Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,966 εγγεγραμμένα μέλη και 2,809,116 μηνύματα σε 79,718 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 728 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σιάμ

Σιάμ
Σιάμ
Δημοσιεύτηκε από Unicorn
21-01-06
Εισαγωγή

Είναι από τις πιο όμορφες ράτσες που υπάρχουν, εύκολα αναγνωρίσιμες από τα σκούρα χαρακτηριστικά τους στα άκρα, και τα υπέροχα αμυγδαλωτά μπλε μάτια τους. Με σχεδόν αριστοκρατική εμφάνιση, η γάτα του σιάμ ήταν πασίγνωστη ήδη από πολύ παλιά, και κρατάει τα σκήπτρα στις πιο εντυπωσιακές γάτες μέχρι σήμερα, παρότι η εμφάνισή της έχει πάρει διάφορες μορφές και έχει υποστεί κάποιες αλλαγές.

Ιστορία

Κάποτε ήταν γνωστές ως «βασιλικές γάτες του Σιάμ». Την πανέμορφη και συναρπαστική αυτή γάτα που προέρχεται από το Σιάμ (νυν Ταϊλάνδη), την βρίσκουμε για πρώτη φορά στις βασιλικές κατοικίες και τους ναούς του Σιάμ. Το 1884, ο βασιλιάς του Σιάμ, χάρισε ενα ζευγάρι σιαμέζες γάτες στον βρετανό πρόξενο της Μπανγκόκ. Εκείνος τις πήρε μαζί του στην πατρίδα του, και έτσι έχουμε την πρώτη εμφάνιση σιαμέζας γάτας στην Αγγλία. Άρχισαν να εμφανίζονται σε αγγλικά σόου με γάτες, σχεδόν αμέσως, και σε αμερικάνικα σόου στις αρχές του 20ου αιώνα.

Η ποικιλία με τα σκούρα καφέ – σχεδόν μαύρα – άκρα, και τα απαλά καστανόγκριζα σώματα, εξακολουθεί να είναι και η πιο γνωστή ποικιλία. Ενώ η ποικιλία, με πολύ ανοιχτόχρωμα σώματα και σοκολατί πόδια, ουρά, πρόσωπο και αυτιά εμφανίστηκε με τον καιρό, η ποικιλία «blue point» (δηλαδή με γαλάζια σημεία), έλαβε επίσημη αναγνώριση το 1934. Αυτή η ποικιλία έχει ένα γαλαζωπό-λευκό σώμα με γκριζογάλαζα σημεία. Η ποικιλία «chocolate point» (με σοκολατί σημεία) αναγνωρίστηκε μετέπειτα. Το 1955 ακολούθησε αναγνώριση της ποικιλίας «lilac point» (με λιλά σημεία), με την οποία ολοκληρώθηκε η ράτσα. Η τελευταία αυτή ποικιλία, έχει ροζ-γκριζωπά σημάδια με λευκό σώμα που κάνει τη γάτα να φαίνεται πιο αιθέρια και εκλεπτυσμένη στο χρώμα.

Οι γάτες του Σιάμ υπάρχουν πλέον παντού στην Ευρώπη, την Ασία και τη Βόρεια Αμερική.

Περιγραφή της ράτσας και προσωπικότητα

Οι σιαμέζες γάτες είναι συναρπαστικά πλάσματα, τόσο στο ταπεραμέντο τους, όσο και στην εμφάνισή τους. Αναγνωρίζονται από την έντονη αντίθεση στα χρώματά τους (μπεζ σώμα με σκούρα καφέ άκρα), τα αριστοκρατικά κεφάλια τους, τρομερά έντονα γαλάζια μάτια σε αμυγδαλωτό σχήμα και το κοντό μεταξένιο τρίχωμά τους. Τα αυτιά τους είναι μακριά και μυτερά, με φαρδιά βάση. Οι σιαμέζες γάτες είναι πολύ χαριτωμένες, εύκαμπτες και αθλητικές. Τα πίσω πόδια τους είναι πιο ψηλά από τα μπροστινά. Οι πατούσες τους έχουν σχήμα οβάλ. Η ουρά τους είναι μακριά και λεπτή. Αυτή η ράτσα είναι μία από τις πιο γνωστές ράτσες αιλουροειδών στον κόσμο.

Και αυτή η ράτσα, όπως και άλλες έχει μεγάλο εύρος χρωματισμών από λιλά μέχρι σοκολατί, μαζί με σημάδια χρώματος τιγρέ ως και καστανόγκριζου χρώματος, ενώ υπάρχει και ποικιλία ταρταρούγας.

Είναι πανέξυπνες και πολύ αδιάκριτες, ενώ είναι γνωστές για τις μοναδικές κραυγές τους, που πολλοί άνθρωποι συγκρίνουν με τους ήχους που βγάζει ένα μωρό όταν κλαίει. Ένα από τα πιο σπουδαία χαρακτηριστικά της σιαμέζας γάτας είναι η φωνή της. Η φωνή της γάτας του Σιάμ είναι θρυλική. Μπορεί να γίνουν πολύ θορυβώδεις κάποιες φορές. Λέγεται, πως οι σιαμέζες μπορούν να μιλήσουν τόσο με τη φωνή τους, όσο και με το σώμα τους. Η ικανότητα επικοινωνίας τους, είναι ίσως η καλύτερη μεταξύ όλων των ειδών γάτας που υπάρχουν.

'Ερχονται κοντά άνθρωπο, φιλικές και στοργικές. Το σχετικά εξισορροπημένο επίπεδο δραστηριότητάς τους, κάνει πιο εύκολο για τις γάτες αυτές να ζήσουν σε διαμέρισμα. Προτιμούν καναπέδες ενώ σπανιότερα προτιμούν τις αγκαλιές.

Οι ποικιλίες που αναγνωρίζουμε, όχι βάσει του χρώματος, αλλά των αλλαγών που επήλθαν στην ράτσα με το πέρασμα των χρόνων, είναι τρεις. Παραδοσιακή, Κλασική και Μοντέρνα.

Περιεχόμενα

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Unicorn
Εκκολαπτόμενο Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7a.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  51,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Siamese clasic.jpg
Εμφανίσεις:  491
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trad siam.jpg
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  42,7 KB  

By Subject to change on 09-02-06, 08:28
Κάτι σχετικό-άσχετο που μου τη δίνει απίστευτα:
Όποτε τύχει να έχω τον Βέκτορ μαζί σε κλουβάκι για κάποιο λόγο (πχ ταξίδι, κτηνίατρο κλπ) πάντα θα υπάρξουν άτομα που θα με σταματήσουν και θα ρωτησουν με ψευτοενδιαφέρον χωρίς καν να έχουν δει το γατάκι, απλώς και μόνο επειδή κατάλαβαν οτι μεταφέρω ένα: "Σιάμ είναι;".
Αφού ρε φίλε δεν σε ενδιαφέρει και ούτε καν το κοίταξες, άντε συνέχισε το δρόμο σου και παράτα με! Ποιό το νόημα να με ρωτάνε αυτή τη σπαστική ερώτηση κάθε τόσο;;; (και δεν με έχουν ρωτήσει μιά και δυό φορές, έχω χάσει πια το μέτρημα!!)
Δεν έχω κάτι με τις Σιάμ, και περσική να με ρώταγαν αν είναι το ίδιο θα με εκνευρίζε. Μου τη σπάει αυτή η ψευτιά τους όμως πάρα πολύ.
Παράθεση
By ttliolios on 18-04-06, 12:04
Πολυ ενδιαφερον το αρθρο για τη ρατσα των σιαμ. Εχω μεγαλωσει ενα αρσενικο,το οποιο "εχασα" μετα απο αναγκαστικη ευθανασια, ως τα 4 του χρονια και εδω και 8 χρονια μεγαλωνω ενα θηλυκο. Η συμβιωση ειναι πολυ καλη εως αριστη. Παρα το γεγονος οτι τις περισσοτερες ωρες ειναι μονη στο σπιτι ειναι πολυ ησυχη, δεν κανει ζημιες και βασικα νομιζω πως απολαμβανει τον τιτλο της κυριας του σπιτιου. Τυγχανει να εργαζομαι σε εταιρεια κτην/κων φαρμακων και θα ηθελα να ενημερωσω ολους τους φιλους πως κυκλοφορει πλεον στην αγορα ενα φαρμακο με βαση τις φερομονες που βοηθα στην ηπια συμπεριφορα της γατουλας σας καιμ το πιο σημαντικο οσες εχουν συνηθεια να" μαρκαρουν" την περιοχη τους με ουρα. Το φαρμακο ειναι απολυτως ασφαλες και για το ζωο οσο και για τον ανθρωπο. Ονομαζεται feliway και κυκλοφορει σε μορφη spray καθως και σε ηλεκτρικη συσκευη που τοποθετειται απλα στη πριζα (οπως ενα αποσμητικο χωρου). Οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες πληροφοριες με χαρα να τον ενημερωσω. Φιλικωτατα ttliolios:up:
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 01-03-11 στις 22:03. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση
By Subject to change on 18-04-06, 18:51
ttliolios καλωσόρισες στο MyCat. Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία μιας και στη γλώσσα του ιντερνετ σημαίνουν οτι φωνάζεις, είναι δυσανάγνωστα και αισθητικά δυσσάρεστα.
Παράθεση
By Gemini on 19-04-06, 14:06
Πολύ ενδιαφέρον αυτό το καινούριο προϊόν που μας ανέφερες!
Eνδιαφέρομαι για περισσότερες πληροφορίες. Aν δεν σου κάνει κόπο, πες μας μερικά πραγματάκια παραπάνω και κυρίως το πού μπορούμε να το βρούμε.
Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση
By ladycat on 20-04-06, 00:50
εγω αυριο παω να το παρω να το δοκιμασω κ θα σας πω μου ακουγετε ενδιαφερων
Παράθεση
By popivoulgari on 08-05-06, 13:36
Πιστέψτε με φίλε μου ,και λίγα λέτε για αυτό το υπέροχο πλάσμα που είναι η γατούλα σας!!!!! Δηλώνω και εγώ σκλάβα της (Διότι, όπως και σεις θα γνωρίζετε, οι γάτες δεν έχουν αφεντικά. Μόνο σκλάβους....)
Με αφοσίωση η γατόφιλη φίλη σας popivoulgari
Παράθεση
By ttliolios on 08-05-06, 14:17
feliway

φιλοι μου ευχαριστω για το καλοσορισμα και τα σχολια σασ. το προιον διατειθεται σε ενημερωμενα pet-shops καθωσ και σε φαρμακεια που εμπορευονται και κτηνιατρικα φαρμακα. στο κεντρο τησ αθηνασ στην σωκρατουσ 63 στο φαρμακειο ''γερολυματοσ-λαμπρου'' σιγουρα μπορειτε να το βρειτε. για την επαρχια αν μου δωσετε περιοχη μπορω να σασ παραπεμψω στο πλησιεστερο καταστημα. ενημερωτικα πληροφορω οτι κυκλοφορει κι αντιστοιχο προιον και για σκυλακια. φιλικα. ttliolios
Παράθεση
By ttliolios on 08-05-06, 14:37
hello popini. thanks from me and of course dana. kisses!!!!!!!!
Παράθεση
By loykoymaki on 18-06-06, 13:25
Hello cats.Τυχαινει να γνωριζω αυτη την ρατσα πολυ καλα καθως ειχα ενα ζευγαρι το οποιο ομως ειχε δυσαρεστο τελος .Ο Ριρικος μετα απο εναν τσακωμο με αλλους γατους πεθανε απο φολα.Η Δαναη καποιος επιτυδιος την σκοτωσε ακριβως εξω απο το σπιτι μου.Αυτο που δεν ξερω αν το γνωριζετε , αφορα την σχεση της συγκεκριμενης ρατσας με τα παιδια που εχει αποκτησει απο αλλη ρατσα γατου .ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!!.Ετυχε να δω την αντιδραση της γατας μου οταν γεννησε την πρωτη φορα , επειδη δεν ηταν απο την ιδια ρατσα τα κομματιασε .Γιαυτο προσοχη στο ζευγαρωμα. Φιλακια loykoymaki
Παράθεση
By ladycat on 18-06-06, 13:39
εμενα η δικια μου οταν γεννησε παρολο που ηταν κοπρακια τα λατρευε κ τα περιποιωταν δεν τα σκοτωσε ποτε
Παράθεση
By roz on 17-07-06, 16:44
Αρχική Δημοσίευση από loykoymaki
Hello cats.Τυχαινει να γνωριζω αυτη την ρατσα πολυ καλα καθως ειχα ενα ζευγαρι το οποιο ομως ειχε δυσαρεστο τελος .Ο Ριρικος μετα απο εναν τσακωμο με αλλους γατους πεθανε απο φολα.Η Δαναη καποιος επιτυδιος την σκοτωσε ακριβως εξω απο το σπιτι μου.Αυτο που δεν ξερω αν το γνωριζετε , αφορα την σχεση της συγκεκριμενης ρατσας με τα παιδια που εχει αποκτησει απο αλλη ρατσα γατου .ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!!.Ετυχε να δω την αντιδραση της γατας μου οταν γεννησε την πρωτη φορα , επειδη δεν ηταν απο την ιδια ρατσα τα κομματιασε .Γιαυτο προσοχη στο ζευγαρωμα. Φιλακια loykoymaki
Οι γονείς μου έχουν μια θηλυκή σιάμ, η οποία ζευγάρωσε με ένα κεραμμυδόγατο. Έκανε 4 πανέμορφα γατάκια, που τα πρόσεχε όλη μέρα, το βράδυ τα ανέβαζε ένα ένα στο κρεββάτι για να κοιμηθούν (στην οικογένειά μας οι γάτες κοιμούνται μαζί μας )και όταν βρήκαμε οικογένεια και για το τέταρτο και έμεινε χωρίς τα παιδιά της έπαθε κατάθλιψη. Τα έψαχνε μέσα στο σπίτι.
Παράθεση
By Ismini on 27-07-06, 14:05
και μενα η Κλεοπατρα (σιαμ) ειχε κανει ενα μαυρο παιδακι και του φερονταν μια χαρα, οσο και στα προηγουμενα της παιδια που ηταν σιαμ. Εγω εχω ακουσει για τις σιαμ οτι στην πρωτη γεννα καλυτερα να ζευγαρωνουν με τη ρατσα τους, γιατι εαν ζευγαρωσουν με κεραμιδογατο τα μωρα βγαινουν πιο μεγαλοσωμα, με μεγαλυτερο κεφαλι και μπορει η μαμα Σιαμ να πεθανει στη γεννα.
Παράθεση
By anabou on 29-07-06, 11:53
Καταρχην συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει σε αυτό το site. Χτες το ανακάλυψα και έχω ενθουσιαστεί! Οι γονείς μου έχουν μια γάτα Σιαμ η οποία είναι τώρα 16 χρονών. Με την Μιτσυ μεγαλώσαμε μαζί καθώς όταν την πήραμε εκείνη ήταν 2 μηνών κι εγώ 8 χρονών. Γέννησε 2 φορές προτού την στειρώσουμε. Την πρώτη φορά αφού ζευγάρωσε με γάτο Σιαμ και την δεύτερη αφού ζευγάρωσε με κεραμιδόγατο (μαλλον χρώματος μαύρου αν κρίνω απο τα γατάκια). Και τις 2 φορές ήταν πολύ στοργική μητέρα, αν και με τα δεύτερα γατάκια δέθηκε περισσότερο γιατί έμεινε περισσότερο καιρό μαζί τους καθώς ήταν μαύρα και μας ήταν πιο δύσκολο να τα δώσουμε. Η αλήθεια είναι όμως ότι στη δεύτερη γέννα ταλαιπωρήθηκε πολύ γιατί τα γατάκια ήταν πολύ μεγαλύτερα από τα σιαμ. Μάλιστα επειδή ήταν 5 είχε εξαντληθεί και σε κάποια φάση φοβηθήκαμε ότι θα πάθαινε τίποτα αλλά ευτυχώς συνήλθε και ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα. Είναι πολύ αριστοκρατικός χαρακτήρας, πολύ καλή και πολύ κοινωνική γάτα. Σε αντίθεση με αυτά που λένε για τις γάτες σιαμ, η Μιτσυ ποτέ δεν έχει κάνει ζημια στο σπίτι και ποτέ δεν έχει δαγκώσει-γρατζουνίσει κάποιον. Συνήθως όταν βλέπει τα σκούρα φεύγει (όσον αφορά ανθρώπους, γιατί όσο αφορά άλλες γάτες δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί της ακόμα και τώρα που είναι γριούλα).
Παράθεση
By Ismini on 31-07-06, 11:02
Έτσι ήταν και ο Καίσαρας σαν την Μιτσυ της anabou. Αντίθετα με τις"ράδιο αρβύλα" πληροφορίες για τα Σιάμ, αυτός ήταν "χαλί να τον πατήσεις". Ακόμα κι όταν τον έκανα μπάνιο (το μισούσε) ο κακομοίρης μόνο φώναζε κι έκλαιγε. Γρατζουνιά και δάγκωμα μηδέν. Πολύ δεκτικός και καλός με νέα γατάκια και ο πιο καλός πατέρας. (μέχρι που έγλυφε τα παιδιά του στον ποπο για να κάνουν τσίσα!). Στα υπόλοιπα Σιαμ που είχα (συνολικά 16) επίσης δεν παρατηρήθηκε τέοια κακή συμπεριφορά.
Παράθεση
By Elektra on 04-08-06, 17:02
Hello, ειμαι καινουρια στο site και θα ηθελα πληροφοριες για την Σιαμεζα καθως σκεφτομαι να αγορασω μια αλλα διαβασα το υπεροχο κειμενο και πληροφοριθηκα οτι εχουν θρυλικες φωνές,(κανουν φασαρια) δηλαδη??? Επισης μηπως ξερει κανεις συμπεριφορα και τα λοιπα? Εχω ψιλοφρικαρει!
Παράθεση
By Lady on 04-08-06, 18:36
Κοίτα γενικά οι γάτες νιαουρίζουν.Ο δικός μου που δεν είναι ράτσας αλλά ταράτσας είναι πάρα μα πάρα πολύ φωνακλάς μέχρι να τον πάρω αγκαλίτσα.Είναι γενικά στον χαρακτήρα της γάτας καί η φωνή αλλά και πολλά άλλα.Η πιό τρυφερή γάτα που έχω δεί ήταν Σιάμ.Αλλα δε πρέπει να βάζουμε όλες τις γατούλες στο ίδιο τσουβάλι επειδή ανήκουν στην ίδια ράτσα.Υπάρχουν γάτες γκρινιάρες, γάτες επιθετικές, τρυφερές ,ζημιάρες..Η κάθε μια είναι ξεχωριστή.Καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις!
Καλέ Ισμήνη 16 Σιάμ είχες???λοολ
Παράθεση
By Elektra on 04-08-06, 18:55
Σε ευχαριστω πολυ. Βασικά πρωτη φορα στην ζωη μου αποφασηζω να παρω γατα και φοβαμαι για επιπλα, πιπι και κακα σκανταλιες και τετοια...Βεβαια θα κανει τα δικα του, αλλα ελπιζω να μην διαλυθει το σπιτι!!!
Παράθεση
By Elektra on 04-08-06, 18:57
Αρχική Δημοσίευση από Elektra
Σε ευχαριστω πολυ. Βασικά πρωτη φορα στην ζωη μου αποφασηζω να παρω γατα και φοβαμαι για επιπλα, πιπι και κακα σκανταλιες και τετοια...Βεβαια θα κανει τα δικα του, αλλα ελπιζω να μην διαλυθει το σπιτι!!!
Εσυ που εχεις γατουλα πως το βλεπεις το θεμα? Εχεις καποια καλη συμβουλη?
Παράθεση
By Elektra on 04-08-06, 19:07
Μιας και εχετε γατουλες Σιαμ θα μπορουσατε να με πληροφορησετε αν αφηνουν πολυ τριχα? Και επεισης σαν γενικη συμπεριφορα ειναι καλες? Γιατι λενε οτι μερικες γατες ειναι πολυ κακιασμενες και επιθετικες.
Παράθεση
By Lady on 05-08-06, 02:30
Βασικά αν δε θες οπωσδήποτε να αγοράσεις μια Σιαμ πάρε ένα γατάκι του δρόμου να το σώσεις κιόλας από την κακία του κόσμου..Τώρα για το πιπί που λες οι γάτες είναι καθαρές εκτός από κάποιες περιπτώσεις όχι συχνες.Τωρα για τις σκανταλιές μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα!Φαντάζομαι έχεις σκέφτει το οικονομικό (φαί, ιατρικά , στείρωση) και οτι θα την προσέχεις. Πχ στην πρώτη δυσκολία ( πχ διακοπές ) δε θα την παρατήσεις στο δρόμο. γενικά μιλάω έχουν δεί πολλά τα μάτια μας!!
Πέρα από αυτό οι στιγμές παρέα με μια γάτα νομίζω πως θα χαράξουν τη μνήμη σου έτσι και προετοιμαστείς και την αποκτήσεις τελικά.Σ' αυτό θα συμφωνήσουν και όλοι οι γατόφιλοι του site..Οι στιγμές μαζί τους είναι ανεκτίμητες.
Στην κάθε σου προσπάθεια να ξέρεις πως θα έχεις τη βοήθεια και τη συμπαράσταση μας!!!
Παράθεση
By Subject to change on 05-08-06, 21:47
Τα εκτός θέματος μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ. Παρακαλώ ας συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση
Παράθεση
By aiorasky on 09-11-06, 22:23
Φοβερο το περιστατικο που γράφεις. Εγω θα υιοθετήσω μια θηλυκια γατουλα σιαμ που βρεθηκε στο δρόμο,απο τη φιλοζωικη. Συγκεκριμένα θα πάω αύριο να τη πάρω και να τη φέρω στο καινούργιο της σπίτι. Είμαι πολυ χαρουμενη και ενθουσιασμένη που θα ερθει σπίτι! Σκοπεύω να την στηρώσω και γνωρίζω οτι είναι για το καλο της, αλλα υπαρχουν στίγμές που στη σκέψη αυτή στεναχωριέμαι. Είναι σίγουρα καλα η γάτα; Η υπαρχει περιπτωση να την επηρεασει αρνητικα στη διαθεση της;
Παράθεση
By anabou on 10-11-06, 17:08
Είναι καλό να στειρώνεται ένα ζώο γιατί έτσι δεν ταλαιπωρείται και αποφεύγει και κάποια προβλήματα υγείας. Για περισσότερα δες εδώ:

http://mycat.e-steki.gr/showthread.p...DF%F1%F9%F3%E7
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=22063
Παράθεση
By DxL on 27-11-06, 18:14
Αρχική Δημοσίευση από anabou
Καταρχην συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει σε αυτό το site. Χτες το ανακάλυψα και έχω ενθουσιαστεί! Οι γονείς μου έχουν μια γάτα Σιαμ η οποία είναι τώρα 16 χρονών. Με την Μιτσυ μεγαλώσαμε μαζί καθώς όταν την πήραμε εκείνη ήταν 2 μηνών κι εγώ 8 χρονών. Γέννησε 2 φορές προτού την στειρώσουμε. Την πρώτη φορά αφού ζευγάρωσε με γάτο Σιαμ και την δεύτερη αφού ζευγάρωσε με κεραμιδόγατο (μαλλον χρώματος μαύρου αν κρίνω απο τα γατάκια). Και τις 2 φορές ήταν πολύ στοργική μητέρα, αν και με τα δεύτερα γατάκια δέθηκε περισσότερο γιατί έμεινε περισσότερο καιρό μαζί τους καθώς ήταν μαύρα και μας ήταν πιο δύσκολο να τα δώσουμε. Η αλήθεια είναι όμως ότι στη δεύτερη γέννα ταλαιπωρήθηκε πολύ γιατί τα γατάκια ήταν πολύ μεγαλύτερα από τα σιαμ. Μάλιστα επειδή ήταν 5 είχε εξαντληθεί και σε κάποια φάση φοβηθήκαμε ότι θα πάθαινε τίποτα αλλά ευτυχώς συνήλθε και ζει και βασιλεύει μέχρι σήμερα. Είναι πολύ αριστοκρατικός χαρακτήρας, πολύ καλή και πολύ κοινωνική γάτα. Σε αντίθεση με αυτά που λένε για τις γάτες σιαμ, η Μιτσυ ποτέ δεν έχει κάνει ζημια στο σπίτι και ποτέ δεν έχει δαγκώσει-γρατζουνίσει κάποιον. Συνήθως όταν βλέπει τα σκούρα φεύγει (όσον αφορά ανθρώπους, γιατί όσο αφορά άλλες γάτες δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί της ακόμα και τώρα που είναι γριούλα).
Ψίτ, δεν παίζω!!!! Αυτή η γατούλα είναι ίδια με την δικιά μου.
Πότε μου την πήρες και την φωτογράφισες? εεεεε?

Παράθεση
By anabou on 27-11-06, 19:33
Καλά έχω μείνει! Είναι όντως ίδια! Πόσο χρονών είναι;
Παράθεση
By souza on 27-11-06, 19:41
Έχω και γω μια σιάμ γάτα την Σούζα (βγαίνει από το "γρουσούζα" μιας και έτσι την φώναζε η πεθερά μου
Η Σούζα βρέθηκε στο σπίτι εδώ και αρκετά χρόνια, τουλάχιστον 7 και έκτοτε την φροντίζω και της έχω ιδιαίτερη αδυναμία.
Είναι ολόιδια με τις παραπάνω φωτό μόνο που έχει μια ιδιαιτερότητα: η ουρά της δεν είναι μακριά, αλλά κομμένη. Όχι, δεν της την έχει κόψει κανείς, είναι δυσπλασία. Όταν γέννησε (από τις πολλές φορές που χει πάει με κεραμιδόγατους..) έκανε 3 γατάκια: το ένα είχε ίσια ουρά, το άλλο ίσια και στο τέλος "έσπαγε" και το τρίτο εντελώς "κομμένη" σαν της μάνας της.
Το ότι έχει αυτή τη δυσπλασία στην ουρά σημαίνει κάτι;
Είναι ας πούμε ανωμαλία στα χρωματοσώματά της;
Έχει έντονη προσωπικότητα, είναι ήσυχη σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει γάτα στο σπίτι, δεν νιαουρίζει ποτέ(ελάχιστες φορές την έχω ακούσει..), είναι διακριτική και δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα για χάδια, μόνο όποτε το θέλει εκείνη.
Παράθεση
By DxL on 27-11-06, 21:13
Αρχική Δημοσίευση από anabou
Καλά έχω μείνει! Είναι όντως ίδια! Πόσο χρονών είναι;
Εμένα είναι 11 και την λένε Sushi...
Παράθεση
By aiorasky on 27-12-06, 22:22
Τι γλυκια γατουλα! Εγω και εχω μια σιαμ γατουλα 7 μηνων. Αν και την εχω κοντα μου λίγο καιρο εχω παρατηρησει καποιες αντιδρασεις της. ειναι τοσο τρυφερη ψυχη που οταν δεν ειναι καποιος καλα στο σπίτι ερχεται και τον παρηγορει γλυφοντας τον!
Παράθεση
By Μαριαλένα11688 on 09-01-07, 10:10
Αγαπητή μου φίλη, θα ήθελα να σου πω πως αυτό που λες είνα λίγο απόλυτο. Οι γάτες κάθε ράτσας έχουν χαρακτήρα, ο οποίος κληρονομείται από τη μαμά στο παιδί και δεν έχει να κάνει με τη ράτσα. Ο καλύτερός μου φίλος έχει μια Σιάμ γατούλα, την Πανδώρα. Την ξέρω πολύ καλά γιατί την είχα κρατήσει για 1 μήνα όταν έλειπε. Η Πανδώρα πριν 3, μήνες γέννησε 5 γατάκια από έναν ασπρόμαυρο γατούλη της γειτονιάς που ήταν πολύ κακός. Τα γατάκια ήταν όλα ασπρόμαυρα και με μακριά ουρά, εκτός από 1 που είχε την σπαστή ουρά της Πανδώρας, το οποίο υιοθέτησα εγώ. Τη λένε Miucia και έχει το χαρακτήρα της Πανδώρας. Ο φίλος μου τα χάρισε όλα εκτός από 1, και σε πληροφορώ ότι η Πανδώρα ήταν πολύ καλή μαμά!!!!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lefteris14

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους