Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,512 εγγεγραμμένα μέλη και 2,750,198 μηνύματα σε 76,882 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 576 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι προστασία έχετε σε παράθυρα και πόρτες για τα γατάκια σας;

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 19:33, 13-04-13:

Καλησπερα κι απο εμενα,αυτο ειναι το πρωτο θεμα που γραφω. Θα ηθελα να μαθω αν εχει κανεις σας να προτεινει λυσεις για το πως να φτιαξω κατι σαν ειδικο τελαρο το οποιο θα τοποθετω στα παραθυρα της σοφιτας οταν ειναι ανοιχτα,για να μη κανει κανενα σαλτο...μορταλε ο γατουλης,κι εχουμε ατυχηματα.Ευτυχως μενω σε σοφιτα,και δεν εχω μπαλκονι...Αλλα εχω 2 μεγαλα παραθυρα στα οποια υπαρχει ηδη εξωτερικη σιτα,απλη,που ανεβοκατεβαινει,ομως πολυ φοβαμαι οτι αν μεγαλωσει το γατι,δε θα το χει σε τιποτα να τη σκισει η να την ανοιξει,μιας και η συγκεκριμενη ρατσα (maine coon) εχει την ταση να μεγαλωνει πολυ.Ρωτησα εναν αλουμινα και μου ελεγε κατι...τρελα,κι απο θεμα τιμης αλλα κι απο θεμα κατασκευης.Εχετε να προτεινετε κατι εσεις?Ευχαριστω εκ των προτερων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

H tinkaki έγραψε στις 19:44, 13-04-13:

εγω αρχικα ειχα βαλει στα καγκελα πλαστικη σιτα αλλα σκαρφαλωνε πολυ ευκολα.τελικα εβαλα plexy glass και ησυχασα.δεν μπορει να σκαρφαλωσει και ειναι ωραιο οπτικα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 8,333 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:06, 01-05-13:

Ρε παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Μιας που έρχεται το πρώτο καλοκαίρι που θα περάσουμε με τα μικράκια μας και οι σίτες στις μπαλκονόπορτες είναι ήδη υπό διάλυση... Τι κάνετε εσείς με αυτό το θέμα; Όταν είμαι σπίτι κι έχω την εποπτεία τους έχω τις πόρτες σε ανάκλιση. Όταν πέφτουμε για ύπνο τις κλείνω... Ναι αλλά αυτό δενθα μπορεί να συνεχιστεί όλο το καλοκαίρι! Με μπαλκονόπορτες ανοιχτές όμως θα μπορούν να μπαινοβγαίνουν σκίζοντας τις σίτες! Υπάρχει άλλη λύση ή να συμβιβαστώ με την ιδέα πως θα τις έχω πάντα σκισμένες; Αφήστε δε που αυτό απαιτεί καλή περίφραξη του μπαλκονιού, ένα άλλο μεγάλο θέμα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 19:49, 01-05-13:

Φωτεινη μου η μονη λυση ειναι να χεις μονιμως κλειστα τα πατζουρια το βραδυ...Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.Ειδικα εγω που ειμαι στη σοφιτα και δεν εχω καν μπαλκονια,φοβαμαι μη φυγει κ πεσει απο κατω!Αν εβαζες κατι σαν περγκολα ως ενα υψος,για να μη μπορουν να πηδηξουν απο ξεω κ βγουν στο μπαλκονι?δε γινεται?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 511 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:36, 01-05-13:

εμεις περυσι κοιμομασταν με κατεβασμενα παντζουρια και αφηναμε τρυπουλες μονο ή air condition στις πολλες ζεστες και ολα κλειστα... δεν εχουμε σιτα στην μπαλκονοπορτα οποτε δεν τον αφηνω να βγαινει σχεδον καθολου. του αρεσει να καθεται μπροστα απ την ανοιχτη μπαλκονοπορτα και να χαζευει. ειναι ομως και αυτος χεστης αλλα μενουμε και σε κεντρικο δρομο οποτε δεν εχει και πολυ ορεξη να βγει στο μπαλκονι ετσι κι αλλιως.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:16, 01-05-13:

Προτείνω να μετρήσετε τις διαστάσεις και να φτιάξετε ένα πλαίσιο που πάνω θα καρφώσετε κουνελόσυρμα, ιδανικά και στις δύο μεριές...
Μετά βάλτε το μπροστά στην μπαλκονόπορτα και απλά εξασφαλείστε με κάποιο τρόπο οτι θα μείνει στη θέση του.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Administrator

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38,360 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 01-05-13:

Λοιπον,οσον αφορα το πλαισιο για το παραθυρο στη σοφιτα,περιπου οτι σου λεει ο Ηλιας.Εγω το εχω κανει αυτο και σε ενα προηγουμενο σπιτι που εμενα,και το εχω κανει και σε αυτο που μενω,για να μην χαλασουν τις σιτες του ιδιοκτητη.Θελει ενα καλο και σχολαστικο μετρημα,και μετα στον ξυλουργο να σου φτιαξει το πλαισιο.Ο ιδιος εμενα μου στερεωσε σιτα,οχι κουνελοσυρμα.Αν ομως δεν σε ενοχλει οπτικα το κουνελοσυρμα ειναι οκ,απλα η σιτα θα σε απαλλαξει και απο κουνουπια,μυγες..σαμιαμιδια κλπ.Σκεψου οτι για 3 μπαλκονοπορτες παρακαλω,μου πηρε ολα μαζι 80 ευρω!
Οποτε εσενα θα σου παει απιστευτα φθηνοτερα.Απλα,επειδη στο μετρημα οκ,μπορει να χαθει λιγο..δεν ειναι κατι φοβερο.Με ενα μαχαιρακι εξυσα τα σημεια που δυσκολευοταν να μπει το πλαισιο και ολα μια χαρα..Βασικα αν ειναι ακριβως,δεν πεφτει.Αλλα αν πεφτει ολο και καποια πατεντα θα βρεις.Πχ μπορεις να βαλεις ενα κομμματι ξυλου και να το κολλησεις ωστε να μην πεφτει.
Φωτεινουλα μου,ή παντζουρια κλειστα και ανοιχτο το παραθυρο,ή ανεμιστηρας και κλιματισμος,δεν υπαρχει αλλη λυση,και οντως τα ζωντοβολα,ειδικα τις σιτες που ανεβοκατεβαινουν,τις παραβιαζουν για πλακα.
ΥΓ.Τωρα ειδα οτι ηδη εχεις σιτα,οποτε οντως για μεγαλυτερη σιγουρια βαλε κουνελοσυρμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,360 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:57, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
εγω αρχικα ειχα βαλει στα καγκελα πλαστικη σιτα αλλα σκαρφαλωνε πολυ ευκολα.τελικα εβαλα plexy glass και ησυχασα.δεν μπορει να σκαρφαλωσει και ειναι ωραιο οπτικα.
Δεν είναι κομάτι ακριβό το plexy glass?
Ακόμα, αναρωτιέμαι άραγε με τις μεγάλες θερμοκρασίες το υλικό αυτό δεν θα "τραβάει" ζέστη?
Παράθεση

Ειρήνη1234

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,409 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:22, 01-05-13:

Εγώ είχα γερή σίτα στο παράθυρο του δωματίου μου που ήταν στην κλειστή αυλή όπου τα είχα. Μέχρι που ξύπνησα ένα βράδυ από τη ζέστη της Δύο που κοιμόταν στην κοιλιά μου!! Τα άλλα τρία έτρωγαν την ξηρά τροφή που είχαν σκίσει. Καλά, το δωμάτιο μακελειό!!(Κοιμόμουν βαριά λόγω κούρασης! ) Η τρύπα που είχαν ανοίξει ήταν απίστευτα μικρή. Οπότε, αφού μπορούν να μπουν από τη σίτα, σίγουρα μπορούν και να βγουν!
Στο μπαλκόνι εδώ που μένω τώρα βάλαμε πλεξιγκλάς στη μία πλευρά 1,60x2,00 και έκανε 50 ευρώ. Ευτυχώς ήταν δώρο από τον αδερφό μου! Πάντως, από ό,τι ξέρω ισχύει ότι μαζεύει ζέστη.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 23:27, 01-05-13:

Μαλλον κι εγω θα καταληξω στη λυση του καφασωτου.Απλα δε ξερω ποσα λεφτα θα μου ζητησει ο μαραγκος
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:58, 02-05-13:

Mπορείς και μόνη σου να το κάνεις! Πάρε ξύλινες βέργες απο το praktiker και καρφωσε πάνω είτε κουνελόσυρμα είτε πλαστικό πλέγμα!
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 8,333 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:13, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ο ιδιος εμενα μου στερεωσε σιτα,οχι κουνελοσυρμα.
Πουπουλίνα, σίτα υφασμάτινη ή συρμάτινη; Γιατί την υφασμάτινη τη σκίζουν....

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Φωτεινουλα μου,ή παντζουρια κλειστα και ανοιχτο το παραθυρο,ή ανεμιστηρας και κλιματισμος,δεν υπαρχει αλλη λυση,και οντως τα ζωντοβολα,ειδικα τις σιτες που ανεβοκατεβαινουν,τις παραβιαζουν για πλακα.
ΥΓ.Τωρα ειδα οτι ηδη εχεις σιτα,οποτε οντως για μεγαλυτερη σιγουρια βαλε κουνελοσυρμα.
Μάλλον στα κλειστά παντζούρια θα καταλήξω κι αγκαλιά με τους ανεμιστήρες! Χεχεχε! Μάλιστα, επειδή πρόκειται και να μετακομίσουμε, θα φροντίσω στο νέο σπίτι στην κρεβατοκάμαρα να βάλουμε αναμιστήρα οροφής.
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:15, 02-05-13:

Για μένα το πλαστικό πλέγμα ή το κουνελόσυρμα είναι πιο ανθεκτικά! Τις σίτες τις σκίζουν για πλάκα!!! Εμείς στο καινούριο σπίτι παρόλο που στα παράθυρα είχε σίτα την έσκισαν!!!! έτσι κάρφωσα στο παράθυρο και πλαστικό πλέγμα και σώθηκα!!!!!
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:14, 02-05-13:

Aκόμα και το πλαστικό με λίγο υπομονή και πείσμα μάσα μάσα στη γωνία θα το σχίσουν.Το κουνελόσυρμα δεν είναι ωραίο αισθητικά απλά κρατάει..
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 11:18, 02-05-13:

Και Ηλία... Είναι κινητό; Θέλω να πω το βγάζεις και το βάζεις για να μπαινοβγαίνεις, έτσι; Ή το έχεις μόνο σε παράθυρα; Δεν ανεβάζεις καμιά φωτό;
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 11:23, 02-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Aκόμα και το πλαστικό με λίγο υπομονή και πείσμα μάσα μάσα στη γωνία θα το σχίσουν.Το κουνελόσυρμα δεν είναι ωραίο αισθητικά απλά κρατάει..
Εμένα τόσα χρόνια που το είχα και σε περίφραξη σε κάγκελα και σε παράθυρα ουδέποτε μου δημιούργισαν θέμα!
Ενώ την σίτα την έσκυσαν σε 2 μέρες μέσα!
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 13:37, 02-05-13:

Μμμμμ,μαλλον σε πλαστικο πλεγμα θα καταληξω κι εγω
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:06, 02-05-13:

Μόνο παράθυρα έχω Φωτεινή.Μένω σε μονοκατοικία με αυλή.
Απο τη μικρή μου πείρα με τις γάτες ένα πράγμα έχω καταλάβει.Ποτέ μη πείς για μιά γάτα " αυτό δε γίνεται ". Είναι πανέξυπνα ζώα και μπορούν να φέρουν τον ..ανυποψίαστο συγκατοικό τους προ εκπλήξεων.
Ο Daffy για παράδειγμα , δύο φορές που γύρισα στο σπίτι τον βρήκα να κοιτά απο το ανοιχτό παράθυρο, ...το οποίο είχα κλείσει.
Ανέβαινε ψηλά, έσπρωχνε κάπως το πόμολο και το άνοιγε.
Πάντως ευτυχώς έχω σταθερό κάγκελο στα παράθυρα και το κουνελόσυρμα που έβαλα δε χρειάστηκε πλαίσιο.Το έδεσα πάνω με δεματικά.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 262 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:20, 02-05-13:

Μόνο παράθυρα έχω Φωτεινή.Μένω σε μονοκατοικία με αυλή.
Απο τη μικρή μου πείρα με τις γάτες ένα πράγμα έχω καταλάβει.Ποτέ μη πείς για μιά γάτα " αυτό δε γίνεται ". Είναι πανέξυπνα ζώα και μπορούν να φέρουν τον ..ανυποψίαστο συγκατοικό τους προ εκπλήξεων.
Ο Daffy για παράδειγμα , δύο φορές που γύρισα στο σπίτι τον βρήκα να κοιτά απο το ανοιχτό παράθυρο, ...το οποίο είχα κλείσει.
Ανέβαινε ψηλά, έσπρωχνε κάπως το πόμολο και το άνοιγε.
Πάντως ευτυχώς έχω σταθερό κάγκελο στα παράθυρα και το κουνελόσυρμα που έβαλα δε χρειάστηκε πλαίσιο.Το έδεσα πάνω με δεματικά.
Ομολογω οτι με σοκαρε αυτο.Ειναι ο εφιαλτης μου.Δεν τον εχω βγαλει ποτε εξω και δεν ξερει.Αν ανοιξει και φυγει,την κατσαμε...
Η αληθεια ειναι οτι τα παντζουρια μου ανοιγουν καπως δυσκολα αλλα το ποστ σου με εκανε να ανησυχησω.
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:27, 02-05-13:

Αν εσύ το ανοίγεις εύκολα, εύκολα θα το ανοίξει και αυτός.Για να σου δώσω να καταλάβεις είναι το κλασικό πόμολο, κάθετο όταν είναι κλειστό οριζόντιο όταν ανοίγει. Το ήξερε πως ανοίγει, μ'έβλεπε , δεν είναι και χαζά, είπαμε..
Σου λέει απο κει το πιάνει και ανοίγει το παράθυρο, για να το σπρώξω να δω τί θα γίνει...
Πάντως μέχρι να βάλω κάτι σταθερό απ'έξω είχα δέσει κόντρα τα πόμολα για να μην ανοίγουν όταν λείπω.Πατέντες ...
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 262 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:37, 02-05-13:

Αν εσύ το ανοίγεις εύκολα, εύκολα θα το ανοίξει και αυτός.Για να σου δώσω να καταλάβεις είναι το κλασικό πόμολο, κάθετο όταν είναι κλειστό οριζόντιο όταν ανοίγει. Το ήξερε πως ανοίγει, μ'έβλεπε , δεν είναι και χαζά, είπαμε..
Σου λέει απο κει το πιάνει και ανοίγει το παράθυρο, για να το σπρώξω να δω τί θα γίνει...
Πάντως μέχρι να βάλω κάτι σταθερό απ'έξω είχα δέσει κόντρα τα πόμολα για να μην ανοίγουν όταν λείπω.Πατέντες ...
Αυτο το εχω στα τζαμια.Στα παντζουρια μου πατας ενα κουμπι και ταυτοχρονα γυριζεις το πομολο για να γυρισει ο γαντζος και να ανοιξει.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητη αλλα δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα.

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Αυτο το εχω στα τζαμια.Στα παντζουρια μου πατας ενα κουμπι και ταυτοχρονα γυριζεις το πομολο για να γυρισει ο γαντζος και να ανοιξει.Δεν ξερω αν εγινα κατανοητη αλλα δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα.
Και της κουζινας ειναι με μηχανισμο.Ελπιζω να μην πατησει κανα διακοπτη και να το ανοιξει.Αν και τα βραδια στην κουζινα φιλοξενω ενα αδεσποτακι(δεν εχω αλλο χωρο να το βαλω) οποτε ο δικος μου δεν εχει προσβαση εκεινες τις ωρες.Το πρωι εχω παντα ολα τα τζαμια κλειστα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 03-05-13 στις 09:42. Αιτία: merge
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 03:47, 15-05-13:

Λοιπον,τελικα βρεθηκε λυση για τα παραθυρα.Καφασωτο,δηλαδη ενα ξυλινο πλαισιο πλατους 5 εκατοστων περιμετρικα,το οποιο θα τοποθετηθει απο την εξωτερικη πλευρα του παραθυρου,μεταξυ της σιτας και του παραθυρου δηλαδη,πανω στο οποιο πλαισιο θα καρφωσω ειτε περγκολα ειτε πολυ σκληρο πλαστικο πλεγμα ειδικο,που δε το κοβει ο ηλιος.Ευτυχως δε θα πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου.Μολις το φτιαξω θα το βγαλω φωτο να το δειτε κιολας.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 09:06, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Λοιπον,τελικα βρεθηκε λυση για τα παραθυρα.Καφασωτο,δηλαδη ενα ξυλινο πλαισιο πλατους 5 εκατοστων περιμετρικα,το οποιο θα τοποθετηθει απο την εξωτερικη πλευρα του παραθυρου,μεταξυ της σιτας και του παραθυρου δηλαδη,πανω στο οποιο πλαισιο θα καρφωσω ειτε περγκολα ειτε πολυ σκληρο πλαστικο πλεγμα ειδικο,που δε το κοβει ο ηλιος.Ευτυχως δε θα πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου.Μολις το φτιαξω θα το βγαλω φωτο να το δειτε κιολας.
Ευακι μεταλλικο πλεγμα να παρετε.Ουτε κοστιζει ιδιαιτερα αλλα δειχνει και πιο ομορφο απο ενα πλαστικο.
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη harrisxr650
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 09:37, 15-05-13:

Επειδη ειχα και εγ το ιδιο θεμα με τον Ορατιο...τις πλαστικες σιτες τις εβγαζε off πολυ γρηγορα ( του αρεσε να σκαρφαλωνει πανω). Εφτιαξα μονος μου με πιχακια ενα πλασιο και καρφωσα πανω ανοξειδωτη σιτα, ειναι πιο ακριβη απο την πλαστικη αλλα εδω και 6 μηνες δεν κυνηγαω τον γατο να τον κατεβασω κατω. το κοστος ηταν 3 ευρω για τα πιχακια και 8ευρω το μετρο αν θυμαμαι καλα για την σιτα. και στα 3 παραθυρα την κολησα με σιλικονη απο την εξω πλευρα για να ειναι μονιμα οποτε και γατουλις μεσα να αγναντευει και κουνουπια εξω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harrisxr650 : 15-05-13 στις 09:51.
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 01:19, 17-05-13:

Παντως μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε πολλες τετοιες "ετοιμες" επιλογες στο εμποριο.Εμεις τελικα θα καρφωσουμε περγκολα πανω στη κορνιζα που θα φτιαξει ο μαραγκος.
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:15, 18-05-13:

Λοιπον...Μουφα η αποπειρα καρφωματος περγκολας σε ξυλινο πλαισιο,τα ανοιγματα ειναι αρκετα πλατια και για ενα γατακι 3 μηνων,η προσβαση ειναι σχετικα ευκολη.Ο μαραγκος προτεινε αγορα καφασωτου σε ετοιμες διαστασεις απο πρακτικερ η απο αλλη εταιρεια μεσω ιντερνετ,επειδη δε συμφερει να δωσω 100 ευρω για το καθε τελαρο.Βρηκα αντιστοιχα μεσω ιντερνετ,στα 20 ευρω το ενα,με λιγο μικροτερες διαστασεις σε πλατος,αλλα θα μου τα ενισχυσει.Με ενα 50ρικο θα ειναι κομπλε και τα δυο παραθυρα.Οχι τιποτα αλλο,αλλα το χα αγχος.
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Νεοφερμένος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 20:40, 18-05-13:

Εγω θα σου ελεγα να πας στο praktiker η στο ξυλουργειο της γειτονιας να παρεις διαστασεις απο το παραθυρο μπαλκονοπορτα η οτιδηποτε και να ζητησεις να σου κοψουν πιχακια 1χ2cm, να φτιαξεις το τελαρο και να βαλεις και δυο χιαστη για ενισχυση, εχοντας αγορασει την σιτα της αρεσκειας σου εαν ζητησεις στον μαστορα να στην καρφωσει με συρραπτικο δεν νομιζω να σου αρνηθει και δεν νομιζω να παει πανω απο 20-30 ευρω για το καθε τελαρο.
Για την εφαρμογη η τα μετρας ακριβως για να τα βαλεις σφηνωτα η τα μετρας ετσι ωστε να βαλεις δυο μεντεσεδες απο την μια και ενα γατζακι απο την αλλα για να τα ανοιγοκλεινεις.
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Νεοφερμένος

O harrisxr650 έγραψε στις 20:42, 18-05-13:

Τωρα το ειδα...σου ζητησε 100 ευρω για το καθε τελαρο? απο τι ειναι φτιαγμενο? Μαονι Ονδουρας? με 100 ευρω παιρνεις ολα τα υλικα και τα απαραιτητα εργαλεια και το κανεις μονος σου...και θα φτασει για 5 παραθυρα οχι για 2.
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 21:27, 18-05-13:

Αυτο σκεφτηκα κι εγω!Εφερα και δευτερο μαραγκο γι αυτο το λογο,κι αυτος μου ειπε να ψαξουμε πρωτα στα ετοιμα καφασωτα του πρακτικερ η αντιστοιχης εταιρειας και αν χρειαστει εξτρα προεκταση απο τα πλαγια,επειδη τα παραθυρα μου στη σοφιτα ειναι σχετικα φαρδια,θα την κανουμε.
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:28, 29-06-13:

Λοιπον,την καλησπερα μου και μερικες φωτο απο αυτο που εφτιαξα στο καθενα απο τα 2 παραθυρα που χω στη σοφιτα,ζητω συγγνωμη εκ των προτερων για τον φωτισμο αλλα τις εβγαλα απο κινητο.Ειναι ουσιαστικα ενα σιδερενιο τετραγωνο πλαισιο,βιδωμενο εξω απο το παραθυρο,με ενα κεντρικο στηριγμα πανω στο οποιο κλεινουν 2 φυλλα,τυπου παραθυρο δλδ,αλλα με αυτο το ειδικο συρμα,κολλημενο επανω.Το κοστος και για τα 2 παραθυρα ηταν 200 ευρω,100 ευρω το ενα.(Η τιμη ειναι χωρις τις σιτες,τις οποιες ειχα ηδη,απο πριν).Εγω τα πληρωσα τοσο επειδη ηθελα να ειναι ανοιγομενα,για να μπορουν να βγαινουν οι μαστορες στη σκεπη,σε περιπτωση που χρειαστει επιδιορθωση κατι.Αν εσας σας το κανει ενα τελαρο μονοκομματο,λογικα,η τιμη πεφτει.Τελικα το ξυλο δε με βολεψε καθολου σαν επιλογη διοτι θα φουσκωνε ολο και σε 6 μηνες θα ηταν αχρηστο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29062013490.jpg
Εμφανίσεις:  49
Μέγεθος:  270,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29062013489.jpg
Εμφανίσεις:  35
Μέγεθος:  320,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29062013492.jpg
Εμφανίσεις:  36
Μέγεθος:  289,1 KB  

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους