Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 84,256 εγγεγραμμένα μέλη και 2,895,185 μηνύματα σε 84,393 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1083 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

dpa2007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο dpa2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 07:02, 13-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Φαίνεται σαν τραυματισμός αν συνεχιζει ναπονάει θα πρέπει να το δεικτηιατρος
Ευχαριστώ για την απάντηση γιατρέ,με παραξενεύει το γεγονός ότι δεν μας έδειξε ότι πονάει ως τώρα...
Μπορεί να μην την ενοχλεί;
Θα την πάμε με την πρώτη ευκαιρία στον κτηνίατρο,απλά μας καθυστέρησαν δικά μας προβλήματα υγείας.
Και πάλι ευχαριστώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cookieboo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cookieboo
H cookieboo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H cookieboo έγραψε στις 20:10, 13-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Πιθανώς η φλεγμονή να οφείλεται και στην giardia αλλα και στο οτι ειναι φορεας της περιτονιτιδας , το τστ ανιχνευει όλη την οικογένεια εντεροιων που ανηκει και αυτος της περιτονοτιδας οποτε μπορει να συμβαλει και αυτο στην φλεγμονη. Καλό θα ηταν να γινει και ενας υπερηχος του εντερου για να φαννει αν οντως εχει φλεγμονη οπως επίσης και μια καλλιέργεια κοπρανων για παρασιτα και πρωτοζωα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας!! Να είστε καλά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 01:05, 14-02-15:

Καλησπέρα γιατρέ, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το γάτο μου, είναι σχεδόν δύο, αρσενικός στειρωσεις, ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και τρέφεται με τροφή royal για στειρωσεις ξηρή κατά βάση. Δεν ε, ει κανένα πρόβλημα υγείας, έχει κάνει εμβόλια κ αποπαρασιτ σεις πλέον, μέρα από συμβουλή του γιατρού του κάνω μια φορά το τρίμηνο τετράμηνο. Από τη Δευτέρα το βράδυ έχει ενέργειες μόνο τρεις φορές κ αυτές με λίγα κ σκληρά κοπάνα εκτός της μιας τελευταίας που ήταν σα διαρροή. Από τη δεύτερη μέρα μίλησα με το γιατρό κ μου είπε να του δίνω μόνο υγρή τροφή. Έτσι σταμάτησα την ξηρή κ του δίνω τα φακελάκια της ίδιας εταιρείας για στειρωσεις στα οποία βάζω κ μια κουταλιά ελαιόλαδο. Χθες που μίλησα πάλι μου είπε να του Άκη υποθέτω γλυκερινης ή να του κάνω κλυσμα εγώ γλυκερινης. Όμως δεν είναι ήσυχος γάτος κ ενώ τον λατρεύω κ παίζουμε δεν είναι από τα γατιά που κάθεται... Κατά τα άλλα είναι ενδιαφέρον κ τρώει πολύ όπως επίσης κ παίζει. Ανησυχώ πάρα πολύ ενώ ο γιατρός εινσι χαλαρός κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τον δει. Επόμενα ότι αν το σ. Κ δεν αλλάξει κάτι στις κενωσεις του θα τον παω για εξέταση κ ο γιατρός είπε ότι θα του λάβει εκείνος κλυσμα. Θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε πως χρειάζεται ακτινογραφία ή κάτι άλλο ή αν το κλυσμα αρκεί. Τον αγαπαω πολύ κ ανησυχώ τρομερά μήπως έχει φάει κάτι κ του έχει δημιουργήσει πρόβλημα....

Συγγνώμη για τα οποία λάθη αλλά γράφω γρήγορα από κινητό....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 14-02-15 στις 07:36. Αιτία: merge
Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Puma Foxy
H Puma Foxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Puma Foxy έγραψε στις 10:00, 20-02-15:

Γειά σας!
Χρειάζομαι την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που ήδη παρακολουθώ με την κτηνίατρό μου,αλλα θα ήθελα να ξέρω αν κανείς είχε παρόμοια εμπειρία.
Πριν 1 βδομάδα πήγα την μια απο τις δυο γάτες που ´εχω (θηλυκιά ) για στείρωση.
Το πρώτο βράδυ μετα την στείρωση έκανε εμετούς...την επόμενη μέρα είχε μαζί με εμετούς και διάρροια .Πηρα αμέσως την γιατρό και πήγα απο το γιατρείο όπου και μου έδωσε φάρμακα και για τα δύο. Η διάρροια σταμάτησε την επόμενη μέρα όμως ο εμετός επέτρεψε. Να ενημερώσω ότι στον εμετό ειναι όλη η τροφή συμπυκνωμένη.
Αποφασίσαμε με την γιατρό να συνεχίσουμε την θεραπεία σε ενέσιμη μορφή...δηλαδή την αντιβίωση για την στείρωση.Της πρώτες 3 μέρες ολα καλά ( να πω ότι μου έδωσε και σιρόπι για τον εμετό όπου με δυσκολία της δίνω εκτός τις τελευταίες μέρες που δεν τα καταφέρνω) ...σήμερα το βράδυ και 4 μέρα ενεσιμης θεραπείας μου έβγαλε πάλι το φαγητό...Όλο !!!
Τωρα η μόνη λύση που μένει ειναι να μείνει στο γιατρείο για παρακολούθηση.
Να σας πω επίσης ότι δεν έκανε καθόλου πυρετό ..ότι δεν εχει χάσει την όρεξη της και επίσης η πρώτη της τροφή που δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα έως την στείρωση ήταν απο τις καλύτερες στην αγορά και η δεύτερη ειναι ειδική για γαστρεντερικά προβλήματα ...οπότε δεν πιστεύω ότι ειναι θέμα τροφής. Και η γιατρός ακόμα εχει προβληματιστεί.....
ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩ;;;
Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Puma Foxy
H Puma Foxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Puma Foxy έγραψε στις 23:01, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Puma Foxy
Γειά σας!
Χρειάζομαι την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που ήδη παρακολουθώ με την κτηνίατρό μου,αλλα θα ήθελα να ξέρω αν κανείς είχε παρόμοια εμπειρία.
Πριν 1 βδομάδα πήγα την μια απο τις δυο γάτες που ´εχω (θηλυκιά ) για στείρωση.
Το πρώτο βράδυ μετα την στείρωση έκανε εμετούς...την επόμενη μέρα είχε μαζί με εμετούς και διάρροια .Πηρα αμέσως την γιατρό και πήγα απο το γιατρείο όπου και μου έδωσε φάρμακα και για τα δύο. Η διάρροια σταμάτησε την επόμενη μέρα όμως ο εμετός επέτρεψε. Να ενημερώσω ότι στον εμετό ειναι όλη η τροφή συμπυκνωμένη.
Αποφασίσαμε με την γιατρό να συνεχίσουμε την θεραπεία σε ενέσιμη μορφή...δηλαδή την αντιβίωση για την στείρωση.Της πρώτες 3 μέρες ολα καλά ( να πω ότι μου έδωσε και σιρόπι για τον εμετό όπου με δυσκολία της δίνω εκτός τις τελευταίες μέρες που δεν τα καταφέρνω) ...σήμερα το βράδυ και 4 μέρα ενεσιμης θεραπείας μου έβγαλε πάλι το φαγητό...Όλο !!!
Τωρα η μόνη λύση που μένει ειναι να μείνει στο γιατρείο για παρακολούθηση.
Να σας πω επίσης ότι δεν έκανε καθόλου πυρετό ..ότι δεν εχει χάσει την όρεξη της και επίσης η πρώτη της τροφή που δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα έως την στείρωση ήταν απο τις καλύτερες στην αγορά και η δεύτερη ειναι ειδική για γαστρεντερικά προβλήματα ...οπότε δεν πιστεύω ότι ειναι θέμα τροφής. Και η γιατρός ακόμα εχει προβληματιστεί.....
ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩ;;;
Απ´οτι φαίνεται φταίει η αντιβίωση ...μολις τελείωσε η θεραπεία με την συγκεκριμένη ..το γατάκι μου συνήλθε
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αθηνα~~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αθηνα~~
H αθηνα~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H αθηνα~~ έγραψε στις 22:24, 25-02-15:

Καλησπερα!!Σημερα παρατηρησα ότι ο γατουλης μου εχει καπως περιεργη αναπνοη..όχι συνεχεια,μονο όταν πλενεται και όταν τρωει (που και τοτε δεν το κανει κάθε φορα..το μεσημερι ας πουμε το εκανε,τωρα που τον ταισα όχι),βγαζει ένα περιεργο ηχο σαν συριγμο η σαν να είναι συναχομενος,δεν ξερω πως να το προσδιορισω..και εχει και βραχνο νιαούρισμα.Ο γατος είναι 8 ετων, στειρωμενος, μακρυτριχος (όχι αγκυρας) και δεν εχει κανενα άλλο σύμπτωμα...τρωει κανονικα,παιζει..εκλεισα ηδη ραντεβού με τον κτηνιατρο,αλλα δυστυχως ειχε μονο για παρασκευη,οποτε πρεπει να περιμενω..εχω αγχωθεί αρκετα ομως ..μηπως γνωριζετε τ θα μπορουσε να είναι??υπαρχει περιπτωση να είναι τριχομπαλα?επισης να σας πω πως και παλιοτερα,πριν 4 χρονια,εβηχε πολύ και ο γιατρος αφου τον εξετασε και δεν βρηκε κατι μας ειχε πει πως πιθανως τον πειραξε καποιο αρωμα,αποσμητικο,απορυπαντικο..κατι τετοιο τελοσπαντων και πραγματι αφου αερισαμε πολύ καλα το σπιτι δεν ξαναεβηξε..μηπως εχει καποια σχεση αυτό το περιστατικο με αυτό που συνεβει??
Ευχαριστω πολύ!!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,347 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:45, 11-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από taniafel
Καλησπέρα γιατρέ, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το γάτο μου, είναι σχεδόν δύο, αρσενικός στειρωσεις, ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και τρέφεται με τροφή royal για στειρωσεις ξηρή κατά βάση. Δεν ε, ει κανένα πρόβλημα υγείας, έχει κάνει εμβόλια κ αποπαρασιτ σεις πλέον, μέρα από συμβουλή του γιατρού του κάνω μια φορά το τρίμηνο τετράμηνο. Από τη Δευτέρα το βράδυ έχει ενέργειες μόνο τρεις φορές κ αυτές με λίγα κ σκληρά κοπάνα εκτός της μιας τελευταίας που ήταν σα διαρροή. Από τη δεύτερη μέρα μίλησα με το γιατρό κ μου είπε να του δίνω μόνο υγρή τροφή. Έτσι σταμάτησα την ξηρή κ του δίνω τα φακελάκια της ίδιας εταιρείας για στειρωσεις στα οποία βάζω κ μια κουταλιά ελαιόλαδο. Χθες που μίλησα πάλι μου είπε να του Άκη υποθέτω γλυκερινης ή να του κάνω κλυσμα εγώ γλυκερινης. Όμως δεν είναι ήσυχος γάτος κ ενώ τον λατρεύω κ παίζουμε δεν είναι από τα γατιά που κάθεται... Κατά τα άλλα είναι ενδιαφέρον κ τρώει πολύ όπως επίσης κ παίζει. Ανησυχώ πάρα πολύ ενώ ο γιατρός εινσι χαλαρός κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τον δει. Επόμενα ότι αν το σ. Κ δεν αλλάξει κάτι στις κενωσεις του θα τον παω για εξέταση κ ο γιατρός είπε ότι θα του λάβει εκείνος κλυσμα. Θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε πως χρειάζεται ακτινογραφία ή κάτι άλλο ή αν το κλυσμα αρκεί. Τον αγαπαω πολύ κ ανησυχώ τρομερά μήπως έχει φάει κάτι κ του έχει δημιουργήσει πρόβλημα....

Συγγνώμη για τα οποία λάθη αλλά γράφω γρήγορα από κινητό....
Για την ακτινογραφια θα το κρινει ο κτηνιατρος σας μετα απο εξεταση του γάτου σας, το καλο ειναι οτι είναι ζωηρος και εχει ορεξη για παιχνιδι
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,347 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:49, 11-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από αθηνα~~
Καλησπερα!!Σημερα παρατηρησα ότι ο γατουλης μου εχει καπως περιεργη αναπνοη..όχι συνεχεια,μονο όταν πλενεται και όταν τρωει (που και τοτε δεν το κανει κάθε φορα..το μεσημερι ας πουμε το εκανε,τωρα που τον ταισα όχι),βγαζει ένα περιεργο ηχο σαν συριγμο η σαν να είναι συναχομενος,δεν ξερω πως να το προσδιορισω..και εχει και βραχνο νιαούρισμα.Ο γατος είναι 8 ετων, στειρωμενος, μακρυτριχος (όχι αγκυρας) και δεν εχει κανενα άλλο σύμπτωμα...τρωει κανονικα,παιζει..εκλεισα ηδη ραντεβού με τον κτηνιατρο,αλλα δυστυχως ειχε μονο για παρασκευη,οποτε πρεπει να περιμενω..εχω αγχωθεί αρκετα ομως ..μηπως γνωριζετε τ θα μπορουσε να είναι??υπαρχει περιπτωση να είναι τριχομπαλα?επισης να σας πω πως και παλιοτερα,πριν 4 χρονια,εβηχε πολύ και ο γιατρος αφου τον εξετασε και δεν βρηκε κατι μας ειχε πει πως πιθανως τον πειραξε καποιο αρωμα,αποσμητικο,απορυπαντικο..κατι τετοιο τελοσπαντων και πραγματι αφου αερισαμε πολύ καλα το σπιτι δεν ξαναεβηξε..μηπως εχει καποια σχεση αυτό το περιστατικο με αυτό που συνεβει??
Ευχαριστω πολύ!!
Μπορει να είναι κάποια αλλεργια ή υπολείματα μιας χρονιας ρινιτιδας, εφοσον δεν εχει αλλαξει η συμπεριφορά του τοτε με την εξεταση θα βρεθει η λυση
Παράθεση

ΝΩΝΤΑΣ -ΝΕΛΛΗ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΩΝΤΑΣ -ΝΕΛΛΗ
H ΝΩΝΤΑΣ -ΝΕΛΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ΝΩΝΤΑΣ -ΝΕΛΛΗ έγραψε στις 17:52, 17-03-15:

καλησπερα η γατα μου η Νέλλη 8 μηνων εχει βγαλει στο δερμα της μικρες πληγές, την πηγα στο γιατρο πριν 5 μέρες δεν μου ειπε κάτι συγκεκριμένο μου έδωσε αντιβίωση synulox 50mg , μου είπε να την πάρει για 10 μέρες και να την δεί μία μερα πριν τελειώσει την αντιβίωση.Την παίρνει 5 μερες οι πληγές εχουν ξεραθεί αλλά είδα οτι εχει βγάλει αλλού. πηρα τον γιατρο και μου ειπε να την παω αυριο να την δει. φοβάμαι παρα πολλυ τι μπορει να έχει . Δεν θα το αντέξω πριν 2 μήνες περίπου ο Νώντας (αρσενικό 15 μηνών ) τον γλίτωσα απο του χάρου τα ΄δόντια από λοιμώδη περιτονίτιδα (εχω διαβασει οτι δεν θεραπεύετε αλλα δεν το έψαξα και πολύ μετα απο τοσες εξετάσεις νοσηλείες αντιβιώσεις και κλάμα, μου αρκεί που ειναι καλα ). Μακάρι να ειναι κάτι περαστικό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:10, 18-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΩΝΤΑΣ -ΝΕΛΛΗ
καλησπερα η γατα μου η Νέλλη 8 μηνων εχει βγαλει στο δερμα της μικρες πληγές, την πηγα στο γιατρο πριν 5 μέρες δεν μου ειπε κάτι συγκεκριμένο μου έδωσε αντιβίωση synulox 50mg , μου είπε να την πάρει για 10 μέρες και να την δεί μία μερα πριν τελειώσει την αντιβίωση.Την παίρνει 5 μερες οι πληγές εχουν ξεραθεί αλλά είδα οτι εχει βγάλει αλλού. πηρα τον γιατρο και μου ειπε να την παω αυριο να την δει. φοβάμαι παρα πολλυ τι μπορει να έχει . Δεν θα το αντέξω πριν 2 μήνες περίπου ο Νώντας (αρσενικό 15 μηνών ) τον γλίτωσα απο του χάρου τα ΄δόντια από λοιμώδη περιτονίτιδα (εχω διαβασει οτι δεν θεραπεύετε αλλα δεν το έψαξα και πολύ μετα απο τοσες εξετάσεις νοσηλείες αντιβιώσεις και κλάμα, μου αρκεί που ειναι καλα ). Μακάρι να ειναι κάτι περαστικό
Το πιο πιθανό δείχνει να είναι μια πυωδης δερματιτιδα αλλα η προσεκτικη εξεταση απο τον κτηνιατρο σας θα σας πει για τη πορεια της ασθένειας
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 18:27, 18-03-15:

Κύριε Λέκκα καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι όσον αφορά την διατροφή των 2 γατιών μου.
Έχω 2 γατούλες (η μία είναι 1 1/2 χρονών και η άλλη 2 1/2 χρονών) θηλυκές, στειρωμένες.Πριν από περίπου έναν χρόνο έκανα έναν υπέρηχο στην πιο μικρή και έδειξε ότι έχει θέμα με το νεφράκι της. Ο γιατρός που τις παρακολουθεί και τις 2, μου είπε ότι η μικρή θα πρέπει πλέον να τρέφεται με την Urinary της Royal Canin από εδώ και πέρα (ούτως ή άλλως τώρα κλείνουμε χρόνο μετά τον υπέρηχο και πρέπει να της κάνουμε άλλον έναν να δούμε πως πάει) και να τρώει και η πιο μεγάλη, μιας και δεν θα πάθει τίποτα.
Έχει περάσει ένας χρόνος όπως σας είπα πιο πάνω που τρώνε την Urinary αλλά διάβασα επάνω στην συσκευασία ότι η Urinary δεν πρέπει να δίνεται για πάνω από 6 μήνες (και έχω αγχωθεί και για την πιο μεγάλη μιας και αυτή δεν έχει πρόβλημα).
Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Και το παιδί στο Pet Shop μου είπε ότι δεν θα πάθει τίποτα και η μεγάλη που τρώει την ίδια τροφή (γνωρίζω ότι οι υπάλληλοι δεν είναι γιατροί αλλά μιας και δούλευε για πολλά χρόνια σε κτηνιατρείο είπα να τον ρωτήσω) αλλά ήθελα και την δικιά σας γνώμη.
Υ.Σ. Που και που δίνω στην μεγάλη και κονσέρβα Applaws για να αλλάζει λίγο γεύση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:59, 23-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jennaouska
Κύριε Λέκκα καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι όσον αφορά την διατροφή των 2 γατιών μου.
Έχω 2 γατούλες (η μία είναι 1 1/2 χρονών και η άλλη 2 1/2 χρονών) θηλυκές, στειρωμένες.Πριν από περίπου έναν χρόνο έκανα έναν υπέρηχο στην πιο μικρή και έδειξε ότι έχει θέμα με το νεφράκι της. Ο γιατρός που τις παρακολουθεί και τις 2, μου είπε ότι η μικρή θα πρέπει πλέον να τρέφεται με την Urinary της Royal Canin από εδώ και πέρα (ούτως ή άλλως τώρα κλείνουμε χρόνο μετά τον υπέρηχο και πρέπει να της κάνουμε άλλον έναν να δούμε πως πάει) και να τρώει και η πιο μεγάλη, μιας και δεν θα πάθει τίποτα.
Έχει περάσει ένας χρόνος όπως σας είπα πιο πάνω που τρώνε την Urinary αλλά διάβασα επάνω στην συσκευασία ότι η Urinary δεν πρέπει να δίνεται για πάνω από 6 μήνες (και έχω αγχωθεί και για την πιο μεγάλη μιας και αυτή δεν έχει πρόβλημα).
Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Και το παιδί στο Pet Shop μου είπε ότι δεν θα πάθει τίποτα και η μεγάλη που τρώει την ίδια τροφή (γνωρίζω ότι οι υπάλληλοι δεν είναι γιατροί αλλά μιας και δούλευε για πολλά χρόνια σε κτηνιατρείο είπα να τον ρωτήσω) αλλά ήθελα και την δικιά σας γνώμη.
Υ.Σ. Που και που δίνω στην μεγάλη και κονσέρβα Applaws για να αλλάζει λίγο γεύση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Μπορεί να την τρώει για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρις προβλημα, αλλα αυτο θα το κρινει ο κτηνιατρος που την παρακολουθει συνεκτιμώντας όλες τις εξετάσεις
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 11:38, 23-03-15:

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Λέκκα!!
Παράθεση

Hera7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hera7
H Hera7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Hera7 έγραψε στις 21:46, 08-04-15:

Γεια σας! Μόλις έκανα την εγγραφή μου και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω καλά ακόμα πως λειτουργεί η ιστοσελίδα. Έχω μία γατούλα στον κήπο αδέσποτη η οποία ξαφνικά εγκαταστάθηκε και την λυπήθηκα και την ταίζω. Τις τελευταίες μέρες δεν είναι και πολύ καλά. Έχει τσίμπλες,βήχει, φταρνίζεται και βαριανασαίνει σαν χρόνιος καπνιστής. Τις δίνω κολλύριο τομπραντέχ δύο φορές την ημέρα και οι τσίμπλες έφυγαν. Επίσης της δίνω augemtnin των 250 δύο φορές την ημέρα εδώ και 3 μέρες και έχω δει βελτίωση αλλά δεν ξέρω αν κάνω καλά. Χρήματα δεν έχω να την πάω σε γιατρό και έχω στεναχωρηθεί πολύ που το βλέπω έτσι. Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας μου πει μία γνώμη μπας και σωθεί το ζωάκι.
Παράθεση

rouli726

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H rouli726 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 438 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:11, 28-04-15:

Καλησπέρα γιατρέ.
Εδώ και μια βδομάδα έχω μαζέψει στο σπίτι ένα αδέσποτο μωρό γατάκι, ενός μηνός υπολογίζω ηλικία. Δυστυχώς λόγω των οικονομικών μου θα μπορέσω να το πάω στη γιατρό μας πέμπτη-παρασκευή κι όχι νωρίτερα.
Το θέμα μου είναι τα ενδοπαράσιτα. Του έδωσα την περασμένη Τετάρτη banmith, μια δοση οπως λεει το κουτι. Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι στα κ@κακια ή στο πωπουδάκι. Προχθές όμως είχα δει κάτι στο πωπουδάκι που δεν ήξερα τί είναι(μου είπαν κι από εδώ ότι είναι παράσιτο) και σήμερα το πρωί είδα και στα κ@κάκια του κι ήταν σαφέστατα σκουλήκι.
Η ερώτησή μου είναι αν είναι φυσιολογικό ενώ έχει πάρει φάρμακο να μην έχουν πεθάνει τα σκουλήκια? Πότε μπορώ να δώσω επόμενη δόση? Στο κουτί λέει μετά από 2 εβδομάδες από την πρώτη. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βοηθήσω εγώ παραπάνω, πέραν του φαρμάκου? πχ του καθαρίζω την άμμο καθημερινά.
Κινδυνεύει η ζωή του από αυτό, από τη στιγμή που παίρνει φάρμακο?

Και τέλος, επειδή έχω και δική μου γάτα, σε ξεχωριστό χώρο εννοείται, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει αν το μυρίζει μέσα από την πόρτα? Ρωτάω επειδή προσπαθώ σιγά σιγά να τα φέρω σε επαφή(οπτική και να μυριστούν με πόρτα ανάμεσα) μήπως και το κρατήσουμε εμείς το μικράκι και δεν το δώσω προς υιοθεσία.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:02, 28-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Hera7
Γεια σας! Μόλις έκανα την εγγραφή μου και για να πω την αλήθεια δεν ξέρω καλά ακόμα πως λειτουργεί η ιστοσελίδα. Έχω μία γατούλα στον κήπο αδέσποτη η οποία ξαφνικά εγκαταστάθηκε και την λυπήθηκα και την ταίζω. Τις τελευταίες μέρες δεν είναι και πολύ καλά. Έχει τσίμπλες,βήχει, φταρνίζεται και βαριανασαίνει σαν χρόνιος καπνιστής. Τις δίνω κολλύριο τομπραντέχ δύο φορές την ημέρα και οι τσίμπλες έφυγαν. Επίσης της δίνω augemtnin των 250 δύο φορές την ημέρα εδώ και 3 μέρες και έχω δει βελτίωση αλλά δεν ξέρω αν κάνω καλά. Χρήματα δεν έχω να την πάω σε γιατρό και έχω στεναχωρηθεί πολύ που το βλέπω έτσι. Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας μου πει μία γνώμη μπας και σωθεί το ζωάκι.
Πιθανως πρόκειται για ρινοτραχειτιδα και θα χρειαστει αντιβιωση για τουλκαχιστον 10 μερες αν ακομα επιμνει θα χρειαστει να επισκεφθει κτηνιατρο
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 18:20, 28-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
Καλησπέρα γιατρέ.
Εδώ και μια βδομάδα έχω μαζέψει στο σπίτι ένα αδέσποτο μωρό γατάκι, ενός μηνός υπολογίζω ηλικία. Δυστυχώς λόγω των οικονομικών μου θα μπορέσω να το πάω στη γιατρό μας πέμπτη-παρασκευή κι όχι νωρίτερα.
Το θέμα μου είναι τα ενδοπαράσιτα. Του έδωσα την περασμένη Τετάρτη banmith, μια δοση οπως λεει το κουτι. Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει κάτι στα κ@κακια ή στο πωπουδάκι. Προχθές όμως είχα δει κάτι στο πωπουδάκι που δεν ήξερα τί είναι(μου είπαν κι από εδώ ότι είναι παράσιτο) και σήμερα το πρωί είδα και στα κ@κάκια του κι ήταν σαφέστατα σκουλήκι.
Η ερώτησή μου είναι αν είναι φυσιολογικό ενώ έχει πάρει φάρμακο να μην έχουν πεθάνει τα σκουλήκια? Πότε μπορώ να δώσω επόμενη δόση? Στο κουτί λέει μετά από 2 εβδομάδες από την πρώτη. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βοηθήσω εγώ παραπάνω, πέραν του φαρμάκου? πχ του καθαρίζω την άμμο καθημερινά.
Κινδυνεύει η ζωή του από αυτό, από τη στιγμή που παίρνει φάρμακο?

Και τέλος, επειδή έχω και δική μου γάτα, σε ξεχωριστό χώρο εννοείται, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει αν το μυρίζει μέσα από την πόρτα? Ρωτάω επειδή προσπαθώ σιγά σιγά να τα φέρω σε επαφή(οπτική και να μυριστούν με πόρτα ανάμεσα) μήπως και το κρατήσουμε εμείς το μικράκι και δεν το δώσω προς υιοθεσία.

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.
Το σκουλήκι που ειδατε μαλλον ειναι νεκρό, μπορειτε να επαναλαβετε σε δεκα μερες και η γατα σας δεν εχει προβλημα αμα ερχεται σε επαφή , μονο να μην χρησιμοποιουν την ιδια αμμολεκανη
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H kitcat στειρωση έγραψε στις 11:55, 30-04-15:

Γιατρέ γεια σας,

έχω μια γατούλα περίπου 10 μηνών, στειρωμένη και εμβολιασμένη. Την μάζεψα από το δρόμο όταν ήταν περίπου 2 μηνών με το ένα μάτι κλειστό, της έκανα αγωγή με tobrex και vibramycin όπως μας συνέστησε ο κτηνίατρος και είναι μια χαρά τώρα, έχει μείνει μια ελαφριά θολότητα. Αυτό είναι πάνω κάτω το ιστορικό της, γενικά δεν είχε άλλα θέματα, εκτός απ το ότι έχει μια μανία να κυνηγάει μέλισσες και έχει πρηστεί κάμποσες φορές, πολύ λίγο, την πρώτη επειδή φοβήθηκα της έδωσα κορτιζόνη. Επίσης έχω και ένα μεγαλύτερο γάτο που γενικά τα πάνε καλά, αυτός είναι διστακτικός αλλά δεν έχουν θέματα ή καυγάδες.

Ο λόγος που σας γράφω και θα ήθελα μια συμβουλή είναι γιατί ανακάλυψα σήμερα πως κατουρήθηκε πάνω της κατά τη διάρκεια του ύπνου. Συγκεκριμένα πρώτη φορά την σήκωσα ενώ κοιμόταν και σχεδόν δεν αντέδρασε, γενικά δεν αντέδρασε ούτε στους ήχους λες και δεν ήθελε να ανακαλύψουμε ότι κατουρήθηκε. Είχαμε εντοπίσει άλλες 3 με 4 φορές ούρα στο κρεβάτι και επειδή ήταν 3 τα γατιά κλείναμε την πόρτα όταν δεν ήμασταν σπίτι, και έτσι για κάποιες μέρες δεν είδαμε ξανά κάπου αλλού εκτός της αμμολεκάνης, μετά από μέρες ήταν το πρώτο παρόμοιο περιστατικό.

Τον τελευταίο μήνα είχε πολλές αλλαγές στο περιβάλλον της εξαιτίας δικών μου υποχρεώσεων μετακομίσαμε από Αθήνα Χανιά και έμειναν εκεί για σχεδόν ένα μήνα, σήμερα ταξιδεύουμε για την επιστροφή. Στα Χανιά υπάρχει και ένα τρίτο γατί που αν και η συμβίωση είναι πιο έντονη, με μικρούς καυγάδες και πολύ παιχνίδι, δεν υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο θέμα, εκτός από μια εκδορά στο μάτι της το θολό με αποτέλεσμα να παίρνει πάλι κολλύρια (maxidex/thilocot). Έχω την εντύπωση πως μετά την αγωγή με το κολλύριο έχει υπνηλία για κάμποση ώρα, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη γιατί έλειπα κάποιες μέρες γενικά τι θα μπορούσα να κάνω αν δω ότι συνεχίζει αυτή τη συμπεριφορά και δεν μπορεί να ελέγξει την κύστη της στον ύπνο της. τι μπορεί να φταίει αν δεν είναι υπνηλία από το φάρμακο;

Συγνώμη για το εκτενές κείμενο, ήθελα να είμαι σίγουρη ότι θα έχετε πλήρη εικόνα.
Ευχαριστώ!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:44, 30-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από kitcat
Γιατρέ γεια σας,

έχω μια γατούλα περίπου 10 μηνών, στειρωμένη και εμβολιασμένη. Την μάζεψα από το δρόμο όταν ήταν περίπου 2 μηνών με το ένα μάτι κλειστό, της έκανα αγωγή με tobrex και vibramycin όπως μας συνέστησε ο κτηνίατρος και είναι μια χαρά τώρα, έχει μείνει μια ελαφριά θολότητα. Αυτό είναι πάνω κάτω το ιστορικό της, γενικά δεν είχε άλλα θέματα, εκτός απ το ότι έχει μια μανία να κυνηγάει μέλισσες και έχει πρηστεί κάμποσες φορές, πολύ λίγο, την πρώτη επειδή φοβήθηκα της έδωσα κορτιζόνη. Επίσης έχω και ένα μεγαλύτερο γάτο που γενικά τα πάνε καλά, αυτός είναι διστακτικός αλλά δεν έχουν θέματα ή καυγάδες.

Ο λόγος που σας γράφω και θα ήθελα μια συμβουλή είναι γιατί ανακάλυψα σήμερα πως κατουρήθηκε πάνω της κατά τη διάρκεια του ύπνου. Συγκεκριμένα πρώτη φορά την σήκωσα ενώ κοιμόταν και σχεδόν δεν αντέδρασε, γενικά δεν αντέδρασε ούτε στους ήχους λες και δεν ήθελε να ανακαλύψουμε ότι κατουρήθηκε. Είχαμε εντοπίσει άλλες 3 με 4 φορές ούρα στο κρεβάτι και επειδή ήταν 3 τα γατιά κλείναμε την πόρτα όταν δεν ήμασταν σπίτι, και έτσι για κάποιες μέρες δεν είδαμε ξανά κάπου αλλού εκτός της αμμολεκάνης, μετά από μέρες ήταν το πρώτο παρόμοιο περιστατικό.

Τον τελευταίο μήνα είχε πολλές αλλαγές στο περιβάλλον της εξαιτίας δικών μου υποχρεώσεων μετακομίσαμε από Αθήνα Χανιά και έμειναν εκεί για σχεδόν ένα μήνα, σήμερα ταξιδεύουμε για την επιστροφή. Στα Χανιά υπάρχει και ένα τρίτο γατί που αν και η συμβίωση είναι πιο έντονη, με μικρούς καυγάδες και πολύ παιχνίδι, δεν υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο θέμα, εκτός από μια εκδορά στο μάτι της το θολό με αποτέλεσμα να παίρνει πάλι κολλύρια (maxidex/thilocot). Έχω την εντύπωση πως μετά την αγωγή με το κολλύριο έχει υπνηλία για κάμποση ώρα, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη γιατί έλειπα κάποιες μέρες γενικά τι θα μπορούσα να κάνω αν δω ότι συνεχίζει αυτή τη συμπεριφορά και δεν μπορεί να ελέγξει την κύστη της στον ύπνο της. τι μπορεί να φταίει αν δεν είναι υπνηλία από το φάρμακο;

Συγνώμη για το εκτενές κείμενο, ήθελα να είμαι σίγουρη ότι θα έχετε πλήρη εικόνα.
Ευχαριστώ!
Τα ουρα μπορει να οφειλονται στο στρες και στην υπαρξη πολλων γατιων και λιγων αμμολεκάνων γιατην υπνηλια θα πρεπει να την εξετασει κτηνιατρος για περιπτωση που υπάρχει κατι παθολογικο
Παράθεση

zily

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zily
H zily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zily έγραψε στις 03:05, 01-05-15:

Γεια σας! Θα μου πείτε σας παρακαλώ τι έπαθε ο γάτος μου και πόσο σοβαρό είναι? Τις τελευταίες μέρες όποτε τον έπαιρνα αγκαλιά έβγαζε έξω νύχια και νόμιζα οτι απλά δεν είχε διάθεση για αγκαλιές (καθότι 7 μηνών και αστειρωτος ακομη και με πολλά νεύρα).. Και πριν λίγες ωρες χαιδευοντας τα πόδια του παρατηρώ: τα πατουσάκια του εχουν σκληρύνει και φουσκώσει κάπως, τα νύχια του φαίνεται πως εχουν μακρύνει υπερβολικά πολύ γιατι είναι συνεχώς εξω βγαλμένα και, το πιο ανησυχητικό, οι θήκες των νυχιών του έχουν μαλακώσει πολύ και μοιαζουν με δέρμα που αν το σπρώξεις κουνιέται! Αλλεργία? Μικρόβιο? Του άλλαξα άμμο πρόσφατα, και κάθε δυο βδομάδες του λιμάρω τα νύχια με μια χαρτολίμα, αν μπορεί να φταιει κατι απ τα δυο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zily : 01-05-15 στις 03:09.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 19:41, 02-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από zily
Γεια σας! Θα μου πείτε σας παρακαλώ τι έπαθε ο γάτος μου και πόσο σοβαρό είναι? Τις τελευταίες μέρες όποτε τον έπαιρνα αγκαλιά έβγαζε έξω νύχια και νόμιζα οτι απλά δεν είχε διάθεση για αγκαλιές (καθότι 7 μηνών και αστειρωτος ακομη και με πολλά νεύρα).. Και πριν λίγες ωρες χαιδευοντας τα πόδια του παρατηρώ: τα πατουσάκια του εχουν σκληρύνει και φουσκώσει κάπως, τα νύχια του φαίνεται πως εχουν μακρύνει υπερβολικά πολύ γιατι είναι συνεχώς εξω βγαλμένα και, το πιο ανησυχητικό, οι θήκες των νυχιών του έχουν μαλακώσει πολύ και μοιαζουν με δέρμα που αν το σπρώξεις κουνιέται! Αλλεργία? Μικρόβιο? Του άλλαξα άμμο πρόσφατα, και κάθε δυο βδομάδες του λιμάρω τα νύχια με μια χαρτολίμα, αν μπορεί να φταιει κατι απ τα δυο...
Όπως το περιγράφεται μπορει να ειναι απο αλλεργία, δερματίτιδα , φλεγμονή , για να γινει διαγνωση θα πρεπει να την δει κτηνιατρος και να της κανει καποιες εξετασεις
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:28, 05-05-15:

Γιατρε καλησπερα, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.

Μεγαλωνω απο 1 ημερας, ενα μωρο γατακι το οποιο το βρηκε φιλη μου στη δουλεια της. Εικαζουμε οτι επεσε εναν οροφο κατω, γιατι η φωλια της μανας ηταν στο κλιμακοστασιο στο πανω οροφο κοντα σε μια σιδερενια σκαλα, το μωρο συρθηκε κι επεσε. Μπορει ομως κι απλα να το αφησε η μαμα του εκει, αν και δυσκολο.
Εχει φτασει 34 ημερων και δεν κανει μονο του τις αναγκες του. Εχω βρει κακα μονο 2 φορες, αλλα τσισα ποτε. Εχει και μια δυσκοιλιοτητα κανει καθε 2-3 μερες κακα, αλλα γι αυτο προς το παρον δεν ανησυχω μιας και μολις σημερα ξεκινησε να τρωει κονσερβα, δινω απλα λιγο ντουφαλακ οταν βλεπω οτι περνανε οι μερες να τη βοηθησω.

Εχω μεγαλωσει πολλα μωρα και παντα απο 15 ημερων και μετα εβλεπα τσισα στο κλουβι. Μπορει να επαθε τιποτα απο την πτωση? Ποτε πρεπει να αρχισω να ανησυχω πολυ? Και τι πρεπει να κοιταξω ή να κανω? Την τριβω για να κανει τσισα 4 φορες τη μερα, μηπως να το μειωσω? Κατα τα αλλα ειναι υγιεστατη, παιρνει ικανοποιητικα βαρος, τρεχει, παιζει κλπ, ενα φυσιολογικοτατο μωρο.
Παράθεση

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 20:42, 09-05-15:

Καλησπέρα γιατρέ!

Θέλω την γνώμη σου για κάτι.
Η γατούλα μου 13 ετών, έχει βγάλει έναν όγκο στην πλάτη στο σημείο που κάνουμε εμβόλιο. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, επειδή κάνουμε κορτιζόνη συχνά νόμιζα ότι ήταν άλλο ένα απόστημα. Όμως ο όγκος μεγάλωσε και ο γιατρός μας, μας έδωσε antirode αντιβιοτικό που δείχνει εδώ και τρεις μέρες να μην κάνει τίποτα. Ο όγκος είναι σκληρός και κολλημένος στην σάρκα (δεν μετακινήτε κουνώντας το με το χέρι). Μας είπε ότι αν είναι καρκίνος δεν αφαιρήτε επειδή είναι σκληρός θα πρέπει απλός να περιμένουμε να κάνει μετάστμετάσταση. Αυτό ισχύει ή το ζωντανό μπορεί να χειρουργηθεί; Το επόμενο μας βήμα είναι κυτταρολογικές εξετάσεις. Όμως δεν θα έπρεπε να αφαιρεθεί ο όγκος ούτως ή άλλως;
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:18, 11-05-15:

Γιατρε,καλημερα.
Παραθετω λινκ με φωτο του γατου μου
https://m.facebook.com/nikolina.bill...3166&source=48
5
(συγγνωμη στους διαχειριστες αλλα εχω προσβαση μονο απο κινητο και δεν εχω αλλο τροπο να ανεβασω φωτο)

Στο θεμα μας τωρα.
Ειναι αρσενικος 3½ ετων,στειρωμενος,ζει μονο μεσα στο σπιτι.
Εδω και καποιες μερες εμφανισε πρηξιμο και ερεθισμο στην περιοχη του πρωκτου και σημερα ειχε και αιμα.
Τρωει royal canin για στειρωμενα αλλα εδω και ενα μηνα του δινω royal canin young male γιατι ο κτηνιατρος απο Ναξο (ζω Αμοργο) δεν ειχε να μας στειλει την απλη.
Αναφερω την τροφη μηπως οφειλεται στην αλλαγη αυτος ο ερεθισμος.
Τα κακα του ειναι οπως παντα,καλοσχηματισμενα.
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε κτηνιατρο στο νησι να τον δει.
Πιστευετε οτι μπορει να ειναι κατι σοβαρο(θα ανεβει ο αντρας μου Αθηνα σε 3 μερες) ή να περιμενουμε αρχες Ιουνη που θα ειναι στο νησι η ΕΘΚΕ για στειρωσεις για να τον δουν εκεινοι;
Με αγχωνει η Αθηνα γιατι ειναι 10 ωρες ταξιδι με το πλοιο και δεν θελω να ταλαιπωρηθει αν ειναι κατι που με μια αντιβιωση και μια αλοιφουλα θα περασει.
Κατα τ αλλα τρωει και παιζει κανονικα.

Πριν 10 μερες του εδωσα drontal (1½ χαπι για ενδοπαρασιτα) γιατι νομιζω ειδα σκουληκακια να βγαινουν. Αυριο ειναι να του δωσω αλλο 1½ χαπι.
Υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε ενδοπαρασιτα;

το σωστο λινκ https://m.facebook.com/nikolina.bill...8&ref=bookmark
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 13-05-15 στις 19:40. Αιτία: merge
Παράθεση

PuffPuffMeow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PuffPuffMeow
H PuffPuffMeow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H PuffPuffMeow έγραψε στις 19:05, 13-05-15:

Καλησπέρα γιατρέ,

Έχω έναν γάτο αρσενικό, μακρύτριχο, 2,5 ετών.
Τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι βήχει αραιά κια που και υπέθεσα οτι πρόκειται για τριχόμπαλα γιατί το έχει ξανακάνει.
Ο βήχας του επιδεινώθηκε τις τελευταίες μέρες και του έδωσα Deffur-Um για 3 ημέρες και έιδα μεγάλη βελτίωση, δεν έβηχε σχεδόν καθόλου και όταν έβηξε 1-2 φορές ήταν πιο ήπιος βήχας. Μόλις σταμάτησα τη χορήγηση του Deffur άρχισε πάλι ο έντονος βήχας.
Να προσθέσω ότι μένουμε σε διαμέρισμα και δεν έρχετε σε επαφή με άλλα ζώα εκτός σπιτιού πέρα από ένα καναρίνι και ένα κουνέλι.
Επίσης δεν έχει άλλα συμπτώματα όπως συνάχι ή δακρυσμένα μάτια. Η όρεξη του είναι φυσιολογική,. Δεν υπήρξε ποτέ υπερδραστήριος αλλά κοιμάται λίγο παραπάνω απ'ότι συνήθως. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με κτηνίατρο για την Παρασκευη αλλά θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω στο θέμα γιατί ανησυχώ πολύ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

H AnnieGr & 3Σ & Άιζακ-Ίγκυ-Κοντός έγραψε στις 23:44, 14-05-15:

Καλησπέρα κι από εμάς.. Εδώ και λίγες μέρες πρόσεξα πως το σαγόνι της γάτας μας, 2 χρονών περίπου, είναι σε κάποιο σημείο λίγο σκούρο και τραχύ. Δεν ανησύχησα ιδιαίτερα, αλλά πριν λίγο είπα να την κοιτάξω καλύτερα. Είδα λοιπόν πως στο ούλο και στο μέσα του κάτω χείλους της έχει από μία σκούρα, μαύρη κηλίδα, σαν ελίτσες είναι, τα έτριψα και δεν φεύγουν. Είναι κάτι ανησυχητικό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

rouli726

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H rouli726 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 438 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:35, Χθες:

καλησπέρα.

δυστυχώς παρότι εδώ και 10 μέρες περίπου έχουμε τελειώσει την θεραπεία με banmith ο γατούλης βγάζει ακόμη από το πωπουδάκι σκουληκάκια, μάλλον νεκρά.
να σας θυμίσω πως είναι ένας 2μηνών αδέσποτος γατούλης που μάζεψα εδώ κι ενάμιση μήνα περίπου.

η ερώτησή μου είναι πόσο χρονικό διάστημα είναι το ελάχιστο που πρέπει να περάσει πριν να μπορώ να του δώσω χαπάκι?

οι τουαλέτες τους με τη δική μου γάτα είναι σε διαφορετικά δωμάτια αλλά δεν μπορώ να ελέγχω ποιος πάει πού και δεν θέλω να κολλήσει κάτι κι η μεγάλη.
επίσης, υπάρχει κίνδυνος για εμάς, καθώς κυκλοφορεί στο σπίτι ο γατούλης πια κι ανεβαίνει και στο κρεβάτι μας?

ευχαριστώ πολύ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους