Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,339 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,103 μηνύματα σε 94,366 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 579 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς

emma

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη emma
H emma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H emma έγραψε στις 20:27, 25-07-09:

Καλησπερα,
δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει αλλαξει η συμπεριφορα της μιας γατας μου. Ειναι σχεδον 3 χρονων. Επισης εχω και τη κορη της που ειναι σχεδον 2χρ.
Η φοφικο, (η οποια ειναι 3 χρ) οταν παω να τη χαιδεψω κανει δεκα βηματα πισω και παει παραπερα. Σηκωνω το χερι μου να παρω κατι και πεταγετε απο τον φοβο της. Δεν μπορω να καταλαβω αμα το κανει απο ζηλια επειδη χαιδευω την κορη της ή αν εχει κανα αλλο προβλημα.
Επισης εδω και κανα μηνα κανει κακα και πιπι στη μπανιερα. (Ελεος!)
Τους εχω αμμολεκανη με πορτουλα (ειδικα φιλτρα κτλ) αλλα την εχει ξεγραψει.
Δεν την εχω μαλλωσει ποτε για να φοβαται, μονο κανα δυο φορες που της μαλωσα πολυ λιγο γιατι την επιασα επ αυτοφορο να πηγενει στη μπανιερα να τα κανει!
Τι μπορω να κανω γι αυτα τα προβληματα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 21:12, 25-07-09:

Ετσι οπως τα περιγραφεις,μου φαινεται οτι απο κατι εχει τρομαξει η γατουλα,για να πεταγεται αποτομα.Ισως καποιος δυνατος ηχος,ή καποιος επισκεπτης που δεν γνωριζε και φοβηθηκε.Τωρα για τα κακα εκτος λεκανης,σαν αντιδραση το βλεπω.Μπορει να ζηλευει και το μωρο ,αν ασχολειστε παραπανω με αυτο και την ιδια την εχετε παραμελησει.Μπορεις να δοκιμασεις και 2η αμμολεκανη,απο τη στιγμη που εχεις 2 γατουλες.Μια για την καθεμια,η΄μια για κακα και αλλη για τσισα.Κλεισε και την πορτα του μπανιου,να δεις που θα παει να τα κανει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emma

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη emma
H emma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H emma έγραψε στις 21:30, 25-07-09:

δεν εχουμε επισκεπτες συχνα, και αυτοι που εχουν ερθει δε την εχουν φοβησει.
Δεν ειναι μωρο η αλλη γατα, ειναι 9 μηνες μικροτερη της, και κορη της.
Η μονη λογικη εξηγηση που δινω ειναι να νιωθει παραμελλημενη.
Αλλα να τρομοκρατητε το ζωντανο ετσι?
Δε ξερω..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,135 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 06:40, 26-07-09:

Και τα δύο συμπτώματα (η νευρικότητα και το λέρωμα εκτός άμμου) δείχνουν ότι η γάτα βιώνει έντονο στρες για κάποιον λόγο. Για να τα αντιμετωπίσεις, θα πρέπει να εντοπίσεις πρώτα ποιος είναι αυτός ο λόγος.
Άλλαξε κάτι στην καθημερινότητά της ή στους ρυθμούς του σπιτιού; Αυτό μπορεί να είναι οτιδήποτε, από τα ωράριά σας μέχρι έναν φιλοξενούμενο ή μια οικοδομή παραδίπλα που κάνει θόρυβο και τη φοβίζει.
Μήπως τα προβλήματα εμφανίστηκαν λόγω της δεύτερης γατούλας; (Το ότι είναι κόρη της δεν λέει τίποτα -μετά τον απογαλακτισμό είναι απλώς μια άλλη γάτα γι' αυτήν, οι γάτες δεν είναι άνθρωποι για να έχουν συγγενικούς δεσμούς και το αν θα συνυπάρχουν αρμονικά δυό γάτες ή όχι δεν έχει καθόλου να κάνει με τυχόν συγγένεια μεταξύ τους).
Επίσης, θα ήταν καλό να της κάνεις έναν πλήρη και λεπτομερή έλεγχο στον κτηνίατρο για να αποκλειστεί οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας που θα μπορούσε να προκαλεί αυτές τις συμπεριφορές.
Τέλος, ειδικά για το θέμα του λερώματος, δες αυτό εδώ το άρθρο.

Παράθεση

chrisachrist

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chrisachrist
H chrisachrist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H chrisachrist έγραψε στις 23:13, 06-08-13:

Καλησπέρα. Εχω εναν γατούλη 1 έτους ο οποίος εκδηλώνει περίεργη συμπεριφορά τελευταία. Θα ήθελα τη γνώμη σας γι ατο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Ο γάτος μου έχει ένα δικό του δωμάτιο στο υπόγειο του σπιτιού και κοιμάται εκεί απο μικρός. Τον τελευταίο μήνα δείχνει όμως να φοβάται να μπεί στο δωματιό του και αρνείται ακόμη και να φάει εκει μέσα παρόλο που πεινάει. Οσες φορές τον άφησα να κοιμηθεί εκεί το βράδυ με κλειστη την πόρτα ανεβαίνει σε ψηλά σημεία και αποφεύγει να κινείται στο πάτωμα του δωματίου παρα μόνο σε ράφια και έπιπλα που έχουν αρκετή απόσταση απο το έδαφος. Τι πιστεύετε μπορεί να φταίει? Ανησυχώ για τον γάτο μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:39, 06-08-13:

Τι να πω... οι γάτες είναι παράξενα πλάσματα. Αν τρομάξουν από κάτι, σίγουρα με πίεση δεν το ξεπερνάνε. Μπορεί να ήταν κάποιος ήχος που ακούστηκε, κάτι που έκανε και προκάλεσε θόρυβο που δεν περίμενε, κάποιο έντομο που την αιφνιδίασε κάπως (τραβηγμένο αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...) , κάποιος θόρυβος τη νύχτα που δεν ακούτε επειδή κοιμάστε...
Πάντως, κατά τη γνώμη μου, μην τον πιέζεις να μείνει εκεί εφόσον είναι σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση με το δωμάτιο και εφόσον υπάρχει εναλλακτική. Και σιγά σιγά, να μπαίνει μαζί του κάποιος από εσάς για λίγο στην αρχή μήπως το ξεπεράσει. Εγώ αυτό μάλλον θα έκανα. Και πού ξέρεις...μπορεί να ανακαλύψετε και τι είναι που τον τρομάζει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 23:44, 06-08-13:

Θα συμφωνησω με την Ειρηνη,εγω βεβαια θα το τραβουσα,ειμαι ικανη να κατσω ξυπνια ολο το βραδυ και να παρατηρω τι συμβαινει.Αν δεις οτι μπορεις να το κανεις,καντο.Αλλα σιγουρα μην τον ζοριζεις να ναι εκει μεσα ενω φοβαται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:49, 06-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Θα συμφωνησω με την Ειρηνη,εγω βεβαια θα το τραβουσα,ειμαι ικανη να κατσω ξυπνια ολο το βραδυ και να παρατηρω τι συμβαινει.Αν δεις οτι μπορεις να το κανεις,καντο.Αλλα σιγουρα μην τον ζοριζεις να ναι εκει μεσα ενω φοβαται.
Χαχαχα!!
Κι εγώ ακριβώς αυτό θα έκανα!! Αλλά είπα για μια μέρα να μην εκτεθώ!!

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 11:46, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Χαχαχα!!
Κι εγώ ακριβώς αυτό θα έκανα!! Αλλά είπα για μια μέρα να μην εκτεθώ!!
Στην αρχή είπα κ εγώ να μην εκτεθώ αλλά αφού είμαστε πολλές το ομολογώ πως κ εγώ το ίδιο θα έκανα!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisachrist

Νεοφερμένος

H chrisachrist έγραψε στις 11:50, 07-08-13:

ναι δε τον ζοριζω απλά το έκανα για 2 μέρες να καταλάβω τι γίνεται . Του έχω αλλαξει δωμάτιο απλά καμία φορα με ακολουθει έρχεται μόνος του μέχρι εκει και μετα τρέχει έντρομος !! χαχα ..τι να πω παράξενη συμπεριφορά πάντως ανησυχώ μηπως εχει κανένα πρόβλημα υγείας.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:41, 07-08-13:

Εμενα σαν να μου φαινεται οτι κατι ειδε και τον τρομαξε. Μηπως ειδε καποιο αντικειμενο δικο σας κατω στο πατωμα και με την φαντασια του(διαθετουν αφθονη οι γατες) το περασε για κατι αλλο? Ισως για καποιο ζωο?

Παράθεση

chrisachrist

Νεοφερμένος

H chrisachrist έγραψε στις 18:50, 07-08-13:

Και γω αυτό σκέφτηκα πρώτα μήπως είδε κάτι και τρόμαξε . Εψαξα τα πάντα εκει και δε βρήκα τιποτα κανένα ζουζουνι..Γενικά ο γατούλης μου εχει λίγο παράξενη συμπεριφορα απο μικρός ..είναι κάπως κυκλοθυμικός να το πω . Δεν δέχεται και πολλά χαδια , μπορεί να δαγκώσει σε ανύποπτη στιγμή εκει που τον χαιδεύω ενώ γουργπυρίζει..Ανησυχω μήπως έχει κανενα ψυχολογικό πρόβλημα... είναι δυνατόν να έχουν οι γάτες όμως??

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 19:14, 07-08-13:

Να χει ψυχολογικα ναι γινεται αλλα πρεπει να χε βιωμα που να του το προκαλεσε απο μονο του δε νομίζω..Η κατι εγινε κ τον τρομαξε ή κατι βλεπει που δεν βλεπεις..x-files κ τετοια

Α να προσθεσω οτι αν αλλαξες θεση ή προσθεσες επιπλο στον χωρο ΣΙΓΟΥΡΑ αυτο τον τρομαζει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 07-08-13 στις 20:30. Αιτία: merge posts
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisachrist

Νεοφερμένος

H chrisachrist έγραψε στις 20:03, 07-08-13:

ΧΑΧΑ λετε παιδιά να βλέπει κανενα φαντασμα?? δε προσθεσα επιπλο ..μου κάνει εντύπωση που δε θέλει να περπατάει στο πάτωμα του δωματίου καθόλου. Στην αρχή εκδηλωνε αυτη τη συμπεριφορά μόνο κοντα στο πιάτο του..μετα σιγα σιγα δεν ήθελε να ειναι καθόλου στο δωμάτιο και τώρα οποτε μπαίνω εγω μαζι του αυτος περπατάει πανω σε επιπλα. Στο καινούριο του δωμάτιο είναι μια χαρα. Χθές το βράδυ που τον εβαλα να κοιμηθεί εκει που φοβαται για να δω τι θα γίνει ..το πρωί το δωματιο ήταν χάλια είχε ρίξει οτι υπήρχε στα ράφια ....

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 20:11, 07-08-13:

Μια 6η αισθηση την εχουν παντως..κοιτα αφου του την βαρεσε να μην θελει να ναι εκει αστο..γιατι αν δεν ειναι ψυχολογικο θα το παθει σιγουρα..μπορεί να νιώθει ή να ακουει κατι στο πατωμα που φυσικα εσυ εμείς οι ανθρωποι γενικα ουτε καν δεν ακουμε η βλεπουμε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:07, 07-08-13:

Το πάτωμα είναι ξύλο, μάρμαρο ή πλακάκι; Γιατί στο ξύλο μπορεί κάτι να άρχισε να τρίζει ή κάτι να τρύπωσε από'κάτω και να τον τρομάζει... Μπορεί ακόμα να κοιμόταν και κάτι να τον τσίμπησε και το έχει συνδέσει με ξαφνική ενόχληση (καθόλου ωραίο πράμα για τις γατούλες! ) . 'Ο,τι και να'ναι μάλλον θα το ανακαλύψεις σε ανύποπτη στιγμή!

Υ.Γ. Και την έκτη αίσθηση έχουν και την έβδομη ώρες ώρες!!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:56, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από chrisachrist
Και γω αυτό σκέφτηκα πρώτα μήπως είδε κάτι και τρόμαξε . Εψαξα τα πάντα εκει και δε βρήκα τιποτα κανένα ζουζουνι..Γενικά ο γατούλης μου εχει λίγο παράξενη συμπεριφορα απο μικρός ..είναι κάπως κυκλοθυμικός να το πω . Δεν δέχεται και πολλά χαδια , μπορεί να δαγκώσει σε ανύποπτη στιγμή εκει που τον χαιδεύω ενώ γουργπυρίζει..Ανησυχω μήπως έχει κανενα ψυχολογικό πρόβλημα... είναι δυνατόν να έχουν οι γάτες όμως??
χαχαχα ηρεμησε ολα τα γατια το κανουν αυτο! Και οι δικοι μου εκει που τους χαιδευω μου ριχνουν και μια δαγκωνια για να μην ξεχνιομαστε!

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:16, 07-08-13:

Θα'λεγα αν δεν σας προξενούσε μεγάλο κόπο και αναστάτωση, να μην ξαναμείνει ο γατούλης σ'αυτό το δωμάτιο που τον τρομάζει
Πιστεύω η αιτία δεν είναι κάτι υπερφυσικό, ούτε φάντασμα, ούτε UFO's, ούτε "Νεφελίμ" (βλ. Λιακόπουλος), αλλά κάτι πολύ "γήινο", έμψυχο πιθανολογώ που του προκάλεσε αυτή την ταραχή και την απέχθεια για το συγκεκριμένο χώρο
Κι όσο κι αν σε προβληματίζει κατά καιρούς η περίεργη συμπεριφορά του (όλα τα γατιά λίγο-πολύ έχουν τις ιδιορρυθμίες τους) δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση με το πρόσφατο συμβάν και (μακάρι να κάνω λάθος) οτι θα πάρει πολύ χρόνο (έως και ποτέ) να ξανανοιώσει οικεία εκειμέσα
Γι αυτό και προτείνω αυτή την κάπως δραστική λύση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 23:28, 07-08-13:

Ναι συμφωνω μπορεί κατι να μυριζει ή να νιωθει κατω απο το πατωμα κ να μην μπορείς να το αντιληφθείς κ να τον τρομαζει ή μπορεί κατι μα του συνεβει παντως μην το προσπαθείς να βρεις τι ειναι γιατι φοβαται περισσότερο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisachrist

Νεοφερμένος

H chrisachrist έγραψε στις 12:50, 08-08-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το πάτωμα είναι μάρμαρο. Ναι δε τον ξαναβάζω εκεί απλα με ακολουθεί οταν πάω εκει γιατι έχω τις τροφές του και μετά τρέχει έντρομος χαχα!! του έχω αλλάξει δωματιο παντως και είναι μια χαρα εκει. Αλλα εξακολουθεί να δαγκώνει οταν τον χαιδεύω χαχα ! δεν ήξερα οτι το κάνουν αυτο όλες οι γάτες
Η προηγούμενη που είχα δε το έκανε . Πάντως ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας !! μακαρι να βρώ τι έιναι αυτο! πολύ πιθανό το ζουζουνι που είπατε, να τον τσιμπησε τιποτΑ...

Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk
H mnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αντίρριο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mnk έγραψε στις 23:05, 28-11-13:

Καλησπέρα σας!

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω μια αλλαγή συμπεριφοράς στην γατούλα μου. Μία μέρα που την είχα αφήσει να βγει έξω, ως συνήθως, άργησε να γυρίσει. Από εκείνη την μέρα δεν παίζει, δεν με υποδέχεται στην πόρτα ούτε τρέχει να με συναντήσει το πρωί που ξυπνάμε. Επίσης, δεν γουργούριζε για κάποιες μέρες ούτε ερχόταν να την χαϊδέψω. Κάθοταν κάτω από μία καρέκλα ή ένα τραπέζι, σαν να φοβόταν κάτι. Αυτό κάπως έχει διορθωθεί προς το καλύτερο, αφού τώρα που γράφω είναι δίπλα μου και ψιλογουργουρίζει! Επίσης, δεν είναι πλέον τόσο λαίμαργη...τρώει, αλλά λιγότερες ποσότητες και δεν είναι τόσο απαιτητική για το φαί της, όσο ήταν.
Για την ιστορία, να σας πω ότι είναι 3 ετών. Στον πρώτο χρόνο της ζωής της ήταν σε σπίτι, αλλά την έδιωξαν. Την τάιζα για ένα χρόνο μέχρι να αποφασίσει να μπει στο σπίτι. Τότε - λιγότερο από ένα χρόνο πριν - την στείρωσα και μένει μαζί μου!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και ανησυχώ μήπως είναι δυστυχισμένη ή έχει αρρωστήσει κι εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω!

Βοήθεια!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:14, 29-11-13:

Πιθανολογώ οτι κάτι την τρόμαξε πολύ και όπως δείχνει υπέστη κάποιο σοκ, τότε που έλειψε για ώρες από το σπίτι.
Αυτή μου η άποψη ενισχύεται και από το γεγονός οτι δείχνει σιγά σιγά να βελτιώνεται μιας που, όπως λες, κάθεται δίπλα σου και χουρχουρίζει.
Θα αργήσει λίγο, μα πιστεύω οτι θα το ξεπεράσει. Υπομονή και, εννοείται, μην την ξαναφήσεις να φύγει.
Όσο για το φαγητό, αν δεις οτι έχει αδυνατίσει, καλού κακού ας επισκεφτείτε και τον κτηνίατρο να τσεκάρει τη φυσική της κατάσταση.
Εύχομαι κάθε μέρα και καλύτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk
H mnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αντίρριο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mnk έγραψε στις 11:15, 29-11-13:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σήμερα ήθελε να βγει - μετά από δύο ημέρες- και την άφησε η αδερφή μου. Δεν νομίζω ότι θα της κάνει κακό, γιατί είναι κάτι που συνηθίζει. Αν την καταπίεζα θα ήταν χειρότερα. Η φυσική της κατάσταση δεν έχει αλλάξει! Είναι το ίδιο στρουμπουλή
Και εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι την τρόμαξε...και κάτι μου λέει ότι είναι η γειτόνισσα

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,011 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:52, 29-11-13:

Και μενα το κανει αυτο. Την πιανει μια την αλλη να κρυβεται και να μη θελει να την αγγιζω αλλα καταλαβα πως φοβαται πολυ οταν ακουει σκυλο να γαυγιζει. Μετα της περναει. Δοκιμασε να της δωσεις και τιποτα διαφορετικο να φαει αν τρωει τα ιδια..τους αρεσει καμια αλλαγη που και που

Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk

H mnk έγραψε στις 15:37, 29-11-13:

Ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω! Ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα!!!!

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 13:26, 04-12-13:

Γεια σας, μετα απο το χαμο της γλυκιάς μου Σίσυς (μαζι με τη μαμα της) μεινανε πισω 2 παιδια τους. Ενα απο την καθεμιά. Είναι ενα αρσενικο και ενα θηλυκο. Με τον καιρο αγαπήθηκαν παράφορα, γίνανε αχώριστα.. οπου πηγαινε το ενα, πηγαινε το αλλο. Είναι 9 και 10 μηνων αντιστοιχα. Πριν 3 μερες... χασαμε το αγορακι... ετσι απλα ενω ηταν εδω και παιζαμε, καπου εξαφανιστηκε και μεχρι σημερα δεν τον εχουμε δει. Πιστευουμε οτι τον αρπαξαν. Ηταν ενα πορτοκαλι χνουδωτο και υπερβολικα χαδιαρικο γατακι που οτι και να του εκανες δεν θυμωνε. Λάτρευε στο έπακρο τις αγγαλιές μα κυριως της φιλενάδας του... που κοιμοντουσαν παρεα και κανανε και μπανιο ο ενας το αλλο. Anyway... χάθηκε ο μικρούλης και η γατούλα εχει πεσει σε πολυ βαθιά μελαγχολια κατα την γνωμη μου. Οταν χαθηκε λοιπον, η γατα αυτη ενω ηταν αρκετα απομακρη (με ζορι την επιανες) δεν νιαουριζε, παραμονο οταν εβλεπε το φαγητο που θα ετρωγε και απο την ημερα που χαθηκε ο αλλος εχει αλλαξει 180 μοιρες. Ξεσηκωνει τον κοσμο καθημερινα με το νιαουρισμα της... και εχει 2 ειδων νιαουρισματα. Εκεινο το ουρλιαχτο (που συνηθως το ακουω σε γατες που τσακωνονται) και το αλλο το κλασσικο. Αφηστε που εγινε απιστευα χαδιαρα. Μολις την παρω αγγαλια (που πριν δεν αντεχε αγγαλιες ουτε για πλακα) ηρεμει και αρχιζει τα γουργουριτα. Ειλικρηνα την λυπαμαι.... το βραδυ ερχεται στο παραθυρο μου και ξυνει το πατζουρι για να την ακουσω.. φωναζει συνεχεια και δεν ξερω τελικα τι να κανω. Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας αν φυσικα εχετε αντιμετωπισει κατι τετοιο...

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,011 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:45, 04-12-13:

Λυπαμαι πολυ για το χαμο σου. Ισως εμφανιστει πισω το γατακι αν χαθηκε καπου και δε βρισκει το δρομο. Μεσα στο σπιτι μενουν ή εξω;

Ισως αν της εβρισκες παρεα να μην ενιωθε μονη; Η καιμενουλα θα νιωθει μοναξια εχασε την παρεα της. Και γω κατι γατακια που ταιζω κατω στην πολυκατοικια ηταν 2 αδερφακια και σκοτωσαν το ενα. Και τα 2 δεν ηταν πολυ ημερα. Τωρα που εμεινε μονο του το καιμενο ερχεται κοντα μου το χαιδευω. Αντιδρα και σενα με τον τροπο του που εχασε την παρεα του

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 04-12-13 στις 17:35. Αιτία: merge posts
Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 15:50, 29-01-14:

Με το σιμπα τελευταια αντιμετωπιζω το εξης "προβλημα""
Πολλες φορες κυνηγαει την ουρα του στριφογυριζει γυρω γυρω σαν να κυνηγαει την ουρα του και μετα την γλυφει. Εχει δει καποιος/α κατι παρομοιο .? Εχετε παρατηρησει παρομοια συμπεριφορα στο γατακι σας γτ μου φαινεται περιεργο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:47, 29-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara
Πολλες φορες κυνηγαει την ουρα του στριφογυριζει γυρω γυρω σαν να κυνηγαει την ουρα του και μετα την γλυφει. Εχει δει καποιος/α κατι παρομοιο .? Εχετε παρατηρησει παρομοια συμπεριφορα στο γατακι σας γτ μου φαινεται περιεργο.
Μάλλον παίζει ο μικρούλης! Κι εμένα το κάνει η μικρή καμιά φορά!

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:08, 29-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara
Δεν νομιζω οτι ειναι κατι το παραξενο για να ανησυχησεις. Απλως παιζει

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 48,645 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:02, 30-01-14:

Απολυτα φυσιολογικο ειναι.Εμενα η πουπυ μου το κανει πολυ συχνα.Παιζουν με την ουρα τους.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:39, 31-01-14:

Γιάννη, όντως παίζει με την ουρά του.
Πολλές φορές βαριούνται τα ήδη υπάρχοντα παιχνίδια τους οπότε εφευρίσκουν καινούρια.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 749 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:56, 05-04-14:

Γεια σας, εγώ η περίεργη γατομαμά είμαι (και σε αυτό το θέμα θα γράψω!)

Εδώ και 2 βδομάδες περίπου έχω παρατηρήσει αλλαγή συμπεριφοράς στη shanti μας.

Καταρχήν έχει πάψει να έρχεται στο κρεβάτι μας για πολύ ώρα, εκτός από τα πρωινά που ξυπνά χαράματα και της ανοίγω να μπει και βλέπει πως δεν έχουμε σκοπό να σηκωθούμε σύντομα
Παλιότερα, όποτε πηγαίναμε στην κρεβατοκάμαρα ερχόταν-έπαιζε μαζί μας για αρκετή ώρα και μετά χαλάρωνε-γλειφόταν και έριχνε κι έναν ύπνο. Το μόνο που κάναμε, όταν ήταν να κοιμηθούμε και να κλείσουμε φώτα-τιβι κλπ, της πήγαινα λίγο φαγητό στο μπωλάκι της και με αυτό τον αντιπερισπασμό έκλεινα την πόρτα. Αυτό όμως μόνο για λίγες ώρες και εφόσον δεν ερχόταν ποτέ να κλάψει πίσω από την πόρτα να της ανοίξουμε. Πήγαινε κι αυτή για ύπνο κι ερχόταν το πρωί όταν ξυπνούσε οπότε της ανοίγαμε όπως προείπα.
Τώρα όποτε πάμε στην κρεβατοκάμαρα και με ανοιχτή πόρτα, έρχεται λίγο μας κοιτάει και φεύγει. Ενώ της κάνουμε και γλύκες και παιχνίδια,ούτε να μας φτύσει! Εκτός από το πρωινό που το κρατάει όπως παλιά.

Η άλλη αλλαγή είναι όταν ανοίγω την μπαλκονόπορτα. Από όταν την πήραμε όποτε είχε λίγο καλό καιρό της ανοίγαμε να βγει λίγο να πάρει αέρα, έχουμε καλυμμένο έτσι κι αλλιώς το μπαλκόνι, και τρελαινόταν να βγαίνει να παίζει με παιχνιδάκια που της έχω εκεί και να αράζει στον ήλιο. Εδώ και μερικές μέρες, κάθεται ελάχιστα στο μπαλκόνι όταν ανοίγω κι όταν κάθεται αράζει κάτω από μια ντουλάπα που έχουμε. Ούτε να παίξει με τα χαρτόκουτα ούτε να κηνυγήσει το μπαλάκι της που το λάτρευε.. τίποτα!
Υπάρχει περίπτωση να φταίει απλώς το ότι το χειμώνα την έβγαζα μόνο για 10 λεπτά ενώ τώρα που ανοίγει ο καιρός την αφήνω με ανοιχτή πόρτα πολύ ώρα?

Γενικά ενώ έχει γλυκήνει κι έχει ηρεμήσει αρκετά, ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως περνάει μικρή κατάθλιψη, έτσι όπως τη βλέπω. Ίσως είχαμε συνηθίσει τη ζωηράδα που είχε ως μωράκι(καλά και τώρα 5 μηνών είναι μόνο) κι έτρεχε όλη την ώρα πάνω κάτω.. τί να πω.

Πάσα άποψη-συμβουλή-εμπειρία δεκτή.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 16:01, 05-04-14:

rouli726 λατρεύω το πόσο πολύ αγαπάς αυτό το γατάκι.βασίλισσα θα την έχεις!
θέλεις να πεις..πως η μικρούλα δεν έρχεται να σας ενοχλήσει την ώρα που πηγαίνετε για ύπνο αν κατάλαβα καλά?
κι ανησυχείς?ξέρεις πόσοι γατογονείς προσπαθούν να κάνουν τα μικρά να μην έρχονται στα κρεβάτια τους εις μάτην?
πάντως για να μην ανησυχείς..κι εμένα η παμαμπού όταν πηγαίνω για ύπνο,ούτε καν πια σηκώνεται να με δει.δεν ξέρω τι κάνει αφού φύγω..μάλλον κοιμάται..αλλά κάποια στιγμή μες τη νύχτα τη νιώθω να μου σκουντάει το κεφάλι μου να φύγω από το μαξιλάρι.καταλαβαίνεις θράσος.
όσο για το μπαλκόνι..έχω την αίσθηση πως είναι αυτό που είπες.έχει περισσότερη ώρα σαυτό,οπότε ανακαλύπτει κι άλλα πράγματα.
αυτό που έχω καταλάβει στον 1,5 χρόνο που έχω την παμαμπού κ ζούμε μαζί είναι πως αλλάζουν πολύ οι συμπεριφορές τους.
τον πρώτο καιρό ήθελε να είναι αγκαλιά μου συνέχεια..τώρα με το ζόρι ξαπλώνει δίπλα μου.
τον πρώτο καιρό περίμενε δίπλα από την μπανιέρα να δει πότε θα βγω..τώρα ούτε που μπαίνει στην τουαλέτα.
δεν μου ακούγεται για γατάκι που περνάει άσχημα..μην ανησυχείς.κι αυτό το χαραχτήρα του διαμορφώνει.κι αν νομίζεις πως δε σας δίνει σημασία το βράδυ απλά κάνε το λάθος κι άφησε ανοιχτή την πόρτα..θα δεις που θα τη βρεις το πρωί...μάλλον πάνω στο κεφάλι σου.
όσο για τα παιχνιδάκια..θα τα πιάνει..θα τα αφηνει..θα τα ξαναθυμάται, θα τα ξαναφήνει..είναι απρόβλεπτα..να το ξέρεις.
να της κάνεις μια μεγάλη αγκαλιά από μένα!νομίζω το γατάκι σου είναι μια χαρά.
(προσωπική άποψη πάντα)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 749 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:58, 05-04-14:

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!

να σου πω την αληθεια δημητρα χθες σκεφτομουν οτι ειμαι υπερβολικα αγχωδης και μπορει σε καποιες φασεις να την αγχωνω κι εκεινη κατα λαθος.
ο μπαμπας της ειναι χαλαρος κ μια χαρα περνανε μαζι χαχα μονο εγω βασανιζομαι
απλως την εχουμε μονο 2,5 μηνες και το καθετι που κανει το παρατηρω γιατι τη νιωθω τοσο μικρουλα κι απροστατευτη και πως εχω την ευθυνη να μη της συμβει το παραμικρο.
μηπως τελικα η μικρη μου ειναι μια χαρα κι εγω ειμαι για το τρελαδικο??!!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 18:12, 05-04-14:

χαχχα..για το τρελάδικο δεν ξέρω αλλά πως είσαι ευσυνείδητη αυτό είναι σίγουρο.να ξέρεις πως το αισθάνεται πως είναι ασφαλής κι είναι χαρούμενη γιαυτο.
νομίζω όλοι μας ήμασταν κάπως έτσι στην αρχή..μετά μας κάνουν αναίσθητους σαν τα μούτρα τους..πχ..εμένα η παμαμπού πέρασε όοολη τη μέρα που ήμουν σήμερα σπίτι μαζί της στο μπαλκόνι να κοιμάται.σχεδόν την ξέχασα..θα ρθει όμως για παιχνιδια κατα τις 9 κι θα''ξαναβρεθούμε''.έτσι είναι τα σκασμένα.
ό,τι θέλουν κάνουν..
καλή συνέχεια σε όλους σας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:46, 05-04-14:

Δεν έχουν ανθρώπινη λαλιά τα αγαπάκια μας να μας πουν ότι είναι όλα καλά δυστυχώς...
Φυσιολογικό είναι να αγχώνεσαι, είσαι πολύ καινούρια στο θαυμαστό κόσμο της γάτας! Και αν και σου εύχομαι να χαλαρώσεις, δε σου εγγυώμαι και ότι περνάει γιατί π.χ. εγώ έτσι έχω παραμείνει!
Το πιθανότερο είναι να είναι μια χαρά η κοριτσάρα σου! Κι εμένα -όπως και η παμαμπού- κατά καιρούς αλλάζουν ασχολίες, "κολλάνε" με μια δραστηριότητα και κάποια στιγμή τη βαριούνται και σταματάνε και την ξαναθυμούνται και τα παιχνίδια το ίδιο.

Δώσ΄της τώρα αγκαλιά και ζούληγμα από'μένα!!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:14, 02-05-14:

Τωρα τελευταια το θηλυκο γατακι μου εχει αλλαξει συμπεριφορα. Ενω καθεται στην ησυχια του αρχιζει και δαγκωνει τα χερια μου και μετα τα γλυφει. Το εχει παρατηρησει κανενας αυτο στο δικο του γατι?

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 17:59, 02-05-14:

Δεν ειναι τιποτα τα νομιζει για παιχνίδι..Μην τον συνηθισεις.Παρε παιχνιδακια μολις ξεκιναεθ κατι τετοιο Μια πολυ καλη επιλογη ειναι μπαλα αλουμινοχαρτου Μολις σου επιτιθεται φτιαξε μια και πετα την μακρια θα ξευρελαθει ή αλλο που μπορείς να κανεις ειναι το να παρεις κατι χνουδωτο να το σερνεις με κανα σχοινι ή να παρεις ετοιμο παιχνιδι τετοιο απο πετ σοπ..Οτι βολευεσαι θα την κανεις πολυ ευτυχισμενη

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 18:10, 02-05-14:

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Της εχω παρει κατι παιχνιδακια αλλα δεν τα παιζει συνεχεια. Θα φτιαξω καμια μπαλα αλουμινοχαρτου να της πεταω.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 18:35, 02-05-14:

Και βέβαια βλέπει τα χέρια σου σαν παιχνίδι. Δεν μπορώ να ξέρω αν θα το κόψει εντελώς άπαξ και το άρχισε, μπορείς όμως να πάψεις να την ενθαρρύνεις να το κάνει, με τη μέθοδο του αντιπερισπασμού, όπως είπε και η Ειρήνη πριν.
Το θέμα είναι οτι, όσα παιχνίδια κι αν τους αγοράσεις, ή επινοήσεις να τους φτιάξεις, όσο κι αν δείξουν ενθουσιασμένα στην αρχή, αργά ή γρήγορα τα βαριούνται και ψάχνουν κάτι άλλο. Μπορεί λ.χ. να τους έχεις ένα λούτρινο ποντικάκι, να είναι το αγαπημένο τους και ξαφνικά να το παρατάνε για να τους συνεπάρει και ν'ασχοληθούν ...μ' ένα πλαστικό καπάκι από αναψυκτικό, ένα σχοινάκι, ένα μανταλάκι.. Κι αν περάσει κάμποσος καιρός, μια χαρά μπορεί να επιστρέψει και στα παλιά του παιχνίδια. Σημασία έχει να βρίσκονται πολλά στη διάθεσή του, ώστε εναλλάσσοντάς τα να μην πλήττει και βαριέται..

Παράθεση

Minoulita (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Minoulita
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Minoulita έγραψε στις 23:41, 26-05-14:

Γεια σας,

Εχω εναν γατο ο οποίος ζει στην αυλή μου κυριως αλλα μπαινει κ μεσα στο σπίτι.
Εδώ και 10 μήνες ζει με τα αλλα 2 γατιά και τον σκυλο μου στην αυλή του σπιτιού.
Ηταν πάντα πολύ ζωηρός και ετρεχε για να φάει και να χαιδευτεί.
Δυστυχώς τελευταια η συμπεριφορά του εχει αλλαξει πολυ....ολη μερα κάθεται σε ενα μέρος και φοβάται και την παραμικρή κίνηση μας. Τον πήρα μέσα στο σπιτι και καθεται μονιμως επάνω μου χωρις να ενδιαφερεται για τιποτα.
Του βαζω να φαει κ τρωει αλλα ποτε δεν ψαχνει απο μονος του...τον βλεπω πολυ τρομαγμενο, κρυβεται συνεχως σε συγκεκριμενο μερος μεσα στη βιβλιοθηκη μου για να νιωθει προστατευμενος. Του δινω νερο με ηλεκτρολυτες γιατι δεν επινε νερο μονος του κ μοιαζει αφυδατωμενος. Τι να κάνω εχει καμια βδομαδα ετσι. Εαν οι γατες παθαιναν καταθλιψη θα ηταν καπως ετσι.
Θα ηθελα να ακούσω την γνώμη σας.

Παράθεση

pippilangstrump

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pippilangstrump
H pippilangstrump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H pippilangstrump έγραψε στις 15:47, 10-09-15:

Γεια σας είμαι καινούρια γατομαμά και επειδή δεν έχω εμπειρία με γάτες έχω μια απορία. Υιοθέτησα πριν 2 βδομάδες ένα θυληκό γατάκι 3μιση μηνών.Ενώ αρχικά ήτανε πολύ χαδιάρα και δεν με άφηνε στιγμή, τώρα βλέπω μια αλλαγή στη συμπεριφορά της.Δεν μου πολυέρχεται για χάδια,φευγει και αράζει μόνη της καμιά φορά όταν την πλησιάζω απομακρύνεται και καμία φορά όταν θα κάτσεi για χάδια στα ξαφνικά θα με δαγκώσει Γενικά έχει αρχίσει να δαγκώνει και να γρατσουνάει πολύ συγκριτικά με τις αρχές.Και επειδή ως γνωστόν η γάτα σε διαλέγει και όχι εσύ αυτήν φοβάμαι μη δεν με πολυγουστάρει και στεναχωριέμαι γιατή την έχω λατρέψει ήδη. Είμαι υπερβολική ή απλά όλες οι γάτες περνάνε φάσεις?
Παράθεση

Νανουκη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νανουκη
H Νανουκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Νανουκη έγραψε στις 16:15, 10-09-15:

Καλησπέρα pippilangstrump,
βασικά έχει να κάνει με τον χαρακτήρα της γενικά.Όταν την φωνάζεις για φαγητό έρχεται με φωνή ή α, ήρθες να με τα'ι'σεις απλά μάου; Τα χαρακτηριστικά της σε ποια ράτσα θα έλεγες ο,τι ταιριάζουν;
Παίζουν πολλά ρόλο.Τι έκανες πριν και τώρα δε το κάνεις;
Παράθεση

pippilangstrump

Νεοφερμένος

H pippilangstrump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H pippilangstrump έγραψε στις 16:29, 10-09-15:

Χμ όταν την ταίζω έρχεται τρώει αλλά δεν νιαουρίζει.Επειδή είναι μικρή ακόμη δεν της εχω ξεκινήσει γευματα ακόμα της έχω το φαι στο μπολάκι και τρώει όποτε θέλει.Δεν νομίζω οτι έιναι κάποιας ράτσας.Αδέσποτη ήτανε και την πήρα απο καταφύγιο ζώων.Α να προσθέσω οτι είναι τυφλή. Δέν έχω αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά μου To ίδιο πάιζω μαζί της.Είναι με τις ώρες της δεν ξέρω πριν κάποιες ώρες την χαιδεψα και σηκώθηκε και έφυγε πριν λίγο ξαναπηγα και την χαιδεψα και σκαρφάλωσε στο λαιμο μου και με έγλυφε και γουργούριζε..Τα περισσότερα βράδυα κοιμάται μαζί μου. Επειδή είμαι άπειρη δυσκολέυομαι και να καταλάβω αν τα δαγκωματάκια έιναι στα πλάισια του παιχνιδιού ή αν τσαντίζεται. Σιγουρα πάντως καποιες φάσες θέλει την ησυχία της.Και αυτό μου φαίνεται σχετικά περίεργο γιατι τις 3 πρώτες μέρες όπου πήγαινα με ακολουθούσε και δεν σταμάταγε στιγμή να θέλει χάδια.Θέλω να ελπίζω οτί απλά έμαθε τον χώρο και ανεξαρτητοποιήθηκε και όχι οτί της την έσπασα
Παράθεση

Νανουκη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νανουκη
H Νανουκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Νανουκη έγραψε στις 16:37, 10-09-15:

τα χαρακτηριστικά της ποια είναι ;

Καλό βέβαια θα ήταν όταν την ταίζεις να φωνάζεις πρώτα το όνομά της και για να ξέρει ο,τι την ταίζεις εσύ, αφού είναι τυφλή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 10-09-15 στις 18:37. Αιτία: merge
Παράθεση

pippilangstrump

Νεοφερμένος

H pippilangstrump έγραψε στις 16:38, 10-09-15:

είναι ασπρόμαυρη με μεσαίο μήκος τρίχας. Δεν είναι ιδιαίτερα ομιλιτική ,θα έλεγα οτί είναι από τις κεραμιδόγατες που βρίσκεις στα κυκλαδονήσια

Μένω μόνη μου οπότε λογικά το ξέρει οτι την ταίζω εγώ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 10-09-15 στις 18:39. Αιτία: merge
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,418 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:02, 10-09-15:

Μην ανησυχεις,η γατουλα σου ειναι μια χαρα ,απλα στις γατουλες δεν αρεσει πολυ η μυρωδια μας για αυτο και αμα τις αγγιξουμε λιγο ολο πλενονται.Τωρα εσενα καθως μεγαλωνει διαμορφωνει χαρακτηρα,μπορει να μην ειναι πολυ χαδιαρα ομως θα σου ζητησει οταν θελει αυτη να τη χαιδεψεις.Μπορει να ερθει και να ξαπλωσει ανασκελα και να θελει χαδια.Στο παιχνιδι που κανουν μαζι μας ναι καμμια φορα δαγκωνουν,ετσι κανουν και μεταξυ τους τα γατακια.Ειναι και ομορφη η γατουλα σου,να την χαιρεσαι!
Παράθεση

pippilangstrump

Νεοφερμένος

H pippilangstrump έγραψε στις 17:09, 10-09-15:

Σε ευχαριστώ πολύ!Απλά με κακόμαθε στην αρχή που μου ήταν μες στις ζουζουνιές και τώρα με ξενίζει!Και ειδικά λόγω απειρίας αγχώνομαι οτι κάνω κάτι λάθος
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,418 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:55, 10-09-15:

Και μενα απο τις γατες μου η μια ηταν χαδιαρα οι αλλες οποτε ηθελαν αυτες καθονταν για χαδια και τωρα τα μικρουλια που εχω προς το παρον ειναι χαδιαρικα ,οταν μεγαλωσουν ομως δεν ξερω πως θα διαμορφωθει ο χαρακτηρας τους.Ξερεις στις γατες δεν αρεσουν τα αρωματα και οι μυρωδιες απο αλλα γατια.Αν δηλ,χαιδεψεις μια αλλη γατα και μετα πας να χαιδεψεις τη δικη σου δεν θα καθησει.Αλλα ειπες οτι η δικη σου ειναι τυφλη μηπως ειναι λιγο επιφυλακτικη επειδη δεν βλεπει,μονο απο τη μυρωδια θα σε αναγνωριζει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Claire Rentfield, dim91!

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους