Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,586 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,565 μηνύματα σε 94,874 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 611 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτα: Τροφή και στοιχειώδης περίθαλψη

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 15:48, 15-01-17:

Ευχαριστούμε. Ο Σκούμπυ είναι σαν πάνθηρας. Μαύρος χωρίς κανένα ψεγάδι. Κατάμαυρος. Αν η Ταμάρα δεν ήταν τόσο ζηλιάρα και αρνητική, θα τον υιοθετούσα. Δυστυχώς όμως υπάρχει μεγάλο θέμα με την ζηλιαρόγατα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dion123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dion123
Ο Dion123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Dion123 έγραψε στις 13:16, 13-02-17:

Καλημέρα σε όλους/ες,μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μια ίωση που κυκλοφορεί και προσβάλει τις γάτες της γειτονιάς.
Δακρύζουν,φτερνίζονται,τρέχουν οι μύτες τους και το ένα τους μάτι είναι σχεδόν κλειστό.
Πήγα σε κτηνίατρο και του εδειξα φωτογραφίες των γατιών και μου έδωσε αντιβίωση ronaxan 100 mg και μου είπε να τους δίνω μισό/ημέρα για ενα μήνα.
Δεδομένου ότι οι γάτες είναι περίπου 7-8 και μένω σε χωριό και δεν έχω μεταφορικό μέσο,δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο και λυπάμαι για αυτό.
Συνημένες Εικόνες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:56, 13-02-17:

Θα καλυτερεύσουν με την αντιβίωση, θα δεις. Αν και για αυτές τις λοιμώξεις ευθύνονται και κάποιοι ιοί που δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν. Τώρα είναι εποχή που ζευγαρώνουν και μεταδίδονται πολύ πολύ εύκολα όλα αυτά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dion123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dion123
Ο Dion123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Dion123 έγραψε στις 14:16, 13-02-17:

Σε ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

mayabella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayabella
H mayabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mayabella έγραψε στις 20:10, 08-03-17:

καλησπερα!
απο το Φθινοπωρο προσπαθουσα να πιασω μια γατουλα μαυρη που εδειχνε να εχει καποια θεματα, ειχε πληγες στο ποδαρακι,ξυνοτανε μονιμως, δεν περπατουσε καλα, δεν μπορουσε να φαει και εβλεπα σαλια να τρεχουν. Τελικα την επιασα με παγιδα και πηγε στη γιατρο, ηταν ασχημα δαγκωμενη απο σκυλό μικρό η γατα, είχε αποικιες ψυλλων, και στην πορεια με την αντιβιωση εκδηλωθηκε και η πνευμονια της. Να μην τα πολυλογω, καθησε 10 μερες με αντιβιωση ενεσιμη στη γιατρο και την πηρα σε χωροπου δεν εχω άλλα ζωα να ειναι ηρεμη και να δυναμωσει. Ενω πριν , όταν ηταν εξω, ερχοταν για φαγητο πολυ κοντα μου, τωρα που την εχω στο κλειστο μερος κανει λες και δε με ξερει, δε μου κανει απειλητικες φωνες κτλ, απλως με κοιταζει απο μακρια και οταν μπαινω μεσα,κρυβεται..

Θα ηθελα πολυ να την κρατησω και να μην ξαναβγει στην αφιλοξενη γειτονια, ειναι πανω απο 2 ετων σιγουρα και δεν ξερω τι να κανω για να με δει με άλλο ματι...της μαγειρευω καθε μερα και αλλο φαγητο ,τα τρωει ολα , αλλα το κρυψιμο, κρυψιμο
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 20:52, 08-03-17:

Κατ΄ αρχήν πολλά συγχαρητήρια. Νομίζω ότι η γατούλα είναι αγχωμένη από την αλλαγή περιβάλλοντος. Είναι θέμα χρόνου να συνηθίσει. Μέρα με τη μέρα θα προσαρμόζεται και θα γίνεται πιο φιλική. Έξω την περιμένουν κρύα,κακουχίες,πείνα και μια μικρή ζωούλα με βάσανα.Εσύ της εξασφαλίζεις μια διαβίωση ασύγκριτα καλύτερη.Γιατρός την παρακολουθεί και όταν το κρίνει σκόπιμο,θα κάνετε και στείρωση.Θα δεις ότι σε λίγο καιρό η συμπεριφορά της θα αλλάξει προς το πολύ πολύ καλύτερο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:20, 09-03-17:

Έχει απόλυτο δίκιο ο Δημήτρης,η γατούλα σου θα σε αποδεχτεί αφού περάσει το στάδιο προσαρμογής.Εσύ κάνεις κουμάντο από δω και στο εξής και θα επιβάλλεις το καλύτερο γι'αυτήν ,όπως έκανες μέχρι τώρα και σε συγχαίρω
Παράθεση

Daphne84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Daphne84
H Daphne84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Daphne84 έγραψε στις 00:14, 23-05-17:

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεα εδω, μπηκα γιατι βρεθηκαν στην αυλη μας 3 γατακια με την μαμα τους τα οποια ακομα θηλαζουν (λιγο) με τελιως κλειστα ματακια. Προσπαθησαμε να βοηθησουμε με γαζες και ορο και tobrex αλλα δυστυχως τα πραγματα μαλλον ειναι χειροτερα απ οτι περιμεναμε. Το ενα μας πεθανε και τα αλλα 2 εχουν πολυ προβλημα στην αναπνοη και πολλες μυξες (κλειστη μυτη σχεδον τελιως).

Δυστυχως δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να τα παμε στην κτηνιατρο εδω γιατι ειναι νησι και χρεωνει απιστευτα πολλα χρηματα.

Απ οτι διαβασα εδω μαλλον προκειται για ρινοτραχειτιδα. Μιλησα με ενα γνωστο μας κτηνιατρο στην Αθηνα που μου ειπε να τους δινω Claricide 2 φορες την μερα και γαλα για μωρα με το ζορυ με την συρριγγα. Επισης μου ειπε ετσι στεγνα οτι μαλλον θα πεθανουν.

Επειδη ειδα οτι υπαρχουν πολλα μελη με αρκετη εμπειρια - please δωστε μου μια γνωμη. 1. Ποσες μερες να τους δωσω αντιβιωση? 2. Υπαρχει καποια αλληαντιβιωση που προτεινετε? Μια γνωστη μου προτεινε την Zithromax. Την εχει κανεις χρησιμοποιησει?

Θεωρω πολυ κριμα να παραιτηθω απο την προσπαθεια απλα και μονο επειδη ειναι αδεσποτα γατακια, οταν ειναι καθαρα τα ματακια τους και εχουν παρει λιγο γαλα παιρνουν αμεσως τα πανω τους. Απλα δεν τρωνε τιποτα μονα τους μαλλον γιατι δεν μπορουν να μυρισουν.....

Οποια συμβουλη σας ευπροσδεκτη.

Δαφνη
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:33, 23-05-17:

Καλή μου ,καταλαβαίνουμε τον αγώνα που κάνεις αλλά δεν ξέρουμε ούτε πόσων ημερών ,μηνών είναι.Ακόμη πόση δοσολογία να πούμε ?Ο γιατρός που επικοινώνησες θα μπορούσε να σου πει δοσολογία.Ειλικρινά λυπάμαι πολύ αλλά δεν είμαι σε θέση να βοηθήσω ουσιαστικά.Λυπάμαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Daphne84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Daphne84
H Daphne84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Daphne84 έγραψε στις 15:26, 23-05-17:

Δεν ειναι πολυ μικρα, αν και θηλαζουν ακομα. Η μαμα τους ειναι σε διαδικασια που τα σπρωχνει εαν πανε να θηλαζουν πανω απο μια φορα τη μερα. Σου δινει μια ενδεικτικη εικονα της ηλικιας αυτο?
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:17, 23-05-17:

Σίγουρα είναι περίπου 1.5 με 2 μηνών.Τα έβαλες και τρώνε μόνα τους τροφή?αν όχι δώσε να φάνε.Για την αντιβίωση δεν μπορώ να σου πω δοσολογία,είναι αποκλειστικά θέμα γιατρού.Λες πιο πάνω τα δίνεις με τη σύριγγα γάλα με το ζόρι.Δοκίμασε με κροκέτες για μικρά.
Στείλε αν μπορείς μιά φωτο να δούμε την κατάστασή τους.Και πάνω απ'όλα μείνε ψύχραιμη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 49,201 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:25, 23-05-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.Δυστυχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε και θα ηταν η απολυτη ανευθυνοτητα απο την μερια μας.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ.Καταλαβαινω την οικονομικη δυσκολια...αλλα εμεις δεν μπορουμε να παρουμε την ευθυνη αυτη.Μα ειναι δυνατον να σου πουμε ποση αντιβιωση να παρουν κλπ;
Αν θες να τα βοηθησεις κοψε απο καπου αλλου...και πηγαινε τα σε κτηνιατρο.
Γενικα...η αναλαμβανουμε σωστα μια ευθυνη..η δεν το κανουμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-05-17 στις 22:50.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catman36

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman36
Ο catman36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O catman36 έγραψε στις 14:12, 01-06-17:

Γεια σε ολο το φορουμ, εχω 5 γατες που εχω διασωσει από τον δρομο και θελω τη συμβουλη σας για μια περιπτωση που ετυχε. Ενας αδεσποτος γατος ηρθε στην αυλη μου σε αθλια (σχεδον ετοιμοθανατος) κατασταση προφανως για βοηθεια. Τον πηγα στον κτηνιατρο και μολις τον βλεπει μου λεει κατευθειαν ευθανασια δεν μπορει να γινει κατι. Του λεω παλεψε το λιγος μπας και υπαρχει βελτιωση. Ο γατος με το ζορι αναπνεει, του εβαλαν ορους και αντιβιωση (εχει μια η περισσοτερες λοιμώξεις). Εδώ και 3 μερες είναι σταθερος, αλλα ο κτηνιατρος επιμενει για ευθανασια. Το ερωτημα είναι αν υπαρχει καποια υπηρεσια από το κρατος σαν δημοσιο νοσοκομειο που να μπορει να κανει κατι. Ακομα κι αν ο γατος μπορει να επανελθει θα χρειαστει περιθαλψη πολλων ημερων – εβδομαδων και δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα. Εχω κανει τηλεφωνα αλλα δεν βρηκα κατι που μπορει να βοηθησει τον γατο… Αν γνωριζει καποιος κατι please help!
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 17:10, 01-06-17:

Επικοινώνησε με το δήμο σου. Είναι υποχρέωσή τους να περιθάλπτουν τα αδέσποτα - σκυλιά και γατιά - βάσει νόμου Ν.4039/2012 όπως ισχύει. Μη μασάς - θα πουνε μα και ξου αλλά εσύ θα επιμείνεις! Μπράβο σου που το παλεύεις. Κι εγώ το ίδια θα έκανα στη θέση σου. Ακου ευθανασία. Μολις σταθεροποιηθεί να τον πάρεις από αυτόν τον στενόμυαλο γιατρό. Αν τα καταφέρεις με το δήμο θα είσαι ΘΕΟΣ - παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας. Εγώ μία φορά το έχω κάνει αλλά δεν ήταν κάτι τόσο σοβαρό.
Παράθεση

IrenePeace

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη IrenePeace
H IrenePeace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H IrenePeace έγραψε στις 12:25, 22-06-17:

Καλησπέρα σας.
Πριν απο 2 μήνες περίπου βρήκα τον Κόρβο τον οποίο υιοθέτησα και έβαλα μέσα στο σπίτι μου. Οι γονείς μου παρόλο που δεν ήθελαν καθόλου κατοικίδια στο σπίτι τον δέχτηκαν καθώς ήταν άρρωστος και δεν τους πήγαινε η καρδιά να μας αφήσουν και τους δυο στον δρόμο. Τώρα πια τον έχουν δεχτεί σαν μέλος κανονικά της οικογένειας.
Το θέμα όμως είναι άλλο. Στο χωριό μου έχουμε μια γάτα την Λουκρητία η οποία είναι τυφλή από το ένα της ματάκι (γενικά όλα τα γατάκια εκείνης της "φουρνιάς" είχαν το ίδιο πρόβλημα. Τώρα είναι περίπου 4-5 ετών. Την φροντίζουμε όταν πάμε εμείς στο χωριό αλλά 10 φορές τον χρόνο δεν είναι αρκετές. Δεν έχει πάει ποτέ σε κτηνίατρο,ούτε είναι στειρωμένη. Παλιά την φρόντιζαν γιαγιάδες-παππούδες αλλά τώρα δεν μπορούν. Έτσι υπάρχουν άνθρωποι στο χωριό οι οποιοί την κακομεταχειρίζονται επειδή δεν είναι τοσο "όμορφη" όσο οι άλλες. Επίσης δεν την ταίζουν και αν ένας της πετάξει κάτι σχεδόν πάντα θα της το πάρει κάποια άλλη γάτα.
Δεν ξέρω τι να κάνω με το καημένο το ζωντανό. Είναι μια τόσο ευγενική ψυχή και είναι άδικο να το περνάει όλο αυτό.
Σκεφτόμουν να την φέρω Αθήνα αλλά πέρα από το γεγονός ότι οι δικοί μου σίγουρα δεν θα θέλουν και αλλη μια γάτα (+τα έξοδα τα οποία δεν βγαίνουν ) είναι και πως θα της φανεί η μετάβαση. Γιατί στο χωριό είναι ελεύθερη να βγει,να παίξει,να εξερευνήσει τον κόσμο. Αθήνα θα είναι όμως κλεισμένη σε ένα διαμέρισμα.
Αν δεν την φέρω Αθήνα θα μπορούσα να της παίρνω τροφή να την ανεβάζω και να πάρω κάτι για τους ψύλλους? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω.
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη κατάσταση.
Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 01:15, 01-07-17:

Καλησπέρα... λοιπόν προχθές το βράδυ ενα αμάξι χτύπησε ενα μικρο γατάκι που έπαιζε στο δρόμο με τα 2 αδερφάκια του και τη μαμα του.Εγώ με τον φίλο μου τρέξαμε και το πήραμε ψάξαμε να βρούμε έναν κτηνίατρο Αλλά μάταια γιατι ήταν κ 11 το βράδυ..τεσπα τλκ μας βοήθησε μία γυναίκα που είχε χάπια κ τροφές για ζώα κ ήξερε κάποια πράγματα..το γατάκι φαινόταν πως έχει σπάσει το δεξί πίσω ποδαράκι κ έχει μία πληγή πίσω του στο ποπουλι του.για να μην τα πολυλογώ του βάλαμε το ειδικό σπρέι, του δώσαμε κ χαπακια,την επόμενη μέρα το πήγαμε κ στο κτηνίατρο κ είπε οτι έχει χαλαρώσει ο σύνδεσμος του ποδιού κ δεν μπορούμε να το δέσουμε γτ είναι ψηλά.το γατάκι μία το πατάει κ μία τπ σέρνει το πόδι του.. δεν ξέρω...Εμείς Όταν το πήραμε το βάλαμε σε ένα κουτάκι αρκετά μεγάλο με το νερακι του το φαγητό του κ όλα, στο σπίτι μας, αν κ έχει τάσεις φυγής.. δεν ξέρω αν κάνΑμε καλά που το πήραμε απο τη μαμά του.Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας γτ μας είπαν πως καλό θα ήταν να μην περπατάει πολύ κ οτι η μαμά του θα προσπαθήσει να το πάρει κ δεν κάνει..δεν κατάλαβα κ καλα..ολο νιαουρίζει το κακόμοιρο...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,968 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 11:28, 01-07-17:

Κατ'αρχήν μπράβο σας που το περιθάλψατε, γιατί στο δρόμο αν το αφήνατε δεν θα είχε καμιά τύχη.

Η μαμά του, μπορεί να το αγαπάει και να έχει την ανάγκη του κι εκείνο τη δική της (αλήθεια πόσων μηνών είναι το μικρό?), αλλά αυτό δυστυχώς δεν είναι αρκετό για να θωρακίσει τη ζωούλα του απέναντι των απειλών που υπάρχουν και που αφανίζουν τα αδέσποτα (αυτοκίνητα, αρρώστειες, φόλες και άνθρωποι κακοί που τα χτυπάνε).

Το γατάκι πρέπει να μείνει με περιορισμένες τις κινήσεις του, μέχρι να αποθεραπευτεί, κατά τη σύσταση του γιατρού.
Η μαμά του ασφαλώς και θα το αναζητήσει, αλλά έχει άλλα δυο να φροντίσει και με το να της το επιστρέψεις δεν βοηθάς στην ουσία ούτε εκείνη, ούτε το μικρό. Μην ανησυχείς , μπορεί τώρα να κλαίει διαρκώς και να την αποζητά, όμως δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς στην κατάσταση που είναι.
Συνεχίστε να το φροντίζετε, να έχετε επαφή με τον κτηνίατρο για την προόδο της κατάστασής του και να του δίνετε πολλά χαδάκια που τα έχει ανάγκη.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά περαστικά και πλήρη ίαση.
Μέσα στην ατυχία του, η τύχη του είναι που σας βρήκε .
Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 12:56, 01-07-17:

Ευχαριστώ πολύ!!!ειναι περιπου 2μιση μηνων... Σκεφτόμαστε οταν με το καλό γίνει καλα να το πάμε και για στείρωση.Δεν ξερω ποια ειναι η γνώμη σας και να το εχουμε μέσα στο σπιτι. Τωρα εγω στεναχωριέμαι γιατι το βλέπω και δεν τρώει σχεδον καθολου κ δεν κανει κακακια του. Πινει πολύ νερό όμως κ κατουραει..και εχει όρεξη για πολλές αγκαλιες και χάδια!!!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,968 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:20, 01-07-17:

Δυόμιση μηνών, έχει σχεδόν απογαλακτιστεί και μια χαρά μπορεί να ζήσει χωρίς τη μαμά του, ήδη θα μπορεί άνετα να τρώει κροκέτες για μικρά γατάκια.
Το οτι δεν τρώει παρά ελάχιστα και σε συνδυασμό με το οτι δεν κάνει κακάκια, ίσως είναι "καλή" αφορμή να επισκεφτείτε πάλι τον κτηνίατρο για να ξαναδεί την κοιλίτσα του. Μπορεί να ευθύνεται και το γεγονός οτι έχει χτυπήσει και πίσω στο πωπουδάκι του που είναι ο λόγος που δυσκολεύεται. Όμως αυτό είναι μια εικασία, μόνο ο γιατρός ξέρει πώς μπορεί να το βοηθήσει (ενδεχομένως με κάποια φαρμακευτική υποστήριξη) ώστε να αρχίσει να αφοδεύει. Το οτι πίνει νεράκι και κάνει τσισάκια δεν παύει να είναι ενθαρρυντικό.

Μπορεί τώρα να σας ανησυχούν όλα αυτά και να στενοχωριέστε που ταλαιπωρείται και το μικρό, όμως περνώντας οι μέρες και βλέποντας τη φυσική του κατάσταση να βελτιώνεται, η ικανοποίηση και η χαρά σας θα μεγαλώνουν. Το ίδιο να μεγαλώνει, θα βλέπετε και την αγάπη σας γι αυτή τη λιλιπούτεια γούνινη ύπαρξη που κι εκείνη όσο πάει όλο και περισσότερο θα εξοικειώνεται μαζί σας και θα σας το δείχνει με κάθε τρόπο.
Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 03:51, 02-07-17:

Σήμερα έφαγε κροκετες!!!Είμαι πολύ χαρούμενη που βρήκε την όρεξη του... ελπίζω αύριο να δω να έχει κάνει κ κακακια...αν κ πιστεύω πως πρέπει να ποναει πίσω ...Αλλά ήταν κ αυτό μία βελτίωση....Ήταν κ αρκετά ήρεμο σμρ και αισθάνθηκα πολύ καλύτερα...μισή ώρα το είχα κ αγκαλιά κ το χαιδευα...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 19:28, 02-07-17:

Μπράβο το γλυκούλι! Άντε, με το καλό, και τα... κακάκια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 22:33, 02-07-17:

Κάναμε και κακακια σήμερα ήδη βλέπουμε μεγάλη βελτίωση.. Τώρα το μόνο που μένει είναι να κλείσει η πληγή και να δέσει το ποδαρακι του...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:59, 02-07-17:

Κάναμε και κακακια σήμερα������ ήδη βλέπουμε μεγάλη βελτίωση.. Τώρα το μόνο που μένει είναι να κλείσει η πληγή και να δέσει το ποδαρακι του...������

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας!
Υπομονή λοιπόν και όλα θα γίνουν. Και η πληγή θα κλείσει και το ποδαράκι θα δέσει και θα το λατρεύεις όλο και περισσότερο.
Ένα φιλάκι από μένα στο γατο-ζουζουνάκι που σε υιοθέτησε και σκλάβωσε την καρδιά σου
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 22:15, 07-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από IrenePeace
Καλησπέρα σας.
Σκεφτόμουν να την φέρω Αθήνα αλλά πέρα από το γεγονός ότι οι δικοί μου σίγουρα δεν θα θέλουν και αλλη μια γάτα (+τα έξοδα τα οποία δεν βγαίνουν ) είναι και πως θα της φανεί η μετάβαση. Γιατί στο χωριό είναι ελεύθερη να βγει,να παίξει,να εξερευνήσει τον κόσμο. Αθήνα θα είναι όμως κλεισμένη σε ένα διαμέρισμα.
Αν δεν την φέρω Αθήνα θα μπορούσα να της παίρνω τροφή να την ανεβάζω και να πάρω κάτι για τους ψύλλους? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω.
Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη κατάσταση.
Καλησπέρα, Το να έχει κανείς δύο γάτες διαφέρει ελάχιστα όσον αφορά τη καθημερινή φροντίδα, απ'ό,τι απαιτεί μία γάτα. Το κόστος, εξαρτάται, αλλά αν είναι υγιείς, μικρό. Θα έχουν και τα δύο παρέα - εφ όσον έχει συνηθίσει η άλλη σε άλλες γάτες...στο σπίτι θα συνιθίσει. Κάνε ό,τι σου λέει η καρδιά σου. Οσο για τους γονείς, πιστεύω πως θα συμφιλιωθούν με την ιδέα αφού συνίθησαν με το άλλο.
Παράθεση

Demi:-)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Demi:-)
H Demi:-) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Demi:-) έγραψε στις 23:08, 07-08-17:

Καλησπέρα!!
Σήμερα το απόγευμα καθώς πήγαινα σε μια δουλειά είδα μια γατομαμα με τρία γατάκια τα οποία και τα τρία ήταν αποστεωμενα και μάλλον άρρωστα γιατί ήταν πρησμένα τα μάτια τους και σχεδόν τελείως κλειστά στο ένα ειδικά ήταν κλειστά!πρεπει να είναι ενός μήνα!το ένα που ήταν σε λίγο καλύτερη κατάσταση είχε το ένα μάτι του πρόβλημα και μου φάνηκε να έχει αλλάξει χρώμα! προσπάθησα να το πιάσω το ένα άλλα έτρεχε στο δρόμο (ήταν σε μια αυλή που βλέπει σε ένα δρόμο) και ανησύχησε και η μητέρα η οποία ήταν λίγο πιό κει και ήρθε τρέχοντας με κίνδυνο να την πατήσει αμάξι έτσι φοβήθηκα ότι θα δημιουργήσω χειρότερο προβλήμα! κατάφερα να βγάλω φωτογραφία το ένα γατάκι μήπως μιλήσω αύριο με κάποια κτηνίατρο!! μεθαύριο φεύγω και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να βοηθήσω και με ποιο τρόπο!! είναι καλό σε αυτή τη φάση να τα πάρω από τη μητέρα τους? το σίγουρο είναι θέλουν θεραπεία!εγώ μένω με τους γονείς μου κ έχω ήδη μια γάτα ή οποία δε θέλει άλλα γατιά κ γίνεται πολύ επιθετική λόγω αναπηρίας γενικά λείπω όλη μέρα από το σπίτι και δεν ξέρω πως θα μπορούσα να τα βοηθήσω ωστόσο αν κάποιος έχει γνώσεις επι του θέματος κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!κ αν ξέρετε κάποιο κτηνίατρο που βοηθάει αδέσποτα!! είναι και ένας μήνας δύσκολος ο Αύγουστος που όλοι είναι κλειστοί:-(
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 06:07, 08-08-17:

Όσο πιο γρήγορα λάβουν θεραπεία (ναι, θέλουν σίγουρα), τόσο καλύτερη εξέλιξη θα έχουν. Γιατί αμα μείνουν τυφλά, δεν θα μπορέσουν να μείνουν στο δρόμο. Πάντως εγώ που βρήκα ένα γατάκι σε πολύ πιο προχωρημένη κατάσταση - μάλλον θα μείνει τυφλό - θα το πάω σε ειδικό. Το έπιασα όμως, χωρίς πρόβλημα (αφού δεν βλέπει καθόλου). Θα συννενοηθώ πρώτα με το Δήμο και Θεός βοηθός. Είναι υποχρέωσή τους, βάσει νόμου, γιατί να χρεωνόμαστε εμείς;
Παράθεση

Demi:-)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Demi:-)
H Demi:-) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Demi:-) έγραψε στις 09:44, 08-08-17:

Α μπορώ να το κάνω αυτό με το δήμο!δε το ήξερα!!αν και δεν πιστεύω ν ασχοληθεί κανείς!απλά πρέπει ότι γίνει να γίνει σήμερα!! αύριο ταξιδεύω!!θα προτιμήσω να μιλήσω με μια κτηνίατρο για πιο άμεσα!αν είναι κ αυτή Αθήνα!:-( δε γινόταν να πιαστούν γιατί ήταν στην αυλή ενός σπιτιού που είχε κλειστή πόρτα κ υπήρχε κ ένα αμάξι εκεί μέσα και πήγαιναν από κάτω!! απλά σκέφτομαι η μαμά τους θα τρελαθεί αν πάω να τα πιάσω δε θα μ αφήσει!!
Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

H kokkinoylhs έγραψε στις 09:33, 09-08-17:

Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω. Έτρεχα με το γατάκι...Ασφαλώς και δεν θα περιμενα να λάβω κάποια έγκριση από το Δήμο - εξάλλου δεν τους βρήκα, απλά θα συννενοηθώ αργότερα. Αν δεν μπορείς να το πιάσεις τότε το μόνο που μπορείς να ευχηθείς είναι να το ξεπεράσει μόνο του
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokkinoylhs : 09-08-17 στις 09:37.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους