Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,604 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,867 μηνύματα σε 81,534 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 711 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκι στον κήπο και χειμώνας

netplayer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη netplayer
Ο netplayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O netplayer έγραψε στις 20:47, 21-10-08:

Εχει κανεις εμπειρια για την φροντιδα γατας σε κηπο? Αρκει ενα καλαθακι με μαλλινα ρουχα μεσα? Δεν θελω να βαλω μεσα στο σπιτι το γατακι 7 μηνων που ζει στον κηπο μου και το ταιζω, παιζουμε μαζι, αλλα δεν το εχω εμβολιασει ουτε θελω να δημιουργησω προβληματα σε μενα αλλα και σε κεινο περιοριζοντας το.Απο την αλλη δεν θελω να εχω τυψεις οτι το αφηνω μεσα στην παγωνια απροστατευτο τωτα που πλησιαζει ο χειμωνας.

Ευχαριστω εκ των ποτερων για οποια/ον μπει στον κοπο να μου μεταδωσει την πολυτιμη εμπειρια του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,629 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:51, 21-10-08:

Καλησπέρα!
Σιγουρα αν του φτιαξεις ενα προφυλαγμενο μερος με πανακια και σε καποιο αποθηκακι θα μπορεσει να βγαλει τον χειμωνα.Δεν θα σου πω ψεμματα,δεν θα ειναι και στις καλυτερες συνθηκες,και επτα μηνων γατακι.Αλλα απο το τιποτα...
Ασχετα με το αν θα το βαλεις μεσα στο σπιτι(που νομιζω οτι αν δεις οτι χιονιζει εκει θα καταληξεις),γιατι δεν το εμβολιαζεις;Με εμβολιασμο και αποπαρασιτωση θα προφυλαχθει απο αρκετες αρρωστιες και θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.Ειδικα αν δεν εχεις γατακι,θα σου προτεινα να το υιοθετησεις.Γιατι ενα γατουλακι δεν ειναι μονο ενα πιατο τροφουλα και παιχνιδια,αν μπορουμε ειναι καλο να του προσφερουμε και κατι ουσιαστικο(ασε που κανει καλο στην καρδια το γουργουρητο τους!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

Ο netplayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O netplayer έγραψε στις 21:06, 21-10-08:

Ευχαριστω για την απαντηση!
Η αληθεια ειναι οτι το γατακι εχει οικογενεια, ομαδα τελος παντων, με αλλες μεγαλυτερες γατες που επιμελως τις κραταω σε αποσταση, και σκεφτομαι οτι αν το εμβολιασω και το αποπαρασιτωσω, θα ειναι δωρο αδωρο, αφου δεν εχω σκοπο να το περιορισω μονο μεσα στο σπιτι. Προς το παρον εχει συνηθισει να κοιμαται σε ενα καλαθακι στη βεραντα (ισογεια) κατω απο εναν καναπε. Δεν ειχα σκοπο να δεθω με καμια γατα της γειτονιας απο τοτε που μετακομισα εδω (αγροτικη περιοχη), αλλα αυτο ετυχε να το κρατησω λογω μιας συγκυριας στα χερια μου οταν ηταν ακομα ημερων, και φαινεται οτι μετα απο μηνες που εμφανιστηκε αφου απογαλακτιστηκε, με θυμοταν, μια και ηταν εξαιρετικα φιλικο και αφοβο μαζι μου. Απο οτι καταλαβαινω, θα παω βλεποντας και κανοντας, αλλα οντως οπως ειπες moukelis, στα μεγαλα κρυα δεν ξερω αν θα αντισταθω να το βαλω σπιτι.
Και παλι ευχαριστω για την απαντηση!

Τασος

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,629 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:20, 21-10-08:

Ειναι σιγουρα δεσιμο και για σενα και για αυτο να το κρατας νεογεννητο στα χερια σου...Δεν καταλαβαινω ομως,ενας εμβολιασμος ειτε ερχεται σε επαφη με γατες ειτε οχι ειναι παντα επωφελης για το γατακι.Τι σχεση εχει το οτι υπαρχουν κι αλλες γατουλες στην αυλη;

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 21:27, 21-10-08:

Ισως δεν ειμαι καλα ενημερωμενος σχετικα με τον εμβολιασμο. Αν και εχω ζησει 2 χρονια με γατα μεσα στο σπιτι παλιοτερα, δεν ειχα προσωπικα την ευθυνη της, και ηταν σε διαμερισμα, δηλαδη καμμια επαφη με αλλες γατες. Θα επισκεφτω εναν κτηνιατρο με την πρωτη ευκαιρια. Παντως σκεφτομαι oτι παροτι ειναι eξοικειωμενη μαζι μου, θα ηταν ενα τεραστιο σοκ γι εκεινη ξαφνικα να την πιασω και να την εγκλωβισω για να την μεταφερω σε κτηνιατρο.Προς το παρον η μονη μας επαφη ειναι να την χαιδευω με το ποδι μου , ξερω ακουγεται υπερβολικη προφυλαξη, αλλα ετσι ειναι

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:38, 21-10-08:

Πρεπει να δεις πως στρογγυλοκάθονται στην πολυθρονα και το παιζουν ντιβες λες και δε ζουσαν ποτε εξω,με υφος "μα καλα,εισαι σοβαρος,να βγεις εσυ εξω!"
Πολυ προσφατα χρειαστηκε να παρω παρομοια αποφαση για ενα γατακι που ειχε τρυπωσει στο αυτοκινητο που πριν ενα χειμωνα.Μεγαλωσε στην αυλη μας,εκανε μια γεννα,μας κρατουσε παρεα...Οι δικοι μου δεν ηθελαν να περιοριστουν ουτε αυτοι,ουτε να περιορισουν την γατουλα μεσα στο σπιτι.Εμφανιστηκε η ευκαιρια να ζησει εμβολιασμενη,με τροφη καλυτερη απο αυτη που παιρνουμε για τα αδεσποτακια της γειτονιας σε ποσοτητες,και σε ενα ζεστο σπιτι.Οι ενδοιασμοι που ηταν πολλοι.Παρολο που η κοπελα την ειχε παρει προσωρινα,την αγαπησε τοσο και ενθουσιαστηκε με τον καλοκαγαθο χαρακτηρα της,που ,μου ζητησε να την κρατησει.Ετσι,πιεσα τον εαυτο μου και ακολουθησα την απαντηση που μου εδωσε η γιαγια μου οταν τη ρωτησα για το θεμα:"Οταν σε βρηκε,ηρθε μαζι σου γιατι πιστευε οτι μπορεις να της βρεις το καλυτερο σπιτι.Αν δεν θες να την απογοητευσεις,δωσε το της."Συγκινηθηκα παρα πολυ,και βλεποντας τη αρχοντισσα και καλοζωϊσμενη,αποφασισα οτι ειναι καλυτερα και δεν περιοριζεται.Τρεχει,παιζει,και μαλιστα επειδη η κοπελα που την εχει ειχε τους ιδιους ενδοιασμους,τη βγαζει και βολτα!Και δε μπορεις να πιστεψεις ποσο ανακουφισμενη ειμαι που δε θα βγαλει το χειμωνα εξω...
Συγνωμμη για το σεντονι,αλλα εχω βρεθει σε παρομοιο διλημμα προσφατα.Οσο για τον εμβολιασμο,επαναλαμβανω οτι δεν εχει καμια σχεση με τις συνθηκες ζωης,απλα αν ερχεται σε επαφη με αλλα ζωακια χρειαζονται καποια επιπλεον εμβολια.Κι εμενα μεσα μενουν μονο τα γατακια μου αλλα ειναι πληρως εμβολιασμενα.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:30, 21-10-08:

Θα συμφωνησω με οσα ειπε πιο πανω η moukelis για τους εμβολιασμους.
Σιγουρα με αυτους, θα προσφερεις μια πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης στο γατακι.Και αν ειναι θηλυκο(αν καταλαβα καλα) δυτυχως παντα υπαρχει και το "θεμα" της στειρωσης της.Μια βολτα απο εναν κτηνιατρο, σιγουρα θα σου ελυνε τις περισσοτερες αποριες.
Θα ηθελα να επισημανω και κατι ακομη, να παρεις υπ'οψη σου. Το θεμα της ασφαλειας της γατουλας.Αν ζει στον κηπο, ειναι πολυ δυσκολο να την περιορισεις σ'αυτον, καποια στιγμη θα βγει στο δρομο.Και να της συμβει ενα "ατυχημα" δυστυχως δεν ειναι τοσο απιθανο οσο θα φανταζομασταν. Φιλε netplayer με ολα αυτα που αναφερω πιο πανω, σε καμια περιπτωση δεν θελω να κανω την πολυξερη η την εξυπνη, αλλα θελω να μοιραστω μαζι σου καποιες εμπειριες και παρατηρησεις απο την ζωη μου με γατες, εδω και πεντε χρονια.Πολυ πιθανον ,τοτε που δεν ειχα γατα, ολα αυτα που πιστευω σημερα να μου φαινοταν "υπερβολικα"
Φιλικα
Νικη

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 23:25, 21-10-08:

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω.
Και μετά μπορείς να βρείς ένα υπόστεγο, που να μην βρέχεται, να βάλεις μια παλέτα, ή τούβλα, για να σηκωθεί.... να μην περνάει η υγρασία. Μετά έχεις κούτα που την κλείνεις απο παντού, αφου έχεις κόψει πορτάκι, παραθυράκι, να μπορεί να μπαίνει. Μέσα βάζεις εφημερίδες, και μετά παλιά ρούχα....
Κάπου κοντά, παλι να μην βρέχονται θα ειναι τα μπωλάκια της.

Κάπου κάπου θα πρέπει να ανοίγεις την κούτα, να αερίζεις τα πανιά, να βάζεις καθαρά.. ΑΝ χριεάζεται...

Πρόσεχε.. γιατί όπου υπάρχει μια γάτα, σπιτάκι, και καλό φαγητό, θα έρθουν και άλλοι καλεσμένοι...(γάτες). Και αν ζευγαρώσει θα έχεις σύντομα 10...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,358 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 00:48, 22-10-08:

Να προσθέσω κι εγώ ότι ο εμβολιασμός γίνεται κυρίως για την προστασία του ζώου. Δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις τίποτα απ' το γατάκι σου ούτε αυτό από σένα.
Επίσης θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για τη στείρωση, είτε είναι αρσενικό είτε θηλυκό, γιατί εκτός από τα μικρά που θα γεννηθούν, κινδυνεύει το ίδιο από θανατηφόρες ασθένειες που μεταδίδονται με το ζευγάρωμα.
Ίσως τώρα να σου ακούγονται κάπως υπερβολικά όλα αυτά, αλλά αφού αποφάσισες να το φροντίσεις, κάντο μέχρι το τέλος!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,440 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 01:25, 22-10-08:

Τάσο, γειά σου! Αν σε διάλεξε το γατάκι, δεν θα ξεμπερδέψεις εύκολαΉδη, ψάχνεσαι. Λοιπόν, παραδώσου και ,όπως σου είπαν οι γατοσυνάδελφοι, πήγαινέ το στον κτηνίατρο για εμβόλια, αποπαρασίτωση κλπ, ώστε να μην σε πιάνει φοβία ότι θα κολλήσεις κάτι έτσι και το χαϊδέψεις (άσε που δεν κολλάς έτσι απλά). Όταν ήμουν μικρή στο πατρικό μου είχαμε μια γατούλα, που κοιμόταν έξω και μιλάμε για ορεινή περιοχή με βαρύ χειμώνα. Υποθέτω, ότι το βράδυ κοιμόταν στον κήπο σε μια αποθήκη (έχουν περάσει και 100 χρόνια και έχω ξεχάσει) χωρίς πόρτες και παράθυρα, αλλά, το χειμώνα, σχεδόν όλη την ημέρα την περνούσε μπροστά στο χαλάκι της σόμπας. Θέλω να πω, όταν έρχεται η γατούλα έξω από την πόρτα σου μες στο κρύο, δεν είναι δυνατόν να την αφήσεις έξω.Για τον ύπνο της, πάρε ένα ξύλινο κουτί, ντουλάπι, άνοιξε μια τρύπα, βάλτο σε μια βάση λίγο ψηλότερα από το έδαφος σε ένα απάνεμο σημείο, στρώσε μέσα ζεστά πανάκια (που πρέπει να καθαρίζονται συχνά), καλά θα είναι να τυλίξεις και το κουτί με κάποιο μονωτικό υλικό, και το σπιτάκι του γατουλιού είναι έτοιμο:up:

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 13:35, 22-10-08:

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, τα εμβόλια, η αποπαρασήτωση και η στείρωση όλα αυτά γίνονται για την προστασία του ζώου, εμείς δεν πρόκειται να πάθουμε τίποτα.

Δεν θα σου πω να το βάλεις ή όχι μέσα στο σπίτι αλλά αν μένει εκτός είναι ένας λόγος παραπάνω να κάνει εμβόλια και όλα τα παραπάνω

τέσπα όσο μπορείς και θέλεις να ασχοληθείς και ένα σπιτάκι με λίγα πανάκια μέσα από το τίποτα καλό είναι, ίσως κάτι σαν μικρό σκυλόσπιτο γιανα μην βρέχετε πάνω σε καναν τσιμεντόληθο για λιγότερη υγρασία, σε κάποιο σημείο που να το βλέπει ο ήλιος θα το κρατήσει κάπως ποιό ζεστό

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 19:30, 08-11-08:

Ευχαριστω Ολες και Ολους οσους απαντησαν εδω!. Περασαν πολλες μερες απο τοτε που γραφτηκα εδω και δεν ξαναμπηκα, και σημερα με εκπληξη ειδα τοσα μηνυματα!.
Λοιπον, το γιατι μπηκα, ειναι επειδη πλεον νιωθω και γω κνονικoς γατο-σyγκατοικος μια και το γατακι που επι τοσο καιρο ειχε σχεδον αυτοπεριοριστει στη βεραντα, απο σημερα μπηκε και στο σπιτι.
Σιγουρα θα επρεπε η να μετακομισω η να χωρισω μαζι της, λιγο επεσε η θερμοκρασια το βραδυ και δεν μου παει πια να την αφηνω εξω, η να γινυμε συγκατοικοι. Κατα τα αλλα, της εχω κανει αποπαρασιτωση, τωρα μενουν τα εμβολια, Ελπιζω να τα καταφερω. ΚΑποιος απο pet shop μου ειπε οτι ισως να μπορουσα να της το κανω εγω το εμβολιο. Εχει καποια-ος αναλογη εμπειρια? Δεν σκαμπαζω τιποτε απ αυτα υποψη. Εχω σκοπο να την εχω μεσα-εξω υπο σχετικη επιτηρηση, αλλα σιγουρα δεν θα της στερησω την ελευθερια,και επιπλεον οταν θα λειπω καποιες μερες θα μπορει να επιβιωσει ελπιζω μονη της (?).
Το φορουμ εδω ειναι καταπληκτικο, γιατι ειναι γεματο απο ανθρωπους με πραγματικη ευαισθησια και αγαπη για τα ζωα.
Σας ευχαριστω Ολους οσους ανταποκριθήκατε!!!!!

Υ.Φ Συντομα θα ανεβασω και φωτο της Μελίσσας

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,324 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 19:37, 08-11-08:

αυτο για το εμβολιο δεν το ξερω να σου πω την αληθεια..θα σου απαντησει καποιος αλλος καλυτερα νομιζω οτι μπορεις να το κανεις και μονος σου..να χαιρεσαι το νεο μελος που σε υιοθετησε!!!!!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:45, 08-11-08:

Ειδες που στα λεγαμε;Υιοθετηθηκες!
Λοιπον,δε θα επιχειρουσα ποτε να κανω εμβολιο μονη μου...Η επισκεψη στον κτηνιατρο για εμβολιο,εξεταση,αυτακια,γενικο ελεγχο κτλ κοστιζει γυρω στα 20 ευρω.Η ψυχικη σου υγεια μεχρι να καταφερεις να της κανεις το εμβολιο και η αποφυγη της ταλαιπωριας της μικρης σου,ανεκτιμητα.Οποτε,πηγαινε την σε καποιον καλο κτηνιατρο και θα την παρεις σπιτι...κομπλε!Περιμενουμε φωτο!

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:01, 08-11-08:

Ευχαριστω Ρια.
Μολις παρατηρησα κατι για το οποιο προβληματιζομουνα. Καποια στιγμη πηγε στην πορτα σα να ηθελε να βγει εξω. Της ανοιξα, και εκεινη σα σφεντονα ετρεξε εξω απο δω και απο κει μεχρι που κατεληξε σε ενα μερος οπου....
εκανε την αναγκη της!!.
Δεν ξερω αν ολα τα γιατια εχουν τετοιους τροπους, αλλα αυτη φαινεται να με εχει παρει χαμπαρι οτι πρεπει να αυτοεξυπηρετειται αλλιως θα κακοπερασει
Τελευταια ερωτηση (απο τις πρωτες χα χα) Οταν λειπω για 2-3 μερες σκεφτομαι να την αφηνω εξω και οχι μεσα στο σπιτι. Καμμια γνωμη τι συνηθιζεται? Υπενθυμιζω οτι εχω 300 μετρα αυλη με γκαζον, λουλουδια και δενδρα. Δεν ειναι καλυτερα να διατηρει εκεινη (και εγω) την ανεξατησια της? Και αν γινεται αυτο, ου σημαινει οχι ταισμα, ποια μπορει να ειναι τα αποτελεσματα?

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:03, 08-11-08:

Nαι moukelis, εχεις δικιο, ετσι θα γινει.Αλλωστε αποτι φαινεται .. προβλεπεις το μελλον

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:09, 08-11-08:

Ναι,μονο μεντιουμ δε με ειχαν πει ως τωρα...
Μπορεις να παρεις μια κροκετοσυσκευη που να χωραει φαγητο για τρεις μερες και να ειναι οκ.Το ιδιο μπορεις να κανεις και με το νερακι της.Δεν ξερω αν σου αρεσει να την αφηνεις εξω και στα κρυα,αν σκοπευεις τις κρυες μερες που φευγεις να μενει μεσα,καλο ειναι να το συνηθισει απο την αρχη.Γιατι μπορει να μην της αρεσει αν εχει συνηθισει το μεσα εξω και ξαφνικα την κλεισεις στο σπιτι μονη τρεις μερες.Επισης να εχεις το νου σου να τη στειρωσεις στην καταλληλη ηλικια,γιατι εκτος του οτι μπορει να μεινει εγκυος και να μην ξερεις τι να κανεις με τα μικρα,μπορει να κολλησει χιλια δυο απο το ζευγαρωμα,ή να χαθει στην αναζητηση συντροφου.

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:16, 08-11-08:

Για τη στειρωση δε ξερω, και γενικα το κατα ποσο εχω δικαιωμα να επεμβω στη ζωη της σε τετοιο βαθμο. Αν μεινει εγκυος δεν θα μπορει να τα αναθρεψει? Τωρα τι θα τα κανω... ε δε πιστευω να τα εχω ολα μεσα στο σπιτι, δεν ειμαι ο κλασσικος τυπος του γατοπατερα χα χα χα. Παντως χρειαζομαι πληροφοριες και παραδειγματα, και βλεπω εδω το φορουμ εχει αρκετες.

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 20:18, 08-11-08:

Συγχαρητήρια!!!:up: Μπράβο σου, που την κράτησες. Τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε πλέον τα γουργουρητά της γατούλας σου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:20, 08-11-08:

Κοιτα,αν ειναι πεντε μηνων π.χ. οταν ζευγαρωσει και κανει εξι ή οκτω γατακια,όχι,δε θα μπορεσει να τα αναθρεψει.Καποια απο αυτα θα πεθανουν,ή εσυ θα πιασεις μπιμπερο.Θα πρεπει να την ταιζεις ειδικη τροφουλα και βιταμινες,κι ολα αυτα με την προϋποθεση οτι δεν θα εχει επιπλοκες στη γεννα.Αυτο θα γινεται καθε εξι μηνες,με εξι γατακια τη φορα μεσο ορο.Μετα τις πρωτες γεννες θα αρχισει να χανει βαρος,γιατι το σωματακι τους καταπονειται,και ισως φτασει μετα απο τρις-τεσσερα χρονια να της πεσουν τα δοντακια,πολλες γατουλες το παθαινουν απο την ταλαιπωρια.Ολα αυτα βεβαια αν δεν εχει κολλησει κατι μοιραιο απο τους γατους με τους οποιους θα ζευγαρωνει.Οποτε αν εν γνωση σου εισαι ενταξει με ολα τα παραπανω,ειναι δικη σου επιλογη το κατα ποσο θα επεμβεις σε αυτον τον τομεα ή όχι.

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:24, 08-11-08:

Οκ Παραδιδομαι!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:27, 08-11-08:

Ειδες που εκτος απο μεντιουμ θα ημουν καλη και σε δικαστηριο;

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:29, 08-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ειδες που εκτος απο μεντιουμ θα ημουν καλη και σε δικαστηριο;
Παντως να μαντευεις , εξακολουθεις

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:33, 08-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από netplayer
Παντως να μαντευεις , εξακολουθεις
Τι εννοεις;Και μη νομιζεις οτι καθομαστε τοση ωρα και σου μιλαμε απο ευσυνειδησια,περιμενουμε φωτο της κουκλας σου!

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 20:54, 08-11-08:

ok, πως μπορω να αρνηθω στο κοινο φωτο της Μελισσας
Υποσχομαι συντομα καλυτερες απο αυτες τις προχειρες.

moukelis, (Τασο με λενε εσενα? ) μαντευεις εννοω εισαι τοσο πειστικη που αλλαζεις τη φορα της μοιρας μου χα χα χα. Με επεισες για στειρωση

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Image019.jpg
Εμφανίσεις:  30
Μέγεθος:  22,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Image020.jpg
Εμφανίσεις:  25
Μέγεθος:  45,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Image023.jpg
Εμφανίσεις:  23
Μέγεθος:  192,9 KB  

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:02, 08-11-08:

Να σου ζήσει και απο μενα!!!
Και ότι θες εδώ είμαστε!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:04, 08-11-08:

Πω πω,τωρα καταλαβαινω πως σε επεισε να συγκατοικησετε,ειναι μια κουκλα!Ποιος θα μπορουσε να της αντισταθει;
Τασο εγω ειμαι η Δωρα.Μακαρι να χρειαζοταν να τα μεγαλοποιησω ή να χρησιμοποιησω τη φαντασια μου και την επιχειρηματικοτητα μου για να σε πεισω,αλλα δυστυχως ειναι η θλιβερη πραγματικοτητα που μας πειθει ολους να προχωρησουμε σε στειρωσεις.Κανεις δεν νιωθει ιδιαιτερα ευχαριστα με το θεμα,ουτε χαιρεται να υποβαλει σε επεμβαση τη γατουλα του,αλλα ειναι τοσοι οι κινδυνοι,και τετοια η ζωη μας σημερα,που εχει καταληξει να ειναι σωτήρια για τα ζωάκια μας.Οποτε οταν προκειται για τη ζωη και την υγεια τους,για μενα τουλαχιστον,οι ρομαντικες ιδεες πανε περιπατο...Στειρωσα ηδη τον αρσενικο μου,και μετα το Πασχα θα στειρωσω και τη θηλυκη μου.

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 21:38, 08-11-08:

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Ναι, Δωρα, ειναι ομορφη και εξυπνη και με τροπους . Χα χα χα χα καποτε κοροιδευα οσους μιλουσαν ετσι για ζωα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:49, 08-11-08:

Ειδες ομως που εχουν κι αυτα χαρισματα;Και μαλιστα πολλες φορες παραπανω απο μερικους που θελουν να λεγονται ανθρωποι...

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 22:01, 08-11-08:

Σιγουρα Δωρα, παντοτε γυρω μου υπηρχε καποιο ζωο που ειχε καποιο κοντινο μου προσωπο, αλλα απο ιδεολογια απεφευγα να δεθω εγω με ενα επειδη πιστευω οτι καλυτερα να εξαντλησουμε την αγαπη και προσοχη στους ανθρωπους μεχρι και ο τελευταιος να εχει στεγη και τροφη, και επειτα ερχονται τα ζωα. Αλλα δεν ειμα δογματικος, αφου ετυχε ετσι, δεν θα παω κοντρα. Τωρα το επομενο θεμα μου ειναι να την παω στο γιατρο, και βλεπουμε Μετα απο αυτο να δουμε τι θα γινει την επομενη φορα που θα με επισκεφτει η κορη μου με το σκυλακι της χα χα.
Επισης, βλεπω οτι οι γατες υπακουν απολυτα στο νομο του γραμματοσημου, (οπως ολα τα θηλυκα θαλεγα, αν δεν φοβομουν να γινω μισητος εδω μεσα ), οταν θελω να την χαιδεψω δεν καθεται, και οταν αδιαφορω ερχεται και τριβεται

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:06, 08-11-08:

Τη συναντηση με το σκυλακι τη θελουμε καρε καρε!Οσο για τον κανονα του γραμματοσημου,το ιδιο λεμε κι ολες οι γυναικες για τους αντρες,αλλα δεν ειναι απολυτο.Νομιζω και τα ζωακια όπως και οι άνθρωποι,εκτιμουν το ενδιαφερον περισσοτερο απο το "φτυσιμο".Εξαιρεση αποτελει το τερας ο Σειριος,που οταν θελεις να τον χαϊδεψεις σε δαγκωνει,κι οταν δε θελεις,το ιδιο!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,440 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:41, 11-11-08:

Έι, γειά, Τάσο, τώρα είδα ότι η υιοθεσία σου από τη μικρή Μελίσσα προχώρησε, όπως το είχα προβλέψει:up::up:, θρονιάστηκε σπίτι και θα το σκέφτεσαι σε λίγο να φύγεις, ας λες τώρα ότι θα φεύγεις κ΄θα μένει νηστική. Δεν μπορείς ,παιδί μου να τους αντισταθείς, πάει κ΄τελείωσε.

Παράθεση

netplayer

Νεοφερμένος

O netplayer έγραψε στις 22:27, 11-11-08:

Ελενη βαλτή εισαι.. Ειμαι 2 μερες εκτος τωρα για δουλειες και με το μηνυμα σου με εκανες να σκεφτομαι ακομα περισσοτερο τι κανει εκει εξω με τις αλλες αλανιαρες φιλες της. Αυριο το πρωι θα ειμαι εκει να δω αν με πεθυμησε καθολου

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 01:03, 12-11-08:

Φυσικά και σε πεθύμησε ή ,μάλλον, σε αναζήτησε!!! Τώρα αν θα σου κρατήσει μούτρα ή θα σε υποδεχτεί με χαρές, τριψίματα και χουρχουρίσματα, εξαρτάται από το χαρακτήρα της. Άλλοτε ,πριν φύγεις, να της αφήνεις μέσα στη φωλιά της ένα ρούχο σου να μυρίζει την μυρωδιά σου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους