Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,136 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,434 μηνύματα σε 95,995 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 640 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απροσδόκητα ατυχήματα

Αλφον

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλφον
H Αλφον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 22:11, 08-08-17:

Καλησπέρα σας. Είμαι η Μαρία. Στα φοιτητικα μου χρόνια δημιουργήθηκε με ιδιαίτερη αγάπη προς τις γάτες. Έτσι στο 3ο έτος απέκτησα τον Αλφονσο. *αλφ. Εντελώς αμαθη με τα ζωα και ειδικά με τα γατιά προσπαθούσα να κάνω το καλύτερο για να είναι όσο το δυνατόν καλυ τερα. Μέσα στα χρόνια που τον έχω είχα πάντα κάποια θέματα του με το σπίτι διότι δεν τον ήθελαν οι δικοί μ. Στην αρχή περιορίστηκαμε στο δωμάτιο με τον καιρό περνούσε και στα υπόλοιπα δω μάτια τ σπιτιού και τα τελευταία 2 χρόνια είναι μέσα έξω. Όταν λέω μέσα εξω εννοώ ότι βγαίνει και στην αυλή και στο σπίτι. Στον εξωτερικό χώρο προτιμούσε να παίζει σε ενα χωράφι δίπλα από το σπίτι μου και πήγαινε εκεί χωρίς να χρειάζεται να διασχίσει τον δρόμο. Ήταν αμαθος και προτιμούσε να μη βγαίνει στον δρόμο ειδικά όταν άκουγε αυτοκίνητα. Όλα καλά μέχρι εδώ ήταν ο πιο ευτυχισμένος γάτος είχε την ελευθερία τ είχε το σπίτι τ είχε το φαγητό τ εμάς να τον λατρεύουμε... πριν 2 εβδομάδες πήγα διακοπές με το αγόρι μ και ένα τηλεφώνημα μας έκανε να γυρίσουμε αρων
Αρων... Μια γατα ήρθε 2 3 φορές να φάει το φαγητό τ αλφ. Κατι που για πρώτη φορά τον ενόχλησε καθώς στο παρελθόν είχαν έρθει 2 θύλακες γάτες στην αυλή και τις είχε δεχτεί. Την τελευταία φορά που ήρθε έγινε και το μεγάλο κακο. Ο αλφ από την κυνήγησε και για πρώτη φορά βγήκε στο δρόμο απότομα κάτι που δεν είχε ξανα συμβεί και τον χτύπησε αυτοκίνητο. Το σήμερα Μας βρισκει στο δωμάτιο μου πάλι να διανύουμε την 2η μέρα μετά την επιστροφή από την κλινική και το χειρουργείο. Έσπασε την κάτω γναθο πολύ άσχημα και σοβαρά. Πουθενά αλλού δεν τραυματίστηκε και από κει που τον ειχα για νεκρό τελικά είχε απλα ένα σπάσιμο μ. Πλήρωσα μέχρι στιγμής 1100 ευρώ για το χειρουργείο και ελπίζω σε 2 μήνες που θα επανεξεταστεί να έχουν πάει ολα Καλά. Ειδάλλως δε θα μπορεί να ξανα ανοιγοκλείνει το στόμα τ με αποτέλεσμα υποσιτισμό και άλλα που μπορείτε να φανταστείτε. Αυτή τη στιγμή καθαρίζω το δωμάτιο όλη μέρα από τα σάλια τ δε μπορώ να φύγω από δίπλα τ Γιατί κάνεις άλλον από το σπίτι δεν μπορεί να τον αναλάβει για λίγο. Τρώει και πίνει με δυσκολία παίρνει τις αντιβίωσης του με δυσκολία και ζορίζομαι πολύ και με την διαδικασία που πρέπει να γίνεται κάθε μέρα αλλά και με τη σκέψη μήπως Μήπως να είχα κάνει ευθανασία τελικά Γιατί σε περίπτωση π Δεν έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε θα χρειαστεί να αφαιρεθεί η μισή κάτω γονιός που σημαίνει για πάντα ανοιχτό στόμα.. δυσκολία στο να ικανοποιεί τις βασικές τ ανάγκες...και τότε δεν θα μπορώ ούτε να τον φροντίζω αλλα Ούτε να τον έχω να δει αυτό το μαρτύριο ο ό θα τπν οδηγήσει στο θάνατο κάποια στιγμή. Θα ήθελα να συζητήσω το πρόβλημα μ μαζί σας ευχαριστώ!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 23:15, 08-08-17:

Μαρία αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να περιμένεις να περάσει το χρονικό διάστημα αυτό ώστε να δείτε πως θα πάει ο Αλφ. Εύχομαι ο αγώνας του μικρού αλλά και ο δικός σου να έχει εσάς τους δύο νικητές.

Θα σε συμβούλευα μέχρι τότε να μη σκέφτεσαι τόσο το τι θα συμβεί αν κάτι δεν πάει καλά. Σίγουρα το έχεις στο μυαλό σου και σε προβληματιζει, είναι λογικό. Συνέχισε να κάνεις τα πάντα, όπως ήδη κάνεις, για τον Αλφ και όταν φτάσει η στιγμή εκείνη ίσως σου δείξει και εκείνος με τον τρόπο του τι επιθυμεί.

Να είσαι καλά για ότι έκανες και κάνεις για τον μικρό. Εύχομαι από καρδιάς να τα καταφέρει!
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:24, 08-08-17:

Καλησπέρα! Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως η ευθανασία θα ήταν λύση, όσο κι αν βλέπεις τον γάτο σου να ταλαιπωρείται τώρα και εσύ μαζί του φυσικά..αξίζει όμως τον κόπο, είναι πολύ πρόσφατη η περιπέτειά του και είναι λογικό να δείχνει τόσο ταλαιπωρημένος προς το παρόν, μη σκέφτεσαι τα χειρότερα. Έχω αντίστοιχη εμπειρία με έναν δικό μου γάτο και καταλαβαίνω τη δυσκολία..επί ενάμιση μήνα τον τάιζα με σύριγγα αλεσμένη τροφή μόνο..αλλά όλα πήγαν μια χαρά στην πορεία, απλώς δεν κλείνει πολύ κανονικά το στόμα του, αλλά δεν έχει καμία δυσκολία και ζει απολύτως φυσιολογικά!Από τη στιγμή που ήδη ο δικός σου τρώει και παίρνει την αντιβίωση του, έστω και με δυσκολία είναι πολύ ενθαρρυντικά σημάδια! Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και στον γατούλη σου και υπομονή σε εσένα για την ώρα!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 50,472 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:39, 08-08-17:

Καλη μου φιλη καλησπερα.Εγω ΔΕΝ θα σου πω οτι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν πρεπει να κανεις ευθανασια.Εγω θα σου πω το εξης: Αν ο γιατρος σου, σου δινει ελπιδες αρκετες...οτι δεν θα μεινει με ανοιχτο το στομα,τοτε ναι..μην κανεις ευθανασια.Αν ομως οι ελπιδες δεν υπαρχουν,απλα παρατηνεις το βασανηστηριο..,ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗς στα σιγουρα ΘΑ ΕΙΝΑΙ κακη,εγω τοτε θα εκανα ευθανασια.Δεν αξιζει τοσο βασανο ξαναλεω..ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΠΙΔΕΣ.
Οποτε..ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΑΥΤΟ...και εννοειται και ο βαθμος δυσκολιας στην καλη ποιοτητα ζωης.Διοτι και αυτο που λεει η φιλη ροκο..εχει την σημασια του.Δηλαδη σε πολυ κακη ποιοτητα ζωης αν παραμεινει με ανοιχτο το στομα,ή απλα σε μια μικρη δυσκολια.Ολα αυτα θελουν συζητηση.Αν παραμεινει με ανοιχτο το στομα τι ποιοτητα ζωης θα εχει.
Ψαξτο ομως.και βεβαια...αν δεν φαινεται απο τωρα αυτο...ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΤΕ.ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΓΡΑΜΕΝΗ Η ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ εγω θα εκανα ευθανασια.
Προσωπικη μου αποψη και τι θα εκανα ΕΓΩ.
Και σε σοβαρα ζητηματα να ξερεις οτι ΠΑΝΤΑ συμβουλευομαστε και δευτερο κτηνιατρο.Οχι μονο εναν.
Μακαρι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα.
EDIT:Να πω και κατι αλλο.Μην επηρεαζεσαι απο την τωρινη σου ψυχολογια,που ειναι λογικο να τα βλεπει ολα μαυρα γιατι τον βλεπεις ετσι ασχημα.Μπορει οντως να πανε ολα καλα για το γατακι.Ομως το πιο υπευθυνο ειναι να ρωτησεις αυτες τις πιθανοτητες που σου εγραψα να ξερεις.Και απο δευτερο κτηνιατρο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-08-17 στις 00:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 935 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:12, 09-08-17:

Ολα καλα θα πανε. Ειναι ακομα νωρις για να κρινεις. Δωστου χρονο να αναρρωσει και αφοτου αναρρωσει και ειναι με ανοιχτο το στομα, πηγαινε να τον δει ο ιδιος ή αλλος κτηνιατρος για να δεις αν υπαρχει τροπος να βελτιωθει και αν ναι τοτε απλα ολα αυτα θα μεινουν ως μια κακη αναμνηση. Αν ομως παραμεινει με το στομα ανοιχτο και δεν υπαρχει ελπιδα, τοτε ισως ειναι καλυτερα να σκεφτεις την ευθανασια. Παντως ψαξτο καλα σε περιπτωση που χρειαστει και αλλη επεμβαση γιατι παντα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 04:41, 09-08-17:

Νομίζω κατάλαβατε όλοι ακριβώς το θέμα και την ψυχολογία μ. Γενικά όσο μεγαλώνω ειμαι πιο ανθεκτική με τα έντονα συναισθήματα. Η δουλειά κ είναι τέτοια που έχω να φροντίσω άτομα με ιδιαιτερότητες και ανάγκες αλλα Πότε δε με πήρε η από κάτω η δεν ένιωσα λύπηση για τα άτομα αυτα. Με τα ζω α όμως και ειδικά με τις γάτες έχω πολυ μεγάλη ευαισθησία και είναι το αδύνατο σημείο μου. Το να γράψω εδώ μ έκανε καλό και το ότι πήρα τόσες απαντήσεις μέσα σε λίγες ώρες είναι πολύ μεγάλη ανακούφιση.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 19:17, 10-08-17:

Πάλεψέ το, αξίζει. Να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από τώρα όμως, με κάποιον «ειδικό», για να δεις αν συμφωνεί με τη θεραπεία που του γίνεται. Και για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κουράγιο και εύχομαι να βγει νικητής ο Αλφ.
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 22:56, 10-08-17:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Να σαι Καλά!

Γεια χαρά σε όλους! Μήπως κάποιος από σας έχει καμία ιδέα πως να ξεφορτωθώ την δυσάρεστη μυρωδιά από την τροφή του γάτου μου ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 10-08-17 στις 23:35. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,767 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:26, 10-08-17:

Τι ακριβώςή οσμή θέλεις να ξεφορτωθείς; Της αποθηκευμένης (προς μελλοντική βρώση) τροφής που είναι κροκέτες να υποθέσω;
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 16:56, 13-08-17:

Όχι η μυρωδιά που μένει στο χώρο από την κονσερβα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,767 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 19:40, 13-08-17:

Σ'αυτή την περίπτωση, εξαρτάται και από την ποιότητα της κονσέρβας. Συνήθως δεν μυρίζουν έντονα οι καλές κονσέρβες (ίσως με εξαίρεση αυτές που έχουν ως βάση τα ψαρικά).
Όπως και να'χει, το να βάλεις π.χ. κάποιο σπρέι που απλώς καλύπτει τις οσμές δεν είναι και ότι πιο υγειινό και δεν θα το επέλεγα σαν λύση.
Προτιμότερο είναι να εξαλείψεις την "πηγή", δηλαδή αφού τελειώσει ο γάτος το φαγητό του, να μη μένει το πιατάκι εκεί άδειο με το υπόλειμα. Ακόμα και αν υπάρχει περίσσευμα τροφής, αν μεν προέρχεται από φρεσκο-ανοιγμένη κονσέρβα το βάζεις στο ψυγείο, αν όμως ήδη ήταν στο ψυγείο κι έχει ανοιχτεί άλλη φορά, δεν θα πρέπει να παραμένει εκτεθειμένο για ώρες, γιατί εκτός της μυρωδιάς, υπόκεινται σε αλλοίωση η τροφή και γίνεται ακατάλληλη.
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 20:47, 14-08-17:

Απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση αλλά για λόγους του γάτου είναι λίγο δύσκολο να απαντώ στην ώρα! Όλα αυτα με την κονσέρβα τα κάνω όλη μέρα καθαρίζω νομίζω το έχω βρει λίγο. Τώρα το μόνο που με ανησυχεί είναι το αν τρέφεται σωστά Γιατί από τα σάλια κάποιο μέρος της κονσέρβας χάνεται...

Και θέλω να σας ευχαριστήσω ολόυς που κάθε φορά έχω απάντηση. Είστε πραγματικά υπέροχοι και με εμψυχωνεται με τον τρόπο σας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 14-08-17 στις 20:55. Αιτία: merge.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:58, 14-08-17:

΄Οταν λες σάλια φίλη Αλφον, τι ακριβώς εννοείς;
Αν του τρέχουν σάλια ίσως θα έπρεπε να τον δει κτηνίατρος γιατί μπορεί να έχει ουλίτιδα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:58, 14-08-17:

Μην ανησυχείς. Αν η τροφή (ξηρά ή κονσέρβα) είναι καλής ποιότητας, ο γάτος μια χαρά παίρνει τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται.
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 21:06, 14-08-17:

Επειδή δε μπορεί να ανοιγοκλείνει το στόμα λόγω της ακινητοποίησης μετά το χειρουργείο τρέχουν τα σάλια στο τέλος του φαγητού. Επειδή δε μπορεί να κλείσει το στόμα τ και τελειώνει τ φαι μετά αρχίζει και τρέχει. Η τροφή τ Είναι πολυ καλής ποιότητας σε μορφή πάτε σχεδόν κρέμας. Με πολλά θρεπτικά στοιχεία γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Όσο για την υγιεινή του βάζω μια κρέμα για τα ούλα... δείχνει να έχει όρεξη αλλα.νομιζω δεν ικανοποιηται από ποσότητα δοκιμάζω κόλλες φορές την μέρα έχω δοκιμάσει πόλους τρόπους και είδη κονσέρβας..
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:17, 14-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αλφον
Επειδή δε μπορεί να ανοιγοκλείνει το στόμα λόγω της ακινητοποίησης μετά το χειρουργείο τρέχουν τα σάλια στο τέλος του φαγητού. Επειδή δε μπορεί να κλείσει το στόμα τ και τελειώνει τ φαι μετά αρχίζει και τρέχει. Η τροφή τ Είναι πολυ καλής ποιότητας σε μορφή πάτε σχεδόν κρέμας. Με πολλά θρεπτικά στοιχεία γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Όσο για την υγιεινή του βάζω μια κρέμα για τα ούλα... δείχνει να έχει όρεξη αλλα.νομιζω δεν ικανοποιηται από ποσότητα δοκιμάζω κόλλες φορές την μέρα έχω δοκιμάσει πόλους τρόπους και είδη κονσέρβας..
Ναι, το είχες αναφέρει πως έχει αυτό το πρόβλημα και το ξέχασα.
Κοίταξε, επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία από ηλικιωμένη γατούλα μου που έτρωγε μόνο κονσέρβα να ξέρεις πως ναι, δεν χορταίνουν όσο με την ξηρή και χρειάζονται αρκετά γεύματα τη μέρα για να παίρνουν όλα τα θρεπτικά συστατικά και να μην χάσουν κιλά. Δίνε του όσο περισσότερα γεύματα μπορείς του καημενούλη μέχρι να πάρει τα πάνω του.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:31, 14-08-17:

Ρώτα και τον κτηνίατρο μήπως, επιπλέον, κάποια πάστα με βιταμίνες θα ωφελούσε.
Παράθεση

Αλφον

Νεοφερμένος

H Αλφον Προσπαθώντας για τον γατούλη μου! έγραψε στις 23:37, 14-08-17:

Αυτό θα κάνω ευχαριστωωωω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους