Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,495 εγγεγραμμένα μέλη και 2,964,599 μηνύματα σε 88,136 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 231 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

mavreta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mavreta
H mavreta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mavreta έγραψε στις 17:53, 26-03-15:

Συμφωνώ κι εγώ για τη στείρωση! Μακάρι να μην "χρειαζόταν" να γίνει στείρωση, αλλά δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος αδεσποτούλια...οπότε η στείρωση είναι η μόνη λύση. Και αν θελήσει κανείς στο μέλλον κι άλλο γατάκι... υπάρχουν τόοοσα πολλά να υιοθετήσει!
Ακόμα και αν έχει μείνει έγκυος μπορεί να γίνει έκτρωση, αρκεί να μην έχει προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη.

Όσο για την συμπεριφορά που αναφέρουν ορισμένοι, εμένα η γατούλα μου που είναι στειρωμένη μια χαρά συμπεριφορά έχει! Δραστήρια, παιχνιδιάρα και απίστευτα χαδιάρα (και λίγο ζηλιάρα! χιχι)!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Galikratis
Ο Galikratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Galikratis έγραψε στις 12:19, 27-11-15:

Κατ’ αρχήν Καλημέρα σας. Η κόρη μου έχει φέρει στο σπίτι ένα θηλυκό αδεσποτάκι, το οποίο στις μία Δεκεμβρίου, δυνάμει κτηνιατρικής εξέτασης, ηλικιακά θα μπει στον έβδομο μήνα της ζωής του. Αποφασίσαμε λοιπόν να προβούμε σε στείρωση της μικρής μας φίλης, (αν και προσωπικά είμαι αμφιταλαντευόμενος σε αυτό το θέμα), ακούγοντας διάφορες τιμές για την εν λόγω επέμβαση, τις οποίες θεωρώ υπερβολικά αλατισμένες . Με διαμονή στη Θεσσαλονίκη μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος ή κάποια από σας που έχετε προβεί σε στείρωση του οικόσιτου φίλου σας, σε τι επίπεδα είναι οι τιμές και τι πρέπει να προσέξουμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 16:06, 27-11-15:

Μην αμφιταλαντεύεσαι, ειλικρινά. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις για την υγεία της γατούλας. Την προφυλλάσσεις από καρκίνο και πυομήτρα, δεν υπάρχει καλύτερο δώρο για μια γάτα από αυτό. Έχω χάσει μια γατούλα μου από καρκίνο στη μήτρα και στις ωοθήκες πριν χρόνια, ακριβώς επειδή δεν τη στείρωσα γιατί τότε δεν ξέραμε από αυτά, και ακόμα τη θυμάμαι την ταλαιπωρία και τον πόνο που τράβηξε, χώρια τα απανωτά χειρουργεία για να αφαιρεθούν οι όγκοι. Μέχρι που δεν άντεξε άλλο, όταν εμφανίστηκε ξανά κι άλλος όγκος δεν άντεχε άλλο χειρουργείο και της κάναμε ευθανασία. Σήμερα που διαβάζω τα συμπτώματα γατών που δεν έχουν στειρωθεί και εμφανίζουν προβλήματα, αναγνωρίζω 100% την κατάσταση της γατούλας μου. Ακόμα έχω ενοχές που δεν ήξερα τότε, καθώς δεν ήταν τόσο παλιά, 7-8 χρόνια πάνε από τότε, έπρεπε να είμαι πιο ενημερωμένη. Η γατούλα πιθανότατα θα ζούσε ακόμα υγιέστατη και δε θα πέθαινε έτσι επώδυνα, αγωνιωδώς και μετά από τόση ταλαιπωρία. Σουζάκι μου Συγγνώμη.

Επίσης αν τυχόν η γατούλα σας έμενε έγκυος και γεννούσε κι άλλα γατάκια που ίσως κατέληγαν αδέσποτα, σκέψου πόσο θα πρόσθετε αυτό στο ήδη τεράστιο πρόβλημα των αδέσποτων και πόσο θα ανατροφοδοτούσε τον κύκλο της δημιουργίας ακόμα περισσότερων αδέσποτων που βασανίζονται και πεθαίνουν στους δρόμους. Ειλικρινά, μην έχεις δεύτερες σκέψεις. Λογικό είναι να σκεφτείς λίγο ότι "επεμβαίνεις", όμως είναι για καλό, κάνει τόσο μα τόσο καλό σε όλα τα επίπεδα που δεν πρέπει να το σκέφτεσαι.

Έμενα Θεσσαλονίκη για χρόνια και ήμουν τυχερή που -μέσα από αυτό το φόρουμ- βρήκα μια κτηνίατρο καταπληκτική, πολύ καλό άνθρωπο που αγαπάει τα ζώα. Όποτε πηγαίναμε για τσεκαπ οι τιμές ήταν πολύ καλές και η στείρωση ήταν επίσης πολύ καλή τιμή. Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θυμάμαι ακριβώς πόσα δώσαμε, όμως θυμάμαι ότι ήταν εξωφρενικά φτηνότερα απ' όσα μου ζητούσαν άλλοι κτηνίατροι. Βρίσκεται στο Πανόραμα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνό της και μπορείς να επικοινωνήσεις και να τη ρωτήσεις λεπτομέρειες.

Το τι έχουμε ακούσει όλοι μας για διάφορες χρεώσεις, άσε. Σκέψου ότι ο προηγούμενος κτηνίατρός μας (όχι η γιατρός στο Πανόραμα που ανέφερα) μου ζήτησε να πληρώσω κανονική επίσκεψη όταν πήγα μια μέρα τη γάτα για 1 λεπτό για να τη ζυγίσω - έπρεπε να πάρει ένα χάπι και έπρεπε να αποφασίσω τη δοσολογία ανάλογα με το βάρος, αλλά δεν καθόταν με τίποτα να τη ζυγίσω σπίτι. Πλήρωσα λοιπόν επίσκεψη κανονικά, ενώ τον είχα πάρει τηλέφωνο και του είχα πει "να έρθω ένα λεπτό να ζυγίσω τη γάτα;" , η γάτα ούτε απ' το καλάθι δε βγήκε, φαντάσου, μπήκα, ακούμπησα το καλάθι στη ζυγαριά και αυτό ήταν. Ακόμα θυμάμαι πόσο κόκκαλο έμεινα, δε θυμάμαι πόσα μου ζήτησε αλλά ήταν πάνω από δεκάρικο.

Οι τιμές για στείρωση θηλυκιάς κινούνται σε φυσιολογικά επίπεδα (όπως δώσαμε εμείς κοντά στα 50, δε θυμάμαι ακριβώς) έως τρελές τιμές τύπου 100-120-150. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να βεβαιωθείς ότι θα γίνει ολική αφαίρεση της μήτρας και των ωοθηκών, ορισμένοι μέσα στο φορουμ έχουν αναφέρει περιστατικά όπου οι κτηνίατροι εφάρμοζαν διαφορετική τεχνική στείρωσης. Εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ ούτε το έχω ακούσει σε γνωστό μου, αλλά καλού κακού ρώτα. Η ολική αφαίρεση εξασφαλίζει ότι η γατούλα είναι ασφαλής από καρκίνους και πυομήτρα στο μέλλον.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 27-11-15 στις 16:13.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

Ο Galikratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Galikratis έγραψε στις 16:31, 27-11-15:

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες, περιμένω να μου στείλεις το τηλ. της Κτηνιάτρου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:08, 27-11-15:

Και αν ο γιατρος εχει τη δυνατοτητα να κανει ναρκωση στη γατουλα με αεριο να το προτιμησεις σε σχεση με την ολικη ναρκωση με ενεση.Βεβαια δεν εχουν ολοι τη τεχνικη αυτη, αλλα ρωτα εσυ δεν χανεις τιποτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

O Galikratis έγραψε στις 19:41, 27-11-15:

ευχαριστώ για τη πληροφορία.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 20:05, 27-11-15:

Πάντως μην τρομάξεις και ψάχνεις νάρκωση με αέριο οπωσδήποτε - εγώ αφού είχα πωρωθεί ότι θα το βρω ο κόσμος να χαλάσει, παραιτήθηκα. Πρέπει να τηλεφώνησα σε πάνω από 15 κτηνιάτρους στη Θεσσαλονίκη και κανείς δεν το είχε. Σε κλινικές ίσως να το έχουν όμως δε μου έχει συστήσει κανείς κάποια καλή κλινική στη Θεσσαλονίκη οπότε δεν το έψαξα. Επίσης η διαδικασία είναι τόσο σύντομη που η νάρκωση είναι ελαφριά, μην ανησυχείς.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:29, 27-11-15:

Συμφωνω με την koukimanster οτι οι περισσοτεροι γιατροι δεν το εχουν,αλλα επειδη ειναι γατουλα και η στειρωση ειναι ολοκληρη εγχειρηση δεν ειναι οπως τα αρσενικα που ειναι πιο απλη η διαδικασια και η διαρκεια της ναρκωσης εξαρταται παντα απο το γιατρο και την πειρα του για αυτο το αναφερω.Οπως επισης θα σου ελεγα εαν βεβαια εχεις τη δυνατοτητα και την οικονομικη ευχειρεια προτου προβεις στη στειρωση να εξετασει ο γιατρος την καρδουλα του,να σου επιβεβαιωσει οτι δεν εχει καρδιολογικο προβλημα.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 22:01, 27-11-15:

Δυστυχώς πάλι θα πεταχτώ για να πω ότι δε γίνεται Η ξενέρωτη της παρέας. Είχα ρωτήσει αρκετούς κτηνιάτρους τι μπορεί να γίνει για να δουν αν η καρδούλα είναι εντάξει και μου είπαν ότι σε τόσο νεαρά γατάκια ό,τι εξέταση και να κάνεις θα βγει καθαρή, δεν πρόκεται να δείξει τίποτα. Το συγκεκριμένο τι να πω δεν ξέρω αν είναι υπερβολή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,183 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:28, 27-11-15:

Τη δική μου την πήγα, της έκανε την προ-νάρκωση (δεν είδα να έκανε καρδιολογικό έλεγχο), μετά έφυγα και επέστρεψα ύστερα από μερικές ώρες για να την παραλάβω. Η νάρκωση έγινε με τον κλασσικό τρόπο, με ένεση δηλαδή. Το αέριο προτιμάται προκειμένου να αποφευχτεί η μετεγχειριτική ναυτία που έχει αμέσως μετά την ανάνηψη το ζωάκι, αλλά λίγοι κτηνίατροι (προς το παρόν τουλάχιστον) ακολουθούν αυτή την πρακτική, που, σημειωτέον, κοστίζει και κατιτίς παραπάνω. Δεν ήθελα να την πάω σε άλλο κτηνίατρο, εφ'όσον είναι η γιατρός που την παρακολουθούσε από μπεμπούλα που την υιοθέτησα και την εμπιστεύομαι, άλλωστε, σκέφτηκα, τόσα και τόσα αδέσποτα στειρώνονται μαζικά και σχεδόν πάντα όλα πηγαίνουν καλά.

Galikratis, για περισσότερες λεπτομέρειες περί στείρωσης, μπορείς να κοιτάξεις και το θέμα μας:
Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:45, 27-11-15:

Κι σε εμάς δεν έκανε καρδιολογικό, μόνο έλεγχο αντανακλαστικών έκανε στην προ νάρκωση. @Galikratis για την κτηνίατρο στο Πανόραμα εγγυώμαι κι εγώ. Έχω ακούσει τα καλύτερα. Όσον αφορά τους ενδοιασμούς σου, κ εγώ όταν ήμουν στην θέση σου το ίδιο σκεφτόμουν και κατέληξα πως αφού το προτείνει η peta μάλλον θα είναι σωστό. http://www.peta.org/issues/companion...ion-suffering/
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:00, 28-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Δυστυχώς πάλι θα πεταχτώ για να πω ότι δε γίνεται Η ξενέρωτη της παρέας. Είχα ρωτήσει αρκετούς κτηνιάτρους τι μπορεί να γίνει για να δουν αν η καρδούλα είναι εντάξει και μου είπαν ότι σε τόσο νεαρά γατάκια ό,τι εξέταση και να κάνεις θα βγει καθαρή, δεν πρόκεται να δείξει τίποτα. Το συγκεκριμένο τι να πω δεν ξέρω αν είναι υπερβολή.

Μπορει να εχεις δικιο ,οτι ειναι υπερβολη και γω οταν εκανα τις στειρωσεις στις γατες μου δεν ηξερα για ελεγχο πριν,εχουν περασει σχεδον δεκα χρονια απο την τελευταια στειρωση στη Μινι,τοτε οι γιατροι δεν ελεγαν για ελεγχο και εκαναν κατευθειαν τη στειρωση,εγω σταθηκα τυχερη και δεν επαθαν τιποτα οι γατουλες μου,αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που δεν αντεξε η καρδουλα τους κατα την στειρωση,μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει τροπος που να μπορουν να δουν αν εχει καποια γατουλα προβλημα στη καρδια εκ γενετης;
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 00:34, 02-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει τροπος που να μπορουν να δουν αν εχει καποια γατουλα προβλημα στη καρδια εκ γενετης;
Έλα ντε κι εγώ απορώ με αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 12:14, 16-01-16:

Καλημέρα ! Ο γάτος μου ειναι 2 ,5 ετών &, στειρώθηκε πριν 3 μήνες . Παραμένει γάταρος με σταθερό βάρος 6 κιλά αλλά λυγερόκορμος , κυνηγός ,δραστήριος για συγκεκριμένη βέβαια ώρα κάθε μέρα . Το θέμα είναι , ιδέα μου είναι ?? , ότι τελευταίως μου φαίνεται σαν να εχει μικρύνει το κεφάλι του , σαν να έχει κάπως στενέψει γενικότερα . Μήπως παραλογίζομαι ?Ή μήπως η αλλαγή τροφής μαλάκωσε το τριχωμα και φαίνεται πιο λεπτη φιγούρα ?Κάποιες φορές τον παρατηρώ και φαίνεται σαν να έχει χάσει το εκτόπισμα του .
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 8,079 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:55, 22-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλημέρα ! Ο γάτος μου ειναι 2 ,5 ετών &, στειρώθηκε πριν 3 μήνες . Παραμένει γάταρος με σταθερό βάρος 6 κιλά αλλά λυγερόκορμος , κυνηγός ,δραστήριος για συγκεκριμένη βέβαια ώρα κάθε μέρα . Το θέμα είναι , ιδέα μου είναι ?? , ότι τελευταίως μου φαίνεται σαν να εχει μικρύνει το κεφάλι του , σαν να έχει κάπως στενέψει γενικότερα . Μήπως παραλογίζομαι ?Ή μήπως η αλλαγή τροφής μαλάκωσε το τριχωμα και φαίνεται πιο λεπτη φιγούρα ?Κάποιες φορές τον παρατηρώ και φαίνεται σαν να έχει χάσει το εκτόπισμα του .
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα είδα το ποστ σου.
Το να έχει μικρύνει το κεφάλι του το θεωρώ απίθανο, ίσως μεγάλωσε το σώμα του και σου φαίνεται μικρότερο το κεφάλι του...
Παράθεση

ΕΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 02:20, 23-01-16:

Δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη στα 2.5? Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι η αλλαγή περιβάλλοντος και η τροφή . Τώρα κυλιέται στα χαλιά και όχι στους δρόμους και κάτω από τα αυτοκίνητα , η τροφή του έχει μαλακώσει την τριχα , η καθαριοτητα την κάνει ακόμη πιο λεπτή και μπορει λόγω της ζέστης του σπιτιού η φύση να μην το φόρτωσε φέτος με παραπανίσιο τρίχωμα .Μάλλον τον παρατηρώ περισσότερο από ότι πρέπει .
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,183 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:48, 23-01-16:

Η ανάπτυξη στα 2.5 σαφώς έχει ολοκληρωθεί. Δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση, ίσως όμως βοηθήσει άμα σου πω οτι και η δική μου έχει αυτό το θεματάκι, αλλά...το χειμώνα! Μου δίνει την εντύπωση οτι το κεφάλι της είναι πιο μικρό απ'όσο θα'πρεπε, κι αυτό με την πρώτη ματιά.
Επειδή όμως είμαι κι εγώ αρκετά...παρατηρητική κατάλαβα οτι το χειμώνα κι επειδή το τρίχωμα τείνει να γίνεται πιο πυκνό (προστασία από τη φύση για την αντιμετώπιση του κρύου), έχει σα συνέπεια όλο το σώμα να φαίνεται πιο ογκώδες, πράγμα που αυτόματα δίνει την αίσθηση μικρότερου κεφαλιού.
Από άνοιξη κι ύστερα, όταν το τρίχωμα αρχίζει να πέφτει, τότε αναδεικνύεται πάλι η όμορφη κεφαλή
κι ομορφαίνει... κι η γαλή
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 621 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:08, 30-01-16:

Τα αστειρωτα αρσενικα εχουν μεγαλα μαγουλα με αποτελεσμα να φαινεται οτι εχουν μεγαλο κεφαλι. Με την στειρωση τα μαγουλα φευγουν.
Παράθεση

ΕΛΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:20, 30-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Τα αστειρωτα αρσενικα εχουν μεγαλα μαγουλα με αποτελεσμα να φαινεται οτι εχουν μεγαλο κεφαλι. Με την στειρωση τα μαγουλα φευγουν.
Έχεις δίκιο Νelliel .Tώρα που τον παρατηρώ ξανά , τα μάγουλα του λείπουν . Σε ευχαριστώ !!!!
Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 16:29, 05-02-16:

Πως γίνεται ένας γιατρός να χάσει σε μια στείρωση ενα υγιέστατο γατονι; Είμαι πολύ θυμωμένη πήγα τη Χαρούλα μου για στείρωση σήμερα το πρωι και μετά από 2 ώρες τη πήρα νεκρή....
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 19:22, 05-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από asia
Πως γίνεται ένας γιατρός να χάσει σε μια στείρωση ενα υγιέστατο γατονι; Είμαι πολύ θυμωμένη πήγα τη Χαρούλα μου για στείρωση σήμερα το πρωι και μετά από 2 ώρες τη πήρα νεκρή....
Λυπάμαι πολύ

Συμβαίνει, υποθέτω. Εξαιρετικά σπάνιο μεν, αλλά συμβαίνει. Όπως άνθρωποι πεθαίνουν από αφαίρεση αμυγδαλών. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η έκβαση και μην ξεχνάμε ότι, όσο επέμβαση ρουτίνας κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Μπορεί να είχε κάτι στην καρδιά της η γατούλα σου για παράδειγμα. Η κτηνίατρός μας είχε πει ότι αν πάθει κάτι η γατούλα πάνω στην επέμβαση, ανακοπή πχ, ενώ κατά τα άλλα είναι νεαρό γατάκι και δεν έχει συμπτώματα ασθένειας, πάει να πει ότι είναι κάτι εγγενές που θα το πάθαινε κάποια στιγμή όπως και να 'χει, πχ στο παιχνίδι
Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 23:49, 05-02-16:

Εγώ πάλι είμαι πεπεισμένη πως την έχει κάνει τη βλακεία της.... το θέμα είναι πως εγώ έχασα τη χαρά της ζωής μου...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:22, 06-02-16:

Ακόμα κι αν έτσι είναι, δύσκολο να το αποδείξεις...

Μπορεί να μη βρίσκομαι στη θέση σου, αλλά σε νιώθω με αυτή σου τη σπαραχτική φράση"Έχασα τη Χαρά της ζωής μου..."

Ας ελπίσουμε η γατούλα να πήγε σ'ένα κόσμο καλύτερο, κι όταν κι εσύ περάσεις αυτό το πραγματικά δύσκολο στάδιο του πένθους και ο χρόνος γιατρέψει τη νωπή πληγή σου, να έρθει στη ζωή σου ένα άλλο πλασματάκι. Μπορεί να μη το λένε και να μην είναι η Χαρά, αλλά να σου φέρει και πάλι χαρά και το χαμόγελο που έχασες μαζί με το μωρούλι σου.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster έγραψε στις 01:16, 06-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από asia
Εγώ πάλι είμαι πεπεισμένη πως την έχει κάνει τη βλακεία της.... το θέμα είναι πως εγώ έχασα τη χαρά της ζωής μου...
Αχ μωρέ πώς σε νιώθω Ειλικρινά λυπάμαι πολύ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους