Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,300 εγγεγραμμένα μέλη και 2,825,477 μηνύματα σε 80,436 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 535 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ωτίτιδα/Ψώρα - Εμβόλια - Αδιάφορος κτηνίατρος

twistovios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη twistovios
Ο twistovios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O twistovios έγραψε στις 14:46, 11-04-08:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα και δυστυχώς συνεχίζω να αντιμετωπίζω.

Πριν από 9 μήνες, μια γατούλα της γειτονιάς γέννησε 6 γατάκια. Επειδή μένω σε μονοκατοικία(σχεδόν δηλαδή, σε ένα οικόπεδο είναι χτισμένες 2 μονοκατοικίες με κοινές σκάλες), αποφάσισα να παραχωρήσω την αυλή μας στη γατούλα με τα νεογέννητα.

Αφού τα μικρά απογαλακτίστηκαν, τη γατούλα την πήγα και την στείρωσα. Τα μικρά ήταν όλα υγιέστατα. Το σπίτι μου βρίσκεται μπροστά σε δάσος, με ακατοίκητα οικόπεδα δεξιά και αριστερά με πολλά χόρτα μέσα κτλ, δηλαδή ένα περιβάλλον που δίνει στα γατάκια πολύ χώρο για παιχνίδι, αραλίκι κτλ. Επειδή όμως υπάρχουν κοντά και πολλές αθλητικές εγκαταστάσεις, μαζεύεται όλη τη μέρα πολύς κόσμος και γίνεται χαμός από αυτοκίνητα. Κάποια στιγμή, δυστυχώς τα γατάκια ανακάλυψαν το παιχνίδι των αυτοκινήτων, έμπαιναν δηλαδή κάτω από τα αυτοκίνητα και κρύβονταν μέσα στις μάσκες των αυτοκινήτων κτλ.

Τραγική συνέπεια ήταν να χάσουμε 4 από τα 6 γατάκια, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλα, αρκεί να πω πως περνούσα τα 2/3 της ζωής μου στο μπαλκόνι και στην αυλή ψάχνοντάς τα. Το κακό είναι πως έφυγαν σε πολύ μικρή ηλικία, περίπου 3 μηνών και δεν πρόλαβα καν να τα στειρώσω.

Έμειναν λοιπόν 2, και τα 2 αρσενικά. Και μία η μητέρα τους, σύνολο 3.

Δύο μήνες αργότερα, εμφανίστηκαν από το πουθενά 3 μικροσκοπικά γατάκια, όλα αδερφάκια και κουκλιά, στο διπλανό οικόπεδο, τα οποία και περιμάζεψα. Δύο μέρες αργότερα εμφανίστηκε και ένα άσχετο γατάκι, ίδια ηλικία πάνω κάτω με τα άλλα τρία αλλά σίγουρα όχι αδέρφι τους. Και μαντέψτε?? Και τα 4 ήταν θηλυκά!!

Σύνολο λοιπόν είχα, και συνεχίζω να έχω, 7 γατιά που ζουν στην αυλή του σπιτιού μου.

Έφτασε η περίοδος να στειρωθούν τα 4 μικρά και πήγα στον κτηνίατρο μου. Μου ζήτησε 150 ευρώ για το καθένα, αλλά μου είπε πως και για τα 4 θα μου πάρει 500 ευρώ αντί για 600. Συμφώνησα χωρίς περαιτέρω ψάξιμο επί του θέματος, μιας και δεν είχα το περιθώριο αφού τα γατιά είχαν ήδη αρχίσει να σέρνουν και τα είχα βάλει και τα 4 μέσα στο σπίτι για να αποφύγω τα μπλεξίματα…

Κάπου εκεί έρχεται ο γείτονάς μου, να είναι καλά ο άνθρωπος, και μου λέει πως στο δήμο μας είναι σε εφαρμογή ένα πρόγραμμα όπου τα αδέσποτα γατιά στειρώνονται με έξοδα του δήμου. Μάλιστα. Καλώ στο δήμο, τους εξηγώ πως η κατάσταση είναι επείγουσα και πως δεν μπορώ να έχω 4 γατάκια να τρέχουν μέσα στο σπίτι, και μου λένε να απευθυνθώ στο συνεργαζόμενο κτηνίατρο της γειτονιάς μου, ο οποίος, ναι καλά μαντεύετε, είναι ο δικός μου…!! Περιττό να σας πω το πώς ένιωσε και το τι φάτσα πήρε όταν με είδε.

Η δικαιολογία του ποια ήταν?? ʽΞες πότε θα τα πάρω τώρα εγώ αυτά τα χρήματα από το δήμο? Και ξές πόσα λίγα είναι? Χάρη κάνω στο δήμο στην ουσία…ʼ
Και σαν να μην έφτανε αυτό, ενώ του εξήγησα πόσο δύσκολο είναι να έχω 4 γατάκια μέσα στο σπίτι, έκανε 2 εβδομάδες να τα στειρώσει και τα 4. Μου έλεγε πως δεν προλαβαίνει, ενώ όλη μέρα κοπανάει μύγες. Χώρια που την πρώτη γατούλα που ανέφερα, αυτήν που γέννησε, την στείρωσα με δικά μου έξοδα αν και υπήρχε το πρόγραμμα του δήμου. Και αν δεν ήταν ο γείτονας μου θα είχα δώσει άλλα 500 ευρώ χαβαλέ…

Να σημειώσω εδώ, πως μέσα στο σπίτι, έχω ήδη ένα σκύλο και μια γάτα, 7 και 16 χρονών αντίστοιχα.

Πρόσφατα, παρατήρησα πως κάποιες από τις έξω γάτες, εμφάνισαν στα αυτιά τους ένα μαύρο πράγμα σαν κερί, το οποίο αυξανόταν με τις μέρες και έφτασε σε σημείο να έχει γεμίσει τα αυτιά τους.

Τα πήρα λοιπόν και τα πήγα στο γιατρό, ο οποίος τα είδε και μου είπε πως έχουν ωτίτιδα. Μου έδωσε Dexoryl, 10 ευρώ το μπουκαλάκι και μου είπε να τους βάζω 2 φορές τη μέρα μέσα στον πόρο του αυτιού. Σημειώνω πως αν και του πήγα όλες τις γάτες, μπήκε στον κόπο να κοιτάξει μία μόνο από αυτές και έβγαλε διάγνωση για όλες. Δηλαδή τζάμπα τις μάζευα μία ώρα και τις πήγα μέχρι εκεί.

Τι είδους ωτίτιδα, δεν μου διευκρίνισε, Προφανώς, ένα είδος υπάρχει για αυτόν.

Πέρα από την αντικειμενική δυσκολία του πράγματος, δηλαδή να πρέπει να πιάνω 7 γάτες που ζουν έξω, 2 φορές τη μέρα και να τους βάζω σταγόνες στα αυτιά τους(πιστέψτε με, δεν το δέχονται καθόλου καλά…), χρειάστηκε να ξοδέψω για 10 μέρες θεραπεία, σε 8 γάτες(κόλλησε και η δικιά μου)5 μπουκαλάκια Dexoryl, κόστος δηλαδή 50 ευρώ.

Όταν υποχώρησε επιπλέον η ωτίτιδα, τα πήρα και τα πήγα στο γιατρό. Όλα. Εκείνος, αν και πάλι δεν τα κοίταξε όλα, μου είπε πως πλέον είναι εντάξει και πως αυτά που βλέπω στα αυτιά τους είναι υπολείμματα και βρωμιά. Σίγουρα? Σίγουρα μου είπε.

Τη δικιά μου τη γάτα όταν την είδε που τα αυτάκια της ήταν πολύ χάλια και κατακόκκινα, μου είπε πως έχει ψωρίαση και μου συνέστησε να συνεχίσω να της βάζω Dexoryl. Δεν υπάρχει άλλο φάρμακο, μου είπε. Έτσι κι έκανα. Από πού κόλλησε η γάτα μου ψωρίαση? Από τα αδέσποτα, μου είπε. Μα τα αδέσποτα δεν έχουν…

Η γάτα μου έχει βελτιωθεί κάπως από τότε, σταμάτησα να της βάζω όμως μιας και την κάνει υποτονική η όλη διαδικασία και δεν είναι για πολλά ζορίσματα. Δεν της έχει περάσει όμως. Τα αυτιά της δεν είναι τόσο κόκκινα, όμως έχουν στο εσωτερικό τους σαν κρούστα και δεν είναι καθαρά, ενώ την ενοχλούν, όχι τόσο όσο στην αρχή αλλά την ενοχλούν.

Τα γατιά τα υπόλοιπα εμφάνισαν όλα κερί πάλι μέσα στα αυτιά τους. Παίρνω τηλέφωνο τον κτηνίατρο και τι μου λέει? Dexoryl βάλε, είναι δύσκολη η ωτίτιδα… Να τα φέρω να τα δεις, μήπως είναι η ιδέα μου? Δεν χρειάζεται…

Σήμερα έχω κλείσει 8 μπουκαλάκια Dexoryl και συνεχίζω. Είμαι μέσα στις γρατσουνιές, και ψάχνω πρωί βράδυ τα γατιά.

Ψάχνοντας στο site σας, είδα πως υπάρχει και μια άλλη θεραπεία για την ωτίτιδα, με κάποιο φάρμακο το οποίο χορηγείται με ένεση. Αληθεύει? Περισσότερες λεπτομέρειες? Βοηθήστε με γιατί είμαι στο παρά πέντε για να τα παρατήσω. Ούτε τα χρήματα μπορώ να δίνω, ούτε να ψάχνω σαν το τρελό τις γάτες στη γειτονιά και μετά να παλεύω μαζί τους…

Για την ψωρίαση της γάτας μου, υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό?? Μήπως είναι κάτι άλλο?

Δυστυχώς ο κτηνίατρος είναι ο μοναδικός της γειτονιάς μου και θέλω να τα έχω καλά μαζί του γιατί είναι δίπλα και σε κάτι έκτακτο θα τον χρειαστώ.

Κατά τα άλλα τη συμπεριφορά του αξιολογήστε την μόνοι σας.

Να σημειώσω εδώ πως του πρότεινα να του φέρω και άλλες αδέσποτες θηλυκές γατούλες να στειρώσει και μου είπε εντάξει, μόνο που δεν θα μπορεί να το κάνει όποτε τις πιάσω εγώ, αλλά όποτε τον βολέψει αυτόν. Σας ξαναλέω πως όλη μέρα βαράει μύγες… Τώρα τι να του πω?? Θα πιάνω άγριες γάτες και θα τις κρατάω που?? Σε κλουβί? Και για πόσο καιρό? Τα αδέσποτα που του πήγα, στείρωνε 2 την εβδομάδα… Θα κρατάω άγριες αδέσποτες γάτες σε κλουβί για 4 μέρες?? Δεν γίνεται αυτό.

Και σε μια παλιότερη υπόθεση, με ένα πολύ γέρικο σκυλί της γειτονιάς που είχε πάθει κάτι και είχε παραμορφωθεί και φουσκώσει υπερβολικά το κεφάλι του και δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά, είχε έρθει, το είχε δει και μου είχε πει πως έχει μια συγκεκριμένη αρρώστια και πως δεν είναι αναστρέψιμο. Του είπα τότε να το κάνουμε ευθανασία και μου είπε πως δεν θέλει και είναι υπέρ του να αφήνουμε τη ζωή να βρει το δρόμο μόνη της… Από τότε, το σκυλί για 3 μέρες έκλαιγε συνεχώς με όση δύναμη του είχε απομείνει, δεν μπορούσε να περπατήσει, έκανε την ανάγκη επάνω του, του έδινα νερό με σύριγγα και όλο το βράδυ σπάραζε στο κλάμα… Την τέταρτη μέρα βρήκα κάποιον άλλο γιατρό και του κάναμε ευθανασία.

Βοηθήστε με σχετικά με την ωτίτιδα γιατί έχω κουραστεί.

Τέλος, θέλω να μου πείτε, τι εμβόλια είναι αυτά που πρέπει να τα κάνω. Δεν θέλω να ρωτήσω το γιατρό μου, γιατί είμαι σίγουρος πως θα με υπερχρεώσει. Για τα δικά μου ζωάκια τα δίνω αδιαμαρτύρητα, όχι όμως και για 8 αδέσποτες γάτες. Σε τι τιμη τα βρίσκω? Επίσης, ποια είναι η χαμηλότερη τιμή που μπορώ να βρω στην αγορά την πάστα Banmith για γάτες και το Fronline??

Σας ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:54, 11-04-08:

Καλωσήρθες,

για τις στειρώσεις.. ψαξτω, υπάρχουν πολλές κοπέλες απο ΘΕσνική που θα σε κατατοπίσουν γενικότερα....

Για την οτιτιδα, τα περασα και εγω, υπαρχει σιγουρα μια αλλη αλοιφη που τους βαζεις και νακει θαυματα (δεν θυμαμαι ονομα , αλλα θα μου ερθει..)

.. περίμενε λίγο.. κοιτα και λιγο στο σιτε κανε αναζητηση λεξεις κλειδιά, για να σου βγαλει παρομοια θέματα ....

θα σου απαντησουν και οι υπολοιποι....

ΓΙΑΤΡΕ????? πειτε μας....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 14:55, 11-04-08:

Θα έλεγα τουλάχιστον τη δικιά σου γάτα να κάνεις έναν κόπο να την πας σε άλλον κτηνίατρο, έστω κι αν είναι μακριά... Ο κτηνίατρος αυτός επιεικώς απαράδεκτος, μάλλον το βαριέται το επάγγελμά του...

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 15:07, 11-04-08:

Τι να σου πω, εμένα είχανε και τα δύο ψώρα όταν τα μάζεψα και ο κτηνίατρός μου τους έκανε μια ένεση και καθάρισαν διαπαντός. Δε θυμάμαι αν ήταν μόνο μια ή χρειάστηκε και επαναληπτική...πάντως μιλάμε για γρήγορη θεραπεία. Βέβαια δεν είχαν ερεθισμό, απλά σαν "βρωμιά" μέσα στα αυτιά.
ΓΙΑΤΡΕΕΕΕ!!! Διαφώτισέ μας!
Α, ναι, μήπως να άλλαζες κτηνίατρο? Στη Θεσσαλονίκη ξέρουν τα κορίτσια του φόρουμ κάποιους αστέρια...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:07, 11-04-08:

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...t=%F8%FE%F1%E1
ψώρα

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...DF%F4%E9%E4%E1
ωτιτιδα

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:15, 11-04-08:

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...E2%FC%EB%E9%E1
εμβόλια το κόστος είναι πέρίπου απο 20-30 ε το ένα..... τωρα αν βρείς εναν καλό κτηνίατρο ισως σου κάνει καλύτερες τιμές και για εμβόλιο και για στείρωση..!!!

Η στείρωση παλι ανάλογα με τον γιατρό θα ακούσεις τα παντα... Λογικές τιμές ειναι για σπιτικά γατιά αρσενικό 60-80
θυληκό 80-100

για αδέσποτα μπορει να βρείς παλι γιατρό ή σύλλογο με καλύτερες τιμές.

Παράθεση

Marmanga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Marmanga
H Marmanga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Marmanga έγραψε στις 16:08, 11-04-08:

Να σε ρωτήσω κάτι; Ο τύπος δηλαδή λέει, πιάσ' την εσύ και θα την κάνω στείερωση όποτε μπορώ; Ή σου λέει "μπορώ τότε, φρόντισε να την πιάσεις να την φέρεις".
Γιατί αν είναι το πρώτο, ίσως θα 'πρεπε να γράψεις ένα ευγενικό γραμματάκι στον Δήμο σου για το πόσο μη λειτουργική είναι αυτή η διευθέτηση και πώς -στην ουσία- ακυρώνει το πρόγραμμα στείρωσης.
Αν θες, μπορείς να μου στείλεις με π.μ. περιοχή και γιατρό; (Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κάνω καμία κίνηση εν αγνοία σου -έτσι πληροφοριακά το θέλω).
Για το θέμα σου, ωτίτιδα και ψωρίαση δεν απαντάω γιατί δεν έχω πείρα....

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,618 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 16:17, 11-04-08:

μαλλον είναι ψώρα, αλλά καλό είναι να το δει κτηνίατρος και να κάνει μια απλή εξέταση στο μικροσκόπιο από υλικό του αυτιού, όπου και θα δει τα ακάρεα.Μετά αν είναι αυτό θεραπεύεται απλά με 2 χορηγήσεις αμπούλας stronghold που σκοτώνει την ψώρα! (είμαι κτηνίατρος και στα λέω, αλλα καλό είναι να δει το ζώο καποιος συνάδελφος)

Παράθεση

twistovios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη twistovios
Ο twistovios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O twistovios έγραψε στις 20:06, 13-04-08:

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διάβασα όλα τα σχετικά topic που μου προτείνατε και αρκετά άλλα που βρήκα.

Έχω όμως καταμπερδευτεί... Συνοψίζω λοιπόν:

1. Σε πρώτη φάση, όλα τα γατάκια, και τα έξω και η δικιά μου που ζει μέσα, εμφάνισαν ένα καφέ υλικό, σαν σκουρόχρωμο κερί, μέσα στα αυτάκια τους. Σε μεγάλη έκταση. Δεν ήταν βρωμιά. Ξύνονταν, τρίβονταν όπου βρουν, τίναζαν το κεφάλι τους και πετούσαν έξω κομμάτια από το σκουρόχρωμο υλικό. Σε 2-3 μάλιστα από τα γατάκια, το κερί μέσα στο αυτί τους ήταν πάρα πολύ, τόσο που άρχιζε να επικαλύπτει τα εσωτερικά τοιχώματα των αυτιών.

Τα πήγα στο γιατρό. Ο γιατρός εξέταση στο μικροσκόπιο δεν έκανε. Μου είπε πως είναι ΩΤΙΤΙΔΑ. Μου έδωσε να βάζω Dexoryl σε όλα, από 2 φορές τη μέρα.

2. Σε δεύτερη φάση, στα έξω γατάκια το φαινόμενο υποχώρησε. Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω το Dexoryl.

Στη δικιά μου τη γατούλα όμως, το φαινόμενο μεταλλάχθηκε. Μέσα στα αυτάκια της τώρα, δεν υπήρχε αυτό το υλικό, αλλά σαν κρούστα από δέρμα. Όπως όταν ξεφλουδιζόμαστε. Επίσης είναι πολύ κόκκινα, και γύρω από το πτερύγιο, από την εξωτερική πλευρά του και προς τα πάνω, το δέρμα της είναι ερεθισμένο, κόκκινο, με λίγα καυκαλάκια σαν υπολείματα από πληγή, και έχει αραιώσει αισθητά το τρίχωμα της, κάτι το οποίο εξαπλώνεται σε κυκλικό σχήμα γύρω από το αυτί. Αυτό, ο γιατρός μου είπε πως είναι ΨΩΡΑ. Μου είπε να συνεχίσω το Dexoryl και πως δεν υπάρχει κάτι άλλο.

3. Σε τρίτη φάση τώρα, τα έξω γατάκια ξαναεμφάνησαν το καφέ υλικό και παρόμοια συμπτώματα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΑ. Ο γιατρός μου είπε πάλι Dexoryl.

Η γατούλα μου συνεχίζει να έχει τα δικά της, διαφορετικά συμπτώματα.

Στα διάφορα topic που διάβασα, το φαινόμενο με το καφέ υλικό, αναφέρεται ως ΨΩΡΑ, ενώ εμένα ο γιατρός μου είπε ωτίτιδα. Αν αυτό τελικά είναι ψώρα, τότε η δικιά μου η γάτα τι έχει??

Καταλαβαίνεται λοιπόν γιατί είμαι μπερδεμένος...

Επίσης διάβασα ένα σωρό από διαφορετικά φάρμακα και υλικά καθαρισμού.

Καθαρισμός με οξυζενέ, οξυζενέ σε νερό, λάδι, φυσιολογικό ορό, epitoc, orican, παραφηνέλαιο...

Και για την ψώρα, advocate, stronghold, surolan, oridermyl, ast oovreininger, ενέσεις με άγνωστο φάρμακο... Άλλοι 2 επαναλήψεις, άλλοι 3...

Τη δικιά μου τη γάτα σίγουρα θα την πάω και σε άλλον κτηνίατρο. Αλλά αντέ και την πήγα. Το θέμα είναι πως γνωρίζω εγώ τι θα κάνει αυτός, και πόσο σωστό είναι αυτό που θα μου πει και η αγωγή που θα μου συστήσει να ακολουθήσω??

Εδώ εσείς ρε παιδία που οι περισσότεροι πάτε σε κάλους κτηνιάτρους σύμφωνα με τις εμπειρίες σας, και στον καθένα σας του έχουν δώσει και κάτι διαφορετικό...

Και πλέον είμαι σε ένα οριακό σημείο οικονομικά, δεν μπορώ να τρέχω τα έξω τα γατάκια να τα βλέπει ο γιατρός κάθε 15 μέρες πως πάνε, να τα κάνει εξετάσεις στο μικροσκόπιο και καλλιέργειες.

Εκτός κι αν γνωρίζετε εσείς κάποιον κτηνίατρο αστέρι στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος δεν θα πληρώνεται τις επισκέψεις για αδέσποτα γατάκια, πράγμα τελείως απίθανο.

Όσο για εμβόλια, αγόρασα από μεγάλο κτηνιατρείο διπλά εμβόλια CVR, που θά κάνω με βοήθεια φίλης μου τελείοφοιτης κτηνιάτρου, στα έξω τα γατάκια σε 2 δόσεις. Τιμή? 5.5 ευρώ το ένα.

Μια ερώτηση για τo CVR. Γράφει πως είναι για εντερίτιδα, ρινοτραχειίτιδα, και καλυκοϊό.

Στο πιο κάτω topic, αναφέρει κτηνίατρος μέλος του mycat, πως το τριπλό είναι για ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία.

Τελικά τι ισχύει?

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...E2%FC%EB%E9%E1

Τέλος, αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει από την πρωπική του εμπειρία κάποιον καλό κτηνίατρο, πάνω απ'όλα με διάθεση και γνώσεις, στην περιοχή της δυτικής Θεσσαλονίκης.

Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 20:49, 13-04-08:

Πήγαινε εδώ μήπως βρεις κάποιον κτηνίατρο κοντά σου σχετικά. Ειδάλλως, μίλα με την yasmin1gr που είναι κι εκείνη από Θεσσαλονίκη και πιστεύω ότι θα σε κατατοπίσει για το θέμα του κτηνιάτρου.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,360 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 21:44, 13-04-08:

Και για να μην ψάχνεις, μπορείς να τους βρεις όλους συγκεντρωμένους σε ένα εξελάκι εδώ.

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 00:39, 14-04-08:

Μπράβο ruko για τη λίστα που έφτιαξες!!! Δεν το είχα πάρει καν χαμπάρι!!! :up::up::up:

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 00:51, 14-04-08:

για την ψωρα σταματα να τους δινει αυτο πραγμα....θα δημειουργησεις προβλημα στα αυτακια τους μετα απο τοση χρηση..
η λυση ειναι το otomax για την ψωρα κανει 15.50 το εχει και το pet city ()που φερνει κτηνιατρικα φαρμακα...2 σταγωνες καθε πρωι για μια εβδομαδα ..θα σου ελεγα 2 και βραδθ αλλα ειναι δυσκολο να τα πιασεις..

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,163 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 01:01, 14-04-08:

Αβάνα γιατι για το πετ σίτι?

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,207 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 01:06, 14-04-08:

γιατι πουλαει ζωακια μεσα σε γυαλες σχεδον τηγανιτα απο τον ηλιο και την τααιπορια..
ειναι πανακριβο,
τα ζωακια που δινει ειναια μφιβολου προελυεσεως και ολα αυτα τα καλα..
ομως ειναι μια καλη εισαγωγικη λιανικης για κτηνιατρικα φαρμακα που οσοι δενε χουν προσβαση σε μεγαλες αποθηκες η ενημερωνα και ψαγμενα φαρμακεια βρισκουν φαρμακα σπανια και εμβολια.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:35, 14-04-08:

twistovios, θα σου πρότεινα κι εγώ να μιλήσεις με τη Yasmin που μένει Θεσσαλονίκη και θα ξέρει σίγουρα να σου προτείνει κάποιον καλό κτηνίατρο (και ίσως και κάποιον που θα σε διευκολύνει με τα αδεσποτάκια σου).
Σε καμία περίπτωση όμως μην ξεκινήσεις να δίνεις οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή από μόνος σου. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καλό είναι να μη δίνουμε ποτέ φάρμακα χωρίς να έχει προηγηθεί εξέταση και διάγνωση για το συγκεκριμένο γατάκι κάθε φορά.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Κτηνίατρος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:36, 14-04-08:

οπως περιγραφεις τα συμπτωματα της γατας σου ειναι ψωρα και στα αδεσποτακια μαλλον ωτιτιδα το μαυρο πραγμα που βλεπεις ειναι η κυψελιδα η μια νοσολογικη κατασταση δεν αποκλειει την αλλη οποτε και τα αδεσποτακια μπορει να εχουν ψωρα που ειναι το πιο πιθανοαπλως η θεραπεια ειναι μακροχρονια οι αμπουλες stronghold θα βοηθησουν για την ψωρα και μπορει να χρειαστουν 2-3 επαναληψεις αυτο θα εξαρτηθει απο την κλινικη εικονα του ζωου. αφου εχεις φιλη τελειοφητη της κτηνιατρικηςμπορεις να πας ολα τα ζωα σου στις κλινικες της σχολης για να στα εξετασουν και να σου δωσουν θεραπεια

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 22:34, 25-04-08:

Είναι επικίνδυνη η ψώρα για την ζωή του γατιού? Ενώ κάνω διακοπές στο εξωτερικό (γυρίζω Δευτέρα πρωί) μου τηλεφώνησε η μητέρα μου ότι ο γατούλης μας φαίνεται να πονάει στο αυτάκι του & ανησυχώ...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 22:51, 25-04-08:

Η ψώρα δεν πονάει, νομίζω οτι απλα δημιουργει φαγούρα.
Μήπως έχει κάτι άλλο το γατάκι;

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 01:57, 26-04-08:

Προς το παρόν μόνο ξύνεται (απ' ότι μαθαίνω). Η μητέρα μου το περιποιείται, καθαρίζοντας το & την Δευτέρα θα ψάξουμε για εφημερεύοντα γιατρό

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 20:32, 06-02-13:

Το χερακι της Χουανιτας μπροστα στα 2 δαχτυλακια της εχουν πεσει οι τριχεςς και το δερμα της μοιαζει σαν να εχει ψωρα. Μαλλον εχει ψωρα το αυτι της και οχι ωτιτιδα. (Υγρο τρεχει και στις 2 περιπτωσεις; Το αυτακι της εχει υγρο) Το ποδαρακι που ειναι ετσι ειναι αυτο που ξυνει το μολυσμενο της αυτακι και μεταφερθηκε. Της βαζω και εκει Surolan και αυριο θα παω να της παρω Stronghold. Αυτο που με προβληματιζει ειναι γιατι εκδηλωθηκε τωρα. Μηπως ειναι απο τον Μακ; Αλλα ο Μακ δεν εχει τετοια σημαδια, και μου τον εφεραν αποπαρασιτωμενο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους