Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 623 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω γάτα;

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 13:00, 22-10-09:

Καλησπερα,
Θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν θα πρεπει να παρω ψιψινα.
Το προβλημα μου αφορα καποιους συγκεκριμενους ενδοιασμούς που ισως στους περισσοτερους από εσας φανουν αστειοι.
Ας αρχισουμε με τη συμπεριφορα. Κατανοώ πως η γατα είναι αυτονομο ζωο, εγωιστικο πως δεν είναι σκυλος και πως μονο όταν θελει η ιδια θα δεχτει χαδια. Δεν με ενοχλει καθολου. Αντιθετως. Όμως αυτό που με προβληματιζει είναι πως καθοριζεται ο διαφορετικος χαρακτηρας κάθε γατας. Για παραδειγμα
Α) εχω τη γατα Βιρμανιας του πατερα μου η οποια είναι 8 μηνων (θηλυκια) περιπου και φαινεται αγρίμι. Όταν πηγαινεις να τη χαιδεψεις κοιταζει νευριασμενα το χερι σου και προσπαθει να… παιξει; Να το γρατσουνισει; Δεν ξερω, δεν δοκιμασα. Δεν εχει αυτό το ναζιαρικο καλο υφος γατας. Στα αφεντικα της δεν θα ελεγα πως εχει καλυτερο χαρακτηρα αφου φαίνεται να δαγκώνει και να βγαζει νυχια. Βεβαια μιλαμε για συμπερασματα 2 ωρων (αφου τόσο τη ειδα) νστα οποια κατεληξα με γρατσουνιες αφου ενώ επαιζε με ένα κορδονι κατεληξε να γατζωθει στο ποδι μου.
Β)η κοπελα μου βρηκε πριν ημερες μια μικρη (5-6 μηνων περιπου, αρσενικη) αδεσποτη ψιψινα στη γειτονια της. Ενώ στην αυλη που τη βλεπει είναι και άλλες ψιψινες, η συγκεκριμενη είναι πολύ φιλικη, δεν φοβαται την ανθρωπινη παρουσια και μαλιστα όταν βλεπει τη κοπελα μου τριβεται πανω της και γουργουριζει. Φαινεται να εχει ένα πολύ φιλικο χαρακτηρα σε σημειο που η κοπελα μου την εχει ερωτευθει και με πρήζει να τη παρουμε.
Και ρωταω: πως καθοριζεται η συμπεριφορα κάθε γατας; Μηπως είναι επιπόλαιο να βγαζω συμπερασμα για το χαρακτηρα κάθε γατας απλα παρατηρώντας τη για μερικα λεπτα; Αυτό που φοβαμαι είναι μηπως η γατα που επιλεξω καταληξει ένα απροσιτο αιλουροειδες.
Επομενως προβληματισμος: Πιθανες ζημιες στο σπιτι και σε αντικειμενα όπως καναπεδες και κουρτινες μπορουν να αποφευχθούν; Το τελευταιο που θελω ειναι να πληρωνω πχ για νεες σιτες στις μπαλκονοπορτες.
Επισης ζω σε ένα διαμερισμα 60τμ. Αρκει για μια ψιψινα ή θεωρειται μικρος; Δεν εχω σκοπο να τη περιοριζω σε καποιο μερος του σπιτιου αλλα ουτε να τη βγαζω στο μπαλκονι.
Τελος όταν ενηλιωθει (από χρονο και ανω) από οσο διαβαζω μπορει να μενει μεγαλυτερο χρονικο διαστημα μονη της. Τι γινεται όμως εάν χρειαστει να λειψω 1 εβδομαδα; Ή και 10 ημερες; Δυστυχως δεν εχω κανεναν συγγενη οπου θα μπορουσα να αφήσω να τη προσεχει (αν και δεν θα το εκανα αφου οι αλλαγες περιβαλλοντος στις γατες από οσο εχω καταλαβει δεν είναι ότι καλυτερο). Αυτό ισως αποτελει το νο1 αποτρεπτικο παράγοντα μεχρι στιγμης που δεν εχω κανει τι κινηση. Ξενοδοχεια για κατοικιδια κτλ αποκλείονται γιατι δεν τους εμπιστευομαι. Αν απλα κανονιζω καποιος φιλος μου να αλλαζει την αμμο της ανα πχ 3-4 ημερες και να επιβλεπει πως είναι όλα καλα, αυτό είναι εφικτο η λεω χαζομαρες;
Και τελος το θεμα τριχας. Ακου ιστοριες τρομου όπως ότι θα γεμισω τριχα, θα κινδυνεύει η υγεια μου και ότι θα σκουπιζω συνεχεια κτλ κτλ. Το γατι μου θα είναι ειτε Βιρμανιας (αφου ο πατερας μου το θεωρει δεδομενο πως θα μου κρατησει απογονο) ειτε γενικα καποια κοντοτριχη.
Σας ευχαριστω για τυχων απαντησεις σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:13, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mrniceguy
Καλησπερα,
Το προβλημα μου αφορα καποιους συγκεκριμενους ενδοιασμούς που ισως στους περισσοτερους από εσας φανουν αστειοι.
Ας αρχισουμε με τη συμπεριφορα. Κατανοώ πως η γατα είναι αυτονομο ζωο, εγωιστικο πως δεν είναι σκυλος και πως μονο όταν θελει η ιδια θα δεχτει χαδια. Δεν με ενοχλει καθολου. Αντιθετως. Όμως αυτό που με προβληματιζει είναι πως καθοριζεται ο διαφορετικος χαρακτηρας κάθε γατας. Για παραδειγμα
Α) εχω τη γατα Βιρμανιας του πατερα μου η οποια είναι 8 μηνων (θηλυκια) περιπου και φαινεται αγρίμι. Όταν πηγαινεις να τη χαιδεψεις κοιταζει νευριασμενα το χερι σου και προσπαθει να… παιξει; Να το γρατσουνισει; Δεν ξερω, δεν δοκιμασα. Δεν εχει αυτό το ναζιαρικο καλο υφος γατας. Στα αφεντικα της δεν θα ελεγα πως εχει καλυτερο χαρακτηρα αφου φαίνεται να δαγκώνει και να βγαζει νυχια. Βεβαια μιλαμε για συμπερασματα 2 ωρων (αφου τόσο τη ειδα) νστα οποια κατεληξα με γρατσουνιες αφου ενώ επαιζε με ένα κορδονι κατεληξε να γατζωθει στο ποδι μου.
Β)η κοπελα μου βρηκε πριν ημερες μια μικρη (5-6 μηνων περιπου, αρσενικη) αδεσποτη ψιψινα στη γειτονια της. Ενώ στην αυλη που τη βλεπει είναι και άλλες ψιψινες, η συγκεκριμενη είναι πολύ φιλικη, δεν φοβαται την ανθρωπινη παρουσια και μαλιστα όταν βλεπει τη κοπελα μου τριβεται πανω της και γουργουριζει. Φαινεται να εχει ένα πολύ φιλικο χαρακτηρα σε σημειο που η κοπελα μου την εχει ερωτευθει και με πρήζει να τη παρουμε.
Και ρωταω: πως καθοριζεται η συμπεριφορα κάθε γατας; Μηπως είναι επιπόλαιο να βγαζω συμπερασμα για το χαρακτηρα κάθε γατας απλα παρατηρώντας τη για μερικα λεπτα; Αυτό που φοβαμαι είναι μηπως η γατα που επιλεξω καταληξει ένα απροσιτο αιλουροειδες.
Επομενως προβληματισμος: Πιθανες ζημιες στο σπιτι και σε αντικειμενα όπως καναπεδες και κουρτινες μπορουν να αποφευχθούν; Το τελευταιο που θελω ειναι να πληρωνω πχ για νεες σιτες στις μπαλκονοπορτες.
Επισης ζω σε ένα διαμερισμα 60τμ. Αρκει για μια ψιψινα ή θεωρειται μικρος; Δεν εχω σκοπο να τη περιοριζω σε καποιο μερος του σπιτιου αλλα ουτε να τη βγαζω στο μπαλκονι.
Τελος όταν ενηλιωθει (από χρονο και ανω) από οσο διαβαζω μπορει να μενει μεγαλυτερο χρονικο διαστημα μονη της. Τι γινεται όμως εάν χρειαστει να λειψω 1 εβδομαδα; Ή και 10 ημερες; Δυστυχως δεν εχω κανεναν συγγενη οπου θα μπορουσα να αφήσω να τη προσεχει (αν και δεν θα το εκανα αφου οι αλλαγες περιβαλλοντος στις γατες από οσο εχω καταλαβει δεν είναι ότι καλυτερο). Αυτό ισως αποτελει το νο1 αποτρεπτικο παράγοντα μεχρι στιγμης που δεν εχω κανει τι κινηση. Ξενοδοχεια για κατοικιδια κτλ αποκλείονται γιατι δεν τους εμπιστευομαι. Αν απλα κανονιζω καποιος φιλος μου να αλλαζει την αμμο της ανα πχ 3-4 ημερες και να επιβλεπει πως είναι όλα καλα, αυτό είναι εφικτο η λεω χαζομαρες;
Και τελος το θεμα τριχας. Ακου ιστοριες τρομου όπως ότι θα γεμισω τριχα, θα κινδυνεύει η υγεια μου και ότι θα σκουπιζω συνεχεια κτλ κτλ. Το γατι μου θα είναι ειτε Βιρμανιας (αφου ο πατερας μου το θεωρει δεδομενο πως θα μου κρατησει απογονο) ειτε γενικα καποια κοντοτριχη.
Καλησπερα και καλωσηρθατε.
Ο χαρακτηρας καθε γατας φυσικα και δεν φαινεται απο μερικες ωρες που την παρατηρειτε.Κι εσεις φανταζομαι δε θα φερεστε το ιδιο σε καποιον που γνωριζετε για μερικες ωρες,σε συγκριση με καποιον που γνωριζετε χρονια.Δεν υπαρχει καποιος τροπος να ειστε σιγουρος για το χαρακτηρα μιας γατας,μια πιθανη λυση ειναι να παρετε καποιο ενηλικο γατακι ωστε να μπορει αυτος που το φιλοξενει να σας πει καποια στοιχεια για τον ηδη διαμορφωμενο χαρακτηρα του.Μια χαρα ειναι τα τετραγωνικα του σπιτιου σας,ομως μερικες ζημιες να τις θεωρειτε δεδομενες.Η γατα δεν καταλαβαινει οτι οι κουρτινες κοστιζουν,και δεν ειναι λουτρινο.Μπορειτε βεβαια με υπομονη και επιμονη να της μαθετε τι επιτρεπεται να κανει και τι οχι μεσα στο σπιτι.Δεν ειναι δα οτι θα συμβιωνετε και με ενα τερας.Αν οσο λειπετε εχετε καποιον να της καθαριζει την αμμο,να της βαζει φαγητο και νερο,και να μενει μια-δυο ωρες μαζι της δεν υπαρχει προβλημα για το χρονικο διαστημα που αναφερατε.Αν εχετε και δευτερο γατακι,ακομα καλυτερα.Ολες οι γατουλες εχουν τριχες,δεν κινδυνευει ουτε η δικη σας υγεια ουτε της κοπελας σας,και ειναι λογικο οπως υπαρχουν και δικες σας τριχες στο σπιτι,να υπαρχουν και της γατας.Με τακτικο σκουπισμα,βουρτσισμα της γατας και μια καλη τροφη δε θα εχετε μεγαλο προβλημα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η γατουλα του πατερα σας ειναι βιρμανιας και τοσο επιθετικη,γνωριζω οτι ειναι ηρεμα ζωα.Επισης,να εχετε υποψιν σας οτι το ζευγαρωμα δεν ειναι απλη υποθεση,και το οτι θα κρατησετε απογονο της γατας του δε σημαινει οτι θα εχει τα χαρακτηριστικα της απαραιτητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:18, 22-10-09:

Οριστε και μερικα αρθρα που ισως σας ενδιαφερουν:
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22140
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22378
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=23976

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 13:27, 22-10-09:

Καλησπέρα!
Σχετικά με τους προβληματισμούς σου έχω να πω τα εξής:
-Η γατούλα του πατέρα σου είναι στειρωμένη; Αν δεν είναι, είναι πολύ πιθανό η επιθετικότητα της να προκαλείται από την έλειψη συντρόφου.
-Κάθε γατί, όπως και κάθε άνθρωπος, εχει το δικό του χαρακτήρα, τον οποιό και δεν μπορείς να καταλάβεις από μια γνωριμία μιας, δυο ωρών ακόμα και ημερών. Το γατάκι που λες ότι έχει βρει η κοπέλα σου, είναι ενα από τα πάρα πολλά αγαπησιάρικα ζωάκια. Οποιο και να επιλέξεις, θα σε κερδίσει με τον ενα τρόπο ή με τον άλλο. Απλά μερικά, ειδικά όταν έχουν μάθει μόνα τους ή έχουν βιώσει την ανθρώπινη σκληρότητα, χρειάζονται λιγο χρόνο παραπάνω για να εξοικιωθούν και να εμπιστευτουν καποιον άνθρωπο.
-Το μέγεθος του σπιτιού σου είναι μια χαρά για ένα γατί και όχι μόνο. Ο λόγος που τα γατάκια κάνουν ζημιές όσο είναι μικρά, είναι γιατί έχουν ενέργεια και διαθεση για παιχνίδι και δεν ξέρουν πως να την διοχετευσουν.
Αν θες λοιπόν να έχεις ένα ευτυχισμένο ζωάκι που δεν θα χρειάζεται ούτε να έχεις την έννοια του όσο λείπεις, ότι θα είναι μόνο του και ότι θα νιώθει μοναξιά (ναι, και τα ζώα νιώθουν μοναξια), μπορείς να του πάρεις μια παρεα, από μικρο. Ενα δευτερο γατάκι θα σε γλυτώσει από πολλη φροντίδα και προσοχή στο μικρό. Και δεν θα σε επιβαρυνει καθόλου από πλευράς κούρασης και φροντίδας.
Μπορώ να στο επιβεβαιώσω και εγω όπως και τα περισσότερα μέλη εδω ότι ένα γατί ίσον κανενα!!!:up:
- Η υγεια σου βεβαια δεν κινδυνευει σε καμια περίπτωση από ενα γατί. Ουτε εσένα ουτε της κοπέλας σου (γιατί θα ακούσετε πολλές τέτοιες μπούρδες).
-Όσο για την φροντίδα της όσο θα λείπεις, θα μπορούσες να πεις σε ενα φίλο σου να περνάει κάθε 2 ή 3 μερες και να της αλλάζει την άμμο, να της βάζει ξηρά τροφή και να της αλλάζει το νερό και θα είναι όλα καλά.

Αυτά από μενα, και ό,τι άλλο χρειαστείς, έδω θα είμαστε.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη undertow
H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 14:00, 22-10-09:

Τα έχουν πει όλα τα κορίτσια παραπάνω το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι συμβιώνοντας με ένα ζωάκι είτε έιναι γάτα είτε είναι σκύλος είτε οτιδήποτε κάποιες ζημιές ίσως ειδικά στην αρχή να είναι αναπόφευκτες..Αυτά που έχει όμως να σου προσφέρει ένα ζωάκι πίστεψε με δεν συγκρίνονται με κάποιες πιθανές ζημιές..Καθώς πήρα τον δικό μου τον γάτο ένιωσα πως ομόρφηνε η ζωή μου και πιστεύω και η δική του..συγγνώμη αν γίνομαι πολύ μελό..Τώρα για τα 60 τετραγωνικά με μπόλικη αγάπη και φροντίδα θα μοιάζουν με παλατάκι στα μάτια του γατιού..:up:

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:16, 22-10-09:

Eγω μενω σε 45 τμ και εχω 2 υπερευτυχισμενες γατουλες!:up: Οταν μετακομισω φυσικα θα κοιταξω για μεγαλυτερο σπιτι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχουν κανενα προβλημα!:up:
Για τις τριχες υπαρχει ρολακι στο σουπερ μαρκετ που τις μαζευει,εγω σωθηκα και με την ηλεκτρικη σκουπα(καθοτι ειμαι φοιτητρια και δεν ειχα ηξλεκτρικη). Στο κρεβατι στρωνεις ενα σκεπασμα απο πανω και ετσι προστατευονται οι κουβερτες που αν γεμισουν τριχες ειναι πολυ κοπος να τις ξετριχιασεις. Εγω θα σου συνιστουσα καποιο αδεσποτακι κοντοτριχο,γιατι αφου θα υπαρχουν μερες που θα λειπεις απο το σπιτι ενα μακρυτριχο χωρις βουρτσισμα θα γεμισει κομπους. Οσο για το χαρακτηρα δεν εισαι σιγουρος αλλα εχω παρατηρισει οτι τα περισσοτερα κεραμιδακια εχουν πολυ καλο χαρακτηρα μιας και εχουν περασει πολλες κακουχιες και ποτε δεν σε εχουν δεδομενο.Εκτος βεβαια απο αυτα που γενηθηκαν και μεγαλωσαν σε σπιτι.
Νομιζω παιζει ρολο το τι εχει βιωσει η γατα,πως εχει μαγαλωσει και οχι αν ειναι ρατσα ή κεραμιδογατα.

Παράθεση

Φένια '72

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φένια '72
H Φένια '72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

H Φένια '72 έγραψε στις 14:29, 22-10-09:

Θα μιλήσω για αυτο που ζω τώρα με το δικό μου βιρμανάκι.
Ειναι η πρώτη φορά ζώντας σε διαμέρισμα που τόλμησα να πάρω γάτα. (πάντα ζούσα σε μονοκατοικίες μεχρι πριν απο 10 χρόνια)
Ζημιά καμμία !!!
Κουρτίνες, καναπέδες, κρεβάτια κλπ κλπ....σε άριστη κατάσταση.
Τριχες...χμμ παρόλο το χτένισμα, την τροφή, τη φροντίδα κλπ κλπ δόξα το Θεό έχουμε μπολικες αλλα κι αυτο θα σταματήσει οπου να 'ναι.
Η νεαρά ειναι εκπληκτική στην εκπαίδευση αφου δεν εχει αγγίξει ούτε ενα τόσο δα ..καναρινάκι !!! (κι εχουμε καμμια 20αριά να φτερακάνε...)
Βεβαίως κολάει τη μουρίτσα πάνω τους αλλά ως εκει.
Το μονο μου πρόβλημα ειναι πως λειπω πολυ συχνα και στενοχωριέμαι γιατι αισθάνομαι πως της στερώ χρόνο και προσωπικά υποφέρω πολύ με αυτό. Οφείλεται σε δική μου υπερβολή βεβαια...η μικρή έχει πάντα παρέα και καποιον να παιξει μαζι της αλλά επειδή έχω κολλήσει τελείως όπως αναμενόταν, δε σου κρυβω πως αυτο με βασανίζει. Αν απενοχοποιηθείς όλα θα ειναι μια χαρά. Εγώ το προσπαθώ και πιστεύω θα βοηθήσει το οτι τα ταξιδια μου πλεον θα μειωθούν δραστικά.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:10, 23-10-09:

Αν είσαι ευαίσθητο και υπεύθυνο άτομο και δεν βλέπεις τα ζώα σαν διακοσμητικά αντικείμενα τότε άπλωσε το χέρι σου και γράπωσε τη πρώτη γάτα που θα βρεθεί μπροστά σου. Μην ανησυχείς για το χαρακτήρα της - σου εγκυούμαι πως θα σε κερδίσει. Όσο για τα έπιπλά σου, αγόρασε ένα ονυχοδρόμοιο ψεκασμένο με catnip η αγόρασε catnip και ψέκασε ο ίδιος και τα έπιπλά σου θα είναι μια χαρά, κυρίως αν εκπαιδεύσεις το μωράκι από μικρό. Τρίχες; Τακτικό κτένισμα και ένα ρολό με γόμα από το ΙΚΕΑ για τυχόν ''ατυχήματα'' και όλα θα είναι σε τάξη

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:35, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Αν είσαι ευαίσθητο και υπεύθυνο άτομο και δεν βλέπεις τα ζώα σαν διακοσμητικά αντικείμενα τότε άπλωσε το χέρι σου και γράπωσε τη πρώτη γάτα που θα βρεθεί μπροστά σου.
Ενταξει,κι αν καποιος δεν αρπαξει την πρωτη γατα που θα βρει μπροστα του,η δεν παρει κεραμιδογατακι δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι αναισθητος,ανευθυνος και βλεπει τα ζωα σαν διακοσμητικα.Το ζητημα ειναι ο καθενας να αναγνωριζει τις αναγκες του ζωου του,να μην το υιοθετει για να καλυψει δικα του κενα,να το φροντιζει σωστα,κι ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 00:37, 24-10-09:

Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Οντως η γατα του πατερα μου δεν ειναι στειρωμενη οποτε ισως να οφειλετε εκει η μικρη επιθετικοτητα της.

Φένια '72 πως καταφερνεις και δεν σου εχει πειραξει τιποτα; Εκπαιδευση;

Ενθαρυντικα ολα οσα γραφετε παντως. Για την ωρα ο πατερας μου επιμενει να μου κρατησει ενα απογονο απο τη γατα που εχει. Αυτο προυποθετει να περιμενω περιπου ενα χρονο και να χρειαστει να μεταφερω τη γατα απο Γερμανια αφου εκει ειναι το σπιτι της

ΥΓ: ελαφρως off topic αλλα τα pet shops στη Γερμανια ειναι ενας μικρος παραδεισος. Μακραν καλυτερες τιμες απο τα δικα μας και μεγαλυτερη ποικιλια ακομα και στα ειδη για κουνελια απο τα οποια ψωνιζει η κοπελα μου οταν πηγαινουμε.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:57, 24-10-09:

Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Οντως η γατα του πατερα μου δεν ειναι στειρωμενη οποτε ισως να οφειλετε εκει η μικρη επιθετικοτητα της.

Φένια '72 πως καταφερνεις και δεν σου εχει πειραξει τιποτα; Εκπαιδευση;

Ενθαρυντικα ολα οσα γραφετε παντως. Για την ωρα ο πατερας μου επιμενει να μου κρατησει ενα απογονο απο τη γατα που εχει. Αυτο προυποθετει να περιμενω περιπου ενα χρονο και να χρειαστει να μεταφερω τη γατα απο Γερμανια αφου εκει ειναι το σπιτι της

ΥΓ: ελαφρως off topic αλλα τα pet shops στη Γερμανια ειναι ενας μικρος παραδεισος. Μακραν καλυτερες τιμες απο τα δικα μας και μεγαλυτερη ποικιλια ακομα και στα ειδη για κουνελια απο τα οποια ψωνιζει η κοπελα μου οταν πηγαινουμε.
To θεμα ειναι απο που προερχονται....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:58, 24-10-09:

μαλλον εννοει αξεσουαρ και οχι ζωα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:42, 24-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ενταξει,κι αν καποιος δεν αρπαξει την πρωτη γατα που θα βρει μπροστα του,η δεν παρει κεραμιδογατακι δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι αναισθητος,ανευθυνος και βλεπει τα ζωα σαν διακοσμητικα.Το ζητημα ειναι ο καθενας να αναγνωριζει τις αναγκες του ζωου του,να μην το υιοθετει για να καλυψει δικα του κενα,να το φροντιζει σωστα,κι ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου.
Προσπαθούσα να θίξω το θέμα ''χαρακτήρας'' πως το κάθε γατάκι είναι αξιολάτρευτο και θα σε κερδίσει ούτως η άλλως όχι να θίξω όσους ενδεχομένως έχουν πάρει κάποιο γατάκι ράτσας.
Κι όσο για αυτό που είπα για το θέμα διακόσμησης δεν εννούσα και πάλι όσους έχουν γατάκι ράτσας γιατί για μένα ό λ α τα γατάκια είναι όμορφα όπως και όλα τα ζωάκια είτε οι άνθρωποι θέλουν να τα ταξινομούν σε ράτσες είτε όχι. Προσπαθούσα να πω πως πολλοί άνθρωποι πέρνουν ζώο χωρίς να αναγνωρίζουν τις ανάγκες του και πιστεύουν πως είναι διακόσμηση για το χώρο τους και με τις πρώτες δυσκολίες το πετάνε στο δρόμο.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 19:35, 03-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
.Δεν ειναι δα οτι θα συμβιωνετε και με ενα τερας..
Επανερχομαι
Εχω διαβασει αρκετα το φορουμ και εχω διαβασει ιστοριες για γατες που ανεβαινουν σε τραπεζακια και σπανε ποτηρια, που ροκανιζουν καλωδια και εχω αρχισει να πιστευω πως ειναι μεταμφιεσμενα τερατα
Επισης ενα thread περι αμμου που εχετε μιλαει για πολυ δυσαρεστες μυρωδιες αναλογα την αμμο που παιρνεις. Εαν εχεις σκεπαστη τουαλετα δεν θα πρεπει κανονικα να μην εχεις μυρωδιες? Ρωταω επειδη σε ενα μικρο σπιτι δεν εχω τη πολυτελεια για εξτρα μυρωδιες
Η κινηση μαλλον θα γινει στο μελλον. Ειλικρινα οι κουρτινες δεν με ενδιαφερουν. Δεν περιμενω να τη βγαλω ατσαλάκωτος. Ειχα την ευκαιρια να φιλοξενησω στο παρελθον για ενα μηνα ενα μικρο γατακι περσιας και δεν μου ειχε πειραξει τιποτα, το μονο που εκανε ηταν να παιζει ολη την ημερα και να κοιμαται στο κρεβατι μου (αφου οποιαδηποτε προσπαθεια να το βαλω να κοιμαται στο κρεβατι του απεδιδε πολυ κλαψουρισμα) και γενικα ηταν απεριγραπτη παρεα. Απλα στα μείον ηταν οταν το εβλεπα να γατζωνεται για να ανεβει στους καναπεδες, εκει παθαινα μικρα εγκεφαλικα.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 19:53, 03-11-09:

Επανερχομαι
Εχω διαβασει αρκετα το φορουμ και εχω διαβασει ιστοριες για γατες που ανεβαινουν σε τραπεζακια και σπανε ποτηρια, που ροκανιζουν καλωδια και εχω αρχισει να πιστευω πως ειναι μεταμφιεσμενα τερατα
Επισης ενα thread περι αμμου που εχετε μιλαει για πολυ δυσαρεστες μυρωδιες αναλογα την αμμο που παιρνεις. Εαν εχεις σκεπαστη τουαλετα δεν θα πρεπει κανονικα να μην εχεις μυρωδιες? Ρωταω επειδη σε ενα μικρο σπιτι δεν εχω τη πολυτελεια για εξτρα μυρωδιες
Η κινηση μαλλον θα γινει στο μελλον. Ειλικρινα οι κουρτινες δεν με ενδιαφερουν. Δεν περιμενω να τη βγαλω ατσαλάκωτος. Ειχα την ευκαιρια να φιλοξενησω στο παρελθον για ενα μηνα ενα μικρο γατακι περσιας και δεν μου ειχε πειραξει τιποτα, το μονο που εκανε ηταν να παιζει ολη την ημερα και να κοιμαται στο κρεβατι μου (αφου οποιαδηποτε προσπαθεια να το βαλω να κοιμαται στο κρεβατι του απεδιδε πολυ κλαψουρισμα) και γενικα ηταν απεριγραπτη παρεα. Απλα στα μείον ηταν οταν το εβλεπα να γατζωνεται για να ανεβει στους καναπεδες, εκει παθαινα μικρα εγκεφαλικα.
Τετοιες βλακείες κάνουμε και εμεις που λέμε τις ιστορίες και αποτρέπουμε τους μελλοντικούς γατογονείς!!Μια καλή άμμος περιορίζει αρκετά τις μυρωδιές..Εννοείται ότι παίζει ρόλο και το πόσο συχνά θα την αλλάζεις..Και που γαντζωνόταν τι έγινε?Συνήθως η ζημιά γίνεται όταν ξύνουν τα νύχια, οπότε αν μάθει το γατί από μικρό το ονυχοδρόμιο του, οι καναπέδες θα την γλιτώσουν...

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 20:11, 03-11-09:

Καλησπερα,
μια γατα πιστευω πως εξελίσσει τον χαρακτήρα της ανάλογα με τα ερεθίσματα όπου βρισκονται γυρο της. Μια γατα που έχει κακοποιηθεί σαφώς θα έχει πιο ήπιο χαραξτηρα από μια αλλα. Μια γάτα που ζει σε περιβάλλον με ένταση θα είναι συγουρα πιο υπερκηνιτικη και ίσως και νευρική. Η προσωπικότητα της κάθε γάτας είναι διαφορετική και βασίζεται σε 4 μοντέλα – πρότυπα σύμφωνα με μελέτες. Υπάρχουν οι δραστήριες, περίεργες έξυπνες και κοινωνικές γάτες, οι επιθετικές και κακόκεφες, οι φοβιτσιάρες και ντροπαλές και οι συναισθηματικές, φιλικές, προστατευτικές γάτες. Τα χαρακτηριστικά αυτά των γατών υπάρχουν και στην ανθρωπομορφολογία, και εξαρτώνται κάθε φορά από την αντιμετώπιση της γάτας μέσα στο πλαίσιο της παρουσίας του παράγοντα άνθρωπος. Έτσι λοιπόν δεν χρειάζεται να φοβάσαι για την γατούλα σου. Όπως την μάθεις θα γίνει!!!

ο χώρος δεν θεωρείτε μικρός για μια γάτα, αφού η γάτα δεν περιορίζεται στα 60 τ. αλλά και στα επιπλα κλπ. Μπορείς ακόμη και στο μπαλκόνι να την αφήνεις να βγαινει, αρκει να κανεις κάποια καλή περίφραξη. Γενικότερα το θεμα του χωρου να μην σε προβληματίζει, διοτι η γατα δενεται με το περιβάλλον, ασχετα αν είναι μικρο η μεγάλο.

μια γατα, από ότι εχω ακουσει, μπορει να μεινει μονη της 15 ημερες το πολύ, αρκει να εχει νερο, σκαφακι με αμμο, κατά προτυμιση 2, και αρκετη ξηρα τροφη, που δεν χαλαει.συμφωνω πως δεν είναι ότι καλυτερο να την αφησεις σε ξενοδωχειο, και πως τα ταξιδια δεν αρεσουν στις γατες. Αλλα αν είναι να λειψεις ποτε περισσοτερο από 15 μερες, καλο είναι να επιβλεπει καποιος που και που!!!

Σχετικα με το θεμα της τριχας δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απολυτος. Ο μυθος σχετικα ε την τριχα της γάτας εχει να κανει αποκλυστηκα με την ιδεα πολλων ανθρωπων πως είναι απλωα αιδιαστικο να τρωμε εστω και καταλαθος τριχα γατας. Από κει κι επειτα δεν κρυβει καποιον κυνδινο στην υγεια. Το αν θα επιλεξεις κοντοτριχη η μακρυτριχη εχει να κάνει αποκλείσθηκα με τον χρόνο και την διαθεση που θα διασεσεις στην γατα σου. Π.χ. η κοντοτριχες μαδάνε λιγότερο, αλλα οι τριχες τους δεν φαινονται, και χρειάζονται λιγότερη περιποίηση. Μια μακρυτριχη γατα συμαινει περισσότερη τρίχα και συνεπως περισσότερη φ=δουλα=εια και χρονο για την περιποιηση του τριχώματος. Γιατι μια υγιή γάτα πρέπει να εχει περιποιημενο τριχωμα, και ο χωρος της να είναι απαλλαγμένος από νεκρες τριχες. Από κει κι επειτα είναι καθαρα θεμα του δικού σου χρόνου και διάθεσης.

Ελπιζω να βοηθησα αρκετα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chaton22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chaton22
H chaton22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H chaton22 έγραψε στις 20:23, 03-11-09:

Επανερχομαι
χαχαχαχα ελεος,αυτα γινονται πολυ σπανια σε μικρη ηλικιαεμενα ο δικος μου μεχρι 2 μηνων ροκανιζε οποιο καλωδιο εβρισκε,ακομα κ το ρουτερ για το ιντερνετ εσπασε αναγκαστικαμε να κρυψουμε ολα τα καλωδια κ να τα περασουμε με μονωτικη ταινια... ασε που καλυπταμε τις πριζες για να μη βαλει τα ποδαρακια του κ τον δουμε ψητο τον κυριο οσο για τα ποτηρια ειτε τα εσπαγε ειτε επινε νερακι απο μεσα:cool:πηραμε πλαστικα κ βρηκαμε την υγεια μας:up: τωρα ομως εχουμε παρει τα μετρα μας : κρυψαμε ολα τα γυαλινα αντικειμενα και του πηραμε πολλα παιχνιδια να ασχολειται κ πια δεν πειραζει τιποτα... στην αρχη συνηθως ειναι λιγο δυσκολα αλλα οσο ανακαλυπτεις το γατακι κ δενεσαι μαζι του,καταλαβαινεις πως οσο κ αν σε ειχε κουρασει τωρα ειναι η καλυτερη παρεα.απο προσωπικη εμπειρια,περασα πολλα μαζι με το γατο μου τους τελευταιους 6 μηνες και ομολογω καποιες στιγμες ειχα απελπιστει μα τωρα ειμαστε αχωριστοι κ δε μετανιωνω για τιποτα το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη παντως αν προτιμησεις ενα αδεσποτο γατακι θα κανεις ενα καλο παραπανω

Παράθεση

Lio (Έλενα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lio
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Lio έγραψε στις 21:50, 03-12-09:

Μια γατα ειναι παντα καλη παρεα και κατα την γνωμη μου συντροφικη οντως ζωντας μαζι με τους ανθρωπους. Θα παρω και 2η γατουλα συντομα ,ελπιζω. Ενταξει μου εχει φαει το κρεβατι λιγο με τα νυχια του αλλα δεν τρελενομαι. Εχω ακουσει ιστοριες που τα κυνηγανε με εφημεριδα τα κακομοιριξ!! Ειμαι σε θεση να τα αγαπαω και να υπομενω την φυση τους.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 17:20, 04-12-09:

Oπως και ναχει,ειναι ζωακι,και αταξιες θα κανει,και τριχα θα βγαζει και διαφορα αλλα...
Το θεμα ειναι να το αγαπας το μικρο.Αν υπαρχει αγαπη,θα υπαρχει και κατανοηση σε οτι και να σου χαλασει.Και μετα θα μπεις στην λογικη να διακωμωδεις οτι ζημια και να κανει.
Και εγω σε 60τμ μενω και εχουμε 3 γατακια.Το τελευταιο που αποκτησαμε προσφατα,προοριζοταν για ημερο,γλυκο αγγελουδακι(ετσι εδειχνε οταν ηταν στην κοπελα που τον βρηκε και τον μεγαλωσε)ομως.......αποδειχτηκε σκετο διαολακι και δεν μασαει πουθενα!Ασε που τα κοριτσια τα εκπαιδευσε σε 1 μηνα!!!Δεν θα αναφερθω στις ζημιες και στην ενεργεια που εχει......
Ομως καθε μερα που ζουμε μαζι,ειναι και μια εκπληξη!!!!

Ειναι λοιπον στον χαρακτηρα του καθε γατιου,πως θα συμπεριφερεται στο σπιτι,και δεν μπορεις παντα να το καταλαβεις απο πριν.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 17:29, 09-12-09:

H αποφαση παρθηκε αφου βαλαμε τα θετικα και τα αρνητικα κατω. Εχω στειλει σε εκτροφειο στη Γερμανια για βιρμανακι και απλα αναμενω.

Παραδοξος η κοπελα μου ειχε τα θετικα και εγω τα αρνητικα

Επειδη ολα τα αρνητικα αφορουσαν μικροζημιες και δεν με πολυενδιαφερει ειτε για τις κουρτινες, ειτε για τους καναπεδες (και αυτο το οφειλω στη sato entos αφου μετα απο 3 χρονια χρησης εχουν διαλυθει). Ποιο πολυ με ανησυχει η ενδεχομενη μυρωδια απο τη τουαλετα της αλλα σκεφτομαι να εκμεταλευτω καπως το μεγαλο μπαλκονι μου, αφου το περιφραξω φυσικα πρωτα, ωστε οταν και αμα θελει να πηγαινει στο μπαλκονι. Μελλοντικα σχεδια ειναι αυτα, θα δειξει.
Ζωακι ειχα στο παρελθον (σκυλο τον οποιο τον εχασα στα 5χρονια απο ασθενεια) οποτε ξερω στο περιπου πως ειναι να εχεις υπο τη κηδεμονια σου ενα κατοικιδιο. Γατακι ειχα επισης φιλοξενησει για ενα περιπου μηνα και τωρα συνειδητοποιω τι καλο χαρακτηρα ειχε. Κοιμοταν μαζι μου στο κρεβατι χωρις να σκανδαλιζει κατα τη διαρκεια της νυχτας(περιεργο για γατα), δεν μου ειχε κανε τη παραμικρη ζημια και ηταν ολο παιχνιδι και μετα υπνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

H undertow έγραψε στις 19:46, 09-12-09:

H αποφαση παρθηκε αφου βαλαμε τα θετικα και τα αρνητικα κατω. Εχω στειλει σε εκτροφειο στη Γερμανια για βιρμανακι και απλα αναμενω.

Παραδοξος η κοπελα μου ειχε τα θετικα και εγω τα αρνητικα

Επειδη ολα τα αρνητικα αφορουσαν μικροζημιες και δεν με πολυενδιαφερει ειτε για τις κουρτινες, ειτε για τους καναπεδες (και αυτο το οφειλω στη sato entos αφου μετα απο 3 χρονια χρησης εχουν διαλυθει). Ποιο πολυ με ανησυχει η ενδεχομενη μυρωδια απο τη τουαλετα της αλλα σκεφτομαι να εκμεταλευτω καπως το μεγαλο μπαλκονι μου, αφου το περιφραξω φυσικα πρωτα, ωστε οταν και αμα θελει να πηγαινει στο μπαλκονι. Μελλοντικα σχεδια ειναι αυτα, θα δειξει.
Ζωακι ειχα στο παρελθον (σκυλο τον οποιο τον εχασα στα 5χρονια απο ασθενεια) οποτε ξερω στο περιπου πως ειναι να εχεις υπο τη κηδεμονια σου ενα κατοικιδιο. Γατακι ειχα επισης φιλοξενησει για ενα περιπου μηνα και τωρα συνειδητοποιω τι καλο χαρακτηρα ειχε. Κοιμοταν μαζι μου στο κρεβατι χωρις να σκανδαλιζει κατα τη διαρκεια της νυχτας(περιεργο για γατα), δεν μου ειχε κανε τη παραμικρη ζημια και ηταν ολο παιχνιδι και μετα υπνο.
Είμαι σίγουρη ότι δεν θα μετανιώσεις για την απόφασή σου..Αντε να έρθει με το καλό το γατάκι να του ανοίξεις ένα θέμα και να βάλεις πολλές φωτό..:up::up:Καλή τύχη και μην ανησυχείς για τις μικροζημιές..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:02, 09-12-09:

για τις μυρωδιες τις τουαλετας μην ανησυχεις.....εγω την εχω την τουαλετα τους στο wc....και εννοειται οτι ειναι πολυ καλυτερη η κλειστη τουαλετα...επισης την μεγαλυτερη σημασια την εχει η αμμος....εκ πειρας,αλλα και απο τις γνωμες των περισσοτερων απο εδω μεσα σου λεω οτι οι καλυτερες ειναι η biocats η πρασινη,και η everclean....μονο που η τελευταια ειναι πολυ πιο ακριβη...και δεν συμφερει τοσο...........σε εμενα παντως,δεν υπαρχει καμμια μυρουδια...ειναι σαν να μην εχω γατες...και ειναι και 2!!!!!
επισης για το οταν θα λειψεις...επειδη αντιμετωπιζω και εγω αυτο το προβλημα...δεν υπαρχει κανενας να μου τα φυλαξει...τα αφηνω μονα τους....για μια βδομαδα εισαι ενταξει...παραπανω εγω,δεν θα το εκανα...απλα τους βαζω πολυ ξηρα τροφη( βασικα ολη την σακουλα τους) νερο σε δυο-τρια σημεια και ποτιστρα μεγαλη,καινουργια αμμο...και απομακρυνω ή κατεβαζω οτι επικινδυνο μπορει να πεσει στην κεφαλα τους πανω στο παιχνιδι......εννοειται οτι βγαζω ολες τις πριζες,εκτος ψυγειου...
σου ευχομαι να πανε ολα καλα...

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 20:42, 09-12-09:

Nα συμπληρωσω κατι για τα νυχια...Περα απο το ονυχοδρομειο υπαρχει και η λυση του γνωστου μανικιουρ- πεντικιουρ. Μη γελας, τα νυχια κοβονται. Ζητα το απο τον/την κτηνιατρο και θα της τα κοψει. Μπορει να σου δειξει και σενα πως να το κανεις μονος σου (βεβαια το πως θα καταφερεις τη γατα να σου κατσει αγνωστο... Καποιος πρεπει να την κραταει και ο αλλος να κοβει).

Κι εγω ειχα ενδιασμους για τη γατα και πιστεψε με δεν το μετανιωσα ουτε μια στιγμη (ακομα κι οταν μου σπαει τα νευρα η γαιδουρα)

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 01:01, 25-07-10:

θα απαντησω στον εαυτο μου μετα απο σχεδον ενα χρονο βοηθώντας ισως καποιους μελλοντικους γατογονεις

Προβληματισμος α) τριχες: Αδιαφορο. Ναι, η γατα μου μαδαει, ναι, βλεπω αρκετες τριχες παντου. Αλλα δεν ειναι τοσο δραματικο το πραγμα. Το συχνα χτενισμα βοηθαει. Δεν ειναι ουτε κατι φρικαλεο ουτε κατι σιχαμερο. Εχω φτασει να θεωρω γλυκες (και νοστιμες ισως) τις τριχες της γατας μου. Σε μαυρα ρουχα εστιαζεται το μεγαλυτερο προβλημα οπου βλεπεις πληθος απο τριχες αλλα αυτο το ελυσα αλλαζοντας τα ρουχα μου

β) χαρακτηρας: το βιρμανακι που ανεφερα του πατερα μου δεν ηταν ακριβως καθαροαιμο βιρμανακι βιρμανακι οποτε ισως και εκει να οφειλετε η καπως αντικοινωνικη συμπεριφορα του προς αλλους ανθρωπους. Ισως να μην ειχε κοινωνικοποιηθεί αρκετα οταν ηταν μικρο.
Επελεξα ενα καλο εκτροφειο στην Ευρωπη για μια αγαπημενη φυλη και σταθηκα τυχερος. Η kazumi εχει συμπεριφορα προβατου. Ηρεμη, χαδιαρα ακομα και σε ξενους ανθρωπους χωρις ιχνος επιθετικοτητας. Οποτε το θεμα χαρακτηρα ισως να οφειλετε στη φυλη, ισως στη τυχη, δεν ξερω. Υπαρχουν πολλα αδεσποτακια εκει εξω που εχουν ζαχαρενια συμπεριφορα.

γ) ζημιες: βλεπω τις κουρτινες που εχουν γινει σαν σουρωτήρι και το θεωρω ομορφο θεαμα. Σαν βιρμανακι ακομα και οταν λικνίζεται στο τραπεζακι του σαλονιου, ειναι διακριτικη και προσεχτικη και δεν εχει κανει καμια ζημια. Α εχουμε ενα θεματακι με τα καλωδια (παρολο που ειχα φροντισει να παρω προστατευτικα καλωδίων και να μονωσω οτιδηποτε ειναι πολυ επικίνδυνο, δεν προνόησα για απλα καλωδια οπως φορτιστη κινητου ) αλλα ειναι κατι που λυνεται ευκολα πχ με χυμο λεμονιου το οποιο απεχθάνονται οι γατες. Οποτε μην περιμενετε η γατα σας να διαλυσει το σπιτι. Οταν ειχα σκυλο, ναι το μισο σπιτι ειχε διαλυθει. Οι γατες ειναι κυριες μπροστα στους σκυλους.

δ) διακοπες: εδω υπαρχει το μεγαλυτερο προβλημα. Τα βιρμανακια (και οχι μονο) ειναι δεμενα με την ανθρωπινη παρουσια σε υπερβολικο σημειο. Οποτε ειναι στενάχωρο να ξερεις πως οταν μενει μονη της η γατα σου πεφτει σε καταθλιψη. Οποτε 2 γατες μακραν καλυτερα απο 1 ωστε στις διακοπες να μπορουν να παιζουν μαζι, να ενα να κραταει συνδροφια στο αλλο, να κουβεντιαζουν, να βλεπουν μαζι τηλεοραση κτλ

ε) μυρωδια αμμολεκανης: εχω μια κλειστη αμμολεκανη με αμμο biocats. Κανενα προβλημα με μυρωδιες. Ναι εαν σταθεις πανω ακριβως απο τη λεκανη θα αντιληφθεις μια μυρωδια οχι ομως κατι τρομερα ασχημο. Βεβαια δεν εχω την αμμολεκανη μεσα στο υπνοδωματιο μου αλλα εξω απο αυτο (σε ενα μικρο χωλ) και ποτε δεν ειχα προβλημα με μυρωδιες. Οποτε και αυτος ο προβληματισμος δεν επαληθεύθηκε.

τελος η καλυτερη ανταμοιβη ειναι τα χαδια, η καλοσυνη, οι χειμωνιατες νυχτες που θα κοιμασαι παρεα με ενα γατι-θερμοφόρα, η παρεα εαν μενεις μονος σου και πολλα πολλα ακομη που δεν μπορουν να περιγραφουν.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:04, 25-07-10:

καλα...μιλαμε εγραψες τωρα!!!!!!!!!!..συμφωνω με ολα οσα ειπες...

Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζετακι
H Ζετακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 14:31, 17-08-12:

Γεια σας με λενε Ζετα... προκειτε συντομα να παρω ενα γατακι...Εκανα μια συμφωνια με την μαμα μου οτι αν την βοη6αω στις δουλειες του σπιτιου, αν δεν μαλλωνω με την αδερφη μ κλπ. 6α μου το παρει...Aλλα μετα μου το αλλα3ε και μου λεει οτι δεν 6α το εχουμε μεσα στο σπιτι αλλα στο μπαλκονι....Εγω δεν 6ελω στο μπαλκονι γιατι 6α φυγει και φοβαμε..Μου λεει οτι στο μελλον 6α εχω προβληματα ειναι αλι6εια?.Τι μπορω να κανω για την πεισω?Παλια επερναν νεογεννητα γατακια αλλα μετα εφευγαν... Επεισης τον 15αυγουστο μετα απο το ψησιμο πηγαμε για γλυκο...Εκει ειχε πολλα μαγαζια ,ηταν σαν νησακι (καπως) απεναντι απο τα μαγαζια ειχε τα δυχτια απο τους ψαραδες και εκει ειχε γεννησει μια γατα πολλα γατακια, ολα ηταν φοβησμενα και μολις πηγαινες να τα πλησιασεις εφευγαν εκτος απο ενα...Ηταν ασπρομαυρο ηταν τρελα....το ποδαρακι του ηταν λυγισμενο προς τα μεσα...τι μπορει να επα6ε?μου ειχε κλεψει την καρδια....δε αντε3α δαρκρυσα.. και το χαιδεψα..επεισης φαινοταν πεινασμενο αλλα δεν ειχα τιποτα να του δωσω...πιο κατω ηταν τα αδερφακια του και ετρωγαν ενα ψαρακι απο κατι δυχτια ηταν το μονο π εμεινε φαινετε...και το πηγα να φαει τοτε λιγο ανακουφιστηκα ...Τι να κανω?? HELPPP

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 17:22, 17-08-12:

Αν δεν συμφωνουν να το εχετε μεσα στο σπιτι φροντισμενο κ να το κανετε μελος της οικογενειας σας μην το κανεις στο λεω εκ πειρας γιατι κ γω το παθα..αν δεν ειναι συμφωνοι ολοι να το προσεχουν κ να το φροντιζεις γιατι οσες ωρες λειπεις απ το σπιτι θα ναι μαζι τους δεν γινεται να ναι σ ενα μπαλκονι ειναι κριμα θα ναι δυστυχισμενο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 17-08-12:

Καταρχην στον μπαλκονι απαγορευεται να ζει μονιμα ενα ζωο,ακομα και απο τον νομο,.Θεωρειται και ΕΙΝΑΙ κακοποιηση ζωου.

Μικρη μου φιλη,καταλαβαινω οτι θες ενα γατακι,ομως ,οπως και να το κανουμε εισαι μικρη ακομα και δεν οριζεις εσυ την ζωη σου.Ουτε μπορεις να υπορεωσεις τους γονεις σου να βαλουν στο σπιτι ενα ζωο,επειδη το θες απλα εσυ.Θα ειναι το χειροτερο λαθος,και αυτο που θα την πληρωσει θα ειναι το γατακι,να εισαι σιγουρη για αυτο.
Στο μπαλκονι,ουτε συζητηση.
Αν αγαπας τα ζωακια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,κανε λιγη υπομονη μεχρι να ανεξαρτητοποιηθεις,και τοτε θα μπορεις να παρεις ενα ζωακι και να το εχεις ομορφα και σωστα,οπως πρεπει και οπως του αξιζει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 19:57, 17-08-12:

Δεν τους πειράζει αυτο αλλά το αν πάθω κάτι.. Εγω τους είπα ότι δεν πρόκειτα να είναι έξω...

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 20:28, 17-08-12:

Για να πάθεις κάτι, δεν παθαίνεις. Είναι καραμέλα ανθρώπων που δεν ξέρουν από ζώα αυτό. Εάν αυτό είναι όντως το πρόβλημα λύνεται εάν κάνεις μια καλή έρευνα στο ίντερνετ και τους τη δείξεις, ή επισκεφτείτε μαζί έναν κτηνίατρο να συζητήσετε. ΑΥΤΟΣ είναι κατάλληλος και όχι γιατρός για ανθρώπους.
Τώρα για το γατάκι με το ποδαράκι είναι πολύ κρίμα, μπορεί να είναι εκ γενετής, μπορεί να είναι χτυπημένο. Εάν αποφασίσετε ότι μπορείτε να το φροντίσετε σωστά (να μένει μέσα και όχι στο μπαλκόνι) και πάρεις αυτό θα είναι πολύ τυχερό

Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 09:30, 18-08-12:

Τελικα αρχιζουν και καταλαβαινουν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πα6ω κατι...αυτο με τον κτηνιατρο με βοη6ησε παρα μα παρα πολυ...3ερετε μηπως ποσα χρηματα 6ελει μια επισκεψη και ποσα για εμβολια?

Ευχαριστω πολυυ !

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:24, 18-08-12:

Μικρή μου φίλη, θα σου δώσω ένα μικρό παράδειγμα παραπληροφόρησης:
Η κτηνίατρος του γατούλη μου, η οποία είναι και έγκυος 4 μηνών έχει δύο γάτες στο σπίτι. Ο γυναικολόγος της, επειδή είναι πραγματικά μορφωμένος, δεν της ζήτησε να απομακρύνει τις γάτες όπως κάνουν όλοι. Έχουμε συνηθίσει να ακούμε:
"Μακριά από τη γάτα, έχει τοξόπλασμα" αλλά το τοξόπλασμα είναι πιο εύκολο να το κολλήσεις από άπλυτα λαχανικά ή κάνοντας κηπουρική. Από τη γάτα είναι πάρα πολύ δύσκολο. Η κοπέλα για να φανταστείς, που ζει και εργάζεται χρόνια κοντά σε γάτες, έκανε το τεστ για το τοξόπλασμα και βγήκε αρνητική. Ένα μικρό παράδειγμα.
Θα βοηθούσε αν αντιμετώπιζες τους γονείς σου με γεγονότα/πηγές. Διάβασε, πάρε πληροφορίες, μοιράσου τες μαζί τους. Βοήθησέ τους να αποβάλουν τις προκαταλύψεις τους πριν πάρετε γατάκι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 10:31, 18-08-12:

Ευχαριστω πολύ τους έχετε ήδη πείσει

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 13:24, 18-08-12:

Χαίρομαι!
Λοιπόν, στην αρχή, είναι ένα σημαντικό σχετικά έξοδο (τους 2 πρώτους μήνες θέλει 2 επισκέψεις για εμβόλια) μαζί με όσα χρειάζεται (τροφή, άμμος αξεσουάρ). Για τον κτηνίατρο, ανάλογα σε ποιόν θα πας, μάλλον θα δώσεις 30-50 ευρώ τη φορά. Αλλά παίζουν αυτά, ανάλογα με τις περιοχές και το γιατρό.

Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 08:40, 20-08-12:

Eυχαριστω..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:07, 20-08-12:

Μικρή, χαίρομαι που τους έπεισες
Αν θέλεις, ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις και μόλις πάρεις το γατάκι σου ανέβασε φωτογραφία για να το δούμε. Αλήθεια, έχεις βρει γατάκι;

Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 10:44, 20-08-12:

μπα δεν εχω βρει....τωρα πρεπει να αρχιζω τα μαζευω ποντους...βλεπουμε ομως φωτο με την μαμα μου της αρεσουν πολυ....και της ε3ηγω πως την ωρες που 6α λειπω 6α πρεπει να μ το φροντιζει...με βλεπει ολη μερα σε ενα λαπτοπ να κοιταω για γατακια για το τι 6α χρειαζομαι εμβολια κλπ. μου λεει να ρωτησω για ονομα χιχιχι ειμαι αναμεσα σε 2 (ζιζελ και ζουζουνα) αλλα 6ελω κιαλα

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

H Popix έγραψε στις 10:58, 20-08-12:

http://www.cat-dog-names.com/female-girl-cat-names.html

Συνήθως το όνομα σου βγαίνει αυθόρμητα άμα έχεις το γατί λίγες μέρες και βλέπεις την προσωπικότητά του. Αλλά αυτό το σάιτ είναι μια καλή πηγή ιδεών νομίζω

(προσωπικά, πάντα ήθελα να έχω μια θηλυκή και να τη λέω Άμπιγκέηλ ή για πιο εύκολα, Άμπι. Αλλά μια μικρούλα που ήρθε στη ζωή μας πρόσφατα, ήταν Ερμιόνη, δεν μπορούσε να είναι Άμπι.)

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 11:59, 20-08-12:

ωραίο σάιτ, θα ψάξω για όνομα στο ασπρόμαυρο γατάκι που έχουμε στην αυλή

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:05, 21-08-12:

Όταν το πάρεις το γατάκι σου τότε θα ξέρεις και ποιο όνομα του ταιριάζει.

Παράθεση

Ζετακι

Νεοφερμένος

H Ζετακι Λατρευω τα γατακια...!!! έγραψε στις 11:10, 21-08-12:

Ναι

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 17:19, 04-11-12:

Βρήκα το φόρουμ κάνοντας μία αναζήτηση ώστε να μάθω κάποια πράγματα για τις γάτες μιάς και δεν ξέρω πολλά και βρίσκω το σάιτ πέρα απο τέλειο αρκετά ζεστο.θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να αποκτήσω κανά δύο γατάκια είμαι 19 χρονών φοιτητής και μένω με τους δικούς μου έτσι απο τώρα δύσκολο να βάλω σπίτι και άλλο ζώο αφού έχω έναν σκύλο λαμπραντόρ το οποίο με μεγάλη προσπάθεια τον έφερα μέσα και τελικά το αγαπήσανε αφού τους ξέρω αλλά θέλω να ενημερωθώ καλά ώστε να μπορέσω την μέρα εκείνη να ανταπεξέλθω στις ανάγκες που θέλει μία γάτα.Που λέμε δεν είχα πότε μου κάποια ουσιαστική επαφή με τις γάτες εκτός απο να δίνω φαί σε μερικές η να τύχει να χαιδέψω κάποια που να κάθεται,με γοητέουν στον χαρακτήρα και στην ομορφιά αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να αποκτήσω αφού βέβαια πρώτα μείνω μόνος μου.Έχω πολλές απορίες,καταρχάς πές θέλεις γάτα που πηγαίνεις δλδ στον σκύλο σε εκτροφείο αλλά στην ελλάδα οι γάτες είναι κάπως μισητές σε πολλούς και δεν έχω ακούσει κάποιο μέρος που να παίρνεις εκτός απο τα πέτ σοπ τα οποιά απο μακριά μόνο θέλω να τα βλέπω.Στην συνέχεια θα με ενδιέφεραν και άλλα για τις γάτες όπως ράτσες η και ημίαιμα που σίγουρα έχουμε αρκετά αδέσποτα αν και δεν βρίσκω και που στην εξοχή που μένω βλέπω αρκετές καλές μέν αλλά φοβόνται και βγάζουν μία ανασφάλεια.χάρηκα και περιμένω απαντήσεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AperfectCircle : 04-11-12 στις 17:25.
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 17:45, 04-11-12:

Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Θεωρώ ότι κάνεις πολύ καλά που πρώτα ενημερώνεσαι για τα πράγματα που αφορούν τις γάτες, ώστε όταν μπεις μετά στη διαδικασία της υιοθεσίας δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Μέσα στο φόρουμ μπορείς να βρεις πάρα πολλά κι ενδιαφέροντα θέματα και άρθρα για τη φροντίδα αλλά και για τη συμβίωση με μια γάτα, καθώς και μέλη που είναι πρόθυμα να λύσουν οποιαδήποτε απορία σου.
Εύχομαι να καταφέρουν να σε κερδίσουν κι εσένα αυτά τα υπέροχα και μυστηριώδη πλάσματα και να καταλάβεις ότι ίσως τελικά η συμβίωση με μια γάτα δεν είναι τόσο περίπλοκη υπόθεση

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:49, 04-11-12:

Καλησπερα και καλωσηρθες.
Στα περισσοτερα με καλυψε η Μαρια.Να σου πω απλα οτι μπορεις να βρεις γατα απο αγγελιες,οταν και αν το αποφασισεις βεβαια,στα χαριζονται.Ειναι παρα πολλα τα γατσουλινια που περιμενουν ενα σπιτακι.Ειναι πανεμορφα πλασματα.και θα το σωσεις απο το να ειναι αδεσποτο.

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 19:03, 04-11-12:

να είστε καλα,απλά είχα πάντα απορία έχουμε εδώ στην ελλάδα εκτροφείς και οι ράτσες στις γάτες πώς χωρίζονται?τα υπόλοιπα για την συμβίωση τα βρίσκω στο φόρουμ.λογικά κάποιο αδέσποτο θα προτιμήσω που το έχει μεγαλύτερη ανάγκη και λογικά απο αγγελία εκτός αν βρώ στον δρόμο κάποιο νεογέννητο αλλά απο μικρή ηλικία αν τα πλησιάσεις βγάζουν μία εχθρικότητα όπως είναι λογικό και φεύγουν έτσι δεν έχω τον τρόπο ώστε να τα προσεγγίσω.τέλος μία γάτα πείτε πώς την έχω στο σπίτι δεν θα χρειαστεί κάποια στιγμή να την βγάλω στον κήπο και αν μου φύγει αφού είναι αρκετά ανεξάρτητες την έκατσα αλλά απο την άλλη μία ζωή σε ένα σπίτι ίσως δεν της αρέσει.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:18, 04-11-12:

Καλοσώρισες στο My Cat
Είναι μια πλούσια πηγή πληροφοριών και δεν θα βαρεθείς ούτε μια στιγμή! Μα πάνω απ' ολα είναι πηγή αγάπης αυτό το φόρουμ. Χωρις να θέλω να σ' επηρεάσω, είναι μόνο η δικιά μου εμπειρία άλλωστε, η διάσωση ενός αδέσποτου που θα γίνει στη συνέχεια σύντροφος μιας ζωής είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Καθώς θα αρχίσεις να το αγαπάς και να δένεστε, θα τρελαίνεσαι στη σκέψη ότι αν δεν το είχες αγκαλιάσει θα κρύωνε κάπου πεινασμένο εκεί έξω. Με πρόλαβε η Έφη. Ρίξε μια ματιά στα "Χαρίζονται" και άσε την καρδιά σου να μιλήσει

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:57, 04-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από AperfectCircle
τέλος μία γάτα πείτε πώς την έχω στο σπίτι δεν θα χρειαστεί κάποια στιγμή να την βγάλω στον κήπο και αν μου φύγει αφού είναι αρκετά ανεξάρτητες την έκατσα αλλά απο την άλλη μία ζωή σε ένα σπίτι ίσως δεν της αρέσει.

Τους δίνεις πολύ αγάπη, πολλά χάδια και στοργή, περνάς πολλές ώρες μαζί τους ή μάλλον τα αφήνεις να γίνουν μέρος της καθημερινοτητάς σου και μετά...ελπίζεις για το καλύτερο .
Και φυσικά θα τη βγάλεις στον κήπο. Στα πολλά χρόνια που θα ζείτε μαζί είναι ανέφικτο να τη περιορίσεις.Θα πάρεις τα μέτρα σου αλλά και πάλι να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα.
Οι γάτες είναι περίεργες και απρόβλεπτες.
Ευτυχώς κάποιες, περισσότερο απο άλλες, αναπτύσσουν μιά πιό ιδιαίτερη σχέση με μας. Δένονται.
Και φυσικά βοηθά και η στείρωση οταν μεγαλώσουν για να ελαχιστοποιήσεις τη πιθανότητα να το σκάσει.

Παράθεση

christine_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christine_
H christine_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H christine_ έγραψε στις 21:26, 24-03-13:

Καλησπέρα σε όλους!

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να υιοθετήσω κάποια γάτα αλλά δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο μόνο για τη δική μου "ικανοποίηση" και να είναι για την ίδια ταλαιπωρία ή να μην περνάει καλά. Γι'αυτό θα ήθελα μερικές απόψεις πάνω σ'αυτό το θέμα από άτομα που έχουν περισσότερη εμπειρία από μένα.

Αρχικά να πω ότι είμαι φοιτήτρια κάτι που σημαίνει ότι κάποιες ώρες θα λείπω από το σπίτι και ότι το σπίτι είναι σχετικά μικρό (δύο δωμάτια). Θα μπορούσε μια γάτα να ζήσει ευχάριστα και σωστά υπό αυτές τις συνθήκες; Θα ήταν αρκετή η φροντίδα και η παρέα μετά τη σχολή μου και πόσο χώρο θα είναι καλύτερο να του διαθέσω για να ζει άνετα;

Ακόμη, η μόνη επαφή που είχα με τις γάτες μέχρι στιγμής ήταν οι αδέσποτες που τους αφήνω κανένα φαγάκι που και που και κάποιες φορές που κράτησα για μερικές μέρες την Περσίας μιας φίλης, που είναι από τη φύση της πολύ ήρεμη και χουζούρικη γάτα.

Παρόλο που θα ήθελα μια γάτα μικρή σε ηλικία, ψάχνοντας βρήκα ότι για κάποιον "νέο" στην ανατροφή και στη συγκατοίκηση με γάτες είναι καλύτερα η γάτα να είναι 10-12 μηνών ή και μεγαλύτερη. Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο κάτι τέτοιο ή είναι προτιμότερο να υιοθετήσω μια νεαρή γάτα και να μάθουμε να ζούμε μαζί;

Τέλος, αν και προτιμώ να υιοθετήσω κάποιο αδεσποτάκι ή κάποιο από αυτά που χαρίζονται κατά καιρούς, σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερο για αρχή να βρω κάποια συγκεκριμένη ράτσα που να είναι "πιο εύκολη" στη συγκατοίκηση.

Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Helenalda

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Helenalda
H Helenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Helenalda έγραψε στις 23:41, 13-04-13:

Καλησπέρα σε όλους!Η γάτα μιας φίλης μου γέννησε πριν 2 εβδομάδες περίπου 3 γατάκια,και θέλω πολύ να πάρω το ένα.Δεν έχω ξαναφροντίσει γατάκι και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες λεπτομερειες που θεωρώ σημαντικές πριν αποφασίσω οριστικά αν θα το πάρω.Ρώτησα κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες τη φίλη μου, αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς , που έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία και θα κρίνετε πιο ορθολογικά από μένα που το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πρακτικά είναι η χαρά του να έχω ένα γατάκι στο σπίτι και το πόσο γλυκούλι θα είναι.
Αρχικά,ο χώρος μου είναι αρκετά περιορισμένος, καθώς είμαι φοιτήτρια.Το σπίτι μου είναι μόνο 29 τ.μ, οπότε θέλω να ρωτήσω κατά πόσο αυτό μπορεί να είναι πιεστικό για το γατάκι.Έχω μπαλκόνι,αλλά τις ώρες που θα λείπω φαντάζομαι θα το αφήνω μέσα.. Πώς παίζει ο χώρος ρόλο για τη γάτα/γάτο μες το σπίτι; Παίζει να την περιορίζει; Κάτι άλλο σε σχέση με το χώρο ,είναι το αν θεωρείται επικίνδυνο να πέσει κάτω..μένω στο δεύτερο όροφο,αλλά σκέφτομαι-κυρίως όσο θα έιναι μωρό, να βάλω κάτι σαν πλέγμα στα κάγκελα του μπαλκονιού για να αποτρέψω ατυχήματα..Στον πεζόδρομο εδώ τριγυρνούν πολλές γάτες, αλλά απ'όσο έχω καταλάβει,δεν έχουν πρόσβαση στο μπαλκόνι,άρα δεν κινδυνεύει ελπίζω ούτε να έρθουν αυτές εδώ ούτε αυτό να φύγει με κάποιο τρόπο.
Όσον αφορά τον μέσα χώρο,διάβασα εδώ στη σελίδα τα σχετικά που χρειάζονται για ένα γατάκι μέσα στο σπίτι και θέλω να ρωτήσω:τα καλώδια στο πάτωμα είναι επικίνδυνα? Επίσης, τα έπιπλα 'κινδυνεύουν' με κάποιο τρόπο; Όχι ότι αυτό το τελευταίο μου είναι ιδιαίτερα σημαντικό ,τελείως πληροφοριακά ρωτάω. Αναφορικά με το κατούρημα,το γατάκι μαθαίνει εύκολα να πηγαίνει στην άμμο του;πώς του το δείχνω αν χρειαστεί;
Για τις ώρες που θα περνάμε μαζί,τι χρειάζεται από μένα; Να παίζω μαζί του, να το μαθαίνω κάτι, κλπ;
Τέλος , κάποιες ώρες λόγω σχολής και πρακτικής λείπω απ το σπίτι κυρίως τις πρωινές ώρες ..υπάρχει κάποιο διάστημα που καλό είναι να μην το ξεπερνάω για να μην μένει το γατάκι μόνο του;
Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου πριν αποφασίσω;(για εμβόλια και τροφή έχω διαβάσει και έχω ρωτήσει σ ένα βαθμό) Aπλώς προσέχω πολύ εκ των προτέρων,να πάρω μια συνετή απόφαση, όποια κ αν είναι αυτή, για να είμαστε κ οι δύο καλά και κυρίως αυτό (που δεν μιλάει ) να είναι ευτυχισμένο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:56, 14-04-13:

δε νομίζω ο μικρός χώρος να είναι πρόβλημα, μπορείς όμως και να το παίρνεις βόλτα (με σαμαράκι). αν θες να το βγάζεις στο μπαλκόνι, να του βάλεις πλέγμα ή να μην το αφήνεις μόνο του έξω. για να μην ξύνει τα έπιπλα πάρε του ονυχοδρόμιο και παιχνίδια για να περνάει την ώρα του όταν λείπεις. όταν το βλέπεις να ψάχνει μέρος για να κάνει την ανάγκη του, βάζε το στην αμμοδόχο και μετά από λίγο θα μάθει να πηγαίνει μόνο του. τα καλόδια και τις πρίζες καλύτερα να τα κρύψεις (ο μαυρούλης μας παλιά είχε μανία με τις πρίζες, τους έκανε επίθεση κι εμείς βέβαια τρέχαμε από πίσω του να τον πιάσουμε για να μην πάθει ηλεκτροπληξία )

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, KOSIRINI, nasstazia, Nelliel

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους