Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,505 εγγεγραμμένα μέλη και 2,836,721 μηνύματα σε 81,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 436 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβολιασμός και άλλα!

Olivia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Olivia
H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 15:37, 12-02-07:

Καλησπέρα σε όλους !!!!Αφού με υιοθέτησε η μικρή γατούλα που βρήκα .. θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις ..!!!Αρχικά , πόσο πρέπει να τρώει περίπου?Σας ρωτάω γιατί η γατούλα μου αν την αφήσω μπορεί να φάει και δύο ολόκληρες μεγάλες κονσέρβες !Φαγάνα πολύ σας λέω!
Επίσης , τι εμβόλια πρέπει να της κάνω τώρα που θα την πάω στον κτηνίατρο? Και κάτι τελευταίο , είναι κακό η γάτα να κοιμάται στον ίδιο χώρο με εμένα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:46, 12-02-07:

Όταν πρωτουιοθετούνται τα αδέσποτα τρώνε πάρα πολύ, προφανώς διότι έχουν βιώσει την πείνα και θέλουν να πάρουν αποθέματα. Όταν συνειδητοποιήσει ότι το φαγητό είναι μόνιμο πλέον και δεν θα της λείψει, θα τρώει λιγότερο. Ωστόσο, καλό είναι να της κάνεις αποπαρασίτωση, διότι το ότι τρώει πολύ μπορεί να οφείλεται σε σκουληκάκια που μπορεί να έχει. Χάπι αποπαρασίτωσης θα σου δώσει ο κτηνίατρός σου.

Εγώ κοιμάμαι με τις γάτες μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Ποτέ δεν έπαθα κάτι. Ίσα ίσα που επωφελούμαι από τη ζεστασιά τους!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 15:52, 12-02-07:

Ευχαριστώ chouzouris ! Της αρέσει ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού και όποτε νυστάζει λιώνει εκεί!Εχει πολύ γέλιο!Αύριο θα την πάω στον κτηνίατρο . Πειράζει αν την πάω χωρίς κλουβάκι και τη κραταω στην αγκαλιά μου?

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 16:03, 12-02-07:

Δεν ξέρω πόσο ήμερη είναι και πόσο μπορεί να τρομάξει σε ξένο περιβάλλον και να θελήσει να φύγει. Δεδομένου ότι είναι πρώτη φορά, θα σου συνιστούσα κλουβάκι.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 16:22, 12-02-07:

συμφωνω για την αποπαρασιτωση.οπως επισης και στην απομακρυνση ψυλλων και λοιπων εξωπαρασιτων.εμβολια συνηθως γινονται τα εξης:το τριπλο εμβολιο της γατας,της λυσσας,της λοιμωδους περιτονιτιδας(αν ερχεται σε επαφη με αλλες γατες).προαιρετικα μπορεις να κανεις και το εμβολιο λευχαιμιας αφου πρωτα της γινει εξεταση αιματος για να διαπιστωθει αν η γατουλα πασχει απο τη συγκεκριμενη αρρωστια.η εξεταση επαναλαμβανεται σε 2 μηνες και τοτε πλεον αν ειναι κι η δευτερη αρνητικη μπορει να γινει το εμβολιο.καλη επιτυχια στον κτηνιατρο !!

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 17:15, 12-02-07:

όλα αυτά που αναφέρεις πόσο κοστίζουν?

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,166 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 19:19, 12-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Olivia
όλα αυτά που αναφέρεις πόσο κοστίζουν?
εξαρταται απο τον κτηνιατρο αλλα μια λογικη τιμη ειναι 20-30 ευρω.ΜΗΝ ΠΑΣ ΤΗΝ ΓΑΤΑ ΧΩΡΙς ΚΛΟΥΒΙ ποτε,οτιδηποτε να γινει παει η γατα σου εφυγε και μπορουν να γινουν διαφορα.το κλουβι κοστιζει15 ευρω περιπου.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 19:57, 12-02-07:

Παρε ενα κλουβακι μεταφορας να εχεις το κεφαλι σου ησιχο η αν δε προλαβαινεις εγω στην αρχη δεν ειχα για το ντινο τον εβαζα σε ενα σακιδιο σε ανοιχτο το λουρακι να εχει το κεφαλι του εξω και το κραταγα αγκαλια αλλα θελει πολυ προσοχη μη τρομαξει μη σου βγαλει νιχακια.Σωστα λενε τα κοριτσια να γηνει αποπαρασιτωση και εξωτερικα και εσωτερικα καθως και τα εμβολια του και μη φοβασαι για τπτ που κοιμαται μαζι σου το νιαουρακι σου.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:42, 13-02-07:

Αγγελικη,εννοεις 20-30 το καθε εμβολιο η ολα αυτα μαζι ??

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,166 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 07:56, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
Αγγελικη,εννοεις 20-30 το καθε εμβολιο η ολα αυτα μαζι ??

ολα μαζι βρε,το τριπλο που κανουν ,εκτος απο τις λευχαιμιας που το κανουν ξεχωριστα και εχει γυρω στα 25 ευρω.εμενα περνει για το τριπλο 20.

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 08:28, 13-02-07:

Κλουβάκι ( για φαντάσου ένα σκύλο ο οποίος δεν συμπαθεί καθόλου τις γάτες να περιμένει και αυτός τη σειρά για εμβόλιο!) και στον κτηνίατρο για εμβόλια και αποπαρασίτοση. Είναι απαραίτητο η γάτα να κοιμάται μαζί σου, είναι το καλύτερο μυοχαλαρωτικό! :up:

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 09:28, 13-02-07:

Πήγα χθες στον κτηνίατρο για μία μικρή ενημέρωση και μου είπε πως για τα εμβόλια η χρέωση είναι 35 ευρώ και πως και για κάποια άλλα χαπάκια είναι 4 και 5 ευρώ αντίστοιχα . Για το εμβόλιο έχω την εντύπωση πως μου είπε για πενταπλό αλλά δεν είμαι και σίγουρη .

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,412 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:38, 13-02-07:

Το εμβόλιο το 3πλο είναι 30 ευρώ η δόση (2 δόσεις). Τα χαπάκια 5 και η αμπούλα για τα παράσιτα 7 ευρώ. Στείρωση αν κάνεις στον Χιόνη έδωσα 50 ευρώ, για τα θυλικά είναι πιο ακριβά. Το κλουβάκι εξαρτάται η τιμή του από το μέγεθος και από το αν είναι πλαστικό ή υφασμάτινο. Το δικό μου επειδή είναι πλαστικό και αρκετά μεγάλο γιατί του το πήρα και για σπιτάκι (αλλά δεν το χρησιμοποιεί) έκανε 28 ευρώ. Μπορεί να σου φένονται αρκετά τα χρήματα, αλλά τα εμβόλια είναι μια φορά, η στείρωση και το κλουβάκι το ίδιο. Όποτέ δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το οικονομικό. Τα μόνα σου έξοδα μετά θα είναι η τροφή και η άμμος και θα πηγαίνεις στον γιατρό αν -χτύπα ξύλο- δεις κάτι ανησυχητικό στη γατούλα.
Με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού τι έκανες? Ξέρει ότι πήρες γάτα στο σπίτι? Θυμάμαι ότι είχες πει ότι δε θέλει ζώα στην πολυκατοικία

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 10:36, 13-02-07:

Ναι δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια στο σπίτι αλλά εγώ την τροφή και την άμμο τα έχω βάλει στο μπαλκόνι ,μαζί με ένα καλαθάκι!Τα περισσότερα βράδια μένει έξω (νιαουρίζει και θέλει να βγει) και είναι άλλα που δεν θέλει να βγει και μένει μαζί μου το βράδυ!Ο ιδιοκτήτης αποκλείεται να πει κάτι γιατί είναι πολύ καλός !Εκτος κι αν διαμαρτυρηθεί κάποιος ένοικος , μόνο σε αυτή τη περίπτωση θα έχω πρόβλημα .. !Τώρα , αν της κάνω αποπαρασίτοση εξωτερική ... υπάρχει περίπτωση να ξανακολλίσει ψύλλους και τα σχετικά αφού βγαίνει συχνά βόλτες έξω ... ?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:43, 13-02-07:

Τώρα , αν της κάνω αποπαρασίτοση εξωτερική ... υπάρχει περίπτωση να ξανακολλίσει ψύλλους και τα σχετικά αφού βγαίνει συχνά βόλτες έξω ... ?
Ναι υπάρχει. Ακόμα και η αμπούλα δεν προστατεύει πλήρως νομίζω.
Αλλά πέρα από τους ψύλους μπορεί να κολήσει και άλλες ασθένειες ακόμη και εμβολιασμένη. Γενικά είναι επίφοβο να βγαίνει έξω η γάτα. Μήπως σιγά σιγά να προσπαθούσες να περιορίσεις τις εξόδους μόνο στο μπαλκόνι;

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,412 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:44, 13-02-07:

, αν της κάνω αποπαρασίτοση εξωτερική ... υπάρχει περίπτωση να ξανακολλίσει ψύλλους και τα σχετικά αφού βγαίνει συχνά βόλτες έξω ... ?
Πολύ πιθανό! Εγώ του έκανα εξωτερική αποπαρασίτωση τον Νοέμβρη και επειδή είναι συνέχεια μέσα, βγαίνει μόνο στο μπαλκόνι, μου είπε ο γιατρός ότι η επόμενη αμπούλα θα πρέπει να μπει γύρω στον Μάρτη. Για τις γάτες που βγαίνουν κι έξω κι έρχονται σ'επαφή και με άλλα ζώα χρειάζεται να μπαίνει η αμπούλα πιο συχνα. Ρώτα καλύτερα το γιατρό κάθε πότε. Επίσης, αν η γατούλα βγαίνει έξω έχει πολλές πιθανότητες να κολλήσει κι άλλες αρρώστιες π.χ. λευκαιμία, Aids κλπ. Επειδή εγώ όμως είμαι σχετικά "φρέσκια" γατομαμά, ίσως θα μπορούσαν να σε συμβουλεύσουν καλύτερα άλλες πιο "έμπειρες" ή ακόμα καλύτερα ο κτηνίατρος που θα πας το γατάκι για τα εμβόλια

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 11:12, 13-02-07:

Μακάρι να μπορούσα να τη περιορίσω αλλά το μπαλκόνι έρχεται σε άμεση επαφή με τον κήπο ( είναι χαμηλό και κατεβαίνει πολύ εύκολα η γάτα!) εκτός κι αν της βάλω κάτι σαν φράχτη ...

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 11:22, 13-02-07:

Θα είμαι ψυχρή και ειλικρινής στο θέμα αυτό: επιτρέποντας στη γάτα μας να βγαίνει έξω, αποδεχόμαστε το γεγονός ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον δεν θα επιστρέψει...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:22, 13-02-07:

Μακάρι να μπορούσα να τη περιορίσω αλλά το μπαλκόνι έρχεται σε άμεση επαφή με τον κήπο ( είναι χαμηλό και κατεβαίνει πολύ εύκολα η γάτα!) εκτός κι αν της βάλω κάτι σαν φράχτη ...
Δεν νομίζω οτι θα έχει αποτέλεσμα αυτό γιατί θα σκαρφαλώνει για να φύγει ή θα πηδάει. Δυσκολο να αποφασίσει κανείς να περιορίσει μέσα τη γάτα, αλλά και πάλι το εξω ειναι επιφοβο. Πάντως ο μπαμπας μου εχει 5 χρόνια μια γατα που βγαινει στο δρομο και ειναι αδυνατο λογω κατασκευης μπαλκονιου και υψους να την περιορισει.
Η Μπουμπου δεν εχει παθει τιποτα μεχρι στιγμης. Ισως να σταθηκε τυχερη, αλλα ισως οφειλεται και στο χαρακτηρα της. Δεν ειναι καθολου ζωηρη και δεν φευγει και πολυ μακρια. Γενικά ειναι μια γατα σκετος "υπνος". Αντιθετα η αδελφη της που ηταν διαολος χαθηκε το καλοκαιρι (μαλλον αυτοκινητο).

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 11:33, 13-02-07:

Εμένα πάλι που βγαίνει στο μπαλκόνι και είναι σχετικά εύκολο να πηδήξει μιας και μένουμε στον 1ο όροφο, και παρ'όλο που έχω περιφράξει και σκαρφαλώνει στην περίφραξη, έχω πάψει ν'ανησυχώ ιδιαίτερα. Ανακάλυψα ότι σκαρφαλώνει και κάθεται στα κάγκελα για να έχει καλύτερη θέα. Κάθεται αρκετή ώρα εκεί και όταν βαρεθεί κατεβαίνει και μπαίνει μέσα. Τελευταία, έχει αρχίσει να ανεβαίνει και να κάθεται στην τέντα της κούνιας, επειδή είναι ακόμα πιο ψηλά και μάλλον πιο άνετα/μαλακά. Την πρώτη φορά που τον είδα εκεί πάνω κοψοχωλιάστηκα βέβαια, αλλά δεν θέλω να του φωνάξω μην τον τρομάξω και πέσει. Πιστεύω ότι αν στηρωθεί η γατούλα της Ολίβια δεν θα έχει και πολύ διάθεση για έξω έτσι κι αλλιώς

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:40, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Πιστεύω ότι αν στηρωθεί η γατούλα της Ολίβια δεν θα έχει και πολύ διάθεση για έξω έτσι κι αλλιώς
Και του μπαμπα μου στειρωμενες ηταν/ειναι αλλα το εξω τους το θελουν (αντρες δεν θελουν )!

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

H Olivia έγραψε στις 16:22, 13-02-07:

chouzouris δεν μπορώ να την περιορίσω στο σπίτι γιατί είναι φορές που νιαουρίζει σαν τρελή για να βγει ... τι να τη κάνω ...

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

H chouzouris έγραψε στις 17:42, 13-02-07:

Θα συνηθίσει....
Εκτός κι αν την βγάζεις έξω πάντα υπό επιτήρηση... ή με λουράκι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους