Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,489 μηνύματα σε 96,219 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 430 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καβγάδες μεταξύ γατιών που συγκατοικούν

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:27, 09-11-12:

Μπορει να εχει να κανει με το φυλλο του γατιου. Ισως την αλλη σου γατουλα τη δεχτηκε πιο ευκολα επειδη ηταν θυληκια, ενω αυτο απ' οτι γραφεις τουλαχιστον, ειναι αρσενικο. Θα ελεγα να τους δωσεις χρονο, δεν ειναι απαραιτητο να αγαπηθουν οπως με την αλλη γατουλα, φτανει να μαθουν να συνυπαρχουν και να ανεχονται το ενα το αλλο.
Αν τελικα κρατησεις το νεο γατακι και αφου μεγαλωσει το στειρωσεις κι αυτο, πιστευω πως θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:10, 10-11-12:

Σ' ένα περιορισμένο χώρο όπως ένα σπίτι χωρίς πρόσβαση έξω, οι γάτες καθώς αυξάνονται μπορεί να αντιδράσουν ποικιλοτρόπως. Βασικά η κάθε γάτα, είδος γενικά που αγαπά τη ρουτίνα της και θέλει να είναι κυρία του χώρου και του σπιτιού της, αισθάνεται απειλή όταν μια άλλη εισβάλει στο σπίτι της. Σου απομένει λοιπόν να προσπαθήσεις να εμπλουτίσεις όλες τις διαστάσεις του σπιτιού σου, αυξάνοντας τους χώρους όπου μπορούν να κινούνται οι γάτες και να οικοιοποιηθούν, η κάθε μια για τον εαυτό της! Αν τίποτα δεν λειτουργήσει, ίσως το νέο γατάκι θα πρέπει να πάει σε κάποιο άλλο σπίτι για να είναι όλοι ευτυχισμένοι.

Η ιδανική φόρμουλα για ότι θέλεις να παρέχεις, είναι: ένα για κάθε γατί συν ένα. Αναλύω:

Ράφια στον τοίχο, γατόδεντρα κτλ απλόχερα τοποθετημένα, παρέχουν στις γάτες μέρη όπου μπορούν να ανέβουν ψηλά για να ξεφύγουν από απειλές ή συγκρούσεις. Από ψηλά μπορούν ακόμη να εποπτεύει το χώρο, αλλά και να αισθάνονται πέρα για πέρα ασφαλείς. Είναι βλέπεις, στη φύση τους αυτή η ανάγκη!

Οι γάτες χρειάζονται επίσης κρυψώνες, μέρη όπου θα μείνουν μόνες τους όταν το έχουν ανάγκη καθώς και πολλά ζεστά μέρη για να κουρνιάσουν.Ένας άλλος τρόπος να αποφευχθεί ο ανταγωνισμός, είναί να δίνεις συχνά μικρά γεύματα και να ταϊζεις σε δύο διαφορετικά μέρη του σπιτιού.

Μπωλάκια του νερού να τοποθετήσεις επίσης σε διάφορα μέρη του σπιτιού και να είναι βαθιά, μεγάλα και γεμάτα μέχρι επάνω. Με αυτό τον τρόπο η γάτα μπορεί να πίνει και να ελέγχει ταυτόχρονα τι γίνεται γύρω της. Τα μπωλάκια του νερού, να φροντίσεις επίσης να τα τοποθετήσεις μακριά από πόρτες ή μέρη όπου οι γάτες μπορεί να αισθανθούν εκτεθιμένες σε κίνδυνο (π.χ σύγκρουση).

Από την άλλη, τα ονυχοδρόμια είναι καλύτερα να τα τοποθετήσεις κοντά σε πόρτες, κρεβάτια και μέρη φαγητού. Κι αυτό γιατί οι γάτες τείνουν να ξύνουν τα νύχια τους τη στιγμή του ανταγωνισμού. Είναι και αυτός ένας τρόπος να ενδυναμώσουν τη θέση τους στον χώρο, αφήνοντας τη μυρωδιά τους.

Αμμολεκάνες επίσης χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο. Τοποθετημένες σε μέρη και πάλι όπου η "απειλή" είναι λιγότερο εμφανής. Να αποφύγεις πάσει θυσία τις κλειστές αμμολεκάνες, γιατί η γάτα την στιγμή που θέλει να κάνει την ανάγκη της δεν μπορεί να αισθάνεται ότι πχ μπορεί να δεκτεί επίθεση και να μην μπορεί να διαφύγει. Σε τέτοια περίπτωση μπορεί να παρατηρηθεί λέρωμα εκτός αμμολεκάνης!

Σε σπίτια όπου υπάρχουν περισσότερες από μια γάτες, πάντα δημιουργείται μια ιεραρχία. Δεν είναι ξεκάθαρο πάντα ποιος αισθάνεται πιο δυνατός αλλά στην περίπτωσή σας, η μεγάλη σου γάτα δείχνει ξεκάθαρα ότι ο μικρός την απειλεί με την παρουσία του. Δεν γνωρίζω αν αυτό το προκαλεί το φύλο του, η τάση του να παίζει ή η αυτοπεποίθησή του ή η συμπεριφορά του απέναντί της ή γενικά στο σπίτι. Καλά κάνεις να παρατηρήσεις τις σχέσεις τους και προσπαθήσεις να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει.
Καλή τύχη κι εύχομαι μια αρμονική συμβίωση!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 10-11-12 στις 12:27. Αιτία: Επεξεργασία fonts
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 13:57, 10-11-12:

Σας ευχαριστώ πολύ για τι απαντήσεις! Το περίεργο είναι πως η μεγαλη μου έχει ήδη δεχτεί μια γατούλα και δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράει έτσι.. Συμπεριφορά του μικρού ακόμα δεν μπορώ να παρατηρήσω γιατί τον έχουμε σε ξεχωριστό δωμάτιο και τον βγάζουμε για πολύ λίγο ίσα για να γνωριστούν και αμέσως του κάνει χου! να καβγαδισουν δεν παίζει, η μεγαλη μου ειναι άγγελος και σίγουρα θα τον ανεχτεί αλλά το θέμα είναι να είναι κι εκείνη καλά, μη μου πέσει σε καταθλιψη

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SUNNYNI
H SUNNYNI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H SUNNYNI έγραψε στις 23:14, 08-01-15:

καλησπέρα σας,
έχω τρομερό πρόβλημα με τις γάτες μου. έχω 2 γάτες γύρω στα 3 και 2 χρονών. την μία (sunny) την έχω από μωρό. το άλλο όμως (foxy) την βρήκα στο δρόμο τραυματισμένη και έτσι έγινε νέο μέλος της οικογένειας. οι 2 γάτες μου λοιπόν δεν τα βρίσκουν με τίποτα. η sunny κάνει επιθέσεις απο το πουθενά στη foxy με αποτέλεσμα να την κυνηγάει, την δαγκώνει κτλ κτλ. το γατάκι πονάει και φοβάται πολύ. ουρλιάζει απο τον πόνο. τις έχω μαζί ένα χρόνο. αλλά όσο πάει χειροτερεύει το πράγμα. πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω για να τους τα βρω? δεν μπορώ να υποφέρει το γατάκι μου. αλλά ταυτόχρονα στεναχωριέμαι και για το σαννινάκι γιατί και αυτή στεναχωριέται. τι να κάνω???? help!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 17:02, 09-01-15:

Καλησπέρα!
αρχικά νόμιζα πως διαβάζω την περίπτωσή μας....αλλά εσύ μιλάς για ένα χρόνο και η κατάσταση χειροτερεύει! είχαμε και εμείς άσχημες φάσεις αλλά στους 6 μήνες ομαλοποιήθηκαν, ευτυχώς, τα πράγματα.

Μάλλον η δική σας περίπτωση είναι πιο άσχημη από τη δική μας αφού 1 χρόνο μετά δεν τα έχουν βρει.
Τότε είχα διαβάσει πολλά και είχα δει και βίντεο του Jackson animal planet. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο ίντερνετ.

Βασικά αυτό που πρέπει να κάνεις για να αποφορτιστεί η κατάσταση είναι να τα χωρίσεις για να ηρεμήσουν. Απομόνωσε το καθένα σε συγκεκριμένο χώρο με όλα τα υπάρχοντά του (νερό, φαί, λεκάνη κλπ.) ώστε να ηρεμήσουν.

Εμείς είχαμε χωρίσει το σπίτι στα δύο με κάγκελα από το crate του Ιντεφίξ. Οπότε σιγά σιγά ηρέμησαν γιατί είχαν το δικό τους χώρο, το φαγητό τους, την άμμο τους κλπ.

Μόλις ηρεμήσουν και το καθένα είναι στο χώρο του τότε άλλαζε τις κουβερτούλες τους μεταξύ τους…..ώστε να συνηθίζουν τη μυρωδίτσα τους αμφότερα χωρίς όμως να βλέπονται.

Μετά από λίγες ημέρες μπορείς να βάζεις ένα πανάκι που θα έχει τη μυρωδιά του καθενός κάτω από το δοχείο του φαγητού τους. Ετσι ώστε να τρώνε και να μυρίζουν τον εχθρό….συνηθίζουν έτσι ότι όταν τρώνε υπάρχει αυτή η μυρωδιά και τη συνδέουν με κάτι καλό.

Όταν περάσουν όλα αυτά τα στάδια τότε μπορείς να προσπαθήσεις με τη μισάνοιχτη πόρτα. Αφήνεις μια πόρτα πολύ λίγο ανοιχτή όπου δεν βλέπονται καλά αλλά υπάρχει ένα μικρό άνοιγμα που περνάει το ποδαράκι τους ίσα ίσα και βλέπεις να δεις πως αντιδρούν….αν είναι επιθετικά τότε ξαναγυρνάς με συνέπεια στα προηγούμενα βήματα και ξαναπροσπαθείς.

Μια άλλη λύση, την οποία έκανα, ήταν να βάλω το καθένα σε γατοφόρο και να βλέπονται…για λίγο κάθε ημέρα και κάθε φορά και να πλησιάζεις τις γατοφόρους. Εγώ προσωπικά με αυτή τη μέθοδο, είδα μεν ότι συνήθισαν σχετικά γρήγορα να βλέπονται αλλά στρεσσάρονταν πάρα πολύ και οι δύο και έτσι δεν το συνέχισα.

Πιστεύω ότι έτσι σιγά σιγά θα τα καταφέρετε να μονιάσουν. Και εμάς ήταν τα πράγματα πολύ άσχημα. Πέρασαν 6 μήνες προσπαθειών και αφού είχαμε χωρίσει το σπίτι με κάγκελα για να δούμε πρόοδο. Τώρα πια δεν είναι κολλητές, αλλά συνυπάρχουν στο χώρο μια χαρά. Καμιά φορά ρίχνουν καμιά μπουφλίτσα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο ούτε καν νύχια.

Ελπίζω να βοήθησα και να πάνε όλα καλά γιατί είναι κρίμα και για τα δύο τους αλλά και για εσάς!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

H SUNNYNI έγραψε στις 11:42, 10-01-15:

σε ευχαριστώ πάρα πολύ. αλλά αυτά δεν γίνονται κανονικά στις αρχές? θέλω να πω και γω στην αρχή που είχα πρόβλημα στο πως να τα "μονιάσω" έτσι έκανα και σιγά σιγά τα έφερα κοντά.( άλλο μεγάλο άγχος και τότε). τώρα θεωρητικά μετά απο ένα χρόνο μαζί δεν έχουν μάθει την μυρωδιά τους? εντωμεταξύ το περίεργο είναι ότι μπορεί να είναι αγαπημένα και να κάθονται μαζί, να γλύφονται (ελάχιστες φορές βέβαια και τα δύο αλλά γίνονται) και ξαφνικά σκοτώνονται! το να τα χωρίσω είναι μια καλή λύση αλλά μήπως μετά νιώθουν μόνα εντελώς? γιατί και γω λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 18:37, 10-01-15:

Απ ότι κατάλαβα σε κάθε στιγμή της ζωής τους που γίνονται παρατράγουδα θα πρέπει να ξεκινάμε από την αρχή την γνωριμία.

Δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχουν και στιγμές ήρεμες.... Υπάρχουν δηλ. στιγμές που είναι καλά μαζί στον ίδιο χώρο; παίζουν, τρέχουν συνυπάρχουν γενικά χωρίς προβλήματα κι απλά κάποιες στιγμές σεληνιάζονται...;;; γιατί σ' αυτή την περίπτωση ίσως βοηθήσουν όλα αυτά που σου είπα αλλά ίσως και όχι...ίσως απλά δεν θέλουν να είναι μαζί, δεν τους αρέσει εννοώ....

Αλλοι πάλι λένε πως όταν υπάρχουν τέτοια θέματα βάζουμε στη "μέση" ένα άλλο γατάκι....και έτσι σταματάει η διένεξη των δύο και προσπαθούν να ενωθούν απέναντι στον εισβολέα. Αυτό λένε έχει ως αποτέλεσμα να καλυτερεύσει η σχέση όλων στο σπίτι. Δεν το ξέρω όμως στα σίγουρα γιατί δεν το έκανα. Εγω απλά προσπάθησα να βοηθήσω τις δύο μου γάτες με τα παραπάνω και μας πήρε 6 μήνες βέβαια αλλά τουλάχιστον τώρα είμαστε καλά!!

δες και βίντεο του Τζάκσον θα σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα την ψυχολογία τους!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

H SUNNYNI έγραψε στις 19:38, 10-01-15:

κοίτα υπάρχουν ήρεμες στιγμές αλλά δεν είναι ότι τρελαίνονται κιόλας απο τις αγάπες...απλώς είναι μαζί δεν κάνει καμία επίθεση στην άλλη, μπορεί να γλύφονται κιόλας στον ύπνο πιο πολύ αυτό βέβαια...τρώνε μαζί δεν έχουν κανένα πρόβλημα σαυτά. έχουν ίδια άμμο... παίζουν πολλές φορές. απλώς υπάρχουν φορές (και τον τελευταίο καιρό ακόμα περισσότερες) που η μεγάλη επιτίθεται στην μικρή πολύ άσχημα και την δαγκώνει πολύ.δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά. θα δω τα βίντεο που λες...μπας και βοηθήσουν σε τίποτα. κοίτα η μεγάλη πάντως συνέχεια κλαίει φωνάζει και σκέψου είναι και στειρωμένη. προφανώς βαριέται μέσα στο σπίτι...θέλει το έξω πολύ αλλά τι να την κάνω.... και ίσως τα κάνει αυτά σαν εκδίκηση στην μικρή...

για τρίτο γατάκι δεν το συζητώ δυστυχώς γιατί φοβάμαι πολύ αν δεν τα πάνε καλά και με αυτό δεν μπορώ να έχω τρία μέτωπα ανοιχτά!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-01-15 στις 20:05. Αιτία: merge posts
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:29, 10-01-15:

Καλησπέρα Sunnyni κι από μένα! Οι γατούλες σου μάλλον χρειάζονται κι άλλο χρόνο για να τα βρούνε πλήρως...αν και ο ένας χρόνος που συγκατοικούν ήδη φαίνεται αρκετά μεγάλο διάστημα, οι γάτες συχνά χρειάζονται πολύ χρόνο, αναλόγως με το χαρακτήρα τους πάντα. Επιπλέον θέλω να σου πω ότι στα πιο νεαρά γατιά, όπως είναι τα δικά σου, είναι σύνηθες το παιχνίδι να γίνεται πιο άγριο και να καταλήγει σε "παιχνίδι επιβολής και εξουσίας". Το γεγονός ότι έχουν και τις καλές τους στιγμές είναι πολύ καλό πάντως! Δως τους απλά λίγο χρόνο ακόμη, κι επιπλέον ίσως θα ήταν καλό να ασχολείσαι λίγο παραπάνω με τη μεγάλη (που δημιουργεί και το πρόβλημα),με επιπλέον παιχνίδια, ώστε να εκτονώνεται εκεί κι όχι στη μικρή...Η foxy είναι στειρωμένη αλήθεια;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,084 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:37, 11-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από SUNNYNI
σε ευχαριστώ πάρα πολύ. αλλά αυτά δεν γίνονται κανονικά στις αρχές? θέλω να πω και γω στην αρχή που είχα πρόβλημα στο πως να τα "μονιάσω" έτσι έκανα και σιγά σιγά τα έφερα κοντά.( άλλο μεγάλο άγχος και τότε). τώρα θεωρητικά μετά απο ένα χρόνο μαζί δεν έχουν μάθει την μυρωδιά τους? εντωμεταξύ το περίεργο είναι ότι μπορεί να είναι αγαπημένα και να κάθονται μαζί, να γλύφονται (ελάχιστες φορές βέβαια και τα δύο αλλά γίνονται) και ξαφνικά σκοτώνονται! το να τα χωρίσω είναι μια καλή λύση αλλά μήπως μετά νιώθουν μόνα εντελώς? γιατί και γω λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι.

Φίλη μου, είναι λάθος να αισθάνεσαι πως θα νιώθουν μόνα αν τα χωρίσεις γιατί εσύ λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι. Το διάβασα αυτό σε βιβλίο συμπεριφοράς/ψυχολογίας γάτων. Τα γατιά δεν είναι όπως εμάς, που θέλουν παρέα. Την δική μας παρέα θέλουν, άλλων γατιών συνήθως όχι. Δοκίμασε όλ' αυτά που σου λέει η Κατερίνα και ψάξε το και πολύ το θέμα. Μέσω εκπομπών, βιβλίων ψυχολογίας γάτων (τέτοια θα βρεις στην Amazon.uk, εννοείται στα Αγγλικά). Πρέπει να αρχίσετε πάλι απ' την αρχή, να θέσετε νέες βάσεις, ακόμη κι αν κάποιες φορές μοιάζουν να συνυπάρχουν αρμονικά. Αυτό δεν λέει κάτι γιατί στην ουσία είναι μικρά γούνινα ηφαίστεια που βράζουν και κάποια στιγμή εκρήγνυνται.Επίσης, κοίτα λίγο πιο πάνω και θα βρεις ένα μήνυμα που είχα γράψει που αφορά στην συγκατοίκηση δύο γάτων. Έχει αρκετές πληροφορίες. Καλή επιτυχία!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:34, 11-01-15:

Ριάνα μου επίτρεψέ μου να μη συμφωνήσω με το παρακάτω, που λες
Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Τα γατιά δεν είναι όπως εμάς, που θέλουν παρέα. Την δική μας παρέα θέλουν, άλλων γατιών συνήθως όχι
Οι γάτες συνήθως απολαμβάνουν τη παρέα άλλων γατιών, αφού βέβαια περάσει ένα απαραίτητο διάστημα γνωριμίας και οι εξαιρέσεις είναι που δεν τα βρίσκουν εύκολα μεταξύ τους και μακροπρόθεσμα. Και πάλι όμως έρχεται το πλήρωμα του χρόνου, που κι αυτά συμφιλιώνονται ή απλά αδιαφορούν για την ύπαρξη των άλλων. Το βασικό ζητούμενο είναι να έχει η κάθε μία νοητά βέβαια το χώρο της. Ιδανικά δηλ. είναι να έχει η κάθεμια την αμμολεκάνη της και το φαγητό της στην "περιοχή" της, παρόλο που προφανώς με τον καιρό θα χρησιμοποιούνται κι από τις δύο, είναι καλό και πάλι η "προίκα" τους να είναι ξεχωριστά. Εγώ αυτό θα πρότεινα στη φίλη κι όχι τώρα, έπειτα από ένα χρόνο που συμβιώνουν να τα χωρίσει εντελώς και γενικά να ακολουθήσει τακτικές για γάτες που δεν γνωρίζονται κθ, πέραν του ότι μάλλον δεν έχει νόημα..φοβάμαι ότι στην προκειμένη μπορεί να πετύχει το αντίθετο από το επιθυμητό και να τους πάρει ακόμη περισσότερο χρόνο να συμφιλιωθούν..Η γνώμη μου είναι αυτή βέβαια...και νομίζω απλά ότι χρειάζονται λίγο ακόμη χρόνο, όπως είπα και πιο πάνω δεδομένου ότι είναι και κοντά στην ηλικία είναι πιθανό να γίνουν και καλά φιλαράκια οι συγκεκριμένες γατούλες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 11-01-15 στις 11:56.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:36, 11-01-15:

Μαρία μου, μακάρι να είναι τα πράγματα όπως τα λες. Όμως διάβασα και άκουσα αρκετές φορές από cat behavior counselors ότι οι γάτες δεν αποζητούν την παρέα άλλων γατιών, πως δεν είναι όπως εμάς και ότι είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό αυτό, το αίσθημα της μοναξιάς όταν δεν υπάρχουν άλλες γάτες στο σπίτι. Πως μακριά από μας δεδομένου ότι έχουν συνηθίσει μαζί μας στρεσάρονται, αλλά ότι ένα γατάκι που έχει μάθει μόνο του δεν αισθάνεται κάποια έλλειψη.
Και λέω μακάρι να είναι όπως τα λες, γιατί όλ' αυτά που διάβασα μ' έχουν κάνει να φοβάμαι να πάρω δεύτερη γάτα, νοουμένου ότι ο δικός μου είναι 8 χρονών και έχει μάθει να είναι ο άρχοντας εδώ μέσα. Όποτε ήρθε σε επαφή με άλλες γάτες στρεσαρίστηκε πολύ. Έπειτα βλέπω τα γατιά της μαμάς μου (έχει δύο). Θεωρώ πως έχουν μάθει να ζουν μαζί, ανέχονται το ένα το άλλο, αλλά δεν μπορώ να ξέρω εάν αγαπιούνται. Κι αυτό γιατί φοβάμαι να μεταφράσω κάτι με τα δικά μου ανθρώπινα δεδομένα και να το εκλάβω ως ένα συναίσθημα που εγώ καταλαβαίνω, γιατί πρόκειται για διαφορετικό είδος απο το δικό μου.
Ίσως βέβαια να εξαρτάται και από τη γάτα. Το DNA της καθώς και τα επίκτητα της χαρακτηριστικά. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, νομίζω πως είναι φανερό ότι το πρώτο γατί δεν ανέχεται με τίποτα τον νεοφερμένο, κάτι που μου λέει ότι μια χαρά ήταν μόνος του τόσον καιρό. Και πως άν αύριο έφευγε το μικρό από το σπίτι, ο μεγάλος θα ηρεμούσε. Βέβαια, αυτό με στενοχωρεί γιατί λατρεύω τις γάτες και θέλω να μπορούμε να σώσουμε από τους δρόμους όσες πιο πολλές γίνεται και όχι να έχει ο καθένας μας μόνο από μια

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:26, 11-01-15:

Κι όμως Ριάνα από την εμπειρία μου βλέπω ότι γενικά τους αρέσει όντως η γατοπαρέα, με τις προυποθέσεις βέβαια που ανέφερα παραπάνω. Κι επειδή ζω με αρκετές γάτες, όταν τα βλέπω να παίζουν, αλλά και να κοιμούνται πέντε μαζί αγκαλιά σχεδόν, δε θέλω άλλη απόδειξη και μερικές φορές πόσο μάλλον να αποζητούν το ένα το άλλο, και δεν αναφέρομαι μόνο σε περιπτώσεις που έχουν "εξ΄αίματος" συγγένεια, γιατί εντάξει εκεί είναι λογικό, αλλά συμβαίνει και με γατόνια που είναι απλά "φιλαράκια". Επίπλέον το ίδιο είχα διαπιστώσει και μικρή όταν η γιαγιά μου στο χωριό είχε επίσης αρκετές γάτες! Ωστόσο σίγουρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας εννοείται, αλλά να ναι και κοντά στην ηλικία σχετικά, κι επίσης όντως υπάρχουν και κάποια που είναι "δύσκολα" στην εξοικείωση με άλλα, αλλά δε πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι είναι ο κανόνας! Εξυπακούεται όμως ότι όταν μία γάτα έχει μεγαλώσει αρκετά κι έχει μάθει από μικρή μόνη της, σίγουρα δε νιώθει καμία έλλειψη, πώς θα μπορούσε άλλωστε, αφού δεν έχει γνωρίσει πώς είναι να χει κι άλλη γάτα για "παρέα"..Κι επιπλέον όντως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σίγουρα πιο δύσκολη η εξοικείωση μεταξύ τους. Αλλά και πάλι εγώ είμαι υπέρ του να υιοθετεί κανείς μικρό ακόμη κι αν έχει ήδη μία μεγάλη γάτα, νομίζω της κάνει καλό μακροπρόθεσμα από την άποψη ότι θα κινητοποιείται η μεγάλη για περισσότερο παιχνίδι, κλπ. Τώρα όσον αφορά τον Ντισνευούκο που είναι μεσήλικας πλέον κι έχει δώσει ήδη δείγματα ότι στρεσσάρεται με την παρουσία άλλων, σίγουρα δεν είναι εύκολο να το αποφασίσεις για δεύτερο. Πάντως αν ποτέ το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να προτιμήσεις θηλυκό, γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτού του είδους τα πιο ανασφαλή ας πούμε γατόνια (ειδικά τα αρσενικά) τα πάνε καλύτερα με το άλλο φύλο...Α! Και κάτι ακόμη που παίζει ρόλο για να τα πάνε καλά μαζί, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, είναι η "χημεία" που έχουν μεταξύ τους, δηλ. μη το αποκλείεις να πάρεις ένα δεύτερο και να τα πάνε καλά με τον Ντίσνευ από την πρώτη εβδομάδα κιόλας, συμβαίνει συχνά!! Αυτά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 11-01-15 στις 14:42.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:11, 11-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Αλλά και πάλι εγώ είμαι υπέρ του να υιοθετεί κανείς μικρό ακόμη κι αν έχει ήδη μία μεγάλη γάτα, νομίζω της κάνει καλό μακροπρόθεσμα από την άποψη ότι θα κινητοποιείται η μεγάλη για περισσότερο παιχνίδι, κλπ. Τώρα όσον αφορά τον Ντισνευούκο που είναι μεσήλικας πλέον κι έχει δώσει ήδη δείγματα ότι στρεσσάρεται με την παρουσία άλλων, σίγουρα δεν είναι εύκολο να το αποφασίσεις για δεύτερο. Πάντως αν ποτέ το αποφασίσεις θα σου πρότεινα να προτιμήσεις θηλυκό, γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτού του είδους τα πιο ανασφαλή ας πούμε γατόνια (ειδικά τα αρσενικά) τα πάνε καλύτερα με το άλλο φύλο...Α! Και κάτι ακόμη που παίζει ρόλο για να τα πάνε καλά μαζί, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, είναι η "χημεία" που έχουν μεταξύ τους, δηλ. μη το αποκλείεις να πάρεις ένα δεύτερο και να τα πάνε καλά με τον Ντίσνευ από την πρώτη εβδομάδα κιόλας, συμβαίνει συχνά!! Αυτά
Μαρία μου, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό με το θηλυκό για να μαι ειλικρινής. Βέβαια, υπάρχει κι η περίπτωση της Μάγιας και του Κάσπερ, των γατιών της μαμάς μου, που προανέφερα.. εκείνη είναι μια γαϊδούρα κυριολεκτικά του έχει ψήσει το ψάρι στα χείλη. Αλλά εκείνος είναι καλόβολος και την ανέχεται. Μέχρι και μαζί κοιμούνται, αλλά εκείνη εκεί, να του φάει το φαί του, να ξαπλώσει πάνω του όταν κοιμάται κτλ Μια μέρα θα ανεβάσω φωτογραφία, να χαρείτε το ευάρμοστο ζεύγος

Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

H SUNNYNI έγραψε στις 18:12, 11-01-15:

σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά! πραγματικά η συμβίωση των γατιών είναι εξαιρετικά δύσκολη και θέλει υπομονή. πριν τη φόξυ είχα βρει και άλλο ένα γατάκι θηλυκό πάλι και χτυπημένο. το είχα πάρει και αυτό σπίτι αλλά δυστυχώς ήταν πολύ άτυχο έπαθε πάρα πολλές αρρώστιες και τελικά δεν τα κατάφερε...δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει σε αυτό. πάντως η σάννυ είχε πάλι την ίδια απαράδεκτη συμπεριφορά. ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα βέβαια γιατί εκείνη δεν αντιδρούσε λόγω και αρρώστιας οπότε είχαμε λίγο ηρεμία. αλλά τώρα γίνεται χαμός. επίσης η φόξυ είναι στειρωμένη ναι..αλλά έχει οίστρο κάποιες φορές ακόμα. ο γιατρός λέει ότι ίσως έχει μείνει κάποιο υπόλοιπο μέσα της που της το δημιουργεί. αλλά όταν έχει οίστρο σκεφτείτε δεν την πειράζει. ίσα ίσα μαζεύεται ή την γλύφει πολύ και την καβαλάει μαζί αλλά χωρίς επίθεση. καταλαβαίνετε ..χαχα τώρα γιαυτό με την μοναξιά δεν το ξέρω καθόλου. η σάννυ πάντα κλαίει μονίμως γκρινιάζει και έτσι νόμιζα ότι θα ήταν καλύτερα αν είχε παρέα. όταν παίζουν όμορφα κρυφτό και κυνηγητό είναι καλά...αλλάαα.... επίσης η σάννυ τρελαίνεται για παιχνίδια παίζω μαζί της αλλά είναι αχόρταγη. πάρα πολύ ενεργητικό γατάκι! επίσης τώρα πια επειδή και η φόξυ την έχει πατήσει πολλές φορές απο τις επιθέσεις φοβάται με αποτέλεσμα όταν η σάννυ είναι στα καλά της και πάει κοντά της για καλό η φόξυ να αμύνεται και πάλι τα ίδια.

Παράθεση

elenkitty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenkitty
H elenkitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H elenkitty έγραψε στις 12:30, 29-01-15:

Γεια χαρα σε ολους-ες!
Εχω κι εγω μεγαλο προβλημα με τις δυο γατουλες μου. Ξεκινησε οταν μετακομισαμε σε διαμερισμα πριν 2 χρονια. Ειναι στειρωμενες, περιπου 5 και 6 ετων και μεγαλωσαν μαζι. Επειδη πριν δεν υπηρχε προβλημα δεν ακολουθησα καμια διαδικασια εξοικειωσης μεταξυ τους. Αλλα παντα τα πιατακια με το φαι ηταν σε διαφορετικο δωματιο για να μην τρωει η μια της αλλης και να ελεγχω ποσο τρωει η καθε μια. Τωρα πια τους εχω βαλει και το νερακι τους χωρια. Κλασικα, η μια, η Ζαχαρη, ειναι η κουλ και η αλλη, η Μπουμπου, ειναι παιχνιδιαρα και με τη Ζαχαρη παντα στη τσιτα. Οταν η Ζαχαρη ειναι στο οπτικο της πεδιο κοιταει λες και βλεπει το τερας και μολις την πλησιασει εστω και λιγο αρχιζει να γρυλλιζει. Η Ζαχαρη το βλεπει μαλλον σαν παιχνιδι και δεν ξεκολλαει κι αν η Μπουμπου τρεξει για να φυγει την κυνηγαει.. και αν λειπω ή δεν προλαβω την τσουρομαδαει :/ . Τουφες παντου της Μπουμπου! Επισης ο σκυλακος μου τρεχει κι αυτος σαν τρελος απο πισω γιατι το βλεπει σαν παιχνιδι και η Μπουμπου τρομαζει περισσοτερο. Να φανε απο το ιδιο πιατο ή να τις ταιζω απο το χερι μου συγχρονως απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! Παρεπιπτοντως η Ζ. τωρα κανει και ειδικη διατροφη για τα νεφρα της και μαλιστα την ειχαμε δωσει στην αδερφη του φιλου μου το καλοκαιρι γιατι ηθελε γατουλα και μενει σε χωριο με αυλη. Της Ζ παντα της αρεσε να τριγυρναει εξω. Αλλα δυστυχως πριν ενα μηνα επαθε το προβλημα με τα νεφρα και την πηρα πισω για να την φροντιζω καλυτερα. Οσο ελειπε η Ζ. απο το σπιτι η Μπουμπου ηταν ηρεμη και επαιζε οπως της αρεσει τρεχοντας σε ολο το σπιτι κτλ. τωρα που γυρισε η Ζαχαρουλα μου η Μ. ειναι μες στην φρικη!..και φυσικα σταματησε να παιζει! Μπορει και ολα να ξεκινησαν επειδη επαιζε η Μ. Η Ζ προσπαθουσε να μπει κι αυτη στο παιχνιδι αλλα επειδη η Μ ειναι φοβιτσιαρα μαλλον την παρεξηγουσε, ετρεχε και ξεκινουσε το κηνυγητο. Οταν το αντιλαμβανομαι οτι παει να γινει τσαμπουκας λεω στο σκυλακο ΟΧΙ (κι ακουει το καημενουλι μου) και τις μαλωνω αλλα δεν ξεκολλανε. Βαζω τη μια για λιγο στο δωματιο της αλλα και παλι με την πρωτη ευκαιρια εχουμε τα ιδια. Ειδικα οταν η Μπουμπου παει, η καημενουλα, να παιξει εκει γινεται "το σωσε"! Τι να κανω; Να μην αφηνω τη Μπουμπουκα μου να παιξει; Οχι βεβαια! Κι αν λειπουμε εκει τι γινεται; Για ψεκασμα με νερο και τετοια ουτε να το σκεφτομαι! Τι αλλο να κανω;;;

Παράθεση

elenkitty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenkitty
H elenkitty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H elenkitty έγραψε στις 14:34, 29-01-15:

Ok παιδια. Σορι μολις τωρα ειδα το μηνυμα της Selina Kyle (Ριανας) για την "ιδανικη φορμουλα"! Μου ξεφυγε πριν! Θα τη δοκιμασω κι ελπιζω τα πνευματα να ηρεμησουν! Ευχαριστω!

Παράθεση

KalipsoZola

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KalipsoZola
H KalipsoZola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H KalipsoZola έγραψε στις 10:47, 01-07-16:

Παιδιά καλημέρα,

Εχω μια γάτα 9 ετών, την Καλυψώ, η οποία ζυγίζει περίπου 7 κιλά και γενικά είναι εύσωμη. Επί 9 χρόνια ήταν κυρά κι'αρχόντισσα του σπιτιού, τη βρήκα όταν ήταν ενός μήνα υπό αντίξοες συνθήκες, κλεισμένη σε σακούλα σκουπιδιών και φυσικά καταδικασμένη σε θάνατο. Την έσωσα και έκτοτε γίναμε ένα.

Με τον αδερφό μου, με τον οποίο συγκατοικούμε, σκεφτόμασταν καιρό την απόκτηση ενός δεύτερου, με την προϋπόθεση οτι θα ήταν ο δικός του γάτος και έτσι ήρθε στη ζωή μας ο Ζολά.

Ωστόσο, ο αδερφός μου αναγκάστηκε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων να φύγει για σαιζόν και δεν μπορούσε να πάρει τον μικρό ο οποίος ήταν 2 μηνών όταν τον πήραμε.

Εδω αρχίζει το καλό....

Στην αρχή έκανα τις απαραίτητες συστάσεις με την Καλυψώ, ο μικρός ήταν κλεισμένος σε ξεχωριστό δωμάτιο και σιγά σιγά άρχισα να τον βγάζω προς τα έξω.... Στην αρχή φαινόταν πως όλα θα πάνε καλά. Η Καλυψώ, που είναι το alter ego μου εδώ και 9 χρόνια, άρχισε να γίνεται επιθετική με τα κλασσικά χχχχ και γρυλίσματα χωρίς όμως να επιτίθεται στον Ζολά. Απλώς προειδοποιούσε. Για καλό και για κακό αγόρασα το Feliway το οποίο φάνηκε ότι έκανε κάποια δουλειά...

Εδω και περίπου μια εβδομάδα όμως, θες η ζέστη, θες οι ορμόνες, ο μικρός που πλέον είναι 3 μηνών και περπατάει στα 4 άρχισε να αλλάζει συμπεριφορά, να κάνει ολοένα και περισσότερες ζημιές, να σκαρφαλώνει σε όλα τα σημεία, να γίνεται πιο επιθετικός, να κάνει χοντρά χουνέρια στην μεγάλη (η οποία είναι Βούδας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!), να επιτίθεται σε εμένα με φοβερές γρατζουνιές και δαγκώματα σε ανύποπτο χρόνο και με υπερβολική δύναμη (μετά γουργουρίζει αλλά πονάω) αλλά το θέμα είναι ότι πλέον έχει πάρει άλλη τροπή όλο αυτό αφού και η Καλυψώ άρχισε να αντιδρά, να τον καταπλακώνει,να ανταποδίδει τις επιθέσεις στον μικρό. Αυτός δεν το βάζει κάτω και παρά το γεγονός ότι τους χωρίζω επιστρέφει και της κάνει αντεπίθεση (ίσως και να παίζει...) αλλά η Καλυψώ χτυπάει στα σοβαρά, δαγκώνει και επειδή λείπω ώρες απο το σπίτι λόγω δουλειάς φοβάμαι μήπως καμιά μέρα γυρίσω και βρω τον μικρό είτε πνιγμένο είτε χτυπημένο, γιατί το αντίστροφο είναι έως αδύνατον....

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Καμιά συμβουλή έχετε;

ΥΓ: Η Καλυψώ ποτέ δεν είχε αυτή τη συμπεριφορά, είτε πριν την στείρωσή της είτε μετά...
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:31, 01-07-16:

Καλημέρα και Καλό Μήνα!
Δύσκολη η περίπτωσή σου... προφανώς ο μικρός είναι στα πάνω του, μωρό βλέπεις, με όλη τη διάθεση να κάνει τα πάντα....η Καλυψώ σου είανι 9 χρονών και σίγουρα ενεργειακά σε διαφορετικό επίπεδο από το μικρό.....

Θέλει προσπάθεια και υπομονή και ίσως να τα χώριζες....να τα επανασύστηνες δηλαδή χωρίζοντάς τα και κάνοντας διάφορα όπως π.χ. να βάζεις κάποιο πανί, σεντόνι κλπ. στον έναν και την επομένη να το αλλάζεις και να το βάζεις στον άλλον....και το ανάποδο...έτσι ώστε σιγά σιγά να συνηθίζουν τις διαφορετικές μυρωδιές.... μπορείς επίσης ένα πανάκι από τον έναν και το ανάποδο να το βάζεις κάτω από το μπωλάκι της τροφής ώστε να συνηθίζουν ότι είναι καλό πράγμα η μυρωδιά του άλλου όταν τρώνε....
Επίσης μπορείς να ανοίγεις την πόρτα ίσα ίσα - χαραμάδα και να μπορούν να βλέπονται χωρίς να μπορούν να κάνουν κακό ο ένας στον άλλον.... ή έχω δει που χωρίζουν τους χώρους με κάποια κάγκελα και πανί ώστε να μην μπορούν να δουν το ένα το άλλο αλλά να μπορούν να μυριστούν.... σιγά σιγά εξοικειώνονται με τις "ξένες" μυρωδιές και συνηθίζουν ότι δεν θα συμβεί κάτι κακό...οπότε όταν μετακινήσεις τα πανιά, κάγκελα κλπ. να μην έχουν εξάρσεις μεταξύ τους....

Μπορείς να δεις και διάφορα βίντεο που υπάρχουν όπως π.χ.
https://www.youtube.com/watch?v=grLyTX8Dpso
https://www.youtube.com/watch?v=7Gcy3f9pvQ8
https://www.youtube.com/watch?v=jKZNkz1RkxU

δες στο youtube how to introduce your cat... έχει πάρα παρα πολλά!!

Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα για να μπορέσεις να ηρεμήσεις και εσύ αλλά και εκείνες! έχεις πάντως ελπίδες γιατί είναι μωρό ο μικρός ακόμα και έστω και αν δεν ταιριάξουν λόγω ενεργειακού πεδίου σίγουρα θα μπορέσετε να συμβιώσετε με ηρεμία!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KalipsoZola

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KalipsoZola
H KalipsoZola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H KalipsoZola έγραψε στις 15:19, 01-07-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι ηρεμεί το σπίτι μόνο όταν κοιμούνται.

Τα τράβηξα και βίντεο αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβασω να δεις για τι πράγμα μιλάμε! Πάντως θα δω τα Link στο youtube και εύχομαι να ηρεμήσω γιατί δε με βλέπω καλά

καλό μήνα να έχεις..
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 752 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:39, 02-07-16:

καλησπέρα κι από εμένα. νομίζω πως ο μικρός απλώς παίζει και φυσικό από τη μια να κάνει σαν τρελός κι από την άλλη η καλυψώ να μην μπορεί να το αντέξει καθώς είναι πιο μεγάλη σε ηλικία και θέλει την ησυχία της.
γενικά καλό είναι να μη φέρνουμε μωρά να συμβιώνουν με μεγάλες γάτες αλλά εφόσον το έχετε γνώμη μου είναι να προσπαθείς να του εκτονώνεις την ενέργεια εσύ με παιχνίδια(μπαλάκια-ποντικάκια-καλαμάκια κλπ). για να σταματήσει από νωρίς τα δαγκώματα απλώς σταματάς να παίζεις όταν αρχίζει και σε πονάει. έτσι θα καταλάβει πως δεν είναι αποδεκτό παιχνίδι από εσένα αυτό.
όταν λείπεις ίσως να τον απομονώνεις σε ένα δωμάτιο μόνο του αν φοβάσαι.
πάντως πολλές φορές εμάς μας φαίνονται άγρια τα παιχνίδια μεταξύ τους αλλά αν δεν βλέπεις τραύματα ή τον έναν να "καλεί σε βοήθεια" νομίζω είναι το φυσιολογικό των γατιών.
κι εγώ όταν βρήκαμε τον μικρό δεν ήξερα ποιο είναι το φυσιολογικό τους. κι ο μικρός ήταν μισό κιλό και πηδούσε στη μεγάλη που είναι 6 κιλά!
αλλά μετά κατάλαβα ότι έτσι παίζουν μεταξύ τους τα γατιά.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arajohn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arajohn
Ο arajohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O arajohn έγραψε στις 13:37, 14-05-17:

Καλησπερα σε ολους. Υπαρχει σοβαρο προβλημα με δυο αρσενικους που συγκατοικουν. Εξηγω λιγο το ιστορικο. Στο σπιτι υπαρχουν τρεις αρσενικοι στειρωμενοι (10, 6 και 5 χρονων αντιστοιχα). Ο μεσαιος τον τελευταιο καιρο εμφανιζει τρομερη οργη προς τον μεγαλο ειδικα οταν καποιος απο ολους ερχεται απο τον κτηνιατρο. Οταν πριν απο καιρο φιλοξενησα το γατι της γειτονισσας για ενα βραδυ, την επομενη μερα που μυρισαν το χαλι αρχισε ενας πολυ ασχημος τσαμπουκας απο τον μεσαιο προς τον μεγαλο σε φαση, οχι κατσε πισω, αλλα "τωρα θα σε σκοτωσω". Με ουρλιαχτα, επιθεσεις, τουφες στον αερα μέχρι και αιματα. Το περιεργο ειναι οτι στο ενδιαμεσο μπορει να μυριστουν μουρη με μουρη ή ο ενας τον κωλο του αλλου, να μη γινει τιποτα και ξαφνικα εκει που είναι ξαπλωμενοι ο ενας διπλα στον αλλον ο μεσαιος να φουντώσει ολοκληρος και να αρχισει να τον κυνηγαει. Το θεμα ειναι οτι ενω νομιζα οτι το ειχαμε ξεπερασει εδω και μια εβδομαδα μαζεψα δυο μικρα απο το δρόμο που τα ειχε παρατησει η μανα τους για να τα φροντισω να μην πεθανουν και το πρόβλημα εμφανιστηκε ξανα. Η κατασταση εχει γινει πλεον ανυποφορη και επικινδυνη. Φευγω απο το σπιτι και διπλοτσεκαρω αν εχω κλεισει καλα ολες τις πόρτες για να μη συναντηθουν. Εχω δοκιμασει catnip, feliway, τριψιμο με την ιδια πετσετα, μοιρασμα προσοχης το ιδιο και στους δυο και δεν εχει αλλαξει τιποτα. Η πρωτη φορα που εγινε τσαμπουκας (οχι σε τέτοιο βαθμο ομως) ηταν οταν ο μικρος απο τους τρεις γυρισε απο τη στείρωση και οπως ηταν ζαβλακωμενος ο μεγαλος πηγε να τον μυρισει και μαλλον ο μεσαιος φοβηθηκε για τον μικρο (μεταξυ τους ειναι κωλος και βρακι) και μπηκε στη μεση να τον "σωσει". Εχει αντιμετωπισει κανεις τοσο αγριους και ξαφνικους καβγαδες; δεν ξερω τι αλλο να κανω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καβγάδες μετά τη βόλτα - Από χριστινα-randa
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 20:15.
    • Γνωριμία μεταξύ 3 γατιών!!! - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-12 στις 04:46.
    • Δολοφονίες γατιών - Από nikolass
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 00:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους