Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,933 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,309 μηνύματα σε 95,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 812 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Τοξοπλασμάτωση και δημόσια υγεία

Δημοσιεύτηκε από kelly
17-01-07

Ένα από τα συχνότερα ερωτήματα που τίθενται στους κτηνιάτρους από τους ιδιοκτήτες μικρών ζώων, είναι σχετικά με το τί ειναι το τοξόπλασμα, πώς μεταδίδεται στον άνθρωπο, κλπ.
Το τοξόπλασμα είναι ένας μικροοργανισμός παγκόσμιας εξάπλωσης. Δεν εξαιρείται φυσικά η χώρα μας, που θεωρείται ότι το 40% του πληθυσμού, σε κάποια φάση της ζωής του, μολύνθηκε από το τοξόπλασμα.
Πώς είναι δυνατόν να μολυνθεί κανεις; Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το τοξόπλασμα είναι κατά κάποιο τρόπο ένα παράσιτο του πεπτικού σωλήνα του γατιού. Με τα κόπρανα του γατιού, εξέρχονται στο περιβάλλον τα αυγά του τοξοπλάσματος. Το γατί καθώς πλένεται, γεμίζει το τρίχωμά του με αυτά. Όπου πάνε οι τρίχες του γατιού αυτού μολύνουν το περιβάλλον.
Το περιβάλλον βέβαια μολύνεται και με τα κόπρανα του γατιού (χώμα, νερό,κλπ).
Τα αυγά αυτά, για να μπορούν να μολύνουν τον άνθρωπο και τα άλλα ζώα, χρειάζονται χρόνο 3-5 ημερών, μετά την έξοδό τους από το έντερο του γατιού στο περιβάλλον. Αυτό συμβαίνει επειδή το γατί γλύφεται συνέχεια, δεν προλαβαίνουν τα αυγά που είναι πάνω στο τρίχωμά του να γίνουν μολύνουσες μορφές, γιατί εν τω μεταξύ, τα έχει καταπιεί. Έτσι, το χάιδεμα ενός μολυσμένου γατιού, δεν είναι ο βασικός τρόπος μόλυνσης του ανθρώπου.

Οι βασικοί τρόποι μόλυνσης του ανθρώπου είναι:
  • Η επαφή με τα κόπρανα της γάτας και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.
  • Η κατανάλωση άπλυτων φρούτων και λαχανικών.
  • Το πιόσιμο νερού από πηγές με λιμνάζοντα νερά.
  • Η δουλειά στα χωράφια, στον κήπο και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.

Όταν ο άνθρωπος καταπιεί τα αυγά του τοξοπλάσματος:

Τα αυγά εξελίσσονται στο έντερό του και στη συνέχεια μετακινούνται προς τους μύες όπου και εγκαθίστανται σαν κύστεις χωρίς να προκαλούν συνήθως πρόβλημα. Η τοξοπλασμάτωση στον άνθρωπο είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μία ασυμπληρωματική ή αλλιώς μία αφανής λοίμωξη. Όταν προκαλεί συμπτώματα, αυτά μοιάζουν με τα συμπτώματα της λοιμώδους μονοπυρήνωσης, μίας ίωσης που προσβάλλει τους ανθρώπους.(πονοκέφαλος, διόγκωση λεμφογαγγλίων, πυρετός, κλπ.).
Η ασυμπτωματική αυτή λοίμωξη και τοξοπλασμάτωση, κάτω από ειδικές συνθήκες αναζοπυρώνεται και συνυπάρχει σε άλλες παθολογικές καταστάσεις στον άνθρωπο.
Ξεχωριστό πρόβλημα, εξ'ου και το ιδιαίτερο ενδιαφέρον των ιδιοκτητών γατιών και του κοινού γενικότερα, αποτελεί η τοξοπλασμάτωση στις έγκυες γυναίκες.
Κατ'αρχήν, μεγαλύερο κίνδυνο έχουν αυτές που δεν έχουν προσβληθεί, γιατί αυτές που έχουν προσβληθεί σε κάποια φάση της ζωής τους, πριν κυοφορήσουν, έχουν αντισώματα και πιθανή νέα προσβολή-μόλυνση την αντιμετωπίζουν επιτυχώς σε αντίθεση με τις πρώτες. Η μόλυνση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, προκαλεί σοβαρότερα προβλήματα όταν συμβεί κατά το πρώτο τρίτο της, τα οποία μπορεί να είναι αποβολή (συνήθως) ή γέννηση παιδιών με διάφορα νευρολογικά ή οφθαλμολιγικά προβλήματα.
Σήμερα φυσικά, ο προγεννητικός έλεγχος έχει περιορίσει αυτά τα προβλήματα, δεν παύει όμως η πρόληψη να είναι η καλύτερη "λύση".

Πώς μολύνονται οι γάτες:

Με τον ίδιο τρόπο που μολύνεται ο άνθρωπος μολύνονται και τα ζώα με τελική κατάληξη τη δημιουργία κύστεων μέσα στις σάρκες τους. Τα γατιά μολύνονται τρώγοντας τέτοιες ωμές σάρκες και κλείνει και αυτό που λένε, βιολογικός κύκλος του τοξοπλάσματος.

Συμπέρασμα
:
Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.
Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.

Τρόποι προφύλαξης:

Πλύσιμο χεριών, φρούτων,λαχανικών. Να μην πίνουμε νερό από λιμνάζοντα νερά. Για τις έγκυες ιδιαίτερα, να φορούν γάντια όταν δουλεύουν σε χωράφια-κήπους και όταν χειρίζονται το άψητο κρέας στην κουζίνα, καθώς ςπίσης και όταν καθαρίζουν δοχεία υγιεινής των γατιών.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη kelly
Δραστήριο Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος
Βήματα στην ανάπτυξη (Περιοδικό)
By Ismini on 18-01-07, 11:24
Ελειπε ενα τετοιο ολοκληρωμένο άρθρο απο εδω! Συγχαρητήρια!
By Mika on 18-01-07, 11:39
Πολυ καλο ναι Και εγω ηθελα καιρο να μαθω πιο συγκεκριμενα περι τινος προκειτε Ευχαριστω!
By mimikaki on 18-01-07, 12:21
πολυ σωστα αυτα που λεει, οχι που καποιοι γιατροι τροκρατουν με αυτα που λενε περι οτι φταινε οι γατες...
μπραβο για το αρθρο.:up:
By Κατερίνα on 18-01-07, 12:40
Θα το τυπώσω να το δείχνω σε αυτούς που μου λένε βλακείες!!!
By kelly on 19-01-07, 01:54
Να 'στε καλα παιδια.. μολις το βρηκα σκεφτηκα πως δεν υπηρχε καταλληλοτερο site για να "ανεβει".. επιτελους ολοι οι γατοφιλοι θα τους αποδειξουμε ποσο λαθος εχουν να κατηγορουν τα ψιψινια για χωρις να ξερουν...:up:
By lightpath on 13-02-07, 14:11
Δηλαδή η κύστη προέρχεται από την τοξοπλάσμωση; Απίστευτο! Δεν υπάρχει κάποιο εμβόλιο για τον άνθρωπο ή και για τη γάτα; Ή θεραπεία; (Σε περίπτωση που δεν εμφανίζει αντισώματα κάποιος)
By AGGELIKI on 13-02-07, 15:09
τι εννοεις οτι η κυστη προερχετε απο το τοξοπλασμα??
By kelly on 14-02-07, 00:29
"..με τελική κατάληξη τη δημιουργία κύστεων μέσα στις σάρκες τους." οχι η κυστη στους ανθρωπους..
By lightpath on 14-02-07, 01:10
Α,οκ.Είχα καταλάβει λάθος, σόρυ
By kelly on 14-02-07, 01:12
Δεν πειραζει
By nalaki on 11-04-07, 17:29
πολυ καλο θα το τυπωσω και εγω να το δειχνω σε αυτους που μου λενε βλακειες επειδη εχω γατες!!!! λενε οτι
κινδυνεύω από αφταις και ότι θα κολλήσω τοξόπλασμα..
By Κείρα on 27-04-07, 19:29
Ψάχνω πληροφορίες για τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν από την συμβίωση με γατούλες κατά την εγκυμοσύνη και έχω τρεις απορίες:
1.Πως μπορώ να μάθω αν έχω ήδη αντισώματα τοξοπλάσμωσης; Φαίνονται σε αμμοτολογική εξέταση;
2.Αν έχω αντισώματα και κολλήσω ξανά δεν προκαλούνται προβλήματα στο έμβρυο;
3.Αν δεν έχω αντισώματα σημαίνει οτι πρέπει να βρώ νέα κατοικία για τη γατούλα μου για τους πρώτους τρεις μήνες, ή αρκεί να καθαρίζω την άμμο με γάντια;
By AGGELIKI on 27-04-07, 20:56
καλησπερα,αν εχεις αντισωματα φαινονται απο μια απλη αιματολογικη εξεταση.το εμβρυο εχει προβλημα μονο αν κολλησεις τοξοπλασματωση ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ οταν εισαι εγκυος.το σημαντικοτερο ειναι οτι ο κινδυνος ειναι 99% μεγαλυτερος να κολλησεις απο λαχανικα οχι καλα πλυμενα ή οχι καλα ψημενο κρεας.και ναι,αρκει να αλλαζεις την αμμο με γαντια,εξαλλου αν η γατα σου ειναι μεσα και δεν τρωει ωμα,δεν θα κολλησει τοξοπλασμετωση,α και το αλλο ειναι οτι και η γατα κολλαει μια φορα και μπορει να μεταδωσει το τοξοπλασμα τις πρωτες 2-20 μερες το πολυ.εγω οταν ημουν εγκυος ειχα και εχω 5 γατες και δεν κολλησα τιποτα!
By Κείρα on 27-04-07, 21:41
Τι καλά νέα!!!

Πολύ χάρηκα με τα νέα. Μένει να πείσω και τον άντρα μου που προτιμάει να αφήσει την γατούλα μας για λίγους μήνες στους γονείς του που υπεραγαπούν τα ζώα (αλλά και το μελλοντικό τους εγγονάκι).
By evelynaRoidou on 28-04-07, 14:53
Ναι αλλά εάν η γάτα κολλήσει τελικώς τοξοπλάσμωση, υπάρχει θεραπεία ή θα υποφέρει για μια ζωή;;;;
By evelynaRoidou on 28-04-07, 14:56
Επίσης, υπάρχει προληπτική θεραπευτική αγωγή ,όπως δίνουμε Drontal για τα σκουλήκια κοιλιάς ή κάτι παραπλήσιο;;;
By sardela on 28-04-07, 15:36
Νομιζω οτι ειναι κατι σαν "ιωση".
Δηλαδη την περναει, ισως με συμπτωματα, ισως χωρις και τελειωνει.
Οπως και στις γυναικες.
Μπορει να μην το καταλαβεις οτι περνας τοξοπλασματωση, ή να κανεις χαμηλο πυρετο.

Αλλα αν η γατα ειναι σπιτι και δεν τρωει ωμο κρεας, δεν μπορει να κολλησει.
By Λέων on 28-04-07, 16:50
Πολλές πληροφορίες εδώ. Μετά πατήστε Τοξοπλάσμωση.
By AGGELIKI on 28-04-07, 19:08
Αρχική Δημοσίευση από evelynaRoidou
Ναι αλλά εάν η γάτα κολλήσει τελικώς τοξοπλάσμωση, υπάρχει θεραπεία ή θα υποφέρει για μια ζωή;;;;
απο οτι ξερω η γατα μια φορα μπορει να κολησει τοξοπλασμα και να το μεταδωσει αυτες τις πρωτες μερες και συνηθως δεν φαινεται κανενα συμπτωμα στη γατα οπως και στους περισσοτερους ανθρωπους.χαπακι ή κατι προληπτικο δεν υπαρχει!
By evelynaRoidou on 29-04-07, 11:13
Εξακουθώ να αναρωτιέμαι.Εφόσον επρόκειται για σκουλήκι,σύμφωνα με το site που με συμβούλεψε ο Λέων να επισκεφτώ, γιατί δεν καλύπτεται η γάτα με προληπτική αγωγή τύπου Drontal;;;Θα συμβουλευτώ τον κτηνίατρο μου.
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.
By marfot75 on 12-05-07, 03:11
Επιτέλους!!!! Δεν μπορώ πια να ακούω να ενοχοποιούνται οι γατούλες και να αποπροσανατολίζονται από τον πραγματικό κίνδυνο, π.χ. άπλυτα λαχανικά, όχι καλά ψημένο κρέας κλπ.
By pinelopi on 22-05-07, 11:54
θα το τυπώσω και θα το στείλω στην πεθερά μου που τα έχει βάλει με τη γατούλα μου
By Όλγα Veggie on 22-05-07, 21:55
To εύκολο θύμα: οι γατούλες Tώρα που ζω την εγκυμοσύνη μου να δειτε απο πόσους το άκουσα. Kαι μια μου λέει: «και το ρισκάρεις;» Nαι το ρισκάρω και σύμφωνα με τις πιθανότητες δεν θα πάθει τίποτα το μωρό. Kαι οταν περνάς το δρόμο απέναντι το ρισκάρεις αν το πάμε έτσι. Kαι τότε να μην ξαναβγούμε κι απο το σπίτι μας. Aμάν πια! Eυτυχώς το περιβάλλον μου με στηρίζει ολοκληρωτικά και τους ευχαριστώ όλους!!!!
By Κείρα on 23-05-07, 10:12
Είπα στον πατερα μου (που με πρηζει) οτι σ'αυτο το σπιτι μενουμε ο αντρας μου, η Κείρα κι εγω και τις αποφάσεις τις περνουμε απο κοινού και εφριξε. "Δηλαδη υπολογίζετε τι θέλει και το ζωο;" Ο κοσμος συχνα δεν καταλαβαινει.
By evelynaRoidou on 23-05-07, 14:12
Αρχική Δημοσίευση από Κείρα
Είπα στον πατερα μου (που με πρηζει) οτι σ'αυτο το σπιτι μενουμε ο αντρας μου, η Κείρα κι εγω και τις αποφάσεις τις περνουμε απο κοινού και εφριξε. "Δηλαδη υπολογίζετε τι θέλει και το ζωο;" Ο κοσμος συχνα δεν καταλαβαινει.
Καλά υπολογίζεται και το ζώο; Δίνεις μεγαλύτερη σημασία στις γάτες, αντί για τον άνθρωπο; Δίνεις προτεραιότητα στο ζώο και όχι σε εμένα; Δε με θεωρείς σημαντικότερο;;
Και άλλα πολλά τέτοια χαριτωμένα ακούω καθημερινά από τον αρραβωνιαστικό μου και έχω μπουχτήσει πια να ερμηνεύω τα αυτονόητα!
By pinelopi on 24-05-07, 11:52
έχω μεγαλώσει με γάτες και έχω και τώρα μια κούκλα σιάμ στο σπίτι. έκανα αιματολογικές εξετάσεις και φάνηκε ότι δεν έχω προσβληθεί ποτά από το τοξόπλασμα. μπορούμε με αντίστοιχες εξετάσεις της γάτας να δούμε αν εκείνη είχε προσβληθεί ποτέ;και πώς συμβιώνει ένα μωρό με μια γάτα στο ίδιο σπίτι;
By Ismini on 24-05-07, 11:55
Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
έχω μεγαλώσει με γάτες και έχω και τώρα μια κούκλα σιάμ στο σπίτι. έκανα αιματολογικές εξετάσεις και φάνηκε ότι δεν έχω προσβληθεί ποτά από το τοξόπλασμα. μπορούμε με αντίστοιχες εξετάσεις της γάτας να δούμε αν εκείνη είχε προσβληθεί ποτέ;και πώς συμβιώνει ένα μωρό με μια γάτα στο ίδιο σπίτι;
Pinelopi κοιταξε εδω γι αυτο που ρωτας.
By pinelopi on 24-05-07, 12:08
το κοίταξα αλλά δεν διαφωτίστηκα σχετικά με το αν μπορούμε να μάθουμε αν η γάτα είχε προσβληθεί κάποτε και πλέον δεν υπάρχεο κίνδυνος
By aretha on 24-05-07, 12:12
Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
το κοίταξα αλλά δεν διαφωτίστηκα σχετικά με το αν μπορούμε να μάθουμε αν η γάτα είχε προσβληθεί κάποτε και πλέον δεν υπάρχεο κίνδυνος
Την επόμενη φορά που θα την πας στον κτηνίατρο, ζήτησέ του να της πάρει αίμα για μια εξέταση. Πάντως, αν δεν την αφήνεις να βγαίνει έξω (και επομένως να κυνηγάει πουλιά, τρωκτικά κλπ) και αν δεν της δίνεις ωμό κρέας, είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να κολλήσει.
By Ismini on 24-05-07, 12:15
Οσον αφορα το τοξοπλασμα μπορεις να απευθυνθεις στο γιατρο της γατας για σχετικες εξετασεις.
Καποιες προφυλάξεις (πλυσιμο χεριων, αποφυγη επαφης με τα κακα της γατας κ.α.) μπορει να σου συστησει και ο γυναικολογος.
Νομιζα οτι ρωτουσες για το πώς συμβιώνει ένα μωρό με μια γάτα στο ίδιο σπίτι?
By drusilia on 04-02-08, 14:37
Φυλλάδιο για τοξόπλασμα εδώ
By moukelis on 06-04-08, 14:33
Μπράβο Βιβή,πολύ κατατοπιστικό!Διάβασα πιο πάνω ότι κάποιος εξέτασε την γατούλα ου για τοξοπλάσμωση.Υπάρχει τέτοια εξέταση;Αν ναι,μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν γίνεται σε οποιοδήποτε κτηνιατρείο,αν είναι επίπονη,και πόσο κοστίζει περίπου;Μήπως και καθησυχάσω τη μαμά μου που με έχει σκάσει...
By drusilia on 06-04-08, 19:49
Θα ρωτήσω και θα σου πω.
By moukelis on 06-04-08, 19:50
Σ'ευχαριστώ πολύ,αν σεν ειναι μεγάλος κόπος!
By Αντα on 07-04-08, 08:27
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μπράβο Βιβή,πολύ κατατοπιστικό!Διάβασα πιο πάνω ότι κάποιος εξέτασε την γατούλα ου για τοξοπλάσμωση.Υπάρχει τέτοια εξέταση;Αν ναι,μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει αν γίνεται σε οποιοδήποτε κτηνιατρείο,αν είναι επίπονη,και πόσο κοστίζει περίπου;Μήπως και καθησυχάσω τη μαμά μου που με έχει σκάσει...
Καλημέρα!! εχω εξετάσει τη γάτα μου για τοξόπλασμα. Η ολη υπόθεση ειναι να παρθεί αίμα απο τη γατούλα σου. Απλα επειδή ειναι πολυ λεπτές οι φλεβες της γάτας, κ δεν κάθονται κ πολυ ακίνητες για της παρουν αίμα, μπορεί να χρειαστεί να την ναρκώσουν...Εγω την εκανα την εξέταση οταν την πήγα να την στειρώσω.
Για οτιδήποτε άλλες απορείες ρωτα με!
By moukelis on 07-04-08, 09:42
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Η εξέταση μπορεί να γίνει σε οποιοδήπτε κτηνιατρείο;Και πόσο κοστίζει περίπου,αν δε γίνομαι αδιάκριτη;
By Αντα on 07-04-08, 09:50
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Η εξέταση μπορεί να γίνει σε οποιοδήπτε κτηνιατρείο;Και πόσο κοστίζει περίπου,αν δε γίνομαι αδιάκριτη;
Λογικά οποιοδήποτε κτηνιατρείο συνεργάζεται με ενα μικροβιολογικό εργαστήριο...Εμένα μου χρεώσε 25 ευρω αν θυμάμαι καλά. Βγήκε αρνητικό...προσέχω παντα ομως να μην ερθει σε επαφη με άλλα ζώα - εχω ενα γάτο που κ αυτον θέλω να του κανω την εξέταση γιατι πριν απο λίγο μου τον χαρισαν ... - κ δεν τους δίνω ωμο κρέας οσο και να μου νιαουρίζουν!!!
By moukelis on 07-04-08, 09:53
Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Λογικά οποιοδήποτε κτηνιατρείο συνεργάζεται με ενα μικροβιολογικό εργαστήριο...Εμένα μου χρεώσε 25 ευρω αν θυμάμαι καλά. Βγήκε αρνητικό...προσέχω παντα ομως να μην ερθει σε επαφη με άλλα ζώα - εχω ενα γάτο που κ αυτον θέλω να του κανω την εξέταση γιατι πριν απο λίγο μου τον χαρισαν ... - κ δεν τους δίνω ωμο κρέας οσο και να μου νιαουρίζουν!!!
Εννοείται ποτέ ωμό κρέας...όσο για την επαφή με άλλες γάτες,είναι λίγο δύσκολο να την αποφύγω μέχρι να φύγω...
Μάλλον θα της το κάνω πριν μετακομίσω,που θα μένει μόνιμα μόνο μέσα.
Σ'ευχαριστώ πάαααααρα πολύ,ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά!
By Αντα on 07-04-08, 10:00
Εννοείται ποτέ ωμό κρέας...όσο για την επαφή με άλλες γάτες,είναι λίγο δύσκολο να την αποφύγω μέχρι να φύγω...
Μάλλον θα της το κάνω πριν μετακομίσω,που θα μένει μόνιμα μόνο μέσα.
Σ'ευχαριστώ πάαααααρα πολύ,ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά!
Δεν κάνει τίποτα....το ονομα σου?? είμαι η Αντα!!
By moukelis on 07-04-08, 11:14
Είμαι η Δώρα και είμαι καλά!(νομίζω...)
By Δαρμένη Γατούλα on 07-04-08, 16:23
Σας ευχαριστώ πολύ (..και εγώ με τη σειρά μου). Είναι απαραίτητη η γνώση του περιεχομένου αυτού του φυλλαδίου, σε όσους έχουν γάτα και όχι μόνο.. Καιρός να "συμφιλιωθεί" ο κόσμος με αυτά τα πλασματάκια, καταρρέοντας τον μύθο ότι "κουβαλούν" αρρώστιες. Ένα εμβολιασμένο γατάκι είναι εντελώς άκακο, όσο αφορά τις ασθένειες. Το έχω αποθηκεύσει στον υπολογιστή μου και θα ενημερώσω και άλλους.
By vasoulamiaou on 29-05-08, 22:21
σας ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου, ειχα μια ζωη γατια αλλα στο πατρικο μου και ηταν στον κηπο, τωρα ενδιαφερομαι να παρω ενα για μεσα στο σπιτι και με εχεουν φοβησει με το τοξοπλασμα.
μια κτηνιατρος που ρωτησα σημερα μου ειπε οτι εφοσον δινω στη γατα νομιζω καθε 2 μηνες ενα χαπι δεν εχει τετοιο πρβ.
By AGGELIKI on 30-05-08, 06:49
το χαπι ειναι το drontal ,αλλα αυτο ειναι για ενδοπαρασιτα,εφοσον η γατουλα δεν θα τρωει ωμα μολυσμενα κρεατα δεν θα παθει ποτε τοξοπλασμα!
By vasoulamiaou on 30-05-08, 22:39
δηλαδη δεν υπαρχει χαπι για το τοξοπλασμα?
και να το εχει το γατακι απο τη μαμα του?
ή δεν μεταδιδεται απο τους γονεις στα παιδια?
By aretha on 31-05-08, 06:37
Υπάρχει χάπι! Το drontal που σου έγραψε η Αγγελική, όπως και όλα τα σκευάσματα για τα ενδοπαράσιτα, "πιάνουν" και το τοξόπλασμα. Τα χορηγούμε προληπτικά, ανά τακτά χρονικά διαστήματα (συνήθως 3μηνο), σύμφωνα με τις συμβουλές του κτηνιάτρου.
Επίσης, για την πρόληψη του τοξοπλάσματος, η γατούλα δεν πρέπει να τρώει ωμό κρέας.
Το τοξόπλασμα όμως μπορείς να το κολλήσεις και χωρίς τη "βοήθεια" της γατούλας σου, από όχι καλά ψημένο κρέας ή από άπλυτα λαχανικά. Διάβασε εδώ και νομίζω θα απαντηθούν πολλές απορίες σου.
By mespairos on 31-05-08, 07:12
με μια απλή εξαίταση αίματος μπορεί να διαπιστοθεί αν η γατούλα έχει τοξόπλασμα ή όχι από τη μαμά της, από εκεί και πέρα με τα χαπάκια για την πρόληψη και με το να της δίνεις μόνο κροκέτες για φαγητό δεν θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα από την γατούλα.

Μετά το μόνο που πρέπει να προσέχει κανείς είναι να ΄ψήνει καλά το κρέας που τρώει και να πλένει καλά τα λαχανικά του, επίσεις να φοράει γάντια αν ασχολείτε με κηπουρική, αυτοί είναι οι κύριοι τρόποι με τους οποίους μεταφαίρεται το τοξόπλασμα και όχι οι γάτες οι γάτες οι οποίες το κολάνε όπως και εμείς

Δεν είναι τυχαίο που σχεδόν κάθε Γάλος έχει τοξόπλασμα μιας που τους αρέσει να τρώνε τα κρεατικά τους μισοψημένα
By Desdemona on 31-05-08, 07:14
Εγώ πάντως αρνούμαι να φάω το φιλέτο μου καλοψημένο (άει μαρή Αντουανέτα). Δεν τρώγεται
By mespairos on 31-05-08, 07:34
ίσως κάτι να ξέρουν παραπάνω γιατί αν έχεις ίδι τοξόπλασμα δεν κινδυνέβεις να πάθεις τίποτα και έγκυος να μείνεις, αλλά βρε παιδιά δεν τρώγεται η μπριζόλα έτσι
By ruko on 31-05-08, 07:43
Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Εγώ πάντως αρνούμαι να φάω το φιλέτο μου καλοψημένο (άει μαρή Αντουανέτα). Δεν τρώγεται
:up::up:

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους