Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,580 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,896 μηνύματα σε 77,040 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 519 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

croft (Σάντρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη croft
H Σάντρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H croft έγραψε στις 15:03, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Μπορει να ειναι και καταλοιπο καποια μολυνσης κατα την διαρκεια της κυησης ιδιαιτερως αν η μητερα ηταν φορεας διαφορων ιων μπορει να προκαλεσει διαφορες εγκεφαλοπαθειες
Σε Ευχαριστώ γιατρέ.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. υπάρχει συγκεκριμένη εξέταση που μπορεί να γίνει για να βγεί κάποια διάγνωση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joey (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Joey
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Joey έγραψε στις 15:34, 20-01-10:

Καλησπέρα
Ηθελα να κάνω μια ερώτηση αν μπορείτε να μου απαντήσετε.
Εχω μια γατουλα 5 μηνών, την υιοθετησα πριν δύο μήνες, εχει κάνει τα εμβολια της κανονικα και σε ένα μήνα θα κάνουμε και την στείρωση , γενικά εκτός από μια γριπούλα δεν είχαμε κανενα πρόβλημα.
Παρατήρησα σήμερα στο πίσω μέρος του λαιμού της ενα κενό στο τρίχωμα της. Τι μπορεί να φταίει γι αυτό? Να πάρω τηλ. την γιατρό της να την πάω από εκεί?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joey (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Joey έγραψε στις 15:44, 20-01-10:

Προσπαθώ να ανεβάσω και φώτο , για να δούμε

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCI1065.jpg
Εμφανίσεις:  29
Μέγεθος:  243,7 KB  
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:08, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Joey
Καλησπέρα
Ηθελα να κάνω μια ερώτηση αν μπορείτε να μου απαντήσετε.
Εχω μια γατουλα 5 μηνών, την υιοθετησα πριν δύο μήνες, εχει κάνει τα εμβολια της κανονικα και σε ένα μήνα θα κάνουμε και την στείρωση , γενικά εκτός από μια γριπούλα δεν είχαμε κανενα πρόβλημα.
Παρατήρησα σήμερα στο πίσω μέρος του λαιμού της ενα κενό στο τρίχωμα της. Τι μπορεί να φταίει γι αυτό? Να πάρω τηλ. την γιατρό της να την πάω από εκεί?
Εκτος απο μυκητας μπορει να ειναι και ωτιτιδα και το αραιωμα να το εχει κανει μονη της μ το ξυσιμο καλο θα ηταν να την δει ο γιατρος της για μια εξετασουλα

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:11, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από croft
Σε Ευχαριστώ γιατρέ.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. υπάρχει συγκεκριμένη εξέταση που μπορεί να γίνει για να βγεί κάποια διάγνωση;
Με προσεκτικη νευρολογικη εξεταση μπορει να βρεθουν συμπτωματα της ασθενειας, επισης με μαγνητικη τομογραφια στον εγκεφαλο, ακτινογραφιες της σπονδυλικης στηλης πρωτα για αν αποκλεισουμε καποιο τραυματισμο που να κανει αυτα τα συμπτωματα

Παράθεση

croft (Σάντρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη croft
H Σάντρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H croft έγραψε στις 17:15, 20-01-10:

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ γιατρέ

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,823 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:22, 20-01-10:

Γιατρέ μας καλησπέρα!!
Επειδή έχω ακούσει πολλές απόψεις και από κτηνιάτρους για το πως θα πρέπει να ταϊζω τα γατόνια μου, θα ήθελα και την δική σας άποψη!!
Αν τους έχω συγκεκριμένη ποσότητα ξηράς τροφής καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας και να μην τα ταϊζω εγώ σε συγκεκριμένα γεύματα, υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα νεφρά τους ή να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα???Μιλάμε για ενήλικα γατιά.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:32, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Γιατρέ μας καλησπέρα!!
Επειδή έχω ακούσει πολλές απόψεις και από κτηνιάτρους για το πως θα πρέπει να ταϊζω τα γατόνια μου, θα ήθελα και την δική σας άποψη!!
Αν τους έχω συγκεκριμένη ποσότητα ξηράς τροφής καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας και να μην τα ταϊζω εγώ σε συγκεκριμένα γεύματα, υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα νεφρά τους ή να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα???Μιλάμε για ενήλικα γατιά.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Τα γατια θελουν να τρωνε πολλες φορες και απο λιγο, οταν τα ταϊζεις εσυ σε συγκεκριμενες ωρες της ημερας π.χ. πρωι μεσημερι βραδυ μπορεις και ελεγχεις την ποσοτητα της τροφης τους ενω οταν την εχουν συνεχεια εκει αυτο δεν μπρεις να το ελεγχεις ειναι μεγαλυτερη ευκολια ομως. Το να παθουν κατι με τα νεφρα δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο αν τα ταίζεις με τον εναν ή τον αλλο τροπο αλλα με τον ιδιο τον οργανισμο της ποιοτητα της τροφης κλπ.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,823 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:47, 20-01-10:

Σε ευχαριστώ πολύ γιατρέ μας!!!

Παράθεση

Joey (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

H Joey έγραψε στις 18:47, 20-01-10:

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα πάμε από τη γιατρό

Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 20:16, 20-01-10:

γεια σου γιατρε.

Η γατούλα μου διαγνώστηκε με ουρολοίμωξη κ της έδωσε ο γιατρός αντιβιοση. Πήγαινε διαρκώς στην άμμο και την σκάλιζε και έβγαζε σταγονίτσες ούρων και λίγο διάρροια απτό ζόρι. Αίμα δεν είδα . Είναι στειρωμένη, 6 χρονών κ ζει μέσα στο σπίτι, κ τρώει Hill's τροφη για ενηλικες γάτες. Το έχει ξαναπάθει άλλες 2 φορές τα τελευταία 6 χρόνια. Αυριο θα πάμε για ακτινογραφία κ εξέταση ούρων. Θέλω να ρωτήσω πόσο επικίνδυνο είναι (γτ πηγαίνει συνέχως πάλι άμμο), κ άμα η ηρεμιστική ένεση που θα της κάνει , είναι επικίνδυνη..

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,890 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 01:01, 21-01-10:

Εκτος απο μυκητας μπορει να ειναι και ωτιτιδα και το αραιωμα να το εχει κανει μονη της μ το ξυσιμο καλο θα ηταν να την δει ο γιατρος της για μια εξετασουλα
γιατρέ ,
ο πόρος του αυτιού κατεβαίνει τόσο κάτω?δεν το ήξερα αυτό.
Κοπελιά εάν το αυτί της Ναόμις έχει μέσα κερί τότε έχει πολλές πιθανότητες να έχει ψείρες και να ισχύει αυτό που σου είπε ο γιατρός. Τσέκαρε το και έτσι θα συμπεράνεις εάν έχει ωτίτιδα ή μυκητες.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:22, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Naiva
γεια σου γιατρε.

Η γατούλα μου διαγνώστηκε με ουρολοίμωξη κ της έδωσε ο γιατρός αντιβιοση. Πήγαινε διαρκώς στην άμμο και την σκάλιζε και έβγαζε σταγονίτσες ούρων και λίγο διάρροια απτό ζόρι. Αίμα δεν είδα . Είναι στειρωμένη, 6 χρονών κ ζει μέσα στο σπίτι, κ τρώει Hill's τροφη για ενηλικες γάτες. Το έχει ξαναπάθει άλλες 2 φορές τα τελευταία 6 χρόνια. Αυριο θα πάμε για ακτινογραφία κ εξέταση ούρων. Θέλω να ρωτήσω πόσο επικίνδυνο είναι (γτ πηγαίνει συνέχως πάλι άμμο), κ άμα η ηρεμιστική ένεση που θα της κάνει , είναι επικίνδυνη..
Τα καινουργια ηρεμιστικα ειναι πολυ πιο ασφαλη και αν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο καρδιολογικο προβλημα δεν θα εχει προβλημα. Για την ουρολοιμωξη ειναι σοβαρη εφοσον μεινει χωρις θεραπεια γιατι μπορει να κανει μολυνση στα νεφρα. Αφου ηδη παιρνει θεραπεια δεν χρειαζεται αν ανησυχεις

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 10:25, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
γιατρέ ,
ο πόρος του αυτιού κατεβαίνει τόσο κάτω?δεν το ήξερα αυτό.
Κοπελιά εάν το αυτί της Ναόμις έχει μέσα κερί τότε έχει πολλές πιθανότητες να έχει ψείρες και να ισχύει αυτό που σου είπε ο γιατρός. Τσέκαρε το και έτσι θα συμπεράνεις εάν έχει ωτίτιδα ή μυκητες.
Ο ακουστικος πορος ξεκιναει απο το πτερυγιο του αυτιου κατεβαινει προς τα κατω κανει μια καμπυλη και καταληει στο κρανιο οπυ μπαινει μεσα σο οστο

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 10:29, 21-01-10:

γιατρε πως γινεται η διαγνωση για ωτιτιδα? η γατουλα μου εχει φαγουρα στα αυτια και τωρα με βαλατε σε σκεψεις πας και εχει ωτιτιδα..ψωρα δεν εχει γιατι της κοιταξε δειγμα στο μικροσκοπιο ο γιατρος αλλα προληπτικα της εβαλε μια ενεση..επιμενει ομως να εχει πολλη φαγουρα και ειδικα οταν την αγγιζω στη βαση των αυτιων...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 11:54, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
γιατρε πως γινεται η διαγνωση για ωτιτιδα? η γατουλα μου εχει φαγουρα στα αυτια και τωρα με βαλατε σε σκεψεις πας και εχει ωτιτιδα..ψωρα δεν εχει γιατι της κοιταξε δειγμα στο μικροσκοπιο ο γιατρος αλλα προληπτικα της εβαλε μια ενεση..επιμενει ομως να εχει πολλη φαγουρα και ειδικα οταν την αγγιζω στη βαση των αυτιων...
Κοιταμε με το οτοσκοπιο τον ακουστικο πορο και βλεπουμε αν εχει ημαδια φλεγμονης π.χ. κοκκινιλες, πυον, συμφυσεις κλπ

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 12:19, 21-01-10:

Κοιταμε με το οτοσκοπιο τον ακουστικο πορο και βλεπουμε αν εχει ημαδια φλεγμονης π.χ. κοκκινιλες, πυον, συμφυσεις κλπ
ευχαριστω πολυ γιατρε!

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 15:26, 21-01-10:

Γιατρε καλησπερα κι απο εμενα!
θελω τη βοηθεια σας σχετικα με χαπια για τον οιστρο. Τα PILLKAN. Η γατουλα μου ειναι 4,5 (σχεδον 5) μηνων και απο χθες εχει τον πρωτο της οιστρο. Ο κτηνιατρος μου εδωσε αυτα τα χαπια να παιρνει ανα 2 ημερες μισο διαλυμενο μεσα στο νερακι της και μολις ηρεμισει να γινει η στειρωση γιατι ειναι καλο να γινει οταν δεν εχει πλεον οιστρο η γατα. Φοβαμαι ομως για τις παρενεργειες κι απο την αλλη αν ειναι χειροτερο για εκεινη να μην της τα δωσω και να περασει τον οιστρο. Η δικη σας γνωμη ποια ειναι;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:29, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νηρηιδα
Γιατρε καλησπερα κι απο εμενα!
θελω τη βοηθεια σας σχετικα με χαπια για τον οιστρο. Τα PILLKAN. Η γατουλα μου ειναι 4,5 (σχεδον 5) μηνων και απο χθες εχει τον πρωτο της οιστρο. Ο κτηνιατρος μου εδωσε αυτα τα χαπια να παιρνει ανα 2 ημερες μισο διαλυμενο μεσα στο νερακι της και μολις ηρεμισει να γινει η στειρωση γιατι ειναι καλο να γινει οταν δεν εχει πλεον οιστρο η γατα. Φοβαμαι ομως για τις παρενεργειες κι απο την αλλη αν ειναι χειροτερο για εκεινη να μην της τα δωσω και να περασει τον οιστρο. Η δικη σας γνωμη ποια ειναι;
Εφοσον θα γινει αφαιρεση της μητρας και των ωοθηκων δεν θα εχει ιδιαιτερο προβλημα μιας και θα αφαιρεθει το συστημα πανω στο οποιο επιδρουν οι ορμονες και επισης θα ειναι για μικρο χρονικο διαστημα

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 19:50, 21-01-10:

Γιατρε, την καλησπερα μου. Για αλλη μια φορα ζητω τα φωτα σου. Στειρωσα τον γατουλη μου την περασμενη Πεμπτη. Οταν πηγαμε στο ιατρειο, ο μικρος ζυγιστηκε (νυστικος για 16 ωρες) 5 κιλα και 400 γραμμαρια. Η γιατρος μας ειπε οτι εχει λιγο κοιλιτσα, κατι που ειχα προσεξει και εγω, και να τον προσεχουμε μετα την επεμβαση, μην μας παχυνει κι αλλο. Ολα καλα με την στειρωση, τον παιρνουμε σπιτι, και απο την επομενη μερα κιολας, παρατηρω οτι η κοιλιτσα του εχει μειωθει σε μεγεθος. Λεω, ιδεα μου θα ειναι. Σημερα, μου λεει το αγορι μου, που προσεχει τον γατο μου, οτι του φαινεται αδυνατισμενος. Τον ζυγισε, και μολις μια βδομαδα μετα την εγχειρηση ο Μικοτακος ειναι 5 κιλα και 100 γραμμαρια. Οσο προικισμενο και αν ηταν το γατονι μου, αμφιβαλλω οτι του αφαιρεσανε 300 γραμμαρια ορχεις. Να ανησυχησω? Το μυαλο μου (της υστερικης μανας) παει στο θυροειδη

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 23:00, 21-01-10:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση γιατρε

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,737 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 23:33, 21-01-10:

γιατρε καλησπερα..θελω να ρωτησω μερικα πραγματα αλλα αφορα σκυλακι

αν ενα σκυλακι εχει καλαζαρ με τιτλο 1/200 υπαρχει περιπτωση να κολλησει καποιο αλλο σκυλακι που ας πουμε θα μενουν μαζι ή οχι?και υπαρχει περιπτωση να θεραπευτει πληρως ή τουλαχιστον ο τιτλος να πεσει στο 1/100?

και κατι αλλο..μου ειπε μια κοπελα οτι η σκυλιτσα της επαθε πυομητρα..την πηγε στην κτηνιατρο και της ειπε οτι ειναι καλυτερα να ζευγαρωσει μια φορα και μετα να στειρωθει αφου επαθε αυτο το προβλημαη κοπελα παραξενευτηκε και θα αλλαξει σιγουρα κτηνιατρο ομως θελω να μου πεις την γνωμη σου..ισχυει οντως αυτο ή πρεπει να στειρωθει αμεσα?

(σορρυ για τις ερωτησεις αν ειναι χαζες αλλα ειμαι ασχετη απο σκυλακια)

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 13:03, 22-01-10:

Γιατρε,παρακαλω λυσε μου την εξης απορια.
Σε ποιοα ηλικια ολοκληρωνεται η αναπτυξη των γεννητικων οργανων της γατας ;
και ποσο σημαντικο ειναι η στειρωση να γινεται αφου εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη τους;
η δεν παιζει ρολο αυτος ο παραγοντας;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:14, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Γιατρε, την καλησπερα μου. Για αλλη μια φορα ζητω τα φωτα σου. Στειρωσα τον γατουλη μου την περασμενη Πεμπτη. Οταν πηγαμε στο ιατρειο, ο μικρος ζυγιστηκε (νυστικος για 16 ωρες) 5 κιλα και 400 γραμμαρια. Η γιατρος μας ειπε οτι εχει λιγο κοιλιτσα, κατι που ειχα προσεξει και εγω, και να τον προσεχουμε μετα την επεμβαση, μην μας παχυνει κι αλλο. Ολα καλα με την στειρωση, τον παιρνουμε σπιτι, και απο την επομενη μερα κιολας, παρατηρω οτι η κοιλιτσα του εχει μειωθει σε μεγεθος. Λεω, ιδεα μου θα ειναι. Σημερα, μου λεει το αγορι μου, που προσεχει τον γατο μου, οτι του φαινεται αδυνατισμενος. Τον ζυγισε, και μολις μια βδομαδα μετα την εγχειρηση ο Μικοτακος ειναι 5 κιλα και 100 γραμμαρια. Οσο προικισμενο και αν ηταν το γατονι μου, αμφιβαλλω οτι του αφαιρεσανε 300 γραμμαρια ορχεις. Να ανησυχησω? Το μυαλο μου (της υστερικης μανας) παει στο θυροειδη
Μαλλον ειναι προσωρινο λογω της στειρωσης και της αναστατωσης που προκαλει στις ορμονες παρακαλουθησε εαν τρωει την ιδια ποσοτητα φαγητου με πριν

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 17:26, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
γιατρε καλησπερα..θελω να ρωτησω μερικα πραγματα αλλα αφορα σκυλακι

αν ενα σκυλακι εχει καλαζαρ με τιτλο 1/200 υπαρχει περιπτωση να κολλησει καποιο αλλο σκυλακι που ας πουμε θα μενουν μαζι ή οχι?και υπαρχει περιπτωση να θεραπευτει πληρως ή τουλαχιστον ο τιτλος να πεσει στο 1/100?

και κατι αλλο..μου ειπε μια κοπελα οτι η σκυλιτσα της επαθε πυομητρα..την πηγε στην κτηνιατρο και της ειπε οτι ειναι καλυτερα να ζευγαρωσει μια φορα και μετα να στειρωθει αφου επαθε αυτο το προβλημαη κοπελα παραξενευτηκε και θα αλλαξει σιγουρα κτηνιατρο ομως θελω να μου πεις την γνωμη σου..ισχυει οντως αυτο ή πρεπει να στειρωθει αμεσα?

(σορρυ για τις ερωτησεις αν ειναι χαζες αλλα ειμαι ασχετη απο σκυλακια)
Με την καταλληλη θεραπεια και την βοηθεια του οργανισμου μπορει ν εχουμε και πληρη ιαση , εξαλλου ειναι και μικρος ο τιτλος του καλαζαρ. Το αλλο σκυλι εχει τις ιδιες πιθανοτητες να κολλησει με το να εμενε μονο του Για την πυομητρα αν εχει κανει πυομητρα το σκυλι το καλυτερο αθ ηταν να γινει αφαιρεση , εξαλου με πυομητρα δεν μοπορει να μεινει εγγυος

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,737 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 17:28, 22-01-10:

Με την καταλληλη θεραπεια και την βοηθεια του οργανισμου μπορει ν εχουμε και πληρη ιαση , εξαλλου ειναι και μικρος ο τιτλος του καλαζαρ. Το αλλο σκυλι εχει τις ιδιες πιθανοτητες να κολλησει με το να εμενε μονο του Για την πυομητρα αν εχει κανει πυομητρα το σκυλι το καλυτερο αθ ηταν να γινει αφαιρεση , εξαλου με πυομητρα δεν μοπορει να μεινει εγγυος
σε ευχαριστω πολυ γιατρε..

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 08:38, 27-01-10:

Καλημέρα γιατρέ. Έδωσα στην Ζιζελίτσα μου stomorgyl για την ουλίτιδα και προφανώς την πείραξε, μετά από μέρες, γιατί κάνει εμετούς, διάροια και έβγαλε και κοκκινίλες. Τι μπορώ να της δώσω τώρα να σταματήσει τους εμετούς τουλάχιστον? Ευχαριστώ

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 09:28, 27-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από catlover
Καλημέρα γιατρέ. Έδωσα στην Ζιζελίτσα μου stomorgyl για την ουλίτιδα και προφανώς την πείραξε, μετά από μέρες, γιατί κάνει εμετούς, διάροια και έβγαλε και κοκκινίλες. Τι μπορώ να της δώσω τώρα να σταματήσει τους εμετούς τουλάχιστον? Ευχαριστώ
Μπορεις να της δινεις πριμπεραν σιροπι 0,2ml/kg 20-30 λεπτα πριν παρει το φαρμακο

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:43, 27-01-10:

γιατρε ο γατος μου τις τελευταιες 7-10 μερες εχω την εντυπωση οτι τρωει περισσοτερο απο οτι παλια. Παλια ετρωγε γυρω στα 200γρ κονσερβα την μερα και περιπου 30γρ ξηρα τροφη. Αυτες τις μερες τρωει 200γρ κονσερβα και σχεδον 100γρ ξηρα! Βαρος δεν εχει χασει, αλλα ουτε φαινεται να εχει βαλει (δεν τον ζυγισα). Το κανονικο του βαρος ειναι γυρω στα 7.5 κιλα (δεν ειναι υπερβαρος). Πολυδιψια και πολυουρια δεν εχει και γενικα δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα στην συμπεριφορα του εκτος του οτι παιζει περισσοτερες ωρες. Να ανησυχισω;

Μετρησα το heart beat του γιατι ανησυχω μηπως εχει παθει υπερθυροειδισμο και ειναι γυρω στο 108-112

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 27-01-10 στις 09:54.
Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 09:48, 27-01-10:

Ευχαριστώ. Της το έχω σταματήσει τώρα, την έπιασαν τα συμπτώματα αφού το σταμάτησα. Το σιρόπι γράφει πως είναι ενέσιμο. Πόσες φορές να της δώσω?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους