Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,016 εγγεγραμμένα μέλη και 2,852,707 μηνύματα σε 82,251 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δερματόφυτα...

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 20:49, 29-04-09:

καλησπέρα! εδω και λίγο καιρό είχα παρατηρήσει μια αραίωση στη κοιλίτσα της γατούλας μου.. τη πήγαμε στο γιατρό, της πήρε μερικές τρίχες, και σήμερα μάθαμε ότι τελικά έχει δερματόφυτα... ο γιατρός για την θεραπεία της μας έδωσε ένα spray (clinafarm λέγεται) και αφού το αραιώσουμε με νερό (1/50) να τη ψεκάζουμε τοπικά κάθε 3 μέρες... εγώ δεν ξέρω και πολλά γι'αυτόν τον μύκητα και θα ήθελα μερικές πληροφορίε, πχ κατά πόσο είναι κολλητικό στον άνθρωπο, ποιά είναι τα συμπτώματα σε μας και το γατουλίνι μου πρέπει να τη ψεκάζω μόνο εκεί που έχει την αραίωση,,, εε? αυτά σε γενικές γραμμές.. υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να ξέρω?
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,879 μηνύματα.

H chryssa έγραψε στις 21:43, 29-04-09:

Ουφ, κάτι μου θυμίζει αυτό!
Οι μύκητες είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο σε γατάκια, ιδίως αν κυκλοφορούν έξω. Είχε και η δικιά μου όταν τη βρήκα και πέρασαν σχετικά εύκολα, σε 10-20 μέρες, χωρίς να κολλήσω ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Η γάτα ήταν μέσα στο σπίτι, μόνο στο υπνοδωμάτιο δεν μπαίνει. Είναι μεταδοτικοί και στον άνθρωπο, αλλά κυρίως σε μικρά παιδιά, ηλικιωμένους και άτομα με πεσμένο ανοσοποιητικό, έτσι μας είχε πει ο κτηνίατρος. Ούτως ή άλλως οι μύκητες είναι παντού, στον κήπο, στην άμμο κλπ και δεν κολλάμε διαρκώς. Εμάς μας είχε δώσει χαπάκια και ένα φάρμακο τοπικό για τη γατούλα, για 10 μέρες. Αν δεις ότι μαδάει και σε άλλα σημεία, να της βάζεις και εκεί φάρμακο και αν δε βελτιώνεται να την ξαναπάς μήπως χρειαστεί αγωγή από το στόμα.
Στον άνθρωπο εμφανίζεται σαν ένα τσίμπημα κουνουπιού στην αρχή που φαγουρίζει, το οποίο μεγαλώνει και γίνεται σαν κυκλάκι με κόκκινο περίγραμμα. Περνάει εύκολα με θεραπεία με τοπική αλοιφή. (είχα κολλήσει μικρή από την παραλία και εκτός από τη φαγούρα, δεν έπαθα τίποτα περισσότερο).
Επίσης, καλό είναι να πλένεις τακτικά με ζεστό νερό (>40) το κρεβατάκι-στρωσίδια της γάτας σου, για να αποφύγεις επαναμόλυνση από εκεί. (γιατί μπορεί να έχουν πέσει τρίχες με μύκητες, τώρα που είναι σε έξαρση). Και ηλεκτρική σκούπα για τα χαλιά, πατώματα κλπ για τον ίδιο λόγο.
Συγγνώμη για το κατεβατό, ελπίζω να σε κάλυψα, αν έχεις καμιά άλλη απορία εδώ είμαστε! Περαστικά σας γρήγορα για να ξαναγίνει χνουδωτή η κοιλίτσα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:52, 29-04-09:

Είναι πολύ συνηθισμένη αρρώστια στα γατάκια. Αν κρατούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής δεν παθαίνεις τίποτα, και άν κολλήσεις στην ελάχιστη των πιθανοτήτων, απλά θα κάνεις κυκλικές κοκκινίλες που με μια κρέμα περνάνε.

Ακολούθησε την θεραπεία, και για ότι απορίες, καλύτερα να ρωτήσεις τον Κτηνίατρο που την είδε κιόλας.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι είναι χρονοβόρα η θεραπεία και η κάλυψη πάλι του σημείου με νέες τρίχες. Γιατί ακριβώς πρέπει να βγούν νέες τρίχες.

ΣΗΜ. Αν δείς τις επόμενες μέρες να μεγαλώνει το κενό, είναι νορμάλ, απλά πέφτουν οι ήδη μολυσμένες και νεκρές τρίχες. Σε καμία εβδομάδα λογικά θα δείς νέο χνουδάκι στο κενό σημείο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,324 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 21:57, 29-04-09:

οτι σου εγραψε η χρυσα ειναι σωστο ..εχω να συμπληρωσω μονο οτι καλο ειναι να μην μπαινει στο δωματιο σας μεχρι να της περασει ,,καθως κολλαει με τα σκεπασματα αν ερθει δλδ σε επαφη η περιοχη της γατας με το δερμα ή με σκεπασματα τοτε μπορει να κολλησει..ειναι ο μυκητας της υπομονης καθως εγω οταν κολλησα πριν 2 χρονια εκανε 2,5 μηνες να μου περασει..το ιδιο δυσκολα περνα και στην γατουλα θελει 1με 2 μηνες..καλο ειναι να πλένεται ρουχα και σκεπασματα δικα σας και της γατας σας σε υψηλες θερμοκρασιες..και κατευθειαν σε δερματολογο αν εμφανιστουν καποια σημαδια πολυ κοκκινα σαν σπυρακια..κατα τ'αλλα δεν ειναι κατι φοβερα το ανησυχητικο..λιγη προσοχη θελει απλα!..

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (νομίζω 6... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:14, 29-04-09:

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας μαμάδες γατιών.. χεχ, έτσι νιώθω εγώ μερικές φορές! θα κοιτάξω να την έχουμε σε κάποια πειθαρχία, γιατί από μικρή που ήταν ό,τι έκανε ήθελε... σε κρεβάτια, καναπέδες... κλπ κλπ κλπ..... όντως ο κτηνίατρος μου'πε ότι αν δεν περάσει σε 1 μήνα να την ξαναπάμε, για να κοιτάξουμε την θεραπεία απ το στόμα.
να'στε καλά για το ενδιαφέρον, και γω ελπίζω να περάσει σύντομα....

ΥΓ: Ρία να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, το θυμήθηκα όταν είπες αυτό με τα σκεπάσματα..πχ στο δικό μου κρεβάτι κοιμάται πολύ συχνά αλλά σχεδόν πάντα πάνω στη δικιά της κουβερτούλα η οποία βέβαια είναι πάνω απ'τα δικά μου σκεπάσματα (εγώ δηλαδή δεν έχω άμμεση επαφή με τη δικιά της).. υπάρχει περίπτωση να κολλήσω έτσι?

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,324 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 11:09, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας μαμάδες γατιών.. χεχ, έτσι νιώθω εγώ μερικές φορές! θα κοιτάξω να την έχουμε σε κάποια πειθαρχία, γιατί από μικρή που ήταν ό,τι έκανε ήθελε... σε κρεβάτια, καναπέδες... κλπ κλπ κλπ..... όντως ο κτηνίατρος μου'πε ότι αν δεν περάσει σε 1 μήνα να την ξαναπάμε, για να κοιτάξουμε την θεραπεία απ το στόμα.
να'στε καλά για το ενδιαφέρον, και γω ελπίζω να περάσει σύντομα....

ΥΓ: Ρία να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, το θυμήθηκα όταν είπες αυτό με τα σκεπάσματα..πχ στο δικό μου κρεβάτι κοιμάται πολύ συχνά αλλά σχεδόν πάντα πάνω στη δικιά της κουβερτούλα η οποία βέβαια είναι πάνω απ'τα δικά μου σκεπάσματα (εγώ δηλαδή δεν έχω άμμεση επαφή με τη δικιά της).. υπάρχει περίπτωση να κολλήσω έτσι?

καλο ειναι επειδη το εχω και προσφατο να μην την εχεις στο δωματιο για λιγο καιρο και να μην την χαιδευεις στην κοιλιτσα που απο οτι καταλαβα εχει τους μυκητες..να πλενεις τα χερια σου πολυ συχνα ..εγω παραδειγμα κολλησα στα ποδια και στα 2 που μου τριβοταν ο γατουλης μου τοτε δυστυχως ηταν μεγαλος και τον εχασα..ειχε στα αυτια μυκητες..απλα για κανα μηνα να εισαι πιο προσεκτικη με την υγειηνη ..τωρα με την κουβερτουλα αν καταλαθος ερθεις σε επαφη χωρις να πλυθεις καθως ξεχναω και γω πολλες φορες μπορει να κολλησεις..φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα..για κανα μηνα κλεινε την πορτα στο υπνοδωματιο..και αλλαζε συχνα σεντονια πλενοντας σε μεγαλες θερμοκρασιες..αν χρειαστεις κατι στειλε μου πμ.να τα πουμε και τηλεφωνικως...σορυ για την πολυλογια!

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 14:45, 20-05-09:

Καλησπέραααα.. πάααλι για το ίδιο θέμα με τα δερματόφυτα θέλω να σας πω... βασικά έχει να κάνει πιο πολύ με μένα και είναι ψυχολογικό... δηλαδή, η αδερφή μου φοβάται και έχει την εντύπωση πως έχει κολλήσει.... και μία γνωστή μου μας έλεγε ότι δεν κάνει να΄χουμε τα ζώα μες στο σπίτι κλπ κλπ....... βλακείες κατά την άποψή μου.... εγώ άμα δεν έχω τη γατούλα μου στο κρεβάτι μου να κοιμόμαστε μαζί και γενικώς να την ζουμουχλάω και να παίζουμε, δεν μπορώ.....δεν νιώθω ότι έχω κατοικίδιο, αλλά απλά κάποιο ζωάκι που φροντίζω... για αρκετά χρόνια την είχαμε κάπως έτσι, κι έχω μετανιώσει πάααρα πολύ που δεν έχω ζήσει κάθε στιγμή της παιδικής της ηλικίας..... και ντάξει ξέρω ότι δεν μπορούμε να'χουμε την ίδια επαφή με παλιά (όσο έχει τους μύκητες δηλαδή), αλλά και πάλι δεν μπορώ, δεν αντέχω να την έχω σε καραντίνα λες και έχει λέπρα!!!!!
έτσι νιώθω μερικές φορές ότι την βλέπουν οι άλλοι...
ο γιατρός μας είπε να την έχουμε στο μπαλκόνι και όταν την ψεκάζουμε να χρησιμοποιούμε γάντια... ντάξει εγώ αυτό το θεωρώ υπερβολή. δεν την αφήνουμε στα κρεβάτια ούτε την ζουμουχλάω όπως παλιά, αλλά δεν μπορώ να της αποκλίσω τα πάντα..... συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου, αλλά ήθελα κάπου να τα πω που ήξερα ότι θα με καταλάβουν, γιατί είμαι αρκετά στεναχωρημένη ουφφφ... και πάλι ευχαριστώ!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,879 μηνύματα.

H chryssa έγραψε στις 14:55, 20-05-09:

Κι εμένα υπερβολή μου φαίνεται αυτό που είπε ο γιατρός... Έτσι μας τα είχε πει και μας ο πρώτος και είχα φρικάρει. Δεν μπορούσα όμως να τα τηρήσω όλα, ούτε κλεισμένη την είχα όλη μέρα και αγκαλιά την έπαιρνα (ήταν και μωράκι και ήθελε αγαπούλες), αλλά μετά άλλαζα τη φόρμα μου και πλενόμουν πολύ καλά και σφουγγάριζα σχεδόν κάθε μέρα με απολυμαντικά. Ο γιατρός στα είπε για να είναι καλυμμένος και καλά έκανε, εν μέρει, αλλά δεν χρειάζεται πανικός. Δεν κολλάει τόσο εύκολα, αλλά και να κολλήσετε, θα βάλετε μια αλοιφή για μερικές μέρες και θα περάσει. Στη χειρότερη, θα πάρετε και ένα χαπάκι για μερικές μέρες!
Μη στεναχωριέσαι, μπορεί σε μερικά γατάκια να επιμένει λίγο, αλλά λογικά θα περάσει! Πόσες μέρες της δίνεις την αγωγή?

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 15:18, 20-05-09:

1μιση μήνα... κοίτα να σου πω ακριβώς... τις πρώτες 2 βδομάδες δεν την ψεκάζαμε τόσο σχολαστικά και ανά 4 μέρες.. από τότε όμως που βγήκαν τ'αποτελέσματα η θεράπεια θεωρώ ότι είναι πιο σωστή... προσέχω να πηγαίνει το υγρό παντού όπου έχει την αραίωση και αυτό το κάνω ανά 3 μέρες... η σωστή θεραπεία δλδ είναι στις 20 μέρες τώρα... σε λίγες μέρες λέω να την πάμε πάλι από τον γιατρό και αν είναι να της πάρει και δείγμα. πάντως η αραίωση έχει μειωθεί... φαίνονται να βγαίνουν οι νέες τριχούλες της, και ανυπομονώ να την σφίξω στην αγκαλιά μου πάλι!!!!!!
ο γιατρός λογικό να μας πει έτσι..... όπως ξέρουμε κανένας γιατρός (γενικά) δεν είναι πολύ ευαίσθητος... αλλά αυτός μου φαίνεται αρκετά καλός (μας τον είχαν προτείνει 2 γνωστοί μου φιλόζωοι), και ένα άλλο δερματικό που είχε βγάλει μας το θεράπευσε.....

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa έγραψε στις 15:29, 20-05-09:

Αν βγαίνουν οι νέες τριχούλες και δεν εμφανίζει νέα καραφλά σημάδια, λογικά (χωρίς να είμαι γιατρός, μόνο από εμπειρία) πηγαίνει καλύτερα. Να της συνεχίσετε τη θεραπεία και όλα καλά θα πάνε. Επιμονή και υπομονή!

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 10:48, 22-05-09:

Καλημερα. Δε θα σου πω να ακολουθησεις αυτο που κανω εγω, απλα θα σου παραθεσω την κατασταση για να μην πανικοβαλλεστε. Εχω 2 μωρα 2μιση μηνων στο σπιτι και τα 2 με μυκητες. Τους δινω σιροπακι απο το στομα και εχουν φτιαξει πολυ, το ενα εχει σχεδον θεραπευτει. Κοιμομαστε μαζι, τα ζουλαω συνεχεια παντου, τα φιλαω, ξεχναω να πλυνω τα χερια μου και μονο μια φορα εχω απολυμανει στον ενα μηνα. Και στο παρελθον με γατουλες με μυκητες δεν ειχα κολλησει ουτε τωρα. Εχω παρα πολυ ευαισθητο δερμα ερεθιζεται με τη μια και ενα απλο τσιμπημα κουνουπιου αρκει για να γινει ολο το χερι τουμπανο. Δεν εχω κολλησει ποτε τιποτα απο γατα (εξακριβωμενο με δερματολογο) αλλα καθε καλοκαιρι κολλαω απο τη θαλασσα μυκητες....
Ψυχραιμια και μη γινομαστε υπερβολικοι με τις απολυμανσεις κλπ...
Και φυσικα τις εχω στο κρεβατι....

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 13:48, 22-05-09:

Ναι μωρέ..... το ξέρω.. βασικά εγώ αυτό που θεωρώ υπερβολή είναι να φερόμαστε στο γατί σα να'χει λέπρα....αυτό μ'ενοχλεί.. προσωπικά εγώ όχι, εννοείται δεν της φέρομαι έτσι... απλά με αγανάκτησαν μερικοί που το κάνουν αυτό... γι'αυτό και χθες με'πιασε και έγραφα τον πόνο μου εδώ.... ήταν πρόσφατο..... α, και επί την ευκαιρία, η αδερφή μου φυσικά και δεν είναι τίποτα αυτά τα σπυράκια που'χει..... το ξερα...

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 13:50, 22-05-09:

Καλα κανεις και γραφεις τον πονο σου, εμεις για αυτο ειμαστε εδω για να ακουμε και να λεμε και εμεις το δικο μας πονο...Ουκ ολιγες τρελαινομαστε με το παραμικρο που παθαινουν....
Ασχετο...ξερεις τι σκεφτομουν περι απολυμανσης? Τον επομενο ενοικιαστη...αν ειναι αλλεργικος ο κακομοιρος θα ψαχνεται απο που του ηρθε....

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 04:53, 22-06-09:

hello και πάααλι! σορυ που δεν απάντησα και στο τελευταίο ποστ αλλά χάθηκα λιγάκι κι ούτε που μου ρθε αναφορά.. γκρρ.... σχετικά με τη γατούλα μου που χε δερματόφυτα, ύστερα από πέριπου έναν μήνα θεραπεία την πήγαμε στο κτηνίατρο και μας είπε ότι οι μύκητες έχουν φύγει μάλλον (όντως και γω έβλεπα μια βελτίωση) και αφού πέρασαν κάποιες μέρες μετά τη λήξη της θεραπείας και δεν έβγαζε πολλές τρίχες μας είπε να της δίνουμε Τ3 των 50mg.. όχι ότι έχει θυροειδή αλλά για να τη βοηθήσουμε να βγάλει γρήγορα τριχούλες.... εσάς πως σας φαίνεται..?

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa έγραψε στις 10:03, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
hello και πάααλι! σορυ που δεν απάντησα και στο τελευταίο ποστ αλλά χάθηκα λιγάκι κι ούτε που μου ρθε αναφορά.. γκρρ.... σχετικά με τη γατούλα μου που χε δερματόφυτα, ύστερα από πέριπου έναν μήνα θεραπεία την πήγαμε στο κτηνίατρο και μας είπε ότι οι μύκητες έχουν φύγει μάλλον (όντως και γω έβλεπα μια βελτίωση) και αφού πέρασαν κάποιες μέρες μετά τη λήξη της θεραπείας και δεν έβγαζε πολλές τρίχες μας είπε να της δίνουμε Τ3 των 50mg.. όχι ότι έχει θυροειδή αλλά για να τη βοηθήσουμε να βγάλει γρήγορα τριχούλες.... εσάς πως σας φαίνεται..?
Γιατρός δεν είμαι, αλλά μου φαίνεται "κάπως". Τι δουλειά έχει το χάπι του θυρεοειδή με την τριχόπτωση? Εκτός αν γράφει κάτι σχετικό μέσα στις ενδείξεις, π.χ. "πιθανώς αποτελεσματικό στην αλωπεκία" ... Μου φαίνεται περίεργο και ελαφρώς ανεύθυνο να μπλέκεις τις ορμόνες ενός αδένα τόσο ευαίσθητου όσο ο θυρεοειδής, χωρίς να συντρέχει ειδικός λόγος! Δεν ξέρω για τις γάτες, αλλά στους ανθρώπους μια τέτοια αγωγή θα δημιουργούσε πρόβλημα. Εμένα ο δερματολόγος για τα μαλλιά μόνο βιταμίνες μου έχει δώσει!
Δεν κάνεις και μια ερώτηση στο γιατρό του φόρουμ πριν δώσεις το χαπάκι στο "Γιατρέ, αρρώστησε?" http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=34971
Ή να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, αν έχεις τη δυνατότητα. Και, πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία, αν οι μύκητες έχουν θεραπευτεί, οι τρίχες θα ξαναβγούν από μόνες τους πολύ σύντομα, αρκεί το γατάκι να τρέφεται σωστά.

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 18:44, 22-06-09:

χμμ... με ανησύχησες λίγο αλλά οκ.. καλά έκανες να το ψάξω.. θα ρωτήσω το γιατρό που είπες... βασικά, ο κτηνίατρος για την θυροξίνη μου'πε ότι στις γάτες λειτουργεί αλλιώς και μπορεί να βοηθήσει στο να ξαναβγούν οι τρίχες, γιατί είναι και κάποιας ηλικίας οπότε ίσως χρειάζεται αυτή τη βοήθεια.... δεν μας είπε να το δίνουμε επ'αόριστο, αλλά για 3μήνες.. και αν δούμε ότι χάνει απότομα βάρος να τον πάρουμε τηλ (μάλλον για να χαμηλώσουμε τη δόση)... όσο για τη διατροφή, πιστεύω ότι τρέφεται σωστά, είναι μια ξηρά τροφή που αυτός μας πρότεινε... απ τις γνωστές (απλά τώρα δε τη θυμάμαι, θα τη δω μετά να σας πω)
ευχαριστω χρύσα μου !

Παράθεση

chaton22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chaton22
H chaton22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H chaton22 έγραψε στις 06:17, 23-06-09:

Γεια σας!το γατάκι μου είναι 2 μηνών και έχει μήκυτεςΟ γιατρός άρχισε χτες θεραπεία με ITRAFUNGOL και μου είπε πως το γατάκι πρέπει να μένει στο μπαλκόνι και να μην τον αγγίζουμε γιατί ήδη έχει κολλήσει μύκητες εμένα,τους γονείς μου και την κολλητή μου (εγώ βέβαια δεν πρόκειται να αφήσω τον γατούλη έξω και να μην τον πιάνω!) Αλλά με ανησύχησε πολύ γιατί ενώ τον είδε πριν μια εβδομάδα και δεν είχε σημαντικό πρόβλημα και του έκανε μια τοπική θεραπεία μια φορά,χτες που τον είδε έκανε σαν τρελός και μου είπε πως για να αυξηθεί η μυκητίαση τόσο γρήγορα και σε τέτοιο βαθμό κάποιος από τους γονείς του γατιού πρέπει να ήταν φορέας λευχαιμίας και πως δε ξέρει αν θα πάθει κάτι από τη θεραπεία γιατί είναι ακόμα μικρο!Εγώ μετά από αυτό έχασα τον ύπνο μου και δε μπορώ να διαβάσω ούτε για την εξεταστική ουτε για το sorbonne που δίνω σε δυο μέρες! φοβάμαι μην πάθει κάτι το γατάκι!Και μόνο με τη σκέψη ότι μπορεί και εκείνο να είναι φορέας τρελαίνομαι!!!:cry::cry::cry:δε ξέρω τι να κάνω και πώς να χειριστώ το όλο θέμα!τον έχω κλεισμένο στο σπιτάκι του όπως μου είπε ο κτηνίατρος και το καημένο μαραζώνει και κλαίει!!! Δεν αντέχω να το βλέπω έτσι!!! Υπάρχει περίπτωση να χάσω το γατάκι μου?:cry:συγνώμη για τη φλυαρία μα κοντεύω να τρελαθώ από χτες!!!:cry:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:22, 23-06-09:

Υποθέτω ότι αυτό που ήθελε να πει ο κτηνίατρος είναι ότι για να εξαπλωθούν τόσο γρήγορα οι μύκητες, θα πρέπει το ανοσοποιητικό του γατιού να είναι εξασθενημένο. Η λευχαιμία δεν είναι σίγουρα η μόνη αιτία για κατεβεβλημένο ανοσοποιητικό, μπορεί απλώς το γατάκι να μη θήλασε για όσο καιρό έπρεπε, ή να μην τρεφόταν σωστά, ή να έχει κάτι πιο απλό, όπως ρινοτραχείτιδα (που είναι πάρα πολύ κοινή στα αδέσποτα γατάκια, δυστυχώς).
Αν θέλεις να σου φύγει το άγχος για την πιθανότητα λευχαιμίας, ζήτησε από τον κτηνίατρο να του κάνει ένα τεστ για FIV-FeLV (μοιάζει με τεστ εγκυμοσύνης και γίνεται με λίγες σταγόνες αίματος, κοστίζει γύρω στα 40 ευρώ και δίνει απαντήσεις μέσα σε 10 λεπτά). Συνήθως βέβαια, το τεστ αυτό γίνεται μετά τους 6 μήνες, γιατί υπάρχει περίπτωση το γατάκι να έχει πάρει αντισώματα για τους ιούς αυτούς από τη μαμά του, κι έτσι το τεστ να βγει λανθασμένα θετικό. Θα είναι όμως μια ένδειξη, για να ηρεμήσεις κι εσύ λίγο.
Στο μεταξύ, παράλληλα με τη θεραπεία για τους μύκητες, θα σου πρότεινα να του δίνεις πολύ καλής ποιότητας τροφή για γατάκια και κάποιο δυναμωτικό βιταμινούχο συμπλήρωμα, για να ενισχυθεί λίγο ο οργανισμός του. Και σε καμία περίπτωση μην το βγάλεις έξω, ειδικά αν είναι αδύναμο, το τελευταίο που του χρειάζεται είναι να βρεθεί εκτεθειμένο.
Περαστικά!!

Παράθεση

chaton22

Νεοφερμένος

H chaton22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H chaton22 έγραψε στις 19:25, 23-06-09:

ευχαριστώ για τις συμβουλές απλά με προβλημάτισε πολύ το γεγονός πως η κύρια που μου το έδωσε το είχε από νεογέννητο στο σπίτι της μαζί με τα αδερφάκια του οπότε πως μπόρεσε να κολλήσει αφού δεν έχει και άλλα ζώα στο σπίτι?από την αρχή που το πήρα του δίνω καλής ποιότητας τροφή και γάλα για γάτες ως συμπλήρωμα διατροφής οπότε μου μένει να του πάρω βιταμίνες.ξέρεις κάποιες να μου προτείνεις? και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:37, 23-06-09:

Δυστυχώς, η λευχαιμία μεταδίδεται και από τη μαμά γάτα στα μωρά της, όσο είναι ακόμα έμβρυα ή κατά τη διάρκεια του τοκετού... Γι' αυτό είναι καλό όσα γατάκια έχουν γεννηθεί στο δρόμο να τα ελέγχουμε γι' αυτές τις αρρώστιες μόλις κλείσουν τους έξι μήνες, για να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Για τις βιταμίνες, μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο, μήπως έχει κάποιες να σου προτείνει, ή και στο πετ σοπ που ψωνίζεις. Πολλές είναι σε μορφή αλοιφής σε σωληνάριο και έχουν πολύ ευχάριστη γεύση για τα γατάκια, οπότε είναι και εύκολο να τις δίνεις. Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει την Calopet και την Felovite, που είναι κι οι δύο σε τέτοια μορφή.

Παράθεση

chaton22

Νεοφερμένος

H chaton22 έγραψε στις 19:44, 23-06-09:

ευχαριστώ και πάλι! μέχρι τους 6 μήνες θα τρελαθώ!!! και αν έχει αυτό το πράγμα θα το χάσω?:cry:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 19:52, 23-06-09:

Γι' αυτό σου είπα να του κάνεις από τώρα ένα τεστ, ίσα για να σου φύγει η ιδέα, και μετά τους 6 μήνες το ξανακάνετε για επαλήθευση.
Ακόμα όμως και στην περίπτωση που το τεστ βγει θετικό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το γατάκι θα αρρωστήσει, μπορεί απλώς να παραμείνει φορέας για όλη του τη ζωή. Απλώς, αν είναι φορέας, θα πρέπει να προσέχεις ώστε να εμβολιάζεται τακτικά και να ζει σε καθαρό και προστατευμένο περιβάλλον, γιατί το ανοσοποιητικό του δεν θα είναι τόσο ισχυρό όσο ενός υγιούς ζώου.
Μην τρελαίνεσαι όμως, το ότι οι μύκητες εξαπλώθηκαν γρήγορα μπορεί να οφείλεται σε ένα κάρο αιτίες με πιθανότερη, κατά τη γνώμη μου, την κλασική "γρίπη" (ρινοτραχείτιδα) που κουβαλάνε τα περισσότερα γατάκια. Και, επειδή αυτός ο κτηνίατρος ακούγεται λίγο τρομολάγνος (άσε που σε συμβούλεψε να το αφήσεις και έξω το γατάκι ), θα σου πρότεινα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη καλού κακού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chaton22

Νεοφερμένος

H chaton22 έγραψε στις 20:01, 23-06-09:

έχεις απόλυτο δίκιο! έκανε σαν τρελός ο γιατρός και μου έλεγε πως μπορεί να μην αντέξει με τη θεραπεία! αρρώστησα χτες,όλοι στο σπίτι κλαίγαμε τη μοίρα μας!!! εγώ το έχω στο δωμάτιο μου πάντως και απλά απολυμαίνω καλά το χώρο...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:20, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Γι' αυτό σου είπα να του κάνεις από τώρα ένα τεστ, ίσα για να σου φύγει η ιδέα, και μετά τους 6 μήνες το ξανακάνετε για επαλήθευση.
Ακόμα όμως και στην περίπτωση που το τεστ βγει θετικό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το γατάκι θα αρρωστήσει, μπορεί απλώς να παραμείνει φορέας για όλη του τη ζωή. Απλώς, αν είναι φορέας, θα πρέπει να προσέχεις ώστε να εμβολιάζεται τακτικά και να ζει σε καθαρό και προστατευμένο περιβάλλον, γιατί το ανοσοποιητικό του δεν θα είναι τόσο ισχυρό όσο ενός υγιούς ζώου.
.
Μια Διευκρίνηση.
Ξέρω, ότι ένας εμβολιασμός για λευχαιμία, σε γάτα που νοσεί... δεν θα της αποφέρει τίποτα.. ίσως την χειροτερέψει κιόλας.... (Φυσικά και πρέπει να γίνονται απαραίτητα, τα άλλα εμβόλια, νομίζω αυτό εννοεί και η aretha)

και ένας εμβολιασμός για λευχαιμία, σε γάτα φορέα, ίσως παρακινήσει εκδήλωση της νόσου, και να κάνει την γάτα, απο φορέα, στο να νοσήσει. (γι΄αυτό και προτείνεται, έλεγχος λευχαιμίας πρίν, τον εμβολιαμό.)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:39, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
(Φυσικά και πρέπει να γίνονται απαραίτητα, τα άλλα εμβόλια, νομίζω αυτό εννοεί και η aretha)
Ακριβώς αυτό.
Ευχαριστώ Τζούλια

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:20, 11-07-09:

καλησπεραα.... μετα απο καιρο, και παλι τα ιδια! της εκανα εξετασεις απο δειγμα τριχας και βγηκε πως εχει τριχοφυτα....... στην αρχη νομιζα οτι ητανε αλλο απο τα δερματοφυτα, αλλα μετα καταλαβα πως ειναι το ιδιο..... ε?? ουσιαστικα δερματοφυτα πρεπει να λεγεται ο μυκητας και τριχοφυτα ειναι μια απο τις κατηγοριες....?? ετσι καταλαβα απ τις οδηγιες που ελεγε το κλιναφαρμ σπρευ..... μας ειπε λοιπον να συνεχισουμε τη θεραπεια για 6 φορες ακομα...... ομως δεν καταλαβαινω, γτ παλι τα ιδια?? ή μηπως δεν της περασε ποτε......??? αλλα γτ.. αφου οι τριχουλες μεγαλωνουν.. με τη βοηθεια της θυροξινης βεβαια,,,, και ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παθει υπερθυροειδισμο..... ουφφφ αυτα, ειμαι αγχωμενη......

Παράθεση

anthoulaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 02:42, 18-07-09:

γειααα!! ειναι κανεις εδω?... εχω και αλλες αποριες σχετικα με τους μυκητες της γατουλας μου..... δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να τις γραψω... οι μυκητες ειναι και αυτοι παρασιτα?? και τι ακριβως ειναι η αποπαρασιτωση? σε τι βοηθαει....? εμεις δε της εχουμε κανει, οποτε αν οι μυκητες ανηκουν στα παρασιτα, μηπως ειναι αυτος ο λογος που συνεχιζει να εχει?? ή μηπως κατι αλλο? να σας πω... αφου συνεχιζει να βγαινει εξω, γτ να την εχουμε κλεισμενη μεσα δεν γινεται, πως θα της περασει?? καιιι τα τριχοφυτα ειναι υποκατηγορια των δερματοφυτων? γιατι αν ειναι ετσι,,, μαλλον δεν της περασαν ποτε ε?? παρολαυτα εχει αρχισει ηδη να βγαζει τριχες..... ουφφφ, δε ξερω ειμαι αρκετα προβληματισμενη με ολο αυτο..... περιμενω απαντηση σας, και παλι
ευχαριστω!!!!!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,331 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:00, 18-07-09:

Τα δερματοφυτα και τα τριχοφυτα ειναι διαφορετικα ειδη μυκητων, αν δεν εχει κανει αποπαρασιτωση καλο θα ηταν να κανει γιατι τα παρασιτα(εντερικα σκουληκια) οταν ειναι σε μεγαλους αριθμους μπορει να προκαλεσουν απο ελλειψη θρεπτικων στοιχειων μεχρι ανοσοκαταστολη και ετσι να εμφανιστουν οι μυκητες.

Παράθεση

tosocat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tosocat
H tosocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (περίπου 30 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tosocat έγραψε στις 01:59, 19-03-11:

Ακριβώς το ίδιο περνάμε και εγώ με το γατάκι μου τον τελευταίο καιρό.. θέλει πολύ υπομονή το θέμα. Πήγα πολλές φορές σε κτηνίατρο, γιατί για να φανταστείτε στην αρχή αντί να καλυτερεύει πήγαινε όλο και χειρότερα. Με ανακουφίζει που διαβάζω πως είναι κάτι κοινό γιατί στην αρχή η φαντασία μου οργίαζε, το γατάκι μου το βρήκα έξω και.. καταλαβαίνεται.

Με ησυχάσατε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erika

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη erika
Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O erika έγραψε στις 17:53, 28-05-12:

Δερματόφυτα χτυπήσαν κι εμάς...
Τα γατάκια που φιλοξενώ, 1,5 μήνα, εμφάνισαν τη πρώτη φαλακρίτσα τη Πέμπτη, τους ξεκίνησα την ίδια μέρα daktarin και μπάνια με hebitane αλλά είναι κάθε μέρα και χειρότερα... Τα κενά που είχαν απο ρόζ έγιναν καφέ, αλλά κάθε μέρα εμφανίζουν κι άλλα.
Ειδικά στον αρσενικό, είναι μεγάλες οι αλλοιώσεις. Στο τέλος θα μείνει εντελώς φαλακρός...
Να δώσω φάρμακα απο το στόμα ή είναι πολύ μικρά?
Ο κτηνίατρος είπε να συνεχίσω με την αλοιφή και τα μπάνια, αλλά είχα κλείσει και υιοθεσίες και θα τις χάσω έτσι που συνεχίζεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,855 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:40, 28-05-12:

Έρικα μου, μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να σου δώσει απάντηση σε κάτι τέτοιο. Κανείς άλλος δεν είναι σε θέση γιατί μπορεί να πάθουν ζημιά τα γατάκια..
Τις υιοθεσίες δεν θα τις χάσεις αν αναφέρεις στους ενδιαφερόμενους ότι τα γατάκια θα είναι διαθέσιμα λίγο αργότερα τελικά... ο κτηνίατρος πόσο λέει ότι θα πάρει για να θεραπευτούν εντελώς τα μικρά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erika

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O erika έγραψε στις 22:22, 28-05-12:

Είπα μήπως είχε κανένας άλλος με τόσο μικρό γατάκι παρόμοια εμπειρία. Δε ξέρω μήπως πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη.
Μου είπε για 10 μέρες ο κτηνίατρος, αλλά ήδη είμαστε στις 5 μέρες και αντί για καλύτερα, πάμε χειρότερα, οπότε θα κρατήσει πολύ παραπάνω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,855 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:33, 29-05-12:

Κοίτα..λογικά οι μυκητιάσεις πέρνουν τον χρόνο τους. Και είναι καλύτερα έτσι για να γίνει σωστή θεραπεία.

Παράθεση

erika

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O erika έγραψε στις 17:16, 01-06-12:

Βγάλαμε νέες τριχουλέέές!
Ελπίζω να σταματήσει και η εξάπλωση γρήγορα!!

Παράθεση

xristina_2012 (Christina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristina_2012
H Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H xristina_2012 έγραψε στις 14:37, 17-11-12:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής... διαμένοντας μακριά από το κέντρο της Αθήνας, συνηθίζω να ταίζω τις γάτες της γειτονιάς. Πρίν λίγο καιρό όμως ανακάλυψα ότι κόλησα μύκητες και όπως έδειξε η εξέταση που έκανα είναι δερματόφυτο.

Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποια θεραπεία για τις γάτες ώστε να μπορέσω να αντιμετωπίσω συνολικά το θέμα;

Ο δερματολόγος μου είπε ότι υπάρχει ένα φάρμακο που το βάζεις στο νερό τους αλλά δυστυχώς δεν θυμόνταν το όνομα.
Ο κτηνίατρος μου δυστυχώς ούτε εκείνος το ξέρει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:55, 17-11-12:

Υπαρχουν αρκετα φαρμακα για την μυκητιαση για τις γατουλες, το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπορεις να τις πιασεις για να τους το βαλεις. Πριν απο αρκετα χρονια ειχε παθει η πρωτη μου γατουλα, βεβαια δεν κολλησαμε γιατι το εντοπισαμε εγκαιρως. Ο κτηνιατρος μας ειχε δωσει ενα υγρο σαν λαδακι και της το βαζαμε στο τριχωμα της πρωι και βραδυ. Της περασε μεσα σε λιγες μερες.
Καλα, ο κτηνιατρος σου δεν ξερει αυτο το φαρμακο που λεει ο δερματολογος σου, η γενικα δεν ξερει καποιο φαρμακο για τους μηκυτες; Γιατι αν ισχυει το δευτερο, μονο κτηνιατρος δεν ειναι!!!

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H xristina_2012 έγραψε στις 18:10, 17-11-12:

Όχι βρε μας έχει προτείνει φάρμακο...

Απλά επειδή οι περισσότερες είναι άγριες και δεν πιάνονται έλεγα μήπως υπάρχει κάτι σε μορφή σπρέι ή κάτι που μπορεί να μπει στο νερό ή το φαγητό τους...

Άσε που η μία που υποπτεύομαι ότι με κόλλησε κιόλας (γιατί της έχω αδυναμία!) δεν έχει κάποια αραίωση στο τρίχωμα ώστε να πω ότι θα ακολουθήσω κάποια θεραπεία με κρέμες κλπ. ...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:48, 17-11-12:

Ειναι λιγο απιθανο να μην εχει αραιωση στο τριχωμα, αν εχει μηκυτες. Να κοιταξεις, αν μπορεις φυσικα, στα πισω ποδια στο πισω τους μερος και στο κατω μερος της ουρας, εκει εμφανιζεται συνηθως.
Οσο για τα φαρμακα, αυτο που σου εγραψα εγω, εγινε το 1992, ειμαι σιγουρη πως υπαρχουν πολυ περισσοτερα και καλυτερα φαρμακα πια.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H xristina_2012 έγραψε στις 10:12, 18-11-12:

Α μάλιστα...θα το κοιτάξω! Πάντως αυτή είναι εύκολη υπόθεση...θα την πάω τη Δευτέρα στον κτηνίατρο και θα της ξεκινήσω αγωγή...
Με τις υπόλοιπες ψάχνομαι!! Ξέρεις γιατί κοιμούνται ομάδες-ομάδες και έτσι κολλάνε...

Παράθεση

Ren

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ren
H Ren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ren Τα μωράκια μου και εγώ,σας χαιρετάμε :D έγραψε στις 22:25, 18-05-13:

Καλησπέρα σας.Μόλις γραφτήκαμε στο ωραίο σας forum και θα ήθελα να σας πω και εγώ ότι η μικρή μας έχει και αυτή δερματόφυτα.Ο κτηνίατρος μου έδωσε ένα υγρό το οποίο το διέλυσα στο νερό και θα την ψεκάζω κάθε τρεις ημέρες πολύ προσεκτικά και αμέσως μόλις την ψεκάσω θα πρέπει να την στεγνώσω με πιστολάκι γιατί αν γλείψει το φάρμακο όσο είναι υγρό μπορεί να πάθει δηλητηρίαση!!!Το όνομα του φαρμάκου δεν το θυμάμαι.... Erika καλό είναι να συνεχίσεις με την αγωγή που σου έδωσε ο κτηνίατρος.Όσο για τις υιοθεσίες αν ενδιαφέρονται πραγματικά θα περιμένουν.Πάντως για να μην ξανακολήσουν θα πρέπει να κάνεις πάρα πολύ καλό σκούπισμα και να καθαρίζεις τον χώρο με χλωρίνη με πολύ προσοχή και γάντια πάντα όταν έρχεσαι σε επαφή με τα μολυσμένα ζωάκια γιατί τα δερματόφυτα κολλάνε και στον άνθρωπο.Τέλος απ'ότι ξέρω το Hibitane δεν ενδεικνύται για επαφή με το δέρμα,πόσο μάλλον των μωρών ζώων....Είναι αποστειρωτικό για χειρουργικά εργαλεία!!!!
Εύχομαι να περάσει γρήγορα το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν και υιοθετηθούν σύντομα.
Περαστικά και σε όλα τα υπόλοιπα ζωάκια!!!!
Παράθεση

Ren

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ren
H Ren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ren Τα μωράκια μου και εγώ,σας χαιρετάμε :D έγραψε στις 22:40, 18-05-13:

xristina_2012 υπάρχει ή συγκεκριμένη αγωγή που γράφω πιο πάνω.Θα ρωτήσω το όνομα του φαρμάκου και θα το γράψω.
Πάντως αν είναι μύκητες θα πρέπει να έχουν αραίωση στο τρίχωμά τους και κάτι σαν πιτυρίδα/ξηροδερμία επάνω στο δέρμα τους.Χωρίς τέτοια σημαδάκια δεν πρέπει να είναι μυκητίαση,μήπως είναι κάτι άλλο;
Παράθεση

sofi mari (SOFIA MARI)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofi mari
H SOFIA MARI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Αμέτρητα - τόσα χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sofi mari το γατακι μου κανει επιθεση έγραψε στις 16:30, 30-08-13:

φιλοι μου ειμια σε απογνωσηηηηηη εδω κια 4 μηνεσ εχω ενα νεο γατακι που γεννηθηκε εχω ψυχωση μαζι του επΕιδη το ειχα πιασει κατα λαθοε με πορτα σιδερνεια κ απο θυμα περπατησε απο οτε εγινε το τριτΟ νεο μου γατο παιδι, πριν δθο εβδομαδεσ εβγαλα προσωπο κατι τσιμπηματα σαν κουνουπια μεγαλα,δερματολογοσ πειπε μαλον τσιμπημα απο ψυλλους μου εδωσε αλοιφεσ μειγμα κορτιζονηνσ αντισταμινικα δεν μπορουσα να πάοχωτιστω μικρο,,απο δωματιο,,πορχθες ξαναπηγα στον ιδιο ημουν χειροτερα ειπε ειναι μολυσνη πια απο ψυλλο,,κ αντιβιωση κ φυσικα μακρυα απο το γατι,χθες πηγα στην δικη μου δερματολογο που ελειπε τοτε,,ηταν δερματοφυτα μυκητας κ η αλοφη κορτιζονησ τα φουντωσε!!!το γατακι δεν εχει συμπτωματα ενω ενα αλλο μικρο,,που ηδη ειχε ερθει δματιο κ ξαπλωσει στο κρεββατι κ μαξιλαραι ου ειδα οτι ειχε κενο στο κεφαλι του απο τριχες,,η γαιτροσ εδωσε λαμισιλ αλοφη χαπι,κ οινοπνευμα,σημερα εγινα κατα κοκινα!!!!!!!!καλιω φοβαμαι πηγα μωρο γθιατρο γιατι ειναι αρρωστο απο ρινοτραχ,και του δινωαντιβισωη,,δενε χει ουτε ψυλλους ουτεμυκητες τουλαχιστον εξωτερικα,,αν ειναι φοιερε; δεν εξερουμε,,εχει βγει ενση για μυκητες,,αλλα επειδη ειναι αρρωστο δεν μπροωνα την κανω τωρα,,αυτο ερχεται κρεββατι ολο το βαζω σε αλλο σημειο,,σε καρεκλα απολυμαινω αλλα ολο ανεβαιανει ειμαι σ ε σοκκκκκκκκ το γατι δνε μπροει να βγειο στα αλλ αδωματια υπαρχουν πολλες γατες,,κ εχει συνηθισει με μενα ο πιο μεγαλοσ μου ττωρα λογω ζσετησ κοιμαται σε λλο δωματιο,,τι κανω φιλοι????????????θα γινω χειΡΟΤΕΡΑ?ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΩ Κ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡΟς,,ΝΟΜΙΖΩ ΠΤΙ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,,
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:17, 30-08-13:

Καταρχήν, ψυχραιμία. Κι εμένα τα καμάρια μου είχαν μύκητες πριν λίγο καιρό που εμφανίστηκαν στο τελείωμα του στόματος. Ο κτηνίατρος μου είπε να τους δώσω sporanox κάψουλα 1/3 την ημέρα στο καθένα για 20 μέρες. Και πήγαν όλα καλά. Πέρασε και δεν ακούμπησε που λέμε! Εννοείται μη δώσεις τίποτα από μόνη σου! Αλλά αν θέλεις ρώτησε τον κτηνίατρό σου για το sporanox.
Παράθεση

sofi mari (SOFIA MARI)

Νεοφερμένος

H SOFIA MARI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Αμέτρητα - τόσα χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sofi mari το γατακι μου κανει επιθεση έγραψε στις 21:19, 30-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Καταρχήν, ψυχραιμία. Κι εμένα τα καμάρια μου είχαν μύκητες πριν λίγο καιρό που εμφανίστηκαν στο τελείωμα του στόματος. Ο κτηνίατρος μου είπε να τους δώσω sporanox κάψουλα 1/3 την ημέρα στο καθένα για 20 μέρες. Και πήγαν όλα καλά. Πέρασε και δεν ακούμπησε που λέμε! Εννοείται μη δώσεις τίποτα από μόνη σου! Αλλά αν θέλεις ρώτησε τον κτηνίατρό σου για το sporanox.
ψυχραιμια εγω??????????μα εγω ειμαι γεματη στο προσωπο!!!!!!!!!!!!1δεν γινεται καν ν αβγω εξω,,το γατακι μου δενε χει μυκητες τουλαχιστον εξωτερικα,,,μονο ενα μικρο που παιζανε ειχε στο κεφαλι,,κ αυτο πρπει να παω επισησ γιατρο αν βρω χρηματα υπαρχει ενεση για μυκητες που δνε κολλανε ποτε ειναι 3 κ κανουν 20 ευρω η μια,,αλλα ο μικροσ μου ειναι ηδη αρρωστοε με κρυωμα φτερνισμα βηχα κ το εχω με νατιβιωση σημερα γυρισα απο κτηνιατο του εβαλε φαρμακο στα βρωμικα αυτακια,,κ μια ενση που κανει σε γατια που εχουν τον ιο γριπησ αυτησ,,το μωρο μου κοιμαται απο τοτε ειναι κακοδιαθετο δεν θελει να το πιανω..τωρα ειμαι σεπιο σοκ φουντωσα πο πόλυ απο το φοβο
Παράθεση

sofi mari (SOFIA MARI)

Νεοφερμένος

H sofi mari το γατακι μου κανει επιθεση έγραψε στις 21:59, 30-08-13:

Απλα ειμαι σε σοκ γεματη μυκητες στο προσωπο,,κ το γατακιι δεν εχειιιιι φοβαμια μην τομκολλησω εγω,,εχω 3
Γατες και αλλες 15 στο σπτι γενικα. Εξω μεσα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 31-08-13 στις 06:50. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 23:10, 18-12-13:

Καλησπέρα,
Ενημερωθήκαμε από τον γιατρό μας, ότι η πιτσιρίκα μας η Aurelia (3 μηνών) έχει μύκητες στο ποδαράκι..Δυστυχώς μέσα στο σπίτι έχουμε και τον Motrisse (1 χρονών και κοριτσάκι αλλά επειδή νομίζαμε ότι ήταν αγοράκι της έμεινε και το αρσενικό όνομα) που τον παρακολουθεί άλλος κτηνίατρος (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για αυτό το μπέρδεμα!!).Όπως καταλαβαίνετε, κόλλησε και ο Motrisse μύκητες (πάνω από το ματάκι της το ένα και λίγο στο άλλο αυτάκι).Η κτηνίατρος που έχουμε πάει την μικρούλα της δίνει αντιμυκησιακό σιροπάκι αλλά ο γιατρός που παρακολουθεί τον Motrisse αρνείται να ακούσει έστω για σιρόπι/χάπι λόγω του ότι ανεβάζουν τις τρανσαμινάσεις και δημιουργούν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα στο ήπαρ.Οι οδηγίες του ήταν να βάζουμε 2 φορές την ημέρα Dactarin κρέμα αφού πρώτα βάλουμε ένα είδος ιωδίου.Αφού της κάνουμε την θεραπεία της, της δίνουμε ένα πολύ μικρό κομματάκι γαλοπούλα που είναι η αγαπημένη της και την απασχολούμε για λίγο με τα παιχνιδάκια της για να στεγνώσει λίγο η κρέμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο Motrisse μετά από κανένα 5λεπτο αρχίζει και γλείφει τα μέρη που της βάλαμε το ιώδιο και την κρέμα.Εγώ λοιπόν αγχώνομαι γιατί 1ον γλείφει και καταπίνει το φάρμακο, και 2ον επειδή μου φαίνεται αρκετά πιο άκεφη από ότι συνήθως..Τρώει κανονικά αλλά δεν έχει πολύ διάθεση για παιχνίδια και κοιμάται πολύ παραπάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει αν αγχώνομαι υπερβολικά ή άδικα για τα παραπάνω (ειδικά όσον αφορά το ότι καταπίνει την κρέμα και αν μπορεί να της συμβεί τίποτα!).
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Τζένη
Παράθεση

taniafel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taniafel
H taniafel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H taniafel έγραψε στις 13:55, 19-12-13:

και εμενα ο felix ,7 μηνων αρσενικος,κολλησε μυκητες παρολο που δεν βγαινει εξω οσο τον εχω ,αλλα ζουσε στην εξοχη μεχρι τους 4 πρωτουςμηνες της ζωης του ,και ο γιατρος ηταν αρνητικος στο να παρει φαρμακο γιατι εχει ηπατοτοξικες παρενεργειες αλλα μια αλοιφη-σπρευ clinafarm ειναι καιρο σ εελλειψη ,ετσι καταλληξαμε να παρει Ιτρακοναζόλη,itradrops,.ειναι σιροπάκι ,με συριγγα θα το δινεω.παραλληλα μου ειπε αραιωμενο betadine.... και πλυσεις τοπικα,γιατι μπάνιο δεν κανουμε ευκολα,με αντιμυκητισιακο σαμπουαν.ξεκιναω απο Δευτερα θεραπεια,θα δειξει.
και εμενα το betadine το εγλυφε οσο μπορουσε ,γιατι ειναι κατω απο το σαγονι και δεν ειναι κ πολυ ευκολο,αλλα κολλαρο αδιανοητο...εγω ανησυχουσα για τη δικη του υγεια αλλα τα δερματοφυτα(μυκητες)ειναι πολυ συνηθισμένοι στα γατακια..εσεις πρεπεει να προσεχετε ιδιως αν εχετε πεσμενο ανοσοποιητικο..βραφη ,ηλικιωμενοι ,ατομα σε ανοσοκαταστολη ειναι ομαδες υψηλου κινδυνου,
Εγω να φανταστεις τον αγκαλιαζω συνεχεια,πλενω χερια ,αλλα τι να το κανψ που το πρωι τον βρισκω να κοιμαται οχι πια στα ποδια μου αλλα ακριβως διπλα μου ,σαν ανθρωπάκι!!!!!!!!
Καλη δυναμη και ακολουθειτε εντολες γιατρου!!!!!!!
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

H Jennaouska έγραψε στις 14:03, 19-12-13:

Σε ευχαριστώ καταρχήν που μου απάντησες γιατί έχω αγχωθεί πολύ!
Και εμάς μας είπε να την χτενίζουμε και μετά να της περνάμε όλο της το σωματάκι με αραιωμένο betadine ανα 2 μέρες.
Χτες το βράδυ της βάλαμε για 1η φορά κολλάρο αλλά το κράτησε μόνο μισή ώρα..το μόνο καλό είναι ότι η πιο πολύ κρέμα θα είχε απορροφηθεί (θέλω να πιστεύω τουλάχιστον!!)
Εγώ δεν προσέχω και ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια..ναι μεν πλένω τα χέρια μου αφού την πιάσω αλλά μέχρι εκεί..δεν μπορώ κιόλας να μην την χαιδεύω..αν αγαπάς πολύ δεν μπορείς να μην ακουμπάς!!! Ο άντρας μου βέβαια, έχει ένα νόσημα και παίρνει ανά 45 μέρες περίπου ένα φάρμακο στο νοσοκομείο..Το άτυχο της υπόθεσης είναι ότι του ρίχνει το ανοσοποιητικό..ευτυχώς εμείς δεν έχουμε δει κάτι σε εμάς..ακόμα τουλάχιστον..Έχεις ακούσει/σου έχει πει τίποτα ο γιατρός σας για το ααν μπορεί να συμβεί κάτι στο γατάκι αν γλείφει το betadine και την κρέμα?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:30, 19-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jennaouska
Καλησπέρα,
Ενημερωθήκαμε από τον γιατρό μας, ότι η πιτσιρίκα μας η Aurelia (3 μηνών) έχει μύκητες στο ποδαράκι..Δυστυχώς μέσα στο σπίτι έχουμε και τον Motrisse (1 χρονών και κοριτσάκι αλλά επειδή νομίζαμε ότι ήταν αγοράκι της έμεινε και το αρσενικό όνομα) που τον παρακολουθεί άλλος κτηνίατρος (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για αυτό το μπέρδεμα!!).Όπως καταλαβαίνετε, κόλλησε και ο Motrisse μύκητες (πάνω από το ματάκι της το ένα και λίγο στο άλλο αυτάκι).Η κτηνίατρος που έχουμε πάει την μικρούλα της δίνει αντιμυκησιακό σιροπάκι αλλά ο γιατρός που παρακολουθεί τον Motrisse αρνείται να ακούσει έστω για σιρόπι/χάπι λόγω του ότι ανεβάζουν τις τρανσαμινάσεις και δημιουργούν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα στο ήπαρ.Οι οδηγίες του ήταν να βάζουμε 2 φορές την ημέρα Dactarin κρέμα αφού πρώτα βάλουμε ένα είδος ιωδίου.Αφού της κάνουμε την θεραπεία της, της δίνουμε ένα πολύ μικρό κομματάκι γαλοπούλα που είναι η αγαπημένη της και την απασχολούμε για λίγο με τα παιχνιδάκια της για να στεγνώσει λίγο η κρέμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο Motrisse μετά από κανένα 5λεπτο αρχίζει και γλείφει τα μέρη που της βάλαμε το ιώδιο και την κρέμα.Εγώ λοιπόν αγχώνομαι γιατί 1ον γλείφει και καταπίνει το φάρμακο, και 2ον επειδή μου φαίνεται αρκετά πιο άκεφη από ότι συνήθως..Τρώει κανονικά αλλά δεν έχει πολύ διάθεση για παιχνίδια και κοιμάται πολύ παραπάνω. Ξέρει κάποιος να μου πει αν αγχώνομαι υπερβολικά ή άδικα για τα παραπάνω (ειδικά όσον αφορά το ότι καταπίνει την κρέμα και αν μπορεί να της συμβεί τίποτα!).
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Τζένη
Δεν ξερω να σου πω για οοολα οσα λες, αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως Dactarin υπαρχει και oral. Με αυτην δεν θα εχεις προβλημα καθολου γιατι δινεται απο το στομα. Εσυ θα την βαζεις στα σημεια που πρεπει κι εκεινη θα την γλυφει και θα εισαι ενταξει. Το εκανα για τον γατο μου οταν ειχε προβλημα και αντιμετωπιζα μια αναλογη κατασταση.
Για καλο και για καλο ομως, ρωτα πρωτα και τον κτηνιατρο που την παρακολουθει.
Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

H Jennaouska έγραψε στις 14:33, 19-12-13:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Δεν το ήξερα!Θα ρωτήσω τον γιατρό να μου πει και αυτός την γνώμη του...βέβαια το ιώδιο από κάτω θα υπάρχει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους