Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,034 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,472 μηνύματα σε 82,302 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρώσικη μπλε

Ρώσικη μπλε
Ρώσικη μπλε
Δημοσιεύτηκε από Subject to change
19-01-06
Ρώσικη μπλε

Το χαρακτηριστικό που ξεχωρίζει τη Ρώσικη μπλε είναι το διπλό της τρίχωμα, τόσο βελούδινο που είναι απαράμιλλο από κάθε άλλη ράτσα. Το πιο διάσημο και πιθανόν πιο όμορφο μέχρι στιγμής δείγμα της ράτσας ήταν η Vashka, που είχε ο Τσάρος Νικόλαος ο Αʼ της Ρωσίας, όπου αυτές οι γάτες θεωρούνταν οιωνός καλής τύχης.
Ιστορία
Η ποικιλία των ονομάτων της Ρώσικης Μπλε είναι απόδειξη της σύγχυσης που περιβάλλει την καταγωγή της. Οι αποδείξεις για το ότι αποτελεί μια φυσική ρώσικη ράτσα είναι ισχυρές, αποδείξεις που υποστηρίζονται από τις πολλές που έχουν βρεθεί από παλιά στη Σουηδία. Ωστόσο, η μεταγενέστερη ιστορία της είναι λιγότερο σίγουρη. Ήταν καταρχήν γνωστή ως «η Γάτα του Αρχάγγελου» επειδή ήρθαν δείγματα στη Βρετανία από το Ρώσικο λιμάνι του Αρχάγγελου από Ελισαβετιανούς ναυτικούς. Αργότερα, ήταν γνωστή τόσο ως Ισπανική Γάτα όσο και σαν Γάτα της Μάλτας, και το τελευταίο όνομα παρέμεινε στις ΗΠΑ μέχρι τις αρχές αυτού του αιώνα. Η ράτσα μειώθηκε κατά το Βʼ παγκόσμιο πόλεμο και οι προσπάθειες να την αναζωογονήσουν – χρησιμοποιώντας διασταυρώσεις Βρετανικής Μπλε και Σιαμέζας – οδήγησαν, αντίθετα, στην πρακτική της εξαφάνιση: η γάτα έγινε μια Μπλε Σιαμέζα στον τύπο και έχασε σχεδόν το διπλό της τρίχωμα. Στα τέλη της δεκαετίας του 1960 συνέβη μια επιστροφή στον αρχικό τύπο μετά από συντονισμένες προσπάθειες αυτών που αναπαράγουν ράτσες και στις 2 πλευρές του Ατλαντικού.

Χαρακτήρας
Η Ρώσικη Μπλε είναι πολύ ντροπαλή και ήσυχη, τόσο ήσυχη που είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς πότε έχει οίστρο η θηλυκιά!

Εξωτερικά χαρακτηριστικά
Πρόσωπο-κεφάλι: Τα μάτια είναι αμυγδαλωτά με ζωντανό πράσινο χρώμα και τοποθετημένα αρκετά μακριά το ένα από το άλλο. Χοντρή γούνα φαρδαίνει το πρόσωπο ανάμεσα στα μάτια. Τα αυτιά είναι μεγάλα και ελαφρώς τονισμένα. Το δέρμα τους είναι λεπτό και ελαφρά καλυμμένο από πολύ ωραία γούνα, κάνοντας τα σχεδόν διαφανή. Το κεφάλι πρέπει να είναι κοντό και διαμορφωμένο σαν σφήνα με μια μετρίως μακριά μύτη. Το μαξιλαράκι της μύτης έχει μπλε απόχρωση στη Βρετανία ενώ απαλό γκρι στις Ηνωμένες Πολιτείες.
Σώμα: Με ωραία κόκκαλα αλλά και μυώδης, η Ρώσικη Μπλε είναι μια γάτα με αθλητική εμφάνιση. Τα πόδια της είναι μακριά και με καλοφτιαγμένα κόκκαλα. Οι πατούσες είναι μικρές και οβάλ στη Βρετανία με μπλε μαξιλαράκια. Αντίθετα, στις ΗΠΑ είναι πιο στρογγυλές με ροζ ή μωβ μαξιλαράκια. Το τρίχωμα της είναι κοντό, βελούδινο με μια υφή που μοιάζει με λουτρ. Είναι διπλός τύπος, προεξέχει από το σώμα της γάτας λόγω της πυκνότητας του. Το χρώμα θα πρέπει να είναι όμοιο μπλε, με χαρακτηριστική γυαλάδα που παράγεται από τις ασημένιες άκρες των τριχών προφύλαξης.

Ποικιλίες
Έχουν παραχθεί πειραματικά ολόλευκες και ολόμαυρες Ρωσικές, αλλά δεν τράβηξαν το ενδιαφέρον εκτός της Νέας Ζηλανδίας.

Kάντε κλικ στις φωτογραφίες παρακάτω για να τις δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος.
(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  russian_blue.gif
Εμφανίσεις:  812
Μέγεθος:  130,8 KB  
Συνημένες Εικόνες

References
Ultimate CAT - David Taylor (Εκδόσεις Dorling Kindersley)
http://www.cfainc.org/breeds/profiles/russian.html
By Elektra on 09-05-07, 14:45
τι πανεμορφη γατα ειναι αυτη καλε! το αδεσποτο που ειχα μαζεψει εγω το εχω στην αυλη τωρα και ευχαριστιεται τον ηλιο.... σκεφτομαι λοιπον να παρω και εναν δευτερο γατο. να παρω τη πωσικη μπλε? οποιος εχει περετερω πληροφοριες για τη ρατσα παρακαλω να με ενημερωσει.
Παράθεση
By Elektra on 09-05-07, 15:41
επιδη θελω να αγορασω μια ρωσικη μπλε μηπως κανεις απο το σαιτ εχει πληροφοριες για το που μπορω να βρω ατομο που να μου πουλησει ενα γατακι 2 μηνων αρσενικο? ευχαριστω πολυ (ευχηθητε μου καλη τυχη)!
Παράθεση
By yasmin1gr on 09-05-07, 16:21
Στον καταλογο της διεθνους εκθεσης γατας εχει τους ελληνες εκτροφεις LAMORE VERA +30410237439 www.geocitiew.com/lamorevero/
Παράθεση
By Elektra on 11-05-07, 17:55
Ευχαριστω πολυ! Βρηκα ενα μαγαζι πολυ καλο και εμπιστοσυνης στην Κηφισια και παραγγειλα την ρωσικη μπλε!!!! Δεν είναι υπέροχο?? Σε 1 μηνα θα εχουμε ενα καινουριο μελος στην οικογενεια μας! Ελπιζω να εχω λιγο support απο εσας γιατι δεν εχω ξαναγορασει ποτε γατα ρατσας.... παντα φροντιζα τα αδεσποτα γατακια ... ελπιζω ολα οτι θα πανε καλα... και παλι σας ευχαριστω πολυ!
Παράθεση
By Vittorio on 18-05-07, 17:55
Γειά σου Elektra Καλώς να δεχτείς το νέο σου γατάκι!!!Σίγουρα θα είναι πολύ όμορφο....
Θα μπορούσες να μου πεις την διεύθυνση του Pet shop στην Κηφισιά γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ ???
Επίσης υπαρχει κανεις που να ξέρει πως μπορώ να βρω Κορατ στην Ελλάδα η αν ξερετε καποιον που να εισαγει ?
Με όσους κτηνιατρους και να εχω μιλησει μου λενε το ίδο πραγμα "1.Κορατ ??? Που την θυμηθηκες 2.Δεν μου χει τυχει ποτε να συνατησω και να εξετασω Κορατ και δεν ξερω καποιον που να φερνει"!!!
Στην τελική μου φαινεται οτι θα πεταχτώ μεχρι την Τaυλανδη μια βολτα για να την φέρω μονος μου

Φιλικά Vittorio !!!!!! :up:
Παράθεση
By Elektra on 29-05-07, 11:43
φυσικα και μπορω να σου πω. το τηλεφωνο του pet shop ειναι 2108015028 και διευθυνση τατοιου 6. για περισσοτερες πληροφοριες παρτους τηλ! εχουν πολλα ειδη γατας. εγω αγορασα μια βρετανικη μπλε (680 ευρω) και την παραλαμβανω αυριο μεσημερι! ειναι αρσενικη 3 μηνων και ειμαι σηγουρη πως θα ειναι κουκλι!!! ειμαι τοσο ενθουσιασμενη! πρωτη φορα θα εχω σπιτι γατα ρατσας! Μηπως μπορει καποιος να με ενημερωσει για οτι ξερει για την ρατσα απο συμπεριφορα και τετοια. θα το εκτιμησω πολυ. ευχαριστω για ολο το support που προσφερετε ειστε ολοι υπεροχοι και ειδικα τωρα με την γατα θα χρειαστω πολυ βοηθεια. θα ηθελε καποιος να μου δωσει το e-mail του για να με βοηθαει κατα καιρους??? ειναι καλη η ηλικια που τον αγοραζω? ποτε θελει στειρωση? η πατσα που επελεξα ειναι καλη? (βασικα ολες οι γατες πιστευω πως ειναι υπεροχες):up:
Παράθεση
By aspasiapef on 30-05-07, 09:34
Αρχική Δημοσίευση από Elektra
.....εγω αγορασα μια βρετανικη μπλε (680 ευρω) και την παραλαμβανω αυριο μεσημερι! ειναι αρσενικη 3 μηνων και ειμαι σηγουρη πως θα ειναι κουκλι!!! .
........ειναι καλη η ηλικια που τον αγοραζω? ποτε θελει στειρωση? η πατσα που επελεξα ειναι καλη? (βασικα ολες οι γατες πιστευω πως ειναι υπεροχες):up:
Τελικά δεν αγόρασες την Ρώσικη μπλε που είχες παραγγείλει αρχικά, αλλά Βρετανική? Αν θες πληροφορίες για την British Shorthair θα βρεις σε αυτό το site.
Παράθεση
By Iokasti on 17-08-07, 13:13
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τους μπλέ ρώσσους εγώ έχω δυό πανέμορφα αδερφάκια που τα έχω πάρει απο το εκτροφείο lamorevero. Τον Ορφέα (Morpheus dell'AmoreVero) και την Μόλλυ (Myriam dell'AmoreVero).
H διευθυνση του site είναι http://www.##############/lamorevero/index.htm.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2007-01-22[03].jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  516,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2006-8-1[2].jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  119,0 KB  
Παράθεση
By Fotini on 21-09-07, 10:57
Αρχική Δημοσίευση από Elektra
φυσικα και μπορω να σου πω. το τηλεφωνο του pet shop ειναι 2108015028 και διευθυνση τατοιου 6. για περισσοτερες πληροφοριες παρτους τηλ! εχουν πολλα ειδη γατας.
Τα μόνα είδη γάτας που φέρνουν είναι: Περσικές, Τσιντσιλά, Ιμαλαϊων, Ρωσική μπλε, Βρετανική κοντότριχη. Τους ρώτησα σήμερα.
Παράθεση
By georgia alex on 02-04-08, 14:13
καλησπερα σε ολους!επειδη εδω και 5 μηνες εχω ενα πανεμορφο russian blue αγορακι,τον ROBERTO ενα εχω να σας πω...ειναι απιστευτα αγαπησιαρης,χαδιαρης,τρυφερουλης και κοινωνικοτατος!!!Οσοι τον εχουν γνωρισει τον εχουν λατρεψει,οποιος σκεφτεται να αποκτησει ενα russian blue να το κανει!!!:up:
Παράθεση
By moukelis on 02-04-08, 14:29
Καλωσήρθες!
Είναι πανέμορφα,να τον χαίρεσαι!Βάλε μας και καμιά φωτογραφία να τον δούμε κι εμείς!
Παράθεση
By georgia alex on 03-04-08, 12:26
Καλημερα σε ολους και στον moukelis!
Επειδη εχω Η/Υ μονο στη δουλεια και εχω μονο 3 μηνες που χρησιμοποιω το Internet δεν ξερω και πολλα,θα βρω τροπο ομως να βαλω μια photo του Robertουλη μου!!Επειδη την προηγουμενη γατουλα μου την εχασα περυσι στις 29/6 τελειως ξαφνικα(ο γιατρος ειπε οτι πεθανε μαλλον απο ανακοπη) και ηταν μολις 2 χρονων:cry: εχω γεμισει τον εαυτο μου πολλες τυψεις και νιωθω οτι δεν εδειξα ποσο πολυ την αγαπουσα,στον Robertουλη μου δειχνω συνεχεια ποσο πολυ τον αγαπαω καθε στιγμη,αν και ακομα εχω τον φοβο μην τυχον τον χασω...
Παράθεση
By moukelis on 03-04-08, 12:38
Αχ τι κρίμα...Κι εγώ σε τέτοια ηλικία έχασα τον γατούλη μου πέρισυ.
Δε φταις,μην κατηγορείς τον ευατό σου,και γέμισε τη μουσούδα του γατούλη σου όσα φιλάκια μπορείς!
Παράθεση
By georgia alex on 03-04-08, 12:45
Μμμμ...Τετοια του κανω κι εχει γινει πολυ αγαπησιαρικο..Ελπιζω κι εσυ moukelis να νιωθεις καλυτερα...
Παράθεση
By moukelis on 03-04-08, 13:13
Στην αρχή ήμουν χάλια,αλλά με τον καιρό και τον ερχομό άλλου γατονίου στο σπίτι,είμαι καλύτερα...Και τώρα περιμένω την μικρή μου Πριγκήπισσα να μου αναπληρώσει το κενό!
Παράθεση
By Mariannioum on 15-04-08, 19:18
Οι τρεις αγαπημένες μου ράτσες είναι κεραμιδόγατοι, Περσικά και η Ρωσική μπλε. Αν πάρω δεύτερη γάτα αυτή θα είναι η Ρωσική μπλε. Αλήθεια πως θα είναι αν διασταυρωθεί με Περσική???
Παράθεση
By Vittorio on 18-04-08, 13:15
Καλημέρα!!!Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα τελευταία για την απόκτηση της δικιάς μου ρωσικής μπλε...
Όσα τηλέφωνα εχω πάρει σε pet shop για να παραγγείλω την ρωσική μου λένε οτι το γατακι 8α ερ8ει 2 μηνών χωρισ να εχει κανει εμβολια (επειδη ειναι μικρο ακομα) με το chipaki του και τα χαρτια του θα ερθουν μετα απο 5 μηνες ....Οντως ετσι γινεται η να μην τους εμπιστευτω ????
Παράθεση
By moukelis on 18-04-08, 13:40
Εγώ σε θα αγόραζα με τίποτα από πετ σοπ.Έχω δει σε τι συνθήκες τα μεταφέρουν και τα έχουν...Και που ξέρεις ότι θα σου στείλουν τα χαρτιά του;Ή οτι θα είναι έγκυρα;Γιατί δεν δοκιμάζεις από κάποιον εκτροφέα καλύτερα;
Παράθεση
By Vittorio on 18-04-08, 14:20
Αυτο ειναι το δυσκολο πηρα στα πιο πολλα πετ σοπ της αθηνας η περισσοτεροι δεν φέρνουν ρωσικη μπλε εχω βρει εναν εκτροφεα ο οποιος ειναι στην γερμανια αλλα και παλι απο εκει πωσ θα μου τα στειλουν ? παλι δυσκολο μπορει καποιος να μ προτεινει ενα αξιοπιστο πετ σοπ σε οποιοδηποτε μερος της ελλαδος οπου να φερνει ρωσικεσ μπλε ??? ευχαριστω γιαι την βοηθεια
Παράθεση
By sublime on 18-04-08, 14:24
Vittorio απο πετ σοπ ποτέ δεν ξέρεις τί θα πάρεις και σε τι συνθήκες. Εκτροφέας Ρώσσικης Μπλε στην Ελλάδα: http://www.##############/lamorevero/
Παράθεση
By Vittorio on 18-04-08, 14:49
Εχω επικοινωνησει με το λινκ που μου εστειλες αλλα εχουν μετακομισει γερμανια πλεον ειναι το πιο εμπιστο ατομο πιστευς για τισ ρωσικες μπλε τωρα δεν ξερω ¨τι να κανω
Παράθεση
By ruko on 18-04-08, 14:58
Vittorio, επικοινώνησε με τον Ελληνικό Όμιλο Γάτας στα
210 9021302
210 6613634
για να τους ρωτήσεις αν υπάρχουν άλλοι εκτροφείς εδώ. Αλλιώς, καλύτερα να στραφείς σε εκτροφέα του εξωτερικού (μη νομίζεις, πολλά μέλη έχουν πάρει γατάκια απ' έξω).

Όσο για την άλλη απορία σου, ΔΕΝ υπάρχουν αξιόπιστα πετ σοπ. Μην προτιμήσεις ζώο από εκεί ούτε από kitten brokers.
Παράθεση
By Mariannioum on 14-05-08, 21:26
Οι αγαπημένες μου ράτσες είναι: ρωσική μπλε, Περσίας(σαν αυτή που έχω) και βρετανικές κοντότιχες
Παράθεση
By Iokasti on 25-05-08, 18:45
Vittorio απο το "Lamore vero " έχω πάρει τον Ορφέα και την Μόλλυ μου. Δες τις φωτογραφίες τους εδώ ¨http://mycat.e-steki.gr/gallery/brow...5&userid=11143¨.

Όσο για την συγκεκριμένη εκτροφέα είμαι σίγουρη οτι αν το συμφωνήσετε δεν θα διστάσει να σου φέρει η ίδια το γατάκι.
Εγώ ήμουν τυχερή γιατί μετακόμισε στην Γερμανία μετά που πήρα τα γατίνια μου, αλλά μου έχει πεί η ίδια οτι έχει πάει μέχρι και στην Αμερική να παραδώσει γατάκι...
Εξάλλου και τα δικά μου η ίδια μου τα έφερε στην Έδεσσα απο την Λάρισσα, και μάλιστα με 1 μήνα διαφορά το ένα απο το άλλο.

Παράθεση
By alexkama on 27-05-08, 13:42
ιοκαστη επικοινωνησες μαζι τους μεσω ιντερνετ η τηλεφωνο?ποσο σου κοστισε περιπου αν επιτρεπεται?
Παράθεση
By Iokasti on 10-06-08, 22:21
Συγνώμη για την καθυστέρηση , έχω προβλήματα με την σύνδεσή μου τελευταία...

Είχα επικοινωνήσει μέσω τηλεφώνου αλλά τώρα που μετακόμισαν στην Γερμανία δεν έχω τον νέο τους αριθμό.
Δοκίμασε να στείλεις ένα mail "
lamorevero@gmail.com" .

Ακόμα και να μην εκτρέφει πλέον θα σου πεί σε ποιόν μπορείς να απευθυνθείς.

Όσον αφορά την τιμή, ήταν 600 ευρώ. Το ξέρω οτι είναι πολλά αλλά ήταν το κόλλημά μου , και στο εξωτερικό κοστίζουν απο 1000 κ πάνω...
Παράθεση
By sabbas on 23-10-08, 18:09
μπλε ρωσσικη

γεια σας τι κανετε? ενδιαφερομαι να αγορασω μια αρσενικια μπλε ρωσσικη οποιοσ/α εχει πληροφορειες για εκτροφεα ι ιδιωτη ας στειλει ευχαριστω
Παράθεση
By aalyah on 23-10-08, 18:24
Αρχική Δημοσίευση από sabbas
γεια σας τι κανετε? ενδιαφερομαι να αγορασω μια αρσενικια μπλε ρωσσικη οποιοσ/α εχει πληροφορειες για εκτροφεα ι ιδιωτη ας στειλει ευχαριστω

Γεια σου. Απ'οσο γνωρίζω εκτροφέας στην ελλαδα μπλε ρωσικών δεν υπαρχει. Θα σ'ενδιέφερε μπλε βρετανικο? Έχει ο aramis κάτι μωρα τα οποία θα είναι έτοιμα τα Χριστούγεννα. Τα βρετανικά να ξέρεις είναι πανέμορφα και έχουν καταπληκτικό χαρακτήρα.
Παράθεση
By sabbas on 23-10-08, 20:20
οκ κ τα μπλε βρετανικα ειναι πολυ ομορφα ουτοσς η αλλως δεν θελω να γινω εκτροφεας
Παράθεση
By aalyah on 25-10-08, 03:17
Αρχική Δημοσίευση από sabbas
οκ κ τα μπλε βρετανικα ειναι πολυ ομορφα ουτοσς η αλλως δεν θελω να γινω εκτροφεας

Επικοινώνησε με τον aramis αν θέλεις. Στείλε του ένα πμ και μπορείτε να συνεννοηθήτε.
Παράθεση
By kostas_pana on 21-12-08, 00:56
russian blue me kitrina matia???

καλησπερα σε ολους σας...
μολις χτες πηρα ενα ρωσικο μπλε στα χερια μου... απο ενα πετ σοπ πολυ γνωστο στο χρονο (το περιμενα και απο τελος αυγουστου).
και εχο το εξης προβλημα, εχει κιτρινα ματια!!!
ξερω πως τα ρωσσικα μοιαζουν με τα σαρτρέ(chartreux) με κυρια διαφορα (και πιο εμφανη) στα ματια. ο δικοσ μου επρεπε να εχει πρασσινα ματια αλλα εχει κιτρινα!!!
υπαρχουν ρωσσικα μπλε με κιτρινα ματια? ο τυποσ απο το πετ μου ειπε οτι ΕΠΡΕΠΕ να εχει κιτρινα αλλα παντου οπου εχω ψάξει το αναφερουν σαν ΠΡΑΣΣΙΝΟμακιο!!!
για πειτε ρε παιδια γιατι δεν ξερω τι να κανω, δεν θελω να δεθω με ενα γατακι που δεν ειναι οτι ηθελα, και οτι πλήρωσα φισικα!!!

euxaristo!
Παράθεση
By whity on 21-12-08, 01:08
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana
μολις χτες πηρα ενα ρωσικο μπλε στα χερια μου... απο ενα πετ σοπ πολυ γνωστο στο χρονο (το περιμενα και απο τελος αυγουστου).
ξερω πως τα ρωσσικα μοιαζουν με τα σαρτρέ(chartreux) με κυρια διαφορα (και πιο εμφανη) στα ματια. ο δικοσ μου επρεπε να εχει πρασσινα ματια αλλα εχει κιτρινα!!!
υπαρχουν ρωσσικα μπλε με κιτρινα ματια? ο τυποσ απο το πετ μου ειπε οτι ΕΠΡΕΠΕ να εχει κιτρινα αλλα παντου οπου εχω ψάξει το αναφερουν σαν ΠΡΑΣΣΙΝΟμακιο!!!
για πειτε ρε παιδια γιατι δεν ξερω τι να κανω, δεν θελω να δεθω με ενα γατακι που δεν ειναι οτι ηθελα, και οτι πλήρωσα φισικα!!!

euxaristo!
ψαξε μεσα εχει θεματακι με ολες τις ρατσες και τα χαρακτηριστικα τους:up:αμα το βρω θα στο στειλω
Παράθεση
By kostas_pana on 21-12-08, 01:10
το ειδα και εδω για ΠΡΑΣΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΓΡΑΦΕΙ!!!
φοβαμαι μηπως ειναιδιασταυρωση αυτων των δυο!!!!
Παράθεση
By whity on 21-12-08, 01:18
σου εδωσε πιστποιητικο γνησιοτητας ή κατι αναλογο? πως εισαι σιγουρος οτι ειναι ενταξει? νομιζω υπαρχουν ειδικοι γι αυτα!
Παράθεση
By kostas_pana on 21-12-08, 01:21
μου εδωσε ενα διαβατηριο που δεν καταλαβενω καν τη γραφει και τιποτα αλλο!!!
μου ειπε οτι θα ερθουν τα pedigree του σε 5-6 μηνες!
δεν ξερω τι να κανω, θα παμε στο γιατρο αυριο αν τον βρω και θα δουμε...
αλλα αν ξερει καποιοσ ασ βοηθησει μην βρεθουμε εκτεθιμένοι!!!
Παράθεση
By whity on 21-12-08, 01:29
στειλε ενα προσωπικο μηνυμα σε κανα δυο που εχουν την ιδια γατα γιατι μπορει να μην δουν το θεματακι :up:και τσεκαρε το θεμα με τους κτηνιατρους, μπορει να υπαρχει κανενας που να ξερει να το πας απευθειας ντο δει!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Παράθεση
By indrilgon on 21-12-08, 03:22

euxaristo!

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά στις αγορές μέσω pet shop. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν είναι όντως καθαρόαιμα ή υγιή, ακόμα και το pedigree μπορεί να είναι πλαστό(και συχνά σε κάποια άλλη γλώσσα π.χ. βουλγαρικά) και πληρώνεις και μια περιούσια… Ο καλύτερος τρόπος να πάρεις γατάκι είναι από εκτροφείο αλλά φαντάζομε είναι πια αργά… Όσο για τον κτηνίατρο, δεν είναι μάγος ο άνθρωπος να μπορεί να σου πει την γενεαλογία του ζώου που μπορεί κάλλιστα να είναι τύπου ρώσικης μπλε…
Ελπίζω να μην έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση…
Παράθεση
By Raisa on 21-12-08, 08:17
μου εδωσε ενα διαβατηριο που δεν καταλαβενω καν τη γραφει και τιποτα αλλο!!!
μου ειπε οτι θα ερθουν τα pedigree του σε 5-6 μηνες!
δεν ξερω τι να κανω, θα παμε στο γιατρο αυριο αν τον βρω και θα δουμε...
αλλα αν ξερει καποιοσ ασ βοηθησει μην βρεθουμε εκτεθιμένοι!!!
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Λυπάμαι που θα το πω αλλά το γατάκι, έτσι που το περιγράφεις, σίγουρα δεν είναι ρώσικο μπλε. Πόσο μηνών είναι αλήθεια? Και γιατί τα χαρτιά θα έρθουν σε 5-6 μήνες? Τα χαρτιά εκδίδονται από το εκτροφείο αμέσως και φεύγουν μαζί με το γατάκι κανονικά! Πολύ περίεργα μου ακούγονται όλα αυτά.
Το θέμα είναι ότι τώρα το πήρες το γατάκι και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.
Παράθεση
By moukelis on 21-12-08, 09:32
Τα μπλε ρωσσικά έχουν πολύ λεπτοκαμωμένο και αθλητικό σώμα,τριγωνικό κεφάλι,και ΣΜΑΡΑΓΔΕΝΙΑ ματια.Οι Σαρτρέ έχουν πολύ γεμάτο και μυώδες σώμα,σαν της βρετανικής,στρογγυλό κεφάλι και πορτοκαλοκίτρινα μάτια.Με άλλα λόγια,καμία σχέση.Δυστυχώς τα χαρτιά του έπρεπε να σου έχουν έρθει μαζί με το γατάκι,οπως είπε και η Raisa πιο πάνω εκδίδονται λίγο καιρό μετά τη γέννησή του,αν και απο πετ σοπ πιθανοτατα θα ειναι πλαστα.Λυπαμαι που στο λεω,αλλα δεν θα επρεπε να παρεις ζωακι απο πετ σοπ,αλλα απο εκτροφέα,γιατί κατα πασα πιθανοτητα πληρωσες για ενα ημιαιμο ζωακι.Ο κτηνιατρος φυσικα θα δει τα εξωτερικα χαρακτηριστικα του ζωου,αλλα αν μοιαζει σε όλα (που το δικο σου δε μοιαζει οπως το περιγραφεις) με ρωσσικο,δε μπορει να κανει κατι αλλο.
Κι εγω δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι τωρα που το πηρες...
Παράθεση
By kostas_pana on 21-12-08, 16:46
ξερεΙ ομως κανεις σας αν υπαρχει περιπτωση να εχει κιτρινα ματια?
γιατι οποιος το εχει δει (το πιγα σε μερικα πετ σοπ και το κοιταξα με ατομαπου ξερουν) μου ειπαν πς ΕΙΝΑΙ ρωσσικος μπλε και υπαρχει τετοια περιπτωση με τα κιτρινα ματια!!!!
και γενικα μολις το ειδε ενα παιδι που δουλευει στο πετ σιτι στιν καβαλας (που φανικε να ξερει πολλα απο γατες, και το εψαξε και σε ενα βιβλιο) με διαβεβαιωσε πως ειναι καθαρο ρωσσικο!!!

τι να πω, μπερδευτικα! απο εκει και πέρα εχω ενα χαρτι απο αυτο που το αγορασα που λεει πως αν ΟΝΤΩΣ δεν ειναι αυτο που ΖΗΤΗΣΑ ειναι υποχρεωμενος να το παρει πισω και να μυφέρει σε 15 μερες ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΙΛΕΙ!!!!
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΙΣΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ Ο ΓΑΤΟΥΛΙΣ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΡΩΣΣΙΚΟ ΜΠΛΕ!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
Παράθεση
By moukelis on 21-12-08, 17:45
Κανεις δε μπορει να στο πιστοποιησει αν δεν εχεις τα χαρτια του.Αν τα παρεις,μπορεις να επικοινωνησεις με το εκτροφειο απο οπου υποτιθεται τον πηρε και να μαθεις λεπτομερειες.Εγω απο οσο ξερω δεν εχουν κιτρινα ματια.To επιβεβαιωνει και το CFA,μονο πρασινα ματια σμαραγδενια αναγνωριζονται,μαλιστα ειναι χαρακτηριστικο της ρατσας.
Παράθεση
By moukelis on 21-12-08, 17:58
Ποσο μηνων ειναι το γατακι;Ισως αν ειναι κατω απο τεσσαρων μηνων να μην εχει ολοκληρωθει το χρωμα τους,αν κι εμενα μου φαινονται πορτοκαλι.Δες κι εδω,αν ειναι μεγαλυτερο απο τεσσσαρων μηνων,ή δεν αλλαξουν τα ματια του μετα τους τεσσερις μηνες,αποκλειεται να ειναι,το αποκλειουν κι απο την κατηγορια εντελως λογω ματιων.
Παράθεση
By Raisa on 21-12-08, 18:11
Συμφωνώ με την moukelis! Τα κίτρινα μάτια δεν επιτρέπονται.
Παράθεση
By julia on 21-12-08, 22:06
Δυστυχώς για άλλη μια φορά... τα πετ σοπ... κάνουν την δουλειά τους.

Εδώ πουλάνε κανονικά, ημίαιμα γατάκια για ράτσα!! Μέχρι και θηλυκό αντί αρσενικό έχω ακούσει να πούλησαν! Και θα ακούσεις φυσικά απο το στόμα τους τους δράκους και τα φίδια!!! Την δουλειά τους κάνουν και την άλλη μέρα δεν σε ξέρουν....

Μακάρι να πήρες αυτό που ήθελες, πραγματικά!!!

Αν πάλι ΔΕΝ.. είμαι επίσης σίγουρη ότι θα το αγαπήσεις το ίδιο!!!!
Παράθεση
By sapostol1 on 14-01-09, 19:06
Καλησπέρα σε όλους. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά από τη λειτουργία του forum σήμερα (πρώτη μου μέρα εδώ!). Αγαπώ όλα τα ζώα, ειδικά τις γάτες. Πριν μερικούς μήνες όμως "ερωτεύτηκα" ένα ρωσικό μπλε γάτο που είδα στο youtube και τώρα θέλω ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ να αποκτήσω ένα μπλε Ρωσάκι! Το πρόβλημα είναι ότι μένω στην Ξάνθη και -ενώ παρήγγειλα έναν γατούλη πριν από 2 μήνες στο μεγαλύτερο petshop της πόλης και η ιδιοκτήτρια με διαβεβαίωσε ότι θα ψάξει παντού- ακόμα δεν μπόρεσε να βρει... Είναι στ'αλήθεια τόσο δύσκολο; Πρόκειται για μία τόσο σπάνια ράτσα; Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα; Δεν ξέρω καν πώς να βάλω γατοαγγελία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Παράθεση
By moukelis on 14-01-09, 19:12
Καλησπερα και καλωσηρθες!
Θα σε συμβουλευα να μην αποκτησεις με τιποτα γατακι απο πετ σοπ.Συνηθως ειναι ημιαιμα που πληρωνεις για καθαροαιμα,τα χαρτια τους ειναι πλαστα,μεταφερονται σε αθλιες συνθηκες και να μην αναφερω τις συνθηκες διαβιωσης των γονιων τους...Αυτο μπορουν να στο επιβεβαιωσουν πολλα μελη που αγορασας ζωακια απο πετ σοπ,αλλα ειναι αρρωστα,αλλα δεν εχουν τα χαρτια τους,αλλα δεν ειναι καθαροαιμα...
Μπορεις αν θες να απευθυνθεις σε εκτροφειο του εξωτερικου,γιατι στην Ελλαδα δεν υπαρχει καποιο πλεον.Μονο που θα πρεπει να ταξιδεψεις για να το παραλαβεις,και να εισαι προετοιμασμενος για μια αρκετα τσουχτερη τιμη...
Ενδιαφερεσαι μονο για καθαροαιμο;Επειδη κι εγω μπλε ρωσσικο ηθελα και οσο εψαχνα βρεθηκε μπροστα μου σε μια αγγελια ο Σειριος...Και ερωτευτηκα.Εχει το ιδιο αθλητικο σωμα και το ιδιο χρωμα με τη μπλε ρωσσικη,μονο τα ματια του αλλαζουν!Σε ρωταω γιατι μπορεις να βρεις κατι που να ειναι ιδιο σε εμφανιση απο τις αγγελιες "χαριζονται".
Παράθεση
By sapostol1 on 14-01-09, 19:21
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα περιμένω ώσπου να εμφανιστεί ένας μπλε γατούλης κάπου εδώ, λοιπόν!
Παράθεση
By Iokasti on 14-01-09, 19:23
Κίτρινα μάτια

Κώστα μην ανησυχείς.Ο μόνος λόγος που η CFA αναγνωρίζει πράσινα μάτια μόνο,είναι επειδή οι κανονισμοί είναι πολύ αυστηροί όσον αφορά την γνησιότητα της ράτσας. Λέγοντας αυτό εννοώ πως οι ρώσσοι γεννιούνται με κίτρινα μάτια αν στο γενεαλογικό τους δέντρο έχει υπάρξει αιμομιξία, πράγμα που δεν επιτρέπεται κανονικά γιατί η ράτσα δεν είναι ακόμα ασφαλής όσον αφορά την επιβίωσή της.
Όπως και νά'χει αν δεν θέλεις το γατάκι για αναπαραγωγή ή για συμμετοχή σε εκθέσεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.Και τα δικά ου δεν έχουν καταπράσινα μάτια επειδή η μητέρα τους είναι κόρη του πατέρα τους.
Όταν τα πήρα ήταν πράσινα στο κέντρο και κίτρινα γύρω γύρω.Ωστόσο με τον καιρό το κίτρινο μειώθηκε και ανάλογα και με τον φωτισμό άλλες φορές φαίνεται και άλλες δεν φαίνεται καθόλου.
Παράθεση
By Iokasti on 14-01-09, 19:30
Όσον αφορά τα πετσόπ συμφωνώ οτι δεν είναι άξια εμπιστοσύνης. Εγώ πήρα τον Ορφέα και την Μόλλυ απο εκτροφέα αλλά δυστυχώς μετακόμισε στην Γερμανιά και δεν ξέρω αν συνεχίζει τις εκτροφές. Σε προηγούμενο μήνυμά μου έχω δώσει τα στοιχεία της αλλά έχετε υπ όψιν οτι υπάρχουν πολλοί εκτροφείς που είναι διατεθειμένοι να στείλουν το γατάκι απ το εξωτερικό αν πραγματικά το θέλετε τόσο πολύ.Ρίξτε μιά ματιά στα παρακάτω και μέσω αυτών θα βρείτε κι άλλα.

http://www.bluelighthouse.it/cattery.htm

http://www.bluewindcattery.it/

Υ.Γ. Αν θέλετε έναν ρώσσο απλά και μόνο επειδή σας αρέσει η εμφάνιση σας προτείνω κι εγώ να ακολουθήσετε την συμβουλή του moukelis. Ο Σείριος είναι το τέλειο πάράδειγμα μπλέ ρώσσου που δεν είναι μπλέ ρώσσος !!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ρωσική Μπλε - Από Vittorio
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-08 στις 22:53.
    • Μπλε ρωσική - Από stella160
      Το θέμα έχει λάβει 42 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-03-08 στις 04:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους