Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,877 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,475 μηνύματα σε 82,004 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 316 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η Soie μου εχει δυσκοιλιότητα...:(

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:44, 31-10-10:

αρχικα ειχε αιμα στα κακακια της (ξερω πως ειχε ανοιξει αλλη κοπελα το ιδιο θεμα, αλλα ειπα ν ανοιξω και γω γτ μαλλον ειναι διαφορετικο..), ή μαλλον ιχνος αιματος..ανησυχησα μεν, αλλα ειπα να περιμενω λιγες μερες, κι οταν ξαναδω να τη παω στο γιατρο..και ετσι εκανα, την τριτη που μας περασε ειδα παλι, την πηγα, την ψαχουλεψανε και μου ειπανε οτι γενικως φαινεται καλα και το αιμα πιθανον οφειλεται σε δυσκοιλιοτητα, ετσι μου ειπανε να της δινω ανα 8ωρο 1,5ml duphalac και αν σε λιγες μερες δεν εχει αιμα στα κακα της, τοτε ητανε απο δυσκοιλιοτητα..και αρα θα κοινουμασταν αναλογως...
ομως, αυτες τις μερες οχι μονο δεν ειχε αιμα στα κακα της, αλλα δεν εκανε γενικως κακα...βεβαια βγαινει κι εξω, οποτε λεω μερικες φορες μπορει να τα εκανε εξω..αλλα τεσπα αφου δεν εβλεπα καθολου κακα, την πηγα σημερα παλι απο εκει, της κανανε ακτινογραφια και ηταν φουλ (με το ψαχουλεμα δεν φαινοτανε κατι, ειναι και παχουλουλα)... κι ετσι της καναμε ενα κλυσμα για παιδια, μου ειπανε να δινω 2,5ml/8ωρο και να τρωει κονσερβα κι οχι ξηρα τροφη(αυτο ετρωγε μεχρι στιγμης)..
βεβαια απο μικρη την κονσερβα δεν την ηθελε, σιγα που θα της αρεσε τωρα.. οποτε νωριτερα το μεσημερι παπαριασα λιγη ξηρα και τα εφαγε,, τωρα το βραδυ εκανα το ιδιο αλλα εβαλα και λιγο ελαιολαδο και τα εφαγε... καμια αλλη ιδεα να βοηθησει το εντερακι? μου πανε να ανακατεψω τη ξηρα με τη κονσερβα αλλα και παλι δε της αρεσε (γι αυτο και δοκιμασα τα παραπανω).. επισης να πω οτι εβγαλε ενα μικρο κακακι λιγο μετα τον γιατρο (μαλλον το κλυσμα βοηθησε)..
οταν ειδα το αιμα στα κακακια ηταν σφιχτα σχετικα, αλλα ποτε δε σκεφτηκα οτι θα ειχε τοσο χοντρο προβλημα αφου σχεδον καθε μερα βλεπαμε στην αμμο της κακα...αυριο θα παρω παλι να πω τα σχετικα και να ρωτησω... αλλα θα ηθελα και τη δικη σας αποψη.. ξερω ειναι τερααστιο το κειμενο, αλλα ηθελα να σας μεταφερω ολη την κατασταση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:37, 31-10-10:

μη της δινεις καθολου ξηρα και προσθετε 1-2 κουταλιες νερο στην κονσερβα. Επισης μπορεις να της δινεις 1 κουταλακι την ημερα κολοκυθι (το βραζεις καλα μεχρι να μαλακωσει, πετας το νερο και κανεις το κολοκυθι πουρε). Αργοτερα, αν δεις οτι δεν εχει προβλημα, μπορεις να της δινεις μερα παρα μερα ή και πιο αραια. Χορτο εχει να τρωει; Τα βοηθαει και αυτο. Γενικα οι φυτικες ινες βοηθουν παρα πολυ. Υπαρχουν φυτικες ινες και σε μορφη χαπιων αν θυμαμαι καλα Αν ειναι μακρυτριχη θα πρεπει να την χτενιζεις πιο συχνα. Νομιζω πως αν δωσεις μεγαλη δοση παστα για τριχομπαλες βοηθαει μερικες γατες να κανουν κακακια (παστα που περιεχει mineral oil)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:52, 31-10-10:

thank u για την ανταποκριση.. το θεμα με τη κονσερβα ειναι οτι δε τη θελει με τιποτα.. δηλαδη μολις τη μυριζε εφευγε, την ανακατεψα και με τη ξηρα αλλα και παλι...γενικως το χε ξανακανει και στο παρελθον, αμα της βαζαμε κονσερβα προτιμουσε να φαει...οποτε γι αυτο εκανα αυτες τις αλχημειες. ειναι μακρυτριχη,αλλα δεν εχω δει ποτε να βγαζει τριχομπαλες στα κακα της... αυτο για τη παστα και το χορτο(ειδικο για γατες ε?) καπου το διαβαζα σημερα, θα το κοιταξω...

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 03:01, 31-10-10:

ελπιζω να γινει καλα γρηγορα!!! περαστικα της!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,789 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 03:40, 31-10-10:

Περαστικα και απο την Τσουτσουκο-οικογενεια!!!Περιμενουμε νεα σας!!!

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 03:07, 31-10-10:

εκανεε κι αλλα 2 κακακιαα, οχι και πολυ μεγαλαα αλλα εχω χαρει.. ευχαριστουμεε οποια αλλη ιδεα σχετικα με την αντιμετωπιση της δυσκοιλιοτητας ειναι ευπροσδεκτη...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,789 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 03:09, 31-10-10:

Μπραβο σας!!!! Μακαρι να συνεχισει να πηγαινει καλα!!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:51, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
thank u για την ανταποκριση.. το θεμα με τη κονσερβα ειναι οτι δε τη θελει με τιποτα.. δηλαδη μολις τη μυριζε εφευγε, την ανακατεψα και με τη ξηρα αλλα και παλι...γενικως το χε ξανακανει και στο παρελθον, αμα της βαζαμε κονσερβα προτιμουσε να φαει...οποτε γι αυτο εκανα αυτες τις αλχημειες. ειναι μακρυτριχη,αλλα δεν εχω δει ποτε να βγαζει τριχομπαλες στα κακα της... αυτο για τη παστα και το χορτο(ειδικο για γατες ε?) καπου το διαβαζα σημερα, θα το κοιταξω...
οι μακρυτριχες ειναι ιδιαιτερα ευαλωτες σε τριχομπαλες, ειναι πολυ πιθανο το προβλημα της γατουλας σου να οφειλεται εκει. Αν δεν τρωει κονσερβες δοκιμασε να μουσκευεις την ξηρα ειτε με σκετο νερο ειτε με ζουμι απο κρεας. Οσο πιο πολυ νερο πινει, τοσο το καλυτερο. Βεβαια μπορεις να κανεις σταδιακα την μεταβαση σε κονσερβες. Πχ στην ξηρα της προσθεσε για αρχη μισο κουταλακι κονσερβα και μερα με τη μερα δινε της λιγο πιο πολυ, ενω παραλληλα μειωνε και την ξηρα. Το χορτο πρεπει να ειναι για γατες αλλα μπορεις να φυτεψεις φακες, ειναι ενταξει και αυτο. Χαιρομαι που παει καλα η γατουλα! Σε νιωθω απολυτα γιατι και ο δικος μου γατος ειχε δυσκοιλιοτητα μικρος και φωναζε οταν πηγαινε στην αμμο του, αλλα οταν αρχισα να του δινω κονσερβες λυθηκε το προβλημα

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:03, 31-10-10:

Δεν καταλαβα αν δεν πρεπει να τρώει κροκέτες λόγω συστατικών ή επειδη ειναι σκληρές...αν ισχύει το 2ο μπορεις να τις μουσκεψεις σε ζουμι απο κοτοπουλο (νεροβραστο) και μετα να τις κάνεις στο μουλτι (το μουλτι πιθανον να μη θες να το ξαναχρησιμοποιήσεις μετα λόγω μυρωδιάς...)
Για κονσέρβες και ο δικός μου δεν τρελένεται, αλλα παραδόξως του αρέσουν πολύ τα φακελακια απο τον βασιλόπουλο που ειναι σε συσκευασίες τον 8 ή 12 (με κάθε επιφύλαξη για το αν μπορουν να θεωρηθούν σωστή διατροφή..)
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να του δώσεις γαλα μαγνησίας που είναι για τους ανθρώπους με πρόβλημα δυσκοιλιότητας...αλλα μάλλον αυτό ειναι κάτι που θα στο προτείνει ο κτηνίατρος...
Περαστικά σας!!!

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:58, 01-11-10:

γεια σας και παλι! σημερα ολη μερα τιποτα, αλλα τωρα πριν λιγο εκανε λιγακι... της καναμε και σημερα κλυσμα.. το ντουφαλακ κανονικα, και οσο για την τροφη μου εδωσε μια αλλη ξηρα που εχει λιγες παραπανω φυτικες ινες απ'αυτη που ετρωγε.. την κονσερβα δε τη θελει καθολου, γενικως ολες τις κονσερβερ,νομιζω οτι δεν θελει την εντονη μυρωδια.. zouzounela ευχαριστω για την ιδεα σου, αυτο κανω κατα καποιον τροπο..μουλιαζω λιγες κροκετες σε νερο και βαζω και λαδι..παραδοξως το τρωει!! οσο για το γαλα, ρωτησα σημερα που την πηγα αν θα ηταν καλη ιδεα να της δινω γαλα, αλλα ισως προκαλεσει συσπασεις και σε αυτη τη κατασταση δεν θα ειναι καλο..δεν ανεφερα το μαγνησιας,αλλα για να μου λεει γενικως οχι για γαλα.. τεσπα αυριο θα του πω και τα σημερινα νεα, και θα παω ν αγορασω και αυτο το φυτο-χορτο (αν και μου ειπε οτι ειναι πιο πολυ για συντηρηση μετα απ αυτο το προβλημα, αλλα πιστευω σιγουρα θα βοηθησει)..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:19, 01-11-10:

το οτι δεν τρωει την κονσερβα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσπαθησεις να μαθεις την γατουλα σου να την τρωει... και ο δικος μου δεν ετρωγε τιποτα αλλο περα απο κοτοπουλο και τωρα τρωει τα παντα. Μη το βαζεις κατω με την παραμικρη δυσκολια γιατι αν στο μελλον (χτυπα ξυλο) παθει τιποτα αλλο η γατουλα και χρειαστει να της δωσεις ειδικη τροφη, τι θα κανεις;
Δοκιμασες να της δωσεις μια μεγαλη δοση παστα για τριχομπαλες; Βοηθαει παρα πολυ. Εναλλακτικα μπορεις να της δωσεις mineral oil (ειναι ενα διαφανες λαδι, δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα ). Δοκιμασε και πουρε κολοκυθι, εχει παααααρα πολλες ινες και βοηθαει!
(sorry αν η απαντηση μου ειναι λιγο αποτομη)

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 15:49, 02-11-10:

sakura-chan οχι καθολου αποτομα δε τα βρηκα αυτα που ειπες, ισα ισα πολυ κατατοπιστικα..αλλα το θεμα ειναι οτι εχει παθει κοπροσταση (δε σας το εγραψα παραπανω, το ειδαμε τοτε που βγαλαμε την ακτινογραφια το σαββατο) και δε ξερω αν εχουμε χρονο για πολλα πειραματα και να περιμενουμε αν θα φαει τη κονσερβα...χτες που την πηγα στο γιατρο να τη δει, μου τη κρατησανε εκει μηπως με επαναλαμβανομενα κλυσματα ενεργηθει..γιατι τα λιγα που εκανε αυτες τις μερες δε ξερω αν ητανε αρκετα...το πρωι που πηρα τηλ μου ειπανε οτι δεν εγινε κατι :/... θα μιλησουμε και το απογευμα να δω πως παει...ουσιαστικα ολα αυτα γινονται για ν'αποφυγει το χειρουργειο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:02, 02-11-10:

sakura-chan οχι καθολου αποτομα δε τα βρηκα αυτα που ειπες, ισα ισα πολυ κατατοπιστικα..αλλα το θεμα ειναι οτι εχει παθει κοπροσταση (δε σας το εγραψα παραπανω, το ειδαμε τοτε που βγαλαμε την ακτινογραφια το σαββατο) και δε ξερω αν εχουμε χρονο για πολλα πειραματα και να περιμενουμε αν θα φαει τη κονσερβα...χτες που την πηγα στο γιατρο να τη δει, μου τη κρατησανε εκει μηπως με επαναλαμβανομενα κλυσματα ενεργηθει..γιατι τα λιγα που εκανε αυτες τις μερες δε ξερω αν ητανε αρκετα...το πρωι που πηρα τηλ μου ειπανε οτι δεν εγινε κατι :/... θα μιλησουμε και το απογευμα να δω πως παει...ουσιαστικα ολα αυτα γινονται για ν'αποφυγει το χειρουργειο

εννοειται, δεν κανουμε πειραματισμους με την τροφη οταν υπαρχει προβλημα Οταν το ξεπερασει το προβλημα η γατουλα προσπαθησε να της δινεις πιο συχνα υγρη τροφη. Η παστα για τριχομπαλες βοηθαει επισης (αυτη που εχει mineral oil). Δινε της μια φορα την εβδομαδα προοληπτικα για ενα διαστημα και παρατηρησε αν υπαρχει βελτιωση. Επισης εκτος απο το κολοκυθι μπορεις να της δωσεις και psyllium. Εχει πολλες ινες και αυτο Ευχομαι να πανε ολα καλα για την γατουλα σου.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 16:58, 05-11-10:

παιδιααα εχω σκασει... ειναι απο την δευτερα βραδυ στον κτηνιατρο, για να της κανουνε πιο τακτικα κλυσματα και αυτος μετα της τα βγαζει μηχανικα..το θεμα ειναι οτι αυτο δεν ειναι αρκετο, και σε λιγο θα της κανουνε μια ηρεμηση (σα να χανεις τις αισθησεις σου που λεμε, ετσι μια ζαλη ξερω γω) για να προσθησει με αυτον τον μηχανικο τροπο απλα χωρις να τον εμποδιζει τοσο... και αααααν δε λειτουργησει ουτε αυτο θα πρεπει να γινει αυτο που δε θελω καθολου-κανονικη εγχειρηση/ανοιγμα... βεβαια ακομα δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο, και ας ελπισουμε οτι δε θα χρειαστει! απλα εγω ειμαι κατα-αγχωμενη γενικως..εχω σκασει...υπαρχει περιπτωση απ τις 5μερες που ειναι στο κτηνιατρειο να μη μπορει να ενεργηθει γι αυτον τον λογο?? εννοω αν λειτουργει οπως και στον ανθρωπο (απο αγχος/στρες/αλλαγη περιβαλλοντος/πονος κλπ να μη μπαινει καν στη διαδικασια να λειτουργησει το εντερο του).. αυτο που μου λεει ο γιατρος ειναι οτι με το κλυσμα θελει-δε θελει βγαινουν,απο μονα τους..
δε ξερω αν ειναι ιδιαιτερα κατατοπιστικα το πως τα ειπα.... αλλα, εαν τυχον εχετε καποια παρομοια εμπειρια τι κανατε? ή γενικα σα συμβουλη και αποψη τι πιστευετε?? ευχαριστωω και παλι για τον χρονο σας

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 06:08, 13-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

εννοειται, δεν κανουμε πειραματισμους με την τροφη οταν υπαρχει προβλημα Οταν το ξεπερασει το προβλημα η γατουλα προσπαθησε να της δινεις πιο συχνα υγρη τροφη. Η παστα για τριχομπαλες βοηθαει επισης (αυτη που εχει mineral oil). Δινε της μια φορα την εβδομαδα προοληπτικα για ενα διαστημα και παρατηρησε αν υπαρχει βελτιωση. Επισης εκτος απο το κολοκυθι μπορεις να της δωσεις και psyllium. Εχει πολλες ινες και αυτο Ευχομαι να πανε ολα καλα για την γατουλα σου.
γειαα..και παλι εδω! τα νεα ειναι οτι η σουα μου ενεργειται κανονικα απλα οχι παντα, μιας και μια τρωει την κονσερβουλα μια οχι..της βαζω και αυτο το ψιλιουμ (μου το προτεινε και η γιατρος) αλλα ποτε το θελει, ποτε οχι... μερικες φορες στη κονσερβα της, της αρεσει με λιγο ελαιολαδο... αλλα απ ο,τι βλεπω η κυρια θελει μεγαλη γκαμα..γι αυτο θα παω να κοιταξω σημερα γι αυτη τη παστα με το λαδι που ελεγες..και θα δοκιμασω και αυτο με το κολοκυθι.. απλα ακομα δεν εχω κανει κατι γιατι οταν τα χα αναφερει στο κτηνιατρο δεν ηταν ιδιαιτερα θετικος..και με κωλυει καπως αυτο...
ειχα δοκιμασει και αυτο με το ζουμι απο νεροβραστο κοτοπουλο στην κονσερβα για να χει την ωραια μυρωδια..το φαγε μια δυο τρεις, μετα το βαρεθηκε...
ο γιατρος το ψιλιουμ το χε βρει απο ενα αγγλικο (νομιζω) βιβλιο, και ως εναλλακτικες ελεγε να δινω τη γλυκια κολοκυθα απο κονσερβα, ή γλυκο καλαμποκι..το χει δοκιμασει κανεις? θα βγω παλι στη γυρα...

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 07:45, 13-12-10:

Περαστικά στη γατούλα σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:11, 13-12-10:

κατι αλλο που εχω να σου προτεινω ειναι η διατροφη με ωμο κρεας. Ειναι πιο κοντα στην φυση της γατας και η ζωικη πρωτεινη απορροφαται σε μεγαλυτερα ποσοστα απο το εντερο και συνεπως τα περιττωματα της θα ειναι πολυ λιγοτερα (προσοχη ομως στο ασβεστιο γιατι οι μεγαλες ποσοτητες ασβεστιου μπορουν να προκαλεσουν δυσκοιλιοτητα - ασπρα κοπρανα). Ο δικος μου εδω και μερικους μηνες τρεφεται μονο με ωμα και εχω δει τρομερη βελτιωση πανω του σε παρα πολλα σημεια. Ο γατος μου ειναι πιο υγιης απο ποτε!!! Συζητησε και αυτο με τον κτηνιατρο σου ως εναλλακτικη! Σε μας λυθηκε εντελως το προβλημα με τις τριχομπαλες! Ενω παλια εκανε εμετο μερα παρα μερα και αργοτερα 1-2 φορες τον μηνα, τωρα εχει να κανει εμετο απο αρχες σεπτεμβριου!
Μια απλη συνταγη ειναι η εξης:
1200γρ κιμα απο μοσχαρι
1200γρ αλεσμενο κουνελι (ολοκληρο, μαζι με τα κοκκαλα) (μπορει να αντικατασταθει απο κοτοπουλο)
250γρ καρδιες απο κοτοπουλο ή γαλοπουλα
125γρ συκωτι απο κοτοπουλο ή γαλοπουλα
2 κροκους αυγου
(ολα τα παραπανω ωμα)

προαιρετικα: 1-2 κουταλιες της σουπας γατοχορτο - αλεσμενο ή σε αποχυμωτη (χορτο απο κριθαρι, σιταρι ή βρωμη) ή psyllium, 125-250mg λαδι σολωμου, νερο (το νερο προτιμω να το βαζω σε καθε γευμα του (2 κουταλιες της σουπας)

Δοσολογια: γυρω στα 100γρ τη μερα (αναλογα με την δραστηριοτητα της γατας... με τον καιρο θα μαθεις να δινεις την σωστη ποσοτητα)

Μπορεις επισης να δινεις καπου καπου και πολυβιταμινουχα παστα

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:44, 13-12-10:

χμμ ναι καλη εναλλακτικη και αυτη..τα ωμα κρεατα ομως δεν ειναι λιγο επιφοβα? ειτε για ανθρωπο ειτε για ζωο... πολυβιταμινουχα παστα? αυτο το ζητας απο πετ-σοπ? και αυτο με το γατοχορτο ακομη δε βρηκα..μηπως μπορεις να μου στειλεις σε πμ ή εδω (εμενα δε με πειραζει) αν εχεις καποια συγκεκριμενη μαρκα? σημερα πηγα να τον ρωτησω μηπως υπαρχει καποια τροφη με πολλες φυτικες ινες, μιας και εκει κολλαμε νομιζω (αφου με κονσερβα σκετη δεν ενεργειται και τοσο,ενω με ψιλιουμ και κονσερβα μια χαρα..μονο που το ψιλιουμ δε το τρωει παντα), και μου εδωσε μια ξηρα (γιατι κονσερβα δεν υπαρχει) της royal canin που ειναι ειδικη για δυσκοιλιοτητα (fibre λεει απεξω), της αρεσε μπορω να πω..τωρα μενει να ενεργηθει ...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:33, 13-12-10:

χμμ ναι καλη εναλλακτικη και αυτη..τα ωμα κρεατα ομως δεν ειναι λιγο επιφοβα? ειτε για ανθρωπο ειτε για ζωο... πολυβιταμινουχα παστα? αυτο το ζητας απο πετ-σοπ? και αυτο με το γατοχορτο ακομη δε βρηκα..μηπως μπορεις να μου στειλεις σε πμ ή εδω (εμενα δε με πειραζει) αν εχεις καποια συγκεκριμενη μαρκα? σημερα πηγα να τον ρωτησω μηπως υπαρχει καποια τροφη με πολλες φυτικες ινες, μιας και εκει κολλαμε νομιζω (αφου με κονσερβα σκετη δεν ενεργειται και τοσο,ενω με ψιλιουμ και κονσερβα μια χαρα..μονο που το ψιλιουμ δε το τρωει παντα), και μου εδωσε μια ξηρα (γιατι κονσερβα δεν υπαρχει) της royal canin που ειναι ειδικη για δυσκοιλιοτητα (fibre λεει απεξω), της αρεσε μπορω να πω..τωρα μενει να ενεργηθει ...
αν κρατεις καλα τους κανονες υγιεινης δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα.... Αν δεν φαει την τροφη μεσα σε μιση ωρα την απομακρυνεις, πλενεις καλα τα πιατα της και ολες τις επιφανειες που βαζεις ωμο κρεας, ξεπαγωνεις την τροφη στο ψυγειο, χρησιμοποιεις κρεατα απο κρεοπωλη και οχι συσκευασμενα απο το σουπερμαρκετ, καθαριζεις τουλαχιστον 1 φορα την ημερα την λεκανη της απο τα κακακια της και πλενεις παντα καλα τα χερια σου. Εγω του δινω ωμα απο αρχες οκτωβριου αν θυμαμαι καλα, και δεν εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα. Αν δεις οτι το προβλημα συνεχιζει με τις κονσερβες και το psyllium, δοκιμασε και την ωμη.

Δεν χρειαζεται να ψαξεις για μαρκα γατοχορτου. Πηγαινε σε καποιο μερος που πουλαει σπορους και αγορασε σπορους βρωμης, κριθαριου ή σιταριου. Φυτρωνουν πολυ γρηγορα. Γεμιζεις μια γλαστρα με χωμα, ριχνεις επανω τους σπορους (δεν τους σκεπαζεις με χωμα) και ποτιζεις την γλαστρα καλα (εγω συνηθως την ποτιζω μεχρι να αρχισει να βγαινει νερο απο την τρυπα). Επειτα την βαζεις σε ενα φωτεινο μερος και σκεπαζεις την γλαστρα με ναυλον μεμβρανη. Σε μια εβδομαδα θα εχει μεγαλωσει Οταν μεγαλωσει αρκετα το ποτιζεις συχνα για να μη ξεραθει. Μπορεις να φυτεψεις και φακες, στον δικο μου του αρεσουν πολυ

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 23:50, 13-12-10:

ευχαριστωω και παλι για τις συμβουλες!ναι αμα δε πετυχουν και αυτες οι προσπαθειες θ'αρχισω το μαγειρεμα...ετυχε να χουμε φακες, οποτε θα δοκιμασω να φυτεψω φακες και βλεπουμε..μονο που χωμα τετοια ωρα δυσκολο να βρω..θυμαμαι στο δημοτικο μουλιαζαμε βαμβακι και τις βαζαμε πανω?? θα το ψαξω...βεβαια αυτο με το φωτεινο μερος ειναι ενα θεματακι,μιας και με τετοιον καιρο...

--
ακυρο,βρηκα πως φυτευουμε φακες..xD

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:59, 13-12-10:

ξεχασα να σου πω οτι την παστα την βρισκεις και σε pet shop. Την ζητας οπως ανεφερα παραπανω. Μπορεις να φυτεψεις φακες και σε βαβμακι, αλλα αν η γατουλα τραβαει το χορτο οταν τρωει θα τις ξεριζωνει οποτε σε χωμα ειναι καλυτερα. Οπως σε βολευει κανε

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:03, 14-12-10:

ναι οντως..ξερεις ελεγα σε βαμβακι μιας και λεω να τις φυτεψω τωρα σε λιγο.. αυτο για τη παστα, ειναι αλλη η πολυβιταμινουχα παστα και αλλη η παστα με mineral oil? γιατι αν ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο, θα προτιμουσα το δευτερο... αα επισης πηρα και κολοκυθι, θα το βρασω σε λιγοο, για να δουμε θα το φαει??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:11, 14-12-10:

ναι οντως..ξερεις ελεγα σε βαμβακι μιας και λεω να τις φυτεψω τωρα σε λιγο.. αυτο για τη παστα, ειναι αλλη η πολυβιταμινουχα παστα και αλλη η παστα με mineral oil? γιατι αν ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο, θα προτιμουσα το δευτερο... αα επισης πηρα και κολοκυθι, θα το βρασω σε λιγοο, για να δουμε θα το φαει??
δοκιμασε σε βαμβακι και αν δεις αργοτερα οτι τις ξεριζωνεις παιρνεις χωμα.
Η παστα που λεω ειναι βιταμινες (σε περιπτωση που αρχισεις να της δινεις ωμα ή μαγειρεμενα), η αλλη με το mineral oil ειναι για τριχομπαλες και δυσκοιλιοτητα
Ευχομαι να το φαει το κολοκυθι!!!

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 10:35, 28-12-10:

καλημερα! πηγα και εψαξα για παστα με mineral oil και σε 3 πετ σοπ που ρωτησα, εκ των οποιων το ενα ειναι κτηνιατρειο (αλλα οχι αυτο που τη παμε), κανενας δεν ηξερε για τετοια παστα..και γενικα δεν πολυ ειχανε ακουσει για παστα που βοηθα τη δυσκοιλιοτητα..στο πετ-σοπ κτηνιατρειο μαλιστα δεν ειχε καν παστα για τριχομπαλες παρα μονο αυτη με βιταμινες (προς το παρον δε μας κανει)... τα αλλα 2 ειχανε παστα για τριχομπαλες, απο διαφορετικες εταιρειες -καμια ομως δεν ελεγε για mineral oil(ειναι το ορυκτελαιο?)- κι ετσι κατεληξα σε μια απλη για τριχομπαλες που βοηθαει τη πεψη κλπ.. η αλλη που δεν πηρα, ελεγε για παραφυνελαιο (???).. απλα με κολλησε λιγο, γιατι ειδα που ανεφερε για γατες που χουν προβλημα με τις τριχομπαλες και κανουν εμμετο, διαρροια...-μα εμεις δεν εχουμε προβλημα με διαρροια......!!
μη σας τα πολυλογω λοιπον της εδωσα μια γερη δοση 4-5εκ. και μαζι μ αυτο εφαγε και λιγη κονσερβα(για υγρα),κολοκυθα γλυκια και μια δοση duphalac... μετα απο 12ωρες (το βραδυ) μου κανε την ευχαριστη εκπληξη να παει στην τουαλετα της και να κανει αρκετα & μαλακα και χαρηκα γιατι ειχε να παει δυο μερες(δε το θεωρω πολυ, απλα ανησυχησα που τη τελευταια φορα ηταντε λιγα και οχι τοσο μαλακα)..και γενικα αυτο το 10ημερο πηγαινε περιπου μια φορα τις 4μερες... παρολο που εδινα κολοκυθα γλυκια (μου ειπανε οτι εχει περισσοτερες ινες), κονσερβα για υγρα και την ειδικη της ξηρα... για τα χθεσινα ευχαριστα λοιπον τι λετε να επαιξε ρολο..? να πω οτι εδινα duphalac το σ/κ μεχρι δευτερα (οσο δεχοτανε δλδ)... α και επισης τις τελευταιες μερες εχουνε ανθισει οι φακες αλλα επειδη δε τη βλεπω να ενθουσιαζεται να παει απο μονη της, κοβω τα κλωναρακια, τα ανακατευω με την κονσερβα και τα τρωει..το ιδιο δεν ειναι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,464 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:42, 28-12-10:

Για τα χορταρακια που λες..ναι..νομιζω οτι και μεσα στο φαγητο..κανουν τη δουλεια τους.
Ομως εγω θα πω για ακομα μια φορα το εξης...για φαρμακα και για θεματα υγειας..καλο ειναι να μην πηγαινουμε στα πετ...βεβαια λες οτι το ενα ειναι και κτηνιατρειο..παντως εγω μια φορα στη θεσσαλονικη που μπηκα σε ενα τετοιο πετ..με κτηνιατρειο...να μην σχολιασω καλυτερα..τι κτηνιατρειο ηταν...
επισης καλο θα ειναι να μην υπερβαινουμε τις δοσεις.....εκτος και αν ο ιδιος ο γιατρος μας το πει...
Ευχομαι να πατε ακομα καλυτερα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 12:07, 28-12-10:

ευχαριστουμεε και παλι βασικα αυτο με τη παστουλα δεν ειναι καποιο φαρμακο, απ ο,τι καταλαβα..θελω να πιστευω δηλαδη..και χθες παρολο που της εδωσα πολυ, δεν ηταν πανω απ την δοσολογια που λεγε στη συσκευασια... οσο για το duphalac επειδη αυτο οντως ειναι φαρμακο, απ το κτηνιατρειο που τη παρακολουθουν (κι οχι απ αυτο το κτηνιατρειο-πετ σοπ, που δεν ειχε και μεγαλη ιδεα για το τι ηθελα αυτος εκει...) μου ειπαν οτι οταν βλεπω τα σκουρα ή αλλιως αν δε βλεπω κακακια να της το δινω..παντα μεχρι την δοση που της αναλογει ημερησιως, απλα το καθοριζω εγω, αναλογως το πως παει με τη τουαλετα της...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:37, 28-12-10:

χμμ νομιζω το mineral oil λεγεται και παραφινελαιο... sorry, τα ελληνικα μου εχουν αρχισει να αλλοιονονται και δεν ξερω πως μεταφραζονται ορισμενες λεξεις στα ελληνικα

Χαιρομαι πολυ παντως που παει καλυτερα η γατουλα Μακαρι να συνεχισει ετσι!!! Αν προσθετεις τις φακες/χορτο στο φαγητο και το τρωει τοτε κανενα προβλημα! Αυτο εκανα και εγω μεχρι προσφατα Για να δεις τι την ωφελει μπορεις να αφαιρεις σταδιακα ενα ενα αυτα που της δινεις μεχρι να δεις ποιο απο ολα αυτα την βοηθαει.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 12:52, 28-12-10:

ναιιι και γω το ελπιζω να συνεχισει ετσι.. τωρα αυτο για το τι σημαινει το mineral oil στο google που το εγραψα το μετεφρασε ως ορυκτελαιο.. βασικα ξερω οτι mineral ειναι το μεταλλικο.. και σκετο το mineral ετσι μου το εβγαζε "μεταλλικο,ορυκτο" . το παραφινελαιο παλι το μετεφρασε ως paraffin.
τωρα τι στο καλο μπορει να ναι αυτο το ορυκτελαιο δεν εχω καταλαβει! και γενικα και σε οσους το εχω αναφερει εδω, σχετικους υποτιθεται δε το ξερουν. παντως αν ειναι απλα μια παστα για τριχομπαλες και να της τη δινω αραια και που δε θα κανει κακο ετσι ?? σιγουρα θα χει καποια ελαια μεσα, και ισως βοηθανε... αυτη τη παστα που λεγε για παραφινελαιο ψιλο φοβαμαι να τη δωσω επειδη ελεγε αυτο για τη διαρροια (οτι βοηθαει γατες που χουν προβλημα με τριχομπαλες,κανουν εμμετο και διαρροιες)...
θα δοκιμασω και αυτες τις αλλαγες.. να δω τι ειναι αυτο που τη βοηθαει πραγματικα.
ευχαριστουμε και παλιιι... αα! καποια στιγμη συντομως, θα σας τη συστησωωω!!

αα οσο για τα ελληνικα σου, σιγα..εκει στον καναδα ελπιζω και πιστευω οτι περνας καλυτερα απο μας εδω οποτε χαλαλι

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 13:23, 28-12-10:

αα λοιπον για να ξεμπερδευτουμε και σεις και γω το παραφινελαιο οντως ειναι το mineral oil ή αλλιως το λενε και paraffin liquid. και οντως χορηγειται για την δυσκοιλιοτητα στον ανθρωπο (μωρα και μεγαλους).. για την γατα δε βρηκα κατι... προφανως θα κανει. αυτο βεβαια που με ανησυχησε ειναι πως δεν κανει λεει, να χρησιμοποιειται για πανω απο 2 βδομαδες...κατι χαλαει με τις βιταμινες..βεβαια αμα σκεφτουμε οτι εμεις και η γατα εχουμε αλλες αναγκες απο βιταμινες και δεν λειτουργουν ολα ιδια σε μας και στα ζωα...πιθανον να μην υπαρχει προβλημα.. απο εδω τα βρηκα, το χα μεγαλη απορια, χεχχε...
http://www.dyskoiliotita.gr/page.asp?pid=16

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:34, 28-12-10:

ναι δυστυχως δεν κανει να το δινεις συνεχεια. Μια φορα την εβδομαδα μαλλον ειναι οκ. Εγω του εδινα καθε εβδομαδα λογω τριχομπαλων. Ρωτα τον κτηνιατρο σου για το ποσο συχνα μπορεις να της δινεις απο αυτο. Καλυτερα ομως να της το δινεις σε μορφη παστας για τριχομπαλες, παρα σε μορφη υγρου (διαφανες υγρο) γιατι αν το εισπνευσει στα πνευμονια θα δημιουργηθει πολυ μεγαλυτερο προβλημα.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 12:09, 29-12-10:

ωραια θα ρωτησω και τον γιατρο να μου πει γι αυτη τη παστα με παραφινελαιο ποσο και ποτε να δινω... καλα που μου ειπες για το υγρο, να μη το δωσω..αν και δε μου'χε περασει απ το μυαλο, αλλα τωρα θα ξερω κιολας..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aba

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους