Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,872 εγγεγραμμένα μέλη και 2,848,328 μηνύματα σε 81,993 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 753 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περίφραξη μπαλκονιού;

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini1
H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 09:16, 23-03-09:

Καλημέρα σε όλους! Τώρα που ανοίγει ο καιρός, θέλω και εγώ σαν άνθρωπος ν ανοίγω τις μπαλκονόπορτες! Το θέμα μου είναι: 1) ο γάτούλης μου που μόλις δεί ότι ανοίγει η μπαλκονόπορτα τρέχει βολίδα να βγεί έξω και εγώ φρικάρω μην πηδήξει από κάτω καθώς είμαστε στον 1ο όροφο 2) επειδή η πολυκατοικία στην οποία μένω είναι παλιά, τα μπαλκόνια επικοινωνούν μεταξύ τους και ανα πάσα στιγμή ο Spike θα βρεθεί στο μπαλκόνι του διπλανού..
Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Σκέφτηκα να βάλω ψηλή περίφραξη γύρω γύρω στο μπαλκόνι μου, αλλά δεν ξέρω αν το διαβολάκι μου θα είναι τόσο περίεργο που θα σκαρφαλώσει και στην περίφραξη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 09:24, 23-03-09:

εγώ που στο τωρινό σπίτι αντιμετώπισα το πρόβλημα των επικοινωνούντων μπαλκονιών έβαλα πλέγμα στο σημείο που πέρναγε από κάτω ο ένας εκ των μπόγων μου. το πλέγμα το έβγαλα και εξω από το μπαλκόνι (μην του έρθει να περάσει έξω από το διαχωριστικό. τοποθέτησα γλάστρες ώστε να μην μπορεί να το σηκώσει να περάσει από κάτω. επιπλέον προγραμματίζω να βάλω ένα πλέγμα χαμηλό και γύρω γύρω σε όλο το μπαλκόνι (γύρω στους 20 πόντους) για να μην βγάζει την κεφάλα του απο τον τέταρτο. στο παλιό μου μπαλκόνι δεν τα είχα κάνει αυτά..α. το είχα πνίξει στις γλάστρες με λουλούδια που δεν μασούλαγε. και του χα βάλει τραπέζι να κάθεται ψηλά να χαζεύει, ώστε να μην θέλει να βγάλει την κεφάλα του έξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

H tsitsini1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H tsitsini1 έγραψε στις 10:17, 23-03-09:

Σ ευχαριστώ για τη διαφωτιστική απάντηση! Θα αρχίσω να αγοράζω γλάστρες και θα αρχίσω τις εργασίες του πλέγματος!!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,358 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 19:55, 23-03-09:

Απλώς έχε υπόψη ότι το πλέγμα πρέπει να είναι από την εξωτερική μεριά του μπαλκονιού για να μην το σκαρφαλώσει. Επίσης πρέπει να αφήσεις λίγο περιθώριο από πάνω για να μην κάθεται στην κουπαστή. Εδώ μπορείς να δεις τι έκανα στο δικό μου μπαλκόνι (τα σκουπόξυλα είναι λίγο extreme, αλλά τα γατιά μου είναι τρελά).
Για να μην πηδάει στα μπαλκόνια των γειτόνων θα πρότεινα κάποια καλαμωτή, παρόλο που πρσωπικά δεν μου αρέσει πολύ. Φυσικά, μπορείς να βάλεις καλαμωτή περιμετρικά στο μπαλκόνι, αλλά θα του κόβει τη θέα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:14, 23-03-09:

εμεις που δεν εχουμε καθολου μπαλκονι τι μπορουμε να βαλουμε στα παραθυρα για να μην πεσει (ειναι ψηλα και αν πεσει θα γινει αλοιφη); Δεν γινεται να μην τα ανοιγουμε γιατι θα σκασουμε το καλοκαιρι

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,468 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 20:45, 23-03-09:

Το πρόβλημα με το δικό σου παράθυρο είναι ότι δεν είναι δικό σου το σπίτι, οπότε, ενώ θα μπορούσες να βάλεις σίτα σκληρή, ώστε να μην σκίζεται, που σε προστατεύει και από τα κουνούπια, φοβάμαι ότι χρειάζεται κάποιες επεμβασεις στα αλουμίνια και δεν ξέρω ,αν σε αφήσουν. Άλλιώς, θα τα κρατάς μισάνοιχτα ή με τα πατζούρια μισοκατεβασμένα, ώστε να μην χωράει να περάσει ο Naruto, ή ορθάνοιχτα όταν είσαι μέσα, κι αν πάει να σκαρφαλώσει να τον μαλώνεις ώστε να μάθει να μην πλησιάζει.Αυτό κάνω και εγώ στο ένα δωμάτιο, που έχει παράθυρο (παρόλα αυτά, πριν τρεις μέρες είχε βγει η Μπασσέτ στο περβάζι και λιαζόταν και κοψοχόλιασε την καθαρίστρια που την έπιασε στα πράσα:cry::cry. Εμάς βέβαια, το παράθυρο αυτό ακριβώς από κάτω έχει ένα στεγαστράκι με κεραμίδια και ,αν, ό μη γένοιτο μπουρδουκλωθεί το καμάρι μου, θα σκαλώσει εκεί (φτου κούφια η ώρα που τ'ακούει)

Παράθεση

tsitsini1

Δραστήριο Μέλος

H tsitsini1 έγραψε στις 10:05, 24-03-09:

Ruko, αυτό θα πεί οργάνωση!!!! :up: Και το σκουπόξιλο μια χαρά δουλειά κάνει!! Για να δούμε τι θα γίνει στην πράξη τώρα!!! Σκέφτομαι και για σίτα βέβαια, παρόλο που δεν είναι δικό μου το σπίτι, αλλά πάλι, και ο επόμενος ένοικος, δεν θα εκτιμήσει τη σιτούλα που θα τον προστατεύει από τα κουνουπάκια????

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:24, 24-03-09:

Εδω ειναι το δικο μου

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 10:29, 24-03-09:

αν το μπαλκόνι είναι όντως δικό σου κάνεις πολλά. αν έχεις νοικιάσει σπίτι τι μπορείς να κάνεις στο μπαλκόνι;

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 23,868 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:31, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince
αν το μπαλκόνι είναι όντως δικό σου κάνεις πολλά. αν έχεις νοικιάσει σπίτι τι μπορείς να κάνεις στο μπαλκόνι;
πλεγμα μπορεις να βαλεις χωρις να ρωτησεις...περγκολα ή τεντα, πρεπει σιγουρα να μιλησεις με τον ιδιοκτητη...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,377 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 13:00, 01-04-09:

Θελω κ εγω να περιφραξω το -νοικιασμενο-μπαλκονι μου,για να βγαζω, με επιβλεψη παντα,την Μπιζου να παιρνει λιγο αερα.Απο εξω λετε να βαλω πλεγμα για να μην σκαρφαλωσει?Και κατω πωα θα το στερεωσω,γλαστρες δεν εχω,ουτε κ βολευουν διοτι εχει ενα υψωματακι η ακρη του μπαλκονιου κ απο πανω ξεκιναει το καγκελο.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,764 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 13:31, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Απλώς έχε υπόψη ότι το πλέγμα πρέπει να είναι από την εξωτερική μεριά του μπαλκονιού για να μην το σκαρφαλώσει. Επίσης πρέπει να αφήσεις λίγο περιθώριο από πάνω για να μην κάθεται στην κουπαστή.
Κι εγώ το ίδιο σύστημα εφάρμοσα (μαζί και με τα σκουπόξυλα!). Όταν το πλέγμα είναι απ' έξω, δεν μπορούν να το σκαρφαλώσουν γιατί τους εμποδίζουν τα κάγκελα! :cool: Όταν το πλέγμα είναι από μέσα, υπάρχει κίνδυνος να το κάνουν στίβο αναρρίχησης!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 14:25, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Θελω κ εγω να περιφραξω το -νοικιασμενο-μπαλκονι μου,για να βγαζω, με επιβλεψη παντα,την Μπιζου να παιρνει λιγο αερα.Απο εξω λετε να βαλω πλεγμα για να μην σκαρφαλωσει?Και κατω πωα θα το στερεωσω,γλαστρες δεν εχω,ουτε κ βολευουν διοτι εχει ενα υψωματακι η ακρη του μπαλκονιου κ απο πανω ξεκιναει το καγκελο.
με αυτο το κλιψακι θα το στερεωσεις

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Κι εγώ το ίδιο σύστημα εφάρμοσα (μαζί και με τα σκουπόξυλα!). Όταν το πλέγμα είναι απ' έξω, δεν μπορούν να το σκαρφαλώσουν γιατί τους εμποδίζουν τα κάγκελα! :cool: Όταν το πλέγμα είναι από μέσα, υπάρχει κίνδυνος να το κάνουν στίβο αναρρίχησης!
συμφωνω

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,377 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 19:03, 01-04-09:

Ωωω,σωστη σε βρισκω,καλο το συστημα,που τα βρισκεις?

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:52, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Ωωω,σωστη σε βρισκω,καλο το συστημα,που τα βρισκεις?
εκει που θα παρεις και το πλεγμα...μαλλον σε καταστημα με μπογιες, εργαλεια κλπ...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 13:39, 02-04-09:

Ωραια,θα το κανω το συντομοτερο γιατι η ζουζουνα μου εδειξε τρελο ενδιαφερον για το μπαλκονι,με το ζορι την κρατησα μεσα οταν ανοιξα να βγαλω τα σκουπιδια.Μα τι γατι ειναι αυτο,ολο εκει που δεν πρεπει παει!

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 11:54, 05-04-09:

Εγω εχω πιο δυσκολο εργο...πρεπει να περιφραξω ολοκληρη ταρατσα...Για την ακριβεια θελω να της κλεισω την προσβαση στην σιδερενια σκαλα που καταλληγει στον κηπο...Στην αρχη σκεφτομουν να βαλω στην πορτα κοντρα πλακε ...μετα σκεφτηκα οτι με τη βροχη θα χαλασει...Μετα ηρθε η ιδεα για αλουμινιο. Αλλα θελει τρελη δουλεια (βαψιμο, τρυπες, πως α το μεταφερω το κομματι γιατι θα ειναι μεγαλο). Κι ετσει μεχρι τωρα δεν εχω κανει τιποτα απολυτως. Αληθεια αν βαλω το πλεγμα που λετε απο την εξω τη μερια σιγουρα δεν θα μπορεσει να σκαρφαλωσει ; (αυτο δεν το ειχα σκεφτει)...Για ριχτε και μια ιδεα εδω περα. Η σιδερενια πορτα μεχρι το επομενο σκαλι αφηνει ενα κενο αυτο πως να το κλεισω; (χωρις να αχριστεψω το ανοιγμα της πορτας)

Παράθεση

camelsat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη camelsat
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O camelsat έγραψε στις 13:00, 08-06-09:

Καλλημερα σε ολους τους γατοφιλους και τις γατοφιλες.....
Εχω μια απορια.....
Πριν 2 εβδομαδες, εφερα σπιτι ενα μικρο γατακι http://www.youtube.com/watch?v=9MiPP3NZomE (αγορακι απ'οτι αποδειχτηκε),το οποιο βρεθηκε απο φιλο σε καδο απορριματων μαζι με αλλα 2 . Προφανως καποιος αναξιος να λεγεται ανθρωπος τα ειχε πεταξει εκει.
Τελικα εγω πηρα το ενα και τα αλλα 2 ιοθετηθικαν απο 2 φιλες μου που εψαχναν για γατι ουτος η αλλως οποτε :up: Τα σωσαμε :up:
Το προβλημα τωρα ειναι το εξης:
Το ενος μηνος γατακι μου εχει αρχισει να περιφερεται ελευθερο μεσα στο σπιτι (το οποιο ειναι διαμερισμα πρωτου οροφου) αλλα και εξω στο μπαλκονι, το οποιο εχει καγκελα και παρα πολλες φορες εχω δει το γατακι να εχει βγαλει το κεφαλακι του εξω και να κοιταζει.
Οπωσ καταλαβενετε φοβαμαι μην μου πεσει κατω γιατι δεν ξερω κατα ποσσο τα γατακια αυτης της ηλικιας εχουν την αισθηση του κινδυνου
Φυσικα το οτι οταν το γατακι βρισκεται στο μπαλκονι το επιτηρω συννεχεια δεν αποτελει λυση στο προβλημα γιατι φοβαμαι μηπως κατι μου αποσπασει την προσοχη και παθω καμια λαχταρα. Φυσικα οταν λειπω απο το σπιτι, η μπαλκονοπορτα κλεινει και το γατακι ειναι μεσα στο σπιτι
Σκευτηκα να τοποθετησω αυτο το πλεγμα που βαζουν σαν προστασια για τα παιδια ομως...αυτο δεν αποτελει εμποδιο για ενα ζωο που σκαρφαλωνει σε οτιδηποτε μπορει να στερεωσει τα κοφτερα του νυχια
Παρακαλω για τις ιδεες σας.
Ευχαριστω προκαταβολικα

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,460 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:14, 08-06-09:

Το θέμα αυτό απασχολεί πολλούς ιδιοκτήτες γάτας και έχει συζητηθεί εδώ ουκ ολίγες φορές

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα ακόλουθα threads:
Γάτα στο μπαλκόνι
Πώς να περιφράξω το μπαλκόνι μου;
Ελευθερία στο μπαλκόνι

Παράθεση

camelsat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη camelsat
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O camelsat έγραψε στις 15:30, 08-06-09:

ευχαριστω για την ταχυτατη αποκριση :up:
η απορια μου ειναι η εξης:
το γατακι δεν μπορει να σκαρφαλωσει - γαντζωθει στο πλεγμα και να το ξεπερασει απο πανω βγαινωντας παλι εξω?
Η μηπως εγω ειμαι απλα υπερπροστατευτικος? (πραγμα συνηθες )

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,460 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 15:32, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από camelsat
ευχαριστω για την ταχυτατη αποκριση :up:
η απορια μου ειναι η εξης:
το γατακι δεν μπορει να σκαρφαλωσει - γαντζωθει στο πλεγμα και να το ξεπερασει απο πανω βγαινωντας παλι εξω?
Η μηπως εγω ειμαι απλα υπερπροστατευτικος? (πραγμα συνηθες )
Φυσικά και μπορεί! Γι' αυτό καλό θα είναι να μην το αφήνεις χωρίς επιτήρηση όποτε βγαίνει στο μπαλκόνι

Παράθεση

xarisgaton

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarisgaton
H xarisgaton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Χαλκηδόνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H xarisgaton έγραψε στις 15:59, 01-12-09:

γεια σας γατογονεις!! συντομα μετακομιζουμε στο καινουριο μας σπιτι το οποιο εχει μεγαλη βεραντα και σκεφτομαι να βαλω την αμμο για τα γατουδια μου εξω, κυριως για να γλυτωσω την μυρωδια μεσα στο σπιτι! σκεφτομαι να βαλω στο πααρθυρο πορται για να μπαινοβγαινουν ελευθερα οποτε θελουν ! αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι πως πρεπει να ειναι το καγκελο για να μην κυνδυνευουν να πεσουν απο κατω! αρκει να το ντυσω με το πλαστικο διχτυ η χρειαζεται και κατι αλλο? ηθελα να σας θυμησω οτι εχω τον Χαρη εναν παχουλουτσικο και ηρεμο χρυσο γατουδι και το Μενιο ο οποιος ειναι απιστευτα ζωηρος και σκαρφαλωνει παντου....

Παράθεση

annistep

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annistep
Ο annistep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O annistep έγραψε στις 05:17, 14-12-09:

Αντίστοιχα προβλήματα (και προβληματισμοί) και εδώ. Φωνάζει συνέχεια, γιατί θέλει να βγαίνει στο μπαλκόνι (2ος όροφος). Ανεβαίνει απευθείας, με άλμα, πάνω στην κουπαστή και δεν λέει να κατέβει! Κουρνιάζει εκεί, παρατηρεί τα αυτοκίνητα, φωνάζει (δεν έχει νιαουρίσει ποτέ) σε κάποια διερχόμενα πουλιά και, όταν κουράζεται, μπαίνει μέσα. Αν του κλείσω την πόρτα, χαλάει τον κόσμο (είναι και κακομαθημένος). Καμία λύση, προς το παρόν. Ιδού:

Παράθεση

sofia-moyra

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia-moyra
H sofia-moyra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H sofia-moyra έγραψε στις 13:45, 07-01-10:

Καλή χρονιά σε όλους!:up::up::up:

Αυτές τις όμορφες και ήρεμες ημέρες των γιορτών συνέβη κάτι που λειτούργησε σαν εφιάλτης στο μυαλό μου

Μένω στον 5 όροφο και θεωρούσα ότι το ύψος θα τρόμαζε τη μικρή και δεν θα της έμπαιναν ιδέες να πηδήξει. Πάρολα αυτά έντυσα με καλάμι τα μπαλκόνια που είχε πρόσβαση. Εκεί λοιπόν που νόμιζα ότι δεν υπάρχει θέμα, μεταξύ παιχνιδιού και τρεξίματος μέσα στο σπίτι, βγαίνει έξω και σκαρφαλώνει πάνω στο καλάμι!
Μου κόπηκε το αίμα! Απο τότε έχω συνέχεια το άγχος μη βγει έξω...
Υπάρχει τρόπος για να αντιμετωπισθεί αυτή η κατάσταση... αναρωτιέμαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,644 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:47, 07-01-10:

Περιφραξη μεχρι επανω,ή εξοδος μονο με σαμαρακι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sofia-moyra

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H sofia-moyra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H sofia-moyra έγραψε στις 13:58, 07-01-10:

Οπότε τα πράγματα είναι ζόρικα... Ηδη η περίφραξη που έχω κάνει πάει αρκετά ψηλά αλλά αφού σκαρφαλώνει...

Παράθεση

sofia-moyra

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H sofia-moyra έγραψε στις 14:10, 07-01-10:

Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή.Εχώ καλυφτεί νομίζω.

Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρίνα16704
H Μαρίνα16704 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 22:39, 07-01-10:

Παιδιά η δική μου είναι πιά εννιά μηνών και ενώ είχα δοκιμάσει τα καλάμια, το πλέγμα και είχα κάνει το μπαλκόνι μου κάτι μεταξύ οχυρού και τσαντηριού, πάλι δεν κατάφερα να τη σταματήσω και όχι να σκαρφαλώνει, να παίρνει φόρα και πηδάει από την κουπαστή στα τριγύρω μπαλκόνια...!! Τρομοκρατήθηκα..ήταν και αστείρωτη..οπότε εδώ και τέσσερις περίπου μήνες είμαστε με κλείστές μπαλκονόπορτες, και αυτό με τρελαίνει μιάς και πριν αποκτήσω γάτα, άφηνα ανοιχτά τις μπαλκονόπορτες ακόμα και όταν έλειπα, και το χειμώνα κάποιες φορές..
Δοκίμασα επίσης να της βάζω λουράκι (όταν είμαι εκεί φυσικά) και να ανοίγω για λίγο, όμως η καημένη δε λέει να καταλάβει οτι ότι και να κάνει δεν πρόκειται να απελευθερωθεί, με αποτέλεσμα να κάνει σα δαιμονισμένη, έτσι κι εγώ μετά από πέντε λεπτά κλείνω την πόρτα, και της βγάζω το λουράκι..

Παράθεση

tim569

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tim569
Ο tim569 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O tim569 έγραψε στις 21:16, 09-01-10:

Γιουλη το γατακι σου δεν μπορει να πηδηξει κατω απο
το μπαλκονι ανεβαινοντας στο μπλε παιχνιδι που του χεις
η στο τραπεζακι που ειναι το σπιτακι του? οπως φαινετε στη
φωτο το πλεγμα δεν παει ψηλα και το γατι αμα σκαρφαλωσει
στα παραπανω που σου ειπα με ενα πολυ μικρο πηδηματακι
βρησκετε στο κενο η μπηπως η φωτο δινει λαθος εντυπωση.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,644 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:24, 09-01-10:

Ειναι διαφανη η περιφραξη αν προσεξεις λιγο καλυτερα θα τη δεις.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,046 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 21:43, 09-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από sofia-moyra
Καλή χρονιά σε όλους!:up::up::up:

Αυτές τις όμορφες και ήρεμες ημέρες των γιορτών συνέβη κάτι που λειτούργησε σαν εφιάλτης στο μυαλό μου

Μένω στον 5 όροφο και θεωρούσα ότι το ύψος θα τρόμαζε τη μικρή και δεν θα της έμπαιναν ιδέες να πηδήξει. Πάρολα αυτά έντυσα με καλάμι τα μπαλκόνια που είχε πρόσβαση. Εκεί λοιπόν που νόμιζα ότι δεν υπάρχει θέμα, μεταξύ παιχνιδιού και τρεξίματος μέσα στο σπίτι, βγαίνει έξω και σκαρφαλώνει πάνω στο καλάμι!
Μου κόπηκε το αίμα! Απο τότε έχω συνέχεια το άγχος μη βγει έξω...
Υπάρχει τρόπος για να αντιμετωπισθεί αυτή η κατάσταση... αναρωτιέμαι...
Welcome to the club. Το ίδιο και εγώ πέρασε την καλαμωτή η μικρή και ψάχνω να βρω λύσεις

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eva82
H Eva82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Eva82 έγραψε στις 17:46, 13-01-10:

Παιδιά!
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλμα!!
Την προηγούμενη εβδομάδα και για πρώτη φορά..έφυγε από το μπαλκόνι του 2ου (που είναι σαν 3ου)..και βρέθηκε στο μπαλκόνι του 1ου!!! Ξαφνικά οι γείτονες βρέθηκαν με γατάκι σπίτι τους στι 1:30 το βράδυ!!!!
Πανικός!!!
Τι να κάνω? Σκέφτομαι μήπως βάλω καλαμιές, αλλά να ξεπερνούν το κάγκελο κατά 20 εκ. για να μην μπορεί να έχει πάτημα στο κάγκελο, τα καλάμια θα τα βάλω από την εσωτερική πλευρά!
Τι λέτε? Έχετε να μου προτείνετε κάτι???

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,349 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 17:54, 13-01-10:

νομιζω οτι απο την εσωτερικη ισως και να μπορει να σκαρφαλωνει... απο εξω ισως ειναι καλυτερα να το εμποδιζει και το καγκελο.
Επισης μπορεις να βαλεις το πλαστικο κλασσικο δυχτυ που βαζουν και για τα παιδακια, πιο ψηλό απο το καγκελο σου και να του δωσεις ψηλα κλίση προς τα μεσα για να τα εμποδιζει να πηδηξουν

Παράθεση

Μαρίνα16704

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρίνα16704
H Μαρίνα16704 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Μαρίνα16704 έγραψε στις 15:38, 15-01-10:

Χθές έκανα μια κατασκευή πολύ super που δεν μπορεί να φύγει με τίποτα..με ΤΙΠΟΤΑ όμως. Θα την αφήνω σιγά σιγά έξω να δώ πως θα αντιδράσει, αν καταφέρω να βγάλω φωτογραφία θα την βάλω κι εδω μπας και βοηθήσω κανέναν άλλο.

Παράθεση

DaisyTakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DaisyTakis
H DaisyTakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H DaisyTakis έγραψε στις 16:58, 16-04-10:

Ζητώ την βοηθεια σας και τη γνωμη σας γιατι εχω απελπιστει !!!
Δοκιμασα να βαλω καλαμωτη και σκαρφαλωνει την αλλαξα με πλαστικο (αυτο με τα τετραγωνακια )και παλι σκαρφαλωνει!!!! Τι να βαλω να μην σκαρφαλωνει!
Το ενδεχομενο να ρισκαρω και να το αφησω ετσι το αποκλειουμε γιατι ο μικρος μου δεν εχει βγει ποτε στη ζωη του εξω απο το σπιτι και δεν ξερει τους κινδυνους και περα απο αυτο ζω διπλα σε λεωφορο και δεν ρισκαρω τετοιο πραγμα σε καμια περιπτωση! ΒΟΗΘΕΙΑ!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,823 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:06, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από DaisyTakis
Ζητώ την βοηθεια σας και τη γνωμη σας γιατι εχω απελπιστει !!!
Δοκιμασα να βαλω καλαμωτη και σκαρφαλωνει την αλλαξα με πλαστικο (αυτο με τα τετραγωνακια )και παλι σκαρφαλωνει!!!! Τι να βαλω να μην σκαρφαλωνει!
Το ενδεχομενο να ρισκαρω και να το αφησω ετσι το αποκλειουμε γιατι ο μικρος μου δεν εχει βγει ποτε στη ζωη του εξω απο το σπιτι και δεν ξερει τους κινδυνους και περα απο αυτο ζω διπλα σε λεωφορο και δεν ρισκαρω τετοιο πραγμα σε καμια περιπτωση! ΒΟΗΘΕΙΑ!
Έχεις δοκιμάσει το πλαστικό πλέγμα να το βάλεις από την έξω πλευρά στα κάγκελα???

Παράθεση

DaisyTakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DaisyTakis
H DaisyTakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H DaisyTakis έγραψε στις 17:30, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Έχεις δοκιμάσει το πλαστικό πλέγμα να το βάλεις από την έξω πλευρά στα κάγκελα???

Δεν εχει νοημα να το κανω αυτο γιατι τα καγκελα δεν ξεκινανε απο κατω. Εχει μισο μετρο τοιχακι στο μπαλκονι και απο πανω μισο μετρο καγκελα. Ετσι θα μπορει να ανεβει στο τοιχακι και ανετα να σκαρφαλωσει στο πλεγμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,456 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:57, 16-04-10:

ακου τι σκεφτομαι και εγω....μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις πολυ σκληρο και χοντρο διαφανες πλαστικο...πουλανε με το μετρο...αυτο,δεν εχει πουθενα να γαντζωθει και γλιστραει κιολας...επισης στο τελειωμα του(στην κορυφη)προσπαθησε να το κανεις να γερνει προς τα μεσα...

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (πολλές, πάρα πολλές... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 19:19, 16-04-10:

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Είχα βάλει πλέγμα αλλά ο "άθλιος" γάτος γαντζωνόταν και σκαρφάλωνε στην κουπαστή. Τώρα έβαλα καλαμωτή, η οποία δεν είναι πυκνή- τα καλάμια είναι λεπτά και έχουν λίγο κενό μεταξύ τους- η οποία φτάνει 30 εκ. από την κουπαστή. Προσπάθησε να σκαρφαλώσει, αλλά δεν τα κατάφερε γιατί δεν είχε που να σκαλώσει τα νύχια του (τα καλάμια είναι κάθετα, όχι οριζόντια) και η απόπειρα απέτυχε!
Παράξενο που σε σας δεν δούλεψε... Αυτό με το πλαστικό ακούγεται καλό, όμως δεν το έχω δοκιμάσει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:34, 16-04-10:

Η πικρή αλήθεια είναι ότι αν μια γάτα το βάλει σκοπό να σκαρφαλώσει, αργά ή γρήγορα θα το καταφέρει, ακόμα και το Σινικό Τείχος να στήσεις στο μπαλκόνι σου.
Η λύση στην οποία είχα καταλήξει εγώ παλιότερα, όταν είχα γατούλα με παρόμοιες διαθέσεις, ήταν το σαμαράκι:

Για διάφορες πατέντες περίφραξης, δες κι αυτό το παλιότερο θέμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,456 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:27, 17-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Είχα βάλει πλέγμα αλλά ο "άθλιος" γάτος γαντζωνόταν και σκαρφάλωνε στην κουπαστή. Τώρα έβαλα καλαμωτή, η οποία δεν είναι πυκνή- τα καλάμια είναι λεπτά και έχουν λίγο κενό μεταξύ τους- η οποία φτάνει 30 εκ. από την κουπαστή. Προσπάθησε να σκαρφαλώσει, αλλά δεν τα κατάφερε γιατί δεν είχε που να σκαλώσει τα νύχια του (τα καλάμια είναι κάθετα, όχι οριζόντια) και η απόπειρα απέτυχε!
Παράξενο που σε σας δεν δούλεψε... Αυτό με το πλαστικό ακούγεται καλό, όμως δεν το έχω δοκιμάσει.

ουτε και εγω!!!..αλλα επειδη θα μετακομισω...και το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει μπαλκονι εκει που θα παω..εχω αρχισει να τα σκεφτομαι ολα αυτα..και επειδη η πουπυ ειναι διαολος..προσπαθω να σκεφτω κατι,που να μην μπορει να σκαρφαλωνει...ειμαι σιγουρη οτι με το διχτυ θα σκαρφαλωνει..για αυτο σκεφτηκα το σκληρο διαφανες πλαστικο....τι να πω...θα δειξει το πραγμα..

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,046 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 02:02, 17-04-10:

ΡΕ πουπού έχεις καμμιά φώτο να δω πως είναι αυτό το πλαστικό που λες>???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:08, 17-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
ΡΕ πουπού έχεις καμμιά φώτο να δω πως είναι αυτό το πλαστικό που λες>???
βρε συ..πως να εχω;; αφοτυ ακομα..δεν εχω μετακομισει..και δεν το εχω δοκιμασει στην πραξη.....απλα,επειδη το σκεφτομαι πολυ...μου ηρθε σαν ιδεα,επειδη αυτο το υλικο ειναι γλυστρερο..και δεν εχει κατι να γατζωθουν..οταν μετακομισω και το φτιαξω...και δω οτι λειτουργει..θα εχετε πληρες φωτογραφικο υλικο..

ομως..το πλαστικο αυτο το εχω παρει...για την ταιστρα των εξω γατιων...επειδη δεν εχει υποστεγο..για να μην βρεχεται το φαγητο..θα βγαλωψ φωτο..δεν ξερω αν θα φαινεται καλα..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,832 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:20, 19-04-10:

Έχω περιφράξει τη πίσω αυλή για τον Disney μου και να πως είναι το πλέγμα από πάνω. Όπως βλέπεις είναι διπλωμένο προς τα μέσα ούτως ώστε ακόμα κι αν σκαρφαλώσει ο γατούλης αναγκάζεται να πέσει όταν φτάσει στη κορυφή.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1after_above_5.JPG
Εμφανίσεις:  471
Μέγεθος:  2,03 MB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:25, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Έχω περιφράξει τη πίσω αυλή για τον Disney μου και να πως είναι το πλέγμα από πάνω. Όπως βλέπεις είναι διπλωμένο προς τα μέσα ούτως ώστε ακόμα κι αν σκαρφαλώσει ο γατούλης αναγκάζεται να πέσει όταν φτάσει στη κορυφή.

ωραιοτατο!!!!!!!!!!...δεν μου λες...αυτα τα σιδερα,που ειναι σαν Γαμα..(το γραμμα εννοω...)..που τα βρηκες;

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (πολλές, πάρα πολλές... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 22:26, 19-04-10:

Είναι φανταστικό!
Τι ύψος έχει; Δεν υπάρχει κίνδυνος να πηδήξει κατευθείαν στο πάνω, επίπεδο μέρος του πλέγματος;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:04, 19-04-10:

Πάρα πολύ καλή δουλειά!!!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 23:19, 19-04-10:

πςςς πολυ καλο!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,832 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:42, 21-04-10:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πηδήξει το γατί γιατί το Γ κατασκευάζεται ειδικά για γατιά. Το κατασκευάζουν πολύ στην Αυστραλία αυτό. Ο γάτος με το που θα φτάσει στο ψηλότερο σημείο, εκεί όπου ''διπλώνει'' το πλέγμα δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να πέσει πάλι πίσω στη γη.
Είναι σχεδόν 2 μέτρα ο τοίχος από κάτω και πάνω από 2 μέτρα το πλέγμα.
Χρειάζεται να καλέσετε κάποιον που φτιάχνει κατασκευές από ξήλο ή σίδερο για κάτι τέτοιο. Για έναν ειδικό αυτή η κατασκευή είναι παιγνίδι! Θα πάρουν τα μέτρα της αυλής/μπαλκονιού, θα το κατασκευάσουν και θα επιστρέψουν για να το τοποθετήσουν. Στη συνέχεια μπορείτε να φυτέψετε αναρριχητικά φυτά για να κρύψετε το πλέγμα και για να μην αισθάνεται ο γάτος σας εκτεθιμένος!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 21-04-10:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πηδήξει το γατί γιατί το Γ κατασκευάζεται ειδικά για γατιά. Το κατασκευάζουν πολύ στην Αυστραλία αυτό. Ο γάτος με το που θα φτάσει στο ψηλότερο σημείο, εκεί όπου ''διπλώνει'' το πλέγμα δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο από το να πέσει πάλι πίσω στη γη.
Είναι σχεδόν 2 μέτρα ο τοίχος από κάτω και πάνω από 2 μέτρα το πλέγμα.
Χρειάζεται να καλέσετε κάποιον που φτιάχνει κατασκευές από ξήλο ή σίδερο για κάτι τέτοιο. Για έναν ειδικό αυτή η κατασκευή είναι παιγνίδι! Θα πάρουν τα μέτρα της αυλής/μπαλκονιού, θα το κατασκευάσουν και θα επιστρέψουν για να το τοποθετήσουν. Στη συνέχεια μπορείτε να φυτέψετε αναρριχητικά φυτά για να κρύψετε το πλέγμα και για να μην αισθάνεται ο γάτος σας εκτεθιμένος!
εχεις απολυτο δικιο...και εγω δεν πιστευω οτι μπορει να πηδηξειθ γατι απο εκει...το προβλημα με εμενα ειναι οτι το εκει που θα παω,μαλλον δεν θα θελουν να τους χαλασω με τετοια κατασκευη την προσοψη....,το εχουν και καλα στυλ αρχοντικου...βλεπω τα μικρα μου να κοιτανε απλοως απο το παραθυρο και να μην βγαινουν εξω παλι......και δεν θελω να το ρισκαρω..ειναι 3ος οροφος!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους