Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,955 εγγεγραμμένα μέλη και 2,808,734 μηνύματα σε 79,696 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 682 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

l_stellitsa_l

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη l_stellitsa_l
H l_stellitsa_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έλα ντε....40 σίγουρα πάντως:) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H l_stellitsa_l έγραψε στις 13:11, 10-04-12:

Το θέμα είναι ότι είναι αδεσποτάκια και οι εξετάσεις και το εμβόλιο της περιτονίτιδας κοστίζουν πολύ
Λέτε οι υπόλοιπες που φτερνίζονται να έχουν κολλήσει κι αυτές?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 13:26, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από l_stellitsa_l
Το θέμα είναι ότι είναι αδεσποτάκια και οι εξετάσεις και το εμβόλιο της περιτονίτιδας κοστίζουν πολύ
Λέτε οι υπόλοιπες που φτερνίζονται να έχουν κολλήσει κι αυτές?
Πιθανως όχι και να είναι μια απλή ρινοτραχείτιδα αλλα αμα εμφανιστουν τα συμπτώματα της περιτονίτιδας σε 1-2 μερες οι γάτες θα καταλήξουν να είσαι προετοιμασμένη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

l_stellitsa_l

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη l_stellitsa_l
H l_stellitsa_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έλα ντε....40 σίγουρα πάντως:) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H l_stellitsa_l έγραψε στις 13:56, 10-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Πιθανως όχι και να είναι μια απλή ρινοτραχείτιδα αλλα αμα εμφανιστουν τα συμπτώματα της περιτονίτιδας σε 1-2 μερες οι γάτες θα καταλήξουν να είσαι προετοιμασμένη

Ευχαριστώ πολύ!!
Τις παρακαλουθώ στενά έτσι κι αλλιώς... Θα συνεχίσω...

Παράθεση

anna 21

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 584 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 16:24, 10-04-12:

Καλημέρα , αν δεν έχουν βγει ακτινογραφίες καλο θα ήταν να γίνουν για να δουμε αν έχει βλάβη στην σπονδυλική στήλη ή κάποιο οίδημα, αυτά μπορούν να ντιμετωπιστούν και με ενέσιμη θεραπεία αλλα και με χειρουργείο απο ειδικό χειρούργο
σημερα πηγα να τον παρω και ο κτηνιατρος μου ειπε οτι τον ψηλαφισε και δεν εχει κανενα κοκκαλο εξαρθρωμενο (ή σπονδυλο) και οτι η βλαβη ειναι στο νωτιαιο μυελο. ειπε οτι η ακτινογραφια δε θα μας δειξει κατι καινουργιο αλλα μου συστησαν να κανω μυελογραφια. εγω ειμαι διατεθειμενη να το ψαξω για χειρουργειο (εγω ειμαι φοιτητρια αλλα ο φιλος μου που αγαπαει πολυ τον γατουλη που φιλοξενουσα θελει να το αναλαβει οικονομικα εφοσον μιλαμε για "λογικο" ποσο) απ ο,τι μου ειπε ο κτηνιατρος στη θεσσαλονικη μονο στην κτηνιατρικη του απθ αναλαμβανουν τοσο λεπτες εγχειρησεις. αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για ολο αυτο (και τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου) θα το εκτιμουσα παρα πολυ.. τωρα παιρνει μονο κορτιζονη για 3 ακομα μερες (να σημειωσω οτι ποναει περισσοτερο απο χθες στα κατω ακρα οταν τον τσιμπαμε, εχει μια μικρη κινητικοτητα στα ποδια, η ουρα κινειται φυσιολογικα, το κακο ειναι με την ουρηση ο κτηνιατρος ειπε οτι ειναι μαλακη η κυστη του και με το που πιεσε λιγο κατουρησε και αυτο αν καταλαβα καλα σημαινει οτι δεν το ελεγχει καλα)

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:28, 17-04-12:

γεια σας και χρονια πολλα,θελω να ρωτησω τι μπορω να κανω με μια απ τις αδεσποτες γατουλες που εχω στην αυλη μου,εχει πρησμενα στηθη,ηταν πρισμενα και πριν τη στειρωση της,την εχω στειρωσει εδω κι ενα μηνα περιπου,αλλα το στηθος εξακολουθει να ειναι πρησμενο και ζεστο,δλδ 6 βυζακια σε μεγεθος καρυδιου,που ειναι ζεστα,ανακουφιζεται οταν την χαιδευω εκει,τρωει κανονικα,αλλα ανησυχω τι φαρμακο μπορω να της δωσω?
ευχαριστω.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 10:45, 18-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
σημερα πηγα να τον παρω και ο κτηνιατρος μου ειπε οτι τον ψηλαφισε και δεν εχει κανενα κοκκαλο εξαρθρωμενο (ή σπονδυλο) και οτι η βλαβη ειναι στο νωτιαιο μυελο. ειπε οτι η ακτινογραφια δε θα μας δειξει κατι καινουργιο αλλα μου συστησαν να κανω μυελογραφια. εγω ειμαι διατεθειμενη να το ψαξω για χειρουργειο (εγω ειμαι φοιτητρια αλλα ο φιλος μου που αγαπαει πολυ τον γατουλη που φιλοξενουσα θελει να το αναλαβει οικονομικα εφοσον μιλαμε για "λογικο" ποσο) απ ο,τι μου ειπε ο κτηνιατρος στη θεσσαλονικη μονο στην κτηνιατρικη του απθ αναλαμβανουν τοσο λεπτες εγχειρησεις. αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για ολο αυτο (και τι θα κανατε αν ησασταν στη θεση μου) θα το εκτιμουσα παρα πολυ.. τωρα παιρνει μονο κορτιζονη για 3 ακομα μερες (να σημειωσω οτι ποναει περισσοτερο απο χθες στα κατω ακρα οταν τον τσιμπαμε, εχει μια μικρη κινητικοτητα στα ποδια, η ουρα κινειται φυσιολογικα, το κακο ειναι με την ουρηση ο κτηνιατρος ειπε οτι ειναι μαλακη η κυστη του και με το που πιεσε λιγο κατουρησε και αυτο αν καταλαβα καλα σημαινει οτι δεν το ελεγχει καλα)
Η μυελογραφία θα δείξει αν υπάρχει συμπίεση στην σπονδυλική στήλη και αν χρειάζεται να γλινει εγχείρηση , αμα είσαι θεσαλονίκη καλό είναι να την πας στο πανεπηστήμια γιια να γίνου όλες οι απαραίτητες εξετάσεις

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:46, 18-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
γεια σας και χρονια πολλα,θελω να ρωτησω τι μπορω να κανω με μια απ τις αδεσποτες γατουλες που εχω στην αυλη μου,εχει πρησμενα στηθη,ηταν πρισμενα και πριν τη στειρωση της,την εχω στειρωσει εδω κι ενα μηνα περιπου,αλλα το στηθος εξακολουθει να ειναι πρησμενο και ζεστο,δλδ 6 βυζακια σε μεγεθος καρυδιου,που ειναι ζεστα,ανακουφιζεται οταν την χαιδευω εκει,τρωει κανονικα,αλλα ανησυχω τι φαρμακο μπορω να της δωσω?
ευχαριστω.
θα χρειαστει αντιβίωση μάλλον αλλα καλό είναι να το δει κτηνίατρος μήπως και είναι φυσιολογικο οποτε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bello
H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 00:47, 25-04-12:

ταίζω κάτι αδέσποτα και τις τελευταίες ημέρες ένα από αυτά φαίνεται σα κρυωμένο, φτερνίζεται, έχει μύξες και είναι βραχνό για την ακρίβεια ακούγεται σα να έχει ακροαστικά. Να σημειώσω ότι παρόλο που με περιμένουν κάθε μέρα να τα ταίσω είναι πολύ φοβισμένα με εξαίρεση ένα και δεν με πλησιάζουν ιδιαίτερα. Αν ήταν πιο φιλικά θα το έπιανα να το πάω στην κτηνίατρο αλλά φοβάμαι πως είναι αδύνατο. Τι μπορώ να κάνω άμεσα;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 21:01, 25-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bello
ταίζω κάτι αδέσποτα και τις τελευταίες ημέρες ένα από αυτά φαίνεται σα κρυωμένο, φτερνίζεται, έχει μύξες και είναι βραχνό για την ακρίβεια ακούγεται σα να έχει ακροαστικά. Να σημειώσω ότι παρόλο που με περιμένουν κάθε μέρα να τα ταίσω είναι πολύ φοβισμένα με εξαίρεση ένα και δεν με πλησιάζουν ιδιαίτερα. Αν ήταν πιο φιλικά θα το έπιανα να το πάω στην κτηνίατρο αλλά φοβάμαι πως είναι αδύνατο. Τι μπορώ να κάνω άμεσα;
Μπορείς να του βάλες αντιβίωση στο φαγητά , όπως το Vibramycin 1ml/kg βάρους, μήπως και βελτιωθει αλλιως θα χρειαστει νοσηλεια

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 01:11, 26-04-12:

Μπορείς να του βάλες αντιβίωση στο φαγητά , όπως το Vibramycin 1ml/kg βάρους, μήπως και βελτιωθει αλλιως θα χρειαστει νοσηλεια
τρώει όμως μαζί με άλλα αδέσποτα και δε μπορώ να απομονώσω το φαγητό που του δίνω.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 19:19, 26-04-12:

γιατρέ καλησπέρα,
τη γατούλα τη πήρα σήμερα στο σπίτι γιατί τη βρήκα χάλια το μεσημέρι μπροστά στο σπίτι και μου είπε η κτηνίατρος να της δώσω augmentin των 250 γιατί το vibramisin δε θα της κάνει τίποτα έτσι όπως της τα περιέγραψα. Πήρα την αντιβίωση και θα τη δώσω σε λίγο. Ποια είναι η γνώμη σας;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:54, 26-04-12:

γιατρέ καλησπέρα,
τη γατούλα τη πήρα σήμερα στο σπίτι γιατί τη βρήκα χάλια το μεσημέρι μπροστά στο σπίτι και μου είπε η κτηνίατρος να της δώσω augmentin των 250 γιατί το vibramisin δε θα της κάνει τίποτα έτσι όπως της τα περιέγραψα. Πήρα την αντιβίωση και θα τη δώσω σε λίγο. Ποια είναι η γνώμη σας;
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν μπορεις και την ταίζεις ακομα καλυτερα

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 20:00, 26-04-12:

ευτυχώς τρώει δεν έχει χάσει την όρεξή της. μου είπε να της δώσω 2,5 ml. είναι καλά;

ευτυχώς τρώει δεν έχει χάσει την όρεξή της. μου είπε να της δώσω 2,5 ml. είναι καλά;
2,5 ml πρωί - βράδυ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 26-04-12 στις 20:07. Αιτία: merge
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:10, 27-04-12:

2,5 ml πρωί - βράδυ.
Εξαρτάται απο την συγκέντρωση του σιροπιου και το βαρος του γατου, στο σιροπι των 312,5 mg/5 ml η δόση είναι 0.2 ml/kg βάρους

Παράθεση

anna 21

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 584 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:39, 27-04-12:

Η μυελογραφία θα δείξει αν υπάρχει συμπίεση στην σπονδυλική στήλη και αν χρειάζεται να γλινει εγχείρηση , αμα είσαι θεσαλονίκη καλό είναι να την πας στο πανεπηστήμια γιια να γίνου όλες οι απαραίτητες εξετάσεις
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. στην κλινικη του απθ δεν τον πηγα ακομα γιατι ηταν κλειστη στισ διακοπες και η κτηνιατρος που τον παρακολουθει ειπε να περιμενω να δουμε πρωτα την εξελιξη. εχει πολυ μεγαλη βελτιωση: απο την 4η μερα ελεγχει την κυστη του, τα ποδια δυναμωνουν με τις ασκησεις και σηκωνεται πλεον πολλες φορες μονος του. στην αρχη σηκωνοταν για πολυ λιγο αλλα σταδιακα κανει και κατι σαν βηματα (κανονικα βηματα εχει κανει αλλα οχι πολλα μεχρι τωρα). βεβαια δεν εχουν περασει ουτε 20 μερες απο το ατυχημα. θα κανω ακτινογραφια για να απορριψουμε την περιπτωση ραγισματος στη σπονδυλικη γιατι ειχε καποιο πονο οταν τον πιεζαν σε ενα σημειο. με τα νεα δεδομενα θεωρειται οτι η μυελογραφια συνεχιζει να εχει νοημα να γινει? (τα κατω ακρα τα ενιωθε απο την πρωτη μερα)

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 15:00, 28-04-12:

Εξαρτάται απο την συγκέντρωση του σιροπιου και το βαρος του γατου, στο σιροπι των 312,5 mg/5 ml η δόση είναι 0.2 ml/kg βάρους
ο γατούλης δεν πρέπει να είναι πάνω από 4 κιλά, οπότε η κάθε δόση θα πρέπει να είναι περίπου 1ml; Πήγα και τον είδε μου είπε ότι είναι ρινίτιδα και μου είπε να του δίνω και 1ml mucosolvan μία φορά την ημέρα. Δείχνει ήδη βελτίωση αν και μου είπε ότι αυτό είναι κάτι που μπορεί να του ξανασυμβεί στο μέλλον. Εγώ τι να κάνω τώρα να μειώσω τη δόση από μόνη μου;

Παράθεση

FROLLI (SFS) (Βαλερια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FROLLI (SFS)
H Βαλερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H FROLLI (SFS) έγραψε στις 21:14, 29-04-12:

καλησπερα γιατρε!! ηθελα να μαθω την γνομη σας. η γατα μου φτερνιζεται συνεχια, βγαζει μηξα με αιμα, μερικες φορες σαν νερο, δακριζουν υπερβολικα τα ματια της, εκανα μερικες δουλειες του σπιτιου με χλορινη μετα απο λιγο ξεκινισε αυτο το προβλημα με γατουλα. μιλισα στο τηλ με την γιατρο, της βαζω οτριβιν γελ 2-3 φορες την ημερα, αλλα μου εχει πει να βαλω και prezolon 5 mg μισο χαπι καθε 12 ωρες για 3 μερες. βαρος της γατας 3 kg. το προβλιμα μου ειναι οτι την ζευγαρωσαμε πριν μια εβδομαδα και πρεπει να ειναι εγκιος. κανει να περνει κορτιζολη στην εγκιμοσυνη??????? ποσο επικινδινο μπορει να ειναι για την γατα και τα μωρα??? και με τα συμτοματα που εχει μπορει να ειναι τιποτα αλλο η ειναι συγουρα αλεργια????? γιατι με την γιατρο μονο στο τηλ μιλισαμε, δεν την εχει εξετασει. περιμενω πολυ την γνομη σας. ευχαριστω!!!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:51, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από FROLLI (SFS)
καλησπερα γιατρε!! ηθελα να μαθω την γνομη σας. η γατα μου φτερνιζεται συνεχια, βγαζει μηξα με αιμα, μερικες φορες σαν νερο, δακριζουν υπερβολικα τα ματια της, εκανα μερικες δουλειες του σπιτιου με χλορινη μετα απο λιγο ξεκινισε αυτο το προβλημα με γατουλα. μιλισα στο τηλ με την γιατρο, της βαζω οτριβιν γελ 2-3 φορες την ημερα, αλλα μου εχει πει να βαλω και prezolon 5 mg μισο χαπι καθε 12 ωρες για 3 μερες. βαρος της γατας 3 kg. το προβλιμα μου ειναι οτι την ζευγαρωσαμε πριν μια εβδομαδα και πρεπει να ειναι εγκιος. κανει να περνει κορτιζολη στην εγκιμοσυνη??????? ποσο επικινδινο μπορει να ειναι για την γατα και τα μωρα??? και με τα συμτοματα που εχει μπορει να ειναι τιποτα αλλο η ειναι συγουρα αλεργια????? γιατι με την γιατρο μονο στο τηλ μιλισαμε, δεν την εχει εξετασει. περιμενω πολυ την γνομη σας. ευχαριστω!!!
καλο είναι να μην της δώσεις την κορτιζονη γιατι μπορει να αποβάλει , ισως χρειαστει και αντιβιωση γιατι μπορει να είναι κάποια ρινίτιδα!

Παράθεση

Μαυρογατος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαυρογατος
Ο Μαυρογατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Μαυρογατος έγραψε στις 14:58, 03-05-12:

Γιατρε καλησπερα. Πριν απο 3 εβδομαδες η γατουλα μου εμφανισε μια αλαφρια μορφης δερματιτιδα στην ριζα των αφτιων της απο την πανω πλευρα. Ο γιατρος της μας εδωσε κρεμα propiogenta και καναμε επαληψη πρωι-βραδυ για 10 ημερες. Το προβλημα παρεμηνε και τελικα μας εδωσε κορτιζονη (Moderin 4mg) για μια εβδομαδα απο μισο χαπι πρωι-βραδυ. Το προβλημα ειναι οτι μετα την τριτη ημερα η γατα ειναι υποτονικη,αναπνεει πολυ γρηγορα οταν δεν κοιμαται και δεν εχει καθολου ορεξη για να παιξει. Τρωει κανονικα και δεν εχει αλαξει συνηθειες σε οτι αφορα την αμμο. Μπορει η κορτιζονη να προκαλεσει παρομοια προβληματα η φταιει η αποτομη αλαγη του καιρου? Α,ξεχασα να πω οτι αν και ειμαστε στην 6 ημερα το δερματολογικο προβλημα δεν εχει υποχωρησει.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:21, 03-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Μαυρογατος
Γιατρε καλησπερα. Πριν απο 3 εβδομαδες η γατουλα μου εμφανισε μια αλαφρια μορφης δερματιτιδα στην ριζα των αφτιων της απο την πανω πλευρα. Ο γιατρος της μας εδωσε κρεμα propiogenta και καναμε επαληψη πρωι-βραδυ για 10 ημερες. Το προβλημα παρεμηνε και τελικα μας εδωσε κορτιζονη (Moderin 4mg) για μια εβδομαδα απο μισο χαπι πρωι-βραδυ. Το προβλημα ειναι οτι μετα την τριτη ημερα η γατα ειναι υποτονικη,αναπνεει πολυ γρηγορα οταν δεν κοιμαται και δεν εχει καθολου ορεξη για να παιξει. Τρωει κανονικα και δεν εχει αλαξει συνηθειες σε οτι αφορα την αμμο. Μπορει η κορτιζονη να προκαλεσει παρομοια προβληματα η φταιει η αποτομη αλαγη του καιρου? Α,ξεχασα να πω οτι αν και ειμαστε στην 6 ημερα το δερματολογικο προβλημα δεν εχει υποχωρησει.
Μπορεί να έχει ώτίτιδα και να χρειάζεται και αυτη θεραπεία, η κορτιζόνη μπορεί να έχει κάποιες παρενέργειες καλό θα ήταν να τον δει πάλι ο γιατρός για να εκτιμίσει την κατάσταση

Παράθεση

Μαυρογατος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαυρογατος
Ο Μαυρογατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Μαυρογατος έγραψε στις 08:19, 04-05-12:

Τα αυτια της τα κοιταξε με το ωτοσκοπιο (καλα το ειπα?) και μας ειπε οτι ειναι ενταξει. Και εγω τα τσεκαρω καθε μερα και ειναι πεντακαθαρα.

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 15:10, 07-05-12:

Γιατρε βοηθεια, η βουλα μου εχει χολαγγειοηπατοπαθεια , 13 χρονων στειρωμενη, τερας υγειας μεχρι την παρασκευη ,
δεν τρωει , ειναι με ορο , και αυριο πρεπει να της κανουμε μια επεμβαση να της βαλουμε κατι σαν σωληνακι στην κοιλια της να πηγαινει το φαγητο κατευθειαν , μη με παρεξηγησετε , εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου ,ειμαι ομως τοσο στενοχωρημενη που ειναι μεσα μονη της , φανταζομαι θα ποναει κιολας, εγω οταν ειχα πονοκεφαλο ερχοοταν το μωρο μου στην αγκαλια μου και μου περναγε τωρα εγω δεν ξερω τι να κανω για να τη βοηθησω , αν φανταζεστε κατι οτιδηποτε, οπουδηποτε υπαρχει θα μπορουσα να την φερω , περιμενω με αγωνια να με διαβασετε και να μου απαντησετε , 1000 ευχαριστω ..

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:45, 07-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Υακίνθη
Γιατρε βοηθεια, η βουλα μου εχει χολαγγειοηπατοπαθεια , 13 χρονων στειρωμενη, τερας υγειας μεχρι την παρασκευη ,
δεν τρωει , ειναι με ορο , και αυριο πρεπει να της κανουμε μια επεμβαση να της βαλουμε κατι σαν σωληνακι στην κοιλια της να πηγαινει το φαγητο κατευθειαν , μη με παρεξηγησετε , εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου ,ειμαι ομως τοσο στενοχωρημενη που ειναι μεσα μονη της , φανταζομαι θα ποναει κιολας, εγω οταν ειχα πονοκεφαλο ερχοοταν το μωρο μου στην αγκαλια μου και μου περναγε τωρα εγω δεν ξερω τι να κανω για να τη βοηθησω , αν φανταζεστε κατι οτιδηποτε, οπουδηποτε υπαρχει θα μπορουσα να την φερω , περιμενω με αγωνια να με διαβασετε και να μου απαντησετε , 1000 ευχαριστω ..
Δεν ξερω την γενική κατάσταση του ζώου για να μπορω να σου πω ποια εξελιξη θα έχει , αυτο εξαρτάται απο τον τυπο της πάθησης εφόσον εμπιστεύσαι τον γιατρό σου θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του μια και αυτος έχει μια πιο πλήρη εικόνα του περιστατικού, αν θες μια δευτερη γνωμη θα πρέπει να πας όλο το πακετο των εξετάσεων , αιματολογικες, ακτινογραφιςες , υπερηχους, σε κάποιον άλλο συνάδελφον α σου πει την γνωμη του, αν και η χολλαγγειοηπατιτιδα είναιπολύ δύσκολη περίπτωση και με περιορισμένες επιλογες θεραπείας

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 15:15, 10-05-12:

Γιατρέ καλησπέρα,
καθως έπαιζα με τη γάτα μου παρατήρησα οτι απο τον πρωκτό της βγάζει ένα καφέ υγρό και η αλήθεια είναι ότι με ανησυχησε λίγο. Να σου πω οτι η τροφη της εδω κι ενα χρονο είναι η orijen κοτόπουλο κι εχτες και προχτες της έδωσα για δωρακι να φάει λιγη κονσέρβα τονου. Απο τις μικρες κονσέρβες, τις ατομικές (ενος γευματος). Τις σκουπισα τον ποπο με χαρτι υγείας και αναγκαστηκα να το μυρισω το υγρο και μυριζε σκατίλα (τι τραβάω η δολια η μάνα). Πηγα στη τουαλέτα της να δω αν έχει κανει διάρροια αλλα τα κακά που βρήκα ηταν τα κλασσικά της (σκληρά και ξερά). Βεβαια δε ξέρω πότε τα έκανε, μπορεί και να είναι απο το βράδυ. Μια δώση πάντως βρήκα. Να την πάω στον κτηνίατρο; Αα επισης καθε τρεις μηνες της δινω κανονικα το αντιπαρασιτικό της (drontal - με συγγχωρεις δε ξέρω αν το γράφω σωστα)

2) και μιας και άρχισα τις ερωτήσεις. Εχω παρατηρησει οτι τα ούρα της μυρίζουν εντονα αμμωνία. Φταίει η τροφή; Ειναι και αυτο ανησυχιτικό;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:22, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από billio
Γιατρέ καλησπέρα,
καθως έπαιζα με τη γάτα μου παρατήρησα οτι απο τον πρωκτό της βγάζει ένα καφέ υγρό και η αλήθεια είναι ότι με ανησυχησε λίγο. Να σου πω οτι η τροφη της εδω κι ενα χρονο είναι η orijen κοτόπουλο κι εχτες και προχτες της έδωσα για δωρακι να φάει λιγη κονσέρβα τονου. Απο τις μικρες κονσέρβες, τις ατομικές (ενος γευματος). Τις σκουπισα τον ποπο με χαρτι υγείας και αναγκαστηκα να το μυρισω το υγρο και μυριζε σκατίλα (τι τραβάω η δολια η μάνα). Πηγα στη τουαλέτα της να δω αν έχει κανει διάρροια αλλα τα κακά που βρήκα ηταν τα κλασσικά της (σκληρά και ξερά). Βεβαια δε ξέρω πότε τα έκανε, μπορεί και να είναι απο το βράδυ. Μια δώση πάντως βρήκα. Να την πάω στον κτηνίατρο; Αα επισης καθε τρεις μηνες της δινω κανονικα το αντιπαρασιτικό της (drontal - με συγγχωρεις δε ξέρω αν το γράφω σωστα)

2) και μιας και άρχισα τις ερωτήσεις. Εχω παρατηρησει οτι τα ούρα της μυρίζουν εντονα αμμωνία. Φταίει η τροφή; Ειναι και αυτο ανησυχιτικό;
Υποθέτω οτι μύριζε σαν σάπιο ψαρι? Είναι οι περιπρωκτικοί της αδένες οι οποίοι έχουν μαζέψει υγρό και θα χρειαστεί να την πας στον κτηνιάτρο να τους αδείασει και να της δώσει και κάποια αντιβίωση για μερικές μέρες! Για την μυρωδιά των ούρων μάλλον οφείλεται στην πρωτείνη της τροφής , αυτό σημαίνει οτι η τροφή έχει πολύ πρωτείνη απο την αλλή είναι καλό γιατί σημαίνει οτι τουλάχιστον το νεφρό δουλεύει καλά και την καθαρίζει

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 17:30, 10-05-12:

Νομιζω οτι μυριζε σκατιλα... δε καθισα να διευκρινίσω το ειδος της μυρωδιας. Και μονο που το μυρισα αθλος ήταν

Θα λείπω για 3 μέρες, οποτε δε θα μπορω να της δινω αντιβιωση. Αν την παω απο Δευτερα για το αδιασμα πειραζει;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:36, 10-05-12:

Νομιζω οτι μυριζε σκατιλα... δε καθισα να διευκρινίσω το ειδος της μυρωδιας. Και μονο που το μυρισα αθλος ήταν

Θα λείπω για 3 μέρες, οποτε δε θα μπορω να της δινω αντιβιωση. Αν την παω απο Δευτερα για το αδιασμα πειραζει;
Δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να αρχίσει απο την δευτερα

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 17:40, 10-05-12:

Δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να αρχίσει απο την δευτερα
Όταν λετε να αρχισει απο Δευτερα ενοειτε το άδειασμα + την αντιβίωη ή να γινει σημερα το άδειασμα και απο βδομαδα να αρχισει η αντιβιωση;

Επισης αυτο το γέμισμα των αδένων πως γίνεται; Και γιατί γινεται; Πως αποφεύγεται; Καλα το οτι δε θα της ξαναδωσω κονσερβα τονου εξυπακουεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 10-05-12 στις 19:34. Αιτία: Merge
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:50, 11-05-12:

Όταν λετε να αρχισει απο Δευτερα ενοειτε το άδειασμα + την αντιβίωη ή να γινει σημερα το άδειασμα και απο βδομαδα να αρχισει η αντιβιωση;

Επισης αυτο το γέμισμα των αδένων πως γίνεται; Και γιατί γινεται; Πως αποφεύγεται; Καλα το οτι δε θα της ξαναδωσω κονσερβα τονου εξυπακουεται.
Μπορει να περιμένει μέχρι την δευτερα το αδειασμα, το γέμισμα γίνεται για πολλους λόγους κυρίως έχει να κάνει με τις ορμόνες

Παράθεση

pichu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pichu
H pichu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H pichu έγραψε στις 19:18, 11-05-12:

Καλησπερα γιατρε. Μια αδεσποτη γατουλα της γειτονιας δεν τρωει καθολου εδω και περιπου μια εβδομαδα, πινει μονο νερο. Η μυτη της εχει μυξουλες (ορισμενες πηχτες και κολλημενες στη μυτη της) και δεν αναπνεει καλα. δε με αφηνει ουτε να την καθαρισω αλλα ουτε να την πιασω να την παω στο γιατρο. Τι μπορω να της δωσω; Θα ηταν ρισκο να της δωσω λιγη vibramicin; αλλα και παλι πως να της το δωσω αφου δεν τρωει; Σας ευχαριστω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους