Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,589 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,583 μηνύματα σε 94,875 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 618 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

papakimou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη papakimou
H papakimou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H papakimou έγραψε στις 11:54, 25-05-10:

τα ορφανούλια μου τα έχω είδη 2 εβδομάδες! Κουράστηκα πολύ είναι η αλήθεια γιατί είναι 4 αλλα χαλάλι τους! είναι περιπου 22 ημερών . Προσπάθησα να τα βάλω να φάνε απο μπολάκι (γιατί ένα ένα με το μπιμπερο με κουρασε πάρα πολύ) αλλα πατούσαν μέσα στο μπολακι και εριχναν το γάλα έξω... Μετα προσπαθησα να τα βάλω να φάνε αλεσμένη κονσερβα αλλα οταν έτρωγαν έκαναν σα να φτερνίζονται και φοβήθηκα μηπως πνιγονται! Ποτε θα μπορεσουν να φάνε τροφή;; Μπορουν σε αυτή την ηλικία να καταπιουνε κανονικά; έχουν αρχίσει να βγάζουν δοντάκια.
ένα άλλο πρόβλημα είναι τα κακα τους. κάνουν τα κακά τους πατανε πάνω τους και μετα παίζουν μεταξύ τους και γινονται όλο σκατουλες. τα σκουπιζω με βαμβάκι και νερό αλλα δε φευγουν καλα και σε μερικα εχουν κάνει κόμπους. Μπορώ να τα κάνω μπάνιο σε αυτή την ηλικία;;; Έχω βρει οικογένειες και για τα τέσσερα. Τα τρια θηλυκα θα μείνουν στο ίδιο σπίτι ο αρσενικούλης μου θα παέι σε ένα φίλο που έχει είδη μια γατα. Θέλω όμως να τα δώσω όταν θα αρχίσουν να τρώνε από μπολ. και κατι ακομα να ρωτησω βρε παιδια μηπως σας εχει τυχει. Ειναι λίγο αστείο αλλα ενα γατακι, το πιο ήσυχο, το πιο δειλο πιπιλαει συνέχεια το πουλακι του αρσενικου, γιατι το κάνει ; φοβάμαι μηπως πάθει καμια μολυνση και αυτή αλλα και ο αρσενικος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 19:42, 13-08-11:

Μου ηρθε το παρακατω μνμ απο γνωστη μου.Το παραθετω οπως ειναι

καλησπερα.θελω να κανω μια ερωτηση ειμαι διακοπες στο εξωχικο μου και μια γατα της γειτονιας εχει κανει 4 μικρα (δν ειναι παραπανω απο 15 ημερων ττωρα ανοιγουν τα ματια τους.) και τα εχει παρατημενα δεν τα ταιζει.τα εχω μαζεψει σε μια κουτα και τα ταιζω γαλα με συριγγα.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει κατα ποσο κανει που τα ταιζω γαλα εμποριου σε τοσο μικρη ηλικια και επειδη ανακαλυψα πως εχουν ψυλλους κατα ποσο κανει να τους βαλω καποιο φαρμακο για τους ψυλλους(λογω ηλικιας παλι) ευχαριστω πολυ

Το μονο που ηξερα να πω στην κοπελα ειναι να παει αν ειναι εφικτο σε πετ σοπ να παρει γαλα ειδικο για γατακια και για τους ψυλους οτι μαλλον απογορευεται σε τοσο μικρα να τους βαλουμε φαρμακα του εμποριου και καλυτερα να τα δει κτηνιατρος αν παλι ειναι εφικτο. ΟΠοιος ξερει ας απαντησει να βοηθησουμε την κοπελα και τα μωρακια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:12, 13-08-11:

Καλα απαντησες.
Το ανθρωπινο γαλα προκαλει διαρροιες.Να παρει ειδικο γαλα για γατακια απο πετ,ή κτηνιατρειο.Επισης μπιμπερο για γατακια,που θα τους μεγαλωσει λιγο την τρυπουλα,για να πινουν πιο ευκολα.Περιπου καθε 4 ωρες ταισμα.Τριψιμο το πωπουδακι τους μετα απο καθε γευμα,για να ενεργουνται.
Για τους ψυλλους θα πρεπει να ρωτησει κτηνιατρο..και καλυτερα να του τα παει να τα δει κιολας.Δες και εδω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:19, 13-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλα απαντησες.
Το ανθρωπινο γαλα προκαλει διαρροιες.Να παρει ειδικο γαλα για γατακια απο πετ,ή κτηνιατρειο.Επισης μπιμπερο για γατακια,που θα τους μεγαλωσει λιγο την τρυπουλα,για να πινουν πιο ευκολα.Περιπου καθε 4 ωρες ταισμα.Τριψιμο το πωπουδακι τους μετα απο καθε γευμα,για να ενεργουνται.
Για τους ψυλλους θα πρεπει να ρωτησει κτηνιατρο..και καλυτερα να του τα παει να τα δει κιολας.Δες και εδω.
ευχαριστω Εφη μου για την απαντηση!ΛΟγικα τα βλεπει η κοπελα εδω.Επικοινωνησε με κτηνιατρο και της ειπε να τους δινει γαλα(το δικο μας) μεχρι την τριτη που θα ανοιξουν πετ σοπ και κτηνιατρεια να τα παει

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,747 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:43, 13-08-11:

αμα ειναι 22 μερων μια χαρα ειναι,μπορεις να τους δωσεις κονσερβα για γατακια απ το σουπερ μαρκετ,εγω 2 βδομαδων τα ειχα βρει και τους εδωσα,(λογω συγκυριων,δεν εχουμε πετ-σοπ,κτηνιατρο,κλπ.)θα βαλεις ενα πιατακι ρηχο με κονσερβα,λυωμενη καλα με πηρουνακι,βουτας ενα-ενα κεφαλακι και τρωνε,διπλα ενα πιατακι απ αυτο που βαζουμε στον πατο της γλαστρας με αμμο για γατες,τους κανεις τον ποπο με μωρομαντηλο να ενεργοποιηθει το αντερακι κι απευθειας στην αμμο,αμεσως μαθαινουν.μετα σε καφασι με καθαρη πετσετα,χαχχα βοηθησε το καφασι τις πρωτες μερες,απλα αλλαζα συχνα πετσετες μεχρι που εμαθαν την αμμο τους.και μια χαρα θα πανε,γενικα τα μονα μωρα που εχω βρει και δεν εζησαν ειναι οσα ειχαν κλειστα ματια,κι αυτο γιατι δεν εχω εδω ειδικο γαλα,με αγαπη κι υπομονη ολα πανε καλα συνηθως!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:54, 13-08-11:

Kαλε..εδω γραφει οτι τωρα ανοιγουν τα ματακια τους..τι 22 ημερων;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,747 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:58, 13-08-11:

διαβασε το πανω-πανω,ετσι γραφει οτι τα εχει ηδη δυο βδομαδες και ειναι περιπου 22 μερων.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:59, 13-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Kαλε..εδω γραφει οτι τωρα ανοιγουν τα ματακια τους..τι 22 ημερων;
Εφη νομιζω οτι αναφερεται στο πιο πανω απο το δικο μου!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:01, 13-08-11:

οκ πουπουλινα δικιο ειχες,το μυνημα που απαντησα εγω ηταν το παραπανω,που ειχε ημερομηνια περσυνη δε το προσεξα συγνωμη.εσυ μιλας για το καινουργιο μνμ,που λεει 15 μερων.σωστα εκει θελει ειδικο γαλα,και πολυ υπομονη,ευχομαι καλη τυχη!!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:01, 13-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
διαβασε το πανω-πανω,ετσι γραφει οτι τα εχει ηδη δυο βδομαδες και ειναι περιπου 22 μερων.
ΡΕνακι η απαντηση που εδωσες ειναι για ποστ του 2010!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:06, 13-08-11:

ναι τωρα το ειδα το γραψα και παραπανω για τη γκαφα μου!!!!αν εχετε ενα πετ σοπ εκει θα σου δωσουν υγρο σπρευ για ψυλους,εγω τους ειχα βαλει frontline 15 μερων τα ειχα βρει και δεν ειχα γαλα ειδικο,με υπομονη τους εδωσα κονσερβα και επεζησαν.με το γαλα δε τα ειχαμε παει καλα,μου ειχαν κανει διαρροιες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:11, 13-08-11:

Οταν απαντατε σε συγκεκριμενο ποστ,καλο θα ειναι να κανετε παραθεση(παταμε το κουμπακι ΠΑΡΑΘΕΣΗ,στο ποστ που θελουμε),και εχουμε κανει την παραθεση.Για να μην μπερδευομαστε δηλαδη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lina Stergiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lina Stergiou
H Lina Stergiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Lina Stergiou έγραψε στις 20:06, 10-05-12:

Καλησπέρα!
Πριν από μια βδομάδα βρήκα στην άκρη του δρόμου, μέσα σε κάτι χόρτα, ένα μικρό γατάκι να κλαίει. Το πήρα σπίτι αλλά η πρώτη επαφή με το σκυλί μου ήταν ... επεισοδιακή. Η Μίλι (το σκυλί μου) δεν εκτίμησε τον νεοφερμένο και με το που βρήκε την ευκαιρία τον άρπαξε απο το κεφάλι. Βασικά έβαλε το κεφάλι του μέσα στο στόμα της, όλο το κεφάλι! Όλη αυτή την εβδομάδα προσπαθούμε να την κάνουμε να το συνηθίσει. Έχει κάνει πρόοδο, του δαγκώνει μόνο το αυτάκι και του γαβγίζει, αλλά εγώ φοβάμαι μήπως δεν τα βρουν. Εσείς τι νομίζετε;
Ο Γατούλης, όπως τον φωνάζω γιατί δεν του έχω βρει όνομα ακόμα, είναι περίπου 40 ημερών σύμφωνα με τον κτηνίατρο αλλά ακόμα τρώει (πατέ) και πίνει με την σύριγγα. Πως θα τον κάνω να φάει και να πιεί μόνος του; Επίσης, πως θα μάθει να πλένεται μόνος του αφού δεν έχει τη μαμά του να του δείξει; Τον έχω δει μετά το φαγητό που γλύφει λίγο τα πόδια του αλλά φοβάμαι μήπως δεν μάθει να πλένεται με τις ώρες όπως όλες οι γάτες!
Και η τελευταία ερώτηση μου, προς το παρόν, είναι τι να του βάλω στο "δωμάτιο" του για να είναι ευχαριστημένος και να έχει να ασχολείται όσο είναι μόνος του; Δεν έχω και πολύ χρόνο αυτή την περίοδο για να ασχολούμαι μαζί του λόγω διαβάσματος (είμαι φοιτήτρια)...
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει λιγάκι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,668 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 18:14, 12-05-12:

Γεια σου Λίνα! Συγχαρητήρια που μάζεψες το μικρούλι, εύχομαι να είναι καλά. Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για το πώς μεγαλώνεις γατάκι εδώ http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=24725
Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,379 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:45, 13-05-12:

3, ίσως μίας ημέρας. Είναι Κυριακή δεν έχω ειδικό γάλα ούτε μπιμπερό. Τι τα ταίζω? Πεινάνε και κλαίνε συνεχεια. Βοήθεια!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:47, 13-05-12:

Μια συνταγή που έχω διαβάσει από τη Σταυρούλα είναι η εξής:

85 γρ συμπυκνωμένο γάλα
85 γρ νερό
115 γρ γιαούρτι (πλήρες, όχι light)
3 μεγάλους ή 4 μικρότερους κρόκους αυγού (όχι ασπράδια)

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,379 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:50, 13-05-12:

Τι να το κάνω αυτό?Να τα ανακατλέψω όλα μαζί?Και με τι να τους το δώσω εναλλακτικά του μπιμπερό?Μόνο γάλα και νερό δεν είναι καλύτερο??

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 18:43, 13-05-12:

Εμένα μου είχε πει η κοπέλα στο πετ σοπ αν δεν έχω γάλα για γάτες να αραιώσω νουνού συμπυκνωμένο με νερό (λίγο περισσότερο νερό), μπορείς απλά να κάνεις αυτό μέχρι αύριο που θα πάρεις ειδικό γάλα μιας και είναι δευτέρα. Ούτε σύριγγα έχεις; καλαμάκι αν δοκιμάσεις; Να τους ρίχνεις λίγο λίγο στο στόμα;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,083 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:47, 13-05-12:

Νομίζω Ναταλία μου, πως η συνταγή που σου δωσε ο Γιώργος είναι πολύ καλή, σαν λύση ανάγκης βέβαια, μέχρι να τα πας σε κτηνίατρο. Πιστύεω πως όλ' αυτά πρέπει να τα κτυπήσεις λιγάκι για να ενωθούν.
Πως πάνε τα γατάκια;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 13-05-12:

Τι εγινε με τα μικρα;;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 09:45, 14-05-12:

Καλημέρα παιδιά..
δυστυχώς τα γατάκια μου δεν άντεξαν και έφυγαν χθες. Το πρώτο μία ώρα περίπου αφότου τα βρήκα.Ήταν εξ' αρχής χάλια, προσπάθησα με λίγο ζαχαρόνερο μπας και συνέλθει αλλά τίποτα.
Τα άλλα δύο, έφυγαν την νύχτα το ένα στις 2 και το άλλο στις 3. Δεν ξέρω γιατί. Ήταν τόσο μικρά τα μωρά μου. Το ένα είχε ακόμη τον ομφάλιο λώρο. Τα είχα βάλει σε ένα κουτάκι, είχα μία σόμπα κοντά τους και ήταν ζεστά. Ένα αρκουδάκι και ρολογάκι. Τους έδινα ανά μία ώρα 1 ml γάλα εβαπορέ αραιωμένο με νερό και τα έτριβα και μετά με βαμβακάκι και έκαναν κανονικά τσισάκια. Το ένα άρχισε γύρω στη 1 να γκρινιάζει και λίγο αφότου ησύχασε μας αφήσε και το δεύτερο, που ήταν ούτως ή άλλως πιο αδύναμο μία ώρα μετά. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος..
Πάντως με βάση την κατάσταση στην οποία βρήκα το πρώτο από τα τρία που πέθανε το μεσημέρι, καταλήγω ότι έμειναν πολύ ώρα εκεί προτού τα βρω.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 10:19, 14-05-12:

Ψυχούλες μου...
Μη στενοχωριέσαι καθόλου καλή μου, όμως! Έκανες το καλύτερο δυνατό για αυτά και μπράβο σου γι'αυτό. Απλώς ήταν πάρα πολύ δύσκολο αφού ήταν τόσο μωρά.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:56, 14-05-12:

Λυπάμαι πολύ για αυτή την άσχημη εξέλιξη....
Τουλάχιστον προσπάθησες όσο μπορούσες να τα φροντίσεις, Ναταλία.
Για το ότι δεν τα κατάφεραν δεν ευθύνεται κανένας άλλος πέραν από τον άνθρωπο( που τα χώρισε από τη μητέρα τους και τα πέταξε...

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 11:26, 14-05-12:

Kρίμα τα μικρούλια.. Αλλά εσύ δε φταις καθόλου, είναι δύσκολο να επιβιώσουν τόσο μωρά χωρίς τη μαμά τους.. Έκανες ό,τι μπορούσες..

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 11:26, 14-05-12:

Οι ψυχούλες μου.. ήταν τόσο γλυκά. Και ήθελαν τόσο να ζήσουν. Προσπάθησαν αλλά δεν μπορούσαν.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,083 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:13, 14-05-12:

Λυπάμαι πολύ Ναταλία μου.. εσύ έκανες ότι μπορούσες αλλά δεν ήταν αρκετό γιατί αυτά ήταν νεογέννητα. Μόνο η μάνα τους μπορούσε να τα αναστήσει. Αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό εφόσον ένας ακόμα μικρός Θεός αποφάσισε για τη μοίρα τους.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:54, 14-05-12:

Λίνα καλοσώρισες στο My Cat
Μην ταίζεις το γατάκι με τη σύριγγα. Χρειαζεται να αγοράσεις ειδικό μπιμπερόν. Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν στη φροντίδα νεογέννητου διάβασε επίσης:

Kit επιβίωσης για νεογέννητα γατάκια
Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε (άρθρο)

Παράθεση

Lina Stergiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lina Stergiou
H Lina Stergiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Lina Stergiou έγραψε στις 22:36, 14-05-12:

Δυστυχώς ο Γατούλης μου ψόφησε σήμερα...
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 23:25, 14-05-12:

Πάντως είναι τρομερό. Τα έχεις κοντά σου μόνο λίγες ώρες και προλαβαίνεις να κάνεις όνειρα για το ότι θα μεγαλώσουν, πόσο όμορφα θα είναι, τι καλά σπιτάκια που θα τους βρεις.. και σε μία στιγμή..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 01:11, 15-05-12:

Πέθανε δηλαδή...
Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη αυτή.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:33, 15-05-12:

Λυπάμαι..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:34, 15-05-12:

Το ξέρω Ναταλία μου. Το χω περάσει.. είναι τόσο κρίμα!

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,668 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 13:23, 15-05-12:

Τον καημενούλη...τουλάχιστον πρόλαβε να αισθανθεί φροντίδα και αγάπη πριν φύγει

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 15:30, 16-05-12:

Παιδια γεια σας! Συγγνωμη που γραφω εδω, αλλα δεν ξερω πως να φτιαξω νεο θεμα και ειδα οτι το τελευταιο μηνυμα το γραψατε χθες εδω, οποτε εχω ελπιδες να δειτε το δικο μου και να με βοηθησετε! Βρηκα στα σκουπιδια σημερα το πρωι ενα γατακι μικρο, αλλα δεν μπορω να προσδιορισω την ηλικια του. Ματακια εχει ανοιξει, αλλα ειναι σαν το χερι μου. Πρεπει να ειναι μερικων εβδομαδων, λιγοτερο απο μηνα το κοβω αλλα απο γατακια δεν εχω εμπειρια, μονο απο σκυλια ξερω! Ζηταω τη βοηθεια σας! Καθε ποτε τρωνε;; Δεν εχω ιδεα! Τι γαλα να του δωσω; Να του αγορασω κατι; Να το δωσω δεν υπαρχει περιπτωση. Επισης εχω μια γατα αλλα μενει στον κηπο, μηπως το κολλησει τιποτα; Να τα φερω σε επαφη; Δινω και πανελληνιες και τα πραγματα ειναι δυσκολα!! Ας μου στειλει σας παρακαλω πολυ προσωπικο μηνυμα οποιος μπορει. Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν πολυ χρησιμη. Παω να του βρω μια κουτα να του φτιαξω κρεβατακι με πανακια για να μεινει ζεστο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:40, 16-05-12:

Κατ'αρχήν βάλε το σε μία κούτα. Στρώσε κάτω χαρτί κουζίνας απορροφητικό και πάρε δύο - τρία μικρά μπουκάλια νερού και βάλε μέσα πολύ ζεστό νερό. Τύλιξέ τα με ένα πανί ή χαρτί διπλό κουζίνας για να μην του προκαλέσεις έγκαυμα και κράτα το σταθερά σε ένα ήσυχο σημείο του σπιτιού. Διάβασε και εδώ : http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=102662
Θα πάρεις από ένα πετ σοπ ειδικό γάλα για μωρά και μπιμπερό και θα αραιώνεις 1 προς τρία, δηλ. 1 γάλα, 3 νερό. Θα το ταίζεις κάθε 3 ώρες και μετά από κάθε γεύμα θα τρίβεις καλά την κοιλίτσα του για να ρεύεται και να κάνει τσίσα & κακά. Δεν ξέρω πόσο μικρό είναι...περπατάει, κινείται άνετα...; Λογικά από το μέγεθος που μου λες πρέπει να είναι γύρω στις 2 εβδομάδες....Δύσκολο το μεγάλωμα του μικρού γατιού αλλά θα σε ανταμείψει αφού λες πως δεν θέλεις να το δώσεις. Και θα σου έλεγα να μην το φέρεις σε επαφή με τη γάτα που ζει εκτός σπιτιού. Καλή τύχη και εύχομαι όλα καλά γιατί έχεις και διάβασμα!!!

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 09:42, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Κατ'αρχήν βάλε το σε μία κούτα. Στρώσε κάτω χαρτί κουζίνας απορροφητικό και πάρε δύο - τρία μικρά μπουκάλια νερού και βάλε μέσα πολύ ζεστό νερό. Τύλιξέ τα με ένα πανί ή χαρτί διπλό κουζίνας για να μην του προκαλέσεις έγκαυμα και κράτα το σταθερά σε ένα ήσυχο σημείο του σπιτιού. Διάβασε και εδώ : http://mycat.e-steki.gr/showthread.php?t=102662
Θα πάρεις από ένα πετ σοπ ειδικό γάλα για μωρά και μπιμπερό και θα αραιώνεις 1 προς τρία, δηλ. 1 γάλα, 3 νερό. Θα το ταίζεις κάθε 3 ώρες και μετά από κάθε γεύμα θα τρίβεις καλά την κοιλίτσα του για να ρεύεται και να κάνει τσίσα & κακά. Δεν ξέρω πόσο μικρό είναι...περπατάει, κινείται άνετα...; Λογικά από το μέγεθος που μου λες πρέπει να είναι γύρω στις 2 εβδομάδες....Δύσκολο το μεγάλωμα του μικρού γατιού αλλά θα σε ανταμείψει αφού λες πως δεν θέλεις να το δώσεις. Και θα σου έλεγα να μην το φέρεις σε επαφή με τη γάτα που ζει εκτός σπιτιού. Καλή τύχη και εύχομαι όλα καλά γιατί έχεις και διάβασμα!!!
Σ'ευχαριστω παρα πολυ!! Εψαξα στο ιντερνετ για να καταλαβω την ηλικια του, επειδη δεν ευκαιρω να το παω προς το παρον σε κτηνιατρο. Ειναι μεταξυ 2 και 3 βδομαδων..Κινειται γερνοντας δεξια και αριστερα, οχι ανετα, ειναι πολυ αδυνατο(το κραταω και νιωθω τα κοκκαλα του). Γαλατακι, μου ειπε μια φιλη μου που εχει γατες χρονια, να του δινω κανονικο δικο μας αλλα αραιωμενο σε νερακι και να ειναι χλιαρο ή ελαφρως ζεστο. Το καταβροχθιζει!! Εχω μια συριγγα πολυ μικρη και λεπτη και πινει πολυ ανετα και με ορεξη! Ανασκελα δεν καθεται, ολο μου γυρναει, οποτε δεν ξερω πως να το τριψω που μου λες. Το βραδυ ειδα οτι ειχε κανει τσισα του αλλα κακακια δεν εχει κανει ολη μερα χθες. Επισης κοιμαται παρα πολλες ωρες!! Ειναι φυσιολογικο; Το βραδυ δεν κλαιει καθολου(υπεθετα οτι θα εκλαιγε πολυ), ουτε ξυπναει και φαντασου το σηκωσα εγω για να το ταισω το πρωι! Το εβαλα σε μια κουτα με παλια μπλουζακια μαλλινα για ζεστασια και απο πανω εβαλα μια πανα απ'αυτες που εχω και για το σκυλο μου (ειναι μικροσωμος). Του εβαλα και ενα κουκλακι, καπου διαβασα οτι ειναι καλο για παρεα. Αυτο με τα μπουκαλια δεν το ειχα σκεφτει, θα παω να το κανω αμεσως! Επισης διαβασα οτι για την ηλικια του πρεπει να το ταιζω καθε 4-5 ωρες. Ή μηπως να το ξυπναω να το ταιζω καθε 3; Γιατι σου λεω κοιμαται συνεχεια! Αλλα ειναι τοσο γλυκουληηη!! Θελει ζεστασια και καθε φορα που το κραταω στα χερια μου κουρνιαζει, μωρε το κακομοιρο το λυπαται η ψυχη μου! Σε 15 μερες περιπου θα το παω και στον κτηνιατρο να μαθω ακριβως. Παντως ευχαριστω παρα πολυ, ηταν πολυ χρησιμα οσα μου ειπες! Πες μου μονο πως να το τριβω και με τι.. Με λιγο βαμβακακι ας πουμε;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 10:14, 17-05-12:

Καλημέρα adele!
Απ' όσο γνωρίζω, το γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης δεν ενδείκνυται για νεογέννητα γατάκια αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει με το αραιωμένο με νερό.
Καλύτερα πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο, περιέγραψε του το γάλα που δίνεις στο μικρό και ρώτα τον να σου πει μήπως πρέπει να συνεχίσεις έτσι ή όχι.
Όσον αφορά το ότι κοιμάται πολλές ώρες, είναι φυσιολογικό.
Είναι πολύ μικρό ακόμα και χρειάζεται τον ύπνο.
Το αρκουδάκι που του έβαλες είναι πολύ καλή ιδέα ώστε να κοιμάται πιο άνετα.
Τα νεογέννητα γατάκια κοιμούνται όλα μαζί οπότε αυτό το τρικ του δίνει την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο.
Μπορείς να βάλεις και κάποιο ρολόι κάτω από το ύφασμα ώστε ο χτύπος του να του θυμίζει το σφυγμό της μητέρας του.
Το βαμβάκι είναι μια χαρά για το τρίψιμο της κοιλιάς του, μπορείς να το τρίβεις από την κοιλιά προς τον πωπό του, αυτό θα κάνει το έντερο του να ενεργοποιηθεί.
Πάντως, εάν τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο θέσε του όλες σου τις απορίες και τις ερωτήσεις ώστε να αισθάνεσαι πιο σίγουρη ότι κάνεις το σωστό.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 10:26, 17-05-12:

Adele μου καλημέρα και μπράβο σου που προσπαθείς να βοηθήσεις αυτό το μωράκι να ζήσει και να μεγαλώσει. Χωρίς εσένα πιθανόν δεν θα είχε καμία τύχη.Είναι σε μια ηλικία, που έχει ξεπεταχτεί λίγο και μπορείς να τα καταφέρεις.
ΑΛΛΑ πρέπει κατά την άποψη μου:
1ον: να αλλάξεις το γάλα και να πάρεις ειδικό για γατάκια. Πρέπει πάση θυσία να αποφύγεις τις διάροιες και ο καλύτερος τρόπος είναι με το ειδικό γάλα.
2ον: πρέπει να σταματήσεις να το ταίζεις με σύριγγα και να ξεκινήσεις το μπιμπερό. Η σύριγγα είναι επικίνδυνη ακόμη και για έμπειρους σε μικρά γατάκια. Δεν θα το ταίζεις ανάσκελα, αλλά κανονικά όπως κάθεται σηκώνοντας του το κεφαλάκι.
3ον: θα ήταν πολύ καλό να κάνεις μια επίσκεψη στον κτηνίατρο (αν έχεις την δυνατότητα) για να βεβαιωθείς ότι είναι όλα καλά.Και να σου δώσει και περαιτέρω συμβουλές.
Εύχομαι να τα καταφέρεις. Η ευτυχία που θα νιώσεις αν το δεις να μεγαλώνει θα είναι το κάτι άλλο.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 12:06, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Adele μου καλημέρα και μπράβο σου που προσπαθείς να βοηθήσεις αυτό το μωράκι να ζήσει και να μεγαλώσει. Χωρίς εσένα πιθανόν δεν θα είχε καμία τύχη.Είναι σε μια ηλικία, που έχει ξεπεταχτεί λίγο και μπορείς να τα καταφέρεις.
ΑΛΛΑ πρέπει κατά την άποψη μου:
1ον: να αλλάξεις το γάλα και να πάρεις ειδικό για γατάκια. Πρέπει πάση θυσία να αποφύγεις τις διάροιες και ο καλύτερος τρόπος είναι με το ειδικό γάλα.
2ον: πρέπει να σταματήσεις να το ταίζεις με σύριγγα και να ξεκινήσεις το μπιμπερό. Η σύριγγα είναι επικίνδυνη ακόμη και για έμπειρους σε μικρά γατάκια. Δεν θα το ταίζεις ανάσκελα, αλλά κανονικά όπως κάθεται σηκώνοντας του το κεφαλάκι.
3ον: θα ήταν πολύ καλό να κάνεις μια επίσκεψη στον κτηνίατρο (αν έχεις την δυνατότητα) για να βεβαιωθείς ότι είναι όλα καλά.Και να σου δώσει και περαιτέρω συμβουλές.
Εύχομαι να τα καταφέρεις. Η ευτυχία που θα νιώσεις αν το δεις να μεγαλώνει θα είναι το κάτι άλλο.
Γαλα ειδικο για γατακια μπορω να βρω στο σουπερ μαρκετ ή μονο σε μαγαζια με ειδη ζωων;; Και ειναι ακριβο; Οσο για το ταισμα ειμαι πολυ προσεκτικη, το ταιζω ορθιο οπως ειπες (φυσικα και οχι ανασκελα!!) και μαλιστα βαζει τα ποδαρακια του στα χερια μου και τα πιεζει. Του το δινω λιγο λιγο, ειναι αλλωστε και η συριγγα πολυ μικρη, δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα και τσεκαρω να δω ποσο του δινω κοιτωντας την συνεχεια!! Οποτε οσον αφορα αυτο δεν υπαρχει προβλημα, ειναι ελεγχομενο. Βεβαια πειναει πολυ το κακομοιρο και βιαζεται να πιει ολο το γαλα. Και μεχρι να την ξαναγεμιζω νιαουριζει σαν τρελο!! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας με βοηθησαν πολυ! Τωρα κοιμαται κουλουριασμενο πανω απο τα μπουκαλακια που του εβαλα και μοιαζει με σκιουρακι..Εχει και την ουριτσα του στο κεφαλι του! Το γλυκο μου!

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 12:09, 17-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Καλημέρα adele!
Απ' όσο γνωρίζω, το γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης δεν ενδείκνυται για νεογέννητα γατάκια αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει με το αραιωμένο με νερό.
Καλύτερα πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο, περιέγραψε του το γάλα που δίνεις στο μικρό και ρώτα τον να σου πει μήπως πρέπει να συνεχίσεις έτσι ή όχι.
Όσον αφορά το ότι κοιμάται πολλές ώρες, είναι φυσιολογικό.
Είναι πολύ μικρό ακόμα και χρειάζεται τον ύπνο.
Το αρκουδάκι που του έβαλες είναι πολύ καλή ιδέα ώστε να κοιμάται πιο άνετα.
Τα νεογέννητα γατάκια κοιμούνται όλα μαζί οπότε αυτό το τρικ του δίνει την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο.
Μπορείς να βάλεις και κάποιο ρολόι κάτω από το ύφασμα ώστε ο χτύπος του να του θυμίζει το σφυγμό της μητέρας του.
Το βαμβάκι είναι μια χαρά για το τρίψιμο της κοιλιάς του, μπορείς να το τρίβεις από την κοιλιά προς τον πωπό του, αυτό θα κάνει το έντερο του να ενεργοποιηθεί.
Πάντως, εάν τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο θέσε του όλες σου τις απορίες και τις ερωτήσεις ώστε να αισθάνεσαι πιο σίγουρη ότι κάνεις το σωστό.
Σ'ευχαριστω πολυ! Το μεσημερακι που θα το ταισω θα κανω αυτο που ειπες με το βαμβακι! Να βαλω και λιγο ζεστο νερακι να ειναι καλυτερο ε; Το πρωι το καθαρισα κιολας, επειδη τα ειχε κανει πανω του το βραδυ και του καθαρισα και την πανα για να νιωθει οτι ειναι καθαρουλικο!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:22, 17-05-12:

Μπράβο adele! όλα εξελίσσονται πολύ ωραία! τα παιδιά νομίζω ότι είπαν τα πάντα! το ειδικό γάλα θα το πάρεις από πετ σοπ και πάρε και ένα μπιμπερό. Δεν είναι ακριβά. Θα σε διευκολύνει πολύ την ώρα του φαγητού γιατί με τη σύριγγα όπως και να το κάνεις είναι πιο δύσκολο! Να του τρίβεις την κοιλίτσα απαλά μετά από κάθε γεύμα και σιγά σιγά θα ενεργοποιηθεί το εντεράκι του! Να μας λες τα νέα σας!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 13:02, 17-05-12:

Πολύ ωραία τα νέα σας. Να σου πω την αλήθεια αυτό για την σύριγγα και εγώ δεν το ξέρω από προσωπική πείρα, καθ'ότι δεν είμαι πολύ έμπειρη με τα μωράκια δυστυχώς(και η τελευταία μου εμπειρία το απέδειξε περίτρανα)αλλά μου το έχουν πει πάρα πολλοί για την σύριγγα. Οτι δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος να περάσεει γάλα στον πνεύμονα. Και πάλι λοιπόν θα πρότεινα να αλλάξεις σε μπιμπερό.

Παράθεση

σκ1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη σκ1
H σκ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H σκ1 έγραψε στις 18:04, 18-05-12:

Καλησπέρα. Πριν μια εβδομαδα περιπου βρηκα στα σκουπιδια ενα μικρο μαυρο γατακι, δε πρεπει να ηταν μεγαλυτερο απο μιας εβδομαδας, μολις θα ειχε ανοιξει τα ματια του. Δε μπορουσε ουτε να περπατησει καλα καλα και εκλαιγε συνεχεια τις πρωτες μερες. του διναμε γαλατακι με συριγγα και φαινοταν να πηγαινει καλυτερα, καθως σιγα σιγα μας μαθαινε και δεν εκλαιγε τοσο. το ειχαμε σε μια χαρτινη κουτα μεσα στο σπιτι με πολλες πετσετες και υφασματα για να ειναι ζεστο. Σημερα το πρωι που πηγαμε να το ταισουμε ομως, ηταν νεκρο. Ξερετε μηπως τι μπορει να εφταιξε, τι λαθος εγινε; Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να το παμε καποια στιγμη στο κτηνιατρο για συμβουλες, αλλα το ειχαμε μονο λιγες μερες και φαινοταν να πηγαινει καλα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:43, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από σκ1
Καλησπέρα. Πριν μια εβδομαδα περιπου βρηκα στα σκουπιδια ενα μικρο μαυρο γατακι, δε πρεπει να ηταν μεγαλυτερο απο μιας εβδομαδας, μολις θα ειχε ανοιξει τα ματια του. Δε μπορουσε ουτε να περπατησει καλα καλα και εκλαιγε συνεχεια τις πρωτες μερες. του διναμε γαλατακι με συριγγα και φαινοταν να πηγαινει καλυτερα, καθως σιγα σιγα μας μαθαινε και δεν εκλαιγε τοσο. το ειχαμε σε μια χαρτινη κουτα μεσα στο σπιτι με πολλες πετσετες και υφασματα για να ειναι ζεστο. Σημερα το πρωι που πηγαμε να το ταισουμε ομως, ηταν νεκρο. Ξερετε μηπως τι μπορει να εφταιξε, τι λαθος εγινε; Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να το παμε καποια στιγμη στο κτηνιατρο για συμβουλες, αλλα το ειχαμε μονο λιγες μερες και φαινοταν να πηγαινει καλα..
Καλησπερα καλη μου φιλη.Το τι μπορει να εφταιξε με ακριβεια,δεν μπορουμε να το ξερουμε.Ομως ειναι γεγονος οτι τοσο μικρα γατακια,πολλες φορες πεθαινουν.Ειναι συνηθισμενο φαιονομενο δηλαδη.Δυστυχως..Και ειναι φοβερο το οτι πολλες φορες δειχνουν οτι τα πανε μια χαρα και εχουν γλυτωσει,και χανονται ξαφνικα.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 14:01, 25-05-12:

Adele μου, έχουμε κανένα νέο από το μωράκι??

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele έγραψε στις 18:58, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Adele μου, έχουμε κανένα νέο από το μωράκι??
Παιδια το μωρακι ηταν 7-8 ημερων και ειχε μια ασθενεια κληρονομικη απο τη μαμα του στο νευρικο του συστημα! Πηγα στον γιατρο και εκανε τη διαγνωση. Δεν θυμαμαι το ονομα, κατι σχετικο με τις μαγουλαδες ειπε τις δικες μας, αλλα πολυ πιο σοβαρο, δεν τιθεται συγκριση. Μου ειπε οτι μπορει να του δωσει φαρμακα και τετοια αλλα δεν θα αντεξει πανω απο μηνα και θα ειναι πολλα τα εξοδα. Οποτε αποφασισα να του κανουμε ευθανασια. Δεν ημουν εκει, σε καμια περιπτωση δεν θα το αντεχα. Μετα απο ολο αυτο αφου ημουν χαλια μου ειπε πως τις προαλλες εφεραν μια αδεσποτη γατα που ηταν εγκυος και γεννησε εκει 7 γατακια. Πηγα να τα δω γιατι μου φανηκε πολυ καλη η αντιδραση τους (να ξεγεννησουν την αδεσποτη γατα και να την κρατησουν εκει για 20 μερες+ μαζι με τα γατακια της.) Αν μπορουσα παιδια να τα παρω ολα ειλικρινα θα τα επαιρνα! Αλλα τι να κανω και γω; Πηρα ενα, το πιο ηρεμο, κοριτσακι, ασπρουλικο με μαυρο και καφε. Σε 5 μερες γινεται 1 μηνος. Παιδια ειναι κατι το απιστευτο! Με εμαθε πλεον, κοιμαται μαζι μου, κακακια εκανε αμεσως στην αμμο του, απιστευτο γατι πραγματικα! Ετσι μου ερχεται να παω να παρω και τα αλλα! Αλλα εδω και 2 μερες εχει μυξουλες κιτρινες και φτερνιζεται. Ειναι αρρωστουλικο μωρε το γλυκο μου! Αλλα φαινεται να γινεται καλυτερα γιατι ετρεχε και το ματακι του τις προηγουμενες μερες αλλα τωρα σταματησε! Υποθετω πως σε 2-3 μερες το πολυ θα ναι περδικι παλι! Τρεχει, παιζει, δαγκωνει, μια λατρεια σας λεω! Μακαρι να μπορουσα να τα σωσω ολα!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:23, 26-05-12:

Ζωή, θάνατος και ζωή πάλι από την αρχή... Adele.. δυστυχώς δεν έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο, φτάνει όμως που έχουμε την πρόθεση και προσπαθούμε για κάτι καλό.
Αν θέλεις, άνοιξε θέμα για το γατάκι σου Οι γάτες μου
Δεν θα ήταν κακή ιδέα να έπαιρνες κι άλλο γατάκι, ενόσω είναι μικρά, θα "ζυμωθούν" μαζί και θα φτιάξετε μια πανέμορφη οικογένεια

Παράθεση

K27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη K27
H K27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H K27 έγραψε στις 00:34, 28-05-12:

Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας! Πριν 3-4 ωρες περιπου βρηκα στα σκουπιδια της γειτονιας μου ενα μικρο γατακι.. Ειμαι τελειως ασχετη απο γατες, αλλα δε μου φαινεται νεογεννητο, καθως εχει αρκετα δοντακια, περπαταει κανονικα και ειναι στο μεγεθος μιας παλαμης περιπου. Το θεμα ειναι οτι κλαιει συνεχως, του εδωσε φαγητο, νερο και το τυλιξα με κουβερτα για να ζεσταινεται.. Τι αλλο να κανω; Πως να το ηρεμησω; Επισης, του εδωσα κονσερβα να φαει, δεν ξερω μηπως ηταν μεγαλο λαθος γιατι στις αυζητησεις εδω διαβασα πως πρεπει να πινουν μονο ειδικο γαλα.. Ελπιζω καποιος να δει το μηνυμα μου και να μου απαντησετε γιατι πραγματικα ειμαι απελπισμενη

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 09:40, 28-05-12:

Αν έχει δοντάκια και μπορεί δεν νομίζω να πειράζει να φάει κονσερβούλα ή μουλιασμένες κροκέτες. Το καλύτερο θα ήταν, αν έχεις την δυνατότητα να πάτε σε κτηνίατρο για μια επισκεψούλα, να σου πει πόσο περίπου είναι και τι πρέπει να κάνεις!Σε ποιά περιοχή είσαι?Συνήθως στην πρώτη επίσκεψη και ειδικά για αδέσποτο μπορεί να βρεθεί κάποιος, που θα πάρει λίγα χρήματα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:26, 28-05-12:

Βασικα αν μπορεις,βαλτο σε ενα δωματιο για να ειναι πιο ηρεμο,χωρις θορυβους ,με πολλα ατομα κλπ.Φτιαξτου μια φωλιστα με οτι βρεις,μια κουτα,μια λεκανη με ζεστα ρουχαλακια μεσα.Ασε του κονσερβουλα(εφοσον εχει δοντακια μαλλον μπορει να φαει.)και νερο.Οταν του εβαλες κονσερβουλα,εφαγε καθολου;Αν οχι..τοτε δοκιμασε να του δωσεις γαλατακι ειδικο απο κτηνιατρειο,με μπιμπερο μπας και φαει.Πρεπει οπωσδηποτε να φαει σημερα το γατακι.Μακαρι να πανε ολα καλα.Καλο θα ηταν,οπως ειπε και η ναταλια να το πας στον κτηνιατρο.Εμενα παντως δεν μου χρεωνουν ποτέ επισκεψη,μόνο ότι παρω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    anna 21, Elena_Xr, stellagr, viktoriacatlove, μαρλιν

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους