Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,316 εγγεγραμμένα μέλη και 2,823,922 μηνύματα σε 80,503 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 747 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Θάνατος στους ψύλλους!!

Θάνατος στους ψύλλους!!
Θάνατος στους ψύλλους!!
Δημοσιεύτηκε από crestfallen
12-05-06
Θάνατος στους ψύλλους!!

Oι ψύλλοι είναι μαζί με τα τσιμπούρια τα γνωστότερα και συχνότερα εξωπαράσιτα του σκύλου και της γάτας. Ευτυχώς που η εξόντωσή τους από το σώμα του ζώου είναι εύκολη χάρη στα νέα σκευάσματα που κυκλοφορούν.

Για τις γάτες στη μικρή κλινική μας χρησιμοποιούμε με πολύ καλά αποτελέσματα το Frontline, είτε σε μορφή σπρέι για γάτες που είναι ήρεμες και δέχονται τη διαδικασία ψεκάσματος εύκολα (σχετικά δυσεύρετες οφείλω να παραδεχτώ) και για γατάκια κάτω των 2 μηνών (από 2 ημερών μπορείτε να τα ψεκάζετε,) είτε σε μορφή αμπούλας (spot on) στην περιοχή του τραχήλου,για γάτες άνω των 2 μηνών και για τις πιο δύστροπες (την πλειοψηφία δηλαδή). Προσοχή στον ψεκασμό μην πάει στα μάτια γιατί τσούζει και θα πρέπει να γίνεται με φορά κόντρα στο δέρμα για να έρθει σε επαφή με το δέρμα για να απορροφηθεί. Aν το γλείψει η γάτα μπορεί να τρέχουν λίγα σάλια αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μιας και είναι παροδικό, οφειλόμενο σε ένα από τα συστατικά του. Όχι μπάνιο ή λούσιμο για τις επόμενες 2 μέρες από την εφαρμογή του φαρμάκου (σπρέι ή αμπούλας). Ένας καλός τρόπος για το ψέκασμα είναι να πάρετε ένα γάντι λάτεξ και να ψεκάζετε λίγο στο χέρι σας και να το απλώνετε με το γάντι αντίθετα από τη φορά του τριχώματος, κυρίως στη ράχη,στην κοιλιά και στα άκρα. Συνήθως οι ψύλλοι δεν πάνε στο κεφάλι εν αντιθέσει με τα τσιμπούρια...

Υπάρχει μια νέα αμπούλα, η frontline combo, που είναι για γάτες άνω των 2 μηνών και εξολοθρεύει όχι μόνο τους ανήλικους ψύλλους στο σώμα του ζώου αλλά και τα αυγά τους στο περιβάλλον και μειώνει σημαντικά τον αριθμό των αυγών και των προνυμφών τους στο περιβάλλον (βλέπε χαλιά και έπιπλα στο σπίτι). Έχει πράσινο χρώμα και τιμάται λίγο πιο ακριβά από την απλή αμπούλα frontline που είναι μόνο για τα ενήλικα παράσιτα. Εφαρμογή συνιστάται κάθε 3-4 εβδομάδες, πρακτικά μια φορά τον μηνά, ιδιαίτερα κατά τους θερινούς μήνες καθώς και την άνοιξη μέχρι Νοέμβριο, που έχει ακόμα ζεστό και υγρό καιρό.

Άλλα σκευάσματα είναι το stronghold (περιέχει σελαμεκτίνη) και το advocate της Bayer (περιέχει ιμιδακλοπρίδη και μοξιδεκτίνη). Το θετικό τους είναι ότι πιάνουν και άλλα εξωπαράσιτα, όπως Cheyletiella,Otodectes cynotis (ωτοδεκτική ψώρα), καθώς και κάποια ενδοπαράσιτα (αγκυλοστόματα, προνύμφες της διροφιλάριας, ασκαρίδες αλλά ΟΧΙ τις ταινίες = εχινόκοκκος. Για τον λόγο αυτό προτιμώ το Drontal plus σε χαπάκι για αγωγή για τα ενδοπαράσιτα!). Το αρνητικό τους είναι ότι δεν καλύπτουν το ζώο απέναντι στα τσιμπούρια! Πάντως παραμένουν μια πολύ καλή και αξιόπιστη επιλογή. Κυκλοφορούν και αυτά σε μορφή αμπούλας, που εφαρμόζεται στο δέρμα και απορροφάται από το δέρμα σταδιακά, γεγονός που τα κάνει εύκολα στη χρήση.

Αποφεύγω τα περιλαίμια γιατί συνήθως δεν έχουν καλή αποτελεσματικότητα (κυρίως σε μεγαλόσωμους σκύλους το πρόβλημα αυτό) και μπορεί να κάνουν και ερεθιστική δερματίτιδα.

Σε ό,τι αφορά την αγωγή στο περιβάλλον φαίνεται ότι η χρήση της ηλεκτρικής σκούπας είναι πολύ χρήσιμη στην απομάκρυνση των αυγών και των προνυμφών των ψύλλων που αναπτύσσονται μέσα σε χαλιά και έπιπλα και συνιστάται τακτικός καθαρισμός, ιδιαίτερα σε γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι και έχουν ψύλλους ή που βγαίνουν σε κήπους και αυλές και μεταφέρουν ψύλλους από έξω μέσα στο σπίτι.

Νικος Crestfallen
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη crestfallen
Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By ladycat on 12-05-06, 02:01
σε ευχαριστω νικο μου με βοηθησες πολυ με βλεπω να περνω αμπουλα για τα αδεσποτα μου δεν καθονται να τα ψεκασω με γρατζουναν κ φευγουνχεχεχε τα σκασμενα το ιδιο βεβαι κανουν κ οι δικοι μου εκτος απο το λαμπη
By crestfallen on 12-05-06, 02:06
Για αυτον το λογο αναπτυχθηκαν οι αμπουλες,για ευκολη εφαρμοφη σε ζωα που δεν χειριζονται ευκολα οπως οι γατες ή τα επιθετικα και δυστροπα σκυλια και το καλο ειναι οτι εχουν καλη υπολλειματικη δραση δηλαδη δρουν για καποιες εβδομαδες και οχι για λιγες μερες..το frontline συγκεντρωνεται στους σμηγματογονους αδενες και εκει εκκρινεται σιγα σιγα με το σμηγμα θανατωνοντας τα παρασιτα..
Νικος Crestfallen
By Gemini on 12-05-06, 10:59
Xαίρομαι πολύ Nίκο, που ανέφερες αυτό το θέμα, γιατί έχω μια απορία εδώ και καιρό και δεν έχω την άνεση να ρωτήσω το γιατρό μου.
Tην γατούλα μου την έχω αποκλειστικά μέσα στο σπίτι από την πρώτη στιγμή. Tώρα είναι σχεδόν 6 μηνών. Eδώ και περίπου 1μήνα, την αφήνω ελεύθερη στο μπαλκόνι όσο είμαι στο σπίτι. Στο μπαλκόνι όμως, έχουμε πολλά φυτά, + μία τριανταφυλλιά αναρρυχητική η οποία έρχεται απ΄τον κήπο της πολυκατοικίας και στης οποίας τα λουλούδια, έχω δει ψείρες.
Yπάρχει περίπτωση να κολλήσει τίποτα απ'τα φυτά;
Έχω παρατηρήσει ότι η γατούλα μου ξύνεται λίγο παραπάνω από πριν. Aλλά παρόλο που την έχω ψάξει (έχω προσπαθήσει δηλαδή), δεν έχω βρει τίποτα στη γούνα της. Tα αυτιά της είναι πεντακάθαρα, αλλά την βλέπω ότι ξύνεται κυρίως στο κεφάλι. Yπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; Mήπως είναι λόγω εποχής, επειδή πέφτουν οι τρίχες της; Πάντως δεν υπάρχει τίποτα εμφανές πάνω της που να μαρτυράει κάποιο πρόβλημα. Tο μόνο ανησυχητικό είναι ότι ξύνεται πιο συχνά. Δεν ξέρω τί να κάνω.
Θα εκτιμήσω πολύ την γνώμη σου για το πρόβλημά μου.
Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.
By Subject to change on 12-05-06, 11:38
Μεταφορά στα άρθρα.
Νίκο σε πειράζει;
By crestfallen on 12-05-06, 23:54
Καλησπερα..
καταρχας να σας μιλησω για ενα σοβαρο προβλημα μου..εχω δυστυχως 9 βαθμους μυωπια και φοραω σχεδον πατομπουκαλα..και για κακη μου τυχη σημερα το πρωι μου εσπασαν τα κρυσταλλα απο τα γυαλια μου..με το ζορι βλεπω για να γραψω χωρις αυτα αφου πανω απο 5 ποντους δεν βλεπω!!!θα πρεπει να περιμενω 1 εβδομαδα για να ερθουν τα καινουργια μου απο Αθηνα..ως τοτε θα γραφω λιγοτερο γιατι τα ματια μου κουραζονται πολυ και δεν τολμω να φοραω τα σπασμενα γυαλια με τον φοβο μην μου μπει κανενα γυαλι στο ματι!!!!Συγνωμη για αυτην την κακη ειδηση αλλα δεν μπορω να κανω τiποτα μιας και τα γυαλια ειναι ειδικη παραγγελια...:cry:
Μιchelle συμφωνω με αυτο που κανεις ..καλυτερα ξεχωριστα για να μην πελαγωνουμε με τα αρθρα και ψαχνουμε που ειναι το καθενα...
Αγαπητη σε παραπεμπω σε αυτο το thread http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22291
οπου εκει υπαρχει μια παρομοια περιπτωση κνησμου στην κεφαλη..καλο θα ητνα να την δει ο κτηνιατρος σου αλλα σιγουρα δοκιμασε την αμπουλα που αναφερω μιας και δεν ξερεις τι γινεται με τους ψυλλους...ξερουν και κρυβονται καλα...αν ειναι ψειρες παλι θα επηρεαστουν απο την αμπουλα(αν και εχει δεν ενδειξη για θεραπεια φθειριασης) αν και οι ψειρες αντιθετα με τους ψυλλους εχουν αυστηρη ειδικοτητα ξενιστη...δηλαδη ενα ειδος ψειρας για καθε ειδος ζωου..ενω ο ψυλλος της γατας (Ctenocephalides felis) κολλαει και τον σκυλο...βαλε αμπουλα στην γατα σου και δεν πως παει..αν δεν ανταποκριθει πηγαινε την στο κτηνιατρο σου για να κανει καποια καλλιεργεια για μυκητες(οπως παντα ,αν και δεν προκαλουν κνησμο),μια ερευνα για αλλα εκτοπαρασιτα(βλεπε παραπανω thread) καθως και να ψαξει για αλλεργιες αν και ειναι δυσκολη η διαγνωση τους..πρεπει να αποκλειστουν ολα τα αλλα και μετα μενουν αυτες...αλλεργιες τις βαζω τελευταιες αλλα ποτε δεν ξερεις...πολυ μικρη η πιθανοτητα ολα οχι αδυνατο...το γεγονος οτι εχεισ γλαστρες με φυτα ευνοει πολυ τους ψυλλους και τα αυγα τους...ακομα και μεσα στα επιπλα και χαλια μπορει να ειναι..στις γλαστρες θα κολλησουν???
Φιλικα Νικος Crestfallen
By ψωρόγατο on 13-05-06, 00:24
Σήμερα το πρωί πέρασα από το κτηνιατρικό φαρμακείο που προμηθεύομαι τις αμπούλες και τα χαπάκια για τις απαραίτητες προμήθειες, έπρεπε να δώσω στα μικρούλια που φιλοξενώ, και έχω πολύ άσχημα νέα. Μου είπε ο ιδιοκτήτης (και κτηνίατρος) του φαρμακείου ότι η εταιρία που παράγει τις αμπούλες αυτές και τα χαπάκια ‘έπιασε πάτο’ και από εδώ και πέρα θα είναι δύσκολο πολύ να βρίσκουμε τα προϊόντα τους. Εγώ για την ώρα δεν μπορώ να βρω drontal και αναγκαστικά της έδωσα της Μαρικούλας μου το strongholdκαι αυτό έγινε πριν από ένα μήνα και τώρα είναι να της δώσω και πάλι. Με ανησυχεί το γεγονός ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω και πάλι ένα προϊόν που δεν καλύπτει απόλυτα από παράσιτα για τη κοιλίτσα της. Ελπίζω να βγει στη αγορά κάποιο προϊόν αντάξιο του drontal.
By ladycat on 13-05-06, 00:27
χμ μου εδωσες ιδεα παω να αγορασω οσα ντρονταλ βρω αχουυυυυυυυ καηκαμε
By crestfallen on 13-05-06, 00:50
????

ποια εταιρεια επιασε πατο???μπορεις να θυμηθεις ποια?και τα 3 ειναι σε αμπουλες...η εταιρια του φροντλινε ειναι η μεριαλ απο την γαλλια...μηπως κλεινει η αντιπροσωπεια στην ελλαδα?πρεπει να μαθω...θυμησου σε παρακαλω..
Νικος Crestfallen
By crestfallen on 13-05-06, 23:11
Εμαθα για την εταιρεια που εχει το προβλημα..ειναι η Veterin η οποια μαλλον θα κλεισει και προκειται να πουληθει...ειναι η εταιρεια η οποια ειναι αντιπροσωπος των προιοντων της Bayer στην ελλαδα ,σε οτι αφορα τα κτηνιατρικα φαρμακα..αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα χαθει η αγορα της Bayer στην Ελλαδα...απλως θα υπαρξει μια μεταβατικη περιοδος μεχρις ωτου μια νεα εταιρεια διανομης αναλαβει την αντιπροσωπευση και διανομη των σκευασματων της.... το καλο με το drontal plus ειναι οτι το δινουμε καθε 3 μηνες ,οποτε πιστευω οτι οσοι δωσουν τωρα το χαπι μετα απο 3 μηνες πιστευω θα εχει αποκατασταθει πληρως η κυκλοφορια του απο την νεα εταιρεια...οσοι ειναι να το δωσουν συντομα καλο ειναι να το προμηθευτουν απο τωρα..αν και το καλο με τον εχινοκκοκο ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να τον κολλησουν οι γατες μιας και ειναι λιγο δυσκολο να βρουν πτωματα απο παραγωγικα ζωα ή υπολειματα σφαγειων για να καταναλωσουν και να κολλησουν...αλλα επειδη ειναι θεμα δημοσιας υγειας πρεπει να ειμαστε καλυμενοι...
Νικος Crestfallen
By crestfallen on 13-05-06, 23:34
Εναλλακτικα αν δεν μπορειτε να βρειτε το drontal plus και ανησυχειτε για τον εχινοκοκκο και τα αλλα ενδοπαρασιτα υπαρχει το milbemax γατες (και σκυλους) της novartis...πιανει εχινοκοκκο και τα υπολοιπα ενδοπαριστα(ασκαριδες και αγκυλοστοματα περα απο ταινιες)....αυτο για να μην σας πιασει πανικος οτι αφησατε το ζωο ακαλυπτο για τα ενδοπαρασιτα και κυριως τον εχινοκοκκο...
Νικος Crestfallen
By Gemini on 15-05-06, 12:27
Nίκο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Tο άρθρο που με παρέμπεψες, το είχα ξαναδιαβάσει. Aπλά ήθελα να σου αναφέρω την δική μου περίπτωση, μήπως και χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση.
Eπειδή λοιπόν έχω ακούσει σχεδόν από όλους, ότι κάνουν κάποια τυπική θεραπεία στα γατιά τους μόνοι τους, χωρίς να χρειάζεται να τρέχουν κάθε λίγο και λιγάκι στον κτηνίατρο (οι περισσότεροι είναι απίστευτοι εκμεταλευτές), γι'αυτό θα ήθελα να μάθω την μάρκα της αμπούλας και τον τρόπο χρήσης της.
Aς δοκιμάσω πρώτα μόνη μου και αν δεν δω αποτελέσματα, τότε θα την πάω αναγκαστικά στον γιατρό για να μην χειροτερέψει η κατάσταση.
By crestfallen on 15-05-06, 23:49
αμπουλα

Αγαπητε/η Gemini
αγορασε την αμπουλα της Frontline..υπαρχει η απλη και η combo,η οποια με την προσθηκη ενος επιπλεον συστατικου πιανει και τα αυγα-προνυμφες των ψυλλων..σου συνιστω την δευτερη για πιο καλη αντιμετωπιση του προβληματος των ψυλλων..αφου την παρεις τοτε την ανοιγεις και αφου κανεις περα με τα χερια σου το τριχωμα της γατας στην περιοχη αναμεσα απο τις ωμοπλατες της ή πισω στον λαιμο της τοτε ριχνεις το υγρο ..αλλα προσοχη!!!...πρεπει να ακουμπα παντα το δερμα και οχι το τριχωμα(οπως κατα λαθος εγραψα εκ παραδρομης στο κειμενο μου,λαθος για το οπιοι ζητω συγνωμη και διορθωσα αμεσως μολις το καταλαβα) διοτι πρεπει να απορροφηθει απο το δερμα για να κατανεμηθει αργοτερα σε ολα το δερμα σιγα σιγα ,συσσωρευομενο στους σμηγματογονους αδενες του δερματος...αν θελεις μπορεις να ριξεις με τον ιδιο τροπο και λιγο πιο πισω στην πλατη της αλλα σε περιοχη οχι ευκολα προσβασιμη απο την γλωσσα της για να μη το γλειψει πριν απορροφηθει και δεν προλαβει να δρασει το φαρμακο...οχι λουσιμο για 2 μερες πριν και μετα την εφαρμογη της αμπουλας και μετα περιμενε τα αποτελεσματα...ελπιζω ολα να πανε καλα
Ελπιζω να σε βοηθησα
Νικος Crestfallen
By Gemini on 16-05-06, 10:34
Nίκο, η απάντησή σου είναι πολύ κατατοπιστική και πραγματικά σ'ευχαριστώ πολύ.
Mία ακόμα ερώτηση έχω, ίσως λίγο χαζή.
Πού μπορώ να βρω αυτές τις αμπούλες; Σε απλό φαρμακείο μπορώ;
Aαα, και κάτι ακόμα! Πρέπει να το κάνω συστηματικά στη γατούλα μου και κάθε πότε;
Kαι πάλι, σ'ευχαριστώ πολύ!
By crestfallen on 16-05-06, 23:23
Oι αμπουλες πωλουνται σε κτηνιατρεια ή κτηνιατρικα φαρμακεια...αν δεν μπορεις να βρεις τοτε απευθυνσου σε ενα φαρμακειο..το frontline το διανεμει στην Ελλαδα η εταιρεια Γερολυματος και ειναι γαλλικο προιoν της Merial...η αγωγη οπως εγραψα πρεπει να γινεται καθε μηνα περιπου ,ειδικα τωρα τους θερινους μηνες...το ιδιο χρονικο διαστημα απαιτειται επανατοποθετηση αμπουλας stronghold και advocate,τα οποια ομως δεν πιανουν τσιμπουρια....αλλα ομως πιανουν ενδοπαρασιτα και καποιες ψωρες και ακαρεα στο δερμα της γατας...σου προτεινω την αμπουλα frontline καθε μηνα και χαπακι drontal plus για τα ενδοπαρασιτα και 3 μηνες ,για να εισαι ησυχη με τα παρασιτα(ενδο και εκτο)...
By ψωρόγατο on 17-05-06, 02:52
Εγώ όμως που ήδη δεν μπορώ να βρω drontal, να της δώσω midemax; Μου τα έδώσε αυτά όταν ήθελα να κάνω αποπαρασίτοση σε κάτι μικρά γατάκια.
By crestfallen on 18-05-06, 02:03
Ναι,αν δες μπορεις να βρεις Drontal plus,μπορεις να δωσεις Milbemax για γατες...εχει μοξιδεκτινη και πραζικουαντελη...η δευτερη πιανει εχινοκοκκο που δεν πιανει η πρωτη...αλλα δεν θυμαμαι καθε ποσο το δινεις..νομιζω και αυτο καθε 3 μηνες..αλλα ρωτα πρωτα τον κτηνιατρο που το παιρνεις....θα εισαι καλυμενη για ενδοπαρασιτα...
Νικος Crestfallen
By Gemini on 18-05-06, 10:13
Xθες πήγα σε ένα petshop και ζήτησα την αμπούλα frontline combo, όπως μου είπες Nίκο, αλλά είχε μόνο την απλή. Tην αγόρασα, αλλά έκανα και μια κουβέντα με την πωλήτρια για το πόσο ζωηρή είναι γατούλα μου και πόσο δύσκολα θα την ακινητοποιήσω, και μου πρότεινε να πάρω ένα αντίστοιχο σπρέυ της Frontline που προσφέρει την ίδια κάλυψη με την αμπούλα.
Πήρα και το σπρέυ και τελικά αυτό χρησιμοποίησα χθες. Mου είπε ότι έπρεπε να μουσκέψω εντελώς τη γατούλα μ'αυτό, για να μπορέσει να εισχωρήσει το προϊον στο δέρμα της.
Kατέβαλα μεγάλες προσπάθειες για να το καταφέρω, γιατί με κάθε φσσστ που έκανα πάνω της αυτή τρόμαζε και έφευγε. Kαταλαβαίνεις λοιπόν, ότι για να καταφέρω να τη μουσκέψω, έκανα πολλές σβούρες μέσα στο δωμάτιο.....
Πες μου τη γνώμη σου, έκανα καλά που χρησιμοποίησα το σπρέυ;
Kαι πόσο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα; Δηλαδή, θέλω να πω, αν την βλέπω ότι συνεχίζει και ξήνεται, πόσο πρέπει να περιμένω μέχρι να την πάω στον κηνίατρο;
By crestfallen on 19-05-06, 01:35
Σου προτεινα την αμπουλα για να μην ταλαιπωρηθεις μιας και ειναι σχεδιασμενη για γατες ,οχι ιδιαιτερα ηρεμες...η δραστικοτητα ειναι η ιδια μιας και ειναι ιδια η ουσια...απλως το σπρευ δρα λιγο πιο γρηγορα και αμεσα...αλλα ταλαιπωρηθηκες τσαμπα ρε πουλακι μου...μαλλον σου ειπε οτι θα σου μεινει υγρο και για την επομενη φορα για αυτο στο προτεινε...αλλα αν ειναι καθε φορα να παιρνας το μαρτυριο του Σισσυφου τοτε να επιμεινεις στην αμπουλα...μαλλον τους θυμιζει τον ηχο του φιδιου και τρομαζουν..χωρια το γεγονος οτι το νιωθουν κρυο και υγρο και το αποφευγουν...
Περιμενε λιγες μερες και μετα αν συνεχιζει να πας στον κτηνιατρο σου να την εξετασει..απο τα αυτακια της μεχρι το δερμα του σωματος της...
Νικος Crestfallen
By Gemini on 19-05-06, 11:32
Mάλλον είχα λανθασμένη εντύπωση ότι με το σπρέυ θα ήταν πιο εύκολο. Mε την αμπούλα θα την έπιανα απροετοίμαστη και με μια γρήγορη κίνηση θα είχα τελειώσει (μάλλον).
Kαι μη νομίζεις ότι περίσσεψε πολύ υγρό και για 2η φορά. Mε τόσα ψεκάσματα που έκανα στον αέρα για να την πετύχω, έχω καταναλώσει σχεδόν όλο το μπουκαλάκι.
Ένα είναι σίγουρο: ότι στο δωμάτιό της δεν θα πατήσει ψύλλος για πολύ καιρό....
By Gemini on 19-05-06, 15:34
Για κάποιο "περίεργο" λόγο, δεν καταγράφηκε η προηγούμενη απάντησή μου και γι'αυτό την ξαναγράφω...

Mάλλον είχα λανθασμένη εντύπωση ότι με το σπρέυ θα ήταν πιο εύκολο. Mε την αμπούλα θα την έπιανα απροετοίμαστη και με μια γρήγορη κίνηση θα είχα τελειώσει (μάλλον).
Kαι μη νομίζεις ότι περίσσεψε πολύ υγρό και για 2η φορά. Mε τόσα ψεκάσματα που έκανα στον αέρα για να την πετύχω, έχω καταναλώσει σχεδόν όλο το μπουκαλάκι.
Ένα είναι σίγουρο: ότι στο δωμάτιό της δεν θα πατήσει ψύλλος για πολύ καιρό....
By crestfallen on 20-05-06, 01:20
Για αυτο λοιπον αλλη φορα αμπουλα!!για να μην ταλαιπωρησαι εσυ,η γατουλα και τα επιπλα να μυριζουν φροντλαιν !!!
Νικος Crestfallen
By Gemini on 24-05-06, 16:13
Σήμερα συμπληρώνεται μια βδομάδα που ψέκασα την Σούμη και δυστυχώς ακόμα ξύνεται.
Δεν γλιτώνουμε τον κτηνίατρο με τίποτα.
Eντός των ημερών θα την πάω να την δει...
By crestfallen on 25-05-06, 09:34
Τοτε Gemini να την πας να την δει για τιποτε ψωρες οπως ειχα αναφερει και σε παλιοτερη δημοσιευση μου μιας και ειναι συχνες στις γατες,ιδιατερα στην περιοχη της κεφαλης, για δερματοφυτα(μυκητες) καθως και για τιποτε αλλεργιες αν και ειναι πιο σπανιες και με δυσκολη διαγνωστικη διερευνηση(ουσιαστικα αποκλειουμε τα υπολοιπα,ιδιαιτερα στην ατοπικη αλλεργια)...ελπιζω ολα να πανε καλα
Νικος Crestfallen
By Gemini on 25-05-06, 09:41
Nίκο, σ'ευχαριστώ. Kι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα σοβαρό.
Mόλις έχω νέα, θα σε ενημερώσω. Θα την πάω σήμερα.
By Gemini on 26-05-06, 11:36
Λοιπόν, χθες πήγαμε στο γιατρό. Tου είπα ό,τι ακριβώς γίνεται εδώ και 1 μήνα σχεδόν.
Tην εξέτασε αρκετά σχολαστικά σε όλο της το σώμα, μέσα στ'αυτιά (με ένα ειδικό εργαλείο) και μέσα στο στόμα. Mας είπε ότι είναι υγιέστατη και ότι έχει πολύ ωραία μύτη και ωραία χείλια!!!
Kι εγώ η γατομάνα, κορδόθηκα!
Tο συμπέρασμά του είναι ότι "μάλλον" από το πολύ ξύσιμο, έχει δημιουργήσει κάποιον ερεθισμό στο δέρμα της. Aν είχε κάτι πριν, αυτό τώρα έχει φύγει γιατί δεν βρήκε τίποτα πάνω της. Ίσως να το έδιωξε το frontline.
O λόγος λοιπόν που ξύνεται είναι είτε από ερεθισμό, είτε από εκνευρισμό. Γι'αυτό της έκανε μία ένεση, ελαφρώς κορτιζονούχα, που θα την ανακουφίσει (δεν μου είπε όμως την μάρκα). Kανονικά, μέχρι το Σάββατο θα πρέπει να έχει ενεργήσει. Mου είπε να περιμένω για μια βδομάδα και αν συνεχιστεί το ξύσιμο, τότε να την ξαναπάω.
By crestfallen on 27-05-06, 05:07
Οποτε τωρα παρακολουθησε την να δεις πως παει και πες μου αν δεις τιποτα παραξενο..η κορτιζονουχος ενεση θα μειωση τον κνησμο της αν ειναι απο οργανικα αιτια(λεγε με αλλεργια για παραδειγμα)..αν ειναι απο συμπεριφορα μαλλον δεν θα δεις αποτελεσμα...οτι και να γινει πες μου
Νικος Crestfallen
By Gemini on 29-05-06, 13:01
Eυτυχώς, μάλλον βοήθησε η ένεση γιατί έχει μειωθεί πολύ η φαγούρα της. Για να καταλάβεις, από την Παρασκευή μέχρι την Kυριακή την είδα μόνο μία φορά να ξύνεται!
Όμως τώρα, άλλο με ανησυχεί. Δεν τρώει σχεδόν καθόλου... Tην κονσέρβα που της βάζω (απ'τα 200 γρ. μόνο το 1/4) κάθε πρωί, ούτε καν την ακουμπάει (και ήταν πάντα απ'τα αγαπημένα της φαγητά) και την ξηρά ίσα ίσα που τρώει. Στην αρχή της γέμιζα το μπωλ και δεν μπορόυσα να καταλάβω την διαφορά, μέχρι που άρχισα να της βάζω πολύ λιγότερο και κατάλαβα ότι τρώει ελάχιστα. Πήγα και της πήρα την ακριβότερη κονσέρβα, μπας και της ανοίξει η όρεξη αλλά τίποτα. Ίσα-ίσα που τη δοκίμασε απ'το χέρι μου και απ'το μπωλ της ούτε την ακούμπησε. Tο είπα στον κτηνίατρο όταν την πήγα για την φαγούρα, αλλά δεν έδειξε να ανησυχεί ιδιαίτερα.
Mήπως είναι λόγω εποχής; Mήπως είναι απ'τη ζέστη; Tί να κάνω;
Kαι κάτι ακόμα.... από το Σάββατο την έπιασε πάλι οίστρος (ωχ, το ξέρω...), μήπως αυτό έχει σχέση; Aν και η λιγοφαγία της υπάρχει εδώ και 2 βδομάδες περίπου.
Tο ξέρω ότι άλλαξα θέμα, αλλά δεν ήξερα που αλλού να το γράψω.... σόρρυ Michelle...
By ladycat on 30-05-06, 01:13
απο την ζεστη δεν τρςνε το κανουν κ οι δικοι μου αυτο το καλοκαιρι μου γινονται στυλακια κ το χειμωνα αρκουδακια αλλα τους δινω τονοτιλ που μου ειπε η γιατρος για να συμπληρωνουν βιταμινες
By crestfallen on 30-05-06, 16:50
Ειναι πιθανο και λογικο να ειναι απο την ζεστη και ενδεχομενα να επηρεαζεται και απο την επανεμφανιση οιστρου αν και στις γατες ο προοιστρος ειναι πολυ μικρος και πολλες φορες δεν εμφανιζεται καν,μιας και οι πιο πολλες γατες εισερχονται κατευθειαν στον οιστρο....σε οτι αφορα τον κνησμο ηταν λογικο να υποχωρησει με την κορτιζονη απο την στιγμη που δεν οφειλεται ο κνησμος σε παρουσια ψυλλων ή σε ψωρες ή μυκητες...μπορει η γατα να ξυνεται απο καποια πιθανη αλλεργια...θελω να την παρακολουθεις αν ξαναρχισει ο κνησμος και ειναι εντονοτερος ή του ιδιου βαθμου,αν βλεπεις καποιες αλλοιωσεις στο δερμα της ή αν εμφανιζεται μετα απο την καταναλωση καποιας συγκεκριμενης τροφης...αφου ειναι καθαρη απο εξωπαρασιτα μπορει να ειναι αλλεργικη..υπαρχει πλεον αυτο το ενδεχομενο...
Να εχει παντα νερο η γατα ..αφθονο και καθαρο..αν τρωει κυριως κροκετα εχεις ενα λογο παραπανω να το κανεις...και μην ανησυχεις ...πριν 2 εβδομαδες αρχισαν και οι πρωτες καλοκαιρινες ζεστες οποτε μπορει να συνδεεται με αυτο...αν ομως δεις εμετους και διαρροιες και μη ληψη τροφης για μερες...τοτε να την ξαναπας στον κτηνιατρο..δεν φαινεται να ειναι παντως κατι σοβαρο...
Νικος Crestfallen
By Gemini on 01-06-06, 11:03
Tις τελευταίες 4-5 μέρες είδα ότι έχει ξαναρχίσει να ξύνεται αλλά όχι με τον ρυθμό και την μανία που το έκανε πριν. Aπό φαγητό συνεχίζει την ίδια λιγοφαγία. Xθες μόνο κατάφερα και της έδωσα ένα μικρό κομματάκι κρέας, απ'το δικό μου το πιάτο και φάνηκε ότι το έφαγε με όρεξη. Bέβαια, της το τάισα μπουκιά-μπουκιά με το χέρι γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν θα το ακουμπούσε απ'το πιάτο της, όπως κάνει αυτό το διάστημα.
Eπίσης, προχθές παρατήρησα μια πολύ μικρή πληγίτσα στο δέρμα της πάνω απ'το μάτι που έχει αραιό τρίχωμα και αμέσως της έβαλα εκεί λίγο betadine. Xθες που την έψαξα, είχε εξαφανιστεί η πληγή. Nα ανησυχώ;
Έχω γίνει πολύ φοβιτσιάρα. H παραμικρή διαφορά που βλέπω πάνω της, με τρομάζει...
By crestfallen on 02-06-06, 23:13
Αγαπητη Gemini
απο την στιγμη που ο κνσημος υποχωρησε με την κορτιζονη τοτε το προβλημα δεν ειναι συμπεριφορας αλλα οργανικο...αν αποκλεισουμε τις παρασιτικες κνησμωδεις δερματοπαθειες τοτε μας μενουν οι αλλεργιες οι οποιες δινουν κνησμο=προκαλουν ξυσιμο στο προσωπο κα την κεφαλη....αν συνεχισει να ξυνεται με τον ιδιο πυθμο και ο κτηνιατρος καταληξει σε καποια αλλεργια(οχι απολυτο αυτο αλλα πιθανο σεναριο) μπορει να σου συστησει φαρμακα αντοφλεγμωνωδη οπως αντιισταμινικα ή ακομα και κορτιζονη για να μειωθει ο κνησμος....παρατηρησε αν ο κνησμος εχει σχεση με φαγητο που τρωει...αν δηλαδη τον κανει με μια συγκεκριμενη τροφη,αν εχει αλλοιωσεις εκει που ξυνεται(κοκκινα στιγματα σε σημεια χωρις τριχωμα),αν εχουν εξαφανιστει πληρως οι ψυλλοι....πρεπει παντως για να φτασουμε σε διαγνωση αλλεργιας πρεπει να αποκλεισουν τα παρασιτα και οι ψωρες....παντα....
Παρακολουθησε την και πες μας....
Νικος Crestfallen

υγ=ειχα στειλει πριν απο λιγες μερες μια απαντηση...που πηγε καλε???
By Elrik on 20-06-06, 15:15
Τι γίνεται με τους ψύλλους στον άνθρωπο;

Μπορεί να μεταφερθούν κ σ' εμάς κ να μας χρησιμοποιούν ως ξενιστές; Εν ολίγοις, χρειάζεται να κάνουμε κ εμείς κάποιου είδους αποπαρασίτωση;
By van on 22-06-06, 21:56
Μυκητες

Αν γνωριζει καποιος το ειδος και το ονομα ενος φαρμακου σε χαπια για την θεραπεια μυκητα στις γατες , καθως και το υγρο για τοπικη χρηση, παρακαλω να το δημοσιευσει εδω. Το ειχα παρει πριν 2 χρονια για τη γατα μου που επασχε απο μυκητα αλλα δεν θυμαμαι το ονομα. Ευχαριστω
By Lady on 22-06-06, 23:10
Εγώ έβαζα Daktarin στον γατούλη μου σε συνδιασμό με Betadine Sollution.Μπορείς να το βρεις σε ανθρώπινο φαρμακείο.Ο Νίκος θα σου πεί κι άλλες θεραπείες
By giota on 24-10-06, 08:47
Οπως ανεφερα αλλου ο Περσης εχει ψυλους .τον ψεκασα με το ειδικο σπρει .βλεπω στην γουνα του και στο δερμα του κατι μικρους καφε κοκκους ομως αλλοι φευγουνε και αλλοι μενουν εκει Σημαινει οτι πρεπει να τον ξαναψεκασω?
By Γωγω on 24-10-06, 10:36
ξερεις κανεις αν υπαρχει επιπτωσεις στο ζωο απο υπερδοσολογια σε αμπουλες frontline?

δηλ αν βαλεις δυο αμπουλες σε πολυ συντομο χρονο..
By anabou on 24-10-06, 11:16
Οι αμπούλες είναι πολύ δραστικές! Μια φορά που είχα φύγει (όταν ζούσε έξω) και γύρισα και τον βρήκα γεμάτο ψύλλους με το που του έβαλα αμπούλα εξαφανίστηκαν όλοι! Τώρα δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα αν του βάλεις και δεύτερο. Αν ρωτήσεις από εκεί που τις πήρες δεν θα ξέρουν;
By Γωγω on 24-10-06, 12:09
μπα, που να ξερουν στο πετ σοπ... μονο ο γιατρος

απλα δουλευω ολη μερα, αυτες τις μερες, και ειπα να ρωτησω εσας...
By Mariel on 25-10-06, 04:11
επειδη ειναι πολυ ισχυρο,δεν ξερω αν κανει να ξαναβαλεις... ισως καποιος πιο ειδικος μας διαφωτισει...
By Λουκρητία11529 on 03-12-06, 22:27
Γεια σας! Είμαι νέο μέλος. Βάζοντας στο Google το λήμμα "ψύλλοι" έπεσα πάνω στο site το οποίο και βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Έχω μια γατούλα 6 χρονών που τη βρήκα μωρό στην κεντρική αγορά της Σύρου, την λυπήθηκα και τη μάζεψα. Από μικρό αυτό το γατάκι είχε μια επιρρέπεια στους ψύλλους. Είχε κολλήσει στο παρελθόν πολλές φορές. Δούλευα σε διάφορες επαρχιακές πόλεις και η γάτα έβγαινε πολλές φορές στο δρόμο.
Τώρα όμως μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα και η γάτα δεν βγαίνει καθόλου έξω. Το πολύ πολύ στη βεράντα. Και αναρωτιέμαι που τους κόλλησε πάλι τους ψύλλους;
Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω τα εξής:
1. Ποιός ο τρόπος μετάδοσης των ψύλλων;
2. Η αμπούλες (frontline κτλ) είναι ακίνδυνες για τη γάτα; Φοβάμαι μην πάθει τίποτα γιατι της έχω βάλει πολλές φορές (πάντα γιατί κόλλαγε ψύλλους).
3. Πόσο καιρό την προστατεύει η αμπούλα απο επαναμόλυνση;
4. Υπάρχει κάτι ποιό ακίνδυνο για να το χρησιμοποιώ προληπτικά (όπως π.χ. η λοσιόν κιτρονέλλας για τις ψείρες των παιδιών);
5. Επειδή η γάτα κοιμάται στο κρεββάτι μου, είχε γεμίσει με προνύμφες (κάτι μαύρα σκουληκάκια) και κάτι κόκκους σαν πιπέρι (αλήθεια, τι είναι αυτό; αβγά; ). Σκέτη αηδία. Σκούπισα με ηλεκτρική, έπλυνα σεντόνια και παπλώματα και έριξα εντομοκτόνο στο κρεββάτι. Είναι αυτό αρκέτο;
Έχω πάθει σοκ κυρίως με το θέαμα στο κρεββάτι. Ξύνομαι συνέχεια!!!!
By anabou on 03-12-06, 22:50
Αφού είναι επιρρεπής να της βάζεις frontline κάθε μήνα. Δεν υπάρχει πρόβλημα για την γάτα και είναι πολύ αποτελεσματικό. Τώρα για το κρεββάτι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν μου έχει τύχει.
By sardela on 29-04-07, 12:49
Τωρα ψεκασα τα μικρα γατακια(15 ημερων).
Οταν τα ψεκαζα(ειδα ενα ψυλλο χθες)ουρλιαζαν και ηταν πολυ ανησυχα.
Ψεκασα και την μαμα(οχι στο στηθος, αλλα στη ραχη)για να μην κολλησει και αυτη.
Φοβαμαι μηπως δεν αναγνωρισει τη μυρωδια τους με το ψεκασμα και τα παρατησει γιατι ειναι μικρη μαμα...?
Τι να κανω?
By Έλενα on 02-05-07, 16:46
Μπράβο Νίκο!!! Πολύ καλή δουλειά!!!
Αλλά έχω μια απορία: Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν το ζωάκι μας έχει ψύλλους ή τσιμπούρια;
By evelynaRoidou on 02-05-07, 22:13
Αρχική Δημοσίευση από Λουκρητία
Γεια σας! Είμαι νέο μέλος. Βάζοντας στο Google το λήμμα "ψύλλοι" έπεσα πάνω στο site το οποίο και βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Έχω μια γατούλα 6 χρονών που τη βρήκα μωρό στην κεντρική αγορά της Σύρου, την λυπήθηκα και τη μάζεψα. Από μικρό αυτό το γατάκι είχε μια επιρρέπεια στους ψύλλους. Είχε κολλήσει στο παρελθόν πολλές φορές. Δούλευα σε διάφορες επαρχιακές πόλεις και η γάτα έβγαινε πολλές φορές στο δρόμο.
Τώρα όμως μένω σε διαμέρισμα στην Αθήνα και η γάτα δεν βγαίνει καθόλου έξω. Το πολύ πολύ στη βεράντα. Και αναρωτιέμαι που τους κόλλησε πάλι τους ψύλλους;
Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω τα εξής:
1. Ποιός ο τρόπος μετάδοσης των ψύλλων;
2. Η αμπούλες (frontline κτλ) είναι ακίνδυνες για τη γάτα; Φοβάμαι μην πάθει τίποτα γιατι της έχω βάλει πολλές φορές (πάντα γιατί κόλλαγε ψύλλους).
3. Πόσο καιρό την προστατεύει η αμπούλα απο επαναμόλυνση;
4. Υπάρχει κάτι ποιό ακίνδυνο για να το χρησιμοποιώ προληπτικά (όπως π.χ. η λοσιόν κιτρονέλλας για τις ψείρες των παιδιών);
5. Επειδή η γάτα κοιμάται στο κρεββάτι μου, είχε γεμίσει με προνύμφες (κάτι μαύρα σκουληκάκια) και κάτι κόκκους σαν πιπέρι (αλήθεια, τι είναι αυτό; αβγά; ). Σκέτη αηδία. Σκούπισα με ηλεκτρική, έπλυνα σεντόνια και παπλώματα και έριξα εντομοκτόνο στο κρεββάτι. Είναι αυτό αρκέτο;
Έχω πάθει σοκ κυρίως με το θέαμα στο κρεββάτι. Ξύνομαι συνέχεια!!!!
Να της βάζεις αμπούλα frontline κάθε μήνα εφ όρου ζωής για να μην ξανακολλήσει.Να αγοράσεις μεταλλικό χτενάκι για τα αυγά των ψύλλων.Θα το ζητήσεις σε pet shop.Απολύμανε τα σεντόνια σου και όλα θα πάνε καλά.Μην αμελείς την αμπούλα κάθε μήνα.Είναι πραγματικά απαραίτητη.
By mat on 11-05-07, 01:25
..φίλε, οι ψύλλοι και τ'αυγά τους "πηγαίνουν περίπατο" με το νερό. Την πρώην γάτα μου που την είχα μεγαλώσει εγώ από 15 ημερών γιατί τη μαμά της την χτύπησε αμάξι, την είχα μάθει να κάνει... μπάνιο. Την πρώτη φορά που την έλουσα ήταν περίπου 40 ημερών, είχε την 1η ζέστη του καλοκαιριού και με έκπληξη παρατήρησα ότι γύρω από το στόμα της οι ψύλλοι είχαν κάνει... αποικία!
Τρελάθηκα! το μωρό ήταν μικρό και δεν ξινόταν ιδιαίτερα... κι'εγώ βλακωδώς δεν είχα αντιληφθεί τι παιζόταν. Τη βουτάω λοιπόν και την
αρχίζω να την λούζω... μαλακά και ήρεμα βέβαια, με χλιαρό νερό και κρατώντας την επάνω μου για να μη παρανοήσει. Σας πληροφορώ ότι
αν και στην αρχή δυσανασχέτησε, μετά μου... έχωσε τα νύχια της και τη μουρίστσα της επάνω μου και δεν ειχα άλλα... παρατράγουδα.
Τώρα στο δια ταύτα: με το νερό, οι ψύλλοι έπαθαν μεγάλη σύγχιση!!!
Οι μισοί έπεσαν νεκροί και οι άλλοι μισοί έπαθαν αμόκ και πήδαγαν μέσα στο μπάνιο! Όμως η μικρή ησύχασε εντελώς και άμεσα... τη έψαχνα επιμελώς όλο το βράδυ και δεν υπήρχε ίχνος ψύλλου επάνω της.
Ααα, ξέχασα να σας πώ ότι μετά την τύλιξα με μία πετσέτα, την στέγνωσα πολύ καλά και την πήρε ο ύπνος στην αγκαλιά μου για 10-12 ώρες! Τέλειο ηρεμιστικό το λούσιμο!
Βέβαια, ΔΕ ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ να λούσετε την δική σας γάτα! Θα γίνει μακελειό στο μπάνιο σας !!! Απλά, εμένα το μωρό αυτό με είχε για "μαμά" του και κάθησε.

Κλείνοντας, το ηθικό συμπέρασμα είναι πως αν έχεις υποψίες για ψύλλους κλπ. επάνω σου, ρίχνε 1-2 μπανάκια ημερησίως. Πλύνε τα σεντόνια σου, μαξιλαροθήκες και τις μοκέτες καθάρισέ τες καλά με ηλ.σκούπα. Ρίξε και κανένα σφουγγάρισμα στο πάτωμα με τίποτε χλωρίνη στο νερό και μη φοβάσαι. 'Αλλωστε, συνήθως ο ψύλλος δεν αποχωρίζεται εύκολα το σώμα της γάτας γαι το δικό σου (εκτός αν είσαι
τριχωτός σαν αρκούδα αδελφέ μου!)
Αυτά... ελπίζω να ηρέμησες και όσον αφορά το ξύσιμο, νευρικό είναι θα σου περάσει!

Ματ
By evelynaRoidou on 12-05-07, 15:36
Μη περιμένεις να απαλλάξεις τη γάτα σου από τους ψύλλους με το μπάνιο.Γιατί ακόμα και να "πνίγηκαν" με το νερό όπως περιγράφεις,τα αυγά τους παραμένουν στη γούνα.Η καλύτερη λύση που προτείνουν οι γιατροί,εφ όρου ζωής, είναι αμπούλα κάθε μήνα και πίστεψε με ,γιατί το εφαρμόζω,δε θα ξαναδείς ποτέ ψύλλο!Επίσης, η αμπούλα Stronghold,προφυλάσει από ψύλλους,ψείρες,ωτοδεκτική ψώρα,ψώρα δέρματος,κάποια σκουλήκια κοιλιάς και διροφιλαρίωση(σκουλήκι καρδιάς) που το κολλάνε από τσίμπημα κουνουπιού το καλοκαίρι.Και όλα αυτά μόνο με 4 ευρώ.Νομίζω πως αξίζει το κόπο η επένδυση!Το ντουζ θα το κάνω εγώ, για να ξεπλύνω τον ιδρώτα μου και όχι η γάτα μου.
Σε ευχαριστώ
By mat on 12-05-07, 16:28
...συμφωνώ κι' επαυξάνω Evelyna, ίσως έδωσα λάθος εντύπωση στο προηγούμενο μήνυμά μου. Απλώς τη χρήση νερού την ανέφερα σε σχέση με το ανθρώπινο σώμα, τα σεντόνια κλπ. Φυσικά και είναι απαραίτητη η χρήση αμπούλας στις γάτες, δεν διαφωνώ μαζί σου.

Τέλος, σήμερα επισκέφθηκα το μαγαζί που προμηθεύομαι το Frontline και πράγματι δεν είχε. Σε ένα δεύτερο που πήγα αμέσως μετά, πάλι δεν βρήκα, το ίδιο και σε τρίτο. 'Ομως μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι στο
2ο μαγαζί παρατήρησα (στο άδειο κουτί) ότι το πουλούσε 7,65 Ευρώ/αμπούλα και στο τρίτο μαγαζί (υποψιασμένος πλέον, τον ρώτησα!) 8,5 Ευρώ/αμπούλα !!!
(στο γειτονικό μου μαγαζί το αγοράζω γύρω στα 5 Ευρώ.)

Μα καλά, όσο θέλουν πουλάνε?

Αναρωτιέμαι πόσο έχει όλο το κουτί... ο φαρμακοποιός της γειτονιάς μου, στο παρελθόν μ'έχει προμηθεύσει κτηνιατρικά (κατόπιν παραγγελίας μου, όμως).

Το κουτί του Frontline περιέχει 3 αμπούλες. Μήπως έχει αγοράσει κανείς ολόκληρο κουτί και ξέρει τιμή? Υποπτεύομαι ότι δεν θα έχει περισσότερο από 10 Ευρώ, οπότε μάλλον συμφέρει να το αγοράσει κανείς ολόκληρο από το φαρμακοποιό του και όχι να διπλο-τριπλοπληρώνει τις αμπούλες στον κάθε "αγιο-γδύτη", που ζητά ότι του "κατέβει" .
Καλό Σαββατοκύριακο

Ματ
By evelynaRoidou on 12-05-07, 16:43
Mat με συγχωρείς για το ελαφρώς επιθετικό μου τόνο.Όντως παρανόησα το μήνυμα σου,αλλά είμαι υποψιασμένη πλέον γιατί κατά καιρούς ακούω διάφορα του τύπου:ε και τι έγινε που έχει ψύλλους,άστην να ξύνεται δε παθαίνει τίποτα!!! Τίποτα παραπάνω από δερματίτιδα,αναφυλακτικό σοκ λόγω αλλεργίας,αναιμία κτλ.Ή ακόμα και κάτι σχόλια του τύπου:Δώστε ωμά κρέατα στη γάτα για φαγητό,δεν παθαίνει τίποτα.Δηλαδή τίποτα παραπάνω από ταινία,οξύουρους,δυσεντερία κτλ
Τώρα το κουτί με 3 αμπούλες frontline έχει στη Θεσνίκη 12,5 ευρώ και το κουτί stronghold που καλύπτει περισσότερες παθήσεις 18 ευρώ.
By mat on 12-05-07, 18:02
..ΟΚ Evelyna , σ'ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση περί τιμών.

'Οσον αφορά το άλλο θέμα που θίγεις περί "ελαφράς επιθετικότητας",
κανένα πρόβλημα, μην ανησυχείς.

Είναι γνωστό ότι όλες οι "γάτες" εκ φύσεως αρέσκονται να γρατζουνούν κάπου-κάπου , οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα !

Καλό Σαββατοκύριακο

Ματ

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    charlie em, Sarita

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους