Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,580 εγγεγραμμένα μέλη και 2,752,896 μηνύματα σε 77,040 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 520 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ηλικία γάτας - ανθρώπου

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 11:42, 09-05-08:

Ποιά είναι η αντιστοιχία των χρώνων ζωής της γάτας με εκείνων του ανθρώπου;

Η πιο συνηθισμένη απάντηση είναι ότι κάθε χρόνος ζωής της γάτας αντιστοιχεί σε 7 ανθρώπινα. Φαίνεται πάντως ότι αυτή η αντιστοιχία δεν ευσταθεί.
Οι σωστές αντιστοιχίες χρόνων ζωής της γάτας με χρόνων ζωής του ανθρώπου είναι:

1 χρόνος ζωής της γάτας αντιστοιχεί σε 16 χρόνια ανθρώπου
2 χρόνια σε 24 χρόνια
3 χρόνια σε 28 χρόνια
4 χρόνια σε 32 χρόνια
8 χρόνια σε 48 χρόνια
12 χρόνια σε 64 χρόνια
15 χρόνια σε 76 χρόνια
20 χρόνια σε 96 χρόνια

Έτσι, μια γάτα που φθάνει σε ηλικία 12 χρώνων είναι κιόλας 64 χρονών σε αντιστοιχία με τον άνθρωπο. Επομένως, θα χρειαστεί να προσέξετε την υγεία, τη διατροφή και την περιποίησή της, για να παρατείνετε τη διάρκεια ζωής της. Μια προληπτοκή επίσκεψη στον κτηνίατρο 2 φορές το χρόνο θεωρείται απαραίτητη, για να επισημαίνονται και να θεραπεύονται τυχόν προβλήματα.

Πηγή: Βιβλίο του Λύσανδρου Μυγιάκη, "100 + 1 ερωτήσεις που θα θέλατε να κάνετε για την γάτα σας.", εκδόσεις ΜΝΗΜΗ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myrtos (Αμαλια :))

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη myrtos
H Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H myrtos έγραψε στις 09:35, 10-05-08:

Α ωραια !!!! εχω ενα 24χρονο τεκνό στο σπιτι μου:up::up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,208 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 09:50, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos

Μάλιστα!!!! Και γω έχω μια κούκλα που πλησιάζει τα 28 (καιρός να παντρευτεί:cool και έναν ζούζουνο που είναι στην εφηβεία....δηλαδή πάνω στην τρέλα

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 09:59, 10-05-08:

Δυστυχώς, στην περίπτωσή σου η νύφη θέλει, αλλά ο γαμπρός... πέρα βρέχει.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 10:17, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko

Δυστυχώς, στην περίπτωσή σου η νύφη θέλει, αλλά ο γαμπρός... πέρα βρέχει.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,460 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:35, 10-05-08:

Εγώ είχα διαβάσει ότι ο πρώτος χρόνος ζωής μιας γάτας αντιστοιχεί σε 18 ανθρώπινα, ο δεύτερος σε 24 και από εκεί και έπειτα για κάθε γατίσιο έτος προσθέτεις 4 ανθρώπινα χρόνια Σε κάποιο βιβλίο ήταν, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ σε ποιο...

Παράθεση

Nota (Νότα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nota
H Νότα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,301 μηνύματα.

H Nota έγραψε στις 14:16, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από myrtos
Με ταραζετε κυρία μου!!! Εμείς παλι είμαστε 28 (καιρός να σοβαρευτούμε δηλαδή) και 16 (γι'αυτο κάνουμε οτι δεν ακούμε καλε, περνάμε εφηβεία!!)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,500 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:33, 10-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Εγώ είχα διαβάσει ότι ο πρώτος χρόνος ζωής μιας γάτας αντιστοιχεί σε 18 ανθρώπινα, ο δεύτερος σε 24 και από εκεί και έπειτα για κάθε γατίσιο έτος προσθέτεις 4 ανθρώπινα χρόνια Σε κάποιο βιβλίο ήταν, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ σε ποιο...
Βασικά κάτι τέτοιο γίνεται και με τον πίνακα που παρέθεσε η Raisa>

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,500 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:36, 10-05-08:

Α δηλαδή εμείς είμαστε περίπου 2,5 ετών με τα ανθρώπινα δεδομένα ε;Μωρά καλέ,και για γάτες,και για άνθρωποι!

Παράθεση

PATSOUKAKI

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη PATSOUKAKI
H PATSOUKAKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H PATSOUKAKI έγραψε στις 11:21, 10-05-09:

Εμένα η Μυρτώ μου πέθανε στα 15.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους