησεις κλπ κλπ
εισαι σιγουρη οτι αγαπς αρκετα τη γατα σου ωστε να διαθεσεις τα μικρα της προς πωληση στον πρωτο τυχοντα?
Κανεις δεν θελει να σου κανει κυρηγμα, να το ξεκαθαρισω, απλα καλο ειναι να σκεφτεις καποια πραγματα πριν πραξεις.

εγω να προσθεσω ακομα οτι υπαρχουν και καποιοι BYB πολυ υπευθυνοι και σωστοι....να μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-12-10 στις 22:04. Αιτία: merge
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:35, 26-12-10:

Εγω ουτε καν για εκτροφεα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.Σιγουρα LunaDark υπαρχουν και ιδιωτες,που δεν πρεπει να τους συγχεουμε με τους BYB,που αγαπουν πολυ τις γατες τους.Το θεμα ειναι οτι πολυ απλα δεν συμφερει να έχουν γάτες breed,να κανουν ολες τις εξετασεις,να κανουν υπερηχους ,να ταϊζουν τις καλυτερες τροφες,να κρατανε τα γατακια μεχρι τριων μηνων,και να τα δινουν εμβολιασμενα και αποπαρασιτωμενα,και να χαριζουν τα γατακια,ή να τα δινουν 100 ευρω.Οποτε ή έχουν χρυσή καρδιά,ή κάτι τρέχει,έτσι δεν ειναι;
Το θέμα είναι να το σκεφτεί λίγο καλύτερα η κοπέλα και να αποφασίσει τι είναι καλύτερο για τη γάτα της.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:30, 27-12-10:

η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα δεν τα ειχα σκεφτει σχετικα με την ασθενεια αλλα ο ανθρωποσ με το αρσενικο εχει pet shop και θα τα παρει ολα τα γατακια και απο την συζητησει που καναμε ο γατουλισ του ειναι υγειεστατοσ οπωσ και η δικια μου εχει κανει ολεσ τησ εξετασεισ...κατα την διαρκεια τησ γεννασ αν μεινει εγκυοσ θα ειναι και ο γιατροσ μαζι μου για οπιαδηποτε επιπλοκη...και αν καποιο δεν δρει σπιτι θα το αναλαβω εγω οπωσ εχω αναλαβει και αλλα αδεσποτα κατα καιρουσ και τουσ εχω βρει σπιτι σε φιλουσ μου και ετσι εχω καποια επικινωνια μαζι τουσ...ευχαριστω
Εδω δυστυχως..δεν μιλαμε καν για ιδιωτικη εκτροφη..δηλαδη για καποιον που εχει Περσιας..,βαζει τη γατα του για αναπαραγωγη..κλπ...εδω λεει η κοπελα,οτι θα τα παρει ολα ο πετσοπας.Και αναρωτιεμαι....οταν εχω γατα περσιας..ποιος ο λογος να βαλω σε κινδυνο και τα λαιπωρια τη γατα μου..,και με τον κινδυνο να κανει γατακια με PKD;..μπορει να καταλαβω καποιον,που θελει να αποκτησει απογονους απο τη γατα του,για να τα κρατησει...ομως αδυνατω να καταλαβω το να γινουν ολα αυτα..μονο και μονο για να παρει ο πετσοπας τα γατακια...ΓΙΑΤΙ;;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 6,450 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:40, 27-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εδω δυστυχως..δεν μιλαμε καν για ιδιωτικη εκτροφη..δηλαδη για καποιον που εχει Περσιας..,βαζει τη γατα του για αναπαραγωγη..κλπ...εδω λεει η κοπελα,οτι θα τα παρει ολα ο πετσοπας.Και αναρωτιεμαι....οταν εχω γατα περσιας..ποιος ο λογος να βαλω σε κινδυνο και τα λαιπωρια τη γατα μου..,και με τον κινδυνο να κανει γατακια με PKD;..μπορει να καταλαβω καποιον,που θελει να αποκτησει απογονους απο τη γατα του,για να τα κρατησει...ομως αδυνατω να καταλαβω το να γινουν ολα αυτα..μονο και μονο για να παρει ο πετσοπας τα γατακια...ΓΙΑΤΙ;;
Γιατί όλα έχουν κίνητρο την ΑΓΑΠΗ Έφη μου.....
για το κέρδος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 23:51, 27-12-10:

Σιγουρα δεν βρισκεις ευκολα ιδιωτες που να πληρουν ολες τις προυποθεσεις που ανεφερες Δωρα, ωστοσο σιγουρα πιστευω πως υπαρχουν ιδιωτες που δεν εχουν βεβαια breed γατα, φροντιζουν ομως για την καλυτερη διατροφη των γατιων τους και φυσικα τις εξετασεις τους.
Βεβαια αυτα τα λεω εκ του ασφαλους χωρις να εχω παραδειγματα και καλα επιχειρηματα...
Το θεμα ομως ειναι η γονεις να ειναι καλης εκτροφης καιοι δυο ωστε να μην μεταφερουν κληρονομικες παθησεις στα μωρα γατακια.
Στην προκειμενη περιπτωση η κοπελα πρεπει να αναθεωρησει λογο το σκεπτικο και τις πραξεις της.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:04, 28-12-10:

Mα οταν ενα γατακι δινεται ως breed,ο ορος δεν αναφερεται μονο στα μορφολογικα του χαρακτηριστικα,αλλα και σε θεματα υγειας.Αν δηλαδη φερει καποια κληρονομικη δυσπλασια,καποια ασθενεια που μπορει να μεταδοθει γονιδιακα στα μικρα του,ή αν απλα ειναι ελλιποβαρες ή η ανατομια του δεν του επιτρεπει να γεννησει με ασφαλεια,δινεται ως γατακι συντροφιας.Επισης οπως ειπα και πιο πανω,υπαρχουν κληρονομικες ασθενειες που μπορει καποιος να εντοπισει μονο μεσω του pedigree,στο οποιο τα περισσοτερα εκτροφεια αναγραφουν αν η γατουλα ειναι pet,breed/show,και καποια δεν το δινουν καν αν εχεις pet γατουλα,μεχρι να τη στειρωσεις.Μπορεις βεβαια καποιες απο αυτες να τις εντοπισεις και μεσω τεστ DNA,το οποιο ομως δεν ειναι προς το παρον διαθεσιμο στην Ελλαδα,οποτε καταληγουμε παλι στο ιδιο συμπερασμα:πως γινεται καποιος ο οποιος φροντιζει να παρει μια γατουλα breed,ή εχει μια γατουλα στην οποια εχουν γινει ολες οι εξετασεις (υπερηχοι,εχουν σταλει δειγματα σε εργαστηρια στο εξωτερικο),ταϊζει τη γατα του με τις καλυτερες τροφες,και κρατα τα μικρα εως τριων μηνων για τη σωστη κοινωνικοποιηση και θωρακιση της υγειας τους,να τα χαριζει,ή να τα δινει σε μια συμβολικη τιμη.Ή πρόκειται για τη Μητέρα Τερέζα,ή κάτι πάει στραβά.
Τέλος πάντων,νομίζω ότι το θεμα το εξαντλήσαμε.Εγώ δε νομίζω ότι η κοπέλα δε νοιάζεται για τη γατούλα της,ίσως όμως κάποια πράγματα δεν τα γνώριζε,ή της τα παρουσίασαν πιο απλοϊκά και εξωραϊσμένα.Ελπίζω ό,τι κι αν αποφασισει να είναι το καλύτερο για τη γατούλα της.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 01:29, 28-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Δεν μπορει ο καθε πικραμενος σε αυτη τη χωρα να γινεται εκτροφεας! Ειλικρινα πιστευετε οτι εχει χαρτια καθαροαιμιας της γατας της??και οτι εχει κανει ολες τις απαραιτητες αιματολογικες εξετασεις?Και οτι τους νοιαζει αν τα μωρα θα ειναι κλεισμενα σε μια γυαλα για 3-4 μηνες χωρις κανενα απολυτως ερεθισμα τη σημαντικοτερη ηλικια της ζωης τους???Χωρις καθολου χωρο για τρεξιμο,για παιχνιδι,για ανθρωπινη επαφη? ΟΛΑ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ!
Αμα παθει καμια επιπλοκη στη γεννα η γατα της και της πεθανει θα δειτε μετα πως θα αλλαξει νοοτροπια. Αν κολλησει aids ή λευχαιμια θα μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη! Και τι περιμενε να της πει ο πετ σοπας οτι δεν ειναι υγιες ο γατος του?Τοσοι και τοσοι εδω μεσα λεγαμε οτι τα γατια μας ηταν υγιεστατα και τελικα οταν καναμε αιματολογικες ειδαμε πως εχουν λευχαιμια ή λοιμωδη περιτωνιτιδα,χωρις κανενα συμπτωμα!

Το να λες οτι καποιος αγαπαει τα ζωα ειναι μεγαλη κουβεντα και θελει πολυ συζητηση. Αγαπη και εμποριο σε πετ σοπ δεν πανε μαζι!
Σιγα που θα κατσει ο πετ σοπας να ελεγξει που θα δοσει τα γατια και αν αυτοι μετα θα τα παρατησουν. Σιγα μη τα δοσει με συμβολαιο υιοθεσιας και με ορο να ζουνε αποκλειστικα εντος σπιτιου και να στειρωθουν οπως κανουν οι νομιμοι εκτροφεις!

Απλα λυπαμαι τη γατουλα και τα γατακια που θα γεννηθουν απο αυτη.
Να ξερεις οτι για καθε ενα γατακι που θα γεννησει η γατα σου,ενα αλλο θα μεινει στο δρομο!Ακριβως γιατι τα παιδια της γατας σου θα πιασουν σπιτια που σε αντιθετη περιπτωση θα πιαναν γατακια που περιμενουν τοσο καιρο να υιοθετηθουν και το εχουν μεγαλυτερη αναγκη. Αν εσυ κοιμασαι ησυχη με αυτο.....δικο σου θεμα. Αλλα μη λες οτι αγαπας τις γατες!

πολυ ωραια τα λες αλλα οι περισσοτεροι σκεφτονται με βαση τα λεφτα. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσες φορες ακουσα πως θα πρεπει να ζευγαρωσω τα 2 βιρμανακια που εχω για να τα πουλαω. Καθε φορα που το ακουγα μου γυριζαν τα ματια αναποδα. Οτι να ναι. Νοοτροπιες σαπιες με μονη λογικη το χρημα. Ανευθυνα ατομα που δεν εχουν ζησει ποτε στη ζωη τους με γατα ή καλυτερα δεν εχουν αγαπησει γατα και νομιζουν πως το ζευγαρωμα γινεται πανευκολα και μετα αυτοματα προστιθενται λεφτα στο τραπεζικο σου λογαριασμο.
Οταν παψουν τα πετ σοπ στην Ελλαδα να εμπορευονται κουνελακια, γατακια, σκυλακια κτλ τοτε θα αρχισει να αλλαζει η ηλιθια νοοπροπια προς τα κατοικιδια που μας μαστιζει. Δηλαδη ποτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 01:34, 28-12-10:

Εγω πιστευω οτι δε φταινε μονο τα πετ σοπ,νομιζω οτι φταιμε κι εμεις που με τη σταση μας τα προωθουμε,ειτε αυτα,ειτε ανευθυνοτητες εκτροφεων,ειτε γεννες ιδιωτων,ειτε ...παει λεγοντας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:37, 28-12-10:

συμφωνω απολυτα..και με τους δυο προλαλησαντες..

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 01:51, 28-12-10:

Επισης τα προωθουμε αμα αγοραζουμε ζωα απο τα πετ σοπ....

Και εμενα πολλες φορες μου εχουν πει να ζευγαρωνω τα κουνελια μου και να πουλαω τα μωρα στα πετ σοπ... Φυσικα εγω αρνουμε και μετα με λενε χαζη που χανω τετοιο κερδος... Δεν τους νοιαζει για την υγεια του ζωου! Πολλα πετ σοπ (σχεδον ολα) φερνουν τα ζωα σε πολυ μικρη ηλικια για να τα πουλησουν, και αυτο εχει ως αποτελεσμα οταν μεγαλωσουν να αρρωσταινουν. Τα κουνελακια ενω ο ελαχιστος απαογαλακτισμος ειναι 28 ημερες, αυτοι τα απογαλακτιζουν απο 20 ημερων...

Τελος, συμφωνω και εγω δυο προλαλησαντες

Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:47, 28-12-10:

Δέχομαι την αρνητική κριτική για τα pet shop.
Δεν έχω επισκεφτεί κανένα pet shop στην Ελλάδα και δε ξέρω πως λειτουργούν (απλώς σίγουρα υπάρχουν μερικά που σέβονται τα ζώα και δε πρέπει να τα καταδικάζουμε).
Έχω επισκεφτεί τυχαία στο εξωτερικό τα πολυδιαφημιζόμενα καταφύγια ζώων τα οποία βάζουν τα αδέσποτα ζώα σε κλουβιά. (και τα πουλάνε σε κόσμο σε καλές τιμές). Όταν τα συνολικά αδέσποτα περάσουν τον αριθμό που μπορούνε να φιλοξενήσει το καταφύγιο τα παίρνουν και τα θανατώνουν. (ένα ζωάκι που δεν έχει όμορφο φαινότυπο είναι καταδικασμένο να πεθάνει).

ΓΙα αυτό χαίρομαι που στην Ελλάδα τέτοια καταφύγια δεν υπάρχουν και τα αδέσποτα τριγυρνάνε στους δρόμους. Στο εξωτερικό π.χ. Λονδίνο σπάνια θα δεις αδέσποτο στον δρομο γιατί εκεί τα πιάνουν και τα βάζουν στα καταφύγια. Η βιτρίνα δεν αντικατροπτίζει πάντοτε την αληθινή κατάσταση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:50, 28-12-10:

Γιωργο μου..δεν πιστευω οτι υαπρχουν πετσοπαδες που εχουν ζωα..προς πωληση...και ειναι σωστοι.Τα εχουν σε κλουβια..ναι ή οχι...αυτο και μονο..τα λεει ολα..
επισης..να μην χαιρεσαι καθολου για τα αδεσποτα..η μοιρα τους ειναι φριχτη..
στην αγγλια δεν υπαρχουν αδεσποτα..γιατι εκτος των αλλων..ΤΑ ΣΤΕΙΡΩΝΟΥΝ...
τεσπα....ειμαστε οφ ομως..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-12-10 στις 11:01.
Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,384 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:40, 28-12-10:

Είναι λίγο off topic αλλά παραθέτω μια πολύ ωραία ταινία μικρού μήκους που γυρίστηκε σε 1 pet shop που παιρνάει ωραία μηνύματα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:46, 28-12-10:

Συμφωνώ παιδιά...
Εγώ τουλάχιστον νιώθω πως πριν κατηγορήσω τον οποιονδήποτε petshopά... με βαραίνει μερίδιο ευθύνης....εμένα προσωπικά!
Με την έννοια ότι πήρα τα γατάκια μου από ιδιώτες , όχι από εκτροφείο,
που υπέβαλαν και υποβάλλουν τα ζωάκια τους σε απανωτές γέννες και σε μια απίστευτη ταλαιπωρία...
Με μοναδική εξαίρεση την κοπέλα που μου χάρισε το Αιμιλιάκι μου, τη Μαίρη...
Δεν πρόλαβε να κάνει στείρωση στα γατάκια της, γέννησαν μία φορά,τώρα στειρώθηκαν
και τα χάρισε ψάχνοντας πολύ σχολαστικά σε ποιον θα τα δώσει...Εφτά γατάκια Περσίας, επέζησαν τα έξι...
Δεν σας κρύβω, και της το είπα, ότι πηγαίνοντας να πάρω το ζουζούνι ήμουν καχύποπτη...
Για το πώς και γιατί το χαρίζει... Και έλεγα ¨δεν μπορεί, κάτι θα ζητήσει...¨
Η κοπέλα με διέψευσε πανηγυρικά ...
Το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να πάνε τα γατάκια σε σπίτια που θα τα αγαπάνε και θα περάσουν καλά.
Αλλά μιλάμε για εξαίρεση...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,789 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:50, 28-12-10:

Λιγοι ειναι δυστυχως αυτοι που δεν σκεφτονται τα χρηματα ειδικα στην εποχη που ζουμε και μπραβο τους. Αλλοι εχουν επιλεξει να προσκυνουν στο βωμο του χρηματος και ξεχνουν τι ειπε ο Χριστος " Υπαρχουν δυο Θεοι , Εγω και το χρημα μπορεις να διαλεξεις σε ποιον θα πιστευεις"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους