Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,993 εγγεγραμμένα μέλη και 2,810,013 μηνύματα σε 79,757 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 737 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κρίσεις επιληψίας!

indrilgon

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 15:02, 12-11-08:

Η φωφω παθαίνει κρίσεις επιληψίας(δυο έχουμε μετρήσει εμείς μέχρι στιγμής) που κρατάνε αρκετή ώρα(γύρο στα πέντε λεπτά) Ο μπαμπάς μου μίλησε με τον κτηνίατρο και αυτός του είπε ότι έχει κολλήσει πάλι σκουλήκια(από όταν έφυγα για σπουδές δεν έχει πάρει το χάπι) και τα περιττώματα από τα σκουλήκια είναι τοξικά και της δημιουργούν αυτό το πρόβλημα. Μετά από αυτό έδωσε στον μπαμπά μου μια αμπούλα για τους ψήλους. Μόνο αυτό. Πως θα θεραπεύσει ένα πρόβλημα με εσωτερικά σκουλήκια μια αμπούλα για εξωτερική χρήση για ψύλλους?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 15:06, 12-11-08:

η αμπούλα κάνει εσωτερική και εξωτερική αποπαρασίτωση... μην ανησυχείς. Η γατούλα σου ειναι στειρωμένη; μήπως έιναι κρίση όίστρου;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:09, 12-11-08:

Ζωή πες μας τη μάρκα για να σου πω.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 15:12, 12-11-08:

Ναι είναι στειρωμένη, μόνο δυο ίστρους έχει περάσει και μια γέννα και αυτό πριν 13+ χρόνια, σίγουρα θα την βοηθήσει? Τρομάζει πολύ η φουκαριάρα όταν το παθαίνει και εμείς δεν ξέρουμε και πώς να την βοηθήσουμε…

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 15:15, 12-11-08:

να ρωτήσω (δεν έιχα καταλάβει ότι είναι τόσο μεγάλη συγνώμη) ο γιατρός την εξέτασε και είπε΄οτι είναι απο παράσιτα η συμπεριφορά της; μήπως να κάνει καμιά εξέταση αίματος καλού κακού; είναι απολύτος βέβαιος ο γιατρός;

ξέρεις τα ακριβή της συμπτώματα; μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ;

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 15:18, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
Ζωή πες μας τη μάρκα για να σου πω.
Stronghold των 45mg. Της έβαλα στο δέρμα στον σβέρκο όπως μας είπε ο κτηνίατρος. Την ενόχλησε πολύ αλλά γουργουρίζει, να την αφήσω να το γλύψει? Προσπαθεί αλλά της λέμε να μην το κάνει…

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:19, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από indrilgon
Stronghold των 45mg. Της έβαλα στο δέρμα στον σβέρκο όπως μας είπε ο κτηνίατρος. Την ενόχλησε πολύ αλλά γουργουρίζει, να την αφήσω να το γλύψει? Προσπαθεί αλλά της λέμε να μην το κάνει…
θα ρωτήσω τη Βασια...περίμενε λίγο...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 15:19, 12-11-08:

να μην το γλύψει και να μην βραχεί για 2-3 μέρες... θα ναι καλυμένη μετά για 45 μέρες περίπου

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 15:21, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
να ρωτήσω (δεν έιχα καταλάβει ότι είναι τόσο μεγάλη συγνώμη) ο γιατρός την εξέτασε και είπε΄οτι είναι απο παράσιτα η συμπεριφορά της; μήπως να κάνει καμιά εξέταση αίματος καλού κακού; είναι απολύτος βέβαιος ο γιατρός;

ξέρεις τα ακριβή της συμπτώματα; μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ;
Όχι δεν την εξέτασε ο Γιατρός, του είπε ο μπαμπάς μου τα συμπτώματα γιατί ανησύχησε. Και του είπε ο Γιατρός ότι είναι αυτό και του έδωσε την αμπούλα.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 15:24, 12-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
να μην το γλύψει και να μην βραχεί για 2-3 μέρες... θα ναι καλυμένη μετά για 45 μέρες περίπου
Δηλαδή να της ξαναβάλω τα Χριστούγεννα που θα ξανά κατέβω από Γιάννενα?

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 15:25, 12-11-08:

δεν ξέρω. πώς μπορεί να συμπεράνει ότι η συμπεριφορά της αυτή είναι από σκουλικάκια χωρίς να δεί το ζωάκι; περίεργο ακούγεται. Θα πρότεινα μια εξέταση από γιατρό. και αν έχει καιρό να κάνει εξετάσεις μήπως να της κάνετε; είναι 14 χρονών. χμ μπορεί να έιναι απλά σκουλικάκια.. δεν ξέρω... ρώτα και στο γιατρό του φόρουμ αν τα συμπτώματα αυτά είανι απο σκουλικάκια και θα δεις τι θα σου πει

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 15:36, 12-11-08:

Δεν ξέρω αν θα προλάβω τώρα να την πάω στον κτηνίατρο. Έχουμε τρεξίματα τώρα και η φωφω δεν μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και δεν την βρίσκω πάντα…

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,618 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:29, 13-11-08:

καλημέρα, τα σκουλήκια δεν μπορουν να δώσουν επιληπτικες κρίσεις..με το stronghold εισαι μερικώς καλυμένη, απλα δεν πιάνει ένα μονο εσωτερικο παρασιτο αλλα ειναι καλο...πώς είναι αυτες οι κρίσεις?θα πρέπει να τις περιγράψεις και να δεις τη συχνότητά τους...πάντως η ηλικία, 14 ετων θα μπορούσε να δώσει διάφορα προβλήματα, επίσης υπάρχουν πολλά νοσήματα που κάνουν κρίσεις στα ζώα, αλλά αυτες δεν είναι επιληψία...θέλει πολύ ψάξιμο το ζώο σου...αλλά το βασικό είναι η συχνότητα...παρακολούθησέ το..

Παράθεση

Louiza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louiza
H Louiza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Louiza έγραψε στις 22:25, 14-11-08:

Συγνώμη αλλά είναι πολύ επιπόλαιο να συμπεράνει ο γιατρός οτι για τις κρίσεις ευθύνονται τα σκουλήκια χωρίς να δει το ζώο. Έχω έναν επιληπτικό γάτο και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα. Επιληπτικές κρίσεις μπορούν να παρουσιαστούν από πολλές διαφορετικές αιτίες. Μια πολύ συνηθισμένη είναι η δηλητηρίαση από κάποιο απορυπαντικό ή χημικό, ή ακόμα και από φάρμακο που έδωσες στη γάτα π.χ. φάρμακο για τους ψύλους που το έγλειψε. Μπορεί ακόμα να είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας ή να προέρχονται από σοβαρό χτύπημα στο κεφάλι. Πολλές φορές είναι αδύνατο να βρείς την αιτία ακόμα και μετά από εξετάσεις. Αν οι κρίσεις επιμείνουν πρέπει οπωσδήποτε να την πας σε έναν καλό γιατρό και να αρχίσει φαρμακευτική αγωγή, την οποία μπορεί να πρέπει να παίρνει για το υπόλοιπο της ζωής της.. 5 λεπτά είναι πολλή ώρα για μια κρίση. Θα σε συμβούλευα να βεβαιωθείς οτι δεν έρχεται σε επαφή με φάρμακα και δηλητήρια και αν συνεχιστούν οι κρίσεις να την δει κτηνίατρος. Δυστυχώς οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν έχουν καμία εμπειρία με επιληπτικές γάτες και είναι πιθανό να σου δώσουν λάθος διάγνωση. Συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα τηλεφώνημα στον Αίλουρο. Μην το αμελήσεις, αν οι κρίσεις επιδεινωθούν μπορεί να αποβούν θανατηφόρες. Μπορεί να προέρχονται από κάποια αρρώστεια που πρέπει να θεραπευτεί. Μπορεί και να σταματήσουν από μόνες τους αν η αιτία ήταν κάποια δηλητηρίαση, αλλά αν γίνονται συχνά χρειάζεται επειγόντως αγωγή. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα! Αν φτάσει να έχει πολλές κρίσεις μέσα στη μέρα θα είναι δύσκολο να τις σταματήσεις. Πάντως με το κατάλληλο φάρμακο τα επιληπτικά ζώα ζούνε πολλά χρόνια μια καλή ζωή.

Παράθεση

indrilgon

Διάσημο Μέλος

H indrilgon έγραψε στις 17:48, 18-11-08:

Γεια σας και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια! Η φωφω μας δεν έχει πάθει άλλη κρίση μέχρι στιγμής, ωστόσο θα πάει για μια εξέταση (στον ίδιο κτηνίατρο που μας έδωσε την αμπούλα).
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το εμφάνισε τώρα λίγο πριν γίνει 15.
Ελπίζω μόνο να μην έχει άλλη κρίση στο μέλλον…

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 15:55, 24-12-08:

Σήμερα το πρωί η γάτα μου είχε σπασμούς και καμία επαφή με το περιβάλλον, αυτό κράτησε περίπου ένα λεπτό (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη) γιατί είχα τρομοκρατηθεί. Πήγαμε στην κτηνίατρο και όπως της περιέγραψα τα συμπτώματα, μου είπε ότι μοιάζει με κρίση επιληψίας. Προς το παρόν κάναμε κάποιες αιματολογικές και θα ξαναπάω τη Δευτέρα για τις υπόλοιπες γιατί θέλει να τις στείλει σε εξωτερικό εργαστήριο και λόγω των ημερών είναι κλειστά. Τέλος μου έδωσε και κάποιο φάρμακο το οποίο από ότι κατάλαβα βοηθάει στην αποφυγή κρίσεων. Έχω τρομακρατηθεί και επειδή πρώτη φορά το αντιμετωπίζω δε γνωρίζω κάτι για αυτή την ασθένεια αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε την άποψή του. Δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να συμβαίνουν αυτές οι κρίσεις, καθώς δε γνωρίζω και αν η γάτα μου μπορεί να είχε ξαναπάθει κάτι τέτοιο και εγώ απλά να μην την είχα δει.
Επίσης μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που το ζώο βρίσκεται σε κρίση; Την έβλεπα να "χτυπιέται" και δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:40, 24-12-08:

Αχ βρε Νεκταρία μου, τι έπαθε το Σιντί χριστουγεννιάτικα;
Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Επίσης μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που το ζώο βρίσκεται σε κρίση; Την έβλεπα να "χτυπιέται" και δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω....
Σ' ένα βιβλίο που έχω βρήκα αυτό:
If your cat is having a classic seizure, cover the cat with a blanket and stand aside until the animal quiets down. Do not put your fingers in the cat’s mouth or try to wedge something between the teeth. Cats cannot swallow their tongues while having a seizure, and this will simply result in you being badly bitten. Then take your cat to the veterinarian so they can determine the cause of the seizure.
...επομένως, καλά έκανες και περίμενες απλώς να της περάσει.
Αν τελικά είναι όντως επιληψία, νομίζω ότι με τα φάρμακα ελέγχεται πάρα πολύ καλά. Κουράγιο και πες μας τα νεότερα, ε;
Πολλά φιλιά σ' εσάς και στη γριά σοπράνο που σας παιδεύει...

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:50, 24-12-08:

Ευχαριστώ πολύ. Καλά Χριστούγεννα και σε σας.
Να αναφέρω και κάτι ακόμα η γάτα είχε και υποθερμία και μου είπε ότι πιθανόν να είναι και από όλο αυτό που έγινε. Τριανταπέντε μισο. Προς το παρον την έχω με κουβέρτα και θερμοφόρα. Πως όμως θα καταλάβω αν ανέβηκε η θερμοκρασία; Το απλό θερμόμετρο κάνει;

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KittyG
H KittyG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H KittyG έγραψε στις 23:57, 24-12-08:

Σήμερα το πρωί η γάτα μου είχε σπασμούς και καμία επαφή με το περιβάλλον, αυτό κράτησε περίπου ένα λεπτό (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη) γιατί είχα τρομοκρατηθεί. Πήγαμε στην κτηνίατρο και όπως της περιέγραψα τα συμπτώματα, μου είπε ότι μοιάζει με κρίση επιληψίας. Προς το παρόν κάναμε κάποιες αιματολογικές και θα ξαναπάω τη Δευτέρα για τις υπόλοιπες γιατί θέλει να τις στείλει σε εξωτερικό εργαστήριο και λόγω των ημερών είναι κλειστά. Τέλος μου έδωσε και κάποιο φάρμακο το οποίο από ότι κατάλαβα βοηθάει στην αποφυγή κρίσεων. Έχω τρομακρατηθεί και επειδή πρώτη φορά το αντιμετωπίζω δε γνωρίζω κάτι για αυτή την ασθένεια αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε την άποψή του. Δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να συμβαίνουν αυτές οι κρίσεις, καθώς δε γνωρίζω και αν η γάτα μου μπορεί να είχε ξαναπάθει κάτι τέτοιο και εγώ απλά να μην την είχα δει.
η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και ευκολο να εισαι εκει και να μην μπορεις να βοηθησεις αλλα νομιζω οτι στα ζωακια δεν μπορουμε να κανουμε κατι οσο διαρκει η κριση.Αν και δεν ειμαι και σιγουρη...Να σε ρωτησω;Μετα τους σπασμους συνηλθε πολύ ώρα αργότερα;Στις επιληπτικές κρίσεις γενικότερα η πρώτη φαση είναι και η πιο επικύνδινη δλδ πριν απο τους σπασμους.
Επίσης ως επιληπτική κρίση χαρακτηρίζεται και η πιο απλή αφαίρεση.Θα πρέπει να έχεις το νου σου στην γατούλα όσο μπορείς για να σιγουρευτεις για το τι της συμβαινει.Πάντως από όσα ξέρω όσον αφορά τους ανθρώπους το καλύτερο ειναι να αφήσεις να ξυπνήσει μόνος του και ψυχραιμία, την ώρα της κρίσης δεν πονάει ούτε καταλαβαίνει τίποτα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:57, 25-12-08:

Ωχ.. .περαστικά εύχομαι....

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 19:06, 27-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από KittyG
Να σε ρωτησω;Μετα τους σπασμους συνηλθε πολύ ώρα αργότερα;Στις επιληπτικές κρίσεις γενικότερα η πρώτη φαση είναι και η πιο επικύνδινη δλδ πριν απο τους σπασμους.
Πριν τους σπασμούς δεν παρατήρησα κάτι γιατί ήτανε μέσα στο σπιτάκι της. Απλά κάποια στιγμή επειδή "κοπανιότανε" εκεί μέσα πήγα να δω τι είναι αυτός ο θόρυβος και την είδα να έχει σπασμούς. Οι σπασμοί όπως είπα κρατήσανε περίπου ένα λεπτό, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, γιατί και εγώ είχα σοκαριστεί πάρα πολύ βλέποντας κάτι τέτοιο. Μετά τους σπασμούς έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη και για κανένα μισάωρο έκανε κύκλους. Αυτό που έκανα μετά ήταν να τη βάλω σε σκοτεινό και ήσυχο μέρος και προσπάθησα να την κρατήσω ήρεμη, μέχρι να την πάω στην κτηνίατρο.

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ωχ.. .περαστικά εύχομαι....
Ευχαριστώ πολύ. Αλλά μάλλον δεν είναι κάτι περαστικό.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να παρακολουθήσουμε τη συχνότητα των κρίσεων, όσο αυτό είναι εφικτό, γιατί λείπουμε και κάποιες ώρες από το σπίτι και ανάλογα να αποφασίσουμε αν θα της χορηγήσουμε κάποιο φάρμακο. Απλά έτυχε πολύ άσχημη στιγμή καθότι λόγω των ημερών δεν ήταν και πολύς κόσμος στο forum και πραγματικά θα χρειαζόμουν κάποια γνώμη. Ευτυχώς κατάφερα και βρήκα πληροφορίες και σε κάποια sites του εξωτερικού.

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KittyG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

H KittyG έγραψε στις 22:36, 27-12-08:

Πριν τους σπασμούς δεν παρατήρησα κάτι γιατί ήτανε μέσα στο σπιτάκι της. Απλά κάποια στιγμή επειδή "κοπανιότανε" εκεί μέσα πήγα να δω τι είναι αυτός ο θόρυβος και την είδα να έχει σπασμούς. Οι σπασμοί όπως είπα κρατήσανε περίπου ένα λεπτό, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, γιατί και εγώ είχα σοκαριστεί πάρα πολύ βλέποντας κάτι τέτοιο. Μετά τους σπασμούς έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη και για κανένα μισάωρο έκανε κύκλους. Αυτό που έκανα μετά ήταν να τη βάλω σε σκοτεινό και ήσυχο μέρος και προσπάθησα να την κρατήσω ήρεμη, μέχρι να την πάω στην κτηνίατρο.

Ευχαριστώ πολύ. Αλλά μάλλον δεν είναι κάτι περαστικό.
Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να παρακολουθήσουμε τη συχνότητα των κρίσεων, όσο αυτό είναι εφικτό, γιατί λείπουμε και κάποιες ώρες από το σπίτι και ανάλογα να αποφασίσουμε αν θα της χορηγήσουμε κάποιο φάρμακο. Απλά έτυχε πολύ άσχημη στιγμή καθότι λόγω των ημερών δεν ήταν και πολύς κόσμος στο forum και πραγματικά θα χρειαζόμουν κάποια γνώμη. Ευτυχώς κατάφερα και βρήκα πληροφορίες και σε κάποια sites του εξωτερικού.
Μετά την κρίση χρειάζεται ξεκουραση και να συνέλθει με την ησυχία της καλά έκανες νομίζω.Τι βρήκες στο internet;Γιατί κι εγώ δεν ξέρω για τις γάτες να σου πω την αλήθεια...οτι γνωρίζω όσον αφορά τους ανθρώπους...Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να μην την αφήνεις εκτεθημένη σε μπαλκόνι που δεν είναι περιφραγμένο μιας και μπορεί να πέσει(δεν μπορείς να ξέρεις αν και πότε θα έχει κρίση...)Μακάρι όλα να πάνε καλά.Λογίκα η γατούλα με λίγη περισσότερη προσοχή και τα φάρμακα θα τα πάει καλά.Για την πρώτη φάση της κρίσης που σου είπα απλά είναι η φάση που πέφτει σαν κούτσουρο δλδ εκείνη την στιγμή σταματάει ακόμα και η αναπνοή ειναι όμως δύσκολο να κρατήσει τόσο ώστε να κινδυνεύσει η ζωή κάποιου οι πιο πολλοί κινδυνεύουν από το χτύπημα την ώρα που πέφτουν...

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 12:26, 28-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από KittyG
Τι βρήκες στο internet;
Κοίταξε το τι βρήκα είναι κάπως μεγάλη κουβέντα γιατί είναι διάφορα άρθρα σχετικά με το θέμα και οδηγίες του τι να κάνεις οπότε δύσκολο να τα παραθέσω.
Θα σου γράψω κάποιες γενικές οδηγίες γιατί μπορεί να τις χρειαστεί και κάποιος άλλος. (Αν και θα ευχόμουν αχρείαστες να 'ναι).
Αυτό που λένε είναι ότι δε μπορείς να κάνεις και πολλά την ώρα της κρίσης, απλά προσέχεις να μην τραυματιστεί το ζώο, απομακρύνεις πιθανά έπιπλα και το σκεπάζεις με κάποιο σεντόνι- κουβέρτα για να μην τραυματιστεί, δε βάζεις το χέρι σου στο στόμα γιατί υπάρχει κίνδυνος να σε δαγκώσει λόγω των σπασμών και γιατί δε γυρίζει η γλώσσα του όπως στον άνθρωπο. Κάποιοι προτείνουν να βάλεις λίγο μέλι στα ούλα για την περίπτωση υπογλυκαιμικού σοκ. Προσπαθείς να την έχεις σε ήρεμο και σκοτεινό μέρος μόλις περάσει η κρίση.
Οι σπασμοί είναι δύσκολο να χαρακτηριστούν σαν κρίση επιληψίας. Πολλοί είναι οι λόγοι που μπορεί να δώσουν κρίση. Χρειάζεται διεξοδικός έλεγχος και πάλι μπορεί να μη βγάλεις άκρη. Το πρόβλημα συνήθως αντιμετωπίζεται με χρήση φαινοβαρβιτόλης.
Επαναλαμβάνω ότι αυτά είναι πράγματα που διάβασα, καταληλότερος σίγουρα είναι ο κτηνίατρος.
Θα μπορούσε πιθανόν και κάποιος από τους κτηνιάτρους του φόρουμ να μας πει.
Εγώ δεν ξέρω ακόμα αν θα χορηγήσω φαρμακευτική αγωγή στη γάτα μου γιατί έχει και κάποια άλλα προβλήματα υγείας και ίσως την επιβαρύνω άδικα. Μόλις τελειώσω με κάποιες εξετάσεις θα δω τότε πως θα προχωρήσω.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:45, 28-12-08:

Αχ βρε Νεκταρια, περαστικά στην μικρή...
Ισως δεν ειναι κατι σοβαρο, κι εμενα μια απο τις γατούλες που έχω αναλάβει, που έχει ελαφρά νεφρική ανεπάρκεια, έκανε μερικές κρίσεις πριν κάτι μηνες αλλά δεν ξαναέκανε από τότε.

εύχομαι το καλύτερο.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 10:13, 29-12-08:

Kαλημέρα και από εδώ.
Να ευχηθώ περαστικά στο σιντάκι, ελπίζω να ήταν τυχαίο και να μην ξανασυμβεί. Να μας κρατάς ενήμερες και να έχετε καλά αποτελέσματα σήμερα στην γιατρό.
Η γιαγιά Σίσσυ δηλώνει την συμπαράσταση της και θα προσεύχεται να πάνε όλα καλά

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:14, 29-12-08:

Τι κανει η γιαγια μας η καλλιτεχνης?

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

H gatouni έγραψε στις 12:29, 29-12-08:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τις ευχές.
Αγαπητή Σίσσυ το εκτιμούμε ιδιαίτερα:kiss:.
Η γιαγιά καλλιτέχνης προς το παρόν είναι καλά. Δεν έχει κάνει κάποια άλλη κρίση μέχρι στιγμής. Και γενικά έχει γυρίσει στον παλιό (τώρα καλό να τον πω; δεν είναι και σίγουρο) της εαυτό.
Βιβή εσύ της έδωσες κάποια φαρμακευτική αγωγή; Ή παρατήρησες ότι δεν ξαναέκανε κρίσεις και δεν της έδωσες κάτι. Γιατί σκέφτομαι προς το παρόν να μην της χορηγήσω κάποιο φάρμακο. Και η δική μου μια δυσλειτουργία στα νεφρά μπορώ να πω ότι την έχει και φοβάμαι μην την επιβαρύνω.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:53, 29-12-08:

Αυτο ειναι καλο Νεκταρια μου!Καλη δυναμη!! Και για άλλη μια φορα μπραβο σου!
Θα τα πουμε πααααρα πολυ σύντομα

Παράθεση

KittyG

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KittyG έγραψε στις 20:31, 29-12-08:

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τις ευχές.
Αγαπητή Σίσσυ το εκτιμούμε ιδιαίτερα:kiss:.
Η γιαγιά καλλιτέχνης προς το παρόν είναι καλά. Δεν έχει κάνει κάποια άλλη κρίση μέχρι στιγμής. Και γενικά έχει γυρίσει στον παλιό (τώρα καλό να τον πω; δεν είναι και σίγουρο) της εαυτό.
Βιβή εσύ της έδωσες κάποια φαρμακευτική αγωγή; Ή παρατήρησες ότι δεν ξαναέκανε κρίσεις και δεν της έδωσες κάτι. Γιατί σκέφτομαι προς το παρόν να μην της χορηγήσω κάποιο φάρμακο. Και η δική μου μια δυσλειτουργία στα νεφρά μπορώ να πω ότι την έχει και φοβάμαι μην την επιβαρύνω.
Ωραια που φαινεται να το ξεπερνάει νομιζω παντως οτι τα αντιεπιληπτικα επιρρεαζουν το συκωτι πιο πολυ μπορεις να ρωτησεις και τον γιατρο της γατουλας σου μηπως αν χρειαστει και παρει αγωγη οποτε θα της κανεις και ειδικες εξετασεις εξετασεις για να μην την βλαψει κιολας.

Παράθεση

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nota
H Νότα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,301 μηνύματα.

H Nota έγραψε στις 16:34, 30-12-08:

πολυαγαπημένοι γονείς της γάτας σοπράνο γνωστής και ως CD-ROM είχαμε κανενα νεότερο;
Υ.Γ. εγω πιστεύω οτι δεν θα το ξανακανει, το εκανε για να σας τραβηξει ΑΚΟΜΗ περισσότερο την προσοχή....
(κουδουνιστε της λίγο την κεφάλα μωρε με φιλιάααα)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους