Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,509 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,023 μηνύματα σε 76,878 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 667 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Βοήθεια σε θέματα υγείας

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 22:11, 08-05-06:

Χαιρετω ολες και ολους του γατοφιλους αυτου του φορουμ.Ειμαι ο Νικος και ειμαι τελειοφοιτος φοιτητης Κτηνιατρικης στο Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης.Μενω στην ομορφη Λευκαδα και βοηθω καθημερινα σε μια μικρη κτηνιατρικη κλινικη ,προσπαθωντας να αποκτησω πρακτικες γνωσεις και εμπειρια.Θα ηθελα να ξερετε οτι αν εχετε καποια απορια για θεματα υγειας των μαλλιαρων φιλων μας(γατες και σκυλοι) στειλτε ενα μηνυμα στην λιστα με τα θεματα υγειας και θα προσπαθησω να σας βοηθησω οσο γινεται απο την θεση με καποιες συμβουλες,απο την μικρη μου εμπειρια και τις γνωσεις που μου εχει δωσει η σχολη μου και το προσωπικο μου διαβασμα.Να ειστε ολοι καλα και παντα υγεια για τους μικρους μας φιλους...
Φιλικα
Νικος Crestfallen

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,350 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:54, 09-05-06:

για τους ψυλλους εσυ νικο τι θα μας προτεινες??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,846 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:30, 09-05-06:

Νίκο θα ήθελα να σε ευχαριστήσω και δημόσια για την τιμή που μας κάνεις. Πραγματικά χαίρομαι που δεν ντράπηκα τελικά να στο ζητήσω, και δεν ενέδωσα στους ενδοιασμούς που είχα. Είσαι φοβερός!! :up: :up:

Να τονίσω επίσης, για όσους έχουν κάποια αμφιβολία οτι ο Νίκος μας βοηθάει αφιλοκερδώς και χωρίς κανένα απολύτως συμφέρον, μόνο και μόνο απο αγάπη για τις γάτες και γενικά τα ζωάκια. Νομίζω του αξίζει ένα μπράβο, δε νομίζετε;

ladycat, μήπως είναι καλύτερα να συζητήσουμε σε διαφορετικό θέμα για τα παράσιτα;

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 07:05, 09-05-06:

Νικο να σε ευχαριστησουμε και μεις για την βοηθεια σου Και θα κανω το πρωτο βημα για ερωτηση επειδη με απασχολει το θεμα πολυ Εχω εναν γατο περσιας αρσενικο ο οποιος ειχε τον ενα ορχι υποπλαστικο (Διαγνωση μετα απο υπερηχο) Τον στειρωσα αφου ειπε ο γιατρος οτι μπορει να το κανει και οτι γινοταν Το θεμα ειναι οτι ο γατος εξακολουθει να μαρκαρει μεσα στο σπιτι και να εχει τασεις φυγης Σερνει ακομα οπως λεμε ολοφανερα Εγω λεω οτι τελικα δεν πετυχε η στειρωση και οτι δεν αφαιρεθηκε ο υποπλαστικος ορχις Ο γιατρος μιλαει οτι ειναι εγκεφαλικη λειτουργια συνηθεια και δεν δεχεται οτι δεν στειρωθηκε Να σημειωσω οτι πριν ηταν πολυ καθαρος και δεν λερωνε μεσα στο σπιτι και δεν ειχε διαθεσεις να φευγη Ευχαριστω εκ των προτερων για την γνωμη και τη συμβουλη σου.

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 22:55, 09-05-06:

Αγαπητη Γιωτα
διαβασα με προσοχη το μηνυμα σου και οφειλω να ομολογησω οτι εκανα μια ερευνα και επισκοπηση στις σημειωσεις μου και στην βιβλιογραφια για να σου πω με λιγα λογια αυτα που βρηκα.Καταρχας δεν γνωριω το περιστατικο του γατου σου απο την αρχη και δεν μπορω να εκφερω αμεσα γνωμη παρα να κανω μονο υποθεσεις και να καταληξω καπου με την χρηση της ατοπου απαγωγης...Δεν μπορω να γνωριζω πως αντιμετωπισε ο συναδελφος το περιστατικο ,ουτε πως εγινε η στειρωση και απο την στιγμη που δεν ημουν παρον δεν μπορω να κανω παρατηρησεις ή κριτικη..δεν θα ηταν σωστο αλλωστε.
Σε οτι αφορα το θεμα του υποπλαστικου ορχεως εχω να πω τα εξης...δυστυχως απο 2 ερευνες στην Αμερικη σε Κτηνιατρικες σχολες αποδεικνυεται οτι οι Περσικη φυλη ειναι η καθαροαιμη φυλη με τα περισσοτερα περιστατικα κρυψορχιδιας στις γατες..βεββαια οι μισες απο ολες τις γατες ηταν DSH=κοινες βραχυτριχες...δηλαδη σαν να λεμε κεραμιδογατες με αναμικτους γονεις....
Οταν μου λες οτι ο γατος εχει εναν υποπλαστικο ορχη εννοεις οτι ο γατος σου εχει κρυψορχιδια...και απο την στιγμη που μιλαμε για κρυψορχιδια οπου η διαγνωση εγινε με υπερηχο τοτε μιλαμε για την κοιλιακη κρυψορχιδια...σε αυτην o ορχης δεν κατεβαινει προς το οσχεο(δερμα πεους και ορχεων)αλλα μενει μεσα στην κοιλια ,οπως συμβαινει κατα την εμβρυικη ζωη.Υπαρχει και μια αλλη μορφη που λεγεται βουβωνικη αλλα αυτη διαγιγνωσκεται με τη ψηλαφηση και λιγοτερο χρησιμοποιειται ο υπερηχος.Στη δικια σου περιπτωση ο ενας ορχης εμεινε μεσα στην κοιλιακη κοιλοτητα(για αυτο εκανες υπερηχο για να τον βρεις)....ο ορχης που μενει μεσα στην κοιλιακη κοιλοτητα δεν παραγει σπερματοζωαρια λογω της αυξημενης θερμοκρασιας του σωματος εκει....ΑΛΛΑ ο ορχης αυτος εξακολουθει να παραγει τεστοστερονη με συνεπεια αν μεινει μεσα ,ακομα και αν εχει εξαχθει ο φυσιολογικος που κρεμεται,ο γατος να εμφανιζει φυσιολογικη συμπεριφορα αρσενικου δηλαδη επιθετικοτητα,ψεκασμα ουρων και τασεις φυγεις για ζευγαρωμα.....
Τωρα το ερωτημα που τιθεται ειναι ντο εξης ..υπαρχει ορχης στην κοιλιακη κοιλοτητα ή οχι?αφαιρεθηκε ο ορχης μεσα απο την κοιλια(ή τον βουβωνικο πορο σε περιπτωση βουβωνικης κρυψορχιδιας?).Αν ορχης δεν υπαρχει μεσα, ουτε και ο φυσιολογικος, τοτε ο γατος σου εχει προβλημα συμπεριφορας και ο κτηνιατρος σου εχει δικιο,μιας και η στειρωση σε αρσενικους γατους δεν επιλυει παντα το προβλημα του ψεκασματος,ιδιαιτερα οταν αυτο ειναι ηταν τυπικη συμπεριφορα για αρκετες εβδομαδες πριν στειρωθει ο γατος...και δυστυχως συνεχιζει να το κανει και μετα την στειρωση...τοτε ναι ο κτηνιατρος σου εχει δικιο...γιατι μια στειρωση δεν σου εγγυαται οτι ο γατος δεν θα εχει τετοια συμπεριφορα(στρες και προδιαθετικες συνθηκες πριν την στειρωση ευνοουν αυτη την συμπεριφορα)...Αν ομως ο ενας ορχης εχει μεινει μεσα στην κοιλια τοτε ο γατος σου ειναι σεξουαλικα ενεργος και εχει φυσιολογικη συμπεριφορα....ρωτησες τον κτηνιατρο σου αν εβγαλε και τους 2 ορχεις?και τον φυσιολογικο και τον υποπλαστικο?(ειτε ηταν στην κοιλια ,ειτε στο βουβωνικο πορο)...αν εχεις αμφιβολιες μπορεις να ξανακανεις υπερηχο αλλα με αβεββαια αποτελεσματα μιας και δεν ειναι ευκολο να τον βρεις ..συνηθως εχει δυσκολιες η ανευρευση του ακομα και με υπερηχο....υπαρχει ενα τεστ με χορηγηση ορμονων αλλα αυτο στην ελληνικη πραγματικοτητα ανηκει στην σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας και δεν ξερω αν καν γινεται στην Ελλαδα....υπαρχει κατι ομως πιο πρακτικο αλλα θελει προσοχη...τραβηξε εξω το πεος του γατου σου..αν εχει αυτες τις πεικες ακιδες που κοιτουν προς την εξοδο του πεους(σαν τριχες απο βουρτσα,πολυ μικρες) τοτε υπαρχει πηγη ανδρογονων στο αιμα...αρα υπαρχει ακομα ορχης λειτουργικος...αν δεν υπαρχουν και εχουν περασει 6 εβδομαδες απο την στειρωση τοτε ναι ο γατος σου ειναι στειρωμενος και απλως εχει προβλημα συμπεριφορας...δυσκολο να το καταλαβεις και ισως χρειαστει να πας σε κτηνιατρο για να το δει αυτος...
Πιστευω να σε βοηθησα και ολα να ειναι καλα με τον γατουλη σου...απλως σου ειπα τις πιθανοτητες που υπαρχουν και πως μπορεις να καταλαβεις αν ειναι το ενα ή το αλλο...
Φιλικα Νικος Crestfallen

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 23:04, 09-05-06:

Crestfallenείναι υπέροχο που σε έχουμε κοντά μας και να είσαι σίγουρος ότι θα τιμήσουμε δεόντως όλες τις γνώσεις σου πάνω σ’ αυτά τα υπέροχα τετράποδα! Μπορεί βέβαια να γίνουμε λίγο κουραστικοί και υστερικοί , όπως άλλωστε κάθε γονέας που ανησυχεί για το μικρό του! Σ’ ευχαριστούμε προκαταβολικά για την όποια βοήθεια σου!

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 00:54, 10-05-06:

Ευχαριστω ψωρογατο
κανω οτι μπορω απο πλευρα μου...οτι γραφω ειναι αποτελεσμα ερευνας και σκεψης..δεν θα εγραφε ποτε κατι ως σιγουρο αν δεν ημουν σιγουρος..αν εχω αμφιβολιες θα το αναφερω παντα...για να γραφτει καθε μια απαντηση ψαχνω τα βιβλια και τις σημειωσεις μου,,για αυτο μου παιρνει πολυ ωρα να δημοσιευσω μια απαντηση...ευχαριστω για την υπομονη σας και ενας ενας!!ολοι θα παρετε!!
Νικος Crestfallen

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 07:18, 10-05-06:

Ευχαριστω Νικο με κατατοπησες πολυ καλα Αυτη την ενημερωση την χρειαζομουν Για την ιστορια ο ορχις δεν ηταν στην κοιλιακη χωρα αλλα στο οσχεο ο γατουλης εχει 4 μηνες που στειρωθηκε Με ενημερωσες ομως πολυ καλα και αυτο θα με βοηθησει πολυ

ΦΛΩΡΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1 γατούλα η Τερέζα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:16, 10-05-06:

Ηθελα να ρωτησω το Νικο που ειναι στη παρεα μας και ειναι κτηνιατρος,αν οι κονσερβες που ταιζουμε τα γατακια μας με τα τοσα συντηρητικα που εχουν συμβαλουν στη εμφανιση καρκινου, γιατι η Τερεζα μου ειχε καρκινο στο λεπτο εντερο. Τα συμπτωματα ξεκινησαν απο τα μεσα Φεβρουαριου με διαρροια και εμμετο και νομιζαμε οτι εχει γαστρεντεριτιδα.Ο δικος μου κτηνιατρος ειπε οτι στις δυο χιλιαδες γατες μια να προσβληθει σε αυτο το οργανο.Για αυτο αναρρωτιεμαι μηπως παιζει ρολο η διατροφη,πρεπει καλυτερα να τους μαγειρευουμε ; Επισης η στειρωση στις θηλυκες, αφου κανουν μια γεννα, προδιαθετει μελλοντικα εμφανιση καρκινου; Η παχυσαρκια επισης;Και απο ποια ηλικια πρεπει να κανουμε εν τσεκ-απ; Αν ειχα κανει πιο μπροστα ενα ελεγχο θα ειχα προλαβει τη παραταση της ζωης της ή ειναι ραγδαια η εξελιξη αυτης της μορφης του καρκινου;Συγγνωμη αν σε κουρασα,τα ρωταω ολα αυτα γιατι εχω φοβηθει παρα πολυ.Εχω αλλη μια γατουλα 3 χρονων ,στειρωμενη να ξερω τι να κανω στο μελλον.Σε παρακαλω αν μπορεις απαντησε.Ειναι ερωτησεις που πιστευω οτι ενδιαφερουν ολους μας στο forum.Ευχαριστω πολυ.

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 23:01, 10-05-06:

Aγαπητη Φλωρα
δυστυχως ο καρκινος στα μικρα ζωα(γατες -σκυλοι) ειναι ενα δυσκολο και μεγαλο κεφαλαιο της εσωτερικης παθολογιας,δερματολογιας αλλα και χειρουργικης,για το οποιο πολλες πτυχες του παραμενουν σκοτεινες.Το χειροτερο ειναι οτι τα μεσα που εχουμε για την διαγνωση του καρκινου στα ζωα ειναι σαφως λιγοτερα απο οτι στην παθολογια του ανθρωπου,τουλαχιστον στην χωρα μας και αυτο κανει την διαγνωση του ακομη πιο δυσκολη ή οταν αυτη γινεται ειναι δυστυχως πολυ αργα.Δεν γνωριζω πολλα ζωα στην χωρα μας τα οποια κανουν μαγνητικη ή αξονικη τομογραφια για διαγνωση,επιβεβαιωση διαγνωσης και μετεγχειρητικη παρακολουθηση με απεικονιστικες μεθοδους και εργαστηριακες εξετασεις για να δουμε την πορεια του καρκινου.Δυστυχως οταν φταμουμε στην τελικη διαγνωση συνηθως ειναι αργα...και το χειροτερο ειναι οτι οι θεραπειες του καρκινου στα ζωα στις πιο πολλες περιπτωσεις δεν οδηγουν σε οριστικη ιαση ενω ειναι πολυ πιθανο να πεθανει το ζωο απο τις ανεπιθυμητες ενεργειες των φαρμακων της χημειοθεραπειας...μονο καποιες χειρουργικες τεχνικες ιδιαιτερα σε αρχικο σταδιο δινουν καποια ενθαρυντικα αποτελεσματα χωρις ομως να εξαλειφεται η πιθανοτητα υποτροπης.
Θα προσπαθησω να απαντησω στε ερωτηματα σου ενα ενα και με οσες γνωσεις εχω και μπορω να βρω.
1)τα συντηρητικα των κονσερβων δεν γνωριζω αν ειναι προδιαθετικος παραγοντας για την εμφανιση καρκινου στα ζωα μιας και εχω υπ'οψην καποιες ερευνες ή μελετες για αυτο.Πρεπει παντως ο κινδυνος να ειναι παραπλησιος με τον δικο μας τρωγοντας ολες αυτες τις τροφες,κονσερβες-αλλαντικα κτλ που χρησιμοποιουμε στην κουζινα μας...δεν μπορω να συνδεσω αυτες τις ουσιες με καρκινο αν δεν εχω καποια ερευνα μπροστα μου,οπως συμβαινει και με την περιπτωση του ανθρωπου...γνωριζω καποιες συνεπειες αυτων των συντηρητικων στον ανθρωπο (τα γνωστα Ε στις συσκευασιες) και μακαρι να μην τα τρωγαμε μαζι με την τροφη μας αλλα ειναι δυστυχως αναποσπαστο κομματι της συγχρονης διατροφης μας(εκτος των βιολογικων προιοντων παντα)...δεν γνωριζω αν συμβαλλουν στην εμφανιση καρκινου στις γατες αλλα φανταζομαι οτι μπορει σε μακροχρονια καταναλωση να επιβαρυνουν το πεπτικο μας συστημα ή να συσσωρευονται χωρις αυτο να σημαινει οτι οι καρκινοι στα ζωα προκαλουνται απο αυτα...ο καρκινος ειναι μια παθολογικη κατασταση εξαιρετικα πολυπαραγοντικη που εξαρταται απο παραγοντες κληρονομικους,γενετικους,μολυσματικους,τοξικους-χημικους-περιβαλλοντολογικους και διατροφικους αλλα δεν ειναι παντα ευκολο να ξερουμε το ποσοστο συμβολης του καθε παραγοντα στην παρουσια καρκινου.Παντως σιγουρα στην φυσιολογικη διατροφη της γατας δεν περιλαμβανονται τα συντηρητικα...και μιλωντας για αυτα πρεπει να γνωριζετε οτι οι ξηρα τροφη εχει πιο πολλα συντηρητικα απο την κονσερβα γιατι η πρωτη πρεπει να διατητηθει εκτος ψυγειου για πολυ καιρο και υπο πολλες συνθηκες περιβαλλοντος..αντιθετα η κονσερβα μολις ανοιχθει μπαινει στο ψυγειο για να μην χαλασει και αναπτυχθουν πανω της μικροβια..ετσι ειναι λογικο να υπαρχουν πιο πολλα συντηρητικα στην ξηρα τροφη (ΒΗΑ για παραδειγμα) παρα στις κονσερβες(κυριως αυτες καλης ποιοτητας)
2)Η διατροφη παιζει ρολο στην υγεια του ζωου αλλα οφειλω να ομολογησω οτι δεν εχω ακουσει περιπτωσεις καρκινου σε γατες απο κακη ή ανεπαρκη διατροφη μιας και εχουν γινει ερευνες πανω σε αυτον τον τομεα...μπορει να παιζουν καποιο μικρο ρολο στην καρκινογεννεση αλλα παραμενει αδιευκρινιστος.Οσο για την διατροφη τους ειμαι υπερ της κονσερβας ή υπο συνθηκες καλης ποιοτητας ξηρα τροφη με αφθονο νερο παρα μαγειρευτο σκετο...αν δινεις μονο μαγειρευτο θα πρεπει να αποφευγεις κοκκαλα,σαλτσες,καρυκευματα,κρεμμυδια,πολυ αλατι,πολλα λιπη και οχι πολλους υδατανθρακες=σακχαρα....τα κρεας και το ψαρι ειναι καλα(σαρκοφαγο ζωο γαρ η γατα!!) αλλα χωρις υπερβολες και μονοδιατροφη...οχι μονο ψαρια ή μονο κρεας....καλο ειναι λοιπον αν ταιζεις σπιτικο φαγητο τις γατες να προσθετεις λιγο ελαιολαδο και αν μπορεις καποιες βιταμινες απο το κτηνιατρειο για καποια απαραιτητα στοιχεια για την διατροφη της γατας οπως ταυρινη-αργινινη(ειναι 2 αμινοξεα),ω-3,ω-6 λιπαρα οξεα και βιταμινη Ε καθως και Α(προσοχη...η πολυ βιτ.Α προκαλει προβληματα αλλα παντα σε μεγαλες ποσοτητες και με μακροχρονια βαση πχ..αποκλειστικη διατροφη με συκωτι ζωων..ακραιο παραδειγμα αλλα παλια ηταν αιτια προβληματων)
3)Η στειρωση προκαλει το αντιθετο..μειωνει σημαντικα τις πιθανοτητες καρκινου του μαστου και αποκλειει την εμφανιση καρκινου ωοθηκων-μητρας( καθως και της πυομητρας για να μην την ξεχναμε και αυτη=βαρια φλεγμονη με πυον στη μητρα) και γενικα καρκινων των οποιων οι αναπτυξη τους βασιζεται στην παρουσια οιστρογονων και προγεσταγονων απο τις ενεργες ωοθηκες....η στειρωση οσο νωριτερα γινεται τοσο καλυτερα...
4)Η παχυσαρκια εξ'ων γνωριζω δεν εχει ενοχοποιηθει για εμφανιση καρκινου στις γατες (ουτε στους σκυλους) αλλα για πολλες αλλες καταστασεις οπως ο σακχαρωδης διαβητης τυπου 2(οπως στον ανθρωπο=μη ινσουλινοεξαρτωμενος αλλα ευτυχως αναστρεψιμος με διαιτα και απωλεια βαρους),η δυστοκια,η νωθροτητα και η μη περιποιηση του τριχωματος,η σε περιπτωση παρατεταμενης ανορεξιας λιποειδωση του ηπατος,επιβαρυνση αρθρωσεων(κυριως στον σκυλο αυτο λογω μεγαλυτερου βαρους) κτλ..
5) Καθε φορα που κανουν οι γατες και οι σκυλοι τον ετησιο αναμνηστικο εμβολιασμο πρεπει να γινεται μια καλη κλινικη εξεταση η οποια σε γενικες γραμμες σε συνδυασμο με ενα καλο ιστορικο ειναι δυνατο να μας κατευθυνει..αλλες φορες ομως οχι...και επειδη αυτα τα προβληματα ειναι συνηθως των ηλικιωμενων ζωων καλο ειναι μετα το 6-7 ετος της ηλικιας τους οι γατες να εξεταζονται καθε χρονο ή καθε 6 μηνες για τις πιο ηλικιωνενες κυριως οτι αφορα τους νεφρους οπου οι γατες εχουν ευαισθησια,το ηπαρ αλλα και τον θυρεοειδη τους με καποιες αναλυσεις αιματος...σε περιπτωση εμφανισεως συμπτωματων πρεπει να γινεται και μια απεικονιστικη εξεταση ακτινογραφια ή υπερηχος.Οπως κανουμε εμεις οι ανθρωποι ενα τσεκ απ μετα τα 50 χρονια μας καθε χρονο ετσι και οι γατες καλο ειναι καθε χρονο ή και συχνοτερα για τις πιο ηλικιωνενες να εξεταζονται σε συνδυασμο παντα με τις συνθηκες διαβιωσης τους και σε συναρτηση με την διαθεση και οικονομικη ευχερεια του ιδιοκτητη να γινουν αυτα τα τεστ....
6)Σε οτι αφορα τον καρκινο τα πραγματα προληπτικα ειναι πολυ δυσκολα οπως και στον ανθρωπο...δυστυχως δεν υπαρχει τεστ παπ ή εξεταση προστατη τακτικως για τις γατες ,οπως γινεται στον ανθρωπο για παραδειγμα...δεν υπαρχουν τεστ προληπτικα για τις γατες και ειναι πρακτικα δυσεφαρμοστο για τα ελληνικα δεδομενα να γινεται ενας υπερηχος καθε 6-8 μηνες σε μια γατα προληπτικα ή καποιες ακτινογραφιες θωρακος και κοιλιας για να ειμαστε πιο σιγουροι οτι το ζωο ειναι ενταξει...οπως και στον ανθρωπο κανουμε εξετασεις διερευνησης καρκινου αφου δυστυχως εμφανιστουν τα συμπτωματα και ο ασθενης διακομιστει στο νοσοκομειο για να δουμε τι γινεται...Δυστυχως Φλωρα μου δεν μπορουμε να ξερουμε αν η ταδε γατα σε μια α ηλικια θα εμφανισει καρκινο ή αν η γατα αυτη που εχει ενα πολυ μικρο οζιδιο σε ενα οργανο θα εξελιχθει σε λιγο καιρο σε καρκινο ...ο καρκινος ειναι πολυ υπουλη ασθενεια και δυστυχως πολυ καρκινοι εχουν μια διαδρομη υποκλινικη ,χωρις συμπτωματα ωσπου ξαφνικα εμφανιζονται αποτομα και ξαφνικα με εντονα συμπτωματα δηλαδη με οξεια προσβολη(βλεπε νεοπλασιες νωτιαιου μυελου στον σκυλο...ολα ωραια και καλα μεχρι που γινεται μια ξαφνικη αιμορραγια στον ογκο και το ζωο μενει παραλυτο ξαφνικα...)....Σε οτι αφορα τον καρκινο του εντερου στην γατα ειναι κυριως 2 μορφες...το αδενοκαρκινωμα(πιο συχνη μορφη καρκινου στο πεπτικο της γατας αλλα συγκριτικα με τον υγιη πληθυσμο ειναι σπανια...καλα σου ειπε ο κτηνιατρος σου για την 1 στις 2000 ) και ο εντερικος τυπος λεμφωματος..και στις δυο περιπτωσεις η προγνωση δεν ειναι καλη αφου σε περιπτωσεις που γινεται χειρουργειο μεσος ορος ζωης ειναι 7 μηνες για το πρωτο και γυρω στον χρονο για το δευτερο αν και υπαρχουν που εφτασαν με χημειοθεραπεια μεχρι τα 2 χρονια...σε οτι αφορα την διαγνωση πρεπει να γινεται καλος ελεγχος απεικονιστικος (ακτινογραφιες και υπερηχος) σε ηλικιωμενο ζωο με συμπτωματα εμετου,διαρροιας με αιμα και σταδιακης απωλειας βαρους...εννοειται αιματολογικος ελεγχος...σε ορισμενους ογκους διαγνωση γινεται μονο με ερευνητικη λαπαροτομη δηλαδη χειρουργειο και ανοιγμα κοιλιας,οπου εκει αποκαλυπτονται τυχον επεκτασεις σε λεμφαδενες και σε γειτονικα οργανα....αρα δεν ειναι απλα τα πραγματα...καθε ηλικιωμενη γατα με εμετο και διαρροια με αιμα πρεπει να αντιμετωπιζεται με δεουσα προσοχη(χωρις αυτο να σημαινει οτι ολες οι διαρροιες ειναι απο καρκινο...μια μικρη μειοψηφια αλλα ειναι απειλητικες για την ζωη του ζωου και δνε πρεπει να ρισκαρουμε)..Αρα ελεγχος και προβλεψη σε ογκους ειναι πολυ δυσκολη και δεν σε διασφαλιζει παντα μιας και συνηθως οι κακοηθεις νεοπλασιες εχουν ταχεια εξελιξη μεσα σε μερικους μηνες ή και εβδομαδες(αν ειναι πολυ διεισδυτικες και κακοηθεστατες..σπανιο βεββαια αλλα υπαρκτο)

Ελπιζω να σε βοηθησα
Νικος Crestfallen

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,846 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:22, 11-05-06:

WOW!!! Έχω δει μεγάλες και μεγάλες απαντήσεις αλλά αυτό δεν το χω ξαναδει!! crestfallen έχεις σκεφτεί να γράψεις άρθρα;

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 00:28, 11-05-06:

Οφειλω να ομολογησω οτι μου πηρε γυρω στις 2 ωρες για να το γραψω..δεν γραφω πολυ γρηγορα και αυτο ειναι ενα προβλημα..χωρια η ερευνα που κανω στα βιβλια μου και στις σημειωσεις μου και η προσπαθεια συγγραφης ενος κειμενου με αρχη και τελος και σωστα δομημενο με δοκιμους αλλα και κατανοητους ορους...
Δεν ειμαι ακομα ετοιμος για αρθρα μιας και απαιτουν ακομα μεγαλυτερη δουλεια και ερευνα και ο χρονος μου ειναι μονο καποιες βραδυνες ωρες την ημερα...
Οταν θα ειμαι θα σε ενημερωσω...
Ladycat θα γραψω συντομα ενα αρθρακι για την αντιμετωπιση των ψυλλων και τον τσιμπουριων..
Φιλικα Νικος Crestfallen

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,350 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:32, 11-05-06:

αχ σε ευχαριστω μακια με τη ησυχια σου εγω για να γραψω ενα αρθρο κανω ενα ολοκληρο σαββατοκυριακο χεχεχε

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:38, 11-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από crestfallen
Οφειλω να ομολογησω οτι μου πηρε γυρω στις 2 ωρες για να το γραψω..δεν γραφω πολυ γρηγορα και αυτο ειναι ενα προβλημα..χωρια η ερευνα που κανω στα βιβλια μου και στις σημειωσεις μου και η προσπαθεια συγγραφης ενος κειμενου με αρχη και τελος και σωστα δομημενο με δοκιμους αλλα και κατανοητους ορους...
Δεν ειμαι ακομα ετοιμος για αρθρα μιας και απαιτουν ακομα μεγαλυτερη δουλεια και ερευνα και ο χρονος μου ειναι μονο καποιες βραδυνες ωρες την ημερα...
Οταν θα ειμαι θα σε ενημερωσω...
Ladycat θα γραψω συντομα ενα αρθρακι για την αντιμετωπιση των ψυλλων και τον τσιμπουριων..
Φιλικα Νικος Crestfallen
Σε πληροφορώ οτι αυτό που έγραψες πριν είναι μεγαλύτερο απο το μέσο όρο των άρθρων και σαφώς πιο τεκμηριωμένο.
Φυσικά, όποτε μπορείς και θέλεις τα άρθρα σου είναι ευπρόσδεκτα, και περισσότερο οι κριτικές σου για κάποια γατοτροφή αν θέλεις γιατί εγώ έχω τόσο πολλές αμφιβολίες για την ορθότητα όσων γράφω που διστάζω πολύ
Φυσικά αυτό δεν το λέω για να σε πιέσω για κάτι, αλλά για να σε ενημερώσω.
Όποτε μπορείς γράφεις είτε κείμενο είτε απάντηση είτε οτιδήποτε σου κάνει κέφι. Μην το βλέπεις σαν κάποια ..."υποχρέωση"

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 00:47, 11-05-06:

Σε ευχαριστω Michelle
ισως στο εγγυς μελλον περιορισω τον ογκο των απαντησεων μου οχι για τιποτε αλλο αλλα γιατι πλησιαζει η σ-εξεταστικη του Ιουνιου και πρεπει να αφιερωσω πιο πολυ χρονο στο διαβασμα μου αλλα μην ανυσηχεις..εδω θα ειμαι..
Αντε μολις ανεβω πανω Θεσσαλονικη να βρεθουμε να τα πουμε και απο κοντα...
Νικος Crestfallen

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:52, 11-05-06:

Αχ σε καταλαβαίνω... Και για μένα πλησιάζει και αν θέλω να γραφτώ και στο ΑΚΤΟ παράλληλα πρέπει να περάσω τουλάχιστον 4 μαθήματα απο τη σχολή μου...
Και λόγω προσωπικών προβλημάτων αυτό τον καιρό μόνο να κάτσω να διαβάσω δεν μπορώ...

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 12:08, 11-05-06:

Aγαπητέ Nίκο,
νομίζω ότι αυτό που προσφέρθηκες να κάνεις είναι KA-TA-ΠΛH-KTI-KO!!! Mακάρι να υπήρχαν και άλλοι σαν κι εσένα. Kαι δεν μιλάω μόνο για την ιδιότητά σου ως κτηνίατρος, αλλά κυρίως για τον χαρακτήρα σου ως άνθρωπος.
Mπράβο και πάλι μπράβο! Σε χιλιοευχαριστούμε και είμαι σίγουρη ότι μιλάω εκ μέρος όλων μας.
Eγώ προσωπικά αισθάνομαι μια ανακούφιση και μια μεγαλύτερη ασφάλεια, ξέροντας ότι σε έχουμε ανάμεσά μας!

Amelie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 12:35, 11-05-06:

Καταρχάς Νίκο σε ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέτεις..
Λοιπόν...
Θα σου πω τι πρόβλημα αντιμετωπίζω με τον γατούλη μου να μου πεις την γνώμη σου αν θες και αν εχεις τον χρόνο..
Ο Κίμι λίγο καιρό μετά την στείρωση του παρουσίασε διάροια. Επικοινώνησα με τον κτηνίατρο μου και μου σύστησε Ερσεφουρίν..Του εδωσα αλλα δεν ειδα βελτίωση..Μου εδωσε και Flagyl και πάλι ενώ βελτιώθηκε λίγο ξανα διάροια. Μου είπε να του πάρω και Hill's ID και κάτι χαπάκια..Το έκανα και τα πήγαινε μια χαρα. Τέλειωσαν τα φάρμακα και ήταν πολυ καλός... Αλλά μόλις πήγα να του αλλάξω την τροφή (σταδιακά) αμέσως ξανάκανε διάρροια. Αυτό συνεχίζεται περίπου 5-6 μήνες. Του κάναμε και εξετάσεις αίματος και έδειξαν λίγα ουδετερόφυλα. Τα άλλα είναι φυσιολογικά είπε ο γιατρός ενώ έχει αποκτήσει και την φλεγμονή και την κολλήτιδα.
μας είπε οτι μάλλον θα τρώει Hills για όλη του την ζωη.
Ειπε οτι εχει πρόβλημα μαλλον με το έντερο το οποίο ειναι μόνιμο.
Θα ήθελα και την δική σου την γνώμη..Να σου πω οτι κάνει διάρροια ακόμα και αν μας ξεφύγει και φάει ένα σπυρί από την τροφήπου έχουμε για τις άλλες γάτες που ταίζουμε έξω.

crestfallen

O crestfallen έγραψε στις 23:24, 11-05-06:

Αγαπητη Αmelie
δεν εχω παρακολουθησει το περιστατικο του Κιμι αλλα απο το ιστορικο που δινεις μαλλον θα συμφωνησω με τον κτηνιατρο σου.Απο τα στοιχεια που μου δινεις μαλλον ο Κιμι εμφανιζει προβλημα χρονιας φλεγμονης του εντερου,λεπτου ή/και παχεως.Δυστυχως ο μονος τροπος για να φτασεις σε τελικη διαγνωση για αυτο ειναι αποκλεισμος ολων των αλλων προβληματων που προκαλουν διαρροια,μετα να ακολουθηθουν απεικονιστικες μεθοδοι(ακτινογραφιες,υπερηχος) μηπως και εντοπιστει καποια τοπικη παχυνση του τοιχωματος ή καποια προβολη του στον εντερικο αυλο και τελος για την οριστικη διαγνωση γινεται βιοψια ολικου παχος απο διαφορα τμηματα του βλεννογονου του εντερου με ενδοσκοπηση και ολικη ναρκωση του ζωου(βλεννογονος=τμημα του εντερου που ερχεται σε επαφη με την τροφη και ειναι αυτο πολυ βλεπουμε στο ενδοσκοπιο υπο φυσιολογικες συνθηκες).Δυστυχως οι εξετασεις αιματος δεν βοηθουν καθως δεν υπαρχει καποιο σταθερο προτυπο στην νοσο αυτη(χρονια φλεγμονωδης νοσος εντερου ,αν τελικα ειναι αυτο το προβλημα..) που να μας βοηθα να κατευθυνθουμε στην διαγνωση της ,οσο αφορα τις αιματολογικες εξετασεις...λιγοτερο απο 33 % των ζωων εχουν μεταβολες στο αιμα τους και αν ειναι ειναι οπιακα αυξημενες στην πλειοψηφια των περιπτωσεων...
Τα αιτια αυτης της καταστασεως ειναι πολλα και τα αρκετα σημεια αυτης της χρονιας φλεγμονης παραμενουν σκοτεινα...φαινεται οτι παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες :
απο λοιμογονους παραγοντες,κληρονομικοτητα,στρεσσικοι παραγοντες και φυσικα ανοσολογικοι παραγοντες,οι οποιοι δειχνουν να παιζουν πρωταρχικο ρολο στην αμφανιση του προβληματος.Με τον ορο ανοσολογικους παραγοντες εννοω οτι υπαρχει μια διαταραχη τοπικα στο εντερο σε οτι αφορα την αμυνα του,οπου αναγνωριζει καποια συστατικα της τροφης ως αντιγονα και συσσωρευει πολλα αμυντικα κυτταρα στο εντερο για να αντιμετωπισει τις ουσιες που δεν αναγνωριζει ως θρεπτικα συστατικα,μεσα απο τις τροφες...για τον λογο αυτο θεωρειται οτι η υπερευαισθησια του εντερου της γατας και του σκυλου σε καποια συστατικα της τροφης ειναι μερος και τμημα της χρονιας φλεγμονωδους νοσου του εντερου και μπορει να εκδηλωθει και με δερματικα συμπτωματα ως τροφικη αλλεργια(για αυτο ενα ποσοστο ζωων με αυτο το προβλημα εχει και δερματικα συμπτωματα..αυτα της τροφικης αλλεργιας)..στην υπερευαισθησια παιζουν κυριαρχο ρολο οι ανοσολογικοι μηχανισμοι(κινητοποιηση και ενεργοποιηση του αμυντικου συστηματος του εντερου/στομαχου) ενω αντιθετα στην τροφικη δυανεξια που εχει ιδια κλινικη εικονα τα αιτια ειναι φαρμακολογικα,τοξικα,μεταβολικα κτλ...Σας εχω μπερδεψει αλλα δυστυχως τα πραγματα ειναι μπερδεμενα ακομα και για τους ερευνητες.
Φαινεται λοιπον οτι ο γατος σου εχει προβλημα με καποια υπερευαισθησια στο εντερο...το γεγονος οτι παει καλα με Ηill's Ι/D οφειλεται μαλλον στην υψηλη πεπτικοτητα και στα χαμηλα λιπαρα που περιεχει αυτη η τροφη παρα στο γεγονος οτι ειναι υποαλλεργικη....αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...αν ο γατος σου δεν κανει διαρροια με την I/D τοτε μπορει να συνεχισει να τρωει αυτην την τροφη ...μπορεις ομως να πειραματιστεις και με αλλες τροφες αν δεις οτι η συγκεκριμενη σου βγαινει ακριβη..για παραδειγμα υπαρχουν ειδικες υποαλλεργικες διαιτες για γατες με βαση το αρνι και το ρυζι οι οποιες ενδεικνυονται για γατες με υπερευαισθησια στο εντερο και ειναι αξιοπιστες(Hill's d/d ή Hill's συντηρηση με αρνι και ρυζι για γατες με ευαισθητο εντερο)..επισης θετικα αποτελεσματα εχουν δειξει οι διαιτες με υψηλες κυτταρινες (π.χ. Hill's r/d) αν και ο γατουλης μπορει να χασει βαρος με τις τελευταιες.Για αυτο το ζητημα συζητησε το με τον κτηνιατρο σου μιας και το κοστος για τις υποαλλεργικες διαιτες σε ξηρα τροφη πρεπει να ειναι φτηνοτερο απο την I/D..ρωτα και τροφες της Royal Canine(sensitivity control αν δεν κανω λαθος) η οποια ειναι πολυ καλη εταιρεια(κορυφαια σε θεματα κλινικης διαιτας παρεα με την Hill's)...Πρεπει να δειξεις προσοχη μιας και δεν πρεπει να τρωει τιποτε αλλο περα απο την τροφη που τρωει τωρα ή με την υποαλλεργικη και την πολυ ευπεπτη τροφη που μπορεις να δοκιμασεις...κομμενα ολα τα υπολοιπα..απο μπουκιτσες κατω απο το τραπεζι μεχρι ξηρα τροφη αλλης γατας...ακομα και κοκκινα κρεατα οπως βοδινο και χοιρινο μην του δινεις...μιας και ευθυνονται για υπερευαισθησια στο εντερο μαζι με το γαλα αγελαδας ,ακομα και τα ψαρια(ουτε καλαμποκι,τροφες με σογια και τροφες με πολυ σταρι και αμυλο)!!! για αυτο το θεμα πρεπει να ακολουθησεις στρατιωτικη πειθαρχεια και ο Κιμι πρεπει να τρωει ξεχωριστα απο τις αλλες γατες...μονος του χωρις παρεμβολες και χωρις την δυνατοτητα να μπορει να φαει αλλη τροφη...το γεγονος οτι ο γατος ειχε παει καλα με Flagyl και διαιτα με χαμηλα λιπη(μειωνεται η διαρροια και εχει υψηλη πεπτικοτητα) μαλλον οδηγει στην χρονια φλεγμωνωδη νοσο του εντερου η οποια δυστυχως ελεγχεται μονο με διατροφη και σε πιο σοβαρες περιπτωσεις με φαρμακα μαζι με την διατροφη...αλλα αφου ελεγχεται η κατασταση με την διατροφη τοτε δεν νομιζω να χρειαζονται και φαρμακα τωρα....
Να θυμασαι το εξης....οπως και εσυ δηλωσες η αλλαγη τροφης γινεται παντα σταδιακα μεσα στ 7-10 μερες...πρωτες 2 μερες 25% νεας τροφης με 75% παλιας,μετα 2-3 μερες 50-50 % ,μετα 2-3 μερες 75 % νεα και 25 % παλια και στο τελος μονο η νεα....ωστε να προσαρμοστει η φυσιολογικη χλωριδα και ο βλεννογονος του εντερου σε αυτη την τροφη,,ειδικα στην δικια σου περιπτωση πρεπει να εισαι διπλα προσεκτικη.....τα απολεσματα γενικα με τις διαιτες μπορει να αργησουν να φανουν καποιες εβδομαδες ,συνηθως 4-8 εβδομαδες αλλα η βελτιωση στο ζωο ειναι εμφανης,μεχρι δηλαδη να προσαρμοστει το εντερο στην νεα τροφη.Πολυ φοβαμαι οτι ο γατος σου δεν θα μπορεσει να ξαναφαει οπως παλια ή οπως οι αλλες γατες....η θεραπεια ειναι εφ' ορου ζωης και απλως το νοσημα ελεγχεται...ο κτηνιατρος σου ειχε δικιο λοιπον και αν θες μπορεις να συζητησεις μαζι του το ενδεχομενο σταδιακης αλλαγης της I/D σε υποαλλεργικη αν και δεν ειναι υποχρεωτικο αυτο μιας και το ζωο ελεγχεται και ετσι και αυτος ειναι ο σκοπος..αφου παει καλα ετσι εχεις την δυνατοτητα να μην την αλλαξεις ...αλλα αν το κοστος σε περιοριζει τοτε υπαρχει και η λυση του υποαλλεργικου φαγητου ή της τροφης με υψηλες ινες τα οποια νομιζω οτι ειναι λιγο πιο οικονομικα.Μιλα στον κτηνιατρο σου αν και σου επαναλαμβανω οτι και ετσι να μεινει ο Κιμι δεν θα σου εχει προβληματα μιας και η τροφη i/d ειναι υψηλης πεπτικοτητας και βιολογικης αξιας και ενδεικνυται για ζωα με διαρροια και με βλαβες στο εντερο....οπως αποδεικνυεται απο την κλινικη του βελτιωση..απλως σου ανεφερα και καποιες αλλες εναλλακτικες λυσεις...που μπορουν να βοηθησουν...
Φιλικα Νικος Crestfallen

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:50, 11-05-06:

Νίκο, απορώ με το κουράγιο σου να γράφεις τόσο μεγάλες απαντήσεις! Και πάλι ευχαριστούμε. Μήπως όμως είναι καλύτερα να ρωτάμε σε χωριστά θέματα γιατί έτσι κάποιο νέο μέλος που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο δεν θα το βρει και θα χαθούν οι κατατοπιστικότατες απαντήσεις του Νίκου;

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 01:50, 12-05-06:

Ναι καλή ιδεά η κάθε ερώτηση να είναι ξεχωριστή, γιατί έτσι πρέπει να ψάχνουμε.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:12, 12-05-06:

Οπότε το παρόν θέμα κλειδώνεται για να μην παρασυρόμαστε...
Νίκο αν για κάποιο λόγο θες να ξανανοίξει πες μου, αλλά πιστευω είναι καλύτερα γιατί αλλιώς όπως πάμε θα καταλήξουμε σε ένα τεράστιο thread μέσα σε ένα άδειο φόρουμ.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους