Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 645 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:50, 16-02-11:

Αφορμή για το νέο θέμα που ανοίγω είναι η προσπάθεια μου ν' ανακαλύψω τι κυκλοφορεί εκεί έξω και ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές για ένα γατάκι που ζει μέσα στο σπίτι. Έχω παρατηρήσει πως στη Κύπρο κυκοφορούν πάνω κάτω οι ίδιες μάρκες γατοτροφών με την Ελλάδα όμως όχι όλες.
Ο Disney μου ζυγίζει 4 μιση κιλά και η κτηνίατρος μου έχει συστίσει να του δίνω 50 γρ ξηρή τροφή και ένα sachet υγρή ημερησίως. Θα προτιμούσα να αυξήσω την υγρή τροφή για να παίρνει περισσότερα υγρά όπως μου σύστησε γνωστή Βρετανίδα Cat behaviour consellor αλλά είναι δυστυχώς πολύ ακριβή. (1 sachet της royal canin εδώ κοστίζει 1.30 ευρώ και εκείνο της science hills 1.10 ευρώ)
Μέχρι πρόσφατα του έδινα Royal Canin Intestinal Dry και ένα Royal Canin sachet.. έπειτα διάβασα ότι η R.C έχει βελτιωτικά γεύσης κτλ και δοκίμασα την Hills Prescription Intestinal Dry που πήρα από τη κτηνίατρο και ευτυχώς του άρεσε.. Έχω όμως πρόβλημα με την υγρή τροφή της Science Hills. Τρώει μόνο βοδινό!!! Κοτόπουλο ή ψάρια του Ωκεανού ούτε να τα φτύσει. Ψες τον άφησα νηστικό όλη μέρα και το βράδυ έριξα λίγο ζεστό νεράκι στο πιατάκι του μπας και ενδυναμωθεί η μυρωδιά και δελεαστεί... έφαγε μερικές μπουκιές και μετά Μετά τα μεσάνυκτα εν τέλει αποφάσισε να τραφεί...
Δεν ξέρω τι να κάνω.. Καταρχήν ήθελα να ρωτήσω αν η Hills είναι καλύτερη από την Royal Canin. Ακόμη, ποιες άλλες εταιρίες εκτός από Iams που έχω βρει παράγουν υγρή τροφή για γάτες και φυσικά ποιες είναι οι καλύτερες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:57, 16-02-11:

Καλησπερα.
Εγω γενικα τη Hill's δεν την εχω πολυ σε υποληψη,χρησιμοποιουν πολλα by products και σε πολλες γατες εχει ερεθισει το εντερο.Καλυτερης ποιοτητας κονσερβες απο της Hill's και της Royal,που να μπορεις να τις βρεις Ελλαδα και Κυπρο, θεωρω τις Applaws.Εχουν και πακετακια με φακελλακια,και πακετα με κονσερβες,που σου ερχονται πιο οικονομικα απο οτι το καθε τεμαχιο μονο του.Εγω προσωπικα δινω πλεον μονο βραστο κοτοπουλο,ψαρακι και μοσχαρι,με το ζωμο τους,και κροκετες Orijen.Που και που προσθετω ελαιο σολωμου ή φυσικα treats στη διατροφη τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:12, 16-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα.
Εγω γενικα τη Hill's δεν την εχω πολυ σε υποληψη,χρησιμοποιουν πολλα by products και σε πολλες γατες εχει ερεθισει το εντερο.Καλυτερης ποιοτητας κονσερβες απο της Hill's και της Royal,που να μπορεις να τις βρεις Ελλαδα και Κυπρο, θεωρω τις Applaws.Εχουν και πακετακια με φακελλακια,και πακετα με κονσερβες,που σου ερχονται πιο οικονομικα απο οτι το καθε τεμαχιο μονο του.Εγω προσωπικα δινω πλεον μονο βραστο κοτοπουλο,ψαρακι και μοσχαρι,με το ζωμο τους,και κροκετες Orijen.Που και που προσθετω ελαιο σολωμου ή φυσικα treats στη διατροφη τους.
Δώρα μου, μόλις τώρα διάβαζα για τη Hills και φρίκαρα... Πόσο αθώα ήμουν! Έχουν καταφέρει με την προώθηση μιας συσκευασίας που φαίνεται καλής ποιότητας να ξεγελάσουν... και το γεγονός ότι πωλούνται σε κτηνιατρικές κλινικές... Αύριο κιόλας θα πάω να ψάξω για κροκετούλες της Orijen.. υγρή τροφή δεν βγάζει αυτή η εταιρεία; Applaws δεν έχω δει πουθενά εδώ..
Ακόμη, μπορείς να μου πεις με περισσότερες λεπτομέρειες πως τους φτιάχνεις τα βραστά στο σπίτι; Τι εννοείς με το ζωμό τους; Τι ψάρι δίνεις; Πως δίνεις γεύση; Κοτόπουλο του έχω βράσει κάποιες φορές αλλά μου κάνει κόνξες.. Παρ' όλ' αυτά θα κάνω τα πάντα γι' αυτόν φτάνει να ξ έ ρ ω ότι είναι ότι καλύτερο..
Και πάλι σ' ευχαριστώ!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:26, 16-02-11:

Oχι,προς το παρον η Orijen δεν εχει υγρη τροφη...Και στο Βολο ενα μονο pet shop φερνει,μπορεις ομως να παραγγειλεις Online,και να τις παρεις και σε καλυτερη τιμη απο εξω.
Βραζω κοτοπουλο,μοσχαρι ή ψαρι,και το κρατω σε μεριδες στη συντηρηση ή την καταψυξη,μαζι με ζωμό από το βράσιμο.Επίσης μερικές φορές μεγίζω παγοκύστες με ζωμό και αφηνω ενα παγακι να λιωσει πανω απο τις κροκετες τους,για να προσλαμβάνει περισσότερο υγρό ειδικά ο Σείριος που είναι στειρωμενος.Μπορείς να δοκιμάσεις γαλοπούλα,κουνέλι,ή να περιχύσεις με μια κουταλιά έλαιο σολωμού το κοτόπουλο αν δεν το τρώει.Από ψάρια τους δίνω διάφορα,μικρά όπως μαρίδα,σαρδέλλα και γαύρο,που μπορούν να το φάνε και με τα κόκκαλα που κάνουν πολύ καλό,ή σολωμό που παίρνω σε μεγάλα κομμάτια από την ψαραγορά και τρελαίνονται.Εσύ μπορείς να πάρεις μικρότερη ποσότητα αφού έχεις μόνο ένα γατάκι,αν θυμαμαι καλά στο lidl έχουν ένα πακετάκι με δύο φιλέτα σολωμού πακεταρισμένα χωριστά,που είναι ήδη φιλεταρισμενα και σε δεκα λεπτα ειναι ετοιμα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:32, 16-02-11:

Σ' ευχαριστώ!!!! Χίλια ευχαριστώ!!! Θα κάνω έρευνα αγοράς αύριο αμέσως και θα αρχίσω να του μαγειρεύω σταδιακά όλο και περισσότερο μέχρι να συνηθίσει... Το μουρλάκι..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:36, 16-02-11:

Δεν κανει τιποτα.
Παντως στο σολωμο κανενας απο τους δικους μου δεν αντιστεκεται,ακομη κι ο Σειριος που εκτος απο τις κροκετες του δυσκολα τρωει κατι αλλο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 16-02-11:

Βρε Δωρα..να σε ρωτησω..οταν λες σολωμο..εννοεις κονσερβα σε νερο;; μαλλον οχι φανταζομαι..διοτι εχει αλατι...τι ακριβως σολωμο τους δινεις;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:41, 16-02-11:

Oχι βεβαια κονσερβα,κανονικο σολωμο,ψαρι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 16-02-11:

Μαλιστα..οκ..σε ευχαριστω..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:37, 17-02-11:

Λοιπόν... ο αγώνας μου ν' ανακαλύψω τι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά της Κύπρου συνεχίζεται.... Με λύπη πληροφορήθηκα σήμερα ότι την Orijen δεν την εισάγει κανείς! Ζήτησα από γνωστό μου ιδιοκτήτη pet shop να τη φέρει για μένα και ίσως για μερικά άλλα άτομα που ενδιαφέρονται (όπως μου είπε υπάρχουν κι' άλλοι αλλά όχι αρκετοί). Ο τελευταίος που επιχείρησε να φέρει σύμφωνα με τα λεγόμενά του κάτι καλύτερο και φυσικά πιο ακριβό ζήμιωσε γιατί οι γατοτροφές έλειξαν πριν πωληθούν..
Μπήκα σε δύο διαφορετικά pet shop σήμερα. Η πρώτη με κοιτούσε με ύψος αγελάδας που μασουλάει βαριεστημένα χόρτα και όταν τη ρώτησα για Orijen μου απάντησε (πάντα βαριέστημένα): "Εμείς φέρνουμε μόνο τις Bento Kraven". Τώρα αυτές δεν έχω ιδέα αν είναι καλές αλλά δεν μου πολυφαίνονται σόϊ.. μάλλον για junk food διατροφή για σκύλους μου βγάζουν... μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το ερευνήσω.. Αλλά και εδώ αν μπορεί κάποιος ας μου πει κάτι γι΄ αυτές.
Applaws επίσης δεν φαίνεται να διατίθενται στη Κύπρο αλλά θα το ψάξω (εννοείται)
Στο δέυτερο pet shop που μπήκα, η κοπέλα φαινόταν να ήξερε κάτι περισσότερο όσο αφορά τις χάλια γατοτροφές που κυκλοφορούν στην αγορά και μου πρότεινε κάποιες εκείνη (μάλιστα μου έδωσε και λίγη ξηρά από κάθε είδος):
''Maestro'' που βγαίνει μόνο σε ψάρι
και
''Dyno" (σε κοτόπουλο)
Προσπαθώ να ερευνήσω γι' αυτές στο διαδύκτιο αλλά δεν μου φαίνονται διαδεδομένες... Γι' αυτές ξέρετε κάτι; Μου είπε πάντως ότι δεν έχουν by products.
Pro Plan έχω την εντύπωση ότι μπορώ να βρω, θα ρωτήσω την κτηνίατρό μας αύριο.. Τι λέει η Pro plan;
Επιπλέον θα πάω σ' ένα πολύ μεγάλο pet shop αύριο όπου έχει μεγάλη ποικιλία και θα σας γράψω τις επιλογές. Σίγουρα μου είπε πως έχει βιολογικές Royal Canin... Τι λένε αυτές αν ξέρετε;
Ξέρω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η αγορά της Κύπρου περιορισμένη σε σχέση μ' εκείνη της Ελλάδας κι' εσείς γενικά φαίνεται να είστε πιο ψαγμένοι στο θέμα της διατροφής.. Καθώς προχωρώ το διάβασμά μου σχετικά θα εκτιμήσω οποιαδήποτε πληροφορία...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:48, 17-02-11:

Καμια απο τις παραπανω δε θα σου συνεστηνα...Παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο να σου φερουν μερικες συσκευασιες Orijen,κι εμενα στην Καλυμνο μου φερνει ο πετσοπας που ψωνιζω,και μονο εγω τις παιρνω.Μονο υπολογισε ποση θα χρειαστεις γιατι λογω του οτι δεν περιεχει συντηρητικα ληγει πιο γρηγορα απο οτι οι υπολοιπες ξηρες.
Υπαρχει και η αλλη λυση:Γιατι δεν παραγγελνεις Online οτι χρειαζεσαι να μην παιδευεσαι;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:08, 17-02-11:

Καμια απο τις παραπανω δε θα σου συνεστηνα...Παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο να σου φερουν μερικες συσκευασιες Orijen,κι εμενα στην Καλυμνο μου φερνει ο πετσοπας που ψωνιζω,και μονο εγω τις παιρνω.Μονο υπολογισε ποση θα χρειαστεις γιατι λογω του οτι δεν περιεχει συντηρητικα ληγει πιο γρηγορα απο οτι οι υπολοιπες ξηρες.
Υπαρχει και η αλλη λυση:Γιατι δεν παραγγελνεις Online οτι χρειαζεσαι να μην παιδευεσαι;
Θα προσπαθήσω να ζητήσω και από άλλα πετ σιοπς, ακόμα και από τη κτηνίατρό μου.. όμως αυτός που ρώτησα ήδη μου είπε ότι πρέπει να παραγγείλει τουλάχιστον ένα άλφα ποσό... δεν μπορεί δηλαδή μόνο για ένα άτομο.. και γενικά αρνήθηκε
Αναρωτιέμαι online που μπορώ να παραγγείλω... γιατί από Αγγλία γατοτροφές να μου στείλουν ήδη το έψαξα το πρωί και δεν... ούτε από Ελλάδα έχω την εντύπωση ότι στέλνουν Κύπρο... Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του αγοράσω τώρα που θα είμαι Αθήνα μια Orijen...αλλά μετά;
Είναι πολύ λυπηρό αυτό που ανακαλύπτω.. είναι λες και το γατάκι μου είναι καταδικασμένο να τρώει δηλητήρια... γιατί στη Κύπρο δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση. Πρέπει να το ψάξω μέχρι τελικής πτώσης.

Αλήθεια... μια μεγάλη συσκευασία Orijen πόσο θα πάει στο γατούλη μου; 3 μήνες; Αν φέρω 2...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-02-11 στις 11:12. Αιτία: merge
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:51, 17-02-11:

Δώρα μου, το http://www.onlynaturalpet.eu είναι το μόνο που έχω βρει προς το παρόν που αποστέλλει Κύπρο!!! Είναι Γερμανικό παράρτημα του http://www.onlynaturalpet.com. Orijen έχει όχι το Ευρωπαϊκό παράρτημα όμως γράφει πως οι τροφές είναι εξίσου καλές.. Γράφει πως έχουν κρέας και όχι grains. Αν κάποια στιγμή έχεις λίγο χρόνο να το επισκεφτείς και να μου πεις τη γνώμη σου γι' αυτές θα το εκτιμούσα αφάνταστα..
Η Ziwipeak φαίνεται καλή...
http://www.onlynaturalpet.eu/en/Cat-...00g::2154.html
Πάντως είναι καλό το ότι υπάρχει κάποιο online store που μας λαμβάνει και μας υπόψην αφού είμαστε στην Ευρωπαϊκή Ένωση!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 17-02-11 στις 19:10.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:44, 17-02-11:

http://www.k9capers.com/

Orijen μου αποστέλλουν Κύπρο και από Αγγλία τελικά!!! Στο πιο πάνω site!!
Δώρα μου ήθελα να σου πω ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ που αφιέρωσες το χρόνο για να με διαφωτίσεις!! Ο Disney σου γουργουρίζει με ευγνωμοσύνη και θα απολαύσει τις πρώτες κροκετούλες Orijen στην υγειά σου!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:49, 17-02-11:

Δεν ημουν μεσα νωριτερα,θα στο εστελνα το k9kapers,εχουν και καλες τιμες.
Κοιτα εμενα ενα επτακιλο με τεσσερις γατες μου κρατουσε ενα μηνα.Οποτε εσενα με ενα γατακι θα σου κρατησει ενα τριμηνο τουλαχιστον.Τα παραλες βρε,σιγα το πραγμα!Φροντισε μονο να του κανεις σταδιακα την αλλαγη για να μην του πεσει πολυ η πρωτεϊνη.Περιμενω νεα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:11, 17-02-11:

Η ziwipeak ειναι φοβερη, αλλα αρκετα ακριβη!! Ειναι αποξηραμενο κρεας

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:16, 18-02-11:

Δεν ημουν μεσα νωριτερα,θα στο εστελνα το k9kapers,εχουν και καλες τιμες.
Κοιτα εμενα ενα επτακιλο με τεσσερις γατες μου κρατουσε ενα μηνα.Οποτε εσενα με ενα γατακι θα σου κρατησει ενα τριμηνο τουλαχιστον.Τα παραλες βρε,σιγα το πραγμα!Φροντισε μονο να του κανεις σταδιακα την αλλαγη για να μην του πεσει πολυ η πρωτεϊνη.Περιμενω νεα!

Οκ "χουρ χουρρρρ!!!"

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Η ziwipeak ειναι φοβερη, αλλα αρκετα ακριβη!! Ειναι αποξηραμενο κρεας
Το κατάλαβα ότι πρέπει να είναι τοπ από διάφορες κριτικές που βρήκα αλλά όντως είναι ακριβή..βάλε και τα κόστα της αποστολής.. Θα δοκιμάσω την Orijen. Α ερωτησούλα: Ο μικρούλης μου παλιότερα είχε παρουσιάσει κάποιες διάρροιες που κόπηκαν με το που μας πρότεινε η κτηνίατρος τις intestinal πρώτα της royal canin και μετά της hills prescription. Υπάρχει περίπτωση η Orijen να του προκαλέσει κάτι παρόμοιο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-02-11 στις 11:13. Αιτία: merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:59, 18-02-11:

ιδεα δεν εχω... καλυτερα ομως να κανετε σταδιακα την μεταβαση. Εγω παρολο που ποτε δεν του εχω κανει σταδιακη μεταβαση σε τροφη δεν ειχαμε προβλημα. Υποθετω οτι επειδη η orijen εχει περισσοτερο κρεας, αφομοιωνεται καλυτερα και ο ογκος των κοπρανων ειναι αισθητα μικροτερος, οποτε ισως να μην εχετε προβλημα με διαρροιες. Καποιες γατες ορισμενων χρηστων εδω παρουσιασαν διαρροιες, αλλα μαλλον ηταν μεμονωμενα περιστατικα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:05, 18-02-11:

Βρήκα και Ελληνικό πετσιοπ που αναλαμβάνει να μου στείλει την Orijen..Το κόστος αποστολής της 7κιλης όμως είναι κοντά 40Ευρώ!! Θα δω και το Αγγλικό πόσο χρεώνει.
Σήμερα ανακάλυψα σε νέο πετ σιοπ εδώ στη Λάρνακα τις Biomill και τις nutram σε πετ σιοπ εδώ.. (το ψάχνω το θέμα αλλά αν κάποιος έχει έτοιμη κριτική με ενδιαφέρει πολύ)
Επιπλέον βρήκα υγρή τροφή σε αυτό το νέο πετ σιοπ την Schesir (νομίζω την παράγει η Eukanuba). Είναι αρκετά τσουχτερή η τιμή όμως μου φαίνεται καλή. Να, έχω στα χέρια μια συσκευασία με τα ακόλουθα:

Chicken with Apple dinner (Οι γάτες τρώνε...μήλο;;
Είναι βέβαια όπως γράφει φυσικά τα συστατικά της και περιέχει:
chicken(39% minimum), cooking water, apple (4.1% minimum), rice (4%)
Analysis: Moisture 84,0%, Crude protein 11,0%, Crude fat 0,2%, Crude fibre 0,1%, Crude Ash 1,5%

Κι έχω παρατηρήσει πως όλη η σειρά συνδυάζει πρωτείνη με φρούτο... Πως είναι δυνατόν;;; Ας μου λύσει κάποιος την απορία..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:23, 18-02-11:

40 ευρω συν την τιμη της τροφης;Πανε καλα;
Τις Schesir τις ξερω,ειναι πολυ καλες,αν και τα δικα μου δεν ξετρελαθηκαν.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:33, 18-02-11:

Τι να πω... έχω μαγκώσει.. περιμένω απάντηση και από το Αγγλικό site για τη τιμή της αποστολής...

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 01:48, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Βρήκα και Ελληνικό πετσιοπ που αναλαμβάνει να μου στείλει την Orijen..Το κόστος αποστολής της 7κιλης όμως είναι κοντά 40Ευρώ!! Θα δω και το Αγγλικό πόσο χρεώνει.
Σήμερα ανακάλυψα σε νέο πετ σιοπ εδώ στη Λάρνακα τις Biomill και τις nutram σε πετ σιοπ εδώ.. (το ψάχνω το θέμα αλλά αν κάποιος έχει έτοιμη κριτική με ενδιαφέρει πολύ)
Επιπλέον βρήκα υγρή τροφή σε αυτό το νέο πετ σιοπ την Schesir (νομίζω την παράγει η Eukanuba). Είναι αρκετά τσουχτερή η τιμή όμως μου φαίνεται καλή. Να, έχω στα χέρια μια συσκευασία με τα ακόλουθα:

Chicken with Apple dinner (Οι γάτες τρώνε...μήλο;;
Είναι βέβαια όπως γράφει φυσικά τα συστατικά της και περιέχει:
chicken(39% minimum), cooking water, apple (4.1% minimum), rice (4%)
Analysis: Moisture 84,0%, Crude protein 11,0%, Crude fat 0,2%, Crude fibre 0,1%, Crude Ash 1,5%

Κι έχω παρατηρήσει πως όλη η σειρά συνδυάζει πρωτείνη με φρούτο... Πως είναι δυνατόν;;; Ας μου λύσει κάποιος την απορία..
Μαλλον το πετ σοπ αυτο δεν ειχε ολη τη σειρα της schezir μιας και εχει και κονσερβες με παπαγια και αλοη.
Προσωπικα αποφευγω τις γευσεις που ειναι μεσα σε ζελε και επειδη δεν μου αρεσει στον ιδιο (οπτικα !!! δεν τις δοκιμασα κιολας...)
, αλλα και επειδη εκεινες που γραφουν "al naturale" τις σκιζουν πραγματικα.
Το Βαβακι για την ακριβια ουδεποτε εχει ακουμπησει κονσερβα με ζελε , αγνωστος ο λογος...
Ο αλλος αμα λαχει τρωει και το κονσερβοκουτι.
Οσον αφορα στη τιμη , κανουν οσο οι περισσοτερες κονσερβες , δλδ 1,10-1,20.....
Παντως το περιεχομενο τους μοιαζει τοσο φυσικο και δελεαστικο , τοσο που ειναι η πρωτη και μοναδικη κονσερβα που εχω αγορασει.
Αν οντως ειναι ποιοτικες παντως , πραγματικα δεν εχω ιδεα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:06, 19-02-11:

Έυχαριστώ!! Αυτές αποφάσισα πως θα τις δοκιμάσω... θα συμπληρώνω και με μαγειρευτά φαγητά, πρότεινε κάποιες συνταγές η Δώρα πιο πάνω.. Τέσπα.. τουλάχιστον βρήκα μια υγρή τροφή που φαίνεται να ναι της προκοπής... τώρα το ψάχνω ακόμα με τη ξηρά... κάνω έρευνα για τη biomill που είναι σουηδικής προέλευσης...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:34, 19-02-11:

Λοιπόν παιδιά, όσοι μπορείτε να δώσετε μια καλή γνώμη ζητάω τα φώτα σας!!

Αγόρασα μια Biomill Sensible των 500g βασικά γιατί φαίνεται να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις (Προς το παρόν δίνω hills prescription intestinal-ο μικρός μου έχει παρουσιάσει στο παρελθόν κάποιες ευαισθησίες στα έντερα έτσι προτιμούμε τις intestinal). Aγοράζοντας λοιπόν μια μικρή συσκευασία μπορώ τώρα να μελετήσω τα γραφόμενα της συσκευασίας.. Μεταφέρω:

Cat Sensible from Biomill is a complete balanced food of superior quality for cats with sensitive digestion or with tendencies to food intolerances. Biomill cat SENSITIVE (rich in fish and rice) provides all normally active cats with everything they need to remain in perfect health: high quality proteins (sea fish and potato proteins), animal fats, vitamins and oligoelements. In accordance with the latest research in cat nutrition, it contains no food constituents that commonly cause allergies and is a complete food high in energy density, rich in protein and low in carbohydrate with a high energy density that provides ideal conditions for a life without digestive problems or urinary sediments.

Advantages of Biomill Cat Sensible
- Rich in fish and rice (RICH IN FISH & RICE)
- High concentration of omega- 6 and omega-3 fatty acids (OMEGA 6/3)
- With VIOGERM: wheat germs with soluble and fermettable fibres
- with extracts of yukka to combat bad stool odours (ODOR CONTROL)
-for a neutral urine PH (ph CONTROL)
-with potato proteins
-Contains no wheat, maize, soya, poultry, beef or lamb

Composition
Fish protein, rice, fishmeal, animal fats, potato protein, beetroot pulp, whole egg powder, poultry liver hydrolysate, wheat germs (1 %), brewer's yeast, lecithin, yucca extract, mineral nutrient, oligoelement and vitamin pre-mix.

Average Analysis
Crude protein 37 %, crude fat 19 %, crude ash 7 %, crude fibre 2 %, calcium 1 %, phosphorus 0.7 %, magnesium 0.09 %, fatty acid omega-6: 2.8 % and omega-3: 1.8 %.

Additive content
Vitamine A 10000 UI/Kg, vitamin D3 1500 UI/kg, vitamin E ( α-tochopherol) 200mg/kg, vitamin C 50 mg/kg, biotin 0.8 mg/kg, DL methionine 2000 mg/kg, taurine 1000mg/kg, L-carnitine 250 mg/kg, yukka extract 300 mg/kg. Iron sulphate 120 mg/kg, copper sulphate 15 mg/kg, selenium 250 mcg/kg, antioxidant: Plant extract with a high content in tocopheroles (α -,β-,γ-,δ- tocopheroles in natural ratio) and vitamin C. Preserved with EC-addictives. Contains no colourings or GMOs.

ΤΙ λέτε; Είναι καλύτερη επιλογή;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:22, 19-02-11:

Καλη μου φαινεται Ριαννα,με καλο ποσοστο πρωτεϊνης,χωρις δημητριακα,και χαμηλο μαγνησιο και ασβεστιο για τα στειρωμενα.Δεν την εχω δει ομως,ουτε την εχω δοκιμασει,οποτε δε βαζω και το χερι μου στη φωτια.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:27, 19-02-11:

Καλη μου φαινεται Ριαννα,με καλο ποσοστο πρωτεϊνης,χωρις δημητριακα,και χαμηλο μαγνησιο και ασβεστιο για τα στειρωμενα.Δεν την εχω δει ομως,ουτε την εχω δοκιμασει,οποτε δε βαζω και το χερι μου στη φωτια.
Σ' ευχαριστώ!!!! Θα τη δοκιμάσω του μικρούλη μου!!

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 12:58, 22-02-11:

οι γατες μου τρωνε ξηρα τροφη προ πλαν η ρουαγιαλ κανιν,πρεπει να τρωνε υγρη τροφη;κονσερβες δεν τις αγγιζουν εκτος απ τις κουρμε με τα αστερια.φαγητα δικα μας δεν τους δινω.δεν τρεφονται καλα;
ειναι η εμα σιαμ και η φοιβη περσικη.

παντως οι κτηνιατροι δεν με πειθουν οτι ξερουν απο διατροφη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 22-02-11 στις 13:24. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:21, 22-02-11:

Από τα λίγα που ξέρω:
Οι γατούλες είναι καλά να τρώνε και υγρή τροφή γιατί χρειάζονται νερό.. Όταν τρώνε μόνο ξηρή τροφή δεν παίρνουν όσα υγρά χρειάζονται με κάποιες αρνητικές συνέπειες για την υγεία τους (όπως ουρολιθίαση σε κάποιες περιπτώσεις ή κυστίτιδες κτλ). Φυσικά υπάρχουν διάφορες απόψεις για το αν θα πρέπει να τρέφονται οι γατούλες μόνο με υγρή ή μόνο με ξηρή τροφή. Εγώ δίνω και από τα δύο.. Θα έδινα όμως μόνο υγρή αν είχα τα χρήματα.
Αν ζεις στην Ελλάδα η καλύτερη ξηρή τροφή που μπορείς να βρεις είναι η Orijen αλλά πολύ καλές είναι και οι Applaws, Blue. Επίσης υγρή τροφή καλή είναι η Applaws.
Αυτό που κάνει τις πιο πάνω τροφές να υπερτερούν είναι οι μεγάλες ποσότητες κρέατος (και συνεπώς πρωτεϊνης) που διαθέτουν. Δεν έχουν επίσης συντηρητικά (τουλάχιστον η Orijen) σίγουρα δεν έχει.
Η Ρουαγιάλ έχει βελτιωτικά γεύσης που δεν κάνουν καλό.. Επίσης η Ρουαγιάλ καθώς και η Hills έχουν πολλά σιτηρά μέσα που δεν έχουν διατροφική αξία για τις γάτες. Απλά φουσκώνουν τα γατιά και δεν τους παρέχουν αρκετή πρωτείνη.
Κάνε μια μικρή έρευνα στα διάφορα θέματα που έχουν ανοίξει στον τομέα "Διατροφή" και θα μάθεις αρκέτά.. Επίσης αν πάρεις τροφή με μεγάλη περιεκτικότητα πρωτεϊνης μην τους τη δώσεις απότομα. (Άρχισε να την αναμιγνύεις με την ρουαγιάλ και κάνε τη μετάβαση σταδιακά μέσα σε πάροδο 7 ημερών)
Μαγειρευτά φαγητά (δικά μας) ΔΕΝ πρέπει να δίνεις.. γιατί περιέχουν αλάτι.. Μπορείς όμως να τους βράσεις κοτόπουλο ή σολομό χωρίς άλας.. Στην αρχή του θέματος αυτού η Δώρα (Moukelis) δίνει εξαιρετικές συμβουλές για γατομαγειρική..
Καλή Τύχη!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:29, 22-02-11:

...επισης πρεπει να προσεχεις την περσικη σου,γιατι τα νεφρα τους ειναι πολυ ευαισθητα και καποιες εχουν προδιαθεση για νεφρικες παθησεις,οποτε συνεννοησου με το γιατρο της πριν της αλλαξεις την τροφη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:33, 29-06-11:

Είναι μύθος ότι η ξηρά τροφή καθαρίζει τα δόντια. Ακόμα και αν την μασάνε, τα δόντια τους δεν είναι κατασκευασμένα για να μασάνε μπισκότα, αλλά για να σκίζουν κρέας. Δείτε τις παρακάτω εικόνες. Είναι από γάτα που τρεφόταν με ξηρά τροφή. http://www.rawfed.com/dental/dental.html
Αν σας απασχολεί η κατάσταση των δοντιών τους μπορείτε να τους δίνετε λαιμό (ωμό) από κότα μια φορά την εβδομάδα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:03, 29-06-11:

Προσωπικα δεν θα ρισκαρα με τιποτα να δωσω λαιμο κοτας,που εχει τοσα κοκαλακια..μπορει να φραξει το εντερο.
http://mycat.e-steki.gr/%CF%86%CF%81...5%CE%B9-22544/

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:54, 29-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Προσωπικα δεν θα ρισκαρα με τιποτα να δωσω λαιμο κοτας,που εχει τοσα κοκαλακια..μπορει να φραξει το εντερο.
http://mycat.e-steki.gr/%CF%86%CF%81...5%CE%B9-22544/
Τα μαγειρεμένα κόκκαλα είναι επικίνδυνα. Τα ωμά είναι πολύ μαλακά και το μόνο που μπορούν να προκαλέσουν είναι δυσκοιλιότητα - σε περίπτωση που φάνε περισσότερο ασβέστιο από ότι κρέας. Άσε που τα κόκκαλα του λαιμού της κότας είναι πααααρα πολύ μαλακά. Αν πέσει λαιμός κότας στα χέρια σου δοκίμασε να κόψεις ένα κόκκαλο με ψαλίδι. Θα εκπλαγείς πόσο εύκολα κόβεται και πόσο κούφιο είναι. Δες στο παρακάτω βίντεο πόσο όμορφα καθαρίζει τα δόντια της και γυμνάζει την γνάθο της:

Παράθεση

jkoulian (Giannis)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jkoulian
Ο Giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O jkoulian I love my cat! έγραψε στις 09:53, 17-07-11:

Η δική μου τρέφει μια απίστευτη απέχθεια για τις κροκέτες και τις κονσέρβες. Μιλάμε ότι προτιμάει να μείνει νηστική όλη μέρα και απλά να γκρινιάζει. Έχει όμως λατρεία για το σπιτικό μαγειρεμένο φαγητό.
Το καλό είναι ότι ο γράφων "μπαμπάς" είναι μάγειρας οπότε τρώει καθημερινά φρέσκο φαγητό [κρέας - ψάρι - κοτόπουλο βραστό]. Αυτό μου είπανε όμως δεν είναι και πολύ καλό εεεε?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:14, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από jkoulian
Η δική μου τρέφει μια απίστευτη απέχθεια για τις κροκέτες και τις κονσέρβες. Μιλάμε ότι προτιμάει να μείνει νηστική όλη μέρα και απλά να γκρινιάζει. Έχει όμως λατρεία για το σπιτικό μαγειρεμένο φαγητό.
Το καλό είναι ότι ο γράφων "μπαμπάς" είναι μάγειρας οπότε τρώει καθημερινά φρέσκο φαγητό [κρέας - ψάρι - κοτόπουλο βραστό]. Αυτό μου είπανε όμως δεν είναι και πολύ καλό εεεε?
Είναι επικίνδυνο. Καταρχήν η διατροφή αυτή δεν περιέχει ασβέστιο. Καλό το κρέας, αλλά δεν αρκεί. Εκτός από κόκκαλα για ασβέστιο χρειάζοναι και όργανα (συκώτι, καρδιές). Έπειτα το μαγείρεμα καταστρέφει πολύτιμες βιταμίνες, ένζυμα και το κυριότερο; Ταυρίνη. Αν συνεχίσεις να ταίζεις την γάτα σου μόνο με μαγειρεμένα κρέατα, σταδιακά θα αρρωστήσει και θα πεθάνει. Αν επιλέξεις να συνεχίσεις να της δίνεις μαγειρεμένα κρέατα, θα πρέπει να τα συμπληρώνεις με ασβέστιο, ταυρίνη και βιταμίνες. Δεν μπορώ δυστυχώς να σε βοηθήσω σε αυτά γιατί δεν γνωρίζω σε τι ποσότητα πρέπει να δίνεις αυτά τα συμπληρώματα διατροφής. Αν δεν μπορείς να βρεις άκρη με τα συμπληρώματα διατροφής τότε θα πρέπει είτε να της δίνεις τροφή του εμπορίου, είτε να καταφύγεις στην ωμή διατροφή η οποία θα περιλαμβάνει κρέας, κόκκαλα, όργανα και λαχανικά (προαιρετικά) στις σωστές αναλογίες.

ΥΓ: και το δικό μου γατί προτιμά να μείνει νηστικό όλη μέρα παρά να φάει κάτι που δεν θέλει. Το λάθος σου είναι που υποχωρείς. Εγώ αν δω ότι δεν τρώει τον αφήνω να πεινάσει και φεύγω από το σπίτι για αρκετές ώρες για να νιώσει ότι δεν πρόκειται να του σερβιρει κάνεις το φαγητό που του αρέσει και ότι αν δεν το φάει θα πεινάσει. Μια άλλη τακτική για να την κάνεις να φάει είναι να δίνεις ελάχιστο φαγητό για 2-3 μέρες (πχ 1 γεύμα αντί για 2) ώστε να πεινάει και να δεχτεί το καινούριο της φαγητό πιο εύκολα.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:31, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τα μαγειρεμένα κόκκαλα είναι επικίνδυνα. Τα ωμά είναι πολύ μαλακά και το μόνο που μπορούν να προκαλέσουν είναι δυσκοιλιότητα - σε περίπτωση που φάνε περισσότερο ασβέστιο από ότι κρέας. Άσε που τα κόκκαλα του λαιμού της κότας είναι πααααρα πολύ μαλακά. Αν πέσει λαιμός κότας στα χέρια σου δοκίμασε να κόψεις ένα κόκκαλο με ψαλίδι. Θα εκπλαγείς πόσο εύκολα κόβεται και πόσο κούφιο είναι. Δες στο παρακάτω βίντεο πόσο όμορφα καθαρίζει τα δόντια της και γυμνάζει την γνάθο της:
αν ξυπνήσεις καμιά μέρα και σου λείπει κανένα αφτί μην ανησυχήσεις, τα ακουστικά οστάρια είναι πάρα πολύ τρυφερά κοκαλάκια!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christina.maria (Χριστινα-Μαρια)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina.maria
H Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

H christina.maria Καλό Καλοκαίρι!! έγραψε στις 23:36, 28-07-11:

εμείς από πετ σοπ παίρνουμε , αλλά δεν είναι επώνυμες , είναι ένα απλό σακούλι με κροκέτες... δεν πιστεύω να πειράζει...;

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:45, 28-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από christina.maria
εμείς από πετ σοπ παίρνουμε , αλλά δεν είναι επώνυμες , είναι ένα απλό σακούλι με κροκέτες... δεν πιστεύω να πειράζει...;
να ήμαστε ειλικρινείς ποιος ξέρει ποια γατοτροφή είναι η καλύτερη; όλοι εμπειρικά μιλάμε ανάλογα με το τι θεωρούμε εμείς οτι είναι καλύτερο, μακάρι να υπήρχε πιστοποιημένη καλή κονσέρβα ή κρακεράκια και όλοι αυτή θα παίρναμε.........

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:13, 29-07-11:

Εμπειρικα μιλαμε..αλλα οταν βλεπουμε τα συστατικα..και ειναι full στα συντηρητικα,τις χρωστικες,τα grains,τα BHE,BHT,που ειναι καρκινογονα συντηργητικα, και ολα αυτα...μπορουμε να καταλαβουμε πολλα πραγματα.Απλα θελει λιγο ψαξιμο.Και ναι..οι χυμα τροφες,οπως και αυτες για τους ανθρωπους,ειναι οι χειροτερες.Ξερουμε απο που προερχονται;Ξερουμε τι συστατικα περιεχουν;;ΟΧΙ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:38, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
αν ξυπνήσεις καμιά μέρα και σου λείπει κανένα αφτί μην ανησυχήσεις, τα ακουστικά οστάρια είναι πάρα πολύ τρυφερά κοκαλάκια!
Θα ανησυχούσα περισσότερο αν κάποια μέρα έχανε η γάτα μου τα νεφρά της από τις τροφές-σκουπίδια του εμπορίου, παρά για τα αφτάκια μου.

να ήμαστε ειλικρινείς ποιος ξέρει ποια γατοτροφή είναι η καλύτερη; όλοι εμπειρικά μιλάμε ανάλογα με το τι θεωρούμε εμείς οτι είναι καλύτερο, μακάρι να υπήρχε πιστοποιημένη καλή κονσέρβα ή κρακεράκια και όλοι αυτή θα παίρναμε.........
Ποιά γατοτροφή είναι η καλύτερη; ΚΑΜΙΑ. Έχεις αναρωτηθεί πόσο καιρό υπάρχουν γατοτροφές στο εμπόριο και πόσο καιρό βρίσκονται οι γάτες στην Γή; Ούτε 100 χρόνια δεν έχουν περάσει από τότε που εμφανίστηκε η 1η γατοτροφή. Οι εταιρίες αυτές σας έχουν μετατρέψει σε πελάτες-πρόβατα και σας έχουν κάνει να πιστεύετε ότι αν η γάτα τραφεί με οτιδήποτε άλλο εκτός από ειδική γατοτροφή θα πεθάνει. Συνεχίστε να χλευάζετε την ωμή διατροφή αλλά μη παραπονεθείτε αν κάποια μέρα η γατούλα σας πεθάνει ξαφνικά από μολυσμένη με μελαμίνη γατοτροφή, όπως είχαν πέθανει τόσα ζωάκια το 2007.

Εγώ τουλάχιστον ξέρω ότι τα κρέατα και τα αυγά που δίνω στη γάτα μου είναι βιολογικά και δεν είναι απομεινάρια ζώων από τα σφαγεία ή σάπια κρέατα και μολυσμένα με αφλατοξίνη καλαμπόκια.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:51, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εμπειρικα μιλαμε..αλλα οταν βλεπουμε τα συστατικα..και ειναι full στα συντηρητικα,τις χρωστικες,τα grains,τα BHE,BHT,που ειναι καρκινογονα συντηργητικα, και ολα αυτα...μπορουμε να καταλαβουμε πολλα πραγματα.Απλα θελει λιγο ψαξιμο.Και ναι..οι χυμα τροφες,οπως και αυτες για τους ανθρωπους,ειναι οι χειροτερες.Ξερουμε απο που προερχονται;Ξερουμε τι συστατικα περιεχουν;;ΟΧΙ.
Ακόμα και να γράφει στα συστατικά "κοτόπουλο" δεν ξέρεις:
α) χώρα προέλευσης του κοτόπουλου
β) ποια μέρη του κοτόπουλου χρησιμοποιήσαν (έχει διαφορά το μπούτι από το κεφάλι ή τα πνευμόνια ή ακόμα και την πλάτη)
γ) σε τι κατάσταση ήταν το κοτόπουλο πριν το επεξεργαστούν (φρέσκο; κατεψυγμένο; με συντηριτικά όπως ethoxyquin; )
δ) την ποιότητα του κοτόπουλου (είναι καλό για ανθρώπινη κατανάλωση; Τι το τάιζαν; Τα επίπεδα ορμονών, αντιβιωτικών και τοξινών στο αίμα του ήταν πάνω ή κάτω από το επιτρεπτό όριο; )
ε) τι επεξεργασία του έκαναν για να φτάσει στην τελική του μορφή; (το επεξεργάστηκαν με χημικά και οξέα; )
στ) πόσο καθαρός είναι ο χώρος επεξεργασίας του;
ζ) αν το καθάρισαν καλά ή έβαλαν και άλλα αντικείμενα από τα σφαγεία όπως πριονίδια, κόπρανα, ούρα, φτερά;

Θέλετε να συνεχίσω;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:07, 29-07-11:

Συμφωνω.Ομως δεν ειναι ολες οι τροφες του εμποριου το ΙΔΙΟ.Σε καμια περιπτωση αυτο.Οταν περιεχει πολλα grains,BHA,BHT,χρωστικες,πρωτεινες κυριως φυτικες,και ολα αυτα..ξερεις οτι δεν ειναι καλη τροφη.
Επισης ,εσυ εισαι τυχερη που μπορεις να δινεις ωμη τροφη στο γατο σου..διοτι ΔΕΝ ζεις ελλαδα.Ομως στην ελλαδα ξερουμε πολυ καλα οτι τιποτα δεν λειτουργει οπως πρεπει..και με τιποτα δεν θα διακινδυνευα να δωσω ωμη τροφη απο ενα χασαπικο της συμφορας.Εχεις δει την κατασταση που επικρατει στα χασαπικα στην ελλαδα;;Μαλλον οχι.Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο να ασπαζομαστε ολοι την ωμοφαγια στις γατες.
Ειναι αλλο αυτο που λες εσυ..και αλλοο αυτο που λεω εγω.Οτι δηλαδη δεν ειναι ολες οι τροφες του εμποριου το ιδιο.Ναι..δεν ειναι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-07-11 στις 10:47. Αιτία: επεξεργασια μετα απο μεταφορα ποστ στο καταλληλο θεμα
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:51, 29-07-11:

Ναι δεν είναι το ίδιο. Η μια είναι χάλια και η άλλη λιγότερο χάλια. Καλή τροφή δεν υπάρχει.
Αυτοί που ταΐζουν τα σκυλιά τους ωμά (στην Ελλάδα) από που παίρνουν τα κρέατα;

Αν δεν υπήρχε η εναλλακτική του ωμού θα διάλεγα κονσέρβα. Δεν υπάρχει χειρότερη τροφή από την ξηρά, όσο καλή και αν είναι. Πολλοί μάλιστα λένε ότι η καλύτερη ξηρά τροφή είναι χειρότερη της χειρότερης κονσέρβας

Δεν έχω κανένα προσωπικό ώφελος να προτείνω την ωμή διατροφή. Την δοκίμασα στη γάτα μου, είδα διαφορά και μοιράζομαι αυτό που είδα μαζί σας. Πολλοί από εσάς απορρίπτετε τις κονσέρβες χωρίς καν να τις έχετε δοκιμάσει επείδη σας είπαν ότι δεν είναι καλές για τα δόντια. Σας λένε ότι η ξηρά τροφή δεν είναι καλή για τα νεφρά και είναι επικίνδυνη για ουρολιθίαση και εσείς επιμένετε με τον μύθο ότι καθαρίζει τα δόντια. 1000 φορές να μην έχει η γάτα μου δόντια, παρά να τρέχω καθε 3 και λίγο στον κτηνίατρο για να σώσει το γατί μου από έμφραξη ουρήθρας.

Όταν συγκρίνουμε ένας είδος τροφής με ένα άλλο συνήθως το κάνουμε έχοντας δοκιμάσει και τα 2. Το να ακούς ότι η ξηρά τροφή είναι ανώτερη της κονσέρβας από κάποιον που δεν έχει δώσει ποτέ κονσέρβα στην γάτα του δηλώνει άγνοια.

Στο γατί μου έχω δώσει και ξηρά και κονσέρβα και ωμή και μαγειρεμένο (για 1 μήνα). Με την ξηρά είχαμε προβλήματα υγείας. Με την κονσέρβα είχαμε προβλήματα υγείας αλλά σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με την ξηρά. Με το σπιτικό μαγειρεμένο (μικρό διάστημα δοκιμής. Χρειάζεται συμπληρώματα αν γίνει βασική διατροφή της γάτας) η υγεία του βελτιώθηκε και με την ωμή διατροφή έγινε άλλος γάτος.
Τι αντιμετωπίσαμε:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-07-11 στις 09:15. Αιτία: προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 10:07, 29-07-11:

το ιδανικό θα ήταν οι γάτες να μην είχαν εξημερωθεί και να τρώνε ότι θέλουν......... τώρα προσπαθούμε να τις ¨χρυσώσουμε το χάπι¨............ τις αγαπάμε και θέλουμε να ζήσουν μια καλή ζωή ανάλογα με τα πιστεύω μας, την οικονομική μας δυνατότητα ......... το τι θεωρούμε εμείς οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας!!!!!! αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ........ διατροφή και υγεία είναι ένα σύνθετο θέμα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:10, 29-07-11:

το ιδανικό θα ήταν οι γάτες να μην είχαν εξημερωθεί και να τρώνε ότι θέλουν......... τώρα προσπαθούμε να τις ¨χρυσώσουμε το χάπι¨............ τις αγαπάμε και θέλουμε να ζήσουν μια καλή ζωή ανάλογα με τα πιστεύω μας, την οικονομική μας δυνατότητα ......... το τι θεωρούμε εμείς οτι είναι καλό δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας!!!!!! αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε ποτέ........ διατροφή και υγεία είναι ένα σύνθετο θέμα.
Τι σχέση έχει η εξημέρωση τους με την τροφή;
Με την ίδια λογική να αρχίσω να ταΐζω το εξημερωμένο μου καναρίνι κεφτεδάκια;
Ή μήπως να δίνουμε γατοτροφή στα λιοντάρια των ζωολογικών κήπων (όλα είναι γεννημένα εδώ και πολλάαααααα χρόνια στην αιχμαλωσία);
Όσο για το οικονομικό, σίγουρα συμφέρει πιο πολύ να παίρνεις ένα κοτόπουλο με 5 ή ακόμα και 10 ευρώ το κιλό (βιολογικό ξέρω γω), παρά να δίνεις 30 ευρώ για 2 κιλά απόβλητα σφαγείων και σιτηρών.
Βέβαια δεν μπορώ να επιβάλλω σε άλλους την άποψη μου, ούτε επιθυμώ να κάνω κάτι τέτοιο. Αν η γάτα σας είναι εντάξει με αυτο που τρώει και είστε ευχαριστημένοι δεν μου πέφτει λόγος. Την άποψη μου όμως ότι το γατί μου ήταν άρρωστο όσο έτρωγε αυτές τις τροφές οφείλω να την λέω. Σας ετοιμάζω και μια κιντερ-έκπληξη. Όταν την δείτε θα καταλάβετε γιατί επιμένω τόσο στο θέμα της διατροφής.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:39, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τι σχέση έχει η εξημέρωση τους με την τροφή;
Με την ίδια λογική να αρχίσω να ταΐζω το εξημερωμένο μου καναρίνι κεφτεδάκια;
Ή μήπως να δίνουμε γατοτροφή στα λιοντάρια των ζωολογικών κήπων (όλα είναι γεννημένα εδώ και πολλάαααααα χρόνια στην αιχμαλωσία);
Όσο για το οικονομικό, σίγουρα συμφέρει πιο πολύ να παίρνεις ένα κοτόπουλο με 5 ή ακόμα και 10 ευρώ το κιλό (βιολογικό ξέρω γω), παρά να δίνεις 30 ευρώ για 2 κιλά απόβλητα σφαγείων και σιτηρών.
Βέβαια δεν μπορώ να επιβάλλω σε άλλους την άποψη μου, ούτε επιθυμώ να κάνω κάτι τέτοιο. Αν η γάτα σας είναι εντάξει με αυτο που τρώει και είστε ευχαριστημένοι δεν μου πέφτει λόγος. Την άποψη μου όμως ότι το γατί μου ήταν άρρωστο όσο έτρωγε αυτές τις τροφές οφείλω να την λέω. Σας ετοιμάζω και μια κιντερ-έκπληξη. Όταν την δείτε θα καταλάβετε γιατί επιμένω τόσο στο θέμα της διατροφής.
Εξημερωση σημαίνει το ταΐζω ότι θέλω, αν του αφήναμε το περιθώριο να διαλέξει, μονο του, από μικρό τι θα έτρωγε; μήπως ποντικια; πάντως αγελάδα και κοτόπουλο δεν θα σκότωνε για να φάει!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spokspok (Ζωή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spokspok
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H spokspok έγραψε στις 12:06, 29-07-11:

Ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα της ωμοφαγίας.. Δεν ξέρω αν όντως κάνει καλό ή όχι στα γατιά μας.. Ο Κίμωνάς μου πάντως έχει φτάσει τα 14, φτου φτου φτου.. είναι μια χαρά υγειέστατος και πάντα έτρωγε ξηρά τροφή.. άντε και κονσέρβες που και που (όχι όμως των σουπερ μαρκετ)..
Φαντάζομαι πάντως ότι το κόστος θα είναι υψηλότερο για κάποιον αν αποφασίσει να δίνει ωμό κρέας κλπ στην γατούλα του ... Αν όντως έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην υγεία της γάτας καλά κάνει και το κάνει όποιος μπορεί, απλά μου φαίνεται "πολυτέλεια" και δεν ξέρω κατά πόσο όλοι όσοι έχουν γάτες μπορούν εφαρμόσουν αυτό τον τρόπο διατροφής.. Και παρακαλώ πολύ μην μου πείτε ότι το κόστος μπροστά στην ζωή της γατούλας μου είναι μηδαμινό γιατί φαντάζομαι ότι άσχετα από οικονομική δυνατότητα όλοι υπεραγαπάμε τα γατιά μας (+ τα αδεσποτάκια που κατά καιρούς όλοι έχουμε φροντίσει)

Τονίζω όμως ότι δεν έχω ιδέα για την εν λόγω διατροφή ασχέτως αν μου φαίνεται "κάπως" το όλο θέμα..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:22, 29-07-11:

Εξημερωση σημαίνει το ταΐζω ότι θέλω, αν του αφήναμε το περιθώριο να διαλέξει, μονο του, από μικρό τι θα έτρωγε; μήπως ποντικια; πάντως αγελάδα και κοτόπουλο δεν θα σκότωνε για να φάει!
Σίγουρα ΔΕΝ θα διάλεγε καλαμπόκι, ρύζι, σιτάρι, σόγια και πατάτες

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:30, 29-07-11:

Επειδη λοιπον δεν μπορει να διαλεξει μονο του,διαλεγουμε εμεις για αυτο.Και ο καθενας διαλεγει αυτο που θεωρει καλυτερο.Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι σε ολα τα θεματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-07-11 στις 10:49. Αιτία: επεξεργασια μετα απο μεταφορα ποστ στο καταλληλο θεμα
Παράθεση

christina.maria (Χριστινα-Μαρια)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη christina.maria
H Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

H christina.maria Καλό Καλοκαίρι!! έγραψε στις 17:17, 29-07-11:

Όσο η γάτα μου τρώει τις κροκέτες της και δεν εμφανίζει πρόβλημα , τουλάχιστον εξωτερικό , να είμαι ήσυχη;
Σίγουρα δεν υπάρχει Η καλύτερη τροφή , αλλά από το να τρέφονται με ποντίκια δεν είναι καλύτερα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:37, 29-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από christina.maria
Όσο η γάτα μου τρώει τις κροκέτες της και δεν εμφανίζει πρόβλημα , τουλάχιστον εξωτερικό , να είμαι ήσυχη;
Σίγουρα δεν υπάρχει Η καλύτερη τροφή , αλλά από το να τρέφονται με ποντίκια δεν είναι καλύτερα;
Όχι. Τα ποντίκια είναι η ιδανική τροφή. Μπορεί σε εμένα και σε εσένα να μη μας αρέσουν τα ποντίκια, αλλά για την γάτα είναι θεωρητικά η τροφή που πρέπει να τρώει. Είναι πολύ μεγάλο λάθος να συγκρίνεις τις δικές σου διατροφικές συνήθειες με αυτές της γάτας. Δεν είμαστε το ίδιο.

Οι κροκέτες και κυρίως αυτές που περιέχουν δημητριακά έχουν ένα σωρο τοξίνες πάνω τους. Δεν πεθαίνουν από οξεία δηλητηρίαση αλλά συσσωρεύεται η τοξική ουσία στο συκώτι τους και έπειτα από ένα διάστημα αρχίζουν να εμφανίζουν κίρρωση ήπατος, καρκίνο κτλ. Ένας λόγος που ΔΕΝ πρέπει να μουσκεύουμε τις κροκέτες είναι αυτός. Υπάρχουν μήκητες στην τροφή οι οποίοι "ξυπνούν" όταν βρεθούν σε υγρασία και αρχίζουν να παράγουν περισσότερες τοξίνες. Οι κονσέρβες είναι λιγότερο επικίνδυνες γιατί δεν περιέχουν πολλά δημητριακά.

Δείτε αυτά:
http://www.ingentaconnect.com/conten...00005/art00028
http://www.springerlink.com/content/6138725v100171r0/
http://www.sciencedirect.com/science...68160507003935
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf062363%2B

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους