Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,672 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,453 μηνύματα σε 81,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 629 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατρέ, αρρώστησε;

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 06:02, 25-10-14:

Καλησπέρα!
Η γάτα μου από χθες κοιμάται συνεχώς και δεν τρώει την ξηρή τροφή της, πίνει μόνο νερό. Γενικά δείχνει αδιάθετη, δεν έχει όρεξη και ανησυχώ. Σήμερα της έδωσα λίγη υγρή τροφή (κονσέρβα) και την έφαγε και μετά πάλι το'ριξε στον ύπνο και μάλιστα για συνεχόμενες ώρες και όταν ξύπνησε πήγε στην τουαλετα της κ έκανε τα κακάκια της νερουλά. Είναι πολύ δραστήρια συνήθως και γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που τη βλέπω έτσι..τι μπορεί να έχει; Μήπως πυρετό, έχει κρυώσει, μηπως έχει σκουλήκια ή καμιά τριχόμπαλα; Να σημειώσω πως η τελευταία της αποπαρασίτωση ήτανε τέλη Αυγούστου, της έδωσα Drontal και σκόπευα να της ξαναδώσω αρχές Νοεμβρίου. Αύριο επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο κτηνίατρο ανοιχτό, πείτε μου τη γνώμη σας, αν πιστεύετε πως είναι κάτι σοβαρό και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,325 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 14:11, 25-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Καλησπέρα!
Η γάτα μου από χθες κοιμάται συνεχώς και δεν τρώει την ξηρή τροφή της, πίνει μόνο νερό. Γενικά δείχνει αδιάθετη, δεν έχει όρεξη και ανησυχώ. Σήμερα της έδωσα λίγη υγρή τροφή (κονσέρβα) και την έφαγε και μετά πάλι το'ριξε στον ύπνο και μάλιστα για συνεχόμενες ώρες και όταν ξύπνησε πήγε στην τουαλετα της κ έκανε τα κακάκια της νερουλά. Είναι πολύ δραστήρια συνήθως και γι'αυτό μου φαίνεται περίεργο που τη βλέπω έτσι..τι μπορεί να έχει; Μήπως πυρετό, έχει κρυώσει, μηπως έχει σκουλήκια ή καμιά τριχόμπαλα; Να σημειώσω πως η τελευταία της αποπαρασίτωση ήτανε τέλη Αυγούστου, της έδωσα Drontal και σκόπευα να της ξαναδώσω αρχές Νοεμβρίου. Αύριο επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο κτηνίατρο ανοιχτό, πείτε μου τη γνώμη σας, αν πιστεύετε πως είναι κάτι σοβαρό και τι με συμβουλεύετε να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
πιθανώς έχει πυρετο , θα πρεπει να την δει κτηνιατρος για να σας δωσει την καταλληλη θεραπεια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 15:20, 25-10-14:

Όντως ήτανε το πρώτο που σκέφτηκα ο πυρετός. Σήμερα έφαγε λίγο, ήταν πιο ευδιάθετη το πρωί και και θεώρησα πως της πέρασε, αλλά τώρα πάλι δείχνει αδιάθετη και θέλει κοιμάται συνεχώς. Πήρα τηλ τον κτηνίατρό μου αλλά θα είναι κλειστός μέχρι την Τρίτη, πήρα και άλλους δύο αλλά είναι κλειστοί επίσης. Τι να κάνω για να της πέσει ο πυρετός; Είναι πολύ επικίνδυνο να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ή θα γίνει καλά από μόνη της; Προσπαθώ να βρω τον κτηνίατρό μου στο κινητό αλλά το έχει κλειστό οπότε δώστε μου τα φώτα σας όσο γίνεται
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,325 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 20:27, 25-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από vregmeni_gata
Όντως ήτανε το πρώτο που σκέφτηκα ο πυρετός. Σήμερα έφαγε λίγο, ήταν πιο ευδιάθετη το πρωί και και θεώρησα πως της πέρασε, αλλά τώρα πάλι δείχνει αδιάθετη και θέλει κοιμάται συνεχώς. Πήρα τηλ τον κτηνίατρό μου αλλά θα είναι κλειστός μέχρι την Τρίτη, πήρα και άλλους δύο αλλά είναι κλειστοί επίσης. Τι να κάνω για να της πέσει ο πυρετός; Είναι πολύ επικίνδυνο να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα ή θα γίνει καλά από μόνη της; Προσπαθώ να βρω τον κτηνίατρό μου στο κινητό αλλά το έχει κλειστό οπότε δώστε μου τα φώτα σας όσο γίνεται
Μονο υπομονη δεν μπορειτε να της δωσετε ανθρωπινο σκευασμα γιατι ειναι τοξικα για τις γατες αν συνεχισει μπορειται να την πατε σε καποιο απο τα νοσοκομεια ζωων που εφημερευουν
Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H vregmeni_gata know your rights έγραψε στις 22:10, 25-10-14:

Δυστυχώς το νοσοκομείο ζώων που ξέρω να εφημερεύει βρίσκεται στο Πικέρμι που είναι πολύ μακριά απ'εδώ που μένω και επειδή είμαι φοιτήτρια δεν οδηγώ για να πάω μέχρι εκεί. Πήρα κι άλλους κτηνιάτρους στο κινητό, ο πρώτος με ανησύχησε, μου είπε θα χρειαστούν εξετάσεις, υπέρηχος κτλ που κοστίζουν 150-200 ευρώ και πρέπει να πάω νοσοκομείο, μετά απάντησε κι ο δικός μου και όταν του είπα τα συμπτώματα μου είπε να δώσω αντιβίωση Vibramycin σιρόπι 2,5ml πρωί-βράδυ και όταν ανοίξει να την πάω να τη δει. Έχω τις επιφυλάξεις μου για το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά μάλλον δεν έχω επιλογή. Θα της το αρχίσω απόψε να δω πως θα πάει γιατί φοβάμαι μήπως χειροτερέψει. Το σίγουρο είναι πως θα την πάω στο γιατρό απο Δευτέρα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη HiDaDa
H HiDaDa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H HiDaDa έγραψε στις 13:37, 29-10-14:

Γιατρέ Καλημέρα σας, η γάτα μου (σχεδόν 17 χρονών) - και πάλι μετά από πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 1,8 Kg .
Τους τελευταίους 12 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg.
• 2 με 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg.
Το τονωτικό Recoactiv και το Pancrex Enzymcomplex δεν της τα δίνω πλέον, αφού Δεν είδαμε κάποια βελτίωση.
Είχα την ελπίδα πως τουλάχιστον με το τονωτικό θα έπαιρνε βάρος.

Τη ξηρά τροφή δεν τη πλησιάζει πια …και από την υγρή τροφή θέλει μόνο να γλείφει τη σάλτσα και αφήνει τα κομματάκια. Πίνει όμως νερό.

Τις τελευταίες ημέρες (7 περίπου) κάνει εμετό και διάρροια και όταν την καθαρίζω ( δεν καθαρίζεται από μόνη της πλέον) αν και δε δείχνει να δυσανασχετεί, μένει ακίνητη σε όποια θέση τη τοποθετώ για 10 περ. λεπτά. Τα μάτια της είναι κάπως διαφορετικά πια, όχι με τσίμπλες, όμως κάπως πιο βαθουλωμένα και επίσης βλέπω πως δεν μπορεί να κρατήσει το κεφαλάκι της ψηλά για πολύ, ενώ παράλληλα κοιμάται ώρες και ώρες.

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν πρέπει να το πάρω απόφαση πως, ίσως να μην τα καταφέρει λόγω ηλικίας και κακής υγείας.

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HiDaDa : 29-10-14 στις 13:41.
Παράθεση

xrisovalantou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrisovalantou
Ο xrisovalantou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O xrisovalantou έγραψε στις 20:41, 29-10-14:

Γεια σας !! εχω ενα γατο ο οποιος ειχε μεινη εξω στη βροχη και απο τοτε δεν μπορει να ανασανει καλα και δεν μπορει να κοιμηθη φυσιολογικα! Θελω να μου πειτε αν αυτο ωφειλεται σε καποιο ειδος πνευμονιας η κατι αλλο!
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 21:07, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από HiDaDa
Γιατρέ Καλημέρα σας, η γάτα μου (σχεδόν 17 χρονών) - και πάλι μετά από πρόσφατο ζύγισμα στο κτηνιατρείο είναι 1,8 Kg .
Τους τελευταίους 12 μήνες περίπου παίρνει κάποια φάρμ. αγωγή :
• 2χ την ημέρα PREDNISOLON 2.5mg.
• 2 με 3χ ημέρα από 0.2mg EMEPRID / 1mg.
Το τονωτικό Recoactiv και το Pancrex Enzymcomplex δεν της τα δίνω πλέον, αφού Δεν είδαμε κάποια βελτίωση.
Είχα την ελπίδα πως τουλάχιστον με το τονωτικό θα έπαιρνε βάρος.

Τη ξηρά τροφή δεν τη πλησιάζει πια …και από την υγρή τροφή θέλει μόνο να γλείφει τη σάλτσα και αφήνει τα κομματάκια. Πίνει όμως νερό.

Τις τελευταίες ημέρες (7 περίπου) κάνει εμετό και διάρροια και όταν την καθαρίζω ( δεν καθαρίζεται από μόνη της πλέον) αν και δε δείχνει να δυσανασχετεί, μένει ακίνητη σε όποια θέση τη τοποθετώ για 10 περ. λεπτά. Τα μάτια της είναι κάπως διαφορετικά πια, όχι με τσίμπλες, όμως κάπως πιο βαθουλωμένα και επίσης βλέπω πως δεν μπορεί να κρατήσει το κεφαλάκι της ψηλά για πολύ, ενώ παράλληλα κοιμάται ώρες και ώρες.

Στην Κλινική που την Είχαμε πάει ( για υπέρηχο- όπως και εσείς μου είχατε προτείνει για : – Νεφρά, Πάγκρεας, Ήπαρ, Έντερο και Λεμφαδένες όλα ήταν οκ, όπως επίσης και ο Θυρεοειδής της ).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, εάν πρέπει να το πάρω απόφαση πως, ίσως να μην τα καταφέρει λόγω ηλικίας και κακής υγείας.

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μαλλον έχει έρθει η ώρα της οπως το περυγράφετε είναι δυσκολα τα πράγματα
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 21:08, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από xrisovalantou
Γεια σας !! εχω ενα γατο ο οποιος ειχε μεινη εξω στη βροχη και απο τοτε δεν μπορει να ανασανει καλα και δεν μπορει να κοιμηθη φυσιολογικα! Θελω να μου πειτε αν αυτο ωφειλεται σε καποιο ειδος πνευμονιας η κατι αλλο!
Αυτό θα σας το πει ο κτηνιατρος που θα το εξετασει απο κοντα , δεν μπορω να σας πω ακριβως αν δεν εξετασω το γατο
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες . Έχει γράψει 366 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 00:16, 30-10-14:

Καλησπέρα σας γιατρέ, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής περιστατικό: μία από τις γάτες μου (έξι ετών, στειρωμένη), εμφάνισε ξαφνικά ένα μεγάλο "λίπωμα" στο σβέρκο της, είναι τελείως εσωτερικό και με ανησύχησε τόσο το ξαφνικό της υπόθεσης όσο και το μέγεθός του (σαν καρύδι). Δυστυχώς ο κτηνίατρός μας είναι εκτός και θα είναι διαθέσιμος τη Δευτέρα για να τη δει.
Πού μπορεί να οφείλεται; Η συγκεκριμένη βγαίνει ελάχιστα κι εκτός σπιτιού, μπορεί να είναι από κπ χτύπημα ίσως λέτε; Πάντως ψηλαφώντας τη στο σημείο αυτό δε δείχνει να πονάει, αυτό είναι καλό ή θα πρέπει να με ανησυχήσει περαιτέρω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 30-10-14 στις 00:32.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 01:06, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα σας γιατρέ, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής περιστατικό: μία από τις γάτες μου (έξι ετών, στειρωμένη), εμφάνισε ξαφνικά ένα μεγάλο "λίπωμα" στο σβέρκο της, είναι τελείως εσωτερικό και με ανησύχησε τόσο το ξαφνικό της υπόθεσης όσο και το μέγεθός του (σαν καρύδι). Δυστυχώς ο κτηνίατρός μας είναι εκτός και θα είναι διαθέσιμος τη Δευτέρα για να τη δει.
Πού μπορεί να οφείλεται; Η συγκεκριμένη βγαίνει ελάχιστα κι εκτός σπιτιού, μπορεί να είναι από κπ χτύπημα ίσως λέτε; Πάντως ψηλαφώντας τη στο σημείο αυτό δε δείχνει να πονάει, αυτό είναι καλό ή θα πρέπει να με ανησυχήσει περαιτέρω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
μπορει ναείναι χτυπημα ή να πρόκειται για καποια φλεγμονη απο κάποια ένεση ίσως ή κάποιος όγκος θα πρεπει να το δει κτηνιατρος
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες . Έχει γράψει 366 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 01:22, 30-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
μπορει ναείναι χτυπημα ή να πρόκειται για καποια φλεγμονη απο κάποια ένεση ίσως ή κάποιος όγκος θα πρεπει να το δει κτηνιατρος
Ένεση δεν έχει κάνει πρόσφατα, οπότε είτε όγκος θα είναι (ελπίζω καλοήθης) ή καρούμπαλο, αλλά δε θα την πονούσε αν ήταν από χτύπημα όταν το πιέζω (εντάξει δε της το πίεσα και πολύ βέβαια) ;
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 00:27, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Ένεση δεν έχει κάνει πρόσφατα, οπότε είτε όγκος θα είναι (ελπίζω καλοήθης) ή καρούμπαλο, αλλά δε θα την πονούσε αν ήταν από χτύπημα όταν το πιέζω (εντάξει δε της το πίεσα και πολύ βέβαια) ;
Μπορει να είναι και αποπαλαιότερη ενεση ή εμβολιο και να έχει κάνει αντιδραση τώρα, καποιο αποτημα η μούνση θα πονούσε
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

H HiDaDa έγραψε στις 12:36, Χθες:

Παρακαλώ , όποιος μπορεί ας σβήσει αυτό το σχόλιο.
Ευχαριστώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HiDaDa : Χθες στις 12:40. Αιτία: Λάθος σε σειρά...
Παράθεση

HiDaDa

Νεοφερμένος

H HiDaDa έγραψε στις 12:39, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Μαλλον έχει έρθει η ώρα της οπως το περυγράφετε είναι δυσκολα τα πράγματα
Τελικά Γιατρέ χθες το πρωι μας " άφησε" για πάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

O JohnDVM έγραψε στις 13:25, Χθες:

Τελικά Γιατρέ χθες το πρωι μας " άφησε" για πάντα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
Kαλή δύναμη και καλό κουράγιο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : Χθες στις 22:57.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους