Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,650 εγγεγραμμένα μέλη και 3,079,172 μηνύματα σε 94,966 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 582 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για την άμμο και το καθάρισμα αμμολεκάνης

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini
H tsitsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H tsitsini έγραψε στις 14:27, 21-11-08:

Έχω μία απορια (ξανά!!). Την αμμολεκάνη με τι να την πλύνω ώστε να απολυμανθεί σωστά? Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε χλωρίνη ή κάποιο απορρυπαντικό με άρωμα γιατι απωθεί τις γάτες. Τι μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω, και πόσο συχνά κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να την πλένω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,472 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:30, 21-11-08:

μην αγχωνεσαι για τις αποριες, γινεσαι καλυτερη γατομαμα ετσι !!
εγω δεν βαζω χλωρινη, χρησιμοποιω ζεστο/χλιαρο νερο και σαπουνι πιατων. ελπιζω να κανω καλα, καπου διαβασα μονο με νερακι, αλλα διφωνω να πω την αληθεια, ενα σαπουνοειδες για να καθαριζει καλο ειναι. και η δικια μου μια χαρα παει μετα το πλυσιμο με σαπουνι πιατων.:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tsitsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H tsitsini έγραψε στις 14:32, 21-11-08:

και εγώ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. και πόσο συχνά την πλένεις?

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 14:33, 21-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsini
Έχω μία απορια (ξανά!!). Την αμμολεκάνη με τι να την πλύνω ώστε να απολυμανθεί σωστά? Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε χλωρίνη ή κάποιο απορρυπαντικό με άρωμα γιατι απωθεί τις γάτες. Τι μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω, και πόσο συχνά κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να την πλένω?
Α, ωραία Μετά το θέμα για το πού πετάμε τα κακάκια, τώρα πώς πλένουμε την αμμολεκάνη...σωστό

Έχω 2 αμμολεκάνες και τις πλένω και τις δύο κάθε εβδομάδα με ζεστό νερό και πράσινο σαπούνι. Για απολύμανση χρησιμοποιώ αγνό, παρθένο ξυδάκι

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,472 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:35, 21-11-08:

μια φορα την εβδομαδα την πλενω, καθε κυριακη, που της αλλαζω και παντελως την αμμο. και το πρασινο σαπουνι λεει παντως, μμμμμ.....

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 14:36, 21-11-08:

εγώ να την πώ την αμαρτία μου την πλένω με ΟΜΟ. κάνω σαπουνάδα και έχω ειδική σκούπα που την τρίβω... τη στεγνώνω καλα και είμαι οκ. ελπίζω δηλαδή. την πλενω κάθε που αλλάζω άμμο

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,527 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:38, 21-11-08:

Με την ever clean, το κουτί παραμένει καθαρό για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, απ 'οτι αν χρησιμοποιούμε τις κοινές άμμους. Εγώ καθαρίζω σχολαστικά την αμμο τρεις φορές την ημέρα, με φτυαράκι κανονικό πρώτα και, μετά, με φτυαράκι με μικρές τρυπούλες, έτσι, δεν μένει τίποτε βρώμικο μέσα. Αλλάζω τελείως την άμμο κάθε 3-4 εβδομάδες και πάλι, στον πάτο του δεν έχει παρά πολύ λίγη κολλημένη άμμο(βέβαια, έχω μόνο μία γατίτσα). Το κουτί το πλένω με ζεστό νερό και το σκουπίζω με χαρτί κουζίνας. Μετά, το περνάω με μωρομάντηλα (εσωτερικά , καθώς και το χείλος της λεκάνης). Το χείλος της λεκάνης σχεδόν κάθε μέρα θα το καθαρίσω με μωρομάντηλα. Απορρυπαντικά δεν χρησιμοποιώ, αν θελήσω ποτέ να χρησιμοποιήσω, κι εγώ θα βάλω υγρό πιάτων. Ξύδι θα έβαζα, αλλά, επειδή ξύδι βάζουμε εκεί που ΔΕΝ θέλουμε να ξανακατουρήσει η γάτα, δεν βάζω, μη μυρίσει της Μπασσέτ και έχουμε πρόβλημα!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 15:53, 21-11-08:

Και εγώ την πλένω κάθε φορά που αλλάζω όλη την άμμο (κάθε 3-4 εβδομάδες με everclean άμμο) και χρησιμοποιώ ζεστό νερό και υγρό απορρυπαντικό (το μασσαλίας που δε μυρίζει πολύ). Στα φόρτε της απολύμανσης την έπλενα με betadine surgical scrub, αλλά είπα να μη γίνομαι νευρωτική και το έχω αραιώσει!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,527 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:02, 21-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Και εγώ την πλένω κάθε φορά που αλλάζω όλη την άμμο (κάθε 3-4 εβδομάδες με everclean άμμο) και χρησιμοποιώ ζεστό νερό και υγρό απορρυπαντικό (το μασσαλίας που δε μυρίζει πολύ). Στα φόρτε της απολύμανσης την έπλενα με betadine surgical scrub, αλλά είπα να μη γίνομαι νευρωτική και το έχω αραιώσει!
Ναι, δεν χρειάζονται υπερβολές, έχουμε κι΄αλλες δουλειές

Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tsitsini έγραψε στις 16:17, 21-11-08:

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ στην αρχή είχα σκεφτεί το detol!!!αλλά μετά είπα να μην γίνω υπερβολική. Βασικά πρέπει ν αλλάξω και την άμμο του γατακίου μου και σκέφτομαι την everclean γιατί διάβασα πολύ καλές κριτικές!

Φωτεινή μου όλα είναι μια αλυσίδα!!! Το ένα σε οδηγεί σε άλλο!!!

Παράθεση

Vivikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivikos
. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Vivikos έγραψε στις 19:45, 21-11-08:

Κι εμείς έχουμε δύο αμμολεκάνες. Ανα δέκα μέρες τις αλλάζουμε. Την ''χρησιμοποιημένη'' την πλένω με ζεστό νερό και χλωρίνη. Έτσι κι αλλιώς μετά από δέκα μέρες που θα την ξαναχρησιμοποιήσουμε δεν μυρίζει απολύτως τίποτα κι έχουν εξατμιστεί και τυχόν υπολλείματα που μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 19:51, 21-11-08:

εγω την πλένω με ζεστό νερο και Klinex χωρις χλώριο..

Παράθεση

DASKALOS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DASKALOS
. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O DASKALOS έγραψε στις 12:26, 05-08-09:

Ποιά είναι η γνώμη σας για την άμμο της Friskies;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,592 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:44, 05-08-09:

Σου προσφέρει, κατά τη γνώμη μου, τα απολύτως βασικά: απορροφά τα τσίσα, χωρίς να τα κάνει μπαλάκια, και καλύπτει ελαφρά τις μυρωδιές, τις πρώτες μέρες. Θέλει πολλή προσπάθεια να καθαρίσεις τους κόκκους που έχουν λερωθεί, και μετά από μια εβδομάδα, ο χώρος της άμμου μυρίζει πολύ έντονα αμμωνία. Η ίδια μυρωδιά περνά σύντομα και στο δοχείο της άμμου.
Βασικά, για να θεωρηθεί αποτελεσματική πρέπει να την αλλάζεις το αργότερο κάθε 15 μέρες, πλένοντας καλά και το δοχείο της γάτας...
Νομίζω πως με λίγο περισσότερα χρήματα μπορείς να πάρεις άλλη άμμο, πιο αποτελεσματική, που θα κάνει και τη δική σου ζωή πιο εύκολη και με λιγότερες μυρωδιές ειδικά αν το δοχείο της γάτας σου βρίσκεται σε κλειστό χώρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,261 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:54, 05-08-09:

συμφωνω απολυτα με την προλαλησασα........για μενα οι καλυτερες ειναι οι biocat & ever clean...ειναι ομως η προσωπικη μου αποψη

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,374 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 23:26, 05-08-09:

Και η catsan!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 23:32, 05-08-09:

η φρισκις ειναι απλα συμπαθητικη. πολυ καλη αμμος ειναι η μπιοκατς στο πρασινο σακικαλη και οικονομικη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,261 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:40, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
η φρισκις ειναι απλα συμπαθητικη. πολυ καλη αμμος ειναι η μπιοκατς στο πρασινο σακικαλη και οικονομικη

στο πρασινο ειναι αυτη που δεν εχει αρωμα πορτοκαλι??? ειναι καλυτερη απο το πορτοκαλι??? γιατι εγω αυτην ( πορτοκαλι) εχω παρει

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:46, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
στο πρασινο ειναι αυτη που δεν εχει αρωμα πορτοκαλι??? ειναι καλυτερη απο το πορτοκαλι??? γιατι εγω αυτην ( πορτοκαλι) εχω παρει

το πρασινο σακι εχει αρωμα πευκο, το πορτοκαλί σακι εχει αρωμα πορτοκάλι. η πρασινη ειναι απιθανη, η πορτοκαλι δεν μ'αρεσει καθολου......

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:52, 06-08-09:

α..........ωραια την επομενη θα παρω την πρασινη........αν και νομιζω οτι στο κτηνιατρειο που παω δεν εχει την πρασινη,πρεπει να εχει την ουδετερη....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:59, 06-08-09:

εγω χρησιμοποιω μια βιολογικη απο σιταρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Τα μπαλακια τα ριχνω μεσα στην τουαλετα και δεν γεμιζω τις χωματερες με αμμο Ουτε κολλαει στο κουτι, ουτε μυριζει και το σημαντικοτερο, δεν ειναι τοξικη για τον γατο μου. Αυτες που γινονται μπαλακια ειναι πιο οικονομικες και πιο καλες. Δε χρειαζεται να αλλαζεις ολη την αμμο.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,639 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 12:05, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
εγω χρησιμοποιω μια βιολογικη απο σιταρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Τα μπαλακια τα ριχνω μεσα στην τουαλετα και δεν γεμιζω τις χωματερες με αμμο Ουτε κολλαει στο κουτι, ουτε μυριζει και το σημαντικοτερο, δεν ειναι τοξικη για τον γατο μου. Αυτες που γινονται μπαλακια ειναι πιο οικονομικες και πιο καλες. Δε χρειαζεται να αλλαζεις ολη την αμμο.
Eνδιαφέρον. Πώς τη ζητάς; Απλώς λές βιολογική ή υπάρχουν και μάρκες;
Πού τη βρίσκεις; Στα pet shop;

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,374 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 23:19, 07-08-09:

Εγω δεν εχω δει σε πετ σοπ παντως...

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη TONK
H TONK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H TONK έγραψε στις 22:58, 15-09-09:

Εγώ πάντως δεν έμεινα ευχαριστημένη με την catsan...δεν κάνει σβώλους τα τσίσα, δεν μπορείς να τα αφαιρέσεις και έτσι βρωμάει πολύ σύντομα. Είναι φτηνή μεν, αλλα θεωρώ ότι δεν αξίζει...

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη neli
H neli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 340 μηνύματα.

H neli έγραψε στις 23:25, 15-09-09:

Α!Την catsan τη δοκίμασα και εγώ....Μου έλυσε το πρόβλημα με το να φτάνει η άμμος ακόμα και στο κρεβάτι μου(διότι πλέον μόνο μερικά πετραδάκια σκορπίζουν γύρω γύρω)αλλά μυρίζει πάρα πάρα πολύ....Και είναι αδύνατον να αφαιρέσεις τα ούρα...Αναρωτιόμουν μήπως κάτι στη διατροφή του μικρού μου φταίει γι'αυτή τη μυρωδιά...Όσοι έχετε δοκιμάσει την catsan μυρίζει;Τα ούρα τα αφαιρείται και αν ναι,πως;;

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H TONK έγραψε στις 23:32, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από neli
Α!Την catsan τη δοκίμασα και εγώ....Μου έλυσε το πρόβλημα με το να φτάνει η άμμος ακόμα και στο κρεβάτι μου(διότι πλέον μόνο μερικά πετραδάκια σκορπίζουν γύρω γύρω)αλλά μυρίζει πάρα πάρα πολύ....Και είναι αδύνατον να αφαιρέσεις τα ούρα...Αναρωτιόμουν μήπως κάτι στη διατροφή του μικρού μου φταίει γι'αυτή τη μυρωδιά...Όσοι έχετε δοκιμάσει την catsan μυρίζει;Τα ούρα τα αφαιρείται και αν ναι,πως;;
Μυρίζει!!! τα ούρα αφαιρούνται αν πετάξεις όλη την άμμο... δεν τα κάνει σβώλους για να τα αφαιρέσεις με φτιαράκι και έτσι σύντομα πρέπει να πετάξεις την άμμο για να μην βρωμάει...για μένα δεν μου κάνει...

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

H neli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 340 μηνύματα.

H neli έγραψε στις 23:37, 15-09-09:

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι με το που την άλλαξα και πηγε ο μικρός και έκανε την ανάγκη του κατευθείαν μυρισε και αν και την καθάρισα κατευθείαν τίποτα δεν έγινε η μυρωδιά μυρωδιά...Δε γίνεται να βγάλω έτσι το χειμώνα ...Καμία πρόταση για άοσμη αλλά με χοντρούς κόκκους;;;

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 23:59, 15-09-09:

Μάλλον έχει να κάνει και με τη γάτα???
Έχεις δοκιμάσει ever clean? Ο φίλος μου αυτή χρησιμοποιεί στη γάτα του που είναι μακρύτριχη και δεν έχει πρόβλημα. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει κάτι άξιο λόγου...
Με χοντρούς κόκκους δεν ξέρω αν γίνονται σβώλοι κάτι που εγώ προτιμάω απο το να μυρίζει η άμμος και να πρέπει να την αλλάζω συνέχεια.
Κρυσταλλική έχεις δοκιμάσει; Είναι ακριβές βέβαια. Εγώ πήρα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα για να σου πω. Πρέπει να κάνεις δοκιμές...από ότι είδα στις κριτικές άλλοι είναι ευχαριστημένοι με κάποιες, άλλοι όχι...
Μπορεί αν θες να την εκπαιδεύσεις να πηγαίνει τουαλέτα...χαχα

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

H neli έγραψε στις 00:13, 16-09-09:

Έχω δοκιμάσει την πράσινη,την κόκκινη και την less track της ever clean...Η πράσινη δε μύριζε αλλά η άμμος ήταν παντού ακόμα και στο μαξιλάρι μου,η κόκκινη μύριζε λίγο αλλά αυτό με την άμμο συνεχιζόταν,πήρα τη less track με την οποία βελτιώθηκε το θέμα της άμμου αλλά η μυρωδιά ήταν ανυπόφορη και τώρα την catsan η οποία μυρίζει πολύ αλλά δε λερώνει...Απλά τον τελευταίο καιρό του δίνω εκτός από ξηρά τροφή(κάθε μέρα)λίγη κονσέρβα ή βραστό κοτόπουλο(με ρύζι ή χωρίς)...Του το βάζω μέσα στη γατοφόρο του μήπως μέχρι τις 24 που έχουμε να πάμε για εμβόλιο καταφέρουμε να βγούμε από το σπίτι χωρίς να μας ακούσει όλη η πολυκατοικία για να μην πω όλη η περιοχή(όταν τον βάζω στη γατοφόρο ουρλιάζειιιιιιιιιιιι)...Σκέφτομαι μήπως αυτό έκανε τη μυρωδιά τόσο έντονη αλλά πάλι τι λιχουδιά να χρησιμοποιήσω;;;

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 00:34, 16-09-09:

Φαντάζομαι ότι μυρίζει περισσότερο όταν του δίνεις κονσέρβα...Υπάρχουν σε πετ σοπ σε σακουλάκια μικρές νοστιμιές που δεν είναι κονσέρβες και είναι ξηρού τύπου. Δεν είναι κανονικό φαί, είναι για εκπαίδευση, επιβράβευση κλπ.
Ουρλιάζει γιατί ξέρει ... άρα και στον γιατρό είναι αγριμάκι...
Όταν ουρλιάζει της δίνεις σημασία? δηλαδή "Ηρέμησε, θα πάνε όλα καλά κλπ." Μήπως να μην της δίνεις καθόλου σημασία σαν να μην τρέχει τίποτα?
Επίσης δεν νομίζω όταν είναι στην γατοφόρο για να πάτε στο γιατρό ότι τρώει έτσι? Άσε που μπορεί να κάνει εμετό και από το στρες... Καλό είναι αφού γυρίσετε να της δώσεις να φάει ή λιχουδιά για να συνδέσει ότι κακή η γατοφόρος γιατί σημαίνει γιατρός, αλλά μετά έχει φαί...Βέβαια με τις γάτες δεν είναι σίγουρο τίποτα...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:42, 16-09-09:

Απαπα δε μου αρεσε καθολου! Με 2 γατια πεθανα στη μυρωδια σε 3 μερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:44, 16-09-09:

Πεθανα στν βρωμαααααααααααα

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:52, 16-09-09:

Δοκιμαστε και την Carefur δεν κανει σβωλους αλλα δεν μυριζει καθολου(μονο ευχαριστα) εχει μεγαλους κοκους και δεν βγαινει εκτος λεκανης και ειναι πολυ ποικονομικη!
Εγω απο ολα που εχω δοκιμασει ειναι το καλυτερο!
Ειχα παρει μια απο πετ σοπ MyCat λεγοτανε ακριβη αλλα ηταν σαν σκονη και σηκωνε ενα συνεφο σκονη καθε φορα που την καθαριζα!Τα γατια μου τα χαιδευες και ειχαν σκονη πανω τους! Και το σπιτι γεματο αμμοσκονη μεχρι και στην κουζινα! Εκανε βεβαια σβολους και δεν μυρισε καθολου ακομη και μετα απο 20 μερες(!) αλλα την πεταξα λογω σκονης!!!!!
Δεν μπορεις να βρεις κατι που να τα εχει ολα αυτο εχω καταλαβει!

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 01:53, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Πεθανα στν βρωμαααααααααααα
Κουνελάκι, φαντάζομαι χρησιμοποιείς άμμο που κάνει σβώλους...αλλά μπορεί να κολάει στα κατσούλια σου και να την μεταφέρουν ολούθε...
Μήπως να τα ξυρίσεις???

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 02:00, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από TONK
Κουνελάκι, φαντάζομαι χρησιμοποιείς άμμο που κάνει σβώλους...αλλά μπορεί να κολάει στα κατσούλια σου και να την μεταφέρουν ολούθε...
Μήπως να τα ξυρίσεις???
Ιου!!!!!!!!!! Μα πρεπει να μου θυμιζεις συνεχεια τη Σφυνξ?
Χρησιμοποιω την Carefur και δεν κανει σβολους..

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 02:04, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Ιου!!!!!!!!!! Μα πρεπει να μου θυμιζεις συνεχεια τη Σφυνξ?
Χρησιμοποιω την Carefur και δεν κανει σβολους..
Δεν μπορώ να αντισταθώ ...είναι και αργά, με έχει πιάσει η υπερένταση

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 02:11, 16-09-09:

Δεν μπορώ να αντισταθώ ...είναι και αργά, με έχει πιάσει η υπερένταση
Και πρεπει να την πληρωνουμε εμεις?

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

H neli έγραψε στις 11:17, 16-09-09:

Φαντάζομαι ότι μυρίζει περισσότερο όταν του δίνεις κονσέρβα...Υπάρχουν σε πετ σοπ σε σακουλάκια μικρές νοστιμιές που δεν είναι κονσέρβες και είναι ξηρού τύπου. Δεν είναι κανονικό φαί, είναι για εκπαίδευση, επιβράβευση κλπ.
Ουρλιάζει γιατί ξέρει ... άρα και στον γιατρό είναι αγριμάκι...
Όταν ουρλιάζει της δίνεις σημασία? δηλαδή "Ηρέμησε, θα πάνε όλα καλά κλπ." Μήπως να μην της δίνεις καθόλου σημασία σαν να μην τρέχει τίποτα?
Επίσης δεν νομίζω όταν είναι στην γατοφόρο για να πάτε στο γιατρό ότι τρώει έτσι? Άσε που μπορεί να κάνει εμετό και από το στρες... Καλό είναι αφού γυρίσετε να της δώσεις να φάει ή λιχουδιά για να συνδέσει ότι κακή η γατοφόρος γιατί σημαίνει γιατρός, αλλά μετά έχει φαί...Βέβαια με τις γάτες δεν είναι σίγουρο τίποτα...
Θα δοκιμάσω αυτές τις λιχουδιές τότε μήπως φταίει αυτό αλλά θα κάνω και μια αλλαγή στην άμμο...Κάνει από μικρή ηλικία;Ο μικρός μου είναι 3,5 μηνών...Όχι δεν έχει πρόβλημα με την κτηνίατρο...Στην κτηνίατρο είναι ένας άγγελος...Κάθεται χωρίς να κουνηθεί να τον ακροαστεί,να του καθαρίσει τα αυτιά...ακόμα και στο εμβόλιο ούτε που κουνήθηκε...Επίσης στο αμάξι είναι πολύ ήσυχος(συνήθως πάω με παρέα και τον έχω με λουράκι έξω,εγώ οδηγώ και οι φίλοι μου τον κρατάνε...).Κάθεται στη θέση και χουζουρεύει,κοιμάται,χαζεύει...Το πρόβλημα μας είναι η γατοφόρος...Με το που τον βάζω μέσα και κλείνω το πορτάκι ουρλιάζει,βγάζει τα χεράκια του απ'τις τρύπες και προσπαθεί να αποδράσει ουρλιάζοντας...Είτε του μιλήσω ,είτε όχι συνεχίζει να ουρλιάζει και μάλιστα όσο πιο πολύ μένει μέσα τόσο πιο πολύ αυξάνεται το ουρλιαχτό...Όχι στη διαδρομή δεν του δίνω τπτ να φάει μέσα στη γατοφόρο...Απλά εδώ και 2 εβδομάδες έχω τη γατοφόρο στο σαλόνι,έχω βάλει μέσα μια ζεστή,μαλακή κουβερτούλα και κάθε βράδυ του βάζω μία λιχουδίτσα μέσα(συνήθως κονσέρβα ή κοτόπουλο)μήπως και μέχρι τις 24 που έχουμε να πάμε για το επόμενο εμβόλιο την έχει συνδυάσει με κάτι θετικό και μείνει μέσα χωρίς να μου σπαράξει την ψυχή...

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 12:01, 16-09-09:

Καλύτερα να κάνεις αλλαγή στην άμμο, παρά να βρωμάει...
Άρα, το πρόβλημα είναι όταν μπαίνει στην γατοφόρο και μέχρι το αυτοκίνητο. Δεν είναι τίποτα σοβαρό καλέ...μάλλον κάποια στιγμή θα το κόψει. Είναι μικρός ακόμα, φοβάται και νοιώθει ανασφάλεια. Αν είναι καλό παιδί στον γιατρό είναι το θέμα...
Δοκίμασε καμιά άμμο να μας πεις εντυπώσεις

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,743 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 12:04, 16-09-09:

Δοκίμασα την άμμο των Lion κ είναι απαίσια. Νομίζω ότι την υπόλοιπη θα την κρατήσω για τις γλάστρες γιατί για άμμος γάτας δεν κάνει σίγουρα

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 12:18, 16-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Δοκίμασα την άμμο των Lion κ είναι απαίσια. Νομίζω ότι την υπόλοιπη θα την κρατήσω για τις γλάστρες γιατί για άμμος γάτας δεν κάνει σίγουρα
Lion? δεν την ξέρω...γιατί είναι απαίσια?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 17:37, 16-09-09:

αν βρειτε την swheat scoop δοκιμαστε την. Εγω αυτη χρησιμοποιω εδω και μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Κανει καλους σβωλους, καλυπτει παρα πολυ καλα τις οσμες, δεν εχει καθολου σκονη, ειναι πιο ελαφρια και μπορειτε να πετατε τους σβωλους στην τουαλετα. Επισης δεν λασπωνει καθολου.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 23:56, 16-09-09:

Την ειδες πουθενα στην Ελλαδα αυτη;Θα μ'ενδιεφερε πολυ μια οικολογικη αμμος!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,509 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 01:01, 17-09-09:

οικολογική βρισκεις..αλλα να σβολιαζει δεν ειδα πουθενα..κι εμενα θα με ενδιεφερε η συγκεκριμενη!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,743 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 09:14, 17-09-09:

Lion? δεν την ξέρω...γιατί είναι απαίσια?
Είναι από τα SM Lion κάποιος θυμάμαι την είχε προτείνει κ πήγα κ την πήρα, αλλά μόλις το γατάκι κάνει το πιπί του γίνεται σαν λάσπη κ απλώνεται σε μεγάλη επιφάνεια με αποτέλεσμα να πετάς την μισή άμμο για να την καθαρίσεις

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

H neli έγραψε στις 12:07, 17-09-09:

Καλύτερα να κάνεις αλλαγή στην άμμο, παρά να βρωμάει...
Άρα, το πρόβλημα είναι όταν μπαίνει στην γατοφόρο και μέχρι το αυτοκίνητο. Δεν είναι τίποτα σοβαρό καλέ...μάλλον κάποια στιγμή θα το κόψει. Είναι μικρός ακόμα, φοβάται και νοιώθει ανασφάλεια. Αν είναι καλό παιδί στον γιατρό είναι το θέμα...
Ναι,αυτό είναι το πρόβλημα αλλά είναι σοβαρό αν σκεφτείς ότι η πολυκατοικία δεν πρέπει με τίποτα να τον πάρει χαμπάρι και αυτός ο άτιμος μόνο πινακίδα με νέον δεν κρεμάει πάνω απ'το κεφάλι του με το που βγαίνουμε έξω....Την τελευταία φορά αναγκάστηκα στο γυρισμό απ'τη γιατρό να τον φασκιώσω σα μωρό μέσα σε μια κουβερτούλα για να ανέβουμε αθόρυβα...Πως είμαι και όλίγον εύσωμη όσοι με είδαν θα νόμισαν ότι γέννησα και κουβαλάω το βρέφος στο σπίτι...
Θα δοκιμάσω...και θα σας πω...θα πάω αύριο γι'αυτή του Καρφούρ και θα κοιτάξω και την bio cat's(νομίζω την είδα σ'ένα κτηνιατρείο...)!Πάντως την Catsan την άλλαξα την Κυριακή(καθάρισα την τουαλέτα και έβαλα καθαρή άμμο)και σήμερα πάλι...Σε λίγο με φιάλη οξυγόνου θα κυκλοφορούμε έδω μέσα...Μία οι τρίχες(πατάς το πληκτρολόγιο και πετάγεται ένα σύννεφο)και μία η μυρωδία...

Παράθεση

neli

Δραστήριο Μέλος

H neli έγραψε στις 18:19, 22-09-09:

Λοιπόν δοκίμασα την άμμο των καρφούρ!Παράλληλα σταμάτησα να δίνω οποιαδήποτε λιχουδιά στον μικρό μου...Μόνο κροκέτες και νερό τρώει από το Σάββατο οπότε και άλλαξα άμμο....Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μυρίζει καθόλου το σπίτι!Δεν ξέρω αν βοηθάει η άμμος ή αν βοηθάει το ότι σταμάτησα να του δίνω λιχουδιές αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε!Η άμμος είναι καλή από άποψη μυρωδιάς,δε λερώνει ιδιαίτερα(μέχρι στιγμής είδα μόνο μερικά χαλικάκια γύρω απ'την τουαλέτα!)αλλά προβληματίζομαι με την καθαριότητά της....Στη συσκευασία γράφει να αφαιρούνται καθημερινά τα περιτώματα(πράγμα εύκολο για τα κακά του)αλλά τα τσίσια του μιας και δεν τα κάνει σβώλους η άμμο δεν αφαιρούνται με τπτ...Επίσης λέει κάθε 3-4 μέρες να αλλάζεται η λερωμένη άμμος μόνο αλλά όχι ολόκληρη απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοεί...Τα κακά του εντάξει τα μαζεύω αλλά τα τσίσια του είναι σκορπισμένα και θαμμένα σ'όλη την άμμο από άκρη σε άκρη..Τι να κάνω;Να την καθαρίσω πετραδάκι πετραδάκι;Δεν γίνεται να πεταχτεί ένα τμήμα της πρέπει να πεταχτεί όλη αλλά αν πεταχτεί όλη δε συμφέρει καθόλου οικονομικά γιατί κάθε 3-4 μέρες πρέπει να την αλλάζεις άρα 3.40(που κάνει περίπου)επί δέκα φορές το μήνα 34 ευρώ...(ούτε με την everclean δεν πλήρωνα τόσα πολλά μηνιαίως...)Δεν ξέρω...Όποιος την έχει δοκιμάσει ας με συμβουλέψει...Επίσης πήρα να δοκιμάσω και την άμμο του Βασιλόπουλου!Θα τη δοκιμάσω και θα σας πω!

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H TONK έγραψε στις 00:40, 23-09-09:

Αν πάρεις ένα φτυαράκι και προσπαθήσεις να βγάλεις την άμμο που είναι από κάτω (αφού εκεί συνήθως βρίσκονται λόγω θαψίματος)? Θα είναι λίγο μπελάς βέβαια, αλλά δεν ξέρω άλλον τρόπο...Οι ειδικοί στις άμμους που δεν σβωλιάζουν τί έχουν να πούν? Πάντως γενικά δεν ακούγεται άσχημη...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:20, 23-09-09:

Λοιπόν δοκίμασα την άμμο των καρφούρ!Παράλληλα σταμάτησα να δίνω οποιαδήποτε λιχουδιά στον μικρό μου...Μόνο κροκέτες και νερό τρώει από το Σάββατο οπότε και άλλαξα άμμο....Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν μυρίζει καθόλου το σπίτι!Δεν ξέρω αν βοηθάει η άμμος ή αν βοηθάει το ότι σταμάτησα να του δίνω λιχουδιές αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε!Η άμμος είναι καλή από άποψη μυρωδιάς,δε λερώνει ιδιαίτερα(μέχρι στιγμής είδα μόνο μερικά χαλικάκια γύρω απ'την τουαλέτα!)αλλά προβληματίζομαι με την καθαριότητά της....Στη συσκευασία γράφει να αφαιρούνται καθημερινά τα περιτώματα(πράγμα εύκολο για τα κακά του)αλλά τα τσίσια του μιας και δεν τα κάνει σβώλους η άμμο δεν αφαιρούνται με τπτ...Επίσης λέει κάθε 3-4 μέρες να αλλάζεται η λερωμένη άμμος μόνο αλλά όχι ολόκληρη απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοεί...Τα κακά του εντάξει τα μαζεύω αλλά τα τσίσια του είναι σκορπισμένα και θαμμένα σ'όλη την άμμο από άκρη σε άκρη..Τι να κάνω;Να την καθαρίσω πετραδάκι πετραδάκι;Δεν γίνεται να πεταχτεί ένα τμήμα της πρέπει να πεταχτεί όλη αλλά αν πεταχτεί όλη δε συμφέρει καθόλου οικονομικά γιατί κάθε 3-4 μέρες πρέπει να την αλλάζεις άρα 3.40(που κάνει περίπου)επί δέκα φορές το μήνα 34 ευρώ...(ούτε με την everclean δεν πλήρωνα τόσα πολλά μηνιαίως...)Δεν ξέρω...Όποιος την έχει δοκιμάσει ας με συμβουλέψει...Επίσης πήρα να δοκιμάσω και την άμμο του Βασιλόπουλου!Θα τη δοκιμάσω και θα σας πω!
Σε αυτες τις αμμους απλα δεν αφαιρεις τα τσισα!Την πετας ολη καθε 10 ημερες που θα αρχιζσει να μυριζει.Δεν ειναι αναγκη φυσικα να γεμισεις ολη τη λεκανη με αμμο γιατι ετσι δεν κανεις οικονομια!Εγω παντως ενα τμημα τσισων αφαιρουσα απο τον πατο εστω και με δυσκολια...Αλλα αφου δε μυριζε δε με ενοιαζε αν αφαιρει τα τσισα..

Δοκιμασα και μια αλλη ακομα αμμο και πιστευω τελικα οτι αυτη ειναι καλυτερη!!!:up: Την βρησκω κι αυτη στα Carefur Μαρινοπουλος και λεγεται "Master & Cat".Κανει πολυ καλους και γερους σβωλους τα τσισα,δε μυριζει καθολου (οπως και η Carrefur),απλα ειναι πιο λεπτη και βγαινουν περισσοτερα χαλικακια εξω.Ειναι της ιδιας τιμης περιπου απλα σε μεγαλυτερη συσκευασια και τη συστεινω ανεπιφυλακτα!:up::up::up:
Δοκιμαστε την!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,708 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:30, 23-09-09:

Παιδια δεν κανει να μενουν δεκα μερες τα ουρα στην αμμολεκανη,υπαρχει κινδυνος ουρολοιμωξεων.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους