Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,678 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,339 μηνύματα σε 91,608 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 898 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

mavreta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mavreta
H mavreta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mavreta έγραψε στις 17:53, 26-03-15:

Συμφωνώ κι εγώ για τη στείρωση! Μακάρι να μην "χρειαζόταν" να γίνει στείρωση, αλλά δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος αδεσποτούλια...οπότε η στείρωση είναι η μόνη λύση. Και αν θελήσει κανείς στο μέλλον κι άλλο γατάκι... υπάρχουν τόοοσα πολλά να υιοθετήσει!
Ακόμα και αν έχει μείνει έγκυος μπορεί να γίνει έκτρωση, αρκεί να μην έχει προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη.

Όσο για την συμπεριφορά που αναφέρουν ορισμένοι, εμένα η γατούλα μου που είναι στειρωμένη μια χαρά συμπεριφορά έχει! Δραστήρια, παιχνιδιάρα και απίστευτα χαδιάρα (και λίγο ζηλιάρα! χιχι)!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Galikratis
Ο Galikratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Galikratis έγραψε στις 12:19, 27-11-15:

Κατ’ αρχήν Καλημέρα σας. Η κόρη μου έχει φέρει στο σπίτι ένα θηλυκό αδεσποτάκι, το οποίο στις μία Δεκεμβρίου, δυνάμει κτηνιατρικής εξέτασης, ηλικιακά θα μπει στον έβδομο μήνα της ζωής του. Αποφασίσαμε λοιπόν να προβούμε σε στείρωση της μικρής μας φίλης, (αν και προσωπικά είμαι αμφιταλαντευόμενος σε αυτό το θέμα), ακούγοντας διάφορες τιμές για την εν λόγω επέμβαση, τις οποίες θεωρώ υπερβολικά αλατισμένες . Με διαμονή στη Θεσσαλονίκη μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος ή κάποια από σας που έχετε προβεί σε στείρωση του οικόσιτου φίλου σας, σε τι επίπεδα είναι οι τιμές και τι πρέπει να προσέξουμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:06, 27-11-15:

Μην αμφιταλαντεύεσαι, ειλικρινά. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις για την υγεία της γατούλας. Την προφυλλάσσεις από καρκίνο και πυομήτρα, δεν υπάρχει καλύτερο δώρο για μια γάτα από αυτό. Έχω χάσει μια γατούλα μου από καρκίνο στη μήτρα και στις ωοθήκες πριν χρόνια, ακριβώς επειδή δεν τη στείρωσα γιατί τότε δεν ξέραμε από αυτά, και ακόμα τη θυμάμαι την ταλαιπωρία και τον πόνο που τράβηξε, χώρια τα απανωτά χειρουργεία για να αφαιρεθούν οι όγκοι. Μέχρι που δεν άντεξε άλλο, όταν εμφανίστηκε ξανά κι άλλος όγκος δεν άντεχε άλλο χειρουργείο και της κάναμε ευθανασία. Σήμερα που διαβάζω τα συμπτώματα γατών που δεν έχουν στειρωθεί και εμφανίζουν προβλήματα, αναγνωρίζω 100% την κατάσταση της γατούλας μου. Ακόμα έχω ενοχές που δεν ήξερα τότε, καθώς δεν ήταν τόσο παλιά, 7-8 χρόνια πάνε από τότε, έπρεπε να είμαι πιο ενημερωμένη. Η γατούλα πιθανότατα θα ζούσε ακόμα υγιέστατη και δε θα πέθαινε έτσι επώδυνα, αγωνιωδώς και μετά από τόση ταλαιπωρία. Σουζάκι μου Συγγνώμη.

Επίσης αν τυχόν η γατούλα σας έμενε έγκυος και γεννούσε κι άλλα γατάκια που ίσως κατέληγαν αδέσποτα, σκέψου πόσο θα πρόσθετε αυτό στο ήδη τεράστιο πρόβλημα των αδέσποτων και πόσο θα ανατροφοδοτούσε τον κύκλο της δημιουργίας ακόμα περισσότερων αδέσποτων που βασανίζονται και πεθαίνουν στους δρόμους. Ειλικρινά, μην έχεις δεύτερες σκέψεις. Λογικό είναι να σκεφτείς λίγο ότι "επεμβαίνεις", όμως είναι για καλό, κάνει τόσο μα τόσο καλό σε όλα τα επίπεδα που δεν πρέπει να το σκέφτεσαι.

Έμενα Θεσσαλονίκη για χρόνια και ήμουν τυχερή που -μέσα από αυτό το φόρουμ- βρήκα μια κτηνίατρο καταπληκτική, πολύ καλό άνθρωπο που αγαπάει τα ζώα. Όποτε πηγαίναμε για τσεκαπ οι τιμές ήταν πολύ καλές και η στείρωση ήταν επίσης πολύ καλή τιμή. Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι θυμάμαι ακριβώς πόσα δώσαμε, όμως θυμάμαι ότι ήταν εξωφρενικά φτηνότερα απ' όσα μου ζητούσαν άλλοι κτηνίατροι. Βρίσκεται στο Πανόραμα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνό της και μπορείς να επικοινωνήσεις και να τη ρωτήσεις λεπτομέρειες.

Το τι έχουμε ακούσει όλοι μας για διάφορες χρεώσεις, άσε. Σκέψου ότι ο προηγούμενος κτηνίατρός μας (όχι η γιατρός στο Πανόραμα που ανέφερα) μου ζήτησε να πληρώσω κανονική επίσκεψη όταν πήγα μια μέρα τη γάτα για 1 λεπτό για να τη ζυγίσω - έπρεπε να πάρει ένα χάπι και έπρεπε να αποφασίσω τη δοσολογία ανάλογα με το βάρος, αλλά δεν καθόταν με τίποτα να τη ζυγίσω σπίτι. Πλήρωσα λοιπόν επίσκεψη κανονικά, ενώ τον είχα πάρει τηλέφωνο και του είχα πει "να έρθω ένα λεπτό να ζυγίσω τη γάτα;" , η γάτα ούτε απ' το καλάθι δε βγήκε, φαντάσου, μπήκα, ακούμπησα το καλάθι στη ζυγαριά και αυτό ήταν. Ακόμα θυμάμαι πόσο κόκκαλο έμεινα, δε θυμάμαι πόσα μου ζήτησε αλλά ήταν πάνω από δεκάρικο.

Οι τιμές για στείρωση θηλυκιάς κινούνται σε φυσιολογικά επίπεδα (όπως δώσαμε εμείς κοντά στα 50, δε θυμάμαι ακριβώς) έως τρελές τιμές τύπου 100-120-150. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να βεβαιωθείς ότι θα γίνει ολική αφαίρεση της μήτρας και των ωοθηκών, ορισμένοι μέσα στο φορουμ έχουν αναφέρει περιστατικά όπου οι κτηνίατροι εφάρμοζαν διαφορετική τεχνική στείρωσης. Εμένα δε μου έχει τύχει ποτέ ούτε το έχω ακούσει σε γνωστό μου, αλλά καλού κακού ρώτα. Η ολική αφαίρεση εξασφαλίζει ότι η γατούλα είναι ασφαλής από καρκίνους και πυομήτρα στο μέλλον.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 27-11-15 στις 16:13.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

Ο Galikratis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Galikratis έγραψε στις 16:31, 27-11-15:

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες, περιμένω να μου στείλεις το τηλ. της Κτηνιάτρου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:08, 27-11-15:

Και αν ο γιατρος εχει τη δυνατοτητα να κανει ναρκωση στη γατουλα με αεριο να το προτιμησεις σε σχεση με την ολικη ναρκωση με ενεση.Βεβαια δεν εχουν ολοι τη τεχνικη αυτη, αλλα ρωτα εσυ δεν χανεις τιποτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Galikratis

Νεοφερμένος

O Galikratis έγραψε στις 19:41, 27-11-15:

ευχαριστώ για τη πληροφορία.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:05, 27-11-15:

Πάντως μην τρομάξεις και ψάχνεις νάρκωση με αέριο οπωσδήποτε - εγώ αφού είχα πωρωθεί ότι θα το βρω ο κόσμος να χαλάσει, παραιτήθηκα. Πρέπει να τηλεφώνησα σε πάνω από 15 κτηνιάτρους στη Θεσσαλονίκη και κανείς δεν το είχε. Σε κλινικές ίσως να το έχουν όμως δε μου έχει συστήσει κανείς κάποια καλή κλινική στη Θεσσαλονίκη οπότε δεν το έψαξα. Επίσης η διαδικασία είναι τόσο σύντομη που η νάρκωση είναι ελαφριά, μην ανησυχείς.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:29, 27-11-15:

Συμφωνω με την koukimanster οτι οι περισσοτεροι γιατροι δεν το εχουν,αλλα επειδη ειναι γατουλα και η στειρωση ειναι ολοκληρη εγχειρηση δεν ειναι οπως τα αρσενικα που ειναι πιο απλη η διαδικασια και η διαρκεια της ναρκωσης εξαρταται παντα απο το γιατρο και την πειρα του για αυτο το αναφερω.Οπως επισης θα σου ελεγα εαν βεβαια εχεις τη δυνατοτητα και την οικονομικη ευχειρεια προτου προβεις στη στειρωση να εξετασει ο γιατρος την καρδουλα του,να σου επιβεβαιωσει οτι δεν εχει καρδιολογικο προβλημα.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:01, 27-11-15:

Δυστυχώς πάλι θα πεταχτώ για να πω ότι δε γίνεται Η ξενέρωτη της παρέας. Είχα ρωτήσει αρκετούς κτηνιάτρους τι μπορεί να γίνει για να δουν αν η καρδούλα είναι εντάξει και μου είπαν ότι σε τόσο νεαρά γατάκια ό,τι εξέταση και να κάνεις θα βγει καθαρή, δεν πρόκεται να δείξει τίποτα. Το συγκεκριμένο τι να πω δεν ξέρω αν είναι υπερβολή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,244 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:28, 27-11-15:

Τη δική μου την πήγα, της έκανε την προ-νάρκωση (δεν είδα να έκανε καρδιολογικό έλεγχο), μετά έφυγα και επέστρεψα ύστερα από μερικές ώρες για να την παραλάβω. Η νάρκωση έγινε με τον κλασσικό τρόπο, με ένεση δηλαδή. Το αέριο προτιμάται προκειμένου να αποφευχτεί η μετεγχειριτική ναυτία που έχει αμέσως μετά την ανάνηψη το ζωάκι, αλλά λίγοι κτηνίατροι (προς το παρόν τουλάχιστον) ακολουθούν αυτή την πρακτική, που, σημειωτέον, κοστίζει και κατιτίς παραπάνω. Δεν ήθελα να την πάω σε άλλο κτηνίατρο, εφ'όσον είναι η γιατρός που την παρακολουθούσε από μπεμπούλα που την υιοθέτησα και την εμπιστεύομαι, άλλωστε, σκέφτηκα, τόσα και τόσα αδέσποτα στειρώνονται μαζικά και σχεδόν πάντα όλα πηγαίνουν καλά.

Galikratis, για περισσότερες λεπτομέρειες περί στείρωσης, μπορείς να κοιτάξεις και το θέμα μας:
Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 355 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:45, 27-11-15:

Κι σε εμάς δεν έκανε καρδιολογικό, μόνο έλεγχο αντανακλαστικών έκανε στην προ νάρκωση. @Galikratis για την κτηνίατρο στο Πανόραμα εγγυώμαι κι εγώ. Έχω ακούσει τα καλύτερα. Όσον αφορά τους ενδοιασμούς σου, κ εγώ όταν ήμουν στην θέση σου το ίδιο σκεφτόμουν και κατέληξα πως αφού το προτείνει η peta μάλλον θα είναι σωστό. http://www.peta.org/issues/companion...ion-suffering/
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:00, 28-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Δυστυχώς πάλι θα πεταχτώ για να πω ότι δε γίνεται Η ξενέρωτη της παρέας. Είχα ρωτήσει αρκετούς κτηνιάτρους τι μπορεί να γίνει για να δουν αν η καρδούλα είναι εντάξει και μου είπαν ότι σε τόσο νεαρά γατάκια ό,τι εξέταση και να κάνεις θα βγει καθαρή, δεν πρόκεται να δείξει τίποτα. Το συγκεκριμένο τι να πω δεν ξέρω αν είναι υπερβολή.

Μπορει να εχεις δικιο ,οτι ειναι υπερβολη και γω οταν εκανα τις στειρωσεις στις γατες μου δεν ηξερα για ελεγχο πριν,εχουν περασει σχεδον δεκα χρονια απο την τελευταια στειρωση στη Μινι,τοτε οι γιατροι δεν ελεγαν για ελεγχο και εκαναν κατευθειαν τη στειρωση,εγω σταθηκα τυχερη και δεν επαθαν τιποτα οι γατουλες μου,αλλα εχω ακουσει περιπτωσεις που δεν αντεξε η καρδουλα τους κατα την στειρωση,μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει τροπος που να μπορουν να δουν αν εχει καποια γατουλα προβλημα στη καρδια εκ γενετης;
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:34, 02-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
μετα απο τοσα χρονια δεν υπαρχει τροπος που να μπορουν να δουν αν εχει καποια γατουλα προβλημα στη καρδια εκ γενετης;
Έλα ντε κι εγώ απορώ με αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 12:14, 16-01-16:

Καλημέρα ! Ο γάτος μου ειναι 2 ,5 ετών &, στειρώθηκε πριν 3 μήνες . Παραμένει γάταρος με σταθερό βάρος 6 κιλά αλλά λυγερόκορμος , κυνηγός ,δραστήριος για συγκεκριμένη βέβαια ώρα κάθε μέρα . Το θέμα είναι , ιδέα μου είναι ?? , ότι τελευταίως μου φαίνεται σαν να εχει μικρύνει το κεφάλι του , σαν να έχει κάπως στενέψει γενικότερα . Μήπως παραλογίζομαι ?Ή μήπως η αλλαγή τροφής μαλάκωσε το τριχωμα και φαίνεται πιο λεπτη φιγούρα ?Κάποιες φορές τον παρατηρώ και φαίνεται σαν να έχει χάσει το εκτόπισμα του .
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 11,528 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:55, 22-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλημέρα ! Ο γάτος μου ειναι 2 ,5 ετών &, στειρώθηκε πριν 3 μήνες . Παραμένει γάταρος με σταθερό βάρος 6 κιλά αλλά λυγερόκορμος , κυνηγός ,δραστήριος για συγκεκριμένη βέβαια ώρα κάθε μέρα . Το θέμα είναι , ιδέα μου είναι ?? , ότι τελευταίως μου φαίνεται σαν να εχει μικρύνει το κεφάλι του , σαν να έχει κάπως στενέψει γενικότερα . Μήπως παραλογίζομαι ?Ή μήπως η αλλαγή τροφής μαλάκωσε το τριχωμα και φαίνεται πιο λεπτη φιγούρα ?Κάποιες φορές τον παρατηρώ και φαίνεται σαν να έχει χάσει το εκτόπισμα του .
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα είδα το ποστ σου.
Το να έχει μικρύνει το κεφάλι του το θεωρώ απίθανο, ίσως μεγάλωσε το σώμα του και σου φαίνεται μικρότερο το κεφάλι του...
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 02:20, 23-01-16:

Δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη στα 2.5? Σκέφτομαι ότι μάλλον είναι η αλλαγή περιβάλλοντος και η τροφή . Τώρα κυλιέται στα χαλιά και όχι στους δρόμους και κάτω από τα αυτοκίνητα , η τροφή του έχει μαλακώσει την τριχα , η καθαριοτητα την κάνει ακόμη πιο λεπτή και μπορει λόγω της ζέστης του σπιτιού η φύση να μην το φόρτωσε φέτος με παραπανίσιο τρίχωμα .Μάλλον τον παρατηρώ περισσότερο από ότι πρέπει .
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,244 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:48, 23-01-16:

Η ανάπτυξη στα 2.5 σαφώς έχει ολοκληρωθεί. Δεν ξέρω αν είναι η ίδια περίπτωση, ίσως όμως βοηθήσει άμα σου πω οτι και η δική μου έχει αυτό το θεματάκι, αλλά...το χειμώνα! Μου δίνει την εντύπωση οτι το κεφάλι της είναι πιο μικρό απ'όσο θα'πρεπε, κι αυτό με την πρώτη ματιά.
Επειδή όμως είμαι κι εγώ αρκετά...παρατηρητική κατάλαβα οτι το χειμώνα κι επειδή το τρίχωμα τείνει να γίνεται πιο πυκνό (προστασία από τη φύση για την αντιμετώπιση του κρύου), έχει σα συνέπεια όλο το σώμα να φαίνεται πιο ογκώδες, πράγμα που αυτόματα δίνει την αίσθηση μικρότερου κεφαλιού.
Από άνοιξη κι ύστερα, όταν το τρίχωμα αρχίζει να πέφτει, τότε αναδεικνύεται πάλι η όμορφη κεφαλή
κι ομορφαίνει... κι η γαλή
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:08, 30-01-16:

Τα αστειρωτα αρσενικα εχουν μεγαλα μαγουλα με αποτελεσμα να φαινεται οτι εχουν μεγαλο κεφαλι. Με την στειρωση τα μαγουλα φευγουν.
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:20, 30-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Τα αστειρωτα αρσενικα εχουν μεγαλα μαγουλα με αποτελεσμα να φαινεται οτι εχουν μεγαλο κεφαλι. Με την στειρωση τα μαγουλα φευγουν.
Έχεις δίκιο Νelliel .Tώρα που τον παρατηρώ ξανά , τα μάγουλα του λείπουν . Σε ευχαριστώ !!!!
Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 16:29, 05-02-16:

Πως γίνεται ένας γιατρός να χάσει σε μια στείρωση ενα υγιέστατο γατονι; Είμαι πολύ θυμωμένη πήγα τη Χαρούλα μου για στείρωση σήμερα το πρωι και μετά από 2 ώρες τη πήρα νεκρή....
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:22, 05-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από asia
Πως γίνεται ένας γιατρός να χάσει σε μια στείρωση ενα υγιέστατο γατονι; Είμαι πολύ θυμωμένη πήγα τη Χαρούλα μου για στείρωση σήμερα το πρωι και μετά από 2 ώρες τη πήρα νεκρή....
Λυπάμαι πολύ

Συμβαίνει, υποθέτω. Εξαιρετικά σπάνιο μεν, αλλά συμβαίνει. Όπως άνθρωποι πεθαίνουν από αφαίρεση αμυγδαλών. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η έκβαση και μην ξεχνάμε ότι, όσο επέμβαση ρουτίνας κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Μπορεί να είχε κάτι στην καρδιά της η γατούλα σου για παράδειγμα. Η κτηνίατρός μας είχε πει ότι αν πάθει κάτι η γατούλα πάνω στην επέμβαση, ανακοπή πχ, ενώ κατά τα άλλα είναι νεαρό γατάκι και δεν έχει συμπτώματα ασθένειας, πάει να πει ότι είναι κάτι εγγενές που θα το πάθαινε κάποια στιγμή όπως και να 'χει, πχ στο παιχνίδι
Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 23:49, 05-02-16:

Εγώ πάλι είμαι πεπεισμένη πως την έχει κάνει τη βλακεία της.... το θέμα είναι πως εγώ έχασα τη χαρά της ζωής μου...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:22, 06-02-16:

Ακόμα κι αν έτσι είναι, δύσκολο να το αποδείξεις...

Μπορεί να μη βρίσκομαι στη θέση σου, αλλά σε νιώθω με αυτή σου τη σπαραχτική φράση"Έχασα τη Χαρά της ζωής μου..."

Ας ελπίσουμε η γατούλα να πήγε σ'ένα κόσμο καλύτερο, κι όταν κι εσύ περάσεις αυτό το πραγματικά δύσκολο στάδιο του πένθους και ο χρόνος γιατρέψει τη νωπή πληγή σου, να έρθει στη ζωή σου ένα άλλο πλασματάκι. Μπορεί να μη το λένε και να μην είναι η Χαρά, αλλά να σου φέρει και πάλι χαρά και το χαμόγελο που έχασες μαζί με το μωρούλι σου.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 01:16, 06-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από asia
Εγώ πάλι είμαι πεπεισμένη πως την έχει κάνει τη βλακεία της.... το θέμα είναι πως εγώ έχασα τη χαρά της ζωής μου...
Αχ μωρέ πώς σε νιώθω Ειλικρινά λυπάμαι πολύ
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ditiel
H ditiel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ditiel έγραψε στις 16:06, 15-05-16:

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου και να μου πείτε τη γνώμη σας.
Η κόρη μου, 13 χρονών, βρήκε πριν 3 χρόνια ένα γάτο (δεν ξέρουμε ηλικία - ήταν μεγάλος - ίσως 1-2 χρονών). Εγκαταστάθηκε στην πυλωτή όπου του βάλαμε και σπιτάκι που το χρησιμοποιεί κυρίως το χειμώνα. Όσο περνάνε τα χρόνια κυνηγάει γάτες και όλο μαλώνει και η κόρη μου όλο τον ψάχνει και πάντα τον βρίσκει ή έρχεται αυτός.
Όλα τα χρόνια βέβαια έχουμε βρει και έχουμε σώσει κατά καιρούς διάφορα γατάκια που κάποια από αυτά έχουν μείνει στη γειτονιά μας. Η κόρη μου έχει στεναχωρηθεί και έχει κλάψει πολλές φορές με διάφορα περιστατικά.
Το θέμα τώρα είναι μία γατούλα που την ταΐζαμε και πριν 1,5 χρόνο γέννησε την 1η φόρα στο σπίτι του γάτου μας. Πήραμε όπως ήταν τα γατάκια μέσα στο μαξιλάρι και τα βάλαμε σε άλλο σπίτι λίγο πιο πέρα αλλά η γατούλα τα πήρε και τα πήγε αλλού. Τη 2η φορά γέννησε σε κάποια πολυκατοικία πιο πέρα και 2 γατάκια (περίπου 2 μηνών) όταν μεγάλωσαν τα έφερνε και σε εμάς. Δεν ήταν ήμερα και μόλις μας βλέπανε κρυβότανε στα αυτοκίνητα. Κάποια μέρα δεν τα ξαναείδαμε. Ίσως φύγανε με τα αυτοκίνητα.
Πριν αρκετό καιρό η γατούλα κάπου κτύπησε πολύ άσχημα το πόδι της και την περιποιηθήκαμε με διάφορα φάρμακα αλλά της κάναμε και σπιτάκι. Έμεινε έγκυος για 3η φορά και επειδή τη λυπόμασταν την αφήσαμε και γέννησε στο σπιτάκι. Κάποια στιγμή τα πήγε και στο σπίτι του γάτου μας γιατί την κυνηγούσαν οι γάτοι, τα πήγε και στη διπλανή πολυκατοικία και τα ξαναέφερε σε εμάς. Μετά από 1,5 μήνα άρχισαν να παίζουν πάρα πολύ και τα χαιδεύαμε γιατί είχαν γίνει ήμερα. Η γάτα όμως τα έμαθε να μπαίνουν στα αυτοκίνητα. Τις περισσότερες φορές τα βρίσκαμε στο δικό μας αυτοκίνητο και επειδή δεν καταλάβαιναν από θόρυβο και δεν φοβόταν ανοίγαμε το καπώ και τα παίρναμε. Κοιμόταν και στο σπιτάκι. Μερικές φορές τα βλέπαμε και σε άλλα αυτοκίνητα της πυλωτής και γενικά τελευταία άρχισαν να κυκλοφορούν περισσότερο. Σκεφτήκαμε να βάλουμε αγγελία γιατί παρόλο που είχαν τη μαμά τους υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να μπουν σε αυτοκίνητο και να φύγουν ή να πάνε στο δρόμο. Ενώ ήθελε πρώτη η κόρη μου να βάλουμε αγγελία μόλις βρέθηκε ένα νέο ζευγάρι και ήθελε γατάκια στο σπίτι τους που έχουν μεγάλη αυλή στεναχωρήθηκε πολύ. Τελικά τα δώσαμε και τα 4 (2 μηνών) σε αυτό το ζευγάρι που έχουν ένα τεράστιο κήπο. Δεν το έχουμε δει αλλά θα πάμε σε μία βδομάδα να τα δούμε που είναι έξω από την πόλη. Νομίζω είναι η ιδανικότερη λύση. Παρόλο που την είπαμε αν θέλει ένα γατάκι να το κρατήσουμε στο σπίτι, στην αρχή δεν ήθελε γιατί είχε το γάτο της και δεν ήθελε να δείχνουμε περισσότερη αγάπη στο γατάκι αλλά μετά δεν ήθελε για να μη το χωρίσει από τα αδελφάκια του. Σκέφτομαι και τη γατούλα που της πήραμε τα παιδάκια της και λίγο τα έψαξε και νιαούριζε στο αυτοκίνητο αλλά δείχνει μια χαρά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά σίγουρα δε θα μπορούσαμε να έχουμε τόσα γατιά στην πυλωτή. Ήδη είχαμε πρόβλημα με κάποιον που ανέβαινε ο γάτος μας στο αυτοκίνητο. Και η κόρη μου θα στεναχωριόταν αν δεν έβρισκε κάποιο γατάκι. Δηλαδή στεναχώρια επί 5.
Πιστεύω ότι τα γατάκια θα είναι πιο ευτυχισμένα και πιο ασφαλή σε ένα τεράστιο κήπο.
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πόσο η γατούλα μπορεί να στεναχωριέται ή τα γατάκια. Από ότι μας είπαν τα παιδιά που τα πήραν τη 2η μέρα άρχισαν να παίζουν και θα τα έβγαζαν στο κήπο για να συνηθίσουν και να μη χαθούν.
Σκεφτόμαστε να στειρώσουμε τη γατούλα γιατί δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Βέβαια η κόρη μου από τη μία το θέλει αλλά από την άλλη στεναχωριέται αν η γατούλα δεν κάνει ξανά παιδάκια.
Δεν ξέρω αν κάναμε καλά. Στεναχωρηθήκαμε γιατί αγαπήσαμε πολύ τα γατάκια αλλά δεν μπορούσαμε να τα έχουμε όλα έξω.
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας.
Σας ευχαριστώ.
Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 20:04, 16-05-16:

Καλησπέρα απο μένα.
Εγω θα σου πρότεινα να την στειρώσετε την γατούλα αν μπορείτε... (και τον γάτο σας θα έλεγα)..
Υπάρχουν πολλά θετικά για την υγεία τους που έχουν με την στείρωση, αν θελεις μπορείς να ψάξεις στο forum να τα βρείς (δεν είμαι ο κατάλληλός για να τα εξηγίσει όλα! :Ρ)

Συγγνώμη, αλλά δεν το βλεπω σαν δικαιολογία το να μην την στειρώσετε μόνο και μόνο επειδή θα στεναχωρεθεί η κόρη σας... Δεν θέλω να γίνω σκληρός, αλλά μιλάμε για ζωούλες, οι οποίες κατα πάσα πιθανότητα θα μένουν στον δρόμο και θα αντιμετωπίσουν ασθένειες και πάρα πολλούς κινδύνους.
Το οτι η κόρη σου αγαπάει τα ζωάκια είναι πάρα πολύ θετικό σημάδι και είναι φυσιολογικό να θέλει και μικρά γατάκια (δεν νομίζω κανείς απο εδωπέρα να μπορεί να αντισταθεί σε ένα μικρό γατάκι). Δεν θεωρώ οτι θα της δημιουργήσει κανένα τραύμα να μην ξαναγεννίσει η γατούλα. Στην τελική το σενάριο που πιστεύω οτι έχει περισσότερες πιθανότητες είναι να της λείψουν αρκετά τα μικρά γατάκια και σε κάποια χρόνια που θα μεγαλώσει και που θα βρεί δικό της σπίτι να υιοθετίσει ένα μικρό και να έχει γατάκι όπως είχε όταν ήταν παιδί
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,164 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:02, 16-05-16:

Η στειρωση ειναι μονοδρομος.Ναι...ομορφα ειναι τα μικρα γατακια,πανεμορφα...αλλα αδεσποτα αναμεσα σε πυλωτες και αυτοκινητα,εφοσον ΕΣΕΙΣ δεν τα παιρνετε σπιτι,ειναι καταδικασμενα.Τα ζωα δεν ειναι κουκλακια να τα κανουμε γουτσου γουτσου.Και σαφως τα παιδια δεν ειναι σε θεση να αντιληφθουν αυτα τα πραγματα.Και αυτα τα ζωακια θα υποφερουν,αν δεν πατηθουν η δεν πεθανουν απο αρρωστιες ετσι αδεσποτα.Εμεις οι ενηλικες και στην συγκεκριμενη περιπτωση εσεις οι γονεις εχετε την ευθυνη της σωστης αποφασης.Και η σωστη αποφαση δεν ειναι να γεννοβολαει η γατα και τα γατακια να ειναι αδεσποτα,και να υποφερουν διοτι αδεσποτα ειναι...αλλα να την στειρωσετε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 16-05-16 στις 21:07.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:11, 16-05-16:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Agiyi και τη φίλη Πουπουλίνα, οτι (τουλάχιστον) η γατούλα πρέπει να στειρωθεί. Είναι η μόνη υπεύθυνη λύση και μόνο θα καλό της κάνει, απαλλάσσοντάς την από τις αλλεπάλληλες γέννες.
Κι αν η κόρη σου απογοητευτεί μπορείς να της εξηγήσεις, ότι όπως κι όλα τα ζωντανά πλάσματα, τα μωρά γατάκια είναι μεν χαριτωμένα και αξιαγάπητα, αλλά δεν είναι κουκλάκια. Έχουν ανάγκες, μεγαλώνουν και η μοίρα τους αν δεν υιοθετηθούν, θα είναι δυσοίωνη μένοντας στους δρόμους και η ζωή τους σύντομη.
Μπορείς να διαβάσεις αν θες το θέμα μας σχετικά με τη Στείρωση στις γάτες προκειμένου κι εσύ να ενημερωθείς, ώστε όταν μιλήσεις στην κόρη σου, να καταλάβει και με προθυμία να συμφωνήσει, σίγουρη κι εκείνη οτι πήρατε τη σωστή απόφαση.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

H ditiel έγραψε στις 22:45, 16-05-16:

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Παρατηρώ από κάποιους ότι με παρεξήγησαν. Δεν μπορώ να πάρω 4 γατάκια στο σπίτι μου και φυσικά δεν τα βλέπω μόνο σαν κουκλάκια για να παίζουμε γι’ αυτό και έβαλα αγγελία για να τα δώσουμε. Όπως έχω γράψει στο μήνυμα στεναχωρηθήκαμε γιατί αγαπήσαμε πολύ τα γατάκια αλλά δεν μπορούσαμε να τα έχουμε έξω. Αυτό που ζήτησα κυρίως σαν συμβουλή ήταν που δώσαμε όλα τα γατάκια και έμεινε μόνη της η γατούλα και φυσικό είναι να τα ψάχνει. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν στεναχωριέται και για πόσο καιρό. Φαντάζομαι τα γατάκια που είναι και μαζί θα παίζουν όλη μέρα και θα είναι χαρούμενα.
Τώρα όσον αφορά τη στείρωση επειδή αυτή η γατούλα μετά το χτύπημά της άρχισε να είναι πιο πολύ κοντά μας θα πρέπει σίγουρα να τη στειρώσουμε. Η κόρη μου δεν έχει αντίρρηση. Αυτή ήταν πρώτη που το πρότεινε. Απλώς σκέφτηκε μήπως η γατούλα στεναχωριέται. Είναι ώριμη για να καταλάβει και αν δεν συνέβαινε αυτό θα είμαι εγώ αυτή που θα το αποφασίσει. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι η γατούλα είναι ήμερη μόνο σε μένα και στην κόρη μου και δεν ξέρω πώς θα τη πάμε στο γιατρό. Θα πρέπει να πάρουμε κάποιο κουτί μεταφοράς. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το γάτο της που τον αγαπάει πάρα πολύ.
Βέβαια τα τελευταία 3 χρόνια η κόρη μου έχει γνωρίσει όλες τις γάτες της γειτονιάς όπου πολλές από αυτές τις βοήθησε από μικρά και τα έσωσε. Αλλά είναι όμως δύσκολο όλες τις γάτες να τις στειρώσουμε. Κυρίως οικονομικά.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Nicole1987

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,492 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:09, 16-05-16:

Η αληθεια ειναι οτι ακομα και αν ειναι ημερη η γατα καλο ειναι να την πάρετε στο κτηνιατρο σε γατοφορο γιατι τρομάζουν τα περισσοτερα γατια στο αυτοκινητα οταν τα κρατάς πανω σου. Πιστευω θα πάρετε τη σωστή αποφαση και θα στειρωσετε τη γατα γιατι ακομα και αν φροντίζετε τα γατακια και τους βρίσκετε σπίτια ειναι μεγαλη ταλαιπωρία για τη γατα και γενικα για την υγεια της απο τη στιγμη που μπορει να κολλήσει aids και οτιδηποτε αλλο. Επισης απο τη στιγμη που δεν εχει καποιος τα γατακια σε σπιτι ειναι εκτεθειμένα σε κινδύνους και δεν ειναι ευκολο να επιβιώσουν για να μπορεις μετα να τους βρεις σπιτι. Κατανοώ οτι ειναι αδυνατο να στειρωσει καποιος ολα τα γατια αλλα τουλαχιστον αυτα που ειναι ημερα και είστε συνδεδεμένοι μαζι τους ειναι κριμα να μην το κάνετε ( δεν λεω βεβαια οτι δεν θα το κάνατε ετσι και αλλιως) απλα αν δεν το επισπεύσει καποιος ειναι δυσκολο γιατι μετα μενουν ξανα εγκυες και δεν προλαβαίνεις. Το λεω γιατι μιλώ εκ πείρας. Τωρα οσο αφορα αυτο που ρωτάς και μενα ετυχε μια φορα που δεν πρόλαβα να στειρωσω μια γατα και ειχε μεινει εγκυος, παρολιγον να πεθάνει αν δεν ηταν μια κοπελα τυχαία εκει να τη βοηθηΣει. γεννησε ενα γατακι αλλα δυστυχως δεν ειχε γαλα να το θηλασει. Το πηγα σ μια αλλη γατα που ειχε γεννησει. Η καημένη έψαχνε για μερες το μωρο της και μας παρακαλαγε. Μετα απο καποιες μερες ομως το ξέχασε. Αυτα που λες δεν ειναι και νεογέννητα οποτε δεν πιστευω να τα ψάχνει μερες. Οταν φτάσουν και μεγαλώσουν λιγο καποιες γατες μου ετυχε να μην τα θελουν και καθολου και να τα διώχνουν.
Κάνατε το καλυτερο να δώσετε τα γατακια γιατι πιθανότατα να μην επιβιώνε κανενα. Μια αλλη γατα που ειχε γεννησει 5 γατακια, μπαίνανε στις μηχανές των αυτοκινήτων. Στα δικα μας ανοιγαμε και τα βγάζαμε καποια στιγμη εξαφανίστηκαν ολα και εμεινε μονο ενα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 16-05-16 στις 23:15.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

H ditiel έγραψε στις 08:44, 17-05-16:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Για τη γατούλα είναι πιο εύκολο να τη βάλουμε σε κουτί μεταφοράς και να τη πάμε για στείρωση.
Δεν ξέρω βέβαια τι πρέπει να κάνουμε μετά γιατί ζει έξω σε ένα σπιτάκι στην πυλωτή. Θα ρωτήσουμε βέβαια και τον κτηνίατρο.
Το θέμα είναι και ο γάτος μας που τον έχουμε 3 χρόνια όπου ήταν μεγάλος όταν μας βρήκε και δεν το αποφασίσαμε για στείρωση γιατί ενώ είναι χαδιάρης πολλές φορές, άλλη στιγμή μπορεί να σε γρατσουνίσει. Δηλαδή δεν μπορούμε να τον χαϊδέψουμε όπως θέλουμε και να τον πάρουμε αγκαλιά. Είναι φοβητσιάρης και όταν πάμε να βάλουμε αμπούλα για τις ψείρες μας καταλαβαίνει και φεύγει. Πάντα βέβαια τα καταφέρνουμε. Δεν ξέρω αν μπορούμε να τον βάλουμε σε κουτί μεταφοράς και να είναι ήρεμος. Γνωρίζει κανείς περίπτωση στείρωσης γάτου σε μεγάλη ηλικία και που ζει έξω (κοιμάται βέβαια στο σπιτάκι του όταν είναι εδώ);
Σας ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:15, 17-05-16:

Καλημέρα και από εμάς! μονόδρομος η στείρωση....πρόσφατα μια φίλη έχασε γατούλα έγκυο....πέθανε γιατι απλά μετά από τις πολλές γεννήσεις εξασθένισε...τα γατάκια μεγάλα σε μέγεθος....εκείνη την φρόντιζε και είχε σκοπό να τη στειρώσει μετά για να μην το κάνει πριν ενόσω έγκυος... τελικά η γατούλα έπαθε σηψαιμία...και δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα...απλά έσβησε....

Δυστυχώς τα αδεσποτάκια δεν έχουν μεγάλο προσδόκιμο ζωής....ναι γεννάνε ναι ζουν για όσο μπορέσουν αλλά αυτό έχει πολύ πολύ μικρή διάρκεια... γι αυτό λέω πως η στείρωση τελικά είναι μονόδρομος.

Τώρα για τον γατούλη που αναφέρετε είναι θέμα επιλογής. Καλό θα του κάνετε από τη στιγμή που έχει ένα μέρος να μείνει.... Πολλοί λένε πως τα αρσενικά δεν τα στειρώνουμε για να μπορούν να ανταπεξέρχονται έξω. Ομως εγώ θα πω το εξής: βλέποντας τα θηλυκά που έχω στειρώσει και τα αρσενικά που δεν έχω μπορέσει γιατί δεν είναι πολύ φιλικά και δεν το έχω επιμεληθεί όπως θα έπρεπε, αναγνωρίζω πως τα αρσενικά είναι σε μέτρια κατάσταση....έρχονται αδύνατα, με ρινοτραχείτιδα, καχεκτικά...όλα αυτά γιατί όλο το χρόνο μπαίνουν στο πρόγραμμα που τους ορίζει η φύση τους....που να τους πιάσει φαγητό...άσε που κινδυνεύουν από τις συνεχείς μεταξύ τους αντιπαλότητες για το μήλο της έριδος.... ενώ αντίθετα τα θηλυκά που έχω στειρώσει, είναι πιο ήρεμα, πιο στρογγυλά, δεν κινδυνεύουν συνέχεια από τις συνεχείς γέννες και τους κινδύνους αυτών...

Καταλήγοντας θα ήθελα να πω ότι αφού ο γατούλης είναι στη μέριμνά σας και "οικόσιτος" της πυλωτής σας θα πρότεινα να το τολμήσετε, αφού βεβαίως συνεννοηθείτε και με τον κτηνίατρό σας. Αλλωστε στα αρσενικά η επέμβαση είναι πολλή μικρή και συνέρχονται άμεσα. Θα ηρεμήσει ο μπέμπης και θα απολαμβάνει αυτά που του προσφέρετε χωρίς να τρέχει με αγωνία δεξιά και αριστερά κάθε τόσο στην αναζήτηση - διεκδίκηση θηλυκού και να κινδυνεύει από αυτοκινήτα ή μάχες που πρέπει να δώσει....
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

H ditiel έγραψε στις 13:25, 17-05-16:

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Και σε μας έτυχε μία γατούλα που ήταν έγκυος πρώτη φορά και όταν την είδαμε πεσμένη κάτω καταλάβαμε ότι δεν ήταν καλά και την πήγαμε στον κτηνίατρο αλλά ήταν αργά. Έκανε επέμβαση αλλά ήταν άσχημα τα πράγματα και δεν σώθηκε η γατούλα. Από 100 μας πήρε 70. Πολλά λεφτά.
Πάντως έχεις δίκιο και για τη γατούλα αλλά και για το γατούλη που αυτή την περίοδο είναι αδύνατος και του λείπουν τρίχες. Ενώ πέρυσι το καλοκαίρι ήταν καθαρός, στρογγυλός και κούκλος όπως κάθε τέτοια εποχή.
Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο και θα δω τι θα κάνω για τη στείρωση του γατούλη.
Ευχαριστώ πολύ.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,492 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:35, 17-05-16:

Και μας ο ένας ο γάτος πριν στειρωθεί συνέχεια ήμασταν στον κτηνίατρο γιατί κάθε λίγο αρρωστουσε, έτρωγε πολύ λίγο. Από τότε που στειρωθηκε έγινε ακόμα πιο ήμερος και χαδιάρης. Δεν είναι και μας γάτος του σπιτιού. Μένει έξω. Δεν τον έχω ξαναδεί να τσακώνεται με αρσενικά γατιά. Αντιθέτως όλη μέρα παίζει με αλλά στειρωμένα γατάκια.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,384 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:49, 17-05-16:

Καλησπερα,οσο αφορα το γατουλη της πυλωτης.Ετσι ακριβως ειχαμε τον Αρίστο μας,μεγαλουλης μας ηρθε -οχι σε πυλωτη αλλα στο μαγαζι που ειχαμε-τον υπολογισαμε με γιατρο οτι ηταν περιπου δυο ετων.Ζουσε ημι αδεσποτος μαζι μας τρια χρονια,τον στειρωσα -ηταν δηλ περιπου πεντε ετων,πλεον ειναι στο σπιτι μας μεσα.Για το μονο που μετανοιωνω ειναι που δεν τον στειρωσα νωριτερα.
Ο Αριστος ηταν ενα πλασμα προ στειρωσης που λατρευε τους ανθρωπους αλλα αλλο ζωο απαγορευοταν να πλησιασει στα δεκα μετρα,μετα τη στειρωση ηρεμησε τοσο που συζει με αλλα πεντε γατια
Στη γατοφορο σιγουρα θα αντιδρασει ο δικος σας,προφανως.Μπορειτε να τον ταισετε καποιες φορες μεσα στη γατοφορο με ανοιχτο πορτακι με κατι πολυ νοστιμο,ωστε να συνηθισει λιγακι κι ετσι οταν αποφασισετε να παει γιατρο να κανετε το ιδιο για να τον ''τσακωσετε'',ισως μολις κλεισετε πορτακι να αρχισει να ωριετε να χτυπιεται και να κλαει,μην αγχωθειτε,μην στεναχωρηθειτε.Επισης ισως βοηθησει κατα τη μεταορα του στο γιατρο να σκεπασετε τη γατοφορο με ενα πανι
Καλη στειρωση ευχομαι κ στα δυο
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

H ditiel έγραψε στις 20:29, 17-06-16:

Καλησπέρα σας.
Αν και καθυστερημένα ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ειδικά με την απάντηση της ofilia που ταιριάζει στη δική μου περίπτωση.
Πέρασε ένας μήνας και τώρα που ηρέμησε ο γάτος μας σκεφτόμαστε να τον στειρώσουμε. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ο Αρίστος είχε κάποιο πρόβλημα με τη στείρωση και το ότι του έλειπαν οι όρχεις του. Αν είχε κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του.
Εμείς δεν θα τον βάλουμε στο σπίτι επειδή έχει ζήσει τόσο καιρό έξω και πιστεύουμε ότι δεν θα μπορεί να μείνει μέσα.
Για αυτό ρωτάω:αν τον στειρώσουμε μήπως δεν κάνει ούτε βόλτες και αρχίζει να κάθεται με τις ώρες σε μια γωνιά όπως είναι συνήθως οι σπιτικές γάτες;
Σας ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,384 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 21:07, 17-06-16:

Γεια σου
Την ιδια αγωνια ειχα με τον Αριστο ,πως δηλ θα του φαινοταν στο σπιτι
Αυτο που αντιλαμβανομαι -απο τον Αριστο τουλαχιστον-ειναι οτι οκ καλος ο δρομος καλη η ελευθερια,αλλα σαν την ασφαλεια του σπιτιου δεν εχει
Του αρεσει παρα πολυ ,κ σε πληροφορω οτι ολη μερα παιζει σαν μικρο γατακι κ ειναι 8 ετων πανω κατω
Ποτε μα ποτε δεν πλησιασε καν την εξωπορτα
Α και με ορχεις δεν ειχε θεμα ισα ισα
Εξι σπιτικες γατες εχω κ το μονο που δεν κανουν ειναι να καθονται σε μια γωνια,μακαρι καποιες στιγμες να το εκαναν τα τερατα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ofilia : 17-06-16 στις 21:10.
Παράθεση

ditiel

Νεοφερμένος

H ditiel έγραψε στις 09:13, 21-06-16:

Καλημέρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Απλώς εγώ δεν θα τον πάρω σπίτι γι' αυτό προβληματίζομαι μήπως αντί να τριγυρνάει αρχίσει να κάθεται πιο πολύ και περιμένει πότε θα κατέβει η κόρη μου να παίξει.
Αλλά από ότι λέει και η nicole που δεν τον έχει πάρει σπίτι είναι μια χαρά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους