Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,617 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,162 μηνύματα σε 81,551 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 707 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μαυράδια μέσα στα αυτιά

papiamepapia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη papiamepapia
H papiamepapia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H papiamepapia έγραψε στις 16:21, 21-03-06:

Σας εχω πρηξει αλλα τι να κανω ........εχω αποριες!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:35, 21-03-06:

Πολύ φοβάμαι οτι είναι παράσιτα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:47, 21-03-06:

καλως την δεν πατε μια βολτα απο το γιατρο να σας κανει ενα τσεκαπ κ να σας καθαρισει κ τα αυτακια κ να σου πει τι πρεπει να κανεις για να απομακρυνεις αυτα τα μαυρακια

Παράθεση

marikaity (Μαρικαιτη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marikaity
H Μαρικαιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H marikaity έγραψε στις 20:32, 21-03-06:

τα μαυρακια στα αυτια ειναι η λεγομενη ψωρα της γατας..το ειχε κ ο δικος μου...και θελει μεγαλη προσπαθεια για να φυγουν..ειναι επιμονα..
να τον πας στον κτηνιατρο να σου πει τι να κανεις..

Παράθεση

papiamepapia

Νεοφερμένος

H papiamepapia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H papiamepapia έγραψε στις 01:00, 22-03-06:

ναι θα τον παω την αλλη εβδομαδα εχω κανονισει!πανε κ στον ανθρωπο αυτα?γιατι το εχω συνεχεια αγκαλια και φοβαμαι μην κολλησω τιποτα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 06:28, 22-03-06:

Απο http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22047:
Μικροοργανισμοί των αυτιών
Εάν μείνουν χωρίς θεραπεία μπορούν να προκαλέσουν βακτηριακές μολύνσεις και σε τραβηγμένες περιπτώσεις, ρήξη του τύμπανου προκαλώντας αποπληξία και κώφωση. Είναι η πιο συχνή αιτία μόλυνσης του εξωτερικού αυτιού της γάτας, ειδικά στα νεαρά γατάκια. Το συχνό ξύσιμο των αυτιών και το κούνημα του κεφαλιού πάνω κάτω είναι τα πιο συχνά συμπτώματα. Οι μικροοργανισμοί αυτοί είναι πολύ μεταδοτικοί και μεταφέρονται εύκολα μεταξύ των γατών αλλά και από τις γάτες στον άνθρωπο καθώς και σε άλλα ζώα. Ζουν στην επιφάνεια της επιδερμίδας του αυτιού και τρέφονται από τα υγρά και τα κομμάτια των ιστών του.
Ας ελπίσουμε να μην είναι αυτά που έχει η γατούλα σου...

Παράθεση

papiamepapia

Νεοφερμένος

H papiamepapia έγραψε στις 02:14, 23-03-06:

αχ!ελπιζω να προλαβω!!!αμησυχω πολυ τωρα!

Υ.Γ. εβαλα και φωτογραφια!δεν ειναι γλυκα ετσι οπως κοιμαται??

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:31, 23-03-06:

Γλύκα είναι!!
Όσο για τα μπλε ματάκια, ξέχασα να στο πω.
Τα μάτια όλων των μικρών γατιών είναι μπλέ (ενα κάπως σκούρο μπλε) μέχρι τις δώδεκα εβδομάδες που αρχίζουν να παίρνουν το φυσικό τους χρώμα.
Οπότε μην είσαι τόσο σίγουρος οτι τα ματάκια του θα είναι μπλε μια ζωή, αν και στο εύχομαι ολόψυχα.

Παράθεση

papiamepapia

Νεοφερμένος

H papiamepapia έγραψε στις 15:20, 23-03-06:

michelle και ν αλλαξουν χρωμα εγω την ιδια αγαπη θα του εχω!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:12, 23-03-06:

Έτσι μπράβο!
Απλά στο αναφέρω σε περίπτωση που δεν το ήξερες

Παράθεση

vaziliz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaziliz
Ο vaziliz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O vaziliz έγραψε στις 16:50, 24-03-06:

Τα μαυράκια που έχει στα αυτιά του είναι παράσιτα....
Από την εμπειρία μου να σου ότι, όταν θα πας στον κτηνίατρο θα σου πει να βάζεις μία κρέμα στο αυτί του (δεν θυμάμαι πώς την λένε)....
Το κακό είναι ότι πριν από την κρέμα θα πρέπει να βάζεις παραφινέλαιο στο αυτί και να το καθαρίζεις με βαμβάκι. Όταν βάζεις βαμβάκι ... όχι με μπατονέτα.... θα παίρνεις λίγο και θα πιέζεις το αυτί. Μην φοβάσαι δεν θα κάνεις ζημιά όσο και να πιέσεις το αυτάκι (δεν μιλάμε για υπερβολές).
Αφού τελειώσεις με το παραφινέλαιο ... βάζεις την κρέμα. ...
Επειδή οι κρέμες συνήθως πρέπει να είναι στο ψυγείο ... καλό θα είναι να την βγάζεις αρκετή ώρα πριν ...για να μην είναι παγωμένη ... τα ενοχλή τα γατιά.
Το πρόβλημα είναι ότι θα γκρινιάζει το γατί και θα κλαίει στην όλη διαδικασία...οπότε υπομονή ... φρόντισε να το χαλαρώσεις αρκετά.
Επίσης θα χρειαστείς βοήθεια από κάποιον για να το κρατάει ....(πρέπει να είναι ξαπλωμένο στο πλάι) όσο τα κάνεις αυτά ...
Τέλος ... να είσαι σίγουρη-ος ότι όταν τελειώσεις θα τιναχτεί ...οπότε πρόσεχε ... μην γίνουν όλα χάλια στο σπίτι !!!

Αυτά ....
Την Δευτέρα θα σας γράψω την κρέμα ... κι αν προλάβω και μες στο ΣΚ.

Παράθεση

papiamepapia

Νεοφερμένος

H papiamepapia έγραψε στις 16:32, 25-03-06:

Ευχαριστω παρα πολυ vaziliz:up: Να δω και τι θα μου πει ο κτηνιατρος τωρα που θα τον παω.......Ευχαριστω για τις λεπτομερειες!Ειμαι σιγουρη οτι θα μου χρειαστουν

Παράθεση

Προφέσσορας_Χάος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Προφέσσορας_Χάος
Ο Προφέσσορας_Χάος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Προφέσσορας_Χάος έγραψε στις 17:09, 12-06-06:

οπως ειπαν και παραπάνω ειναι η λεγόμενη ψώρα και οφείλεται σε ελλειψη καθαριότητας..Οταν την πήρα απο τους προκατόχους της ηταν σε αθλια κατάσταση τα αυτάκια της και την πήγα αμέσως στον κτηνίατρο ο οποίος μου το επιβεβαίωσε!
Αντιμετωπίζεται με ειδική κρέμα και τακτικό καθαρισμό με μπατονέτα πριν την εφαρμογή της ειδικής κρέμας
(με απλό βαμβάκι δεν γίνεται δουλεια γιατι τα μαυράκια ειναι πολύ επίμονα).
Βεβαια θέλει ιδιαίτερη προσοχή κατα τον καθαρισμό με την μπατονέτα την οποία θα την εχετε βρέξει με λίγο λαδάκι.
Η εφαρμογή της κρέμας γίνεται 1 φορα την ημέρα και για διάστημα 7 ημερών και μετά το πέρας 7 ημέρών της βάζετε αλλες 4 φορές ανα τρείς ημέρες για λόγους πρόληψης.
Η κρέμα που μου εδωσε ο γιατρός λέγεται oridermyl και την βρίσκεται στα pet-shop.Κοστίζει 10 ευρω.

SOS κατα τον καθαρισμό με την μπατονέτα θα βγάζετε μόνο τα μαυράκια που βρίσκονται προς τα εξω και δεν θα την εισάγεται βαθιά στο αυτί της γάτας για λόγους ασφαλείας.Τα πολύ εσωτερικά τα εξουδετερώνει η κρέμα τα οποία βγαίνουν εν συνεχεία προς τα έξω!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 21:11, 15-06-06:

Νίκοοοοο!!!Μόλις γυρίσαμε με τον Μπόμπο απο τον κτηνίατρο.Ειχε αυτά τα μαύρα στα αυτάκια του και μου έδωσε θεραπεία με Surolan για 8 μέρες.( 2 φορές τη μέρα έχει και αντιβίωση μέσα) Δεν οφείλεται σε έλειψη καθαριότητας γιατί δεν είναι βρωμιά.Το είχε απο μικρούλι και το είχε κολλήσει απο τη μαμά του απλά τώρα εμφανίστηκε.Πάντως δεν είναι και ότι πιο εύκολο να καθαρίζει κανείς αυτάκια!Πάλι μάχη σώμα με σώμα θα έχουμε..Ψωρογατουλίνι..

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 17:00, 19-06-06:

Αγαπητη Lady
το surolan εχει μεσα αντιβιωση(πολυμυξινη Β) οπως λες,ενα συνθετικο παραγωγο κορτιζονης(πρεδνιζολονη) για την μειωση της φλεγμονης καθως και ενα τοπικο αντιμυκητιακο για να εμποδιζει την τοπικη αναπτυξη των ζυμομυκητων της Mallasezzia που επιπλεκουν συνηθως τις εξω ωτιτιδες...πριν βαζεις τις ωτικες σταγονες πρεπει να καθαριζεις καλα το αυτι του γατιου ειτε με καποιο καθαριστικο απο το κτηνιατρειο(παραδειγμα το epi-otic ή το aurican,αυτα απλως καθαριζουν απο τις βρωμιες και το υγρο της φλεγμονης και την κυψελιδα-δεν εχουν αντιβιωση μεσα) ειτε με μια γαζα και λιγο φυσιολογικο ορο ή μπορεις να δοκιμασεις λιγο οξυζενε διαλυμενο σε λιγο καθαρο νερο(το πυκνο οξυζενε μπορει να κανει λιγο ερεθισμο)...μετα αφου στεγνωσει το αυτι καλα(τουλαχιστο οσο φτανεις...μην το γεμισεις με ορο και νερο το αυτακι!!για αυτο λεω με λιγη γαζα οσο μπορεις,τουλαχιστον τα χοντρα να φυγουν),τοτε να βαζεις τις σταγονες οπως ειπε ο κτηνιατρος σου...παρατηρησε αν συνεχιζει να ξυνεται το γατι κατα την διαρκεια της θεραπειας...και μην ξεχασεις να μου πεις πως παει....
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 02:07, 20-06-06:

Ax Νίκο ευχαριστώ!!Ο γατούλης ξύνεται αλλά όχι συνέχεια..Τα αυτάκια του τα καθάρισε ο κτηνίατρος (3 άτομα τον κρατούσαμε)!!Τώρα δε βλέπω τίποτα μαύρο μέσα.Πήγα να του βάλω μια μπατονέτα αλλά δε καθόταν..Και το φάρμακο με λαβή του το δίνω..λολ..Α! στο ένα του αυτάκι έχει λίγο αίμα το οποίο πρέπει να είναι από το ξύσιμο..

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 20:51, 26-06-06:

Νίκο σου έστειλα pm αλλά δε ξέρω αν το έχεις διαβάσει!Μετά από 10 μέρες ξαναπήγα στον γιατρό και το ένα του αυτάκι δεν έχει τίποτα:cool:.Το άλλο έχει ακόμα κάτι μαύρα και μου έδωσε Oridermyl αυτή τη φορά.Πριν λίγο γύρισα και το γατάκι έκανε εμετό.Απο την ταλαιπωρία μάλλον θα είναι γιατί ήμασταν εκεί 2 ώρες..Ασε που μου βγήκε απο το σπιτάκι του μέσα στο αμάξι και αφού με γέμισε στο λαιμό γρατζουνιές πάρκαρε πάνω στο τιμόνι..Ο γιατρός μου έγραψε αντιβίωση..Ολα τα είχα αλλά και να μου γράψει κτηνίατρος φάρμακο για μένα...

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 20:56, 26-06-06:

Μολις τωρα το διαβασα...ειμαι εκτος διαδικτυου για πανω απο 3 μερες..θα απαντησω σε ολα τα μυνηματα που με αφορουν....βαζω dsl στο σπιτι και εχω καποια προβληματα...την αντιβιωση στην εγραψε ο γιατρος ή ο κτηνιατρος?ο κτηνιατρος δεν μπορει να γραψει φαρμακο για ανθρωπο....ελπιζω να πηγες σε γιατρο...θα σου απαντησω επι προσωπικου για το θεμα σου..στειλε μου και το κινητο σου...θα σου δωσω το δικο μου με πμ...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 01:14, 27-06-06:

Εμ όχι η κτηνίατρος μου έγραψε μια αλοιφή για 2 μέρες.Εχω κάνει και αντιτετανικό..

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:52, 13-03-07:

ρε παιδια ο φρουνακης μου συνεχεια εμφανιζει στο ενα αυτι μονο.. . του εβαζα παραφινελαιο οπως μου ειχε πει η γιατρος αλλα μετα τιναζοταν και γεμιζε ο τοπος λαδια!! μετα πηρα κατι σταγονες απο αγγλια πολυ καλες και του περασε μεσα σε ενα μηνα.. τωρα ομως επανηλθε!! η κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις γλαστρες που εχω... αλλα εχω δει αλλα γατακια που ειναι τα σπιτια τιγκα στη γλαστρα και τα αυτακια τους ειναι πεντακαθαρα!! τι να κανω??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:05, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Mαλλον ειναι ψωρα στα αυτια χρειαζεται θεραπεια. Ο Σιβα εχει απο μικρος, και συχνα πυκνα χρειαζεται θεραπεια. Εμενα μου ειπε ο κτηνιατρος οτι φταιει ο οργανισμος του. Επισης ειναι κολλητικο και οταν εχεις πολλες γατες μαζι χρειαζονται θεραπεια και οι υπολοιπες, χωρις να εχουν εμφανισει συμπτωματα.
Orydermil λεγεται η αλοιφη που του βαζω και εχει λιπαρη υφη.
ναι ψωρα ειναι το ξερω... αλλα αν ειναι απο τις γλαστρες να το ξερω να τις μεταφερω απο το αλλο μπαλκονι...
με αυτην την αλοιφη βλεπεις αμεσα αποτελεσματα ισμινη??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:53, 15-04-07:

λοιπον το σαββατο που πηγα στον αιλουρο, ο τελειος κυριος Πανος κοιταξε και τα αυτακια του φρουνακι μου και του εξηγησα το προβλημα...
το ειδε και μονος του και του εκανε θεραπεια σε ενεσιμη μορφη την οποια απ οτι καταλαβα θα επαναλαβουμε αλλη μια φορα και θα του περασει αμεσως!!!
πολυ καλο αυτο γιατι δεν θα τον ταλαιπωρω αλλο τον κακομοιρη!!
αυτα!:up: :up:

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:46, 16-04-07:

Κι εγω του εκανα την ενεση τελικα. Σημερα (15 μερες μετα) θα τον παω για επαναληψη.
Το προβλημα ειναι οτι και στο παρελθον εχει κανει αυτη τη θεραπεια με ενεση (2 φορες μαλιστα) και η ψωρα στα αυτια επανερχεται.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:49, 16-04-07:

Εύχομαι τα καλύτερα πάντως!!!

Παράθεση

kittycat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kittycat
H kittycat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Πάρα πολλές, έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

H kittycat έγραψε στις 21:33, 16-04-07:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως είναι η ψώρα μέσα στ'αυτιά, πως φαίνεται δηλαδή. Ο Νόμπου μου έχει εμφανίσει εδώ και κάνα μήνα, σταδιακά, λίγο έξω από τα αυτιά του, και πάνω από τα μάτια(εκεί που οι γάτες έχουν λίγη τρίχα) κάτι λεκέδες στο δέρμα, σαν πανάδες, καφετί. Τον πήγα σήμερα στην κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, είναι λέει του δέρματος. Του κοίταξε τ'αυτιά με ένα μηχάνημα και είπε ότι είναι πεντακάθαρα. Ακόμα να σημειώσω ότι στ'αυτιά ξύνεται πολύ σπάνια έως καθόλου.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 22:13, 16-04-07:

τοτε δεν εχει κανενα προβλημα kittycat!! αν ηταν βρωμικα να ανησυχουσες...
ismini δεν το ηξερα οτι επανερχεται... κριμα ρε γμτ εχω δοκιμασει τα παντα...

Παράθεση

Constance

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Constance
. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Constance έγραψε στις 23:03, 16-04-07:

Και εμενα ο γλυκος μου ο Amon ειχε ψωρα και πολυ μαλιστα αλλα ο γιατρος μας εδωσε δυο φαρμακακια για τοπικο καθαρισμο και θεραπεια και μας εκανε απο 2 εμβολια ανα 15 ημερες και ειπε οτι πανε τελεια τα αυτακια του! Δεν ξυνεται οπως παλια και δεν κλαιει οταν παει τουαλετα. Αυτο μας ειπε οτι γινεται διοτι τα παρασιτα ειναι μεσα στο εντερο τους και τα κανει να πρηζεται και η κοιλιτσα τους... Αλλα ευτυχως η θεραπεια ηταν πολυ αποτελεσματικη και ο γιατρος πολυ εξυπηρετικος! μεσα σε ενα μηνα το πολυ θα εχεις ξεμπερδεψει πληρως!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:36, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
τοτε δεν εχει κανενα προβλημα kittycat!! αν ηταν βρωμικα να ανησυχουσες...
ismini δεν το ηξερα οτι επανερχεται... κριμα ρε γμτ εχω δοκιμασει τα παντα...
Συνήθως η ένεση τα καταπολεμάει πλήρως mimikaki. Μην ανησυχείς. Ο Σιβα ειναι δύσκολη περίπτωση σε αυτο μάλλον. Τωρα θα χρειαστει ισως και 4 ενέσεις ειπε ο γιατρος χτες.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 12:38, 17-04-07:

Συνήθως η ένεση τα καταπολεμάει πλήρως mimikaki. Μην ανησυχείς. Ο Σιβα ειναι δύσκολη περίπτωση σε αυτο μάλλον. Τωρα θα χρειαστει ισως και 4 ενέσεις ειπε ο γιατρος χτες.
το ελπιζω.... ευχαριστω!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:02, 24-04-07:

Τελικά εμείς, αφού κάναμε την πρώτη ένεση, και πριν κάνουμε τη δεύτερη, όπως είχε πει ο γιατρός, επανεμφανίστηκε η καφε γλύτσα, κάναμε καλλιέργεια ωτικού εκκρίματος.
Τα αποτελέσματα βγήκαν μετά απο μια εβδομάδα και είναι: Λιγοι μύκητες-malassezia furfur.
Τωρα χρειάζεται ένεση μια φορα την εβδομάδα για 2 μήνες και αγωγή με κάποια αλοιφη (δεν θυμάμαι ονομασία) για τουλάχιστον 10 μέρες.
Esy μιμικακι τι εκανες με τον δικο σου?

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 12:37, 25-04-07:

εμενα Ισμηνη ηταν ψωρα και τωρα μετα την ενεση ειναι πολυ καλυτερα...εχει και επαναληπτικη ομως.. παντως πολυ καλυτερα ειναι εχει καθαρισει το αυτακι και το σημαντικοτερο δεν ξυνεται πια καθολου..... ο κακομοιρης ξυνοταν συνεχεια.

με την αλοιφη θα φυγει εντελως??

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:48, 25-04-07:

Eγω εχω ακομα 8 ενέσεις να του κανω + οτι πρεπει να του βαζω και την αλοιφη. Τελικα ομως η αλοιφη εχει καταργηθει και υπαρχουν σταγονες (ονομασια παλι δεν θυμάμαι). Σαρδελα εάν το διαβάσεις βοήθεια εσυ που θυμάσαι!!!!

Πάντως απο την πρωτη ενεση και μετα κι ο Σιβα δεν ξυνεται κι εχει ηρεμησει. Αυτο το πραγμα τα κανει πολυ νευρικα!
Δεν ξερω εάν θα φυγει εντελως και δεν επανεμφανιστει, αλλα ΕΛΠΙΖΩ! Γιατι αυτη η ιστορια με την ψωρα διαρκει 7 χρονια τωρα!

Στον δικο σου Μιμικακι εκανε εξεταση εκριματος?

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:49, 25-04-07:

Το λαδακι που σου ειπε, αν θυμαμαι καλα, λεγοταν surolan.
Καπου πρεπει να το εχω και εγω γιατι εβαζα στην σαρδελα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:50, 25-04-07:

Ευχαριστω!!!!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 12:53, 25-04-07:

Στον δικο σου Μιμικακι εκανε εξεταση εκριματος?
ναι εκανε επι τοπου. ο κυριος Πανος στον αιλουρο... πολυ ταλαιπωρια παντως ρε γαμωτο... αναρωτιεμαι τι να φταιει... λες να ειναι οργανικο?? γιατι καποια γατακια δεν το εχουν καθολου??

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 12:57, 25-04-07:

Παντως η σαρδελα δεν εχει κανει ψωρα ποτε.
Πως καταλαβαινεις οτι εχει ψωρα?
Ξυνεται?
Αυτο της εβαζα Ισμηνη.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:58, 25-04-07:

Επι τοπου αυτο με τα "γυαλάκια" ειχε κανει και ενας αλλος γιατρος παλιοτερα και τζιφος!
Η συγκεκριμενη εξεταση ηταν αλλου ειδους και τα αποτελεσματα αργησαν μια εβδομαδα.

Νομιζω δεν ειναι οργανικο αυτο. Απλα ο Σιβα (που πηρα απο pet shop) ποιος ξερει που ηταν, απο που και τι αρωστιες ειχαν οι γονεις του....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:01, 25-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Ξυνεται?
Αυτο της εβαζα Ισμηνη.
Για ψωρα δεν μπορει να πει κανεις με σιγουρια, αλλα συνηθως τα καφε γλοιωδη εκριματα στα αυτια ειναι αυτο.
Ξυνεται πολυ ναι, και μερικες φορες ματωνει τα αυτια απο το ξυσιμο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το λινκ. Σημερα θα το παρω γιατι δεν το ειχαν χτες και το παρηγγειλα.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 13:04, 25-04-07:

Επι τοπου αυτο με τα "γυαλάκια" ειχε κανει και ενας αλλος γιατρος παλιοτερα και τζιφος!
Η συγκεκριμενη εξεταση ηταν αλλου ειδους και τα αποτελεσματα αργησαν μια εβδομαδα.

Νομιζω δεν ειναι οργανικο αυτο. Απλα ο Σιβα (που πηρα απο pet shop) ποιος ξερει που ηταν, απο που και τι αρωστιες ειχαν οι γονεις του....
τι να κανω τοτε??? αν δω οτι δεν υποχωρει να του κανω καλλιεργεια??
παντως ειδα οτι ειναι καλυτερα με την πρωτη ενεση..

Αρχική Δημοσίευση από sardela
Ξυνεται?
εχει και μαυρα στα αυτια μεσα δηλαδη δεν ειναι καθαρα εχουν ενα εκριμα μαυρο και λιπαρο...

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 13:05, 25-04-07:

Η σαρδελα εχει κατι καφε στιγματα στο σημειο που "κοβεται" το αυτι και μεσα.
Αλλα ειναι απο το δερμα και οσοι κτηνιατροι το εχουν δει, δεν εχουν πει τιποτα...
Μια φορα που χρειστηκε να το αγορασω απο φαρμακειο, πηγα το παρρηγγειλα και μου το εφεραν την επομενη.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:10, 25-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
τι να κανω τοτε??? αν δω οτι δεν υποχωρει να του κανω καλλιεργεια??
mimikaki νομιζω οτι αυτο θα το κρινει καλυτερα ο γιατρος.

Παντως εγω δεν ειχα ποτε κεραμιδογατο ή αλλη γατα με τοσο προβλημα ψωρας. Αρκουσε συνηθως μια αλοιφουλα για καποιες μερες. Συμπεραινω λοιπόν (ενταξει μπορει και να πεφτω εξω), οτι ειναι σχετικα σπανια περιπτωση ο Σιβα.

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 20:24, 25-04-07:

Η έξω ωτίτιδα στη γάτα μπορεί να είναι διαφόρου αιτιολογίας, παρασιτικής (ψώρα), βακτηριακής, μυκητιακής κ.λπ. Τα βασικά συμπτώματα σε όλες τις περιπτώσεις είναι το ωτικό έκκριμα και ο κνησμός.

Το ωτικό έκκριμα συνήθως έχει διαφορετική όψη ανάλογα με την αιτιολογία της ωτίτιδας. Η όψη όμως του ωτικού εκκρίματος δεν είναι ικανή σε καμία περίπτωση να θέσει και την αιτιολογική διάγνωση της ωτίτιδας. Πρέπει πάντα να γίνεται μικροσκοπική εξέταση του ωτικού εκκρίματος (απλή και μετά από χρώση) και βέβαια ωτοσκόπηση για να δούμε τη σοβαρότητα των αλλοιώσεων.

Σε κάθε περίπτωση, όπως καταλαβαίνετε η θεραπεία και η πρόγνωση είναι διαφορετική ανάλογα με το αίτιο της ωτίτιδας και γι' αυτό είναι απαραίτητο να το γνωρίζουμε.

Απ' ότι κατάλαβα Ismini ο γάτος έχει κάνει επανειλημμένα επεισόδια έξω ωτίτιδας. Δεν κατάλαβα όμως αν ήταν πάντα της ίδιας αιτιολογίας και ποια ήταν αυτή. Δεν κατάλαβα επίσης τι θεραπεία έχει γίνει μέχρι τώρα και ποιο ήταν το αποτέλεσμα. Εκτός από την ωτίτιδα παρουσιάζει ή παρουσίασε ποτέ άλλες δερματικές αλλοιώσεις και ποιες; Βγαίνει έξω από το σπίτι, έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:33, 26-04-07:

Mel ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση.

Όσον αφορά το δικό μου γάτο είχε ωτικά εκκρίματα (καφέ χρώματος) και έντονη φαγούρα από 5 μηνών που τον αγόρασα από petshop.
Aρχικά ο γιατρός που τον είδε, χωρίς να κάνει την εξέταση που περιγράφεις πιο πάνω, συνέστησε orydermil για 1 μήνα 2 φορές την ημέρα και μετά σταδιακή ελάττωση. Μου ειπε οτι ειχε ψωρα.
Το πρόβλημα υποχώρησε αλλά επανεμφανίστηκε. Τότε τον ξαναπήγα και του έκανε δύο ενέσεις με διαφορά 15 ημερών.

Έπειτα από 1 χρόνο,εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα.
Ξανά σε άλλο γιατρό, με εξέταση αυτή τη φορά, (πήρε έκκριμα και το έβαλε σε «τζαμάκια»). Ειπε οτι ηταν ωτική ψώρα. Σύστησε την ίδια θεραπεία με 2 ενέσεις ανά 15νθήμερο και oridermyl παράλληλα.
Πάλι όμως το πρόβλημα εμφανίστηκε.

Για ένα διάστημα έβαζα εγώ oridermyl για 10 περίπου μέρες όταν γινόταν έντονο.
Τελευταία, τον Δεκέμβριο, ο βοηθός του γιατρού συνέστησε πάλι oridermyl για 10 μέρες όταν του είπα τα συμπτώματα.
Τελικά 1 μήνα πριν είδα πάλι τον ιδιο το γιατρό και επέμεινα. Του έκανε ένεση και μετά από 15 μέρες που τον πήγα για επανάληψη και το πρόβλημα αν και είχε υποχωρήσει δεν είχε εξαλειφθεί, έγινε καλλιέργεια ωτικού εκκρίματος.

Τα αποτελέσματα που βγήκαν μετά απο μια εβδομάδα είναι: Λίγοι μύκητες-malassezia furfur. Μου ειπε οτι ειναι Ψώρα.
Συνέστησε λοιπόν ένεση μια φορά την εβδομάδα για 2 μήνες και αγωγή για τουλάχιστον 10 ημέρες με Surolan.
Η αλήθεια είναι πώς έχω μια αμφιβολία για το εάν θα φύγει τελείως το πρόβλημα και πάλι…
Ο γάτος δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα και ζει στο διαμέρισμα. Δεν έχει παρουσιάσει άλλες δερματικές αλλοιώσεις.
Την ονομασία της ένεσης δεν τη γνωρίζω.
Απορία: η εξέταση που περιγράφεις είναι καλλιέργεια καλλιέργεια ωτικού εκκρίματος;

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 13:43, 26-04-07:

Απορία: η εξέταση που περιγράφεις είναι καλλιέργεια καλλιέργεια ωτικού εκκρίματος;
Όταν λέμε εξέταση ωτικού εκκρίματος εννοούμε την απλή εξετάζεται με παραφινέλαιο στο μικροσκόπιο για να βρούμε τα ακάρεα της ψώρας και την εξέταση (πάλι στο μικροσκόπιο) επιχρίσματος ωτικού εκκρίματος που έχουμε βάψει με ειδικές χρώσεις για να δούμε αν υπάρχουν μύκητες, βακτήρια, το είδος των κυττάρων κλπ. Η καλλιέργεια γίνεται συνήθως για μύκητες και βακτήρια, όχι για την ψώρα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:34, 27-04-07:

Ευχαριστω για την απάντηση!
Επιτέλους κατάλαβα τι έχει ο γάτος μου! Ψώρα και μύκητες.

Παράθεση

lynx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lynx
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O lynx έγραψε στις 14:14, 01-06-07:

Καταρχην καλησπερα σε όλους.

και λέω καταρχήν διότι ο λόγος που εκανα sign up είναι οχι για να δηλώσω πόσο όμορφες ειναι οι γάτες μου, αλλα επειδη διαβάζοντας το φόρουμ παρατηρώ ένα τεράστιο ποσοστό ανθρώπων να δίνει λανθασμένες οδηγίες και διαγνώσεις σε διάφορα θέματα όπως κι αυτό που αναφέρεται εδώ, σχετικά με τα μαύρα στίγματα στα αυτιά της γάτας.

Είναι σύνηθες φαινόμενο στα forumκαι ειδικά στα ελληνικά να προσπαθούν όλοι να κάνουν τους ειδικούς σε θέματα που δεν γνωρίζουν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αποθάρρυνση για συμμετοχή σε διάλογο ανθρώπων που πραγματικά γνωρίζουν.

Τα στίγματα αυτά ΔΕΝ είναι απαραίτητα ψώρα. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ειναι κοινές βρωμιές που τις συναντούμε σε όλα τα μικρα γατάκια που γεννιούνται και ζούνε στο δρόμο. Σχεδόν ΟΛΑ τα μικρά είναι γεμάτα με τέτοια στίγματα. Με 2-3 αλλεπάλληλους καθαρισμούς με κοινό λαδάκι εξαφανίζονται. Είναι κάτι που έχω κάνει ουκ ολίγες φορες σε μικρά γατάκια. Και έκτοτε δεν αντιμετώπισαν ποτέ ξανά προβλήματα, ούτε αλοιφές, ούτε χάπια, ούτε ενέσεις. Όποιος έχει την ανάλογη πείρα το γνωρίζει καλά αυτό, όποιος με το παραμικρό πάει και τρέχει στους κτηνιάτρους είναι λογικό να πιστεύει ότι είναι ψώρα… ότι του λένε πιστεύει, και μετά μεταδίδει τη λανθασμένη πληροφορία και στους άλλους, αυτό είναι το χειρότερο.

Δε λέω να μην πάνε σε κτηνίατρο αν δούνε αυτά τα σημάδια στη γάτα τους. Αλλά το πρώτο που θα πρέπει να κάνουν είναι ένας εξωτερικός καθαρισμός της περιοχής. 9/10 περιπτώσεις είναι απλές βρωμιές και τίποτε παραπάνω. Σε περίπτωση ψώρας το γατί ξύνεται με τέτοια δύναμη ώστε φτάνει σε σημείο να ερεθίζεται έντονα, και πολύ συχνά, ακόμη και να ματώσει τη γύρω περιοχή. Έχει τεράστια διαφορά από το σύνηθες ξύσιμο μια γάτας.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση της ψώρας και των παρασίτων αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Διάγνωση για ψώρα μπορεί να γίνει μόνο με δείγμα στο μικροσκόπιο. Ούτε με το μάτι του κτηνιάτρου γίνετε ούτε από το ιντερνετ.

Άλλο πράγμα η υπόθεση και άλλο η διάγνωση, οι κτηνίατροι και οι γιατροί αυτής της χώρας τα μπερδεύουν πολύ αυτά τα δυο. Βασικό αυτό… όποιος σας δώσει αγωγή χωρίς εξέταση δείγματος είναι το λιγότερο άσχετος, για να μη χρησιμοποιήσω πιο βαριά λέξη…

Δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχει και γνώμη κτηνιάτρου για το θέμα χωρίς να αναφέρεται και η "άλλη" περίπτωση που είναι η συνήθης αιτία εμφάνισης αυτών των «στιγμάτων».

Το πώς δουλεύουν οι κτηνίατροι σε αυτή τη χώρα και τι γνώσεις έχουν, δεν θέλω να το θίξω αυτή τη στιγμή, ισως κάποια άλλη φορά. Ο μοναδικός σκοπός του ποστ, ήταν επί του θέματος, να μπει στη σωστή διάσταση, την πραγματική , γιατί θα τρελαθούμε εντελώς στο τέλος σ` αυτή τη χώρα.

Ένα πράγμα τελευταίο μόνο, μιας και σήμερα τιμάται η μνήμη της Αμαλίας, την οποία καταταλαιπώρησαν οι αλμπάνηδες της ιατρικής.
Αν στην ιατρική υπάρχει η λέξη αλμπάνης για να χαρακτηρίσει των αδαή, τον ημιμαθή, τον τεμπέλη, τον ασυνείδητο, τον κλέφτη γιατρό, στην κτηνιατρική είναι πολύ λίγη σαν λέξη για να προσεγγίσει συνολικά αυτές τις έννοιες. Δεν αρκεί…
Τα ζώα δεν μιλάνε, αν μιλούσαν τότε ίσως να μαθαίναμε την αντίστοιχη λέξη…

Φιλικά προς όλους τους γαταδες… -(¨)-

Λύγκας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 14:21, 01-06-07:

Εμένα ο κύριος πάνος (Αίλουρος) έκανε εξέταση στο μικροσκόπιο και μου το είπε..έχω δοκιμάσει όλες τις εκδοχές αντιμετώπισης, και με λάδι , και με σταγόνες αλλά τώρα μόνο με ένεση και πέρασε αμέσως,...

Παράθεση

lynx

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lynx
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O lynx έγραψε στις 14:36, 01-06-07:

Μα δεν μιλησα για τη δικη σου περιπτωση. Για τα 9/10 των περιπτωσεων μιλησα και τις λανθασμενες εντυπωσεις που δημιουργουνται.

χαιρομαι που εγινε καλα το γατακι σου και σου ευχομαι να ζησει και να πεθανει απο βαθια γεραματα

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 14:39, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από mel
Όταν λέμε εξέταση ωτικού εκκρίματος εννοούμε την απλή εξετάζεται με παραφινέλαιο στο μικροσκόπιο για να βρούμε τα ακάρεα της ψώρας και την εξέταση (πάλι στο μικροσκόπιο) επιχρίσματος ωτικού εκκρίματος που έχουμε βάψει με ειδικές χρώσεις για να δούμε αν υπάρχουν μύκητες, βακτήρια, το είδος των κυττάρων κλπ. Η καλλιέργεια γίνεται συνήθως για μύκητες και βακτήρια, όχι για την ψώρα.
Ειναι ξεκάθαρη η απάντηση. Μπορεί να είναι σκέτες βρωμίτσες μπορεί να είναι Ωτοδεκτικη Ψώρα. Η εξέταση στο μικροσκόπειο βγάζει το αποτέλεσμα.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

H mimikaki έγραψε στις 14:40, 01-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από lynx
Μα δεν μιλησα για τη δικη σου περιπτωση. Για τα 9/10 των περιπτωσεων μιλησα και τις λανθασμενες εντυπωσεις που δημιουργουνται.

χαιρομαι που εγινε καλα το γατακι σου και σου ευχομαι να ζησει και να πεθανει απο βαθια γεραματα

Ευχαριστώ!

απλά το ανέφερα γιατί ήταν κάτι που με είχε προβληματήσει πολύ, και η αλήθεια είναι ότι η παλιά μου κτηνίατρος δεν είχε κάνει σωστή εξέταση, γιαυτό και δεν έπιανε η θεραπεία..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    pepper

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γρομπαλάκια στα αυτιά - Από aithra
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-11-12 στις 20:17.
    • Ξύσιμο στα αυτιά - Από evelynkar
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-10 στις 18:26.
    • Κνησμός στα αυτιά... - Από ιωάννα-μπιάνκα
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-09 στις 12:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους