Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,660 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,195 μηνύματα σε 81,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 607 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι τελικά τα απαραίτητα εμβόλια;

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:16, 21-12-06:

επειδη καθε κτηνιατρος που εχω επισκεφτει μου εχει πει και διαφορετικα,θα μπορουσαμε ολοι να πουμε ποια εμβολια απο τα παρακατω εχουμε κανει στις γατουλες μας?

1)τριπλο εμβολια γατας
2)λοιμωδους περιτονιτιδας
3)λυσσας
οπως επισης και για το εμβολιο της λευχαιμιας που αλλοι μου λενε οτι η μια δοση που εγινε ειναι αρκετh,ενω αλλοι οτι επρεπε να γινει και δευτερη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:31, 21-12-06:

Στη σαρδελα εχουμε κανει το τριπλο το οποιο εγινε σε τρεις δοσεις και επαναλαμβανετε καθε χρονο και της λευχαιμιας που εγινε σε μια δοση και παλι επεναλαμβανετε καθε χρονο. Για τα αλλα δεν μας εχει πει ο κτηνιατρος κατι.
Νομιζω οτι παιζει ρολο αν η γατα ζει αποκλειστικα μεσα ή βγαινει και εξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 15:44, 21-12-06:

Κι εγω το τριπλο. Η Ελενη εχει δικιο για το εαν βγαινει ή οχι η γατα εξω, καθως επισης εαν ερχεται με αλλο τροπο σε επαφη με μη εμβολιασμενες γατες.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:57, 21-12-06:

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό του να μην βγαίνει η γάτα έξω. Ο Μαντού όταν βγαίνουμε έξω τον έχω συνέχεια αγκαλιά γιατί δεν μπορώ να προβλέψω που θα πατήσει, τι θα κάνει με τις άλλες γάτες κ.λ.π. Άλλωστε για να γίνει το κακό αρκεί μια φορά. Και απο την άλλη γιατί ενώ τα εμβόλια δεν έχουν καμία όπως λένε τουλάχιστον σοβαρή παρενέργεια γιατί να μην τα κάνουμε όλα; Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει άποψη καθηγήτριας κτηνιατρικής η οποία υποστηρίζει ότι τα εμβόλια γίνονται μόνο εάν υπάρχει ανάγκη γιατί όντως έχουν σοβαρές παρενέργειες. Έχω λίγο μπερδευτεί γιατί θυμίζει λίγο Πυθία η ιστορία των εμβολίων στη γάτα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 16:03, 21-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό του να μην βγαίνει η γάτα έξω.
Aυτο μονο μπορω να στο εξηγησω Φωτούλα: Eαν εχεις μονο μια γατα και ζεις σε διαμερισμα οροφου σημαινει οτι δεν βγαινει εξω (μονη της εννοω, αλλο να τη βγαζουμε βολτα με λουρακι ή οχι).

Τωρα οσον αφορα τα εξτρα εμβολια περαν του τριπλου, ειναι και θεμα οικονομικο.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 16:21, 21-12-06:

εμενα παλι κανενας γιατρος οταν εκανε εμβολια δε με ειχε ρωτησει αν η Τσικι βγαινει και εξω.η τελευταια μου ανεφερε το εμβολιο της λοιμωδους περιτονιτισας, ενω ο πρωτος της λυσσας.το τριπλο ο πρωτος γιατρος μου το εκανε μια φορα,κι ο δευτερος επεμεινε να το επαναλαβουμε αλλη μια.για το εμβολιο της λευχαιμιας ο δευτερος κτηνιατρος μου το εκανε μια φορα,ενω μεσω ιντερνετ διαβασα οτι στην πρωτη εφαρμογη του πρεπει να γινει και επαναληπτικο

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 16:27, 21-12-06:

Αν η γατα εχει βγει εξω ή εχει ζευγαρωσει, πριν το εμβολιο πρεπει να γινει και τεστ για την λευχαιμια.
Ισως ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη...

Παράθεση

oh-my-cat!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oh-my-cat!
H oh-my-cat! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H oh-my-cat! έγραψε στις 16:30, 21-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Αν η γατα εχει βγει εξω ή εχει ζευγαρωσει, πριν το εμβολιο πρεπει να γινει και τεστ για την λευχαιμια.
...
Αυτό συμβαίνει διοτι αν η γάτα έχει ήδη λευχαιμία, αν της κάνεις το εμβόλιο, μπορεί να πεθάνει.

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 16:32, 21-12-06:

Το τριπλό εμβόλιο της γάτας περιλαμβάνει εμβόλια για τη ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία, είναι απαραίτητο και οι εμβολιασμοί στα γατάκια πρέπει να ξεκινάνε στην ηλικία των 6-8 εβδομάδων και να επαναλαμβάνονται κάθε 4 εβδομάδες έως την ηλικία των 14 εβδομάδων. Αν ο εμβολιασμός ξεκινήσει σε ηλικία >14 εβδομάδων, γίνεται δύο φορές με χρονική διαφορά 3-4 εβδομάδες. Τα εμβόλια πρέπει να επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο.

Καλό είναι να γίνονται και τα εμβόλια για την χλαμυδίωση και την Bordrtella bronciseptica (ένα μικρόβιο που προκαλεί, αλλά και επιπλέκει τη νόσο του ανώτερου αναπνευστικού). Ο εμβολιασμός γίνεται με τον ίδιο τρόπο με το τριπλό εμβόλιο.

Το εμβόλιο για τη λύσσα είναι όχι μόνο απαραίτητο αλλά και υποχρεωτικό. Η χώρα μας (παρόλο που δεν έχουμε κανένα κρούσμα λύσσας εδώ και δεκαετίες) δεν θεωρείται απαλλαγμένη από τη νόσο. Γίνεται ένας εμβολιασμός στην ηλικία των 12-14 εβδομάδων και επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο.

Τα εμβόλια της λοιμώδους περιτονίτιδας και της ιογενούς λευχαιμίας είναι προαιρετικά σε γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, σε μικρούς πληθυσμούς (1-5 γάτες). Γίνονται αρχικά δύο εμβολιασμοί, μετά την ηλικία των 8 εβδομάδων, με χρονική διαφορά 3-4 εβδομάδες και επαναληπτικές δόσεις κάθε χρόνο.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 17:18, 21-12-06:

ευχαριστουμε πολυ mel γιατις πολυ χρησιμες πληροφοριες.αν δηλαδη τα εμβολια δε γινουν με τα απαραιτητα χρονικα διαστηματα αναμεσα στις δοσεις η προστασια που παρεχουν στις γατες ειναι ανεπαρκης?

η Τσικι ειχε κανει πριν τεστ για λευχαιμια,απλα ξεχασα να το αναφερω.εχει γινει ομως λιγο "μπαχαλο" το θεμα με τα εμβολια της.εκανε την πρωτη δοση του τριπλου σε ηλικια περιπου 3,5 μηνων και τη δευτερη δοση σε ηλικια περιπου 7,5 μηνων.μια δοση για της λυσσας σε ηλικια 3,5 μηνων,και μια δοση για το εμβολιο λευχαιμιας σε ηλικια 8 μηνων.της λευχαιμιας πρεπει να επαλαληφθει??

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 19:40, 21-12-06:

Το πρωτο εμβολιο που εκανε το ντινακι ηταν:Felocall CVR(αυτο γιατι ειναι?)και το δευτερο Nob/Vac tricat ειναι που ειπε και η μελ για ρινοτραχιτιδα παλλευικοπενια και καλυκοιωσεων της γατας.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 23:07, 21-12-06:

Παιδιά με προβληματίσατε τώρα... Ο Ποκίτο έχει κάνει ένα για Ρινοτραχείτιδα, καλυκοϊωση, πανλευκοπενία και χλαμυδίαση (μετά αλλάξαμε γιατρό) και μετά 3 μήνες το nobivac tricat και ο Πέπε το nobivac tricat 2 φορές μεσα σε 20 μέρες! Αυτά μόνο, τα οποία θα επαναλάβουμε σε 1 χρόνο. Ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Πρέπει να κάνουν και άλλα?

Παράθεση

mel

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 18:51, 22-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
αν δηλαδη τα εμβολια δε γινουν με τα απαραιτητα χρονικα διαστηματα αναμεσα στις δοσεις η προστασια που παρεχουν στις γατες ειναι ανεπαρκης?
Αν το διάστημα μεταξύ των δύο επαναληπτικών εμβολιασμών είναι μεγαλύτερο από 4 εβδομάδες, το ζώο μένει ακάλληπτο για το παραπάμω αυτό διάστημα. Μετά τον εμβολιασμό όμως η προστασία είναι η ίδια με αυτή που παρέχουν αν τηρηθούν τα διαστήματα.

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
και μια δοση για το εμβολιο λευχαιμιας σε ηλικια 8 μηνων.της λευχαιμιας πρεπει να επαλαληφθει??
Ναι

Παράθεση

mel

Το avatar του χρήστη mel

H mel έγραψε στις 18:54, 22-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από purina
Το πρωτο εμβολιο που εκανε το ντινακι ηταν:Felocall CVR(αυτο γιατι ειναι?)και το δευτερο Nob/Vac tricat ειναι που ειπε και η μελ για ρινοτραχιτιδα παλλευικοπενια και καλυκοιωσεων της γατας.
Και τα δύο εμβολιακά σκευάσματα που αναφέρεις καλύπτουν για τα ίδια νοσήματα (ρινοτραχειίτιδα, καλυκοϊό, πανλευκοπενία). Απλά είναι διαφορετικής εταιρίας.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 03:48, 23-12-06:

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blanch
H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 15:20, 06-03-07:

Πόσο στοιχίζει το τριπλό εμβόλιο; Και γενικότερα;

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 17:55, 06-03-07:

30 ευρω η μια δοση.εχεις ηδη βρει γιατρο?

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (καμμία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Blanch έγραψε στις 22:52, 06-03-07:

Όχι ακόμα αλλά αν μου προτείνατε κάποιον στο κέντρο θα σας ήμουν ευγνώμων!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

H Mariel έγραψε στις 23:30, 06-03-07:

κεντρο Αθηνα,ε?ο δικος μου ειναι κορυφη,ειναι ομως Φαληρο καποιες απο τις κοπελες θα ξερουν να σου προτεινουν καποιον καλο στο κεντρο

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 15:09, 08-03-07:

Κανείς;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 15:47, 08-03-07:

Ο δικός μου έχει ιατρείο Ψυχικό και Κυψέλη. Αν σε βολεύει να σου στείλω τα στοιχεία.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:54, 08-03-07:

Έχω να σου προτείνω έναν πολύ καλό και δοκιμασμένο (εκεί πάει η μαμά μου τους τρεις γάτους της εδώ και πολλά χρόνια, για θέματα ρουτίνας αλλά και πιο σοβαρά). Βρίσκεται στην Βικτώρια.
Έχω και μια κτηνίατρο πολύ κοντά στο σπίτι μου (Κυψέλη κοντά στα Δικαστήρια), στην οποία όμως έχω πάει μόνο δυό φορές, από τότε που βρήκα την Αρήθα. Φαίνεται καλή πάντως και φιλική με τα ζωάκια.
Αν θέλεις περισσότερα στοιχεία, πες μου. :cool:

Παράθεση

Blanch

Νεοφερμένος

H Blanch έγραψε στις 21:24, 08-03-07:

Ευχαριστώ πολύ! Το πιο κοντινό και βολικό για μένα σημείο είναι η πλατεία Βικτωρίας aretha! Περιμένω να μου στείλεις στοιχεία του.

Παράθεση

lord26

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lord26
Ο lord26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O lord26 έγραψε στις 15:17, 23-09-10:

Καλησπέρα γατογονείς.., Πήρα γάτα 3 μηνών και για εντός και εκτός σπιτιού..

Μπορώ να της κάνω εκτός από το τριπλό ανά 2 μήνες που ξέρω ότι γίνεται.. μαζί και της Λύσσας και της Λευχαιμίας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,637 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:12, 23-09-10:

Το τριπλο δε γίνεται ανά δύο μήνες,παρά μόνο την πρώτη φορά που εμβολιάζεται η γατα.Μετά μία φορά το χρονο,όπως και της λύσσας και της λευχαιμίας (προαιρετικό).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lord26

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lord26
Ο lord26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O lord26 έγραψε στις 17:16, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Το τριπλο δε γίνεται ανά δύο μήνες,παρά μόνο την πρώτη φορά που εμβολιάζεται η γατα.Μετά μία φορά το χρονο,όπως και της λύσσας και της λευχαιμίας (προαιρετικό).
Το ξέρω μα μιλάμε για μικρή γάτα, άρα ανα δύο μήνες γίνεται και μετά 1 φορά το χρόνο..
το θέμα είναι μπορώ να τα κάνω όλα μαζί και λευχαιμία και Λύσσα και πρωτη δόση tricat??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,637 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:55, 23-09-10:

Εγω δε θα το εκανα,ειδικα της λευχαιμιας ειναι αρκετα βαρυ εμβολιο,και ειδικα σε μικρο γατακι θα πεσουν πολλα και το τριπλο,και λυσσα,και λευχαιμια.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 00:54, 26-09-10:

επισης της λυσσας θεωρειται ισως το πιο αμφιλεγομενο εμβολιο οσο αφορα επιβαρυνση υγειας γατα/σκυλου.

Οποτε ειναι στη κριση του καθενος εφοσον το γατι παραμενει εσωκλειστο σε καποιο σπιτι αν πρεπει να επαναλαμβανεται το εμβολιο ανα χρονο.

Στην υπολοιπη ευρωπαικη ενωση γνωριζει κανεις καθε ποτε ειναι υποχρεωτικο;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,154 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:10, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από mrniceguy
επισης της λυσσας θεωρειται ισως το πιο αμφιλεγομενο εμβολιο οσο αφορα επιβαρυνση υγειας γατα/σκυλου.

Οποτε ειναι στη κριση του καθενος εφοσον το γατι παραμενει εσωκλειστο σε καποιο σπιτι αν πρεπει να επαναλαμβανεται το εμβολιο ανα χρονο.

Στην υπολοιπη ευρωπαικη ενωση γνωριζει κανεις καθε ποτε ειναι υποχρεωτικο;
Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι το εμβόλιο της λύσσας απο το νόμο πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε 3 χρόνια στις περισσότερες χώρες της ΕΕ..ακόμα δεν εχω βρει το σχετικό λινκ..αλλά χρήσιμο είναι να διαβάσουμε και το παρακάτω ...που το παραθέτω..http://animalpedia.pblogs.gr/2010/05...boliasmoy.html

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 05:59, 26-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι το εμβόλιο της λύσσας απο το νόμο πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε 3 χρόνια στις περισσότερες χώρες της ΕΕ..ακόμα δεν εχω βρει το σχετικό λινκ..αλλά χρήσιμο είναι να διαβάσουμε και το παρακάτω ...που το παραθέτω..http://animalpedia.pblogs.gr/2010/05...boliasmoy.html
Πολυ καλο το αρθρο και πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο γραμμενο στα ελληνικα.
Δεν εχω λινκ να παραθεσω αλλα διαβαζα σε 2-3 σαιτ ξενα πως ο αναμνηστικος εμβολιασμος καθε χρονο ειναι ανουσιος.
Ο λογος ειναι πως αν θυμαμαι καλα , τα αντισωματα μενουν στον οργανισμο σχεδον 3 χρονια .....

Δεν ξερω αν ολα αυτα που γραφω ευσταθουν , αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος πως το συστημα των εμβολιασμων ειναι και αυτο μερος του τροπου που λειτουργει η κοινωνια μας.
Οταν παρεις το γατακι σου πχ. αμεσως αμεσως σε βαζουν στο εργο πως πρεπει να κανει 2 μαζεμενα εμβολια.Πολλοι περνουν γατα και συντομα το μετανιωνουν , αλλα ηδη εχουν δωσει χρηματα για τον εμβολιασμο τους. Οσοι την κρατουν υπαρχει το αναμνηστικο καθε χρονο οποτε εξτρα λεφτα. Ολα αυτα ισως σε βαρος της υγειας του ζωου , αλλα οταν μπενουν τα λεφτα στη μεση αυτα ειναι λεπτομεριες.....

Ο βασικος λογος που με κανει να το πιστευω αυτο ειναι πως ο καθε κτηνιατρος δεν εγινε αυτο που ειναι με γνωμονα την αγαπη του στα ζωα , αλλα συμπληρωνοντας ενα μηχανογραφικο που πιθανοτατα τυχαια τον εκανε αυτο που ειναι σημερα.
Οποτε ο καθε συλλογος πρεπει να βρει ενα τροπο να εχει εσοδα ο κλαδος του , γιατι περα απο την "ρομαντικη" οψη του επαγγελματος , παραμενει μια δουλεια.

Επι προσωπικου πηρα την αποφαση πως δεν θα ακολουθησω αυτη τη λογικη του υπερ-εμβολιασμου , και ηδη μετανιωνω που σε 1 χρονο η μικρη μου ειχε κανει 3 εμβολια.Ολη αυτη η λογικη για μενα ειναι καθαρα για τα χρηματα.
Δεν θελω να επηρρεασω κανεναν αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:31, 26-09-10:

Στην Ελλαδα ειναι υποχρεωτικη η ανανεωση του εμβολιου της λυσσας καθε χρονο.Στο εξωτερικο στις περισσοτερες χωρες επαναλαμβανουν καθε τρια χρονια.

Παράθεση

lilian22111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilian22111
H lilian22111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lilian22111 έγραψε στις 19:57, 03-01-13:

Καλησπερα σε ολους. Θελω να σας ρωτησω για το εμβολιο της λοιμωδους περιτονιτιδας. Ειναι δυο και ενος ετους περιπου τα γατακια μου, τους το εχω κανει απο μια φορα, ομως δεν ειμαι σιγουρη εαν πρεπει να το επαναλαβω μιας και ζουνε αποκλειστικα μεσα στο σπιτι. Δεν γνωριζω εαν εχει παρενεργειες και νομιζω οτι δεν καλυπτει εξ ολοκληρου απο την ασθενεια. Εχουν κανει το τετραπλο και τα δυο. Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας και τα ομορφα λογια που γραφετε στο θεμα με τις φωτογραφιες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 40,154 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 03-01-13:

Καλησπέρα Λιλιαν.
Παρενέργειες δεν γνωρίζω αν έχει το συγκεκριμένο εμβόλιο(εννοω περισσότερες απο αυτές που πάντα δίνουν τα στατιστικά)
Πάντως,κανένας απο τους 3 γιατρούς που έχω επισκεφτεί στη ζάκυνθο δεν το κάνει,γιατί πάνω απο όλα είναι αμφίβολο αν έχει αποτελέσματα.Τουλάχιστιον έτσι μου είχαν πει τότε.Δεν ξέρω αν τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα.Επίσης ο δικός μου γιατρός μου έχει πει οτι δεν χρειάζεται,διότι ζουν αποκλειστικά μέσα τα γατιά μου,όμως εδώ θα πρέπει να λάβεις υπόψην σου και έναν άλλον παράγοντα.Αν φιλοξενείς αδέσποτα κατα καιρούς,που δεν τους έχεις κάνει εξετάσεις προηγουμένως.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilian22111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilian22111
H lilian22111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lilian22111 έγραψε στις 21:03, 03-01-13:

Ευχαριστω Εφη για την απαντηση σου.Δεν φιλοξενω αδεσποτακια μεσα στο σπιτι, μονο ταιζω οποια γατακια ερχονται στον κηπο απο αλλα σπιτια της γειτονιας, μενουμε στη Λαμια. Καποιες φορες ομως τον μεγαλο μου γατο τον πηγαιναμε βολτα με λουρακι στο παρκο της Υπατης και σε καποιες παραλιες,κι εγω γνωριζοντας οτι ειναι θανατηφορα νοσος τον εμβολιασα. Ο κτηνιατρος ειπε οτι εαν εμβολιαζεται καθε χρονο λιγοστευουν οι πιθανοτητες να κολλησει την ασθενεια. Βεβαια αυτον δεν προκυπτει απο οσα εχω διαβασει. Μαλλον δεν θα τα εμβολιασω ξανα.
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:45, 16-02-13:

Καλησπέρα!!!

Λοιπόν πήγα σήμερα τη μικρή στην κτηνίατρο να τη δει, μιας και είχε θέμα με το ποδαράκι της.. Τελικά αφού διαπιστώσαμε πως το ποδαράκι ήταν μια χαρά, καταλήξαμε να της κάνουμε το εμβόλιο για λευκαιμία!
Πίστευα ότι με tricat trio μια γατα που ζει αποκλειστικα σο σπίτι θα δεν θα χρειαζόταν παραπάνω εμβόλια(τα δύο προηγούμενα τα είχαμε κάνει σε άλλους κτηνιάτρους, όταν ήμαστε ακόμη σε αναζήτηση)!
Μας ενημέρωσε η γιατρός ότι πρέπει να κανουμε της λευχαιμίας(που το καάνεμ βασικ'α) , έπειτα της λύσσας και τέλος ότι υπάρχει και ένα για τον ιό της περιτονίτιδας το οποίο εκείνη το κάνει, και εάν θέλουμε μπορούμε να το κάνουμε στο μέλλον.

Ρε παιδιά πολλά εμβόλια!
Αν αναλογιστεί ότι αυτά όλα τα δέχεται ο οργανισμός της γατας καθε χρόνο δεν είναι υπερβολή?

Εσεις τι γνωμη εχετε??
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:59, 16-02-13:

Εγω εχω την εντυπωση πως για γατα που ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι καποια εμβολια οπως αυτο της λευχαιμιας, δεν χρειαζονται. Ο μονος τροπος να την κολλησει η γατουλα σου ειναι να βγαινει εξω και να ερχεται σε επαφη με αλλες γατες που πιθανα νοσουν απο την ασθενεια. Αφου ομως ειναι μονο μεσα στο σπιτι και δεν υπαρχει πιθανοτητα να βγει εξω, τοτε δεν χρειαζεται.
Για την λυσσα και η δικη μου κτηνιατρος το εκανε, αλλα μου ειπε πως αν μεχρι του χρονου ξεθυμανει το πραγμα, δεν θα το ξανακανουμε. Τωρα της λοιμωδους περιτονιτιδας, απο οτι εχω δει δεν καλυπτει σχεδον τιποτα, ριξε μια ματια στο θεμα "εχουμε λοιμωδη περιτονιτιδα¨, γραφουν καποια πραγματα τα αλλα παιδια εκει, που θα σε βοηθησουν.
Παντως μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως η κτηνιατρος σου θελει να παρει περισσοτερα λεφτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 01:24, 16-02-13:

Δεν νομιζω να σκέφτεται τα λεφτά... μιας και έχει πάρα πολύ κόσμο και γενικότερα έχει βοηθήσει και πολλά κατοικίδια!!
Για τη λοιμώδη δεν μας "πίεσε"(ήταν και δεν ήταν για να το κάνει)... απλά ίσως θέλησε να της κάνει για λευχαιμία και λύσσα επειδή της είχαμε πει πως κάποια στιγμή σκεφτόμαστε να πάρουμε τη μικρή στο εξοχικό όπου εκεί η αλήθεια είναι πως έχει πολλές αδέσποτες γάτες να τριγυρνούν μέσα στο κτήμα.

Πολλά δεν είναι τα φάρμακα που παίρνει η γάτα? Τα αντέχει ο οργανισμός τους όλα αυτα?
Αυτό μου έχει κάνει εντύπωση, δεν ήξερα ότι έχουν τόση φροντίδα στο θέμα των εμβολίων! Είναι και η πρώτη γάτα που φροντίζουμε , οπότε καταλαβαίνεις!!! Οι απορίες χτυπάνε κόκκινο!!!!
Παράθεση

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 01:39, 16-02-13:

αν την παρετε σο εξοχικο, θα την αφηνετε ελευθερη μαζι με τις αλλε αδεσποτουλες? λογικα οχι, ετσι?
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 04:29, 16-02-13:

η δικη μου κτηνιατρος με ενημερωσε οτι η προσφατη "γραμμη" που ακολουθειται διεθνως απο τους κτηνιατρους ειναι τα εμβολια να μη γινονται καθε χρονο αλλα καθε 2 ή ακομη και 3 χρονια ακομη και στις νεοτερες γατες. προφανως διαπιστωσαν οτι τα αντισωματα συνεχιζουν να υπαρχουν και μετα τον ενα χρονο. και το θεωρω καλυτερο ιδιως για μια γατα που μενει αποκλειστικα στο σπιτι γιατι οπως λες και εσυ τα εμβολια προστατευουν αλλα επιβαρυνουν κ ολας τον οργανισμο.
Παράθεση

lili. (ευα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 657 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 04:48, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
η δικη μου κτηνιατρος με ενημερωσε οτι η προσφατη "γραμμη" που ακολουθειται διεθνως απο τους κτηνιατρους ειναι τα εμβολια να μη γινονται καθε χρονο αλλα καθε 2 ή ακομη και 3 χρονια ακομη και στις νεοτερες γατες. προφανως διαπιστωσαν οτι τα αντισωματα συνεχιζουν να υπαρχουν και μετα τον ενα χρονο. και το θεωρω καλυτερο ιδιως για μια γατα που μενει αποκλειστικα στο σπιτι γιατι οπως λες και εσυ τα εμβολια προστατευουν αλλα επιβαρυνουν κ ολας τον οργανισμο.

εγω δεν εχω πληροφορηθει κατι τετοιο.. Δεν ξερω ψιλοφοβαμαι να μην τους κανω τα εμβολια οπως ειναι υπολογισμενα, για να ειμαι ειλικρινης.. στις εκτροφικες μου επειδη θα παιρνουν μερος σε εκθεσεις εντος και εκτος ελλαδος επιβαλλεται ουτως ή αλλως απο την επιτροπη να ειναι πληρως εμβολιασμενα. Θα εχω τα μισα εμβολιασμενα και τα αλλα ανεμβολιαστα? Δεν μου παει. Προτιμω ολα να ειναι πληρως εμβολιασμενα για να ειμαι και εγω ησυχη!
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 05:14, 16-02-13:

καλα ναι αν ειναι για εκτροφη κι ολας λογικο να θες να εισαι 100% καλυμμενη. εγω ομως που εχω μονο εναν γατο στειρωμενο μεσα στο σπιτι αποκλειστικα προτιμω να ακολουθησω αυτη την αποψη σε καθε περιπτωση θελω να πιστευω οτι μεσα στα επομενα χρονια μαλλον θα ξεκαθαρισει το θεμα οπως πχ ξεκαθαρισε οτι για τη στειρωση δεν ειναι απαραιτητο να περιμενουμε οιστρο ή γεννα (οπως ελεγαν πριν πολλα χρονια οι κτηνιατροι). παντως τη συγκεκριμενη κτηνιατρο την εμπιστευομαι γενικα και εχω παρατηρησει οτι ενημερωνεται πολυ για τις εξελιξεις στο τομεα της γιαυτο ειπα να αναφερω τι μου ειπε
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 11:51, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
αν την παρετε σο εξοχικο, θα την αφηνετε ελευθερη μαζι με τις αλλε αδεσποτουλες? λογικα οχι, ετσι?
Σκεφτόμασταν απλά να την αφήσουμε να κάνει μια βόλτα κοντά στην αυλή μπροστά στο σπίτι και όχι από την πίσω πλευρά... απλά ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να σε βρούν οι επισκέπτες!!

Καλά εννοείται ότι και εγώ άμα είχα γατούλες για εκτροφή δεν θα το συζητούσα , και στις υπολοιπες θα τα εκανα τακτικα για να είμαι ήσυχη ότι δεν θα συμβεί τίποτα στα καλά καθούμενα!!

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Λοιπόν ... τώρα που το λές... Επειδή γενικότερα εχθές είχα ψιλοτσαντιστεί , μιας και είχα ρωτήσει τον προηγούμενο γιατρό εάν κάναμε το εμβόλιο για τ λύσσα και μου είχε πει ψέματα πως "ναι" (το λόγο που το έκανε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω), μετά την επίσκεψη στην κτηνίατρο , και αφού την ρώτησα πληροφορίες γύρω από τα εμβόλια και τι καλύπτουν, μπήκα το έψαξα και το είδα και εγώ , ότι η νέα γραμμη μας προτρέπει να κάνουμε τα εμβόλια σε γάτες που ζουν σε σπίτι ή σε μικρές ομάδες(περίπου έως 5) ανά 2 ή 3 χρόνια, καθώς τα εμβόλια προστατεύουν τη γάτα!
Και εάν δεν θυμάμαι λανθασμένα, μπήκα στο site της εταρίας των εμβολίων tricat trio και νομίζω πως έδιναν και οι ίδιοι αυτή την γραμμή!
Βέβαια από ότι ρώτησα την κτηνίατρο είναι της άποψης κάθε χρόνο, αλλά αυτό την επόμενη φορά θα το ξανασυζητήσω με ηρεμία μιας και είχε και πολύ κόσμο εχθές στο ιατρείο και δεν ήθελα να τη φορτώσω και άλλο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 16-02-13 στις 11:57.
Παράθεση

koukimanster

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 849 μηνύματα.

H koukimanster έγραψε στις 12:05, 16-02-13:

Επίσης πρέπει να αναφερθεί ότι το εμβόλιο ενάντια στη λοιμώδη περιτονίτιδα γίνεται μόνο αφού προηγηθούν εξετάσεις για τη νόσο. Αυτό το λέω επειδή ανέφερες ότι "ήταν και δεν ήταν για να το κάνει", οπότε αν την επόμενη φορά πάει να σας το κάνει, πρέπει πρώτα να κάνει εξετάσεις.

Κλίνω κι εγώ προς την άποψη της Βάσως, δυστυχώς.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,385 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:07, 16-02-13:

Παιδιά κι εμένα μια φίλη κτηνίατρος τα ίδια μου λέει για τα εμβόλια σχετικά με την επανάληψή τους, στα 3 χρόνια δηλαδή, αλλά αφού τα έχουμε κάνει κανονικά τα δύο πρώτα (ή τρία-δε θυμάμαι, θα το διεκρινίσω) χρόνια. Συμπεριλαμβανομένων των εμβολίων λύσσας και λευχαιμίας. (Κατά την άποψή της το 2ο ευθύνεται πιο συχνά για σάρκωμα παρεμπιπτόντως...)
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 18:33, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Επίσης πρέπει να αναφερθεί ότι το εμβόλιο ενάντια στη λοιμώδη περιτονίτιδα γίνεται μόνο αφού προηγηθούν εξετάσεις για τη νόσο. Αυτό το λέω επειδή ανέφερες ότι "ήταν και δεν ήταν για να το κάνει", οπότε αν την επόμενη φορά πάει να σας το κάνει, πρέπει πρώτα να κάνει εξετάσεις.
Ε ναι... εντάξει... αφού κιόλας είναι υγιείς ... Πιστεύω πως είχε αυτήν τη στάση μιας και δεν το θεώρησε επιτακτική ανάγκη για τη μικρή εάν κρίνουμε με βάση και τις συνθήκες διαβίωσης!

Αρχική Δημοσίευση από aba
Παιδιά κι εμένα μια φίλη κτηνίατρος τα ίδια μου λέει για τα εμβόλια σχετικά με την επανάληψή τους, στα 3 χρόνια δηλαδή, αλλά αφού τα έχουμε κάνει κανονικά τα δύο πρώτα (ή τρία-δε θυμάμαι, θα το διεκρινίσω) χρόνια. Συμπεριλαμβανομένων των εμβολίων λύσσας και λευχαιμίας. (Κατά την άποψή της το 2ο ευθύνεται πιο συχνά για σάρκωμα παρεμπιπτόντως...)
Σάρκωμα???
Οι πληροφορίες που βρήκα σχετίζονται με το εμβόλιο της λύσσας...
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 12,385 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:52, 16-02-13:

Στις γάτες, το εμβόλιο για τη λύσσα και το εμβόλιο για τη λευχαιμία μπορεί να προκαλέσουν σάρκωμα (Vaccine Associated Sarcoma), έναν ιδιαίτερα επιθετικό όγκο, δύσκολο στη θεραπεία που όμως μπορεί να εκδηλωθεί σε 1 στις 10.000 ή σε 1 στις 100.000 εμβολιασμένες γάτες. Οι κτηνίατροι επιλέγουν πολλές φορές να κάνουν τα συγκεκριμένα εμβόλια στο πόδι της γάτας (και όχι στο σώμα) ώστε αν δημιουργηθεί όγκος να μπορεί να αντιμετωπιστεί, π.χ. με ακρωτηριασμό του ποδιού, χωρίς να κινδυνεύει η ζωή του ζώου. Μερικοί μάλιστα κάνουν το εμβόλιο στην ουρά της γάτας, με την ίδια λογική.

Πηγή: adespoto.gr
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,632 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 21:25, 16-02-13:

Εμάς η κτηνίατρος μας πρότεινε να κάνουμε εμβόλια μόνο τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής της Κίρας...μετά άλλη μία και μετά τέλος!!! της λύσσας μας είπε πως δεν το θεωρεί απαραίτητο από τη στιγμή που η γατούλα μας ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βασω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βασω. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 4,682 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:08, 16-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Εμάς η κτηνίατρος μας πρότεινε να κάνουμε εμβόλια μόνο τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής της Κίρας...μετά άλλη μία και μετά τέλος!!! της λύσσας μας είπε πως δεν το θεωρεί απαραίτητο από τη στιγμή που η γατούλα μας ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
Εχω την εντυπωση πως η κτηνιατρος σου ειναι η πιο σωστη απο ολων μας.
Παντως εμενα μου ειπε η κτηνιατρος πως για το σαρκωμα δεν ευθυνεται τοσο το περιεχομενο του εμβολιου, οσο η ιδια η ενεση, οποτε με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε πως επικινδυνα για σαρκωμα ειναι ολα τα εμβολια. Μου ειπε ομως επισης πως οι επιστημονες το καταλαβαινουν αυτο και δουλευουν πανω στο να γινονται ολα τα εμβολια με μια και μονη ενεση.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:28, 16-02-13:

Εμενα παλι ο γιατρος μου,οπως και αλλος γιατρος μου εχει πει πως η ευθυνη για το σαρκωμα δεν ειναι η ενεση,αλλα καποια συγκεκριμενα συστατικα που εχουν ειδικα το εμβολιο της λυσσας και της λευχαιμιας.Μονο που παλι δεν μπορω να θυμηθω ποιο ειναι γμτ.Καπου το εχω γραψει,αλλα αντε να το βρω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 01:13, 17-02-13:

Eγω παλι μπερδευτηκα, αν εχω μια γατα που μενει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι, χωρις επαφη με αλλες γατες τοτε ποια θεωρουντα απαραιτητα εμβολια, για ποιο λογο να φορτωσουμε εμβολια μια γατα που δεν θα ερθει σε επαφη με αλλες και μεταδιδομενες ασθενεις ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους