Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,362 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,292 μηνύματα σε 96,252 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 512 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεγαλώνει και ζωηρεύει!

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 21:34, 03-09-06:

Φτου φτου μην τη ματιάσω, όλο ζωντάνια η Νιάρα μου τελευταία!
Μεγάλωσε πολύ, δυνάμωσε... Ζωήρεψε όμως! Κάθε βράδυ, τρέχει σαν παλαβή πάνω-κάτω, μέσα-έξω, ελέγχοντας μάλιστα αν την (παρ)ακολουθώ. Η χαρά της να την "κυνηγάω"! Δεν της αρέσει να κάνει τις τρέλες της χωρίς θεατή!
Δίνει όμως κάτι πήδους στα έπιπλα, αλλά και στη γιούκα που είναι ψηλή ως το ταβάνι και σκαρφαλώνει με τη μία! Επειδή είναι στην άκρη του μπαλκονιού εμένα πιάνεται η ψυχή μου και πάω να την κατεβάσω, αλλά ο Δημήτρης δε μ'αφήνει. Θέλει, λέει, να εξασκείται, να μη χάσει την ικανότητά της για καλό σκαρφάλωμα. Ούτε νύχια μ'αφήνει να της κόψω, κι ας με μάτωσε προχθές επειδή τη σήκωσα χωρίς να το θέλει (και θύμωσα, τη μάλωσα και την έκλεισα απ'έξω, εννοώ στο μπαλκόνι, να μην μπορεί να μπει μέσα και μετά από λίγο ήταν όλο αγάπες μαζί μου το σκασμένο). Λες και περνάει "εφηβεία", δεν κάθεται τόσο εύκολα πια για χάδια. Ήταν τόσο ήσυχο και καλόβολο και τώρα αλλάζει!
Να πηδήσει από το μπαλκόνι και να φύγει δε δείχνει καμιά διάθεση, όποτε θέλει βόλτα εξακολουθεί να το ζητάει!
Επίσης, καταφέρνει πια και ανοίγει καμιά πόρτα, σηκώνεται στα πισινά της ποδαράκια και σκαλίζει το καλαθάκι όπου έχω τα παιχνίδια της (στο 3ο ράφι) και βουτάει το ποντικάκι της, πράγματα που δεν μπορούσε πριν.
Ευτυχώς, ακόμα δεν έχουμε ζημιές και τα φυτά ζούνε, αλλά με προβληματίζει η παλαβομάρα που την πιάνει σε ορισμένες ώρες!
Έτσι είναι όλα όταν μεγαλώνουν; Δεν ξαναείχα γάτα...
Είναι πια 8 μηνών, θα τη ζυγίσω από βδομάδα που θα πάμε στο γιατρό. Γερό το βλέπω και καλοθρεμμένο το γατούλι μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 07:39, 04-09-06:

Να τη χαίρεσαι, να ε'ιναι πάντα καλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elunitta
H Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H Elunitta έγραψε στις 08:47, 04-09-06:

Καλημέρα!!! Να τη χαίρεσαι και κάνε και λίγη υπομονή για τυχόν ζημιές. Τυχερούλα είσαι αν τώρα άρχισε να κάνει τρέλες. Ο Μολυβίξ δεν έχει κλείσει κσλά καλά τους 2 μήνες και κάνει σαν τρελό... Τρέχει πάνω κάτω, παραφυλάει σε γωνίες για να μας επιτεθεί και μετά πέφτει με δύναμη στα πόδια μας, προσπαθεί να ανέβει σε έπιπλα και λόγω μεγέθους ακόμα δεν τα καταφέρνει και κυρίως μας δαγκώνει όπως μπορεί. Τον μαλώνουμε αλλά δεν το σταματάει παρα μόνο στιγμιαία. Ο καλός μας δε δεν έχει αναγκη απο θεατές γιατί καμμιά φορά γυρίζω απο το μαγαζί και τον βρίσκω να τρέχει σαν αφιονισμένο! Μερικές φορές τον καμαρώνω τον πολεμιστή μας αλλά μερικές άλλες νοσταλγώ την εποχή που τον είχα στην αγκαλιά μου και πουρπούριζε μόνο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,370 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 15:21, 04-09-06:

Εδώ ο δικος μου που είναι πλέον 6 ετών και κατα διαστήματα τον πιάνει η παλαβομάρα του. Τρέχει σε όλο το σπίτι, παραμονεύει και μόλις περάσει κάποιος τον σκουντά με το πόδι του. Α, και το πιο ωραίο στα ξαφνικά βγάζει κάτι ήχους πολύ περίεργους, σαν να βρυχάται ένα πράμα. Τις πρώτες φορές πανικοβαλλόμουν γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε . Αλλά μετά ανακάλυψα ότι αν του πεις ίου-ίου-ίου (όπως κάνει η σειρήνα του ασθενοφόρου) σταματά . Τι να πω το καθένα έχει τα δικά του χούγια!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 16:13, 04-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
**Αλλά μετά ανακάλυψα ότι αν του πεις ίου-ίου-ίου (όπως κάνει η σειρήνα του ασθενοφόρου) σταματά . **

Χα χα χα!!!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 16:19, 04-09-06:

8 μηνών; Ακόμα μικρός είναι....
Ο Ασπρούλης πήγε 4 ετών για να ηρεμήσει αν και δεν ήταν ποτέ της αταξίας...
Ο Ζιζού είναι κοντά 5 μηνών και ακόμα κάνει σαν παλαβό... τρέχει και ορμάει στα πόδια μας όταν περπατάμε, παραφυλάει όταν μπαίνουμε στο δωμάτιο, όταν πλένω πιάτα μου τραβάει το χέρι για να πάρει το σφουγγάρι, γενικά ηρεμεί μόνο όταν σβήσουν τα φώτα και είναι σκοτάδι.. και αυτό όχι αμέσως.. να περάσει κανά μισάωρο..

Οπότε υπομονή.. θα μεγαλώσει και θα ηρεμήσει..

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 19:42, 04-09-06:

Kάθε γατούλι έχει το δικό του «χρόνο» που διαφέρει ανάλογα με την προσωπικότητα. Aλλα αρχίζουν το παιχνίδι αργά και άλλα πολύ νωρίς. Oλα είναι φυσιολογικά. Σίγουρα όμως θα ξαναγίνει τρυφερή και πιο χαδιάρα όπως ήταν. Mην ανησυχείς. Oταν χορτάσει τα πολλά παιχνίδια θα ξανάρθει αγκαλίτσα σου H Carmela πριν λίγες μέρες δεν πιανόταν για χάδια. E, τώρα άρχισε να θέλει και ειδικά το βράδυ που με φιλάει στο στόμα με το υγρό μυτάκι... Mμμ είναι και νόστιμο Nα ξέρεις δεν σταματούν ποτέ το παιχνίδι τελείως. H Mπιάνκα ας πούμε μέχρι τη μέρα που ήρθε σπίτι η μικρή έπαιζε πάρα πολύ αλλά υπέροχα (6 χρονών είναι) όμως κόπηκε αυτό μαχαίρι δυστυχώς από τότε. Eλπίζω πραγματικά να της ξανάρθει όρεξη για παιχνίδι κάποτε.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:14, 04-09-06:

Ολγάκι μου, μην απογοητεύεσαι....
Σίγουρα η Μπιάνκα κάποια στιγμή θα συνηθήσει στην ιδέα της Carmela και τότε θα έρχεται ξανά κοντά σου για χάδια..
Ο Ασπρούλης χτές ήρθε για πρώτη φορά απο τότε που πήραμε τον Ζιζού και κοιμήθηκε αγκαλιά μου.....

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 21:12, 04-09-06:

Aχ πολύ χαίρομαι με αυτό το νέο. Kι εγώ δεν θέλω να απογοητεύομαι. Kαι δεν μπορώ να πω, υπάρχει βελτίωση. Aν ειδικά συγκρίνουμε την κατάσταση με το πρώτο βράδυ του νέου ερχομού. Που έξηνε παράθυρα πόρτες και ούρλιαξε σαν τέρας!!! Πιστεύω οτι βοηθάει και η στάση της Kαρμέλας που δεν την φοβάται και όλο πάει στο δωμάτιο που πάει και η Mπιάνκα. Kι όλο με την ουρά της θέλει να παίξει και τρεχει πίσω της και αυτη γυρίζει και χχχχχχχ!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 09:47, 05-09-06:

Πού θα πάει, θα τα βρούνε! Υπομονή!

Παράθεση

xrysanthi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrysanthi
H xrysanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H xrysanthi έγραψε στις 12:12, 21-10-06:

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΡΕΛΛΕΣ , ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΨΙΨΙΝΑ ΤΗΝ ΓΙΑΣΜΙΝ , ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΩ . ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΑΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΑΝΩ .

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 12:26, 21-10-06:

καλημερα κ απο εμενα χρυσανθη γραφε ανθες με μικρα ραμματα ετσι ειναι σαν να φωναζεις .
αθανασια μου εμενα που ειναι ενηλικες γατες πια κανουν σαν μωρα

Παράθεση

xrysanthi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrysanthi
H xrysanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H xrysanthi έγραψε στις 13:12, 21-10-06:

Καλημερα , τι κανετε ?
Ειμαι καινουρια στην παρεα αλλα παλια γατομαμα , εχω μια μικρη κουκλιτσα 4 μηνων την Γιασμιν , ειναι μπλε Ρωσσιασς και ειναι μια γλυκα.
Δυστηχως ειναι παρα πολυ ζωηρη , μολις δει ανοιχτη πορτα τρεχει εξω
και πηγαινει στουσ διπλα οι οποιοι δεν ειναι και πολυ φιλοζωοι και δεν την αφηνω να βγαινει εξω.
Τωρα θα αλλαξω σπιτι γιατι δεν μπορω να την εχω κλεισμενη σπιτι συνεχεια.
Σημερα θα μου παρουν τον αδερφουλη της και μαλλον θα ειναι αρκετα ανησυχη
Αυτα λοιπον για την μικρη μου
Χρυσανθη

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 14:50, 21-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
**
αθανασια μου εμενα που ειναι ενηλικες γατες πια κανουν σαν μωρα
Μια χαρά η Νιάρα τώρα, φτου φτου μην τη ματιάσω.
Το διαλαλώ συνέχεια και σε άλλα posts τι τέλειο γατί είναι, και με τα παιχνίδια του αλλά και με την ησυχία του, την "καλή συμπεριφορά", την κατανόηση και την ανταπόκριση σ'εμένα...
Είμαστε όλο χαδάκια και φιλάκια, αγαπούλες (το αξίζει ), είναι μια κυρία και με ξένο κόσμο... Π.χ. χθες βράδυ με τους καλεσμένους, άψογη!
Κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι και δεν ενοχλεί καθόλου, τώρα είναι θρονιασμένη στον καναπέ -πάντα στη θέση της με το στρωμένο σεντονάκι ειδικά γι'αυτήν- με το Δημήτρη βλέπουν TV...
Ανεβοκατεβαίνει στο πάσο της κουζίνας, στα τραπεζάκια, αλλά δε μετακινεί ούτε ένα διακοσμητικό, πάντα ανάλαφρη και προσεκτική!
Δεν είναι ζημιαρόγατα!
Είναι ένας "άγγελος" που κατέβηκε στη γη και μου χάρισε την παρέα του!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:06, 22-10-06:

εισαι πολυ τυχερη Αθανασια !η Τσικι ωρες-ωρες κανεις σαν υστερικη,τρεχει μονη της απο το ενα μερος στο αλλο λες και καποιος την κυνηγαει και επιτιθεται στο ποδο μου καιδεν το αφηνει με τιποτα με αποτελεσμα να κυκλοφορω στο σπιτι σερνωντας και την Τσικι μαζι

Χρυσανθη καλως ορισες:up: !!!!εχεις καμια φωτο της γατουλας σου να μας δειξεις?

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 18:32, 22-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
εισαι πολυ τυχερη Αθανασια !η Τσικι ωρες-ωρες κανεις σαν υστερικη,τρεχει μονη της απο το ενα μερος στο αλλο λες και καποιος την κυνηγαει **
Σήμερα που δεν μπορώ να βλέπω τη Νιάρα "ψοφίμι" (μελαγχόλησε, δεν έχει όρεξη για τίποτα, δεν ξέρω τι να σκεφτώ), πολύ θα ήθελα να τη δω να τρέχει πάνω κάτω όπως πριν λίγες μέρες, κι ας έκανε σαν υστερική, κι ας έκανε και καμιά ζημιά!
Πάνω απ'όλα να είναι υγιή τα γατουλίνια μας, και το καθένα με το χαρακτήρα του!!!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 20:49, 22-10-06:

Αθανασία περαστικά στην Νιάρα (μπορεί να είναι 'φθινοπωρινή μελαγχολία'). Χρυσάνθη καλωσήρθες στο mycat! Όντως το κάθε γατί είναι μοναδικό. Η Μίτσυ (16 χρονών λαός) σήμερα έπαιζε στην αυλή με ένα ξερό φύλλο για ώρα! Ο Σάκης πάλι είδε κάτι σπουργίτια στην λεμονιά και πήγε επί ώρα και κοίταζε το δέντρο. Το κουφό είναι ότι πήγε αφού είχαν φύγει τα πουλιά! Μετά είδε και απόειδε που δεν έρχονταν και έφυγε!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 23:25, 22-10-06:

ειλικρινα μακαρι να μην ειναι τιποτα σημαντικο αυτη η αλλαγη στη Νιαρα!καταλαβαινω την ανησυχια σου,κι εγω το καλοκαιρο που ταλαιπωρηθηκε απο τη μετακινηση με το αυτοκινητο και ηταν πολυ ησυχη κοντεψα να πεθανω απο την αγωνια μου μεχρι να βεβαιωθω οτι ειναι καλα

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,837 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 15:45, 24-10-06:

Η γατούλα μου είναι τόσο ήσυχη που αν δεν την αγαπουσα τόσο ίσως ξεχνούσα την ύπαρξή της. Μα αυτή δεν είναι γάτα..... Ειδικά αφού μετακόμισα στον αρραβωνιαστικό μου! Μόνο τον τελευταίο μήνα έχει ξεθαρέψει λίγο, παρά τις αλλαγές (μετακόμιση, νέα πρόσωπα σπίτι). Μέχρι που έρχεται όταν τρώμε να τις δώσουμε κανέναν μεζέ. Μας έχει σοκάρει το θάρρος της!!! Και δεν την πείραξε ποτέ κανείς. Ολοι ήταν πολύ καλοί μαζί της ειδικά βλέποντας πόσο φοβάται. Ο πιου μίου είναι πιο ζωηρός. Ενοχλητικά ζωηρός μικρός, αλλά γύρω στον χρόνο ηρέμησε και πλέον δεν κάνει κάτι να μας ταλαιπωρήσει ιδιαίτερα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους