Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,486 μηνύματα σε 96,220 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 561 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με το θάνατο της γάτας μου

Μπαλλού

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μπαλλού
H Μπαλλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Μπαλλού έγραψε στις 20:12, 28-11-12:

Καλησπέρα στην πολύ όμορφη παρέα!
Ήθελα να ρωτήσω κάτι, να μου πείτε τι γνώμη σας, γιατί κάποια πράγματα δεν μου κολλούν καλά... Θα σας εξηγήσω αμέσως:
Στη γειτονιά μου υπήρχε ένας γατούλης (ο οποίος είχε ιδιοκτήτη, αλλά δεν τον πολυπρόσεχε και δεν κοιμόταν μέσα στο σπίτι του. Δηλαδή δεν τον τάιζε τακτικά, άλλοτε τον πρόσεχε όταν αρρώσταινε, άλλοτε όχι, μία περίεργη κατάσταση). Θα έλεγα επομένως οτί ήταν πιο πολύ αδέσποτος παρά οικόσιτος). Αυτός ο γατούλης λοιπόν που και που κοιμόταν στο μπαλκόνι μου! Εγώ δεν μπορούσα να τον έχω στο σπίτι μου, γιατί έχω ήδη δύο γάτες και ταίζω καθημερινά και έναν άλλο αδέσποτο γάτο, τον οποίο τον έχω εμβολιάσει και μπαινοβγαίνει τακτικά στο σπίτι μου. Τον τάιζα όμως όταν κατά διαστήματα ερχόταν στον μπαλκόνι μου.
Την Δευτέρα που μας πέρασε βλέπουμε, μαζί με μία άλλη γειτόνισσα (οχι την ιδιοκτήτρια του συγκεκριμένου γάτου) ότι ο γατούλης δεν είναι καλά: έτρεχαν σάλια απο το στόμα του και φαινόταν ότι ίσως να είχε προβλήματα αναπνοής. Σαν να δυσκολευόταν να αναπνέυσει. Εδειχνε πολύ άρρωστος. Και όταν στεκόταν ακουμπούσε το κεφάλι του σχεδόν στο έδαφος (φανταστείτε τον σαν να πίνει νερό, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει το κεφάλι του στο ύψος του σώματος του, και σαν να το στήριζε στο έδαφος- πάνω δηλαδή στη μύτη του!!) Του δίνω φαγητό τρώει ελάχιστα. Του βάζω νερό και πίνει πάρα πολύ, που μου έκανε εντύπωση!
Αποφασίζουμε να τον πάμε στον γιατρό.
Τον πηγαίνουμε και μας λέει οτι είναι αφυδατωμένος, και έχει πληγές στο στόμα του και γιαυτο είχε και έντονη δυσοσμία. Είπε να τον κρατήσει εκεί και οτι θα του έβαζε ορό και θα συνέχιζε μετά τον ορό με αντιβίωση. (Ολα καλά μέχρι εδώ). Τον αφήνουμε και φεύγουμε σίγουρες οτι θα τον περιθάλψει σωστά.
Την επόμενη ημέρα μιλάμε στο τηλέφωνο το πρωί και μας λεει ότι από την πολύ την ενυδάτωση, έπαθε κάτι σπασμούς και γιαυτο του έκανε ακτινογραφία και είδε οτι είχε πολύ πυώδες υγρό στους πνεύμονες και αποφάσισε (χωρίς να μας ενημερώσει και να μας ρωτήσει)να του κάνει παρακέντηση. Μας είπε όμως οτι μετά από την παρακέντηση ήταν πολύ χαλια, και πίστευε οτι δεν θα την "βγάλει" (ετσι ακριβώς είπε). Ένιωσα αμέσως έναν "κόμπο να με πνίγει" και κάτι σαν μία περίεργη διαίσθηση, αλλά αμέσως σκέφτηκα οτι προφανώς ήταν από τη στεναχώρια μου (στην περίπτωση του να μην γινόταν καλά ο γατούλης).
Πάμε το απόγευμα στις 18,30 να τον δούμε στο κτηνιατρείο και μας λέει οτι επειδή εκεί(στο κτηνιατρείο) είχε πολύ φασαρία από σκυλιά στη νοσηλεία κλπ, τον πήρε σπίτι του, για να έχει ησυχία και τον έβαλε και κοντά στο τζάκι!! (Εκεί ξανάνιωσα το πρωινό "άγχος" και άρχισα να υποπτεύομαι οτι γάτος δεν υπάρχει!!!γιατί την προηγούμενη μόλις ημέρα, που τον είχαμε πάει να τον δει, και είχε πει να τον κρατήσει, εγώ η ίδια τον είχα ρωτήσει "δεν θα αγχωθεί ο γάτος με τόσα γαβγίσματα που θα ακούει γύρω του-γιατί είναι αλήθεια ότι είχε πολλά σκυλιά που έκαναν πολύ φασαρία μέσα στα κλουβιά νοσηλείας) και μου απάντησε "μπα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα -δεν έχει ανάγκη ο γάτος"!!Δεν είπα τίποτα,ούτε τότε που μου απάντησε έτσι, αλλά ούτε και την επόμενη ημέρα όταν δηλαδή δεν ήταν πια εκεί ο γάτος (στο κτηνιατρείο). Μου είχε φανεί πολύ παράξενο να έχει πάρει τον γάτο τον άρρωστο σπιτι του! Τον ρώτησα μονο πότε θα τον έφερνε στο κτηνιατρείο ξανά, για να τον δούμε και μας απάντησε το βραδυ κατά τις 10,30μμ αλλά να ξέρεις οτι ο γάτος ίσως να "μην την βγάλει" Μου έκανε πολυ εντύπωση πως ήταν τόσο σίγουρος οτι δεν θα επιβίωνε ο γάτος... Φεύγω από το κτηνιατρείο πολυ στεναχωρεμένη, έχοντας τη διαίσθηση οτι γάτος δεν υπήρχε και οτι θα μας έπαιρνε τηλεφωνο στο ενδιαμεσο να μας πει οτι ο γάτος δεν "τα κατάφερε"!
Στις 20.30 μμ χτυπάει το τηλέφωνο της γειτόνισσας και της λέει οτι ο γάτος πέθανε....
Πήγε η γειτόνισσα το βράδυ για να πληρώσει τον γιατρό και να συζητήσουνε τι θα τον κάνουνε. Εγώ δεν άντεχα να πάω διότι όλο το βράδυ, έκλαιγα καθώς ένιωθα τρομερές τύψεις που πήγαμε τον γάτο στο γιατρό και τελικά πέθανε!!!.. Πίστευα πλέον, οτι μόνος του και χωρίς την ανθρώπινη παρέμβαση, ίσως να γινόταν καλά και ήταν λάθος μας που τον πήγαμε...
Πληρώνει η γειτόνισσα λοιπόν τον κτηνίατρο (60 ευρώ) και μου λέει επειδή είχε καταλάβει οτι ήμουν δύσπιστη, οτι τον έπιασε τον γάτο και ήταν ζεστός!!!

ΟΙ απορίες μου και οι διαπιστώσεις μου είναι λοιπόν, δυστυχώς, οι εξής:
a) Γνωρίζει να μου πει κανείς μέσα σε πόση ώρα από τη στιγμή του θανάτου του "κοκκαλώνει " μία γάτα; (Από προσωπικό βίωμα θυμάμαι οτι όταν κάποτε ο σκύλος του γείτονά μου, έπιασε και σκότωσε με απίστευτη μανία τη γάτα μου, η οποία πέρασε τον κοινό μας φράχτη- στο κτήμα που την είχα, οτι "πάγωσε" μέσα σε 15 λεπτά!!!.... Σας το ρωτώ, όμως, γιατί ίσως να μην θυμάμαι καλά του τι ακριβώς είχε γίνει τότε, λόγω του ότι εγώ στεκόμουν μαρμαρωμένη, όταν βρήκα το σκύλο του γείτονα, να έχει στο στόμα του την πεθαμένη πλέον γάτα μου και να την πετάει απο δω και απο εκεί, σαν να έχει ένα λουτρινο παιχνίδι στο στόμα του.....( και ο ιδιοκτήτης του σκύλου ...δεν θα το πιστέψετε ή μάλλον μπορεί να έχουν δει πολλά τα μάτια σας και να το πιστέψετε, γελούσε!!!!!....)
Και όλα αυτά τα αναρωτιέμαι τώρα και προσπαθώ να βάλω σε μία σειρά τα γεγονότα, γιατι πως μπορεί η γάτα να πέθανε όπως ισχυρίζεται ο γιατρός γύρω στις 20.00 και στις 23.00 που πηγε το βραδυ η γειτόνισσα να ήταν ήδη ζεστός; Εκτός αν αργεί να παγώσει....δεν ξέρω πραγματικά....
β) Ο γιατρός γιατί δεν μας έδωσε τις ακτινογραφίες; (Δεν τις ζήτησε βέβαια)Σκέφτομαι να πάω να τις ζητήσω εγώ σήμερα...
Γ) Η παρακέντηση είναι τύπος χειρουργείου; Με αναισθησία κλπ; Αν, ναι, τότε δικαιολογείται να μεταφέρει κάποιος -έστω και ο κτηνίατρος - την εγχειρισμένη γάτα κάπου αλλού εκτός κτηνιατρείου, πριν κλείσει τουλάχιστον 24 μετεγχειρητικές ώρες; Δεν είναι επισφαλές αυτό;
Δ) Ο καημένος ο γατούλης από τι πέθανε τελικά; Επιπλοκή από το Χ/Ο; Ή θα πέθαινε έτσι και αλλιώς; Πεθαίνουν οι γάτες από ένα κρύωμα; To γνωρίζω οτι δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό, αλλά ίσως να έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο...
E) Θα με συμβουλεύατε να ρωτήσω ίσως κάτι πιο συγκεκριμένο τον κτηνίατρο;
Σας παρακαλώ, θα ήθελα τις γνώμες σας για όλα αυτά, αν φυσικά δεν σας κούρασα πάρα πολύ με το μακροσκελές μήνυμά μου.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Μπαλλού

ΥΓ. 1) Δεν θέλω να είμαι φιλοκατήγορη. Δεν θέλω να κατηγορήσω τον κτηνίατρο. Αλλά μερικές φορές διαισθανόμαστε, δυστυχώς, κάποια πράγματα. Μέσα μας ξέρουμε οτι είναι άλλη η αλήθεια. Εύχομαι να μη σας συμβεί ποτέ.... Ισως να έχω λάθος... Μακάρι να κάνω λάθος! Πάντως αισθάνομαι οτι πήγαμε να τον κάνουμε καλά τον καημένο τον γατούλη και εκείνος τελικά...έφυγε άδικα......Ήταν μόλις 4 χρονών...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπαλλού : 28-11-12 στις 20:19.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπαλλού

Νεοφερμένος

H Μπαλλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Μπαλλού έγραψε στις 20:41, 28-11-12:

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω ότι ο κτηνίατρος μας πρότεινε να του κάνουμε ευθανασία (!!) όταν μας έλεγε οτι δεν είναι πολύ καλά (μετά τον ορό και μετά την παρακέντηση)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:58, 28-11-12:

Φιλη Μπαλλου, δυσκολα αυτα που ρωτας, παντως θα απαντησω στο ευκολο μερος μια και το γνωριζω καλα. Οι γατουλες οταν πεθαινουν αρχιζουν να κοκκαλωνουν σιγα-σιγα αμεσως μετα τον θανατο τους, το ιδιο αργα αρχιζει και πεφτει και η θερμοκρασια τους, παντως τη διαφορα τη νοιωθεις πολυ γρηγορα και στο κοκκαλωμα και στη θερμοκρασια.
Το θεμα το κτηνιατρου τωρα, μου φαινεται και μενα οντως περιεργο. Βεβαια ο γατος δεν ηταν σε καθολου καλη κατασταση, οπως την περιγραφεις, αλλα ακομα και σε κωμα να πεσουν, μπορουν να ζησουν τουλαχιστον 12 ωρες πριν καταληξουν.
Ειμαι της γνωμης να πεισεις και την γειτονισσα που ειχε τον γατο και να ζητησετε οτι τυχον εξετασεις του ειχε κανει. Μ' αυτον τον τροπο βεβαια ο γατουλης δεν θα γυρισει πισω και ισως τα στοιχεια που θα συγκεντρωσετε δεν θα ειναι επαρκη για να σχηματισετε και σεις σιγουρη γνωμη, αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν σας τα εδωσε απο μιας εξαρχης.
Γενικα παντως ειναι μια περιεργη περιπτωση και εμενα προσωπικα δεν μ' αρεσει.

Παράθεση

Μπαλλού

Νεοφερμένος

H Μπαλλού έγραψε στις 21:34, 28-11-12:

Bessy 1962, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.Νομίζω οτι έχεις δίκιο σε αυτά που λες.
Ακόμη και να μην ενδιαφερθεί η πραγματική ιδιοκτήτρια, θα πάω αύριο στον κτηνίατρο να ζητήσω ακτινογραφίες και ότι άλλο έχει.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 10:39, 01-12-12:

ουτε εμενα μου αρασει να κατηγορω αδικα,αλλα μου φαινεται πολυυυυυυυυυυυ καθαρμα ο τυπος....

Παράθεση

george-lakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george-lakis
Ο george-lakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O george-lakis έγραψε στις 19:09, 17-05-17:

Γεια σας. Αρχικά με συγχωρείτε για το μακάβριο μηνυμα,για μένα όμως ειναι τεραστιας σημασίας να καταλάβω η να μάθω την αίτια που πέθανε μια από τις 15 γατούλες μας. Εν συντομία δε μπορούμε να τις έχουμε μέσα γιατί έχουμε μικρό παιδί. Ειναι στο μπαλκόνι με αμμους εμβόλια κλπ οι 5 και οι άλλες γυρνανε. Στην πυλωτή μας έχουν τροφή και φρέσκο νερό πάντα..ολα τα θηλυκά στειρωμένα.
Αξιοσημείωτο,στο τέλος του δρόμου ειναι τρία σκυλιά μεγαλόσωμα που ούτε αδρσποτα τα λες..πλην όμως ελεύθερα.

Έχουμε χάσει άλλες δυο βέβαια..περυσι μια αρσενικια και και άλλη που την έφαγαν μέσα στην πυλωτή τα σκυλιά γιαττι ως τότε δε λειτουργούσε η συρόμενη πόρτα και την πέτυχαν την ώρα που έτρωγε η καημένη.

Τσπ,τη χάσαμε φέτος 24 Μαρτίου και την ψάχναμε καιρό. Δυστυχώς αυτές τις μέρες ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΛΛΙΒΣ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,Τριγυρνούσαν τα σκυλιά γύρω απτό σπίτι..τεσσερα πλέον στον αριθμό, και τις κοιτούσαν έξω απτά κάγκελα ώσπου μια μέρα...μια εβδομάδα αφότου χάσαμε την άλλη... άρπαξαν έναν ήσυχο γάτο έξω απτό σπίτι και τον καθάρισαν ένα τετράγωνο πιο κάτω..στον ίδιο δρόμο..ειχε κάποια δαγκώματα αλλά οχι πολύ έντονα στα πόδια από ότι είδα στα πεταχτά..δεν πρόλαβα να δω γιατί τον είδαμε τυχαία και ήμασταν και με το μωρο στο αμάξι.. Εν τέλει μετά όλοι οι γείτονες είδαν τα σκυλιά που τον πήραν κι έγινε μακελειό..

Την επόμενη μέρα.. 5 Απριλίου..νομιζω.. Βρήκαμε μέσα σε ένα τελάρο κάτω από τα φυτά του κηπου τη γάτα που ψάχναμε πεθαμενη.
Για να μην πάει παραπέρα ο νους..πηγε μονη της εκεί να πεθάνει μάλλον..γιατι το τελάρο εκεί ήταν..και ήταν εκεί μέσα σε πυκνά θαμνώδη φυτά και δε φαινόταν..τυχαια απτή μυρωδιά τη βρήκαμε στην κατάσταση που θα δείτε στις φωτο.

Της έλειπε το δέρμα από τα πίσω πόδια..αλλα το κρέας δε φαινόταν να είχε δαγκωματιές..πλην στην ουρά έλειπαν πολλές τρίχες μαζί με το δέρμα. Στα πόδια τα μπροστινά είχε δαγκώματα ίδια με αυτά που είδα στο γάτο που έφαγαν τα σκυλιά.. Και επίσης στο προσωπο φαινόταν σαν να εχει μια τρύπα πάνω από το δεξί της ματι. Σαν.

Χθες πήγαμε μια γατούλα επειγόντως για ευθανασία..ηταν χαλια πιθανώς από καρκίνο. Εκεί ρώτησα τον κτηνιατρο..του έδειξα τις φωτο.. Μου είπε μάλλον από τροχαίο..μπορει και από σκυλιά..μπορει και από έγκαυμα..

Οποτε ρώτησα και τον δικό μου τακτικό κτηνιατρο..που γενικά ειναι πολύ καλός.. Μου είπε πιο πιθανώς από έγκαυμα παρα σκυλιά..αλλα μπορεί και σκυλιά..

Αυτό που με μπερδεύει ειναι ότι και μπροστά και πισειχε πληγές..αρα πιθανώς να την άρπαξαν δυο απτά τέσσερα σκυλιά και να τους έφυγε αλλά απτή δαγκωνια να της έβγαλαν το δέρμα..ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΚΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΠΕ ΠΩς ΤΑΟ ΔΕΜΑ ΤΗΣ ΓΑΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ..ΦΕΥΓΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ..
και όντως αν το πιάσετε δεν ειναι ενωμένο με το κρέας.
Επίσης ταιριάζει η περίοδος που όλα σκυλιά και έφαγαν την άλλη και γυρνανε κάθε βράδυ έξω απτό σπίτι και παραμονεύουν.
Απτή άλλη δεν την έχουν ξεσκίσει..αλλα έχω δει και γάτα να ξεφεύγει με νυχιες αφού την αρπάξουν..
Επίσης το δέρμα της με τις τρίχες βρέθηκε σάπιο μέσα στον κάδο και αυτό..
Και κάνω τις εξής σκέψεις...

Αν όντως της έριξαν κάτι..καυστικο.. Αφήνει τέτοια εικόνα? Μη βιαστούμε να απαντήσουμε..γιατι πέρασαν και σχεδόν δυο εβδομάδες..μπορει το κρέας που φαίνεται μαυρισμένο να ειναι και από την αποσύνθεση και που ξεράθηκε..εδω τα αρνιά την τρίτη μέρα μαυρίζουν και ξεραίνονται από έξω.

Επίσης αν το έκανε κάποιος,και που ξέρει ότι τον υποψιάζομαι..ο γειτονας μου που μένει στο διπλα σπίτι..δεν ξέρει ότι θα φανούν τα σημάδια και θα πάει το μυαλό μου κατευθείαν εκει???αν πέταξε κάτι καυστικό?
Και αν οντως πέταξε κάτι καυστικό.. Αφήνει τέτοια εικόνα...και γιατί και το πρισωπο έχει καεί απτή μια πλευρά? Μήπως πήγε να γλυψει το καυστικό η γάτα και την ακούμπησε στο προσωπο.???

Σας παρακαλώ βοηθειστε με τη γνώμη σας.
Ειναι πολύ σημαντικό να ξέρω πως έγινε πιο πιθανώς..για να λαβω τα μέτρα μου η τα κατάλληλα μέτρα έστω.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και θα παρακαλούσα οποιαδήποτε άποψη να λεχθεί αφού μελετήσετε καλά τις εικόνες για πιθανα σημαδια που στηρίζουν την αποψη σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,840 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:30, 17-05-17:

Καταρχην καλε μου φιλε να σου πω οτι λυπαμαι πολυ για ολες αυτες τις απωλειες που περιγραφεις.
Απο εκει και περα,οπως καταλαβαινεις εμεις δεν ειναι δυνατον να καταλαβουμε απο τι πεθανε η γατα σου.Διοτι αυτο απαιτει ιατρικες γνωσεις.Εκτος του οτι δεν βλεπουμε καμια φωτο,και φωτο να βλεπαμε...παλι δεν θα μπορουσαμε να σου απαντησουμε.Σκεψου το εξης.Ο κτηνιατρος ειδε τις φωτο..και δεν σου ειπε μια αιτια αλλα πολλες.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.Εμεις πως μπορουμε να σου πουμε κατι,που ουτε ο γιατρος απο φωτο μπορει να καταλαβει;.
Και σαφως ειναι σημαντικο να μαθεις,για τον απλουστατο λογο αν ειναι δολοφονικη ενεργεια απο τον γειτονα.
Αν ξερεις οτι δεν θελει τις γατες...πολυ πιθανο.Χωρις αποδειξεις βεβαια δεν μπορεις να κανεις κατι.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τυπωσεις απο τον νεο νομο,τις συνεπειες που εχει η κακοποιηση και θανατωση ζωου,και να το κολλησεις καπου κοντα στο σπιτι του που ξερεις οτι θα το δει.Ετσι..ωστε να καταλαβει οτι τιν καταλαβες

Ομως....εγω δεν θα σταθω μονο σε αυτο.

Μιλας για καποια σκυλια που δεν τα λες και αδεσποτα αλλα ειναι ελευθερα.Σορυ δηλαδη..,αλλα αυτο τι σημαινει;Αν εχουν ιδιοκτητη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΤΣΙ..Ποσο μαλλον οταν λες οτι εχουν ηδη φαει γατες.Εκει εχεις και εσυ ευθυνη.Τι εχεις κανει για αυτο;

Ωραια ειναι να τα λεμε σε ενα σαιτ,αλλα ξερεις οτι αυτα τα σκυλια επιτιθονται στις γατες,λες οτι δεν τα λες και αδεσποτα..και κανεις τι;

Επισης..εφοσον ειναι τοσο εχθρικο το περιβαλλον εκει..εγω δεν θα μαζευα τοσα γατια,αν δεν μπορουσα να τα εχω σπιτι μου.
Δηλαδη τα μαζευεις και τα εχεις εξω,ενω γνωριζεις οτι υπαρχουν καταρχην σκυλια που τους επιτιθονται;Για τον γειτονα δεν ξερουμε...,αλλα για τα σκυλια ξερεις.
Επισης να σε ενημερωσω οτι συμφωνα με τον νόμο,απαγορευεται η μονιμη διαβιωση ζωων στο μπαλκονι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-05-17 στις 22:30.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george-lakis

Νεοφερμένος

O george-lakis έγραψε στις 18:22, 27-05-17:

Γεια σου Πουπουλινα ... Με συγχωρεις για την καθυστερημενη απαντηση.
Aυτες τις μερες εκτος απτο οτι ετρχα με στειρωσεις.. Ουκ ολιγους κτηνιατρους επρηξα για μια γνωμη.
Επειδη εδω ειμαι για να κανουμε συζητηση..όσον αφορα στις παρατηρησεις σου, να προσθεσω τις εξης πληροφοριες οχι τοσο για να αντιδρασω αλλα για να μου προτεινετε κατι το οποιο μαλλν δεν εχω σκεφτει ως λυση..

Πριν παω παρακατω..Παραθετω το λινκ ου εχω τις φωτο της γατας οπως τη βρηκαμε μεσα στην αυλη.
Να επισημανω πως αυτη η εικονα ειναι μετ από 12 μερες που χαθηκε.
Δηλαδη πιθανοτατα οταν σκοτωθηκε.
Το αναφερω για να μην βγαλουμε βιαστικα συμπερσματα και πουμε οτι την εκαψαν..αλλα να σκεφτουμε μηπως ειναι το χρωμα μαυρο απο τη σηψη του κρεατος τοσες μερες, γιατι ακουσα πολλες μαλακιες..

Skylia h Anthrwpos

Στις παρατηρησεις :

α. λεω μια γνωμη , οχι βιαστικη , να μου πειτε.. δεν ειπα οτι ειστε γιατροι , ειπα τη γνωμη ανθρωπων που εχουν ασχοληθει με τα ζωα.

B."να τυπωσεις απο τον νεο νομο,τις συνεπειες που εχει η κακοποιηση και θανατωση ζωου,και να το κολλησεις καπου κοντα στο σπιτι του που ξερεις οτι θα το δει.Ετσι..ωστε να καταλαβει οτι τιν καταλαβες"
-Και που θα το δει.. βλεπεις να εφαρμοζεται ο νομος στην Ελλαδα? Βλεπεις να νοιαζονται οι κατηγορουμενοι? Ξανακανουν τα ιδια και τα ιδια.. Επισης αν πας με το νόμο, κατα νομο , οχι μονο δε θα καταλαβει ο αλλος.. αλλα θα σε βαλει στο ματι και θα σου ξεκανει και αλλα ζωα αν δεν τα προστατεψεις πιο πολυ η θα σου πεταξει κανενα υδροχλωριο στο αμαξι τη νυχτα..
11η εντολη : Ου μπλεξεις

Γ.Το ξερω οτι εχω ευθυνη κι εγω αλλα σε ενα κρατος που .. που.. Τα προηγουμενα ξανα
πηρα το δημο, πηρα το ΔΙΚΕΠΑΖ, στα τετοια τους..
Τα σκυλια που ειναι το ενα καποιου και το αλλο ενος αλλου ..εννοειται δεν εχουν τσιπ.. Α.Ρ.Α πως θα τους κανεις μηνυση,αφου δεν αποδεικνυεται οτι ειναι δικα τους? Στο κενο παλι ολα.

Δ. Οι γατες ανεβαινουν και φευγουν απο το δεντρο στο μπαλκονι, που απλα ερχονται για να κοιμηθουν στα σπιτακια τους η για να σιτιστουν. Δεν ειναι σκυλια με αλυσιδες κλπ.. Ειναι ελευθερες.

Ε.Δεν τις μαζευω..Μου γεννησε η αγρια στην αρχη..ολες μαζι ηταν πεντε.. Και μετα περαστικες που βρηκαν φαγητο εμειναν.. Να τις διωξω? Ειναι ολες εμβολιασμενες..Εχουν ασφαλη κηπο..Ειναι ολες στειρωμενες πια.. Για το εξω ομως δε μπορω κατι περισσοτερο.

ΣΤ.Επισης μεσα να βαλω 15 γατες με μωρο παιδι δε γινεται..

Πειτε μου anyway μια γνωμη , γιατι αν ειναι απο ανθρωπο ας πουμε, και δεν εννοω τροχαιο , για να τη παρει τη γατα σε αυτα τα σημεια θα πρεπει να την πετυχε την ωρα που κοιμαται για να εχει τη μουσουδα κολλημενη στα πισω ποδι οπως κουλουβαριαζονται..
Σωστα?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 27-05-17 στις 20:51. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 620 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:52, 27-05-17:

Αντιλαμβάνομαι στο έπακρο αυτά που γράφεις περί εφαρμογής του νόμου και συμπεριφοράς των αγριανθρώπων.Την φωτο δεν την άνοιξα καθότι με στοιχειώνουν αυτές οι εικόνες.
Ρωτώ όμως,αν τελικά πεισθείς ότι είναι άνθρωπος ο δράστης ,τι θα κάνεις?Ούτε πτοούνται,ούτε οι νόμοι ισχύουν,ούτε αποδεικτικά στοιχεία για τους σκύλους έχεις.Τι θα αλλάξει ?Θα είσαι απλά ικανοποιημένος ότι έβγαλες κάποια άκρη.Δεν μπορούμε να προστατέψουμε όλα τα αδέσποτα.Έτσι αυτοί οι μικράνθρωποι βρήκαν το τρόπο να συρρικνώσουν τον πληθυσμό τους.
Αυτά τα φαινόμενα θα μας καταπονούν συνέχεια κι αυτό γιατί δεν καταγγέλουμε το έγκλημα.Πάντα θα έχουν το πάνω χέρι αλλά το ρητό λέει,τρομοκρατήστε τους τρομοκράτες.
Δεν είμαι σε θέση να σε βοηθήσω περαιτέρω αλλά και ούτε να σου κάνω υποδείξεις.Μακάρι να μη σου ξανατύχει τέτοιο συμβάν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george-lakis

Νεοφερμένος

O george-lakis έγραψε στις 01:35, 28-05-17:

Ευχαριστώ για την απαντηση.
Για τα σκυλιά έχουμε αποδείξεις.
Φτάνει να βρω και για άνθρωπο τώρα.
Μετά μήνυση κατά αγνωστων και κόλλημα στην κολώνα έξω απτό σπίτι του υποπτου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους