Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,150 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,665 μηνύματα σε 96,016 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 851 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με τον οίστρο και τη στείρωση θηλυκής γάτας

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 15:11, 28-01-10:

Γεια σας παιδια!!!Το καινουριο μου γατακι η ugly ειναι ουτε 6 μηνων και απο χθες μας τρελανε στα νιαουρητα και καταλαβαμε οτι ψαχνει αντρα!!!Και σημερα το πρωι ολο παει στον Μινωα και του στηνεται!!Και νιαουριζει περιεργα ολη την ωρα...Και ο Μινωας ο καημενος ειναι στειρωμενος ουτε που ξερω αν καταλαβαινει τι θελει η αλλη...Τι να κανω?Γινεται να τη στειρωσω τωρα που ειναι αυτες οι μερες?Ποσες μερες θα κρατησει αυτο αν δε βρει κανενα?Μπορει να πηδηξει απο το μπαλκονι???ειμαστε 6ο οροφο!!!να της κανω ενεση προς το παρον???βοηθηστε please!!!Και ευχαριστω εκ των προτερων και μεγεια τις αλλαγες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 15:14, 28-01-10:

Να περιμένεις λίγες ημέρες να της περάσει και μετά βουρ για στείρωση
Ένεση μην της κάνεις, προκαλεί καρκίνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:19, 28-01-10:

Εγώ τί να πώ που είναι 4 μηνών και μισό κιλό μερίδα.... Που και να της περάσει... θα πρέπει να μεγαλώσει λίγο...
http://s294.photobucket.com/albums/m...urrent=013.flv

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,353 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 15:20, 28-01-10:

Αφού είναι ο πρώτος της οίστρος, δε νομίζω να κρατήσει πολλές μέρες. Έχε και το νου σου στα μπαλκόνια, αν και ευτυχώς δεν είναι η εποχή για ανοιχτά παράθυρα.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 15:30, 28-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Εγώ τί να πώ που είναι 4 μηνών και μισό κιλό μερίδα.... Που και να της περάσει... θα πρέπει να μεγαλώσει λίγο...
Από νωρίς στα βάσανα η κυρία.......

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 15:37, 28-01-10:

παιδια εγω το εχω παντα ανοιχτο το μπαλκονι εχω την αμμο εξω!να το κλεισω????καλα ολη μερα αυτο κανει !!!σιγουρα αμα δεν ικανοποιηθουν οι αναγκες της θα σταματησει?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:44, 28-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΝΑ
παιδια εγω το εχω παντα ανοιχτο το μπαλκονι εχω την αμμο εξω!να το κλεισω????καλα ολη μερα αυτο κανει !!!σιγουρα αμα δεν ικανοποιηθουν οι αναγκες της θα σταματησει?
Μην σου πηδήξει...μην καλέσει άλλους γάτους απο κάτω.. κλπ κλπ.
Εμένα είναι η 3 μέρα, δεν το κάνει συνέχεια την πιάνει ώρες- ώρες.. αλλά ειδικά εσένα αν δεν θα στειρωθεί μετά, θα της ξαναέρθει γρήγορα...

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:19, 28-01-10:

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, καλό είναι μόλις της περάσει ο οίστρος να την πας για στείρωση.Κάποιοι κτηνίατροι κάνουν την επέμβαση και ενώ έχει η γατούλα οίστρο.Και η Ηλέκτρα μου όταν στειρώθηκε, είχε οίστρο!!!

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 18:41, 28-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΝΑ
Γεια σας παιδια!!!Το καινουριο μου γατακι η ugly ειναι ουτε 6 μηνων και απο χθες μας τρελανε στα νιαουρητα και καταλαβαμε οτι ψαχνει αντρα!!!Και σημερα το πρωι ολο παει στον Μινωα και του στηνεται!!Και νιαουριζει περιεργα ολη την ωρα...Και ο Μινωας ο καημενος ειναι στειρωμενος ουτε που ξερω αν καταλαβαινει τι θελει η αλλη...Τι να κανω?Γινεται να τη στειρωσω τωρα που ειναι αυτες οι μερες?Ποσες μερες θα κρατησει αυτο αν δε βρει κανενα?Μπορει να πηδηξει απο το μπαλκονι???ειμαστε 6ο οροφο!!!να της κανω ενεση προς το παρον???βοηθηστε please!!!Και ευχαριστω εκ των προτερων και μεγεια τις αλλαγες!!!
Και εγώ στείρωσα τη μικρή μου μετά τον πρώτο της οίστρο. Μου είπε ένα κόλπο η κτηνίατρος για να μην τρελαθεί το μωρό μου. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μόνο με την προϋπόθεση ότι θα τη στειρώσεις μόλις περάσει ο οίστρος γιατί αλλιώς μπορεί να σου πάθει πυόμητρα και να πεθάνει. Θα χρειαστείς ένα θερμόμετρο και ένα ζευγάρι γερά δερμάτινα γάντια. Πιάνεις τη γατούλα από το σβέρκο (φορώντας γάντι) όπως θα την έπιανε ο αρσενικός με τα δόντια του. Θα σου βγάλει φωνούλες και θα "τουρλώσει" τον πισινό της! Με το άλλο χέρι (χωρίς γάντι) θα βάλεις το θερμόμετρο κάτω από τον πρωκτό, στον κόλπο της γάτας για περίπου 3 δευτερόλεπτα. Μόλις το βγάλεις θα βγάλει μια χαρακτηριστική φωνή και θα γυρίσει να σε δαγκώσει (ότι δηλαδή θα έκανε και στο αρσενικό). Μετά θα αρχισει να κυλιέται στο πάτωμα και να κάνει βαρελάκια βγάζοντας φωνούλες ικανοποίησης. Αυτό πρέπει να το κάνεις 4-5 φορές την ημέρα. Μετά από κάνα δυο μέρες θα σταματήσει να ζητάει και δεν θα δείχνει την ίδια ευχαρίστηση κατά το "sex"! Τότε μιλάς με το γιατρό σου και την πας για στείρωση χωρίς καθυστέρηση!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:04, 28-01-10:

ναι... δεν θα το έλεγα...να κάνουμε πειράματα με το θερμόμετρο και την γάτα ομως....

Κοπελιά, άστην θα της περάσει χωρίς βιασμό....και θα την στειρώσεις μια χαρά.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 19:07, 28-01-10:

ουτε εγω θα το εκανα..φοβαμαι παρα πολυ..αστην και θα της περασει..

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 23:42, 28-01-10:

Παιδια ο Μινωας ανεβαινει συνεχεια απο πανω της αλλα μπορει στειρωμενος γατος να κανει τπτ???Αχ δε μπορω!!!Απο εκει που μερι χθες παιζανε σαν αδερφακια τωρα τα βλεπω να προσπαθουν να...μεγαλωνουν γρηγορα τα παιδια τελικα....

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 09:01, 29-01-10:

Αφού είναι στειρωμένος δεν μπορεί να της κάνει τίποτα! Θα της περάσει, που θα πάει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:41, 30-01-10:

Πέρασε και αυτό. Η γατούλα επανήλθε στα νορμάλ....
Να μεγαλώσει τώρα λίγο, να μπορεί και να δεί και τίποτα ο γιατρός...

3 μέρες λοιπόν άντε 4, και για μας τέλος.

Παράθεση

Νηρηιδα

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
H Νηρηιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,197 μηνύματα.

H Νηρηιδα έγραψε στις 19:08, 30-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Tην Καραμελα τωρα 4.5 μηνων την επιασε και καναμε τη στειρωση παντως.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,353 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:46, 30-01-10:

Οι τελευταίες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν εδώ.

Παράθεση

matrix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matrix
H matrix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H matrix έγραψε στις 19:50, 04-02-10:

Καλησπέρα και απο εμένα!Συμφωνώ και εγώ με τη julia!Δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα το θερμόμετρο......είναι πολύ επικίνδυνο και ειδικά αν σπάσει μέσα στον κόλπο της και χυθεί ο υδράργυρος μπορεί να σου πεθάνει κι'όλας.....Απο 6-7 μηνών μπορείς να κάνεις στείρωση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Δεν χρειάζεται να περιμένεις να της περάσει ο οίστρος μπορείς να τη στειρώσεις και τώρα ίσα,ίσα που θα της κάνεις καλό γιατί δεν θα ταλαιπωρείται άλλο η καημενούλα!Ο δικός μου 7 μηνών άρχισε τον οίστρο και τον στείρωσα κατ'ευθείαν και είναι μία χαρά τώρα!Μόνο που τις πρώτες ημέρες ενώ θα έχεις κάνει τη στείρωση μπορεί να εξακολουθεί να σου νιαουρίζει αλλά μη φοβηθείς αυτό είναι απολύτος φυσιολογικό μιας για να αποβάλλει τις ορμόνες ο οργανισμός και να καθαρίσει χρειάζεται λίγο χρόνο....!

Παράθεση

matrix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matrix
H matrix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H matrix έγραψε στις 21:39, 04-02-10:

Ξέχασα ακόμα να σου πώ να μη κάνεις ένεση στη γατούλα σου γιατί προκαλεί καρκίνο!Δε μπορείς να βάλεις την άμμο της κάπου μέσα στο σπίτι για καλό και για κάκο για λίγες ημέρες?

Παράθεση

Jocat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jocat
H Jocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Jocat έγραψε στις 23:01, 27-03-10:

Καλησπερα,
το περασμενο καλοκαιρι υιοθετησα μια αδεσποτη θηλυκη γατουλα η οποια ζει μεσα στο σπιτι αλλα περναει κ αρκετες ωρες εκτος ( ζουμε σε μονοκατοικια με κηπο).Πριν 11 μερες, η γατουλα μου γεννησε 5 υγιεστατα γατακια..Η γεννα εγινε μεσα στο σπιτι και κρατησα τα γατακια σε μια φωλιτσα που τους εφτιαξα μεσα στην ντουλαπα..ολα καλα ως εδω αλλα απο προχθες η γατομαμα ειναι σε οιστρο!Χασαμε τον υπνο μας απο τους αρσενικους που ουρλιαζουν εξω απο την πορτα και η γατα μου εγκαταλειπει τα γατακια της για πολλες ωρες, ειναι αδυνατο να την κρατησω μεσα στο σπιτι, κλαιει συνεχεια!!
Ειχα σκοπο μετα απο αυτη την γεννα, να την στειρωσω, ειναι δυνατον τοσο νωρις μετα την γεννα να μεινει παλι εγκυος?!
Επισης θελω να ρωτησω αν οι αρσενικοι γατοι απειλουν τα μικρα γατακια γιατι σκεφτομαι να τα μεταφερω στην αποθηκη οπου ομως υπαρχει και πιθανοτητα να τρυπωσει γατος..
Ευχαριστω.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,509 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:07, 27-03-10:

ναι, δεν ειναι απιθανο να ειναι σε οιστρο..τα γατακια της τα θηλαζει? καλα θα κανετε να την στειρωσετε..αλλα καλυτερα να γινουν εστω 40 ημερων τα γατακια..παντως κ εγκυος να ειναι η γατουλα τοτε, η στειρωση μπορει να γινει, φτανει να μην καθυστερησετε πολυ. επισης κ τα μικρα οταν φτασουν 6 μηνων παλι θα πρεπει να τα στειρωσετε, δεν χρειαζεται να ζευγαρωσουν, για πολλους λογους..οσο για την αποθηκη, ναι, οι αρσενικοι πολλες φορες σκοτωνουν τα μικρα, οποτε καλυτερα να τα βαλετε καπου ασφαλισμενα

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 225 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 23:34, 27-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Jocat
Ειχα σκοπο μετα απο αυτη την γεννα, να την στειρωσω, ειναι δυνατον τοσο νωρις μετα την γεννα να μεινει παλι εγκυος?!
Επισης θελω να ρωτησω αν οι αρσενικοι γατοι απειλουν τα μικρα γατακια γιατι σκεφτομαι να τα μεταφερω στην αποθηκη οπου ομως υπαρχει και πιθανοτητα να τρυπωσει γατος..
Ευχαριστω.
Ναι, είναι δυνατόν να μείνει έγκυος τόσο νωρίς. Και, ναι, οι αρσενικοί αποτελούν απειλή για τα μικρά.
Επειδή η γατούλα έχει το μυαλό της στα ζευγαρώματα και αφήνει τα μωρά, θα πρέπει να μεριμνήσεις εσύ για το τάισμα των μικρών. Δεν είναι καλό να μένουν νηστικά πολλές ώρες. Προτείνω να πάρεις το ειδικό γάλα για γατάκια και να τα ταίζεις τουλάχιστον τις ώρες που η μαμά τους φεύγει.
Επίσης αν τα βάλεις στην αποθήκη, να φροντίσεις να διατηρούνται ζεστά (με πολλά πανάκια, θερμοφόρα κτλ), ειδικά αν δεν κάθεται η μαμά τους να τα ζεσταίνει.
Και όσο το δυνατόν συντομότερο ραντεβού στον κτηνίατρο για στείρωση! Δεν χρειάζεται να περιμένεις να γίνουν τα γατάκια 40 ημερών, γίνεται και πιο σύντομα.

Παράθεση

Jocat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jocat
H Jocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Jocat έγραψε στις 23:57, 27-03-10:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Δυστυχως μου ειπατε αυτο που φοβομουν, δηλαδη οτι θα πρεπει να της κανω στειρωση/εκτρωση..

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatoulinaki
H gatoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gatoulinaki έγραψε στις 13:09, 28-05-10:

Γεια σας!δεν ξερω αν διαλεξα την σωστη κατηγορια για το θεμα μου αλλα δεν ηξερα που αλλου να το βαλω!Η γατουλα μου ειναι 9 μηνων και εδω και ενα μηνα βρισκεται σε οιστρο!περιττο να σας πω οτι με εχει τρελανει!ο κτηνιατρος δεν δεχεται να μου κανει στειρωση οσο βρισκεται σε οιστρο και περιμενα να της περασει!οταν ειδα λοιπον οτι ηρεμησε κλεισαμε ραντεβου και την πηγα χθες!δυστυχως ομως δεν της καναμε την στειρωση γιατι ηταν ακομα σε οιστρο και μου ειπε να περιμενω να της περασει!απο την ωρα ομως που την πηγα...επειδη την πειραξε ειναι σε χειροτερη κατασταση!νιαουριζει χωρις να σταματαει..πεφτει κατω και κανει βαρελακια και σερνει!!δεν ξερω τι να κανω πια!και εγω υποφερω αλλα και αυτο το κακομοιρο χαλια ειναι!τι να κανω?ξερετε κανα τροπο να της περασει ο οιστρος?εννοειτε οτι δεν εννοω ενεσεις καταστολης οιστρου και τετοια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:16, 28-05-10:

Ενα μηνα οιστρο πρωτη φορα ακουω...Μηπως εχει παθει κατι αλλο η γατουλα;Ο πρωτος της οιστρος ειναι;Εγω θα σε συμβουλευα να την πας σε καποιον αλλο γιατρο για στειρωση,θα ειναι λιγο μεγαλυτερη η τομη και πιο "λεπτοδουλεια" γιατι θα ειναι διογκωμενα τα οργανα,αλλα δε μου φαινεται φυσιολογικο να ειναι σε τετοια κατασταση ενα μηνα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:23, 28-05-10:

Πιθανότατα έχει ορμονική διαταραχή, το συζήταγα προχτές με Κτηνίατρο γιατί έχω και εγώ ένα παρόμοιο θέμα.
Θα στειρωθεί η γατούλα μου κανονικά.

Απλά άλλαξε Κτηνίατρο (γιατί δεν τον βλέπω ενημερωμένο...) και ενημέρωσε τον ότι έχει αυτό το θέμα, να λάβει τα μέτρα του..

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gatoulinaki έγραψε στις 13:35, 28-05-10:

Δεν ξερω γιατι εχει κρατησει τοσο πολυ!
μου ειπε χθες οτι αν θελω μου την κανει απλα εχει πιο πλυ αιμοραγια και ειναι πιο ευθραυστα τα οργανα για αυτο προτιμαει να μην την κανει!
ειναι ο μονος που κανει στειρωση εδω αλλιως θα πρεπει να περιμενω τον Ιουλιο που θα παω Αθηνα!
η κατασταση εχει γινει απελπιστικη!!

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 13:37, 28-05-10:

Α και ξεχασα να σας πω οτι νομιζα οτι ειχε περασει και αλλο οιστρο μια φορα που γκρινιαζε και εκανε σαν παλαβο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ηταν σαν αυτο που περναει τωρα!
οποτε δεν ειμαι σιγουρη αν τοτε ηταν οιστρος!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:39, 28-05-10:

Ναι, μια στείρωση με οίστρο έχει λίγο παραπάνω αιμοραγία απο το κανονικό. (που είναι ελάχιστη.)
Έχω παρακολουθήσει στείρωση με οίστρο και το αίμα δεν είναι τραγικό όπως το φανταζόμαστε όλοι αρχικά...

.. αν τον δείς να μην θέλει, θα φοβάται, οπότε καλό θα ήταν να τον άλλαζες.
Θέλει μια παραπάνω εμπειρία και γνώσεις.. και πολλοί είναι αυτοί που είτε δεν νοιώθουν σίγουροι, ή απλά δεν την έχουν.

Δεν υπάρχει κάπου ενδιάμεσα άλλος Κτηνίατρος?

Βρήκα 3 στο Αγρίνιο
http://www.xo.gr/default.aspx?pid=23...What=&ss=false

και αρκετοί στον Νομό.
http://www.xo.gr/default.aspx?pid=23...What=&ss=false

Και εδώ μια λίστα με προτεινόμενους απο τα μέλη.. ίσως έχει κάποιον και κοντά σου.
http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=26491

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 13:47, 28-05-10:

μου ειπε οτι εχει ξανακανει στειρωση σε γατα με οιστρο και απλα ειχε πιο πολυ αιμοραγια!
οι αλλοι κτηνιατροι εδω ειναι εντελως αχρηστοι ενω αυτος και ειναι με πτυχιακο στην μαιευτικη και σε οτι τον ρωταγα ειχε την διαθεση να απαντησει!
μου φαινεται καλος γιατρος αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις!
χθες μου ειπε οτι μου την κανει αν θελω αλλα φοβηθηκα!
αλλα τωρα που ειδα ποσο χειροτερεψε αλλαξα γνωμη!
το κακομοιρο ουτε ιδιαιτερη ορεξη να φαει δεν εχει που ειναι και λιχουδο!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:51, 28-05-10:

Είχε υποχρέωση να σου πεί ότι έχει μια πιο αυξημένη αιμορραγία σωστός ήταν.
Δεν είναι όμως τραγικό, και εφόσον έχει ξανακάνει, και ξέρει και εσύ τον βλέπεις οκ και τον εμπιστεύεσαι νομίζω είναι οκ.

Εσύ φοβάσαι και είναι λογικό. Κάθε επέμβαση με οίστρο ή χωρίς έχει κινδύνους. Συζήτησε το μαζί του, λύσε όλες τις απορίες σου και όταν αποφασίσεις να τον ρωτήσεις και πόσες ώρες πρέπει να μείνει νηστική πρίν και μετά την επέμβαση.
Να σου κάνει ενέσιμη αντιβίωση και απορροφήσιμα ράμματα.

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 13:55, 28-05-10:

μπορει να περασω το απογευμα να το συζητησω μαζι του!
απο τους κτηνιατρους που μου εστειλες στην περιοχη μου..τους ξερω ολους και αυτος ειναι ο καλυτερος!
οι αλλοι να φανταστεις ουτε εξετασεις αιματος δεν κανουν!
καπου αλλου στον νομο θα ειναι δυσκολο να παω γιατι δεν μπορω να την υποβαλω σε μεγαλη διαδρομη μετα την εγχειρηση!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:24, 28-05-10:

Mια χαρα γινεται και η στειρωση σε οιστρο.Εγω τη γατα μου πανω σε οιστρο τη στειρωσα,και πολλα μελη απο εδω περα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 20:44, 28-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Mια χαρα γινεται και η στειρωση σε οιστρο.Εγω τη γατα μου πανω σε οιστρο τη στειρωσα,και πολλα μελη απο εδω περα.
και εγω σε οιστρο την στειρωσα και δεν επαθε απολυτως τιποτα

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 18:46, 29-05-10:

Πηρα τον κτηνιατρο που εχω στην Αθηνα και τον ρωτησα αν κανει στειρωση σε οιστρο και σε ποσες μερες μπορει η γατα να ταξιδεψει και μου ειπε σε 4 μερες!Σκεφτομουν να παω αθηνα για να της την κανω αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο ανευθυνο εκ μερους του να μου λεει οτι η γατα 4 μερες μετα την στειρωση μπορει να κανει 4ωρες ταξιδι!
εσεις τι πιστευετε??

Παράθεση

μαριτινα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μαριτινα
H μαριτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (η σαρα και η σοραγια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H μαριτινα έγραψε στις 18:55, 29-05-10:

εμενα η δικια μου στειρωθηκε προχτες και σημερα ηδη ειναι περδικι! οποτε δεν νομιζω οτι εχει αδικο ο γιατρος οτι μπορει να ταξιδεψει, αν και εμενα εκανε στειρωση με αεριο που συνερχεται πιο γρηγορα σχετικα .αν κατεβεις αθηνα τελικα νομιζω πως πρεπει να παρεις γνωμες για το ποιος ειναι ο καλυτερος

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 19:14, 29-05-10:

Ξερω οτι ειναι καλος αυτος αλλα με αγχωσε λιγο που ειπε ετσι!
και πως θα ταξιδεψει που εγω τις δινω χαπακι γιατι αντιδρα ασχημα?
Να ψαξω για κτηνιατρους δεν προλαβενω γιατι την αλλη Δευτερα αρχιζει η εξεταστικη μου και θα πρεπει να εχω γυρισει Αγρινιο!

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 19:16, 29-05-10:

α εσυ που της εκανες την στειρωση με αεριο??

Παράθεση

μαριτινα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μαριτινα
H μαριτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (η σαρα και η σοραγια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H μαριτινα έγραψε στις 19:36, 29-05-10:

στον αιλουρο,κεντρο αποκλειστικα μονο για γατες και πιστευω γενικα πως ειναι το καλυτερο, αν κ δεν ξερω αν επιτρεπεται που το λεμε δημοσια παντως αν ρωτησεις οι περισσοτεροι εκει θα σου πουν να πας

Παράθεση

gatoulinaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H gatoulinaki έγραψε στις 19:47, 29-05-10:

κανουν την στειρωση αν ειναι η γατα σε οιστρο?
και ποσες μερες πριν πρεπει να κλεισεις ραντεβου?

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:03, 29-05-10:

Ολοι μπορουν να κανουν στειρωση σε γατα σε οιστρο.
Το σαιτ του αιλουρου. http://www.ailouros.gr/

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 20:06, 29-05-10:

Εγω στειρωσα την αδεσποτουλα μου σε πολυ καλο γιατρο και μολις πηγα να την παρω μετα απο 2 ωρες ηταν ηδη ξυπνια στο κλουβακι της.Την επομενη μερα την αφησα εξω γιατι ηταν περδικι και ηθελε να βγει.Να φανταστεις εκανε βαρελακια και τεντονοταν με χειρουργημενη κοιλια και σκαρφαλωσε πανω απο τον καναπε για να βγει απο το παραθυρο.
Νομιζω πως αν ταξιδεψεις την επομενη μερα θα ειναι μια χαρα. Εξαρταται για τι ταξιδι μιλαμε...με καραβι,με αεροπλανο,οδικως?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:20, 30-05-10:

Εγώ στειρώνω την γάτα πχ το μεσημέρι και την ίδια μέρα κάνει 3,5 ώρες ταξίδι...

Όλα είναι στην πείρα του γιατρού και στο μέγεθος της τομής.
Εαν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, δεν βλέπω τον λόγο να κάνεις το ταξίδι.
Μακάρι να είχα και εγώ γιατρό καλό, να μην ξενιτεύομαι κάθε φορά....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:08, 30-05-10:

αν δεν εμπιστευεσαι και πολυ τον γιατρο σου και δεν θελεις να ταξιδεψεις θα σου προτεινα να της κανεις την ενεση ή να της δωσεις χαπι (δεν γνωριζω αν υπαρχει) για την καταστολη του οιστρου και αμεσως μολις συνελθει η γατουλα να την στειρωσεις κανονικα. Αυτο που περναει τωρα ισως να ειναι πολυ χειροτερο και απο την ιδια την ενεση. Στην τελικη καλυτερα να της κανεις την ενεση και μετα την στειρωση, παρα να κανει κανενα λαθος ο γιατρος και να πεθανει η γατουλα απο αιμορραγια ή πυομητρα. Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο του φορουμ να σε καθοδηγησει;

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 16:09, 31-05-10:

Παιδια εκτος απο το να προτεινετε απλα στην κοπελα ενα πολυ καλο κτηνιατρο,ενημερωστε την πως ο συγκεκριμενος που της προτεινετε
ουτε κρατει ζωα στο ιατρειο του σε περιπτωση που χρηζει παρακολουθηση μετα την επεμβαση,ουτε εχει τα μεσα για να κανει μια απλη μεταγγιση αιματος
στη περιπτωση που υπαρξει καποια επιπλοκη.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 10:28, 09-06-10:

Καλημέρα!!

Το κοριτσάκι μου έγινε πλέον γυναίκα....και τα πρώτα ξεφώνητα αρχίσανεεεεε....! Το θέμα είναι απο την αρχή ήθελα να την στειρώσω αλλα προς το παρόν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω...καθώς στον δικό μας κτηνίατρο κοστίζει περίπου 120 ευρω!!!

Δεν προτίθεμαι βέβαια να δώσω χάπια στο μικρό μου...αλλά δεν μπορώ να την βλέπω να ταλαιπωρείται έτσι....ξέρω..λύσεις δεν υπάρχουν...αλλά οποιαδήποτε ιδέα θα μου φαινόταν θυσαυρός!!

Ευχαριστώ!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,135 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:37, 09-06-10:

Αν δεν θέλεις να ψάξεις για κάποιον άλλο κτηνίατρο που κάνει καλύτερες τιμές, συνεννοήσου με τον κτηνίατρό σου για κάποιο διακανονισμό (π.χ. να του δώσεις μια προκαταβολή τώρα και να τον εξοφλήσεις τον άλλο μήνα ή κάτι παρόμοιο).
Άλλη λύση από τη στείρωση δεν υπάρχει και όσο την καθυστερείς, τόσο ταλαιπωρείστε και εσύ και η γατούλα και τόσο ρισκάρεις την εμφάνιση πυομήτρας...

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 12:27, 09-06-10:

και μενα πριν μια βδομαδα υπεφερε. αλλα αυριο παμε για επεμβαση. θα κατσω μεσα αν με αφησει να της κραταω το ποδι¨ρ

ψαξε και αλλους.θεσσαλονικη εισαι εχεις πολλες επιλογες. εγω με ψαξιμο βρηκα με 80.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 252 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 17:22, 11-06-10:

Παίδες τελείωσε....!

Την κάναμε στείρωση..! Τώρα είναι σαν ζαλισμένο κοτόπουλο ! Θέλει υπομονή!! Άντε βρε Περαστικά μας

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,712 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:31, 11-06-10:

Περαστικα,καλη αναρρωση!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,510 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:01, 11-06-10:

μπραβο..πολυ ωραια..πολλα πολλα περαστικουλια σας!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους