Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,585 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,237 μηνύματα σε 81,493 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 810 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλοζωικές: Μήπως μας κρύβουν κάποια πράγματα;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:26, 30-01-06:

Διαβάζοντας πρόσφατα ένα θέμα στο forums.gr ένας μύθος άρχισε να καταρρέει όσον αφορά τις διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις και το κατα πόσον όντως είναι "φιλοζωικές" με την ετυμολογική σημασία της λέξης. Παραθέτω:

Αρχική Δημοσίευση από MayaDeren
Koritsia,
Mhn kanete thn ahdia kai ta dwsete sthn
"FILOZWIKH ENWSH". Eixe gennhsei mia skula kati koutabia katw sthn pulwth mou kai phrame thn filozwikh. Sas parathetw ton akoloutho dialogo...

Filo:Geia sas filozwikh
Agnwstos:Geia sas, brhkame mia skula me kati koutabakia
Filo:Th ratsa einai
Agnwstos:Mpastarda
Filo:Eiste sigouroa oti den einai ratsas..
Agnwstos:Nai
Filo:E, tote
Agnwstos:Ti tha kanete
Filo:Ta koutabakia tha pane gia euthanasia
Agnwstos:Ti?
Filo:Kai thn mana tha thn pame se mpogia
Agnwstos:Aei sto diaolo filozwikh etaireia sas lene meta
Filo:Kanoume oti mporoume
Agnwstos:Sto diaolo an htan xaski tha to kratagate gia na bgalete xrhmata poulontas to

Gkap gkap ta thlefwna pou kleinoun...

Paidia ta gatoulia dwste ta se sigoura xeria....Filwn
Αρχική Δημοσίευση από MayaDeren
Mia gnwsth mou htan mesa sth filozwikh kai mou elege gia na glutwsoun fragka ta ekana ta zwntana euthanasia me kati farmaka pou den htan kai mh analghtika. Ta analghtika blepeis kostizane kai etsi ta stelnane ta zwa xeirotera kai apo pathma autokinhtou...

Gi ayto prosoxh...
Egw exw pola zzwakia spiti mou. Kai perisu eswsa ena gataki stn sxolh. To opoio einai spanios thulikos kunhgos(agrio polu out ena xaidema de pairnei kai olh thn wra kunhgaei kounoupia muges oti kineite telos pantwn)
Link: http://www.forums.gr/showthread.php?...0&pagenumber=1

Εσείς ξέρετε κάτι; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Φήμες ή θλιβερή πραγματικότητα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 10:08, 30-01-06:

Δεν έχω ακούσει συγκεκριμένες ιστορίες, αλλά έχω ακούσει και εγώ ότι οι διάφορες φιλοζωικές, δεν είναι και τόσο "φιλό".. Μάλλον περισσότερο αντιζωικές θα τις έλεγες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bhaal
H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 10:25, 30-01-06:

Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση με τις διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις. Η εντύπωση που έχω εγώ είναι ότι σε αρκετές συμμετέχουν άτομα ολίγον υστερικά. Είχατε διαβάσει για κάτι "εξαγωγές" γατιών και σκυλιών πριν από κανένα χρόνο; από μια Γερμανίδα/Ελβετίδα, θα σας γελάσω. Το θέμα ήταν ότι μέλη της φιλοζωικής υποστήριζαν ότι τα ζώα πήγαιναν για πειράματα, ενώ οι ξένοι υποστήριζαν ότι τα έδιναν για υιοθεσία. Τώρα, κρίνοντας από την Ελληνίδα σύζυγο ενός φίλου στην Ελβετία, η οποία ό,τι ζώα έβρισκε στο δρόμο (εδώ, στην Αθήνα) τα έπαιρνε μαζί της και τα έδινε σε ελβετικές οικογένειες για υιοθεσία, τότε μάλλον, στην παραπάνω ιστορία, οι ξένοι έλεγαν αλήθεια.
Να πω και κάτι καλό: τα πρώτα του εμβόλια ο Βαλτάσαρ τα έκανε στο ιατρείο μιας φιλοζωικής εταιρίας, κάπου κάτω από την Ομόνοια (δεν θυμάμαι όνομα ή οδό). Το ποσόν ήταν καθαρά συμβολικό και ο κτηνίατρος εκεί ήταν υπέροχος.

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 375 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 15:45, 30-01-06:

Παιδιά είναι μύθος ότι παίρνουν ζώα από το δρόμο και τα κάνουνε πειραματόζωα, κι ο λόγος είναι απλός. Για να χρησιμοποιήσεις ένα ζώο σαν πειραματόζωο πρέπει πριν διεξαχθεί το πείραμα:

α) να είναι απολύτως υγιές. Τα αδέσποτα μπορεί να έχουν ένα σωρό αρρώστειες.

β) να ξέρεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια πώς θα αντιδράσει σε ορισμένα ερεθίσματα. Γι'αυτό πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον τι ράτσα είναι, για να μην πω και το γενεαλογικό του δέντρο! Τα αδέσποτα ζώα κατά 99% είναι ανάμικτες ράτσες.

Γι'αυτό ένα ζώο που θα βρεις τυχαία στο δρόμο είναι εντελώς ακατάλληλο για πειραματόζωο.

Αυτό που ίσως θα μπορούσε να κάνει κάποιος με ζώα του δρόμου είναι να πάρει κουτάβια (όχι ενήλικους σκύλους) για να πάρει το κολλαγόνο τους (χρειάζεται για την παραγωγή καλλυντικών). Το κολλαγόνο παράγεται στα μάτια, και από όσο ξέρω το παίρνεις με παρακέντηση (όσοι δεν ξέρετε τι είναι αυτό, καλύτερα να μη μάθετε ). Ήδη είναι γνωστό ότι εταιρίες καλλυντικών χρησιμοποιούν κουτάβια με αυτόν τον τρόπο (τώρα αν έφτασαν να κυνηγάνε και τα αδέσποτα δεν ξέρω, αλλά ελπίζω να μην έφτασαν μέχρι εκεί ).

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:39, 31-01-06:

αααααααα καλα αυτες ειναι μονο για να τους δινουμε λεφτα κ οταν τουσ χρειαζεσαι δεν τουσ βρισκεισ ποτε ειναι αφαντοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιικ το παιζουν κ παπιες

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Christy
. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Christy έγραψε στις 10:50, 17-02-06:

Δεν ξέρω γιατί με όλες τις φιλο-κάτι οργανώσεις είμαι επιφυλακτική. Δεν έχω εμπειρία γιατί τις αποφεύγω σαν το διάολο το λιβάνι. Δεν πιστεύω πως μπορούν χωρίς ουσιαστικούς πόρους να παρέχουν προστασία στα ζώα οπότε εκ των πραγμάτων κάτι άσχημο θα συμβαίνει αφού οι περισσότερες είναι μη κερδοσκοπικές και αναζητούν πόρους με διάφορους τρόπους.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:43, 01-11-06:

Το θεμα ειναι παλιο αλλα τωρα που το ανακαλυψα θα σας πω τη γνωμη μου.
Παλαιοτερα (περιπου 15 χρονια πριν) πηγαιναμε τα γατια μας στο ιατρειο της Φιλοζωικης στη Ν. Χαλκηδονα. Το ιατρειο ηταν πολυ φθηνοτερο μεν αλλα οι γιατροι δεν ηταν καλοι.
Διπλα στο ιατρειο ειχαν μια αλλη αιθουσα που εβαζαν τα ζωα που προοριζονταν για ευθανασια.
Ειχα δει εναν κυριο (μπογιας) να φερνει σε κουτες σκυλακια και γατακια και να τα βαζει εκει.
Αυτα τα μαζευαν υστερα απο τηλεφωνηματα ανθρωπων που τα εβρισκαν παρατημενα.
Επισης στη Φιλοζωικη εαν μπορουσες να κρατησεις εσυ το ζωακι εκεινοι φροντιζαν να βρουν σπιτι μεσω αγγελιων αφου πολλοι ανθρωποι ζητουσαν ζωακια απο αυτους.
Λειτουργουσε δηλαδη καπως σαν "γραφειο συνοικεσιων" (με την καλη εννοια). Ειχα και γω δωσει ετσι ενα κουταβακι που ειχα βρει παρατημενο. (Ειναι στις φωτο στο Gallery).

Αυτα!
Δεν μπορω να τους κατηγορησω γιατι μη διαθετοντας χρηματα (δεν ειναι κρατικη οργανωση) θα ηταν αδυνατο να διατηρει στο χωρο της τοσα ζωα που αφηνουν διαφοροι ασυνειδητοι στο δρομο.

Αλλη οργανωση που γνωρισα προσφατα ειναι ο "Συλλογος φιλων των ζωων Χαλανδριου".
Eιναι ιδιωτες που συνεργαζονται με διαφορους κτηνιατρους της περιοχης και αναλαμβανουν στειρωσεις και εμβολιασμους αδεσποτων δωρεαν. (συνηθως σκυλιων). Επισης αναλαμβανουν να φιλουξενουν (στα σπιτια τους?) καποια απο τα ζωα που δεν μπορουν να επιβιωσουν στο δρομο και να τους βρουν σπιτια.
Πολλα σκυλια που κυκλοφορουν χρονια στο Χαλανδρι εχουν ειδικο σηματακι και περιλαιμιο που γραφει οτι εχουν στειρωθει και εμβολιαστει απο αυτους. Επισης απο οτι μου ειπε ο κτηνιατρος που παω (συνεργαζεται μαζι τους) εχουν βρει σπιτια σε πολλα ζωακια και δεν κανουν ευθανασιες σε υγιη ζωα.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 16:43, 01-11-06:

Εχω ξαναπεί την εμπειρία μου με την φιλοζωική Πειραιά,που όταν βρήκα τον μικιού 2 ημερών σκυλάκι, μου πρότειναν ευθανασία.Επεσα από τα σύννεφα βέβαια , αλλά προσπάθησαν να μου δώσουν να καταλάβω ότι αυτό θεωρούν σωστό για ένα μικρό που δεν έχει ανοίξει τα μάτια του ακόμα,δεδομένου ότι 1)υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην επιζήσει τόσο μικρό χωρίς την μάνα του 2)θα κακοπεράσει αν μείνει στον δρόμο και 3)δεν πρόκειται να ζήσει πάνω από 2 χρόνια.Δεν υπήρχε περίπτωση να συμφωνήσω σε κάτι τέτοιο, και έτσι φρόντισα και του βρήκα σπίτι οπου περνάει μια χαρά σήμερα.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,364 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:22, 01-11-06:

Oπως και με ολα τα πραγματα και επαγγελματα
υπαρχουν καλοι και υπευθυνοι ανθρωποι πουυ προσπαθουν τιμια υπαρχουν μετριοι ποθ κανουν τη δουλεια τους η αδιαφορα και υπαρχουν και κακοι η απληστοι η ασυνειδητοι!!!!

Τα φιλοζωικα σωματεια δεν αποτελουν εξαιρεση για μενα.

Προσωπικα δεν μ αρεσει να λειτουργω με φημες γι αυτο θεωρω καλυτερο αυτο που θα κανω στη θεσσαλονικη και θα σας ενημερωσω και σας προτεινω να το κανετε κι εσεις .

Πατε να γνωρισετε απο κοντα τους ανθρωπους να δειτε πως λειτουργουν.Υπαρχουν στα καλα σωματεια τεραστιες αναγκες και ειναι κριμα απο τις φημες που δημιουργουν καποιοι αχρειοι να μη βοηθαει κανεις κανεναν τελικα τα ζωακια την πληρωνουν παλι.

Εχω να σας κανω την εξης προταση λοιπον

Την αλλη βδομαδα θα εχω ολοκληρωμενη αποψη και υπευθυνα θα σας πω για τη θεσσαλονικη τι γινεται και τι διαπιστωσα τι θα λεγατε να κανει καποιος το ιδιο στην αθηνα και να εχουμε εγκυρες κριτικες που να τις μαθουν ολοι και ετσι να ξερουμε ολοι σε περιπτωση που χρειαζομαστε βοηθεια σε ποιους ν απευθυνθουμε και ποιους ν αποφυγουμε??? θα ηταν πολυ χρησιμο δε βρισκετε?

Αντε ελατε ολοι να τα ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα γιατι ολοι χρειαζομαστε καποια στιγμη εναν φτηνο κτηνιατρο και βοηθεια απο τετοια σωματεια ειναι κριμα να πηγαινουμε στα λαθος και να μας μενουν τα ζωα αβοηθητα

Παράθεση

suzanitta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suzanitta
H suzanitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H suzanitta έγραψε στις 15:52, 03-11-06:

Πάντως και γω όταν απευθύνθηκα στη φιλοζωική Αθήνας για να φροντίσει τα 3 (μόλις 5 ημερών) γατάκια που είχα βρει, μου είπαν ότι θα τα πήγαιναν για ευθανασία. Έτσι τα κράτησα και τα τρία.
Η δικαιολογία τους ήταν ότι τόσο μικρά ζώα που δεν εμβολιάζονται μπορεί να μεταφέρουν αρρώστιες στα υπόλοιπα.

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 16:22, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από suzanitta
Πάντως και γω όταν απευθύνθηκα στη φιλοζωική Αθήνας για να φροντίσει τα 3 (μόλις 5 ημερών) γατάκια που είχα βρει, μου είπαν ότι θα τα πήγαιναν για ευθανασία. Έτσι τα κράτησα και τα τρία.
Η δικαιολογία τους ήταν ότι τόσο μικρά ζώα που δεν εμβολιάζονται μπορεί να μεταφέρουν αρρώστιες στα υπόλοιπα.
Α,και με γάτες δεν ασχολούνται,μόνο σκυλιά παρακαλώ.

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 17:10, 03-11-06:

ευχαριστως, να βοηθησω και γω αν μπορω..

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:03, 03-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Παιδιά είναι μύθος ότι παίρνουν ζώα από το δρόμο και τα κάνουνε πειραματόζωα, κι ο λόγος είναι απλός. Για να χρησιμοποιήσεις ένα ζώο σαν πειραματόζωο πρέπει πριν διεξαχθεί το πείραμα:

α) να είναι απολύτως υγιές. Τα αδέσποτα μπορεί να έχουν ένα σωρό αρρώστειες.

β) να ξέρεις με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια πώς θα αντιδράσει σε ορισμένα ερεθίσματα. Γι'αυτό πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον τι ράτσα είναι, για να μην πω και το γενεαλογικό του δέντρο! Τα αδέσποτα ζώα κατά 99% είναι ανάμικτες ράτσες.

Γι'αυτό ένα ζώο που θα βρεις τυχαία στο δρόμο είναι εντελώς ακατάλληλο για πειραματόζωο.

Αυτό που ίσως θα μπορούσε να κάνει κάποιος με ζώα του δρόμου είναι να πάρει κουτάβια (όχι ενήλικους σκύλους) για να πάρει το κολλαγόνο τους (χρειάζεται για την παραγωγή καλλυντικών). Το κολλαγόνο παράγεται στα μάτια, και από όσο ξέρω το παίρνεις με παρακέντηση (όσοι δεν ξέρετε τι είναι αυτό, καλύτερα να μη μάθετε ). Ήδη είναι γνωστό ότι εταιρίες καλλυντικών χρησιμοποιούν κουτάβια με αυτόν τον τρόπο (τώρα αν έφτασαν να κυνηγάνε και τα αδέσποτα δεν ξέρω, αλλά ελπίζω να μην έφτασαν μέχρι εκεί ).
- Από πού προμηθεύεστε τα ζώα που χρησιμοποιείτε στα πειράματα;
- Όσον αφορά τα ποντίκια, τα πρώτα τα είχαμε φέρει από την Αγγλία. Λέω τα πρώτα, γιατί τώρα τα αναπαράγουμε στο εργαστήριο μας. Τα ινδικά χοιρίδια, τα κουνέλια και τα χάμστερ τα εξασφαλίζουμε από εμπόρους. Τα σκυλιά από τον μπόγια. Χρησιμοποιούμε, δηλαδή, αδέσποτα σκυλιά. Αν κάποιο απ΄ αυτά είναι ράτσας, το κρατάμε αρκετό καιρό μήπως και το αναζητήσει ο ιδιοκτήτης του.

http://mycat.e-steki.gr/showpost.php...0&postcount=10

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 09:34, 04-11-06:

Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Αφού υπάρχουν καταγγελίες για χρήση αδέσποτων γατιών και σκυλιών σε κτηνιατρικές σχολές...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 12:21, 04-11-06:

Παιδιά ο όρος φιλόζωος επιδέχεται πολλές ερμηνείες και αναλύσεις. Και αυτοί στην Αυστραλία φιλόζωο θεωρούσαν τον εαυτό τους. Ανοικτά τα αυτιά και τα μάτια μας και ο καθένας μας ας επιλέξει με βάση το τι θεωρεί αυτός σωστό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να τσουβαλιάζουμε λογικές θεωρώντας ότι όλοι είναι ίδιοι.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 1,760 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 14:05, 04-11-06:

Ανέκαθεν δεν μου άρεσε ο όρος φιλόζωος κι όσες φορές μ έχουν ρωτήσει αν είμαι αισθάνθηκα άσχημα, νευρίασα γιατί έπρεπε να εξηγήσω. Μου φαίνεται μεγάλη κουβέντα, γενικά τη θεωρώ λάθος όρο. Επίσης ρωτάνε λες και πρόκειται για επάγγελμα ή χόμπι.

Θέλω να μην υποφέρουν, θέλω να περνάνε καλά. Αυτό μόνο.
Ούτε ο χαρακτηρισμός ΄΄φιλάνθρωπος΄΄ μ αρέσει, θέλω μόνο να σταματήσει η πρόκληση πόνου από άνθρωπο σε άνθρωπο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6,364 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:59, 06-11-06:

ΕΔω θα δειτε τον καταλογο με τις φιλοζωικες παιδια
http://www.zoofilia.gr/pages.asp?thi...de_type=0#main
Κι εδω αυτον με τους κτηνιατρους
http://www.zoofilia.gr/pages.asp?thi...de_type=0#main

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να βρεθουν δυο τρια ατομα που μπορουν να διαθεσουν λιγο χρονο κανενα δυο απογευματα αν θελουν και πιο πολυ που θα παρουν τηλ τις φιλοζωικες στην αθηνα πχ αυτες της περιοχης τους ο καθενας και θα μαθουν
  • αν ειναι καλες και
  • τι προσφερουν για γατες και αδεσποτα
  • τιμες και
  • ονοματα ατομων.
Ποιος θελει να βοηθησει?
Ας μου στειλει ΠΜ να οργανωθουμε

Την θεσσαλονικη την αναλαβαμε ηδη δυο ατομα
μενει η αθηνα και η επαρχια

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Hook
H Hook αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (εκατοντάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Hook έγραψε στις 19:39, 12-11-06:

Χαιρετώ την πολυμελή οικογένεια του My Cat!
Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα θέματα και θα ήθελα να απαντήσω σε δεκάδες από αυτά αλλά με πιέζει ο χρόνος. Έτσι διάλεξα για αρχή το θέμα με τις φιλοζωικές και τα πειραματόζωα.
Πρώτα για τις φιλοζωικές. Ανήκω εδώ και 10 χρόνια στο μικρό team των εθελοντών φιλοζωικού σωματείου της Θεσ/νίκης. Όλοι μας δουλεύουμε, έχουμε τις οικογένειές μας, τα ζώα μας, τα σπίτια μας να φροντίσουμε. Ξεκλέβουμε χρόνο από όπου μπορούμε για να βοηθήσουμε κάποια αδεσποτάκια αλλά φυσικά και 10πλάσιους εθελοντές να είχαμε πάλι δεν θα φτάναμε για όλα. Ο τηλεφωνητής μας δέχεται κατά μέσο όρο 100 μηνύματα μέσα σε ένα Σαβ/κο, ούτε να τα ακούσουμε όλα δεν προλαβαίνουμε!
Για τις φιλοζωικές της Θεσ/νίκης που γνωρίζω, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως όλες έχουν πρόβλημα οικονομικό και οι περισσότερες δουλεύουν με 1-2 εθελοντές. Κάπου πήρε το μάτι μου, αλλά δεν θυμάμαι που, ένα σχόλιο για τις φιλοζωικές, να μην τις εμπιστεύεστε, όλες λεφτά ζητάνε κλπ. Δυστυχώς κανείς κτηνίατρος δεν μας κάνει τίποτα τζάμπα. Αλλά "φύλαγε τα ρούχα σου" και γι αυτό καλό είναι όταν δίνετε χρήματα σε οποιαδήποτε οργάνωση να ζητάτε θεωρημένη (από τη Νομαρχία) απόδειξη. Αν είστε ακόμη πιο καχύποπτοι, ζητήστε να καταθέσετε τα χρήματα έναντι κάποιου σκοπού, π.χ. δώστε τα στον προμηθευτή τροφών ή σε συνεργαζόμενο κτηνίατρο έναντι στειρώσεων για το σωματείο. Όλοι χρωστάμε ένα σωρό λεφτά σε τροφές και κτηνιάτρους
Δεύτερο θέμα τα αδέσποτα ως πειραματόζωα. Αυτό συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα και σε τριτοκοσμικές χώρες. Στις ευρωπαϊκές χώρες εφαρμόζεται νόμος της ΕΕ που λέει πως αδέσποτα δεν χρησιμοποιούνται σε πειράματα, μόνο ζώα από ειδικά για τον σκοπό αυτό εκτροφεία (κανονικά θα έπρεπε αυτό να ισχύει και εδώ αλλά...). Αυτό φυσικά η ΕΕ δεν το επιβάλλει για την προστασία των αδέσποτων (μας έχει δηλώσει ρητά πως δεν είναι στις αρμοδιότητές της) αλλά για την προστασία των καταναλωτών (ένα αδέσποτο πιθανώς φέρει ασθένειες και δεν γνωρίζουμε ούτε το ιατρικό ιστορικό του ούτε και των γονιών του, πράγμα που μπορεί να αλλιώσει το πείραμα). Έχω παρακολουθήσει από κοντά τις υστερίες των "Ελληναράδων" που ισχυρίζονται πως αδέσποτα από τη χώρα μας πάνε για πειραματόζωα ή γούνες ή δεν ξέρω τι άλλο. Κατέληξα στο συμπέρασμα πως πρόκειται για ολιγομελή ομάδα δημοσιογράφων και παρα-ζωόφιλων που... είναι ζωόφιλοι από τον καναπέ τους! Έχω στείλει κι εγώ ζώα έξω και είναι όλα μια χαρά. Λίγα, βέβαια, γιατί πιστεύω πως το πρόβλημα δεν λύνεται με "εξαγωγές" αλλά με μαζικές στειρώσεις και ευαισθητοποίηση μέσα στη χώρα μας.
Όσοι είναι από Θεσ/νίκη, η yasmin1gr ετοιμάζει μια ομαδούλα δράσης. Για μένα, η πιο σημαντική βοήθεια που μπορείτε να προσφέρετε σε ένα αδέσποτο είναι να το στειρώσετε. Με τη στείρωση ενός μόνο ζώου σταματάμε τον κύκλο birth/suffering/death για εκατοντάδες ζώα. Αν θέλετε, μπορώ να σας "εκπαιδεύσω" στο πώς πιάνουμε τις γάτες, τις πηγαίνουμε για στείρωση, τις κρατάμε σε κλουβιά για να αναρρώσουν και τις επιστρέφουμε στη γειτονιά τους. Έχουμε και παγίδες και κλουβιά και ...τα πάντα, εκτός από εθελοντές! Λοιπόν, τί λέτε? Ποιός είναι έτοιμος για λίγη δράση?

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:48, 12-11-06:

Σ'ευχαριστω χαρηκα που το γραψες τελικα να σαι καλα πολυ χρησιμα ολα

Παράθεση

iJohnnyCash (Παναγιώτης)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,347 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:07, 12-11-06:

εγώ πάντως δεν τα πιστεύω, αποκαλείτε μια εταιρία, έστω και μη κερδοσκοπική, να βγάζει τα άπλυτα στην φόρα έτσι εύκολα.

Γενικά σε συνωμοσίες κλείνω τα αυτιά μου, πάντα μα πάντα υπάρχει ένας μύθος, π.χ. όπως στο θέμα με τα πειραματόζωα

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 23:16, 12-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
εγώ πάντως δεν τα πιστεύω αποκαλείτε μια εταιρία, έστω και μη κερδοσκοπική, να βγάζει τα απειλείται στην φόρα έτσι εύκολα.

Γενικά σε συνωμοσίες κλείνω τα αυτιά μου, πάντα μα πάντα υπάρχει ένας μύθος, π.χ. όπως στο θέμα με τα πειραματόζωα
Τι εννοείς; Δεν μπορώ να καταλάβω. Μπορείς να γράψεις κάτι περισσότερο;

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 20:45, 14-11-06:

Βρε παιδιά, καμία οργάνωση δεν χρηματοδοτείται από το κράτος? Δηλαδή κανένα κρατικό κονδύλι ή καμια κρατική προνοια δεν υπάρχει? Συγγνώμη που ρωταω αλλά δεν ξερω. Δεν ειμασρε υποχρεωμένη σαν χωρα κάποια πράγματα να τα κάνουμε?

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

H Hook αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (εκατοντάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Hook έγραψε στις 23:06, 14-11-06:

Χριστίνα, όχι, καμία φιλοζωική δεν επιχορηγείται. Υπάρχουν κάποια κονδύλια από ΕΕ για τα απειλούμενα είδη μόνο από τα οποία κάποια φτάνουν σε φιλοζωικές για άγρια ζώα και πουλιά. Μέχρι το 2005 υπήρχε κονδύλι στον προϋπολογισμό της Ελλάδας μόνο για κατασκευή κυνοκομείων (οι περισσότερες φιλοζωικές δεν τα θέλουμε καθόλου τα κυνοκομεία, είναι ο τρόπος να εξαφανίσουν τα αδέσποτα...). Τα λεφτά αυτά πήγαν σχεδόν αποκλειστικά σε Δήμους κι ακόμη ψάχνουμε τι έγιναν (εκτός λίγων εξαιρέσεων).
Με το νόμο 3170/2003 αρμόδιοι για τα αδέσποτα είναι οι Δήμοι που πρέπει να τα μαζεύουν να τα στειρώνουν και να τα αφήνουν στο σημείο που τα πήραν. Λίγοι το κάνουν σήμερα, συνήθως όπου υπάρχει δυνατή φιλοζωική για να τους πιέσει και να τους παρακολουθεί. Και μη μασάτε ότι δεν τους φτάνουν τα λεφτά: Οι Δήμοι Κομοτηνής, Θεσ/νίκης, Συκεών Θεσ/νίκης πού τα βρίσκουν? Απλώς εκμεταλλεύονται την άγνοια των πολιτών και τους πασσάρουν στις φιλοζωικές ή τους ξεφορτώνονται. Πιέστε τους! Στο κάτω κάτω είμαστε οι ψηφοφόροι τους και τα Δημοτικά Τέλη είναι δικά μας λεφτά!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,457 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:52, 15-11-06:

Hook ποσο δικιο εχεις!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 14:30, 15-11-06:

εχεις οντως δικιο Hook,ποσα λεφτα θα'χουν φαει οι δημοι απο τετοια προγραμματα...

Παράθεση

eirstei2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirstei2
H eirstei2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (γύρω στις 6 χωρίς τα μωρά τους έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H eirstei2 έγραψε στις 10:56, 24-09-08:

Μακρυά από φιλοζωικούς παιδιά!!!!!!
Δυστυχώς 2 στους 10 λειτουργούν φιλοζωικά. Όλοι οι υπόλοιποι λειτουργούν σαν υπηρεσία του Δήμου.Ότι ¨ενοχλεί¨ φεύγει από τη μέση. Με λύπη διαπιστώνω ότι ο Έλληνας είναι χρόνια πίσω σ' αυτό το θέμα. Στην Ελλάδα όποιος ασχολείται με τα ζώα θεωρείται τρελός. Όσο για τους φιλοζωικούς υπολειτουργουν και απαρτίζονται από άτομα που δεν έχουν ίχνος ανθρωπιάς πάνω τους και προβαίνουν σε λύσεις αποτελεσματικές μεν, μακάβριες δε.
Όπως ο φιλοζωικός Σύλλογος Χίου για παράδειγμα που τόσο ωραία τα γράφει στο αδεσποτολόγιο...
Εδώ και κάνα μήνα στη Χίο έχουν εξαφανιστεί προς έκπληξη πολλών τα αδέσποτα. Μα πού πήγαν τα τόσα δήθεν στειρωμένα σκυλιά που κυκλοφορούσαν στην αγορά;;;Τα κουτάβια από τις γειτονιές βρήκαν σπίτι μη μου πείτε;; Μήπως δημιουργήθηκε χώρος φιλοξενίας αδέσποτων ζώων και δεν το πληροφορήθηκα;;;
Μπούρδες!!!!!!!!!!!!
Απλά τα πράγματα. Ο φιλοζωικός Σύλλογος Χίου, μη έχοντας τους απαραίτητους πόρους να κάνει στειρώσεις (εδώ να επισημάνω ότι προσφορές καλύτερες έχουν γίνει από κτηνιάτρους, αλλα ο φιλοζωικός επιμένει για λόγους που δεν γνωρίζω να συνεργάζεται μόνο με ένα κτηνίατρο, που τυχαίνει να είναι και ο πιο ακριβος)σε τόσα αδέσποτα, αποφάσισε μαζί με το συνεργάτη κτήνιατρο να προβούν σε ευθανασίες κουταβιών αλλα και μεγάλων ζώων. Συγχαρητήρια λύσατε το πρόβλημα των αδέσποτων!!!! Μπράβο σε όλους.
Γι΄αυτο λοιπόν τέρμα οι χορηγίες σε συλλόγους μπορούμε να δράσουμε μόνοι μας.Καθένας στη γειτονιά του. Με ένα ευρώ μόνο παίρνεις ένα κιλό γατοτροφή. Προστατέψτε τα ζώα της γειτονιάς σας, τρέξτε ρωτήστε χτυπήστε πόρτες. Σίγουρα υπάρχουν φιλοζωοι και καθένας μας τους ξέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,138 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:02, 24-09-08:

eirstei, τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρο-μαύρο. Σίγουρα υπάρχουν "φιλοζωικές" που λειτουργούν όπως λες, υπάρχουν όμως και άλλες. Καλό θα είναι να μην γενικεύουμε, γιατί έτσι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Αρχική Δημοσίευση από eirstei2
Καθένας στη γειτονιά του. Με ένα ευρώ μόνο παίρνεις ένα κιλό γατοτροφή. Προστατέψτε τα ζώα της γειτονιάς σας, τρέξτε ρωτήστε χτυπήστε πόρτες. Σίγουρα υπάρχουν φιλοζωοι και καθένας μας τους ξέρει.
Μ' αυτό συμφωνώ. Αλλά το τάισμα ΜΟΝΟ δεν είναι λύση. Είναι απαραίτητες και οι στειρώσεις, διαφορετικά το μόνο που γίνεται είναι να υποβοηθείται η αναπαραγωγή των αδέσποτων ζώων, με τα τραγικά επακόλουθα που όλοι δυστυχώς γνωρίζουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

eirstei2

Νεοφερμένος

H eirstei2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (γύρω στις 6 χωρίς τα μωρά τους έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H eirstei2 έγραψε στις 11:21, 24-09-08:

Αυτό εννοείται!!! Γι΄αυτό ανέφερα στο τέλος ότι φιλόζωοι υπάρχουν πολλοί και καθένας μας τους ξέρει. Δεν είναι ανάγκη να ανήκουν σε κάποιο σύλλογο για να συγκεντρώσουν χρήματα για στειρώσεις. Μην περιμένουμε από τους φιλοζωικούς να ενεργήσουν. Μαζεύουμε χρήματα και τα στειρώνουμε μόνοι μας(σε κτηνίατρο εννοοώ έτσι;.Καθένας στη γειτονιά του. Το κόστος είναι ασήμαντο όταν μοιράζεται σε πολλούς

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

H Hook έγραψε στις 01:26, 26-09-08:

Επειδή δεν μου αρέσει να κατηγορούνται έτσι ελαφρά τη καρδία οι φιλοζωικές και κυρίως αυτές με τις οποίες συνεργάζομαι σε πολλά θέματα (στειρώσεις, τσίρκο, γούνες κλπ.), θα απαντήσω στο θέμα που έθιξε η eirstei2, για τη φιλοζωική Χίου. Όχι, δεν έκανε ευθανασία στα αδέσποτα η φιλοζωική. Όχι, δεν υπάρχει άλλος κτηνίατρος εκτός από αυτόν με τον οποίο συνεργάζονται (υπήρχε άλλος 1 αλλά έγινε Δημοτικός Σύμβουλος και δεν ασχολείται πια). Και ναι, τα παιδιά ξεσκίζονται να βοηθήσουν όσο περισσότερα ζώα μπορούν. Αλλά είναι ατέλειωτα, βοήθεια απειροελάχιστη, εμπόδια αξεπέραστα... τα ξέρετε πιστεύω. Μίλησα με τον προηγούμενο πρόεδρο της φιλοζωικής (τον οποίο ξέρω χρόνια, έχει κάνει πολλά πράγματα για τα ζώα και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη) και μου ζήτησε να παραθέσω εδώ το παρακάτω κείμενο. Θα διακρίνετε μία πικρία - η οποία για μένα είναι απολύτως δικαιολογημένη, γιατί ξέρω τι τραβάει... Παρακαλώ πολύ, μην ρίχνετε λάσπη, μόνο κακό κάνετε. Αν κάτι δεν σας αρέσει, πάρτε το στα χέρια σας και αλλάξτε το. Ενημερωθείτε, στειρώστε, βοηθείστε, δραστηριοποιηθείτε, κάντε ΚΑΤΙ! Μόνο έτσι έχουμε πιθανότητες να πάμε μπροστά...
"Καλησπέρα, τα στοιχεία του συλλόγου για οποιαδήποτε δημοσίευση είναι:
Φιλοζωικός Σύλλογος Χίου, Τ.Θ.41, Χίος 82100.
Τα τηλέφωνα μας τα γνωρίζει και τα δίνει ο Δήμος, η Αστυνομία, η
Πυροσβεστική και επειδή η Χίος είναι μικρό μέρος οι άνθρωποι ξέρουν που
μένουμε και μας παρατάνε κουτάβια και χτυπημένα ζώα στη δουλειά ή στο σπίτι μας. Τα δε ενεργά μέλη του συλλόγου είμαστε τρεις.
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα ας το κάνει. Το νυν
διοικητικό συμβούλιο δεν θέλει να ξανασχοληθεί με το Φιλοζωικό και δεν
βρίσκει μέλη για το επόμενο συμβούλιο. Όποιος θέλει ας πάρει και το Σύλλογο και το κύρος που έχει, γιατί ο Δήμος Χίου το σκέφτεται πλέον να σκοτώσει αδέσποτα όπως έκανε παλιά φοβούμενος την αρνητική δημοσιότητα που θα του δώσει ο Φιλοζωικός, και ας ασχοληθεί εκείνος. Όσο για την έλλειψη κουταβιών υπάρχουν δώδεκα ή δεκατέσσερα δίπλα στο λιμεναρχείο για τα οποία διαμαρτύρονται και από το Δήμο, και από το Λιμεναρχείο και οι εστι΄΄ατορες.
Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα τα φολιάσουν. Μακάρι να μην υπήρχαν πια αδέσποτα στην πόλη της Χίου μα δυστυχώς υπάρχουν και είναι πάρα πολλά. Παρακαλώ στείλτε την απάντηση στο φόρουμ όπου βρήκατε δημοσιευμένη την άποψη που υποστηρίζει ότι ο Φιλοζωικός κάνει ευθανασίες.
Φιλικά, Βασίλης Αγιαννίδης"

Παράθεση

gatouriosanemos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatouriosanemos
H gatouriosanemos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H gatouriosanemos έγραψε στις 02:12, 26-09-08:

Καλησπέρα! Μόλις σήμερα έγινα μέλος στο site και είμαι πολύ χαρούμενη που υπάρχουν τόσα πολλά ευαισθητοποιημένα άτομα στο θέμα των ζώων και ιδίως των γατιών!!Τελοσπάντων, όσον αφορά το θέμα της ''φιλοζωικής''... ενδιαφερόμουν να γραφτώ κι εγώ. σε μια επίσκεψη στον κτηνίατρό μου, ρώτησα τη γνώμη του για την φιλοζωική. Μου είπε: πάρε τηλέφωνο και πες ότι βρήκες 3 γατάκια στο δρόμο. Πήρα. Η απάντηση ήταν ότι μαζεύουν μόνο σκύλους. Το είπα στον κτηνίατρό μου και μου απάντησε πως ναι, μαζεύουν μόνο σκύλους και μάλιστα ηλικιωμένους σκύλους (εφόσον θα πεθάνουν συντομότερα) και σε όλα τα νεαρά σκυλιά και τα κουτάβια γίνεται ευθανασία. Αυτή είναι η Φιλοζωική της Ελλάδας. Θανατώνει τα ''αγαπημένα'' της ζώα για να μην πιάνουν χώρο.

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

H Hook έγραψε στις 02:45, 26-09-08:

Διαφωνώ με την γνώμη του κτηνιάτρου σου, τουλάχιστον εδώ στη Θεσσαλονίκη μπορώ να πω με σιγουριά πως καμία φιλοζωική οργάνωση δεν κάνει ευθανασίες. Ότι μπορούν να αναλάβουν μόνο λίγα περιστατικά, ναι, το δέχομαι, άλλωστε είναι αδύνατο με τα μέσα (εθελοντές, χώρο, οικονομικά) που διαθέτουν. Θα πρέπει ο καθένας μας να κάνει κάτι για τα ζώα που βρίσκει, να τα φροντίζει μέχρι να μεγαλώσουν ή να γίνουν καλά και με τη βοήθεια των φιλοζωικών να τα προωθήσει για υιοθεσία.
Να θυμίσω για άλλη μια φορά πως οι φιλοζωικές δεν επιχορηγούνται από το Κράτος. Οι φιλοζωικές λειτουργούν μόνο με εθελοντές και συνηθως σε πλαίσιο ομαδικό, ο ένας βοηθάει τον άλλο (εγώ π.χ. μπορώ να φιλοξενήσω τα γατάκια που βρήκες, εσύ όμως που έχεις αυτοκίνητο θα πας άλλες 2 γάτες που βρήκα εγώ στον κτηνίατρο, κλπ). Το Κράτος θεωρεί (Νόμος 3170) αρμόδιους για τα αδέσποτα τους Δήμους και αυτούς επιχορηγεί. Φυσικά δεν συνιστώ να πάτε τα γατάκια που θα βρείτε στο Δήμο, σε καμία περίπτωση!!! Αλλά μπορείτε να πιέσετε το Δήμο να κάνει στειρώσεις ή ακόμη και να αναλάβει το κόστος περίθαλψης για κάποιο τραυματισμένο (βλέπε Leo στον Πόρο).

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 08:09, 26-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Διαβάζοντας πρόσφατα ένα θέμα στο forums.gr ένας μύθος άρχισε να καταρρέει όσον αφορά τις διάφορες φιλοζωικές οργανώσεις και το κατα πόσον όντως είναι "φιλοζωικές" με την ετυμολογική σημασία της λέξης. Παραθέτω:

Link: http://www.forums.gr/showthread.php?...0&pagenumber=1

Εσείς ξέρετε κάτι; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; Φήμες ή θλιβερή πραγματικότητα;
Κατ' αρχήν δεν καταλαβαίνω greeklish κι έτσι δεν μπορώ να πω!
Χάθηκε ο κόσμος να τα γράφουν σε απλά ελληνικά?

Παράθεση

eirstei2

Νεοφερμένος

H eirstei2 έγραψε στις 08:58, 26-09-08:

Αγαπητέ φίλε Hook.
Επειδή η Χίος είναι πολύ μικρή και τυχαίνει να γνωρίζω το Βασίλη, με λυπεί πολύ το γεγονός ότι εξακολουθείτε σα φιλοζωικός να αγνοείται τη δεύτερη εν ενεργεία (διαθέσιμη και πρόθυμη να βοηθήσει το σύλλογο) κτηνίατρο. Η οποία παρεπιμπτόντως σας έχει κάνει ήδη πολύ καλή τιμή για τις στειρώσεις (120€ φθηνότερα) σε σχέση με το συνεργάτη σας κτηνίατρο. Συμφωνώ απόλυτα ότι όλοι οι κάτοικοι της Χίου γνωρίζοντας τα σπίτια σας, αφήνουν στις πόρτες σας κουτάβια. Καταννοώ ότι 3 άτομα δεν έπαρκούν για να λύσουν το πρόβλημα. Το θέμα όμως είναι ότι από πλευρά σας δεν υπάρχει κινητοποίηση όσον αφορά τους πολίτες. Σε τσαι που είχε οργανώσει ο σύλλογος και είχα έρθει, πέρα από κάτι φυλλάδια που μοιράστηκαν στον κόσμο (η συμμετοχή ήταν σημαντική), κανείς δε μίλησε στους παρευρισκόμενους για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύλλογος.Δεν έγινε καμία προσπάθεια να εγγραφούν καινούρια μέλη στο σύλλογο.Για να μην πολυλογώ ήταν μια "εκδήλωση" του συλλόγου, χωρίς την ουσιαστική παρουσία του.
Όσο για τα κουτάβια ευτυχώς που υπάρχουν και φιλόζωοι και τα ταϊζουν... Από 10 που ήταν αρχικά έχουν μείνει 5.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έγιναν ευθανασίες έτσι;;;Απλά το αναφέρω για να καταλάβεις ότι είμαι ενήμερη σε πολλά.
Τέλος, για τις ευθανασίες μαζεύω στοιχεία και όταν θα έχω πειστήρια θα τα ξαναπούμε.

Παράθεση

Hook

Νεοφερμένος

H Hook έγραψε στις 00:16, 27-09-08:

Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν είμαι στη Χίο αλλά στη Θεσσαλονίκη. Και είμαι εθελόντρια σε σωματείο τησ Θεσ/νίκης που συνεργάζεται με το φιλοζωικό της Χίου. Τα προβλήματα που αναφέρεις είναι λίγο πολύ τα ίδια σε κάθε πόλη. Θα πρότεινα, λοιπόν, αντί της στείρας κριτικής, και εφόσον βλέπω πως είσαι διατεθειμένη/νος να ασχοληθείς σοβαρά με τα ζώα, να επικοινωνήσεις με το Βασίλη και να αναλάβεις καθήκοντα. Να θυμίσω πως οι εθελοντές των σωματείων δεν έχουν τις γνώσεις και συχνά ούτε το χρόνο για "προσέλκυση" νέων εθελοντών, οπότε θα μπορούσες ίσως να αρχίσεις με την οργάνωση σε αυτόν τον τομέα. Είναι κρίμα άνθρωποι που αγαπούν τα ζώα και θέλουν να τα βοηθήσουν να αντιπαρατίθενται και να κατηγορούν τους άλλους. Αυτό άλλωστε είναι και το τρωτό σημείο μας το οποίο το Υπουργείο έχει εντοπίσει από καιρό και το χρησιμοποιεί σαν πρόφαση για να αγνοεί τις πιέσεις μας. "Η ισχύς εν τη ενώσει" ή "Διαίρει και βασίλευε". Εμείς διαλέγουμε.

Παράθεση

savillerow7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη savillerow7
. Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O savillerow7 έγραψε στις 03:32, 27-09-08:

Πάντως κι εγω στα γιάννενα αντιμετώπισα περίπου το ίδιο θέμα τα μώρά πάνε για ευθανασία...όμως εδω τα πράγματα είναι αρκετά "σκούρα" είναι πολύ λίγοι οι άνθρωποι που ασχολούνται-και ασχολούνται 24 /24ωρο- χωρίς καμία απολύτως βοήθεια!Ο Βούλης κάπως έτσι έφτασε σε μένα..για να γλιτώσει την ευθανασία...είναι πολυ σκληρό..αλλά νομίζω καταλαβαίνω την απόγνωση του τοπικού σωματίου

Παράθεση

dragonfly-kishar

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dragonfly-kishar
H dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H dragonfly-kishar έγραψε στις 16:11, 29-09-08:

Τα πράγματα με τα σωματεία δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα εμφανίζετε. Υπάρχουν ομάδες που δουλεύουν πολύ, υπάρχουν και άλλες που δε δουλεύουν και μαζεύουν χρήματα και άλλες που υπολειτουργούν. Θεωρώ πως ο κάθε άνθρωπος έχει το μυαλό να κρίνει ποια ομάδα τον εκφράζει και που μπορεί να ενταχθεί. Το να λέτε όμως ότι όλοι είναι άχρηστοι, κλέφτες και δολοφόνοι, προσβάλει και μένα και την ομάδα μας που ξέρω πόσο δουλεύουμε αλλά και όλα τα σωματεία που ξέρω ότι δουλεύουν.

Επίσης, αν βοηθήσετε μια ομάδα με χρήματα ή κάτι άλλο, αυτό δε πάει να πει ότι είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν μετά ότι ζώο βρίσκετε. Φυσικά πρέπει να υπάρχει συνεργασία, αλλά πχ εμείς δε μπορούμε πάντα να παίρνουμε ζώα ακόμα και αν προέρχονται από ανθρώπους που συστηματικά μας βοηθούν. Και αυτό συμβαίνει γιατί είναι πάρα πολλά τα περιστατικά.

Μαρίνα

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 16:24, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από dragonfly-kishar
Τα πράγματα με τα σωματεία δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα εμφανίζετε. Υπάρχουν ομάδες που δουλεύουν πολύ, υπάρχουν και άλλες που δε δουλεύουν και μαζεύουν χρήματα και άλλες που υπολειτουργούν. Θεωρώ πως ο κάθε άνθρωπος έχει το μυαλό να κρίνει ποια ομάδα τον εκφράζει και που μπορεί να ενταχθεί. Το να λέτε όμως ότι όλοι είναι άχρηστοι, κλέφτες και δολοφόνοι, προσβάλει και μένα και την ομάδα μας που ξέρω πόσο δουλεύουμε αλλά και όλα τα σωματεία που ξέρω ότι δουλεύουν.

Επίσης, αν βοηθήσετε μια ομάδα με χρήματα ή κάτι άλλο, αυτό δε πάει να πει ότι είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν μετά ότι ζώο βρίσκετε. Φυσικά πρέπει να υπάρχει συνεργασία, αλλά πχ εμείς δε μπορούμε πάντα να παίρνουμε ζώα ακόμα και αν προέρχονται από ανθρώπους που συστηματικά μας βοηθούν. Και αυτό συμβαίνει γιατί είναι πάρα πολλά τα περιστατικά.

Μαρίνα
Να συμφωνήσω με τη Μαρίνα... Εγώ χρόνια λειτουργώ μόνη μου, κάνω στειρώσεις σε γάτες μόνη μου, προσπαθώ να βρω οικογένειες για τα γατάκια που τυχαίνουν στο δρόμο μου μόνη μου...Τις περισσότερες φορές...Εν τούτοις, όποτε έχω ζητήσει κάποια βοήθεια , π.χ. από το stray, με έχουν συντρέξει....Και χρήματα δίνω όποτε μπορώ, όπου θεωρώ ότι μία εθελοντική ομάδα κάνει ορθή και σωστή δουλειά και το έχει αποδείξει ενώ, παράλληλα, είμαι επιφυλακτική εκεί που η έρευνά μου έχει δείξει ότι κάτι βρωμάει από πίσω...Από τον καθένα από εμάς εξαρτάται να ψάξουμε, να κρίνουμε, να ελέγξουμε, να κινητοποιηθούμε... Κάθε κύκλος συνεργασίας έχει και τον πυρήνα του... Σε μία χώρα που δεν λειτουργεί και δεν εφαρμόζεται τίποτα που να προστατεύει και υποστηρίζει τα δικαιώματα των ζώων, ο καθένας μας που αγαπά αυτές τις ψυχούλες πρέπει να μάθει να παίρνει πρωτοβουλίες και μόνος του, όπως τόσοι από εσάς όπως με χαρά μου διαβάζω... Είναι τόσα τα περιστατικά που αντιμετωπίζουν τα ελάχιστα ενεργά φιλοζωικά σωματεία καθημερινά που λυγίζουν και τον πιο δυνατό άνθρωπο...

Ευχαριστώ για την προσοχή σας...

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 16:37, 29-09-08:

Eγώ λέω να γίνει μια οργανωμένη κρούση για να επιδοτούνται από το κράτος ή από τους ΟΤΑ τα σωματεία και οι ενώσεις προσώπων ή ομάδες με βάση τη δραστηριότητα που έχουν να παρουσιάσουν. Δεν είναι σωστό οι εθελοντές να δουλεύουν εκ του υστερήματός τους και να τ' ακούν από πάνω. Πρέπει να βοηθήσει η πολιτεία για τα λειτουργικά έξοδα των ομάδων που προσφέρουν πολύτιμο έργο. Τι υποτιθέμενο πολιτισμένο κράτος είμαστε?
Για να γίνει αυτό όμως χρειάζεται διεκδίκηση.

Παράθεση

dragonfly-kishar

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dragonfly-kishar
H dragonfly-kishar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H dragonfly-kishar έγραψε στις 16:43, 29-09-08:

Δε γίνεται αυτό που λες. Η θέση του κράτους είναι η εξής. Ήμουν στη Νομαρχία πριν λίγες ημέρες και έμαθα ότι:

Ένας εθελοντής μπορεί να είναι εθελοντής μέχρι εκεί που θέλει/μπορεί. Το να ζητάει ή να απαιτεί χρήματα από το κράτος, τον κάνει να είναι εθελοντής επι πληρωμή, άρα δεν είναι ζωόφιλος αλλά εργάζεται. Σύμφωνα με τον Νόμο αρμόδιοι για να παίρνουν χρήματα είναι μόνο οι Δήμοι και κανένα σωματείο δε θα πάρει λεφτά για τη περίθαλψη και προστασία ζώων. Ακόμα και αν κάποιος Δήμος δώσει χρήματα σε σωματείο, θεωρείται παράνομος.

Μαρίνα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους