Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,903 εγγεγραμμένα μέλη και 2,804,707 μηνύματα σε 79,498 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 489 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 22:56, 29-08-11:

το Ηράκι μου έκανε επέμβαση πριν απο 5 μέρες ( ινοσάρκωμα) και απο τότε σαν να ξεροκαταπίνει (σαν να μην έχει σάλιο, αλλά έχει) ο γιατρός μου είπε οτι κατά την επέμβαση μάλλον πήγαν υγρά απο το στομάχι στον οισοφάγο και της δημιούργησαν έλκος. τελικά μας έδωσε cirloton (για την παλινδρόμηση) και peptonorm (για να επουλωθεί το έλκος) τουλάχιστον για 7 ημέρες.
Υ.Γ. σήμερα πήγα στον γιατρό και μου έδωσε την αγωγή καθώς αυτό που μου προκάλεσε ανησυχία είναι οτι βρήκα κακά (1 κομμάτι) στο δωμάτιο μου τα οποία μετέφερε απο την άμμο της (η οποία ήταν καθαρή και είχε μόνο τα υπόλοιπα κακά). πριν ανακαλύωουμε οτι είχε ινοσάρκωμα πριν απο 4 μήνες είχε ξαναμετφέρει κακά στην μπανιέρα. έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο; τόσο για το έλκος όσο και για την μεταφορά απο κακάκια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DaCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DaCat
H DaCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H DaCat έγραψε στις 18:06, 30-08-11:

Αγαπητέ γιατρέ,
Πρίν από λίγο καιρό (μέσα Ιουνίου) υιοθέτησα 3 γατουλάκια. Όλα είχαν νοσησει από ερλιχίωση, παρβοιό και ερπετοιό. Είχαν παρει vibramycin και κολήριο fucidin. Το ένα έχει ακόμα θολό ματάκι και η κτηνίατρος μου συνέστησε να την συνεχίσω μέχρι να φυγει η θολούρα. Το άλλο έχει στραβό κεφαλάκι κάπως. Το μοναδικό αρσενικό φαινόταν μια χαρά. Πέραν αυτών τρώνε με μεγάλη όρεξη, είναι πολύ παιχνιδιάρικα και τα λατρεύω. Ζουνε στον κήπο μαζί με τον σκύλο μου αρμονικά και αγαπημένα. Ο σκύλος είχε ήδη κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια του και κανει τακτικά αποπαρασιτώσσεις και ενδοαποπαρασιτώσσεις. Η κτηνίατρος μου που τα είχα πάει να τα δει είπε (προχειρα χωρις να τα εξετάσει) οτι εφοσον ζουν σε αυλή δεν χρειάζονται εμβόλια (μπα?) παρά μόνο αντιπαρασσιτικο σπρέι κάθε 3 εβδομάδες. Εμένα δεν με καλύπτει αυτό πλέον γιατί σήμερα είδα τον αρσενικό να έχει το κεφάλι του προς τα κάτω σαν να είναι πιασμένος. Όπως τα άλογα όταν κάνουν καλπασμούς επίδειξης. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό για να το φανταστείτε. Κατά τα άλλα φαίνεται ΟΚ και μπορεί να το στρέφει σε όλες τις μεριές. Αλλά σήμερα προτιμά να το έχει "κορδωμένο" προς τα κάτω. Σαν να μου προτείνει το σβερκο για χάδια. Τρέφονται με κροκετούλες 2 φορές τη μέρα αναμειγμένη με κονσέρβα. Οι ερωτήσεις μου πολλές:
1) Μήπως πρέπει να αλλάξω κτηνίατρο?
2) Πόσο θα μου κοστίσουν εμβόλια για 3 γάτες στο περίπου?
3) Μήπως ο γάτος μου έχει κάτι παραπάνω από ένα απλό "πιάσιμο" στο σβέρκο?
4) Κινδυνεύοθμε από κάτι εγώ, το παιδί μου, ο σκύλος μου και οι άλλες γάτες?
5) Να συνεχίσω το κολύριο στην γατούλα με το θολό ματάκι? Να άρω ίσως κάποιο διαφορετικό? Να το σταματήσω μήπως γιατί δεν προβλέπεται περεταίρω βελτίωση?
6) Όλες αυτές οι ασθένειες που είχαν και για τις οποίες έλαβαν θεραπεία από την ομάδα που τα διέσωσε, θα τα ξαναεπιρρεάσουν στο μέλλον? Τι χρειάζεται να κάνω?
7) Τα αυτάκια τους από μέσα δεν μου φαίνονται καθαρά. Τι μπορώ να κάνω? Έχω otiseptil. Κάνει ή να το αφήσω για την κτηνίατρο μου?
Συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, αλλά είμαι πρωτάρα με τις γάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DaCat

Νεοφερμένος

H DaCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H DaCat έγραψε στις 11:14, 31-08-11:

Ένα γρήγορο update. Το βράδυ δεν έφαγε. Ούτε σήμερα το πρωί. Χθες θυμιθηκα οτι είχε διάρροια κάποια στιγμή το μεσημέρι. ΑΠό το απόγευμα και μετά όλη μέρα ξαπλώνει. Το βράδυ λοιπόν χθές πήρα την δικιά μου κτηνίατρο και δεν ήταν σε θέση τηλεφωνικά να μου δώσει 2-3 συμβουλές ανάλογες με τα συμπτώματα. Έτσι αποφάσισα να τον πάω σε έναν άλλο κτηνίατρο που ειχα ακούσει καλά λόγια. ΜΕΓΑ λάθος! Καταρχάς άκουσε τα συμπτώματα, πήρε θερμοκρασία και μου είπε οτι ο γάτος δεν έχει πυρετό. Για τα συμπτώματα δεν είπε κάτι συγκεκριμένο. Είπε οτι "εφόσον είναι αδέσποτο και ανεμβολίαστο μπορεί να είναι οτιδήποτε και οτι πρέπει να το πάρεις σπίτι αυτό και τα 2 αδερφάκια του για να τα σώσεις, να τα εμβολιάσω και μετα να του κάνω εξετάσεις αίματος. Οι εξετάσεις αίματος είναι 100€ και η επίσκεψη 20€." Μου ζήτησε για αδέσποτο γατί και μέτρηση θερμοκρασίας 20€!!!! Με τσάντισε ο τύπος, αλλά τα έδωσα βέβαια. Τα υπόλοιπα 100 δυσκολεύομαι πολύ. Ήδη παρήγγειλα αμπούλες και χάπι αποπαρασσίτωσης και για τα 3 αδεσποτάκια που ζούνε στην αυλή μου. Παρόλα αυτά, για να μην τον αδικήσω κιόλας μου είπε "Αν βγάλει τσίμπλα στο μάτι είναι κάτι εύκολο και πάρε με τηλέφωνο να σου πω τι αντιβίωση και σταγόνες ννα πάρεις". Με τις γνώσεις που απέκτησα διαδικτυακά θα υποθεσω οτι εννοούσε vibramycin και Fucidin Viscous Drops. Θα τον καλέσω σήμερα το βράδυ. Η αποπαρασσίτωση είναι απαραίτητη έτσι κι αλλιώς και λέω από αύριο (που θα λάβω τα την παραγγελία μου) και στο εξής να την τηρώ με θρησκευτική ευλάβεια, παρά το οτι η πρώτη κτηνίατρος είπε οτι δεν ειναι τιποτα απαραίτητο. Περιμένω τα Drontal και πιπέτες Frontal (για γάτες πάντα) να μου έρθουν αύριο. Ο γάτος φτερνίζεται μερικές φορές, δεν τρώει, έχει το κεφάλι κατεβασμένο κάτω και φαίνεται κουρασμένος. Χθές είχε διάρροια. Γουργουρίζει βέβαια στην αγκαλιά μου ή όταν τον χαιδεύω. Απομονώνεται από τα αδερφάκια του και ξαπλώνει όλη μέρα. Από χθές το βράδυ δεν έχει βάλει μπουκιά. Δοκίμασα κονσέρβα, κασέρι, ζαμπόν, αλλά τίποτα. Μύξα δεν έχει. Μόνο λίγη καφέ τσιμπλίτσα στα ματάκια του. Όχι γύρω-γύρω, αλλά μόνο στην εσωτερικη γωνία των ματιών του. Οπότε ίσως μαζί με οτιδήποτε άλλο έχει, ίσως υποφέρει και από ενδοπαράσιττα, οπότε το Drontal θα πιάσει τόπο έτσι κι αλλιώς, και έτσι θα αποκλείσουμε το ένα αίτιο. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:59, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
το Ηράκι μου έκανε επέμβαση πριν απο 5 μέρες ( ινοσάρκωμα) και απο τότε σαν να ξεροκαταπίνει (σαν να μην έχει σάλιο, αλλά έχει) ο γιατρός μου είπε οτι κατά την επέμβαση μάλλον πήγαν υγρά απο το στομάχι στον οισοφάγο και της δημιούργησαν έλκος. τελικά μας έδωσε cirloton (για την παλινδρόμηση) και peptonorm (για να επουλωθεί το έλκος) τουλάχιστον για 7 ημέρες.
Υ.Γ. σήμερα πήγα στον γιατρό και μου έδωσε την αγωγή καθώς αυτό που μου προκάλεσε ανησυχία είναι οτι βρήκα κακά (1 κομμάτι) στο δωμάτιο μου τα οποία μετέφερε απο την άμμο της (η οποία ήταν καθαρή και είχε μόνο τα υπόλοιπα κακά). πριν ανακαλύωουμε οτι είχε ινοσάρκωμα πριν απο 4 μήνες είχε ξαναμετφέρει κακά στην μπανιέρα. έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο; τόσο για το έλκος όσο και για την μεταφορά απο κακάκια;
Οντως κατα την διαρκεια τηε επεμβασης και πριν την ναρκωση να κανει εμετους αυτο μπορει να της ερεθισει το στομαχι και τον οισοφαγο, αυτο για την μεταφορα των κοπρανων δεν το εχω ξανακουσει μαλλον εχει να κανει με καποιο στρες

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,300 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 13:17, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από DaCat
Αγαπητέ γιατρέ,
Πρίν από λίγο καιρό (μέσα Ιουνίου) υιοθέτησα 3 γατουλάκια. Όλα είχαν νοσησει από ερλιχίωση, παρβοιό και ερπετοιό. Είχαν παρει vibramycin και κολήριο fucidin. Το ένα έχει ακόμα θολό ματάκι και η κτηνίατρος μου συνέστησε να την συνεχίσω μέχρι να φυγει η θολούρα. Το άλλο έχει στραβό κεφαλάκι κάπως. Το μοναδικό αρσενικό φαινόταν μια χαρά. Πέραν αυτών τρώνε με μεγάλη όρεξη, είναι πολύ παιχνιδιάρικα και τα λατρεύω. Ζουνε στον κήπο μαζί με τον σκύλο μου αρμονικά και αγαπημένα. Ο σκύλος είχε ήδη κάνει ΟΛΑ τα εμβόλια του και κανει τακτικά αποπαρασιτώσσεις και ενδοαποπαρασιτώσσεις. Η κτηνίατρος μου που τα είχα πάει να τα δει είπε (προχειρα χωρις να τα εξετάσει) οτι εφοσον ζουν σε αυλή δεν χρειάζονται εμβόλια (μπα?) παρά μόνο αντιπαρασσιτικο σπρέι κάθε 3 εβδομάδες. Εμένα δεν με καλύπτει αυτό πλέον γιατί σήμερα είδα τον αρσενικό να έχει το κεφάλι του προς τα κάτω σαν να είναι πιασμένος. Όπως τα άλογα όταν κάνουν καλπασμούς επίδειξης. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό για να το φανταστείτε. Κατά τα άλλα φαίνεται ΟΚ και μπορεί να το στρέφει σε όλες τις μεριές. Αλλά σήμερα προτιμά να το έχει "κορδωμένο" προς τα κάτω. Σαν να μου προτείνει το σβερκο για χάδια. Τρέφονται με κροκετούλες 2 φορές τη μέρα αναμειγμένη με κονσέρβα. Οι ερωτήσεις μου πολλές:
1) Μήπως πρέπει να αλλάξω κτηνίατρο?
2) Πόσο θα μου κοστίσουν εμβόλια για 3 γάτες στο περίπου?
3) Μήπως ο γάτος μου έχει κάτι παραπάνω από ένα απλό "πιάσιμο" στο σβέρκο?
4) Κινδυνεύοθμε από κάτι εγώ, το παιδί μου, ο σκύλος μου και οι άλλες γάτες?
5) Να συνεχίσω το κολύριο στην γατούλα με το θολό ματάκι? Να άρω ίσως κάποιο διαφορετικό? Να το σταματήσω μήπως γιατί δεν προβλέπεται περεταίρω βελτίωση?
6) Όλες αυτές οι ασθένειες που είχαν και για τις οποίες έλαβαν θεραπεία από την ομάδα που τα διέσωσε, θα τα ξαναεπιρρεάσουν στο μέλλον? Τι χρειάζεται να κάνω?
7) Τα αυτάκια τους από μέσα δεν μου φαίνονται καθαρά. Τι μπορώ να κάνω? Έχω otiseptil. Κάνει ή να το αφήσω για την κτηνίατρο μου?
Συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, αλλά είμαι πρωτάρα με τις γάτες.
Καλημερα καταρχην, δεν προλαβα να δω το ποστ χθες για αυτο απανταω σημερα. Οι δυο απο τις τρεις ασθενειες που αναφερεις ειναι αρρωστειες του σκύλου εκτος αν εννοεις την αναπλασμωση και την πανλευκοπενια που ειναι τα αντιστοιχα νοσηματα της γατας, και σε αυτη την ηλικια πιθανως και να μην τα καταφερναν. και τωρα να απαντησω στις ερωτησεις σου με την σειρα
1)Αν δεν τον εμπιστευεσαι και δεν νοιωθεις ανετα μαζι του καλυτερα να τον αλλαξεις, 2)αναλογα τον κτηνιατρο και την περιοχηαπο 40 εως 60 ευρω πιθανολογω,3) το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα απο τον ερπητοιο που ειχε και να του εχει προκαλεσει καποια εγκεφαλιτιδα, 4) εσεις και ο σκυλος οχι οι αλλες γατες αν ειναι ανεμβολιαστες μπορει και να κινδυνευουν, 5) θα πρεπει να γινει επανεξεταση για την συνεχιση η αλλαγη της θεραπειας,6) Ο ερπητοιος μπορει να του προκαλεσει προβλημα με τ α ματια η ρινιτιδες, 7) Μπορεις να παρεις καποιο καθαριστικο αυτιων απο το πετσοπ η τον κτηνιατρο σου και να τα καθαριζεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MadGuru (Ανδρέας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadGuru
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O MadGuru έγραψε στις 08:23, 01-09-11:

Καλημέρα και καλό μήνα!....θα ήθελα να ρωτήσω...αν και διάβασα κάτι σχετικό στο νετ...έκανα χθες το πρώτο εμβόλιο του γάτου μου...και λίγες ώρες μετά τον είδα να έχει αρκετή κατάπτωση.Κοιμάται σχεδόν συνέχεια από τότε και έχει αρχίσει να κουτσαίνει αρκετά στο πίσω πόδι από τη μεριά που του έκανε ο γιατρός το εμβόλιο. Όρεξη και τουαλέτα κανονικά όμως. Να ανησυχήσω;

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:23, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από MadGuru
Καλημέρα και καλό μήνα!....θα ήθελα να ρωτήσω...αν και διάβασα κάτι σχετικό στο νετ...έκανα χθες το πρώτο εμβόλιο του γάτου μου...και λίγες ώρες μετά τον είδα να έχει αρκετή κατάπτωση.Κοιμάται σχεδόν συνέχεια από τότε και έχει αρχίσει να κουτσαίνει αρκετά στο πίσω πόδι από τη μεριά που του έκανε ο γιατρός το εμβόλιο. Όρεξη και τουαλέτα κανονικά όμως. Να ανησυχήσω;

ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ειναι αντιδραση στο εμβόλιο λογικά θα λκρατ΄σει το πολυ 48 ώρες αν δεις οτι επιμενει η αδιαθεσια τότε θα πρέπει να το δει γιατρος

Παράθεση

DaCat

Νεοφερμένος

H DaCat έγραψε στις 12:31, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Καλημερα καταρχην, δεν προλαβα να δω το ποστ χθες για αυτο απανταω σημερα. Οι δυο απο τις τρεις ασθενειες που αναφερεις ειναι αρρωστειες του σκύλου εκτος αν εννοεις την αναπλασμωση και την πανλευκοπενια που ειναι τα αντιστοιχα νοσηματα της γατας, και σε αυτη την ηλικια πιθανως και να μην τα καταφερναν. και τωρα να απαντησω στις ερωτησεις σου με την σειρα
1)Αν δεν τον εμπιστευεσαι και δεν νοιωθεις ανετα μαζι του καλυτερα να τον αλλαξεις, 2)αναλογα τον κτηνιατρο και την περιοχηαπο 40 εως 60 ευρω πιθανολογω,3) το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα απο τον ερπητοιο που ειχε και να του εχει προκαλεσει καποια εγκεφαλιτιδα, 4) εσεις και ο σκυλος οχι οι αλλες γατες αν ειναι ανεμβολιαστες μπορει και να κινδυνευουν, 5) θα πρεπει να γινει επανεξεταση για την συνεχιση η αλλαγη της θεραπειας,6) Ο ερπητοιος μπορει να του προκαλεσει προβλημα με τ α ματια η ρινιτιδες, 7) Μπορεις να παρεις καποιο καθαριστικο αυτιων απο το πετσοπ η τον κτηνιατρο σου και να τα καθαριζεις
Καλημέρα γιατρέ μου και να σας ευχαριστήσω για το Post. Τον Harry τον πήγα στην Κτηνιατρική Κλινική του ΑΠΘ. Εκανε εξετάσεις γενικες και βιοχημικές, του μετρησαν τη θερμοκρασια. Ηταν ήδη καλύτερα σε διάδεση την ημέρα εκείνη και μάλιστα το βράδυ μου είχε κάνει τη χάρη να φάει να φάει λιγουλάκι. Πυρετό δεν είχε. Πήραν το ιστορικό του, τον ζύγισαν, τον μετρησαν, αναπνοές, χτύποι καρδιάς ανα λεπτό κλπ κλπ. Οι εξετάσεις του έιχαν φυσιολογικότατες τιμές ενός υγιούς γατιού! Έτσι λοιπον μετά από ΠΟΛΛΕΣ ωρες αναμονής (6 ώρες!!!) και 70€ μου είπαν οτι δεν έχει τίποτα και απλά ίσως να χτύπησε κάπου και τις πρώτες μέρες πονούσε και γι'αυτό δεν έτρωγε. Η πολτώδης διάρροια ίσως ήταν κάτι τυχαίο είπαν και μας κούνησαν το μαντήλι. Ειπαν για ακτινογραφία ίσως να περνούσα άλλη μέρα να βγάλουμε μια, αλλά δεν έχω άλλα λεφτα μέχρι τις 23 που παίρνω ταμείο ανεργίας . Ξέμεινα γιατί περα από τις εξετάσεις του Harry πήγα και αγόρασα αμπούλες Frontline για γάτες (και το σκύλο) και Drontal χάπια για γάτες (και για τον σκύλο). Και επισης πήρα την απόφαση μόλις πληρωθώ να τις εμβολιάσω μόνη μου. Ζήτησα πληροφορίες από τις κτηνιάτρους εκει στο ΑΠΘ και μου έγραψαν προιον, συχνότητα εμβολιασμού και τρόπο χορηγησης.

Παράθεση

DaCat

Νεοφερμένος

H DaCat έγραψε στις 20:31, 04-09-11:

Ένα τελευταίο update για να μη γεμίζω τσάμπα χώρο. Ο γάτος... ίσιωσε!!! Το κεφαλάκι του δεν γέρνει καθόλου! Και έχει πλέον ξανά όρεξη λιονταριού! Οι τσιμπλίτσες μας χαιρέτησαν για τα καλά. Έδωσα σε όλα σήμερα το πρωί Drontal για γάτες ανάλογα με το βάρος της καθεμιάς. Έβαλα σπρέΪ αντιπαρασιττικό και μετά τις 23 (που πληρώνομαι από τον ΟΑΕΔ) θα ξεκινήσω τα εμβόλια. ΕΠίσης από το ΑΠΘ με ρωτήσαν ποιός κτηνίατρος είναι αυτός που χρεώνει 2λεπτη επίσκεψη με 20€, ενώ για αδέσποτο κανονικά δεν έπρεπε να πάρει επίσκεψη, αλλά μόνο για οποιαδήποτε θεραπεία/εξετάσεις προέκυπταν. Θεώρησα οτι είναι σωστότερο να μην πω τίποτα και απλά ευχαρήστησα τους γιατρούς εκέι και έφυγα. Αυτά και σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση. Το εκτιμώ πολύ!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:45, 08-09-11:

η Ήρα μου δαγκώνεται και κόβει τρίχες στην κοιλιτσα της, τα μπροστινά της καλτσάκια απο την κάτω πλευρά και στα πίσω ποδαράκια απο μέσα, απο το δάγκωμα κάνει σαν σπυράκια αλλά εσωτερικά. στην αρχή νομίσαμε οτι ηταν τροφική αλεργία γιατι είχαμε αλλάξει τροφή, επανήλθαμε σε αυτη που έτρωγε(εδω και 1 μηνα+) μετά επειδή φορούσε για 10 μέρες χωνί είχαν καλμάρει αλλά τώρα ξαναφούντωσε. μήπως είναι απο άγχος; έχει κάνει 2 επεμβάσεις, είχε κολλίτιδα και τώρα οισοφαγίτιδα και όλα αυτά σε διάστημα 5 μηνών. η βαλεριάνα θα της κάνει καλό, άκουσα οτι τις χαλαρώνει.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:26, 09-09-11:

η Ήρα μου δαγκώνεται και κόβει τρίχες στην κοιλιτσα της, τα μπροστινά της καλτσάκια απο την κάτω πλευρά και στα πίσω ποδαράκια απο μέσα, απο το δάγκωμα κάνει σαν σπυράκια αλλά εσωτερικά. στην αρχή νομίσαμε οτι ηταν τροφική αλεργία γιατι είχαμε αλλάξει τροφή, επανήλθαμε σε αυτη που έτρωγε(εδω και 1 μηνα+) μετά επειδή φορούσε για 10 μέρες χωνί είχαν καλμάρει αλλά τώρα ξαναφούντωσε. μήπως είναι απο άγχος; έχει κάνει 2 επεμβάσεις, είχε κολλίτιδα και τώρα οισοφαγίτιδα και όλα αυτά σε διάστημα 5 μηνών. η βαλεριάνα θα της κάνει καλό, άκουσα οτι τις χαλαρώνει.
Μπορεί να είναι και κάποια δερματίτιδα που της προκαλει φαγουρα και ξυνεται καθως και καποια αλλεργια σε κατι απο το περιβαλλον.Σε περιπτωση αλλεργιας η ψυχολογικου προβληματος η βαλεριανα ισως βοηθησει αλλις ισως χρειαστει αντιβιωση

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 17:43, 09-09-11:

Μπορεί να είναι και κάποια δερματίτιδα που της προκαλει φαγουρα και ξυνεται καθως και καποια αλλεργια σε κατι απο το περιβαλλον.Σε περιπτωση αλλεργιας η ψυχολογικου προβληματος η βαλεριανα ισως βοηθησει αλλις ισως χρειαστει αντιβιωση
αυτούς τους τελευταίους μήνες έχει πάρει πολύ αντιβίωση -3 φορές- και δεν περάσανε , απο την άλλη στο σπίτι για καθάρισμα χρησιμοποιώ μόνο ξίδι, ατμοκαθαριστή και για απορρυπαντικό πράσινο σαπούνι. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 23:52, 09-09-11:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αλλα αφορά σκύλο.... χτες στειρωσα τη σκυλίτσα μου . Συνηρθε γρήγορα,περπάτησε, σήμερα εφαγε κανονικα, πήγαμε σύντομη βόλτα για πιπι, πήρε την αντιβιωσή της.. όλα καλά. Είναι πολύ ευδιάθετη. Το ότι πίνει περισσότερο νερό σήμερα, την πρώτη μερα μετα την επέμβαση, σε σχέση με χτες υποθέτω δεν είναι κάτι ανησυχητικό ε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimiandr : 10-09-11 στις 00:08.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:52, 15-09-11:

αυτούς τους τελευταίους μήνες έχει πάρει πολύ αντιβίωση -3 φορές- και δεν περάσανε , απο την άλλη στο σπίτι για καθάρισμα χρησιμοποιώ μόνο ξίδι, ατμοκαθαριστή και για απορρυπαντικό πράσινο σαπούνι. υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
θα μπορουσες να της βαλεις κολλαρο παλι μηπως και την βοηθησει να το ξεπερασει , η να κανεις καποια καλλιεργεια απο το δερμα

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:53, 15-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimiandr
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αλλα αφορά σκύλο.... χτες στειρωσα τη σκυλίτσα μου . Συνηρθε γρήγορα,περπάτησε, σήμερα εφαγε κανονικα, πήγαμε σύντομη βόλτα για πιπι, πήρε την αντιβιωσή της.. όλα καλά. Είναι πολύ ευδιάθετη. Το ότι πίνει περισσότερο νερό σήμερα, την πρώτη μερα μετα την επέμβαση, σε σχέση με χτες υποθέτω δεν είναι κάτι ανησυχητικό ε?
ειναι φυσιολογικο να της αυξανει η ορεξη σιγα σιγα

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 10:31, 16-09-11:

ειναι φυσιολογικο να της αυξανει η ορεξη σιγα σιγα
Αυτό με την όρεξη κάπως θα το ελέγξω.. Τελικά νευρικότητα, πολύ νερό, κλπ ήταν απο ψευδοκύηση. Ξαναπήγα στον κτηνίατρο και μας έδωσε contralac για να σταματήσει το ...γάλα ( Μεβγάλ είπε ο γιατρος..) και να ξεπριστεί το στήθος. Ξεπρίστικε μεν, αλλα ακόμα είναι νευρική, σκάβει το πάτωμα..και θάβει κροκέτες..

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle έγραψε στις 14:22, 16-09-11:

Έχω δύο μικρά γατάκια νεογέννητα λίγων εβδομάδων. Τους δίνω γαλατάκι ειδικό αποκλειστικά κάθε 3-4 ώρες. Το ένα από αυτά δεν θέλει να φάει καθόλου εδώ και μια μέρα. Είναι γενικά άκεφο και όλη την ημέρα κοιμάται και σηκώνεται μόνο όταν θα τον πάρω εγώ αγκαλιά. Τι μπορεί να είναι και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:49, 21-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Έχω δύο μικρά γατάκια νεογέννητα λίγων εβδομάδων. Τους δίνω γαλατάκι ειδικό αποκλειστικά κάθε 3-4 ώρες. Το ένα από αυτά δεν θέλει να φάει καθόλου εδώ και μια μέρα. Είναι γενικά άκεφο και όλη την ημέρα κοιμάται και σηκώνεται μόνο όταν θα τον πάρω εγώ αγκαλιά. Τι μπορεί να είναι και τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μαλλον θα πρεπει να το πας στον κτηνιατρο να το εξετασει μηπως εχει στουμπωσει και να το εξετασει γενικα

Παράθεση

Myrtle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,032 μηνύματα.

H Myrtle έγραψε στις 13:18, 21-09-11:

Μαλλον θα πρεπει να το πας στον κτηνιατρο να το εξετασει μηπως εχει στουμπωσει και να το εξετασει γενικα
Το γατάκι πήγε στην κτηνίατρο αμέσως κι εκείνη είπε ότι είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Τελικά μετά από 2-3 μέρες μας εφυγε.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση...

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 19:55, 21-09-11:

Εχω παει σε κτηνιατρο αλλα επειδη δεν πειρα σαφη απαντηση και ισως και να μην υπαρχει ,.....ας κανω μια προσπαθεια και εδω.

Η θυληκια μου γατα 2,5 χρονων , βγαζει στο σαγονι απο κατω στην νοητη επιφανεια του στοματος μια μαυρη μαζα η οποια παλιοτερα εβγαινε και εφευγε ..αλλα τελευταια , ενω με αφηνει και την ξυνω για να ε3αφανιστει , ξαναεμφανιζεται την επομενη μερα ας πουμε.
Σετακι με αυτο βγαζει για καπια κοκκινα εξανθηματα πολυ μικρα , τα οποια βλεπω μονο στο κεφαλι και κυριως στην περιοχη πανω απο τα ματια που ενωνει με τα αυτια οπου οι τριχες ειναι αραιες απο φυση τους. Ισως να βγαζει και αλλου αλλα λογω τριχωματος δεν τα βλεπω.
Για τη μαυρη αυτη μαζα και οι 2 αδερφες κτηνιατροι που παω το προσπερασαν σαν κατι φυσιολογικο , ενω για τα ε3ανθηματα ηθελε να κανει 3 ενεσεις και την "αφησα" να κανει τις 2 χωρις αποτελεσμα .
Ξερω πως απο αποσταση μια "εξεταση" δεν ειναι παντα εφικτη , αλλα μη νομιζεις οτι και η κτηνιατρος καταφερε καν να ακουμπησει το "κτηνος" μου

Ευχαριστω

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:35, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από vavavoumakos
Εχω παει σε κτηνιατρο αλλα επειδη δεν πειρα σαφη απαντηση και ισως και να μην υπαρχει ,.....ας κανω μια προσπαθεια και εδω.

Η θυληκια μου γατα 2,5 χρονων , βγαζει στο σαγονι απο κατω στην νοητη επιφανεια του στοματος μια μαυρη μαζα η οποια παλιοτερα εβγαινε και εφευγε ..αλλα τελευταια , ενω με αφηνει και την ξυνω για να ε3αφανιστει , ξαναεμφανιζεται την επομενη μερα ας πουμε.
Σετακι με αυτο βγαζει για καπια κοκκινα εξανθηματα πολυ μικρα , τα οποια βλεπω μονο στο κεφαλι και κυριως στην περιοχη πανω απο τα ματια που ενωνει με τα αυτια οπου οι τριχες ειναι αραιες απο φυση τους. Ισως να βγαζει και αλλου αλλα λογω τριχωματος δεν τα βλεπω.
Για τη μαυρη αυτη μαζα και οι 2 αδερφες κτηνιατροι που παω το προσπερασαν σαν κατι φυσιολογικο , ενω για τα ε3ανθηματα ηθελε να κανει 3 ενεσεις και την "αφησα" να κανει τις 2 χωρις αποτελεσμα .
Ξερω πως απο αποσταση μια "εξεταση" δεν ειναι παντα εφικτη , αλλα μη νομιζεις οτι και η κτηνιατρος καταφερε καν να ακουμπησει το "κτηνος" μου

Ευχαριστω
Μπορει να ειναι καποια δερματίτιδα και να χρειάζεται να παρει αντιβιωση για καποιο διαστημα

Παράθεση

Rubi Rubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rubi Rubi
H Rubi Rubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Rubi Rubi έγραψε στις 21:37, 22-09-11:

Γειά σας! Θα ηθελα να μου πείτε αν η γάτα μου έχει κάτι γιατί τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι το εσωτερικό γύρω από το μάτι της έχει γίνει μαύρο....παραθέτω τις φωτογραφίες της μήπως σας βοηθήσω περισσότερο. Μπορεί βέβαια να μην είναι κάτι το ανησυχητικό απλώς εγώ να είμαι υπερβολική και υπερπροστατευτική

αριστερά είναι το δεξί μάτι το οπόιο έχει μαύρο στο περισσότερο ενώ δεξιά είναι το αριστερό που είναι ροζ μέσα και έχει πολύ ελάχιστο μάυρο στην επάνω πλευρά (φαίνεται ελαφρώς)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9220363h.jpg
Εμφανίσεις:  31
Μέγεθος:  120,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9220357f.jpg
Εμφανίσεις:  45
Μέγεθος:  206,7 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rubi Rubi : 22-09-11 στις 21:59.
Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosmouz
Ο manosmouz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βροντάδος (Χίος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manosmouz έγραψε στις 14:25, 24-09-11:

Σκεφτηκα να γράψω ενα θεματακι για το ποτε πρεπει να ανησυχουμε και ποτε οχι γιατι μερικες συμπεριφορες που εμας μας φαινονται υποπτες είναι απολυτως φυσιολογικες για τη γατα μας
1) εμετος ολα τα σαρκοφάγα ειτε ειναι κατοικιδια ειτε οχι τον εχουν στο τσεπακι τους ειναι μια μορφη αμυνας για να αποφυγουν την υπερφορτιση του στομαχου που μπορει να αποβει μοιραια για αυτα. Οποτε ενας εμετος ιδιαιτερα αν ειναι μετα απο φαϊ δεν ειναι τοσο ανησυχιτικος, εαν μεσα σε μιση ωρα κανει πανω απο δυο φορες εμετο και η γενικη της κατασταση δεν ειναι καλη τοτε πρεπει να ανησυχησουμε
2)διαρροιες: το να κανει μια γατα τα κακακια της νερουλα δεν σημαινει οτι εχει κατι σοβαρο, μπορει να την εχει πειραξει η τροφη της η να εχει φαει καποιο χορταρακι και εχει ερεθιστει το εντερο της η εχει σκουληκακια. εαν τα κακακια της γινονται ολο και πιο αραια (νερουλα) παει στην τουαλετα αρκετα συχνα ακομα και αμεσως αφου βγηκε απο αυτην ειναι σημαδι μια εντεριτιδας και θα πρεπει να επικοινωνησουμε με το γιατρο της για τα περαιτερω
αυτες ειναι οι πιο συχνες καταστασεις που πανικοβαλουν τους ιδιοκτητες οι οποιοι με τη σειρα τους πανικοβαλουν το γιατρο τους οποιος εει καποια απορια ευχαριστως να του τη λυσω αν μπορω
Καλησπερα
Θα ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω για το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον γατο μου τον οποιο τον εχω πολυ λιγο καιρο σχεδον μηνα και απο αυτον εμεινε μια εβδομαδα στο κτηνιατρειο και μια εβδομαδα στο pet shop που τον πηρα.
Στην αρχη ειχε ανορεξια και διαρροια,Μετα την εβδομαδα στον κτηνιατρο και με αντιβιοση ανοιξε μεν η ορεξη αλλα ακομα τα κακακια του δεν ειχαν φτιαξει τελειως παρα εκανε ποτε αρεα και ποτε καπως σφιχτα κακακα.
Εδω και 5 μερες περιπου που τον εχω σπιτι η διαρροια συνεχιζεται (καπως μελατα μεν) διαρροια δε.Χθες και σημερα του εδωσα 0.2 ml imodium αλλα συνεχιζει ακομα.
Αποπαρασειτωση δεν εχει κανει λογω της διαρροιας και φοβαμε μηπως ειναι αυτος ο λογος που συνεχιζει τις διαρροιες.
Ειναι 3 μηνων με ορεξη και για φαγητο και για παιχνιδι οχι πολυ (για παιχνιδι) αλλα αρκετη.
Η τροφη που τρωει ειναι ξηρα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει την γνωμη του?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:05, 26-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από manosmouz
Καλησπερα
Θα ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω για το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον γατο μου τον οποιο τον εχω πολυ λιγο καιρο σχεδον μηνα και απο αυτον εμεινε μια εβδομαδα στο κτηνιατρειο και μια εβδομαδα στο pet shop που τον πηρα.
Στην αρχη ειχε ανορεξια και διαρροια,Μετα την εβδομαδα στον κτηνιατρο και με αντιβιοση ανοιξε μεν η ορεξη αλλα ακομα τα κακακια του δεν ειχαν φτιαξει τελειως παρα εκανε ποτε αρεα και ποτε καπως σφιχτα κακακα.
Εδω και 5 μερες περιπου που τον εχω σπιτι η διαρροια συνεχιζεται (καπως μελατα μεν) διαρροια δε.Χθες και σημερα του εδωσα 0.2 ml imodium αλλα συνεχιζει ακομα.
Αποπαρασειτωση δεν εχει κανει λογω της διαρροιας και φοβαμε μηπως ειναι αυτος ο λογος που συνεχιζει τις διαρροιες.
Ειναι 3 μηνων με ορεξη και για φαγητο και για παιχνιδι οχι πολυ (για παιχνιδι) αλλα αρκετη.
Η τροφη που τρωει ειναι ξηρα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει την γνωμη του?
Θα μπορουσε να φαει ειδικη τροφη για τρις διαρροιες και να κανει αποπαρασιτωση

Παράθεση

Alexia18 (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexia18
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ένα γατάκι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Alexia18 έγραψε στις 14:54, 26-09-11:

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ μια απορία...αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Το γατάκι μου όταν ήρθε για πρώτη φορά στο σπίτι (πριν από δύο βδομάδες σχεδόν), έκανε νερουλά κακάκια και πήγαινε αρκετά συχνά στην λεκάνίτσα της (5-6 φορές την ημέρα). Επειδή λερωνόταν κιόλας η κατάσταση μου φαινόταν αφόρητη. Αυτό όμως κράτησε για λίγες μόνο μέρες, και τώρα έχει αρχίσει να πηγαίνει λιγότερες φορές στην λεκανίτσα της για κακάκια (2-3 φορές αλλά και πάλι κάνει ελάχιστα κάθε φορά), και επιπλέον έχουν αρχίσει να σκληραίνουν. Τουλάχιστον δεν είναι πλέον νερουλά και δεν λερώνει. Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια μου έδωσε το βιβλιάριο υγείας του γατιού, όπου φαίνεται πως είχε πάρει ήδη μια θεραπεία για τα σκουληκάκια. Αν και δεν ξέρω τί τροφή της έδινε εκείνη (μου είπε μόνο ότι πλέον της είχε κόψει το γάλα και της έδινε στερεά τροφή και κονσέρβες), εγώ της δίνω από τότε που την πήρα μέχρι και τώρα, μια στερεά τροφή που περιέχει γάλα μέσα (λέγεται babycat 34,δεν ξέρω αν το ξέρετε...), και πιο σπάνια της δίνω και μια κονσέρβα που περιέχει ψάρι (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πώς λέγεται). Δεν την έχω πάει ακόμα σε κτηνίατρο γιατί σε 10 μερούλες είναι να την πάω για εμβόλιο, οπότε είπα να πάω μια και καλή για να τον ρωτήσω. Τις κονσέρβες και τη σερεά τροφή που της δίνω, μου τις σύστησε η πωλήτρια του petshop που πηγαίνω. Δεν ξέρω αν φταίει η τροφή που της δίνω για την διάροια που μου παρουσίασε στην αρχή, αλλά από την άλλη δεν το νομίζω γιατί όπως είπα και πρίν η κατάσταση έχει βελτιωθεί τις τελευταίες μέρες, ενώ η διατροφή της δεν έχει αλλάξει.Τί να φταίει λοιπόν για αυτή την διαταραχή της? Παρόλο που πια δεν έχει διάροια, συνεχίζω να ανησυχώ γιατί δεν ξέρω τί της το προκάλεσε...μήπως πρέπει να πάω νωρίτερα στον κτηνίατρο και να τον ρωτήσω? Το γατάκι μου είναι σχεδόν δύο μηνών, αν αυτό βοηθάει σε κάτι...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:36, 26-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alexia18
Καλησπέρα. Έχω κι εγώ μια απορία...αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Το γατάκι μου όταν ήρθε για πρώτη φορά στο σπίτι (πριν από δύο βδομάδες σχεδόν), έκανε νερουλά κακάκια και πήγαινε αρκετά συχνά στην λεκάνίτσα της (5-6 φορές την ημέρα). Επειδή λερωνόταν κιόλας η κατάσταση μου φαινόταν αφόρητη. Αυτό όμως κράτησε για λίγες μόνο μέρες, και τώρα έχει αρχίσει να πηγαίνει λιγότερες φορές στην λεκανίτσα της για κακάκια (2-3 φορές αλλά και πάλι κάνει ελάχιστα κάθε φορά), και επιπλέον έχουν αρχίσει να σκληραίνουν. Τουλάχιστον δεν είναι πλέον νερουλά και δεν λερώνει. Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια μου έδωσε το βιβλιάριο υγείας του γατιού, όπου φαίνεται πως είχε πάρει ήδη μια θεραπεία για τα σκουληκάκια. Αν και δεν ξέρω τί τροφή της έδινε εκείνη (μου είπε μόνο ότι πλέον της είχε κόψει το γάλα και της έδινε στερεά τροφή και κονσέρβες), εγώ της δίνω από τότε που την πήρα μέχρι και τώρα, μια στερεά τροφή που περιέχει γάλα μέσα (λέγεται babycat 34,δεν ξέρω αν το ξέρετε...), και πιο σπάνια της δίνω και μια κονσέρβα που περιέχει ψάρι (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πώς λέγεται). Δεν την έχω πάει ακόμα σε κτηνίατρο γιατί σε 10 μερούλες είναι να την πάω για εμβόλιο, οπότε είπα να πάω μια και καλή για να τον ρωτήσω. Τις κονσέρβες και τη σερεά τροφή που της δίνω, μου τις σύστησε η πωλήτρια του petshop που πηγαίνω. Δεν ξέρω αν φταίει η τροφή που της δίνω για την διάροια που μου παρουσίασε στην αρχή, αλλά από την άλλη δεν το νομίζω γιατί όπως είπα και πρίν η κατάσταση έχει βελτιωθεί τις τελευταίες μέρες, ενώ η διατροφή της δεν έχει αλλάξει.Τί να φταίει λοιπόν για αυτή την διαταραχή της? Παρόλο που πια δεν έχει διάροια, συνεχίζω να ανησυχώ γιατί δεν ξέρω τί της το προκάλεσε...μήπως πρέπει να πάω νωρίτερα στον κτηνίατρο και να τον ρωτήσω? Το γατάκι μου είναι σχεδόν δύο μηνών, αν αυτό βοηθάει σε κάτι...
μπορει να την εχει επηρεασει η αλλαγη τροφης η να εχει ακομα παρασιτ ατου εντερου και να χρειαζεται παλι αποπαρασιτωση καλο θα ηταν να υτο πας στον κτηνιατρο πιο νωρις

Παράθεση

manosmouz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manosmouz
Ο manosmouz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βροντάδος (Χίος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manosmouz έγραψε στις 18:27, 26-09-11:

Θα μπορουσε να φαει ειδικη τροφη για τρις διαρροιες και να κανει αποπαρασιτωση
Απο το pet shop που το πηρα μου ειπαν να του δωσω επι 7 μερες καποιο ΒΙΜΠΡΑΜΙΣΙΝ δυο φορες την μερα.
Πραγματικα εχω μπερδευτει.
Αυτο που θα ηθελα να μου λεγατε ειναι αν ειναι να σταματησω το imodium και να του κανω αποπαρασιτωση η να ακολουθησω αυτο που μου ειπαν απο το pet shop?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:46, 26-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από manosmouz
Απο το pet shop που το πηρα μου ειπαν να του δωσω επι 7 μερες καποιο ΒΙΜΠΡΑΜΙΣΙΝ δυο φορες την μερα.
Πραγματικα εχω μπερδευτει.
Αυτο που θα ηθελα να μου λεγατε ειναι αν ειναι να σταματησω το imodium και να του κανω αποπαρασιτωση η να ακολουθησω αυτο που μου ειπαν απο το pet shop?
Θα πρεπει να το πας σε κτηνιατρο για γατακι για να το δει και να σου δωσει αν χρειαζεται καποια αντιβιωση

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,421 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:28, 29-09-11:

Γιατρέ, καλησπέρα! Η γάτα της αδελφής μου, 14 μηνών τώρα, Σιαμέζα, εμβολιασμένη ,αποπαρασιτωμένη και στειρωμένη, εδώ και 3-4 μέρες φαίνεται σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό, χωρίς να κάνει όμως, και κάτι σάλια που έβγαλε μια δυό φορές, ήταν καθαρά, χωρίς τριχόμπαλες ή άλλο σώμα.. Όμως, από χθες, επί πλέον, δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη για φαγητό, και, δεν μπορεί να νιαουρίσει. Ανοίγει το στόμα και βγάζει έναν σιγανό, βραχνό ήχο..... όχι νιαουρητό, όπως έκανε πριν. Κατά τα άλλα, δεν είναι νωθρή ή νυσταλέα, τρέχει και αντιδρά στα παιχνίδια όπως και πριν και δεν πονάει όταν την πιάνουν Τί μπορεί να είναι κατά τη γνώμη σας;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:49, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Άνση
Γιατρέ, καλησπέρα! Η γάτα της αδελφής μου, 14 μηνών τώρα, Σιαμέζα, εμβολιασμένη ,αποπαρασιτωμένη και στειρωμένη, εδώ και 3-4 μέρες φαίνεται σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό, χωρίς να κάνει όμως, και κάτι σάλια που έβγαλε μια δυό φορές, ήταν καθαρά, χωρίς τριχόμπαλες ή άλλο σώμα.. Όμως, από χθες, επί πλέον, δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη για φαγητό, και, δεν μπορεί να νιαουρίσει. Ανοίγει το στόμα και βγάζει έναν σιγανό, βραχνό ήχο..... όχι νιαουρητό, όπως έκανε πριν. Κατά τα άλλα, δεν είναι νωθρή ή νυσταλέα, τρέχει και αντιδρά στα παιχνίδια όπως και πριν και δεν πονάει όταν την πιάνουν Τί μπορεί να είναι κατά τη γνώμη σας;
Μπορει να ειναι καποια φαρυγγιτιδα ή καποιες τριχόμπαλες που έχουν κολλήσει στον οισοφαγο καλο θαηταν να την δει κτηνιατρος και να κανει μια ολοκληρωμενη εξεταση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους