Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,650 εγγεγραμμένα μέλη και 3,079,173 μηνύματα σε 94,966 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 551 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μπορεί να έχει το γατί μου;

mordollwen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mordollwen
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mordollwen έγραψε στις 13:05, 15-04-08:

Δεν πάνε 3 μήνες που μου τον φέρανε σπίτι... και πίγα τον γατούλη σε κλινική.. με ίκτερο 41.5 πυρετό.. στην αρχή νόμιζα ότι κάτι έφαγε και τον πίραξε... πέραμε πάνο σε σαββατοκύριακο και το 24ωρο πετ σοπ στον περιφεριακό ηταν κλιστό και αδίκοσ χτιπούσα με την μητέρα μου τα κουδούνια για να ανίξει κάπιος.. είρθε η Δευτέρα και επιτέλους τον πάω με ένα φίλο μου στο γιατρό... "ίκτερος.. λυπάμε που θα στο πώ αλλά είναι απο τισ δύσκολες καταστάσεις... ίσος να μην τα καταφέρει.." μου τον κρατάνε μέσα 3 μέρες φυσικά καθε μέρα πίγενα κοντά του γιατί απο το νιαούρισμα είχε βραχνιάσει.. αφιδατομένος και πολύ αδυνατισμένος ο γατούλης μου με το ζόρι στεκότανε στα πόδια του.. δεν έτρογε δεν έπινε... με έβαζε ο γιατρός να του πασαλίβω το τρίχωμα με την τροφή.. μετα την 4η μέρα άρχισε να τρώει.. ο πυρετόσ έπεσε σε 10ατα ο γιατρός μου είπε να τον πάρω σπίτι υπό παρακολούθηση, και οτι κατα 80% θα του περνούσε .. φυσικά 6 μέρες ακολουθεί αντιβίωση. Σπίτι ο γατούλησ ξαναένιωσε, πίρε λιγο βάρος.. σε 3 μέρες που του σταματάω την αντιβίωση μου είπε ο γιατρόσ να τον ξαναπάω.. όμωσ παρατίρισα κάτι που έχει γίνει εντονότερο τις τελευταίες δύο μέρες... ανασένει σαν ασθματικός... κομπιάζει η αναπνοή του και βγάζει πολύ περίεργους ήχουσ σαν να σφιρίζει μέσα του.. και τρέχει η μιτούλα του... δέν ξέρω τι άλλο να κάνω έχω φοβιθει πολύ για το γατάκι μου . :cry::cry::cry::cry::cry:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 13:21, 15-04-08:

Πρέπει να τον δει ξανά γιατρός επειγόντως. Μίλησες μαζί του τηλεφωνικά να σε κατευθύνει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,708 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:30, 15-04-08:

Πρέπει να τον ξαναπάς άμεσα στο γιατρό.Πες μας νέα

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:31, 15-04-08:

Πριν 3 μηνες τον πείρες Δηλαδή ποσο είναι σήμερα????
Λογικά θα πρέπει να σου δώσει αντιβίωση και ενα σιρόπι... αλλά σωστά σου λεει και η Βιβη να τον ξαναπάς, ειδικά αν ειναι μικρούλης!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,135 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:05, 15-04-08:

Παιδιά, ο ίκτερος είναι σύμπτωμα που συνδέεται άμεσα με το συκώτι.
Δεν ξέρω κατά πόσον ενδείκνυται η αντιβίωση για την αντιμετώπιση ηπατικού προβλήματος. Συνήθως, τα προβλήματα στο συκώτι οφείλονται σε κάποια δηλητηρίαση (ή ίσως σε κάποια ηπατίτιδα; ή νεοπλασία; )
mordollwen, έκανε αιματολογικές ή και άλλες εξετάσεις ο γάτος; Τι έδειξαν;
Εγώ θα σου πρότεινα να τον πας και σε κάποιον άλλο κτηνίατρο, για μια δεύτερη γνώμη. Εδώ υπάρχει ένας κατάλογος κτηνιάτρων που προτείνουν τα μέλη μας.
Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 17:20, 15-04-08:

Οι παράξενοι ήχοι μάλλον είναι συριγμός. Πρέπει ο γατούλης σου να πάει επιγόντος στον γιατρό. Επίσης μία δεύτερη γνώμη θα ήταν καλή. Εύχομαι περαστικά στο γατούλη σου!!!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,743 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:51, 15-04-08:

Τι έγινε τελικά με τον γατούλη σου;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 18:43, 15-04-08:

εκτος απο προβλημα με το συκωτι ο ικτερος μπορει να σημαινει και αιμολυτικη αναιμιααφου τον κρατησαν τοσες μερες μεσα θα επρεπε να του ειχαν κανει και εξετασεις αιματοςκαλο θα ηταν να το ξαναπας στον κτηνιατρο οι ηχοι που κανει μπορει να σημαινει οτι εχει κανει καποιο οιδημα στον πνευμονα

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 18:52, 15-04-08:

Αχ, ταράχτηκα τώρα παιδιά.....
Τι έγινε με το γατουλίνι....έχουμε νέα;;;;

Παράθεση

velveteen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη velveteen
H velveteen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H velveteen έγραψε στις 17:54, 02-08-10:

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Πολλές φορές ανέτρεχα στο σάιτι για διάφορες πληροφορίες, τώρα όμως, πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Πριν 15 περίπου μέρες ο γατούλης μας (σχεδόν ενός έτους) εμφάνισε ένα καφέ σημάδι στη μύτη του το οποίο όλο και σκούραινε. Τον πήγαμε στην κτηνίατρο και μας είπε ότι είναι μύκητας από τα φαγητά που χώνει το μουσούδι του και πως θα περάσει μόνο του-αν θέλαμε να του βάζαμε λίγο μπεταντίν. Το ίδιο διάστημα παρατήρησα ότι μύριζαν κάπως άσχημα τα πατούσια του. Με μερικά πλυσίματα (μετά τσιρίδων) στη μπανιέρα, η μυρωδιά έφυγε. Πριν λίγες μέρες διαπίστωσα ότι κάτι αντίστοιχο με τη μύτη έχει εμφανιστεί στα ποδαράκια του (γύρω γύρω από το κεντρικό μαξιλαράκι). Του έβαλε κι εκεί μπεταντίν και κάπως νομίζω ότι βελτιώθηκε-δεν έφυγε όμως επ'ουδενί. Και σήμερα, διαπίστωσα ότι έχει βγάλει δύο μικρά σπυράκια-σαν ιδρωτήρια- στο σαγόνι του, δύο πάνω στο κεφάλι, ένα στο λαιμό και πως σε δύο σημεία η γούνα του έχει φύγει (μέγεθος φακής) και φαίνεται το δέρμα του. Πήρα τηλέφωνο στην κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω sporanox. Του το δώσαμε με τον άντρα μου με χίλιες δυσκολίες αλλά εγώ έχω αγχωθεί μήπως είναι κάτι άλλο. Αναφέρω επίσης ότι πριν ένα μήνα περίπου τον στειρώσαμε.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα και αν ναι, είναι όντως μύκητες? Δεν μπορώ να τον παίρνω δηλαδή αγκαλιά??
Ευχαριστώ πολύ!
Velveteen

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,135 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:10, 02-08-10:

Οι μυκητιάσεις είναι σχετικά συχνές στις γάτες, ειδικά αν αυτές έχουν αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα (ίσως να εξασθένισε κάπως τον οργανισμό του η στείρωση και όλη η σχετική ταλαιπωρία -νάρκωση, ανάρρωση) και γι' αυτό να αναπτύχθηκαν οι μύκητες. Συνήθως βέβαια εμφανίζονται στο τριχωτό, οπότε τους καταλαβαίνεις εύκολα γιατί δημιουργούνται μικρές στρογγυλές "καραφλίτσες" στο τρίχωμα. Μύκητες στα σημεία που λες, πάνω στη μύτη και στις πατούσες, δεν έχω δει ποτέ, αλλά δέρμα είναι κι εκεί, γιατί όχι;
Άσχημη μυρωδιά επίσης δεν έχω παρατηρήσει ποτέ σε γατάκι με μύκητες, ίσως όμως αυτό να έχει να κάνει και με το συγκεκριμένο είδος του μύκητα.
Στη θέση σου πάντως, θα τον πήγαινα και σε έναν δεύτερο γιατρό. Οι μύκητες δεν περνάνε "μόνοι τους", ούτε με σκέτο μπεταντίν και η διάγνωση από τηλεφώνου δεν μου γεμίζει το μάτι... Για να γίνει τέτοια διάγνωση χρειάζεται οπωσδήποτε εξέταση από κοντά, αν όχι και λήψη δείγματος για καλλιέργεια. Επίσης, τα φάρμακα για τους μύκητες, ενώ είναι πολύ αποτελεσματικά, είναι και αρκετά βαριά για τον οργανισμό, δεν πρέπει να δίνονται χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρο πως χρειάζονται.
Όπως και να 'χει, ακόμα κι αν είναι όντως μύκητες, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο ν' ανησυχείς για σένα. Αν πλένεις τα χέρια σου όταν τον κρατάς αγκαλιά και τον χαϊδεύεις και προσέχεις να μην τα φέρεις στα μάτια ή το στόμα σου, δύσκολα θα κολλήσεις. Μόνο μην τον πιάνεις αν έχεις κάποια πληγή ή αμυχή στα χέρια. Γενικά, για να κολλήσεις πρέπει να είναι σχετικά αδύναμος ο οργανισμός σου και να μην τηρούνται κανόνες υγιεινής. Αλλά ακόμα κι αν κολλήσεις, δεν είναι τίποτα, θεραπεύονται με μια τοπική αλοιφή και -αν χρειαστεί- ένα φάρμακο από το στόμα.
Περαστικά στο γατούλη σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

velveteen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη velveteen
H velveteen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H velveteen έγραψε στις 10:17, 03-08-10:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!
Τι να σου πω, δεν ξέρω, μέχρι στιγμής δεν είχα παράπονο από τη γιατρό. Είναι και ειδική στις γάτες, πολύ γνωστή και τη βρήκα και από comments στο σάιτ....Είχε δει τη μύτη του δηλαδή και όταν της είπα τα υπόλοιπα δια τηλεφώνου συνέστησε τα χάπια..Πάντως θα τον πάω και σε άλλο γιατρό τώρα που θα πάω στο πατρικό μου, κι ας είναι επαρχία, ποτέ δεν ξέρεις, ίσως κάνουν κάτι πιο άμεσο. Ανησυχώ για το κουκλάκι μου!!!

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helonitsa1965
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H helonitsa1965 έγραψε στις 10:10, 17-02-13:

καλημέρα!!! να ρωτήσω κι εγώ. Τώρα είχα αγκαλιά τη γατούλα μου και όπως έχει συνήθιο οταν είμαι καθισμένη να έρχεται πολύ ψηλά στο
στήθος μου και να κουρνιάζει κάτω απ'το λαιμό μου, μου ήρθε μία άσχημη οσμή. Πρόσεξα ότι έρχεται από τη γούνα της είναι διάχυτη μυρωδιά πάνω
στη γούνα όχι πολύ έντονη αλλά επειδή ήταν τόσο κοντά στη μύτη μου το αντιλήφθηκα. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να είναι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,873 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:17, 17-02-13:

Αν τυχον ειχε μολις πλυθει, ισως να εχει καποιο προβλημα με το στομα, με τα ουλα δηλαδη και οπως και στους ανθρωπους μυριζει οταν εχουμε ουλιτιδα.
Ισως ομως να ηταν κατι παροδικο επειδη ειχε μολις πλυθει, εχω ακουσει να το λενε, δεν το εχω αντιληφθει η ιδια ποτε, οτι δηλαδη μολις πλυνουν το τριχωμα τους, υπαρχει μια μικρη μυρωδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

TITANAS84 (Θεοδωρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TITANAS84
Ο Θεοδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O TITANAS84 έγραψε στις 13:26, 18-02-13:

Εχω ενα γατο στειρωμενο 3 ετων.Παντα ειχε προβλημα οταν ηθελε να κανει τις αναγκες του αλλα ειδα αιμα στην αμμο και υποθετω εφοσον εχει ορεξη,παιζει κτλ ειναι ουρολοιμωξη η καμια πετρα.Τωρα,επειδη λεφτα δυστυχως δεν υπαρχουν,μπορει καποιος να μου συστησει μια αντιβιωση να του δωσω και καμια τροφη για 10 μερες?
Αν δεν υποχωρησει το αιμα,θα αναγκαστω να παω στον γιατρο.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,873 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:34, 18-02-13:

Τροφες που βοηθανε μπορουμε να σου συστησουμε, αντιβιωση ομως οχι. Πρεπει να τον δει κτηνιατρος και εκεινος θα αποφασισει ποια αντιβιωση ειναι καταλληλη για εκεινον και σε ποια δοσολογια, αναλογα με την ηλικια του, τα κιλα του και πιθανον και αλλους παραγοντες που εμεις δεν γνωριζουμε γιατι δεν ειμαστε γιατροι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:36, 18-02-13:

Νομίζω πως το πιο "ασφαλές" είναι να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ εδώ: http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?p=3710913#post3710913
Βέβαια δεν είναι σίγουρο πως θα μπορεί να σε βοηθήσει, πιθανόν κι εκείνος με τη σειρά του να σε παραπέμψει στον κτηνίατρό σου για να τον εξετάσει.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:53, 19-02-13:

Τον γατούλη θα πρέπει να τον δει κτηνίατρος ώστε να σου πει εάν είναι κάποια ουρολοίμωξη, εάν χρειάζεται αλλαγή τροφής ή χορήγηση αντιβίωσης κ.λπ.
Διότι ανάλογα με το τι μπορεί να έχει ίσως χρειάζεται και διαφορετική αντιβίωση.
Καταλαβαίνω ότι οι καιροί είναι αρκετά δύσκολοι απλώς οι αρσενικοί θέλουν προσοχή στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήταν καλό να τον πας στον κτηνίατρο στην πρώτη ευκαιρία...

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:59, 19-02-13:

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο, θα πρέπει να τον πας στον κτηνίατρο.
Υ. Γ. επειδή έχω δει πολλές φορές να ρωτάτε για κτηνίατρο, να σας πω οτι δεν παίρνουν όλοι επίσκεψη, ή τουλάχιστον ο δικός μας, παίρνει μόνο για τα φάρμακα και αν χρειαστεί για τις εξετάσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lefteris xalaro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lefteris xalaro
Ο lefteris xalaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lefteris xalaro έγραψε στις 20:34, 26-02-13:

καλησπερα!
εχω εναν αρσενικο γατο που τον εχω μεσα στο σπιτι.(βγαινει κ εξω)
της τελευταιες 2 μερες κανει πως βηχη κ θελει να κανει μετο του περναει γρηγορα ομως κ υσηχαζη λιγο.
αυτο που με ανυσηχη ιδιεταιρα ομως ειναι οτι εχει αλλαξη η αναπνοη του κ εχει γινει ποιο βαρια.
μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι εχει παθει?
λογο οικονομικου κολυματος δεν των πηγα ακομα στο γιατρο.
ευχαριστω εκ των προτερων.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:37, 26-02-13:

Ο βηχας σε συνδυασμο με την βαρεια αναπνοη ειναι ανησυχητικα κατα την γνωμη μου, το καλυτερο ειναι να τον δει αμεσως κτηνιατρος.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 12:55, 02-09-15:

Γεια σε ολους!!
Βρισκομαι στο εξοχικο μου με το μαξ, εκει στην αυλη υπαρχει μια γατα που την ταιζω,η γατα αυτη ειναι αρρωστη διοτι μυριζει ασχημα, δεν μπορει να μασησει, εχει σαλια, βγαζει τηνγλωσσα εξω , γλυφεται συνεχεια.. μπορει να με βοηθησει κανεις τι μπορει να εχει? της δινω mentrol. Το κακο ειναι οτι ο γατος μου ο μαξ σημερα δεν τον προλαβα και ετρεξε κατα πανω της και την εγλυφε!!!!! λετε να κολλησε??!! μου ειπε μια φιλη οτι αυτο ειναι συμπτωμα οτι εχει τα νεφρα της και οτι ειναι κολλητικο στις γατες!! ;(

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:52, 02-09-15:

Το πιθανώτερο είναι να έχει κάποιο πρόβλημα με το στόμα της. Κάποιας μορφής στοματίτιδα, ουλίτιδα ή κάτι τέτοιο.
Οι ασθένειες των νεφρών δεν έχουν τέτοια συμπτώματα και κυρίως δεν μυρίζει η γάτα και το κυριώτερο απ' όλα είναι ότι δεν κολλάνε.
Πάντως αν την έγλυψε και είχε πιο πριν πλυθεί μόνη της και ήρθε σε επαφή με το σάλιο της, είναι πιθανόν να κόλλησε κάποια ουλίτιδα ή στοματίτιδα όπως έγραψα πιο πάνω.
Δεν είναι όμως κάτι θανατηφόρο ή μη αντιμετωπίσιμο, αντίθετα μια γάτα που ζει σε σπίτι και την φροντίζουν μπορεί να λάβει την κατάλληλη φροντίδα γι' αυτό. Το πρώτο πράγμα που θα έχεις τον νου σου μήπως δεις, είναι να του τρέχουν σάλια ακατάσχετα ή να τρώει με γερμένο το κεφαλάκι, που σημαίνει πως τον πονάει το στόμα του. Βέβαια και μια προληπτική επίσκεψη στον κτηνίατρο δεν θα έβλαπτε.
Η γατούλα όμως που λες, καλό θα ήταν να πήγαινε σε κάποιον κτηνίατρο να της έδινε μια θεραπεία που θα ακολουθούσατε πιστά, αλλιώς κάποια στιγμή θα φτάσει σε τέτοιο σημείο που θα σταματήσει να τρώει. Δεν υπάρχει πιο βασανιστικός θάνατος από αυτόν, να πεινάς και να μην μπορείς να φάς και να καταλήγεις από την ασιτία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnn
Ο Johnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Johnn έγραψε στις 14:45, 11-08-16:

Καλησπερα..

Ειμαι νεος στο site..κ θελω την βοηθεια σας ..
Πριν κανα 2 βδομαδες μου εφεραν δυο γατακια...πρπει να ειναι στο 1,5 με 2 μηνων..
Ολα ηταν μια χαρα μεχρι χτες το πρωι..
Προς το απγευμα το ενα απο τα δυο,,ξαφνικα δεν ειχε ορεξη..αλλα δεν το εδωσα σημασια γιατι λεω θα ειναι κουρασμενο..
Αλλα σημερα το πρωι που πηγα να τα ταισω παλι..το ενα ηρθε οπως παντα τρεχοντας κ το αλλο μετα απο λιγο..
αλλα εδω ειναι το θεμα μου...ουτε εφαγε ολη μερα ,,αλλα εχει μπει η κηλοια του προς τα μεσα..ενω ηταν πιο στρουμπουλο απο το αδερφακι του..ολη μερα ειναιξαπλα κ δεν κανει τπτ,,δεν κοιματε ομως αλλα καθεται ετσι κ ουτε νερο πινει κ ουτε τρωει...ενω τα αδερφακι του ειναι μες την ζωντανια...
εκατσα σκεφτηκα τι μπορει να φταει κ δεν εβγαζα ακρη...καποια στιγμη ομως ειδα οτι το ρυζι που τα ειχα δωσει λιγο χτες καποια φαση (ξερω βλακεια μου) ειχε βγαλει σκουλικια..
Υπαρχει περιπτωσει απο αυτο να μην ειναι καλα κ να ειναι ξαπλα κ να μην εχει ορεξη για φαγητο (κονσερβα ) κ παιχνιδια ??
Το κακο ειναι οτι ειμαι σε χωριο κ δεν εχω μεσον να παω σε γιατρο το συντομοτερο..Καποια βοηθεια μεχρι να μπορεσω να παω σε καποιον γιατρο?

Εχαριστω κ βοηθηστε please
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:20, 11-08-16:

Καλησπέρα φίλε Johnn και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.
Δύσκολο να σου πούμε τι έχει το γατάκι σου μια και δεν είμαστε κτηνίατροι, αν και πιστεύω πως και να ήταν κτηνίατρος κάποιος από εμάς, αν δεν το έβλεπε και δεν το εξέταζε, πάλι δύσκολα θα σου έλεγε κάτι θετικό.
Πάντως δεν νομίζω να φταίει το ρύζι γιατί τότε θα είχε αρρωστήσει και το άλλο. ΄Ισως έχει κάποια ίωση, ίσως κάτι έφαγε (εκτός του ρυζιού), μια και απ' ότι κατάλαβα ζουν έξω και το πείραξε.
Το ιδανικό θα ήταν να το έβλεπε κτηνίατρος. Δεν έχει κάποιον σε κάποιο κοντινό χωριό ή πόλη;
Παράθεση

Johnn

Νεοφερμένος

O Johnn έγραψε στις 15:33, 11-08-16:

Γεια Claire ...
Ναι εξω ζουνε...αλλα ειναι κατα καποιο τροπο σε περιορισμενο χωρο...δεν εχουν βγει εκτος κηπου...
Για σημερα ειναι δυσκολο να παω σε καποιον γιατρο..αυριο τωρα γιατι το αμαξι ειναι για φτιαξιμο..
απλα μεχρι αυριο να ηξερα τι να κανω...
το να ειχε παθει κ το αδεφακι κατι,δεν πιστευω γιατι εχουν ξεχωριστα μπολακια...2 για νερο κ 2 για φαγητο..
Κοιταξα κ τα σκατακια τους ,,κ δεν ηταν ουτε στερεα αλλα ειχαν κ κατι μικρα ασπρα..κ λεω μηπως ειναι σκουληκια...
Καμια ιδεα τι να κανω μεχρι αυριο??
Σκεφτηκα να παω στο φαρμακειο να μου δωσουν τπτ..αλλα αν δεν το δει γιατρος πρωτα τι να ου δωσουν κ αυτοι..
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:05, 11-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnn
Γεια Claire ...
Ναι εξω ζουνε...αλλα ειναι κατα καποιο τροπο σε περιορισμενο χωρο...δεν εχουν βγει εκτος κηπου...
Για σημερα ειναι δυσκολο να παω σε καποιον γιατρο..αυριο τωρα γιατι το αμαξι ειναι για φτιαξιμο..
απλα μεχρι αυριο να ηξερα τι να κανω...
το να ειχε παθει κ το αδεφακι κατι,δεν πιστευω γιατι εχουν ξεχωριστα μπολακια...2 για νερο κ 2 για φαγητο..
Κοιταξα κ τα σκατακια τους ,,κ δεν ηταν ουτε στερεα αλλα ειχαν κ κατι μικρα ασπρα..κ λεω μηπως ειναι σκουληκια...
Καμια ιδεα τι να κανω μεχρι αυριο??
Σκεφτηκα να παω στο φαρμακειο να μου δωσουν τπτ..αλλα αν δεν το δει γιατρος πρωτα τι να ου δωσουν κ αυτοι..
Αυτά τα άσπρα που είδες στα κακάκια τους, μάλλον σκουληκάκια είναι και χρειάζονται αποπαρασίτωση. Αλλά στο φαρμακείο δεν νομίζω να βρεις να πάρεις εκτός και αν παραγγείλεις να στο φέρουν. Κάτι χαπάκια είναι ή μια παστούλα, ανάλογα την ηλικία που είναι τα γατάκια.
΄Οπως λες όμως κι εσύ, καλύτερα να τα δει πρώτα ο κτηνίατρος και θα σου πει εκείνος τι να τους δώσεις, ή μπορεί να τους δώσει ο ίδιος. Τα συμπτώματα που έχει το μικρούλι σου πάντως δεν πιστεύω πως είναι από τα σκουληκάκια, δεν κάνουν τέτοια συμπτώματα.
Ας ελπίσουμε λοιπόν να αντέξει ως αύριο που θα έχεις αυτοκίνητο και θα το πας να το δει ο κτηνίατρος, θα κάνω συνέχεια θετικές σκέψεις.
Και όταν μάθεις αύριο γράψε μας να μας πεις τι έγινε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:32, 12-08-16:

Γεια σου κι από εμένα Jhonn. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Βάσω, τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι άκρως ανησυχητικά και δεν μπορεί να οφείλονται στα σκουληκάκια μόνο, που σίγουρα έχει, καθότι ζει έξω και κάθε γάτα, που έρχεται σε επαφή με χώμα κολλάει ενδοπαράσιτα, γι αυτό και θα πρέπει να αποπαρασιτώνονται τακτικά με κπ χάπι ή αμπούλα. Ωστόσο το γατάκι σου σίγουρα κάτι πιο σοβαρό έχει και χρήζει άμεσα κτηνιατρικής φροντίδας. Ελπίζω για το καλό του να καταφέρεις και να το πας το συντομότερο, ώστε να λάβει την κατάλληλη αγωγή! Περαστικά του εύχομαι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 12-08-16 στις 00:37.
Παράθεση

Johnn

Νεοφερμένος

O Johnn έγραψε στις 12:17, 13-08-16:

Καλημερα
μετα απο δυο μερες τελικα κ χωρις γιατρο ο γατουλις ξανα πηρε τα πανω του απο την επομενη κιολας μερα..αλλα σημερα ειναι ποοοολυ καλυτερα..
αλλα το μονο κακο ειναι οτι δεν τρωει ουτε κονσερβα ουτε κροκετα...μονο πατατες βραστες εφαγε κ λιγο κρεας...ενω το αδερφακι του καταβρωχθιζει δεν εχει προβλημα...πηρα χαπι για τα σκουλικια αλλα εκει με ζοριζε να το φαει κ του το εδωσα με συριγγα σιγα σιγα...καλα δεν εκανα?
ευχαριστω παντως
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnn : 13-08-16 στις 12:32.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:51, 13-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnn
Καλημερα
μετα απο δυο μερες τελικα κ χωρις γιατρο ο γατουλις ξανα πηρε τα πανω του απο την επομενη κιολας μερα..αλλα σημερα ειναι ποοοολυ καλυτερα..
αλλα το μονο κακο ειναι οτι δεν τρωει ουτε κονσερβα ουτε κροκετα...μονο πατατες βραστες εφαγε κ λιγο κρεας...ενω το αδερφακι του καταβρωχθιζει δεν εχει προβλημα...πηρα χαπι για τα σκουλικια αλλα εκει με ζοριζε να το φαει κ του το εδωσα με συριγγα σιγα σιγα...καλα δεν εκανα?
ευχαριστω παντως
Καλά έκανες και του το έδωσες με το ζόρι, μήπως νομίζεις τα δικά μας το τρώνε ευχάριστα;
Χαίρομαι πάρα πολύ που είναι καλύτερα το μικράκι σου, θα πρότεινα όμως να μην τον μαθαίνεις σε πατάτες ή ακόμα και κρέας, παρά μόνο σαν μεζεδάκι ή σαν επιβράβευση όταν κάνει κάτι που θέλεις. Δεν έχουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και ειδικά για μικρά γατάκια της ηλικίας του. ΄Ισως να το ενοχλεί το στομαχάκι του.
΄Αφησέ το λίγο να πεινάσει και προσπάθησε ξανά με κροκέτες και κονσερβούλα, είναι σίγουρα η καλύτερη τροφή γι' αυτό.
Παράθεση

hanna (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hanna
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O hanna Ένα ασπρόμαυρο λουλούδι........ έγραψε στις 00:15, 25-08-16:

Παιδιά καλησπέρα! Ανησυχώ πάρα πολύ για τη γάτα μου η οποία είναι 6 χρονών και τις τελευταίες μέρες δεν έτρωγε τίποτα ούτε έπινε νερό!!! Κάθε 2 ώρες περίπου έκανε τον γνωστό βήχα όταν πρόκειται να βγάλει η γάτα τριχόμπαλες, αλλά αντί αυτού έβγαζε υγρά από το στομάχι σε μορφή αφρού σαν μαρέγκα!! Συμβουλεύτηκα κάποια γνωστή μου η οποία έχει πολύ μεγάλη εμπειρία από γάτες και επειδή ήταν και Παρασκευή βράδυ και δεν μπορούσα να βρω και γιατρό εκείνη την ώρα και μου είπε να της δώσω Πριμπεράν!! Της έδωσα για κάποιες μέρες, αλλά το γατί ούτε φαγητό ούτε νερό, είναι άτονο, άκεφο, λες και είναι σε καταστολή...Το μόνο θετικό αν μπορώ να το πω έτσι, είναι οτι κάνει αυτόν τον εμετό με τον αφρό 2 φορές την ημέρα...Εξακολουθεί όμως και δεν τρώει τίποτα και φοβάμαι μήπως πάθει τίποτα με τόσες μέρες νηστική...Τι μπορεί να έχει??? Ευχαριστώ!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 25-08-16 στις 07:57. Αιτία: Προσαρμογή του κειμένου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:02, 25-08-16:

Κανεις δεν μπορει να ξερει τι εχει γιατι δεν ειμαστε κτηνιατροι. Η γατα ομως χρειαζεται νοσηλεία. Πως γινεται να την αφησες μερες χωρις νερο και φαγητο? θα αφυδατωθηκε η γατα. Θετικο ειναι που κανει εμετό?? δεν καταλαβαινω τι περιμενεις! Να πεθάνει?
Παράθεση

hanna (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O hanna Ένα ασπρόμαυρο λουλούδι........ έγραψε στις 01:07, 25-08-16:

Καταρχήν να προσέχεις τι γράφω, πριν αρχίσεις να κατηγορείς, εντάξει??? Δεν γράφω πως είναι θετικό που κάνει εμετό, γράφω πως εκεί που έκανε κάθε 2 ώρες, τώρα μειώθηκε!!! Και κατά δεύτερον, δεν είπα εγώ πως είναι κανένας γιατρός, αλλά από ότι είδα εδωπέρα, μπορεί κάποιος να ρωτήσει για προβλήματα υγείας της γάτας του, σωστά??? Να μην είσαι κακεντρεχής άλλη φορά!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 25-08-16 στις 07:57. Αιτία: Προσαρμογή του κειμένου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:30, 25-08-16:

1. Δεν δινουμε φαρμακο χωρις να εχει δει την γατα κτηνιατρος γιατι μπορουμε να προκαλεσουμε μεγαλυτερο κακο παρα καλο.
2. Δεν συμβουλευομαστε φιλους, γνωστους και θειες και δεν τους ακουμε οση εμπειρια και αν εχουν γιατι πολυ απλα δεν ειναι ειδικοι.
3. Παμε την γατα στον κτηνιατρο.

Ο μονος αρμοδιος να εξετασει και να θεραπευσει την γατα σου ειναι ο κτηνιατρος. Εσυ οταν αρρωσταινεις πας στην κυρα μαμη;
Παράθεση

hanna (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

O hanna Ένα ασπρόμαυρο λουλούδι........ έγραψε στις 07:53, 25-08-16:

Nelliel έχεις δίκιο, αλλά ήτανε Παρασκευή βράδυ και όπως καταλαβαίνεις ήταν άμεση ανάγκη να κάνω κάτι εκείνη την ώρα... Στην αρχή υπέθεσα πως ίσως είναι κρυωμένη ή τέλοσπάντων δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά εξακολουθεί να μην αγγίζει ούτε νερό, ούτε φαγητό! Θα την πάω σήμερα κιόλας στην κτηνίατρό μου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 25-08-16 στις 08:02. Αιτία: Προσαρμογή κειμένου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:26, 25-08-16:

Ναι ειμαι πολυ κακεντρεχης και το ξερουν ολοι εδω μεσα. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακομα τι μπορει να πάθει μια γατα που ειναι νηστικη και χωρις νερο τοσες μερες. Και κατι απλο να εχει οπως πχ ενα χαλασμένο δοντι με τοσες μερες που εχει να φαει ποσο περιμενεις να αντέξει. Ανεφερες πιο πανω την Παρασκευή άρα απ´ οτι καταλαβαινω εχει να φαει 5 μερες τουλαχιστον
Παράθεση

Tina2017

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tina2017
H Tina2017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Tina2017 έγραψε στις 22:48, 13-01-17:

Το μικρο μας το γατακι εινα 2 μηνων και νειωθω οτι δεν ειναι καλά...την εχουμε πολυ λιγες μέρες για να ξερω τις συνηθειες της ,αλλα το ενστικτο μου μου λεει οτι κατι εχει. Δεν γνωρίζω καθολου απο γατες για αυτο θα ηθελα και την γνωμη σας ,αν και αυριο πρωι πρωι θα την παω στον κτηνιατρο. Η Κλόη δεν μου ετρωγε την ξηρά τροφη (sanabele νομιζω!) μην ξερωντας τι να κανω διαβάζοντας εδω μεσα, την ανακατεψα με τροφή κονσερβας και μπορω να πω εφαγε λιγο αλλα ανορεκτα και νερο επινε λιγο αλλα ελεγα ενταξει που θα παει σιγα σιγα θα τα καταφερω να φαει. Σημερα ενω παίξαμε το πρωι απο τις 10 ωρα το πρωι και μετα ειναι συνεχεια ξαπλα και κοιμαται προσπαθω να την ξυπνησω και να την ζωηρεψω αλλα τα καταφερνω με το ζορι. Περπαταει και τρεχει κανονικα αλλα οχι με την ενταση που την χαρακτηριζε τις προηγουμενες μερες (σαν να μου κανει το χατιρι) με το που την αφηνω παει και κοιμαται. Ολη μερα δεν ειχε φαει πολυ ισως και καθολου ..αγχωθηκα και τις εδωσα λιγο κοτοπουλακι φουρνου που ειχα κανει. Το εφαγε και γουργουριζε αλλα οχι πολυ 7-8 κοματακια (μπορει και να την εφτασε) μετα πλενοταν και μετα παλι υπνο !! Περιμενα το βραδυ να κανουμε παιχνιδακια αλλα αυτη παλι κοιμαται και οσο και αν την ενοχλω εκεινη αλλαζει θεση! Την χαιδευω και γουργουριζει και στον υπνο της κουναει τα ποδαρακια της (βλεπουν ονειρα οι γάτες) ? ή εχει κατι? το κανει για λιγο. αα και φτερνιστηκε μια φορα.. Στεναχωριεμαι πολυ δεν θελω να μου παθει κατι ,μας εδωσε τοση χαρα. Κανει μια φορα κακακια και 4-5 τσισακια. Να της κανω αυριο βραστο κοτοπουλο αφου το τρωει μηπως παρει τα επανω της?
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,016 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:55, 13-01-17:

Δες πώς θα είναι κι αύριο (κι επειδή εσύ ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον τις συνήθειές της) αν εξακολουθήσει να είναι υποτονική, βουρ στον κτηνίατρο! Ότι και να'ναι, όσο νωρίτερα διαγνωστεί κι αντιμετωπιστεί, τόσο ταχύτερη κι εύκολη η ανάρρωση.

Περαστικά στη γλυκούλα Κλόη
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 23:09, 13-01-17:

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το γατουλίνι σου. Είναι πολύ ενθαρρυντικό ότι τρώει, έστω και λιγότερο. Επίσης είναι πολύ θετικό ότι καθαρίζεται και ότι δεν κρύβεται π.χ. κάτω από κρεββάτι. Το βραστό κοτόπουλο μια χαρά μού ακούγεται για αύριο. Καλά είναι να έχεις το κινητό του γιατρού. Και αν νιώθεις ανασφαλής να πας να το δει αύριο. Πάντως μη σκας. Ολα καλά θα πάνε. Και ναι... Οι γάτες βλέπουν όνειρα.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:10, 13-01-17:

Το ίδιο με την alkyone θα σου έλεγα κι εγώ. Αύριο στον κτηνίατρο για να είσαι σίγουρη.
Πάντως αυτό με το φτέρνισμα και τον αρκετό ύπνο, με ανησυχεί κάπως. ΄Ισως έχει αρπάξει καμμιά ιωσούλα και με την κατάλληλη αγωγή γίνει και πάλι περδίκι.
Για το φαγητό της τώρα, καλύτερα θα έλεγα να μείνεις στην γατοτροφή, το σκέτο κοτοπουλάκι δεν έχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός της και είναι μικρούλα και πάνω στην ανάπτυξη. Αύριο που θα πάτε στον γιατρό, συζήτησε μαζί του το θέμα της διατροφής της.
Παράθεση

Tina2017

Νεοφερμένος

H Tina2017 έγραψε στις 23:37, 13-01-17:

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις, στεναχωριεμαι φοβαμαι μην παθει κατι αφου συνεχεια κοιτω την κοιλιτσα της να δω αν ανεβοκαταιβαινει.....ιωση? απο εμας ?γιατι δεν βγαινει εξω .....τωρα κοιμαται ανασκελα διπλα μου ..εγω μαλλον εδω θα ξημερωσω...ευχαριστω και παλι Ειναι τοσο γλυκο γατακι τοσο υπακουο για να φανταστειτε εχω μεγαλο σαλονι το οποιο ειναι ενιαιο με την κουζινα με ενα μεγαλο ανοιγμα επειδη ομως απο τις πρωτες μερες προτιμουσα να μην ερχεται στην κουζινα και της ειπα κανα 2 φορες μη Δεν θα το πιστεψετε οταν μαγειρευω καθετε απο το σαλονι και με κοιταει δεν μπαινει μεσα στην κουζινα ειναι τοσο γλυκια <3 <3 δεν μου χάλασε χατίρι αλλα δεν της χαλάω κιόλας !! θα σας ενημερωσω αυριο τι μου ειπε ο κτηνιατρος.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:44, 13-01-17:

΄Οχι από εσάς καρδούλα μου, δεν κολλάνε τα ζώα δικές μας ιώσεις. ΄Ισως να το είχε από πριν και τώρα της εξελίχθηκε αλλά καμμιά φορά και ο αέρας μεταφέρει τους βρωμοϊούς. ΄Οπως και να έχει, μην φοβάσαι τόσο, δεν μπορεί να πάθει κάτι φοβερό από την μια στιγμή στην άλλη.
Αύριο που θα πάτε κτηνίατρο, θα λυθούν όλες σου οι απορίες.
Παράθεση

Tina2017

Νεοφερμένος

H Tina2017 έγραψε στις 08:40, 14-01-17:

H Κλόη μου ειναι μια χαρά!!!! τρεχει σε ολο το σπιτι και παιζει με οτι της κανει εντυπωση!! Με ενεργεια και ζωντανια της εφτιαξα λιγο γαλατακι κεφιρ , ηπιε λιγο και απο φαγητο απο οτι ειδα λιγο ειχε αγγιξει..παρολο που της εβαλα μονο κονσερβα...θα δοκιμασω και καμια αλλη μηπως της αρεσει.Μα ποσο χαρουμενη ειμαι!!!! Πρωτου παω για υπνο χθες ημουν απελπισμενηετσι επειδή ηρθαν και διαφορα ατομα να την δουν ....την ξεματιασα!!!χαχα δεν ηξερα τι αλλο να κανω! Σημερα κλείνουμε μια εβδομαδα μαζί!! και ηδη δεν μπορω να φανταστω το σπιτι μας χωρις αυτην. (ναι ,ναι της κορη μου ανήκει... εγω εχω παθει ερωτα μαζι της!)
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,016 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 15:02, 14-01-17:

Έτσι μπράβο!
Πάντα γερή και δυνατή και να τη χαίρεσαι μέχρι τα βαθειά της γεράματα.
Τελικά η Κλόη μπορεί να είναι δώρο της κόρης σου, αλλά είναι η δική σου καρδιά που έχει κλέψει , και όχι άδικα
Περίμενουμε πώς και πώς νέες φωτογραφίες στο θέμα της, έτσι για να ανανεώνουμε τον θαυμασμό μας για την,
άκρως γοητευτική, ζουζουνίτσα.
Παράθεση

alkinoow123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkinoow123
Ο alkinoow123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alkinoow123 έγραψε στις 01:53, 16-01-17:

Καλησπέρα φίλοι, έχω έναν γατούλη 3-5 χρονών (δεν θυμάμαι ακριβώς) ο οποίος εδώ και 2 με 3 εβδομάδες έχει αδυνατίσει πάρα πολύ και δεν έχει όρεξη να φάει. Επίσης, δεν εχει τόση πόλη ενέργεια όσο παλιότερα και κοιμάται συνεχώς. Τέλος, παρατήρησα πρόσφατα ότι αναπνέει παράξενα-με δυσκολια... Τι μπορεί να έχει; Ελπίζω να μην τον χασω...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoow123 : 16-01-17 στις 09:28.
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:58, 16-01-17:

Τι μπορει να εχει δυστυχώς δεν μπορει να ξερει κανεις παρα μονο ο κτηνιατρος. Αφου εχει οπως λες βδομάδες θα πρεπει να παει. Ισως εχει μια ίωση ισως κατι πιο σοβαρό. Ο κτηνιατρος θα τον εξετάσει και πιθανόν αν κρίνει οτι χρειαζεται να του κανει αναλύσεις αίματος για να βρει την αιτία, ισως του δωσει βιταμινες. Ο γατουλης ειναι μόνιμα στο σπιτι ή βγαινει εξω? ειναι στειρωμενος?
Παράθεση

alkinoow123

Νεοφερμένος

O alkinoow123 έγραψε στις 02:18, 16-01-17:

Ναι, είναι και στειρωμένος και είναι μόνιμα μέσα...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:52, 16-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkinoow123
Καλησπέρα φίλοι, έχω έναν γατούλη 3-5 χρονών (δεν θυμάμαι ακριβώς) ο οποίος εδώ και 2 με 3 εβδομάδες έχει αδυνατίσει πάρα πολύ και δεν έχει όρεξη να φάει. Επίσης, δεν εχει τόση πόλη ενέργεια όσο παλιότερα και κοιμάται συνεχώς. Τέλος, παρατήρησα πρόσφατα ότι αναπνέχει παράξενα-με δυσκολια... Τι μπορεί να έχει; Ελπίζω να μην τον χασω...
Αν αυτή τη στιγμή διαβάζεις το μήνυμά μου, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κλείσεις τον υπολογιστή, να βάλεις τον γατούλη στη γατοφόρο και να τον μεταφέρεις στο κτηνιατρείο. ΑΜΕΣΑ!
Δεν έχω πρόθεση να σε τρομοκρατήσω, αλλά επειδή ήδη έχεις καθυστρήσει να δράσεις, είναι καλύτερα να φοβηθείς, παρά στο τέλος να...λυπηθείς.
Εύχομαι να μην είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα όσο αφήνεις να εννοηθούν και ο γατούλης (με τη βοήθεια του γιατρού πάντα), να αναρρώσει
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkinoow123

Νεοφερμένος

O alkinoow123 έγραψε στις 16:42, 18-01-17:

Τον πήγα στο γιατρό προ-ημερών και μου είπε χωρίς κάποια ειδική εξέταση, γιατί του αγρίεψε, ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει ιογενή αναιμία της γάτας... αλλά μου είπε να τον ξαναπαώ σε περίπου 3-4 μέρες από τότε...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoow123 : 18-01-17 στις 23:53.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:50, 18-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από alkinoow123
Τον πήγα στο γιατρό προ-ημερών και μου είπε ότι μάλλον έχει ιογενή αναιμία της γάτας...
Τι εννοεί δηλαδή μάλλον; Στα λοιμώδη νοσήματα δεν υπάρχει μάλλον, ή έκανε εξετάσεις για λοιμώδη και έδειξε κάτι ή όχι.
Μήπως πρέπει να αλλάξεις κτηνίατρο;
Πάντως ότι είναι να κάνεις, κάνε το σύντομα γιατί η κατάσταση του γατούλη δεν μου ακούγεται καλή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • O...γατούλης - Από DRIFTER
      Το θέμα έχει λάβει 140 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-10 στις 22:18.
    • Ο κουτσός γατούλης... - Από nikos79
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-09 στις 12:35.
    • Γατούλης - Από ιβανα
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-02-09 στις 13:55.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους