Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,027 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,084 μηνύματα σε 82,297 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 263 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζώα και τηλεπάθεια

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 20:44, 04-10-06:

Είχε χτες βράδυ ένα ντοκιμαντερ στο Σκάι που εξέταζε το αν τα ζωάκια έχουν τηλεπαθητικές ικανότητες ή την δυνατότητα να διεσθάνονται πράγματα (κι αν ναι λόγω ανεπτυγμένων αισθήσεων ή πρσγματικής διαίσθησης?). Εχω ακούσει πολλά απίστευτα να γίνονται με ζωάκια αλλά έρευνες δεν έχω παρακολουθήσει ούτε γνωρίζω αν έχει αποδειχτεί κατι τέτοιο. Απόψεις? . Το ντοκιμαντέρ, όσο το είδα δεν νομίζω να κατέληξε τελικά κάπου. Απλά έθεσε και τις 2 απόψεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:56, 04-10-06:

Είδα κάτι παρόμοιο στο Animal Planet.
Εκεί έλεγε όμως ότι μερικά ζώα έχουν ανεπτυγμένη την τηλεπάθεια σε σχέση με τα "αφεντικά" τους...

Δείτε ερωτηματολόγιο στο http://animal.discovery.com/breedsel...lectorindex.do για το ποιά γάτα σας ταιριάζει καλύτερα....
Πολύ καλό....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:50, 04-10-06:

Ναι λες και είναι ανάγκη να τα μάθουν όλα και κάνουν έρευνες για την τηλεπάθεια των ζώων.
Δουλειά δεν είχε ο διάβολος….

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,370 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 23:28, 04-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Είδα κάτι παρόμοιο στο Animal Planet.
Εκεί έλεγε όμως ότι μερικά ζώα έχουν ανεπτυγμένη την τηλεπάθεια σε σχέση με τα "αφεντικά" τους...

Δείτε ερωτηματολόγιο στο http://animal.discovery.com/breedsel...lectorindex.do για το ποιά γάτα σας ταιριάζει καλύτερα....
Πολύ καλό....
Έκανα το τεστ και μου έβγαλε κατά 92% rangdoll που μοιάζει αρκετά με τον κοπρίτη μου και στη φάτσα και σε διάφορα άλλα χαρακτηριστικά. Καλό! (φωτό1 rangdoll φωτό2 Σάκης)

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:09, 05-10-06:

εμενα παλι μου εβγαλε 24 γατες μεχρι κ σφυξ μου εβγαλε αλλα ειχε 5 που ηταν ιδιες οι δικες μου

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 09:36, 05-10-06:

Προς εκπληξη μου, μου εβγαλε την british, μια γατα που οντως θα ηθελα πολυ να αποκτησω..

παντως στο θεμα για την τηλεπαθεια εχω να παραθεσω το εξης..
Με τον σκυλο μου μου συνεβαινε το εξης πραγμα...Το οποιο το ειχα δοκιμασει απειρες φορες ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη οτι δεν το φανταζομαι, ή δεν το προκαλω εγω με καποια κινηση του σωματος μου..

Σκηνικο: εγω να τρωω και φυσικα αυτος να περιμενει τι θα πεσει για να το μασουλησει...καποια στιγμη εγω σκεφτομαι.. θα φαω αυτην (την μπουκια)και την επομενη θα του την δωσω..και εκεινη ακριβως τη στιγμη που το σκεφτομαι, ο σκυλος μου αρχιζει και κουναει την ουρα του...
Και αυτο συνεβαινε καθε φορα!!!!
και το εκανα και επιτηδες πολλες φορες για να δω αν θα πιασει γιατι μου φαινοταν απιστευτο το ολο σκηνικο..
Καλα με αυτο το ζωο ειχαμε απιστευτη επικοινωνια..να φανταστειτε οτι μου εδειχνε τι ήθελε..
Για παραδειγμα, ας υποθεσουμε οτι πανω στο ψηλο τραπεζι υπηρχε καποια λιγουδια που ηθελε να την φαει..
Ερχοταν μπροστα μου προσοχη και με κοιτουσε (αυτο ηταν σημαδι οτι κατι θελει απο μενα)
του ελεγα.. Τι θελει το αγορι μου?
και αμεσως πηγαινε στο τραπεζι (αν καθομουν εγω μακρια) και μου εδειχνε με τη μουσουδα του, ακριβως αυτο που ηθελε..!
περιττο να σας πω οτι τις πρωτες φορες που το διαπιστωσα μου ηταν αδιανοητο να το πιστεψω..μαλιστα ειχα μαζεψει ολη την οικογενεια να το δει και εκεινη...Μετα το συνιθισαμε, αφου ειχε γινει καθημερινοτητα..

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 10:17, 05-10-06:

Ισως τα ζωα εχουν τηλεπαθητικες ικανοτητες, ισως οχι...
Δεν εχω παρατηρησει κατι στις γατες μου...
Εμενα στο τεστ μου βγηκε σφυγξ κατα 95%.
Ακολουθησαν αλλες χαριτομενες γατουλες με 94,93%!
Αν θεωρηθει η σαρδελα σκωτσεζικη φολντ, τοτε ουτε λογος...

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:34, 05-10-06:

Το τεστ μού έβγαλε 35 πιθανότητες. Πρώτη κατά σειρά η Maine Coon με 96%.
Στο 100% είναι η Νιάρα!!!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 10:48, 05-10-06:

Εμενα 95% snowshoe αν και προτιμουσα τη burmesse που ειναι μαυρη και μοιαζει στο ντινο μου.

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 10:49, 05-10-06:

Μπορεί κάποιος να μού δώσει έναν ακριβή ορισμό της τηλεπάθειας;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:55, 05-10-06:

Kι εμενα τη snowshoe με 95%. Μου εβγαλε κι αλλες 36 ρατσες (αναμεσα τους και Σφυνξ (συγνωμη αλλα ειναι πολυ ασχημες γατες for me)).

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 10:56, 05-10-06:

συμφωνα με τον Τριανταφυλλίδη :

τηλεπάθεια
η [tilepáθia] O27 : στην παραψυχολογία, η επικοινωνία μεταξύ δύο ατόμων που βρίσκονται σε κοντινή ή και σε μακρινή απόσταση, χωρίς τη μεσολάβηση των αισθήσεων ή των τηλεπικοινωνιακών μέσων·

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:59, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
Μπορεί κάποιος να μού δώσεις έναν ακριβή ορισμό της τηλεπάθειας;
Αν και έγραψα μόνο για το τεστ, να πω.
Φυσικά και γνωρίζεις τον ορισμό της τηλεπάθειας, ρωτάς για να βάλεις κάποια πράγματα στη θέση τους, υποθέτω...
Η τηλεπάθεια είναι ένα παραψυχολογικό φαινόμενο, μια επικοινωνία χωρίς τη χρήση των γνωστών 5 αισθήσεων.
Από το Internet οι παρακάτω πληροφορίες:

"Τηλεπάθεια
Ουσιαστικά σημαίνει "νιώθω από μακρυά".Ο όρος χρησιμοποιείται σαν μια σύντμηση της φράσης πνευματική τηλεπάθεια και αναφέρεται στο να μπορεί κανείς να "διαβάζει" τις σκέψεις του άλλου μέσω Εξωαισθητηριακής Αντίληψης ή στην επικοινωνία δυο μυαλών.
Ο όρος δημιουργήθηκε από τον ερευνητή ψυχικών φαινομένων Frederick W. H. Myers (1843-1901) όπου τον πρωτοπαρουσίασε το 1882 σε ένα άρθρο της επιθεώρησης Proceedings of the Society for Psychical Research . Ο Myers ήταν κλασσικός φιλόλογος και ένας από τους ιδρυτές της μοντέρνας ψυχολογίας."

Παράθεση

isavvas

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 11:00, 05-10-06:

Έπρεπε να το θέσω αλλιώς. Δεν εννοούσα τι σημαίνει η λέξη, αλλά τον επιστημονικό ορισμό της τηλεπάθειας. Όπως λέει και ο Τριανταφυλλίδης, είναι όρος της παραψυχολογίας και η παραψυχολογία δεν είναι επιστήμη.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:02, 05-10-06:

Ασχετο: Αθανασια Maine Coon!!!!!! ?????
Καλε αυτη η γατα ειναι υπερ τεραστια μπροστα στη Νιαρα!
Περιεργο παντως αυτο το τεστ δεν εχει καθολου ερωτηση για την εμφανιση....

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 11:05, 05-10-06:

γιατι δε καταλαβαινω...το νοημα αυτης της κουβεντας...?
δεν ειπε κανεις οτι ειναι επιστημη..σαφως και ειναι κατι παραψυχολογικο..αλλωστε πως θα μπορουσαμε ποτε επιστημονικα να δουμε τι ακριβως σκεφτετε ενα ζωο?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 11:15, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini

Έλα ντε!!! Είχε και Birman στην 5η θέση, μέχρι και sphinx...
Σιγά μην κάναμε τεστ για να αποφασίσουμε τι γάτα θα πάρουμε!
Σαν τα τεστ του Cosmopolitan για μας τα "κοριτσάκια" να μαθαίνουν για τα "αγοράκια" !

Πάω να βάλω άλλο post στις γατοϊστορίες για να πω και μια γνώμη για το "πώς παίρνουμε γάτα"...
Εδώ το θέμα παρεκτρέπεται (πάλι)

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:19, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw
γιατι δε καταλαβαινω...το νοημα αυτης της κουβεντας...?
δεν ειπε κανεις οτι ειναι επιστημη..σαφως και ειναι κατι παραψυχολογικο..αλλωστε πως θα μπορουσαμε ποτε επιστημονικα να δουμε τι ακριβως σκεφτετε ενα ζωο?
Τι ακριβως?
Αυτο δεν το γνωριζουμε ουτε για τους ανθρωπους.
Αλλα καποιοι πιστευουν σε αυτα που αποδεικνυονται επιστημονικα μονο. (Μεταξυ τους κι εγω).

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:21, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Σιγά μην κάναμε τεστ για να αποφασίσουμε τι γάτα θα πάρουμε!
Σαν τα τεστ του Cosmopolitan για μας τα "κοριτσάκια" να μαθαίνουν για τα "αγοράκια" !

Εδώ το θέμα παρεκτρέπεται (πάλι)
Ω ναιιιιιιι! Φοβερο το cosmopolitan!!!!

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 11:24, 05-10-06:

Τι ακριβως?
Αυτο δεν το γνωριζουμε ουτε για τους ανθρωπους.
συμφωνω!

Αλλα καποιοι πιστευουν σε αυτα που αποδεικνυονται επιστημονικα μονο. (Μεταξυ τους κι εγω).
δε συμφωνω...
αλλωστε και αυτα που τωρα εχουν αποδειχθει επιστημονικα, παλαιοτερα θεωρουνταν ανεξηγητα και παραδοξα και ισως και παραψυχολογικα..
το οτι κατι δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα ακομη, δε σημαινει οτι δεν υπαρχει..

δεν ειμαι υποστηρικτης της τηλεπαθειας, απλα καποιες στιγμες βλεπεις καποιες συμπεριφορες που δεν δικαιολογουνται με τις αλλες αισθησεις..
Σιγουρα ομως δε μπορω να αποριψω κατι, μονο και μονο επειδη δεν εχει διαπιστωθει επιστημονικα, τη στιγμη ομως που το βλεπω να εκτυλισετε μπροστα μου...
αν μη τι αλλο , μπαινουν ψυλλοι στα αυτια μου..

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 14:49, 05-10-06:

Είτε το θέλουμε είτε όχι η επιστήμη είναι το ισχυρότερο όπλο που διαθέτει ο άνθρωπος για να βάλει μια τάξη σε αυτό που τον περιβάλλει και ονομάζεται φυσικός κόσμος. Είναι το υψηλότερο διανοητικό επίτευγμα αυτού του θαυμαστού οργάνου που λέγεται εγκέφαλος. Όταν θέλουμε να εξηγήσουμε ένα φυσικό φαινόμενο (δυστυχώς αυτό είναι μια έμφυτη παρόρμηση και μαζί κατάρα για τον άνθρωπο), μπορούμε να λάβουμε υπόψη τις πεποιθήσεις μας, τις θρησκευτικές μας αντιλήψεις, τις προσωπικές μας εμπειρίες ή να καταφύγουμε στην επιστήμη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάποιος άνθρωπος προσπαθεί να εξηγήσει κάποια πράγματα επιστημονικά να αντιμετωπίζεται σαν απάνθρωπος, άκαρδος, συμφεροντολόγος, σκληρός, άκαμπτος, κ.λπ. Ίσα-ίσα που ο επιστήμονας είναι ο πλέον συζητήσιμος, διαλλακτικός, ανθρωποκεντρικός, ανατρεπτικός, αμφισβητίας και ορθολογιστής. Όποτε λοιπόν προσπαθούμε να περιγράψουμε ένα φαινόμενο καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη και την επιστήμη. Άλλωστε, ακόμα και σε θέματα που φαινομενικά δεν μπορεί να περιγράψει η επιστήμη, αρχίζουν να εμφανίζονται επιστημονικές εξηγήσεις, π.χ. ο έρωτας μπορεί να περιγραφεί από τη νευροφυσιολογία.

Σκηνικο: εγω να τρωω και φυσικα αυτος να περιμενει τι θα πεσει για να το μασουλησει...καποια στιγμη εγω σκεφτομαι.. θα φαω αυτην (την μπουκια)και την επομενη θα του την δωσω..και εκεινη ακριβως τη στιγμη που το σκεφτομαι, ο σκυλος μου αρχιζει και κουναει την ουρα του...
Έχω πολλές ορθολογιστικές εξηγήσεις για το φαινόμενο. Να μία: Τη στιγμή που σκέφτεστε, αλλάζετε έκφραση (ένα μειδίαμα, μία ελαφρά μύση, ένα διαφορετικό βλέμμα) και ο σκύλος σας δείχνει ενδιαφέρον. Αυτό δεν είναι τηλεπάθεια. Ο σκύλος σας με το κούνημα της ουράς δεν έδειξε ότι ανταποκρίθηκε στη σκέψη σας.

Καλα με αυτο το ζωο ειχαμε απιστευτη επικοινωνια..να φανταστειτε οτι μου εδειχνε τι ήθελε..
Ούτε αυτό είναι τηλεπάθεια. Πολλά ζώα (κατοικίδια και άγρια) έχουν συμπεριφορές για να καταδεικνύουν μία επιθυμία τους.

Τηλεπάθεια θα ήταν το εξής: Εσείς βρίσκεστε στην κουζίνα και ο σκύλος σας στον κήπο. Δεν έχετε οπτική, ακουστική ή άλλη επαφή με το σκύλο σας. Εσείς σκέφτεστε: «Έλα αγόρι μου να φας». Και ο σκύλος εμφανίζεται, κάθεται πάνω από το πιάτο του και περιμένει το φαγητό του. Επαναλάβετε το πείραμα τουλάχιστον εκατό φορές, πάρτε τουλάχιστον εξήντα θετικά αποτελέσματα (ανταπόκριση του σκύλου σας) και τότε αρχίζουμε να συζητάμε για τηλεπάθεια. Το έχετε δοκιμάσει ποτέ αυτό; Έτσι, δουλεύει η επιστήμη.

αλλωστε και αυτα που τωρα εχουν αποδειχθει επιστημονικα, παλαιοτερα θεωρουνταν ανεξηγητα και παραδοξα και ισως και παραψυχολογικα..
το οτι κατι δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα ακομη, δε σημαινει οτι δεν υπαρχει..
Σωστά! Το ότι δεν έχει αποδειχτεί ότι υπάρχουν εξωγήινοι δεν σημαίνει ότι πράγματι δεν υπάρχουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι υπάρχουν μικρά πράσινα ανθρωπάκια στον Άρη. Άλλο ο αγνωστικισμός και άλλο η φαντασιοπληξία.

Ουδέν επί προσωπικού.

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 16:39, 05-10-06:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί όταν κάποιος άνθρωπος προσπαθεί να εξηγήσει κάποια πράγματα επιστημονικά να αντιμετωπίζεται σαν απάνθρωπος, άκαρδος, συμφεροντολόγος, σκληρός, άκαμπτος, κ.λπ. Ίσα-ίσα που ο επιστήμονας είναι ο πλέον συζητήσιμος, διαλλακτικός, ανθρωποκεντρικός, ανατρεπτικός, αμφισβητίας και ορθολογιστής. Όποτε λοιπόν προσπαθούμε να περιγράψουμε ένα φαινόμενο καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη και την επιστήμη. Άλλωστε, ακόμα και σε θέματα που φαινομενικά δεν μπορεί να περιγράψει η επιστήμη, αρχίζουν να εμφανίζονται επιστημονικές εξηγήσεις, π.χ. ο έρωτας μπορεί να περιγραφεί από τη νευροφυσιολογία.
κανενας δεν ειπε το αντιθετο..

Παράθεση:

Έχω πολλές ορθολογιστικές εξηγήσεις για το φαινόμενο. Να μία: Τη στιγμή που σκέφτεστε, αλλάζετε έκφραση (ένα μειδίαμα, μία ελαφρά μύση, ένα διαφορετικό βλέμμα) και ο σκύλος σας δείχνει ενδιαφέρον. Αυτό δεν είναι τηλεπάθεια. Ο σκύλος σας με το κούνημα της ουράς δεν έδειξε ότι ανταποκρίθηκε στη σκέψη σας.
αν προσεξες, τονισα οτι το ειχα επαναλαβει πολλες φορες αυτο, με μεγαλη προσοχη στις κινησεις μου και στο πως συμπεριφερομουν για να το διαπιστωσω οντως οτι δεν το κανει επειδη ειδε καποια κινηση δικη μου.
Δεν ειναι το προβλημα μου να σας πεισω γιαυτο, εγω το ζουσα, δυστυχως δε ζει πλεον για να το βλεπατε και σεις..

Ούτε αυτό είναι τηλεπάθεια. Πολλά ζώα (κατοικίδια και άγρια) έχουν συμπεριφορές για να καταδεικνύουν μία επιθυμία τους.
εννοειται οτι δεν ειναι τηλεπαθεια, δεν το ανεφερα γιαυτο το λογο..!
αλοιμονο, απλα εν τη ρημη του λογου, για να καταλαβετε τι ειδους επικοινωνια υπηρχε..

αχ, ωρες ωρες με κανετε να μετανιωνω που απανταω σε ενα θεμα, δεν ειμαι ουτε φαντασιοπληκτη, ουτε θελω να δημιουργησω εντυπωσεις.. τελος παντων.. υγεια.

Ουδέν επί προσωπικού.
επισης

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 17:10, 05-10-06:

αχ, ωρες ωρες με κανετε να μετανιωνω που απανταω σε ενα θεμα, δεν ειμαι ουτε φαντασιοπληκτη, ουτε θελω να δημιουργησω εντυπωσεις..
Προς τι οι μετάνοιες; Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Μακάρι κι άλλοι να είχαν τόσο συγκροτημένη σκέψη.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:23, 05-10-06:

Η τηλεπάθεια έχει επιστημονικά αποδειχθει σε ανθρώπινο επίπεδο? Πραγματικά δεν ξέρω? Σε σχέση με την επιστημονική θεώρηση του κόσμου γύρω μας, σε καμία περίπτωση δεν την απορρίπτω! Ο άνθρωπος πάντοτε μετέφραζε αυτό που δεν μπορούσε να εξηγήσει επιστημονικά, με διαφορετικούς τρόπους. Κάποτε οι κεραυνοί ήταν αποτέλεσμα της οργής του Δία.... Είναι όμως έντονη και η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει και σε πράγματα πέραν των επιστημονικά τεκμηριωμένων. Αλλοι θεωρουν πως προερχόμαστε από τον Θεο (Αλάχ ή ότι) και άλλοι οτι η δημιουργία της γης ήταν αποτέλεσμα του big bang.
Προσωπικά ούτε έχω δει, ούτε έχω βιώσει κάποιο παραψυχολογικό ή τηλεπαθητικό γεγονός. Οπότε τεκμηριωμένη άποψη, βασισμένη σε απόλυτα δεδομένα έχω κατα συνέπεια. Με τα όσα ζωάκια περάσανε κατα καιρούς από κοντά μου δεν παρατήρησα κανένα τηλεπαθητικό γεγονός. Στο ντοκιμαντέρ υπήρχε κάποιος Αγγλος που θα πλήρώσει 5000 λίρες σε όποιον του αποδείξει την ύπαρξη τέτιοων φαινομένων. Μια κυρία που προσπάθησε με τον παπαγάλο της απέτυχε παταγοδώς. Κι αυτός ακόμη ψάχνει.
Πιστεύω πάντως πως τα ζώα έχουν τη δυνατότητα να αντιλαμβάνονται επερχόμενους κινδύνους (καταστροφές κλπ), λόγω ανεπτυγμένων αισθήσεων

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 17:28, 05-10-06:

Πιστεύω στην τηλεπάθεια ζώων και ανθρώπων
κυρίως γιατί έχω βιώσει παραψυχολογικά επεισόδεια/γεγονότα
που δεν εξηγούνται με τη λογική ή επιστημονικά.

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 17:41, 05-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Η τηλεπάθεια έχει επιστημονικά αποδειχθει σε ανθρώπινο επίπεδο?
Όχι. Πολλές προσπάθειες απόδειξης απέτυχαν.

Πιστεύω πάντως πως τα ζώα έχουν τη δυνατότητα να αντιλαμβάνονται επερχόμενους κινδύνους (καταστροφές κλπ), λόγω ανεπτυγμένων αισθήσεων
Αυτό είναι αλήθεια. Πολλά πειράματα έχουν δείξει ότι κάποια ζώα αντιλαμβάνονται πράγματα που δεν είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε οι άνθρωποι. Π.χ. στην Ιαπωνία μελετάνε την πρόβλεψη των σεισμών από τα ψάρια.

Αρχική Δημοσίευση από vicki v.
Πιστεύω στην τηλεπάθεια ζώων και ανθρώπων
κυρίως γιατί έχω βιώσει παραψυχολογικά επεισόδεια/γεγονότα
που δεν εξηγούνται με τη λογική ή επιστημονικά.
Τα περισσότερα παραψυχολογικά επεισόδια/γεγονότα εμπίπτουν στη σφαίρα της ψυχολογίας/ψυχιατρικής. Ό,τι κενό υπάρχει στον ορθολογισμό μας δεν εμπίπτει αναγκαστικά στην παραφυσική/παραψυχολογία.

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 17:45, 05-10-06:

Τα περισσότερα παραψυχολογικά επεισόδια/γεγονότα εμπίπτουν στη σφαίρα της ψυχολογίας/ψυχιατρικής. Ό,τι κενό υπάρχει στον ορθολογισμό μας δεν εμπίπτει αναγκαστικά στην παραφυσική/παραψυχολογία.
Υπάρχουν φαινόμενα ανεξήγητα που δεν μπορεί ούτε η ψυχολογία/ψυχιατρική να τα εξηγήσει. Πιστεύω σε μεταφυσικά γεγονότα, και στις ικανότητες των ζώων να προβλέπουν φυσικές καταστροφές αλλά και γεγονότα. Για μένα και κάποιοι άνθρωποι διαθέτουν ένα αισθητήριο διαφορετικό από τους υπολοίπους.

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 17:54, 05-10-06:

πιστευω οτι ολα αυτα που νομιζουμε υπερφυσικες ικανοτητες ειναι μεσα στα πλαισια του υπαρκτου αλλα απο την πλευρα οτι δεν μπορεσαμε να εξηγησουμε ακομα τον τροπο υπαρξης και τα καταλογιζουμε στα υπερφυσικα φαινομενα. Πιστευω οτι για ολα υπαρχει μια λογικη εξηγηση απλα δεν την εχουμε βρει ακομα.και οτι σιγουρα τα ζωα εχουν ικανοτητες πολυ παραπανω απο οτι πιστευουμε οπως και ο ανθρωπος .

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 20:22, 05-10-06:

Απλα για να μαθαινουμε, μιας και το ειδα, η συγκεκριμένη ράτσα παρουσιάζει συχνότερα υπερτροφική μυοκαρδιπάθεια . Κατι με τα γονίδια. (ο καημένος ο δικός μου ένας απλός μαυρος γατουλης ήταν!!! Γιατί έπαθε? Σνιφ)

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:12, 06-10-06:

τον Δια τοτε που εγινε ο σεισμος στην αθηνα τον ειχα μαζι μου συο δρομο εκανε σαν παλαβος να γυρισει σστο σπιτι θυμαμαι γυρισαμε στο σπιτι κ ειχα της μικρες της κολλητης μου κ βλεπαμε καρουσελ κ τοτε εγινε το κακο πεταξα της μικρες κατω απο το τραπεζι ο διας μπηκε απο επανω τους κ εγω κρυφτηκα στο πιο κοντινο δοκαρι το σκυλι αφου περασε το κακο αρνιοταν να αφησει της μικρες να φυγουν κατω απο τα ποδια του κ ειχε δικιο ηρθε ο μετασεισμος που πεταξε κατω την κρυσταλλιερα της μανας μου εγω κοπηκα στο ποδι τοτε θυμαμαι αλλα αν δεν ηταν το σκυλι σιγουρα καποιο μικρο θα ειχε κτυπισει ασχημα

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 11:25, 06-10-06:

Φοβερό...!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:47, 06-10-06:

Ασχετο αλλα θυμηθηκα ενα ΦΟΒΕΡΟ τραγουδι
"Κανω ερωτα με τηλεπαθεια σε εναν κοσμο γεματο απαθεια"

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,370 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:05, 06-10-06:

Που τον θυμίθηκες βρε Ισμήνη τον ΛΕΠΑ;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:08, 06-10-06:

Μα ξεχνιουνται τετοια αποφθεγματα?!!!!!!!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 01:09, 09-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Πολύ καλό....
Άσχετο με το θέμα αλλά έκανα αυτό το τέστ και μου έβγαλε Japanese Bobtail

μοιάζει αρκετά με τον φρουνάκι μου (κατα βάθος αυτόν περιέγραφα)

Τώρα όσον αφορά την τηλεπάθεια,στον μεγάλο σεισμό το 81 τα γατάκια μας ήταν τα πρώτα που πετάχτηκαν έξω από το σπίτι, και δεν ξαναμπήκαν για πολλές μέρες, όσο και αν τα φωνάζαμε....

Το 97 ο γάτος μου νιαούριζε συνέχεια πρίν γίνει ο σεισμός και ήταν πολύ ανήσυχος...Ενώ μετά τον σεισμό προσπάθησα να τον πάρω αγκαλιά για να τον πάρω μαζί μου δεν καθόταν με τίποτα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 01:22, 09-08-07:

Περιεργο... να αισθανονται μικροδονησεις αραγε
Εγω παντως το '99 με το σεισμο ειδα τη πιο αστεια εικονα γατιου (στο πατρικο μου) Το γατο της μαμας να προσπαθει να τρεξει σε 4 διαφορετικες κατευθηνσεις ταυτοχτονα εντρομος (οσες και τα ποδια του) με το που αρχισε να κουναει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,303 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 19:59, 17-08-07:

Ξέρω οτι είναι παλιό το θέμα αλλά δείτε και αυτό για γάτο που διασθάνεται θάνατο ασθενών. Δεν είναι τηλεπάθεια, αλλά σίγουρα είναι περίεργο...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/6917113.stm
Επίσης, άσχετο δείτε δεξιά τα άρθα, είναι ένα πολύ αστείο με μια γατούλα και μια αρκούδα:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/5067912.stm
Η φωτογραφία είναι το καλύτερο...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 02:47, 18-08-07:

Ναι νομιζω ειχε αναφερθει και σαν θεμα στο φορουμ, ηταν τοσο εντυπωσιακο που του αξιζε... Καποια πραγματα σε κανουν και αναρωτιεσαι... Δυσκολο να απαντηθουν

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 11:12, 18-08-07:

Φίλε isavva καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος,
Με τον όρο επιστήμες σίγουρα δεν εννοούμε μόνο τις ΦΥΣΙΚΕΣ επιστήμες. (αυτές που αναφέρεσαι εσύ)
Η παραψυχολογία αποτελεί αναπτυσσόμενη επιστήμη και μάλιστα υπάρχουν πολλά επίσημα ερευνητικά κέντρα παραψυχολογίας, στα οποία εργάζονται σοβαροί και καταρτισμένοι επιστήμονες. Αν ρωτήσεις οποιοδήποτε ΨΥΧΟΛΟΓΟ για την τηλεπάθεια, δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει πως δεν (ανα)γνωρίζει αυτό το φαινόμενο. Διαφωνίες μεταξύ ψυχολόγων (τουλάχιστον ελπίζω την ψυχολογία να την αναγνωρίζεις ως επιστήμη....) υπάρχουν μόνο ως προς τους μηχανισμούς που δημιουργούν την τηλεπάθεια.
Το θέμα δεν είναι ότι είσαι ένας απόλυτος και αμετανόητος υλιστής, αλλά και ότι είσαι τυφλωμένος από τον υλισμό ως κοσμοθεωρία. Χαλάρωσε λίγάκι και διάβασε και λίγο φιλοσοφία - κακό δε θα σου κάνει....
Γι'αυτό έχω βαρεθεί τη φιλοσοφία των forum, μπαίνει ο καθένας και αντί να πει τη γνώμη του, διαστρεβλώνει όχι την αλήθεια (η οποία μπορεί να ισχυριστεί δικαίως κάποιος πως είναι σχετική) αλλά τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ γεγονότα.... έλεος...

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 11:23, 18-08-07:

Με όσα λες στη φίλη μας Γωγώ βέβαια, δε διαφωνώ.
Και ούτε και περίμενα να είσαι πιο ανοιχτόμυαλος σε μεταφυσικά θέματα.... γιατρός δεν είσαι;
Ωστόσο καλό θα ήταν να μην είσαι υπερόπτης ως προς τις επιστήμες που δεν εντάσσονται στις λεγόμενες "θετικές", γιατί έτσι καταλαβαίνεις πως δε βγαίνει αδικαιολόγητα το όνομα των "θετικών" επιστημόνων ως μονοδιάστατων και ακαλλιέργητων ανθρώπων σε γενικές γνώσεις. Είναι κρίμα να αφοσιώνεσαι τόοοοσο πολύ στην επιστήμη σου, και να μην παρατηρείς τις εξελίξεις γύρω σου σε άλλους τομείς.
Αναρωτιέμαι αν για σένα δεν έχω καν το δικαίωμα να μιλάω για όλα αυτά, εφόσον δεν ανήκω ούτε κι εγώ στο πεδίο των σπουδαίων θετικών επιστημών... Νομική σπουδάζω, της οποίας η υπόσταση ως θετικής επιστήμης αμφισβητείται, καθώς -όπως ήδη ξέρεις φαντάζομαι- τα πορίσματά της δεν μπορούν να επαληθευθούν με πειράματα.
Τώρα αν κάθε επιστήμη που τυχαίνει να μην είναι θετική (σύμφωνα με τον πιο πάνω ορισμό) για σένα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΝ επιστήμη, ε τότε, τα συμπεράσματα στους υπόλοιπους της παρέας, φίλε μου....

Υ.Γ. Και....ως "λέκτορας κτηνιατρικής ΑΠΘ" που τόσο περίτρανα κοτσάρεις στο προφίλ σου, θα περίμενα να διασταυρώνεις αυτό που λες και με κανέναν άλλο εκτός απο τον Τριανταφυλλίδη που επικαλείσαι.... Αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου επιστήμονα και μάλιστα ενεργό ερευνητή και λέκτορα, και παραθέτεις για να κατοχυρώσεις το επιχείρημά σου την άποψη ενός γλωσσολόγου (που σύμφωνα με την εκπληκτική θεωρία σου ούτε αυτός είναι επιστήμονας....χαχαχα), πραγματικά χάνω κάθε ιδέα για το τι επιστήμη πρεσβεύεις. Κρίμα, πραγματικά, κρίμα... Μετά πως να μην απομυθοποιήσεις την ακαδημαϊκή σταδιοδρομία, χίλιες φορές ελεύθερος επαγγελματίας...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:25, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Η παραψυχολογία αποτελεί αναπτυσσόμενη επιστήμη
Με κάθε καλή διάθεση, διαφωνώ. Δες εδώ τον ορισμό της επιστήμης (που δεν περιλαμβάνει μόνο τις φυσικές επιστήμες αλλά και τις ανθρωπιστικές και κοινωνικές, όπως πχ η φιλοσοφία στην οποία αναφέρεσαι) και θα δεις για ποιο λόγο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί επιστημονική η -έστω και σοβαρή κάποιες φορές- μελέτη των "μεταφυσικών φαινομένων".
Σίγουρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει την κοσμοθεωρία του και είναι λογικό κάποιοι να στηρίζονται περισσότερο στη λογική τους και στην επιστημονική γνώση και κάποιοι άλλοι να υιοθετούν περισσότερο πνευματιστικές ή όπως θέλεις πες τες θεωρήσεις. Αλλά δε βλέπω γιατί θα πρέπει να βαφτίζουμε αυτές τις τελευταίες "επιστημονικές", αφού κάτι τέτοιο αυτόματα τις αναιρεί.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 11:32, 18-08-07:

Aretha, θα μου επιτρέψεις να μην εμπιστεύομαι το internet και δη το wikipedia για τέτοια σοβαρά και εξειδικευμένα θέματα ορισμών, έτσι;
Σε ευχαριστώ

Υ.Γ. σύμφωνα με το site αυτό η Νομική δε θεωρείται ΚΑΝ επιστήμη.
Και εσύ το λες αξιόπιστο....;;;
Και κάτι για τον φίλο μας isavva: το πιο φημισμένο εργαστήριο Παραψυχολογικών Ερευνών (Psi Lab) λειτουργούσε για 28 χρόνια στο πανεπιστήμιο Princeton.
Βέβαια, μπορεί να αμφισβητεί και τα ξένα πανεπιστήμια... Το έχουν αυτό οι ακαδημαϊκοί του ΑΠΘ, να θεωρούν αποτυχημένους όσους σπουδάζουν και εργάζονται σε ξένα πανεπιστήμια... Έχουν αυταπάτες ότι τα δικά μας είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!! Απο κόμπλεξ άλλο τίποτα - κάθε μέρα τα βλέπω και τα ζω

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 02:57, 19-08-07:

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτήν την ξαφνική επίθεση. Γιατί θα πρέπει κάθε φορά να απολογούμαι για τις θέσεις μου; Όταν κάποιος εκφράζει μια άποψη αντίθετη στο κατεστημένο και την κοινή γνώμη είναι μονοδιάστατος, απόλυτος και στενόμυαλος. Σε αυτό το forum έχω αποδείξει ότι μιλάω μόνο με επιχειρήματα. Περιμένω και τα δικά σας.

Με τον όρο επιστήμες σίγουρα δεν εννοούμε μόνο τις ΦΥΣΙΚΕΣ επιστήμες (αυτές που αναφέρεσαι εσύ). Η παραψυχολογία αποτελεί αναπτυσσόμενη επιστήμη και μάλιστα υπάρχουν πολλά επίσημα ερευνητικά κέντρα παραψυχολογίας, στα οποία εργάζονται σοβαροί και καταρτισμένοι επιστήμονες.
Παραθέστε παρακαλώ αναφορές που ονομάζουν την παραψυχολογία επιστήμη.

Το θέμα δεν είναι ότι είσαι ένας απόλυτος και αμετανόητος υλιστής, αλλά και ότι είσαι τυφλωμένος από τον υλισμό ως κοσμοθεωρία. Χαλάρωσε λίγάκι και διάβασε και λίγο φιλοσοφία - κακό δε θα σου κάνει....
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Μπορείτε να μού προτείνετε και από πού να ξεκινήσω να διαβάζω φιλοσοφία;

Το θέμα της συζήτησης δεν είμαι εγώ, λάθος καταλάβατε.

Γι'αυτό έχω βαρεθεί τη φιλοσοφία των forum, μπαίνει ο καθένας και αντί να πει τη γνώμη του, διαστρεβλώνει όχι την αλήθεια (η οποία μπορεί να ισχυριστεί δικαίως κάποιος πως είναι σχετική) αλλά τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ γεγονότα.... έλεος...
Αν έχετε βαρεθεί γιατί ασχολείστε ακόμη;

Ωστόσο καλό θα ήταν να μην είσαι υπερόπτης ως προς τις επιστήμες που δεν εντάσσονται στις λεγόμενες "θετικές", γιατί έτσι καταλαβαίνεις πως δε βγαίνει αδικαιολόγητα το όνομα των "θετικών" επιστημόνων ως μονοδιάστατων και ακαλλιέργητων ανθρώπων σε γενικές γνώσεις. Είναι κρίμα να αφοσιώνεσαι τόοοοσο πολύ στην επιστήμη σου, και να μην παρατηρείς τις εξελίξεις γύρω σου σε άλλους τομείς.
Μονοδιάστατοι και ακαλλιέργητοι, ε; Κάποιος πιο σοφός από όλους μας σε αυτό το forum είχε πει ότι το να μην γνωρίζεις τους Νόμους της Θερμοδυναμικής είναι σαν να μην έχεις διαβάσει ποτέ σου Shakespeare. Ένας από τους μεγαλύτερους μύθους που κυκλοφορεί στην «πιάτσα» είναι ότι οι επιστήμονες είναι ακαλλιέργητοι. Αγαπητή μου, η επιστήμη ΕΙΝΑΙ φιλοσοφία.

Αναρωτιέμαι αν για σένα δεν έχω καν το δικαίωμα να μιλάω για όλα αυτά
Είμαι ο τελευταίος που θα σάς αφαιρέσει το δικαίωμα να μιλάτε. Το μόνο που ζητώ είναι ουσιαστικός διάλογος, με επιχειρήματα.

Υ.Γ. Και....ως "λέκτορας κτηνιατρικής ΑΠΘ" που τόσο περίτρανα κοτσάρεις στο προφίλ σου, θα περίμενα να διασταυρώνεις αυτό που λες και με κανέναν άλλο εκτός απο τον Τριανταφυλλίδη που επικαλείσαι.... Αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου επιστήμονα και μάλιστα ενεργό ερευνητή και λέκτορα, και παραθέτεις για να κατοχυρώσεις το επιχείρημά σου την άποψη ενός γλωσσολόγου (που σύμφωνα με την εκπληκτική θεωρία σου ούτε αυτός είναι επιστήμονας....χαχαχα), πραγματικά χάνω κάθε ιδέα για το τι επιστήμη πρεσβεύεις. Κρίμα, πραγματικά, κρίμα... Μετά πως να μην απομυθοποιήσεις την ακαδημαϊκή σταδιοδρομία, χίλιες φορές ελεύθερος επαγγελματίας...
Περιμένω να μού υποδείξετε πώς να διασταυρώσω τις πληροφορίες μου. Λυπάμαι που χάσατε πάσα ιδέα για την επιστήμη μου. Ελπίζω να σάς αποζημιώσω ως ελεύθερος επαγγελματίας όταν αποτύχω στην ακαδημαϊκή μου σταδιοδρομία.

το πιο φημισμένο εργαστήριο Παραψυχολογικών Ερευνών (Psi Lab) λειτουργούσε για 28 χρόνια στο πανεπιστήμιο Princeton.
Λειτουργούσε; Δεν λειτουργεί πια; Τι έγινε;

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 12:29, 19-08-07:

Πω,πω!! φαύλος κύκλος! Μα τόσο σημαντικός είναι για σας ο κ. Ι. Σάββας?
Για όλα όσα ειπώθηκαν υπάρχει βιβλιογραφία. Αν έχει κάποιος κέφι ας την καταγράψει.
Τα ζωάκια, με ή χωρίς τηλεπάθεια, μας είναι πολύτιμα.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 15:03, 19-08-07:

julian καλη μου, δεν κανω το δικηγορο του Σαββα, δεν το χρειαζεται, αλλα γιατι τετοια επιθεση;;;
Τοσο καιρο που ειμαι στο φορουμ ο Σαββας με τον δικο του τροπο πολλες φορες με εχει προβληματισει με τις θεσεις του, πολλες φορες εχει ενημερωσει και πολλες εχει βοηθησει. Το κανει με τον δικο του τροπο, αλλα θεωρω πως ειναι αξιος σεβασμου κατ' εμε οπως καθε αλλος ανθρωπος με ποικιλλια ενδιαφεροντων και γνωσεων. Προφανως κι εσυ εχεις εναν τετοιο πλουτο, αλλα γιατι να του επιτεθει κανεις;;; Μπορει να διαβασει κανεις τα οσα παραθετει και να συμφωνησει η να διαφωνησει, να δηλωσει αγνοια η να αντιπαραθεσει δεδομενα.... Γιατι να επιτεθει;;
Σορι για την παρεμβαση, αλλα το σκεφτομουν το βραδυ και θα εσκαγα αν δεν το ελεγα
Και κατι ακομη.... Αν ειναι λεκτορας ο ανθρωπος γιατι να μη το "κοτσαρει' καλε; Κακο ειναι;;; Διαβασε και προσπαθησε γι' αυτο
Και παλι σορι , καμια κακη προθεση

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 16:23, 19-08-07:

Κατ'αρχάς συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά δεν είχα καμία διάθεση επίθεσης... Απλώς, κάποια πράγματα πέρα από προσωπικές και υποκειμενικές απόψεις, στηρίζονται στη λεγόμενη αντικειμενική-κοινή γνώση. Δε μένω μόνο στο θέμα της τηλεπάθειας των ζώων, διαφωνώ κάθετα με τον εν λόγω κύριο με τις απόψεις του (οι οποίες έρεισμα -το ξανατονίζω- έχουν μόνο και μόνο τον ορισμό ενός γλωσσολόγου) πως η παραψυχολογία δεν αποτελεί επιστήμη. Η διαφωνία μας αυτή γίνεται εδώ σε επίιπεδο προσωπικό, όμως να είστε σίγουρη πως για θέματα τέτοιου τύπου, τι δηλαδή αποτελεί επιστήμη και τι όχι, γίνονται διαμάχες καθημερινά σε επιστημονικό και ακαδημαϊκό επίπεδο.
Η διάκριση των επιστημών μπορεί να στηρίζεται σε διάφορα κριτήρια, τα οποία μάλιστα διαφέρουν και από χώρα σε χώρα. Εδώ στην Ελλάδα λέμε πχ "θετικές επιστήμες" και "ανθρωπιστικές, κοινωνικές και νομικές επιστήμες". ΣΤο εξωτερικό λέμε "Bachelor of Science", "Bachelor of Art" και "Bachelor of Engineering". Δεν επιτίθεμαι προσωπικά στον Ι.Σάββα, ο οποίος χτυπιέται τόσο πολύ για το θέμα των τεκμηρίων και των αποδείξεων. Το ζητούμενο δεν είναι να παραθέτει κανείς αποδεικτικά στοιχεία γαι τέτοια θέματα, διότι απλούστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Εξαρτάται από τι δέχεσαι σαν κριτήριο. Τη Νομική την ανέφερα όχι για αυτο-επίδειξη, αλλά για να μου απαντήσει ο καθ'όλα γνώστης Ι.Σάββας (γιατί εκείνος έχει τέτοιο ύφος μόνο εδώ μέσα), που την εντάσσει! Είναι κάτι σαφώς δύσκολο γι'αυτόν -και όχι μόνο- εφόσον πρόκειται για μία από τις πιο αναγνωρισμένες επιστήμες στον κόσμο...και κανείς δεν την εντάσσει κάπου! (ίσως...στο bachelor of art?!)
Όσον αφορά για τον τίτλο του.... ίσως κάποιοι από εδώ μέσα, δεν αντιλαμβάνεστε ότι άνθρωποι που γίνονται μέλη ενός forum, με το οποίο η επαγγελματική τους ιδιότητα έχει άμεση συνάφεια (forum για γάτες - κτηνίατρος), το κάνει για καθαρά ιδιοτελείς και χρησιμοθηρικούς σκοπούς... Οι administrators λοιπόν ή δεν το καταλαβαίνετε...ή το καλύπτετε, για δικούς σας λόγους. Και γι'αυτό του δίνετε και δίκαιο φυσικά, ενώ και ένα 5χρονο που έμπαινε εδώ μέσα θα υποψιαζόταν τι τρέχει με τον Ι.Σάββα, ο οποίος εκτός από τον τίτλο του, μας έχει και το προσωπικό του site να φιγουράρει στην υπογραφή του...
ΈΧΕΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ Κ.ΣΑΒΒΑ;;;
Φυσικά, δικαίωμά του του ανθρώπου, έτσι;;; Δημοκρατία έχουμε, δε λέω, και φυσικά ζούμε και σε μια ελεύθερη αγορά, ο καθένας μπορεί να αυτοδιαφημίζεται και να ζει μέσω του ανταγωνισμού. Είναι ο μόνος τρόπος εξάλλου...
Μην ξεχνάτε όμως, πως ο Ι.Σάββας δεν μπαίνει εδώ μέσα με τα ίδια κίνητρα που μπαίνουμε οι περισσότεροι, δηλαδή για ανταλλαγή προβληματισμών, πρακτικών (όσων αφορά τη ζωή των γατιών μας) και θεωρητικών (σε ζητήματα πιο αφηρημένα). Και το αν το αντιλαμβάνεστε, τουλάχιστον μην τον καλύπτετε τόσο απρόκλητα. Θίγετε τη δική σας εικόνα, για χάρη ενός απλού κτηνίατρου.
Αν το ύφος μου κρύβει οργή, θέλω να τονίζω ότι όλα αυτά δεν τα γράφω με οργή, αλλά με απογοήτευση... Γιατί πραγματικά, μπήκα σε αυτό το forum και περίμενα να βρω κάτι πιο αληθινό, κάτι ανιοδιοτελές. Και τα πράγματα δεν είναι όπως προσδοκούσα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 16:34, 19-08-07:

Μην ξεχνάτε όμως, πως ο Ι.Σάββας δεν μπαίνει εδώ μέσα με τα ίδια κίνητρα που μπαίνουμε οι περισσότεροι, δηλαδή για ανταλλαγή προβληματισμών, πρακτικών (όσων αφορά τη ζωή των γατιών μας) και θεωρητικών (σε ζητήματα πιο αφηρημένα). Και το αν το αντιλαμβάνεστε, τουλάχιστον μην τον καλύπτετε τόσο απρόκλητα. Θίγετε τη δική σας εικόνα, για χάρη ενός απλού κτηνίατρου.

Αν το ύφος μου κρύβει οργή, θέλω να τονίζω ότι όλα αυτά δεν τα γράφω με οργή, αλλά με απογοήτευση... Γιατί πραγματικά, μπήκα σε αυτό το forum και περίμενα να βρω κάτι πιο αληθινό, κάτι ανιοδιοτελές. Και τα πράγματα δεν είναι όπως προσδοκούσα.
Mε λιγα λόγια εθελοτυφλουμε και αυτο χαλαει το image μας!

Ασχετα με το θεμα "τηλεπάθεια", ο τρόπος σου και το ύφος σου, με προσβάλει!
ΥΓ (Εάν κοιτάξεις το προσωπικό προφιλ του καθενός, θα βρεις links προσωπικών site σε πολλα μέλη).

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,137 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:48, 19-08-07:

Όσον αφορά για τον τίτλο του.... ίσως κάποιοι από εδώ μέσα, δεν αντιλαμβάνεστε ότι άνθρωποι που γίνονται μέλη ενός forum, με το οποίο η επαγγελματική τους ιδιότητα έχει άμεση συνάφεια (forum για γάτες - κτηνίατρος), το κάνει για καθαρά ιδιοτελείς και χρησιμοθηρικούς σκοπούς... Οι administrators λοιπόν ή δεν το καταλαβαίνετε...ή το καλύπτετε, για δικούς σας λόγους. Και γι'αυτό του δίνετε και δίκαιο φυσικά, ενώ και ένα 5χρονο που έμπαινε εδώ μέσα θα υποψιαζόταν τι τρέχει με τον Ι.Σάββα, ο οποίος εκτός από τον τίτλο του, μας έχει και το προσωπικό του site να φιγουράρει στην υπογραφή του...
ΈΧΕΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ Κ.ΣΑΒΒΑ;;;
Υπάρχουν και άλλοι κτηνίατροι που είναι μέλη του forum, δεν είναι μόνο ο isavvas. Και η συμμετοχή τους είναι όχι μόνο πολύτιμη (γιατί προσφέρουν συμβουλές σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, πχ μέσα στην άγρια νύχτα) αλλά και ανιδιοτελής, γιατί θα μπορούσαν πολύ απλά να βάλουν τη διεύθυνση του ιατρείου τους και να μας παραπέμπουν εκεί, δεν το κάνουν όμως.
Το δικαίωμα να προσθέσεις το προσωπικό σου site ή όποιο άλλο, το έχεις κι εσύ, όπως και όλα τα μέλη, γιατί να μην το έχει ο isavvas?
Τέλος, ο isavvas (όπως και μόνη σου τόνισες) είναι ακαδημαϊκός και όχι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν έχει κτηνιατρείο, άρα λίγο δύσκολο να έχει ανάγκη και από πελάτες...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 17:38, 19-08-07:

Ναι, διακρινω μια απογοητευση.... εχεις δικιο.
Ξερεις, η παραθεση επιχειρηματων ειναι κατι που απολαμβανω στο φορουμ αυτο ακομη κι οταν τα μελη διαφωνουν. Με προβληματιζει σε θεματα που δεν εχω ουσιαστικη γνωση. Αν η προθεση σου ηταν να αντιπαραθεσεις επιχειρηματα σε εκεινα του Σαββα, λυπαμαι αν το εισεπραξα ως προσωπικη επιθεση εναντιον του.... ΜΑλλον δεν καταλαβα....
Ο Σαββας βεβαια σε προσωπικο πλεον επιπεδο, οταν χρειαστηκα ιατρικη συμβουλη για τον γατουλη μου την εδωσε αμεσα. (μετα μου ζηταγε 100 ευρω βεβαια που καταδεχτηκε να με συμουλεψει.... Συγγνωμη πλακα κανω, δεν μπορουσα να αντισταθω. Φυσικα δεν ζητησε κατι) Απλα λεω πως πολλες φορες εχει δωσει συβουλες χωρις να μας εχει καμια υποχρεωση και να ζηταει κατι, με απολυτη ανιδιοτελεια (η αληθεια πρεπει να λεγεται ) ΜΑλιστα συνηθως ειναι πο ειλικρινης απο το μεσο ορο κτηνιατρων (πιστευω)
Κι τελος νιωθω πολυ καλα που αν ποτε χρειαστω κατι για τα γατακια μου θα μπορω να το συζητησω εστω μαζι του, αν το θελησει... Χμ... Νομιζω εχω καποια ιδιοτελεια, συγγνωμη Σαββα....

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 18:30, 19-08-07:

Ο Σαββας βεβαια σε προσωπικο πλεον επιπεδο, οταν χρειαστηκα ιατρικη συμβουλη για τον γατουλη μου την εδωσε αμεσα. (μετα μου ζηταγε 100 ευρω βεβαια που καταδεχτηκε να με συμουλεψει....
Μόνο 100 σού πήρα; Λίγα ήταν. Την άλλη φορά θα σού πάρω 200!

Julian, νομίζω ότι έχεις χάσει τον αυτοέλεγχό σου και προσβάλλεις όλα τα μέλη του forum (τουλάχιστον αυτά που συμφωνούν μαζί μου) και τους administrators μαζί. Είναι εύκολο να μετατοπίζεις το βάρος του διαλόγου σε προσωπικό επίπεδο. Θολώνεις τα νερά και αποφεύγεις τη συζήτηση.

Δεν αξίζει να συνεχίσω την αντιπαράθεση, Ωστόσο, δεν μπορώ να μην σχολιάσω αυτό:
Το ζητούμενο δεν είναι να παραθέτει κανείς αποδεικτικά στοιχεία γαι τέτοια θέματα, διότι απλούστατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Εξαρτάται από τι δέχεσαι σαν κριτήριο.
Καταπληκτικό! Μού θυμίζει τις θεωρίες συνωμοσίας: «-Ο πλανήτης ελέγχεται από μία μυστική κυβέρνηση Αρειανών. -Μα, πού το ξέρεις, τούς έχεις δει; -Όχι βέβαια, αφού είναι τέλεια κρυμμένοι!».

Ξέρω ότι θα μού παραθέσεις το γνωστό επιχείρημα «η ανυπαρξία αποδείξεων δεν είναι απόδειξη ανυπαρξίας». Ωστόσο, θα σού θυμίσω ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που έχει τον ισχυρισμό. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξει ότι η παραψυχολογία είναι επιστήμη, όχι εγώ. Αλλά, ξέχασα, για σένα δεν τίθεται θέμα επιχειρημάτων...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους