Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 646 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Artevelde
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 16:00, 07-09-12:

Εδώ και μερικές ημέρες ο γάτος μου έχει αρχίσει να επιτίθεται κάθε φορά που με βλέπει. Έχω μια υποψία ότι μπορεί να φοβάται την ηλεκτρική σκούπα και επειδή είμαι ο μόνος στο σπίτι που τη χρησιμοποιώ επιτίθεται σε εμένα και όχι το συγκάτοικο μου (τον οποίο δείχνει να υπερλατρεύει)...Λεπτομέρεια: Μπροστά στο συγκάτοικο μου ο γάτος είναι ήρεμος. Μόλις εκείνος φεύγει από το σπίτι όμως αρχίζουν τα προβλήματα. Π.χ. προχτές το μεσημέρι έφυγε για δουλειά ο συγκάτοικος και μόλις έκλεισε η πόρτα του σπιτιού, ο γάτος ήρθε στο σαλόνι που καθόμουν (χωρίς να τον έχω "τσιγκλίσει" ή ενοχλήσει) και μου χύμιξε και πάλι. Αναγκαστικά τον βγάλαμε έξω όμως το κακό είναι ότι δεν έχει μάθει έξω και κόντεψαν να τον σκοτώσουν οι άλλες γάτες του κήπου και τον βάλαμε μέσα πάλι. Το πρόβλημα είναι το εξής λοιπόν. Έχω όση υπομονή χρειάζεται (αν είναι όντως η σκούπα που τον έκανε επιθετικό απέναντί μου) να προσπαθήσω να τον ηρεμίσω και κερδίσω ττην εμπιστοσύνη του. Μέχρι να γίνει αυτό όμως, αναγκάζομαι και δεν είμαι σπίτι όταν δεν είναι ο συγκάτοικος και επειδή δουλεύουμε αντίθετα ωράρια αυτό σημαίνει ότι φεύγω το πρωί και γυρίζω μεσάνυχτα ένα πτώμα και αυτό δεν μπορεί επίσης να συνεχιστεί...Ερώτηση λοιπόν: Τι να κάνω για τον ηρεμίσω το γάτο και πως μπορώ μέχρι τότε να μην κινδυνεύω μέσα στο σπίτι όταν είμαστε οι δυό μας; Γιατί δεν σας κρύβω φοβάμαι μην μου κάνει καμιά γερή επίθεση και με στείλει νοσοκομείο αλλά και από την άλλη δεν μπορώ να τον αφήσω έξω όταν το μόνο που ξέρει από τότε που γεννήθηκε ήταν το σπίτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:07, 07-09-12:

Φίλε μου, καταρχάς καλώς ήλθες στο MyCat!
Θεωρώ ότι είναι λάθος να τον βγάλετε έξω από το σπίτι, μπορεί να χαθεί, να κολλήσει κάποια μεταδιδόμενη ασθένεια από άλλη γάτα, να μπλέξει σε κάποιον καβγά με άλλα γατιά και να τραυματιστεί, να τον χτυπήσει αυτοκίνητο κ.λπ.
Ποια είναι η ηλικία του;
Είναι στειρωμένος ή αστείρωτος;
Μήπως κάνεις κάτι το οποίο τον κάνει να έχει αυτήν τη συμπεριφορά;
Για παράδειγμα, μήπως τον πιέζεις για αγκαλιές και χάδια ενώ δεν θέλει;
Εάν ναι, άστον να έρθει μόνος του.
Μπορείς για αρχή να παίζεις μαζί του και να του δίνεις καμία λιχουδιά όταν είναι μπροστά ο συγκάτοικός σου έτσι ώστε να αρχίσει να νιώθει ασφάλεια μαζί σου και να νιώθει πιο άνετα κι οικεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ούτε που θυμάμαι πόσες πια! έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Artevelde έγραψε στις 16:16, 07-09-12:

Είναι 8 μηνών. εννοείται πως δεν πρόκειται να βγει έξω. Τοπ ξεκαθαρίσαμε αυτό προχτές γιατί κοντέψαμε να τον χάσουμε πέρα από την επίθεση από τα γατιά της γειτονιάς. Αστείρωτος είναι και αυτό λόγω οικονομικών.Δεν τον πιέζω καθόλου. Αυτό που περιέγραψα για προχτές έγινε ενώ εγώ ήμουν στον υπολογιστή χωρίς να του δίνω σημασία. Απλώς πήδηξε στον καναπέ και ήταν έτοιμος για επίθεση. δεν τον πιέζω καθόλου γιατί δεν μπορώ να τον πλησιάσω προς το παρόν χωρίς να οργιστεί. Απλά για να τον καλμάρω ασχολούμαι μόνο εγώ με το φαγητό του και το νερό του, με οτιδήποτε έχει ανάγκη το γατί, μήπως τυχόν και με εμπιστευτεί. Το άλλο πρόβλημα όμως παραμένει. Πως θα γίνει να συνυπάρξουμε μέσα στο σπίτι και οι δύο μέχρι να ηρεμίσει χωρίς να χρειάζεται να είναι παρόν ο συγκάτοικος. Γιατί ειλικρινά έχω αρχίσει και εγώ και κουράζομαι πολύ να πρέπει να τρέχω έξω από καφέ σε καφέ και από σπίτι σε σπίτι μέχρι να έρθει η ώρα να γυρίσει ο συγκάτοικος και να επιστρέψω και εγώ...Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:08, 07-09-12:

Δεν επιράζει που είναι αστείρωτος στην ηλικία των 8 μηνών, ένας αρσενικός μπορεί να στειρωθεί και 9 και 10 και 12 μηνών ακόμα.
Μήπως ήθελε απλώς να παίξει μαζί σου κι εσύ νόμισες ότι αγρίεψε;
Όταν είχα πρωτοπάρει τη μεγάλη μου, ένα βράδυ την είδα να έχει κυρτωμένη ράχη, φουντωτή ουρά και να περπατάει στα πλάγια λες κι ήταν στάση επίθεσης, χωρίς να υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.
Στη συνέχεια κατάλαβα ότι αυτό το κάνει κι όταν θέλει να παίξει, προσποιείται δηλαδή ότι θα επιτεθεί.
Μήπως ο δικός σας έκανε κάτι ανάλογο;
Προσπάθησε να παίζεις μαζί του με τίποτα κορδέλες, ψεύτικα ποντίκια, μπαλάκια, καλαμάκια κ.λπ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 19:37, 07-09-12:

ΤΟ έχω προσπαθήσει αλλά δυστυχώς δεν είναι παιχνίδι...Παιχνίδι του έχει που και που το δάγκωμα αλλά μέχρι εκεί...Και αυτό που λες με το πλάγιο περπάτημα το έκανε και ο δικός μου και μετά έπεφτε ανάσκελα....Αλλά αυτός όντως έχει αγριέψει (τα σημάδια στα πόδια μου το ξέρουν...) και μάλλον είναι με αυτό που σου είπα, την ηλεκτρική σκούπα... Έχω σκεφτεί επίσης το ενδεχόμενο ότι μπορεί να λυσσάει και τόσο επειδή μετά την πρώτη επίθεση έχω ψιλοτρομάξει και πιθανόν να το νιώθει ότι φοβάμαι και συνεχίζει τις επιθέσεις...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 19:41, 07-09-12:

Τι να σου πω, μου κάνει εντύπωση όλο αυτό!
Να τρόμαξε τόσο πολύ με την ηλεκτρική σκούπα;
Πριν από αυτό πως ήταν μαζί σου;

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 19:45, 07-09-12:

Πάντα ήταν "αναρχικός" αλλά ποτέ δεν μας είχε επιτεθεί. Μόνο μια δυο φορές που τον είχαμε τσαντίσει πραγματικά. Αλλιώς και μαζί μας πολλές φορές κοιμόταν στα κρεββάτια μας και μας τριβόταν και στο σαλόνι ήρεμα κοιμόταν...Κλασσικό γατί...Το λέω για τη σκούπα γιατί από εκείνη την ημέρα και μετά μου άρχισε τις επιθέσεις

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:48, 07-09-12:

Το θεμα του να μυριζεται τον φοβο σου, ειναι βεβαια μια υποθεση. Ηξερα οτι αυτο συμβαινει με τα σκυλια, για τις γατες δεν εχει τυχει να το ακουσω.
Καποιες απο τις γατες μου φοβουνται επισης την ηλεκτρικη σκουπα, αλλα απλως οταν την βλεπουν σε λειτουργια εξαφανιζονται. Εχετε δοκιμασει με τον συγκατοικο σου, να ρωτησετε εναν κτηνιατρο την γνωμη του; Ειλικρινα δεν εχω ξανακουσει κατι παρομοιο!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 19:53, 07-09-12:

Bessy δυστυχώς ο κτηνίατρος θέλει λεφτά κι αυτή τη στιγμή είμαστε πολύ δύσκολα. Αλλιώς θα τον είχαμε πάει ήδη για στήρωση μπας και ηρεμίσει...Εκτός πια κι αν ζηλέυει και του βγήκε τώρα ξαφνικά να κάνει επιθέσεις.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:04, 07-09-12:

Επειδη το ιδιο ζαβος ηταν και ειναι και ο γατος μου,θα σου πω οτι το εκανε κυριως για παιχνιδι απο μικρο γατακι που ηταν! Γενικα μια γατα θελει να δειχνει οτι κυριαρχει στον χωρο και καλο ειναι να μην της χαλαμε αυτη την φυσικη ευχαριστηση!
Μεχρι και σημερα κανω πως το χερι μου ειναι ενα ποντικι(με γαντι η με ενα λουτρινο κουκλακι) και οταν επιτιθεται,παλευουμε λιγο και μετα κανει το γαντι η το κουκλακι πως πεθαινει! Μπορει να ακουγεται γελοιο αλλα νομιζω οτι οι γατες το εχουν μεγαλη αναγκη αυτο! Επισης την ηλεκτρικη ακομα την φοβαται αλλα σε γενικες γραμμες εχει ψιλοεξικοιωθει γτ την βαζω καθε μερα(ισως και δυο φορες την μερα καποιες φορες)!
Ακομα και τωρα που κοντευει ενα χρονο στειρωμενος,ειναι τσογλανακι αλλα σε σχεση με το αγριμι που ηταν(δεν μπορουσες να τον χαιδεψεις ουτε δευτερολεπτο),εχει ηρεμησει κατα πολυ!Μην δειχνεις τον φοβο σου σε καμια περιπτωση(και εγω και ο αντρας μου μες στις δαγκωνιες και τις γρατζουνιες ειμαστε και πλεον περα απο ανοσια ειναι και η ευχαριστη καθημερινοτητα μας).Συνεχισε να ασχολεισαι μαζι του,να του δινεις λιχουδιες και κυριως να παιζεται μαζι,να συγκεντρωσεις σιγα σιγα και το ποσο για την στειρωση(πολυ βασικο) και ολα μια χαρα θα πανε φιλε μου! Καλη τυχη

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:07, 07-09-12:

Οκ..καταρχήν ο γάτος σε ποιον ανήκει; Είναι δικός σου ή του συγκάτοικου; Πόσο καιρό μένεις μαζί του; Πόσων μηνών ηταν όταν πρωτοήρθες σε επαφή μαζί του; Ποια ήταν η καθημερινότητά σας πριν αρχίσει τις επιθέσεις; Μπορείς ακόμη να μας περιγράψεις όσο πιο καλά μπορείς το περιστατικό με την ηλεκτρική σκούπα;
Πρέπει να γίνουμε γατο-ντετεκτιβ για να ανακαλύψουμε τι συμβαίνει..σοβαρά μιλάω

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:10, 07-09-12:

Ασε, ξερω απ' αυτα. Θα ελεγα μια μερα να περασεις εσυ απο το κτηνιατρειο, χωρις τον γατο και να πεις οτι θες να κανεις μια ερωτηση. Ετσι δεν θα θεωρηθει επισκεψη και δεν θα πληρωσεις. Αν αφου περιγραψεις την κατασταση, σου πουν οτι πρεπει να τον δουν το γατο, τοτε ενταξει. Ισως ομως σου δωσουν καμμια συμβουλη, που εμεις δεν την εχουμε σκεφτει, γιατι η εμπειρια μας περιοριζεται στα γατια μας. Οσο ναναι γιατροι ειναι, κατι παραπανω ξερουν. Αν δεν καταφερεις τιποτα ετσι, θα βαλουμε κι ολοι εμεις το μυαλο μας κατω, θα ψαξουμε και οπου μπορουμε, ισως καποιοι απο μας που εχουμε μεγαλο θαρρος με τον κτηνιατρο μας τον ρωτησουμε κι αυτον και τοτε τα ξαναλεμε.

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 20:43, 07-09-12:

@mauros gatos:Το θέμα είναι πως ο δικός μου επιτίθεται ύπουλα και όχι για παιχνίδι....Αν μπορούσα να ποστάρω ένα βίντεο (που το τράβηξα για να πειστεί ο συγκάτοικος μου ότι μου επιτίθεται ο γάτος όταν λείπει) θα βλέπατε πως την ημέρα που τον βγάλαμε έξω καθόταν στο τζάμι και έκλαιγε αλλά μόλις πλησίασα να του ανοίξω επειδή με ράγισε το κλαματάκι του, όρμηξε στο τζάμι και κόντευε να το σπάσει προκειμένου να μου επιτεθεί...Δεν ξέρω ρε παιδιά καλά τα όσα λέμε αλλά το πρόβλημα παραμένει και έρχεται ΣΚ που θα λείπει ο συγκάτοικος εκδρομή και αγχώνομαι τι θα κάνω στο σπίτι... Κι εγώ στο πατρικό μου επειδή είναι και σε νησί έχω μεγαλώσει δεκάδες δεκάδων γάτες αλλά αυτή η συμπεριφορά πρώτη φορά μου τυχαίνει...Και αγριόγατα του δρόμου έχω κοιμήσει μέσα στο παρελθόν και έχει ψιλοφρικάρει, αλλά τόσο πολύ με τίποτα....

Έχεις δίκιο Bessy και σκέφτομαι να το κάνω αυτό.
@Jejebel Το γάτο τον έχουμε σχεδόν από νεογέννητο. Όσους μήνες μενω μαζί με το συγκάτοικό μου. Του τον έδωσαν στη δουλειά του και τον έφερε εκείνος σπίτι γιατί επειδή ήμασταν κολλητοί χρόνια ήξερε ότι έχω κόλλημα με τα γατιά και πάντα είχα έστω και ένα στο σπίτι. Το συγκεκριμένο περιστατικό ήταν το εξής. Απλώς τύχαινε εκεί που πήγαινα να σκουπίσω ,χωρίς να το θέλω να πετάγεται ο γάτος μπροστά και να τρομάζει. Πήγαινα από την άλλη να μην τον τρομάζω αλλά πήγαινε και εκείνος στο ίδιο ακριβώς σημείο. Με το μυαλό του γατιού λογικά αυτό παίζει και να έμοιαζε με "κυνήγι". Όταν λοιπόν τελείωσα και πήγα να κάτσω, ήρθε μπροστά μου με τη μουρίτσα ζαρωμένη, τα αυτιά πίσω και την ουρά φουντωμένη και πριν καταλάβω ότι ήταν έτοιμος να χυμήξει, έριξε ένα σάλτο προς τα εμένα και ευτυχώς πρόλαβα να σηκωθώ όρθιος και τα νύχια του βρήκαν το πόδι μου και όχι το πρόσωπό μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 07-09-12 στις 20:44. Αιτία: merge
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:44, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Artevelde
@mauros gatos:Το θέμα είναι πως ο δικός μου επιτίθεται ύπουλα και όχι για παιχνίδι....Αν μπορούσα να ποστάρω ένα βίντεο (που το τράβηξα για να πειστεί ο συγκάτοικος μου ότι μου επιτίθεται ο γάτος όταν λείπει) θα βλέπατε πως την ημέρα που τον βγάλαμε έξω καθόταν στο τζάμι και έκλαιγε αλλά μόλις πλησίασα να του ανοίξω επειδή με ράγισε το κλαματάκι του, όρμηξε στο τζάμι και κόντευε να το σπάσει προκειμένου να μου επιτεθεί...Δεν ξέρω ρε παιδιά καλά τα όσα λέμε αλλά το πρόβλημα παραμένει και έρχεται ΣΚ που θα λείπει ο συγκάτοικος εκδρομή και αγχώνομαι τι θα κάνω στο σπίτι... Κι εγώ στο πατρικό μου επειδή είναι και σε νησί έχω μεγαλώσει δεκάδες δεκάδων γάτες αλλά αυτή η συμπεριφορά πρώτη φορά μου τυχαίνει...Και αγριόγατα του δρόμου έχω κοιμήσει μέσα στο παρελθόν και έχει ψιλοφρικάρει, αλλά τόσο πολύ με τίποτα....
Μηπως τελευταια αλλαξες κατι στην καθημερινοτητα σου? Μηπως ειδε η μυρισε κατι ο γατος που του το προκαλει ολο αυτο? Μηπως τον τρομοκρατησες ποτε κυνηγωντας τον με την ηλεκτρικη? Μηπως το προβλημα δεν ειναι η σκουπα και ειναι κατι αλλο?Μηπως τελευταια πλησιασες καποιο αλλο ζωο,το μυρισε το γατι και αγριεψε? Ολα τα πραγματα εχουν μια λογικη εξηγηση,δεν μπορει! Μηπως καποιος αλλος στο σπιτι (χωρις να το ξερετε) τρομοκρατησε το γατι με την σκουπα και επειδη βλεπει μονο εσενα να την χρησιμοποιεις ξεσπαει πανω σου? Υπαρχουν πολλα ενδεχομενα. Το καλυτερο θα ηταν για την ωρα να εισαι χαλαρος( οι γατες θελουν cool συγκατοικους ) και να μην του δινεις σημασια οτι και αν κανει. Αστον να επιτεθει να δει οτι δεν σε εχει του χεριου του και δεν σου αποσπαει την προσοχη,να σε αφησει ησυχο. Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να στειρωθει(μπορει να χει τρελαθει απ τις ορμονες),αλλα αφου δεν υπαρχουν τα χρηματα,καντε ολοι υπομονη.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:45, 07-09-12:

Αισθάνεσαι δηλαδή ότι αυτός ο μικρούλης θεώρησε ότι του επιτέθηκες με τη σκούπα; Πήρε προσωπικά το όλο περιστατικό;

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:47, 07-09-12:

Δεν υπαρχει περιθωριο να κλεινεις τον γατο σε αλλο δωματιο μεχρι να τελειωσεις με την ηλεκτρικη? Να δεις αντιδραση δλδ γιατι μπορει να μην φταιει αυτο

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 20:48, 07-09-12:

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...Μια φορά μόνο όπως λέει ο μαύρος γάτος για πλάκα του την είχα βάλει μπροστά του και την άναψα αλλά αυτό έγινε πολύ παλιά. Από εκεί και μετά το μόνο άλλο που μπορώ να σκεφτώ...Έλειψα μερικές μέρες διακοπές στο πατρικό μου. εκεί εκτός από τις γάτες της μάνας μου, ήρθα και σε επαφή με το σκύλο του ξαδέρφου μου. Αλλά η πρώτη επίθεση είχε γίνει πριν από το ταξίδι και απλά συνεχίστηκε με περισσότερη μανία από την ημέρα που γύρισα....

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 20:52, 07-09-12:

Μωρέ τώρα που είπες να τον κλείσω. Καταρχήν τώρα δεν με αφήνει να τον πλησιάσω στα 2 μέτρα. Αμέσως τινάζεται πάνω έτοιμος για μάχη. Αλλά την ημέρα που έγινε η επίθεση η πρώτη πριν φύγω για κάτω τον είχα βάλει μέσα στο υπνοδωμάτιο για να αεριστεί το σπίτι. Όμως το δωμάτιο έχει συρόμενη πόρτα και δεν κλείνει και καλά οπότε την ανοίγει. Το άλλο είναι αυτοσχέδιο υπνοδωμάτιο για να έχουμε τους χώρους μας με το συγκάτοικο και δεν έχει καν πόρτα να κλείνει....Αλλά εκείνη την ημέρα που τον έκλεισα μέσα και είχα βάλει πάλι σκούπα ήταν που άρχισε να μου αγριεύει (χωρίς όμως να επιτεθεί τότε)

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:55, 07-09-12:

Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να στειρωθει οσο πιο γρηγορα γινεται. Μαλλον λογο ορμονων τα κανει ολα αυτα και οχι λογο σκουπας. Ισως να μην τα εχει βαλει καν μαζι σου,απλα η συμπεριφορα του συγκατοικου σου να ειναι διαφορετικη απο οτι ειναι η δικη σου απεναντι στον γατο.(να μην δινει τοση σημασια ο συγκατοικος δλδ σε οτι κανει το γατι)

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:00, 07-09-12:

Η αλήθεια είναι πως ο συγκάτοικος είναι πολύ πιο χαλαρός με το γατί και τον κανακεύει περισσότερο από ότι εγώ. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο σε εμένα...Είναι ανεξήγητο. Μέχρι και κάτι συνάδελφοι ήρθαν από τη δουλειά στο σπίτι και σε κανέναν δεν τα έκανε αυτά...Ούτε το κλασσικό "χχχχχ" δεν τους έκανε...Και εμένα όσες φορές μου όρμησε ήμασταν οι δυο μας....

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:08, 07-09-12:

Η αλήθεια είναι πως ο συγκάτοικος είναι πολύ πιο χαλαρός με το γατί και τον κανακεύει περισσότερο από ότι εγώ. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο σε εμένα...Είναι ανεξήγητο. Μέχρι και κάτι συνάδελφοι ήρθαν από τη δουλειά στο σπίτι και σε κανέναν δεν τα έκανε αυτά...Ούτε το κλασσικό "χχχχχ" δεν τους έκανε...Και εμένα όσες φορές μου όρμησε ήμασταν οι δυο μας....
Ε τοτε μαλλον θα πρεπει να χαλαρωσεις και εσυ! Δεν πρεπει να μυριζεται τον φοβο σου,σε κανει οτι θελει τοτε. Αλλαξε εντελως σταση απεναντι του (αδιαφορησε στις επιθεσεις) και θα χτισετε απο την αρχη μια πιο φιλικη και ομορφη σχεση!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:14, 07-09-12:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά από την άλλη ξέρεις ψιλοαισθάνομαι ανασφαλής γιατί το σπίτι έχει και μικρούς χώρους γενικά και αν σου επιτεθεί την έκατσες...

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:18, 07-09-12:

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αλλά από την άλλη ξέρεις ψιλοαισθάνομαι ανασφαλής γιατί το σπίτι έχει και μικρούς χώρους γενικά και αν σου επιτεθεί την έκατσες...
Να προφυλασσεσαι εννοειται(ειδικα το προσωπο και τα ματια σου) αλλα μην του κανεις την χαρη και καθε φορα σε σηκωνει απο την θεση σου. Εχει βρει και τα κανει ο μπαγασας μου φαινεται! χαχαχα!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:21, 07-09-12:

Χαχαχαχα! Μπορεί να μην έχεις και άδικο αλλα΄αγχώνομαι μωρέ παρά ότι τον λατρεύω! Γι αυτό και ψάχνομαι να βρω τρόπο να το λύσουμε το θέμα ανώδυνα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:27, 07-09-12:

Λοιπόν, θα σου πω τι νομίζω χωρίς να είμαι κανένας ειδικός. Έχω όμως διαβάσει αρκετά βιβλία που αφορούν στη συμπεριφορά των γάτων κι έχω έρθει επαφή στο παρελθόν με Cat behavior counsellor.
Καταρχήν, το να επιδείξει επιθετικότητα ένα γατί, είναι φυσιολογικό από την άποψη ότι πηγάζει από το ένστικτο επιβίωσης που διαθέτει. Υπάρχουν κάποιες συνηθισμένες αιτίες πίσω από αυτή τη συμπεριφορά. Μια λάθος διάγνωση και αντιμετώπιση όμως, μπορεί να αποβεί μοιραία για τη σχέση σου με το γατί.
Τα μικρά γατάκια παλεύουν το ένα με το άλλο. Οι μάχες τους αυτές διακόπτονται αν γίνουν πολύ βίαιες όταν ένα από τα γατιά αποχωρήσει ή δαγκώσει κι εκείνο το πρώτο το ίδιο βίαια. Αυτό τους επιτρέπει να ελέγχουν τον τρόπο που επιτήθενται. Δυστηχώς, όταν ένας άνθρωπος χρησιμοποιήσει τον ίδιο τρόπο για να παίξει με ένα γατάκι, χρησιμοποιήσει δηλαδή τα γυμνά του χέρια, στην ουσία το ενθαρρύνει να μεγαλώσει δαγκώνντας και γδέρνοντας στο όνομα του παιγνιδιού ακόμα και αν αυτό προκαλεί πληγές.
( Μια πληγή από δάγκωμα γάτου συνήθως δεν αιμορραγεί ιδιαίτερα, καθώς πρόκειται για μια βαθιά λεπτή τρύπα που εύκολα επουλώνεται. Όμως, όλα τα βακτήρια από το στόμα του γάτου έχουν ήδη εισχωρήσει στον ιστό που βρίσκεται κάτω από το δέρμα μας με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί προϋπόθεση για μόλυνση. Γι' αυτό πρέπει να είσαι προσεκτικός)
Ένα άλλο μάθημα που είναι επάναγκες να διδαχθεί ένα μικρό γατάκι είναι τον τρόπο αντιμετώπισης στρεσογόνων καταστάσεων. Αν λοιπόν το γατάκι σου έχασε την ευκαιρία αυτή μεγαλώνοντας, μπορεί να στραφεί στην επιθετική συμπεριφορά όταν κάτι δεν γίνεται όπως το επιθυμεί. (Δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις γατιών όπου επιτήθενται στον ιδιοκτήτη τους επειδή άργησε να τα ταϊσει)
Η επιθετικότητα εκφράζεται είτε για άμυνα είτε για επίθεση. Πολλά γατιά που δεν μεγάλωσαν από μικρά με ανθρώπους παραμένουν τρομαγμένα στην παρουσία τους και κάποιες φορές γίνονται επιθετικά. Δεν γνωρίζω ποια είναι η προιστορία του μικρού σας, έτσι έγραψα πρώτα όλα αυτά τα γενικά. Πάμε παρακάτω τώρα, στο περιστατικό με τη σκούπα.
Ίσως η περίπτωσή σου να εμπίπτει στην κατηγορία της λεγόμενης re-directed aggression. Ανακατευθυνόμενης δηλαδή επίθεσης. Ο γάτος τρομάζει από την ηλεκτρική σκούπα, απελευθερώνεται αδρεναλίνη στο κορμάκι του, οι μύες του γεμίζουν αίμα, προετοιμάζοντας το κορμί του για κίνδυνο. Μόνο που η επίθεση έγινε προς εσένα, γιατί ίσως η ηλεκτρική σκούπα ήταν πολύ δυνατός αντίπαλος κι εσύ βρισκόσουν σε λάθος μέρος την λάθος στιγμή! Αυτή η συναισθηματική αντίδραση είναι τόσο καινούρια για τη γάτα σου και τόσο παράξενη που η κάθε επαφή μαζί σου από εκείνο το σημείο και μετά μπορεί να προκαλέσει την ίδια κατάσταση μέσα στο μυαλό του. Εσύ από την άλλη έχεις αρχίσει να φοβάσαι και να μην εμπιστεύεσαι τον γάτο, κάτι που γίνεται αντιληπτό από εκείνον και εντείνει το πρόβλημα. Σύντομα όλη η αίσθηση εμπιστοσύνης έχει χαθεί από τη σχέση!
Πως σου φαίνεται αυτό σαν εξήγηση;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:37, 07-09-12:

Νομίζω πως ακριβώς αυτό έχει συμβεί με την περίπτωση μας! Αλλά και πάλι δεν μπορώ να εξηγήσω ένα πράγμα. Γιατί μου επιτίθεται όταν είμαστε μόνοι στο σπίτι και όχι όταν είναι ο συνγκάτοικος; Επειδή με φοβάται αλλά όταν είναι ο άλλος "μπαμπάς" του νιώθει ασφαλής ότι θα τον γλυτώσει; Και τελικά άντε και ηρέμισα εγώ και μένω σπίτι και δεν του δίνω σημασία και συνεχίζω την προσπάθεια "επανασύνδεσης"...Τι κάνω αν μου ξαναεπιτεθεί όταν είμαι απόλυτα ήρεμος π.χ. στον καναπέ μου βλέποντας τηλεόραση;

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 21:39, 07-09-12:

Λυπηρο παντως μου ακουγεται εμενα..λογικο βεβαια κ πολυ ψαγμενο αλλα λυπηρο.δλδη οποτε θα βλεπει σκουπα η οτι μπορει να το τρομαξει θα τα βαζει μαζι της;;κ εκεινη πως θα παψει να τον φοβαται αν τον βλεπει.εξαγριωμενο;;οταν ειναι παρον ο φιλος σ σ αφηνει να τον χαιδεψεις;

Ε σορυ μαζι του ηθελα να πω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 07-09-12 στις 21:45. Αιτία: merge
Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:44, 07-09-12:

Ναι οταν είναι μαζί και το παλικάρι μέχρι που μου τρίβεται...Διστακτικά από ότι καταλαβαίνω αλλά το κάνει...Επίσης...Από τα χέρια μου πλέον δεν τρώει..Δηλαδή αν με δει να του βάζω εγ'ω φαγητό, δεν θα το ακουμπήσει...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:44, 07-09-12:

Θα σε συμβούλευα αρχικά να σταματήσεις κάθε προσπάθεια επανασύνδεσης με το γατακι. Υγειή απομάκρυνση θα την ονομάσουμε για να μην στενοχωρηθείς. Παράλληλα θα είσαι ντυμένος κατάλληλα, οχειρωμένος θα έλεγα. Αν επιτεθεί εσύ ΔΕΝ θα αντιδράσεις. ΔΕΝ θα τον επιβραβεύσεις με ΚΑΜΙΑ αντίδραση. Θα αποφεύγεις εντομεταξύ να τον κοιτάς στα μάτια ή να του μιλάς. (όταν κοιτάμε το γατί στα μάτια το εκλαμβάνει ως προκληση)
Αν αντιληφθεις ότι επέρχεται επίθεση απομακρύσου, φύγε, πήγαινε σε άλλο δωμάτιο. Συνήθως σε περιπτώσεις re directed aggresion ο χρόνος επιλύει το πρόβλημα. Θα μπορούσες νομίζεις να το δοκιμάσεις αυτό προς το παρόν;
Δοκίμασε το για 2 μέρες και γράψε πως πήγε.

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:51, 07-09-12:

Τι να κάνω; Θα το δοκιμάσω...Πάντως δωμάτιο δεν είναι εύκολο να αλλάζω γιατί είναι μικροί οι χώροι και αν βρεθεί μπροστά μου έτοιμος για επίθεση δεν έχω από που να φύγω χωρίς να πάω προς το μέρος του γατιού...Αλλιώς τα υπόλοιπα ας πούμε πως μπορώ να τα κάνω...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:53, 07-09-12:

Δεν ξέρω αν έχεις κλιματιστικό στο σπίτι, μιλάμε παπούτσια, κάλστες, παντελόνι, μακρύ μανίκι, ότι είναι δυνατόν να σε καλύψει από την κορυφή μέχρι τα νύχια. Κι ας τον να κτυπά στου κουφού την πόρτα

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 21:56, 07-09-12:

Έχω κλιματιστικό..ΟΚ θα φοράω μακριά ρούχα καμιά φούτερ κάνει και τζην που είναι πιο πρόχειρα; Επίσης για το πρόσωπο τι κάνω;

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 21:58, 07-09-12:

Νομίζω πως περιμένει τη στιγμή που θα μείνετε οι δυό σας. Έχει πάρει το πάνω χέρι παίζει μαζί σου. Την επόμενη φορά που θα μείνετε μόνοι και σε κοιτάξει στα μάτια εγώ σε συμβουλεύω να μη πάρεις το βλέμα σου απο πάνω τους. Μπορεί να είναι πρόκληση αλλά υποταγή δείχνει όποιος κοιτάει αλλού πρώτος. Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που γίνεται επιθετικός. Ο δικός μου "αγριεύει" το βράδυ...

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 658 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 21:59, 07-09-12:

Μη ξαναβαλεις ηλεκτρικη σκουπα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:59, 07-09-12:

Έχω κλιματιστικό..ΟΚ θα φοράω μακριά ρούχα καμιά φούτερ κάνει και τζην που είναι πιο πρόχειρα; Επίσης για το πρόσωπο τι κάνω;
Έχε κανένα μαξιλάρι κοντά αλλά ήρεμες κινήσεις

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Νομίζω πως περιμένει τη στιγμή που θα μείνετε οι δυό σας. Έχει πάρει το πάνω χέρι παίζει μαζί σου. Την επόμενη φορά που θα μείνετε μόνοι και σε κοιτάξει στα μάτια εγώ σε συμβουλεύω να μη πάρεις το βλέμα σου απο πάνω τους. Μπορεί να είναι πρόκληση αλλά υποταγή δείχνει όποιος κοιτάει αλλού πρώτος. Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα της ημέρας που γίνεται επιθετικός. Ο δικός μου "αγριεύει" το βράδυ...
Ηλία μου,μάλλον δεν πρόκειται για παιγνίδι σε αυτή την περίπτωση και οι γάτες αγριεύουν όταν τις κοιτάξεις στα μάτια, στις περιπτώσεις που θα αισθανθούν ότι απειλούνται. Μόνο ο σκύλος θα δείξει υποταγή,η γάτα ποτέ

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 22:01, 07-09-12:

Βασικά μεσημέρια γινόταν αυτό που έφευγε ο συγκάτοικός μου. Αλλιώς επειδή είναι το βράδυ σπίτι δεν με ενοχλεί. Επίσης, αυτό με τα μάτια το έχω κάνει με αποτέλεσμα να πηδήξει και πιο ψηλά για να φτάσει το πρόσωπο μου...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:05, 07-09-12:

Πάνω απ' όλα προσπάθησε να αποβάλεις την πίκρα και το στρες που σου προκάλεσε αυτή η κατάσταση. Δες το λιγάκι σαν περιπέτεια αν μπορείς, ξέρω είναι δύσκολο. Αλλά σκέψου πόσο συναρπαστικά πλάσματα είναι οι γάτες, ακόμα και οι γρατσουνιές τους είναί συναρπαστικές.. θα κάνω ότι μπορώ για να σε βοηθήσω, θα διαβάσω λίγο μες τα βιβλία που έχω, γραμμένα από behavior counsellors, εσύ προς το παρόν αγνόα τον, απόβαλε το στρες, μην ξεχνάς ότι η οποιαδήποτε αντίδρασή σου είναι επιβράβευση γι' αυτόν. Κάτι που θέτει τον φαύλο κύκλο ξανά σε εφαρμογή. Και ότι οι γάτες πάντα διαισθάνονται αυτά που αισθανόμαστε

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 22:06, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Μη ξαναβαλεις ηλεκτρικη σκουπα!
Αυτό ας το κάνει πλέον ο συγκάτοικος! Εννοείται πως δεν ξαναβάζω εγώ!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:06, 07-09-12:

Κράνος. Φόρα κράνος.

Ή σβέρκωσέ τον και δείξ'του πως δεν τον φοβάσαι - Αν δεν τον φοβάσαι ! - Που δεν πρέπει να τον φοβάσαι !
- ποιός κάνει κουμάντο.

Θα φύγει με την ουρά στα σκέλια αλλά θα καταλάβει πως πρέπει να σε σέβεται.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:08, 07-09-12:

Ηλία μου, η γάτα δεν είναι σκύλος. Δεν πρέπει να σε σέβεται, εσύ πρέπει να την σέβεσαι....σύμφωνα πάντα με τη γατήσια λογική
Αν μπλεκτεί σε καβγά με τη γάτα θα διαλύσει την σχέση τους εντελώς

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 658 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 22:11, 07-09-12:

Αστειευομαι!ισως ευθυνεται το γεγονος οτι θελει να ζευγαρωσει ή καποια ασθενεια..σιγουρα πρεπει να επικοινωνησεις με εναν εμπιστο κτηνιατρο,εστω και τηλεφωνικα.παντως λαχταριστες λιχουδιες ισως εχουν καποιο αποτελεσμα!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 22:12, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Πάνω απ' όλα προσπάθησε να αποβάλεις την πίκρα και το στρες που σου προκάλεσε αυτή η κατάσταση. Δες το λιγάκι σαν περιπέτεια αν μπορείς, ξέρω είναι δύσκολο. Αλλά σκέψου πόσο συναρπαστικά πλάσματα είναι οι γάτες, ακόμα και οι γρατσουνιές τους είναί συναρπαστικές.. θα κάνω ότι μπορώ για να σε βοηθήσω, θα διαβάσω λίγο μες τα βιβλία που έχω, γραμμένα από behavior counsellors, εσύ προς το παρόν αγνόα τον, απόβαλε το στρες, μην ξεχνάς ότι η οποιαδήποτε αντίδρασή σου είναι επιβράβευση γι' αυτόν. Κάτι που θέτει τον φαύλο κύκλο ξανά σε εφαρμογή. Και ότι οι γάτες πάντα διαισθάνονται αυτά που αισθανόμαστε
Θα πάρω κάνα ηρεμιστικό να έρθω σε καταστολή ή θα πιω το Βόσπορο να μην καταλαβαίνω . Θα προσπαθήσω αυτές τις δύο μέρες που θα λείπει ο συγκάτοικος να εφαρμόσω αυτά που μου είπες και θα γράψω από Δευτέρα τι έγινε! Ελπίζω να ηρεμίσει γιατί ειδικά η πίκρα όπως είπες είναι μεγάλη και η στεναχώρια μου επίσης για το μικρό μου...Αφού κοιτάζω το βίντεο που τον τράβηξα έτσι όπως είναι άγριος και κοιτάω και τις φωτογραφίες του και άλλα βιντεάκια που τον έχω που παίζουμε ή θυμάμαι μια μέρα που αντί για νιάου ακούσαμε να κάνει "όι οι οι" και γελούσαμε και αναρωτιέμαι αν θα τα ξανακάνουμε ποτέ όλα αυτά....Σε υπέρ ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου!!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:16, 07-09-12:

Ριάνα η εμπειρία μου στα σκυλιά με κάνει και γράφω τα παραπάνω. Οι αρχές νομίζω ισχύουν παντού. Το φόβο μας τον καταλαβαίνουν και το εκμεταλεύονται.

Δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω φίλε, καλοπροαίρετα στα γράφω. Εγώ σκύλο είχα και ο Daffy είναι η πρώτη μου γάτα ( γάτος ). Έχω καταλάβα πως με νιώθει σα το νούμερο 1 στο σπίτι αν και είμαστε τέσσερις. Με δύο μικρά παιδιά δε θα τον άφηνα ούτε στιγμή να νομίσει πως μπορεί να κάνει τέτοιες ιστορίες. Αλλά πίστεψε με και μόνος να ήμουν έτσι θα έκανα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:17, 07-09-12:

Ακριβώς Ηλία μου, μην αφήνεις την εμπειρία σου με τα σκυλιά να σ' επηρεάζει. Είναι πολύ διαφορετικές οι γάτες!!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 22:22, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Ριάνα η εμπειρία μου στα σκυλιά με κάνει και γράφω τα παραπάνω. Οι αρχές νομίζω ισχύουν παντού. Το φόβο μας τον καταλαβαίνουν και το εκμεταλεύονται.

Δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω φίλε, καλοπροαίρετα στα γράφω. Εγώ σκύλο είχα και ο Daffy είναι η πρώτη μου γάτα ( γάτος ). Έχω καταλάβα πως με νιώθει σα το νούμερο 1 στο σπίτι αν και είμαστε τέσσερις. Με δύο μικρά παιδιά δε θα τον άφηνα ούτε στιγμή να νομίσει πως μπορεί να κάνει τέτοιες ιστορίες. Αλλά πίστεψε με και μόνος να ήμουν έτσι θα έκανα.
Προς θεού φίλε μου...Δεν με προσβάλλεις...Απλά όντως οι γάτες δεν είναι σκύλοι και δεν μαθαίνουν με τον ίδιο τρόπο. Και αυτή η συμπεριφορά ακόμα και για μένα που έχω μεγαλώσει πάρα πολλές γάτες στο πατρικό μου είναι πρωτόγνωρη και ίσως ο φόβος μου κατ'αρχήν να προέρχεται από εκεί...Αν ήταν κάτι που είχα συναντήσει θα ήξερα να το αντιμετωπίσω αλλά τώρα....δεν ξέρω...Θα κάνω ότι μπορώ όμως για το γατί μου!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 22:26, 07-09-12:

φουλ φεις και μασκα του σκι! Αντε επειδη κοστιζουν,καμια μασκα για την θαλασσα η πιο ευκολα γυαλια !

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 23:43, 07-09-12:

Αφού κοιτάζω το βίντεο που τον τράβηξα έτσι όπως είναι άγριος και κοιτάω και τις φωτογραφίες του και άλλα βιντεάκια που τον έχω που παίζουμε ή θυμάμαι μια μέρα που αντί για νιάου ακούσαμε να κάνει "όι οι οι" και γελούσαμε και αναρωτιέμαι αν θα τα ξανακάνουμε ποτέ όλα αυτά....
Φίλε Artevelde, μην χάνεις το κουράγιο σου και μην απελπίζεσαι!
Απλώς θέλει υπομονή και σωστή επιμονή από τη δική σου πλευρά...

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 00:19, 08-09-12:

Oι γατες μπορει να γινουν επιθετικες οταν υποφερουν για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα ή πασχουν απο καποια ΑΣΘΕΝΕΙΑ πχ.κυστιτιδα η αλλη ουρολογικη αρρωστια.επισης η ξαφνικες επιθεσεις μπορει να οφειλονται στο γεγονος οτι εγινες αντικειμενο λανθασμενης κατευθυνσης της επιθετικοτητας του!δλδ μπηκες στο στοχο του!αυτο συμβαινει οταν το αντικειμενο της επιθετικοτητας εξαφανιζεται κ η γατα αλλαζει κατευθυνση του θυμου της.οι οδηγιες ενος ειδικου δυστυχως ειναι απαραιτητες για το καλο κ των δυο σας!

Παράθεση

Artevelde (Σπύρος)

Νεοφερμένος

O Artevelde έγραψε στις 14:02, 08-09-12:

Παντως σημερα ,αν και ειμαι με πανoπλια δεν μου εχει αγριεψει...μην το ματιασω κιολας..σορυ για τα greeklish αλλα ειμαι απο κινητο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-09-12 στις 15:01. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niamania
H niamania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 17:35, 08-09-12:

μηπως σε ζηλευει???? οταν ο δικος μας ηταν μωρο παρατηρησαμε πως καθε φορα που καθομουν αγκαλια με τον φιλο μου ερχοταν αναμεσα! ρωτησαμε στον κτηνιατρο και ειπε οτι μιας και με θεωρει μαμα του ζηλευει και μεγαλωνοντας καποιον θα δαγκωνει και θα διωχνει! (βεβαια επειδη ο φιλος μου ειναι πολυ ψηλος τον φοβαται και δεν του ορμαει) μηπως λοιπον ειναι ζηλια???? μηπως διεκδικει τον συγκατοικο για τον εαυτο του και μονο και παει να σε διωξει???? (το κανει η γατα της μαμας μου στο νησι στα ιδια της τα παιδια!) βεβαια οσο ακραιο και αν ακουγεται και μια ξυλια στον ποπο να φαει αν σου ορμησει θα το παρει το μυνημα και θα το κοψει... κι εμας δαγκωνε αλλα του λεγαμε μηηηηηηηηηηηηηηηηη και σταματαγε και μας εγλυφε κιολας...!βεβαια οταν το συνεχιζε ετρωγε τη σφαλιαριτσα του και ηρεμουσε... γενικα κι αυτα τα πλασματακια εχουν καλα και κακα με ζηλιες κακιες και θυμωματα... οπως επισης σαν τα παιδια βρισκουν σε ποιον θα κανουν και τι! σταματα να δειχνεις φοβο λοιπον και προσπαθησε απο την πλευρα σου και θα δεις οι ισσοροπιες θα αποκατασταθουν...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους