Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,032 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,367 μηνύματα σε 82,299 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 671 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατονόματα!

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:54, 05-02-06:

Πως αποφασίσατε να ονομάσετε τις γάτες σας με το όνομα που έχουν; Έχει κάποιο κρυφό νόημα;

Ας πω εγώ:
  • Vector: Απο τα διανυσματικά γραφικά (vector graphics) τα οποία ως γνωστόν ό,τι και να τα κάνεις δεν χαλάει η ποιότητα τους. Έτσι και ο κούκλος μου ο vector, ο,τι και να κάνει πάντα κούκλος είναι
  • Ζαν: Το είχε σκεφτεί ο πατέρας μου, βγαίνει απο τη Jean D'Arc
  • Εύα: Αρχικά την είχαμε ονομάσει Ζωή γιατί ήταν το μόνο απο τα γατάκια της Ζαν που επέζησε αλλά μάλλον λόγω του ζήτα ερχόταν και η Ζαν όταν τη φωνάζαμε και τελικά της αλλάξαμε όνομα και την είπαμε Εύα απο τους προωτόπλαστούς (και να φανταστεί κανείς οτι είμαι άθεη )
  • Όλα τα άλλα γατάκια που είχαμε τα είχαμε δώσει πολύ μικρά για να τους βγάλουμε όνομα ή για να το θυμάμαι το όνομα που τους είχαμε βγάλει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bhaal
H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 11:46, 05-02-06:

Ο Βαλτάσαρ πήρε το όνομά του από τον ένα εκ των τριών Μάγων που πήγαν τα δώρα στο Χριστό. Όχι, δεν είμαστε θρήσκοι, το αντίθετο μάλιστα, αλλά μου άρεσε ο συμβολισμός. Ο Βαλτάσαρ ήταν ο Μάγος που πρόσφερε τον χρυσό, σύμβολο της αιωνιότητας, και ονομάζοντάς τον Βαλτάσαρ εξέφραζα την επιθυμία μου να ζήσει αιώνια.

Η Μάργκο, από την άλλη, πήρε το όνομά της από τη σπουδαία κυρία του κλασσικού χορού Μάγκο Φοντέιν, κι αυτό διότι όταν ήταν μικρή πηδούσε στον αέρα κι έκανε πιρουέτες. Στριφογύριζε στον αέρα δυο και τρεις φορές πριν προσγειωθεί στο πάτωμα. Έκανε απίστευτα πράγματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

araXniar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη araXniar
Έχει 2 γάτες (πάααρα πολλές :( έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O araXniar έγραψε στις 13:37, 05-02-06:

Λοιπόν τις γάτες που έχω τώρα τις λένε:
-Ευλαμπίτσα (είναι αυτή που έχω στο avatar). Την ονόμασα έτσι γιατί ήθελα ένα όνομα ελληνικό και αστείο-σαν το ομώνυμο τραγούδι-και γιατί είναι σαν κουτσομπόλα του χωριού, όλα θέλει να τα μαθαίνει.
-Φρόσω: είναι το pet γατί της Ευλαμπίας. Της την πήρα αφού της πέθανε ο Σάκης, και αφού χάσαμε το πρώτο της pet, το Gremlin.
-Τσίκου: είναι η 'κοινόχρηστη' από όλη την οικογένεια, γάτα που μένει σε σπιτάκι στην πυλωτή. Από το ψιψι, μετά πήγαμε στο 'τσίκι τσίκι' και της έμεινε το 'τσίκου' χαχα!

Από παλιές γάτες τώρα:
-Σάκης: ο μακαρίτης άνδρας της Ευλαμπίτσας. Τον έβγαλα έτσι γιατί ήταν κούκλος και καμάρωνε, σαν τον Ρουβά! χαχαα!
-Gremlin: όταν πέθανε ο Σάκης, πήρα στην Ευλαμπίτσα που την έιπασε κατάθλιψη τον Gremlin για pet της. Για να έχει με κάτι να ασχολείται να μη μιζεριάζει! Τον έβγαλα Gremlin γιατί ήταν ενοχλητικούλης, και όλο πείραζε τα πάντα, σαν τα εκνευριστικά gremlins.
Παλιότερες γάτες που είχαμε τις λέγαμε: Γατσατσόνι, γριά Τσιτσή (εγγονή του γατσατσονιού), Prince (αδερφός της Τσιτσής) και πολλές γάτες τις φωνάζαμε απλά 'Τσιτσίκο'.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_Slayer10751

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Bill_Slayer10751
Ο Bill_Slayer10751 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Bill_Slayer10751 έγραψε στις 17:47, 05-02-06:

Γατομπούρμπουλας:το σκέφτηκα και μου άρεσε:up:

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:54, 05-02-06:

Τον ζυλιτο τον εβγαλα ετσι γιατι ζηλευει πολυ τον γκρινιαρι γιατι νιαουριζε πιο πολυ απο ολους τον πισσα γιατι ειναι κατραμη μαυρος κ τον λαμπη γιατι καθε φορα που τον βλεπω λμπει το βλεμμα του

Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 01:17, 08-02-06:

Τζίνος : Αρχικά λέγαμε να τον βγάλουμε γκαρφιλντ, συλβεστρο και ό,τι άλλο καρτουνίστικο υπήρχε αφού ήμουν πολύ μικρή όταν τον βρήκαμε. Μετά είπαμε να τον βγάλουμε Τσίκο (από ένα παιδικό παραμύθι που είχα). Το Τσίκο όμως μου φαινόταν υπερβολικά παιδικό για ένα γάταρο σαν τον Τζίνο. Μια μέρα πήγαμε για καφέ στο σπίτι μιας φίλης της γιαγιάς μου και μας έλεγε για ένα γάτο που είχε η κουμπάρα της κόρης του μπατζανάκη κλπ κλπ, που τον έλεγαν Τζίνο, και πόσο φοβερός γάτος ήταν αυτός! Μ'αρεσε ακουστικά, και επειδή είχαμε βαρεθεί να ψάχνουμε όνομα, τον βγάλαμε Τζίνο! Ο παππούς μας ποτέ δε συνήθισε το Τζίνο και τον φώναζε Τζώνυ!

Ντέμης: Ο Ντέμης (που αρχικά θα ονομαζότανε Ζερμπίνο -- η μαμά το είχε διαλέξει αυτό από ένα ιταλικό μυθιστόρημα αν θυμάμαι καλα), πήρε το όνομά του από τον γνωστό .. Ντέμη! Για πολύ καιρό είχε μείνει αβάπτιστος, μέχρι που ανακάλυψα τις.. κλωτσιές του! Όσο δεν έδειχνε δόντια και νύχια αυτό το γατί, τόσο γερές κλωτσιές έδινε!! Ιδίως όταν ήταν ανάσκελα και του πειράζαμε τα πίσω πόδια!! Ο παππούς και σε αυτή την περίπτωση έκανε την μετονομασία. Ο μικρός Ντέμης, ονομαζόταν Τζίνος!

Σάντυ: Η Σάντυ πήρε άμεσα το όνομά της, δεν μπερδευτήκαμε καθόλου! Ένα της βρήκαμε, ένα της βγάλαμε αλλά δε θυμάμαι πραγματικά καθόλου πως βγήκε το όνομά της!

Σίντυ: Η μικρή κόρη της Σάντυ! Αρχική απόπειρα ονόματος ήτανε το Dolce (ιταλικό κι αυτό!), όμως επικράτησε το Σίντυ, γιατί ήτανε πιο εύκολο!

Σούζυ: Η μαυρούλα μας! Στην αρχή ονομαζόταν Τζοζεφίνα , αλλά παραήτανε μεγάλο αυτό το όνομα και ο μπαμπάς μου την έβγαλε Σούζυ γιατί ήτανε και πολύ γατί της πιάτσας!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Garfield10802

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Garfield10802
Ο Garfield10802 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Garfield10802 έγραψε στις 12:54, 08-02-06:

...Φριδερικα (απο την Βασιλισσα εξω μακρυα απο εδω)..Ψιψινελ (απο τα στρουμφακια)...Χρυσα (απο μια φιλη μου)...Μανταλενα (απο την ταινεια)...και τυπικα ονοματα χρωματος για τους γατους π.χ....μαυρουλης, κοκκινουλης, ασπρουλης, γκριζουλης....

οταν χανω ενα γατι ....και το επομενο του μοιαζει παιρνει το ιδιο ονομα....απλα του κολλαω ενα νουμερο...πχ...Μανταλενα Δυο, ΨιΨινελ τεσσερα, γκριζουλης επτα κλπ ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lexx10809

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lexx10809
Ο Lexx10809 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 8 γάτες (30κάτι έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Lexx10809 έγραψε στις 14:07, 09-02-06:

Εμένα μου αρέσει να ονομάζω της γάτες μου με αρχαία ονόματα ή ονόματα σκύλων για το γέλιο. Έτσι κι αλλιώς δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο όνομα τους...

- Αζόρ
- Πτολεμαίος
- Καλυψώ
- Πραξιτέλης (Πραξ)
- Επίκουρος
- Βρασίδας
- και 2 που δεν μικρά ανώνυμα ακόμα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:39, 09-02-06:

Με τέτοια ονόματα που τους δίνεις υπάρχει κανένας/καμία που να τα έμαθε και να έρχεται όταν τον/την φωνάζεις?

Παράθεση

Lexx10809

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lexx10809
Ο Lexx10809 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 8 γάτες (30κάτι έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Lexx10809 έγραψε στις 14:50, 09-02-06:

Εχει μια βάση αυτό που λες, χεχε...
Αλλά πιστέυω ότι τα μόνα ονόματα που ακούνε είναι αυτά που έχουνε "Ψ" μέσα, πχ ψιψινελ.
Η καλύτερη γάτα που έιχα πάντως ήταν η Λαγάνα. Θα πω άλλη φορά την ιστορία της γιατί πρέπει να φύγω...

Παράθεση

vaziliz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vaziliz
Ο vaziliz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O vaziliz έγραψε στις 15:50, 09-02-06:

Καταρχήν να πω ένα καλησπέρα σε όλο τον κόσμο εδώ μέσα. Μόλις σήμερα ανακάλυψα το site και πραγματικά ενθουσιάστηκσ !!! Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γάτες, και να πω την αλήθεια ούτε τις συμπαθούσα ιδιαίτερα (πότε όμως δεν κακοποίησα ούτε για πλάκα), μέχρι που αναγκάστηκα και έμεινα με μία γάτα (ήταν της κοπέλας μου) και από τότε πραγματικά άρχισα να τις λατρεύω. ...Μια και μιλάμε για ονόματα εδώ ...θα γράψω τα ονόματα από τις γάτες που έχω ...για να μην βαριέστε κι όλας...

Marco: Δεν ξέρω γιατί το λένε έτσι καθώς η κοπέλα μου το έβγαλε πολύ παλιά. Είναι 9 ετών, ξανθός και χοντρούλης !!! Είναι γαμώ τα γατιά όμως γιατί το μόνο που κάνει είναι να κοιμάται και να τρώει...Βαριέται τα πάντα ... !!!

Mona: Η Mona μπήκε πέρισυ στη ζωή μας μαζί με την δίδυμη αδελφή της Lisa. Ο λόγος πυο λέγονται έτσι .... είναι από μαύρη μαμά και ξανθό μπαμπά ... και είναι και οι δύο κυρίως μαύρες με λίγα ξανθά στίγματα σε όλο τους το σώμα. Το πρόσωπό τους όμως ... είναι μισό μισό. Η Mona έχει ξανθό το αριστερό μέρος (όπως την κοιτάμε) του προσώπου και η Liza το δεξί. Αν τους κολλήσεις τα πρόσωπα είναι σαν μία ξανθή γάτα !!!
Είναι απίστευτο και πολύ αστείο ...

Αυτά για την ώρα ... πάω να δω και άλλα posts να απαντήσω !!!

vaziliz

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:04, 09-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από vaziliz
Καταρχήν να πω ένα καλησπέρα σε όλο τον κόσμο εδώ μέσα. Μόλις σήμερα ανακάλυψα το site και πραγματικά ενθουσιάστηκσ !!! Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γάτες, και να πω την αλήθεια ούτε τις συμπαθούσα ιδιαίτερα (πότε όμως δεν κακοποίησα ούτε για πλάκα), μέχρι που αναγκάστηκα και έμεινα με μία γάτα (ήταν της κοπέλας μου) και από τότε πραγματικά άρχισα να τις λατρεύω. ...Μια και μιλάμε για ονόματα εδώ ...θα γράψω τα ονόματα από τις γάτες που έχω ...για να μην βαριέστε κι όλας...
Eυχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Αν δεν σου κάνει κόπο πέρνα και απο δώ και πες πως το ανακάλυψες
Πάντως αυτό ακριβώς που λες συνέβη και με τον δικό μου φίλο! Δεν συμπαθούσε και πολύ τα ζώα (ούτε φυσικά είχε κακοποιήσει κανένα) και μόλις πήραμε τον Vector τον λάτρεψε και κάνει σαν χαζομπαμπάς!

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 375 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 16:51, 14-02-06:

Μαργαρίτα! Φοβερή γάτα. Εδώ και πολύ καιρό την έχουν οι θείοι μου. Πήρε το όνομα μιας γάτας που είχε παλιά η θεία μου. Είναι πανέξυπνη και πολύ ζηλιάρα

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 21:55, 14-02-06:

Καλησπέρα σε όλους!!! Ποτέ δεν είχα ιδιαίτερη επαφή με γάτες, μέχρι που πρόσφατα όταν μετακομίσαμε στο νέο μας σπίτι, μία γατούλα φρόντισε να μας καλωσορίσει στη γειτονιά!!! Δεν αντισταθήκαμε και την υιοθετήσαμε... Οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ γλυκά και ιδιαίτερα πλάσματα
Έχω γίνει τελείως χαζογατομαμά!!! Και επί του θέματος..... το όνομα αυτής ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ! Φυσικά εμπνευσμένο από τον Αρκά...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:15, 14-02-06:

Χεχε πολύ ωραίο όνομα! Τις προάλλες που είχα πάει στην κτηνίατρο είχε εκεί μια περσική με το ίδιο όνομα!

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 12:00, 16-02-06:

Δεν είναι και ιδιαίτερα πρωτότυπο το όνομά του αλλά όταν τον πήρα αγκαλιά το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό εκείνη την ώρα και επειδή δεν μου αρέσουν τα ξένα ονόματα, τον ονόμασα "Πέρση" επειδή είναι Περσίας. Παρ'όλα αυτά το ακούει μια χαρά και πιο πολύ του αρέσει όταν τον φωνάζουμε "Περσάκο"!!:up:

Παράθεση

Amelie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 15:32, 16-02-06:

Εγώ πάλι όταν ανακαλύψαμε ότι είναι αγοράκι έψαχνα όνομα..Και το βρήκα μια μέρα βλέποντας φόρμουλα 1.....Από τον Κίμι Ραικόνεν τον οδηγό...

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Christy
. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Christy έγραψε στις 10:37, 17-02-06:

Let's see αν μπορώ να τα θυμηθώ όλα

Sylvester: ήταν ένας γάτος που είχα υιοθετήσει στις πρώτες μου μεγάλες διακοπές στην Κρήτη (2 μήνες) γιατί ειχε ακριβώς τα χρώματα του Συλβέστρου

Blackie: ήταν το πρώτο γατί που υιοθέτησα για ευνόητους λόγους. μόνο μια τουφίτσα άσπρη σχεδόν αόρατη υπήρχε στο κορμί του.

Kit: πήρε το όνομά της από ένα φίλο μου που όταν την είδε να τρέχει (1 μηνός γατί) άρχισε να την παίζει σαν αυτοκινητάκι και έλεγε είναι ο kit

Skippy: Διάλεξε μόνος του το όνομά του μέσα από πολλά χαρτάκια με ονόματα. Μου άρεσε ηχητικά.

Princess: γιατί συμπεριφέρεται σαν πριγκήπισσα και της ταιριάζει.

Willy: γιατί παρά τις απαισιόδοξες προβλέψεις του κτηνίατρου αυτή έδωσε την μάχη της και έζησε.

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Christy
. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Christy έγραψε στις 10:38, 17-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Amelie
Εγώ πάλι όταν ανακαλύψαμε ότι είναι αγοράκι έψαχνα όνομα..Και το βρήκα μια μέρα βλέποντας φόρμουλα 1.....Από τον Κίμι Ραικόνεν τον οδηγό...
Ναι αλλά δεν λες πως το λέγανε μέχρι τότε το γατί

Παράθεση

Amelie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Amelie
H Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Amelie έγραψε στις 11:38, 17-02-06:

Καλέ είπα..Μάρω.....Εχω γράψει την ιστορία του..

Παράθεση

giannisvitara (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθίκια (Κόρινθος). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 18:32, 17-02-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christy
Kit: πήρε το όνομά της από ένα φίλο μου που όταν την είδε να τρέχει (1 μηνός γατί) άρχισε να την παίζει σαν αυτοκινητάκι και έλεγε είναι ο kit

Παράθεση

Jupiter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jupiter
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Jupiter έγραψε στις 18:58, 18-02-06:

Ως επί το πλείστον από τα χρώματα και τις ιδιότητες τους… το κανελί, η καστανούλα, οι φαγανούλες (μάνα και γιος, ντιπ ίδιοι, δεν τους ξεχωρίζω με τίποτα), ο μαυρούλης, ο βενετούλης (είναι η συμπάθεια της νύφης μου και του δώσαμε το όνομά της), το ασπρόμαυρο, ο ζορούλης (μέχρι το στόμα μαύρος, τσαχπίνης και γλύκας), η παρλαπίπα (δεν βάζει γλώσσα μέσα) και ο πισσούλης (είναι η πατιτούρα του αγαπημένου γάτου της μαμάς μου που είχε στα νιάτα της).
Υπήρχε και ένα θηλυκό, το φωνάζαμε γιουσουφάκι για ευνόητους λόγους… έπεσε μια φορά από τον 6ο κάτω στο τσιμέντο και την γλίτωσε με μερικά σπασμένα δόντια και ένα πόδι… κουφάθηκε ο γιατρός που το είδε… επιβεβαίωνε το «επτάψυχες» που είχε ακουστά… δεν της έδωσε απολύτως καμία θεραπεία, ούτε το πόδαράκι της έβαλε στο γύψο… πολύ σύντομα έγινε καλά το πόδι της και έτρωγε κανονικά όπως και τα άλλα…
αλλά δεν σταμάτησε τα ακροβατικά …

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:22, 27-03-06:

Έχω 4 γάτες μέσα στο σπίτι (και αρκετές αδέσποτες που ταίζω):
Τη Ruby διότι είναι πορτοκαλί.
Τον Χουζούρη διότι μου άρεσε σαν όνομα όταν το άκουσα (έναν πελάτη μου τον έλεγαν κ. Χουζούρη) και είπα "τον επόμενο γάτο μου θα τον λένε Χουζούρη". Μετά από λίγες ημέρες βρήκα τον γάτο μου, ήταν μόλις λίγων ημερών, παρατημένος από τη μητέρα του στη Φολέγανδρο και αμέσως έγινε δικός μου. Είναι η αδυναμία μου!
Τον Τελεία και τον Παύλα, διότι είναι αδερφάκια-αδεσποτάκια, τα υιοθέτησα μαζί και επειδή δεν γίνεται να βάλω κι άλλα γατιά στο σπίτι είπα "μετά από αυτούς, τελεία και παύλα!"....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:25, 27-03-06:

Φοβερό το Τελείας και Παύλας!!! Απο τα εξυπνότερα ονόματα που έχω ακούσει!! :up:

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:28, 27-03-06:

Ναι, είναι όντως επιτυχημένο!

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 15:30, 27-03-06:

Εγώ τον ονόμασα Πέρση (δεν μου αρέσουν τα ξένα ονόματα) είναι το πρώτο που μου ήρθε εκείνη την ώρα και η αλήθεια είναι ότι όχι απλά το ακούει αλλά και να κοιμάται όταν του πω Πέρση.... Περσάκο γυρίζει αμέσως το κεφάλι του και με κοιτάει στα μάτια. Είναι ένας γλύκας - μαλαγάνας Όσο για το ζωάκι που έχει παρέα στο κρεβάτι του και μονίμως το "πλένει" κοντεύει να το λιώσει από το γλύψιμο, είναι ο Τουίτι!

Παράθεση

giannisvitara (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθίκια (Κόρινθος). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 00:49, 28-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Τον Χουζούρη
Τελεία και τον Παύλα,
:up:

Παράθεση

Zoubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoubi
H Zoubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1... Το ταξίδι μου στον κόσμο της γάτας μόλις ξεκίνησε... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Zoubi έγραψε στις 20:57, 28-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Τον Τελεία και τον Παύλα, διότι είναι αδερφάκια-αδεσποτάκια, τα υιοθέτησα μαζί και επειδή δεν γίνεται να βάλω κι άλλα γατιά στο σπίτι είπα "μετά από αυτούς, τελεία και παύλα!"....
Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι, αλλά πραγματικά δεν έχω ακούσει πιο εύστοχα και αστεία ονόματα!!!

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 20:14, 02-04-06:

Λοιπόν για να δούμε...
Μπλάκυ ήταν το πρώτο μαύρο μου γατί όταν ήμουν 7-8 ετών.
Μετά υιοθετήσαμε την Μίτση του θείου μου αλλά δυστυχώς αρρώστησε και την χάσαμε γρήγορα. Το όνομα δεν ξέρω πως το βγάλανε.
Μετά βρήκα το Ζοφρέ στον δρόμο ... το όνομα του το έδωσα από το μυθιστόρημα-ποταμός
Αγγελική, Μαρκησία των Αγγέλων - είχα μεγάλο κόλλημα τότε.
Το φαιδρό της υπόθεσης - αν και τότε έπαθα μεγάλο σοκ - ήταν ότι ο Ζοφρέ του μυθιστορήματος ήταν ένας γάλλος ευγενής κουτσός... έτσι και ο Ζοφρέ-γάτος πέφτοντας από τον 4ο όροφο έσπασε τα δύο του πόδια και η μητέρα μου με πείραζε: είχες δεν είχες τον κούτσανες το Ζοφρέ.(Ευτυχώς ο Ζοφρέ έγινε καλά αν και δεν τον κρατήσαμε).
Μετά ήρθε η δεύτερη Μπλάκυ μου - η πιο αγαπημένη μου - όπως καταλαβαίνετε κατάμαυρη... μόνο μία τούφα άσπρη στο λαιμό.
Στο χωριό που έζησα κανένα χρόνο πέρασαν πολλά γατιά και μετά που έφυγα ακόμα περισσότερα...Ερρίκος, Ζιζί, Πίπι, Συλβέστρος, το Παιδί αλλά αυτά τα βάφτιζε η πεθερά μου. Τώρα πρέπει να έχει τουλάχιστον τέσσερα μικρά συν τη μαμά τους και όλα τα άλλα που μαζεύονται για φαΐ.
Και τέλος η Μέλα μας... στην αρχή θέλησα να την πω Νερίνα από το ιταλικό nero - μαντέψτε... είναι κατάμαυρη, όχι ότι έχω κόλλημα μπααα - αλλά δεν άρεσε στον άντρα μου κι εγώ ήθελα κάτι να έχει σχέση με την εμφάνισή της. Κατέληξα στο Μέλα απ'το Μέλανας ζωμός αλλά και απ΄το γεγονός ότι τα μάτια της ήταν μελιά όταν την πήραμε. Τώρα κιτρίνισαν σαν τίγρη. Άσε που μόνο στο άκουσμα της λέξης "έλα" έτρεχε προς το μέρος μας.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:20, 02-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από mela
Λοιπόν για να δούμε...
Μπλάκυ ήταν το πρώτο μαύρο μου γατί όταν ήμουν 7-8 ετών.
Μετά υιοθετήσαμε την Μίτση του θείου μου αλλά δυστυχώς αρρώστησε και την χάσαμε γρήγορα. Το όνομα δεν ξέρω πως το βγάλανε.
Μετά βρήκα το Ζοφρέ στον δρόμο ... το όνομα του το έδωσα από το μυθιστόρημα-ποταμός
Αγγελική, Μαρκησία των Αγγέλων - είχα μεγάλο κόλλημα τότε.
Το φαιδρό της υπόθεσης - αν και τότε έπαθα μεγάλο σοκ - ήταν ότι ο Ζοφρέ του μυθιστορήματος ήταν ένας γάλλος ευγενής κουτσός... έτσι και ο Ζοφρέ-γάτος πέφτοντας από τον 4ο όροφο έσπασε τα δύο του πόδια και η μητέρα μου με πείραζε: είχες δεν είχες τον κούτσανες το Ζοφρέ.(Ευτυχώς ο Ζοφρέ έγινε καλά αν και δεν τον κρατήσαμε).
Μετά ήρθε η δεύτερη Μπλάκυ μου - η πιο αγαπημένη μου - όπως καταλαβαίνετε κατάμαυρη... μόνο μία τούφα άσπρη στο λαιμό.
Στο χωριό που έζησα κανένα χρόνο πέρασαν πολλά γατιά και μετά που έφυγα ακόμα περισσότερα...Ερρίκος, Ζιζί, Πίπι, Συλβέστρος, το Παιδί αλλά αυτά τα βάφτιζε η πεθερά μου. Τώρα πρέπει να έχει τουλάχιστον τέσσερα μικρά συν τη μαμά τους και όλα τα άλλα που μαζεύονται για φαΐ.
Και τέλος η Μέλα μας... στην αρχή θέλησα να την πω Νερίνα από το ιταλικό nero - μαντέψτε... είναι κατάμαυρη, όχι ότι έχω κόλλημα μπααα - αλλά δεν άρεσε στον άντρα μου κι εγώ ήθελα κάτι να έχει σχέση με την εμφάνισή της. Κατέληξα στο Μέλα απ'το Μέλανας ζωμός αλλά και απ΄το γεγονός ότι τα μάτια της ήταν μελιά όταν την πήραμε. Τώρα κιτρίνισαν σαν τίγρη. Άσε που μόνο στο άκουσμα της λέξης "έλα" έτρεχε προς το μέρος μας.
καλε να σου δωσω για γαμπρο τον πισσα μου εχω απορια ολα μαυρα θα βγουνε :up:

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 20:37, 02-04-06:

Ευχαρίστως αν δεν την είχα στειρώσει. :kiss:
Δύσκολο πάντως να βγαίνανε μαύρα. Η Μπλάκυ προερχόταν από μαμά Σιάμ και μπαμπά μαύρο αλήτη. Για τη Μέλα δεν ξέρω γιατί τη βρήκανε με τα τρία της αδέλφια πεταμένη σε μια σακούλα και δεν ξέρουμε πως ήταν η μαμά της. Παρεπιπτόντως ήταν η μόνη που επιβίωσε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:08, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από mela
Ευχαρίστως αν δεν την είχα στειρώσει. :kiss:
Δύσκολο πάντως να βγαίνανε μαύρα. Η Μπλάκυ προερχόταν από μαμά Σιάμ και μπαμπά μαύρο αλήτη. Για τη Μέλα δεν ξέρω γιατί τη βρήκανε με τα τρία της αδέλφια πεταμένη σε μια σακούλα και δεν ξέρουμε πως ήταν η μαμά της. Παρεπιπτόντως ήταν η μόνη που επιβίωσε.
κ εμενα ο πισσας μια πο τα ιδια οθτε τον μπαμπα του ξερω ουτε την μαμα του κ εγω στα σκουπιδια τον βρηκα μεσα σε μια σακκουλα με τα αδερφια του μαζι κ ευτυχως μου εζησαν ολα κ ειμαστε μια ευτιχισμενη οικογενεια ο μονος που μας αφησε νωρις ηταν ο ποκυ αλλα ζει μεσα μας κ αυτο ειναι το σημαντικο

Παράθεση

Hackerman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hackerman
Ο Hackerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Hackerman έγραψε στις 07:05, 03-04-06:

Ειλικρινα δεν ξερω τι να πρωτοθυμηθω με τοσες γατες που ειχα

1)Γουτου
2)Ψυχας (στην αρχη τον λεγαμε Ψυχουλη)
3)Τομ(2 γατους ειχαμε βγαλει)
4)Νιαου
5)Μπουμπης
6)Κανελλος
7)Μπουμπης(2 γατους εχουμε βγαλει)
Μπουμπου
9)Λουλου(Την φωναζαμε πατσαβουρακι)
10)Τζινος
11)Μπεκος
12)Αραμις
13)Ξενια
και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 22:26, 03-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
κ εγω στα σκουπιδια τον βρηκα μεσα σε μια σακκουλα με τα αδερφια του μαζι
Καλά μπορεί να μου πει κανείς πως είναι δυνατόν να τα βλέπεις να γεννιούνται και να τα πετάς σε σακούλα στα σκουπίδια;
Αν δεν τα θέλεις, δεν αφήνεις τη γάτα να ζευγαρώσει. Κι αν γίνει κατά λάθος, ε, τόσο δύσκολο είναι να περιμένεις δύο - τρεις μήνες να τα δώσεις;
Όταν απέκτησα την Μπλάκυ είχα αποφασίσει να την αφήσω μία φορά να γεννήσει πριν τη στειρώσω. Έκανε 4 γατάκια. Δε λέω ότι ήταν εύκολο να τα δώσουμε. Άσε που κατέστρεψαν και τα πάτωμα στο τοτε σπίτι μας - αλλά δε φταίγανε τα καημένα.
Τί σόι άνθρωπος μπορεί να είναι κανείς για ν'αντέξει τέτοιο πράγμα?????

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:35, 03-04-06:

Εγώ λυπάμαι την καημένη τη γάτα του αυτουνού που το έκανε. Με τέτοιες αντιλήψεις δεν θέλω να φανταστώ πως της φέρεται.
Τέτοιοι άνθρωποι θα έπρεπε να στειρώνονται

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 22:43, 03-04-06:

Μα να σου πω.....

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 14:04, 19-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lexx
Η καλύτερη γάτα που έιχα πάντως ήταν η Λαγάνα
Λαγάνα?? rofl

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 15:37, 19-04-06:

Εμεις ειχαμε πολλα γατια με διαφορα ονοματα, κυριως η μητερα μου τα βγαζει. Οπως : Ναρκομανης, Γουργουρης, Μισκα, Μουρκα, Παρδαλη, Κυριλλος, Ιωαννης, Μαξιμος, Μαυριτσα, Ζουζουνα-Κακιστρο, Κατινος και αλλα που δεν τα θυμαμαι πια

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 16:20, 19-04-06:

Ναρκομανής?λοοοολ!!!!Επεσε στην πρέζα το γατάκι?Προτείνω το επόμενο να το βγάλετε Τσετσένο αυτονομιστή!!

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 16:23, 19-04-06:

Τον εβγαλε ετσι η μητερα μου επειδη ηταν παρα πολυ αργος σε ολα, βαριοταν που ζουσε δηλ!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 16:32, 19-04-06:

Τώρα που το λές λεω τον Ανώνυμο να τον φωνάζω Αδράνεια...

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

H lactoula έγραψε στις 16:53, 19-04-06:

Γιατι? Βαριεται να κουνηθει και αυτος? :cool:

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

H Lady έγραψε στις 18:07, 19-04-06:

Βαριέται τόσο πολύ που αν τον σηκώσω ξαναξαπλώνει και κοιμάται όπου να ναι...
Τώρα έχει αρχίσει λίγο να φέρεται σαν γάτα γιατί όταν τον έφεραν οι γονείς μου νόμιζαμε οτι ήταν κομοδίνο..

Παράθεση

martinos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη martinos
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O martinos έγραψε στις 19:47, 22-04-06:

Εμένα ο γατούλης μου πήρε το όνομα του(γκομπολίνο) απο ένα παραμυθι που ακουγα σε κασσετα μικρος.Προοριζοταν να γινει ο γατος της μαγισσας αλλα ηταν πολυ καλοψυχος και εγινε τελικα σπιτογατος...

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 19:51, 22-04-06:

αχ καλε αυτο το παραμυθι μου το ειχε παρει κ εμενα η μαμα μου τελειο ηταν ακομη εχω την κασσετα την εχω φυλαξει για τα παιδια μου τι γλυκο ονομα

Παράθεση

martinos

Νεοφερμένος

O martinos έγραψε στις 20:00, 22-04-06:

Εγώ μ αυτο μεγαλωσα:cool: .Αμπρα καταμπρα λεγοταν η σειρα και καπου εχω φυλαξει την κασσετα.Εχει πλακα γιατι τωρα ενας γκομπολινο κυκλοφορει στο σπιτι και κανει ζημιες αλλα εμεις δεν τον μαλωνουμε! λολ!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:19, 22-04-06:

τελικα καταλαβα απο αυτο οτι ειμαστε παιδια με σωστα ερεθισματα μεγαλωμενα να αγαπαμε τα ζωα κ να τα σεβομαστε οι γονεις μας εκαναν καλη δουλεια τελικα αγοραζοντας τετοια παραμυθια

Παράθεση

martinos

Νεοφερμένος

O martinos έγραψε στις 20:35, 22-04-06:

Ετσι είναι, πράγματι .Αν και μέρικες φορές το παρακάνω με την αγάπη μου προς το γκομπουσάκι μου (εχει και παραλλαγες το ονομα)

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:44, 22-04-06:

k εμεις εδω μια απο τα ιδια το παρακανουμε αλλα δεν μπορεις να κανεις κ αλλιως για τετοιες φατσες

Παράθεση

Χατζηϊωαννίδου Πόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χατζηϊωαννίδου Πόπη
H Χατζηϊωαννίδου Πόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Χατζηϊωαννίδου Πόπη έγραψε στις 22:09, 27-04-06:

Εγώ το γατουλίνι μου το ονόμασα Σωκράτη. Όταν τον έφερα σπίτι ήταν πολύ μικρός(ενός μήνα) και είχε τεράστια αυτιά. Ήταν σαν νυχτερίδα! Μου φαινόταν πολύ άσχημος και μάλιστα σκέφτηκα "ας πάρω αυτό γιατί δεν θα το θέλει κανείς άλλος" . Κι επειδή στο λύκειο η φιλόλογος έλεγε οτι ο Σωκράτης ήταν άσχημος, προέκυψε το όνομα. Παντως τώρα είναι κούκλος-έστρωσαν και τα αυτιά- και έχει γίνει 6 κιλά γάτος!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατονόματα! - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-08 στις 12:44.
    • Τα τέλεια γατονόματα! - Από Νιαου!
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-07 στις 13:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους