Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,317 εγγεγραμμένα μέλη και 2,824,065 μηνύματα σε 80,514 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 670 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:24, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από FROLLI (SFS)
καλησπερα γιατρε, μια απορια εχω και μονο εσεις μπορειτε να βοηθησετε, γατουλα μου γενισε σημερα, αλλα επεδει εχω διαβασει πολλα διαφορα θεματα σχετικα με τους κυνδυνους γεννας μου πανε διαφορα στο μιαλο. πως θα καταλαβω αν η γατα εχει νεκρο εμβριο μεσα της και δεν το γενισε????? αυτο ειναι πολυ επικινδινο και θα ηθελα να ξερω τα σιμπτοματα. και τι αλλο πρεπει να προσεχω??
Εαν έχει ακόμα έμβρυο μέσα της θα είναι φουσκωμένη , να μην έχει πολύ όρεξη αλλα για να φανεί θα χρειαστεί ακτινογραφια, αν τρωει πίνει και φροντίζει τα μικράτης τότε δεν έχει πρόβλημα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

souvlaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη souvlaki
H souvlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H souvlaki έγραψε στις 18:42, 01-07-12:

Καλησπέρα!! Πριν δυο μέρες εμφανίστηκε στην αυλή μας ένας γατούλης πορτοκαλί. Του βάζουμε φαγητό κάθε μέρα και πλέον κοιμάται στην αυλή μας. Δεν προλάβαμε να το πάμε ακόμα σε κτηνίατρο γι' αυτό θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να ξύνει συνεχώς το σώμα του όπου βρει παρόλο που δε φαίνεται να έχει ψύλους, και αν είναι φυσιολογικό να κάνει κάποιους σπασμούς στη ραχοκοκκαλιά και να περπατάει πάντα στις μύτες με καμπυλωμένη την ράχη. Θα το πάω στον κτηνίατρο μέσα στην εβδομάδα απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι φυσιολογικά όλα αυτά. Ευχαριστώ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

FROLLI (SFS) (Βαλερια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FROLLI (SFS)
H Βαλερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H FROLLI (SFS) έγραψε στις 22:21, 01-07-12:

ευχαριστω πολυ γιατρε .

Παράθεση

eirini1005

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirini1005
H eirini1005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eirini1005 έγραψε στις 12:04, 02-07-12:

Γεια σας
Χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατρε,η γατα μου εδω και 2 εβδομαδες που εχουμε μετακομιση μου κανει καθε εβδομαδα εμετο,αλλα εδω και 2 μερες μου κανει καθε μερα,και σημερα μου εκανε 2 φορες,ο εμετος ειναι ασπρος και χλοιωδης,και σημερα εχει και δυσκοιλιοτητα...δεν εχει ορεξη για τιποτα δεν τρωει και κρυβεται συνεχεια..πρεπει να ανησυχησω?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eirini1005 : 02-07-12 στις 17:27.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:48, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από souvlaki
Καλησπέρα!! Πριν δυο μέρες εμφανίστηκε στην αυλή μας ένας γατούλης πορτοκαλί. Του βάζουμε φαγητό κάθε μέρα και πλέον κοιμάται στην αυλή μας. Δεν προλάβαμε να το πάμε ακόμα σε κτηνίατρο γι' αυτό θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να ξύνει συνεχώς το σώμα του όπου βρει παρόλο που δε φαίνεται να έχει ψύλους, και αν είναι φυσιολογικό να κάνει κάποιους σπασμούς στη ραχοκοκκαλιά και να περπατάει πάντα στις μύτες με καμπυλωμένη την ράχη. Θα το πάω στον κτηνίατρο μέσα στην εβδομάδα απλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι φυσιολογικά όλα αυτά. Ευχαριστώ...
μάλλον έχει κάποιο δερματικό πρόβλημα ή ψύλλους για αυτό έχει αυτή την συμπεριφορα!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:50, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από eirini1005
Γεια σας
Χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατρε,η γατα μου εδω και 2 εβδομαδες που εχουμε μετακομιση μου κανει καθε εβδομαδα εμετο,αλλα εδω και 2 μερες μου κανει καθε μερα,και σημερα μου εκανε 2 φορες,ο εμετος ειναι ασπρος και χλοιωδης,και σημερα εχει και δυσκοιλιοτητα...δεν εχει ορεξη για τιποτα δεν τρωει και κρυβεται συνεχεια..πρεπει να ανησυχησω?
Φαίνεται ότι έχει μια γαστρίτιδα , επειδή έχει κάνει πολλόυς εμετους καλό είναι να την δεί ένας κτηνίατρος

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:54, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rubinaki
καλησπέρα! λοιπόν έχω ένα πρόβλημα με την μικρή m γατούλα..η ruby είναι 2.5 μηνών. παρατηρώ τις τελυταίες μέρες ότι έχει διάρροια αλλα σήμερα είδα και κάτι άλλο. η έτρεχε η μούτι τις νερό σαν μύξα η ήταν γεμάτη σάλια...ανησυχώ πολύ. δυστυχώς "γγιατρος" έρχεται κάθε 2 εβδομάδες στο νησί που μένω και δεν μπορώ να την πάω. σας παρακαλώ ξέρετε μήπως τι θα μπορούσε να είναι? ευχαριστώ εκ των πτωτερων
μάλλον πρόκειται γαι ρινοτραχείτιδα και θα χρειαστεί αντιβίωση και πιαθανως αποπαρασίτωση

Παράθεση

eirini1005

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirini1005
H eirini1005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H eirini1005 έγραψε στις 15:41, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Φαίνεται ότι έχει μια γαστρίτιδα , επειδή έχει κάνει πολλόυς εμετους καλό είναι να την δεί ένας κτηνίατρος
Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη regaltipboy
Ο regaltipboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 σπίτι, 30+ από τον κήπο μας! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 22:53, 09-07-12:

Καλησπέρα Γιατρέ!

Το κουλούρι μας είναι 1 έτους, στειρωμένη ζωηρή γάτα.

Είχαμε φύγει για 2ήμερο και της άφησαμε 1 μεγάλο μπώλ φαγητό με 2 είδη ξηράς και πολύ νερό. Επίσης είχε πρόσβαση στο μπαλκόνι.

Φύγαμε Σάββατο πρωί, Κυριακή βράδυ επιστρέψαμε και η συμπεριφορά της έδειχνε πως δεν είναι καλά.
Ανακαλύψαμε φρέσκο εμετό με τροφή σε μία γωνία.
Από εκείνη τη στιγμη και μετά δεν σταμάτησε να κάνει εμετό διαφανή ή κίτρινο ανά 30 λεπτά με τα διαστήματα να μεγαλώνουν.
Δευτέρα πρωί (σήμερα) την πήγαμε στον Κτηνίατρο, της βάλαμε ορό για την αφυδάτωση και Primperan αντιεμετικό. Οι εξετασεις αιματος βγηκαν καλες χωρις ιχνη λοιμωξεων.
Την πηραμε σπιτι αλλα αμεσως εκανε αλλες 2 φορες εμετο με πολλά υγρά λευκά και κίτρινα οπότε την πηγαμε ξανα στο κτηνιατρειο για παρακολουθηση.

Τι μπορεί να είναι?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 23:59, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από regaltipboy
Καλησπέρα Γιατρέ!

Το κουλούρι μας είναι 1 έτους, στειρωμένη ζωηρή γάτα.

Είχαμε φύγει για 2ήμερο και της άφησαμε 1 μεγάλο μπώλ φαγητό με 2 είδη ξηράς και πολύ νερό. Επίσης είχε πρόσβαση στο μπαλκόνι.

Φύγαμε Σάββατο πρωί, Κυριακή βράδυ επιστρέψαμε και η συμπεριφορά της έδειχνε πως δεν είναι καλά.
Ανακαλύψαμε φρέσκο εμετό με τροφή σε μία γωνία.
Από εκείνη τη στιγμη και μετά δεν σταμάτησε να κάνει εμετό διαφανή ή κίτρινο ανά 30 λεπτά με τα διαστήματα να μεγαλώνουν.
Δευτέρα πρωί (σήμερα) την πήγαμε στον Κτηνίατρο, της βάλαμε ορό για την αφυδάτωση και Primperan αντιεμετικό. Οι εξετασεις αιματος βγηκαν καλες χωρις ιχνη λοιμωξεων.
Την πηραμε σπιτι αλλα αμεσως εκανε αλλες 2 φορες εμετο με πολλά υγρά λευκά και κίτρινα οπότε την πηγαμε ξανα στο κτηνιατρειο για παρακολουθηση.

Τι μπορεί να είναι?
από ότι φαίνεται μάλλον είναι γαστρεντερίτιδα, πιανώς από κάτι που έχει φάει εφοσον είναι υπο παρακολούθηση τότε μάλλον θα πάει καλα:hmm, υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάποιο δηλητήριο? είχατε ψεκάσει το σπιτι ή κάποιο μέρος του?

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

Ο regaltipboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 σπίτι, 30+ από τον κήπο μας! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 00:22, 10-07-12:

Δεν είχαμε ψεκάσει!
Φοβάμαι μην της πέταξαν κάτι τα παιδιά των από πάνω γειτόνων. Μια άλλη φορα είχε κανει εμετο μια σαρδελα που αποκλειεται να βρηκε μεσα στο σπιτι μας γιατι παντα εχω κλειστες ολες τις πορτες κουζινας, κτλ. Δυστυχως σημερα δεν τους βρηκα για να ρωτησω αν ψεκασαν αυτοι και επλυναν μετά.

Πριν φύγω την ταισα λιγο ζαμπον (ειναι λιχουδο) και την προηγουμενη μερα ειχε πιασει το πρωτο της σπουργιτι. Επισης πιανει και σκοτωνει μολυτηρια (μικρες σαυρες) και 3 φορες εχει πιασει κατσαριδα.

Ο κτηνιατρος ειπε οτι φοβαται μην εχει καταπιει ξενο σωμα.

Δεν ειχα αφησει ομως πανω στα τραπεζια κατι που μπορει να το παιξει και να το φαει (λαστιχακια και χαρτια συνηθως δαγκωνει).

Θα χρειαστει γαστροσκοπιο ή ακτινογραφία???

Ξέχασα να πω οτι αυτη την εβδομαδα της εδωσα να δοκιμασει μια αλλη τροφη (royal canin Fit) αντι για τις Hills που ετρωγε αλλα δεν της αρεσε και της ξαναεβαλα Hills.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 10-07-12 στις 11:20. Αιτία: Merge
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:42, 10-07-12:

Δεν είχαμε ψεκάσει!
Φοβάμαι μην της πέταξαν κάτι τα παιδιά των από πάνω γειτόνων. Μια άλλη φορα είχε κανει εμετο μια σαρδελα που αποκλειεται να βρηκε μεσα στο σπιτι μας γιατι παντα εχω κλειστες ολες τις πορτες κουζινας, κτλ. Δυστυχως σημερα δεν τους βρηκα για να ρωτησω αν ψεκασαν αυτοι και επλυναν μετά.

Πριν φύγω την ταισα λιγο ζαμπον (ειναι λιχουδο) και την προηγουμενη μερα ειχε πιασει το πρωτο της σπουργιτι. Επισης πιανει και σκοτωνει μολυτηρια (μικρες σαυρες) και 3 φορες εχει πιασει κατσαριδα.

Ο κτηνιατρος ειπε οτι φοβαται μην εχει καταπιει ξενο σωμα.

Δεν ειχα αφησει ομως πανω στα τραπεζια κατι που μπορει να το παιξει και να το φαει (λαστιχακια και χαρτια συνηθως δαγκωνει).

Θα χρειαστει γαστροσκοπιο ή ακτινογραφία???

Ξέχασα να πω οτι αυτη την εβδομαδα της εδωσα να δοκιμασει μια αλλη τροφη (royal canin Fit) αντι για τις Hills που ετρωγε αλλα δεν της αρεσε και της ξαναεβαλα Hills.
Για να δείτε για ξένο σώμα θα χρειαστει ακτινογραφια, και ανλογως που είναι το σώμα ισως χρειαστει εγχειρηση η γαστροσκοπιο

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 18:13, 10-07-12:

Χθες την αφησαμε μεσα, και απο τοτε δεν εχει κανει αλλους εμετους. Τωρα ειμαστε σπιτι, την ταισα βραστο κοτοπουλο και λιγη υγρη τροφη, οχι ξηρα. Εφαγε, εκανε "πιπι" αλλα ακομα δεν βλεπω να κανει "number 2"...

Ειναι ΟΚ, αλλα οχι τελεια ακομα απο θεμα συμπεριφορας.

Να περιμενω ή να την παω σε αλλο κτηνιατρο για ακτινογραφια??? Βρηκα εναν που εχει. Θα χρειαστει να κοιμηθει για ακτινες?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 00:14, 11-07-12:

Χθες την αφησαμε μεσα, και απο τοτε δεν εχει κανει αλλους εμετους. Τωρα ειμαστε σπιτι, την ταισα βραστο κοτοπουλο και λιγη υγρη τροφη, οχι ξηρα. Εφαγε, εκανε "πιπι" αλλα ακομα δεν βλεπω να κανει "number 2"...

Ειναι ΟΚ, αλλα οχι τελεια ακομα απο θεμα συμπεριφορας.

Να περιμενω ή να την παω σε αλλο κτηνιατρο για ακτινογραφια??? Βρηκα εναν που εχει. Θα χρειαστει να κοιμηθει για ακτινες?
αν είναι ήρεμη μπορεί να βγάλει ακτινογραφία και ξύπνια , αλλίως θέλει ηρέμηση μπορεις να περιμένεις 2-3 μέρες για αν δεις αν ενεργείτα

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 11:32, 11-07-12:

Καλημέρα γιατρέ. Η γατούλα μου, 15 μηνών θηλυκό στειρωμένο (ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι εδώ και 9 μήνες), εδώ και 2 εβδομάδες έχει εμφανίσει μια σειρά συμπτωμάτων:
- Πολύ έντονη φαγούρα με αποτέλεσμα να αφαιρέσει τρίχωμα και να κάνει πληγές σε διάφορα σημεία στο κεφάλι και στο σβέρκο.
- Πλένεται με νευρικότητα, παντού.
- Την πρώτη φορά που πήγαμε στο γιατρό είχε 40+ πυρετό, όπως και θες που ξαναπήγαμε και είχε 40,8 βαθμούς.
- Της έγινε τεστ για FelV και βγήκε ύποπτο, και FIV αρνητικό.
- Αποπαρασίτωση έγινε μέσα στο τελευταίο μήνα με stronghold.
- Η εξέταση για μύκητα και ψώρα ήταν αρνητική.
- Πήρε 10 μέρες αντιβίωση intersporin.
- Της έκανε ο γιατρός ένεση κορτιζόνης.
- Οι αιματολογικές έδειξαν χαμηλό αιματοκρίτη (26)
Η συμπεριφορά της άλλαξε εντελώς από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκαν τα συμπτώματα:
- Φοβάται πάρα πολύ και κρύβεται συνέχεια, δεν πάει μόνη της στην αμμολεκάνη, ούτε στο φαγητό.
- Εχει ουρήσει και αφοδεύσει εκτός αμμολεκάνης αρκετές φορές.
- Έχει χάσει το ενδιαφέρον της για οτιδήποτε (παιχνίδι, χάδια κλπ)
- Γλείφει το πάτωμα του μπαλκονιού
Μέχρι στιγμής έχουμε πάει 3 φορές σε γιατρό, και χθες της έβαλαν κολάρο και καλτσάκια στα πίσω πόδια. Η γατούλα μου έχει στρεσαριστεί πάρα πολύ!
Ξέρω ότι δε γίνεται διάγνωση μέσω φόρουμ, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύτιμη γιατί δε μπορώ να βγάλω άκρη!
Είναι η φαγούρα που προκαλεί το φόβο της; Ή μήπως είναι ψυχολογικά τα αίτια; Δεν έχει αλλάξει τίποτα μέσα στο σπίτι, πάντως.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!

Παράθεση

alesa (Αλεξανδρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυυυυυ πανω απο 30! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 10:17, 12-07-12:

Γιατρε,ο γατος μου Ο Μαικ δεν εχει κανει κανενα εμβολιο μεχρι τωρα (ειναι ενος ετους και 3 μηνων) και διαβαζω οτι για να πας Αγγλια μαζι με κατοικιδιο χρειαζεται να εχει κανει ολα τα εμβολια.Τι εννοει ολα τα εμβολια?Ποια ειναι?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:51, 14-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pasiphae
Καλημέρα γιατρέ. Η γατούλα μου, 15 μηνών θηλυκό στειρωμένο (ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι εδώ και 9 μήνες), εδώ και 2 εβδομάδες έχει εμφανίσει μια σειρά συμπτωμάτων:
- Πολύ έντονη φαγούρα με αποτέλεσμα να αφαιρέσει τρίχωμα και να κάνει πληγές σε διάφορα σημεία στο κεφάλι και στο σβέρκο.
- Πλένεται με νευρικότητα, παντού.
- Την πρώτη φορά που πήγαμε στο γιατρό είχε 40+ πυρετό, όπως και θες που ξαναπήγαμε και είχε 40,8 βαθμούς.
- Της έγινε τεστ για FelV και βγήκε ύποπτο, και FIV αρνητικό.
- Αποπαρασίτωση έγινε μέσα στο τελευταίο μήνα με stronghold.
- Η εξέταση για μύκητα και ψώρα ήταν αρνητική.
- Πήρε 10 μέρες αντιβίωση intersporin.
- Της έκανε ο γιατρός ένεση κορτιζόνης.
- Οι αιματολογικές έδειξαν χαμηλό αιματοκρίτη (26)
Η συμπεριφορά της άλλαξε εντελώς από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκαν τα συμπτώματα:
- Φοβάται πάρα πολύ και κρύβεται συνέχεια, δεν πάει μόνη της στην αμμολεκάνη, ούτε στο φαγητό.
- Εχει ουρήσει και αφοδεύσει εκτός αμμολεκάνης αρκετές φορές.
- Έχει χάσει το ενδιαφέρον της για οτιδήποτε (παιχνίδι, χάδια κλπ)
- Γλείφει το πάτωμα του μπαλκονιού
Μέχρι στιγμής έχουμε πάει 3 φορές σε γιατρό, και χθες της έβαλαν κολάρο και καλτσάκια στα πίσω πόδια. Η γατούλα μου έχει στρεσαριστεί πάρα πολύ!
Ξέρω ότι δε γίνεται διάγνωση μέσω φόρουμ, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή είναι πολύτιμη γιατί δε μπορώ να βγάλω άκρη!
Είναι η φαγούρα που προκαλεί το φόβο της; Ή μήπως είναι ψυχολογικά τα αίτια; Δεν έχει αλλάξει τίποτα μέσα στο σπίτι, πάντως.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!
Ισως είναι απο το στρες, αλλα μπορει να έχει και αναπλάσμωση , αυτο θέλει περεταίρω αιματολογικές εξετάσεις και βιοχημικές για να δούμε το συκώτι και τα νεφρά της που και αυτά μπορει να προκαλέσουν ανεμία, αν έχει αναπλάσμωση θα πρέπει να αλλάξει αντιβίωση

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:53, 14-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από alesa
Γιατρε,ο γατος μου Ο Μαικ δεν εχει κανει κανενα εμβολιο μεχρι τωρα (ειναι ενος ετους και 3 μηνων) και διαβαζω οτι για να πας Αγγλια μαζι με κατοικιδιο χρειαζεται να εχει κανει ολα τα εμβολια.Τι εννοει ολα τα εμβολια?Ποια ειναι?
Πρέπει να είναι τσιπαρισμένη , να έχει κάνει τουλάχιστον το 4πλο εμβόλιο και το εμβόλιο της λύσσας καθώς και αποπαρασίτωση εξωτερική και εσωτερική . κοίτα και στο www.defra.org

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 01:14, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Ισως είναι απο το στρες, αλλα μπορει να έχει και αναπλάσμωση , αυτο θέλει περεταίρω αιματολογικές εξετάσεις και βιοχημικές για να δούμε το συκώτι και τα νεφρά της που και αυτά μπορει να προκαλέσουν ανεμία, αν έχει αναπλάσμωση θα πρέπει να αλλάξει αντιβίωση
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση!
Ομολογουμένως δεν είχα ξανακούσει για την αναπλάσμωση και το έψαξα λίγο (σχεδόν εύχομαι να είναι αυτό μιας και είναι θεραπεύσιμο, αν κατάλαβα καλά). Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η κατάλληλη αντιβίωση;
Θα επισκεφτούμε αύριο για 5η φορά το γιατρό, να δει πως πάει και να μετρήσει τη θερμοκρασία της καθώς όλες τις φορές είχε περίπου 40 - 41 βαθμούς. Η αντιβίωση που παίρνει τώρα είναι η baytrin αλλά πάλι έχω την αίσθηση ότι έχει πυρετό και η συμπεριφορά της είναι ίδια, ίσως και χειρότερη.
Επίσης μου φαίνεται αρκετά πρησμένη στην κοιλίτσα της. Κι αυτό με έχει αγχώσει γιατί μπορεί να επιβεβαιωθούν οι αρχικοί μου φόβοι για περιτονίτιδα, κάτι που και οι δύο γιατροι που την είδαν δεν απέκλεισαν...
Το τεστ για FIP έχει ασφαλή αποτελέσματα;

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,407 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 08:45, 17-07-12:

στην αυλή μας είναι μία γάτα με δύο μωρά γατάκια. το ένα δεν είναι δικό της, αλλά το βρήκε και άρχισε να το θηλάζει. από όταν ήρθε το ένα γατάκι, το οποίο είχε και αυτό μια χαρά τρίχωμα, άρχισαν και οι τρεις να έχουν σημεία χωρίς τρίχωμα, πίσω από τα αυτιά, στην κοιλιά τους, σε μερικά σημεία στα πόδια και το ένα στο στόμα. ξέρετε τι μπορεί να είναι; δεν μπορούμε να τα πάρουμε σε γιατρό, θα τα πάρει η γειτόνισσα σε λίγες μέρες που θα γυρίσει η γιατρός της από διακοπές

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:09, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pasiphae
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση!
Ομολογουμένως δεν είχα ξανακούσει για την αναπλάσμωση και το έψαξα λίγο (σχεδόν εύχομαι να είναι αυτό μιας και είναι θεραπεύσιμο, αν κατάλαβα καλά). Σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η κατάλληλη αντιβίωση;
Θα επισκεφτούμε αύριο για 5η φορά το γιατρό, να δει πως πάει και να μετρήσει τη θερμοκρασία της καθώς όλες τις φορές είχε περίπου 40 - 41 βαθμούς. Η αντιβίωση που παίρνει τώρα είναι η baytrin αλλά πάλι έχω την αίσθηση ότι έχει πυρετό και η συμπεριφορά της είναι ίδια, ίσως και χειρότερη.
Επίσης μου φαίνεται αρκετά πρησμένη στην κοιλίτσα της. Κι αυτό με έχει αγχώσει γιατί μπορεί να επιβεβαιωθούν οι αρχικοί μου φόβοι για περιτονίτιδα, κάτι που και οι δύο γιατροι που την είδαν δεν απέκλεισαν...
Το τεστ για FIP έχει ασφαλή αποτελέσματα;
Η κατάλληλη αντιβίωση είναι το Ronaxan για την αναπλάσμωση, όλα τα τέστε έχουν ένα περιθώριο λάθους για αυτό πολλές φορές χρειάζονται να γίνουν παραπάνω απο 2 τεστ διαφορετικά μεταξύ τους , ιδίως στην περιπτωση της περιτονίτιδας

Παράθεση

renal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη renal
H renal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H renal έγραψε στις 10:32, 20-07-12:

Καλημέρα γιατρέ. Μπραβό για το έργο σας. 'Εχω μια ερώτηση να κάνω . Γέννησε η γατούλα μου πριν 2 μήνες αλλά λόγω επαγγελματικού ταξιδιού την άφησα αυτή και τα παιδιά της σε ένα φιλικό ζευγάρι να τα προσέχουν. Δεν τους έκαναν καμία αποπαρασίτωση στα μικρά όπως είχαμε συμφωνήσει. Τώρα πως θα κάνω τις αποπαρασιτώσεις στα μικρά; Είναι 2 μηνών και δεν έχουν κάνει. Να τους κάνω μια μόνο ή να τους κάνω τις εβδομάδες που έχσαν τώρα; Σας ευχαριστώ.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:43, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από renal
Καλημέρα γιατρέ. Μπραβό για το έργο σας. 'Εχω μια ερώτηση να κάνω . Γέννησε η γατούλα μου πριν 2 μήνες αλλά λόγω επαγγελματικού ταξιδιού την άφησα αυτή και τα παιδιά της σε ένα φιλικό ζευγάρι να τα προσέχουν. Δεν τους έκαναν καμία αποπαρασίτωση στα μικρά όπως είχαμε συμφωνήσει. Τώρα πως θα κάνω τις αποπαρασιτώσεις στα μικρά; Είναι 2 μηνών και δεν έχουν κάνει. Να τους κάνω μια μόνο ή να τους κάνω τις εβδομάδες που έχσαν τώρα; Σας ευχαριστώ.
θα τους κάνεις απορασίτωση συνολικά 4 φορες ξεκινώντας απο τώρα και με διαστήματα αναμεσά τους 1-2 εβδομάδες

Παράθεση

renal

Νεοφερμένος

H renal έγραψε στις 20:17, 20-07-12:

Σας ευχαριστω γιατρε. Βρηκα ομως μονο χαπι. Κανει για τα μικρα;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 20:26, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από renal
Σας ευχαριστω γιατρε. Βρηκα ομως μονο χαπι. Κανει για τα μικρα;
Αν είναι το ντρονταλ για γάτες τότε θέλουν το 1/4

Παράθεση

renal

Νεοφερμένος

H renal έγραψε στις 20:34, 20-07-12:

Ναι Drontal είναι. 1/4 για καθε κιλο και επαναλήψη μετά απο 15 μέρες σωστά; Τώρα θα πάω να παρώ τα γατάκια και την μανούλα. Αν τα ζυγίσω και είναι λιγότερο από ένα κιλό πρέπει να βάλω πάστα; (έχω αγχωθεί διότι έχω καιρό να τα δω και δε ξέρω τι θα αντικρίσω). Σας ευχαριστώ και πάλι. Πραγματικά βοηθάτε τον κόσμο με το έργο σας.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 00:29, 23-07-12:

Γιατρέ γεια σας, για πρώτη φορά σήμερα η γάτα μου έκανε τα κακάκια της νερουλά,σαν διάρροια και με ανησύχησε λίγο. Να σημειώσω ότι δεν της έχω αλλάξει τροφή και της έχω κάνει αποπαρασίτωση πριν περίπου 1 μήνα δίνοντας της μισό χάπι Drontal σύμφωνα με οδηγίες κτηνιάτρου. Είναι 5,5 μηνών και μέχρι τώρα δεν είχε ξανακάνει διάρροια και αναρωτιέμαι τι μπορεί να έφταιξε γιατί και η συμπεριφορά της γενικά είναι μια χαρά (τρώει,πίνει νερό,παίζει ολα οκ). Το μόνο που έφαγε σήμερα εκτός από την τροφή της ήτανε μερικά κομματάκια βραστό κοτόπουλο, (δεν είχε ξαναδοκιμάσει ποτέ εκτός απο κονσέρβα με κοτόπουλο πιο παλιά) είναι δυνατόν να έχει κάποια δυσανεξία στα πουλερικά? Μήπως υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει κρυώσει π.χ από το κλιματιστικό?

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 11:10, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Γιατρέ γεια σας, για πρώτη φορά σήμερα η γάτα μου έκανε τα κακάκια της νερουλά,σαν διάρροια και με ανησύχησε λίγο. Να σημειώσω ότι δεν της έχω αλλάξει τροφή και της έχω κάνει αποπαρασίτωση πριν περίπου 1 μήνα δίνοντας της μισό χάπι Drontal σύμφωνα με οδηγίες κτηνιάτρου. Είναι 5,5 μηνών και μέχρι τώρα δεν είχε ξανακάνει διάρροια και αναρωτιέμαι τι μπορεί να έφταιξε γιατί και η συμπεριφορά της γενικά είναι μια χαρά (τρώει,πίνει νερό,παίζει ολα οκ). Το μόνο που έφαγε σήμερα εκτός από την τροφή της ήτανε μερικά κομματάκια βραστό κοτόπουλο, (δεν είχε ξαναδοκιμάσει ποτέ εκτός απο κονσέρβα με κοτόπουλο πιο παλιά) είναι δυνατόν να έχει κάποια δυσανεξία στα πουλερικά? Μήπως υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει κρυώσει π.χ από το κλιματιστικό?
Δεν είναι ανησυχητικό εφοσον είναι μια φορά , μάλλον κάτι έχει φάει που την έχει πειράξει , οχι απαραίτητα το κοτόπουλο, την παρακολουθείς και βλέπεις την εξέλιξη της!

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 12:06, 23-07-12:

Καλημέρα σας και απο εμένα. Διαβάζω με ιδιαίτερη προσοχή τις ερωτήσεις που έχουν αναρτήσει οι υπόλοιποι και ομολογουμένων έχω βοηθηθέι αρκετά απο τις απαντήσεις. Εγώ έχω μια γατούλα (παρατημένη απο τη μαμά , απο 1 μηνών), που ΄σημερα ειναι περίπου 4 μηνών . Τα μόνα που της έχω κάνει είναι αποπαρασίτωση αλλα θα ήθελα να μου πείτέ κατι. Εχω αγοράσει το frontline σε σπευ και στο pet shop μου είπαν οτι με μια φορα το μήνα αρκεί. όμως η γατούλα μου ζεί και έξω. Εσείς τι μου προτείνετε? Επίσεις θα ήθελα να με ενημερώσετε για το πιά ειναι τα πιο σημαντικά εμβόλια που πρέπει να κάνει? Δέν την έχω πάει σε γιατρό ακόμα. Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 23:21, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ANTHI25
Καλημέρα σας και απο εμένα. Διαβάζω με ιδιαίτερη προσοχή τις ερωτήσεις που έχουν αναρτήσει οι υπόλοιποι και ομολογουμένων έχω βοηθηθέι αρκετά απο τις απαντήσεις. Εγώ έχω μια γατούλα (παρατημένη απο τη μαμά , απο 1 μηνών), που ΄σημερα ειναι περίπου 4 μηνών . Τα μόνα που της έχω κάνει είναι αποπαρασίτωση αλλα θα ήθελα να μου πείτέ κατι. Εχω αγοράσει το frontline σε σπευ και στο pet shop μου είπαν οτι με μια φορα το μήνα αρκεί. όμως η γατούλα μου ζεί και έξω. Εσείς τι μου προτείνετε? Επίσεις θα ήθελα να με ενημερώσετε για το πιά ειναι τα πιο σημαντικά εμβόλια που πρέπει να κάνει? Δέν την έχω πάει σε γιατρό ακόμα. Ευχαριστώ πολύ
θα πρέπει να της κάνεις το τετραπλό εμβόλιο τουλάχιστον και να επαναλάβεις την αποπαρασίτωση Το σπρευ αρκει για να την καλύπτει και εξω αρκει να το βάζεις κάθε μήνα

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13,344 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:40, 28-07-12:

Γιατρέ μου καλησπέρα,
η Μπριάμ ήρθε μαζί μου Ελλάδα, το ταξίδι πήγε μια χαρά, αν και επειδή αγχώθηκε πολύ, της έδωσε ένα CalmiVet στο γυρισμό.
Στην Αθήνα την είχαμε περιορισμένη με μονίμως ανοιχτά τα παράθυρα και σίτες, έχουμε άλλα 3 μεγάλα σκυλιά στον κήπο.

Από τις διακοπές ήδη ξυνόταν πολύ, και ενώ δεν είδα τσιμπούρι, έχει σε διάφορα σημεία μικρά γρομπαλάκια, κυρίως στο λαιμό ή τη βάση του αυτιού. Πρέπει να είναι 4-5 συνολικά. Δεν ξέρω αν είναι η αιτία της φαγούρας, ή αν έχει αυτοπληγωθεί με το ξύσιμο.
Γενικά είναι υγιέστατη, αν και πού και πού βγάζει μικρά ασπράκια, σαν σκονίτσα, αλλά πολύ ανεπαίσθητα, και τους δίνω μόνο τώρα με αυτό σημασία.
Η θεραπεία της ακμής που της είχα κάνει εξωτερικά πήγε καλά, αν και έχουν ξεμείνει κάτι μαυράκια στο σαγόνι και τα χείλι, πολύ μικρά.

Δείτε και μία εικόνα (δε φαίνονται παρά ελάχιστα), μήπως να την πάω σε γιατρό, ή να περιμένω;

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13,344 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:09, 29-07-12:

Update, η μικρή ξύνεται επίμονα και έχει ματώσει το μουσουδάκι της. Της φόρεσα ένα λουρί για τσιμπούρια και ψύλλους της Bayer, λέτε να περιμένω 1-2 μέρες να δράσει ή να την πάω αύριο γιατρό;
Ευχαριστώ...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 23:59, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Update, η μικρή ξύνεται επίμονα και έχει ματώσει το μουσουδάκι της. Της φόρεσα ένα λουρί για τσιμπούρια και ψύλλους της Bayer, λέτε να περιμένω 1-2 μέρες να δράσει ή να την πάω αύριο γιατρό;
Ευχαριστώ...
Αν σε 2-3 μέρες δεν υποχωρήσει μάλλον θα πρέπει να την πας στο γιατρο γιατι πιθανς να θέλει συμπληρωματικη θεραπεια, ισως εχει κάνει δερματιτιδα απο το ξυσιμο

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:27, 30-07-12:

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω τηλέφωνο μήπως την πάω αύριο κιόλας, να μην παιδεύεται η καημένη...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,589 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:24, 31-07-12:

Χθες το απόγευμα η Τζίντζερ (16 μηνών) παρέλυσε στα πίσω πόδια της....γύρισα από την δουλειά και ήταν καλά, έτσι έδειχνε τουλάχιστον. Μετά από λίγο άρχισε να ουρλιάζει και να προσπαθεί να περπατήσει...τα πίσω πόδια της τα πατούσε και τα ανασήκωνε σαν να τη χτυπούσε ρεύμα... έτρεξε και μπήκε φοβισμένη στο καλάθι της....αμέσως επικοινώνησα με τη γιατρό, πήγαμε και δυστυχώς μας είπε πως έχει πάθει θρόμβωση.... τα πίσω άκρα της είναι παγωμένα και λίγο κρύο και το μπροστινό ποδαράκι της.... :-( κάθεται στο καλάθι της δεν κουνιέται γιατί αλλιώς πονάει.... της κάνουμε παυσίπονη κάθε 6 ώρες και κάθε 8 ώρες δίνουμε ηπαρίνη. Δείχνει να είναι ήρεμη τώρα...της δίνουμε νερό με σύριγγα γιατί δεν θέλει ούτε να φάει ούτε να πιει.... Τα προγνωστικά μας είπε η γιατρός δεν είναι καλά για τέτοιες περιπτώσεις, ίσως μετά να της δίνουμε σαλοσπίρη αλλά σίγουρα θα της ξαναέρθει θρόμβωση. Οπως καταλαβαίνετε...έχουμε τρελαθεί....μας ήρθε κεραμίδα...τόσο νέα γάτα γιατί; Τι μας συμβουλεύετε; υπάρχουν ελπίδες αποκατάστασης; την ταλαιπωρούμε όσο την αφήνουμε έτσι να σέρνεται και να πονάει; δεν αντέχω στη σκέψη ότι θα μου φύγει τόσο γρήγορα....αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι εμένα όταν το κορίτσι μου υποφέρει τόσο....

Παράθεση

issallos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη issallos
Ο issallos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O issallos έγραψε στις 14:38, 03-08-12:

Καλημερα, John DVM! Θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας με ενα θεμα που αφορα το δυο νεα γατακια που αποφασισαμε να τους δωσουμε σπιτι.Αυτο ειναι το μηνυμα που αρχικα ρωτουσα χθες στο φορουμ το παραθετω

Καλημερα, εχουμε δυο γατακια 6-7 εβδομαδων που αποφασισαμε να τους δωσουμε σπιτι, τα πηραμε απο την αδεσποτη μαμα τους που την φροντιζε ενας φιλος μαζι με τις δικες του γατες(σπιτικες αυτες).Ο φιλος μου τα ειχε φροντησει για τα πρωτα τους εμβολια και με μια κρεμουλα για αποπαρασιτωση....τρωνε ξηρη τροφη πλεον....να μην τα πολυλογω
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
Το ενα γατακι του κρεμεται η κοιλια του αναμεσα απο τα πισω ποδια του σαν να ηταν να θυλασει δεν φαινεται να εχει υγρο μεσα ή καποιο πριξιμο αλλα πρωτη φορα το βλεπω αυτο και το αλλο το γατακι που ειναι αρσενικο εχει κι αυτο το ιδιο φαινομενο αλλα σε πιο μικρη μορφη.....
Ειδα για την Μολυσματική περιτονίτιδα των αιλουροειδών....... δεν υπαρχουν τα αλλα συμπτωματα αν και η ορεξη τους για φαγητο ειναι μικρη ...ισως απο την αλλαγη χωρου ισως απο την ζεστη (τα εχουμε εδω και 3 μερες) κατα τα αλλα ειναι δραστηρια και παιχνιδιαρικα......και κοιμουνται και πολυ........αυτο με την μεγαλυτερη κοιλιτσα κοιμαται συχνοτερα!!!!

Σημερα ειναι πιο δραστηρια και τα δυο χθες εφαγαν λιγο κονσερβα με βοδινο -καροτο και ενεργηθηκαν κανονικα τιποτα ανησυχητικο εκτος απο την κρεμασμενη κοιλιτσα (σαν να φοραει μεγαλυτερο ρουχο στο συγκεκριμενο σημειο)

Ευχαριστω εκ των προτερον για την βοηθεια και συγνωμη που δεν κοιταξα αν εχετε απαντησει ηδη σε κατι παρομοιο....
καλη σας μερα και θα περιμενω την γνωμη σας !!!

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 387 μηνύματα.

H youla έγραψε στις 20:08, 07-08-12:

Αγαπητέ γιατρέ
πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος σε ένα αδεσποτούλη γάτo και βρέθηκε με περιτονίτιδα 1/200 και aids 1/320. Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, γιατί έχω διαβάσει ότι κάποιες φορές τα τεστ βγαίνουν ψευδώς θετικά. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι τελικά φορέας σε κάποιο από τα δυο ή και στα δυο; Ο γατούλης είναι τουλάχιστον 6 ετών.

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KASSIANI
H KASSIANI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 00:18, 08-08-12:

Γεια σας!
Θα ήθελα να μοιραστω τους προβληματισμούς μου! Είναι τώρα ένας μήνας που η ΦιΦι μου το σκάει, για να κάνει παρέα με τα φιλαράκια της! Και αυτό γιατί δεν ξέρω με ποιο άλλο τρόπο να την εμποδίσω, τώρα που είναι καλοκαίρι! Για να μην τα ολυλογώ, είναι τώρα μιάμιση εβδομάδα που έβγαλε κάτι σπυράκια στα άυτιά της! Την είδε ο Γιατρός της, της έκανε και μια αντιβίωση και μου είπε ότι θα τα παρακολουθεί! Ενδεχομένως μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται σε κάποια αλλεργία! Τα σπυράκια όμως δεν υποχωρούν! Ο Γιατρός είναι διακοπές αυτήν την στιγμή! Να την πάω σε άλλον? Σημειωτέον ότι η γατούλα μου είναι στειρωμένη, αποπαρασιτωμένη πλήρως και εμβολιασμένη! Επίσης, έχει συμμετάσχει και σε συμπλοκές με άλλες γάτες και μου έχει έρθει και αρκετά γρατζουνισμένη! Υπάρχει περίπτωση να έχει κολήσει καμία ασθένεια? Αν μπαινει στο σπίτι κινδυνεύω εγώ από κάτι?? Σας παρακαλώ, απανήστε μου το συντομότερι δυνατόν, διότι έχω αγχωθεί πολύ!!

Παράθεση

regaltipboy

Νεοφερμένος

O regaltipboy 2η γάτα σπίτι... ΒΟΗΘΕΙΑ! έγραψε στις 14:45, 08-08-12:

Hey Doc! Μάλλον θα είσαι διακοπές αλλά ας κάνω μία ακόμα ερώτηση:

Γενικά, οι γάτες αλλάζουν συμπεριφορά τα καλοκαίρια?
Το κουλούρι τελευταία δεν μας πλησιάζει πολύ, ξαπλώνει συνέχεια και παίζει ελάχιστα.
Έχω παρατηρήσει ότι βγάζει αρκετά συχνά μαύρες μύξες στη μύτη της, της οποίες της αφαιρούμε.
Τελευταία, όταν παίξουμε λίγο και κυνηγήσει το παιχνίδι της ανασαίνει αρκετά δυνατά από τη μύτη της και την ακούω, πράγμα που δεν γινόταν παλιά.
Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα αναπνευστικό? Είναι γάτα εσωτερικού χώρου και βγαίνει αρκετά στο μπαλκόνι που έχει πολύ ήλιο. Πολύ σπάνια φτερνίζεται.

Ξέρω ότι είναι λίγο λεπτομέρειες αλλά είπα να ρωτήσω

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 08:59, 09-08-12:

Καλημέρα γιατρέ!Θέλω κι εγώ μια συμβουλή:
Έχω δυο θηλυκές γατούλες 5,5 μηνών και οι δύο. Μια περσική και μια ημίαιμη Αγκύρας. Την Περσική την έχω πλύνει μια φορά με άοσμο σαμπουάν γιατί είχε λερωθεί. Χθες την ξανάπλυνα με άλλο σαμπουάν, ειδικό για όλα τα κατοικίδια, και ξαφνικά η άλλη έχει αρχίσει να τη μισεί. Της κάνει κχχχ, δεν τη θέλει καθόλου, δε μπορώ να τις αφήσω στο ίδιο δωμάτιο. Και σε μένα είναι επιθετική, που έχω τη μυρωδιά της, αλλά εμένα με δαγκάει και με γλείφει, όταν προσπαθώ να την ηρεμήσω. Λογικά άλλαξε η μυρωδιά της Περσικής και δεν την αναγνωρίζει σαν γνωστή, αλλά αντιδράει υπερβολικά, γιατί μέχρι και σκύλο έφερα σπίτι (που τους σιχαίνεται), και δεν ήταν τόσο αγριεμένη. Τους έβαλα λίγη βανίλια στα μουστάκια αλλά δεν έπιασε. Τι να κάνω; Να τις κρατάω απομονωμένες και αν ναι, για πόσο καιρό; Η Περσική τρομάζει και δεν τολμάει να επιτεθεί, ούτε στο δωμάτιο δε μπορούσε να πλησιάσει γιατί η άλλη δεν την άφηνε. Αγριεύει και στους διαδρόμους, στον αέρα, σε μένα όταν παίζουμε.. Δε ξέρω τι να τις κάνω..

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:56, 14-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Χθες το απόγευμα η Τζίντζερ (16 μηνών) παρέλυσε στα πίσω πόδια της....γύρισα από την δουλειά και ήταν καλά, έτσι έδειχνε τουλάχιστον. Μετά από λίγο άρχισε να ουρλιάζει και να προσπαθεί να περπατήσει...τα πίσω πόδια της τα πατούσε και τα ανασήκωνε σαν να τη χτυπούσε ρεύμα... έτρεξε και μπήκε φοβισμένη στο καλάθι της....αμέσως επικοινώνησα με τη γιατρό, πήγαμε και δυστυχώς μας είπε πως έχει πάθει θρόμβωση.... τα πίσω άκρα της είναι παγωμένα και λίγο κρύο και το μπροστινό ποδαράκι της.... :-( κάθεται στο καλάθι της δεν κουνιέται γιατί αλλιώς πονάει.... της κάνουμε παυσίπονη κάθε 6 ώρες και κάθε 8 ώρες δίνουμε ηπαρίνη. Δείχνει να είναι ήρεμη τώρα...της δίνουμε νερό με σύριγγα γιατί δεν θέλει ούτε να φάει ούτε να πιει.... Τα προγνωστικά μας είπε η γιατρός δεν είναι καλά για τέτοιες περιπτώσεις, ίσως μετά να της δίνουμε σαλοσπίρη αλλά σίγουρα θα της ξαναέρθει θρόμβωση. Οπως καταλαβαίνετε...έχουμε τρελαθεί....μας ήρθε κεραμίδα...τόσο νέα γάτα γιατί; Τι μας συμβουλεύετε; υπάρχουν ελπίδες αποκατάστασης; την ταλαιπωρούμε όσο την αφήνουμε έτσι να σέρνεται και να πονάει; δεν αντέχω στη σκέψη ότι θα μου φύγει τόσο γρήγορα....αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι εμένα όταν το κορίτσι μου υποφέρει τόσο....
Σας είπε απο τι προκαλείται η θρόμβωση? Θα πρέπει να καταπολεμηθει η αιτια γιατι η θρόμβωση είναι ενα σύμπτωμα γενικως η πρόγνωση είναι δυσμενης και εξαρταται απο το αίτιο που την προκαλει

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 12:57, 14-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από issallos
Καλημερα, John DVM! Θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας με ενα θεμα που αφορα το δυο νεα γατακια που αποφασισαμε να τους δωσουμε σπιτι.Αυτο ειναι το μηνυμα που αρχικα ρωτουσα χθες στο φορουμ το παραθετω

Καλημερα, εχουμε δυο γατακια 6-7 εβδομαδων που αποφασισαμε να τους δωσουμε σπιτι, τα πηραμε απο την αδεσποτη μαμα τους που την φροντιζε ενας φιλος μαζι με τις δικες του γατες(σπιτικες αυτες).Ο φιλος μου τα ειχε φροντησει για τα πρωτα τους εμβολια και με μια κρεμουλα για αποπαρασιτωση....τρωνε ξηρη τροφη πλεον....να μην τα πολυλογω
ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!
Το ενα γατακι του κρεμεται η κοιλια του αναμεσα απο τα πισω ποδια του σαν να ηταν να θυλασει δεν φαινεται να εχει υγρο μεσα ή καποιο πριξιμο αλλα πρωτη φορα το βλεπω αυτο και το αλλο το γατακι που ειναι αρσενικο εχει κι αυτο το ιδιο φαινομενο αλλα σε πιο μικρη μορφη.....
Ειδα για την Μολυσματική περιτονίτιδα των αιλουροειδών....... δεν υπαρχουν τα αλλα συμπτωματα αν και η ορεξη τους για φαγητο ειναι μικρη ...ισως απο την αλλαγη χωρου ισως απο την ζεστη (τα εχουμε εδω και 3 μερες) κατα τα αλλα ειναι δραστηρια και παιχνιδιαρικα......και κοιμουνται και πολυ........αυτο με την μεγαλυτερη κοιλιτσα κοιμαται συχνοτερα!!!!

Σημερα ειναι πιο δραστηρια και τα δυο χθες εφαγαν λιγο κονσερβα με βοδινο -καροτο και ενεργηθηκαν κανονικα τιποτα ανησυχητικο εκτος απο την κρεμασμενη κοιλιτσα (σαν να φοραει μεγαλυτερο ρουχο στο συγκεκριμενο σημειο)

Ευχαριστω εκ των προτερον για την βοηθεια και συγνωμη που δεν κοιταξα αν εχετε απαντησει ηδη σε κατι παρομοιο....
καλη σας μερα και θα περιμενω την γνωμη σας !!!
θα ρέπει να το δει κτηνιατρος γιατι μπορει αν είναι απο σκουλήκια μέχρι πρόβλημα με το συκώτι

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:04, 14-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από youla
Αγαπητέ γιατρέ
πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος σε ένα αδεσποτούλη γάτo και βρέθηκε με περιτονίτιδα 1/200 και aids 1/320. Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, γιατί έχω διαβάσει ότι κάποιες φορές τα τεστ βγαίνουν ψευδώς θετικά. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι τελικά φορέας σε κάποιο από τα δυο ή και στα δυο; Ο γατούλης είναι τουλάχιστον 6 ετών.
θα πρέπει να επαληθευτουν οι εξετάσεις και απο εργαστήριο, και απο την ηλικία του είναι πολύ πιθανόν όντως να είναι φορέας και των δυο

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:18, 14-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από KASSIANI
Γεια σας!
Θα ήθελα να μοιραστω τους προβληματισμούς μου! Είναι τώρα ένας μήνας που η ΦιΦι μου το σκάει, για να κάνει παρέα με τα φιλαράκια της! Και αυτό γιατί δεν ξέρω με ποιο άλλο τρόπο να την εμποδίσω, τώρα που είναι καλοκαίρι! Για να μην τα ολυλογώ, είναι τώρα μιάμιση εβδομάδα που έβγαλε κάτι σπυράκια στα άυτιά της! Την είδε ο Γιατρός της, της έκανε και μια αντιβίωση και μου είπε ότι θα τα παρακολουθεί! Ενδεχομένως μου είπε ότι μπορεί να οφείλεται σε κάποια αλλεργία! Τα σπυράκια όμως δεν υποχωρούν! Ο Γιατρός είναι διακοπές αυτήν την στιγμή! Να την πάω σε άλλον? Σημειωτέον ότι η γατούλα μου είναι στειρωμένη, αποπαρασιτωμένη πλήρως και εμβολιασμένη! Επίσης, έχει συμμετάσχει και σε συμπλοκές με άλλες γάτες και μου έχει έρθει και αρκετά γρατζουνισμένη! Υπάρχει περίπτωση να έχει κολήσει καμία ασθένεια? Αν μπαινει στο σπίτι κινδυνεύω εγώ από κάτι?? Σας παρακαλώ, απανήστε μου το συντομότερι δυνατόν, διότι έχω αγχωθεί πολύ!!
Μάλλον είναι δερματίτιδα απο τα μαλώματα , θα χρειαστει αντιβίωση για παραπανω διαστημα

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:26, 14-08-12:

Hey Doc! Μάλλον θα είσαι διακοπές αλλά ας κάνω μία ακόμα ερώτηση:

Γενικά, οι γάτες αλλάζουν συμπεριφορά τα καλοκαίρια?
Το κουλούρι τελευταία δεν μας πλησιάζει πολύ, ξαπλώνει συνέχεια και παίζει ελάχιστα.
Έχω παρατηρήσει ότι βγάζει αρκετά συχνά μαύρες μύξες στη μύτη της, της οποίες της αφαιρούμε.
Τελευταία, όταν παίξουμε λίγο και κυνηγήσει το παιχνίδι της ανασαίνει αρκετά δυνατά από τη μύτη της και την ακούω, πράγμα που δεν γινόταν παλιά.
Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα αναπνευστικό? Είναι γάτα εσωτερικού χώρου και βγαίνει αρκετά στο μπαλκόνι που έχει πολύ ήλιο. Πολύ σπάνια φτερνίζεται.

Ξέρω ότι είναι λίγο λεπτομέρειες αλλά είπα να ρωτήσω
λόγω καλοκαιριου και ζέστης είναι λογικό να είναι λίγο πεσμένη η συμπεριφορά της

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:36, 14-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Καλημέρα γιατρέ!Θέλω κι εγώ μια συμβουλή:
Έχω δυο θηλυκές γατούλες 5,5 μηνών και οι δύο. Μια περσική και μια ημίαιμη Αγκύρας. Την Περσική την έχω πλύνει μια φορά με άοσμο σαμπουάν γιατί είχε λερωθεί. Χθες την ξανάπλυνα με άλλο σαμπουάν, ειδικό για όλα τα κατοικίδια, και ξαφνικά η άλλη έχει αρχίσει να τη μισεί. Της κάνει κχχχ, δεν τη θέλει καθόλου, δε μπορώ να τις αφήσω στο ίδιο δωμάτιο. Και σε μένα είναι επιθετική, που έχω τη μυρωδιά της, αλλά εμένα με δαγκάει και με γλείφει, όταν προσπαθώ να την ηρεμήσω. Λογικά άλλαξε η μυρωδιά της Περσικής και δεν την αναγνωρίζει σαν γνωστή, αλλά αντιδράει υπερβολικά, γιατί μέχρι και σκύλο έφερα σπίτι (που τους σιχαίνεται), και δεν ήταν τόσο αγριεμένη. Τους έβαλα λίγη βανίλια στα μουστάκια αλλά δεν έπιασε. Τι να κάνω; Να τις κρατάω απομονωμένες και αν ναι, για πόσο καιρό; Η Περσική τρομάζει και δεν τολμάει να επιτεθεί, ούτε στο δωμάτιο δε μπορούσε να πλησιάσει γιατί η άλλη δεν την άφηνε. Αγριεύει και στους διαδρόμους, στον αέρα, σε μένα όταν παίζουμε.. Δε ξέρω τι να τις κάνω..
θα πρέπει να πλυνεις καλα την γατα και να χρησιμοποιησεις καποιο αντιστρεσικο προιον μηπως ηρεμήσει!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 14:08, 14-08-12:

Εμείς ευτυχώς ηρεμήσαμε!

Παράθεση

hmdsp5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hmdsp5
H hmdsp5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H hmdsp5 έγραψε στις 21:46, 15-08-12:

Ο Τείρι τώρα τελευταία παρουσιάζει καταρροή μύτης και φτερνίζεται συχνά. Τις ημέρες που έχει πολλή ζέστη κοιμάται σχεδόν όλη την ημέρα. Δεν τρώει πολυ καλά και παρουσιάζει αστάθεια. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω???

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 11:31, 16-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από hmdsp5
Ο Τείρι τώρα τελευταία παρουσιάζει καταρροή μύτης και φτερνίζεται συχνά. Τις ημέρες που έχει πολλή ζέστη κοιμάται σχεδόν όλη την ημέρα. Δεν τρώει πολυ καλά και παρουσιάζει αστάθεια. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω???
θα πρέπει να τον πάς στο γιατρό μα τον εξετάσει τα συμπτώματα φαίνονται σοβαρα γιατι μπορεί να είναι απο ενα απλό κρυολογημα μεχρι πνευμονια η κατι άλλο πιο σοβαρο

Παράθεση

efi el

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi el
H efi el αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efi el έγραψε στις 02:40, 18-08-12:

Η γάτα μου έχει μαστίτιδα,την πήγα στον κτηνίατρο και αρχίσαμε αντιβίωση,κορτιζόνη και χλιαρές κομπρέσες. Καλυτέρεψε πάρα πολύ μέσα σε δύο ημέρες, στην αρχή δεν έτρωγε καθόλου και της έβαζα ορό και μέσα σε 2 μέρες τρώει και συμπεριφέρεται σχεδόν φυσιολογικά. Τα προβλήματα μου είναι τα εξής: 1.Δεν μπορώ να τις κάνω πια ένεση, αρνείται και γίνεται πολύ επιθετική,ίσως να πονάει, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την βοηθησω οπως πρεπει. και 2. (ο κυριότερος λογος που χρειαζομαι την βοήθεια σας)το απόγευμα ανάμεσα στουσ μαστούς της έτρεξε λιγο αίμα, περισσότερο μου φάνηκε σαν διάφανο υγρό με λίγο κόκκινο χρώμα,επικοινώνησα με τον γιατρό και μου είπε απλά να το αποστειρώσω με κάποιο υγρό και το έκανα,πριν λίγες ώρες όμως η γάτα έγλειψε εκείνο το σημείο(ξέχασα να σας πω ότι ο ένας μαστός της έχει το πρόβλημα,ειναι πρισμένος και έχει γίνει σχεδόν μαύρο το σημειο),ξάπλωσε και όταν σηκώθηκε ειχε ένα μεγάλο λεκέ με αυτο το υγρό,ανοιξε πληγή,δεν ξέρω!!!Δεν ξέρω τι να κάνω,είναι αργά για να πάρω τον κτηνίατρο,δεν ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση της τώρα,δεν ΄ξερω τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω,έχω τρομοκρατηθει γιατί δεν μπορώ να βρω κάποιον να μου πει πόσο σοβαρό είναι αυτο........σας παρακαλώ!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους