Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,507 εγγεγραμμένα μέλη και 2,749,848 μηνύματα σε 76,879 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 639 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

dimitrisss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisss
Ο dimitrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O dimitrisss έγραψε στις 22:22, 01-08-09:

και μενα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,577 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:03, 03-08-09:

Είχα αναφερθεί ξανά ότι η μαγιά της μπύρας καταπολεμά οικολογικά τους ψύλλους τα τσιμπούρια και τα κουνούπια.Το δοκίμασα στα δικά μου και σωθήκαμε.Εδώ και μια βδομάδα το δοκομάζω και σε άναν αδέσποτο που ταιζω στο μπαλκόνι και που είχε έρθει σε άθλια κατάσταση από την δερματίτιδα και το ξύσιμο και ήταν όλο πληγές.Να του βάλω αμπουλα δεν καθόταν ούτε να τον πάω στο γιατρό μπορούσα οπότε έβαλα μπρος την θεραπεία με τη μαγιά.Σας πληροφορώ ότι μετά απο μια εβδομάδα ισχυρής δόσης έπαψε να ξύνεται έκλεισαν οι πληγές του και τώρα δείχνει κάπως έτσι.Δεν του έχω βγάλει όνομα περιμένω προτάσεις.Εχει ημερέψει κάπως και όταν του βάζω φαγητό έρχεται κοντά.Θα καταφέρω να τον πιάσω σιγά σιγά για να πάει στο γιατρό για τα απαραίτητα.Σας στέλνω φωτογραφία του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00429.jpg
Εμφανίσεις:  44
Μέγεθος:  204,7 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,462 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:05, 03-08-09:

Τι ομορφος γατος!
Τελικα κανει δουλεια η μαγια ε; (ευχαριστω και για το mail).
Γιατρο εχεις ρωτησει αν κανει;Η ιδια εταιρια παρασκευαζει κι αλλα φυτικα "φαρμακα" για γατες;

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 18:29, 03-08-09:

πως την χρησιμοποιεις τη μαγια?

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,747 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:33, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Είχα αναφερθεί ξανά ότι η μαγιά της μπύρας καταπολεμά οικολογικά τους ψύλλους τα τσιμπούρια και τα κουνούπια.Το δοκίμασα στα δικά μου και σωθήκαμε.Εδώ και μια βδομάδα το δοκομάζω και σε άναν αδέσποτο που ταιζω στο μπαλκόνι και που είχε έρθει σε άθλια κατάσταση από την δερματίτιδα και το ξύσιμο και ήταν όλο πληγές.Να του βάλω αμπουλα δεν καθόταν ούτε να τον πάω στο γιατρό μπορούσα οπότε έβαλα μπρος την θεραπεία με τη μαγιά.Σας πληροφορώ ότι μετά απο μια εβδομάδα ισχυρής δόσης έπαψε να ξύνεται έκλεισαν οι πληγές του και τώρα δείχνει κάπως έτσι.Δεν του έχω βγάλει όνομα περιμένω προτάσεις.Εχει ημερέψει κάπως και όταν του βάζω φαγητό έρχεται κοντά.Θα καταφέρω να τον πιάσω σιγά σιγά για να πάει στο γιατρό για τα απαραίτητα.Σας στέλνω φωτογραφία του.
Τι πανέμορφος γάταρος είναι αυτός επειδή είναι αλμπίνος σου προτείνω το όνομα Σίλας

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,577 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:14, 03-08-09:

Σίλας από το βιβλίο "κώδικας da vinci' θα ενοείς.Καλό μου φαίνεται.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:15, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Σίλας από το βιβλίο "κώδικας da vinci' θα ενοείς.Καλό μου φαίνεται.
ή στο illuminati

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:31, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από toufakos
πως την χρησιμοποιεις τη μαγια?
Η εταιρεία λέγεται Health Aid τη βρίσκεις στα φαρμακεία και είναι για τους ανθρώπους.Μπορείς να βρείς και στη Nature's Plus ή εκεί που πουλάν διάφορα προιόντα οικολογικής διατροφής.H μαγιά υπάρχει σε μορφή σκόνης και σε μικρά χαπάκια όσο μια κροκέτα.Δεν είναι ακριβή.Εγώ χρησιμοποίησα την Brewers Yeast tablets της Health Aid έχει μέσα 240 χαπάκια και κοστίζει 9 €.Να φανταστείς ένα παιδάκι 6 χρόνων μπορεί να παίρνει μέχρι 8 χαπάκια την ημέρα λέει στο κουτί (αγνή βιταμίνη Β είναι )τα γατιά παίρνουν 3 χαπάκια την ημέρα μέχρι να φύγουν οι ψύλλοι (καμιά βδομάδα) και μετά αν συνεχίζουν να βγαίνουν έξω όπως τα δικά μου ένα το πρωί και ένα το βράδυ είναι αρκετό.Τους αρέσει πάρα πολύ την προτιμούν και από τις κροκέτες.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:34, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Τι ομορφος γατος!
Τελικα κανει δουλεια η μαγια ε; (ευχαριστω και για το mail).
Γιατρο εχεις ρωτησει αν κανει;Η ιδια εταιρια παρασκευαζει κι αλλα φυτικα "φαρμακα" για γατες;
Η εταιρία είναι για τους ανθρώπους και κατασκευάζει όλων των ειδών τα παρασκευάσματα βιταμινών,μετάλλων και είδη ευεξίας γενικότερα.Εγώ απλώς διάλεξα αυτή στην τύχη.Υπήρχε και σε σκόνη αλλά μου φάνηκε πιο εύχρηστη.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 22:34, 03-08-09:

Το φάρμακο για το κατοικίδιό σας είναι οικονομικό και βρίσκεται στην κουζίνα.
Το πρόβλημα: Αέρια
Η θεραπεία: Γιαούρτι.
Και αυτό γιατί περιέχει βακτήρια που βοηθούν στη διαδικασία της πέψης. Δοκιμάστε λοιπόν να δίνετε καθημερινά ½ κουταλάκι του γλυκού γιαούρτι στη γάτα ή το μικρόσωμο σκύλο σας, 1 κουταλάκι του γλυκού στο σκύλο κανονικού βάρους και 1 κουταλιά της σούπας, αν είναι μεγαλόσωμος.

Το πρόβλημα: Διάρροια
Η θεραπεία: Άφθονα υγρά.
Φροντίστε να δίνετε στο κατοικίδιό σας άφθονο νερό, αλλά και sport drinks, που θα το βοηθήσουν να αναπληρώσει τα χαμένα υγρά.

Το πρόβλημα: Δυσκοιλιότητα
Η θεραπεία: Δημητριακά ολικής αλέσεως με σταφίδες.
Για τη γάτα ή το σκύλο σας που υποφέρει, μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες κάνει θαύματα. Δώστε του 1-3 κουταλιές της σούπας δημητριακά αρκετές φορές τη μέρα. Θα το ανακουφίσει. Σε περιπτώσεις παρατεταμένης δυσκοιλιότητας, καλό θα ήταν να το δει ο κτηνίατρος.

Το πρόβλημα: Ουρολοίμωξη
Η θεραπεία: Με χυμό πορτοκάλι, καθώς αυξάνει την οξύτητα των ούρων τους. Κι επειδή τα περισσότερα κατοικίδια δεν μπορούν ν' αντέξουν τη γεύση του, αναμείξετε 30-60 γρ. χυμού, στο πρωινό τους γεύμα.

Το πρόβλημα: Παράσιτα στο αυτί
Η θεραπεία: Μερικές σκελίδες σκόρδου και ελαιόλαδο.
Συμβάλλουν στην καταπολέμηση της φαγούρας. Λιώστε 4 σκελίδες σκόρδου και αφήστε τις για 1 βράδυ σε
1 φλιτζάνι ελαιόλαδο. Ζεστάνετε κατόπιν το λάδι και τοποθετήστε λίγες σταγόνες στο κάθε αυτί του κατοικίδιού σας. Επαναλάβετε τη θεραπεία κάθε δεύτερη μέρα για ένα μήνα, ανάλογα με την περίπτωση.

Το πρόβλημα: Σπυράκια και δερματικές παθήσεις
Η θεραπεία: Μαύρο ή πράσινο τσάι.
Οι κτηνίατροι συνιστούν να επαλείφετε στο δέρμα του αφέψημα από μαύρο ή πράσινο τσάι. Κι αυτό γιατί οι τανίνες που περιέχει επιταχύνουν την ανακούφιση από τις ενοχλήσεις. Φτιάξτε το αφέψημα. Βρέξτε ένα κομμάτι ύφασμα και βάλτε το πάνω στα σπυράκια 1- 2 φορές τη μέρα. Σε κάθε περίπτωση, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο θα σας βοηθήσει να εντοπίσετε την ακριβή αιτία του προβλήματος.

Το πρόβλημα: Ψύλλοι
Η θεραπεία: Μαγιά μπύρας.
Κι αυτό γιατί την απεχθάνονται. Η μαγιά μπύρας περιέχει πολλές βιταμίνες του συμπλέγματος Β, οι οποίες συμβάλουν, επίσης, στην απώθηση των κουνουπιών και των τσιμπουριών. Θα χρειαστεί ½ κουταλιά της σούπας (στο πρωινό και το δείπνο του αντίστοιχα) για το μικρό σε μέγεθος κατοικίδιό σας και 1-2 κουταλιές αν είναι μεγαλύτερο.

Παράθεση

JOHNNY A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JOHNNY A
Ο JOHNNY A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O JOHNNY A έγραψε στις 22:16, 24-08-09:

Καλησπερα,Συγχαρητηρια για την καλη προσπαθεια,την ευαισθησια και την αγαπη που δινετε ολοι σας στο φορουμ αυτο.ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το θεμα αυτο:
Πριν απο 12 χρονια 1997 (η πρωτη μου γατα,ρατσας σιαμ)την πηγαινα κανονικα παντα στον κτηνιατρο με τους εμβολιασμους,τα φαρμακα της,την καλη διατροφη κτλπ( και με ολα αυτα που προτεινε και ο ιδιος ο κτηνιατρος ) καθε φορα παρατηρουσα,και μου εκανε τρομερη εντυπωση εμενα και την οικογενεια μου που την αγαπουσαμε πολυ, η παραξενη συμπεριφορα,μορφη τρελας,επιθετικοτητας ,ανησυχιας της γατας μετα την επισκεψη απο τον κτηνιατρο.του το ελεγα φυσικα και επεμενε οτι ολα αυτα τυχον παρενεργειες ειναι φυσιολογικα.οσπου μια μερα η γατα μας μετα την επισκεψη απο τον τοτε κτηνιατρο δολοφονο αφου κριθικε οτι ειναι υγεστατη και ολα μια χαρα μας ξεψυχισε σε μια ωρα ετσι ξαφνικα. τα αιτια δεν τα ξερω ,μηπως δεν πρεπει να τα πηγαινουμε τοσο συχνα να τα αφηνουμε ετσι λιγο πιο ελευθερα,πιο φυσικα?διοτι ολοι να πουλανε θελουν.εχω την δευτερη γατα τωρα μονο μια φορα της εκανα τα πρωτα εμβολια και ολα μια χαρα 11 χρονια γεματα υγεια

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 22:24, 24-08-09:

Ξερω πως αν βγαινει εξω απο το σπιτι η γατα πρεπει να κανει ολα τα απαραιτητα εμβολια μηπως κολλησει τιποτα αφου ερθει σε επαφη με αλλη.Θα σε διαφωτισουν οι πιο εμπειροι.Εγω παντως εχω κανει ολα τα απαραιτητα εμβολια στο δικο μου και το ιδιο θα κανω και με τη μικρη,αν και δε βγαινουν απο το σπιτι.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,482 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 00:13, 25-08-09:

απλα εχεις φοβηθει γιατι η γατουλα σου πεθανε ξαφνικα κ χωρις να ξερεις γιατι...σε καταλαβαινω, αλλα σκεψου το αλλιως. αν ειχες παιδι, δε θα του εκανες ολα τα απαραιτητα εμβολια, μηνιγγητιδα, ηπατιτιδα κλπ???
ε καπως ετσι ειναι κ τα ζωα. ειναι απαραιτητο δυστυχως.....
ο γιατρος δε σου ειπε ποτε απο τι πεθανε η γατα σου?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,712 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:16, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από JOHNNY A
Καλησπερα,Συγχαρητηρια για την καλη προσπαθεια,την ευαισθησια και την αγαπη που δινετε ολοι σας στο φορουμ αυτο.ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το θεμα αυτο:
Πριν απο 12 χρονια 1997 (η πρωτη μου γατα,ρατσας σιαμ)την πηγαινα κανονικα παντα στον κτηνιατρο με τους εμβολιασμους,τα φαρμακα της,την καλη διατροφη κτλπ( και με ολα αυτα που προτεινε και ο ιδιος ο κτηνιατρος ) καθε φορα παρατηρουσα,και μου εκανε τρομερη εντυπωση εμενα και την οικογενεια μου που την αγαπουσαμε πολυ, η παραξενη συμπεριφορα,μορφη τρελας,επιθετικοτητας ,ανησυχιας της γατας μετα την επισκεψη απο τον κτηνιατρο.του το ελεγα φυσικα και επεμενε οτι ολα αυτα τυχον παρενεργειες ειναι φυσιολογικα.οσπου μια μερα η γατα μας μετα την επισκεψη απο τον τοτε κτηνιατρο δολοφονο αφου κριθικε οτι ειναι υγεστατη και ολα μια χαρα μας ξεψυχισε σε μια ωρα ετσι ξαφνικα. τα αιτια δεν τα ξερω ,μηπως δεν πρεπει να τα πηγαινουμε τοσο συχνα να τα αφηνουμε ετσι λιγο πιο ελευθερα,πιο φυσικα?διοτι ολοι να πουλανε θελουν.εχω την δευτερη γατα τωρα μονο μια φορα της εκανα τα πρωτα εμβολια και ολα μια χαρα 11 χρονια γεματα υγεια
θα συμφωνησω με τα κοριτσια παραπανω και θα ηθελα να προσθεσω καποια πραγματα.
Ισως η γατουλα σου να ειχε αλλεργια σε καποιο συστατικο του εμβολιου και γι' αυτο να κατεληξε. Μη ξεχνας πως υπαρχουν και ανθρωποι που πεθαινουν απο ενα απλο εμβολιο.
Τα εμβολια ειναι καλο να τα κανεις, αλλα να κανεις μονο οσα χρειαζονται γιατι παντα υπαρχει ο κινδυνος του ινοσαρκωματος (πολυ επιθετικη μορφη καρκινου). Πολλοι κτηνιατροι ισχυριζονται οτι οι εμβολιασμοι πρεπει να γινονται πιο αραια. Το δικο μας προγραμμα ειναι να κανουμε τα πρωτα εμβολια (καναμε το ενα οταν ηταν 2.5 μηνων, το επαναληπτικο 1 μηνα μετα και τον σεπτεμβρη θα κανουμε το επομενο επαναληπτικο) και μετα να επαναλαμβανουμε τα εμβολια καθε 3 χρονια (αντι για καθε χρονο). Η αληθεια ειναι οτι η γατα εχει αντισωματα για πανω απο 3 χρονια απο την στιγμη που θα γινουν τα πρωτα εμβολια, οποτε καλο ειναι να μην κανουμε συχνους εμβολιασμους. Μπορεις να συζητησεις τον εμβολιασμο με τον κτηνιατρο σου για περισσοτερες πληροφοριες!!

Παράθεση

JOHNNY A

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JOHNNY A
Ο JOHNNY A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O JOHNNY A έγραψε στις 01:40, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
απλα εχεις φοβηθει γιατι η γατουλα σου πεθανε ξαφνικα κ χωρις να ξερεις γιατι...σε καταλαβαινω, αλλα σκεψου το αλλιως. αν ειχες παιδι, δε θα του εκανες ολα τα απαραιτητα εμβολια, μηνιγγητιδα, ηπατιτιδα κλπ???
ε καπως ετσι ειναι κ τα ζωα. ειναι απαραιτητο δυστυχως.....
ο γιατρος δε σου ειπε ποτε απο τι πεθανε η γατα σου?
αφου αρπαχτηκαμε για τα καλα η απαντηση του λεξη προς λεξη σαν σημερα
ασε ρε αδερφε τοσα χρονια ασχολουμαστε με σκυλια,γατια θα μας μαθεις πως να κανουμε τη δουλεια μας,ζητας και τα ρεστα, θα τυχουν και αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι εδω οι ανθρωποι πεθαινουν και συ, στον καθενα μπορει να συμβει εκει που καθεσαι στα καλα καθουμενα ανακοπη,που θες να ξερω εγω,ο γατος μια χαρα ηταν παντος . ετσι απλα ψυχρος επαγγελματιας(για το χρημα). αλλα στο ελλαδισταν ζουμε δυστυχως ολα ειναι θεμα παιδειας

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,482 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 01:43, 25-08-09:

ελπιζω να εχεις αλλαξει ηδη γιατρο..

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:53, 04-09-09:

παιδιά ο δικός μου κτηνίατρος δεν μου είπε να κάνω εξετασεις αίματος στη Μάγια...
βέβαια επειδή θα πάει για στείρωση δεν ξέρω αν θα της κάνει τότε...

πόσο κοστίζουν;

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 14:13, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
παιδιά ο δικός μου κτηνίατρος δεν μου είπε να κάνω εξετασεις αίματος στη Μάγια...

πόσο κοστίζουν;
Καλο θα ειναι να "απαιτησεις" εσυ καποιες εξετασεις πριν κανει τη στειρωση.
Αλλοι κανουν μια γενικη εξεταση αιματος,αλλοι κανουν μεχρι και υπερηχο καρδιας για ειναι απολυτα σιγουροι.
Προ 2μηνου που εκανα εξετασεις αιματος στα γατια μου,γενικη αιματος,βιαχημικα και εξεταση για aids και λευκαιμια μου πηραν 120 ευρω για την καθε μια.Αυτη η τιμη σε κλινικη ζωων.
Πριν 10 μερες που εκανα μια γενικη αιματος στη Σιεννα,σε νοσοκομειο ζωων,μου πηραν 25 ευρω(μονο γενικη ομως)
Γενικα οι τιμες παιζουν,μια ερευνα αγορας που ειχα κανει γαι το πρωτο πακετακι(γενικη-βιοχημικα-test elisa)βρηκα και με 75 ευρω,βρηκα και με 150!

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 14:15, 04-09-09:

Και κατι ακομα,αν της κανεις το εμβολιο για την λευκαιμια,πρεπει πρωτα να της κανεις το τεστ για να δεις μηπως ειναι φορεας.

Παράθεση

julia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,883 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:42, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin

πόσο κοστίζουν;
Πρίν την στείρωση "θεωρητικά" πρέπει να γίνονται κάποιες εξετάσεις-τις ανέφερε η σιεννα, τώρα τί θα γίνει και ποίες, εξαρτώνται απο τον εκάστοτε γιατρό.

Πολλοί γιατροί δεν κάνουν τίποτα χωρίς εντολή πελάτη, άλλοι κάνουν, άλλοι πάλι κάνουν και παρεξηγούνται (γιατί η τιμή μετά της στείρωσης μπορεί να ανέβει κλπ...)

Το καλύτερο είναι να πηγαίνουμε διαβασμένοι στον Κτηνίατρο, πάντα να συζητάμε τις εναλλακτικές, και τις τιμές.... να ρωτάμε τι πιστεύει ο ίδιος (δεδομένου ότι υπάρχει εμπιστοσύνη) και ανάλογα πράττουμε.

Παράθεση

Βαβελόψαρο

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βαβελόψαρο
H Βαβελόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Βαβελόψαρο έγραψε στις 00:18, 07-09-09:

Έχω μια απορία: ένα γατάκι εμβολιάστηκε κανονικά στους 2 μήνες (με NOBIVAC tricat), έπειτα στους 3 (με FELOCELL CVR) από άλλο κτηνίατρο. Ο τελευταίος μου είπε οτι πρέπει να γίνει κ "3η δόση" στους 4 μήνες, αλλά επειδή το άκουγα πρώτη φορά το περί 3ης δόσης με παραξένεψε κ όταν ρώτησα γιατί, μου είπε πως έτσι πρέπει γιατί ο πρώτος εμβολιασμός έγινε όταν το γατάκι ήταν πολύ μικρό...τεσπά, προκειμένου να μη διαπληκτιστούμε γιατί είχα κ τα νεύρα μου απεχώρησα ησύχως. Ρώτησα σε έναν άλλο γιατρό, μου είπε δε χρειάζεται άλλη δόση κ μπορείς να προχωρήσεις πια σε αντιλυσσικό. Ερωτώ, λοιπόν, μπας κ μπορείτε να με διαβεβαιώσετε κ εσείς κ να μην ανησυχώ.... χρειάζεται κι άλλη δόση; Εκτός του οτι δε θέλω να το ταλαιπωρήσω με μια έξτρα διαδρομή, δε θέλω κ να το επιβαρύνω το μπεμπέ σωματικά. Επίσης, αν έχει ακούσει κανείς κ ξέρει, πειράζει που ήταν άλλης εταιρίας η δεύτερη δόση; Φρόντισα να το τονίσω οτι το πρώτο είναι τάδε, αλλά εκ των υστέρων είδα οτι δεν έπαιξε κ κανένα ρόλο η συνεχής υπενθύμισή μου.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 00:32, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Βαβελόψαρο
Έχω μια απορία: ένα γατάκι εμβολιάστηκε κανονικά στους 2 μήνες (με NOBIVAC tricat), έπειτα στους 3 (με FELOCELL CVR) από άλλο κτηνίατρο. Ο τελευταίος μου είπε οτι πρέπει να γίνει κ "3η δόση" στους 4 μήνες, αλλά επειδή το άκουγα πρώτη φορά το περί 3ης δόσης με παραξένεψε κ όταν ρώτησα γιατί, μου είπε πως έτσι πρέπει γιατί ο πρώτος εμβολιασμός έγινε όταν το γατάκι ήταν πολύ μικρό...τεσπά, προκειμένου να μη διαπληκτιστούμε γιατί είχα κ τα νεύρα μου απεχώρησα ησύχως. Ρώτησα σε έναν άλλο γιατρό, μου είπε δε χρειάζεται άλλη δόση κ μπορείς να προχωρήσεις πια σε αντιλυσσικό. Ερωτώ, λοιπόν, μπας κ μπορείτε να με διαβεβαιώσετε κ εσείς κ να μην ανησυχώ.... χρειάζεται κι άλλη δόση; Εκτός του οτι δε θέλω να το ταλαιπωρήσω με μια έξτρα διαδρομή, δε θέλω κ να το επιβαρύνω το μπεμπέ σωματικά. Επίσης, αν έχει ακούσει κανείς κ ξέρει, πειράζει που ήταν άλλης εταιρίας η δεύτερη δόση; Φρόντισα να το τονίσω οτι το πρώτο είναι τάδε, αλλά εκ των υστέρων είδα οτι δεν έπαιξε κ κανένα ρόλο η συνεχής υπενθύμισή μου.

Καλησπερα!Και τα δυο εμβολια που αναφερεις ειναι το 3πλο οπου καλυπτει πανλευκοπενια,ρινοτραχειτιδα και κολυκοιο.Απλα εχουν διαφορετικες ονομασιες,αναλογα με τις εταιριες που δουλευει ο καθε κτηνιατρος.
Μπορεις την επομενη επαναληψη του χρονη να ζητησεις να σου κανουν το τετραπλο που καλυπτει και τα χλαμυδια.
Τωρα για την 3η επαναληψη,σε γιατρο που ρωτησα μου ειπε αυτο ακριβως που λες και εσυ,οτι δεν χρειαζεται να επιβαρυνεται τα ζωο και οτι συνηθως σε γατακια που θα μενουν και εξω κανουν 3 φορες την πρωτη δοση.
Εγω σε κανενα απο τα δικα μου δεν εχω κανει 3 την πρωτη φορα.

Παράθεση

julia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,883 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:11, 07-09-09:

Και εγώ δεν έχω ακούσει για 3η δόση.. μόνο αν το κάποιο απο τα 2 πρώτα ήταν ληγμένα ή το διάστημα που μεσολάβησε ξεπέρασε τις 25 μέρες, οπότε θεωρητικά δεν δημιούργησε τα αντισώματα.

2 δόσεις κάνουμε ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που κάνουμε ένα εμβόλιο, η ετήσια επανάληψη αυτού, γίνεται με μια δόση.

Παράθεση

fenaki12

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fenaki12
H fenaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 462 μηνύματα.

H fenaki12 έγραψε στις 09:13, 07-09-09:

πάρα πολύ χρήσιμο!

Παράθεση

Βαβελόψαρο

Διάσημο Μέλος

H Βαβελόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 715 μηνύματα.

H Βαβελόψαρο έγραψε στις 20:19, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από σιεννα
Καλησπερα!Και τα δυο εμβολια που αναφερεις ειναι το 3πλο οπου καλυπτει πανλευκοπενια,ρινοτραχειτιδα και κολυκοιο.Απλα εχουν διαφορετικες ονομασιες,αναλογα με τις εταιριες που δουλευει ο καθε κτηνιατρος.
Μπορεις την επομενη επαναληψη του χρονη να ζητησεις να σου κανουν το τετραπλο που καλυπτει και τα χλαμυδια.
Τωρα για την 3η επαναληψη,σε γιατρο που ρωτησα μου ειπε αυτο ακριβως που λες και εσυ,οτι δεν χρειαζεται να επιβαρυνεται τα ζωο και οτι συνηθως σε γατακια που θα μενουν και εξω κανουν 3 φορες την πρωτη δοση.
Εγω σε κανενα απο τα δικα μου δεν εχω κανει 3 την πρωτη φορα.
Αρχική Δημοσίευση από julia
Και εγώ δεν έχω ακούσει για 3η δόση.. μόνο αν το κάποιο απο τα 2 πρώτα ήταν ληγμένα ή το διάστημα που μεσολάβησε ξεπέρασε τις 25 μέρες, οπότε θεωρητικά δεν δημιούργησε τα αντισώματα.

2 δόσεις κάνουμε ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που κάνουμε ένα εμβόλιο, η ετήσια επανάληψη αυτού, γίνεται με μια δόση.
Ευχαριστώ κορίτσια, για τις απαντήσεις κ το ενδιαφέρον. Τα γατάκια μου δεν βγαίνουν έξω, οπότε όλα καλά ως έχουν...πάμε για αντιλυσσικό να τελειώνουμε με τη σειρά των πρώτων εμβολίων κ είμαστε οκ μέχρι του χρόνου.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 20:53, 07-09-09:

Aληθεια μιας και ειπες για αντιλυσσικο,εγω δεν εχω κανει σε καμια γατουλα μου το εμβολιο.Μου ειχε πει ο γιατρος οτι δε χρειαζεται και δεν ξαναρωτησα αλλου απο τοτε.Μηπως μα τους το κανω?

Παράθεση

Βαβελόψαρο

Διάσημο Μέλος

H Βαβελόψαρο έγραψε στις 23:59, 07-09-09:

Κοίτα κάνε δια παν ενδεχόμενο...αλλά πρόσεχε επειδή "επιβαρύνει" αρκετά κάνε μια δόση. Κάποιοι γιατροί το κάνουν δυο δόσεις κ το αντιλυσσικό, αλλά με μία είσαι καλυμένη απ'όσο έμαθα κ εγώ ρωτώντας.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

H σιεννα έγραψε στις 00:14, 08-09-09:

Υποτιθεται ομως πως η λυσσα εχει εξελειφθει απο τη χωρα μας και μονο οταν το ζωακι ειναι να ταξιδευσει εξωτερικο,θεωρειται απαραιτητο.Ετσι τουλαχιστον ξερω(αν και καπου διαβασα οτι μπορει αν τσιμπησει νυχτεριδα τη γατα,να κολλησει!δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.)
Μιας και το αναφεραμε ομως,θα κανω μια ερωτηση στους γιατρους μας!
Ευχαριστω πολυ

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:15, 09-09-09:

λοιπον θα παρεις αρχικα μια γατοφορο-καλαθι μεταφορας- για να βαλεις τη γατουλα μεσα οταν θα την πας στον κτηνιατρο.εκεινος θα την εξετασει και θα σου πει τι χρειαζεται.για αποπαρασιτωση θα της ριξει αμπουλα καθως ειναι ενηλικη η δικια σου και μπορει να σου δωσει να της βαζεις καθε μηνα απο 1.εγω ετσι κανω.δεν ειναι τιποτα.(εξαλλου τι σοι κτηνιατρος θα γινω?)
για τα σκουληκακια θα σου δωσει ενα χαπι να της δωσεις.αναλογα με τα κιλα της θα σου πει εκεινος ποσο χαπι μρειαζεται.το οποιο για να μην τη ζορισεις να το φαει σκετο μπορεις να το βαλεις μεσα σε μια νοστιμη κονσερβουλα και πιστεψε με ουτε που θα το παρει χαμπαρι!!
τωρα για το εμβολιο στα μικρα γατακια γινεται ενα τριπλο, δηλαδη 1 εμβολιο καθε μηνα 3 φορες.τωρα δεν γνωριζω αν αλλαζει κατι στη δικια σου.αν η προηγουμενη ιδιοκτητρια της ειχε κανει εμβολια μαλλον θα πρεπει να δειξεις το βιβλιαριο στον κτηνιατρο για να μην γινει κανενα λαθος!!

Παράθεση

christina.maria (Χριστινα-Μαρια)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina.maria
H Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

H christina.maria Καλό Καλοκαίρι!! έγραψε στις 08:18, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιωάννα-μπιάνκα
λοιπον θα παρεις αρχικα μια γατοφορο-καλαθι μεταφορας- για να βαλεις τη γατουλα μεσα οταν θα την πας στον κτηνιατρο.εκεινος θα την εξετασει και θα σου πει τι χρειαζεται.για αποπαρασιτωση θα της ριξει αμπουλα καθως ειναι ενηλικη η δικια σου και μπορει να σου δωσει να της βαζεις καθε μηνα απο 1.εγω ετσι κανω.δεν ειναι τιποτα.(εξαλλου τι σοι κτηνιατρος θα γινω?)
για τα σκουληκακια θα σου δωσει ενα χαπι να της δωσεις.αναλογα με τα κιλα της θα σου πει εκεινος ποσο χαπι μρειαζεται.το οποιο για να μην τη ζορισεις να το φαει σκετο μπορεις να το βαλεις μεσα σε μια νοστιμη κονσερβουλα και πιστεψε με ουτε που θα το παρει χαμπαρι!!
τωρα για το εμβολιο στα μικρα γατακια γινεται ενα τριπλο, δηλαδη 1 εμβολιο καθε μηνα 3 φορες.τωρα δεν γνωριζω αν αλλαζει κατι στη δικια σου.αν η προηγουμενη ιδιοκτητρια της ειχε κανει εμβολια μαλλον θα πρεπει να δειξεις το βιβλιαριο στον κτηνιατρο για να μην γινει κανενα λαθος!!
βιβλιαριο δυστυχως δεν εχω γιατι αυτη η κυρια δεν εμφνιζεται καθολου πια.Παντως το καλαθι μεταφορας θα το παρω αλλα πουλανε στο πετ σοπ της γειτονιας; Τεσπα μαλλον θα δανειστω της απο κατω.Κανει; Μας εχουν πει και κατι εμβολια για Ειτζ και γριπη των γατιων; Αυτα χρειαζονται;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους