Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,271 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,463 μηνύματα σε 80,333 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 837 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Προβλήματα στα δόντια και στα ούλα

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,863 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:15, 30-11-07:

Συμβουλεύσου το τμήμα του site στο οποίο αναφέρονται κτηνίατροι και διάλεξε που θα τον πας. Κάνε όμως γρήγορα ένα τηλεφώνημα σε κάποιον μήπως μπορεί να σε διευκολύνει αρχικά τηλεφωνικώς, για να μην υποφέρει το γατάκι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:17, 30-11-07:

Συμφωνώ ότι πρέπει να πάει ΑΜΕΣΑ στο γιατρό. Για την επίσκεψη υπολόγισε κάπου γύρω στα 20 ευρώ, συν όποια φάρμακα ή όποιες εργαστηριακές εξετάσεις (αιματολογικές κ.λπ.) χρειαστούν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 23:52, 06-03-08:

Υπάρχει σχετικό θέμα στο site που να αφορά το σύνδρομο ουλίτιδας και στοματίδιδας; Αυτό που αν το έχει η γάτα, πονάει υπερβολικά και καταλήγει στο να της κάνουν εξαγωγή όλα της τα δόντια σχεδόν, προκειμένου να σταματήσει ο πόνος.
Ας μου πει κάποιος, αν έχει κάποια πληροφορία, γιατί δε βρίσκω τίποτα!

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,360 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 00:10, 07-03-08:

Δεν βρίσκω κάτι στην αναζήτηση, αλλά μπορείς να βρεις αρκετά πράγματα στα αγγλικά, π.χ. εδώ και εδώ.
Για περισσότερα, θα χρειαστεί να περιμένεις μέχρι να μπει ο γιατρός.
Παρουσίασε τίποτα κάποιο γατάκι σου;

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,166 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 07:52, 07-03-08:

εξετασεις εχουν γινει για αλλες αρρωστιες που προκαλουν ουλιτιδα και στοματιτιδα??
π.χ ειτζ ή λευχαιμια ή καλυκοιο??

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:16, 07-03-08:

Οι κυριοτερες αιτιες της ουλιτιδας και στοματιτιδας ειναι μολυσματικοι παραγοντες οπως ο καλυκοϊος ή μεγαλη ποσοτητα πετρας στα δοντια η οποια ευνοει την αναπτυξη βακτηριδιων τα οποια προκαλουν ουλιτιδα και περιοδοντικη νοσο. για να τα βγαλεις ολα τα δοντια θα πρεπει να εχουν σαπισει ολα και για αυτο να την πονανε. Αν οντως το προβλημα ειναι η πετρα θελει καθαρισμο και καλη φροντιδα μετα για να βελτιωθει η κλινικη εικονα. Επισης στοματιτιδα προκαλειται και στα τελευταια σταδια της νεφρικης ανεπαρκειας. Ελπιζω να σε βοηθησαν οι πληροφοριες μου

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,618 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:40, 07-03-08:

Επίσης ως κτηνίατρος έχω να πω ότι στις γάτες πολύ συχνή είναι η αυτοάνοση στοματίτιδα, που υποχωρεί με το να βγάλεις καποια δόντια αν χρειαστεί και χορήγηση κορτιζόνης.Αλλά καλό είναι να το δει κτηνίατρος και να εκτιμήσει την κατάσταση μπορεί να είναι απλά μια ουλίτιδα.DVM,PhD

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 12:45, 07-03-08:

Ruko ευχαριστώ για τις παραπομπές... ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις πληροφορίες.
Χθες πήγα τη μεγάλη μου στον κτηνίατρο, γιατί είδα ένα θόλωμα στο ματάκι της. Δεν της βρήκαν τίποτα. Όμως όταν της εξέτασαν το στόμα, μου είπαν για μία ήπια στοματίτιδα (με ήπιες αλλοιώσεις) και κοντά στα δοντάκια της τα ούλα έδειχναν ελαφρώς κόκκινα. Της πήραν άιμα για γενικές και βιοχημικές εξετάσεις και σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα.
Ωστόσο, είναι μόνο 9 μηνών η γατούλα,της δίναμε από 2 μηνών τις καλύτερες τροφές (Hills, Royal Canin μόνο κροκέτα) και καθόλου σπιτικό φαγητό (νωπά κρέατα κλπ). Τα δοντάκια της είναι λευκά και γερά.
Χρειαζόταν βούρτσισμα δοντιών; Μου φαινόταν υπερβολικό, καθότι και αρκετά δύσκολο για γάτα... (για ευνόητους λόγους). Υπάρχει ειδικός οδοντο-κτηνίατρος; Μέχρι τώρα κανένας κτηνίατρος δε μου μίλησε γι'αυτή τη νόσο. Πώς θα μπορούσα να το χειριστώ το θέμα σωστά από εδώ και στο εξής, προκειμένου να προλάβω εξαγωγές δοντιών; (είναι το πιο εφιαλτικό σενάριο για μένα!)

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη jasmine
H jasmine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές αδέσποτες-όλες όσες έβρισκα κατά διαστήματα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 554 μηνύματα.

H jasmine έγραψε στις 13:18, 07-03-08:

Κατ' αρχήν θα σου πρότεινα από πείρας, να δεις και δεύτερο κτηνίατρο. Έτσι μου είχαν πει κι εμένα για τη δική μου, αλλά στον τελευταίο που κατέληξα κιόλας μου είπε για καθαρισμό, τον οποίο της τον έκανε κιόλας. Απλά μετά ήθελε λίγη προσοχή στο φαγητό, ελάττωση της κονσέρβας και αύξηση των κροκετών. Κάνε και μια δεύτερη επίσκεψη σε κάποιον άλλο, τουλάχιστο να μην πεις ότι δεν το έψαξες. Εξάλλου η γατούλα σου είναι τόσο μικρή! Δεν θα έχει και πολύ καιρό που άλλαξε δόντια, να της τα βγάλουν κιόλας!! Η δική μου το έπαθε στα 7 χρόνια της, όχι στους πρώτους μήνες!!!!

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,618 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 13:24, 07-03-08:

κι εγώ θα σου έλεγα να πας και αλλού και ειδικά για το μάτι, μόνο μία κτηνίατρος κάνει μάτια στην Αθήνα, Ευγενία Σκόυντζου λέγεται στον Χολαργό, σου μιλάω ως κτηνίατρος

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 14:00, 07-03-08:

Δυστυχώς μένω Θεσ/νίκη!
Αν μπορούσες να μου στείλεις το τηλ της σε pm μήπως να επικοινωνούσα μαζί της, να τη ρωτούσα αν συνεργάζεται με κάποιον εδώ, θα σου ήμουν ευγνώμων!
Αυτό για τον καθαρισμό θα το κοιτάξω, ναι. Ίσως κάποιοι κτηνίατροι να είναι λίγο υπερβολικοί. Σας ευχαριστώ όπως και να'χει!

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:39, 07-03-08:

Julian, κτηνίατρος ειδική στα οφθαλμολογικά περιστατικά είναι η Νατάσα Κομνηνού, αναπληρώτρια καθηγήτρια Α.Π.Θ.
Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω με πμ το τηλέφωνό της

Νατάσα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νατάσα
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 δικές μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 437 μηνύματα.

H Νατάσα έγραψε στις 14:48, 07-03-08:

Παιδιά εμένα η Νεφέλη είναι 8 - 9 μηνών είπε και ο κος Πάνος και έχει ελαφρά ουλίτιδα την οποία όμώς είπε ότι θα την φροντίσουμε και οδονόπαστα...

modivin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη modivin
Ο modivin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O modivin έγραψε στις 18:47, 07-03-08:

Είμαι φρέσκος στο forum και στις γάτες (όχι στα ζώα γενικώς) αλλά επειδή το γατί μου το παρέλαβα με τέτοιο πρόβλημα, πριν μερικές εβδομάδες, και ήδη προχωρήσαμε σε ολική εξαγωγή, να τονίσω πως δεν πρέπει να συγχέουμε την αυτόνοση στοματίτιδα με κοινές ουλίτιδες και στοματικά προβλήματα.
Αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα της γάτας σου, δεν νομίζω πως έχει σημασία η ηλικία της, καθώς το πρόβλημα ξεκινάει από το ίδιο το ανοσοποιητικό σύστημα του ζώου.
Από όσο διάβασα, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αντιμετωπισθεί στα πρώτα στάδια με θεραπεία ή με μερική εξαγωγή κάποιων δοντιών, αλλά σε προχωρημένα στάδια η ολική εξαγωγή (συνήθως από τους κυνόδοντες και πίσω) είναι η μόνη λύση.
Μπορεί να ακούγεται βάρβαρο, αλλά πίστεψε με, σε σχέση με τους πόνους που τραβάει το ζωντανό από την "ασθένεια" αυτή, η εξαγωγή του φαίνεται ευλογία. Σκέψου πως από τους πόνους, η γάτα τρώει πολύ λίγο και όχι σωστά (δεν μασάει την τροφή), δεν καθαρίζεται με ότι συνέπεια μπορεί να έχει αυτό στην ψυχολογία μιας γάτας, και γενικά πέφτει σε μια κατάσταση κατάθλιψης και κακομοιριάς.
Από τότε που έκανε την εξαγωγή η δική μου, είναι άλλη γάτα, κυριολεκτικά. Πλέον είναι πεντακάθαρη, και έχει ορέξεις και για παιχνίδια. Μάλιστα υποψιάζομαι από τα λεγόμενα του προηγούμενου ιδιοκτήτη, πως δεν εμφάνιζε καν ενδείξεις οίστρου, ενώ τις τελευταίες μέρες που είναι η περίοδος τους, δεν έχει σταματήσει να φωνάζει, και την επόμενη εβδομάδα θα πάμε για στείρωση.
Βέβαια πλέον τρώει μόνο κονσέρβα, ή ξηρά τροφή μαλακωμένη σε νερό ή ζωμό, αλλά η αλλαγή στην διάθεση της είναι εντυπωσιακή.
Αν λοιπόν όντως αυτό είναι το πρόβλημα της δικιάς σου, μην το βλέπεις σαν κάτι βάρβαρο, αλλά σαν λύτρωση από τους πραγματικά φοβερούς πόνους που έχει το ζώο, και μην διστάσεις να προχωρήσεις σε ολική εξαγωγή.
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, μια αναζήτηση για "feline stomatitis" ή "LPGS" θα σου δώσει παραπάνω από αρκετές πληροφορίες.

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,166 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:13, 07-03-08:

julia.η εξεταση αιματος θα δειξει αν εχει κατι πιο σοβαρο που προκαλει την στοματιτιδα,αν οχι ολα τα αλλα αντιμετωπιζονται ευκολα.εμενα που εχει ειτζ και λευχαιμια επειδη εχει στοματιτιδα κανει καθε μια φορα ενεση κορτιζονης και δεν ποναει,τρωει κανονικα.μου ειχε πει και εμενα ο κτηνιατρος να βγαλω τα δοντια αλλα δεν θελω γιατι η γατα δεν ειναι μεσα στο σπιτι και φοβαμαι να την αφησω χωρις δοντια ελευθερη.μολις εχεις νεα μας λες!καλη αναρρωση!

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 01:59, 08-03-08:

Λοιπόν, το συμπέρασμα που έβγαλα από όλα όσα διάβασα και από όσα μου είπατε είναι ότι το κτηνιατρείο στο οποίο πήγα κατ'ανάγκην (γιατί ο κανονικός μου κτηνίατρος δεν μπορούσε να δεχθεί επισκέψεις λόγω διακοπών ρεύματος) αποτελείται από ΒΛΑΚΕΣ κτηνίατρους! Με φόβισαν άδικα για το θέμα των δοντιών, καθότι ούτε καν με ρώτησαν αν η γάτα μου τρώει κανονικά ή αν καθαρίζεται-παίζει-έχει καλή διάθεση κλπ. Ο κανονικός μου κτηνίατρος τον οποίο επισκέφθηκα σήμερα, μου είπε να ηρεμήσω, γιατί δεν έχει καν πέτρα στα δόντια της, απλώς να της δίνω την κροκέτα t/d καθαρά για προληπτικούς λόγους. Θεωρεί περιττό ακόμη και τον καθαρισμό των δοντιών. Εξάλλου είναι φανερό ότι δεν πονάει!
Περιμένω από βδομάδα τις βιοχημικές εξετάσεις, οι οποίες όντως θα δείξουν αν έχει τον ιό.

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 02:02, 08-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Λοιπόν, το συμπέρασμα που έβγαλα από όλα όσα διάβασα και από όσα μου είπατε είναι ότι το κτηνιατρείο στο οποίο πήγα κατ'ανάγκην (γιατί ο κανονικός μου κτηνίατρος δεν μπορούσε να δεχθεί επισκέψεις λόγω διακοπών ρεύματος) αποτελείται από ΒΛΑΚΕΣ κτηνίατρους! Με φόβισαν άδικα για το θέμα των δοντιών, καθότι ούτε καν με ρώτησαν αν η γάτα μου τρώει κανονικά ή αν καθαρίζεται-παίζει-έχει καλή διάθεση κλπ. Ο κανονικός μου κτηνίατρος τον οποίο επισκέφθηκα σήμερα, μου είπε να ηρεμήσω, γιατί δεν έχει καν πέτρα στα δόντια της, απλώς να της δίνω την κροκέτα t/d καθαρά για προληπτικούς λόγους. Θεωρεί περιττό ακόμη και τον καθαρισμό των δοντιών. Εξάλλου είναι φανερό ότι δεν πονάει!
Περιμένω από βδομάδα τις βιοχημικές εξετάσεις, οι οποίες όντως θα δείξουν αν έχει τον ιό.
Τι να πω πια με ορισμενους κτηνιατρους,δεν καταλαβαινουν οτι κανουν λειτουργημα!!!

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές αδέσποτες-όλες όσες έβρισκα κατά διαστήματα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 554 μηνύματα.

H jasmine έγραψε στις 22:04, 03-06-08:

Παιδιά μετά λύπης μου σήμερα ανακάλυψα ότι έπεσε ο ένας κυνόδοντας της γιαγιάς γατούλας μου. Η γατούλα όπως βέπετε και στην υπογραφή μου είναι πάνω από δέκα χρόνών και της είχαν πέσει κι άλλα δόντια παλαιότερα. Την είχα πάει τότε, πριν τετραετία περίπου στο γιατρό, της είχε κάνει καθαρισμό με ολική νάρκωση και εξετάσεις για να δει αν είχε περιδοντίτιδα και αν είχαν προσβληθεί και άλλα όργανα του σώματος. Επίσης μου είχε πει τότε ακόμα, ότι δεν θα το ξαναεπαναλάβουμε αυτό λόγω της ολικής νάρκωσης και της ηλικίας της γάτας. Σήμερα όμως διαπίστωσα ότι έπεσε ο κυνόδοντας! Μήπως έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και πως πρέπει να ενεργήσω? Έχω δει γατιά πολύ μεγαλύτερης ηλικίας από τη δική μου, με όλα τους τα δόντια. Τι μπορεί να συμβαίνει λοιπόν? Έχετε καμιά ιδέα?

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nota
H Νότα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,301 μηνύματα.

H Nota έγραψε στις 22:19, 03-06-08:

σωστα λες για την νάρκωση σε σχέση με την ηλικία της γατουλας, ειναι οντως και επικινδυνη και ταλαιπωρητική..υπαρχει μια οδοντοκρεμα (πολύ εύκολη στην εφαρμογη) νομίζω την έχει παρει και η gatouni για την Σιντυ η οποια νομίζω ειναι καλή για ουλίτιδα, νομίζω λεγεται ντεντασεπτ αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ετσι κι αλλιως νομιζω ομως οτι θα επρεπε να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine έγραψε στις 22:31, 03-06-08:

Ο κτηνίατρος και τότε μου είχε πει να της πλένω τα δόντια με οδοντόβουρτσα, αλλά που να καθήσει η γάτα! Λες να δημιουργηθεί καμία μόλυνση στην τρύπα του δοντιού? Θα την πάω στο γιατρό, αλλά λέω αν έτσι συμβαίνει γενικώς στις ηλικιωμένες γάτες ή συνέβει μόνο στη δική μου! Μου είχε πει ότι φταίει η κονσερβοποιημένη τροφή που κάνει κάτι σα γλίτσα και επικάθεται στα δόντια χωρίς να μπορεί να φύγει. Από τότε και για σχεδόν τρία και μισό χρόνια έτρωγε μόνο κροκέτες. Τους τελευταίους μήνες όμως επειδή την είδα να δυσκολεύεται της δίνω μια φορά την ημέρα από ένα μικρό φακελάκι gourmet. Λες πια τόσο κακό να της έκανε? Μήπως τελικά έφταιγε από την αρχή κάτι άλλο? Ακούω και διαβάζω τόσα πολλά που δεν έχω πια και τόση εμπιστοσύνη στους γιατρούς.

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

H Νότα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,301 μηνύματα.

H Nota έγραψε στις 22:35, 03-06-08:

και η Σιντυ εχει χασει καποιους κοπτηρες νομίζω αλλά οχι κυνοδοντα. η οδοντοκρεμα που σου λεω δεν τις πλενεις τα δόντια απλα την "εναποθετεις στα δοντακια (λίγη ποσοτητα) και μετα η γατουλα γλυφεται (πρεπει να εχει ωραια γευση και παει παντου..αρα ουτε εσυ θα ταλαιπωρηθείς ουτε η γατουλα. Ισως θα επρεπε για τον κυνοδοντα να μιλησεις αυριο με τον γιατρο για να δεις τι μπορείς να κανεις και κυριως τι να ταιζεις τι γατουλα..εγω θα συνιστουσα λιιγο μουλιασμενες κροκετουλες..(καλης ποιοτητας ομως senior ή mature)

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:38, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από jasmine
Παιδιά μετά λύπης μου σήμερα ανακάλυψα ότι έπεσε ο ένας κυνόδοντας της γιαγιάς γατούλας μου. Η γατούλα όπως βέπετε και στην υπογραφή μου είναι πάνω από δέκα χρόνών και της είχαν πέσει κι άλλα δόντια παλαιότερα. Την είχα πάει τότε, πριν τετραετία περίπου στο γιατρό, της είχε κάνει καθαρισμό με ολική νάρκωση και εξετάσεις για να δει αν είχε περιδοντίτιδα και αν είχαν προσβληθεί και άλλα όργανα του σώματος. Επίσης μου είχε πει τότε ακόμα, ότι δεν θα το ξαναεπαναλάβουμε αυτό λόγω της ολικής νάρκωσης και της ηλικίας της γάτας. Σήμερα όμως διαπίστωσα ότι έπεσε ο κυνόδοντας! Μήπως έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και πως πρέπει να ενεργήσω? Έχω δει γατιά πολύ μεγαλύτερης ηλικίας από τη δική μου, με όλα τους τα δόντια. Τι μπορεί να συμβαίνει λοιπόν? Έχετε καμιά ιδέα?
Για φτασουν να της πεφτουν τα δοντακια της προφανως η γατουλα εχει προχωρημενη ουλιτιδα.Λογω επαγγελματος αφ'ενος και λογω του οτι η Μυρτουλα μου εχει σχηματισει πετρα στα πισω δοντακια της ,το εχω συζητηση πολλες φορες με τον κτηνιατρο μου και δυστυχως δεν μπορει να γινει αποτρυγωση(καθαρισμα της πετρας) χωρις ολικη ναρκωση(λογω κινδυνου να αναρροφησει υγρα απο τον υπερηχο που κανει το καθαρισμα της πετρας).
Οποτε συμφωνα με τους ενδοιασμους του κτηνιατρου σου ο καθαρισμος της πετρας μαλλον ειναι απαγορευτικος στην δικη σου γατουλα.Αυτο βεβαια ειναι και το πρωτο οπλο στην καταπολεμηση της ουλιτιδας.Τωρα τι αλλο,σιγουρα αν υπαρχει εντονη φλεγμομη(κοκκινα και πρησμενα ουλα) σιγουρα θα χορηγησει αντιβιωση για να υποχωρησουν τα εντονα συμπτωματα.Στους ανθρωπους σε δοντια με μεγαλη κινητικοτητα χρησιμοποιουμε ειδικο υγρο για να μαλακωσει την πετρα και να καθαριστει πολυ πιο ευκολα , καθως και ναρθηκοποιηση των δοντιων δηλαδη την προσδεση μεταξυ τους αλλα ολα αυτα μαλλον δεν εχουν πρακτικη εφαρμογη στις γατες
Και επειδη εγω ΔΕΝ ειμαι κτηνιατρος απλα λεω την γνωμη μου,σιγουρα οι κτηνιατροι τους σαιτ θα σε κατατοπισουν πολυ καλυτερα αλλα ο πλεον αρμοδιος να σε συμβουλεψει ειναι ο κτηνιατρος σου.

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine έγραψε στις 22:42, 03-06-08:

Ψάχνω το θέμα για την οδοντόκρεμα που μου είπες και δεν μπορώ να το εντοπίσω. Θα την πάω στον κτηνίατρο αύριο μάλλον, αλλά για τις κροκέτες που λες είναι και λίγο δύστροπη. Της είχα πάρει δοκιμαστικά κάποιες πολύ ακριβές και καλές που μόνο οι κτηνίατροι μπορούν να προμηθευτούν και η σκασμένη προτιμούσε να είναι νηστική παρά να της δοκιμάσει!
Αχ τι να πω. Απλά είδα την τρύπα από το δόντι που λείπει κι έπαθα ένα ψιλισόκ!

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine έγραψε στις 22:45, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Για φτασουν να της πεφτουν τα δοντακια της προφανως η γατουλα εχει προχωρημενη ουλιτιδα.Λογω επαγγελματος αφ'ενος και λογω του οτι η Μυρτουλα μου εχει σχηματισει πετρα στα πισω δοντακια της ,το εχω συζητηση πολλες φορες με τον κτηνιατρο μου και δυστυχως δεν μπορει να γινει αποτρυγωση(καθαρισμα της πετρας) χωρις ολικη ναρκωση(λογω κινδυνου να αναρροφησει υγρα απο τον υπερηχο που κανει το καθαρισμα της πετρας).
Οποτε συμφωνα με τους ενδοιασμους του κτηνιατρου σου ο καθαρισμος της πετρας μαλλον ειναι απαγορευτικος στην δικη σου γατουλα.Αυτο βεβαια ειναι και το πρωτο οπλο στην καταπολεμηση της ουλιτιδας.Τωρα τι αλλο,σιγουρα αν υπαρχει εντονη φλεγμομη(κοκκινα και πρησμενα ουλα) σιγουρα θα χορηγησει αντιβιωση για να υποχωρησουν τα εντονα συμπτωματα.Στους ανθρωπους σε δοντια με μεγαλη κινητικοτητα χρησιμοποιουμε ειδικο υγρο για να μαλακωσει την πετρα και να καθαριστει πολυ πιο ευκολα , καθως και ναρθηκοποιηση των δοντιων δηλαδη την προσδεση μεταξυ τους αλλα ολα αυτα μαλλον δεν εχουν πρακτικη εφαρμογη στις γατες
Και επειδη εγω ΔΕΝ ειμαι κτηνιατρος απλα λεω την γνωμη μου,σιγουρα οι κτηνιατροι τους σαιτ θα σε κατατοπισουν πολυ καλυτερα αλλα ο πλεον αρμοδιος να σε συμβουλεψει ειναι ο κτηνιατρος σου.
Σ' ευχαριστώ κι εσένα Νίκη μου. Ας ελπίσω να τα καταφέρω να την πάω αύριο στο γιατρό, γιατί όσο προχωράνε κι οι δικοί μου μήνες δεν νομίζω ότι εύκολα θα μπορώ να ασχοληθώ μαζί της.

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

H Nota έγραψε στις 22:50, 03-06-08:

δεν το εχει γραψει το θεμα ακομη η gatouni αλλιως θα σε παρεπεμπα εγω. απλα στο αναφέρω.. ρωτα και τον κτηνιατρό σου σχετικα (dentisept λέγεται τελικα το είδα τη δική μου).
Royal canin της εδωσες; οι περισσοτερες γατες τις βρισκουν αρκετα νοστιμες.

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,808 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:52, 03-06-08:

Ο κτηνίατρος και τότε μου είχε πει να της πλένω τα δόντια με οδοντόβουρτσα, αλλά που να καθήσει η γάτα! Λες να δημιουργηθεί καμία μόλυνση στην τρύπα του δοντιού? Θα την πάω στο γιατρό, αλλά λέω αν έτσι συμβαίνει γενικώς στις ηλικιωμένες γάτες ή συνέβει μόνο στη δική μου! Μου είχε πει ότι φταίει η κονσερβοποιημένη τροφή που κάνει κάτι σα γλίτσα και επικάθεται στα δόντια χωρίς να μπορεί να φύγει. Από τότε και για σχεδόν τρία και μισό χρόνια έτρωγε μόνο κροκέτες. Τους τελευταίους μήνες όμως επειδή την είδα να δυσκολεύεται της δίνω μια φορά την ημέρα από ένα μικρό φακελάκι gourmet. Λες πια τόσο κακό να της έκανε? Μήπως τελικά έφταιγε από την αρχή κάτι άλλο? Ακούω και διαβάζω τόσα πολλά που δεν έχω πια και τόση εμπιστοσύνη στους γιατρούς.
Η κονσερβα οπως ακριβως το λες κανει γλιτσα γυρω απο τον αυχενα του δοντιου που θα οδηγησει στην οδοντικη πλακα και αργοτερα στον σχηματισμο της πετρας.Αυτη η γλιτσα μονο με βουρτσισα απομακρυνεται.Εγω οσο και αν προσπαθησα να πλενω τα δοντακια της Μυρτουλας δεν τα καταφερα.Οποτε η λυση ειναι οι κροκετες αλλα προληπτικα πολυ πριν γινει η ζημια και φτασουμε στην κινητικοτητα του δοντιου.Οι κροκετες λογω της σκληροτητας τους αλλα και του μεγεθους τους αναγκαζουν την γατουλα να κανει πολυ πιο εντονες μασητικες κινησεις φαντασου κατι σαν πολυ καλο μασαζ στα ουλα(η εξηγηση ειναι πιο συνθετη αλλα ας μην το αναλυσω τωρα)

Αρχική Δημοσίευση από Nota
σωστα λες για την νάρκωση σε σχέση με την ηλικία της γατουλας, ειναι οντως και επικινδυνη και ταλαιπωρητική..υπαρχει μια οδοντοκρεμα (πολύ εύκολη στην εφαρμογη) νομίζω την έχει παρει και η gatouni για την Σιντυ η οποια νομίζω ειναι καλή για ουλίτιδα, νομίζω λεγεται ντεντασεπτ αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ετσι κι αλλιως νομιζω ομως οτι θα επρεπε να ρωτησεις τον κτηνιατρο σου
Nota μηπως ξερεις που μπορω να την βρω αυτην την οδοντοκρεμα?, με ενδιαφερει αμεσα Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει στην Θεσσαλονικη?

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine έγραψε στις 22:58, 03-06-08:

Η κονσερβα οπως ακριβως το λες κανει γλιτσα γυρω απο τον αυχενα του δοντιου που θα οδηγησει στην οδοντικη πλακα και αργοτερα στον σχηματισμο της πετρας.Αυτη η γλιτσα μονο με βουρτσισα απομακρυνεται.Εγω οσο και αν προσπαθησα να πλενω τα δοντακια της Μυρτουλας δεν τα καταφερα.Οποτε η λυση ειναι οι κροκετες αλλα προληπτικα πολυ πριν γινει η ζημια και φτασουμε στην κινητικοτητα του δοντιου.Οι κροκετες λογω της σκληροτητας τους αλλα και του μεγεθους τους αναγκαζουν την γατουλα να κανει πολυ πιο εντονες μασητικες κινησεις φαντασου κατι σαν πολυ καλο μασαζ στα ουλα(η εξηγηση ειναι πιο συνθετη αλλα ας μην το αναλυσω τωρα)

Nota μηπως ξερεις που μπορω να την βρω αυτην την οδοντοκρεμα?, με ενδιαφερει αμεσα Μηπως ξερει κανεις αν υπαρχει στην Θεσσαλονικη?
Θα μου πεις είναι αργά τώρα,η γατούλα είχε χάσει ήδη δοντάκια και πριν την αφαίρεση της πέτρας. Αλλά είναι δυνατόν σε τρεις μήνες, μπορεί και λιγότερο, που ξαναξεκίνησα να της δίνω κονσερβοποιημένη τροφή να της έπεσε με τη μια ο κυνόδοντας?
Αν βρω κι εγώ την οδοντόκρεμα θα τη δοκιμάσω. Ψάχνω στα post, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω το συγκεκριμένο.

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:00, 03-06-08:

Ψάχνω το θέμα για την οδοντόκρεμα που μου είπες και δεν μπορώ να το εντοπίσω. Θα την πάω στον κτηνίατρο αύριο μάλλον, αλλά για τις κροκέτες που λες είναι και λίγο δύστροπη. Της είχα πάρει δοκιμαστικά κάποιες πολύ ακριβές και καλές που μόνο οι κτηνίατροι μπορούν να προμηθευτούν και η σκασμένη προτιμούσε να είναι νηστική παρά να της δοκιμάσει!
Αχ τι να πω. Απλά είδα την τρύπα από το δόντι που λείπει κι έπαθα ένα ψιλισόκ!
Για την τρυπα (μετεξακτικο φατνιο) που εμεινε απο το δοντι που επεσε μην ανησυχεις καθολου.Θα κλεισει πολυ συντομα απο μονη της και δεν υπαρχει κινδυνος μολυνσης εκτος αν η γατουλα εχει διαβητη(ζαχαρο) η καποια αλλη σοβαρη παθηση.Το προβλημα ειναι το δοντακι που χαθηκε και η πιθανοτητα να εχουν προχωρημενη κινητικοτητα και καποια αλλα δοντακια της.

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

H Nota έγραψε στις 23:01, 03-06-08:

Νικη μου την είχα παρει απο τον κτηνιατρό μου αλλα θα ρωτήσω και θα σου πω.

Πεσμας νεα απο τη γατουλα αυριο

jasmine

Πολύ δραστήριο μέλος

H jasmine έγραψε στις 23:03, 03-06-08:

Για την τρυπα (μετεξακτικο φατνιο) που εμεινε απο το δοντι που επεσε μην ανησυχεις καθολου.Θα κλεισει πολυ συντομα απο μονη της και δεν υπαρχει κινδυνος μολυνσης εκτος αν η γατουλα εχει διαβητη(ζαχαρο) η καποια αλλη σοβαρη παθηση.Το προβλημα ειναι το δοντακι που χαθηκε και η πιθανοτητα να εχουν προχωρημενη κινητικοτητα και καποια αλλα δοντακια της.
Αυτό φοβάμαι να σου πω! Γι' αυτό και θέλω να την πάω όσο πιο σύντομα γίνεται στο γιατρό. Μπορεί αργότερα να μην μπορώ κι εγώ εύκολα να κινηθώ! Δεν κάθεται και να τη δω, φοβάμαι μη με δαγκώσει κιόλας! Κι αυτό τυχαία το είδα, γιατί δεν είδα το συγκεκριμένο κυνόδοντα να προεξέχει όπως είχα συνηθίσει να τον βλέπω!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    761

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους