Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,666 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,372 μηνύματα σε 81,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 656 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κρίσεις επιληψίας!

indrilgon

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 16:02, 12-11-08:

Η φωφω παθαίνει κρίσεις επιληψίας(δυο έχουμε μετρήσει εμείς μέχρι στιγμής) που κρατάνε αρκετή ώρα(γύρο στα πέντε λεπτά) Ο μπαμπάς μου μίλησε με τον κτηνίατρο και αυτός του είπε ότι έχει κολλήσει πάλι σκουλήκια(από όταν έφυγα για σπουδές δεν έχει πάρει το χάπι) και τα περιττώματα από τα σκουλήκια είναι τοξικά και της δημιουργούν αυτό το πρόβλημα. Μετά από αυτό έδωσε στον μπαμπά μου μια αμπούλα για τους ψήλους. Μόνο αυτό. Πως θα θεραπεύσει ένα πρόβλημα με εσωτερικά σκουλήκια μια αμπούλα για εξωτερική χρήση για ψύλλους?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 16:06, 12-11-08:

η αμπούλα κάνει εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση... μην ανησυχείς. Η γατούλα σου ειναι στειρωμένη; μήπως έιναι κρίση όίστρου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 16:09, 12-11-08:

Ζωή πες μας τη μάρκα για να σου πω.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 16:12, 12-11-08:

Ναι είναι στειρωμένη, μόνο δυο ίστρους έχει περάσει και μια γέννα και αυτό πριν 13+ χρόνια, σίγουρα θα την βοηθήσει? Τρομάζει πολύ η φουκαριάρα όταν το παθαίνει και εμείς δεν ξέρουμε και πώς να την βοηθήσουμε…

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 16:15, 12-11-08:

να ρωτήσω (δεν έιχα καταλάβει ότι είναι τόσο μεγάλη συγνώμη) ο γιατρός την εξέτασε και είπε΄οτι είναι απο παράσιτα η συμπεριφορά της; μήπως να κάνει καμιά εξέταση αίματος καλού κακού; είναι απολύτος βέβαιος ο γιατρός;

ξέρεις τα ακριβή της συμπτώματα; μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ;

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 16:18, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Ζωή πες μας τη μάρκα για να σου πω.
Stronghold των 45mg. Της έβαλα στο δέρμα στον σβέρκο όπως μας είπε ο κτηνίατρος. Την ενόχλησε πολύ αλλά γουργουρίζει, να την αφήσω να το γλύψει? Προσπαθεί αλλά της λέμε να μην το κάνει…

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 16:19, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από indrilgon
Stronghold των 45mg. Της έβαλα στο δέρμα στον σβέρκο όπως μας είπε ο κτηνίατρος. Την ενόχλησε πολύ αλλά γουργουρίζει, να την αφήσω να το γλύψει? Προσπαθεί αλλά της λέμε να μην το κάνει…
θα ρωτήσω τη Βασια...περίμενε λίγο...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 16:19, 12-11-08:

να μην το γλύψει και να μην βραχεί για 2-3 μέρες... θα ναι καλυμένη μετά για 45 μέρες περίπου

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 16:21, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
να ρωτήσω (δεν έιχα καταλάβει ότι είναι τόσο μεγάλη συγνώμη) ο γιατρός την εξέτασε και είπε΄οτι είναι απο παράσιτα η συμπεριφορά της; μήπως να κάνει καμιά εξέταση αίματος καλού κακού; είναι απολύτος βέβαιος ο γιατρός;

ξέρεις τα ακριβή της συμπτώματα; μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ;
Όχι δεν την εξέτασε ο Γιατρός, του είπε ο μπαμπάς μου τα συμπτώματα γιατί ανησύχησε. Και του είπε ο Γιατρός ότι είναι αυτό και του έδωσε την αμπούλα.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 16:24, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
να μην το γλύψει και να μην βραχεί για 2-3 μέρες... θα ναι καλυμένη μετά για 45 μέρες περίπου
Δηλαδή να της ξαναβάλω τα Χριστούγεννα που θα ξανά κατέβω από Γιάννενα?

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 16:25, 12-11-08:

δεν ξέρω. πώς μπορεί να συμπεράνει ότι η συμπεριφορά της αυτή είναι από σκουλικάκια χωρίς να δεί το ζωάκι; περίεργο ακούγεται. Θα πρότεινα μια εξέταση από γιατρό. και αν έχει καιρό να κάνει εξετάσεις μήπως να της κάνετε; είναι 14 χρονών. χμ μπορεί να έιναι απλά σκουλικάκια.. δεν ξέρω... ρώτα και στο γιατρό του φόρουμ αν τα συμπτώματα αυτά είανι απο σκουλικάκια και θα δεις τι θα σου πει

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 16:36, 12-11-08:

Δεν ξέρω αν θα προλάβω τώρα να την πάω στον κτηνίατρο. Έχουμε τρεξίματα τώρα και η φωφω δεν μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και δεν την βρίσκω πάντα…

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,618 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 10:29, 13-11-08:

καλημέρα, τα σκουλήκια δεν μπορουν να δώσουν επιληπτικες κρίσεις..με το stronghold εισαι μερικώς καλυμένη, απλα δεν πιάνει ένα μονο εσωτερικο παρασιτο αλλα ειναι καλο...πώς είναι αυτες οι κρίσεις?θα πρέπει να τις περιγράψεις και να δεις τη συχνότητά τους...πάντως η ηλικία, 14 ετων θα μπορούσε να δώσει διάφορα προβλήματα, επίσης υπάρχουν πολλά νοσήματα που κάνουν κρίσεις στα ζώα, αλλά αυτες δεν είναι επιληψία...θέλει πολύ ψάξιμο το ζώο σου...αλλά το βασικό είναι η συχνότητα...παρακολούθησέ το..

Παράθεση

Louiza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louiza
H Louiza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Louiza έγραψε στις 23:25, 14-11-08:

Συγνώμη αλλά είναι πολύ επιπόλαιο να συμπεράνει ο γιατρός οτι για τις κρίσεις ευθύνονται τα σκουλήκια χωρίς να δει το ζώο. Έχω έναν επιληπτικό γάτο και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα. Επιληπτικές κρίσεις μπορούν να παρουσιαστούν από πολλές διαφορετικές αιτίες. Μια πολύ συνηθισμένη είναι η δηλητηρίαση από κάποιο απορυπαντικό ή χημικό, ή ακόμα και από φάρμακο που έδωσες στη γάτα π.χ. φάρμακο για τους ψύλους που το έγλειψε. Μπορεί ακόμα να είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας ή να προέρχονται από σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι. Πολλές φορές είναι αδύνατο να βρείς την αιτία ακόμα και μετά από εξετάσεις. Αν οι κρίσεις επιμείνουν πρέπει οπωσδήποτε να την πας σε έναν καλό γιατρό και να αρχίσει φαρμακευτική αγωγή, την οποία μπορεί να πρέπει να παίρνει για το υπόλοιπο της ζωής της.. 5 λεπτά είναι πολλή ώρα για μια κρίση. Θα σε συμβούλευα να βεβαιωθείς οτι δεν έρχεται σε επαφή με φάρμακα και δηλητήρια και αν συνεχιστούν οι κρίσεις να την δει κτηνίατρος. Δυστυχώς οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν έχουν καμία εμπειρία με επιληπτικές γάτες και είναι πιθανό να σου δώσουν λάθος διάγνωση. Συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα τηλεφώνημα στον Αίλουρο. Μην το αμελήσεις, αν οι κρίσεις επιδεινωθούν μπορεί να αποβούν θανατηφόρες. Μπορεί να προέρχονται από κάποια αρρώστεια που πρέπει να θεραπευτεί. Μπορεί και να σταματήσουν από μόνες τους αν η αιτία ήταν κάποια δηλητηρίαση, αλλά αν γίνονται συχνά χρειάζεται επειγόντως αγωγή. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα! Αν φτάσει να έχει πολλές κρίσεις μέσα στη μέρα θα είναι δύσκολο να τις σταματήσεις. Πάντως με το κατάλληλο φάρμακο τα επιληπτικά ζώα ζούνε πολλά χρόνια μια καλή ζωή.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 18:48, 18-11-08:

Γεια σας και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια! Η φωφω μας δεν έχει πάθει άλλη κρίση μέχρι στιγμής, ωστόσο θα πάει για μια εξέταση (στον ίδιο κτηνίατρο που μας έδωσε την αμπούλα).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το εμφάνισε τώρα λίγο πριν γίνει 15.
Ελπίζω μόνο να μην έχει άλλη κρίση στο μέλλον…

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:55, 24-12-08:

Σήμερα το πρωί η γάτα μου είχε σπασμούς και καμία επαφή με το περιβάλλον, αυτό κράτησε περίπου ένα λεπτό (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη) γιατί είχα τρομοκρατηθεί. Πήγαμε στην κτηνίατρο και όπως της περιέγραψα τα συμπτώματα, μου είπε ότι μοιάζει με κρίση επιληψίας. Προς το παρόν κάναμε κάποιες αιματολογικές και θα ξαναπάω τη Δευτέρα για τις υπόλοιπες γιατί θέλει να τις στείλει σε εξωτερικό εργαστήριο και λόγω των ημερών είναι κλειστά. Τέλος μου έδωσε και κάποιο φάρμακο το οποίο από ότι κατάλαβα βοηθάει στην αποφυγή κρίσεων. Έχω τρομακρατηθεί και επειδή πρώτη φορά το αντιμετωπίζω δε γνωρίζω κάτι για αυτή την ασθένεια αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε την άποψή του. Δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να συμβαίνουν αυτές οι κρίσεις, καθώς δε γνωρίζω και αν η γάτα μου μπορεί να είχε ξαναπάθει κάτι τέτοιο και εγώ απλά να μην την είχα δει.
Επίσης μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που το ζώο βρίσκεται σε κρίση; Την έβλεπα να "χτυπιέται" και δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:40, 24-12-08:

Αχ βρε Νεκταρία μου, τι έπαθε το Σιντί χριστουγεννιάτικα;
Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Επίσης μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που το ζώο βρίσκεται σε κρίση; Την έβλεπα να "χτυπιέται" και δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω....
Σ' ένα βιβλίο που έχω βρήκα αυτό:
If your cat is having a classic seizure, cover the cat with a blanket and stand aside until the animal quiets down. Do not put your fingers in the cat’s mouth or try to wedge something between the teeth. Cats cannot swallow their tongues while having a seizure, and this will simply result in you being badly bitten. Then take your cat to the veterinarian so they can determine the cause of the seizure.
...επομένως, καλά έκανες και περίμενες απλώς να της περάσει.
Αν τελικά είναι όντως επιληψία, νομίζω ότι με τα φάρμακα ελέγχεται πάρα πολύ καλά. Κουράγιο και πες μας τα νεότερα, ε;
Πολλά φιλιά σ' εσάς και στη γριά σοπράνο που σας παιδεύει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 17:50, 24-12-08:

Ευχαριστώ πολύ. Καλά Χριστούγεννα και σε σας.
Να αναφέρω και κάτι ακόμα η γάτα είχε και υποθερμία και μου είπε ότι πιθανόν να είναι και από όλο αυτό που έγινε. Τριανταπέντε μισο. Προς το παρον την έχω με κουβέρτα και θερμοφόρα. Πως όμως θα καταλάβω αν ανέβηκε η θερμοκρασία; Το απλό θερμόμετρο κάνει;

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KittyG
H KittyG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H KittyG έγραψε στις 00:57, 25-12-08:

Σήμερα το πρωί η γάτα μου είχε σπασμούς και καμία επαφή με το περιβάλλον, αυτό κράτησε περίπου ένα λεπτό (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη) γιατί είχα τρομοκρατηθεί. Πήγαμε στην κτηνίατρο και όπως της περιέγραψα τα συμπτώματα, μου είπε ότι μοιάζει με κρίση επιληψίας. Προς το παρόν κάναμε κάποιες αιματολογικές και θα ξαναπάω τη Δευτέρα για τις υπόλοιπες γιατί θέλει να τις στείλει σε εξωτερικό εργαστήριο και λόγω των ημερών είναι κλειστά. Τέλος μου έδωσε και κάποιο φάρμακο το οποίο από ότι κατάλαβα βοηθάει στην αποφυγή κρίσεων. Έχω τρομακρατηθεί και επειδή πρώτη φορά το αντιμετωπίζω δε γνωρίζω κάτι για αυτή την ασθένεια αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε την άποψή του. Δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να συμβαίνουν αυτές οι κρίσεις, καθώς δε γνωρίζω και αν η γάτα μου μπορεί να είχε ξαναπάθει κάτι τέτοιο και εγώ απλά να μην την είχα δει.
η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και ευκολο να εισαι εκει και να μην μπορεις να βοηθησεις αλλα νομιζω οτι στα ζωακια δεν μπορουμε να κανουμε κατι οσο διαρκει η κριση.Αν και δεν ειμαι και σιγουρη...Να σε ρωτησω;Μετα τους σπασμους συνηλθε πολύ ώρα αργότερα;Στις επιληπτικές κρίσεις γενικότερα η πρώτη φαση είναι και η πιο επικύνδινη δλδ πριν απο τους σπασμους.
Επίσης ως επιληπτική κρίση χαρακτηρίζεται και η πιο απλή αφαίρεση.Θα πρέπει να έχεις το νου σου στην γατούλα όσο μπορείς για να σιγουρευτεις για το τι της συμβαινει.Πάντως από όσα ξέρω όσον αφορά τους ανθρώπους το καλύτερο ειναι να αφήσεις να ξυπνήσει μόνος του και ψυχραιμία, την ώρα της κρίσης δεν πονάει ούτε καταλαβαίνει τίποτα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:57, 25-12-08:

Ωχ.. .περαστικά εύχομαι....

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 20:06, 27-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από KittyG
Να σε ρωτησω;Μετα τους σπασμους συνηλθε πολύ ώρα αργότερα;Στις επιληπτικές κρίσεις γενικότερα η πρώτη φαση είναι και η πιο επικύνδινη δλδ πριν απο τους σπασμους.
Πριν τους σπασμούς δεν παρατήρησα κάτι γιατί ήτανε μέσα στο σπιτάκι της. Απλά κάποια στιγμή επειδή "κοπανιότανε" εκεί μέσα πήγα να δω τι είναι αυτός ο θόρυβος και την είδα να έχει σπασμούς. Οι σπασμοί όπως είπα κρατήσανε περίπου ένα λεπτό, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, γιατί και εγώ είχα σοκαριστεί πάρα πολύ βλέποντας κάτι τέτοιο. Μετά τους σπασμούς έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη και για κανένα μισάωρο έκανε κύκλους. Αυτό που έκανα μετά ήταν να τη βάλω σε σκοτεινό και ήσυχο μέρος και προσπάθησα να την κρατήσω ήρεμη, μέχρι να την πάω στην κτηνίατρο.

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ωχ.. .περαστικά εύχομαι....
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά μάλλον δεν είναι κάτι περαστικό.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να παρακολουθήσουμε τη συχνότητα των κρίσεων, όσο αυτό είναι εφικτό, γιατί λείπουμε και κάποιες ώρες από το σπίτι και ανάλογα να αποφασίσουμε αν θα της χορηγήσουμε κάποιο φάρμακο. Απλά έτυχε πολύ άσχημη στιγμή καθότι λόγω των ημερών δεν ήταν και πολύς κόσμος στο forum και πραγματικά θα χρειαζόμουν κάποια γνώμη. Ευτυχώς κατάφερα και βρήκα πληροφορίες και σε κάποια sites του εξωτερικού.

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KittyG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H KittyG έγραψε στις 23:36, 27-12-08:

Πριν τους σπασμούς δεν παρατήρησα κάτι γιατί ήτανε μέσα στο σπιτάκι της. Απλά κάποια στιγμή επειδή "κοπανιότανε" εκεί μέσα πήγα να δω τι είναι αυτός ο θόρυβος και την είδα να έχει σπασμούς. Οι σπασμοί όπως είπα κρατήσανε περίπου ένα λεπτό, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, γιατί και εγώ είχα σοκαριστεί πάρα πολύ βλέποντας κάτι τέτοιο. Μετά τους σπασμούς έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη και για κανένα μισάωρο έκανε κύκλους. Αυτό που έκανα μετά ήταν να τη βάλω σε σκοτεινό και ήσυχο μέρος και προσπάθησα να την κρατήσω ήρεμη, μέχρι να την πάω στην κτηνίατρο.

Ευχαριστώ πολύ. Αλλά μάλλον δεν είναι κάτι περαστικό.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να παρακολουθήσουμε τη συχνότητα των κρίσεων, όσο αυτό είναι εφικτό, γιατί λείπουμε και κάποιες ώρες από το σπίτι και ανάλογα να αποφασίσουμε αν θα της χορηγήσουμε κάποιο φάρμακο. Απλά έτυχε πολύ άσχημη στιγμή καθότι λόγω των ημερών δεν ήταν και πολύς κόσμος στο forum και πραγματικά θα χρειαζόμουν κάποια γνώμη. Ευτυχώς κατάφερα και βρήκα πληροφορίες και σε κάποια sites του εξωτερικού.
Μετά την κρίση χρειάζεται ξεκουραση και να συνέλθει με την ησυχία της καλά έκανες νομίζω.Τι βρήκες στο internet;Γιατί κι εγώ δεν ξέρω για τις γάτες να σου πω την αλήθεια...οτι γνωρίζω όσον αφορά τους ανθρώπους...Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να μην την αφήνεις εκτεθημένη σε μπαλκόνι που δεν είναι περιφραγμένο μιας και μπορεί να πέσει(δεν μπορείς να ξέρεις αν και πότε θα έχει κρίση...)Μακάρι όλα να πάνε καλά.Λογίκα η γατούλα με λίγη περισσότερη προσοχή και τα φάρμακα θα τα πάει καλά.Για την πρώτη φάση της κρίσης που σου είπα απλά είναι η φάση που πέφτει σαν κούτσουρο δλδ εκείνη την στιγμή σταματάει ακόμα και η αναπνοή ειναι όμως δύσκολο να κρατήσει τόσο ώστε να κινδυνεύσει η ζωή κάποιου οι πιο πολλοί κινδυνεύουν από το χτύπημα την ώρα που πέφτουν...

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 13:26, 28-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από KittyG
Τι βρήκες στο internet;
Κοίταξε το τι βρήκα είναι κάπως μεγάλη κουβέντα γιατί είναι διάφορα άρθρα σχετικά με το θέμα και οδηγίες του τι να κάνεις οπότε δύσκολο να τα παραθέσω.
Θα σου γράψω κάποιες γενικές οδηγίες γιατί μπορεί να τις χρειαστεί και κάποιος άλλος. (Αν και θα ευχόμουν αχρείαστες να 'ναι).
Αυτό που λένε είναι ότι δε μπορείς να κάνεις και πολλά την ώρα της κρίσης, απλά προσέχεις να μην τραυματιστεί το ζώο, απομακρύνεις πιθανά έπιπλα και το σκεπάζεις με κάποιο σεντόνι- κουβέρτα για να μην τραυματιστεί, δε βάζεις το χέρι σου στο στόμα γιατί υπάρχει κίνδυνος να σε δαγκώσει λόγω των σπασμών και γιατί δε γυρίζει η γλώσσα του όπως στον άνθρωπο. Κάποιοι προτείνουν να βάλεις λίγο μέλι στα ούλα για την περίπτωση υπογλυκαιμικού σοκ. Προσπαθείς να την έχεις σε ήρεμο και σκοτεινό μέρος μόλις περάσει η κρίση.
Οι σπασμοί είναι δύσκολο να χαρακτηριστούν σαν κρίση επιληψίας. Πολλοί είναι οι λόγοι που μπορεί να δώσουν κρίση. Χρειάζεται διεξοδικός έλεγχος και πάλι μπορεί να μη βγάλεις άκρη. Το πρόβλημα συνήθως αντιμετωπίζεται με χρήση φαινοβαρβιτόλης.
Επαναλαμβάνω ότι αυτά είναι πράγματα που διάβασα, καταληλότερος σίγουρα είναι ο κτηνίατρος.
Θα μπορούσε πιθανόν και κάποιος από τους κτηνιάτρους του φόρουμ να μας πει.
Εγώ δεν ξέρω ακόμα αν θα χορηγήσω φαρμακευτική αγωγή στη γάτα μου γιατί έχει και κάποια άλλα προβλήματα υγείας και ίσως την επιβαρύνω άδικα. Μόλις τελειώσω με κάποιες εξετάσεις θα δω τότε πως θα προχωρήσω.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 15:45, 28-12-08:

Αχ βρε Νεκταρια, περαστικά στην μικρή...
Ισως δεν ειναι κατι σοβαρο, κι εμενα μια απο τις γατούλες που έχω αναλάβει, που έχει ελαφρά νεφρική ανεπάρκεια, έκανε μερικές κρίσεις πριν κάτι μηνες αλλά δεν ξαναέκανε από τότε.

εύχομαι το καλύτερο.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,588 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 11:13, 29-12-08:

Kαλημέρα και από εδώ.
Να ευχηθώ περαστικά στο σιντάκι, ελπίζω να ήταν τυχαίο και να μην ξανασυμβεί. Να μας κρατάς ενήμερες και να έχετε καλά αποτελέσματα σήμερα στην γιατρό.
Η γιαγιά Σίσσυ δηλώνει την συμπαράσταση της και θα προσεύχεται να πάνε όλα καλά

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:14, 29-12-08:

Τι κανει η γιαγια μας η καλλιτεχνης?

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 13:29, 29-12-08:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τις ευχές.
Αγαπητή Σίσσυ το εκτιμούμε ιδιαίτερα:kiss:.
Η γιαγιά καλλιτέχνης προς το παρόν είναι καλά. Δεν έχει κάνει κάποια άλλη κρίση μέχρι στιγμής. Και γενικά έχει γυρίσει στον παλιό (τώρα καλό να τον πω; δεν είναι και σίγουρο) της εαυτό.
Βιβή εσύ της έδωσες κάποια φαρμακευτική αγωγή; Ή παρατήρησες ότι δεν ξαναέκανε κρίσεις και δεν της έδωσες κάτι. Γιατί σκέφτομαι προς το παρόν να μην της χορηγήσω κάποιο φάρμακο. Και η δική μου μια δυσλειτουργία στα νεφρά μπορώ να πω ότι την έχει και φοβάμαι μην την επιβαρύνω.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:53, 29-12-08:

Αυτο ειναι καλο Νεκταρια μου!Καλη δυναμη!! Και για άλλη μια φορα μπραβο σου!
Θα τα πουμε πααααρα πολυ σύντομα

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KittyG έγραψε στις 21:31, 29-12-08:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τις ευχές.
Αγαπητή Σίσσυ το εκτιμούμε ιδιαίτερα:kiss:.
Η γιαγιά καλλιτέχνης προς το παρόν είναι καλά. Δεν έχει κάνει κάποια άλλη κρίση μέχρι στιγμής. Και γενικά έχει γυρίσει στον παλιό (τώρα καλό να τον πω; δεν είναι και σίγουρο) της εαυτό.
Βιβή εσύ της έδωσες κάποια φαρμακευτική αγωγή; Ή παρατήρησες ότι δεν ξαναέκανε κρίσεις και δεν της έδωσες κάτι. Γιατί σκέφτομαι προς το παρόν να μην της χορηγήσω κάποιο φάρμακο. Και η δική μου μια δυσλειτουργία στα νεφρά μπορώ να πω ότι την έχει και φοβάμαι μην την επιβαρύνω.
Ωραια που φαινεται να το ξεπερνάει νομιζω παντως οτι τα αντιεπιληπτικα επιρρεαζουν το συκωτι πιο πολυ μπορεις να ρωτησεις και τον γιατρο της γατουλας σου μηπως αν χρειαστει και παρει αγωγη οποτε θα της κανεις και ειδικες εξετασεις εξετασεις για να μην την βλαψει κιολας.

Παράθεση

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nota
H Νότα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,301 μηνύματα.

H Nota έγραψε στις 17:34, 30-12-08:

πολυαγαπημένοι γονείς της γάτας σοπράνο γνωστής και ως CD-ROM είχαμε κανενα νεότερο;
Υ.Γ. εγω πιστεύω οτι δεν θα το ξανακανει, το εκανε για να σας τραβηξει ΑΚΟΜΗ περισσότερο την προσοχή....
(κουδουνιστε της λίγο την κεφάλα μωρε με φιλιάααα)

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 10:13, 31-12-08:

Μέχρι στιγμής,τουλάχιστον τις ώρες που είμαστε στο σπίτι, δεν έχει ξανακάνει άλλη κρίση. Μάλιστα χτες από ότι έμαθα κατάφερε και ανέβηκε και στον καναπέ ΜΟΝΗ της:up:. Πράγμα που λόγω αρθρίτιδας δεν το καταφέρνει συνήθως.
Ένα είναι σίγουρο αν όντως ήταν για να μας τραβήξει την προσοχή... το κατάφερε όσο δεν πάει άλλο.... Και μεις θέλουμε να ελπίζουμε πως δε θα ξαναγίνει.
(Τώρα αυτό με το κουδούνισμα τι το θελες.... Βλέπω τον Ταχ να αρχίζει να κατεβάζει ιδέες με κουδούνες για φωτό...)

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:17, 31-12-08:

Μέχρι στιγμής,τουλάχιστον τις ώρες που είμαστε στο σπίτι, δεν έχει ξανακάνει άλλη κρίση. Μάλιστα χτες από ότι έμαθα κατάφερε και ανέβηκε και στον καναπέ ΜΟΝΗ της:up:. Πράγμα που λόγω αρθρίτιδας δεν το καταφέρνει συνήθως.
Ένα είναι σίγουρο αν όντως ήταν για να μας τραβήξει την προσοχή... το κατάφερε όσο δεν πάει άλλο.... Και μεις θέλουμε να ελπίζουμε πως δε θα ξαναγίνει.
(Τώρα αυτό με το κουδούνισμα τι το θελες.... Βλέπω τον Ταχ να αρχίζει να κατεβάζει ιδέες με κουδούνες για φωτό...)
Μπραβο Νεκταρινι μου...πολυ χαιρομαι που πατε καλα

Παράθεση

goltnum9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη goltnum9
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O goltnum9 έγραψε στις 04:04, 16-03-09:

Καλησπερα σε ολους. ειναι αργα... 3 το βραδυ
Απο οσα διαβασα σε ολο το ιντερνετ μαλλον η ρεγγινα μ επαθε επιληψια.
..σπασμους, νιαουρισματα, το κεφαλι γυρισμενο δεξια, σαν χαμενη , σαν να μην βλεπει, σαν να μην μυριζει. εκανε κ εμετο
Εχω πεθανει, η δικια μ καρδια χτυπαει παρα πολυ. Σημερα εγινε 14αρων τι ειρωνια. Δεν βρισκω κανεναν γιατρο τετοια ωρα. πηρα 118.. ,ολοι κλειστα. μετα απο 1 ωρα ηρεμησε , τωρα κοιμαται, αναπνει ευτυχως. αλλα παλι εχει μικρους σπασμους.
Αν καποιος μπορει να με διαφωτισει εστω 8α ειμια ευγνωμων
ευχαριστω

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 04:27, 16-03-09:

Δυστυχώς τέτοια ώρα δεν μπορώ να βοηθήσω, δεν έχω γνώσεις και σε τέτοια θέματα, αλλά προσπάθησε να ηρεμίσεις. 'Ολα θα πάνε καλά. Αφού κοιμήθηκε, είναι θετικό σημάδι, ίσως ήταν μια μεμονωμένη κρίση. Το πρωί θα πάτε σε γιατρό. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, μόνο ψυχολογική υποστήριξη μπορώ να προσφέρω!

Παράθεση

Ιοκαστη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιοκαστη
H Ιοκαστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Ιοκαστη έγραψε στις 06:29, 16-03-09:

Καταρχήν καλημέρα κοπελάρα μου! Αν η επιληψία είναι όπως στα σκυλάκια, τότε με τα κατάλληλα φάρμακα μπορεί να ζήσει πάαααρα πολλά χρόνια! Ο δικός μου έζησε 18! Είμαι νέα γατομαμά, οπότε είναι περιορισμένες οι γνώσεις μου για γατσούνια, δυστηχως.. Για τέτοιες έκτακτες περιστάσεις, μιας και μένεις Αθήνα, υπάρχει ένα Νοσοκομείο ζώων, ανοιχτό 24 ώρες το 24ωρο ΑΛΛΑ είναι στο Πικέρμι, 21ο χμ Λεωφόρου Μαραθώνος. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές, αλλά μπρος στη ζωούλα τους χαλάλι όλα.. Επικοινώνησε όποτε χρειαστεί στο 210-6038023, 210-6038024.

(Ελπίζω να μην το δείτε σαν διαφήμιση, απλά προσπαθώ να βοηθήσω και να ενημερώσω..)

Συγνώμη για την επεξεργασία, αλλά μόλις ανακάλυψα αυτό και σκέφτηκα ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει. Στο zipαρισμένο αρχείο, θα βρείς πάνω πάνω τα εφημερεύοντα νοσοκομεία! Περαστικά στο ψιψινάκι σου!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:57, 16-03-09:

Πώς είναι το γατάκι; Είχαμε κανένα νέο;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:23, 16-03-09:

Καλημέρα βρήκα αυτό
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=30979 μπορεί να σε βοηθήσει ίσως.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 11:17, 16-03-09:

Περαστικά στη γατούλα σου. Ανάλογο πρόβλημα αντιμετώπισα και γω με τη γάτα μου. Συνοπτικά αυτά που είχα βρει σε σχέση με την επιληψία και γενικότερα κρίσης τέτοιου τύπου βρίσκονται εδώ:
http://mycat.e-steki.gr/showpost.php...3&postcount=23
Το θετικό είναι στη δική μου περίπτωση μέχρι στιγμής δεν έχει ξανακάνει κρίση και ελπίζω το ίδιο να για τη δική σου.
Περιμένουμε νέα σου.

Παράθεση

goltnum9

Νεοφερμένος

O goltnum9 έγραψε στις 19:58, 16-03-09:

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον...καταρχας τα ειδα ολα χτες το βραδυ πραγματικα κ δεν ηταν υπερβολη. δευτερον η κοπελαρα ειναι η γατουλα μ, ετσι κ για χιουμορ αλλα δεν υπαρχει προβλημα.
ΜΙλησαμε με γιατρο σημερα μιας κ ηταν πολυ καλητερα μετα τις 04.00 τα ξημερωματα και σημερα το πρωι. Μας ειπε οτι εινια επιληψια τελικα και να της δωσουμε λιγο χρονο πρωτου την παμε απο εκει. ισως μεχρι αυριο το μεσημερι αν δεν γινει κατι. αυτο γιατι αν βγει απο το σπιτι παθαινει πανικο, κ σιγουρα δε θαθελα να την επιβαρινω αυτη τη στιγμη με αγχος.
Το μονο κακο ειναι οτι εχει μεγαλο προβλημα στο αριστερο ματι απο οτι εχω καταλαβει, δεν κινηται καθολου και επισης οτι λιγο τρεμει το σωμα της, ισως ειναι απο το σοκ που υπεστει.
Τι να πω. περιμενουμε. ολη μερα απο πανω ειμαι.....

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 20:04, 16-03-09:

Αν η γατούλα τρέμει ακόμα αυτό δεν είναι καθόλου καλό σημάδι και εγώ στη θέση θα πήγαινα άμεσα σε γιατρό.
Επίσης μου φαίνεται περίεργο για το πως έγινε η διάγνωση χωρίς να την έχει δει.
Πάντως αν θες δοκίμασε να της βάλεις λίγο μέλι στα ούλα, γιατί καμιά φορά οι κρίσεις είναι και από υπογλυκυκαιμικό σοκ.

Παράθεση

goltnum9

Νεοφερμένος

O goltnum9 έγραψε στις 20:07, 16-03-09:

εμ...δεν τρεμει σαν την κριση. αλλα παρατηρω οτι δεν ειναι ηρεμη οπως παλια. σαν σοκαρισμενη. θα παρω τηλεφωνο το γιατρο να ρωτησω, ισως ειχε αρκετα περιστατικα και γνωριζει τα συμπτώματα? τι να πω κ εγω....

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,447 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:13, 16-03-09:

Αυτό με το μάτι με προβληματίζει, μήπως έπαθε κάποιο ελεφρύ εγκεφαλικό επεισόδιο το γατάκι; Περαστικά να είναι εύχομαι!!

Παράθεση

alexandrafou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexandrafou
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O alexandrafou έγραψε στις 11:51, 19-03-09:

Καλημέρα σε όλους,εχω μια γατουλα 8 ετων που εχει επιληψια τα τελευταια 4 χρονια.Παθαινει τις κρισεις παντα βραδυ και ενω κοιμαται...Αυτο συμβαινει μια φορα καθε 2-3 μηνες περιπου.Δυστυχως σε οσους κτηνιατρους εχω παει λενε οτι δεν ειναι σιγουροι και δεν της δινουν φαρμακα(καθως της εχει διαγνωστει και εγκεφαλικη παρασταθεια οταν ηταν λιγων μηνων).Απο την εμπειρια μου,το μονο που μπορουμε να κανουμε εκεινη την ωρα ειναι να τους κραταμε τα "χερια" για να μην τραυματηστουν με τα νυχια τους.
Συγνωμη αν σας κουρασα.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 15:03, 19-03-09:

αμαρτία οι γατούλες να περνάνε τέτοια πράγματα. να μας κρατας ενήμερους για την κατάσταση της κουκλίτσας σου. ελπίζω η θεραπεία να της κάνει κάτι τις καλό

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,364 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:19, 19-03-09:

Αυτο με το ματι κι εμενα εγκεφαλικο θα μ εκανε να σκεφτω πιο πολύ. Προσωπικα θα την πηγαινα αμεσα σε γιατρο σημερα με γατοφορο πληρως καλυμέννο με χοντρη πετσετα δεμενη για να μη βλέπει και ταραζεται. Με γλυκεια φωνη δικη σου και μαξιλαρια μεσα στο γατοφορο και πετσετα σκουρη εξω και μαλακες κινησεις νομιζω θα ηταν οκ.
Τωρα θα προτιμουσα η εναν γιατρο που την ξερει καλά η ενα αλλο πολύ εμπειρο σε γατες. Εγω αν ημουν αθηνα θα την πηγαινα η στον αιλουρο η στο κτηνιατρικο κεντρο γατας η στη μαγδα βουδουρη ( 1188. Στο πικερμι ειναι πολύ ακριβα εχω ακουσει.

Για εκτακτα υπαρχει και η ΚLMS

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη progvamp
H progvamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H progvamp έγραψε στις 12:22, 12-06-09:

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το θέμα στον ακόλουθο σύνδεσμο για μια φίλη που παρουσίασε επιληπτική κρίση/κρίσεις η γατούλα της: http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=30979

Και ο δικός μου γατούλης παρουσίασε αυτό το πρόβλημα πριν δυο μέρες. Δεν είχα τον χρόνο να σας γράψω, ακόμα δεν τον έχω, ξεκλέβω λίγο από η δουλειά καθώς τώρα ο γατούλης είναι σε κλινική και πηγαίνει πολύ καλύτερα.

Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί πραγματικά έχω τρελαθεί! Τις κρίσεις τις παρουσιάσε το απόγευμα προς βράδυ, της ημέρας που τον πήγαμε για εμβόλιο στον κτηνίατρο. Το επαναληπτικό. Δύο του έκανε. και του ζητήσαμε να του πάρει και αίμα, προληπτικά! Λες και το ξέραμε! Φοβηθήκαμε μήπως πρόκειται για παρενέργεια από τα εμβόλια. Το βράδυ έκανε πυρετο, πήραμε τον γιατρό και μας είπε ότι δεν είναι τίποτα και να του δώσουμε ζάχαρη! Έλεος! Ασφαλώς δεν έφαγε τη ζάχαρη.

Το βράδυ άρχισε να ουρλιάζει και να του φεύγουν τα τσίσα και να του τρέχουν σάλια από το στόμα. Δεν ήξερα ότι αυτό από μόνο του είναι επιληπτική κρίση! Κι άλλες φορές τον είχα ακούσει να φωνάζει έτσι, νόμιζα ότι είναι επειδή θέλει γάτα. Δεν είναι στειρωμένος. Δεν έχει πάει ποτέ με γάτα. Είναι περιορισμένος σε διαμέρισμα Β΄ορόφου, με μεγάλο μπαλκόνι με φυτά και δεν έχει τάσεις φυγής, ούτε "ψεκάζει", οπότε δεν τον έχω στειρώσει ακόμα.

Μετά την πρώτη κρίση, ακολούθησε περίοδος ηρεμίας. Μετά από αρκετή ώρα ήρθε κι άλλη κρίση, με ούρα, σάλια και πάλι και μετά πάλι ηρεμία. Αλλά την τρίτη φορά, μου πήδηξε ξαφνικά από το κρεβάτι όπως είμασταν ξαπλωμένοι και χτυπιόταν στο πάτωμα και είχα πάθει σοκ!!! Τον άρπαξε η μαμά, μη ξέροντας τι είναι αυτό ή πώς αντιμετωπίζεται και τον βούτηξε στη μπανιέρα. Τα ποδαράκια του ίσα ίσα βράχηκαν και λίγο το κορμί του, εκείνος όμως, ευτυχώς το ξεπέρασε. Τον τυλίξαμε στο μπουρνούζι και τον κρατούσαμε σφιχτά, ενώ ψάχναμε σαν τρελές τηλέφωνα κλινικών και διανυκτερευόντων κτηνιάτρων στην περιοχή, γιατί το κινητό του γιατρού μας ηταν κλειστό! (Η μαμά του έδωσε μισό ντεπόν για να πέσει ο πυρετός! Νομίζαμε ότι οι σπασμοί ήταν από τον πυρετό. Μετά μάθαμε ότι δεν έπρεπε και ίσως πάθει δηλητηρίαση. Στην κλινική αργότερα μας είπαν ότι αυτό είναι το πιο ανησυχητικό από όλα, αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και δεν έχει πρόβλημα από αυτό.)

Το πήγαμε σε κτηνίατρο που διανυκτέρευε, στην Καυτατζόγλου κάπου. Μένω Κ. Πατήσια. Εκεί ΔΕΝ μας ανέφερε καθόλου το θέμα επιληψίας, του έκανε ένεση αντιβίωση για να του πέσει ο πυρετός, λόγω του ότι άφηνε τα ούρα του και υποθέσαμε ότι πονάει και δεν μπορεί να ουρήσει. Αλλά ουρούσε και πολύ μάλιστα! Και έπινε νερό και έτρωγε, όλα κανονικά, ανάμεσα από τις κρίσεις. Είχαμε την υποψία ουρολοίμωξης. Του έκανε ακτινογραφία. Η κύστη του ήταν άδεια. Αυτό ήταν καλό.

Πάμε σπίτι, ο μικρός ξανάρχισε να ουρλιάζει και συγχρόνως να του τρέχουν σάλια και να του φεύγουν ούρα, αλλά δεν είχε σπασμούς, ούτε εκείνο το φρικτό χτύπημα στο πάτωμα που μας τρόμαξε. Τον περιορίσαμε στο δωμάτιό μου. Έκανε πολλές τέτοιες κρίσεις ώς το πρωί που αποφασίσαμε να τον τρέξουμε σε μια σοβαρή κτηνιατρική κλινική για νοσηλεία, μη μπορώντας ακόμα, στις 10 το πρωί να βρούμε τον γιατρό μας σε κανένα τηλέφωνο!! Στην τελευταία κρίση πήδαγε γύρω γύρω στο δωμάτιο, πανικόβλητος! Είχα τρελαθεί!

Τον πήγαμε σε μια πολύ καλή, αλλά ακριβή από ό,τι φαίνεται, κλινική στο Χαλάνδρι. Το πρώτο hint που βρήκα στο ίντερνετ ψάχνοντας για "κτηνιατρική κλινική"! Τι να έκανα; Τελικά ήταν η πιο σωστή κίνηση που κάναμε!

Εκεί τον είδαν του πήραν αίμα για εξετάσεις και τον έβαλαν σε κλουβάκι για παρακολούθηση. ΟΙ αιματολογικές εξετάσεις του και εξετάσεις ούρων που του έγιναν ήταν όλες ΚΑΘΑΡΕΣ. Δεν έχει ουρολοίμωξη! Άρα μας είπαν το πιο πιθανό είναι να είναι επιληπτικό και του εκδηλώθηκε τώρα. Γιατί όμως; Είναι όντως έτσι; Έχασα τον κόσμο μου όλο!

Χθες, μάλιστα, μου ανακοίνωσαν στην κλινική τις δυο επιλογές που έχω α) ευθανασία!!! (ποτέεεεεεεεεεεεεεε!!!) β) περαιτέρω νοσηλεία και εξετάσεις μέχρι να δούμε αν πάει καλύτερα και όταν τον πάρουμε σπίτι με το καλό, θα συνεχιστεί η θεραπεία με αντι-επιληπτικά χάπια και κορτιζόνη και μπορεί να εμφανίζει πάλι κρίσεις επιληψίας μια ή δύο φορές το μήνα, αλλά αν κάνει συχνότερα ή μακριά από μας, απανωτές, θα πρέπει να το θανατώσουμε... γιατί πλέον θα ταλαιπωρείται και το ίδιο το γατάκι.

Το κόστος της θεραπείας, νοσηλείας, εξετάσεων είναι αρκετά τσουχτερό, αλλά επιλέξαμε να το αντέξουμε. (BTW πουλάω το παλιό μου λάπτοπ, όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm για λεπτομέρειες! Τι να κάνω; Χρειάζομαι λεφτά για να το σώσω!)

Χτες το μεσημέρι, λοιπόν πήραμε την απόφαση να συνεχιστεί η νοσηλεία του και να το ναρκώσουν, όπως μας είπε η γιατρός, για να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει, γιατί παρουσίασε άλλες δύο επιληπτικές κρίσεις όταν ήταν στην κλινική. Το πρωί θα το ξυπνούσαν σιγά σιγά και θα βλέπαμε πώς πάει από κει και έπειτα.

Χτες το απόγευμα μας είπαν ότι δεν έχει παρουσιάσει άλλη κρίση και του δίνουν αντιεπιληπτικά χάπια, αντιβίωση για τοξοπλάσμωση (μήπως και είναι από αυτό, θα γίνει και εξέταση, αλλά μέχρι να γίνει αποφάσισαν να δώσουν αντιβίωση που δεν κάνει κακό μας είπαν) και το έχουν με ορό. Οπότε μας είπαν ίσως να μην χρειαστεί να το ναρκώσουν καθόλου αφού είναι ήρεμο.

Σήμερα το πρωί έχω πολύ καλά νέα και απέκτησα αισιοδοξία! Μας είπαν ότι τελικά δεν χρειάστηκε να το ναρκώσουν καθόλου, αφού δουλεύουν τα φάρμακα και τα ηρεμιστικά και δεν έχει παρουσιάσει καμιά άλλη κρίση. Εάν συνεχίσει να πηγαίνει έτσι, θα διακόψουν τα ηρεμιστικά για να δουν πώς αντιδρά και χωρίς αυτά και αν πάει καλά, θα τον πάρουμε σπίτι. Θα του χορηγήσουν και κορτιζόνη.

Το ξέρω ότι θα είναι δύσκολα, αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά! Ελπίζω ότι έχω τη συμπαράσταση όλων!

Ευχαριστώ, παιδιά!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,638 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:24, 12-06-09:

Περαστικα στο γατουλη σου!Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 12:36, 12-06-09:

Περαστικά και από μένα την παθούσα.
Προσωπικά τη λύση της ευθανασίας δε θα τη σκεφτόμουν καθότι το ζώο δεν πονάει. Άσε που πολλά γατάκια με την κατάλληλη θεραπευτική αγωγή είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα και εύχομαι το ίδιο και για το γατάκι σου.
Σε τι ηλικία είναι; Έχε αν θες υπόψη σου ότι το γεγονός ότι είναι αστείρωτο το κάνει πιο νευρικό και ίσως αυτό επηρεάζει τη συχνότητα των κρίσεων. Όσο και να μην ψεκάζει ή φωνάζει δε σημαίνει ότι οι ορμόνες δεν του δημιουργούν νευρικότητα και στρες.
Από όσο ξέρω καλό είναι να προσέχουμε να είναι σε ήρεμο και ήσυχο περιβάλλον για αποτροπή των κρίσεων.

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη progvamp
H progvamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H progvamp έγραψε στις 12:49, 12-06-09:

Σας ευχαριστώ. Ναι, το περιβάλλον εδώ, στο δωμάτιό μου τουλάχιστον είναι πολύ ήσυχο και σκοτεινό θα έλεγα. Για τη στείρωση, θα το ρωτήσω στους γιατρούς στην κλινική, κι αν συμφωνήσουν θα του κάνουμε, αλλά μετά από όλα αυτά που έχει περάσει, νομίζω χρειάζεται λίγο χρόνο με την οικογένειά του να ηρεμήσει μακριά από γιατρούς και κλινικές. Δεν θέλω να το ταλαιπωρήσω κι άλλο. Φαντάζομαι θα μας πουν οι γιατροί, αν είναι να βοηθάει θα το κάνω βεβαίως!

Ο γατούλης είναι τώρα 3 χρονών.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 12:58, 12-06-09:

Φυσικά, πάντα σε συνεννόηση με τους γιατρούς.
Εννοείται ότι προέχει να ηρεμήσει μετά την ταλαιπωρία που πέρασε. Σίγουρα και η κλινική δεν είναι ότι πιο ευχάριστο για τα γατούνια μας.
Να τον χαίρεσαι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους