Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,441 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,909 μηνύματα σε 80,895 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 604 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργικό άσθμα

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:12, 18-08-08:

Σημερα που πηγα τον Αρουλη στην κτηνιατρο του για το επαναληπτικο τριπλο εμβολια, της περιεγραψα το προβλημα που παρατηρησα οτι παρουσιαζει.Δηλαδη με το παραμικρο(λιγο να τρεξει) λαχανιαζει με την γλωσσουλα του εξω σαν σκυλακι.Και τον εχω πιασει καποιες φορες να αναπνεει με ανοιχτο το στομα.Η κτηνιατρος, του εξετασε την τραχεια(αν παρουσιαζει ευαισθησια), του πηρε την θερμοκρασια και ακροαστηκε καρδια και πνευμονες.Ολα τα βρηκε ενταξει.Μου ειπε οτι προκειτε για αλλεργικο ασθμα και σε περιπτωσεις εξαρσης θα του χορηγουμε κορτιζονη.Βεβαια σκεφτομαι καποια στιγμη θα παω και τον Αρουλη στον πρωτο μου κτηνιατρο,που παρακολουθει την Μυρτουλα, να παρω και μια δευτερη γμωμη.
Γνωριζει κανεις να μου πει κατι περισσοτερο, η ειχε καποιος παρομοια εμπειρια με την γατα του και ποσο θα επηρεασει αυτο την η ποιοτητα ζωης
του?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 18:19, 19-08-08:

Μήπως είναι από τη ζέστη;

Ο Prince λαχανιάζει με το παραμικρό όταν είναι σε μή κλιματιζόμενο χώρο. Εγώ το αντιμετωπίζω από τα τέλη ιουνίου αλλά ο κτηνίατρός μου μου είπε ότι απλά ζεσταίνεται. Οπότε και του βρέχω απαλά το προσωπάκι και ρίχνω σταγόνες στο στοματάκι του (και μετά πάει καρφωτός για νερό).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:06, 19-08-08:

Και εγω ετσι ειπα στην αρχη οταν το παρατηρησα για πρωτη φορα στο κτημα.Εδω πια, οταν κοιμηθηκε μαζι μου τη νυχτα ακουσα εναν συριγμο στην αναποη του και εχει κανα δυο μερες που παρατηρησα οτι, που και που φτερνιζεται. Μαλλον αυριο το βραδυ, θα τον παω και στον παλιο μου κτηνιατρο που παρακολουθει την Μυρτουλα, να ακουσω και την δικη του γνωμη.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:30, 19-08-08:

Και εγώ παρατήρησα το ίδιο σε μία δική μου... Λαχανιάζει και ανασαίνει πολύ ψηλά στον θώρακα. Και μένα ο γιατρός για άσθμα μου είπε. Της δίνω αντιβοίωση και σήμερα της έκανα και Κορτιζόνη μία ένεση που πιάνει για 15 μέρες. Δεν έχει αλλάξει σε τίποτα συμπεριφορά, τρώει παίζει, τρέχει και κυνηγάει το λαίζερ.... Μέχρι που λαχανιάζει αφάνταστα και την λυπάμαι να συνεχίσω. Δεν κνδυνεύει πάντως η ζωή της όσο δεν αλλάζει συμπεριφορά, και όρεξη.

Έχει υιοθετήσει και 2 μικρά αδεσποτάκια, και είναι και οι 3 μια ευτυχισμένη οικογένεια!!

Γενικά πάντως παρατήρησα στον δικό μου τον Αθηναίο (καλομαθημένο διαμερισματάκια) ότι εκτός του ότι είναι ΠΟΛΥ χονδρός και λαχανιάζει με το παραμικρό και απο την ζέστη αλλά και απο το πάχος... Ότι γενικά λαχανιάζουν έυκολα αυτήν την εποχή και πίνουν το απίστευτο νερο!!!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:43, 19-08-08:

Η κτηνιατρος που τον στειρωσε και του κανει τα εμβολια και ειναι αυτη που το διεγνωσε,μας ειπε προς το παρον δεν χρειαζεται να κανουμε τιποτα.Αυριο θα παρω και δευτερη γνωμη.
Julia ο κτηνιατρος σας εκτος απο την θεραπεια, σας ειπε αν πρεπει να αποφευγεται κατι, εννοω απορρηπαντικα,σπρει η αλλες ουσιες?
Υπαρχουν καποιοι παραγοντες δηλαδη, που επιδεινωνουν τα συμπτωματα?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:54, 19-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Julia ο κτηνιατρος σας εκτος απο την θεραπεια, σας ειπε αν πρεπει να αποφευγεται κατι, εννοω απορρηπαντικα,σπρει η αλλες ουσιες?
Υπαρχουν καποιοι παραγοντες δηλαδη, που επιδεινωνουν τα συμπτωματα?
Ναι, μου είπε ότι είναι απο κάτι στο οποιό η γάτα παροσίασε για κάποιο λόγο αλλεργία... Μπορεί να είναι οτιδήποτε.. εγώ μιλάω για γάτα που έχω και μεσα και έξω (πιο πολύ έξω)
Μπορεί να είναι οτιδήποτε μου είπε..
απο κάποιο χορτάρι, σκόνη, γύρη, κάτι που έφαγε, απο ακάρια, γενικά απο τα πάντα... Δεν μου είπε να προσέχω κάτι... μιάς και μπορεί να είναι οτιδήποτε... Μιλάμε για γάτα που την έχουμε 5 χρόνια και φετος για πρώτη φορά το έπαθε...

Δεν μου μίλησε για επιδείνωση...Μπορεί να το έχει και χρόνιο μου είπε, απλά δεν το έιχαμε προσέξει.. και τώρα σε συνδιασμό με την ζέστη, την σκόνη κλπ κλπ .. χειροτέρεψε στο βαθμό να μου κάνει εντύπωση.. και να την πάω στον γιατρό!!!

Δεν ανυσυχώ πάντως. Είναι μία χαρά όπως πάντα.. Αν ήταν κατι ανυσυχητικό θα μου έιχε πεθάνει.. μιάς και δεν έχει κάνει ούτε μισό εμβόλιο...

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:59, 19-08-08:

Eυχαριστω πολυ Julia.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:05, 19-08-08:

Τίποτα
Έλπίζω να είναι περαστκά και γρήγορα και στους 2 μας!!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:36, 20-08-08:

Μολις γυρισαμε απο το κτηνιατρο μας με τον Αρουλη.Αφου εξετασε πολυ σχολαστικα,τραχεια καρδια και πνευμονες, μου ειπε οτι τα συμπτωματα που παρουσιαζει κατα καιρους δεν οφειλονται σε αλλεργικο ασθμα:up:
αλλα ειναι καταλοιπα ρινοτραχιτιδας που περασε μικρουλης.
Κατι ιδιαιτερα διαδεδομενο σε μικρα αδεσποτα και επειδη ο Αρουλης εμβολιαστηκε μεγαλος(7 μηνων) υπαρχουν τα συμπτωματα ακομη.Απ'την στιγμη που καναμε και το επαναληπτικο τριπλο εμβολιο,δεν υπαρχει λογος ανησυχιας τα συμπτωματα θα υποχωρησουν απο μονα τους μεχρι την ενηλικιωση του. Ο Αρουλης αντιμετωπιζε και ενα αλλο προβλημα με το πισω ποδαρακι του.Οταν ηταν μικρουλης (τοτε που τον ταιζα απο μακρια γιατι με φοβοταν ακομη) ειχα δει μια πληγη στον γοφο του και το πισω ποδαρακι του δεν το πατουσε για ενα διαστημα.Επουλωθηκε η πληγη
και ο Αρουλης πατουσε κανονικα το πισω ποδαρακι και ετρεχε πολυ γρηγορα.Του εμεινε ομως ενα μικρο κουσουρακι,δεν μπορουσε να πηδηξει σε λιγο πιο ψηλο υψος (οπως π.χ στον παγκο της κουζινας η στο τραπεζι)
Αλλα σκαρφαλωνε βαζοντας δυναμη στα μπροστινα του ποδαρακια.
Ο κτηνιατρος, αφου τον ψηλαφισε πολυ σχολαστικα, διεγνωσε προβλημα στην αρθρωση του ισχιου(εκει εδειξε οτι πονουσε πολυ ο Αρης) υπηρχε χρονια φλεγμονη που εξελιχτηκε σε οστεοαρθριτιδα.Μας χορηγησε μη στεροειδες αντιφλεγμονωδες αναλγητικο χαπι που θα το παιρνει επι 20 ημερο,με διαλειματα ανα 5 μερες, γιατι το φαρμακο μπορει να προκαλεσει στομαχικες διαταραχες.Και θα παρακολουθουμε ποσο θα αρχισει να στηριζεται και να βαζει δυναμη στο πισω ποδαρακι.
Μακαρι να παν ολα καλα για τον μικρουλη μου ,αρκετα ταλαιπωρηθηκε απο μικρο στη ζωη του.
Συγνωμη για το σεντονι αλλα ηθελα να τα πω καπου.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:02, 21-08-08:

Περαστικά να είναι όλα, εύχομαι, και από εδώ και στο εξής να είναι ο Αρούλης γεμάτος υγεία και χαρά!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:21, 21-08-08:

Κι από μένα περαστικά! Τις καλύτερες ευχές μου στον Αρούλη τον τυχερούλη (μια που βρήκε τόση αγάπη και φροντίδα)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:34, 21-08-08:

Ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες σας

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:58, 21-08-08:

Νίκη μου γλυκιά, περαστικά στον κούκλο σου!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:06, 21-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Νίκη μου γλυκιά, περαστικά στον κούκλο σου!
Ολγακι μου ο Αρουλης , εγω και η Μυρτουλα(αυτο θελω να το πιστευω) σε ευχαριστουμε πολυ.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,764 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:34, 21-08-08:

Ευτυχώς που δεν έχει άσθμα και ευτυχώς που βρέθηκε λύση για το πίσω πόδι του πανέμορφου πορτοκαλόγατου!
Περαστικά του, Νίκη! :up:

ΥΓ Και μια παραγγελία: Χούφτωσε εκ μέρους μου τις δύο υπέροχες κεφάλες τους, την πορτοκαλιά του Αρούλη και την ταρταρουγίσια της Μυρτούλας!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:05, 22-08-08:

Ωραία νέα!!

Και εμείς με την κορτιζόνη έχουμε δει πολύ βελτίωση.. και με το ζόρι φαίνετε ότι υπάρχει πρόβλημα..

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:35, 29-12-09:

Ανασύρω αυτό το θεματάκι που είχα ανοίξει όταν πρωτουιοθέτησα τον Άρη.
Ξέρει κανείς να μου πεί πιά είναι τα συμπτώματα του αλλεργικού άσθματος στις γάτες;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:44, 29-12-09:

νομιζω εχει αρθρο εδω..αλλα για βρογιχο ασθμα ειναι το ιδιο? http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22789

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:46, 29-12-09:

Άνθρωπος έπαθε ή γάτα??

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,510 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:56, 29-12-09:

εγω το πηρα οτι το επαθε γατα..καταλαβα λαθος?

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:59, 29-12-09:

Ο Άρης Julia. Δύο φορές μεσα στις γιορτές των χριστουγέννων και μιά σήμερα πριν από λίγο.Κρύβεται ανάμεσα στον καναπέ και το καλοριφέρ και περουσιάζει το εξής:
Οριζοντιώνει το σώμα του και το κεφαλάκι σε ευθεία γραμμή και κάνει σαν να βήχει ή σαν να θέλει να κάνει εμμετό αλλά δεν βγάζει τίποτα....
Κράτησε λίγο και του πέρασε...αύριο θα περάσω από τον κτηνίατρο να μου πεί την γνώμη του...
Τότε που τον πήρα η κτηνίατρος που τον στείρωσε μου έκανε κουβέντα για αλλεργικό άσθμα...φαίνεται και στην αρχή αυτού του θέματος
Τόσο καιρό δεν έδειξε κανένα σύμπτωμα...μόνο το καλοκαίρι με τους καύσωνες όταν κουραζόταν μου λαχάνιαζε.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 22:02, 29-12-09:

Ο Άρης Julia. Δύο φορές μεσα στις γιορτές των χριστουγέννων και μιά σήμερα πριν από λίγο.Κρύβεται ανάμεσα στον καναπέ και το καλοριφέρ και περουσιάζει το εξής:
Οριζοντιώνει το σώμα του και το κεφαλάκι σε ευθεία γραμμή και κάνει σαν να βήχει ή σαν να θέλει να κάνει εμμετό αλλά δεν βγάζει τίποτα....
Κράτησε λίγο και του πέρασε...αύριο θα περάσω από τον κτηνίατρο να μου πεί την γνώμη του...
Τότε που τον πήρα η κτηνίατρος που τον στείρωσε μου έκανε κουβέντα για αλλεργικό άσθμα...φαίνεται και στην αρχή αυτού του θέματος
Τόσο καιρό δεν έδειξε κανένα σύμπτωμα...μόνο το καλοκαίρι με τους καύσωνες όταν κουραζόταν μου λαχάνιαζε.
Έπαιζε πρίν και ήταν κουρασμένος;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:11, 29-12-09:

Οχι, πιθανόν να είναι απλά τριχόμπαλες, αλλά δεν έβγαλε τίποτα.
Θα δώ τι θα μου πεί αύριο ο κτηνίατρος, αν χρειαστεί θα του πάρω την κρέμα για τις τριχόμπαλες.
Επειδή αυτή η κτηνίατρος που τον στείρωσε μου είπε ότι πιθανόν να εμφανίσει αλλεργικό άσθμα(υποτίθετε ακροάστκε την τραχεία του) με το παραμικρό ανησυχώ.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:15, 29-12-09:

Κατάλαβα...
Δες να αποκλείσεις τα παρακάτω
Τριχόμπαλες
ΠΟΛΥ ξηρότητα στον αέρα, απο τα καλοριφέρ. (βάλε ένα βρεγμένο πανί πάνω στο καλοριφέρ για να υγράνει την ατμόσφαιρα)
Αρώματα, κολόνιες, μαλακτικά ρούχων (αλλαγή), απορρυπαντικό (αλλαγή), ναφθαλίνη, νέα χαλιά, κουβέρτες, καλύμματα...ή παλιά.. γενικά οποιαδήποτε αλλαγή.
Να έφαγε δέντρο, κομμάτια στολίδι, καλώδιο απο λαμπάκια....

Να έχει όντως άσθμα, αλλά ΚΑΤΙ του το προκάλεσε όμως, και θα βοηθήσει ίσως να το βρείς, αφού σου είπαν ότι έχει προδιάθεση...

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,604 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 22:17, 29-12-09:

Οχι, πιθανόν να είναι απλά τριχόμπαλες, αλλά δεν έβγαλε τίποτα.
Θα δώ τι θα μου πεί αύριο ο κτηνίατρος, αν χρειαστεί θα του πάρω την κρέμα για τις τριχόμπαλες.
Επειδή αυτή η κτηνίατρος που τον στείρωσε μου είπε ότι πιθανόν να εμφανίσει αλλεργικό άσθμα(υποτίθετε ακροάστκε την τραχεία του) με το παραμικρό ανησυχώ.
Όλα θα πάνε καλά. Δώσε του κρέμα για τριχόμπαλες. Έχεις καμία υπ' όψιν σου; Εγω τους δίνω την M and C Defurr - UM. Toυς δίνω για πρόληψη το 1/4 κουταλάκι γλυκού εβδομαδιαίως.
Μη στενοχωριέσαι, δεν θα έχει ο Αρούλης τίποτα απολύτως

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:25, 29-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Κατάλαβα...
Δες να αποκλείσεις τα παρακάτω
Τριχόμπαλες
ΠΟΛΥ ξηρότητα στον αέρα, απο τα καλοριφέρ. (βάλε ένα βρεγμένο πανί πάνω στο καλοριφέρ για να υγράνει την ατμόσφαιρα)
Αρώματα, κολόνιες, μαλακτικά ρούχων (αλλαγή), απορρυπαντικό (αλλαγή), ναφθαλίνη, νέα χαλιά, κουβέρτες, καλύμματα...ή παλιά.. γενικά οποιαδήποτε αλλαγή.
Να έφαγε δέντρο, κομμάτια στολίδι, καλώδιο απο λαμπάκια....

Να έχει όντως άσθμα, αλλά ΚΑΤΙ του το προκάλεσε όμως, και θα βοηθήσει ίσως να το βρείς, αφού σου είπαν ότι έχει προδιάθεση...

Σε ευχαριστώ πολύ Julia.
Σήμερα κοιμόταν όλο το απόγευμα στο κρεβατάκι της Μυρτούλας όπου έχω μια καινούργια φλις κουβέρτα, που πήρα την προηγούμενη βδομάδα(με κάτι ήταν δώρο) μπορεί να φταίει αυτή.
Επίσης η Μυρτώ μασάει μια "αλυσίδα" που έχω τυλίξει ένα επιδαπέδιο φωτιστικό.Τον πρόσεξα σήμερα ότι και αυτός όλο καθόταν δίπλα στο φωτιστικό, μπορεί να μάσησε κανένα κομμάτι, έχει μιά τάση να μιμείται σε όλα την Μυρτώ.
Αύριο θα μιλήσω με τον κτηνίατρο, αν χρειαστεί θα τον πάω να τον εξετάσει.Να'σαι καλά Julia.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:32, 29-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από athanasiad
Όλα θα πάνε καλά. Δώσε του κρέμα για τριχόμπαλες. Έχεις καμία υπ' όψιν σου; Εγω τους δίνω την M and C Defurr - UM. Toυς δίνω για πρόληψη το 1/4 κουταλάκι γλυκού εβδομαδιαίως.
Μη στενοχωριέσαι, δεν θα έχει ο Αρούλης τίποτα απολύτως
Όταν είχα μόνο την Μυρτώ, είχα πάρει κάποια κρέμα για τριχόμπαλες(δεν θυμάμαι την μάρκα) αλλά η Μυρτώ προτιμάει το γατόχορτο που έχω σε γλάστρα στο μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι.Και τακτικά κάνει εμετό και βγάζει τριχες.
Ο Άρης το καλοκαίρι μασούσε χορταράκι στο οικόπεδο, τώρα τον χειμώνα όμως δεν τον είδα να τρώει το γατόχορτο.Και το σκεφτόμουνα κατά καιρούς για τις τριχόμπαλες του Άρη.
Να δώ τι θα μας πεί αύριο ο κτηνίατρος και τι κρεμούλα θα μας προτίνει.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη, κάθε πόσο χτενίζετε τα κοντότριχα, μιά φορά την βδομάδα φτάνει;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:38, 29-12-09:

Φτάνει μιά χαρά, αφού σε αφήνει.....
Αν είναι εποχή που χάνουν τρίχωμα θέλει πιο συχνά... αλλά τώρα δεν είναι εποχή.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 09:37, 30-12-09:

Όταν είχα μόνο την Μυρτώ, είχα πάρει κάποια κρέμα για τριχόμπαλες(δεν θυμάμαι την μάρκα) αλλά η Μυρτώ προτιμάει το γατόχορτο που έχω σε γλάστρα στο μπαλκόνι χειμώνα-καλοκαίρι.Και τακτικά κάνει εμετό και βγάζει τριχες.
Ο Άρης το καλοκαίρι μασούσε χορταράκι στο οικόπεδο, τώρα τον χειμώνα όμως δεν τον είδα να τρώει το γατόχορτο.Και το σκεφτόμουνα κατά καιρούς για τις τριχόμπαλες του Άρη.
Να δώ τι θα μας πεί αύριο ο κτηνίατρος και τι κρεμούλα θα μας προτίνει.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη, κάθε πόσο χτενίζετε τα κοντότριχα, μιά φορά την βδομάδα φτάνει;
Αυτό είναι σχετικό!!!! Τα χτενίζω όταν βρω την ευκαιρίαΞέρετε, όταν είμαστε στα χάδια μας και στις καλές μας. Τώρα αυτό θάναι μία φορά την εβδομάδα, δύο...θα σας γελάσω

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 00:42, 31-12-09:

Λοιπόν σήμερα πέρασα από τον κτηνίατρο και συζήτησα λίγο μαζί του.
Καταρχήν μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι τριχόμπαλες.
Μας έδωσε την κρέμα Bezo-pet(της Vetoquinol 16ευρώ) σε πρώτη φάση για μιά βδομάδα περίπου καθημερινά ποσότητα ίση περίπου με μισό κουταλάκι γλυκού.
Σε δεύτερη φάση για τρείς βδομάδες, 2-3 φορές την βδομάδα και μετά μπορεί να το πέρνει προληπτικά μιά φορά την βδομάδα.
Τώρα για το αλλεργικό άσθμα που τον ρώτησα μου είπε επί λέξη:
Στις γάτες δεν υφίσταται αλλεργικό άσθμα, όπως στους ανθρώπους.
Αυτό που παρουσιάζει ο Άρης όταν λαχανιάζει εύκολα ιδιαίτερα το καλοκαίρι, είναι κατάλοιπο της ρινοτραχίτιδας που πέρασε μικρός(και αδέσποτος) και που δεν αντιμετωπίστηκε.Και για αυτό ευθύνεται ένα είδος στένωσης στην τραχεία και για αυτό παρουσιάζει κατά καιρούς τα λαχανιάσματα και τους συριγμούς.Δεν είναι αλλεργία σε κάτι.
Τώρα για τις τριχόμπαλες μου εξήγησε ότι επειδή οι τρίχες περιέχουν κάλιο ακόμη και το υδροχλωρικό οξύ του στομαχιού δεν μπορεί να τις διαλύσει.
Με αποτέλεσμα να συσωρεύονται αν δεν αποβληθούν από το στομάχι.
Η ειδική πάστα αδρανοποιεί το κάλιο και μπορούν να αποβληθούν είτε με εμμετό είτε με την αφόδευση.
Και όταν του είπα ότι ο Άρης δεν πλησιάζει το γατόχορτο που έχω σε γλάστρα στο μπαλκόνι (ενώ η Μυρτώ τρελένεται για αυτό) μου είπε ότι πιθανόν να μην του αρέσει η γεύση του συγκεκριμένου γατόχορτου, να του είναι δηλαδή πικρό.
Και μου πρότινε να δοκιμάσω άλλη μάρκα όπως π.χ της Vita kraft που θεωρείται το πιό αποδεκτό από τις γάτες.
Θα το δοκιμάσουμε σίγουρα, αλλά μάλλον κατά την άνοιξη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 39,778 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:56, 31-12-09:

ωραια...μια χαρα τα ακουω τα νεα σας!!!!!:up::up::up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άσθμα - Από commie
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-08 στις 15:52.
    • Αχ τα άτιμα τα pet-shop!!! - Από Mariannioum
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-08 στις 09:57.
    • Αλλεργικό σόκ... - Από Kakerlak
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-08-07 στις 01:33.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους