Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,589 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,583 μηνύματα σε 94,875 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 617 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θα γυρίσει άραγε;

anna80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna80
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O anna80 έγραψε στις 23:06, 29-10-08:

Έχω ένα γάτο και είναι έξι μηνών.Τον έχω μέσα στο σπίτι καθέ βράδυ και την ημέρα τον αφήνω έξω για αρκετό διάστημα.Πριν καμία βδομάδα τον έχασα για 2 μέρες και γύρισε πίσω δαγκωμένος απο αλλον γάτο. Έδειχνε καλά εκείνο το βράδυ, είχε όρεξη για παιχνίδια και πεινούσε πολύ (βέβαια του έιχε δώσει και ο γιατρός παυσίπονο..) το αλλό πρώι τον άφησα έξω, το μεσημέρι που γύρισα και τον βρήκα.Σήμερα είναι η 6η μέρα που λέιπει...Κάποιοι μου λένε οτι είναι φυσιολογικό όταν τα διώξει άλλο αρσενικό να κάνει καμιά βδομάδα να γυρίσει.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι για αυτό το θέμα?

Υ.Γ Δεν του έχω κάνει στείρωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 23:08, 29-10-08:

φταίει που δεν είναι στειρωμένος. Ψάχνει για θηλυκιά και εννίοτε τσακώνεται με άλλους αρσενικούς. Θα γυρίσει σύντομα (ανάλογα πότε θα είναι σε οίστρο η θηλυκιά που του μύρισε).

πρώτη προταιρεότητα η στείρωση. να του κάνεις και όλα του τα εμβόλια και να έχεις υπόψην σου ότι από αυτούς τους γατοκαυγάδες κολλάνε ένα σωρό αρρώστιες τα αρσενικά.. οπότε τη στιγμή που θα τον δείς κλείσε τον με΄σα στο σπίτι και κανόνισε την στείρωση. επείγει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna80
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O anna80 έγραψε στις 23:19, 29-10-08:

Σε ευχαριστώ πόλύ..γιατί εχούν περάσει πολλές μέρες και έχω αρχίσει να απελπίζομαι λίγο...
Εμβόλια έχει κάνει. Η στείρωση μου φαινόταν κάκη ιδέα αρχικά, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που θα του κάνω αν γυρίσει, έχεις δίκιο..

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,527 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 23:23, 29-10-08:

Η Orangelo είχε χάσει το γατούλη της για αρκετές ημέρες και μάλιστα είχε στείλει μηνυμα με τον ίδιο τίτλο. Δεν γύρισε ο γάτος, την ειδοποίησαν και πήγε και τον πήρε από εκεί που βρέθηκε Όμως, είχε οργανωθεί και έψαχνε συστηματικά. Υπάρχει σχετικό άρθρο τί πρέπει να κάνουμε αν χάσουμε το γατάκι μας. Οι αρσενικοί, πράγματι, μπορεί να εκδιωχθούν από αλλους αρσενικούς και ο δικός σου είναι και νέος, κάποιος μεγαλύτερος μπορεί να τον φόβισε, μπορεί, όμως να πήγε μακριά να βρει την αγαπημένη του!! Εύχομαι να τον βρεις σύντομα.

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 23:23, 29-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από anna80
Σε ευχαριστώ πόλύ..γιατί εχούν περάσει πολλές μέρες και έχω αρχίσει να απελπίζομαι λίγο...
Εμβόλια έχει κάνει. Η στείρωση μου φαινόταν κάκη ιδέα αρχικά, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που θα του κάνω αν γυρίσει, έχεις δίκιο..
Ναι αυτό θα είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να πάψει και ο γατούλης σου να έχει προβληματα και εσύ να ανυσηχείς γι αυτόν!!!!!

Παράθεση

Dimitrius

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitrius
Ο Dimitrius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Dimitrius έγραψε στις 23:33, 29-10-08:

Έτυχε να φιλοξενώ πριν από ένα χρόνο τον Φοφίκο. Ενα γάτο αρσενικό κάποιων φίλων που ήταν τόσο αυτοί όσο και ο κτηνίατρος τους αρνητικοί στην στείρωση.
Τη πρώτη φορά εξαφανίστηκε για δύο εβδομάδες και γύρισε καταταλαιπωρημένος. Από δάγκωμα άλλου γατιού είχε κάνει πληγή που μολύνθηκε και χρειάσθηκε να καθαριστεί με ολική νάρκωση, τομή και πολλά ράμματα.
Με το που ανάρρωσε ξαναβγήκε και δεν επέστρεψε ποτέ!!!!!!!!
Τα αρσενικά συνήθως μοιράζουν την περιοχή σε ζώνες επιρροής. Τις εποχές του ζευγαρώματος γίνονται πολύ ανταγωνιστικά και αρσενικά μικρότερα, πιο αδύναμα και μαθημένα σε σπίτι δεν έχουν πολλές πιθανότητες να είναι νικητές στους πολύ σκληρούς μερικές φορές γατοκαυγάδες.
Είναι πολύ πιθανό να ξαναγυρίσει. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις και εσύ μήπως κρύβεται κάπου τρομαγμένος.
Πάρε μαζί σου και φαγητό. Ίσως και τη σακούλα με τις κροκέτες, αν έχοντας συνδέσει τον ήχο της με το φαγητό, ανταποκρίνεται στον θόρυβο που κάνει.
Ψάξε κυρίως ώρες που έχει ησυχία και μπορεί να σε ακούσει και επίσης δεν τρομάζει από άλλους θορύβους.
Αν με το καλό επιστρέψει στείρωσέ τον. Θα τον γλιτώσεις από πολλές περιπέτειες. Και οι άλλες γάτες και οι γατοκαυγάδες είναι το λιγότερο. Υπάρχουν αυτοκίνητα, φόλες, μεταδοτικές ασθένειες που μπορεί να κολλήσει από ανεμβολίαστα ζώα, σκυλιά και πολλά άλλα.
Εγώ ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για τον Φοφίκο.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,805 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:38, 29-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από anna80
Σ'αυτην την περιπτωση η ιδεα της στειρωσης ειναι το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις γιατον γατουλη σου.
Ευχομαι να επιστρεψει γρηγορα σωος και αβλαβης!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 07:28, 30-10-08:

βάλε αφισάκια στη γειτονιά.... με τη φωτό του και το τηλέφωνό σου.. και να βγαίνεις τις ήρεμες ώρες έξω να φωνάζεις.. αν ξέρεις κανα σπίτι με θηλυκιά πήγαινε και κει και ρίξε μια ματιά.

Παράθεση

3ini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 3ini
H 3ini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H 3ini έγραψε στις 12:22, 16-01-10:

Καλημέρα σε όλους σας.Μένω στην εξοχή,με τον φίλο μου,τον καρλίτο που τον έχω εδώ κ 20 μήνες κ την Αγνή που την υιοθέτησα το καλοκαίρι επειδή οι απαράδεκτοι γείτονές μου αποφάσισαν ότι δεν ήθελαν γάτα αλλά σκυλάκι.ο γάτος μου εξ αρχής ήταν πολύ φιλικός μαζί της κ τα πήγαιναν τέλεια.έχω κάτι σαν πορτάκι γάτας στο σπίτι μου κ οι γάτες το πρωί μπαινόβγαιναν.τον αρσενικό δεν τον είχα στειρώσει γιατί ήμουν κάθετη σε αυτό το κομμάτι.κ ο γάτος μου ήταν τυπικότατος.γυρνούσε συνέχεια στο σπίτι.τις τελευταίες 5 μέρες ήταν πολύ ανήσυχος.αργούσε να γυρίσει αλλά τον βρίσκαμε.αποφασίσαμε την Δευτέρα κιόλας να τον πάμε για στείρωση.το θέμα είναι ότι έχω να τον δω από χτες.Ψάξαμε όλη την γειτονιά,αλλά δυστυχώς τίποτα.έχω κοιμηθεί ελάχιστα,δεν έχω όρεξη για τίποτα κ κάπου ήθελα να μιλήσω.Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.

Ο γατούλης μου,20 μηνών λείπει 24 ώρες.θα τον στείρωνα την Δευτέρα.φοβάμαι ότι πλέον είναι αργά.μου λείπει πάρα πολύ.ζω στην εξοχή,κ του έχω πορτάκι.δεν έχει λείψει τόσο πολύ ποτέ και έχω τρελαθεί.έψαξα σε όλη την γειτονία.απλά ήθελα κάπου να τα πω,σας ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,353 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:15, 16-01-10:

3ini, μετέφερα εδώ το θέμα σου, γιατί το είχες βάλει κατά λάθος στα άρθρα.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο σχετικό άρθρο για τις γατούλες που έχουν χαθεί. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, ο γάτος σου μάλλον έφυγε για να ζευγαρώσει. Το θετικό είναι ότι έβγαινε έξω, άρα ξέρει λίγο-πολύ τα κατατόπια και τους κινδύνους. Κανείς δεν ξέρει πόσο θα λείψει (ο γάτος μιας γνωστής μου που είχε εξαφανιστεί για τον ίδιο λόγο έλειπε 2 εβδομάδες!), αλλά πιστεύω ότι θα γυρίσει. Μην χάνεις το κουράγιο σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

3ini

Νεοφερμένος

H 3ini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H 3ini έγραψε στις 13:20, 16-01-10:

είμαι με αυτά τα θέματα άσχετη.ευχαριστώ πάντως.κ εγώ αυτό θέλω να ελπίζω.άμα γυρίσει πάντως η στείρωση είναι αναπόφευκτη.καλημέρα

Παράθεση

***Lilika***

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ***Lilika***
H ***Lilika*** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H ***Lilika*** έγραψε στις 13:27, 16-01-10:

Συμφωνώ,για τα μάτια (και οχι μονο) κάποιας όμορφης γατούλας έφυγε...παρατήρησες οίστρο τις τελευταίες μέρες?
τον αρσενικό δεν τον είχα στειρώσει γιατί ήμουν κάθετη σε αυτό το κομμάτι.
Κακώς ησουν κάθετη σε αυτό το βασικό κομμάτι. Τώρα αντιλαμβάνεσαι έναν από τους πολλούς λόγους που αυτό το κομμάτι είναι βασικό. Εύχομαι να επιστρέψει και όλα να είναι περαστικά.

Παράθεση

3ini

Νεοφερμένος

H 3ini έγραψε στις 13:48, 16-01-10:

είχε οίστρο αυτές τις μέρες.για αυτό έλεγα δεν πάει άλλο κ πρέπει να τον στειρώσω.το θέμα είναι ότι ποτέ δε μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα.πάντα γυρνούσε κάθε λίγο.έτρωγε κ πολύ.η αναμονή είναι που τσακίζει νεύρα.ευτυχώς έχω κ την άλλη γατούλα την αγνούλα μου,μου κάμει ναζάκια κ ξεχνιέμαι.κ να πω κ υπομονή στον φίλο μου για ο,τι τραβάει.εκτός από τις υστερίες μου κάθε μία ώρα τον βγάζω για ψάξιμο.σας ευχαριστώ πολύ,με γεμίζετε πολύ αισιοδοξία

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:56, 16-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από 3ini
είχε οίστρο αυτές τις μέρες.για αυτό έλεγα δεν πάει άλλο κ πρέπει να τον στειρώσω.το θέμα είναι ότι ποτέ δε μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα.πάντα γυρνούσε κάθε λίγο.έτρωγε κ πολύ.η αναμονή είναι που τσακίζει νεύρα.ευτυχώς έχω κ την άλλη γατούλα την αγνούλα μου,μου κάμει ναζάκια κ ξεχνιέμαι.κ να πω κ υπομονή στον φίλο μου για ο,τι τραβάει.εκτός από τις υστερίες μου κάθε μία ώρα τον βγάζω για ψάξιμο.σας ευχαριστώ πολύ,με γεμίζετε πολύ αισιοδοξία
Δεν ειχε δημιουργησει μεχρι τωρα προβλημα απλα γιατι δεν ειχαν ξυπνησει οι ορμονες...Να στειρωσεις και τη θηλυκη σου γατουλα οπωσδηποτε

Μακαρι να μπορουσαν να δουν το μηνυμα σου οσοι δηλωνουν κατα της στειρωσης!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 14:15, 16-01-10:

ευχομαι ο γατουλης να γυρισει συντομα που εγω πιστευω οτι θα γυρισει..μη χανεις το κουραγιο σου..

ξερω οτι περνας δυσκολα και ξερω οτι θα σου μιλησω αποτομα αλλα ειναι απαραδεκτο να μην ηθελες να στειρωσεις τον γατο σου..ξερεις ποσα γατακια γεννηθηκαν επειδη εσυ δεν ηθελες να τον στειρωσεις?και ποσα πεθαναν απο αυτοκινητα φολες και παει λεγοντας?και ποσες εχει αφησει εγκυους και ταλαιπωρηθηκαν ή και πεθαναν στην γεννα?και εκτος απο ολα αυτα ξερεις τι μπορει να εχει κολλησει ο γατος σου απο καυγαδες που μπορει να ειχαν γινει για να διεκδικησει θυληκη γατουλα ή τι μπορει να ειχε κολλησει κατα τη διαρκεια της σεξουαλικης επαφης?προφανως οχι αλλα πρεπει να μαθεις..ειναι απαραδεκτο ολο αυτο..οι γατες δεν κανουν σεξ απο απολαυση αλλα μονο για αναπαραγωγη..επομενως ουτε παθαινουν στερηση ουτε τιποτα..με το να μην στειρωνεις τον γατο σου και να μην ξερεις με ποια αδεσποτη γατα ζευγαρωνει και τι μπορει να εχει κολλησει εγω το θεωρω πολυ εγωιστικο και ανευθυνο ολο αυτο..το να στειρωνεις μια γατα εχει πολλα περισοτερα καλα και κανενα κακο..σορρυ που σου μιλησα αποτομα..αλλα οσοι πασχιζουν για να σωσουν αδεσποτα βρισκουν δεκαδες νεκρα απο φολες και απο αυτοκινητα αγανακτουν με τετοια συμπεριφορα..συγνωμη και παλι..

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,353 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:22, 16-01-10:

Παιδιά, όλα αυτά είναι μάλλον περιττά, απ' τη στιγμή που η κοπέλα δήλωσε ότι θέλει να στειρώσει το γάτο της. Δεν της προσφέρουμε τίποτα λέγοντάς της τα ίδια και τα ίδια. Καλύτερα ας ευχηθούμε να γυρίσει γρήγορα ο γατούλης.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:25, 16-01-10:

Παιδιά,
τα αρσενικά δεν έχουν οίστρο.
Είναι ΠΑΝΤΟΣ καιρού, και εφόσον μυρίσουν θηλυκή σε οίστρο, θα κάνουν τα πάντα για να ζευγαρώσουν μαζί της.

Λογικά αν δεν του τύχει τίποτα, θα γυρίσει..με κάποια θηλυκή θα έχει ζευγαρώσει μάλλον (και θα γεννήσει η γάτα γατάκια..) με κάποια αρσενικά πιθανά να έχει μαλώσει...

Όταν με το καλό γυρίσει και τον στειρώσεις, θα σου έλεγα να του κάνεις και εξετάσεις αίματος για τα νοσήματα που μεταδίδονται με το σεξ και τις γραντζουνιές απο καυγάδες. (ειντς, λευχαιμία)

Εύχομαι όλα να είναι οκ, και να ζήσετε μαζί πολλά χρόνια ακόμα.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 14:25, 16-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Παιδιά, όλα αυτά είναι μάλλον περιττά, απ' τη στιγμή που η κοπέλα δήλωσε ότι θέλει να στειρώσει το γάτο της. Δεν της προσφέρουμε τίποτα λέγοντάς της τα ίδια και τα ίδια. Καλύτερα ας ευχηθούμε να γυρίσει γρήγορα ο γατούλης.
το θεμα ειναι οτι η κοπελα θελει να κανει στειρωση για να μην φευγει ο γατος και να μην εχει οιστρο..οχι γι ολα αυτα που της ειπα..

οπως και να εχει εγω το ευχομαι με ολη μου την καρδια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να χανεις τον γατουλη σου..

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 15:01, 16-01-10:

Μην ανησυχείς,θα γυρίσει γεμάτος γρατσουνιες και πεινασμένος αλλά μάλλον θα γυρίσει...εμένα ο αδέσποτος που ταίζω έρχεται κάθε 3 μέρες και τρώει τώρα που είναι η εποχή τους..αλλά σε κακή κατάσταση...Μόλις έρθει άρπαξε τον και βουρ για το γιατρό...

Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria nena
H Μαρια Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H maria nena έγραψε στις 14:08, 15-07-13:

καλησπερα σας

Ο γατος μου λείπει εδω και μια εβδομαδα απο την περιοχη αγιων αποστολων καλαμου Αττικης. το αγαπουσαμε παρα πολυ και τον προσεχαμε.
απο τοτε που γεννησε η θυληκια αδελφη του, ειδα την ζηλια στα ματια του. δεν τα πλησιαζε αλλα και δεν ηταν επιθετικος καθολου. η θυληκια ασχολουνταν με τα μωρα της εκει που πρωτα ασχολουνταν με τον γατο τον αδελφο της ολη την ωρα. προσπαθουσαμε να δινουμε περισσοτερη αγαπη για να μην νιωθει αβολα μεχρι που εφυγε μια μερα οταν εμεις λειπαμε απο το σπιτι. Ανυσηχω παρα πολυ. Εχω τυπωσει αφισες για την γειτονια και εχω μιλησει σε οσους μπορεσα. Εχω βαλει τα χειροτερα με το μυαλο μου και ειλικρινα εχω χασει τον υπνο μου. Ηταν η μεγαλη μου αδυναμια απο ολα τα γατακια. Ειναι ενος ετους και 2 μηνων. Πεστε μου τι πιστευετε και ποσο πιθανο να γυρισει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 15:54, 15-07-13:

Δεν γνωριζω την αιτια που εφυγε ο γατος κτλ (μην εισαι και σιγουρη οτι φταει η ζηλια ξερω'γω) ομως η γατα μου οταν ηταν 2 χρονων νομιζω ειχε χαθει για μεγαλο χρονικο διαστημα (μια ολοκληρη εβδομαδα) διοτι ειχε τρομαξει με τον θορυβο του πριονιου στο κηπο αλλα επεστρεψε σωα και αβλαβης. Ακομα ζει βασικα και ειναι 9 χρονων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 21:06, 16-07-13:

Εγω έχω 4 γάτες τωρα..2 θηλυκες 3χρόνων περιπου κ 2 αρσενικά..2χρονων και 3μηνών..τα έχω έξω κυρίως αλλά καμια φορα μπαίνουν κ μέσα στο σπίτι. Θα είχα παρα πάνω γατάκια αλλά ξαφνικά εξαφανιστηκαν ενα ενα..2 θηλυκά μικρά κ ένα αρσενίκο ..δεν γυρισαν καθόλου κ έχει περάσει ένας χρόνος για το αρσενικο κ παραπάνω για τα θηλυκά.δεν ξερώ τι συμβαίνει. δεν θέλω να εξαφανιστούν κ αυτα που έχω τωρα..δεν είναι κ στειρωμένα.. :/

Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

H Μαρια Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H maria nena έγραψε στις 21:39, 16-07-13:

Εψαξες καθολου? μπορει να βρησκονται κοντα καπου. Εμενα ο αρσενικος μου ακομα να γυρισει...πανε 2,5 εβδομαδες και εχω τρελλαθει. Ευχομαι μονο να ειναι καλα. Τιποτε αλλο. Την θυληκια μου θα την στειρωσω. Και αν γυρισει ο αρσενικος μου, θα τον στειρωσω και αυτον χωρις καθυστερηση....

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 21:43, 16-07-13:

Ναι έψαξα εννοειται κ δεν τα βρήκα πουθενά! Εχει περάσει τόσος καιρός κ δεν έχουν επιστρέψει..κ εγώ μόνο αυτό ελπίζω,να είναι καλά οι ψυχούλες μου!!

Παράθεση

apostolis36

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apostolis36
. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O apostolis36 έγραψε στις 21:46, 16-07-13:

Οσον αφορα τα αρσενικουλια απο την δικη μου εμπειρια, 4 γατουληδες παντα ερχοντουσαν και φευγανε και καποια στιγμη δεν ξαναγυρισανε ποτε. Η περιοχη ηταν σε χωριο, σχεδον καμια πιθανοτητα να χτυπηθηκαν απο αυτοκινητο. Δεν τους ξαναειδα ποτε, ομως γυρνουσανε ακομη και μετα απο μηνες.

Γραφω το μηνυμα αυτο κυριως για να αναφερω την περιπτωση της μανουλας ολων των γατουλινιων μου, τα οποια πλεον υπερ-προστατευω σε κλειστη απο συρμα "γατουπολη" των 200 τετραγωνικων μετρων (μια πραγματικη πολη με λαβυρνιθους, σπιτακια, νερολακουβες, τουνελ, κρεμασταρια και διαδρομους για να τρεχουνε).

Η μαυρη σε χρωμα αυτη μανουλα με ειχε γνωρισει (και οχι το αναποδο) το 2001 στην ταρατσα της εταιρειας που εργαζομαι. Εκει συνηθιζα να ανεβαινω οταν ηθελα να σκεφτω και ειδικα τα καλοκαιρινα βραδια, ξαπλωνα ανασκελα και εβλεπα τον ουρανο και λογω του χαμηλου φωτισμου στην περιοχη μπορουσα να διακρινω ακομη και μετεωριτες που λεει ο λογος. Τοτε ηταν ενα μικρο μαυρο γατακι, για καποιο λογο με προσεγγισε, γιναμε κολλητοι ως εκει που ανθρωπος με ζωακι λες οτι δεν γινεται. Μηνες παιχνιδιων και φυσικα η καλυτερη τροφη γι αυτο. Μια μερα, συμπτωματικα ισως, η παρουσια εργατών στην ταράτσα την εκφόβισε πολύ και έκτοτε δεν την ξαναείδα ποτέ.

Το 2010, 9 χρόνια μετά, ένα τρυφερό νιαούρισμα πάνω στην ρόδα μια νταλίκας ακινητοποιημένης εκεί στο πάρκινγκ της εταιρείας, με έκανε να θυμηθώ τον εαυτό μου πριν μια δεκαετία... Δεν μπορούσε να ήταν άλλη. Μεγάλη γατούλα πια, με κοίταζε στα μάτια και ίσως παρακαλούσε από μέσα της, εγώ, ο άνθρωπος, να θυμηθώ ποια ήτανε. Δεν θα μπορούσα να κάνω λάθος, άλλη μαύρη γατούλα δεν είχε περάσει από την ζωή μου. Και το ότι με άφησε αμέως να την αγκαλιάσω μου είχε διώξει τον πόνο και την ολάκερη θλίψη της ζωής μου. Τόσο ευτυχισμένος είχα γίνει.

Οι γατούλες είναι ανεξάρτητα ζωάκια, ναι, αλλά το κεφαλάκι τους μπορεί να θυμηθεί αυτά που εμείς ξεχνάμε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

H maria nena έγραψε στις 11:26, 17-07-13:

Ειλικρινα "αποστολις36" δακρυσα απο αυτην την ιστορια. Παντα θεωρουσα ευλογημενους τους ανθρωπους που αγαπουν και βοηθουν οσο μπορουν τα ζωα. Εγω προσωπικα δεν περιμενα στη ζωη μου να αναπτυξω τετοιο δεσιμο με γατα, ισως επειδη δεν το ειχα ζησει. Ομως ο γατουλης μου, εαν ειναι καλα, ξερω πως θα γυρισει καποια στιγμη γιατι πανω απο ολα ξερει ποσο τον αγαπησαμε. Απο την στιγμη που γεννηθηκε, η μητερα του ειχε χαθει και τον ταιζαμε με το μπιμπερο και την αγαπη που του δειχαμε ουτε παιδι ανθρωπο να ειχαμε!
Εδω και 2,5 εβδομαδες που εχει φυγει, εχω χασει τον υπνο μου και την ορεξη μου. Βαζω τα χειροτερα με το μυαλο μου. Αυτο που με τρομαζει ειναι ο ανθρωπος. Μονο αυτος μπορει να βλαψει τα ζωα, κανεις αλλος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 14:04, 17-07-13:

Λένε ότι οι γάτες βρίσκουν πάντα το σπίτι τους..μακάρι να επιστρέψουν όλα τα χαμένα γατάκια σπίτια τους!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,083 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:24, 21-07-13:

Maria nena, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το άρθρο και προσπάθησε να εφαρμόσεις αυτά που γράφει. Η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να τα παρατήσεις και ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να επιστρέψει και πάλι κοντά σας. Το εύχομαι ολόψυχα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

H maria nena έγραψε στις 12:12, 22-07-13:

Selina Kyle σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Εχουν περασει σχεδον 3 εβδομαδες και δεν εχει εμφανιστει. Εχω βαλει αφισες, εχω μιλησει με γειτονες, περπαταω και ψαχνω....νιωθω οτι εχω απελπιστει...
Στο εξοχικο πηγαινω καθε Παρασκευοσαββατοκυριακο, οι γονεις μου ειναι εκει μονιμα ομως εγω μπορω να περπαταω και να ψαχνω γιατι οι γονεις μου ειναι μεγαλοι ανθρωποι ποσο να ψαξουν!
Τι εχει γινει? Βαζω τα χειροτερα σεναρια με το μυαλο μου και απογοητευομαι.....Ποσο μπορει να περιπλανηθει για να βρει να ζευγαρωσει? Τα αρσενικα ξεχνανε τοσο ευκολα το αφεντικο τους ?

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,379 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:39, 22-07-13:

Μα γιατί να ξεχνάνε?Φυσικά και όχι. Κανένα ζώο δεν ξεχνάει αυτούς που το φροντίζουν είτε αρσενικό είναι είτε θηλυκό. Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση του γατούλη σου υπερίσχυσε απλά το φυσικό του ένστικτο, που είναι να ζευγαρώσει, αφού δεν είναι στειρωμένος.
Γατάκια πάντως της γειτονιάς που έρχονταν κάθε βράδυ για φαγητό, έχουν κάνει και μήνα να εμφανιστούν στο ζευγάρωμα. Σημασία δεν έχει μόνο να ψάχνεις, αλλά να ψάχνεις και σωστά. Προσπάθησε να εφαρμόσεις όσα λέει το άρθρο, σχετικά με τις ώρες ψαξίματος , το κόλπο με τα ούρα και γενικά ο,τι λέει το άρθρο.
Μακάρι να είναι καλά!!!!Έχεις όλη μας την θετική ενέργεια, όσο τον ψάχνεις!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

H maria nena έγραψε στις 11:56, 26-07-13:

καλημερα !!!
Εχω την απεραντη χαρα να σας πω πως βρηκα τον γατο μου!!!!!!! Υστερα απο ενα μηνα και μια εβδομαδα εχθες βραδυ ειχα μια κληση στο κινητο μου απο μια κοπελα που ειχε δει τις αφισες που εχω κολλησει με την φωτογραφια του Thomas...ηταν σε μια ταβερνα μαζι με αλλες γατες 500 μετρα μακρυα απο το σπιτι μου!!!!
Επειδη εχω λαβει πολλα τηλεφωνηματα αυτον τον καιρο να μου λενε οτι καποιοι τον ειδαν, ειχα κουραστει να τρεχω και τελικα να μην ειναι αυτος...
Εχθες ομως ηταν!!! Ηταν αυτος, αδυνατος, φοβησμενος και κουκλος οπως παντα!!!! Ναναι καλα το κοριτσι που τον βρηκε και με πηρε τηλεφωνο!!
Να ειναι καλα ολοι οι ανθρωποι που σεβονται και αγαπανε τα ζωακια!
Σημερα πρωι πρωι τον πηγα στο γιατρο για εξεταση και στειρωση.....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:00, 26-07-13:

Μπράβο κοπέλα μου! Χάρηκα τόσο! Άντε πάντα τέτοια να διαβάζουμε! Και να μην ξαναπεράσετε τέτοια λαχτάρα! Να είστε στο εξής πάντα μαζί, δεμένοι κι ευτυχισμένοι!

Παράθεση

maria nena (Μαρια Μ.)

Νεοφερμένος

H maria nena έγραψε στις 12:06, 26-07-13:

Σε ευχαριστω πολυ Φωτεινη μου!!
Καταλαβα καλα μετα απο αυτο ποσο σημαντικο ειναι να μην παραιτουμαστε! Η δικη μας προσπαθεια ειναι το αλφα και το ωμεγα. Αφισες, αφισες , αφισες !!!! Γιατι υπαρχουν και φιλοζωοι με ευαισθησια στο θεμα !!

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 12:30, 26-07-13:

Οι γατούλες είναι απρόβλεπτα πλάσματα.Δεν πρέπει να τα παρατάμε εύκολα αλλά να εξαντλούμε κάθε περιθώριο.
Το σίγουρο είναι ότι δεν ξεχνάνε αυτούς που τις αγαπάνε-όσα αντίθετα κι αν λέγονται από διάφορους-και σίγουρα θυμούνται πράγματα που εμείς ξεχνάμε.Μια από τις γατούλες μου το έχει σαν χόμπι να εξαφανίζεται συχνά -πυκνά για 1-2 μέρες ,ίσα-ίσα για να με τρελλαίνει.
Κι όταν εμφανίζεται είναι πιο τρυφερή κι πιο αγαπησιάρα.Δεν ξέρω με τεστάρει μάλλον,τι να πω

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,684 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 12:45, 26-07-13:

'Οταν διαβάζουμε τέτοια νέα, χαιρόμαστε και ανακουφιζόμαστε!!
Και βοηθάει να μη χάνουν την ελπίδα τους και να μην τα παρατάνε όσοι έχουν χάσει ψυχούλα!!
Εύχομαι να ήταν η τελευταία αγωνία που περάσατε με το γατούλη! Και αφού πήγε και για τη στείρωση, όλα καλά θα πάνε απο'δω και πέρα...

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:54, 26-07-13:

Χαίρομαι για την τόσο αίσια έκβαση της περιπέτειας που είχατε!
Εύχομαι να μην χαθεί ποτέ ξανά!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 20:13, 26-07-13:

Tί ευχάριστα νέα !!!

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 14:58, 13-02-14:

Παιδιά το ξέρω οτι έχει υποθεί και στο παρελθόν αυτο το θέμα και το ξέρω ότι ειναι περίοδος αναπαραγωγής αλλα ανήσυχω πολύ!! Ο γάτος μου ο Garry λείπει σχεδόν 2 εβδομάδες είναι 2 χρονών και πρώτη φορά εξαφανιζεται..Γενικά όμως μένει και μέσα και έξω απο το σπίτι!! Εχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τπτ ακόμα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Τίποτα δεν έμεινε πια στην αυλή :(( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 10:50, 14-02-14:

Ειναι στειρωμενος ο γατουλης;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 00:36, 15-02-14:

Οχι δεν είναι...Δεν έχει λείψει ξανά τόσο πολύ..εχω ακούσει και για άλλους αστείρωτους γάτους να έχουν φύγει αλλα στο τέλος γύρισαν....

Παράθεση

hulk123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hulk123
Ο hulk123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O hulk123 έγραψε στις 19:38, 05-03-14:

Καλησπέρα,

Πριν μερικές μέρες η γάτα μου βγήκε απ το σπίτι για την βόλτα της που έκανε κάθε μέρα. Από τότε δεν έχει επιστρέψει... ήταν έγκυος περίπου 2 μηνών και είναι η πρώτη της γέννα. Υπάρχει η πιθανότητα να επιστρέψει πίσω;;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 13,959 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:30, 06-03-14:

Καλησπέρα! Εμφανίστηκε καθόλου ξανά η γατούλα; Ίσως πήγε κάπου να γεννήσει. Έμενε κυρίως μέσα ή κυρίως έξω από το σπίτι;
Αν δε γύρισε ακόμη θα πρότεινα να ψάχνετε συχνά, μπορεί να είναι λεχώνα και να χρειάζεται βοήθεια, φροντίδα κλπ. Καλή τύχη!

Παράθεση

hulk123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hulk123
Ο hulk123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O hulk123 έγραψε στις 21:42, 06-03-14:

Ναι έβγαινε σε καθημερινή βάση... Αυτές τις μέρες ψάχνω συνέχεια χωρίς αποτέλεσμα βέβαια... Ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:51, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από hulk123
Ναι έβγαινε σε καθημερινή βάση... Αυτές τις μέρες ψάχνω συνέχεια χωρίς αποτέλεσμα βέβαια... Ευχαριστώ πάντως!
Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο. Ίσως σας βοηθήσει!

Παράθεση

elenimargaroni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenimargaroni
H elenimargaroni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elenimargaroni :) έγραψε στις 17:01, 06-06-15:

Kαλησπέρα σας!
Το περασμένο καλοκαίρι,καθώς περνούσα απο ένα κάδο της γειτονιάς,με σταματησαν νιαουρισματα νεογνου,ολο παραπονο.
Μετα απο βοήθεια γειτόνων μπόρεσα και απεγκλώβισα ενα νεογέννητο γατάκι,τον Λάκη(lucky) όπως τον ονόμασα στη συνέχεια.
Τον μεγαλωσα με τα μπιμπερό,με όλες του τις ανέσεις,του έδωσα πολυ πολυ αγάπη,και γεννήθηκε μια πολυ δυνατή φιλία.
Το τελευταιο διάστημα ο μικρος άρχισε να ξεπορτίζει,εβγαινε στα χωράφια εδω απο πίσω απτο σπίτι μου,και τα βράδια ερχόταν για τις ανάγκες του και ξανα μανα τα ιδια.
Τη Δευτέρα που μας πέρασε,ο μικρος τη κοπάνησε κατα τις 10 και δεν εχει δώσει σημεία ζωής εως σήμερα.
Πολύ φοβάμαι οτι δε θα ξαναγυρίσει,αλλα αυτο που με τρομαζει δεν ειναι μηπως γλυκαθηκε-επειδη οπως γνωρίζω ειναι "η εποχή τους",αλλά το ενδεχόμενο μήπως του συνέβη κάτι κακό.
Εχουν περάσει 4-5 μερες απο τη μέρα που εξαφανίστηκε.Τι συμβαίνει σε αυτες τις περιπτώσεις απο την εμπειρία σας;
υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί μετα απο καιρό;τα ζώα που μεγαλώνουν σε σπίτια με το δρόμο ειναι πιο επιφυλακτικά ή πιο απρόσεχτα;
Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,719 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:34, 06-06-15:

Καλησπέρα.
Τα ζώα είναι σαν μικρά παιδιά, νήπια για την ακρίβεια και δεν έχουν καθόλου επίγνωση του κινδύνου. ΄Ετσι μένει σε μας να τα κρατάμε προστατευμένα όσο γίνεται.
Για τον γατούλη σου τώρα, όταν φεύγουν για να ζευγαρώσουν μπορεί να λείψουν και βδομάδες και τελικά να γυρίσουν, γεμάτα πληγές από τους τσακωμούς με τους άλλους αρσενικούς αλλά και από τα θυληκά που δεν θέλουν πάντα. Και ακόμα και να θέλουν, πονάνε πολύ κατά την διαδικασία και είναι φυσικό να γίνονται και τραυματισμοί.
Θα σε συμβούλευα λοιπόν αν θέλεις να τον κρατήσεις προστατευμένο, όταν με το καλό γυρίσει (πράγμα που εύχομαι) να τον στειρώσεις για να ησυχάσει κι εκείνος από τις ορμές του αλλά κι εσύ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lolos123456789

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lolos123456789
Ο lolos123456789 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lolos123456789 έγραψε στις 19:56, 26-02-17:

γεια σας εχω ενα γατακι 1χρονου αρσενικο και λυπει εδο και δυο εββδομαδες ακουσα πως αυτη την περιοδο κηνηγανε θηλικες αλλα αρχιζω να ανισιχω τι να κανω

σε ποσες βδδομαδες γυριζουν?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 26-02-17 στις 21:01. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:18, 26-02-17:

Καλησπερα.Δεν υπαρχει καποιο στανταρ για αυτο.Μπορει επισης και να μην γυρισουν ποτε.Οι κινδυνοι εκει εξω,ειναι πολλοι.
Δεν ξερω που μενεις,σε χωριο δηλαδη,σε κτημα..σε πολη κλπ.
Ψαξτον.Βαλε φαγακι εξω απο το σπιτι,βγες και χτυπα καποιο μεταλικο αντικειμενο,πχ το αλουμινενιο του πιατακι με ενα κουταλι,φωναζε το ονομα του κλπ.
Το καλυτερο βεβαια που εχεις να κανεις ειναι οταν και αν εμφανιστει,να τον στειρωσεις.Εκτος του οτι τριγυρναει εξω και κιδυνευε απο αυτοκινητα,φολες κλπ,αφηνει και εγκυες αλλες γατες,με αποτελεσμα παλι αδεσποτα που υποφερουν,αλλα κινδυνευει απο θανατηφορες ασθενεις οπως αιντς της γατας,λευχαιμια και λοιμωδη περιτονιτιδα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-02-17 στις 20:29.
Παράθεση

Μπιμπίκο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μπιμπίκο
H Μπιμπίκο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Μπιμπίκο έγραψε στις 23:55, 26-02-17:

Καλησπερα.
Σας παρακαλω εσεις με την εμπειρια σας τι πιστευετε; Ταϊζω γατουλες που ερχονται εξω απ το σπιτι μου. Ειναι μια συγκεκριμενη σχεδον 2 ετων που την ταϊζω απο μωρο,κ φυσικα και καποιοι αλλοι, αλλα εγω ως επι το πλειστον. Βρηκε ενα χαμοσπιτο 2-3 σπιτια πιο περα απο το δικο μου κ εκει γεννησε 2 φορες. Απο τη δευτερη γεννα τα 3 μικρα που της εμειναν ειναι 4 μηνωνκαι απο την πρωτη το αγορακι που της εμεινε ειναι 11 μηνων. Ηταν μαζι μερα νυχτα. Ειχε ορισει τον μεγαλο, προστατη τους, εφοσον τον ειχε διωξει και την παρακαλουσε να τον παρει κοντα της. Η μαυρούλα μου περασε δυσκολο χειμωνα. Ερχοταν κρυωμενη, καταπονημενη κ αϋπνη. Αλλα εκει που πηγαινε να χαλαρωσει, πεταγοταν, "εκλεβε" φαγητο και ετρεχε στα μωρα της. Τελευταια, πετουσα, συμφωνα με δικες της υποδειξεις, μεγαλα αλουμινοχαρτα με ζεστο φαγητο μεσα στο σπιτι. Ομως η μαυρουλα μου εχει εξαφανιστει απο τη Δευτερα, μια βδομαδα τωρα, και ειμαι μες τη στενοχωρια. Πιστευετε οτι εχει κουραστει απο τις γεννες κ ολη τη ρουτινα κ εφυγε; το συνηθιζουν; Ή μηπως κατι αλλο συμβαινει. Παντως εχουμε φαει τον τοπο να την ψαχνουμε! Ειμαστε ολοι πολυ χαλια γιατι τα μικρα βγαινουν στο παραθυρο κ την περιμενουν. Κ να φανταστειτε οτι πλεον αυτην τη βδομαδα ετοιμαζομασταν να την παμε για στειρωση, κ το συζητουσαμε και κοντα της....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:44, 27-02-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.
Πιστευετε οτι εχει κουραστει απο τις γεννες κ ολη τη ρουτινα κ εφυγε; το συνηθιζουν;
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Αυτο ειναι ανθρωπινη σκεψη...
Ομως το κατι αλλο να συμναιβει..ναι,μπορει.Και δυστυχως οχι καλο.
Τι να σου πω;Μακαρι να την βρειτε και να μην συνβαινει κατι κακο,το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους