Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,629 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,631 μηνύματα σε 81,572 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περσική γάτα

Περσική γάτα
Περσική γάτα
Δημοσιεύτηκε από Unicorn
12-01-06
Εισαγωγή

Είναι πανέμορφες, είναι πανέξυπνες, είναι πολύ χαδιάρες (και αφήνουν παντού τρίχωμα!) Τις λατρεύει και λατρεύονται από τον φωτογραφικό φακό ! Τι πρέπει όμως να γνωρίζουμε για την περσική γάτα, εκτός του πως μπορούμε να την φωτογραφίζουμε;;

Ιστορική Αναδρομή

Οι καταγωγές της περσικής γάτας είναι τόσες πολλές όσες και οι άνθρωποι που τις περιγράφουν τόσα χρόνια, αλλά είναι ευρέως αποδεκτό ότι οι πρώτες περσικές γάτες προήλθαν από την Περσία (το σημερινό Ιράν) και την Τουρκία, και εισάχθηκαν στην Αγγλία από ευρωπαίους ταξιδιώτες, και κατά την διάρκεια της εποχής των Σταυροφοριών. Μερικοί ιστορικοί πιστεύουν ότι οι περσικές γάτες ζευγάρωσαν με τις γάτες Αγκύρας, στην Ιταλία κατά τον 16ο αιώνα.

Τα πρωτεία, πάντως, για την περσική ράτσα δίδονται στην Τουρκία, το Ιράν και τις γειτονικές χώρες. Οι μακρύτριχες γάτες ήτανε στενά συνδεδεμένες με αυτές τις χώρες κατά τον 16ο αιώνα και ίσως και νωρίτερα. Κατά την περίοδο αυτή, οι πρώτες γάτες αυτού του είδους άρχισαν να φτάνουν στην Ευρώπη. Πιστεύεται ότι το μακρύ τρίχωμα προέκυψε από μια μετάλλαξη των κοντότριχων γατών, πιθανότατα Αιγυπτιακής καταγωγής. Τα πιο ψυχρά κλίματα της Τουρκίας και του Ιράν σίγουρα ευνόησαν τέτοια μετάλλαξη. Το μακρύ τρίχωμά τους δημιούργησε μεγάλο ενδιαφέρον ανάμεσα στους ιδιοκτήτες των γατών, και έκανε τις γάτες πιο πολύτιμες.

Όλοι συμφωνούν ότι οι περσικές γάτες ήτανε από τα πιο ακριβά και υψηλής αξίας αποκτήματα της βασιλικής τάξης, ήδη από τον βασιλιά της Περσίας, μέχρι και τους βασιλιάδες και τις βασίλισσες της Αγγλίας.

Στα τέλη του 19ου αιώνα, η Βόρεια Αμερική ανακαλύπτει την περσική γάτα, και πολύ γρήγορα έγινε η πιο διάσημη γάτα στις Ηνωμένες Πολιτείες, μια διάκριση που κρατάει μέχρι σήμερα.

(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Red Tabby

Γενικά Χαρακτηριστικά της Εμφάνισης

Η περσική είναι μια μεγαλόσωμη γάτα με σωστή σωματική ισορροπία, γλυκιά έκφραση και στρογγυλεμένες γραμμές. Έχει μεγάλα μάτια που τοποθετούνται σε κάποια απόσταση το ένα με το άλλο, ενώ το μεγάλο στρόγγυλο κεφάλι της συμπληρώνουν τη συνολική έκφρασή της. Το μακρύ και παχύ τρίχωμά της δημιουργεί ωραίες γραμμές που δίνουν και αυτή τη στρογγυλάδα στην εμφάνισή της.

Έχει μεγάλο και στρογγυλεμένο κεφάλι τοποθετημένο σε ένα κοντό και χοντρό λαιμό.Η μύτη της είναι μικρή και επίπεδη, και αποτελεί το "διαχωριστικό" ανάμεσα στα μάτια της. Τα αυτιά της είναι μικρά, με στρογγυλεμένες άκρες και φαρδιά βάση, τα οποία γέρνουν μπροστά και έχουν κάποια απόσταση μεταξύ τους ενώ ταιριάζουν απόλυτα στο στρογυλεμένο περίγραμμα του κεφαλιού της. Φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσουμε τα μάτια της, τα οποία είναι μεγάλα, στρογγυλά και πολύ λαμπερά. Βρίσκονται σε απόσταση μεταξύ τους, και δίνουν αυτή την γλυκιά έκφραση της περσικής γάτας.

Η περσική γάτα είναι αρκετά μεγαλόσωμη (το βάρος της ξεπερνάει αυτό της κανονικής γάτας που συνήθως ζυγίζει 3-5 κιλά), έχει κοντά και χοντρά ποδια, τα οποία είναι αρκετά δυνατά για να μπορούν να κουβαλάνε το βάρος του σώματός της.Τα μπροστά πόδια της είναι ίσια, ενώ τα πίσω δείχνουν ίσια όταν την κοιτάς από πίσω ενώ οι πατούσες της είναι μεγάλες και στρόγγυλες.

Το τρίχωμά της είναι μακρύ και παχύ, και προεξέχει πολύ από το σώμα. Είναι πολύ απαλό και λείο, ενώ το μάκρος του διατηρείται σε όλο το σώμα, ακόμα και στα πόδια και το λαιμό.

Τέλος η ουρά της είναι σχετικά κοντή, αλλά έρχεται σε αναλογία με το υπόλοιπο σώμα της και δημιουργεί μια καμπύλη σε χαμηλότερο επίπεδο από την πλάτη της.

Μπορεί να γεννήσει από 1 ως 14 γατάκια, αλλά συνήθως γεννάνε 3-5 γατάκια.

(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
SIlver Chinchilla

Περιεχόμενα

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Unicorn
Εκκολαπτόμενο Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  1132
Μέγεθος:  73,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hessu02.jpg
Εμφανίσεις:  3191
Μέγεθος:  29,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  versace1may.JPG
Εμφανίσεις:  1810
Μέγεθος:  23,9 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Silver.jpg
Εμφανίσεις:  1085
Μέγεθος:  20,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.jpg
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  37,3 KB  

By Gina on 23-08-06, 14:12
Η τελευταία φωτογραφία είναι ίδια με το πώς θα μοιάζει ο Αλπιστούλης μου όταν γίνει καλά γιατί ήταν αδεσποτούλης!
Έχω να κάνω 2 σχόλια:
1)Από φίλους ιδιοκτήτες γατιών Περσίας αλλά και από την κτηνίαρο που ρώτησα,οι γάτες αυτές έχουν την τάση να εγκαταλείπουν το σπίτι που μένουν,χωρίς λόγο.Γι' αυτό όσοι έχετε γάτα Περσίας να μην την αφήνετε πολύ σε αυλές κλπ για να μην την κοπανήσει.
2)Από τις χώρες καταγωγής της Περσικής γάτας,που είναι αρκετά θερμές,καταλαβαίνουμε ότι ουσιαστικά το τρίχωμα λειτουργεί σαν μόνωση κι από το κρύο κι από τη ζέστη.(Σαν το παράδειγμα με το παγωτό που δεν λιώνει αν το σκεπάσεις με γούνινο παλτό.)Οπότε,να μη μας πιάνει υστερία με τις καιρικές συνθήκες και να μην τις ταλαιπωρούμε ούτε με υπερβολική ζέστη ούτε και με υπερβολική δροσιά μέσα στο σπίτι..Κάτι ξέρει η φύση...
Παράθεση
By Vania on 02-09-06, 04:13
Περιποιηση τριχώματος

Σε περίπτωση που τελικά δεν τα καταφέρετε να διατηρήσετε χωρίς κόμπους το μακρύ τρίχωμα (ντροπή σας βέβαια, θα έπρεπε να έχετε μάθει από μικρό το γατάκι σας να κάθεται να το βουρτσίζετε!) η λύση είναι το κούρεμα, με την "ψιλή"... ναί, κουρεύονται και οι γάτες, με χρήση όμως ηρεμιστικής ένεσης... γι΄αυτό προσοχή.
Παράθεση
By xtina on 03-10-06, 16:44
Τα θυλικά περσικά μέχρι πόσα κιλά μπορούν να φτάσουν???
Παράθεση
By annathes on 01-02-07, 15:11
Αρχική Δημοσίευση από xtina
Τα θυλικά περσικά μέχρι πόσα κιλά μπορούν να φτάσουν???
Γεια σας! Κι εγω την ιδια απορια εχω, σχετικά με το βάρος των θηλυκών, καθώς εχω μια Περσιδα η οποία, όμως, καμμία ομοιοτητα δεν εχει ως προς την συμπεριφορα με τα οσα διαβαζω εδω. Ειναι μοναχική, ανεξάρτητη, κρυψίνους, δεν την αρεσει να τη χαιδευουν και γινεται τρυφερη και προσεγγισιμη μονο κατα την περιοδο του οιστρου. Τόσο, που δεν θελω να τη στειρωσω για να μπορω να τη χαιδεύω, τουλάχιστον τοτε! ( Αστειευομαι, ασφαλως. )
Αν γνωρίζετε πως μπορω να την κανω πιο ευτυχισμένη, περιμενω τις απαντήσεις σας.
Συγχαρητηρια σε όλους τους ζωόφιλους και τους δημιουργούς αυτης της σελιδας.
Παράθεση
By annathes on 01-02-07, 15:16
Αρχική Δημοσίευση από Vania
Σε περίπτωση που τελικά δεν τα καταφέρετε να διατηρήσετε χωρίς κόμπους το μακρύ τρίχωμα (ντροπή σας βέβαια, θα έπρεπε να έχετε μάθει από μικρό το γατάκι σας να κάθεται να το βουρτσίζετε!) η λύση είναι το κούρεμα, με την "ψιλή"... ναί, κουρεύονται και οι γάτες, με χρήση όμως ηρεμιστικής ένεσης... γι΄αυτό προσοχή.
Καλύτερα, όμως, να συμπληρωσω εδώ, να αποφευγετε το κουρεμα αυτης της ράτσας, καθώς, όπως επισημαίνουν οι κτηνίατροι, οι Περσίδες μπορεί να μαραζώσουν αν τις κουρέψουμε. Είναι απόλυτα εξαρτημενες (ναι, εξαρτημενες )ψυχολογικά από την εμφανιση τους και καλο ειναι να τη διατηρουμε ως εχουν. Γι' αυτο, βούρτσισμα γερο, παντα με αγαπη κι υπομονη ( Κι η δικη μου το σιχαινεται ! ).
Παράθεση
By Γωγω on 09-03-07, 14:51
Αρχική Δημοσίευση από annathes
Καλύτερα, όμως, να συμπληρωσω εδώ, να αποφευγετε το κουρεμα αυτης της ράτσας, καθώς, όπως επισημαίνουν οι κτηνίατροι, οι Περσίδες μπορεί να μαραζώσουν αν τις κουρέψουμε. Είναι απόλυτα εξαρτημενες (ναι, εξαρτημενες )ψυχολογικά από την εμφανιση τους και καλο ειναι να τη διατηρουμε ως εχουν. Γι' αυτο, βούρτσισμα γερο, παντα με αγαπη κι υπομονη ( Κι η δικη μου το σιχαινεται ! ).

:up::up::up::up::up:
Παράθεση
By KOSTASM12538 on 26-07-07, 13:33
Συγχαρητήρια στους δημιουργούς της ιστοσελίδας καταρχάς. Θα ήθελα να σημειώσω ότι πολύ γενικοί κανόνες στις γάτες δεν υπάρχουν γι' αυτό καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι γενικεύσεις του τύπου οι περσικές κάνουν αυτό, σιχαίνονται εκείνο. Κάθε ζώο όπως και οι άνθρωποι έχει την προσωπικότητά του, τις προτιμήσεις του και τις συνήθειές του. Για το λόγο αυτό όσο νωρίς και να ξεκινήσεις κάτι "για να το συνηθίσει" το ζώο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν θα του αρέσει στην πορεία. Κι εγώ ξεκίνησα στον γάτο μου το μπάνιο από μικρό μεν, καθόλου δεν το "συνήθισε" με το πέρασμα του χρόνου δε. Απλά το ανέχεται και πάντα προσπαθεί να ξεφύγει. Γι' αυτό καλό είναι να πηγαίνουμε τις γάτες σε pet shop που αναλαμβάνουν αυτή τη δουλειά. Το Μάιο περίπου που αρχίζει η "τριχόπτωση" το κούρεμα στον κτηνίατρο είναι επιβεβλημένο (μιλάμε για τις μακρύτριχες) και προσωπικά δεν έχω δει ούτε στις δικές μου ούτε σε άλλες γάτες σημάδια "μαρασμού" λόγω κουρέματος. Μάλλον χαρούμενες μου φάνηκαν (έχω δύο) που ξεφορτώθηκαν την κελεμπία τους εν μέσω θέρους! Αυτά και καλές διακοπές σε όλους.:cool:
Παράθεση
By annathes on 26-07-07, 13:56
Τι να σου πω βρε Κώστα? Σε ζηλεύω που οι γάτες σου ανταποκρίνονται τόσο θετικά στο κούρεμα. Μακάρι μόνο η δική μου να εναντιώνεται, αν και δύο κτηνίατροι που συμβουλεύτηκα επέμειναν στα ανωτέρω. Θέλησα, όμως, να το ερευνήσω περαιτέρω και διαπίστωσα οτι πολλές αντιδρούν όπως η δική μου. Αν θέλεις δες και στη σελίδα του google.com με λέξη-κλειδί "persian cat".
Παράθεση
By μελινάκι on 03-09-07, 15:58
μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια απο τοτε που ειδα το ¨Περα απο το φραχτη¨. οι περσικες γατες δεν μπορουν να μυρισουν;
Παράθεση
By giota on 04-09-07, 00:07
O δικος μου κτηνιατρος ειναι απολυτα κατα του κουρεματος
Γιατι η τριχα λειτουργει και σςν φυσικη αμυνα κατα της ζεστης στην ουσια το μονο που εξυπηρετει ειναι εμας για την τριχα που αφηνουν
Ο ιδιος λεει οτι δεν ειναι καλο ειδικα για τις γατες
Παράθεση
By Γωγω on 04-09-07, 10:31
Αρχική Δημοσίευση από giota
O δικος μου κτηνιατρος ειναι απολυτα κατα του κουρεματος
Γιατι η τριχα λειτουργει και σςν φυσικη αμυνα κατα της ζεστης στην ουσια το μονο που εξυπηρετει ειναι εμας για την τριχα που αφηνουν
Ο ιδιος λεει οτι δεν ειναι καλο ειδικα για τις γατες
και πολυ καλα κανει ο κτηνιατρος και ειναι κατα του κουρεματος...το μεγαλο προσον αυτων των γατιων ειναι η τριχα τους...Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να παρει καποιος ενα τετοιο γατι εφοσον δεν μπορει τις τριχες..
δηλ πρεπει οοολα να τα κοβουμε και να τα ραβουμε οπως μας βολευουν?
Παράθεση
By jiovi on 14-11-07, 04:45
Προς θεου!!! ΜΗΝ ΚΟΥΡΕΨΕΤΕ ΠΟΟΟΤΤΤΕΕΕΕΕ γατα Περσιας! ειναι απολυτως εξαρτημενες απο το τριχωμα τους!! και πανω απ ολα ψυχολογικα!! μια γνωστη μοου την κουρεψε επειδη ειχε κομπους και ο γιατρος της ειπε να καλυψει ολους τους καθρεφτες με σεντονια γιατι η γατα επαθε ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ!!! ναι καλα ακουσατε!!! και στην τελικη οποιος δε θελει τριχες παντου και δεν θελει να ξοδευει 30 λεπτα την ημερα για περιποιηση ας παρει μια κοντοτριχη!! ελεος !!ας μην ταλαιπωρουμε τα ζωα για δικη μας διευκολυνση!!
Παράθεση
By Anisoara on 16-11-07, 01:28
Γεια σας.. πρωτα απο ολα συγχαριτιρια για την ιστοσελιδα σας.. κ δευτερον θελω να ρωτισω κατι. Εγω εισαι μια γατα Περσιας την οποια την πηρα οταν ηταν 1μηνου. την μεγαλωσα μεχρι 4μηνων κ μια μερα μοθ την κοπανισε απο το μπαλκόνι. Σημερα λοιπον ακριβως ενα χρονο μετα την βρικα αξω απο το σπιτι μου. την εχασα στις 17/11/06. η απορια μ ειναι η εξη: ενω ηταν ολόλευκη με το μονο μαύρο σημαδι στο κεφαλακι της αυτη εχει κ ενα στην πλατη της. μπορει να συμβει αυτο? να εχει εμφανίσει δηλαδή κάποιο σημάδι?Ευχαριστώ!!
Παράθεση
By KOSTASM12538 on 17-11-07, 21:52
Καταρχάς οι περσικές γάτες (όπως και περισσότερα είδη γάτας) είναι αποτέλεσμα γενετικής τροποποίησης (genetic engineering) που είναι πιο γνωστό με τον όρο διασταύρωση. Ο αρχικός τύπος γάτας (αιγυπτιακή) κάθε άλλο παρά μακρύ τρίχωμα έχει. Άρα όταν μιλάμε για κόψιμο και ράψιμο στα μέτρα μας ας αποδεχτούμε ότι ήδη το κάνουμε στο dna των ζώων. Και επειδή οι γάτες γλείφουν το τρίχωμά τους για να το καθαρίσουν, δεν είχαν υπολογίσει ότι θα τις μεταμορφώναμε σε ..αρκούδες. Οι περσικές γάτες αδυνατούν να περιποιηθούν το τρίχωμά τους ακριβώς επειδή με δική μας παρέμβαση έγιναν μακρύτριχες. Γι αυτό και γεμίζουν κόμπους, γι' αυτό και λερώνονται πίσω μετά από τις κενώσεις τους. Γι αυτό και υποφέρουν το καλοκαίρι με τους 40 βαθμούς. Αυτά γι όσους κόπτονται για την ψυχολογία της γάτας μετά από το κούρεμα. Αφήστε την κάλυψη των καθρεφτών για κανένα πένθος. Και επιτέλους ενημερωθείτε και από ιστοσελίδες του εξωτερικού αφιερωμένες αποκλειστικά σε περσικές γάτες.:cool:
Παράθεση
By staman2 on 10-01-08, 15:09
Τρίχωμα περσικής γάτας

Δεν νομίζω ότι ο πρόγονος της περσικής γάτας ήταν μια κοντότριχη γάτα.
Μάλλον οι επεμβάσεις στην εξέλιξη του είδους της αφορούν τα χαρακτηριστικά της σχετικά με τη δομή του σώματός της και του προσώπου και της μύτης της ιδιαίτερα.
Παράθεση
By Anima on 13-01-08, 23:16
Μήπως ξέρετε τίποτα για το καλό και σωστό χτένισμα της περσικής ????
Παράθεση
By ikarosd on 17-02-08, 09:14
καλημερα και απο μενα!συγχαρητηρια για το φορουμ και την εξαιρετικη δουλεια που κανετε απο οτι βλεπω μεχρι τωρα!η κοπελα μου και εγω εχουμε παρει μια γατουλα περσικη,η οποια ειναι τωρα 9 μηνων...αν μπορει καποιος/α να μου πει μερικα λογια για τις περσικες γατες γτ εχουμε καποια προβληματακια...για παραδειγμα γλειφεται συνεχεια και δημιουργει κομπους στο σωμα της απο κατω κυριως και παρολο που τη χτενιζουμε καθε μερα στο τελος κανει καινουριους...με αποτελεσμα να τουσ κοβουμε και να εχει κενα στην κοιλιτσα της.επισης οταν γλειφεται επειδη ειναι σαν τριχωτη μπαλιτσα δε μπορει να το κανει καλα και πιπιλαει τις τριχες κατω απο το λαιμο της συνεχεια!σκοφτομαστε να της παρουμε κολαρο αλλα σε 2-3 petshop που ρωτησαμε μας ειπαν οχι γτ της κανει κακο στο τριχωμα.δε μπορω ομως να τη βλεπω να ταλαιπωρειται τοσο πολυ καθε φορα που καθαριζεται...plz help me!
Παράθεση
By KOSTASM12538 on 17-02-08, 12:12
ΜΑΚΡΥΤΡΙΧΗ = ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ

Καλημέρα παιδιά και καλώς ήρθατε στο forum. Είναι γεγονός πως οι μακρύτριχες γάτες θέλουν πολλή περιποίηση γιατί αδυνατούν να τα καταφέρουν μόνες τους! Το συνεχές γλύψιμο δημιουργεί κόμπους (αυτό δεν το γλιτώνεις με τίποτα). Γι' αυτό πρέπει κάθε μέρα αν είναι δυνατόν να χτενίζετε τη γάτα με τις ειδικές βούρτσες που υπάρχουν στο εμπόριο. Υπάρχει επίσης ένα ειδικό χτένι που κόβει τους κόμπους. Καλό θα ήταν μια φορά στους δυο μήνες να της κάνετε κι ένα μπάνιο (όλες το σιχαίνονται, αλλά οι περισσότερες το ανέχονται ειδικά αν το μάθουν από μωρά). Αν το κάνετε μόνοι σας θα σας έρθει πιο φτηνά. Τα περισσότερα pet shops χρεώνουν γύρω στα 25 ευρώ!! Το γλείψιμο στο λαιμό είναι επίσης πολύ συνθισμένο καθότι λερώνονται από το φαγητό. Μην πάρετε κολάρο, όντως κατσιάζει την τρίχα στο σημείο επαφής και το γλείψιμο δεν πρόκειται να σταματήσει. Αυτά προς το παρόν, για ότι άλλο θέλετε εδώ είμαστε
Παράθεση
By staman2 on 19-02-08, 17:39
Αρχική Δημοσίευση από ikarosd
καλημερα και απο μενα!συγχαρητηρια για το φορουμ και την εξαιρετικη δουλεια που κανετε απο οτι βλεπω μεχρι τωρα!η κοπελα μου και εγω εχουμε παρει μια γατουλα περσικη,η οποια ειναι τωρα 9 μηνων...αν μπορει καποιος/α να μου πει μερικα λογια για τις περσικες γατες γτ εχουμε καποια προβληματακια...για παραδειγμα γλειφεται συνεχεια και δημιουργει κομπους στο σωμα της απο κατω κυριως και παρολο που τη χτενιζουμε καθε μερα στο τελος κανει καινουριους...με αποτελεσμα να τουσ κοβουμε και να εχει κενα στην κοιλιτσα της.επισης οταν γλειφεται επειδη ειναι σαν τριχωτη μπαλιτσα δε μπορει να το κανει καλα και πιπιλαει τις τριχες κατω απο το λαιμο της συνεχεια!σκοφτομαστε να της παρουμε κολαρο αλλα σε 2-3 petshop που ρωτησαμε μας ειπαν οχι γτ της κανει κακο στο τριχωμα.δε μπορω ομως να τη βλεπω να ταλαιπωρειται τοσο πολυ καθε φορα που καθαριζεται...plz help me!
Συγχαρητήρια για την γατούλα σας!! Έχω 3 γάτες απ΄τις οποίες ο ένας είναι κλασικός περσικός με τα τεράστια αυτά ματάκια όλο γλύκα, η άλλη είναι τσιντσιλά περσική silver shaded και ο τρίτος,κοινός κεραμιδόγατος φανταστικός (ήταν ο πρώτος που αποκτήσαμε).Λοιπόν, να ξέρετε πως η περσική γάτα είναι καθαρά γατα σαλονιού. Θέλει καθημερινό βούρτσισμα (πολλές φορές και 2 φορές την ημέρα) κατά τη διάρκεια που μαδάει. Επίσης βοηθάει πολύ το ταλκ στο τρίχωμά της την ώρα του βουρτσίσματος. Να την συνηθίσετε από μικρή στο μπάνιο κάθε 6 εβδομάδες γιατί ανανεώνεται το τρίχωμά της και διατηρείται καθαρό. ΜΗΝ κάνετε το λάθος να βάλετε λουράκι γιατί το ζωάκι θα υποφέρει πολύ από τους κόμπους που θα δημιουργηθούν. Το προσωπικό της καθάρισμα που κάνει με τη γλωσσίτσα της δεν το γλιτώνετε και δυστυχώς θα μαζεύει κόμπους στο στομάχι της κατά καιρούς και όταν τη βλέπετε να δυσκολεύεται να τους βγάλει (με εμετό) θα πρέπει να την βοηθάτε με κάποια αλοιφή που υπάρχει στο εμπόριο και την τρώει για 1- 2 ημέρες να ανακουφίζεται. Οσο για το βούρτσισμά της υπάρχουν 2 βούρτσες που θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε κάθε φορά. Μια σιδερένια χτένα με αραιά δοντια, και μια πυκνή συρμάτινη βούρτσα ξεκινώντας πάντα από την χτένα και συνεχίζοντας 2η φορά με την βούρτσα. Πρέπει από μικρή να το συνηθίσει και όταν γίνονται κομποι να τους ξεμπερδεύετε σιγά σιγά με τα δάκτυλά σας και με την χτένα κ στη συνέχεια αν παραμένουν να τους απομακρύνετε με ένα στρογγυλό ψαλίδι. Αυτά. Οι γάτες είναι υπέροχες Ολες.
Παράθεση
By Fotini on 20-02-08, 15:01
Αρχική Δημοσίευση από staman2
Το προσωπικό της καθάρισμα που κάνει με τη γλωσσίτσα της δεν το γλιτώνετε και δυστυχώς θα μαζεύει κόμπους στο στομάχι της κατά καιρούς και όταν τη βλέπετε να δυσκολεύεται να τους βγάλει (με εμετό) θα πρέπει να την βοηθάτε με κάποια αλοιφή που υπάρχει στο εμπόριο και την τρώει για 1- 2 ημέρες να ανακουφίζεται.
Η ξηρά τροφή της Royal Canin περιέχει συστατικά που βοηθούν τις γάτες να βγάζουν τις τριχόμπαλες. Μου το έχει πει εκτροφέας περσικών και το έχω παρατηρήσει και στη γάτα μου. Δεν χρειάζεται χορταράκι ή αλοιφές, απλά καλή ξηρή τροφή
Παράθεση
By τεζ on 20-02-08, 15:05
Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Η ξηρά τροφή της Royal Canin περιέχει συστατικά που βοηθούν τις γάτες να βγάζουν τις τριχόμπαλες. Μου το έχει πει εκτροφέας περσικών και το έχω παρατηρήσει και στη γάτα μου. Δεν χρειάζεται χορταράκι ή αλοιφές, απλά καλή ξηρή τροφή

σχετικα με αυτο το χορταρακι...
η γατα μου δεν ειναι μακρυτριχη αλλα απο οτι ξερω πρεπει και εκεινη να τρωει χορταρακι για να βγαζει τις τριχες..χωρις να ειναι σιγουρο.
μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες σχετικα με αυτη τη διαδικασια?υπαρχει καπου σχετικο αρθρο?
υπαρχει καποια καλη μαρκα?
ευχαριστω.
Παράθεση
By Fotini on 20-02-08, 15:15
Αρχική Δημοσίευση από τεζ
σχετικα με αυτο το χορταρακι...
η γατα μου δεν ειναι μακρυτριχη αλλα απο οτι ξερω πρεπει και εκεινη να τρωει χορταρακι για να βγαζει τις τριχες..χωρις να ειναι σιγουρο.
μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες σχετικα με αυτη τη διαδικασια?υπαρχει καπου σχετικο αρθρο?
υπαρχει καποια καλη μαρκα?
ευχαριστω.
Τεζ, γενικά οι γάτες τρώνε που και που χορταράκι γιατί βοηθά την αποβολή των τριχών που καταπίνουν με το γλύψιμο της γούνας τους. Αν θες να μην φυτεύεις φακές για να έχει να τρώει η γατούλα σου πρασινάδα, μπορείς να της αγοράζεις κροκέτες της εταιρίας Royal Canin, τις Kitten και αυτές έχουν μέσα συστατικά που αντικαθιστούν το χορτάρι Γενικά, πάντως, η Royal Canin είναι η καλύτερη ξηρά τροφή που κυκλοφορεί στο εμπόριο - το έχει επιβεβαιώσει και το κτηνίατρος της Ρενάτας, ο Αίλουρος.
Παράθεση
By τεζ on 20-02-08, 15:19
Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Τεζ, γενικά οι γάτες τρώνε που και που χορταράκι γιατί βοηθά την αποβολή των τριχών που καταπίνουν με το γλύψιμο της γούνας τους. Αν θες να μην φυτεύεις φακές για να έχει να τρώει η γατούλα σου πρασινάδα, μπορείς να της αγοράζεις κροκέτες της εταιρίας Royal Canin, τις Kitten και αυτές έχουν μέσα συστατικά που αντικαθιστούν το χορτάρι Γενικά, πάντως, η Royal Canin είναι η καλύτερη ξηρά τροφή που κυκλοφορεί στο εμπόριο - το έχει επιβεβαιώσει και το κτηνίατρος της Ρενάτας, ο Αίλουρος.

ναι το ξερω..εμενα σαν τροφες μου εχουν προτεινει royal canin και science plan.αγορασα και απο τις 2 αλλα προς το παριν δινω τις δευτερες..αλλα ξερεις τι?στις royal canin kitten διαβασα στη συσκευασια που λεει οτι ειναι για γατακια ανω των 4 μηνων...το δικο μου ειναι 2...κανει να της δωσω???
Παράθεση
By Fotini on 20-02-08, 15:40
Υπάρχουν οι Babycat της Royal Canin για γατάκια μέχρι 4 μηνών! Πάρε από αυτές
Παράθεση
By τεζ on 20-02-08, 15:49
ωραια σε ευχαριστω!!!οσο για το χορταρακι θα ρωτησω τον αιλουρο για τη δικη μας περιπτωση!ειναι και δικος μας κτηνιατρος!!!ευχαριστω για ολα!!!
Παράθεση
By ikarosd on 24-02-08, 07:03
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και συγνωμη που καθυστερω να απαντησω!φοιτητης βλεπετε και δεν εχω και ιντερνετ σπιτι οποτε οταν εχω την ευκαρια γραφω..μηπως καποιος απο σας εχει αρσενικο για ζευγαρωμα ? αυτες τις μερες η γατουλα μας θελει επειγοντως αντρα! ρωτησαμε στο petshop που την αγορασαμε και ειπαν θα μας παρουν τηλ αν βρουν αρσενικο αλλα τζιφος!εννοειται πως θελουμε μωρακια και δεν εχουμε καμια διαθεση να την στειρωσουμε αλλα...εχουμε να κοιμηθουμε με την κοπελα μου μερες-νιαουριζει ολο το βραδυ(οσο δε νιαουριζε 9 μηνες τωρα)!!! αν υπαρχει διαθεση απο καποιο μελος του φορουμ να επικοινωνησει με pm!εννοειται πως μενουμε Κρητη-θηλυκο περσικο λευκου χρωματος με χαλκινα ματακια απεγνωσμενα ψαχνει αντρουλη!
Παράθεση
By yasmin1gr on 18-03-08, 04:14
Η γατουλα σου δεν ειναι γυναικα για να ψαχνει αντρουλη μην τα μπερδευεις εχει απλα οιστρο και μαλιστα τον πρωτο της.. Ιδιως επειδη ειναι περσιδα δεν μπορει να αναπαραχθει απο τωρα, δεν ειναι εξωτερικά ανεπτυγμενη για να γεννησει τα περσικα με μεγαλο κεφαλι μωρακια, που επειδη στις περσικες ειναι δυσκολη η γεννα μπορέι να βγουν νεκρα και να ταλαιπωρηθει η γατα σου. Εξισου υπαρχουν κινδυνοι για την ιδια σε περιπτωση που κατι παει στραβα. Δεν ειναι παιξε γελασε η γεννα ουτε το να δωθουν τα μικρα σε καλο σπιτι εγγυημενο μετα, οπου δεν θα κακοποιουνται η δεν θα βαριουνται να τα χτενιζουν. Εαν το μονο που σε απασχολει ειναι να κοιμασαι ησυχος και να εχεις μια υγιή γατα καλυτερα να τη στειρωσεις. Καταρχας μεχρι να ειναι ωριμη για αναπαραγωγη θα μαζευτουν ορμονες μεσα της και ισως παθει πυομητρα και δευτερον δεν καθονται αυτοματα σε καθε γατο. Ας ασχοληθουν οι εκτροφεις με αυτο που ξερουν κι εχουν και πειρα και γιατρο και αρσενικο εκει και λιστα με γονεις για τα γατακια.
Παράθεση
By Nikos on 13-04-08, 00:06
Περσική Γάτα!

Μόλις την αντικρύσεις, εντυπωσιάζεσαι. Μόλις την αποκτησεις μαγεύεσαι. Και όταν τη ζήσεις, την αγαπάς για πάντα. Αυτή θα μπορούσε να είναι μια σύντομη περιγραφή για την εικόνα που εκπέμπει η Περσική γάτα, σε όποιον την γνωρίζει. Είναι σίγουρα μια γάτα μοναδική, που μπορεί να κάνει τους πάντες να γοητευτούν από την ομορφιά της και περισσότερο από τονχαρακτήρα της.
'Αν και τα πρώτα δείγματα με το μακρύ τρίχωμα δημιουργήθηκαν από τυχαία ζευγαρώματα στη φύση, η παρέμβαση του ανθρώπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη δημιουργία μιας γάτας που δεν είναι σαν τις άλλες. 'Ισως αυτή η μοναδικότητά της, να την χαρακτήρισε βασίλισσα των καθαρόαιμων γατών αλλά και των εκθέσεων.
ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Η ιδανική Περσική θα πρέπει να παρουσιάζει μια γάτα μεσαίου εώς μεγάλου μεγέθους, εντυπωσικά γεροδεμένη, κοντόχοντρη και συμπαγή, με πολύ μακρύ και πυκνό τρίχωμα, ποιυ στέκεται όρθιο.
Η γενική εμφάνιση θα πρέπει να είναι ρωμαλέα και επιβλητική.

Jewelstone's Helios
Περσικό Κόκκινος Καπνός
ΚΕΦΑΛΙ
Το κεφάλι θα πρέπει να είναι μεγάλο, στρογγυλό, πλατύ και σε αρμονία με το σώμα. Η μύτη θα πρέπει να είναι κοντή, ανάμεσα στα μάτια, σε μία ευθεία με το κεφάλι, κοιτώντας την από το πλάϊ. Αυτιά μικρά και στρογγυλά, καλά τοποθετημένα στα πλάγια του κεφαλιού και σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους. Ο θόλος του κεφαλιού, θα πρέπει να είναι έντονος, χωρίς φυσικά να μειώνει την γλυκιά έκφραση της γάτας. Μάγουλα γεμάτα και στρογγυλά, σε αρμονία με το υπόλοιπο κεφάλι.
ΜΑΤΙΑ
Τα μάτια θα πρέπει να είναι μεγάλα, στρογγυλά, ανοιχτά και λαμπερά, ανεξάρτητα από το χρώμα τους. Τα χρώματά τους είναι καθορισμένα και συνδέονται άμεσα με το χρώμα του τριχώματος. Η γλυκιά έκφραση, είναι πολύ επιθυμητό στοιχείο.
ΣΩΜΑ
Κοντόχοντρο και συμπαγές, με κοντά και δυνατά πόδια. Η ιδανική Περσική δίνει την εντύπωση μιας μαλλιαρής μπάλας, με αριστοκρατικό βηματισμό. Κοντά και μυώδη άκρα, χοντρά κόκαλα, ανοιχτό στηθος και σχεδόν ανύπαρκτο σβέρκο. Η ουρά θα πρέπει να έιναι κοντή και να μην ξεπερνά από το πλάϊ το ύψος του σβέρκου.
ΤΡΙΧΩΜΑ
Μακρύ κα μεταξένιο, με πολύ πυκνό υπομανδύα. Το τρίχωμα είναι μακρύ σε όλο το σώμα της Περσικής, εκτός από τα πόδια και το σβέρκο. Στο λαιμό, μπορεί να φτάσει ακόμα και ως το πάτωμα. Στην ουρά, το τρίχωμα παρουσιάζει σχήμα φοίνικα. Το τρίχωμα, θα πρέπει να στέκεται όρθιο στην πλάτη.

Jewelstone's Betty Boop
Περσική Τρίχρωμη
ΧΡΩΜΑΤΑ
Τα αναγνωρισμένα χρώματα της Πεσικής ως σήμερα, φτάνουν τα 180! Οι αναγνωρισμένοι τύποι είναι οι εξής :
Μονόχρωμα, Δίχρωμα, Χρυσά, Σίλβερ Σέϊντετ, Καπνοί και με Χρωματιστά 'Ακρα.
ΦΡΟΝΤΙΔΑ
Στον τομέα αυτό, η Περική, θα μπορούσαμε να πούμε πως παρουσιάζει τα περισσότερα μειονεκτήματα, σε σχέση με όλες τις άλλες φυλές. Η πολύ μακρυά γούνα της, χρειάζεται ιδιαίτερη περιποίηση και γνώσεις. Από πολύ μικρή ηλικία, θα πρέπει να μάθει να δέχεται το μπάνιο και το βούρτσισμα. Μία Περσική που δέν λαμβάνει μέρος σε εκθέσεις, θα πρέπει να κάνει ένα καλό μπάνιο μια φορά το μήνα και να βουρτσίζεται δύο φορές την εβδομάδα. Μια γάτα εκθέσεων όμως, χρειάζεται πραγματικά πολλές ώρες περιποίησης και ακόμη πιο πολλές γνώσεις. Για να φτάσει το τρίχωμα στο υψηλότερο επίπεδο, θα πρέπει να πλένεται όσο το δυνατόν πιο συχνά με ειδικά σαμπουάν, να μαδιέται τακτικά και να βουρτσίζεται καθημερινά. Πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα στο αναπνευστικό και στα μάτια. Μία Περσική δεν μπορεί να ζήσει ελεύθερη στη φύση! Λόγω της κατασκεύης τους, θα ήταν ανυπεράσπιστες στην ελεύθερη ζωή.

Budmar Magic Jewelstone
Περσικό Μαύρο Λευκό
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Μια τόσο μοναδική γάτα, έχει σίγουρα και μοναδικό χαρακτήρα. Μία γνήσια Περσική, δεν μοιάζει καθόλου με τις άλες γάτες, ακόμα και στο κομμάτι αυτό. Η Περσική είναι ήρεμη, γλυκιά, υπομονετική και αναζητεί πολύ συχνά χάδια από τα αφεντικά της. Δέν κάνει εύκολα φιλιες με άλλους ανθρώπους, αλλά τα πάει πολύ καλά με τα υπόλοιπα κατοικίδια της οικογένειας. Το Περσικό, αν και είναι ζώο ιδιαίτερα έξυπνο, δεν είναι σε θέση να προσαρμοστεί στην ελεύθερη ζωή, όπως οι κοινές γάτες, και αυτό γιατί δεν είνα ζώο μαχητικό, ώστε να αυπερσπιστεί τον εαυτό του. Είναι επίσης μια γάτα που γίνεται καταπλητικός σύντροφος σε παιδιά.

Jewelstone's Queen Of Diamonds
Λευκό Περσικό με Πορτοκαλί Μάτια

Σαν γατάκι, είναι και αυτή πολύ κινητική και παίζει συννέχεια. Μεγαλώνοντας όμως, συνειδητοποιεί την αριστοκρατική της καταγωγή και προτιμάει να παρακολουθεί τα γεγονότα από το ασφαλές φρούριο του καναπέ της. Η Περσική είναι σίγουρα μια γάτα που ξέρει να γοητεύει όσους την αντικρύσουν. Επιβλητική και γλυκιά. καλόκαρδη και ταυτόχρονα ανεξάρτητη, θα μπορούσε να είνα η γέλεια γάτα. Η φροντίδα που απαιτεί το τρίχωμά της ίσως να προκαλέι ενδοιασμούς σε κάποιυς. Μόνο όταν τη ζήσει κανείς όμως, θα καταλάβει, πως η φροντίδα που απαιτεί, είναι μηδαμινή, μπροστά στη μαγεία του να ζείς μαζί της. Μια γάτα που όταν τη γνωρίσετε, δεν θα τη βγάλετε ποτέ από την καρδιά σας!
Παράθεση
By Mariannioum on 13-04-08, 13:35
Από προσωπική εμπειρία επειδή όλες οι γάτες που είχα και έχω είναι Περσίας μία συμβουλή ΜΗΝ ΚΟΥΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΑΥΤΕΣ!!!
Παράθεση
By k.xaris on 05-05-08, 14:13
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΡΑΣΗΣ

Καλημερα σε ολους και ολες...Την σελιδα σας την βρηκα τυχαια μεσα απο μια
αναζητηση που εκανα..Λογω του οτι αντιμετωπιζω ενα προβλαμα με τον Γατο που εχω..
Ειναι 3 χρονων ΠΕΡΣΙΑΣ Και μετα απο μια εγχειρηση που του εγινε..Δεν βλεπει..
Στην αρχη εβλεπε πιθανολογω λιγο.. αλλα μετα απο ενα χρονο...Μπορω να πω οτι δεν βλεπει
καθολου..Σε ερωτηση που ειχα κανει στον γιατρο..μου ειπε οτι δεν ξερει τι μπορει να εχει συμβει.
Αν ξερει καποιος και μπορει να με βοηθησει να βγαλω καποια ακρη θα του ειμαι ευγνωμων..
Βλεπετε ο ΜΠΑΜΠΗΣ..( ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ )ειναι πολυ μικρος...Και ειναι κριμα να ταλαιπωρειται και να κουτουλαει απο εδω κι απο κει...
Παράθεση
By zifos on 05-07-08, 03:21
Παίδες... help

Έχω μια γάτα Περσίας περίπου 4 χρονών. Στη ζωή της την έχω κουρέψει 3 φορές. Την πρώτη φορά ήταν πολύ μικρή και δεν είχε πρόβλημα ούτε καν την ενόχλησε, απλά επειδή τη είχαν ναρκώσει για το κούρεμα ήταν ζαβλακωμένη για 1 μέρα, αλλά μετά ήταν ok.
Τη 2η φορά που την κούρεψα ήταν μια εμπειρία αξέχαστη. Γιατί την πήγαμε στο Pet City (ομολογώ πως δεν υπάρχει χειρότερο και πιο άπειρο πετ σοπ) και η βοηθός του γιατρού που την κούρεψε δεν είχε ξανακουρέψει. Η ξυριστική μηχανή ζεσταινόταν και έπρεπε κάθε 1 λεπτό να τη σβήνει και να περιμένει να κρυώσει... Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μισοξυπνήσει το γατί και να περάσει μια φρίκη μέχρι να το κουρέψουμε τελείως και να το πάμε σπίτι. Για να μη μακρυγορώ, τη 2η φορά το γατί ήταν πάλι ζαβλακωμένο, αλλά την άλλη μέρα ήταν πάλι εντάξει.
Την 3η φορά όμως που έγινε τσάκα τσάκα το κούρεμα και γύρισε σπίτι το γατί (είχε ένα πρόβλημα με το ένα νύχι του, όμως δεν ξέρω αν παίζει μεγάλο ρόλο -είχε γυρίσει το νύχι και είχε μπει μέσα στο κρέας του, αλλά δεν το ενοχλούσε και μου φάνηκε περίεργο- το έκοψε όμως ο γιατρός και μας έδωσε κάτι χάπια για αντιβίωση τα οποία μας είπε να τα τρυπώσουμε στο φαΐ της για να τα φάει, γιατί αλλιώς είναι δύσκολο, όμως δεν τρώει καθόλου, τίποτα) το γάτι την πρώτη μέρα ήταν για άλλη μια φορά ζαβλακωμένο.
Την επόμενη μέρα όμως το γατί δεν έχει όρεξη για τίποτα. Δεν πίνει νερό, δεν τρώει τίποτα, πηγαίνει και κάθεται σε κάποια μέρη, όπως κάτω απ' το κρεβάτι που είναι σκοτεινά για αρκετή ώρα και γενικά δεν είναι ζωηρό.
Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ σας είδα ότι μπορεί να του προκάλεσε κατάθλιψη το ότι έχασε το τρίχωμά του. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω... και ανησυχώ πολύ. :/
Βοηθήστε όσο μπορείτε, πείτε μου τι να κάνω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για το σάιτ σας.
Παράθεση
By ruko on 05-07-08, 18:02
Καλώς ήρθες.
Μου φαίνεται μάλλον απίθανο να έπαθε κατάθλιψη η γατούλα σου. Αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα πόνου ή ασθένειας. Μπορεί να την πονάει το νυχάκι της ή να έχει κάτι άλλο. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με τον γιατρό της.

Τέλος, θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με greeklish, γιατί απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ και είναι δυσανάγνωστα.
Παράθεση
By staman2 on 06-07-08, 15:15
Αρχική Δημοσίευση από zifos
Έχω μια γάτα Περσίας περίπου 4 χρονών. Στη ζωή της την έχω κουρέψει 3 φορές. Την πρώτη φορά ήταν πολύ μικρή και δεν είχε πρόβλημα ούτε καν την ενόχλησε, απλά επειδή τη είχαν ναρκώσει για το κούρεμα ήταν ζαβλακωμένη για 1 μέρα, αλλά μετά ήταν ok.
Τη 2η φορά που την κούρεψα ήταν μια εμπειρία αξέχαστη. Γιατί την πήγαμε στο Pet City (ομολογώ πως δεν υπάρχει χειρότερο και πιο άπειρο πετ σοπ) και η βοηθός του γιατρού που την κούρεψε δεν είχε ξανακουρέψει. Η ξυριστική μηχανή ζεσταινόταν και έπρεπε κάθε 1 λεπτό να τη σβήνει και να περιμένει να κρυώσει... Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μισοξυπνήσει το γατί και να περάσει μια φρίκη μέχρι να το κουρέψουμε τελείως και να το πάμε σπίτι. Για να μη μακρυγορώ, τη 2η φορά το γατί ήταν πάλι ζαβλακωμένο, αλλά την άλλη μέρα ήταν πάλι εντάξει.
Την 3η φορά όμως που έγινε τσάκα τσάκα το κούρεμα και γύρισε σπίτι το γατί (είχε ένα πρόβλημα με το ένα νύχι του, όμως δεν ξέρω αν παίζει μεγάλο ρόλο -είχε γυρίσει το νύχι και είχε μπει μέσα στο κρέας του, αλλά δεν το ενοχλούσε και μου φάνηκε περίεργο- το έκοψε όμως ο γιατρός και μας έδωσε κάτι χάπια για αντιβίωση τα οποία μας είπε να τα τρυπώσουμε στο φαΐ της για να τα φάει, γιατί αλλιώς είναι δύσκολο, όμως δεν τρώει καθόλου, τίποτα) το γάτι την πρώτη μέρα ήταν για άλλη μια φορά ζαβλακωμένο.
Την επόμενη μέρα όμως το γατί δεν έχει όρεξη για τίποτα. Δεν πίνει νερό, δεν τρώει τίποτα, πηγαίνει και κάθεται σε κάποια μέρη, όπως κάτω απ' το κρεβάτι που είναι σκοτεινά για αρκετή ώρα και γενικά δεν είναι ζωηρό.
Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ σας είδα ότι μπορεί να του προκάλεσε κατάθλιψη το ότι έχασε το τρίχωμά του. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω... και ανησυχώ πολύ. :/
Βοηθήστε όσο μπορείτε, πείτε μου τι να κάνω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για το σάιτ σας.
Καλώς ήρθες.
Κι εγώ πιστεύω πως δεν έχει πάθει κατάθλιψη αλλά τα συμπτώματα της γατούλας σου είναι μάλλον πόνου και αδιαθεσίας. Επίσης, μάλλον έχει τρομάξει το γατάκι πολύ.
Καλύτερα να μην το ξανακουρέψεις το ζωάκι. Δεν καταλαβαίνω πώς αποφασίζει κάποιος να κουρέψει ένα τέτοιο υπέροχο τρίχωμα σαν αυτό της περσικής γάτας!!
Εκτός από τον υπέροχο χαρακτήρα της, όλη της η μαγεία και η ομορφιά είναι στο τρίχωμά της. Πιστεύω πως ειδικά οι γάτες αισθάνονται πολύ άβολα όταν κουρεύονται (απόδειξη είναι, πως συνεχώς καθαρίζονται με τη γλώσσα τους και το έχουν ανάγκη αυτό). Άλλωστε υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να την ανακουφίσεις από τη ζέστη αν το έκανες γι' αυτόν το λόγο. Αν πάλι την κούρεψες λόγω της φροντίδας που απαιτεί το τρίχωμά της, αυτή η περιποίησή της είναι και η προσωπική σας ώρα. Η δική σου και η δική της μαζί, για ένα τέταρτο της ώρας καθημερινά. Χτένισμα και καθαρισμός ματιών. Και το μπάνιο της κάθε ενάμισυ μήνα. Εύχομαι πραγματικά να αισθανθεί καλύτερα και να
χαλαρώσει και πάλι γιατί ίσως τώρα είναι στρεσαρισμένη. Πάρε την αγκαλίτσα και πέρασε μαζί της αρκετή ώρα. Αν και πιστεύω προσωπικά πως ίσως νοιώθει και κάποια φαγούρα στο σωματάκι της επειδή δεν έχει τρίχες. Ακόμα και ο αέρας από τον ανεμιστήρα μπορεί να της προξενεί περίεργη αίσθηση στο δερματάκι της. Πραγματικά το φόρουμ είναι πολύ χρήσιμο, κι εγώ προσωπικά έχω μάθει πολλά από τις συζητήσεις που παρακολουθώ, ακόμη κι αν πολλές φορές δεν έχω τον χρόνο να απαντήσω απλά και μόνον διαβάζοντας τις απόψεις και τις πληροφορίες των μελών. Καλό απόγευμα/
Για ό,τι χρειαστείς στη διάθεσή σου. Φιλικά.
Παράθεση
By rOuDiNi on 13-06-09, 11:26
εμμμμμμμμμμμμμμ

Της λατρέβω μωρέ αφτές τις γάτες είναι κούκλες η περιποίση ομοωςςς..........
Παράθεση
By magy on 29-08-09, 16:04
Συμφωνω απολυτα!!!Η Σαρα μου ειχε ενα προβληματακι υγειας και αναγκαστηκε η κτηνιατρος να την κουρεψει στο κεφαλι.Λοιπον επι ενα μηνα το γατακι μου δεν ετρωγε τιποτα και ηταν συνεχεια κρυμενο μεσα στο σπιτι, δεν το βλεπαμε καθολου....
Παράθεση
By moukelis on 29-10-09, 10:21
Fifé Worldshow Sankt Gallen 25.10.2009

Παράθεση
By Ceres Victoria on 29-10-09, 22:14
πω πω ειναι πολυ μικροσωμα τελικα τα περσικα!!! Αν δεν ειχαν και τοση γουνα θα φαινονταν ακομα πιο μικρα. Ειναι πανεμορφα παντως αν και μ' αρεσουν περισσοτερο τα κλασσικα με την κανονικη μυτη.
Παράθεση
By evelynkar on 29-10-09, 22:17
κι εμενα μ αρεσουν περισσοτερο τα doll face!
Παράθεση
By idiana on 07-05-10, 00:48
σημερα κουρεψα την περσιας μου 11 χρονων οχι για πρωτη φορα,αλλα πρωτη φορα με ηρεμιστικη ενεση(πως τους αφησα να με πεισουν?)
οταν γυρισαμε σπιτι ετρεμε και μετα απο λιγο λυποθιμησε!!!!!!σοοοοοκ!!!!!!γιατι???και δεν ηταν καθολου καλα ολη μερα!!!!!γιατι??
Παράθεση
By μαριτινα on 07-05-10, 01:35
Απάντηση: Περσική γάτα

κριμα μωρε γιατι τα κουρευουν..πολυ λαθος... τοση ταλαιπωρια και ειναι και μεγαλη η γατουλα εχει συνελθει καθολου τωρα?πηρες τηλεφωνο τον γιατρο? αν και το πιθανοτερο ειναι να λιποθυμησε γιατι ειναι ακομα ζαλισμενη απο την ναρκωση.
Παράθεση
By Anima on 09-05-10, 12:34
Αρχική Δημοσίευση από μαριτινα
κριμα μωρε γιατι τα κουρευουν..πολυ λαθος... τοση ταλαιπωρια και ειναι και μεγαλη η γατουλα εχει συνελθει καθολου τωρα?πηρες τηλεφωνο τον γιατρο? αν και το πιθανοτερο ειναι να λιποθυμησε γιατι ειναι ακομα ζαλισμενη απο την ναρκωση.

Indiana και άλλες φίλες, για τί να κουρεύετε τις γάτες σας? Μην το κάνετε. Εγώ στις δικές μου υποσχέθηκα ότι ποτέ δεν θα τις κουρέψω.
Σας έχω ήδη πει για το furminator. Ένα μικρό εργαλείο που τις απαλλάσει ευκολότατα από τα κομπαλάκια.. Μια-δυο φορές το μήνα είναι αρκετό. Οι γατούλες σας μένουν καθαρές με λείο άκομπο τρίχωμα, ευτυχισμένες από το χάδι. Μάλιστα αυτό με το διπλό χτενάκι είνα πολύ αποτελεσματικό για γατούλες με πάρα πολλούς κόμπους. Χάρισα το εργαλείο στη ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης.
Παραγγείλτε το από το Amazon. Θα σωθείτε και σεις και οι γατούλες σας. Μην το αμελήσετε!
Καλή επιτυχία!
Παράθεση
By Anima on 09-05-10, 12:37
Αρχική Δημοσίευση από Anima
Indiana και άλλες φίλες, για τί να κουρεύετε τις γάτες σας? Μην το κάνετε. Εγώ στις δικές μου υποσχέθηκα ότι ποτέ δεν θα τις κουρέψω.
Σας έχω ήδη πει για το furminator. Ένα μικρό εργαλείο που τις απαλλάσει ευκολότατα από τα κομπαλάκια.. Μια-δυο φορές το μήνα είναι αρκετό. Οι γατούλες σας μένουν καθαρές με λείο άκομπο τρίχωμα, ευτυχισμένες από το χάδι. Μάλιστα αυτό με το διπλό χτενάκι είνα πολύ αποτελεσματικό για γατούλες με πάρα πολλούς κόμπους. Χάρισα το εργαλείο στη ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης.
Παραγγείλτε το από το Amazon. Θα σωθείτε και σεις και οι γατούλες σας. Μην το αμελήσετε!
Καλή επιτυχία!

Όποιος θέλει ας με πάρει στο σκυπε να δείξω για τι μιλάω. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μύνημα.
Παράθεση
By yasmin1gr on 09-05-10, 12:50

Τσιντσιλλα και παλι τσιντσιλλα παιδι μου αυτη ειναι η ομορφη περσικια γατα αυτες τις καθαροαιμες ποτε δεν τις ειχα σε καλο ματι με τη γατσουλα σαν χτυπημενη απο τηγανι.. ενω οι τσιντσιλλα περσικες ονειρο θαυμα και χαρη. Καμμια σχεση....
Παράθεση
By Anima on 09-05-10, 12:58
Αρχική Δημοσίευση από Anima
Καλή επιτυχία!

Παιδιά, πράγματι οι τσιντσιλά είναι οι πιο θαυμάσιες! Ο δε Χουχουδίτος μου, ο Αρχοντας του σπιτιού μου, ο πιο καταπληκτικός γάτος που μπορεί να φανταστεί μυαλό ανθρώπου. Ωστόσο δείτε όσα έγραψα παραπάνω για το furminator. Όσες έχετε περσικές ιδιαίτερα, τσιντσιλά ή άλλες μακρύτριχες. Σας το λέω γιατί πράγματι υπάρχει τρόπος να μην υποφέρουν από κουρέματα. Ο Ήλιο μου που είναι Πέρσης είναι από λυτα απαλαγμένος από κόμπους. Ακούστε με και δε θα χάσετε!
Νάστε καλά!
Παράθεση
By μαριτινα on 09-05-10, 13:52
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Τσιντσιλλα και παλι τσιντσιλλα παιδι μου αυτη ειναι η ομορφη περσικια γατα αυτες τις καθαροαιμες ποτε δεν τις ειχα σε καλο ματι με τη γατσουλα σαν χτυπημενη απο τηγανι.. ενω οι τσιντσιλλα περσικες ονειρο θαυμα και χαρη. Καμμια σχεση....
ααα γιασμιν δες και την σοραγια μου, μπορει να ειναι ιμαλαιων και οχι τσιντσιλλα αλλα σα τηγανι δεν ειναι χτυπημενη...δεν ειναι απαραιτητα ολες οι υπολοιπες περσικες τοσο extreme face αλλα ουτε και doll ,εμενα προσωπικα μου αρεσει ακριβως το ενδιαμεσο
Παράθεση
By moukelis on 09-05-10, 13:55

Βρε παιδια,αυτα ειναι γουστα και αποψεις,εγω εχω δει και τσιντσιλα που δε μου αρεσαν,και εξτριμ που μου αρεσαν παρα πολυ.
Παράθεση
By Anima on 09-05-10, 18:54
Αρχική Δημοσίευση από μαριτινα
ααα γιασμιν δες και την σοραγια μου, μπορει να ειναι ιμαλαιων και οχι τσιντσιλλα αλλα σα τηγανι δεν ειναι χτυπημενη...δεν ειναι απαραιτητα ολες οι υπολοιπες περσικες τοσο extreme face αλλα ουτε και doll ,εμενα προσωπικα μου αρεσει ακριβως το ενδιαμεσο
Που είναι η Σοράγια σου? Δεν τη βλέπω!
Παράθεση
By μαριτινα on 09-05-10, 22:38

Παράθεση
By yasmin1gr on 09-05-10, 23:00

Καλη μεν κα η σοραγια δε λεω αλλα τσιντσιλλα και παλι τσιντσιλλα τι να κανουμε εμενα μ αρεσουν οι εξω μυτουλες ( φυσικα η καλυτερη ειναι του μπεμπε αλερα κι ας μην ειναι περσικος)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    GeorgeB.

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους