Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,040 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,640 μηνύματα σε 82,316 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 05:02, 25-10-14:

Καλησπέρα!
Η γάτα μου από χθες κοιμάται συνεχώς και δεν τρώει την ξηρή τροφή της, πίνει μόνο νερό. Γενικά δείχνει αδιάθετη, δεν έχει όρεξη και ανησυχώ. Σήμερα της έδωσα λίγη υγρή τροφή (κονσέρβα) και την έφαγε και μετά πάλι το'ριξε στον ύπνο και μάλιστα για συνεχόμενες ώρες και όταν ξύπνησε πήγε στην τουαλετα της κ έκανε τα κακάκια της νερουλά. Είναι πολύ δραστήρια συνήθως και γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που τη βλέπω έτσι..τι μπορεί να έχει; Μήπως πυρετό, έχει κρυώσει, μηπως έχει σκουλήκια ή καμιά τριχόμπαλα; Να σημειώσω πως η τελευταία της αποπαρασίτωση ήτανε τέλη Αυγούστου, της έδωσα Drontal και σκόπευα να της ξαναδώσω αρχές Νοεμβρίου. Αύριο επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο κτηνίατρο ανοιχτό, πείτε μου τη γνώμη σας, αν πιστεύετε πως είναι κάτι σοβαρό και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,331 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 13:11, 25-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Καλησπέρα!
Η γάτα μου από χθες κοιμάται συνεχώς και δεν τρώει την ξηρή τροφή της, πίνει μόνο νερό. Γενικά δείχνει αδιάθετη, δεν έχει όρεξη και ανησυχώ. Σήμερα της έδωσα λίγη υγρή τροφή (κονσέρβα) και την έφαγε και μετά πάλι το'ριξε στον ύπνο και μάλιστα για συνεχόμενες ώρες και όταν ξύπνησε πήγε στην τουαλετα της κ έκανε τα κακάκια της νερουλά. Είναι πολύ δραστήρια συνήθως και γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που τη βλέπω έτσι..τι μπορεί να έχει; Μήπως πυρετό, έχει κρυώσει, μηπως έχει σκουλήκια ή καμιά τριχόμπαλα; Να σημειώσω πως η τελευταία της αποπαρασίτωση ήτανε τέλη Αυγούστου, της έδωσα Drontal και σκόπευα να της ξαναδώσω αρχές Νοεμβρίου. Αύριο επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο κτηνίατρο ανοιχτό, πείτε μου τη γνώμη σας, αν πιστεύετε πως είναι κάτι σοβαρό και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
πιθανώς έχει πυρετο , θα πρεπει να την δει κτηνιατρος για να σας δωσει την καταλληλη θεραπεια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 14:20, 25-10-14:

Όντως ήτανε το πρώτο που σκέφτηκα ο πυρετός. Σήμερα έφαγε λίγο, ήταν πιο ευδιάθετη το πρωί και και θεώρησα πως της πέρασε, αλλά τώρα πάλι δείχνει αδιάθετη και θέλει κοιμάται συνεχώς. Πήρα τηλ τον κτηνίατρό μου αλλά θα είναι κλειστός μέχρι την Τρίτη, πήρα και άλλους δύο αλλά είναι κλειστοί επίσης. Τι να κάνω για να της πέσει ο πυρετός; Είναι πολύ επικίνδυνο να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ή θα γίνει καλά από μόνη της; Προσπαθώ να βρω τον κτηνίατρό μου στο κινητό αλλά το έχει κλειστό οπότε δώστε μου τα φώτα σας όσο γίνεται
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,331 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 19:27, 25-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Όντως ήτανε το πρώτο που σκέφτηκα ο πυρετός. Σήμερα έφαγε λίγο, ήταν πιο ευδιάθετη το πρωί και και θεώρησα πως της πέρασε, αλλά τώρα πάλι δείχνει αδιάθετη και θέλει κοιμάται συνεχώς. Πήρα τηλ τον κτηνίατρό μου αλλά θα είναι κλειστός μέχρι την Τρίτη, πήρα και άλλους δύο αλλά είναι κλειστοί επίσης. Τι να κάνω για να της πέσει ο πυρετός; Είναι πολύ επικίνδυνο να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ή θα γίνει καλά από μόνη της; Προσπαθώ να βρω τον κτηνίατρό μου στο κινητό αλλά το έχει κλειστό οπότε δώστε μου τα φώτα σας όσο γίνεται
Μονο υπομονη δεν μπορειτε να της δωσετε ανθρωπινο σκευασμα γιατι ειναι τοξικα για τις γατες αν συνεχισει μπορειται να την πατε σε καποιο απο τα νοσοκομεια ζωων που εφημερευουν
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 21:10, 25-10-14:

Δυστυχώς το νοσοκομείο ζώων που ξέρω να εφημερεύει βρίσκεται στο Πικέρμι που είναι πολύ μακριά απ'εδώ που μένω και επειδή είμαι φοιτήτρια δεν οδηγώ για να πάω μέχρι εκεί. Πήρα κι άλλους κτηνιάτρους στο κινητό, ο πρώτος με ανησύχησε, μου είπε θα χρειαστούν εξετάσεις, υπέρηχος κτλ που κοστίζουν 150-200 ευρώ και πρέπει να πάω νοσοκομείο, μετά απάντησε κι ο δικός μου και όταν του είπα τα συμπτώματα μου είπε να δώσω αντιβίωση Vibramycin σιρόπι 2,5ml πρωί-βράδυ και όταν ανοίξει να την πάω να τη δει. Έχω τις επιφυλάξεις μου για το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά μάλλον δεν έχω επιλογή. Θα της το αρχίσω απόψε να δω πως θα πάει γιατί φοβάμαι μήπως χειροτερέψει. Το σίγουρο είναι πως θα την πάω στο γιατρό απο Δευτέρα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HiDaDa
H HiDaDa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H HiDaDa έγραψε στις 12:37, 29-10-14:

Γιατρέ Καλημέρα σας, η γάτα μου (σχεδόν 17 χρονών) - και πάλι μετά από πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 1,8 Kg .
Τους τελευταίους 12 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg.
• 2 με 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg.
Το τονωτικό Recoactiv και το Pancrex Enzymcomplex δεν της τα δίνω πλέον, αφού Δεν είδαμε κάποια βελτίωση.
Είχα την ελπίδα πως τουλάχιστον με το τονωτικό θα έπαιρνε βάρος.

Τη ξηρά τροφή δεν τη πλησιάζει πια …και από την υγρή τροφή θέλει μόνο να γλείφει τη σάλτσα και αφήνει τα κομματάκια. Πίνει όμως νερό.

Τις τελευταίες ημέρες (7 περίπου) κάνει εμετό και διάρροια και όταν την καθαρίζω ( δεν καθαρίζεται από μόνη της πλέον) αν και δε δείχνει να δυσανασχετεί, μένει ακίνητη σε όποια θέση τη τοποθετώ για 10 περ. λεπτά. Τα μάτια της είναι κάπως διαφορετικά πια, όχι με τσίμπλες, όμως κάπως πιο βαθουλωμένα και επίσης βλέπω πως δεν μπορεί να κρατήσει το κεφαλάκι της ψηλά για πολύ, ενώ παράλληλα κοιμάται ώρες και ώρες.

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν πρέπει να το πάρω απόφαση πως, ίσως να μην τα καταφέρει λόγω ηλικίας και κακής υγείας.

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HiDaDa : 29-10-14 στις 12:41.
Παράθεση

xrisovalantou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrisovalantou
Ο xrisovalantou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xrisovalantou έγραψε στις 19:41, 29-10-14:

Γεια σας !! εχω ενα γατο ο οποιος ειχε μεινη εξω στη βροχη και απο τοτε δεν μπορει να ανασανει καλα και δεν μπορει να κοιμηθη φυσιολογικα! Θελω να μου πειτε αν αυτο ωφειλεται σε καποιο ειδος πνευμονιας η κατι αλλο!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:07, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από HiDaDa
Γιατρέ Καλημέρα σας, η γάτα μου (σχεδόν 17 χρονών) - και πάλι μετά από πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 1,8 Kg .
Τους τελευταίους 12 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg.
• 2 με 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg.
Το τονωτικό Recoactiv και το Pancrex Enzymcomplex δεν της τα δίνω πλέον, αφού Δεν είδαμε κάποια βελτίωση.
Είχα την ελπίδα πως τουλάχιστον με το τονωτικό θα έπαιρνε βάρος.

Τη ξηρά τροφή δεν τη πλησιάζει πια …και από την υγρή τροφή θέλει μόνο να γλείφει τη σάλτσα και αφήνει τα κομματάκια. Πίνει όμως νερό.

Τις τελευταίες ημέρες (7 περίπου) κάνει εμετό και διάρροια και όταν την καθαρίζω ( δεν καθαρίζεται από μόνη της πλέον) αν και δε δείχνει να δυσανασχετεί, μένει ακίνητη σε όποια θέση τη τοποθετώ για 10 περ. λεπτά. Τα μάτια της είναι κάπως διαφορετικά πια, όχι με τσίμπλες, όμως κάπως πιο βαθουλωμένα και επίσης βλέπω πως δεν μπορεί να κρατήσει το κεφαλάκι της ψηλά για πολύ, ενώ παράλληλα κοιμάται ώρες και ώρες.

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν πρέπει να το πάρω απόφαση πως, ίσως να μην τα καταφέρει λόγω ηλικίας και κακής υγείας.

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μαλλον έχει έρθει η ώρα της οπως το περυγράφετε είναι δυσκολα τα πράγματα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:08, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από xrisovalantou
Γεια σας !! εχω ενα γατο ο οποιος ειχε μεινη εξω στη βροχη και απο τοτε δεν μπορει να ανασανει καλα και δεν μπορει να κοιμηθη φυσιολογικα! Θελω να μου πειτε αν αυτο ωφειλεται σε καποιο ειδος πνευμονιας η κατι αλλο!
Αυτό θα σας το πει ο κτηνιατρος που θα το εξετασει απο κοντα , δεν μπορω να σας πω ακριβως αν δεν εξετασω το γατο
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:16, 29-10-14:

Καλησπέρα σας γιατρέ, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής περιστατικό: μία από τις γάτες μου (έξι ετών, στειρωμένη), εμφάνισε ξαφνικά ένα μεγάλο "λίπωμα" στο σβέρκο της, είναι τελείως εσωτερικό και με ανησύχησε τόσο το ξαφνικό της υπόθεσης όσο και το μέγεθός του (σαν καρύδι). Δυστυχώς ο κτηνίατρός μας είναι εκτός και θα είναι διαθέσιμος τη Δευτέρα για να τη δει.
Πού μπορεί να οφείλεται; Η συγκεκριμένη βγαίνει ελάχιστα κι εκτός σπιτιού, μπορεί να είναι από κπ χτύπημα ίσως λέτε; Πάντως ψηλαφώντας τη στο σημείο αυτό δε δείχνει να πονάει, αυτό είναι καλό ή θα πρέπει να με ανησυχήσει περαιτέρω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 29-10-14 στις 23:32.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 00:06, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα σας γιατρέ, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής περιστατικό: μία από τις γάτες μου (έξι ετών, στειρωμένη), εμφάνισε ξαφνικά ένα μεγάλο "λίπωμα" στο σβέρκο της, είναι τελείως εσωτερικό και με ανησύχησε τόσο το ξαφνικό της υπόθεσης όσο και το μέγεθός του (σαν καρύδι). Δυστυχώς ο κτηνίατρός μας είναι εκτός και θα είναι διαθέσιμος τη Δευτέρα για να τη δει.
Πού μπορεί να οφείλεται; Η συγκεκριμένη βγαίνει ελάχιστα κι εκτός σπιτιού, μπορεί να είναι από κπ χτύπημα ίσως λέτε; Πάντως ψηλαφώντας τη στο σημείο αυτό δε δείχνει να πονάει, αυτό είναι καλό ή θα πρέπει να με ανησυχήσει περαιτέρω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
μπορει ναείναι χτυπημα ή να πρόκειται για καποια φλεγμονη απο κάποια ένεση ίσως ή κάποιος όγκος θα πρεπει να το δει κτηνιατρος
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:22, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
μπορει ναείναι χτυπημα ή να πρόκειται για καποια φλεγμονη απο κάποια ένεση ίσως ή κάποιος όγκος θα πρεπει να το δει κτηνιατρος
Ένεση δεν έχει κάνει πρόσφατα, οπότε είτε όγκος θα είναι (ελπίζω καλοήθης) ή καρούμπαλο, αλλά δε θα την πονούσε αν ήταν από χτύπημα όταν το πιέζω (εντάξει δε της το πίεσα και πολύ βέβαια) ;
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 23:27, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Ένεση δεν έχει κάνει πρόσφατα, οπότε είτε όγκος θα είναι (ελπίζω καλοήθης) ή καρούμπαλο, αλλά δε θα την πονούσε αν ήταν από χτύπημα όταν το πιέζω (εντάξει δε της το πίεσα και πολύ βέβαια) ;
Μπορει να είναι και αποπαλαιότερη ενεση ή εμβολιο και να έχει κάνει αντιδραση τώρα, καποιο αποτημα η μούνση θα πονούσε
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HiDaDa
H HiDaDa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H HiDaDa έγραψε στις 11:39, 31-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Μαλλον έχει έρθει η ώρα της οπως το περυγράφετε είναι δυσκολα τα πράγματα
Τελικά Γιατρέ χθες το πρωι μας " άφησε" για πάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:25, 31-10-14:

Τελικά Γιατρέ χθες το πρωι μας " άφησε" για πάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Kαλή δύναμη και καλό κουράγιο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 31-10-14 στις 21:57.
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,480 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:04, 01-11-14:

Γιατρέ, καλησπέρα!
Πριν από 21 ημέρες φέραμε ένα καινούργιο γατάκι στο σπίτι. Η μια από τις δύο μεγαλύτερες γάτες μας, 4 1/2 ετών στειρωμένη, δεν έχει επιθετική συμπεριφορά προς το μικρό, αλλά,το φοβάται. Μόλις αυτό την πλησιάζει για παιχνίδι, τρέχει μακρυά και του γρυλλίζει...χθες και σήμερα, παρατήρησα ότι κάθεται συνεχώς δίπλα από το νερό, το μυρίζει, βάζει το πόδι της και πετάει λίγο έξω, μετά πίνει 3-4 γουλιές και σταματάει! Και συνεχίζει να κάθεται δίπλα στο νερό. Και στο άλλο δωμάτιο, όπου έχω άλλο μπωλ με νεράκι, το ίδιο.Όσο είμαι στο σπίτι και μπορώ, την παρακολουθώ, δεν την έχω δει να πηγαίνει τουαλέττα και, καθώς στην ίδια αμμολεκάνη πηγαίνει και η άλλη μεγάλη γάτα μας και το μωρό, δεν μπορώ να ξέρω τί κάνει και τί δεν κάνει τις ώρες που λείπω, ή που είμαι απασχολημένηΔυστυχώς, δεν υπάρχει χώρος για να την απομονώσω, να ξέρω με σιγουριά τί συμβαίνει. Πάντως, από την ημέρα που φέραμε το μικρό, ούτε αυτή ούτε η μεγαλύτερη τρώνε την ίδια ποσότητα φαγητού, γιατί έχουν πάρει πολύ "βαριά" τη νέα άφιξη...Έχετε κάποια ιδέα, περί του τί μπορεί να συμβαίνει;
Παράθεση

rouli726

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H rouli726 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:55, 03-11-14:

καλησπέρα. ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που με απασχολεί.

η γατούλα μου δυο φορές, όχι συνεχόμενες, ενώ τελειώνει τα κ@κάκια της-τα σκεπάζει-βγαίνει από τη λεκάνη της-προχωράει λίγα βήματα κι αφού βγει από το μπάνιο μας αφήνει ένα κομματάκι ακόμη.
την πρώτη φορά ήταν πολύ μικρό, ίσα που το κατάλαβα λόγω του ότι τα πλακάκια είναι λευκά στο πάτωμα, και τη δεύτερη φορά πριν λίγο ήταν σε μέγεθος φουντουκιού.
γιατί μπορεί να το κάνει?
θα το παρακολουθήσω και θα σας ενημερώσω αν ξανασυμβεί.
έχετε κάποιο προηγούμενο ή κάποια ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει?
Παράθεση

xrisovalantou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrisovalantou
Ο xrisovalantou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xrisovalantou έγραψε στις 15:34, 05-11-14:

ευχαριστω πολυ!!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 22:54, 06-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Άνση
Γιατρέ, καλησπέρα!
Πριν από 21 ημέρες φέραμε ένα καινούργιο γατάκι στο σπίτι. Η μια από τις δύο μεγαλύτερες γάτες μας, 4 1/2 ετών στειρωμένη, δεν έχει επιθετική συμπεριφορά προς το μικρό, αλλά,το φοβάται. Μόλις αυτό την πλησιάζει για παιχνίδι, τρέχει μακρυά και του γρυλλίζει...χθες και σήμερα, παρατήρησα ότι κάθεται συνεχώς δίπλα από το νερό, το μυρίζει, βάζει το πόδι της και πετάει λίγο έξω, μετά πίνει 3-4 γουλιές και σταματάει! Και συνεχίζει να κάθεται δίπλα στο νερό. Και στο άλλο δωμάτιο, όπου έχω άλλο μπωλ με νεράκι, το ίδιο.Όσο είμαι στο σπίτι και μπορώ, την παρακολουθώ, δεν την έχω δει να πηγαίνει τουαλέττα και, καθώς στην ίδια αμμολεκάνη πηγαίνει και η άλλη μεγάλη γάτα μας και το μωρό, δεν μπορώ να ξέρω τί κάνει και τί δεν κάνει τις ώρες που λείπω, ή που είμαι απασχολημένηΔυστυχώς, δεν υπάρχει χώρος για να την απομονώσω, να ξέρω με σιγουριά τί συμβαίνει. Πάντως, από την ημέρα που φέραμε το μικρό, ούτε αυτή ούτε η μεγαλύτερη τρώνε την ίδια ποσότητα φαγητού, γιατί έχουν πάρει πολύ "βαριά" τη νέα άφιξη...Έχετε κάποια ιδέα, περί του τί μπορεί να συμβαίνει;
Όλα αυτα είναι εκφράσεις αγχους λόγω της καινουργιας αφιξης και πιθανως της προσοχης που του ίνεται ,θα πρεπει να βάλετε και άλλες αμμολεκάνες για να μην νιωθει οτι υπάρχει εισβολή στον χωρο της και να προσπαθειται να ασχοληστε με αυτη, καλο θα ηταν να την δει και κτηνιατρος μήπως υπάρχει και κάποια παθολογικη κατασταση που επιβαρυνθηκε απο το δτρες της νεαςαφιξης
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 23:01, 06-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
καλησπέρα. ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που με απασχολεί.

η γατούλα μου δυο φορές, όχι συνεχόμενες, ενώ τελειώνει τα κ@κάκια της-τα σκεπάζει-βγαίνει από τη λεκάνη της-προχωράει λίγα βήματα κι αφού βγει από το μπάνιο μας αφήνει ένα κομματάκι ακόμη.
την πρώτη φορά ήταν πολύ μικρό, ίσα που το κατάλαβα λόγω του ότι τα πλακάκια είναι λευκά στο πάτωμα, και τη δεύτερη φορά πριν λίγο ήταν σε μέγεθος φουντουκιού.
γιατί μπορεί να το κάνει?
θα το παρακολουθήσω και θα σας ενημερώσω αν ξανασυμβεί.
έχετε κάποιο προηγούμενο ή κάποια ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει?
Το πιο απλό είναι να κολλάει στις τρίχες της κάποιο κομμάτακι το οποιο πέφτει οταν περπατάει
Παράθεση

rouli726

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H rouli726 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:40, 06-11-14:

χμμμ δεν το είχα σκεφτεί λογικό μου ακούγεται, αν και κοντότριχη, εφόσον τα κομματάκια ήταν μικρά.
δεν έχει ξανασυμβεί πάντως.
ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση

sofiakosm (Sofia)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofiakosm
H Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H sofiakosm έγραψε στις 00:04, 07-11-14:

Γειά σας και από εμένα.
Από τέλη Ιούλη, ο Συλβιο άρχισε να εχει εντονη φαγούρα με αποτέλεσμα να κάνει πληγές στο λαιμό του δεξιά και αριστερά. Το αντιμετώπισαμε με πλύσεις με habitane για 1 μηνα - η μία πληγή έκλεισε, η άλλη ομως έκανε επιμολυνση. Αρχές Σεπτέμβρη αναγκαστηκαμε να πάμε σε άλλο γιατρό λόγω απουσίας του δικού μας. Ο Συλβιο άρχισε να εχει πληγές μικρότερης έκτασης και σε άλλα σημεια του λαιμου και του κεφαλιού. Ξεκινήσαμε clindavet και ένεσεις depo ενώ παράλληλα χρησιμοποιησαμε και μια αλοιφή για γρήγορη επούλωση των πληγών (bio dermafil). Η φαγούρα συνεχίστηκε και τελικά πήραμε κορτιζόνη σε χάπια. Με την κορτιζόνη κλείσαμε ενα μηνα λήψης αλλά με την παραμικρή μείωση η φαγούρα επανέρχεται. Παράλληλα ξεκινήσαμε υποαλλεργικη τροφή- δεν εχουμε κλείσει μήνα ακομα, τα πάντα έχουν πλυθεί με προδερμ, καθαριζονται, αεριζονται συχνά, του πήρα βαμβακερή φωλιά... Αλλά παρόλα αύρα η φαγούρα επιμένει....
Οι ερωτήσεις μου: πόσο καιρό μπορεί να παίρνει κορτιζόνη χωρίς να επιβαρυνθεί ο ο οργανισμός του; το τεστ για τον εντοπισμό των αλλεργιογονων αξίζει να γίνει? Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχουμενη γιατι είμαστε απελπισμενοι...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

kirka_v

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kirka_v
H kirka_v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kirka_v έγραψε στις 21:50, 10-11-14:

Καλησπέρα σας.
Γιατρέ πριν 3 εβδομάδες ήρθε στο σπίτι μου μία γατούλα αδέσποτη. Τώρα την λένε Ηρα. Την πήγα στον κτηνίατρο, ηταν αρρωστη, συναχομένη και βήχα.Της έκανε το Convenia και αποπαρασίτωση και σε 15 μέρες μου είπε να ξαναπάω για το πρώτο εμβόλιο. Η γατούλα μου δεν είχε συνέλθει πλήρως.Της εξήγησα οτι το βράδυ συνήθως συνεχίζει και βήχει και κρατάει το φτέρνισμα. Παρολα αυτά της έκανε εμβόλιο το fel-o-vax iv. Απο το απόγευμα και μετά έχει πέσει σε λήθαργο και ατονία.Μπορεί να έχει πάθει κάτι χειρότερο? Πρέπει να είναι εξι μηνών απο ότι είπε η γιατρος.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:37, 15-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από sofiakosm
Γειά σας και από εμένα.
Από τέλη Ιούλη, ο Συλβιο άρχισε να εχει εντονη φαγούρα με αποτέλεσμα να κάνει πληγές στο λαιμό του δεξιά και αριστερά. Το αντιμετώπισαμε με πλύσεις με habitane για 1 μηνα - η μία πληγή έκλεισε, η άλλη ομως έκανε επιμολυνση. Αρχές Σεπτέμβρη αναγκαστηκαμε να πάμε σε άλλο γιατρό λόγω απουσίας του δικού μας. Ο Συλβιο άρχισε να εχει πληγές μικρότερης έκτασης και σε άλλα σημεια του λαιμου και του κεφαλιού. Ξεκινήσαμε clindavet και ένεσεις depo ενώ παράλληλα χρησιμοποιησαμε και μια αλοιφή για γρήγορη επούλωση των πληγών (bio dermafil). Η φαγούρα συνεχίστηκε και τελικά πήραμε κορτιζόνη σε χάπια. Με την κορτιζόνη κλείσαμε ενα μηνα λήψης αλλά με την παραμικρή μείωση η φαγούρα επανέρχεται. Παράλληλα ξεκινήσαμε υποαλλεργικη τροφή- δεν εχουμε κλείσει μήνα ακομα, τα πάντα έχουν πλυθεί με προδερμ, καθαριζονται, αεριζονται συχνά, του πήρα βαμβακερή φωλιά... Αλλά παρόλα αύρα η φαγούρα επιμένει....
Οι ερωτήσεις μου: πόσο καιρό μπορεί να παίρνει κορτιζόνη χωρίς να επιβαρυνθεί ο ο οργανισμός του; το τεστ για τον εντοπισμό των αλλεργιογονων αξίζει να γίνει? Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχουμενη γιατι είμαστε απελπισμενοι...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κορτιζόνη μπορει να παιρνει για μεγάλο χρονικό δια΄στημα αρκεί να ελεγχεται τακτικά με εξετασεις, αλλα εφοσον δεν εχει φέρει τα απαιτουμενα αποτελεσματα μαλλον σταδιακα θα πρεπει να την κοψετε αυτο θα το συζητησετε με τον γιατρο σας, επισης θα επρεπε να γινουν καλλιεργεια τριχων και δερματος να εξεταστουν τα αυτια και να γινουν εξετασεις αιματος για λευχαιμια και ανοσοανεπαρκεια , δεν ξερω αν τα εχετε κανει ηδη, αν ολα ειναι αρνητικα τοτε θα πρεπει να κανετε και το τεστ αλλεργιογονων και ισως θεραπεια απευαισθητοποιησης αν καμμια αλλη θεραπεια δεν εχει αποφερει αποτελεσμα
Παράθεση

fonzoi (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fonzoi
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H fonzoi έγραψε στις 10:29, 24-11-14:

Γιατρέ βοήθεια!!!!
εδω και κάποιο καιρό μένουμε μαζί με το αγόρι και έχουμε συνολικά 20 γάτες και γατάκια. κάποια είναι δικά μας κάποια είναι της γειτονιάς που βρίσκουν καταφύγιο και τροφή σε μας. οι 2 απο αυτές ζουν μέσα στο σπίτι και οι άλλες στην αυλή. έχει εδώ και λίγο καιρό που όλα και κάποιο γατάκι παθαίνει εμετούς και διάρροιες και σε μια το πολύ δυο μέρες το χάνουμε. τρέχουμε στον κτηνίατρο καθημερινά πλέον για φάρμακα και εξετάσεις. το τελευταίο περιστατικό έχει να κάνει με δυο γατάκια μας 3 και 5 μηνών που τα χάσαμε κυριολεκτικά σε ένα βράδυ. και ήταν γατάκια γερά και εύρωστα, τρώγανε με όρεξη και απίστευτα παιχνιδίαρικα. το μόνο πρόβλημα ήταν τα ενδοπαράσιτα που τα καταπολεμούσαμε με τα γνωστά χάπια και πάστες. την παρασκευή ο πρώτος έδειξε σημάδια αδιαθεσίας και μέχρι το μεσημέρι ήταν σε κακό χάλι απο εμετούς και διάρροια. του έκανε ο γιατρός μας 3 ενέσεις και πήρε λίγο τα πάνω του για κάποιες ώρες. το Σάββατο το πρωί ήταν πάλι χάλια και αρχίσαμε αγωγή με αντιεμετικά και φάρμακα για τη διάρροια. το απόγευμα του Σαββάτου ο δεύτερος δεν ήρθε να φάει και έδειχνε κακόκεφος, την Κυριακή τα είχαμε και τα δυο σε κακό χάλι, δίναμε φάρμακα με τις οδηγίες του γιατρού αλλά δεν έκαναν καμία αλλαγή. το ένα το χάσαμε χθες το βράδυ και το άλλο σήμερα το πρωί. τώρα φοβόμαστε πως είναι κάτι εξαιρετικά κολλητικό και τρέμουνε και για τις άλλες μας γάτες. είμαστε πλέον σε πανικό. έχουμε απολυμάνει όλο το σπίτι και απομονώσει όσες γάτες μπορούμε, αλλά δεν είναι εύκολο. έχετε καμιά ιδέα το τι μπορεί να είναι αυτό το κακό που μας βρήκε και πως να το σταματήσουμε???
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 11:44, 24-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από fonzoi
Γιατρέ βοήθεια!!!!
εδω και κάποιο καιρό μένουμε μαζί με το αγόρι και έχουμε συνολικά 20 γάτες και γατάκια. κάποια είναι δικά μας κάποια είναι της γειτονιάς που βρίσκουν καταφύγιο και τροφή σε μας. οι 2 απο αυτές ζουν μέσα στο σπίτι και οι άλλες στην αυλή. έχει εδώ και λίγο καιρό που όλα και κάποιο γατάκι παθαίνει εμετούς και διάρροιες και σε μια το πολύ δυο μέρες το χάνουμε. τρέχουμε στον κτηνίατρο καθημερινά πλέον για φάρμακα και εξετάσεις. το τελευταίο περιστατικό έχει να κάνει με δυο γατάκια μας 3 και 5 μηνών που τα χάσαμε κυριολεκτικά σε ένα βράδυ. και ήταν γατάκια γερά και εύρωστα, τρώγανε με όρεξη και απίστευτα παιχνιδίαρικα. το μόνο πρόβλημα ήταν τα ενδοπαράσιτα που τα καταπολεμούσαμε με τα γνωστά χάπια και πάστες. την παρασκευή ο πρώτος έδειξε σημάδια αδιαθεσίας και μέχρι το μεσημέρι ήταν σε κακό χάλι απο εμετούς και διάρροια. του έκανε ο γιατρός μας 3 ενέσεις και πήρε λίγο τα πάνω του για κάποιες ώρες. το Σάββατο το πρωί ήταν πάλι χάλια και αρχίσαμε αγωγή με αντιεμετικά και φάρμακα για τη διάρροια. το απόγευμα του Σαββάτου ο δεύτερος δεν ήρθε να φάει και έδειχνε κακόκεφος, την Κυριακή τα είχαμε και τα δυο σε κακό χάλι, δίναμε φάρμακα με τις οδηγίες του γιατρού αλλά δεν έκαναν καμία αλλαγή. το ένα το χάσαμε χθες το βράδυ και το άλλο σήμερα το πρωί. τώρα φοβόμαστε πως είναι κάτι εξαιρετικά κολλητικό και τρέμουνε και για τις άλλες μας γάτες. είμαστε πλέον σε πανικό. έχουμε απολυμάνει όλο το σπίτι και απομονώσει όσες γάτες μπορούμε, αλλά δεν είναι εύκολο. έχετε καμιά ιδέα το τι μπορεί να είναι αυτό το κακό που μας βρήκε και πως να το σταματήσουμε???
Πιθανώς ρόκειται για ιογενή πανλευκοπενια της γάτας που είναι θανατηφόρα για τα μικρά γατακια συνήθως οσες γάτες ειναι εμβολιασμε΄νες δεν κινδυνευουν και οι ενήλικες ανεμβολιαστες δεν εμφανίζουν συμπτώματα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fonzoi (Ζωή)

Νεοφερμένος

H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H fonzoi έγραψε στις 12:24, 24-11-14:

γιατρό μου σε ευχαριστώ πολύ
για τις ενήλικες που δεν έχουν κάνει εμβόλιο όταν λέτε δεν εμφανίζουν συμπτώματα, μπορούν να νοσήσουν και να μην το καταλάβουμε??? κινδυνεύουν??? η λογική μου έχει τελειώσει και μπορεί να σας ρωτάω ανόητα πράγματα , αλλά είναι γατομαμά και ξερετε πως είμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις. ζητώ συγνώμη : (
Παράθεση

Konyboo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Konyboo
H Konyboo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Konyboo I love Fragki! έγραψε στις 16:47, 24-11-14:

Γεια σε όλους!Γατοφιλη κ γω με μια υπέροχη χαδιάρα Σιάμ γάτα!
Ο Φραγκι μου εμφάνισε μετα το εμβόλιο του τον Αύγουστο αυτή την υποχρωμια που βλέπετε!Στην αρχή ηταν ελάχιστο κ στη συνέχεια επεκτάθηκε.Ο κτηνιατρος του μού είπε οτι ειναι είτε απο το φάρμακο της ένεσης είτε απο ψυλλο,προφανώς είχε φαγούρα,έκοψε τις τρίχες του κ οταν ξαναβγήκαν ηταν λευκές!Ρωτησα κ άλλη κτηνίατρο κ μου είπε οτι η υποχρωμια συμβαίνει χωρίς να ειναι κτ ανησυχητικό.Θυμαμαι οτι οταν έκανε το εμβόλιο, η γάτα μου κουνήθηκε με αποτέλεσμα να βγει η ένεση κ ίσως να έτρεξε λίγο απο το φάρμακο στο δέρμα του.
Αυτο το καιρό το παρακολουθώ μήπως κ εξαπλωθεί.
Αγαπητέ John έχεις κπ γνώμη;Σημειώνω οτι πρόσφατα εχει κάνει αιματολογικές εξετασεις(άψογες) κ ο Φραγκι ειναι οικόσιτος.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Μαμά Φραγκι
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:58, 26-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από fonzoi
γιατρό μου σε ευχαριστώ πολύ
για τις ενήλικες που δεν έχουν κάνει εμβόλιο όταν λέτε δεν εμφανίζουν συμπτώματα, μπορούν να νοσήσουν και να μην το καταλάβουμε??? κινδυνεύουν??? η λογική μου έχει τελειώσει και μπορεί να σας ρωτάω ανόητα πράγματα , αλλά είναι γατομαμά και ξερετε πως είμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις. ζητώ συγνώμη : (
τα ενήλικα μπορεί να είναι φορεις του ιου χωρις να νοσήσουν και να το διασπείρουν στο περιβάλλον ή να κολλήσουν άλλα γατακια σε νεαρή ηικια
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:03, 26-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Konyboo
Γεια σε όλους!Γατοφιλη κ γω με μια υπέροχη χαδιάρα Σιάμ γάτα!
Ο Φραγκι μου εμφάνισε μετα το εμβόλιο του τον Αύγουστο αυτή την υποχρωμια που βλέπετε!Στην αρχή ηταν ελάχιστο κ στη συνέχεια επεκτάθηκε.Ο κτηνιατρος του μού είπε οτι ειναι είτε απο το φάρμακο της ένεσης είτε απο ψυλλο,προφανώς είχε φαγούρα,έκοψε τις τρίχες του κ οταν ξαναβγήκαν ηταν λευκές!Ρωτησα κ άλλη κτηνίατρο κ μου είπε οτι η υποχρωμια συμβαίνει χωρίς να ειναι κτ ανησυχητικό.Θυμαμαι οτι οταν έκανε το εμβόλιο, η γάτα μου κουνήθηκε με αποτέλεσμα να βγει η ένεση κ ίσως να έτρεξε λίγο απο το φάρμακο στο δέρμα του.
Αυτο το καιρό το παρακολουθώ μήπως κ εξαπλωθεί.
Αγαπητέ John έχεις κπ γνώμη;Σημειώνω οτι πρόσφατα εχει κάνει αιματολογικές εξετασεις(άψογες) κ ο Φραγκι ειναι οικόσιτος.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Μαμά Φραγκι
Τοπιο πιθανό είναι να πρόκειται για αλλοίωση λόγω του εμβολίου που επειδή κουνήθηκε δεν έγινε σε σρκετό βάθος με αποτέλεσμα η τοπική αντιδραση που προκάλεσε το εμβολιο να οδηγήσει στον αποχρωματισμό των τριχων λογικά σε 2-3 μήνες θα επανέλθουν υγειης . αν μεγαλώνει η εκταση του θα πρέπει να γίνει καλλιέργεια για πιθανότητα ύπαρξης μύκητα
Παράθεση

Konyboo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Konyboo
H Konyboo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Konyboo I love Fragki! έγραψε στις 20:59, 26-11-14:

ευχαριστώ πολυ!!!εχω την εντύπωση οτι ειναι μύκητας,όπως μου λετε,διότι ξεκίνησε απο ενα μικρό σημείο κ απλώθηκε.Τωρα το παρακολουθώ να δω εαν θα συνεχίσει.Ηδη ειναι σχεδόν δυο μήνες
Ξανά ευχαριστώ πολυ!
Παράθεση

fonzoi (Ζωή)

Νεοφερμένος

H fonzoi έγραψε στις 16:58, 30-11-14:

και το κακό συνεχίζεται...με ενα ακόμα γατάκι να έχει χαθεί και δυο να είναι αρρωστά τώρα έχουμε και μια νεαρή ενήλικη που δεν είναι καλά...δίνουμε αντιβιώσεις αντιεμετικά και φάρμακα για τη διάρροια αλλά δεν γίνεται τίποτα...είμαστε σε τραγική κατάσταση και εμείς και ο κτηνίατρος μας ...το ενήλικο που σήμερα έδειξε σημάδια αδιαθεσίας μόλις έκλεισε το χρόνο και πριν ένα μήνα στειρώθηκε...αν αρχίσουμε να χάνουμε και τις μεγάλες πάει θα τρελαθούμε εντελώς. ήδη είμαστε με ηρεμιστικά στο σπίτι γιατί απο το πολύ κλάμα έχουμε γίνει κομμάτια. αχ τι κακό είναι αυτό που μας βρήκε!!!!!! γιατρέ έχεις τίποτα να μας προτείνεις για την προστασία των υπολοίπων???? τόσα χρόνια μεγαλώνουμε γάτες τέτοιο κακό δεν ξανάδα!!!
Παράθεση

Aries 19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aries 19
Ο Aries 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Aries 19 έγραψε στις 01:56, 10-12-14:

μια ερωτηση.Εχω ενα Γατακι που εχει υγρο στους πνευμονες (εγινε ακτινογραφια)και παιρνει δυσκολα ανασα,τις 4 πρωτες μερες του καναμε 2 ενεσεις μια αυτη την παχυρευστη με το φοινικαιελαιο(ισως πενοικιλινη) και ο,1μλ baytril .πηγαινε λιγο καλυτερα οποτε σταματησαμε τις ενεσεις και συνεχισα με 1,5-2 μλ σιροπι Augmentin για 4 μερεςτις τελευταιες 3 μερες δεν ετρωγε καλα και τις τελευταιες 2 δεν εχει κανει και κακα του.τις τελευταιες 2 του δωσαμε παλι Baytril σε ενεση αλλα δεν βλεπω βελτιωση.Εχει περιπου 60 αναπνοες το λεπτο,διπλασιο απο κανονικο και εχει το στομα ανοικτο....Ενας αλλος κτηνιατρος θελει να το δει αυριο και να κανει ισως παρακεντηση.Το γατακι ειναι ενα πανεμορφο ασπρο,κουφο και ζυγιζει ενα κιλο.Δεν περιμενω βοηθεια απο εδω,αλλα το εχω τοσες μερες τωρα σπιτι και δεν θελω να το χασω
https://www.youtube.com/watch?v=PK_g...ature=youtu.be
Εγραψα και σε ενα γερμανικο forum...δεν ξερω τι αλλο να κανω....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-12-14 στις 19:15. Αιτία: Διαγραφη χωρίου/Στο θεμα αυτο απαντα αποκλειστικα και μόνο ο γιατρος του site
Παράθεση

ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ
H ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ γατουλες...... :- έγραψε στις 14:40, 20-12-14:

Καλησπερα σας!!!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ...φροντίζω πολλά αδέσποτα γατάκια εκεί που μένω και έχω ένα θέμα με ένα από αυτά. Τον Αύγουστο γεννήθηκαν 3 γατάκια όμως η μαμά τους τα εγκατέλειψε.. Τα μάλωνε όταν πήγαιναν σε αυτήν.. Μάλλον επειδή τα ταΐζω..´´θεώρησέ´´ ότι τα άφησε σε καλα χέρια. Αρχικά τους έδωσα για 3 μέρες vermox για τα σκουληκάκια .. Την επόμενη μέρα τα δυο από τα τρία έτρωγαν σαν βόδια !! Με αποτέλεσμα να έχουΝ αναπτυχθεί τα 2 και το τρίτο να ειναι ακόμα πολυ μικρό. Το πρόβλημα λοιπόν ειναι το γατάκι αυτό. .. Δεν έχει καθόλου όρεξη για τροφή .. Καθόλου!! Μερικές φορές έτρωγε μαζί με τα αδελφάκια του λίγο κονσέρβα γιατί τα έβλεπε αυτά να τρώνε ... Άμα του δώσω να φάει κάτι μόνο του δεν το πλησιάζει καν! Ειναι πολυ αδύνατο και συνέχεια μάθετε μόνο του.. Συχνά κάθετε και στον ήλιο.. Τις τελευταίες 3 μέρες τα χείλια του και ολο του το δερμα ειναι κίτρινο ..σαν την μουστάρδα!! Τόσο πολυ... Χθες που το κοίταξα... Ήταν λιγότερο κίτρινο προς το άσπρο και σήμερα ήταν λίγο ροζ-άσπρο το δέρμα του. Χουρχουριζει πολυ όταν με βλέπει αλλά μερικές φορές βαριέται να κουνηθεί .. Έχει μια ´´νοθρωτητα´.. Τι μπορεί να έχει;;;;; Διάβασα για την αιμομπαλτονελλωση.. Πιστεύω έχει τα πιο κοινά συμπτώματα... Και απέκληςα όλα τα αλλα( πανλευκοπενια..κ.α.) γιατί βασίστηκα στο ότι τα αδελφάκια του ειναι μια χαρά μόνο λίγο φτερνίζονται και το ένα είχε τσίμπλες πολλές στο μάτι του ( του έδωσα λίγο αντιβίωση και την άλλη μέρα ήταν μια χαρά) .. Ξέρω ότι ειναι απαραίτητες οι γενικές εξέτασεις αίματος για να δούμε τα ποσοστά του , αν ειναι καλα η όχι.. Αλλά δυστυχώς ειναι δύσκολο να το μεταφέρω στον κτηνίατρο γτ είμαι φοιτήτρια και τα φέρνω λίγο δύσκολα γτ στειρώσω κιόλας τα γατάκια όταν μεγαλώσουν. Αν μπορείτε ...πείτε μου την γνώμη σας...τουλάχιστον να απολκησω κάποιες ασθένειες.. Ευχαριστώ πολυ!!!!!
Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:42, 21-12-14:

Γιατρε καλησπερα! η γατα μου, 17χρ. θυληκια, στειρωμενη, αρχισε να φτερνιζεται απο την πεμπτη βραδυ κ το ενα ματι ηταν υγρο..περιμενα ως τη παρασκευη και αφου συνεχιστηκε, το σαββατο πρωι τη πηγα στο γιατρο (οχι το δικο της γιατι μας πεφτει λιγο μακρια). διεγνωσε τη γριπη της γατας που λεμε σα καθημερινη ονομασια. με βαση τα κιλα της (4,600) μας εδωσε βιμπραμισιν (μισο την ημερα) και tobradex για τα ματια. την ακροαστηκε και δε βρηκε κατι στους πνευμονες. απο ορεξη ειναι ετσι κι ετσι.. δηλαδη κοιμαται πολλες ωρες και αν τη ξυπνησω τρωει αλλιως μπορει και να το ξεχασει.. τη μερα ομως, που ειχε ηλιο ηθελε να κατσει εξω και την αφησα, και το βραδυ μεσα στα ζεστα. υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπε να κοιταξουμε; βελτιωση δεν ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει, κι αν υπαρχει ειναι πολυ μικρη.. δε ξερω κι αν υπαρχει καποιο χρονικο οριο που θα πρεπε να αρχιζει η σημαντικη διαφορα.. εξετασεις αιματος δεν εκανε, θα επρεπε? πριν λιγο καιρο που της ειχα κανει στο γιατρο που τη παρακολουθει τα τελευταια χρονια ηταν μια χαρα για την ηλικια της (μονο που εχει μια αρχη νεφρικης ανεπαρκειας). και κατι ακομα, εγω απο πριν τη παω στο γιατρο της εδωσα τροφη a/d hills και παστα τυπου nurish.. τα οποια συνεχιζω κ μετα την επισκεψη.. και επισης εχω μια ηλεκτρικη θερμοφορα με την οποια ειτε τη σκεπαζω ειτε τη βαζω να κοιμαται πανω σε αυτη.. αυτα ξεχασα να του το αναφερω, δεν επηρεαζουν αρνητικα ομως ετσι? σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthoulaki : Χθες στις 00:48.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους