Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,934 εγγεγραμμένα μέλη και 2,975,056 μηνύματα σε 88,677 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 193 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γιατρέ, αρρώστησε;

jul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jul
H jul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (o πιπης που με βρηκε και η μερλιν που την βρηκα/ :) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H jul έγραψε στις 21:08, 25-07-15:

Καλησπερα σας! Γιατρε υπαρχει κατι (σε χαπι πχ) ηρεμιστικο; να δωσω σε γατα (αδεσποτη,της γειτονιας);

..να μπορεσω να τη πιασω και να τη περιποιηθω (οσο μπορω), που ειναι χαλια.. ταλαιπωρημενο το δερμα της απο ουλες και πληγες.. κεφαλι, αυτια, λαιμο περισσοτερο.. ειναι ηρεμος, οι αλλες τον πειραζουν τον πλησιαζω, αλλα δεν μ αφηνει να τον αγγιξω μονο οταν του δινω κατι να φαει ..(ευχαριστω!)

υ.γ. τα δοντια του τα βλεπω καλα, απο τα πλαγια του στοματος του ομως τρεχει παρατηρησα ποτε-ποτε ενα υγρο που μοιαζει με σαλιο,αλλα πιο πηχτο..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,208 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:56, 01-08-15:

Καλησπερα γιατρε,καλο μηνα!
Μολις ηρθαμε στο εξοχικο και στο κηπο του σπιτιου μας εχει γεννησει μια γατουλα 5 γατακια ,ερχεται η γατα και τα θηλαζει πρωι και απογευμα ,αυτα εχουν ανοιξει τα ματακια τους και περπατανε,τους εδωσα τροφουλα μους για γατακια και τρωνε. Ενος μηνος πιστευω ειναι. Παρατηρησα ομως οτι εχουν ψυλλους και το ενα απο αυτα εχει το ενα ματακι του λιγο κλειστο σα να εχει τσιμπλα και ειναι πιο υποαναπτυκτο απο τα αλλα.Εδω κτηνιατρος δεν υπαρχει.Τι με συμβουλευεται να κανω για φροντισω την εσωτερικη και εξωτερικη αποπαρασιτωση τους και τι πρεπει να κανω για το ματακι του γατιου,να βαλω χαμομηλι η να παρω σταγονες και ποιες;Μηπως προληπτικα να τους δωσω αντιβιωση Vibramycin για ρινοτραχειιτιδα και ποσο; Ευχαριστω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 01-08-15 στις 14:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Misa Misa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Misa Misa
H Misa Misa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Βύσσα (Έβρος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Misa Misa έγραψε στις 08:29, 30-08-15:

Καλημέρα και καλό μήνα! Στης 5 Αυγούστου βρήκα μια γατούλα σε πολύ σοβαρή κατάσταση περπατούσε με τα χεράκια της μόνο γιατί εσερνε τα ποδαράκια της και από την αριστερή πλευρά είχε μια μεγάλη πλυγη και μια τρύπα στο σημείο της πλυγης! Την πήγα στο γιατρό και μια με δύο φορές την εβδομάδα της βάζει μια διαφανές αλοιφή μετά μια σκόνη και από πάνω ένα ασημί σπρέι! Εμένα μου είπε να της βάζω κρέμα μπεταντην στο συγκεκριμένο σημείο δύο φορές την μέρα! Η πλυγη της μέρα με την μέρα παρατηρώ πάει καλύτερα! Όμως Σάββατο το μεσημέρι όταν ξοιπνησα είδα κάτι πολύ άσχημο από την άλλη ακριβώς πλευρά έχει ανοίξει μια τρύπα και τρέχει συνέχεια ένα λευκό υγρό και έχω την εντύπωση ότι μυρίζει λίγο αυτό το υγρό και επίσης είδα ότι η άλλη τρύπα που καλυτερεύει σήμερα έτρεξε ελάχιστα λίγο διαφανές υγρό! Καθ'ολι την διάρκεια φροντίδας της αντιμετώπισα και άλλα προβλήματα που πιστεύω ότι πέρασαν! Το κακό είναι ότι ζω σε κωμόπολη και δυστυχώς υπάρχει ένας κτηνίατρος! Φοβάμαι πολύ για την κατάσταση της. Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι ? Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να είναι σηψαιμια και φοβήθηκα πολύ!( βέβαια δεν είναι γιατρός ούτε έχει κάποια ιδέα από ζώα) επίσης θέλω να αναφέρω ότι μια φίλη μου που έχει γάτα μου είπε να της δώσω ανά 12 ώρες ένα τέταρτο agumedin την εξακοσαρα! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Misa Misa : 30-08-15 στις 08:41.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:53, 02-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από jul
Καλησπερα σας! Γιατρε υπαρχει κατι (σε χαπι πχ) ηρεμιστικο; να δωσω σε γατα (αδεσποτη,της γειτονιας);

..να μπορεσω να τη πιασω και να τη περιποιηθω (οσο μπορω), που ειναι χαλια.. ταλαιπωρημενο το δερμα της απο ουλες και πληγες.. κεφαλι, αυτια, λαιμο περισσοτερο.. ειναι ηρεμος, οι αλλες τον πειραζουν τον πλησιαζω, αλλα δεν μ αφηνει να τον αγγιξω μονο οταν του δινω κατι να φαει ..(ευχαριστω!)

υ.γ. τα δοντια του τα βλεπω καλα, απο τα πλαγια του στοματος του ομως τρεχει παρατηρησα ποτε-ποτε ενα υγρο που μοιαζει με σαλιο,αλλα πιο πηχτο..
Το calmivet μπορει να βοηθησει

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:55, 02-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Καλησπερα γιατρε,καλο μηνα!
Μολις ηρθαμε στο εξοχικο και στο κηπο του σπιτιου μας εχει γεννησει μια γατουλα 5 γατακια ,ερχεται η γατα και τα θηλαζει πρωι και απογευμα ,αυτα εχουν ανοιξει τα ματακια τους και περπατανε,τους εδωσα τροφουλα μους για γατακια και τρωνε. Ενος μηνος πιστευω ειναι. Παρατηρησα ομως οτι εχουν ψυλλους και το ενα απο αυτα εχει το ενα ματακι του λιγο κλειστο σα να εχει τσιμπλα και ειναι πιο υποαναπτυκτο απο τα αλλα.Εδω κτηνιατρος δεν υπαρχει.Τι με συμβουλευεται να κανω για φροντισω την εσωτερικη και εξωτερικη αποπαρασιτωση τους και τι πρεπει να κανω για το ματακι του γατιου,να βαλω χαμομηλι η να παρω σταγονες και ποιες;Μηπως προληπτικα να τους δωσω αντιβιωση Vibramycin για ρινοτραχειιτιδα και ποσο; Ευχαριστω.
το τομπρεξ μπορει να βοηθησει αλλα θα πρεπει αν χειροτερεψει να το δει κτηνιατρος

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:58, 02-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Misa Misa
Καλημέρα και καλό μήνα! Στης 5 Αυγούστου βρήκα μια γατούλα σε πολύ σοβαρή κατάσταση περπατούσε με τα χεράκια της μόνο γιατί εσερνε τα ποδαράκια της και από την αριστερή πλευρά είχε μια μεγάλη πλυγη και μια τρύπα στο σημείο της πλυγης! Την πήγα στο γιατρό και μια με δύο φορές την εβδομάδα της βάζει μια διαφανές αλοιφή μετά μια σκόνη και από πάνω ένα ασημί σπρέι! Εμένα μου είπε να της βάζω κρέμα μπεταντην στο συγκεκριμένο σημείο δύο φορές την μέρα! Η πλυγη της μέρα με την μέρα παρατηρώ πάει καλύτερα! Όμως Σάββατο το μεσημέρι όταν ξοιπνησα είδα κάτι πολύ άσχημο από την άλλη ακριβώς πλευρά έχει ανοίξει μια τρύπα και τρέχει συνέχεια ένα λευκό υγρό και έχω την εντύπωση ότι μυρίζει λίγο αυτό το υγρό και επίσης είδα ότι η άλλη τρύπα που καλυτερεύει σήμερα έτρεξε ελάχιστα λίγο διαφανές υγρό! Καθ'ολι την διάρκεια φροντίδας της αντιμετώπισα και άλλα προβλήματα που πιστεύω ότι πέρασαν! Το κακό είναι ότι ζω σε κωμόπολη και δυστυχώς υπάρχει ένας κτηνίατρος! Φοβάμαι πολύ για την κατάσταση της. Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι ? Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να είναι σηψαιμια και φοβήθηκα πολύ!( βέβαια δεν είναι γιατρός ούτε έχει κάποια ιδέα από ζώα) επίσης θέλω να αναφέρω ότι μια φίλη μου που έχει γάτα μου είπε να της δώσω ανά 12 ώρες ένα τέταρτο agumedin την εξακοσαρα! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
πιθανως προκειται για πληγες απο κατακληση αν σερνει τα ποδια της , μαλλον εχει κανει και λοιμωξη και θα βοηθουσε αντιβιωση αλλα αυτα τα συζητατε και με τον κτηνιατρο που παρακολουθει το ζωο

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Βύσσα (Έβρος). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Misa Misa έγραψε στις 02:44, 04-09-15:

Καλημέρα και ευχαριστώ! Πήγαμε στο γιατρό και μου είπε ότι είναι νοργκαδοση μια δερματιτιδα! Είναι κάτι σοβαρό? Κινδυνεύει ? Σας ευχαριστώ!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 09:27, 05-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Misa Misa
Καλημέρα και ευχαριστώ! Πήγαμε στο γιατρό και μου είπε ότι είναι νοργκαδοση μια δερματιτιδα! Είναι κάτι σοβαρό? Κινδυνεύει ? Σας ευχαριστώ!
πρόκειται για μικρόβιο Nokardia που θελει λιγο περισσότερη προσπάθεια για να καταπολεμηθει

sakis21401

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sakis21401
Ο sakis21401 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sakis21401 έγραψε στις 23:52, 12-09-15:

Καλησπερα σας.εχω εναν γατο ειναι περιπου 3.5 χρονων.πριν απο κανα 2 μερες παρατηρησαμε με την γυναικα μου στο πιγουνι του σαν να ειναι καπως μαυρο και σαν να ειναι ξεραμενο.τι μπορει να ειναι?

http://s24.postimg.org/rovg355lx/IMG...93833821_V.jpg

Δεν ξερω αν ανεβηκε η φωτογραφια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 13-09-15 στις 01:27. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:23, 15-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από sakis21401
Καλησπερα σας.εχω εναν γατο ειναι περιπου 3.5 χρονων.πριν απο κανα 2 μερες παρατηρησαμε με την γυναικα μου στο πιγουνι του σαν να ειναι καπως μαυρο και σαν να ειναι ξεραμενο.τι μπορει να ειναι?

http://s24.postimg.org/rovg355lx/IMG...93833821_V.jpg

Δεν ξερω αν ανεβηκε η φωτογραφια
Όπως το περιγράφετε μαλλον προκειτε για σμηγματορροικη δερματιτιδα, εχουν μολυνθει δηλαδη οι σμηγματογονοι αδενες στο σαγονι, συνηθως περναει με μια αντιβιωτικη αλοιφη

sakis21401

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sakis21401
Ο sakis21401 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sakis21401 έγραψε στις 11:14, 15-09-15:

Ευχαριστω για την απαντηση.το ξεκινησε μαλλον οταν του αλλαξαμε την τροφη.παιζει καποιο ρολο αυτο?και αν ναι θα πρεπει να του την σταματησουμε ?απο χθες του ξεκινησαμε και του βαζουμε fucedin.ειναι οκ?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:46, 16-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από sakis21401
Ευχαριστω για την απαντηση.το ξεκινησε μαλλον οταν του αλλαξαμε την τροφη.παιζει καποιο ρολο αυτο?και αν ναι θα πρεπει να του την σταματησουμε ?απο χθες του ξεκινησαμε και του βαζουμε fucedin.ειναι οκ?
Fucidin θα βοηθησει αν δεν υποχωρησει σε 3-4 μερες καλο ειναι να το δει κτηνιατρος

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:28, 29-09-15:

καλησπέρα γιατρέ. Εδώ και κάποιες εβδομάδες αντιμετωπίζουμε (οι άνθρωποι του σπιτιού) μολυσματικά κηρία από στρεπτόκοκκο. Το αναφέρω πληροφοριακά γιατί οι απόψεις των γιατρών (δερματολόγων/κτηνιάτρων) διίστανται. Ο γάτος πριν 2 εβδομάδες εμφάνισε το λεγόμενο dirty chin (το είχε ξαναεμφανίσει πριν ένα χρόνο και έκανε ένα μήνα να περάσει ΜΕ αντιβιοτικά), από τότε ξεκίνησε αντιβίωση την οποία άλλαξε στις 7 ημέρες γιατί οι εστίες πολλαπλασιάστηκαν. Τέσσερις μέρες μετά την αλλαγή έβγαλε και στα αυτιά. Δεν φαίνεται να έχουν εικόνα μυκητίασης. Θα μπορούσατε να πείτε κι εσείς μια γνώμη?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7acd2ae90cd3326a0affbed1b4ac607494720f24b62f069eb37adc683311aeeb.jpg
Εμφανίσεις:  60
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a002aec7809131cdd19da90143f5e9372a9242172d8ed1344c6c37309de632a9.jpg
Εμφανίσεις:  56
Μέγεθος:  70,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20150929_101425.jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  331,2 KB  

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 14:07, 29-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
καλησπέρα γιατρέ. Εδώ και κάποιες εβδομάδες αντιμετωπίζουμε (οι άνθρωποι του σπιτιού) μολυσματικά κηρία από στρεπτόκοκκο. Το αναφέρω πληροφοριακά γιατί οι απόψεις των γιατρών (δερματολόγων/κτηνιάτρων) διίστανται. Ο γάτος πριν 2 εβδομάδες εμφάνισε το λεγόμενο dirty chin (το είχε ξαναεμφανίσει πριν ένα χρόνο και έκανε ένα μήνα να περάσει ΜΕ αντιβιοτικά), από τότε ξεκίνησε αντιβίωση την οποία άλλαξε στις 7 ημέρες γιατί οι εστίες πολλαπλασιάστηκαν. Τέσσερις μέρες μετά την αλλαγή έβγαλε και στα αυτιά. Δεν φαίνεται να έχουν εικόνα μυκητίασης. Θα μπορούσατε να πείτε κι εσείς μια γνώμη?
Θα πρέπει να γινουν δερματολογικες εξετασεις και να δουμε αν το μικροβιο του γατου ειναι ιδιο με αυτο που έχετε εσεις επισης και καλλιέργεια για μυκητες

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:24, 29-09-15:

Σας ευχαριστώ, θα πάμε στο τέλος της εβδομάδας.

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

H youla έγραψε στις 00:08, 30-09-15:

Γειά σας γιατρέ,
θα σας παρακαλούσα πολύ, εαν έχετε λίγο χρόνο, να μου απαντήσετε κατά πόσο η συνύπαρξη κατοικιδίου και νεογέννητου μωρού επιτρέπεται στο ίδιο δωμάτιο από την αρχή, ή όχι.
Εχουμε δυο οικόσιτες γάτες, μόνιμα μέσα στο σπίτι, 5 και 6 ετών.
Οι γάτες μας εμβολιάστηκαν τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής τους, ενώ ετησίως τους γίνεται αποπαρασίτωση και στο τρίχωμά τους και με χάπια για τυχόν σκουληκάκια.
Και οι δυο, μικρά είχαν ρινοτραχείτιδα ενώ ο ένας είναι και φορέας λοιμώδους περιτονίτιδας.
Ο κτηνίατρος που έχουμε μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον τον πρώτο καιρό να μην κοιμούνται στο ίδιο μέρος μαζί με το μωρό.
Πρόθεσή μας είναι να αλλάξουμε όσο λιγότερο γίνεται τη ρουτίνα των γάτων μας. Θα σας παρακαλούσα πολύ και για τις δικές επισημάνσεις Σας ευχαριστώ πολύ

Με εκτίμηση
Γεωργία

jul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jul
H jul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (o πιπης που με βρηκε και η μερλιν που την βρηκα/ :) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H jul έγραψε στις 22:11, 13-10-15:

Ευχαριστω γιατρε, καλησπερα! αυτο του ειχα δωσει αλλα δεν καθοταν -δυο μ ειχε πει η κτηνιατρος που συμβουλευτηκα αλλα ηταν σε υπερδιεγερση και δεν δεχοταν τιποτα και μονο που τον ταλαιπωρησα και το λιγοτερο που μπορουσα να κανω μετα ηταν να τον περιμενω μεχρι να παει στο μερος που συχναζει και θεωρει ασφαλες
απο τοτε του βαζω την stronghold -τα καταφερνω οσο τρωει, αλλα για καθαρισμα αυτιων ουτε λογος -τουλαχιστον δεν παρουσιαζει αλλο πληγες γυρω απο τα αυτια ουτε τρεχει κοκκινο υγρο απο το αυτι

αυτο που παρατηρω και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας οποτε μπορειτε, ειναι που μπορει πιθανον να οφειλεται το εξης
το βλεπω μονο οταν τρωει και οχι καθε φορα, απο τη μια ακρη του στοματος του εμφανιζει κατι σαν σαλιο, πιο παχυρευστο ομως που κρεμεται και δεν τρεχει οπως το σαλιο -τρωει κανονικα και σπαει και τη κροκετα

ευχαριστω πολυ, ναστε παντα καλα.
γιουλη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jul : 13-10-15 στις 23:05.

xcubis4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xcubis4
H xcubis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H xcubis4 έγραψε στις 12:18, 27-10-15:

Kαλημέρα γιατρέ,
πριν 3-4 εβδομάδες βρήκα ένα μικρό γατάκι στη βροχή και το περιμάζεψα σπίτι για να το φροντίσω. Όλα βαίνουν καλώς είναι 1 μήνα και τώρα πια τρώμε μόνο ξηρά τροφή babycat. Χθες παρατήρησα ότι σε ένα σημείο στο πόδι του έλειπε λίγο τρίχωμα. Τον πήγα σήμερα στο κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι κάποιος μύκητας και να τον καθαρίζω με ιώδιο στην περιοχή για να μην εξαπλωθεί και θα περάσει σιγά σιγά από μόνο του γιατί είναι μικρός και καλύτερα είναι να μην χρειαστεί να πάρει χάπι.
Ανησυχώ αν υπάρχει πρόβλημα αν γλύψει το ιώδιο γιατί είναι ένα σημείο που γλύφεται εύκολα και περίπου πόσο καιρό παίρνει η αυτοίαση ενός μύκητα! Πότε πρέπει να ξεκινήσω να ανησυχώ?
Ευχαριστώ πολύ,
Υ.Γ. Υπάρχει κάποια ανησυχία για τον άνθρωπο και τί πρέπει να κάνω για να αποκλείσω το ενδεχόμενο εξάπλωσης του μύκητα σε εμένα?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xcubis4 : 27-10-15 στις 13:22.

_nala_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _nala_
H _nala_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H _nala_ έγραψε στις 22:59, 02-11-15:

γεια σας!
εχω ενα γατακι 8 μηνων. πριν απο καμια βδομαδα περιπου καταφερε να καταπιει ενα κορδονι 20 ποντων οποτε το πηγαμε στο γιατρο και το αφαιρεσε με ενδοσκοπηση. ολες οι εξετασεις τις (ακτινογραφιες, αιματος κλπ) ηταν πολυ καλες κατα τα αλλα. εμεινε ενα βραδυ στο ιατρειο οπου εκανε κακο χαμο γιατι ειναι πολυ φοβικη και με το ζορι καταφεραμε να τη γυρισουμε σπιτι. ο γιατρος μας ειπε να της δινουμε peptonorm 0.7ml (ειναι 3 κιλα περιπου) 45 λεπτα πριν το φαγητο πρωι βραδυ και να την ταιζουμε (κονσερβα id) και να της δινουμε νερο 3 φορες τη μερα μικρη ποσοτητα για δυο εβδομαδες. το προβλημα ειναι οτι ενω τις πρωτες μερες το γατακι εδειχνε να συνερχεται και απο το σοκ και απο την ενδοσκοπηση τις τελευταιες δυο μερες ειναι παλι πολυ απομακρη. θελει ολη την ωρα να βρισκεται μακρια μας, ειναι συνεχεια ξαπλωμενη ενω και λογω ηλικιας πριν απο αυτο ηταν διαολος και αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι στις δυο αριστερα θηλες της προς τα ποδια εχει βγαλει δυο στρογγυλες κοκκινιλες. την πρωτη την παρατηρησα χθες και τη δευτερη σημερα ενω γλειφοτανε. φαινεται σαν να βγαινει και καποιο υγρο απο αυτες. οποτε θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα για να γλιτωσω αλλη μια τραυματικη γιαυτην και για μενα επισκεψη στον κτηνιατρο αν τα καταφερω.
1) Η συμπεριφορα ειναι αποτελεσμα της διαμονης στο γιατρο και του στρες ή είναι ανησυχητικη μετα την επεμβση? Δεν εχει παρουσιασει κανενα γαστρεντερικο προβλημα μετα την ενδοσκοπηση σημειωτεον. Αλλα φαινεται πολυ νευρικη και εχει περασει μια βδομαδα.
2) Για τις πληγες στις θηλες τις υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποια παρενεργεια η αλλεργια απο το φαρμακο? Γιατι το τελευταιο διαστημα την εχει πιασει και μια μανια να θηλαζει οτι βρει κ οταν την παρατηρουσα δεν μπορουσα να καταλαβω αν γλειφοτανε σε εκεινο το σημειο γιατι την ενοχλουσε ή αν θηλαζε τον εαυτο της. Μπορει να το προκαλει και μονη της στον εαυτο της και να ειναι ψυχογενες? Επισης δε μας αφηνει να την ακουμπησουμε καθολου σε εκεινο το σημειο.
Ευχαριστω πολυ!

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 21:19, 13-11-15:

Γεια σας.

Το γατάκι που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία έχει βγάλει αυτό το μαύρο στη μυτουλα του, σα καυκαλο. Επίσης η μυτουλα του μου φαίνεται ξηρή.

Ξέρετε τι μπορεί να είναι;

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 18:08, 14-11-15:

Καλησπέρα γιατρε.Θελω απεγνωσμενα τη βοηθειά σας.Χθες ο συντροφος μου βρηκε ενα αγορακι δυομιση μηνων μεσα στον κινητηρα αυτοκινητου.το αριστερο του χερακι ειναι σε αναπηρια ..δεν μπορει να πατησει με το πατουσακι του και εχει το χερακι του λυγισμενο.το πηγαμε σε κτηνιατρο και ειπε οτι εχει κοπει ο τενοντας και το εχει δει σε γατια που μπαινουν σε αυτοκινητα...το αποπαρασιτωσε μεσα και εξω και απο χθες το εχω σε κλουβακι στο μπαλκονι γιατι εχω ηδη εναν γατο μεσα στο σπιτι μονο και δεν μπορω να τους φερω σε επαφη. δεν μπορω να το κρατησω εγω οσο κ αν το θελω κ ψαχνω υιοθεσια. η γιατρος μας ειπε πως αν το παταει κ ανοίξει η μικρη πληγη που εχει, θα χρειαστει ακρωτηριασμος. σας στελνω βιντεακι να το δειτε

.......δεν ξερω τι να κανω. ειναι ο ακρωτηριασμος η λυση για αυτο; να το δει ορθοπεδικος; η γιατρος ειναι πολυ καλη, δουλευει σε κτηνιατρειο αποκλειστικα για γατες και γενικα την εμπιστευομαι.μηπως εχετε κατι να μου προτεινετε εσεις?σας εμπιστευομαι πολυ γιατι σ εερωτηση πριν ενα χρονο για το γατο μου με ειχατε βοηθησει πολυ...
https://www.dropbox.com/s/mt7n66c265...64320.mp4?dl=0
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-11-15 στις 18:50. Αιτία: Διορθωση λινκ.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 19:25, 21-11-15:

Καλησπέρα σας,

Η γάτα μας, τρισήμισι χρονών, στειρωμένη, ζει μόνο μέσα στο σπίτι, εδώ και μια βδομάδα ματώνουν τα πατουσάκια της, αφήνει δηλαδή χνάρια λίγο ματωμένα αρκετές φορές τη μέρα, σα να έχει σκάσει κάποια πληγίτσα στις πατούσες της. Αρχικά, λανθασμένα, θεώρησα ότι είναι από τα νυχάκια της τα οποία είχαν μακρύνει αρκετά και υπέθεσα ότι πιάστηκαν κάπου, οπότε της τα κόψαμε και περιμέναμε να σταματήσει. Μάταια, συνέχισε να ματώνει λιγάκι παντού στο σπίτι, το βλέπαμε κυρίως στις κουβέρτες και το περβάζι.

Η γάτα σημειωτέον είναι τελείως κανονική, τρώει, παίζει, τρέχει πάνω κάτω, πάει τουαλέτα, δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα. Σήμερα λοιπόν επειδή συνεχιζόταν το αίμα, την ανάγκασα να κάτσει ήσυχη για να δω όλα της τα πόδια (δεν ήταν εύκολο). Παρατηρώ λοιπόν ότι και στα 4 πατούσια, στο δεύτερο δάχτυλο, έχει μια πληγή. Και στα 4 πατούσια. Η πληγή αυτή στο ένα πόδι (πίσω δεξιά) είναι λίγο ανοιχτή και ματώνει, στα άλλα 3 είναι κάπως καλύτερα. Τα χειρότερα είναι τα 2 πίσω, τα καλύτερα είναι τα 2 μπροστινά.

Κανονίσαμε να την πάμε στον κτηνίατρό της, όμως δεν μπόρεσα με τίποτα να τη βάλω στο καλάθι, οπότε το ραντεβού ακυρώθηκε και μεταφέρθηκε για την Παρασκευή. Ωστόσο επειδή ανησυχήσαμε την πήγαμε στα επείγοντα, ευτυχώς αυτή τη φορά τα καταφέραμε με το καλάθι. Εκεί ο γιατρός μας είπε ότι δεν έχει ιδέα τι είναι, ότι δεν έχει ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο και ότι μπορεί να είναι είτε μύκητας, είτε χτύπημα, είτε κάψιμο, είτε οτιδήποτε, δεν είχε ιδέα. Η θεωρία του μύκητα ταίριαζε θεωρητικά αλλά ο ίδιος έλεγε ότι είναι δύσκολο εφόσον η γάτα ζει μόνο στο σπίτι. Είπε κιόλας ότι ο μύκητας δε θα έβγαζε αίμα, οπότε ούτε αυτό του κόλλαγε. Επίσης και το κάψιμο το απέκλεισε μετά, καθώς είπε ότι αν ήταν κάψιμο (πχ στα μάτια της κουζίνας) θα βλέπαμε την πληγή στο κέντρο της πατούσας και όχι στο δεύτερο δάχτυλο. Τελικώς είπε ότι πρέπει να τη δει ο σταθερός της κτηνίατρος και ότι αυτός θα αποφασίσει είτε για βιοψία, είτε να τη στειλει σε δερματολόγο είτε αν είμαστε τυχεροί ίσως να ξέρει τι είναι.

Προς το παρόν το μόνο που μας είπε είναι να πάρει αντιβίωση Synulox (2 χάπια τη μέρα) για 5 μέρες και να της βάλουμε κολάρο για να μη γλείφεται συνέχεια και τα εμποδίζει να επουλωθούν. Συνέστησε να επικοινωνήσουμε με τον κτηνίατρο είτε απευθείας τη Δευτέρα, είτε να την πάμε την Παρασκευή να τη δει, μετά από 5 μέρες αντιβίωση.

Ποια η γνώμη σας;

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:46, 27-11-15:

καλησπεραα εχω εναν προβληματισμο εδω και μερες, ο γατος μου αφου στειρωθηκε, γκρινιαζει σε υπερβολικο βαθμο νιαουριζει σαν να ζηταει φαι, ανεβαινει στα τραπεζια νιαουριζοντας, σημερα ολο κουνουσε ενοχλητικα το κεφαλι του σαν κατι να τον ενοχλει στο στομα, και οταν του εβαλα κροκετες να φαει βαρεσε το μπολ και μετα ετρωγε τα κομματια που επεσαν εξω, γενικα ειναι ζωηρο γατακι παιζει πολυ αλλα ανησυχω αρκετα, δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανει ετσι, δεν ξερω αν ποναει η απλα απο λαιμαργια ισως επειδη του εχω μειωσει την τροφη... πρσπαθω την ημερισια μεριδα να την χωριζω σε πολλα γευματα λιγο λιγο μην γκρινιαζει αλλα κανενα αποτελεσμα, τι να κανω; με την κτηνιατρο το εχω συζητησει και τον ειδε πριν μια βδομαδα, ειπε σε λιγο καιρο θα συνηθισει ομως εμενα μου φαινεται ανησυχητικο ολο αυτο.

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 23:26, 23-12-15:

Καλησπέρα γιατρέ πριν από λίγο η γάτα μας προσπάθησε νιαουρίσει αλλά δεν μπορούσε σαν να έχει σβραχνιάσει.επίσης ήθελε συνέχεια αγκαλιά και γoυργούριζε συνέχεια σαν να φοβόταν.
τι μπορεί να φταίει?
είναι επικίνδυνο?
να αναφέρω πως συνεχίζει να το κάνει απλά πλέον έχει κοιμηθεί
να την πάμε στον κτηνίατρο άμεσα?
ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά Χριστούγεννα

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 01:22, 27-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από dpa2007
Καλησπέρα γιατρέ πριν από λίγο η γάτα μας προσπάθησε νιαουρίσει αλλά δεν μπορούσε σαν να έχει σβραχνιάσει.επίσης ήθελε συνέχεια αγκαλιά και γoυργούριζε συνέχεια σαν να φοβόταν.
τι μπορεί να φταίει?
είναι επικίνδυνο?
να αναφέρω πως συνεχίζει να το κάνει απλά πλέον έχει κοιμηθεί
να την πάμε στον κτηνίατρο άμεσα?
ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλά Χριστούγεννα
Χρόνια Πολλά σε όλους,Καλά Χριστούγεννα.
Τελικά όλα καλά,ήταν τριχόμπαλες.
από την επόμενη ημέρα είναι μια χαρά!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

matsos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matsos13
Ο matsos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O matsos13 έγραψε στις 20:36, 31-12-15:

Καλησπέρα γιατρέ. Ο γάτος 9 μηνών περίπου αστείρωτος, εδώ και δυο εβδομάδες, κάθε φορά που πάει τουαλέτα κλαίει και έχει αίμα στον ποπό του. Τον ταϊζω ξηρά τροφή royal canin sensitive μια εβδομάδα τώρα. Του έχω βάλει αμπούλα για έσω-έξω παράσιτα πριν μία εβδομάδα. Τι μπορεί να έχει και τι να κάνω; Ευχαριστώ για την απάντηση.

Misa Misa

Νεοφερμένος

H Misa Misa έγραψε στις 18:42, 30-01-16:

Καλησπερα γιατρε . Με εχει πιασει πανικος!Ειναι να κανω στειρωση την γατουλα μου,πηγα σε κτηνιατρο να ρωτησω πως και τι,εξήγησα το ιστορικο της γατας μου το πως την βρηκα ,ποσο εχει ταλαιπωρηθει και γενικα ποσο αδυναμη ειναι και εκει που μιλούσαμε μου πεταει οτι η γατες σε πολλες περιπτωσεις παθαινουν εμβολες μετα την επεμβαση και πεθαινουν!Οπως καταλαβαινετε εχω φοβηθει παρα πολυ μη μου παθει τιποτα!Ειναι σιχνο φενομενο αυτο?Μπορει να γινει προληψη?Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 20:42, 16-02-16:

καλησπερα δοκτωρ

εν συντομια,η γατα μου,8 χρονων στειρωμενη που ζει μονιμα μεσα στο σπιτι,εμφανιζει τωρα τελευταια κατα διαστηματα κατι σαν εξογκωματακια στη γλωσσα της.ειτε στην ακρη της,ειτε στα πλαινα.1 η 2 τη φορα.μετα απο κανα 4-5 μερες φευγουν.εχουν εμφανιστει 3 φορες μεχρι τωρα με κανα 2 μηνο κενο απο την καθε εμφανιση.το βλεπω γιατι γλυφεται και μας γλυφει ολη την ωρα.
τι μπορει να ειναι και τι να κανω?
σε γιατρο πηγε προσφατα αλλα δε το ειχε εμφανες τοτε οποτε δεν καναμε κατι.γενικα κατα τα αλλα δειχνει υγειεστατη και με πολυ ορεξη για παιχνιδι και φαγητο

Subaru

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Subaru
H Subaru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Subaru έγραψε στις 20:52, 22-02-16:

Θελω λιγη βοηθεια. Ο γατος μου ειναι στειρωμενος απο τον σεπτεμβρη κ τον αλλο μηνα κλεινει 1 ετους. Εδω κ λιγες μερες εχει φοβερες ορμες. Ανεβαινει στο ποδι μου δλδ κ εχει πληρη στυση. Ειναι δυνατον κατι τετοιο?? Ή ο κτηνιατρος εκανε σκαρτη δουλεια? Κι αν ετσι γινεται ποιο το νοημα της στειρωσης τοτε? Δεν βασανιζεται το ιδιο κ τωρα?

margaritaaaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη margaritaaaaa
H margaritaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H margaritaaaaa έγραψε στις 15:17, 09-03-16:

Γεια σαςς!!

Εδώ και 2 μερες η γάτα μου δεν είναι καλα.Είναι 8 μηνων και όλη μερα αναπνέει πολυ γρηγορα και κανει και εναν θόρυβο.Σκύβει μπροστά το κεφάλι της και ενω αναπνεει γρηγορα και χτυπαει κ η καρδια της φενεται λες και στην πραγματικοτητα δεν μπορεί.
Επισης δεν εχει διαθεση και καθεται συνέχεια αλλα τρωει και πινει νερό κανονικά αλλα μονο αμα της δώσω δεν νιαουρίχει καθόλου κ ούτε ζητάει φαγητό.
Η κτηνίατρος λείπει κ δν θα ερθεί σύντομα.Μπορεί να μου καποιος να μου πει τι εχει???
*Μπορώ να στειλω κ φωτογραφία για να δείτε!

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 19:07, 09-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από margaritaaaaa
Γεια σαςς!!

Εδώ και 2 μερες η γάτα μου δεν είναι καλα.Είναι 8 μηνων και όλη μερα αναπνέει πολυ γρηγορα και κανει και εναν θόρυβο.Σκύβει μπροστά το κεφάλι της και ενω αναπνεει γρηγορα και χτυπαει κ η καρδια της φενεται λες και στην πραγματικοτητα δεν μπορεί.
Επισης δεν εχει διαθεση και καθεται συνέχεια αλλα τρωει και πινει νερό κανονικά αλλα μονο αμα της δώσω δεν νιαουρίχει καθόλου κ ούτε ζητάει φαγητό.
Η κτηνίατρος λείπει κ δν θα ερθεί σύντομα.Μπορεί να μου καποιος να μου πει τι εχει???
*Μπορώ να στειλω κ φωτογραφία για να δείτε!
Συγγνώμη προς τους διαχειριστές για την παρέμβαση,αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τον γιατρό του φόρουμ,ο οποίος απ'ότι φαίνεται δεν είναι πια ενεργός.Τα μέλη μπερδεύονται και ζητάνε βοήθεια.Δεν είναι σωστό να αφήνετε ξεκλείδωτο αυτό το θέμα.
Καλύτερα να κλειδωθεί ή να δοθεί η διαχείριση του σε άλλον κτηνίατρο.

Για το πρόβλημα της γατούλας σου τώρα,πρέπει να βρεις άλλο κτηνίατρο και να την πας άμεσα. Το ότι τρώει και πίνει νερό βέβαια,είναι πολύ καλό σημάδι.
Μπορεί να έχει από τριχόμπαλα(αν και θα έβηχε έντονα) μέχρι αναπνευστικά που συνήθως συνοδεύονται από μύξες και δεν έχουν όσφρηση οπότε δεν τρώνε.
Πρέπει να την δει κτηνίατρος πάντως.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 44,091 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:40, 09-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Συγγνώμη προς τους διαχειριστές για την παρέμβαση,αλλά κάτι πρέπει να γίνει με τον γιατρό του φόρουμ,ο οποίος απ'ότι φαίνεται δεν είναι πια ενεργός.Τα μέλη μπερδεύονται και ζητάνε βοήθεια.Δεν είναι σωστό να αφήνετε ξεκλείδωτο αυτό το θέμα.
Καλύτερα να κλειδωθεί ή να δοθεί η διαχείριση του σε άλλον κτηνίατρο.

.
Εχεις απολυτο δικιο καλη μου φιλη.

Να ενημερωσω τους φιλους μας οτι εχω επικοινωνησει με τον γιατρο ,αλλα λογο φορτου εργασιας δεν εχει χρονο να μπει

Θα ηθελα να ευχαριστησω πολυ τον κτηνιατρο που τοσα χρονια βοηθουσε τους χρηστες μας .
Toυ ευχομαι τα καλυτερα μσα απο την καρδια μου.

Το θεμα θα κλειδωθει αλλα το mycat ειναι ηδη σε αναζητηση νεου κτηνιατρου.Θα επανελθουμε συντομα με νεο θεμα.
Ευχαριστουμε παρα πολυ για την αγαπη σας και την υπομονη σας.

Aπο την ΟΔ του mycat.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους