Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,208 εγγεγραμμένα μέλη και 2,818,914 μηνύματα σε 80,119 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρολοίμωξη

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΓΕΛΟΣ2
Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 572 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 16:36, 28-12-08:

πριν ενα χρονο περιπου ο μανθος ειχε παθει ουρολυμοξη και οταν τον πηγαμε στον κτινιατρο τα πραγματα ηταν πολυ σοβαρα...μας ειπε οτι ειχε και νεφρικη ανεπαρκεια...του εβαλε καθετηρα,ορο και τον κρατησε μερικες μερες στο κτηνιατριο...δεν ηταν σιγουρος μας ελεγε οτι θα τα καταφερει...παρολα αυτα ο μανθος το επομενο πρωι τριβοταν στα καγκενα του κλουβιου...οταν τον ξαναπηραμε σπιτι μας εδωσε καποια χαπια και ενα σιροπι να του δινουμε για καποιο καιρο...τωρα ενα χρονο μετα απλος του δινουμε μια τροφη που +τον αλλων κανει καλο στο ουριποιητικο συστημα...ειναι αρκετο αυτο?

ΥΠ συγνωμη για τα πολλα ορθογραφικα...θα πρεπει να με σινηθησετε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:55, 28-12-08:

Γεια σου.
Για την ουρολοίμωξη αυτό που ξέρω είναι ότι συνήθως δίνουν αντιβίωση. Τώρα για τη νεφρική ανεπάρκεια συνήθως το πιο απλό και πρώτο βήμα είναι η αλλαγή τροφής. Δύο αξιόπιστες εταιρείες που πολλοί προτείνουν είναι Hills συγκεκριμένα την k/d και royal canin την renal. Από κει και πέρα κατά διαστήματα (κάτι το οποίο το ορίζει ο κτήνιατρός σου) πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις για να βλέπεις την εξέλιξη της νόσου. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι κάτι παροδικό και το ξεπερνάει το ζώο, σε κάποιες άλλες είναι χρόνιο το πρόβλημα.
Περαστικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 572 μηνύματα.

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 17:00, 28-12-08:

τωρα πια ειναι παλι ο παλιος "κακος' εαυτος του!!!
αυτη που περνω δεν ειναι σιγουρα hills...θα δω και θα σας πω πως λεγετε...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:40, 28-12-08:

MONO με τις καλές τροφές θα δείς διαφορά.

Περαστικά και απο μένα.!

Παράθεση

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Πολύ δραστήριο μέλος

O ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε στις 22:53, 28-12-08:

ενταξει παιδια ευχαριστω....απλα μηπως επρεπε να κανω και κατι αλλο

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:48, 05-08-11:

σημερα το απογευμα το ενα απ τα γατακια ειχε αιμα στα ουρα του,τι να κανω?χτες που τα ειδε ο κτηνιατρος ηταν μια χαρα,εχω σπιτι αντιβιωση ronaxan 20 μπορω να του δινω ενα τεταρτο το πρωι κι ενα το βραδυ?ειναι μισο κιλο τα γατακια.επισης ειναι μεταδοτικο αυτο?μπορει δλδ να κολησουν και τ αλλα γατακια?η να εχουν ηδη κι επειδη ειναι σκουροχρωμα σ εκεινο το σημειο να μην φαινεται το αιμα?να δωσω και σ εκεινα αντιβιωση?
σας παρακαλω πεστε μου,γιατι πολυ στεναχωρεθηκα,το γατακι ουρει συχνα,συνεχεια,και απο λιγο καθε φορα.τι να φταιει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,741 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:50, 05-08-11:

Ρενακι..100 φορες εχουμε πει οτι δεν ειμαστε γιατροι.Πως ειναι δυνατον να σου πουμε να δωσεις αντιβιωση..κια μαλιστα ποση..και αν ποσα διαστηματα;Σε παρακαλω..παρε τηλεφωνο τον γιατρο..,περιεγραψε του την κατασταση..και δες τι θα σου πει.

Στην αναγκη...γραψε στο θεμα του γιατρου εδω.. και παλι ομως ο ανθρωπος δεν φερει καμια ευθυνη...διαγνωση απο site;

ΥΓ..ηρθε γιατρος στο νησι.Πηρες το τηλεφωνο του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-08-11 στις 01:01. Αιτία: προσθηκη σχολιου
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:01, 05-08-11:

πουπουλινα μου το ξερω,αλλα δε το σηκωνε ο γιατρος το απογευμα,κι οπως εχω ξαναπει ειναι ακριβοθωρητος,ειναι και δημαρχος πλεον λερου,δε το ξερα αυτο,χτες το εμαθα.νομιζα οτι εχει γνώστες εδω απο ιατρικη πλευρα,διαβασα οδηγιες χρησης για την αντιβιωση και γραφει οτι ειναι και για ουρολοιμωξη.δε θελω να λεω τα ιδια και να γινομαι κουραστικη,αλλα πιστεψε με εχω κανει διαγνωση με παιδοπνευμονολογο απ το τηλεφωνο απειρες φορες,ειχε ασθμα η κορη μου,το ξερω δεν ειναι πρεπον,αλλα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες παροχες δυστυχως!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39,741 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:02, 05-08-11:

Το site ομως δεν ειναι γιατρος.Σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να δινουμε συνταγες .Αν ειναι ακριβοθωρητος ο γιατρος..προσπαθησε να εχεις επικοινωνια με καποιον αλλον.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:53, 05-08-11:

Καταρχήν μπορεί να μην έχει καν ουρολοίμωξη το γατί. Μπορεί να έφαγε δηλητήριο, τοξίνες, να τραυματίστηκε ή να έπαθε κάτι άλλο. Πρέπει να το δει κτηνίατρος.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 14:07, 05-08-11:

αποκλειεται να εφαγε δηλητητριο,γιατι δεν ειναι εξω χωρις επιβλεψη,παντα ειμαι κι εγω μαζι τους η ενα απ τα παιδια μου.πηρα τον κτηνιατρο που τα ειχε δει προχτες,οντως κι εκεινος αποκλειει την περιπτωση ουρολειμωξης,επειδη ειναι πολυ μικρα,το πιθανον μου ειπε ειναι να τραυματηστηκαν στο παιχνιδι,οντως παιζουν σα τρελα μεταξυ τους και δαγκωνονται,παρ ολα αυτα για παν ενδεχομενο,μου ειπε και ο κτηνιατρος απ τη λερο και εδω στο φορουμ,να δινω ροναξαν για μια βδομαδα και να τα παρατηρω.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:15, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
σημερα το απογευμα το ενα απ τα γατακια ειχε αιμα στα ουρα του,τι να κανω?χτες που τα ειδε ο κτηνιατρος ηταν μια χαρα,εχω σπιτι αντιβιωση ronaxan 20 μπορω να του δινω ενα τεταρτο το πρωι κι ενα το βραδυ?ειναι μισο κιλο τα γατακια.επισης ειναι μεταδοτικο αυτο?μπορει δλδ να κολησουν και τ αλλα γατακια?η να εχουν ηδη κι επειδη ειναι σκουροχρωμα σ εκεινο το σημειο να μην φαινεται το αιμα?να δωσω και σ εκεινα αντιβιωση?
σας παρακαλω πεστε μου,γιατι πολυ στεναχωρεθηκα,το γατακι ουρει συχνα,συνεχεια,και απο λιγο καθε φορα.τι να φταιει?
μπορεί να μην είναι και τίποτα- η Ήρα μου όταν ήταν πιτσιρίκα είχε αίμα στα ούρα της και η αιτία ήταν τα ενδοπαράσιτα- μην αγχώνεσαι, απλά προσπάθησε να βρείς κτηνίατρο...

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:42, 05-08-11:

μακαρι να ειναι ετσι ο κτηνιατρος τα ειδε προχτες,ηρθε για μια μερα πατμο,και τα βρηκε μια χαρα,του τηλεφωνησα καιμου ειπε αντιβιωση και οτι δεν ειναι τιποτα,μαλον απ το παιχνιδι,ευχομαι να μην ειναι τιποτα,φοβαμαι παρα πολυ,διαβασα διαφορα για τις πετρες κλπ.που κανουν οι γατες και δε μπορουν να ουρησουν οτι προκαλει ακομα και θανατο και τρομαξα,ο γιατρος ειπε ο τι ειναι μωρο ακομα για να χει κατι τετοιο,ομως ζοριζεται στα τσισα το καημενο,και βγαζει κι αιμα μαζι με τα ουρα,τα αλλα 4 τα τσεκαρα ηταν μια χαρα,δε ξερω τι να πω,τελικα ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσουν τα μωρα γατακια,μεχρι να χρονισουν να παρουν τα πανω τους.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:50, 05-08-11:

βρε συ,...μην αγχωνεσαι..ειναι παρα πολυ μικρο για να εχει ουρολιθιαση.Βεβαια..το περιεργο ειναι οτι οντως τα συμπτωματα ταιριαζουν,και επισης στατιστικα..το παθαινουν σε νεαρη ηλικια(αλλα οχι μονο)..αλλα οχι και τοσο γρηγορα...μου φαινεται παρα πολυ κουφο..
Παντως..γιατι αποκλειει την ουρολοιμωξη;; Δεν το καταλαβα αυτο..τεσπα...ευχομαι τα καλυτερα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:58, 05-08-11:

ο γιατρος του φορουμ,μου απαντησε και ειπε ουρολοιμωξη,ο δικος μου απο λερο ειπε,χτυπημα,αλλα και οι δυο συμφωνουν στο ροναξαν,παλι καλα,κι ειναι η μονη αντιβιωση που εχω μου την ειχε στειλει η bijoux απ τη ροδο μαζι με τ αλλα φαρμακα,οποτε του εδωσα σημερα και περιμενω μεχρι τωρα δεν εχει βελτιωση παντως ακομα αιμα βγαζει,και συχνοουρια που τον ποναει τον καημενο,σταγονα-σταγονα τα βγαζει.και το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τον απομακρινω απ τ αλλα,αν τον φερω μεσα κινδυνευει ο μεγαλος,κι εκει φοβαμαι για τ αλλα 4.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,728 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:53, 05-08-11:

Αν δεν μπορεί να κατουρήσει είναι πολύ επικίνδυνο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:51, 06-08-11:

το ξερω εχω διαβασει σχετικα,για ουροληθιασεις κλπ.κατουραει αλλα λιγο,λιγο και παλι,σημερα ειναι η πρωτη μερα αντιβιωσης αυριο,θα σας γραψω νεοτερα,ισως να ειναι καλλυτερα το ψυχουλινι μου,κι οχι τιποτα απ τα 5 αυτο το αγαπαω ενα κλικ παραπανω,να ρωτησω κατι?η ξηρα τροφη μηπως δε κανει καλο σ αυτη τη φαση που ειναι?απ τη μια ειναι καλο που πινει πιο πολυ νερο,απ την αλλη διαβασα οτι δε κανει,τι πιστευετε?το γατι ομως ειναι ζωηρο,τρωει κανονικα,παιζει,τρεχει,απλα ποναει οταν κανει τσισα του και εχει συχνοουρια,με λιγα ουρα καθε φορα,ομως κανει ουρα τον παρατηρω παντα.

Παράθεση

silia23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη silia23
H silia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H silia23 έγραψε στις 01:45, 19-11-11:

διαβάζω αυτά που γράφετε και με έχει πιάσει αγχος. ο γάτος μ είναι εφτά μηνών αστείρωτος κ έχει ουρολοίμωξη από στρουβίτη. πήγα κτηνίατρο την πρώτη φορά κ μ έδωσε αντιβίωση για όξινα ούρα κ το γνωστό αγκουμεντιν . δεν πήγαινε στην άμμο κατουρούσε παντού κ εκλαιγε. το ξαναπήγα κ κάναμε υπέρηχο,είχε γεμάτη κύστη ,καθετήρας, νάρκωση κλασικα κ μερικές αντιβιώσεις ενέσιμες γιατι ειδαμε κ αιμα.συνεχίσαμε με ίδιες αντιβιώσεις ,απλά αυξήσαμε δόση. το έβλεπ καλύτερα,πήρα κ άμμο απο πετ σοπ ,την εβερκλιν με τουσ κρυστάλλους κ βλέπω να την προτιμάει,πιστεύω πως το έπα8ε απο την προηγουμενη αμμο γτ δεν τη προτιμουσε ,δεν ξερω τι να πω. σημερα ξαφνικα αρχισε να κλαιει για λιγο,μου κατουρησε τις κουρτινες ,πηγε αμμο κ γενικα βλεπω οτι παει,δν τα κραταει. ειτε στην αμμο ειτε στην κουρτινα,αντε κ στον καναπε.αλλα φοβαμαι.....το μεγαλωσα με τοση αγαπη,ειδικα τωρα που μενω μονη,κοιμομαστε μαζι καθε βραδυ, πιστευω παει καλυτερα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω...δεν μου περισσεουν κ για γιατρο,ειμαι ανεργη τωρα. καμια φορα το βλεπω σαν να κρυωνει γτ τρεμει αλλα παιζει να κρυωνει οντως,καμια φορα ομως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:04, 19-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από silia23
διαβάζω αυτά που γράφετε και με έχει πιάσει αγχος. ο γάτος μ είναι εφτά μηνών αστείρωτος κ έχει ουρολοίμωξη από στρουβίτη. πήγα κτηνίατρο την πρώτη φορά κ μ έδωσε αντιβίωση για όξινα ούρα κ το γνωστό αγκουμεντιν . δεν πήγαινε στην άμμο κατουρούσε παντού κ εκλαιγε. το ξαναπήγα κ κάναμε υπέρηχο,είχε γεμάτη κύστη ,καθετήρας, νάρκωση κλασικα κ μερικές αντιβιώσεις ενέσιμες γιατι ειδαμε κ αιμα.συνεχίσαμε με ίδιες αντιβιώσεις ,απλά αυξήσαμε δόση. το έβλεπ καλύτερα,πήρα κ άμμο απο πετ σοπ ,την εβερκλιν με τουσ κρυστάλλους κ βλέπω να την προτιμάει,πιστεύω πως το έπα8ε απο την προηγουμενη αμμο γτ δεν τη προτιμουσε ,δεν ξερω τι να πω. σημερα ξαφνικα αρχισε να κλαιει για λιγο,μου κατουρησε τις κουρτινες ,πηγε αμμο κ γενικα βλεπω οτι παει,δν τα κραταει. ειτε στην αμμο ειτε στην κουρτινα,αντε κ στον καναπε.αλλα φοβαμαι.....το μεγαλωσα με τοση αγαπη,ειδικα τωρα που μενω μονη,κοιμομαστε μαζι καθε βραδυ, πιστευω παει καλυτερα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω...δεν μου περισσεουν κ για γιατρο,ειμαι ανεργη τωρα. καμια φορα το βλεπω σαν να κρυωνει γτ τρεμει αλλα παιζει να κρυωνει οντως,καμια φορα ομως.
δεν θέλω να σε ανησυχίσω περισσότερο, αλλά αυτή την πάθηση δεν την παθαίνουν από την άμμο. Αν δεν υπάρχει γενετικό πρόβλημα, η τροφή είναι ο μόνος ένοχος παράγοντας. Αν δίνεις ξηρά τροφή θα σου συνιστούσα να την αντικαταστήσεις με κονσέρβες (αν μπορείς να προσθέτεις μερικές κουταλιές νερό στην κονσέρβα, ακόμα καλύτερα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

silia23

Νεοφερμένος

H silia23 έγραψε στις 02:10, 19-11-11:

τα ζελεδακια whiskas ειναι οκ? πηρα ξηρα τροφη για αρσενικες αλλα δεν του δινω ακομα....

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 14:18, 19-11-11:

Θα πρέπει να παίρνει πολύ μεγάλες ποσότητες νερού ημερισίως..Αρα με αραιωμένες κονσέρβες πιστεύω θα γίνει δουλειά..
Ο γιατρός δε σου ειπε τιποτα για το θέμα διατροφή σε τέτοιου είδους περιστατικό?

Παράθεση

silia23

Νεοφερμένος

H silia23 έγραψε στις 17:42, 19-11-11:

Όχι τίποτα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 19-11-11 στις 17:50. Αιτία: greeklish
Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,386 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:48, 19-11-11:

Ουρολοίμωξη ή ουρολιθίαση ή ατύχημα δεν είναι διάγνωση............ (δηλαδή εντάξει δεν είναι δυνατό να σκάτε ένα σωρό λεφτά για να σας λένε.. γενικόλογα) φυσικά ένας κτηνίατρος που δε έχει άμεση επαφή με το γατι δε μπορεί να πει τπτ περισσότερο.

Παράθεση

silia23

Νεοφερμένος

H silia23 έγραψε στις 17:50, 19-11-11:

τα λεφτά τα σκάσαμε για θεραπεία....υπέρηχο.....ενέσεις.....

Παράθεση

fockos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 9,386 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:56, 19-11-11:

τα λεφτά είναι για να γίνει καλά το γατάκι και για να μην αρρωστήσει μελλοντικά. Όλα αυτά που γράφεις πάνω βοηθάνε στην σωστή διάγνωση και στην θεραπεία.

Αν ένας παίρνει το γατί στον ιατρό και λέει ουρολιθίαση θα πρέπει μετά την θεραπεία ο ιδιοκτήτης του γατιού να ξέρει (τι λίθος είναι αυτός; , γιατί δημιουργήθηκε, μπορεί να ξανασυμβεί ;, τι πρέπει να κάνω για να μην ξαναγίνει;

Παράθεση

silia23

Νεοφερμένος

H silia23 έγραψε στις 18:04, 19-11-11:

χμμμ.....όντως αυτές τισ λεπτομέρειες δεν τις ξέρω.....κ αυτές προσπαθώ να μάθω!!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 18:11, 19-11-11:

Θα χρειαστεις γιατρο, οπωσδηποτε, δυσκολα οικονομικα ή οχι, εαν το ζωο ειναι αρρωστο χρειαζεται γιατρος.
Εστω μια τηλεφωνικη συμβουλη, αν δεν εχεις να διαθεσεις αυτα τα χρηματα αυτη τη στιγμη, καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο.
Εαν εχει προβλημα με το ουροποιητικο του θα χρειαστει καταλληλη διατροφη κι οπως ειπε η Ceres το κυριοτερο ειναι η μεγαλη προσληψη νερου καθε μερα. Οποτε θα χρειαστεις υγρη τροφη, τα φακελακια whiskas δε νομιζω να κανουνε δουλεια. Να ψαξεις γα μεγαλες κονσερβες τροφης, οχι συμπληρωματικης, αλλα πληρους, κι ας ειναι και οικονομικη, για την ωρα.
Επισης καποια κολπα που δεν κοστιζουν πολυ:
Aραιωσε μια κονσερβα τονου σε 2-3 φλυτζανια νερο, βαζε στο γατουλη σου να πινει καθε μερα καποιες κουταλιες ή πανω στην τροφη του.
Αντι για τονονερο, μπορεις να βρασεις κοτοπουλο σε αρκετο νερο, εαν θελεις να προσθεσεις λιγο καροτο ή πατατα ή καποιο αλλο λαχανικο στο τελος που επιτρεπεται στις γατες, κυριως αν αρεσει καποιο στο γατο σου, και αυτο το ζουμακι να το προσθετεις στην τροφη του. Το υπολοιπο μπορεις να το κρατας σε παγοθηκες στην καταψυξη

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,821 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:15, 19-11-11:

Συμπληρωματικά μπορείς να παρέχεις στο γατούλη σου μπολάκια γεμάτα με νερό σε διάφορα μέρη του σπιτιού (μακριά από το μπωλάκι με το φαγητό του και όχι κοντά σε πόρτα όπου μπορεί να αισθανθεί απειλή) για να ενθαρρύνεις το γατάκι σου να πίνει περισσότερο νερό. Αυτή η συμβουλή μου δόθηκε από ειδικό!
Σίγουρα όμως χρειάζεσαι την καθοδήγηση ενός καλού κτηνιάτρου γιατί δεν είναι αστεία πράγματα αυτά..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

queencat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη queencat
H queencat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H queencat έγραψε στις 14:02, 13-11-12:

καλησπερα,καλως σας βρηκα!εδω και 3 χρονια εχω εναν υπεροχο γατο τον λαζαρο!ειναι πολυ καλος γατουλης στειρωμενος με ολες τις ανεσεις και περιποιησεις του ομως πριν λιγο καιρο επαθε ουρολοιμωξη.μετα απο αγωγη που μου δωσε ο κτηνιατρος του ολα κομπλε.πλεον του παιρνω για καμποσο καιρο οπως μου πε ο γιατρος ειδικη τροφη παρ ολα αυτα εχει ακομα λιγο αιμα στα ουρα του κ τις τελευταιες 3μερες μου νιαουριζει κυριως προς το βραδυ εντονα.τι μπορει να φταει?ουτε αμμο του εχω αλλαξει ουτε μετακομιση εγινε ουτε καποιες συνηθειες!κοντευω να τρελαθω,ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,614 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:10, 13-11-12:

Θα σου ελεγα να τον ξαναπας στον κτηνιατρο. Μαλλον ποναει, συνηθως τα πιανει το βραδυ, το παθαινε και μια δικη μου γατουλα την εποχη που εβγαζε αιμα στα τσισακια της. Αν νομιζεις οτι ο κτηνιατρος σου εκανε καλη δουλεια, πηγαινε παλι σ' αυτον, αν εχεις αμφιβολιες βρες καποιον αλλον και πηγαινε τον γατουλη το συντομωτερο δυνατον.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους