Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,449 εγγεγραμμένα μέλη και 2,832,224 μηνύματα σε 80,914 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:01, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από emilh
Στη μυτούλα της είναι μαυράκια αλλά στο υπόλοιπο σώμα έχει καφέ στρογγυλά εξογκώματα, υπάρχει περίπτωση να είναι μύκητες;
Μάλλον προκειται για δερματιτιδα , αλλα μια καλλιέργεια θα πρέπει να γινει για επιλεχθει το κατάλληλο αντιβιοτικο και να δουμε αν υπάρχει και καποιος μύκητας που φυτρώνει παρέα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:03, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Καλησπέρα!

Η γατούλα μας είναι δύο χρονών, στειρωμένη και -χτύπα ξύλο- υγιέστατη. Σκεφτόμουν να της κάνουμε προληπτικές εξετάσεις, μήπως υπάρχει τίποτα ανησυχητικό που κρύβεται και δεν έχουμε αντιληφθεί.

Δύο ερωτήσεις:

- είναι καλή η ιδέα μου ή δεν έχει νόημα;
- τι εξετάσεις να ζητήσουμε;

Προφανώς θα συμβουλευτούμε τον κτηνίατρό μας, απλά θα ήθελα να έχω και μια γνώμη από σας μήπως προτείνετε κάτι διαφορετικό

Ευχαριστώ πολύ!
οι προληπτικές εξετάσεις είναι καλό να γίνονται σε τακτα διαστήματα , αφου συμβουλευτήτε τον κτηνιατρο σας θα αποφασισετε ποιες εξετάσεις θα κάνετε, τουλάχιστον τις βασικες αιματολογογικες και βιοχημικές
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:04, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από dpa2007
Καλησπέρα,έχουμε μια γατούλα ενός έτους.
νιαουρίζει σπάνια και δυσκολεύεται σαν να είναι βραχνιασμένη.
βέβαια μερικές φορές νιαουρίζει κανονικά,π.χ. όταν θέλει κάτι.
μπορεί να είναι κάτι σοβαρό;
Πιθανως να είναι τριχόμπαλλες αλλά καλό είναι να την δει κτηνιατρος για μια πιο λεπτομερή εξέταση
Παράθεση

dpa2007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο dpa2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 21:26, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Πιθανως να είναι τριχόμπαλλες αλλά καλό είναι να την δει κτηνιατρος για μια πιο λεπτομερή εξέταση
Ευχαριστώ για την απάντηση,έχουμε κανονίσει ήδη ραντεβού για τα εμβόλια της,οπότε με την ευκαιρία θα το αναφέρω.
Παράθεση

emilh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emilh
H emilh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H emilh έγραψε στις 20:48, 02-07-14:

Σήμερα την πήγα στον κτηνίατρο. Σε δεκαπέντε μέρες θα βγουν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και θα ξέρουμε. Ευχαριστώ πολύ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 20:26, 07-07-14:

Γεια σου κ παλι γιατρε. Ειχαμε ενα θέμα με τα αυτιά της γάτας,τα οποία είχε μαδησει Απο το Πόλυ ξύσιμο.έδειξε μετα να το ξεπερνάει με χρηση σπρευ κορτιζόνης κ αρχισε παλι να βγάζει τριχουλες κ στα δυο.μέχρι που κάποια στιγμη αρχισε να ξύνει το ενα κ εμφανησε κάτι σαν Μελανία η μελάνωμα σκουρόχρωμο.κατα τ άλλα συμπεριφέρεται Νορμάλ κ δεν πολυξινεται πια.καμια ιδέα τι μπορεί να είναι?αύριο παει παλι στο γιατρό,απλα είπα να ρωτησω κ εδώ.ευχαριστώ προκαταβολικά
Παράθεση

TigeDiego

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TigeDiego
H TigeDiego αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H TigeDiego έγραψε στις 22:47, 11-07-14:

Καλησπεριζω και εγω με τη σειρα μου!!! Εχω δυο γατακια οπου το ενα ειναι πολυ φοβιτσιαρικο (ο μικρος ενος χρονου) και ενα λιγο αγριο (η μεγαλη δυο χρονων). Προκειται να ταξιδεψουμε με αεροπλανο οπου θα ειναι και το πρωτο τους ταξιδι...τι μπορω να κανω για να ειναι ηρεμα και να στρεσαριστουνε οσο γινεται λιγοτερο;;;;ευχαριστω εκ των προτερων!!
Παράθεση

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 00:41, 12-07-14:

Χαιρετε την όμορφη γατόψαρα!!! Ο Φέλιξ μου είναι δεκαπέντε μηνών στερεωμένοι και ζει μέσα στο σπίτι. Πρόκειται να φύγω τη Δευτέρα για διακοπές κ θα τον πάρω εννοείται μαζί μου. Ήθελα να ρωτήσω το γιατρό μας δύο τρία πράγματα.
Πρώτον έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί παρόλο που έχουμε πολύ καλή επικοινωνια(παίζουμε, μιλάμε, αγαπιόμαστε πολυ) όσο μεγαλώνει γίνεται πιο ανεξάρτητος κ αρνείται να μπει στο μεταφορά του. Ιδίως μετά τη στέρηση έχω μεγάλο πρόβλημα κ συγκεκριμένα προχθές που ήθελα να τον πάω στο γιατρό να δει ένα δερμάτινο πρόβλημα ήταν αδύνατο. Αρνείται πεισματικά να μπει. Να ρωτήσω αν αυτό που μου πρότειναν στο πες σου, δεν να βάλω κατακόρυφα τη γατοφορο και χωρίς να τη βλέπει να τον βάλω με τον πόπο του μέσα, θα πιάσει.. .. Εγώ τον λατρεύω, θεωρώ πως το έχει καταλάβει κ με εκμεταλλευεται....
Δεύτερον έχω πρόβλημα με τη λήψη χαπιού. Από την αρχή το χάπι για τα σκουλήκια το έδινα στην αγαπημένη του κονσέρβα διαλυμένο κ το έτρωγε. Όμως γενικά κ ένα φάρμακο για υψηλές ακόμα κ σε λατρεμένο φαγητό δεν το έπαιρνε σωστά. Έχω πάρει τρία χάπια, τον έχω αφήσει νηστικό (που είναι λιχουδης) και παρ'όλα αυτά δεν το τρώει....
Ο γιατρός δεν έχει δείξει προθυμία μα το δώσει εκείνος. .. Ειναι φυσιολογικό αυτό; δε θα έπρεπε να μου το έχει πει; αναρωτιέμαι..... Μου πρότεινε να μην το πιεσω με το ειδικό εργαλείο για διευκόλυνση της λήψης χαπιών... Όμως τώρα στην εξοχή αν κ θα είναι μέσα, όλο κ καμμια μύγα θα φάει (τον κυνηγάω να μην της τρώει κ εδώ γιατί τη βγάζει λόγω ζέστης στο μπαλκονι)
Ανησυχώ πολύ.... Κ για το γιατρό επίσης....
Άλλη ερώτηση είναι οι μύκητες. Ο γιατρός μετά από καλλιέργεια μου είχε συστήσει μπάνια!!! Στην αρχή τοπικά του έπλενα το σαγόνι που το είχε μαδησει από ξύσιμο καθώς αυτός έτρωγε την κονσέρβα του. Όμως μεγαλώνοντας αρνιόταν κ εφευγε(γενικά είναι ατίθασος, δε θα καθίσει στην αγκαλιά σου, θα έρθει μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί κ θα δεχτεί χάδια όταν θέλει να χαλαρωσει) η καλλιέργεια έδειξε δερματοφυτα, ο γιατρό; είπε ο ίδιος φάρμακο, εγώ βρήκα ένα σε σταγόνες που έπρεπε όμως να παίρνει με άδειο στομάχι. Οπότε όταν τις έδινα με την τροφή δουλειά δεν έγινε, συνέχισα τις τοπικές παύσεις αλλά παρόλο που η επόμενη καλλιέργεια έδειξε μικρή συγκέντρωση σε μύκητες, δε θεωρώ πως έφυγαν, καθώς; ολόκληρος δεν κάθεται.
Προχθές είδα στο αυτάκι του εσωτερικά ένα αιματωμα. Από το ξύσιμο... Δεν ξύνεται πολύ, ούτε συνέχεια, αλλά δεν έχει στατιστικά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον πάω στο γιατρό. Πήγα εγώ αντ'αυτου και μου είπε beading και μια δερματικη κρεμα(dividing, celestoderm με garamycin) μια βδομάδα... Ήθελα να ρωτήσω... Τι θα γίνει;;; έτσι θα συνεχιστεί. Δεν αν δεν κάνει μπάνιο δεν μπορεί κάτι μα γίνει; ο γιατρό; δε θα έπρεπε να μου προτείνει κάτι;είχα διαβάσει ότι για να γίνει μπάνιο μπορεί να ναρκωτικά το γατί για μια δυο φορές όχι με ένεση, με αέριο (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι, συγνώμη αν λέω βλακειες...)
Γιατρέ σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.
Αμπούλα βάλαμε σήμερα, advocate4+(ειναι αφράτο το μωρό μου)...
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, όμως τον αγαπάω, νοιάζομαι, θέλω να είναι καλά και να κάνω ό, τι μπορώ για αυτό...
Κάτι τελευταίο, αν απαντήσετε πριν τη Δευτέρα.. .. Να του δωσω(το πως είναι μεγάλο θα, περιμένω μια έμπειρη συγγενή την κυριακη) caliber ή όχι; θα πάρουμε πλοίο, όταν τον είδα φέρει Αθήνα τον Οκτώβρη ήταν ήσυχος....
Κ κάτι τελευταίο....
Όταν ήταν μικρός είχε ρινοτραχειιτιδα, με αντιβίωση ισχυρή κ μετά με καλό φαγητό, από παράσταση κλπ υπό ώθησε, έχει κάνει όλα τα εμβόλια αυμπςριλαμβανομςνπυ κ ρινοτραχειιτιδας. Αν τον βγάζω με επιτήρηση στην αυλή, αν έχει περάσει άλλη γάτα σε προηγούμενο χρόνο, υπάρχει περιπτώσει να ξυπνήσει ο ιός;
Ευχαριστώ πολύ, εκτιμώ τη γνώμη σας!

Συγνωμη για κάποιες "παράξενες" λέξεις. Είμαι από κινητό κ ο κορεκτορας κάνει τα δικά του!!!!

Όχι caliber(δεν ξέρω τι είναι αυτό...) calmivet...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 12-07-14 στις 00:47. Αιτία: Merge
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 09:58, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
Γεια σου κ παλι γιατρε. Ειχαμε ενα θέμα με τα αυτιά της γάτας,τα οποία είχε μαδησει Απο το Πόλυ ξύσιμο.έδειξε μετα να το ξεπερνάει με χρηση σπρευ κορτιζόνης κ αρχισε παλι να βγάζει τριχουλες κ στα δυο.μέχρι που κάποια στιγμη αρχισε να ξύνει το ενα κ εμφανησε κάτι σαν Μελανία η μελάνωμα σκουρόχρωμο.κατα τ άλλα συμπεριφέρεται Νορμάλ κ δεν πολυξινεται πια.καμια ιδέα τι μπορεί να είναι?αύριο παει παλι στο γιατρό,απλα είπα να ρωτησω κ εδώ.ευχαριστώ προκαταβολικά
σε αυτές τις περιπτωσεις δερματικων προβληματων μονο ο κτηνιατρος που θα το δει μπορει να εχει ξεκαθαρη εικονα εγω μπορω να σου πω ολα τα ενδεχομενα απο τα πιο απλά μέχρι τα πιο πολύπλοκα
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,590 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:02, 19-07-14:

Καλημέρα σας γιατρέ! θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: πριν 4 μήνες περίπου έφερα στο σπίτι μια γατούλα η οποία μόλις είχε γεννήσει. Ο καιρός πέρασε, τα μωράκια εδόθησαν και επειδή η γατούλα έχανε τρίχωμα, ήταν θαμπό με πυτιρίδα και λίγο ρυπαρό το τρίχωμά της, μας είπε η γιατρός να της δώσουμε τα viacutan plus χάπια για να βοηθηθεί. Οντως καλυτέρεψε η κατάσταση αλλά δεν γυαλίζει το τρίχωμά της όπως στην άλλη γατούλα μας. Μπορεί να φταίει η τροφή; ή κάτι άλλο; σημειωτέον ότι δεν την βλέπω να καθαρίζεται όπως την άλλη γατούλα μας, παρά ελάχιστα. Μπορεί να φταίει και αυτό;;; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:16, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από TigeDiego
Καλησπεριζω και εγω με τη σειρα μου!!! Εχω δυο γατακια οπου το ενα ειναι πολυ φοβιτσιαρικο (ο μικρος ενος χρονου) και ενα λιγο αγριο (η μεγαλη δυο χρονων). Προκειται να ταξιδεψουμε με αεροπλανο οπου θα ειναι και το πρωτο τους ταξιδι...τι μπορω να κανω για να ειναι ηρεμα και να στρεσαριστουνε οσο γινεται λιγοτερο;;;;ευχαριστω εκ των προτερων!!
θα πρέπει να το συζητησετε με τον κτηνιατρο σας υπάρχουν διαφορα σκευασματα τοσο παραμακευτικά όσο και φυτικα που μειωνουν το στρες και ηρεμουν τα ζωα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:24, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από taniafel
Χαιρετε την όμορφη γατόψαρα!!! Ο Φέλιξ μου είναι δεκαπέντε μηνών στερεωμένοι και ζει μέσα στο σπίτι. Πρόκειται να φύγω τη Δευτέρα για διακοπές κ θα τον πάρω εννοείται μαζί μου. Ήθελα να ρωτήσω το γιατρό μας δύο τρία πράγματα.
Πρώτον έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί παρόλο που έχουμε πολύ καλή επικοινωνια(παίζουμε, μιλάμε, αγαπιόμαστε πολυ) όσο μεγαλώνει γίνεται πιο ανεξάρτητος κ αρνείται να μπει στο μεταφορά του. Ιδίως μετά τη στέρηση έχω μεγάλο πρόβλημα κ συγκεκριμένα προχθές που ήθελα να τον πάω στο γιατρό να δει ένα δερμάτινο πρόβλημα ήταν αδύνατο. Αρνείται πεισματικά να μπει. Να ρωτήσω αν αυτό που μου πρότειναν στο πες σου, δεν να βάλω κατακόρυφα τη γατοφορο και χωρίς να τη βλέπει να τον βάλω με τον πόπο του μέσα, θα πιάσει.. .. Εγώ τον λατρεύω, θεωρώ πως το έχει καταλάβει κ με εκμεταλλευεται....
Δεύτερον έχω πρόβλημα με τη λήψη χαπιού. Από την αρχή το χάπι για τα σκουλήκια το έδινα στην αγαπημένη του κονσέρβα διαλυμένο κ το έτρωγε. Όμως γενικά κ ένα φάρμακο για υψηλές ακόμα κ σε λατρεμένο φαγητό δεν το έπαιρνε σωστά. Έχω πάρει τρία χάπια, τον έχω αφήσει νηστικό (που είναι λιχουδης) και παρ'όλα αυτά δεν το τρώει....
Ο γιατρός δεν έχει δείξει προθυμία μα το δώσει εκείνος. .. Ειναι φυσιολογικό αυτό; δε θα έπρεπε να μου το έχει πει; αναρωτιέμαι..... Μου πρότεινε να μην το πιεσω με το ειδικό εργαλείο για διευκόλυνση της λήψης χαπιών... Όμως τώρα στην εξοχή αν κ θα είναι μέσα, όλο κ καμμια μύγα θα φάει (τον κυνηγάω να μην της τρώει κ εδώ γιατί τη βγάζει λόγω ζέστης στο μπαλκονι)
Ανησυχώ πολύ.... Κ για το γιατρό επίσης....
Άλλη ερώτηση είναι οι μύκητες. Ο γιατρός μετά από καλλιέργεια μου είχε συστήσει μπάνια!!! Στην αρχή τοπικά του έπλενα το σαγόνι που το είχε μαδησει από ξύσιμο καθώς αυτός έτρωγε την κονσέρβα του. Όμως μεγαλώνοντας αρνιόταν κ εφευγε(γενικά είναι ατίθασος, δε θα καθίσει στην αγκαλιά σου, θα έρθει μόνο όταν θέλει να κοιμηθεί κ θα δεχτεί χάδια όταν θέλει να χαλαρωσει) η καλλιέργεια έδειξε δερματοφυτα, ο γιατρό; είπε ο ίδιος φάρμακο, εγώ βρήκα ένα σε σταγόνες που έπρεπε όμως να παίρνει με άδειο στομάχι. Οπότε όταν τις έδινα με την τροφή δουλειά δεν έγινε, συνέχισα τις τοπικές παύσεις αλλά παρόλο που η επόμενη καλλιέργεια έδειξε μικρή συγκέντρωση σε μύκητες, δε θεωρώ πως έφυγαν, καθώς; ολόκληρος δεν κάθεται.
Προχθές είδα στο αυτάκι του εσωτερικά ένα αιματωμα. Από το ξύσιμο... Δεν ξύνεται πολύ, ούτε συνέχεια, αλλά δεν έχει στατιστικά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον πάω στο γιατρό. Πήγα εγώ αντ'αυτου και μου είπε beading και μια δερματικη κρεμα(dividing, celestoderm με garamycin) μια βδομάδα... Ήθελα να ρωτήσω... Τι θα γίνει;;; έτσι θα συνεχιστεί. Δεν αν δεν κάνει μπάνιο δεν μπορεί κάτι μα γίνει; ο γιατρό; δε θα έπρεπε να μου προτείνει κάτι;είχα διαβάσει ότι για να γίνει μπάνιο μπορεί να ναρκωτικά το γατί για μια δυο φορές όχι με ένεση, με αέριο (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι, συγνώμη αν λέω βλακειες...)
Γιατρέ σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.
Αμπούλα βάλαμε σήμερα, advocate4+(ειναι αφράτο το μωρό μου)...
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, όμως τον αγαπάω, νοιάζομαι, θέλω να είναι καλά και να κάνω ό, τι μπορώ για αυτό...
Κάτι τελευταίο, αν απαντήσετε πριν τη Δευτέρα.. .. Να του δωσω(το πως είναι μεγάλο θα, περιμένω μια έμπειρη συγγενή την κυριακη) caliber ή όχι; θα πάρουμε πλοίο, όταν τον είδα φέρει Αθήνα τον Οκτώβρη ήταν ήσυχος....
Κ κάτι τελευταίο....
Όταν ήταν μικρός είχε ρινοτραχειιτιδα, με αντιβίωση ισχυρή κ μετά με καλό φαγητό, από παράσταση κλπ υπό ώθησε, έχει κάνει όλα τα εμβόλια αυμπςριλαμβανομςνπυ κ ρινοτραχειιτιδας. Αν τον βγάζω με επιτήρηση στην αυλή, αν έχει περάσει άλλη γάτα σε προηγούμενο χρόνο, υπάρχει περιπτώσει να ξυπνήσει ο ιός;
Ευχαριστώ πολύ, εκτιμώ τη γνώμη σας!

Συγνωμη για κάποιες "παράξενες" λέξεις. Είμαι από κινητό κ ο κορεκτορας κάνει τα δικά του!!!!

Όχι caliber(δεν ξέρω τι είναι αυτό...) calmivet...
Για τα χαπια αποπαρασίτωσης υπάρχουν και ειδικες αμπουλες που μπορεις να της βάλεις , ελπίζω να ΄΄κταν ήρεμος στο ταξίδι , για τους μυκητε μπορεις να του κάνεις εμβολιο που τον προφυλάσει και θεραπεύει , αφου έχει κάνει εμβόλια δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει ρινιτιδα απο άλλη γατα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:26, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Καλημέρα σας γιατρέ! θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: πριν 4 μήνες περίπου έφερα στο σπίτι μια γατούλα η οποία μόλις είχε γεννήσει. Ο καιρός πέρασε, τα μωράκια εδόθησαν και επειδή η γατούλα έχανε τρίχωμα, ήταν θαμπό με πυτιρίδα και λίγο ρυπαρό το τρίχωμά της, μας είπε η γιατρός να της δώσουμε τα viacutan plus χάπια για να βοηθηθεί. Οντως καλυτέρεψε η κατάσταση αλλά δεν γυαλίζει το τρίχωμά της όπως στην άλλη γατούλα μας. Μπορεί να φταίει η τροφή; ή κάτι άλλο; σημειωτέον ότι δεν την βλέπω να καθαρίζεται όπως την άλλη γατούλα μας, παρά ελάχιστα. Μπορεί να φταίει και αυτό;;; ευχαριστώ εκ των προτέρων!
τα δερματικά ειναι δύσκολα και θέλει πολύ ψάξιμο , μπορει να ειναι απο την ελλειψη καθαριοτητας , καποια έλλειψη βιταμινων η ακομα και η τροφη αν έχει πολύ λιπος μια πιο σαφη απαντηση θα σας δωσει ο κτηνοιατρος σας
Παράθεση

Nicole1987

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 754 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα! έγραψε στις 10:41, 19-07-14:

Καλημέρα. Θα ηθελα την αποψη σας. Εχω μια γατα που γεννησε πριν περιπου 2 μηνες. Εχει τουλαχιστον ενάμιση μηνα που ξεκίνησε να φταρνιζεται και να βηχει. Την ειχα παει στον κτηνιατρο και της εδωσε veraflox για 7 μερες. Νόμισα για λιγο πως της πέρασε ή ειχε αραιώσει. Πηγα ξανα στον κτηνιατρο κ μου εδωσε ξανα για ακομα 7 μερες veraflox. Και παλι νόμισα πως πέρασε αλλα παλι το ιδιο. Δεν την πιάνει συνεχεια αλλα στιγμες στιγμες. Μου φαινεται λες και ειναι βουλωμένη η μύτη της και δυςκολευεται να αναπνευςει, Την ξαναπηγα χτες και μου ειπε πως αφου δεν πέρασε δεν ειναι γρίπη και θα ειναι καποια αλλεργεια ή ισως άσθμα. Της έβαλε μια ένεση που δεν ξερω τι ειναι και μου ειπε αν δεν της περασει σε 10 μερες σημαινει ειναι κατι χρόνιο. Ποια η άποψη σας;
Παράθεση

Cookie_Kitty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cookie_Kitty
H Cookie_Kitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Cookie_Kitty έγραψε στις 00:33, 21-07-14:

Καλημέρα γιατρε...
Εχω πρόβλημα με το γατακι μου... ειναι θηληκο 5μηνων περιπου , απο την πρωτη στιγμη που το πήραμε μας εχει φλομώσει στα αέρια...ο κτηνιατρος που της κάναμε τα εμβολια μας εδωσε συμπληρωματική αποπαρασίτωση (πέρα της βασικής που ήδη ειχαμε κάνει) μας ειπε να της κοψουμε την κονσερβα, να της δίνουμε μονο ξηρη τροφη και μονο για <1ετους, και ετσι κάναμε...παρόλαυτα συνέχισε.... σε επόμενη επίσκεψη μας ειπε πως ειναι φυσιολογικό και να μην ανησυχουμε.. όμως, τον τελευταιο μήνα πέρα απο τα αερια κανει και πολύ πολύ μαλακα κακακια...ανοιτόχρωμα, χωρίς αίμα ή κατι αλλο.. υποθέσαμε πως μπορεί να είναι απο την τροφή ή να τρωει καποιο φυτο στη αυλή που την πειράζει... ετσι λοιπόν, διαβάζοντας οσα εχουν αναφερθει εδω μέσα, της εκοψα τη τροφη σήμερα για ενα 24ωρο και θα της δώσω μόνο ρυζακι με κοτόπουλο για αυριο να δουμε πως θα πάει...προτείνετε κάτι αλλο ??????
Επίσης, θα ήθελα να σας ρωτησω και το εξης, στο φράχτη της αυλής εμφανίστηκε ενας μεγαλος γατος, και η μικρή καθόταν και το κοιταζε χτυπόντας δεξια-αριστερα την ουρά της μέχρι που τον πήραμε χαμπάρι και τον διώξαμε, εχει αλλάξει όμως συμπεριφορά, απο εκει που ηταν χαδιάρα και παιχνιδιάρα , αν πάμε να την χαιδέψουμε επιτήθεται γρατζουνάει και δαγκώνει... πώς μπορώ να την κανω να ηρεμίσει??
Ευχαριστώ προκαταβολικα... :-)
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 09:58, 22-07-14:

καλημέρα γιατρέ.
Μπορώ να δώσω προοληπτικά vermox σε γατάκια 2 μηνών περίπου που έχουν αέρια και φουσκωμένη κοιλίτσα? και εαν ναι σε τι δοσολογία?
ευχαριστώ
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 14:21, 02-08-14:

ποια ειναι η μικροτερη δυνατη ηλικια για στειρωση σε θυληκα γατακια?
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HiDaDa
H HiDaDa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H HiDaDa έγραψε στις 12:48, 08-08-14:

Καλημέρα σας,
η γάτα μου ( πάνω από 16 - σχεδόν 17 χρονών) - και μετά από πολύ πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 2.3Kg ξανά .
Η κτηνίατρος, της έκανε ξανά ακτινογραφίες και βρήκε πολύ αέρα σε θώρακα και κοιλιά, Μου είπε πως φαίνεται να έχει μία χρόνια φλεγμονή στο στομάχι ----- Όμως δεν γνωρίζει το γιατί ???????
Μου είπε, πως από τον πολύ αέρα στην κοιλιά της μπορούσε να διακρίνει τα τοιχώματα του στομάχου.
Ακόμα μου είπε πως σε κάποιο σημείο ο λάρυγγας της ή η τραχεία της ( δεν κατάλαβα καλά ) παίρνει μία περίεργη κλήση και δεν είναι σε ευθεία ???? Δεν μου έκανε λόγο για τυμπανισμό (περίεργο!!! ) και ΔΕΝ βρήκε νερό σε πνεύμονες και βρόγχους πράγμα που υποπτευόμουν, αφού όταν η γάτα μου αναπνέει -, ακόμα και τώρα,- ανοίγει το στόμα της κι ακούγεται ένας ήχος σαν να έχει νερό στο λαιμό της….?????

Τους τελευταίους 10 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• ξεκινήσαμε 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg
( όμως μέχρι και πριν 7 ημέρες η δόση ήταν 1.25 mg/ 2x ημέρα.)
• 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg
• 2χ εβδομάδα Pancrex Enzymcomplex
• 1χ ημέρα ένα τονωτικό ( Recoactiv ) 10 ml

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν εσείς θα μπορούσατε να μου πείτε/ προτείνετε κάτι.

Η γάτα μου πλέον, -λόγω ηλικίας φαντάζομαι,- δεν νιαουρίζει, δεν παίζει, δεν τρώει αρκετά και κατά τη διάρκεια που τρώει κάνει συχνά εμετό, Όμως πίνει αρκετό νερό, γουργουρίζει και θέλει να είναι δίπλα μας .

Ευχαριστώ από τώρα γιατρέ και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

αθηνα~~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αθηνα~~
H αθηνα~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αθηνα~~ έγραψε στις 23:11, 09-08-14:

Καλησπερα!Πριν από περιπου μια βδομαδα βρηκα στα σκουπίδια 3 νεογέννητα μωράκια..τα δυο δυστυχως δεν τα καταφεραν...το τριτο όμως ζει ακομη και για την ωρα είναι μια χαρα!Τρωει κανονικότατα και ανοιξε και τα ματακια του!Το γατακι είναι το πολύ 10 ημερων και πριν από 2 μερες,παρατηρησα στο λαιμο του μικρου ένα πραγμα σαν σπυρακι,εξωτερικα,σκληρο σαν να ειχε καυκαλο από πανω και μου φανηκε πως ειχε μεσα πυον!Αρχισα να του βαζω πρωι βραδυ μετα τη συμβουλη γιατρου οξυζενε και μπεταντιν..και σημερα το πρωι μολις του εβαλα μπεταντιν το σπυρακι ανοιξε και εβγαλε πυον..φοβηθηκα όμως να το πειραξω και το αφησα να φυγει μονο του!Ιδανικα θα ηθελα να το παω στο γιατρο να το δει,αλλα η δικη μου κτηνίατρος απουσιαζει,και οι υπολοιποι κτηνιατροι της περιοχης είναι δοκιμασμένα μη εμπιστοι..Ποια είναι η γνωμη σας?Τι θα μπορουσε να είναι αυτό??Φαινεται πλεον σα να ξεκολλάει από πανω του και δεν δειχνει να το ενοχλεί..
Σας επισυναπτω μια φωτογραφια..μηπως βοηθησει..να διευκρινισω ότι το σπυρακι είναι μονο στο λαιμο του στο χερακι του κοντα που φαινεται καφετι είναι απλως το μαλλακι του ετσι!
Ευχαριστω πολύ!!
https://dub128.mail.live.com/att/Get...UvanBlZw_3d_3d
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-08-14 στις 10:44. Αιτία: Διορθωση λινκ φωτογραφιας
Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 15:21, 17-08-14:

Γιατρε καλημερα , θα ηθελα την γνωμη σας οχι για γατα αλλα για σκυλο , σας εμπιστευομαι απολυτα αλλα δυστυχως ειστε σχετικα μακρια μου για να σας επισκεφθω , βρισκομαι στην πατρα , προσφατα λοιπον ανελαβα φιλοξενια ενος σκυλου μεχρι την υιοθεσια του με διαφορα προβληματα , μεταξυ αυτων και θετικο στο καλαζαρ , δεν χρειαζεται λενε θεραπεια , μονο καθημερινα ζυλαππουρ 2 χαπια των 300 mg , το βαρος του ειναι 24 κιλα τωρα , οταν τον μαζεψαν ηταν μολις 16 κιλα , διαβασα οτι το ζυλαπουρ ειναι νεφροτοξικο αν το λεω καλα , και οτι επιπλεον κανει κρυσταλους στα νεφρα , ρωτησα για ειδικη τροφη και ο κτηνιατρος ηταν της αποψης οτι δεν ειναι αναγκη , θα ηθελα παρακαλω την αποψη σας , υπαρχει ειδικη τροφη για να αποφυγουμε τους κρυσταλλους ?? υπαρχει αλλο φαρμακο αντι για το ζυλαπουρ που να μην προκαλει βλαβες ?? ποσο καιρο πρεπει να το παιρνει ? βλεπω να μας ξεμενει κατι γιατι τον αγαπαμε και δεν μπορουμε να τον εμπιστευτουμε σε ξενα χερια , κατι γιατι μας αγαπησε και αυτος καταλαβαινετε νομιζω πως ειναι .. σας ευχαριστω παρα πολυ και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Υακίνθη : 17-08-14 στις 15:22. Αιτία: λαθος λεξη
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,662 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:06, 18-08-14:

Καλησπέρα!
Πήγα σήμερα για στείρωση έναν αδέσποτο γατούλη και μέχρι αύριο που θα επιστρέψει στο χώρο του τον κράτησα στο μπάνιο του σπιτιού μου. Άνοιξε όμως τη βρύση της μπανιέρας και έγινε μούσκεμα. Τον σκούπισα με μια πετσέτα αλλά στην τομή φοβήθηκα και δεν πλησίασα.
Υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι που βράχηκε σ΄εκείνο το σημείο;
Ευχαριστώ.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:04, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Καλημέρα. Θα ηθελα την αποψη σας. Εχω μια γατα που γεννησε πριν περιπου 2 μηνες. Εχει τουλαχιστον ενάμιση μηνα που ξεκίνησε να φταρνιζεται και να βηχει. Την ειχα παει στον κτηνιατρο και της εδωσε veraflox για 7 μερες. Νόμισα για λιγο πως της πέρασε ή ειχε αραιώσει. Πηγα ξανα στον κτηνιατρο κ μου εδωσε ξανα για ακομα 7 μερες veraflox. Και παλι νόμισα πως πέρασε αλλα παλι το ιδιο. Δεν την πιάνει συνεχεια αλλα στιγμες στιγμες. Μου φαινεται λες και ειναι βουλωμένη η μύτη της και δυςκολευεται να αναπνευςει, Την ξαναπηγα χτες και μου ειπε πως αφου δεν πέρασε δεν ειναι γρίπη και θα ειναι καποια αλλεργεια ή ισως άσθμα. Της έβαλε μια ένεση που δεν ξερω τι ειναι και μου ειπε αν δεν της περασει σε 10 μερες σημαινει ειναι κατι χρόνιο. Ποια η άποψη σας;
Συνήθως οταν μια ασθένεια διαρκεί πανω απο μήνα ή επανέρχεται σε συντομο χρονικο διαστημα , προλειτε για χρονιο προβλημα , θα χρειαστει επιπλεον εξετασεις για να ταυτοποιηθει η αιτια της ασθενειας και να αποφασιστει η καταλλήλη θεραπεια
Παράθεση

Nicole1987

Διάσημο Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 754 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα! έγραψε στις 17:28, 19-08-14:

Καλησπερα. Πριν 3 μερες η γατα μου ηλικιας περιπου 13 ετων δεν ετρωγε κ την πηγα στον κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε οτι εχει ουλιτιδα. Εδωσε αντιβιωση synulox και παυσιπονο. Τωρα που παρατηρησα ομως ειδα οτι παρουσιασε διαρροια. Μπορει να ειναι παρενεργεια απο την αντιβιωση;
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:27, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Cookie_Kitty
Καλημέρα γιατρε...
Εχω πρόβλημα με το γατακι μου... ειναι θηληκο 5μηνων περιπου , απο την πρωτη στιγμη που το πήραμε μας εχει φλομώσει στα αέρια...ο κτηνιατρος που της κάναμε τα εμβολια μας εδωσε συμπληρωματική αποπαρασίτωση (πέρα της βασικής που ήδη ειχαμε κάνει) μας ειπε να της κοψουμε την κονσερβα, να της δίνουμε μονο ξηρη τροφη και μονο για <1ετους, και ετσι κάναμε...παρόλαυτα συνέχισε.... σε επόμενη επίσκεψη μας ειπε πως ειναι φυσιολογικό και να μην ανησυχουμε.. όμως, τον τελευταιο μήνα πέρα απο τα αερια κανει και πολύ πολύ μαλακα κακακια...ανοιτόχρωμα, χωρίς αίμα ή κατι αλλο.. υποθέσαμε πως μπορεί να είναι απο την τροφή ή να τρωει καποιο φυτο στη αυλή που την πειράζει... ετσι λοιπόν, διαβάζοντας οσα εχουν αναφερθει εδω μέσα, της εκοψα τη τροφη σήμερα για ενα 24ωρο και θα της δώσω μόνο ρυζακι με κοτόπουλο για αυριο να δουμε πως θα πάει...προτείνετε κάτι αλλο ??????
Επίσης, θα ήθελα να σας ρωτησω και το εξης, στο φράχτη της αυλής εμφανίστηκε ενας μεγαλος γατος, και η μικρή καθόταν και το κοιταζε χτυπόντας δεξια-αριστερα την ουρά της μέχρι που τον πήραμε χαμπάρι και τον διώξαμε, εχει αλλάξει όμως συμπεριφορά, απο εκει που ηταν χαδιάρα και παιχνιδιάρα , αν πάμε να την χαιδέψουμε επιτήθεται γρατζουνάει και δαγκώνει... πώς μπορώ να την κανω να ηρεμίσει??
Ευχαριστώ προκαταβολικα... :-)
Πιθανως προκειται για βακτηριδιακη υπεραναπτυξη και χρειάζεται ειδικη διατροφη για καποιο διστημα,τωρα για το πως θα ηρεμησει με υπομονη και παιχνιδι και χαδια και ηρεμια και ενα μερος να μπορει να κρυφτει
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:30, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από prrr
καλημέρα γιατρέ.
Μπορώ να δώσω προοληπτικά vermox σε γατάκια 2 μηνών περίπου που έχουν αέρια και φουσκωμένη κοιλίτσα? και εαν ναι σε τι δοσολογία?
ευχαριστώ
η δοσολογια ειναι 22mg/kg επι τρεις συνεχόμενες μερες , με προσοχη ομως μπορει να τους προκαλεσει εμμετο και διάρροια, καλυτερα προτιμιστε κτηνιατρικα σκευασματα εχουν μεγαλύτερο περιθωριο ασφαλειας στην δοσολογια
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:32, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
ποια ειναι η μικροτερη δυνατη ηλικια για στειρωση σε θυληκα γατακια?
4-6 μηνων και βαρος πανω απο 1,5 κιλα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:36, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από HiDaDa
Καλημέρα σας,
η γάτα μου ( πάνω από 16 - σχεδόν 17 χρονών) - και μετά από πολύ πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 2.3Kg ξανά .
Η κτηνίατρος, της έκανε ξανά ακτινογραφίες και βρήκε πολύ αέρα σε θώρακα και κοιλιά, Μου είπε πως φαίνεται να έχει μία χρόνια φλεγμονή στο στομάχι ----- Όμως δεν γνωρίζει το γιατί ???????
Μου είπε, πως από τον πολύ αέρα στην κοιλιά της μπορούσε να διακρίνει τα τοιχώματα του στομάχου.
Ακόμα μου είπε πως σε κάποιο σημείο ο λάρυγγας της ή η τραχεία της ( δεν κατάλαβα καλά ) παίρνει μία περίεργη κλήση και δεν είναι σε ευθεία ???? Δεν μου έκανε λόγο για τυμπανισμό (περίεργο!!! ) και ΔΕΝ βρήκε νερό σε πνεύμονες και βρόγχους πράγμα που υποπτευόμουν, αφού όταν η γάτα μου αναπνέει -, ακόμα και τώρα,- ανοίγει το στόμα της κι ακούγεται ένας ήχος σαν να έχει νερό στο λαιμό της….?????

Τους τελευταίους 10 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• ξεκινήσαμε 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg
( όμως μέχρι και πριν 7 ημέρες η δόση ήταν 1.25 mg/ 2x ημέρα.)
• 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg
• 2χ εβδομάδα Pancrex Enzymcomplex
• 1χ ημέρα ένα τονωτικό ( Recoactiv ) 10 ml

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν εσείς θα μπορούσατε να μου πείτε/ προτείνετε κάτι.

Η γάτα μου πλέον, -λόγω ηλικίας φαντάζομαι,- δεν νιαουρίζει, δεν παίζει, δεν τρώει αρκετά και κατά τη διάρκεια που τρώει κάνει συχνά εμετό, Όμως πίνει αρκετό νερό, γουργουρίζει και θέλει να είναι δίπλα μας .

Ευχαριστώ από τώρα γιατρέ και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υπάρχει περιπτωση να έχει καποια τρυπα στην τραχεια και απο εκει να διαφευγει ο αερας στην θωρακικη κοιλοτητα, μαλλον θα χρειαστει ενδοσκοπηση για να ελεγχει η τραχεια και ο λαριγγας
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:41, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από αθηνα~~
Καλησπερα!Πριν από περιπου μια βδομαδα βρηκα στα σκουπίδια 3 νεογέννητα μωράκια..τα δυο δυστυχως δεν τα καταφεραν...το τριτο όμως ζει ακομη και για την ωρα είναι μια χαρα!Τρωει κανονικότατα και ανοιξε και τα ματακια του!Το γατακι είναι το πολύ 10 ημερων και πριν από 2 μερες,παρατηρησα στο λαιμο του μικρου ένα πραγμα σαν σπυρακι,εξωτερικα,σκληρο σαν να ειχε καυκαλο από πανω και μου φανηκε πως ειχε μεσα πυον!Αρχισα να του βαζω πρωι βραδυ μετα τη συμβουλη γιατρου οξυζενε και μπεταντιν..και σημερα το πρωι μολις του εβαλα μπεταντιν το σπυρακι ανοιξε και εβγαλε πυον..φοβηθηκα όμως να το πειραξω και το αφησα να φυγει μονο του!Ιδανικα θα ηθελα να το παω στο γιατρο να το δει,αλλα η δικη μου κτηνίατρος απουσιαζει,και οι υπολοιποι κτηνιατροι της περιοχης είναι δοκιμασμένα μη εμπιστοι..Ποια είναι η γνωμη σας?Τι θα μπορουσε να είναι αυτό??Φαινεται πλεον σα να ξεκολλάει από πανω του και δεν δειχνει να το ενοχλεί..
Σας επισυναπτω μια φωτογραφια..μηπως βοηθησει..να διευκρινισω ότι το σπυρακι είναι μονο στο λαιμο του στο χερακι του κοντα που φαινεται καφετι είναι απλως το μαλλακι του ετσι!
Ευχαριστω πολύ!!
https://dub128.mail.live.com/att/Get...UvanBlZw_3d_3d
ως αποστημα θελει καθαρισμο απο κτηνιατρο και σε αυτη την ηλικια ειναι λιγο επικινδυνο να το αφησετε ετσι, ελπιζω να το εχει δει ο κτηνιατρος σας μεχρι τωρα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:45, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Υακίνθη
Γιατρε καλημερα , θα ηθελα την γνωμη σας οχι για γατα αλλα για σκυλο , σας εμπιστευομαι απολυτα αλλα δυστυχως ειστε σχετικα μακρια μου για να σας επισκεφθω , βρισκομαι στην πατρα , προσφατα λοιπον ανελαβα φιλοξενια ενος σκυλου μεχρι την υιοθεσια του με διαφορα προβληματα , μεταξυ αυτων και θετικο στο καλαζαρ , δεν χρειαζεται λενε θεραπεια , μονο καθημερινα ζυλαππουρ 2 χαπια των 300 mg , το βαρος του ειναι 24 κιλα τωρα , οταν τον μαζεψαν ηταν μολις 16 κιλα , διαβασα οτι το ζυλαπουρ ειναι νεφροτοξικο αν το λεω καλα , και οτι επιπλεον κανει κρυσταλους στα νεφρα , ρωτησα για ειδικη τροφη και ο κτηνιατρος ηταν της αποψης οτι δεν ειναι αναγκη , θα ηθελα παρακαλω την αποψη σας , υπαρχει ειδικη τροφη για να αποφυγουμε τους κρυσταλλους ?? υπαρχει αλλο φαρμακο αντι για το ζυλαπουρ που να μην προκαλει βλαβες ?? ποσο καιρο πρεπει να το παιρνει ? βλεπω να μας ξεμενει κατι γιατι τον αγαπαμε και δεν μπορουμε να τον εμπιστευτουμε σε ξενα χερια , κατι γιατι μας αγαπησε και αυτος καταλαβαινετε νομιζω πως ειναι .. σας ευχαριστω παρα πολυ και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο
το καλαζαρ πρεπει να ελεγχεται τακτρικα με εξετασεις αίματος , τροφη ειδικη για το ζυλαπουρ ειναι όσες γραφουν επανω low purine, νομιζω 1-2 εταιριες βγαζουν την συγκεκριμένη, αντι για zyllapour μπορειται να του δινεται leishguard σιροπι για 1 μηνα καθε 4 μηνες
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:02, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Καλησπέρα!
Πήγα σήμερα για στείρωση έναν αδέσποτο γατούλη και μέχρι αύριο που θα επιστρέψει στο χώρο του τον κράτησα στο μπάνιο του σπιτιού μου. Άνοιξε όμως τη βρύση της μπανιέρας και έγινε μούσκεμα. Τον σκούπισα με μια πετσέτα αλλά στην τομή φοβήθηκα και δεν πλησίασα.
Υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι που βράχηκε σ΄εκείνο το σημείο;
Ευχαριστώ.
εφοσον παιρνει την αντιβιωση του οχι δεν υπαρχει κινδυνος
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:03, 22-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Καλησπερα. Πριν 3 μερες η γατα μου ηλικιας περιπου 13 ετων δεν ετρωγε κ την πηγα στον κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε οτι εχει ουλιτιδα. Εδωσε αντιβιωση synulox και παυσιπονο. Τωρα που παρατηρησα ομως ειδα οτι παρουσιασε διαρροια. Μπορει να ειναι παρενεργεια απο την αντιβιωση;
Μπορει θα πρεπει να επικοινωνησετε με τον κτηνιατρο σας για αλλαγη/συμπληρωση της αγωγης
Παράθεση

Nicole1987

Διάσημο Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα! έγραψε στις 01:33, 23-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Μπορει θα πρεπει να επικοινωνησετε με τον κτηνιατρο σας για αλλαγη/συμπληρωση της αγωγης
Κατα τη δικη σας αποψη ομως η αντιβιωση αυτη κανει για την ουλιτιδα;
Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 17:24, 31-08-14:

1000 ευχαριστω .... με σωσατε , θελω να κανω το καλυτερο για το ζωο , ηταν πολυ ταλαιπωρημενο οταν ηρθε στα χερια μου -- 16 κιλα αντι για 30 που θα επρεπε να ηταν μαζι με διαφορα αλλα , και ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι κτηνιατροι που εχω συναντησει μεχρι σημερα ακομα και ο καλυτερος γιατρε αντιμετωπιζουν πολυ επιφανειακα τα θεματα, σε αντιστοιχη ερωτηση η απαντηση ηταν σωπα δεν εχει αναγκη , ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ , ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΜΑΣ
Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 14:43, 02-09-14:

Καλησπέρα γιατρέ. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να με βοηθήσετε. Έχω έναν αδέσποτο γατούλη ο οποίος κόλλησε ρετσίνα σήμερα από κάποιο δέντρο που ανέβηκε και επειδή είναι γεμάτος στην ουρά και σε όλη του την πίσω πλευρά, δέν ξέρω με πιό τρόπο να του το αφαιρέσω. Ο κακόμοιρος παλεύει μόνος του να το βγάλει αλλά δεν μπορεί. Ξέρω ότι εμείς αν κολλήσουμε ή κολλήσουμε στα ρούχα μας, μπορούμε να το αφαιρέσουμε με βενζίνη, αλλά στη γάτα δεν ξέρω αν πρέπει.
Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 13:38, 03-09-14:

γιατρε γεια σας και παλι απο εμενα , θα σας εκμεταλλευτω με μια ακομα ερωτηση , προκειται για το σκυλακι - 27 κιλα περιπου chow chow , το ταλαιπωρημενο με το καλαζαρ και τα χιλια μυρια - εχει κανει απο το μαρτη και μετα ενα χειρουργειο στο ματι του , και ενα στο κεφαλι του για εναν ογκο που ειχε , επιπλεον τον εχουν ναρκωσει τολαχιστον τρεις φορες στην προσπαθεια να διορθωθει ενα αποστημα που εχει κατω απο το λαιμο του το οποιο ειναι ανοιχτο και τρεχει αιμα και σαλιο μετα απο εξεταση που καναμε να δουμε τι ειναι , ενα ροζ υγρο βγαινει το οποιο μυριζει κιολας σαν ψαρι, για το συγκεκριμενο προβλημα ο σκυλος εχει παρει και αντιβιοτικο ζυναδολ πανω απο εναμιση μηνα ,του βαλαν και κατι σωληνακια για να αδειασει αυτο το πραγμα αλλα τιποτα , η πρωτη διαγνωση ηταν οτι επειδη ειχε αδυνατισει παρα πολυ ο σκυλος ωσ αδεσποτο που ηταν ( κιλα 15 )ο σιελογονος αδενας ειχε κρεμασει και για αυτο ειχε ικανει φλεγμονη , τελικα τωρα μου λενε οτι ενδεχομενα υπαρχει ξενο σωμα αλλα δεν μπορουν να το εντοπισουν διοτι εκει ειναι πολλα αγγεια κλπ , και τον εχουν ανοιξει κοιμησει δυο φορες χωρις αποτελεσμα , η ερωτηση ειναι τωρα, τροπος να δουμε με ακτινογραφια ,υπερηχο , κατι τελος παντων τι υπαρχει ωστε να μην τον ταλαιπωρουμε το ζωο? γιατι εδω μου λενε οχι, μονο μαγνητικη λεει θα μπορουσε να κανει που στοιχιζει απο μονη της πανω απο 500 ε και δυσκολα θα μας την κανουν σε σκυλο στην πατρα , και πρεπει παλι να τον κοιμισουμε για να την κανει αρα δεν ωφελει , ανοιγουμε λεει και βρισκουμε , και αν ανοιξουμε και δεν βρουμε λεω εγω οπως εχουμε ηδη ανοιξει , γιατρε σας εκμεταλλευομαι με την πολυλογια μου , δεν ειναι μονο που δεν μπορω να παρω δευτερη γνωμη λογω και οικονομικων περιορισμενων αλλα και μεγαλου αριθμου ζωων αλλα και το οτι σας εμπιστευομαι απολυτα , και ο καημενος αυτος ειναι τοσο καλος και τοσο υπομονετικος και τοσο ταλαιπωρημενος που του αξιζει το καλυτερο 1000 ευχαριστω
Παράθεση

Christiana.K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christiana.K
H Christiana.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Christiana.K έγραψε στις 19:40, Χθες:

Καλησπέρα γιατρέ,
Μέσα στον γενικότερο καταιγισμό ερωτήσεων, να προσθέσω και εγω μία;
Θα ήθελα, εί δυνατόν, μια (3η) γνώμη για το παρακάτω: http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=154891.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλό βράδυ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους