Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,040 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,634 μηνύματα σε 82,316 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 618 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

nasousiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasousiro
H nasousiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nasousiro έγραψε στις 21:33, 30-01-13:

Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ και δεν έχω ιδέα πως ακριβώς γίνεται. Απλά έχω μια ερώτηση γιατί χθες έκανα στείρωση την γάτα μου και έχω μια απορία που σκέφτηκα ότι μπορεί να μπορεί να μου λύσει κάποιος από εδώ! Η στείρωση έγινε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με εσωτερικά ράμματα, καθώς και με δύο εξωτερικά για "έξτρα ασφάλεια" όπως μου είπε ο γιατρός. Η απορία μου λοιπόν είναι γιατί στην κοιλίτσα της στο σημείο κάτω από τα ράμματα είναι σαν να έχει ένα μπαλάκι μέσα; Μπορεί να ακούγεται αστείο σε αυτούς που ξέρουν αλλά εγώ θέλω να μαι σίγουρη! Ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν κάνω κάποιο λάθος στον τρόπο χρήσης του φόρουμ..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 02-02-13 στις 10:12. Αιτία: Greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:08, 30-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από nasousiro
Καλησπέρα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε φόρουμ και δεν έχω ιδέα πως ακριβώς γίνεται. Απλά έχω μια ερώτηση γιατί χθες έκανα στείρωση την γάτα μου και έχω μια απορία που σκέφτηκα ότι μπορεί να μπορεί να μου λύσει κάποιος από εδώ! Η στείρωση έγινε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με εσωτερικά ράμματα, καθώς και με δύο εξωτερικά για "έξτρα ασφάλεια" όπως μου είπε ο γιατρός. Η απορία μου λοιπόν είναι γιατί στην κοιλίτσα της στο σημείο κάτω από τα ράμματα είναι σαν να έχει ένα μπαλάκι μέσα; Μπορεί να ακούγεται αστείο σε αυτούς που ξέρουν αλλά εγώ θέλω να μαι σίγουρη! Ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν κάνω κάποιο λάθος στον τρόπο χρήσης του φόρουμ..
Φιλη nasousiro, πρωτα πρωτα να σου πω οτι το μονο λαθος που κανεις οσον αφορα την χρηση του forum ειναι οτι γραφεις στα αγγλικα, κανονικα πρεπει να γραφεις στα Ελληνικα και οταν χρειαζεται καποια λεξη να γραφτει στα αγγλικα την γραφεις, αλλα οχι ολες. Εισαι καινουργια οπως ειπες και σιγουρα δικαιολογεισαι, καποιος απο την ΟΔ θα το διορθωσει και ολα θα ειναι καλα.
Γι" αυτο που ρωτας τωρα, η αληθεια ειναι πως η στειρωση των θυληκων γατιων μου παει αρκετα πισω στο χρονο και δεν θυμαμαι καλα λεπτομερειες, νομιζω ομως πως αν ειχαν καποιο μπαλακι πανω στην τομη τους θα το θυμομουνα, ή δεν θα το ειχα παρει χαμπαρι καθολου μια και δεν τα πολυ επιανα εκει καθ' οτι πολυ δειλη. Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο τον κτηνιατρο που εκανε την στειρωση στην γατουλα σου να τον ρωτησεις; Ειμαι σιγουρη πως θα σου λυσει την απορια σου.
Επισης υπαρχουν μελη στο forum που στειρωσαν τις γατουλες τους προσφατα και μπορει να σου απαντησουν κι εκεινα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 02-02-13 στις 10:12. Αιτία: Επεξεργασία quote/greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 859 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 22:12, 30-01-13:

Εμάς η γατούλα μας έκανε ένα καρουμπαλάκι στο σημείο της τομής επειδή τραβούσε πολύ και έγλειφε πολύ τα ράμματα. Η κτηνίατρος μας είχε πει απ' την αρχή ότι αν τυχόν πειράζει τα ράμματα η γάτα, να της δώσουμε αντιβίωση 4-5 μέρες. Όταν είδα το καρούμπαλο την πήρα ένα τηλέφωνο, μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι τίποτα, απλά τράβαγε το βλαμμένο τα ράμματα, της έδωσα αντιβίωση και τελείωσε η ιστορία.

Αλλά δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, οπότε ένα τηλέφωνο στον κτηνίατρο είναι το καλύτερο νομίζω
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:22, 30-01-13:

και εμενα μου ειχε συμβει αυτο με μια γατουλα. επιανα σαν ενα εσωτερικο μπαλακι απο μεσα. δεν ξερω απο τι προκαλειται (η συγκ ηταν πολυ ησυχη δεν τραβουσε ραμματα) αλλα δεν ηταν τιποτα- με ειχαν διαβεβαιωσει και αλλοι εθελοντες οτι ειναι πολυ συχνο. αυτα για να μην ανησυχεις αλλα οπως λενε και τα κοριτσια παραπανω κανε ενα τηλεφωνο και στον κτηνιατρο να εισαι 100% σιγουρη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,559 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 22:45, 30-01-13:

Nasusiro κ μένα η γατούλα μου είχε κάνει καρουμπαλάκι εκεί όταν στειρώθηκε. Εγώ φρίκαρα, αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι φυοσικολογικό κ να μην ανησυχώ ούτε να πάρει φάρμακα, θα απορροφηθεί από μόνο του. Δεν την πείραζε, ούτε πονούσε, κ πράγματι με τον καιρό έφυγε μόνο του. Αλλά σίγουρα ένα τηλέφωνο στον κτηνίατρό σου είναι προτιμότερο για να βεβαιωθείς. Περαστικά!
Παράθεση

nasousiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasousiro
H nasousiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nasousiro έγραψε στις 14:19, 31-01-13:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,781 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:15, 15-02-13:

Καλησπέρα γατοπαρεάκι! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τους πιο έμπειρους σε θέματα στείρωσης αρσενικού γάτου σχετικά με την κατάλληλη ηλικία. Ξεκίνησα να διαβάζω προς τα πίσω τις σελίδες, βρήκα κάποια χωρία που αφορούν αυτό που με ενδιαφέρει, αλλά όχι πλήρως επεξηγηματικά, και δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα αυτόν τον καιρό .
Λοιπόν, δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί είναι νωρίς να στειρώσεις έναν γάτο στους 6 μήνες. Ο κτηνίατρος της κοπέλας που είχε τον Ορφέα της είπε όχι πριν τους 8 μήνες γιατί μπορεί να δημιουργηθούν προλήματα με το ουροποιητικό του (αυτός είναι ο λόγος; ). Οι δύο φίλοι μου κτηνίατροι μου λένε και πως από 5 μηνών μπορείς να στειρώσεις αρσενικό , μιας που η επέμβαση είναι πιο απλή σε σχέση με αυτή που γίνεται στα θηλυκά. Από βδομάδα που θα πάμε για επαναληπτικό εμβόλιο του Ορφέα και θα τον δει και ο δικός μου κτηνίατρος και θα πάρω και τη δική του άποψη. Απλά αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα στο μυαλό μου, ας μιλήσει χωρίς φόβο και πάθος! Ευχαριστώ!
ΥΓ: Ο αίλουρος κι αυτός από 6 μηνών λέει, δε διαχωρίζει αρσενικά-θηλυκά από ό,τι βλέπω... Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για στείρωση;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 15-02-13 στις 19:33.
Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 19:53, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Καλησπέρα γατοπαρεάκι! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω τους πιο έμπειρους σε θέματα στείρωσης αρσενικού γάτου σχετικά με την κατάλληλη ηλικία. Ξεκίνησα να διαβάζω προς τα πίσω τις σελίδες, βρήκα κάποια χωρία που αφορούν αυτό που με ενδιαφέρει, αλλά όχι πλήρως επεξηγηματικά, και δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα αυτόν τον καιρό .
Λοιπόν, δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί είναι νωρίς να στειρώσεις έναν γάτο στους 6 μήνες. Ο κτηνίατρος της κοπέλας που είχε τον Ορφέα της είπε όχι πριν τους 8 μήνες γιατί μπορεί να δημιουργηθούν προλήματα με το ουροποιητικό του (αυτός είναι ο λόγος; ). Οι δύο φίλοι μου κτηνίατροι μου λένε και πως από 5 μηνών μπορείς να στειρώσεις αρσενικό , μιας που η επέμβαση είναι πιο απλή σε σχέση με αυτή που γίνεται στα θηλυκά. Από βδομάδα που θα πάμε για επαναληπτικό εμβόλιο του Ορφέα και θα τον δει και ο δικός μου κτηνίατρος και θα πάρω και τη δική του άποψη. Απλά αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να με βοηθήσει να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα στο μυαλό μου, ας μιλήσει χωρίς φόβο και πάθος! Ευχαριστώ!
ΥΓ: Ο αίλουρος κι αυτός από 6 μηνών λέει, δε διαχωρίζει αρσενικά-θηλυκά από ό,τι βλέπω... Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για στείρωση;
Φωτεινή εμένα και οι 2 κτηνίατροι με τους οποίους μίλησα μου είπαν ότι οι 6 μήνες είναι η ιδανική ηλικία για αρσενικούς γιατί αφενός δεν έχουν αρχίσει ακόμα να ψεκάζουν ούτως ώστε να τους μείνει καμιά κακή συνήθεια, και αφετέρου γιατί δεν έχουν αρχίσει ακόμα να τους επηρεάζουν έντονα οι ορμόνες τους οπότε είναι πολύ πιο ομαλή η μετάβαση από αστείρωτος σε στειρωμένο, δεν είναι τόσο τεράστιες οι σωματικές αλλαγές και κατά συνέπεια και οι ψυχολογικές...

Αυτά ξέρω όλα κι όλα, καθώς και ότι ο Garfieldακος μας είναι μια χαρά και στειρώθηκε με το που έκλεισε τον 6ο μήνα.
Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,763 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:05, 15-02-13:

Κι εγω θα ξαναπω αυτα που εχω πει και αλλη φορα Φωτεινη μου. Δυο αρσενικα στειρωσα, τον ενα σε ηλικια 6 μηνων και τον αλλο, τον τσαμ τσαμ σε ηλικια 8 μηνων και μαλιστα ειχε αρχισει το ψεκασμα. Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι λενε η ηλικια της στειρωσης εχει αμμεση σχεση με το αν το γατι βγαινει εξω. Αν βγαινει λοιπον, στειρωνεται νωρις για την αποφυγη καποιου πιθανου ζευγαρωματος, με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν δεν βγαινει εξω, τοτε απο 8 μηνων ειναι καλα, εκτος και αν αρχισει και ψεκαζει.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 633 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:24, 15-02-13:

Φωτεινή άλλο τί επιτρέπεται και άλλο τί θεωρείται καλύτερο. Ο ευνουχισμός στα αρσενικά στους 5-6 μήνες είναι μιά ετικέτα που κολλήθηκε μαζί με την στείρωση στα θηλυκά και τα πήρε κι'αυτά η μπάλα. Επειδή φοβούνται την πιθανότητα εμφάνισης ανεπιθύμητης συμπεριφοράς σου λέει ας το κάνουμε νωρίτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Μόνο ο κτηνίατρος αφού εξετάσει τον γάτο θα σου πει το ok, λαμβάνοντας υπόψη την αναπτυξή του. Απο κει και πέρα το παίζεις και λίγο στη τύχη. Ο δικός μου ήταν 9 μηνών+ , θα μπορούσε να έχει αρχίσει το ψέκασμα νωρίτερα ? Κάλλιστα ! Θα τον άφηνα παραπάνω ? Δύσκολα, γιατί φοβήθηκα...Υπήρχε περίπτωση, όμως, ακόμα και τώρα να μην είχε αρχίσει να ψεκάζει ...
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 02:30, 16-02-13:

ειναι γεγονος οτι η σεξουαλικη ωριμανση "αργει" περισσοτερο στα αρσενικα σε σχεση με τα θηλυκα. συμφωνω με αυτο που λεει ο ηλιας. εξαρταται απ το καθε ζωο και θα το κρινει ο κτηνιατρος αν εχει αναπτυχθει αρκετα.
το δικο μου τον στειρωσα νωρις 6 μηνων περιπου ηταν γιατι μολις τον ειχα μαζεψει απ το δρομο και εδειχνε πολυ εντονη ανησυχια τα βραδια. εκλαιγε και μαζευονταν οι γατουλες της γειτονιας απο κατω απ το παραθυρο σαν να του κανουν κανταδα δεν ειχα σκοπο να τον στειρωσω τοσο εσπευσμενα αλλα η κτηνιατρος μου επιβεβαιωσε οτι ηταν θεμα ορμονων (μπορει να μην ειχε αρχισει ακομη να ζευγαρωνει αλλα και παλι ισως ειναι κατι σαν μεταβατικο σταδιο). τον εξετασε και ειπε οτι ηταν οριακα ετοιμος και ολα οκ. αρα εξαρταται απ το καθε ζωο.
παντως θεωρω σημαντικο να προλαβουμε κινδυνους ορατους στα αρσενικα δλδ να μην πηδηξουν απο κανενα παραθυρο/μπαλκονι οταν ειναι μεσα ή να μην αρχισουν να μπλεκουν σε καυγαδες με αρσενικα. και παλι αναλογα με το ζωο.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,781 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:09, 16-02-13:

Εμένα με κάθε ευκαιρία ξεπορτίζει κιόλας! Ίσως ακούει τις θηλυκές γιατί γενικά έχει περισσότερη τάση ακόμη κι από τη Μίσι να τη βγάζει στα παράθυρα και να στήνει αυτή έξω... Χθες βράδυ που μπήκα σπίτι έκλεισα τη Μίσι μέσα άρον άρον και τον κηνυγούσα στις σκάλες! (εξωτερικές...).
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:14, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Κι εγω θα ξαναπω αυτα που εχω πει και αλλη φορα Φωτεινη μου. Δυο αρσενικα στειρωσα, τον ενα σε ηλικια 6 μηνων και τον αλλο, τον τσαμ τσαμ σε ηλικια 8 μηνων και μαλιστα ειχε αρχισει το ψεκασμα. Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι λενε η ηλικια της στειρωσης εχει αμμεση σχεση με το αν το γατι βγαινει εξω. Αν βγαινει λοιπον, στειρωνεται νωρις για την αποφυγη καποιου πιθανου ζευγαρωματος, με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν δεν βγαινει εξω, τοτε απο 8 μηνων ειναι καλα, εκτος και αν αρχισει και ψεκαζει.
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Φωτεινή άλλο τί επιτρέπεται και άλλο τί θεωρείται καλύτερο. Ο ευνουχισμός στα αρσενικά στους 5-6 μήνες είναι μιά ετικέτα που κολλήθηκε μαζί με την στείρωση στα θηλυκά και τα πήρε κι'αυτά η μπάλα. Επειδή φοβούνται την πιθανότητα εμφάνισης ανεπιθύμητης συμπεριφοράς σου λέει ας το κάνουμε νωρίτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Μόνο ο κτηνίατρος αφού εξετάσει τον γάτο θα σου πει το ok, λαμβάνοντας υπόψη την αναπτυξή του. Απο κει και πέρα το παίζεις και λίγο στη τύχη. Ο δικός μου ήταν 9 μηνών+ , θα μπορούσε να έχει αρχίσει το ψέκασμα νωρίτερα ? Κάλλιστα ! Θα τον άφηνα παραπάνω ? Δύσκολα, γιατί φοβήθηκα...Υπήρχε περίπτωση, όμως, ακόμα και τώρα να μην είχε αρχίσει να ψεκάζει ...
Βασούλα μου συγγνώμη που σε βάζω να τα ξαναγράφεις Θυμάμαι πως στείρωσες στις αντίστοιχες ηλικίες τον Κόκο και τον Τσαμτσαμ, απλά δεν έχω καταλάβει γιατί πλέον λένε μετά τους 8. Επειδή αργεί η σεξουαλική ωρίμανση; Για το ουροποιητικό τους; Τα ρωτάω επειδή βλέπω πως άλλοι κτηνίατροι λένε έτσι κι άλλοι αλλιώς... Ανεξαρτήτως σωματικής διάπλασης/ανάπτυξης κλπ. αυτό ήθελα να διευκρινίσω. Δηλ αν πάμε αυτήν την εβδομάδα και μου πει ο δικός μου: Είναι 6 μηνών, είναι ανεπτυγμένος, το κάνουμε και αύριο αν θέλεις, να το κάνω; Ή να περιμένω; Και πάλι συγγνώμη που επαναλαμβάνομαι, είναι που δεν έχω καταλάβει...
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:34, 16-02-13:

Αυτο σου λεω, ο λογος που παλιοτερα τα στειρωναν νωριτερα ειναι γιατι τα γατια τοτε μπαινοβγαιναν μεσα-εξω και υπηρχε κινδυνος να ζευγαρωσουν. Τωρα οι περισσοτεροι τα εχουν μονο και αποκλειστικα μεσα, ετσι δεν υπαρχει λογος να βιαστουν, εκτος και αν αρχισουν να ψεκαζουν.
Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 12:03, 15-04-13:

καλημερα σας..σαν νεος πατερας σε εισαγωγικα μολις αφησα τον γατο μου 8 μηνων για στειρωση και μου ειπε ο γιατρος να τον παρω 8 βραδυ.οχι οτι τα εχω κανει πανω μου τωρα απο ανχος πειτε τπτ γιατι εχω σαλταρει ευχαριστω!επισης οποιος γνωριζει απο στειρωμενο γατο ας μου πει τι αλλαζει απο σημερα κ μετα ..θα ειναι πολυ χρησιμο..!σε διατροφη κτλ..συμπεριφορα..και θα ποναει τωρα?
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:17, 15-04-13:

Giodi καλωσόρισες στο mycat! Η στείρωση στα αρσενικά είναι υπόθεση ρουτίνας και είναι πολύ πιο απλή επέμβαση σε σχέση με τη στείρωση των θηλυκών. Εγώ που έχω και θηλυκό και αρσενικό έχω να σου πω πως είναι η μέρα με τη νύχτα, ο γατούλης μου δεν πονούσε όπως η θηλυκή, μόνο ήταν λίγο ζαλισμένος από τη νάρκωση. Αφού εσύ θα τον πάρεις το απόγευμα, λογικά θα έχει συνέλθει αρκετά. Μην σε ανησυχεί, σε 2 μέρες θα είναι περδίκι. Ο χαρακτήρας του δεν επηρεάζεται, πιθανόν τις πρώτες μέρες να έχει κάποια αλλαγή συμπεριφοράς εξαιτίας του στρες της εμπέμβασης, εγώ ωστόσο δεν το αντιμετώπισα αυτό και σίγουρα δεν διαρκεί πολύ. Στο εξής θα πρέπει να προσέχεις την τροφούλα του περισσότερο, να πάρεις κάποια ειδική για στειρωμένα, κατόπιν των οδηγιών του γιατρού σας. Επίσης ίσως βοηθήσουν και κάποιες βιταμινούλες τώρα για τις πρώτες μέρες μετά την επέμβαση. Καλή επιτυχία και σιδερένιοι!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 12:22, 15-04-13:

ευχαριστω!ελπιζω να πανε ολα καλα!βιταμινες που βρισκω?καλα θα ρωτησω και τον γιατρο
Παράθεση

diamanto1975

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη diamanto1975
Ο diamanto1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O diamanto1975 έγραψε στις 14:26, 15-04-13:

οταν είναι στειρωμενος ο γατος, θέλει και πάλι να βγαίνει εξω από το σπίτι ή θα γίνει σαν τον γάτο του Αρκα?ρωταω γιατι ο δικος μου έχει μαθει να τα κανει εξω και αυτο με βολεύει αφάνταστα.
Παράθεση

kougar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kougar
Ο kougar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O kougar έγραψε στις 15:26, 15-04-13:

μια χαρα εξω θα θελει να βγαινει.χαζος ειναι;
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 16:05, 15-04-13:

Καλησπερα κι απο εμενα.Εγω δεν εχω αποφασισει τι να κανω,μιας και μενω επαρχια,και εχει μεν 2 κτηνιατρους εδω(και οι 2 ειναι πολυ καλοι και σαν ανθρωποι και σαν γιατροι,απο οσο εχω ακουσει)αλλα δεν εχει κανενας γνωστος μου εδω,γατο η γατα,που να τον εχει παει εκει για στειρωση.Τι προτεινετε να κανω?Να τον κατεβασω Αθηνα οταν ερθει εκεινη η ωρα για στειρωση?
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:17, 15-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Καλησπερα κι απο εμενα.Εγω δεν εχω αποφασισει τι να κανω,μιας και μενω επαρχια,και εχει μεν 2 κτηνιατρους εδω(και οι 2 ειναι πολυ καλοι και σαν ανθρωποι και σαν γιατροι,απο οσο εχω ακουσει)αλλα δεν εχει κανενας γνωστος μου εδω,γατο η γατα,που να τον εχει παει εκει για στειρωση.Τι προτεινετε να κανω?Να τον κατεβασω Αθηνα οταν ερθει εκεινη η ωρα για στειρωση?
Πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να το συζητησεις με τους 2 κτηνιατρους της περιοχης σου. Το οτι κανεις εκει δεν εχει στειρωσει τα γατια του, δεν σημαινει οτι οι 2 γιατροι δεν εχουν κανει επεμβασεις στειρωσης, χωρια που στα αρσενικα ειναι απλουστατη η επεμβαση. Αν παλι εχεις την δυνατοτητα και κανενα προβλημα να μεταφερθεις Αθηνα γι' αυτον τον λογο, θα μπορουσες ανετα να το κανεις και μαλιστα σε καποιο απο τα γνωστα και πολυ εμπειρα κτηνιατρεια-κλινικες.
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 16:21, 15-04-13:

Εχεις δικιο.Σκεφτομαι να γλυτωσω και την ταλαιπωρια για το ζωντανο,μη το τραβαω ως την Αθηνα...Ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niaoula
H niaoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H niaoula έγραψε στις 21:53, 15-04-13:

εγω θα σας συμβουλευα να κανετε στειρωση στα γατακια σας ,θα ησυχασουν σε πολλα πραγματα γενικοτερα. μετα τη στειρωση θα ειναι μια χαρα,ζαλισμενος ισως αλλα δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο.μεα απο λιγες μερες θα ξαναγινει ζωηρος και παιχνιδιαρης.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 14:31, 16-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Κι εγώ είχα τους ίδιους φόβους, μάλιστα αναρωτιόμουν αν στειρώνει κανείς τη γάτα του στην περιοχή... Τελικά οι κτηνίατροι κάνουν πολλές τέτοιες επεμβάσεις και μέσω φιλοζωικών. Δεν μπορεί να είναι άπειροι. Επιπλέον αν μπορείς να διασταυρώσεις αν είναι καλοί χειρούργοι, οπωσδήποτε δεν θα έχεις θέμα, πόσω μάλλον για αρσενικό γατούλη. Είναι πολύ απλή διαδικασία. Στους σκύλους οι στειρώσεις είναι ακόμη πιο δύσκολες και δεν μπορεί, θα έχουν κάνει τέτοιες επεμβάσεις. Θα συμφωνήσω λοιπόν με την Βάσω, να το συζητήσεις μαζί τους, διότι εκτός από την ταλαιπωρία θα γλιτώσετε και το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος επιπρόσθετα με το στρες της επέμβασης....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 15:59, 16-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Κι εγώ είχα τους ίδιους φόβους, μάλιστα αναρωτιόμουν αν στειρώνει κανείς τη γάτα του στην περιοχή... Τελικά οι κτηνίατροι κάνουν πολλές τέτοιες επεμβάσεις και μέσω φιλοζωικών. Δεν μπορεί να είναι άπειροι.
οι κτηνιατροι που συνεργαζονται κατα καιρους με φιλοζωικα σωματεια ειναι ελαχιστοι απ οσο εχω δει τουλαχιστον εγω. και δεν ειναι οτι το κανουν εθελοντικα απλα ριχνουν λιγο τις τιμες τους. αν το παμε και στον εθελοντισμο εκει πραγματικα πρεπει να ειναι ελαχιστοι ως ανυπαρκτοι. γιαυτο και περιμενει ο κοσμος μπας και τρεξει κανενα προγραμμα με εθελοντες ξενους κτηνιατρους να στειρωσει αδεσποτα (εκει πληρωνεις μονο τα απαραιτητα για την επεμβαση δλδ). παντως ναι θα μπορουσες να ρωτησεις οι περισσοτεροι κτηνιατροι φανταζομαι εχουν καποια πειρα στις στειρωσεις. προσωπικα παντως προτιμω εμπειρους κτηνιατρους που εμπιστευομαι. και ας ειναι πολυ απλη η διαδικασια στα αρσενικα. το λαθος μπορει να γινει πχ στη δοση του αναισθητικου δεν ξερω εχω γινει καχυποπτη με τα λαθη που ακουμε κατα καιρους απο κτηνιατρους...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

εφτάψυχη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη εφτάψυχη
H εφτάψυχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H εφτάψυχη ! έγραψε στις 13:07, 22-05-13:

καταρχάς καλησπέρα σε όλους! Βρηκα αυτην την ιστοσελιδα ψαχνωντας για ενα θεμα που με εχει μεπρδεψει παρα πολυ...

Βρε παιδιά αν στειρωσουμε την γατα μας και παθει κατι τι θα γινει??Το ρωταω αυτό γιατι είχα μια γάτα που ήταν μεγάλης ηλικιας και πεθανε αστειρωτη , γιατι την προσεχαμε, και δεν παρουσιασε προβλημα υγειας ποτε της πεθανε στα 12-15 χρόνια

τώρα όμως βοηθαω καποιες γνωστες μου που εχουν γατες:
η μια θα υιοθετησει απο μια φιλη της, αν και της ελεγα να παρει αδεσποτη αλαλ τουλαχιστον την επεισα να μην παρει απο πετ σοπ!
η άλλη βρηκε ενα αδεσποτακι, και θα το υιοθετησει

με την πρωτη ηδη εχουμε συμφωνησει , στην πρωτη της περιοδο ( γατιου ) να το στειρωσει!

με την δευτερη επισης

ομως αν παθουν κατι τα γατια, θα εχω τυψεις! διαβασα πως αν δεν στειρωσεις την γατα σου θα παθει κατι,
δεν ξερω μπορει η προηγουμενη μου να ηταν η εξαιρεση,

πρεπει απο πριν να τονισω τις σπανιες συνεπειες??
δε θα αντεξω να πεθανουν και να εχω την ευθυνη

αχ..το καλο ειναι δυσκολο!
Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 13:14, 20-06-13:

Η γατα μου γεννησε αρχες Μαιου, και σημερα αρχισε παλι ο οιστρος!!! Εχει σταματησει να θηλαζει τα μικρα απο την 5η εβδομαδα. Μπορω να την στειρωσω τωρα; Εννοω επιτρεπεται κατα τη διαρκεια του οιστρου; Eπισης, γνωριζει κανεις ποσο διαρκει η επεμβαση; O κτηνιατρος θα την κρατησει μια μερα στο κτηνιατρειο η θα πρεπει να την παρω αμεσως μολις τελειωσει η διαδικασια;
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 13:20, 20-06-13:

Για τα αλλα δεν ξερω να σε βοηθησω καθως και εμεις τωρα αποκτησαμε θηλυκο γατι, αλλα νομιζω ο γιατρος τα κραταει μια μερα και την επομενη τα παιρνουμε. Γενικα μην αγχωνεσαι, αυτες ειναι διαδικασιες ρουτινας για τους κτηνιατρους.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:26, 20-06-13:

Dafnic καλησπέρα! Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορείς να τη στειρώσεις και εν μέσω οίστρου. Ουκ ολίγα γατιά στειρώνονται σε τέτοια περίοδο. Όσον αφορά το πόσο θα μείνει στο κτηνιατρείο εξαρτάται από τον γιατρό σου. Εγώ την πήρα κατευθείαν, η επέμβαση κράτησε περί τη 1-1,5 ώρα αν θυμάμαι καλά, μέχρι να τη ναρκώσουν κιόλας. Άλλοι γιατροί τις κρατούν για παρακολούθηση.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:08, 20-06-13:

δες σε αυτη τη σελ για το θεμα του οιστρου
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=25750&page=55
Παράθεση

ANGMA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANGMA
H ANGMA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ANGMA έγραψε στις 17:54, 21-01-14:

Καλησπερα. Εχω εναν αρσενικο γατο αστειρωτο ηλικιας 3,5 χρονων και προσφατα απεκτησα μια γατουλα 4 μηνων. Τα πανε ακετα καλα μεταξυ τους . Πριν λιγες μερες 2 διαφορετικες βραδιες μου επιτεθηκε ο γατος μου μια σε μενα και μια στον αρραβωνιαστικο μου αφου πρωτα ειχαμε ερθει σε επαφη με αλλον αδεσποτο αρσενικο γατο. Επεσε πανω μας να μας φαει.εχω αποφυγει την στειρωση ως τωρα καθως ο ενας του ορχεις ειναι μεσα στην κοιλια του και φοβαμαι το χειρουργειο αφου θα ειναι πιο περιπλοκο απο μια απλη στειρωση. Καταλαβαινω οτι μας επιτεθηκε λογω της μυρωδιας του αλλου γατου αλλα φοβαμαι κ να τον πλησιασω τωρα καθως εμενα μου επιτεθηκε πολυ αγρια. Η στειρωση θα απετρεπε να ξανασυμβει κατι τετοιο και ποσο επικυνδυνη ειναι με το προβλημα που εχει?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 22-01-14 στις 00:32. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,644 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:14, 21-01-14:

Για μενα η στειρωση ειδικα στην περιπτωση του ειναι μονοδρομος,γιατι οσο ο ορχις ειναι μεσα στην κοιλιακη χωρα,μπορει να εξελιχθει σε καρκινωμα,λογω της μεγαλης θερμοκρασιας που υπαρχει στην περιοχη.Με το γιατρο του το εχετε συζητησει;
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,634 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:58, 21-01-14:

Ούτε να το ρωτάς, πρέπει να προχωρήσετε σε στείρωση για το καλό του γάτου και το δικό σας!
Για την κρυψορχία που έχει, αυτό κι αν είναι που καθιστά την ανάγκη στείρωσης επιτακτική, όπως προείπε και η Δώρα (moukelis).
Όσο για τους κινδύνους λόγω της ιδιαιτερότητάς του αυτής, δεν είναι περισσότεροι από εκείνους που αντιμετωπίζει και μια θηλυκή γάτα που πρόκειται να στειρωθεί, απλώς η επέμβαση είναι λίγο περιπλοκότερη και που βέβαια πάντα ενέχει ένα απειροελάχιστο ρίσκο κάτι να μην πάει καλά, όπως και σε όλων των ειδών τα χειρουργεία (κανείς γιατρός που σέβεται την επιστήμη του, ακόμα και στην πιο απλή επέμβαση, δεν θα σου εγγυηθεί το 100% της καλής έκβασης).
Παράθεση

ANGMA

Νεοφερμένος

H ANGMA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ANGMA έγραψε στις 02:09, 22-01-14:

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.ναι εχω μιλησει με κτηνιατρο αλλα επειδη δεν ημουν ικανοποιημενη γενικα μαζι του αλλαξα. αυριο εχω ραντεβου να δει τον γατο μου και να κανουμε τις απαραιτητες ενεργειες καθως οσο μεγαλωνει βεβαιως και ανησυχω για την υγεια του. η απορια μου ομως παραμενει στο ανθα παψει να ειναι επιθετικος
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,634 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:43, 22-01-14:

Δεν μπορεί κανείς να βεβαιώσει οτι θα πάψει εντελώς να είναι επιθετικός, καθότι εκτός από τις ορμονικές επιδράσεις, συμβάλλουν κι άλλοι παράγοντες που καθορίζουν τις συμπεριφορές ανθρώπων και ζώων.
Αυτό που είναι το πιο σύνηθες και το αναμενόμενο για έναν αρσενικό αστείρωτο γάτο να συμβεί μετά τη στείρωση, είναι η επιθετικοτητά του αν όχι εντελώς να εξαφανιστεί, πάντως να μειωθεί κατά πολύ.
Άντε και καλή επιτυχία, μην ανησυχείς
Παράθεση

ANGMA

Νεοφερμένος

H ANGMA έγραψε στις 23:49, 22-01-14:

και παλι ευχαριστω. πηγα σημερα στον κτηνιατρο και μου ειπε να ξαναπαω σε λιγες μερες γιατι αναστατωθηκε το γατι και δεν μπορουσε να τον ψηλαφισει. καμια ιδεα για το τι να κανω στο μεταξυ ωστε να αποφυγω παρομοιο συμβαν. ταιζω αδεσποτα και στο σπιτι μου και στην δουλεια μου και οπως ειναι φυσικο ερχονται κοντα μου. δεν θελω να σταματησω.
Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 06:27, 23-01-14:

Εγώ θα σου πρότεινα να φροντίζεις για λίγο καιρό τα αδέσποτα χωρίς να τα πλησιάζεις πολύ!
Καθώς και να αλλάζεις τα ρούχα σου και να πλένεις καλά τα χέρια σου ώστε να μειωθεί όσο μπορεί η μυρωδιά από αυτά.
Παράθεση

ANGMA

Νεοφερμένος

H ANGMA έγραψε στις 16:38, 23-01-14:

καλησπερα κ ευχαριστω. το προβλημα ειναι οτι ο γατος μου συμπεριφερεται σαν σκυλος! με περιμενει παντα πισω απο την πορτα καθως αναγνωριζει τον ηχο του ασανσερ καθως και το βημα μου και τον ηχο απο το μηχανακι του αρραβωνιαστικου μου. οσο για τα αδεσποτα ειναι λιγο δυσκολο αφου μην εχοντας αντιμετωπισει ποτε τετοιο προβλημα παντα τα αφηνα κοντα μου και τωρα πια ειναι συνηθεια για αυτα.σημερα μπηκα σχεδον τρεχοντας ναπαω να αλλαξω αγριευοντας τον γιανα μην με πλησιασει κατι που δεν θελω. συν του οτι εβγαλα το παντελονι και παπουτσια στην εξωπορτα. ειναι λυση ομως αυτο;
Παράθεση

missyeva

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη missyeva
H missyeva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H missyeva έγραψε στις 23:21, 23-01-14:

καλησπερα!θα ηθελα τη γνωμη σας για τη περιπτωση του γατου μου.ειναι 1μιση χρονων.σημερα τον στειρωσα(πριν 3ωρες).δυστηχως δεν πηγε τοσο καλα
Ο γατος ηταν πολυ νευρικος κ η ναρκωση δεν τον επιανε.2ενεσεις του εκανε ,αφου τελειωσαμε κ ολα καλα...οταν τον γυρισα σπιτι ειχε αιμοραγια.ξαναπηγαμε στο κτηνιατρο..του εκανε αλλες 2 ενεσεισ ναρκωσεις κ μια ηρεμιστικη..και παλι δεν τον επιανε...
τελος παντων ολα καλα..του εδωσε αντιβιωση κ του εκανε κ μια ενεση για να μν ποναει.
ειναι νυστικος απτο μεσημερι εχει ταλαιπορηθει αρκετα....
τον εχς βαλει να καθεται στο μαξιλαρι του,ειναι ησυχος με ανοιχτα ματια ακουνητος κ που κ που κανει σπασμους κ σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δε κανει,σαν να πνιγεται..που κ που σηκωνει το κεφαλι του κ ξανα τα ιδια.τι μπορω να κανω για νιωθει καλα?δε ξερω αν ειναι φυσιολογικο..δε ξερω τιποτα ειναι η πρωτη φορα που εχω γατο.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:30, 23-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από missyeva
καλησπερα!θα ηθελα τη γνωμη σας για τη περιπτωση του γατου μου.ειναι 1μιση χρονων.σημερα τον στειρωσα(πριν 3ωρες).δυστηχως δεν πηγε τοσο καλα
Ο γατος ηταν πολυ νευρικος κ η ναρκωση δεν τον επιανε.2ενεσεις του εκανε ,αφου τελειωσαμε κ ολα καλα...οταν τον γυρισα σπιτι ειχε αιμοραγια.ξαναπηγαμε στο κτηνιατρο..του εκανε αλλες 2 ενεσεισ ναρκωσεις κ μια ηρεμιστικη..και παλι δεν τον επιανε...
τελος παντων ολα καλα..του εδωσε αντιβιωση κ του εκανε κ μια ενεση για να μν ποναει.
ειναι νυστικος απτο μεσημερι εχει ταλαιπορηθει αρκετα....
τον εχς βαλει να καθεται στο μαξιλαρι του,ειναι ησυχος με ανοιχτα ματια ακουνητος κ που κ που κανει σπασμους κ σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δε κανει,σαν να πνιγεται..που κ που σηκωνει το κεφαλι του κ ξανα τα ιδια.τι μπορω να κανω για νιωθει καλα?δε ξερω αν ειναι φυσιολογικο..δε ξερω τιποτα ειναι η πρωτη φορα που εχω γατο.
Γιατι δεν επικοινωνεις με τον κτηνιατρο; Στο κατω κατω, υποχρεωση του ειναι να σε συμβουλεψει μια και δεν ηταν ομαλη η επεμβαση του γατου σου.
Συνηθως παιρνει αρκετες ωρες για να συνελθουν απο την ναρκωση και ο δικος σου εφαγε καμποσες ηρεμιστικες και ναρκωσεις μεχρι να τον πιασουν. Αν πριν την επεμβαση ειχε φαει κατι τις τελευταιες ωρες, ειναι φυσιολογικο να εχει ταση για εμμετο, καποια κανουν κιολας.
Η γνωμη μου παντως ειναι να μιλησεις με τον κτηνιατρο για να καθησυχαστεις αν ολα ειναι καλα και για να παρεις βοηθεια σωστη αν δεν ειναι.
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 13:37, 26-07-14:

Καλημέρα.
Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει περίπτωση λόγω 'παλιού ατυχήματος', η στείρωση σε μια γάτα να της κοστίσει τη ζωή; Το διάβασα -έτσι ακριβώς- σαν επιχείρημα από κάποιον που χαρίζει τα γατάκια της γάτας του (και θέλω να δω αν δουλεύει τον κόσμο ψιλό γαζί).
Αν, πάλι, όντως ισχύει κάτι τέτοιο, πώς το αντιμετωπίζεις, προκειμένου να μη γεννάει κάθε τόσο η γάτα, αλλά να μην πάθει και πυομήτρα;
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:03, 26-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Καλημέρα.
Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει περίπτωση λόγω 'παλιού ατυχήματος', η στείρωση σε μια γάτα να της κοστίσει τη ζωή; Το διάβασα -έτσι ακριβώς- σαν επιχείρημα από κάποιον που χαρίζει τα γατάκια της γάτας του (και θέλω να δω αν δουλεύει τον κόσμο ψιλό γαζί).
Αν, πάλι, όντως ισχύει κάτι τέτοιο, πώς το αντιμετωπίζεις, προκειμένου να μη γεννάει κάθε τόσο η γάτα, αλλά να μην πάθει και πυομήτρα;
Αυτά είναι χαζομάρες. Τι είδους ατύχημα δηλαδή και με ποιό τρόπο θα μπορούσε να επηρρεάσει την επέμβαση για την στείρωση;
Οι μόνες περιπτώσεις που ξέρω που μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα και αυτό όχι από την στείρωση την ίδια αλλά από την διαδικασία που προυποθέτει, δηλαδή με δυό λόγια την νάρκωση, είναι το να έχει η γατούλα πρόβλημα με το αναπνευστικό της ή με την καρδιά της.
Αλλά και γι' αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει λύση, η νάρκωση με αέριο.
Παράθεση

rouli726

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H rouli726 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:39, 26-07-14:

Νομίζω κι εγώ μόνο κάποιο τέτοιο πρόβλημα (αναπνευστικό-καρδιά) θα μπορούσε να αποτελεί κίνδυνο, κι αυτό θα πρέπει να το πει ο γιατρός που παρακολουθεί τη γάτα.
Διαφορετικά τί σχέση μπορεί να έχει, πχ ένα ατύχημα στο πόδι, με τη στείρωση?
Μάλλον παραμύθια λέει ο τύπος. Εκτός κι αν του το έχει πει γιατρός και έχει συγκεκριμένο λόγο , όχι απλά κάποιο ατύχημα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 07:56, 27-07-14:

Να στο πω κι αλλιώς: Η επέμβαση της στείρωσης, σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις, όπως κάθε χειρουργική επέμβαση, ενέχει ένα ελάχιστο ποσοστό ρίσκου για τη ζωή του ασθενούς, αδιάφορο αν είχε ή δεν είχε και πόσα ατυχήματα στο παρελθόν. Τονίζω το "σπάνιες περιπτώσεις" και "ελάχιστο ποσοστό" και βέβαια όταν συντρέχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι (που ακόμα κι αυτό το τελευταίο μπορεί να αντιμετωπιστεί με τον κατάλληλο προεγχειριτικό έλεγχο).
Αυτό που δεν είναι σπάνιο δυστυχώς, είναι πολλοί/ες, προκειμένου να αποφεύγουν(για δικούς τους λόγους) να στειρώνουν τα ζωάκια τους, εφευρίσκουν ένα κάρο δικαιολογίες για γέλια και για κλάμματα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 27-07-14 στις 08:01. Αιτία: προσθήκη
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Νίνα.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους