Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,589 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,585 μηνύματα σε 94,875 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 622 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μια κακομεταχειρισμένη γάτα στο πλατύσκαλό σας, ή αλλιώς η γάτα ευκαιρία

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,353 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:07, 12-11-06:

Μια κακομεταχειρισμένη γάτα στο πλατύσκαλο σας...

Posted by Κωνσταντίνος Γεωργίου Sat, 01 Apr 2006 18:57:59 GMT
Πριν από καιρό με επισκέφτηκε μια αδέσποτη γάτα .Και ήταν Θεέ μου τόσο εκνευριστικό το νιαούρισμα της. Στην αρχή έκανε πως κοιμάται στο πλατύσκαλο της πόρτας μου. Το είχα πρόσεξα από την σκιά της ,που φαινόταν από το ανάγλυφο γυαλί. Μόλις όμως άνοιξα εκείνο το πρωί την πόρτα , τσουκ και πετάγεται απάνω και αρχίζει το μακρόσυρτο τραγούδι της. Μα εγώ που ξέρω από αυτά ,την αγνοώ και δεν της δίνω φυσικά, ούτε ψίχουλο. Όταν όμως δεν υποχωρεί και μου κλίνει τον δρόμο. Με απότομες κινήσεις του χαρτοφύλακα μου, την καταφέρνω να παραμερίσει .Έτσι λοιπόν, βρίσκω την ¨ευκαιρία¨ ,κατεβαίνω σβέλτα τα σκαλιά και φεύγω.
Μα αυτή η ψωργιάρα γάτα πάλι με επισκέπτεται, όπως χθες και σήμερα. Και επειδή ξέρει και αύριο τι ώρα θα πάω για δουλειά ,είμαι σίγουρος ότι θα την συναντήσω. Όπως και έγινε, η γάτα με τα πράσινα ματιά ξανά εμφανίζετε. Όσο περνάνε οι μέρες και όσο την διώχνω αυτή πεισμώνει και μου γίνετε άσχημος βραχνάς. Μου βάζει δολοφονικές ιδέες, ιδίως όταν προσπαθεί να με εξαγοράσει με ένα παραπονιάρικο νιαούρισμα. Άλλες φορές πάλι με νάζι με κοιτά. Μα εγώ ακάθεκτος δεν έχω χρόνο για χαϊδολογήματα και να συμμαζεύω του κόσμου τα αποφάγια.
Μια μέρα λοιπόν δεν εμφανίστηκε αυτή η γάτα .Ίσως να τα παράτησε…, ίσως να βρήκε κάποιον να της δώσει σημασία, ποιος ξέρει; Αλλά γιατί τώρα, πάνω που την είχα συνηθίσει ,πάνω που άρχισα να σκέφτομαι να την υιοθετήσω; Μου φαίνεται τελικά, πως δεν έκανα καλά. Να ήταν άραγε μια καλή μου τύχη που την κλότσησα από αηδία μακριά πριν καλά, καλά την γνωρίσω; Ήμουν άραγε τόσο προσκολλημένος στις δικές μου απόψεις και ιδέες, που δεν αναγνώρισα αυτή την γάτα, που άκουγε στο όνομα Ευκαιρία .
Από εκείνη την μέρα, κάθε βράδυ κάθομαι στο πλατύσκαλο μου όπως οι περισσότεροι από μας και περιμένω να έρθει η γάτα-Ευκαιρία ξανά. Να μου δείξει πως τα όνειρα για να γίνουν πραγματικότητα δεν χρειάζεται να πονέσουν τα χέρια. Να περπατήσουμε ένα δύσκολο δρόμο γεμάτο εμπόδια , από την γη μέχρι τα αστέρια και πάλι πίσω. Όσες φορές χρειαστεί ,μέχρι να πραγματοποιηθούν .Μα έλα που δεν την αναγνωρίζουμε την ευκαιρία αυτή, ή ,δεν έχουμε καλύτερα τις περισσότερες φορές τα κότσοια να την δεχτούμε. Διότι βλέπετε ο φόβος ,ή, ¨η περηφάνια μας¨, δεν μας το επιτρέπει.
Και έτσι αν κάποτε δείτε μπρος στην πόρτα σας μια κακομεταχειρισμένη γάτα ,δώστε της λίγο νερό και ,λίγο φαγητό .Αφιερώστε της λίγα λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο σας .Γιατί που ξέρετε μπορεί να είναι η μοναδική σας Ευκαιρία που σας επισκέφτηκε. Και αν δεν σας το ανταποδώσει κάνοντας τα όνειρα σας πραγματικότητα ,σίγουρα με ένα χάδι και ένα γουργουρητό θα σας ευχαριστήσει. Δίνοντας σας έτσι αυτοπεποίθηση να προχωρήσετε…
Έτσι λοιπόν είναι η ευκαιρία ,γυρνάει από πόρτα ,σε πόρτα ,αυτό είναι και το επάγγελμα της άλλωστε . Μα έλα που από την πείνα, την ταλαιπωρία ,μοιάζει με ένα σιχαμερό γατί. Που επειδή είναι σε αυτήν την κατάντια, οι άνθρωποι πιστεύουν ότι χρειάζεται φροντίδα ,χρειάζεται να δώσουν ,δίχως βέβαια να πάρουν, τάχα. Μα εκείνη επιμένει μας μιλά. Έστω σε μια γλώσσα που θέλει μετάφραση, από την ψυχή. Που λέει, « ήρθα από μακριά. Τώρα είναι η στιγμή σου! Η σειρά σου, να σε βοηθήσω να ευημερήσεις ,να κάνεις τα θέλω σου! Άκουσε με…!»
Και καθώς περνούν οι μέρες, τα χρόνια ,κουράζετε. Ξεχύνετε στους δρόμους .Τρέφετε με τα σκουπίδια μας ,γίνετε όλο και πιο πολύ ίδια με εκείνα. Ξεχνάει για λίγο… ,γίνεται εστία μικροβίων και κάποια μέρα από εκείνες που δεν έχει άλλη δύναμη πέφτει να κοιμηθεί ,στο πλατύσκαλο μου ,στο δικό σου ,ξανά .Δεν νιαουρίζει όμως ποια. ,απλά ευελπιστεί να έχεις την ευγένεια να την θάψεις μέσα στην γη. Μα εσύ την ρίχνεις πίσω, στα σκουπίδια…. πάλι.

Είναι όμως ακριβώς εκείνη την στιγμή ,που συνειδητοποιείς το : “ Δεν υπάρχει δεν μπορώ ,αλλά δεν θέλω” ,αντιστρέφεται. Κοιτάς τα χέρια, το πρόσωπο και αντιλαμβάνεσαι ότι έχασες εκείνη την ευκαιρία από δική σου ξεροκεφαλιά. Όσο τώρα πια και να θέλεις κάτι ,είναι αργά για εσένα .Πάει γέρασες, δεν έχεις την δύναμη να ανοίξεις την πόρτα στην ευκαιρία σου. Και ας ξανά ανασταίνετε εκείνη . Εσύ όμως λες ,ότι ο χρόνος δεν σε ¨περίμενε¨ .Και είναι αστείο, διότι κάποτε έλεγες ,απλά δε σε ¨έφτανε¨.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:13, 12-11-06:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους